Page 1

VIDES REKLĀMA UZMANĪBAS CENTRĀ

Labu veiksmi darbā! Mūsu panākumi ir tieši atkarīgi no tā, kā veicas jums. Tāpēc mums ir svarīgi dalīties ar pieredzi gan Latvijā, gan Clear Channel starptautiskajā tīklā.

Pirmā numura raksti veltīti vērtībām, kas ļauj zīmoliem iekarot patērētāju sirdis, gūt labus rezultātus un bagātināt pilsētas vidi ar spilgtiem vizuālajiem risinājumiem.

Ne visus jaunumus varētu pastāstīt e-pastā vai prezentācijā, tāpēc arī šogad izdosim elektronisko avīzi . Lietišķā izdevuma iznākšanas biežums būs atkarīgs no informācijas daudzuma (vismaz 4 reizes gadā, vajadzības gadījumā veidojot speciālos izlaidumus). Gads solās būt rosīgs un izaicinājumiem bagāts, jo vēlamies arī turpmāk būt vides reklāmas servisa līderi.

Lai mūsu avīze palīdz jums iedvesmoties jaunām idejām, veiksmīgus pirmos soļus 2010. gadā, lai iesāktās darbības virziens būtu pareizs, un noskaņojums labs!

1/2010

Pētījums Britu laika zīmes

2

Cilvēks Pārdošanu vada Jānis Puravs

3

Laureāts Domina izceļas

4

Efekts Danske bankas raža Everita Ušacka Clear Channel Latvia valdes locekle

5


Pircējs meklē uzticamus zīmolus.

Pētījums

Kā mainījušās pircēju vērtības šajos ekonomiskajos apstākļos? Izmantojot Clear Channel starptautiskā tīkla priekšrocības, mēs varam salīdzināt savus minējumus ar britu pētījumu Laika zīmes, kas publiskots 2009. gada beigās. Pētījuma ietvaros patērētāji no vecuma grupas 18-34 bloga formā fiksējuši ikdienas iespaidus par zīmoliem un vērtībām, viedokļi pārrunāti fokusa grupās, bet finālā pētījuma dalībnieki uzrakstījuši stāstu par uzticību zīmolam. Vispirms pētījumu fi rma Acacia Avenue noteikusi 5 tendences, kas pašlaik ietekmē patērētājus: Netipiski lēmumi: stress sašaurina uztveri, un cilvēki neuzticas intuīcijai, vai arī gluži pretēji, paļaujas tikai uz to. Ieradumu pārcenošana: pircēji sāk vairāk kaulēties un samazināt izdevumus, drīzāk cenšas iegūt nelielus labumus, nevis tēmē uz lielākiem. Populārās kultūras ietekme: neatkarīgi no tā, vai cilvēkus skārusi recesija vai nē, viņi cenšas rīkoties vienkāršāk. Nostaļģija: meklējot stabilitāti, cilvēki vairāk raugās atpakaļ, nevis uz priekšu. Vēlme uzticēties: cilvēki kļūst neiecietīgi pret kļūdām, meklē uzticamus, profesionālus un zinošus zīmolus.

Ko zīmoliem iesaka pētījuma dalībnieki? 1. Dodiet pārliecību un nepazūdiet, jo daba necieš tukšumu. Savukārt parādīšanās „ārpus mājas” liecina par ziņas vērtību, tāpēc ir svarīgi būt cilvēku ikdienas vidē. 2. Stāsts rada iespaidu, ka zīmols kaut ko sniedz patērētājiem, tas iesaista vērotāju un veicina sarunu. 3. Sīki teksti traucē, lai valda vienkāršība! Tās dēļ vides reklāmu plakātiskums dod priekšrocības. 4. Atviegliniet dzīvi! Reklāmas ar aicinājumu uz rīcību tiek novērtētas augstāk.

“Pircēji drīzāk cenšas iegūt nelielus labumus, nevis tēmē uz lielākiem”.

7. Reklāmas vidē kalpo kā ceļazīmes, kuras meklē, ja to nav savā vietā. Zīmols kļūst par uzticamu ceļojuma sastāvdaļu. 8. Neatkarīgas ziņas, kurām ir sava vieta, kļūst nozīmīgākas, t.i., uzticību vairo zīmoli ar savu, pastāvīgu vietu, kurā nav jācīnās ar citām ziņām.

5. Palīdziet atbrīvoties: pieaug izklaides nozīme, jābūt, kur „atpūtināt acis”, ejot pa ielu vai gaidot pie luksofora. 6. Ļaujiet izlemt. Cilvēki apzinās, ka plakāts var ietekmēt viņu zemapziņu, „iekļūt prātā”.

2


No vides nenoslēpsies.

Cilvēks

Kad uzņēmumā ienāk mērķtiecīgs, jauns cilvēks ar izglītību ekonomikā un tēmai tuvu iepriekšējā darba pieredzi, tad loģisks jautājums ir – kāds ir profesionālais izaicinājums, kādi uzlabojumi gaidāmi sadarbībā ar klientiem. Stāsta Jānis Puravs, Clear Channel Latvia pārdošanas vadītājs. – Pagājuši tikai divi mēneši, tomēr pietiekoši, lai apzinātos, ka tas ir tieši tas, ko vēlos. Iepriekšējā pieredze saistās ar darbu izdevniecībā, pastarpināti arī interneta medijā – izdevniecības Dienas bizness reklāmas nodaļā. Līdz šim esmu strādājis ar daudz šaurāku, segmentētāku auditoriju un nišas produktiem. Šeit mans izaicinājums ir iespēja stradāt masu medijā. Tā arī lielākā atšķirība. Masu medijs paver man iespējas atrasties dziļākos ūdeņos, kur ir daudz lielākas iespējas apgūt ko jaunu. – Runājot par masu medijiem, prātā parasti nāk televīzija... – Bet arī TV jau ir stipri fragmentēts medijs un šīs tendences turpinās! Tagad, lai ar TV aptvertu masu auditoriju, reklāma ir jāpērk vismaz trīs kanālos, un šādam ieguldījumam vides kampaņa jau ir normāla, izdevīga alternatīva.

- Kāda ir tava veiksmīgas vides reklāmas recepte? – Vidē ir 5 stūrakmeņi: mērķa auditorijas sasniedzamība, laiks, frekvence, pamanāmība, dizains – visi ir vienlīdz svarīgi. – Tev nav bail no pieaugošās mediju konkurences? – No vides reklāmas nevar izvairīties! Šis medijs var sniegt ieguldījuma atmaksu īsā laika periodā. Redzot vidi, patērētājs ir aktīvs un atvērts komunikācijai. Tāpēc grūtākos laikos vides reklāmas tirgus daļai ir tendence pieaugt. – Kādā virzienā augsim? – Mums ir Latvijā unikāla iespēja piedāvāt klientiem segmentētu auditoriju, tā dēvētais „geotārgetings”. Jau tuvākajā laikā ieviesīsim jaunus instrumentus klientu ērtībām. piemēram, google karšu sistēmu reklāmas vietu rezervācijā.

3


Veiksmes stāsts.

Laureāts

Karsta augusta sākums, pēdējā algas diena pirms skolas laika. Cilvēki ar stipriem nerviem vakarā noskatās ziņu pārraidi. Noskaņojums uz iepirkšanos nevedina – krītas pirktspēja un mazumtirdzniecības apjoms. Paši zināt, kā veicās vasarā – uzsākt vērienīgas masu kampaņas riskētu tikai retais. Latvijā ir tikai daži zīmoli, kas šajā laikā notur sev raksturīgu uzrunas toni.

Šādos apstākļos t/c DOMINA kampaņa Bazārs (reklāmas aģentūra Carat) spēj sasniegt maksimālo. Vēstījums ir vienkāršs un saprotams, arī 90% atlaide ir spēcīgs piedāvājums. Krāsu kontrasts – izcils! Paņemiet vasarā Rīgā dominējošos krāsu toņus – augu zaļo, debesu zilo un asfalta pelēko. Grūti iedomāties labāku kontrastu šajā ainavā. Simpātiska šķiet plakāta radošā ideja – tā vedina domāt, ka lielveikala piedāvājumā (bezpersoniskā un standartizētā pasaulē) iespējams individuāls prieks un atradumi (roku pušķis jeb varbūt salūts).

Savukārt mēs atlasījām pīlāru vietas atbilstoši Dominas klientu gaitām – lai ziņu saņemtu aktīvie cilvēki tuvākajā apkaimē. Rezultātā sasniegta 41% atpazīstamība, (Latvijas Faktu pētījums) lielisks rādītājs vienas nedēļas kampaņai.

Ja jūs plānojat kampaņas, ir lietderīgi aprēķināt, cik izmaksā viens kontakts. Šajā gadījumā divarpus santīmus (neto cenās), un klients fiksējis ievērojamu pircēju pieplūdumu kampaņas periodā. Plakāts pelnīti kļuva par Clear Channel Latvia laureātu regulārajā konkursā par mēneša labāko vides plakātu.

4


Danske bankas raža.

Efekts

Kādu nakti Rīgas ielās parādās cilvēki ar lielām burkām. Vēlīns garāmgājējs prasa, ko šeit dod, caurspīdīgā stendā rindojas glītas burciņas un ķirbji. Rokrakstā uz etiķetes lasāms iespējamais pielietojums: „uz Arnīša kāzām”, bet patiesībā šeit top Danske bankas reklāma (radošā aģentūra Leo Burnett Riga, mediju aģentūra Starcom).

Specefektu spožums un posts ir to vienreizīgumā. Tāpēc daudz svarīgāks par nākamā palielinātā objekta izvēli ir idejas pamatojums un vērtības, lai efekts parādītos īstajā brīdī. Mūsuprāt, šajā gadījumā sakritība ir izcila – reklāma parādās rudenī, kad „lauku labumu” loma kļūs aktuālāka. Neatkarīgi no ienākumiem, cilvēki pašlaik mācās taupīt un plānot, Šāds precīzs trāpījums padara Danske bankas projektu ne tikai par izcilu vides reklāmu, bet arī par „laika zīmi”. Ikviens zīmols sapņo, ka spēs „iekārtot pilsētu” saskaņā ar pašu radītajiem spēles noteikumiem! Jāpiebilst, projektu izceļ ne tikai konkrētie objekti, bet arī sirsnīgais tonis, ko tehniski izceļ burciņu dzeltenīgās atblāzmas.

“Pašlaik ikviena banka cenšas veicināt uzkrājumu veidošanu, taču aktuāla ir arī komunikācijas efektivitāte. Tāpēc tradicionālas kampaņas vietā izvēlējāmies ieguldīt līdzekļus īpašā, pamanāmākā vides risinājumā, kas ar cilvēcīgas analoģijas palīdzību parādītu uzkrājumu veidošanu bankā kā loģisku un pat nepieciešamu sadzīves daļu, ne tikai modes kliedzienu.” Pēteris Pūrītis, Leo Burnett Riga radošais direktors

Jābūt gataviem, ka darba procesā var rasties neparedzēti izdevumi un grūtības. Piemēram, šajā gadījumā – birojs uz laiku var atgādināt konservu cehu, taču tas padara dzīvi interesantāku. Vēlams savlaicīgi padomāt, kas ar izveidoto specefektu notiks pēc tam. Atrodiet pielietojumu, un izmaksu pieaugums attaisnosies! PS. Šogad izveidot iekšējo objektu iespējams arī Clear Channel līmējamo plakātu stendos.

Specefekts viennozīmīgi izcels jūsu risinājumu starp citiem plakātiem. Taču vienlaikus pieaugs izmaksas, tāpēc jāizvērtē, piemēram, vai produkta hipertrofēts palielinājums nav pašmērķīgs un spēj komunicēt vērtības.

5

ClearView 01/2010  
ClearView 01/2010  

Clear Channel Latvia Newsletter 01/2010

Advertisement