Page 1

3

Warsztaty komiksowe Sopatowiec, 6—8.05.2011

Victor Soma


Warsztaty komiksowe: Sopatowiec, 6—8.05.2011 Prowadzenie: Victor Soma, Kuba Woynarowski Zgłoszenia: krotkie.historie@gmail.com Więcej: www.krotkiehistorie.blogspot.com Organizator

Patroni medialni

Partnerzy


Niepodległość Komiksów 3 / Warsztaty komiksowe / Sopatowiec / 6- 8 maja 2011

Rys historyczny

Warsztaty 2011

Trzecia, ogólnopolska odsłona projektu „Niepodległość Komiksów” stanowi kontynuację eksperymentalnych warsztatów komiksowych, których poprzednie dwie edycje miały miejsce na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podobnie jak w poprzednich latach, również tegoroczna odsłona projektu adresowana jest do najmłodszej generacji komiksowych twórców i stawia sobie za cel zainteresowanie tym medium również autorów aktywnych na polu ilustracji, rysunku, grafiki, animacji i designu. Realizując te założenia Niepodległość komiksów wpisuje się w program realizowany od 2009 roku przez Orbis Pictus – eksperymentalny projekt poświęcony związkom komiksu z innymi zjawiskami współczesnej sztuki. Celem działań podejmowanych w jego ramach (wystawy, wykłady, warsztaty, publikacje, targi) jest zbudowanie symbolicznego pomostu między komiksem a mediami, z których wyrasta i z którymi w sposób naturalny „wchodzi w reakcję” (sztuki wizualne, literatura, design). Orbis Pictus wspiera rodzącą się w naszym kraju alternatywną scenę komiksową przypominając równocześnie jej historyczne korzenie, promuje to medium wśród interdyscyplinarnych artystów i kolekcjonerów sztuki, poszerza także język debaty o polskim komiksie oraz pole inspiracji jego twórców. Ważną częścią Orbis Pictus są Krótkie Historie - Targi Komiksu Alternatywnego i Ilustracji, zmierzając do zaznaczenia obecności tych – dotąd marginalizowanych – mediów na polskim i międzynarodowym rynku sztuki.

Organizatorem tegorocznych warsztatów jest działające od 1997 roku Stowarzyszenie Volans, znane m.in. z publikacji serii kolekcjonerskich pocztówek według projektu uznanych artystów (Wilhelma Sasnala. Oskara Dawickiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Kosałki) i twórców komiksowych oraz ilustratorów młodego pokolenia (m.in. Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej i Ady Buchholc). Punktem wyjścia dla działań podejmowanych w ramach obecnej, plenerowej edycji warsztatów jest inspiracja realnie istniejącą przestrzenią, która w ramach jednej komiksowej opowieści ulegnie rozszczepieniu na dwa „wymiary” przedstawione w oparciu o odmienne konwencje wizualne i narracyjne. W ramach 3-dniowych zajęć każdy z uczestników zrealizuje – w oparciu o analogowe, tradycyjne techniki rysunkowe – utrzymaną w czerni i bieli, 3-planszową historię (format: A3). Zgodnie z wypracowanym przez ostatnie lata modelem działań, warsztaty odbywać się będą zarówno w formie praktycznej, jak i teoretycznej (obejmującej wykłady – prezentacje). Wśród prelegentów zaproszonych w ramach poprzednich edycji znaleźli się m.in. Maciej Sieńczyk, Sławomir Shuty i Szymon Holcman. W tym roku zajęcia praktyczne oraz wykłady poprowadzą Victor Soma i Kuba Woynarowski. Koszt udziału w warsztatach dla każdego uczestnika wynosi 400 zł – kwota obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie wegetariańskie i przejazd na trasie Kraków-Sopatowiec. Więcej o górskiej osadzie Sopatowiec na stronie: www. sopatowiec.pl Twórców (wiek: 18+) zainteresowanych udziałem w warsztatach „Niepodległość Komiksów” zapraszamy do przesyłania portfoliów w formacie PDF (do 15 prac, całość o objętości nie większej niż 10 MB) do 18 kwietnia na adres: krotkie.historie@gmail.com. 20 kwietnia na łamach bloga Orbis Pictus www.orbis-pictus-pl. blogspot.com zamieszczona zostanie lista 15 osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.


Victor Soma

Kuba Woynarowski

Rysownik, ilustrator, projektant graficzny, autor okładek, plakatów teatralnych, twórca animacji, motion designer, interactive designer. Dyrektor artystyczny studia Screen Factory oraz kolektywu Kurara www.kurara.pl. Redaktor graficzny magazynu o zabarwieniu nadrealnym Puzdro www.puzdro.pl. Mieszka i pracuje w Krakowie. Outsider z wyboru. Tworzy bez dogmatu, bez wytycznych ideologicznych. Jako ilustrator prasowy współpracował już z większością dzienników, magazynów w Polsce (m.in. z Przekrojem, Machiną, Machiną Design, Rzeczpospolitą, Sukcesem, Filmem, Playboyem, Dziennikiem, Pulsem Biznesu, City Magazine, Ritą Baum i wieloma innymi). Stworzył identyfikacje wizualne dla wielu festiwali i wydarzeń kulturalnych (m.in. Cracow Screen Festival, Dialog-Wrocław, Boska Komedia w Krakowie, Off Plus Camera w Krakowie, krakowski projekt 6 Zmysłów, Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu i innych). Twórca identyfikacji wizualnej i całej linni okładek dla niezależnego wydawnictwa filmowo-muzycznego Kontrabanda. Próbuje wielu konwencji, zmienia style i narzędzia. Miłośnik (i kolekcjoner) ładnie wydanych albumów, zinów, undergroundowych komiksów i pop-surrealizmu. Niedawno, w ramach kolektywu Kurara, wystartował z kolekcją autorskich t-shirtów. Ulubieni twórcy komiksów: Moebius, Charles Burns, Thomas Ott, Jim Woodring, Dave Cooper, Chris Ware, Winshluss.

Rysownik, designer, niezależny kurator, eseista; realizuje video, animacje, instalacje. Podejmuje działania site-specific w przestrzeni miejskiej. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Animacji prof. Jerzego Kuci – 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego. Autor eksperymentalnych komiksów (Hikikomori, Historia ogrodów, Gizela 1989). Swoje prace publikował w Lampie, Ha!arcie, Autoportrecie, Exklusivie, Poka Poka oraz na stronach Art Bazaar i Piana Magazine. Współtwórca graficznej powieści Żołnierze (z Juliuszem Strachotą). Autor albumu Manggha wg esejów Feliksa Jasieńskiego. Niedawno nakładem łotewskiego wydawnictwa Kuš! opublikowany został jego solowy zeszyt The story of gardens. Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m.in. Wilhelma Sasnala (Opad), Tomasza Kozaka (Transatlantyk) i Zenona Fajfera (Primum Mobile). Członek filmowego think tanku RESTART. Kurator projektu Orbis Pictus: współorganizator targów Krótkie Historie. Współpracował m. in. z TVP Kultura, F2F TV, MFK w Łodzi, Małopolskim Instytutem Kultury, Centrum Manggha i Muzeum Narodowym w Krakowie.

portfolio: www.flickr.com/photos/victor-soma blog: victorsoma.tumblr.com kolektyw Kurara: www.kurara.pl

prace: http://phantascope.digart.pl/digarty


Kuba Woynarowski


Victor Soma


Niepodległość Komiksów 3 / Warsztaty komiksowe / Sopatowiec / 6- 8 maja 2011

Regulamin 1. Organizatorem trzeciej edycji warsztatów

„Niepodległość Komiksów” jest Stowarzyszenie Volans.

2. Warsztaty adresowane są do pełnoletnich twórców, aktywnych na polu komiksu, ilustracji, rysunku, grafiki, animacji i designu.

3. Osoby zainteresowane udziałem w warsz-

tatach proszone są o przesłanie autorskiego portfolio w formie dokumentu PDF (o objętości nie większej niż 10 MB) na adres e-mail: krotkie. historie@gmail.com najpóźniej do 18 kwietnia 2011. Zaproponowany przez uczestnika zestaw powinien zawierać nie więcej niż 15 prac.

4. Uczestnik warsztatów zobowiązany jest

dołączyć do przesłanego portfolio formularz zgłoszeniowy, zawierający następujące informacje: imię i nazwisko, data urodzenia, wykształcenie, numer telefonu, adres pocztowy i e-mailowy oraz skrócony wykaz osiągnięć (publikacji, wystaw, itp.).

5. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wyłonią grupę 15 osób, zakwalifikowanych do udziału w warsztatach.

6. Ogłoszenie listy artystów zakwalifikowanych do uczestnictwa w warsztatach nastąpi 20 kwietnia 2011.

7. Lista uczestników opublikowana zostanie na stronie internetowej Orbis Pictus www. orbis-pictus-pl.blogspot.com oraz fanpage’u Krótkie Historie i Orbis Pictus na stronie http:// www.facebook.com/pages/Krótkie-Historie/111060378971956

8. Warsztaty odbędą się w Sopatowcu w dniach 6 – 8 maja 2011.

9. Organizatorzy zapewniają uczestnikom transport na trasie Kraków – Sopatowiec. 6 maja w godzinach porannych nastąpi wspólny wyjazd z Krakowa, powrót planowany jest na 9 maja.

10. Warsztaty organizowane będą zarówno

w formie praktycznej, jak i teoretycznej, obejmującej wykłady – prezentacje. Zajęcia poprowadzą Victor Soma i Kuba Woynarowski.

11. W ramach trzydniowych zajęć każdy z uc-

zestników zrealizuje – w oparciu o analogowe, tradycyjne techniki rysunkowe – utrzymaną w czerni i bieli, 3-planszową historię (format: A3).

12. Każdy uczestnik powinien zapewnić sobie

we własnym zakresie materiały rysunkowe (np. piórka, markery, cienkopisy, ołówki); papier zapewniają uczestnikom organizatorzy.

13. Koszt udziału w warsztatach dla każdego

uczestnika wynosi 400 zł – kwota obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie wegetariańskie i przejazd na trasie Kraków-Sopatowiec. Osoby zakwalifikowane do udziału w warsztatach zobowiązane są do wpłacenia wyżej wymienionej sumy do dnia 30 kwietnia 2011 na konto bankowe projektu. Dane do przelewu wyślemy mailem.

14. Udział w warsztatach jest równoznaczny z akceptacją warunków niniejszego regulaminu.

Niepodległość Komiksów 3  

warsztaty komiksowe / Sopatowiec / 6-8.05.2011 / organizator: Stowarzyszenie Volans / Partnerzy: Krótkie Historie, Orbis Pictus, Kurara