Page 1

Ulme

Elioni kuukiri | Detsember 2009

Superstaari saate finalist

Andrei Ozdoba

arvutiga voodis Lisaks: Kuidas planeerida j천ulukulusid? Mis on pokenid? Millised on kuu sooduspakkumised? Kuidas meisterdada j천ulukaarte?


Kas teadsid, et...

… Elioni kliendid näevad Viasati kanaleid ning teemapakette 2009. aasta lõpuni tasuta?

Alates novembrist on Elioni digiTV-s kolm uut teemapaketti: Viasat Sport, Viasat Film ja Viasat Kuld. Paketid on aasta lõpuni tasuta, kanalite nägemiseks tuleb vastav pakett tellida. Loe täpsemalt veebilehelt tv.elion.ee.

… Tallinnas toimuvad Euroopa meistrivõistlused ilu­uisuta­ mises on kõigi aegade olulisim tippspordisündmus Eestis ning selle suurtoetaja on Elion?

Elioni kliendina on sul eksklusiivne võimalus näha Euroopa tippiluuisutajaid oma silmaga 24. jaanuaril toimuval demonstratsioonesinemisel. Reserveerisime oma klientidele hulga pileteid, mille müük algab Piletilevis 15. detsembri hommikul. Ütle kassas “Ulme” ja kui oled piisavalt kiire, ongi piletid sinu. Korraga saad osta kuni 4 piletit. Loe lähemalt leheküljelt 14 ning vaata lisainfot lehelt www.euroskate2010.eu.

… esimesest advendist alates toob Elioni digiTV jõuludeks kodudesse kaminatule?

Täpsemalt näeb alates detsembrikuust spetsiaalselt jõulukanalilt põleva kaminatule pilti, et luua sinu kodus hubane meeleolu. Jõulukanal asub digiTV menüüs “Televisiooni” alajaotuses kanalite loetelu alguses. Kanalilt näeb kaminatuld, mille taustaks saab seadete alt valida tule praksumise või jõulumuusika raadiokanali. Jõulukanalit on võimalik digiTV vahendusel nautida 2. jaanuarini. Elioni kaabel-digiTV kliendid jõulude erikanalit kahjuks ei näe. 2 | Kuukiri Ulme

JÕULUD ON UKSE EES … telegrammi saatmine on tõeliselt vahva ja nostalgiline viis oma lähedastele jõulutervitusi saata? Kõige mugavam on see tellida veebiaadressilt www.telegramm.elion.ee või helistades tasulisel lühinumbril

16 115.


Otse tänavalt

Jõulud on kohe ukse ees ning mida lähemale pühad jõuavad, seda suuremaks kasvab miskipärast üldine ärevus: kellel on kingid ostmata, kellel kaardid saatmata ning kes on unustanud kauge sugulase, kellega kindlasti ühendust võtta lubas. Tegelikult on kõik kinni väikestes asjades ning ma usun, et nutikalt on võimalik kõike nii korraldada, et pühadesoovid saaksid edastatud ning kodune jõulumeeleolu oleks rõõmus, ühendades nii nooremaid kui ka vanemaid perekonnaliikmeid. Üllata oma sõpru telegrammiga või meisterda ise jõulukaart, vaata jõulupühade ajal digiTV videolaenutusest eesti filmiklassikat või jõulumuusikaga põleva kaminapildiga kanalit ning kasuta praktiliste kingiideede leidmiseks Elioni kingikalkulaatorit. Need ja paljud teised pisiasjad loovad lõpuks terviku, mille alusel kujuneb mõnus meeleolu. Loe nendest nippidest ja rohkemast seekordsest jõuluhõngulisest Ulme numbrist. Ühtlasi on meil hea meel tutvustada ülipopulaarse talendisaate “Eesti otsib super­ staari” finalisti Andrei Ozdobat, kes igapäevaselt töötab Elionis tehnilise konsultandina. Hoidsime Andreile väga pöialt ning lisaks sellele, et tegemist on andeka laulumehe ja trummariga, iseloomustavad Andrei lähimad kolleegid teda asjatundliku ja professionaalse spetsialistina. Ühtlasi pani Ulme toimetus kokku nõuandva artikli jõulukulutuse osas, [digi] ajakirjanik Sven Vahar kirjutab uuest Fuijtsu kuvarist. Loomulikult ei puudu ka sooduspakkumised kliendile. Soovin kõigile Elioni klientidele hubast jõulu­aega ja meeleolukat vana aasta lõppu!

Remo Tiigirand,

Kodulahenduse ja digiTV ärijuht

Kuidas pead sina jõulude ajal oma lähedasi meeles? Küsis ja pildistas: Triin Tähnas

Grete Siimut (22),

üliõpilane Jõulude ajal on meil kombeks perega koos head-paremat süüa valmistada ja siis üks mõnus söömaaeg maha pidada. Minu meelest ei ole kingitused jõulude ajal kõige tähtsamad, hoopis olulisem on lähedastega koos olla. Tuttavatele olen ikka telefoniga sõnumeid saatnud, sel aastal otsustasin igavast tehnikast loobuda, kavatsen kaardid hoopis ise meisterdada ja postiga teele panna.

Endla Nieländer (60), virtin Meie peres on jõulud aasta kõige olulisem aeg. Ka pere kõige vanemad liikmed püüavad viimast pingutust tehes kohale tulla, kui ei õnnestu, siis moodustame esimesel jõulupühal autorongi ning sõidame perega kõik sugulased läbi. Ilma kuuse, rohkete kingituste ja rikkaliku söögilauata meil jõule ei ole. Suur kaardisaatja ma ka ei ole – kui vaja, haaran mobiiltelefoni.

Rauno Herik (18), klienditeenindaja Mina lähen oma vanemate juurde, et ühe armsa jõululaua taga istuda ja lähedaste kohalolekut nautida. Kaarte ma ei saada ning sel aastal ei ole sõnumisaatmise muret ka, sest mu telefon läks katki ja nüüd pean uue jaoks raha koguma. Välismaal viibivatele sõpradele läkitan soovid interneti kaudu.

P.S. Ulme toimetus ootab lugejate tagasisidet ja ettepanekuid meiliaadressile ulme@elion.ee Detsember 2009 | 3


Kuulsus ja tehnika

Andrei Ozdoba arvutiga voodis Saates “Eesti otsib superstaari” südameid võitnud ja Elionis töötav alati naeratav Andrei Ozdoba on tehnikaga igavesse liitu astunud. Arvuti on tal alati käeulatuses ja telefon peab ilmtingimata vingerpussidega olema, et oleks, mida avastada. Andreiga vestles Triin Tähnas. Andreid ei ärata hommikuti üles mitte korteri unises vaikuses lendlev kohvilõhn, vaid habemeajamismasina häält matkiv mobiiltelefon. Pardel hakkab urisema kell 7.40, venivate liigutustega ilmub teki alt käsi ning lükkab ärkamist edasi. 7.45 püüab pardel uues4 | Kuukiri Ulme

ti oma tööd teha, näpud vajutavad taas kordusnuppu. Kakskümmend minutit hiljem, voodist tõusmata, kobab noormees unesegasena kinnisilmi voodi kõrval ning avab arvuti. Vaatab postkastid ja muu olulise üle. “Rumal harjumus. Lähen hilja magama ja ärkan liiga vara, et keegi mulle kirjutada jõuaks,” muigab arvutisõber. Kui habe on pikaks kasvanud, siis tuleb hommikuti ka päris pardlile hääled sisse ajada, muidu aga sirutub käsi teleripuldi järele või klõpsab nupust muusikakeskuse mängima. Siis juba riided selga ja tööle, kus ootab sisselülitamist taas kord arvuti, Andrei igapäevane töövahend Elioni tehnilise toe spetsialistina.


Maailmatasemel arvutimängur

Tehnika arenemine noormehele meeldib, ta naudib uute lahendustega tutvumist ja nende katsetamist. “Ma olen hommikust õhtuni tehnikaga koos, ei kujutagi teisiti ette. On inimesi, kes teevad arvuti ja telefoni endale mingi piirini selgeks ning edasi tundub nende jaoks juba liiga keeruline,” kommenteerib ta. Andreil oli pikka aega tänapäeva mõistes igav ja lihtne telefon, mis küll tegi pilti, mängis muusikat ja võimaldas ka sõnumeid saata, ent oli ilma igasuguste vingerpussideta. “Nüüd soetasin endale telefoni, mille suurepäraselt laialdase sisemaailmaga ma alles tutvun,” on noormees põnevil. Uus telefon eeldab kõne ja sõnumi alguses juba paari lisaklahvivajutust, et määrata kõne või sõnumi tüüp, juhatab teed, kui oled eksinud, mängib muusikat, töötleb pilte… Andrei ei tea isegi täpselt, mida telefoniga kõike teha saab, oluline on see, et ühes masinas oleksid koos talle vajalikud vidinad. Ebameeldiv ju külma ilmaga kaasas kanda ja erinevatest taskutest telefoni, pleierit, fotoaparaati ning arvutit otsida. “Oma telefoni fotode kvaliteediga olen väga rahul ning videod ja muidugi satelliitpildi vaatamine oma majast, kus ees pargivad autod…” ahmib tehnikasõber rõõmust õhku. Oma esimese arvuti sai Andrei pea üheksa aastat tagasi, enne seda käis ta ema töö juures kahe banaane loopiva ahviga arvutimängu mängimas, meelistegevuseks oli aga raamatute arvutisse ümbertoksimine, sest poisikluti meelest oli trükkimine kõige mõnusam tegevus üldse. “Oma arvutiga hakkasin rohkem ka mänge mängima, kuni lõpuks pääsesin ka 2004. aastal San Franciscosse osalema võistlusel World Cyber Games.” Pärast mitut vooru lõpetas Eesti esindaja esimese

32 seas. Praeguseks on arvutimängud ununenud, vahel juhtub ta mängima vaid pokkerit.

Plaksutades muusika­ keskus mängima

Andrei ostaks endale suurema summa vaba raha olemasolu korral ilma mõtlemata võimsa helisüsteemi.

Arvuti- ja telefoniasjatundjana selgitab abivalmis noormees ka vanaemale tihti, kuidas jaanipäeval ei ole enam vajadust naabrinaise saadetud jõulusõnumitele vastata, mis sest, et ümbrikuikoon ekraani ülaservas lugemata sõnumist märku annab. Et enda saadetud sõnumiga sama ei juhtuks, unustab Andrei jõulude ajaks mobiiltelefoni ja arvuti: “Meil on hiiglaslik suguvõsa, kes kõik püüab kokku tulla ning häid soove isiklikult edastada,” lisab ta. Sõpradele, siiski, saadab pruunisilmne noormees sõnumitega luuletusi või helistab. Andrei ostaks endale suurema summa vaba raha olemasolu korral ilma mõtlemata võimsa helisüsteemi. “Miks mitte lubada ka endale funktsiooni, kus muusikamängija plaksutamise peale tööle hakkab,” arutleb ta. Jõuluvanal pidi hea kuulmine ja selgeltnägemisvõime olema... Detsember 2009 | 5


Meelelahutaja

1

2

Fotokunst jõulukaardiks Internetiseerunud ühiskonnas on unustatud, mis tunne on saada päris jõulukaarti, mille toomiseks on postiljon pidanud üüratuid lumehangesid ületama. Ulme õpetab, kuidas enda tehtud fotodest vahvaid jõulukaarte valmistada. Tekst ja fotod: Triin Tähnas Enne liimi ja kääride haaramist mõtle, kellele see kaart mõeldud on ja milliseid fotosid sa selle inimesega seoses saad kasutada. Alati võib fotograafi juures oma perega toredaid pilte teha ning neid siis kaartide tegemiseks kasutada. Meie tehtav kaart läheb väikesele sõbrale Marokosse, kes ei ole iial oma silmaga lund näinud. Vali välja sobiv kartongpaber, kui tarvis, murra see pooleks. Tee esikaanele sobiva suurusega auk, kust foto 6 | Kuukiri Ulme

3 Vahendid: foto, liim, käärid, kartong, litrid, kaunistused

välja paistaks. Meie kasutasime valmis kaardipõhja, kust eemaldasime paberist südamekujulise mustri. Lõika pilt parajaks, et see august ilusasti paistma jääks. Kanna liim pildi nurkadesse ja liimi see kaardi esikaane siseküljele. Nüüd on kaart kaunistamiseks valmis. Kleebi paberile lumehelbekujulised šabloonid, mis jäätisepulgaga hõõrudes paberile kinnituvad, ja puista peale hõbedast litritolmu. Rulli heinataolistest valgetest kiududest kokku lips ning kinnita see liimiga kaardi ülaserva. Jõulusoovid sisse ja kaart postiljoniga teele südameid rõõmustama!


Ekspert soovitab

4 Nipid: Foto asemel sobib kasutami-

seks ka postkaart, mis üksi võib igav tunduda, ent pärast mõnd iluprotseduuri saab uue hingamise. Kaart ei pea olema ilmtingimata kandiline. Lase inspiratsioon valla ja lõika kartong kas või lumememmekujuliseks ning kleebi pea asemele enda nägu. Valge kartongi korral sobib ideaalselt näiteks kuldne sprei, millega võib terve foto ümbruse ära värvida. Suuremate kaunistuste kinnitamise jaoks saab kasutada lilleseade liimi. Kodustes tingimustes sobib pulga välimusega liimi ka küünla kohal soojendada. Professionaalid kasutavad vastavat püstolit.

5 Rait Tuulas, Femme.ee fotograaf annab nõu:

Mõtle, millist emotsiooni või sõnumit edastada soovid. Kui pilti ei ole, tuleb otsida sobiv pildistamiskoht, planeerida endale aeg ning otsida välja kaamera. Viimane võib vabalt olla pildistaja enda lemmikaparaat, pildistamiseks profikaamerat vaja ei ole. Kui mõte on teostamiseks küps, siis kõige viimaseks sammuks on alles päästikule vajutamine ja pildistamine.

Millega fotosid printida? Elioni tehnikajuht Heigo-Aulemb Einsling leiab, et isetehtud kaardikeste idee on väga tore, eriti veel kui saab kasutada enda tehtud fotosid kaardil emotsioonide tekitamiseks. Millega aga fotosid välja printida? Õige vastus — värviprinteriga ja veel parem kui see on tindiprinter. HP pakub kahte uut kodukasutajale mõeldud printerit, millega saab prinditud kodus kõik fotod, kirjatükid ning koolitööd. Fotoprinter HP Photosmart B109n AIO on väike kompaktne värvilise puutetundliku ekraaniga kodukombain, mis võimaldab üht seadet kasutada nii printeri, skänneri ja kui ka koopiamasinana. Kõik tindikassetid on eraldi, nii ei pea muretsema, kui üks värv otsa saab. Must-valge trükikiirus kuni 30 lehekülge minutis, värviline trükk kuni 28 lehekülge minutis. HP DeskJet F2480 on lihtne ja odav kodukombain: printer-skänner-koopiamasin on kõik ühes seadmes käepärases kasutuses.Must-valge A4 dokumendi trükikiirus on kuni 28 lehekülge minutis, värviline trükk võimaldab minutis väljastada kuni 22 A4 lehekülge. Mõlemad seadmed on väikese energiatarbega, vastates ENERGY STAR® nõuetele. Väga mugav on kasutada neid veebist leitud materjalide printimiseks, kuna sisaldavad Smart Web Printing tehnoloogiat, mis aitab hoida kokku nii tinti kui paberit. Lisaks on võimalik kasutada printereid juhtmevabalt, kui kodus on olemas oma juhtmeta võrk. Detsember 2009 | 7


Kuu parimad pakkumised Poken — digitaalne visiitkaart

Uudistoode. Poken on USB võtmehoidja, mis võimaldab Sul lihtsamalt kui kunagi varem vahetada teistega oma visiitkaarte. Lihtsalt puuduta oma pokeniga kellegi teise pokenit ja olete koheselt ühendatud. Saad sellega luua ja hoida kontakte ning ühendada kontaktid oma lemmik suhtlusportaalidega (Orkut, Rate.ee, Facebook).

260 kr

Imevidin poken asendab traditsioonilist visiitkaarti Elioni esindustesse on saabunud müügile hetke kuumimad digividinad — poken’id. Toode kogub populaarsust üle terve maailma ning ka Eestis on vallandunud tõeline poken’i-maania – tootele ennustatakse enamlevinud trendi staatust aastal 2010. Mida poken endast kujutab? Ulme toimetus kirjutab sellest täpsemalt. Tänapäeval suhtleme tuttavate ja sõpradega üha enam virtuaalselt: kasutame e-posti, MSN-i või Skype’i, külastame Facebooki, Orkutit, Twitterit või Rate’i. Kui reaalses elus sõprade, tuttavate või äripartneritega kokku saame ja meist kellelgi on muutnud meiliaadress või mobiiltelefoni numUlme soovitab: ber, siis vahetame Tutvu poken’ite 18 erineva värvivalikupaberile trükitud ga mudelitega aadressil pood.elion.ee visiitkaarte. On Vii end leheküljel www.pokeneesti.ee vist nii? kurssi sellega, kuidas luua poken’i konVana kommet to, disainida visiitkaart, siduda andmed hakkab nüüdsest sotsiaalvõrgustikega ning vahetada kontaktandmeid digitaalse käepigistusega muutma armas USB-mälupulka 8 | Kuukiri Ulme

meenutav digividin poken, mis võimaldab vahetada kontaktandmeid kiiresti, mugavalt ning mis peaasi – virtuaalselt. Ei mingit paberilehekese ja pliiatsi otsimist ega telefoninumbri sisestamist, siruta lihtsalt oma poken’i käeke vastu sõbra poken’i käekest n-ö käepigistuseks ning kõik sinu kontaktandmed jõuavad paari sekundiga sõbra andmebaasi. Ja loomulikult ka vastupidi – sõbrad kontaktid salvestuvad sinu poken’is. Poken’eid müüakse Eestis vaid Elioni esindustes ning praegu pakutakse kaht mudelit: PokenSparki lastelenoortele ning PokenPulse’i täiskasvanutele-äriinimestele. Noortele mõeldud mudelil on 18 erinevat värvivaliku ja näoga poken’it, mille sees asub USB-liidesega varustatud käsi. Üks käekene mahutab kuni 64 kontakti. Ärikasutajale mõeldud PokenPulse on sisuliselt 2 GB suurune USB mälupulk, millele on lisatud poken’i funktsionaalsus 64 inimese kontaktide salvestamiseks.


4990 kr Kuumakse 185 kr

Philips 26” LCD televiisor 30 000:1, 8 ms, 2×HDMI + tasuta DVD mängija

Elioni kliendile

4490 kr Tavahind 4990 kr SINU VÕIT 500 kr

Asus 1001HA 10’’ ekraan

1090 kr Kuumakse 41 kr

Samsung ES10 digitaalne fotokaamera Salvesta ilusaid mälestusi iga päev. 8,1 megapikslise Samsung ES10 fotokaamera abil on see lihtne ja mugav. Iluvõte, näotuvastuse funktsioon, portreevõte iseendast, punasilmsuse eemaldamine ja pildistabilisaator kindlustavad alati õnnestunud fotod. Video salvestamise võimalus. 3×ZOOM, 2,5“ ekraan

10” LED taustavalgustusega väike ja kergekaaluline Asus Eee seeria sülearvuti, mille võid igale poole kaasa võtta. Asus Super Hybrid Engine tehnoloogiaga on parandatud aku vastupidavust, et Sul oleks vähem muret aku laadimisega.

7990 kr Kuumakse 297 kr

EOS 1000D fotokaamera + objektiiv EF 18-55 mm DC Kaameral on 10,1 megapikseline CMOS-sensor, 7 punktiga laia ala iseteravustamissüsteem ja kuni 3 kaadrit sekundis pidev JPEG jäädvustamine mälukaardi täitumiseni. EOS 1000D on soodsama hinnaga võimalus teha tutvust EOS kaameratega ning siiski saada täielikult osa enam kui 70 aasta pikkusest kogemusest pildinduses. + tasuta „Fotoraamat täielik fotograafiakursus“ + 4GB mälukaart

Elioni kliendile

7990 kr

Tavahind 8490 kr SINU VÕIT 500 kr

Asus K50IJ Suurepärane sülearvuti kasutajale kontorisse kui ka koju. 15,6” HD Ready ekraani resolutsioon võimaldab vaadata laiekraanfilme varasemast mugavamalt. Protsessor Intel Dual Core T3000, graafikakaart Intel GMA X4500M, 250 GB kõvaketas. Detsember 2009 | 9


[digi] kirjutab

Kokkuhoid pole koonerdamine Kas teadsite, et 10–13% keskmise majapidamise energiatarbest kulub jõude seisvate või ooterežiimis seadmete peale? Päris palju, mis? Fujitsu teeb kuvareid, mis ooterežiimis üldse voolu ei kasuta. Täpsema ülevaate toob teieni Sven Vahar ajakirjast [digi]. Fujitsu P26W-5 ECO kuulub Fujitsu kuvarite pro-sarja, mis muude mudelitega võrreldes veidi hoolsamalt tehtud ja millel juures lisavõimalusi, mida odavatest ei leia. Esimese asjana torkabki kuvari juures silma see, kui kergelt ja kindlalt liigub suur 26-tolline ekraan tugijalal. Pöörata või üles-alla liigutada saab ka ühe käega ning kuvar püsib asendis kindlalt, võdisemata. Kõige madalamasse ja ülemisse asendisse lukustub kuvar automaatselt, kuid püsib ka vahepealses asendis hästi ega vaju ära. Kuvari valgussensor töötab nagu lubatud: valgusolude muutumisel muudab kuvar automaatselt ekraani heledust, kuid see on kogunisti nii tundlik, et kui keegi kuvari ja akna vahelt mööda läheb, jõuab kuvar selle ajaga reageerida ja heledust alla-üles vilguta10 | Kuukiri Ulme

da. Sensorist on kindlasti kasu, kui töötada muutuvates valgusoludes, näiteks päeval loomulikus valguses ja õhtul hämaramas lampide valgel, isereguleeruv heledus säästab silmi. Kuvari lai värviulatus katab 102% NTSC värviruumist ja see tähendab, seda, et kuvarit tuleb kindlasti kalibreerida, sest muidu kuvatakse kõiki värviprofiilita pilte oletuslikult SRGB värviruumi kuuluvatena ja laia värviulatusega ekraanil moonduvad värvid tegelikust intensiivsemaks. Ise pimesi värvikanaleid kruttides on värve väga raske paika saada, sestap on ainus hea lahendus kolorimeeteriga üle käimine. Kuvari vaatenurk on hea ja laua taga nihelemine pilti ei moonuta. Lubatud 0 W voolutarbimine töötab säästurežiimis tõesti, jõudeolekus ei võta kuvar üldse voolu, aga kui arvuti sisse lülitada, ärkab kohe ja töötab nagu muistegi. 120 või 140 niti peale häälestatud heledusega tarbib see 26-tolline ekraan vastavalt umbes 60 W või 66 W energiat. Ekraan on suur ja pilt selge, aga 26-tolliselt ekraanilt ootaks ausalt öeldes juba kõrgemat resolutsiooni. 1920×1200 on küll palju, aga sellele


kuvarile mahuks veelgi rohkem. Jah, sellisena pakub see head ja suurt pilti, filmi on sellelt hea vaadata, aga näiteks graafikatöö või muu töö jaoks, mis vajaks võimalikult palju ekraanipinda, on üsnagi kopsakas punktisuurus raiskamine. See on ka ainus, mis tegelikult meelehärmi valmistab. Hinda on kuvaril samuti kopsakalt, aga arvesta, et 26-tolliseid laia värviulatusega ja hea ergonoomikaga kuvareid meie poodides väga valida ei olegi. Kui vajad lihtsalt suurt kuvarit, leiad ka poole odavamalt, kui tahad väga hea värviesitusega kuvarit, pead maksma vähemalt poole rohkem. Hinne 5 palli skaalal: 4

Kuu filmisoovitused Maadleja

Wrestler; draama Lavastaja: Darren Aronofsky Osades: Mickey Rourke, Marisa Tomei; USA, 2008 Randy “Jäär” Robinson oli elukutseline tippmaadleja. Aastaid hiljem töötab ta poes ning teenib lisaraha koolides ja võimlates maadlusfännidele pantomiimilikku võitlust etendades. Siiski pole see tegevus vana löödud meistri jaoks lihtsalt raha teenimise viis. Maadlusring on tema ainuke kodune koht. Erinevalt mitmetest teistest endisi meistreid kujutavatest filmidest ei otsi selle teose peategelane kordagi vaataja kaastunnet. Ka pole kunagi varem selles žanris nähtud nii palju professionaalset maadlust.

Kõrvadeta jänes

Hinnang: Väga hea ergonoomiline kuvar, millest saad kolorimeetri olemas­ olul kätte ka hea pildi. Enam voolusäästlikumaks minna ei saa. Fujitsu P26W-5 ECO Ekraani diagonaal: 26 tolli Loomulik eraldusvõime: 1920×1200 Punkti suurus: 0,287 mm Ekraani külgede suhe: 16 : 10 Kontrastsus: 1000 : 1 Heledus: 400 cd/m² Reaktsiooniaeg: 5 ms GtG, 12 ms BtB Vaatenurk (H/V ): 178/178 Liidesed: Analoog-VGA, DVI, HDMI, USB-jaotur Muu: 102% NTSC värviruumist, valgussensor, nulltarbimisega ooterežiim Mõõtmed: 60×22,8×46 cm Kaal: 10,5 kg

Loe lisaks novembrikuu [digi]-st: • Millised on aasta parimad tooted sülearvutite, kuvarite, kaamerate, telefonide ja muu seas? • Milliseid jõulukinke digimaailmast oma lähedastele valida? • Suures testis 40–42-tollised telerid • Mängime “Guitar Herot” Logitechi uue kitarri ning trummidega • Fujitsu Siemensi uus ülikallis mänguarvuti järele proovitud.

Keinohrhasen; draama Lavastaja: Til Schweiger Osades: Til Schweiger Saksamaa, 2007 Pildijahil üle piiri läinud reporter Ludo mõistetakse katseajaga vangi. Et vangistusest pääseda, tuleb tal teha 300 tundi üldkasulikku tööd kohalikus lasteaias. Seal aga kohtub ta Annaga, oma kunagise mängukaaslasega, keda ta lapsepõlves kahjuks sugugi hästi ei kohelnud. Humoorikas film vastutusest ja vabalt võtmisest ning tasakaalust kahe äärmuse vahel.

Eksperiment

Das Experiment, draama, põnevik Lavastaja: Oliver Hirschbiegel Osades: Moritz Bleibtreu, Christian Berkel; Saksamaa, 2001 20 vabatahtlikku registreerivad end katsejänesteks eksperimendis, mille käigus jagatakse grupp vangideks ja valvuriteks. Mehed, kes loodavad katsest kerget teenistust ja huvitavat kogemust, asuvad pärast teste oma rolle täitma. Ent esialgne sundimatu meeleolu muutub peagi halastamatuks võitluseks elu ja surma peale. Film põhineb kurikuulsal Stanfordi eksperimendil.

!

Neid filme saad mugavalt vaadata digiTV videolaenutusest, mis asub menüüs kanalite nimekirja alguses. Filmi saad telerisse tellida vaid paari puldiklõpsuga. Detsember 2009 | 11


Elioni järelmaks

Kaalu jõuluostud hoolikalt läbi

Elion pakub kaupade soetamisel mugavat järelmaksu võimalust ning seetõttu otsustas Ulme toimetus tuua oma lugejateni mõned head näpunäited, kuidas rumalaid otsuseid vältida ja jõulukulusid nutikamalt planeerida.

Jõulude puhul soovib igaüks meist oma sõpru ja lähedasi millegi toreda ning praktilisega üllatada. Tihtipeale on see soov ostmise ajal nii suur, et kulude planeerimine jääb tagaplaanile. Selge see, et jõulueelsel ajal kulub raha lisaks tavapärastele väljaminekutele nii jõulukinkidele, pühaderoogadele kui 12 | Kuukiri Ulme

ka pidudele. Samas on igati mõistlik, et igaüks saaks talle vajaliku kauba osta siis, kui selleks vajadus on, mitte kui selleks raha on kogutud. Järelmaksu korral tuleb tegeleda probleemide ennetamisega, mitte tagajärgedega. Kindlasti kaasnevad selle kasutamisega lühema- või pikemaajalised kohustused, mistõttu otsust ei tohi teha kergekäeliselt. Kui aga kõik on läbi mõeldud ja järelmaksu pakkuv ettevõte usaldusväärne, siis tehtud otsus tulevikku negatiivselt ei mõjuta. Jõulueelarve aitab kulusid kontrolli all hoida Jõulude eel ja pühade ajal kulub tavalisest rohkem raha. Seetõttu koosta täpne nimekiri asjadest, mida plaanid


jõuludeks osta. Nii väldid emotsioonide ajel tehtud mõttetuid kulutusi. Ära osta kohe kõike ühest kohast. Vaata ja vali, millise hinnaga sarnaseid tooteid erinevates kauplustes pakutakse. Hea võimaluse annab selleks ka e-pood, kus on võimalik tooteid omavahel omaduste kaupa võrrelda. Enne järelmaksu lepingu sõlmimist mõtle läbi, kui suure summa saad maksta esimeseks sissemakseks. Suurem sissemakse aitab vähendada igakuiste maksete suurust ja intress võib olla soodsam. Loe leping läbi ning tutvu järelmaksu tingimustega – seal on kirjas sinu ja liisinguandja õigused ja kohustused. Kõik võimalikud arusaamatused ja muud olukorrad lahendatakse lepingu tingimustest lähtuvalt. Uuri ka müüjalt, kui suur on krediidikulutuse määr. Praktiline kingitus valmistab rõõmu aasta läbi Kindlasti oled ka sina kokku puutunud olukorraga, kui pakki avades avastad nõutult – järjekordne asi, mida sul kindlasti vaja ei ole. Tehnikakaupade hulgast leiab alati midagi vajalikku ning sobivat vastavalt kingipaki saaja soole ja vanusele. Üheks heaks nipiks on kasutada kingikalkulaatorit: määra kingituse väärtus, saaja vanus ja sugu ning kalkulaator pakub just talle valiku häid ideid. Tehnikakaupade kingikalkulaator asub Elioni e-poes veebiaadressil pood.elion.ee.

Elioni järelmaks • • • •

sissemakse alates 0 kroonist järelmaksu perioodi, 6–36 kuud, saad ise valida limiit eraisikutele on 25 000 – 50 000 krooni lepingu sõlmimise tasu esindusest ostmisel on 250 krooni, e-poest ostes on lepingutasu 0 krooni • Elioni klient on kasulik olla: kaubapakkumised vaid Elioni kliendile, samuti on järelmaksu taotlemine äärmiselt kiire

Nipid ja nõuanded: • Kõige mugavam on sõlmida Elioni järelmaksuleping e-poes aadressil pood.elion.ee, nõnda jäävad ära kaubanduskeskustes tunglemine ning emotsiooniostud. • E-poest ostes on järelmaksu lepingutasu 0 krooni. • Head digikaupade pakkumised on pandud e-poe kingikalkulaatorisse, mille abil leiad kingituse maksumuse, kingisaaja vanuse ja soo järgi vahvaid ideid. • Jõulukingitusi ei pea koju koguma ja voodi all peidus hoidma, et pereliikmed neid enneaegselt avastada võiksid. E-poest ostes saad tarneaega valides määrata, millal kingitused sulle koju toimetatakse. • Tutvu kehtivate järelmaksu tingimuste ja limiidi suurusega Elioni E-teeninduses. Detsember 2009 | 13


Ulme soovitab

on 2010. aasta Iluuisutamise EM-i rahvuslik suurtoetaja Elioni kliendina on sul eksklusiivne võimalus näha Euroopa tippiluuisutajaid oma silmaga 24. jaanuaril kell 15:30 toimuval demonstratsioonesinemisel. Reserveerisime spetsiaalselt oma klientidele hulga pileteid, mille müük algab Piletilevis 15. detsembri hommikul. Ütle kassas „Ulme“ ja kui oled olnud piisavalt kiire, ongi piletid sinu. Korraga saad osta kuni 4 piletit. Vaata lisainfot www.euroskate2010.eu. Lisaks loosime Elioni klientide vahel välja 10 × 2 TASUTA piletit demonstratsioonesinemisele pühapäeval, 24. jaanuaril, kell 15:30! Loosimisel osalemiseks registreeru 1.–15.12.2009 veebilehel www.elion.ee/iluuisutamine. 14 | Kuukiri Ulme


Vaba aeg

Kasuta

võimalust ning naudi puhkust Saaremaal Johan Spa Hotellis. 3-päevase paketi (sisaldab 2 ööd) alla kuulub veekeskuse piiramatu kasutus, rikkalik buffee-hommikusöök, lõõgastav massaaž, Nuovola voodi hellitus koos vesivoodi massaažiga, aroomivann ning õhtusöök restoranis Pähel. Hind Elioni kliendile 990 krooni/inimene (tavahind 1690 krooni/inimene). Paketti saab broneerida kuni 30. detsembrini 2009 ja realiseerida kuni 20. märtsini 2010. Info ja broneerimine telefonil 454 0000, meiliaadressil info@johan.ee või veebilehel www.johan.ee.

Sõida

Soome suusatama! Eestlaste seas armastatud Himose suusakeskus asub Helsingist vaid 220 kilomeetri kaugusel ja on pikkade nõlvadega rõõmustanud suusasõpru juba 25 aastat. Elioni klient saab Himose Alppihimose suusamaja 3–4 ööks soodushinnaga: ajavahemikul 7.–11. märtsini 2010 (4 ööd) 5060 krooni (tavahind 6700 krooni) ja 25.–28. märtsini 2010 (3 ööd) 5490 krooni (tavahind 8575 krooni). Hind sisaldab ööbimist 6 inimesele ja lõpukoristust lahkumise päeval. Majake on suurusega 45 m², selles asuvad köök + elutuba ja saun. Pakkumine kehtib vabade kohtade olemasolul 1.–30. detsembrini 2009 ja pakkumises toodud perioodidel. Lisainfo ja broneerimine: Kaleva Travel, tel 640 7710, www.kalevatravel.ee, e-post: puhkus@kalevatravel.ee

Premeeri

end ja oma kaaslast teatrielamusega! Külastage Eesti Draamateatrit ning vaadake Jaan Unduski auhinnatud näidendit “Boulgakoff”, mis on loodud fantaasiakirjanik Mihhail Bulgakovi mõningate eluseikade ainetel. Lavastaja Margus Kasterpalu, osades Hendrik Toompere juunior, Merle Palmiste, Raimo Pass, Jan Uuspõld, Mait Malmsten, Guido Kangur ja Külli Reinumägi (külalisena). Mängukava info: www.draamateater.ee. Sooduspakkumine kehtib detsembrikuu jooksul vabalt valitud “Boulgakoffi” etendusele, mis on mängukavas olemas. Sooduspileteid saab Elioni klient soetada vaid Eesti Draamateatri kassast 20% soodsamalt (kuni 4 piletit).

Hakka

meisterkokaks ning tee seda maailma ühe populaarseima toiduvalmistaja Jamie Oliveri uue kokaraamatu „Jamie kokakool“ abil. Ta kirjutab oma raamatu kaanel nii: „Kui sa arvad, et ei suuda iialgi õppida süüa tegema, siis usu mind – tänu siinsetele retseptidele ning iga sammu järgivatele fotodele suudad sa valmistada järgneva 24 tunni jooksul mõne tõeliselt maitsva kõhutäie. Igaüks suudab õppida süüa tegema.“ Raamat on eesti keeles ning illustreeritud kaunite fotodega. Elioni kliendile soodushind 295 krooni (tavahind 349 krooni).

!

NB! Kõikide soodustuste kasutamiseks ütle broneerimisel märgusõna “Ulme”.

Pakkumised kehtivad 1.–31. detsembrini 2009. Detsember 2009 | 15


Novembrikuu Ulme ristsõna õige vastus oli „Kodune meelelahutus on odavam“. Loosiõnn naeratas Alan Tammikule Muhu vallast. Palju õnne! Ulme toimetus ootab detsembri ristsõna õiget vastust aadressil ulme@elion.ee või Elion Ettevõtted AS Endla 16 15033 Tallinn hiljemalt 20. detsembriks 2009. Subjektireale või ümbrikule kirjuta märksõna „Ulme“. Õigesti vastanute vahel loosime välja Philipsi DVD mängija DVP3111. Võitja nimi avaldatakse järgmises kuukirjas.

Ulme

Endla 16, 15033 Tallinn | Toimetaja: Lilian Viirma | ulme@elion.ee | Väljaandja: Elion Ettevõtted AS

Ulme / Detsember 2009  
Ulme / Detsember 2009  

Ulme, Detsember 2009