Page 1

ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ

1


Україна – друга після Росії країна в Європейському регіоні за кількістю випадків захворюваності на туберкульоз. У 1995 році в Україні було оголошено епідемію туберкульозу. Тоді ж було зафіксовано початок стрімкого росту та розповсюдження ВІЛ-інфекції. Не дивлячись на зусилля медичних працівників та представників багатьох громадських організацій, до цього часу ситуацію по цим двом епідеміям не вдалося взяти під контроль. Сьогодні головною зброєю протидії туберкульозу і ВІЛ-інфекції є поінформованість населення, знання, обізнаність кожного громадянина. В цій брошурі ви дізнаєтесь головне про туберкульоз і ВІЛ/СНІД, а також – як захистити себе від цих небезпечних захворювань. Брошура також містить інформацію для людей, що вже живуть з цими хворобами – як запобігти інфікування туберкульозом на тлі ВІЛ-інфекції і навпаки – як тубінфікованій людині вберегтись від ВІЛ; та що робити, якщо вам встановили подвійний діагноз: ВІЛ-інфекція і туберкульоз. Туберкульоз є основною причиною смертності людей, інфікованих ВІЛ у світі і в Україні. Але сьогодні туберкульоз піддається лікуванню, в тому числі і у людей, що живуть з ВІЛ.

2


Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (паличка Коха). Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом від людей з активною формою захворювання. Мікобактерії туберкульозу в організмі людини циркулюють у крові й осідають переважно в легенях, утворюючи запалення. Цей процес має назву – первинний туберкульоз. В більшості випадків здорова імунна система організму сприяє формуванню рубців навколо вогнища первинного туберкульозу і він загоюється. В такому стані туберкульозний процес може «спати» десятиліттями і не турбувати людину. Але за певних негативних обставин, до яких, зокрема, належить ВІЛінфекція, туберкульозний процес може знову загостритись, тому як ВІЛ ослаблює імунну систему і сприяє загостренню дрімаючих в організмі інфекцій. Крім того, до факторів ризику належать: вживання ін’єкційних наркотиків, зловживання алкоголем, неякісне і недостатнє харчування, запальні захворювання дихальних шляхів, переохолодження.

3


ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ ТУБЕРКУЛЬОЗУ: 1. Через дихальні шляхи (з крапельками мокротиння хворого на туберкульоз, з інфікованим пилом).

2. Через шлунок (з їжею, молоком, м'ясом хворих тварин). 3. Через ушкоджену шкіру (таким чином ризикують інфікуватись медичні працівники, патологоанатоми, лаборанти, ветеринарні лікарі).

4. Внутрішньоутробним шляхом від хворої на туберкульоз вагітної жінки до плоду.

Люди з активною формою туберкульозу виділяють паличку Коха у повітря з кашлем, чханням. Але не всі хворі на активну форму туберкульозу становлять загрозу для оточуючих: лише хворі, які виділяють паличку Коха в навколишнє середовище і є заразними. Реальна небезпека зараження туберкульозом для здорових людей виникає при безпосередньому контакті з хворим на активну форму туберкульозу в закритому просторі тривалий час: у громадському транспорті, в приміщеннях, що погано провітрюються, в місцях великого скупчення людей (казарми, місця позбавлення волі, тощо). 4


ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ТУБЕРКУЛЬОЗУ: • У людей з міцною імунною системою інфікування мікобактеріями

туберкульозу не завжди призводить до розвитку захворювання, тому як здоровий імунітет пригнічує активність палички Коха.

• Захворювання на туберкульоз виникає при ослабленні імунної системи

(наприклад, на тлі ВІЛ-інфекції, при авітамінозі тощо), коли вона втрачає здатність чинити опір мікобактеріям туберкульозу, що призводить до розвитку активної форми туберкульозу.

• При правильно і ефективно проведеній протитуберкульозної терапії більшість пацієнтів з активною формую туберкульозу вже протягом 3-4 тижнів з початку лікування перестають бути заразними для оточуючих.

5


ГРУПИ ВИСОКОГО РИЗИКУ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ Це люди, що знаходяться в незадовільних соціальних та житлово-побутових умовах, страждають на хронічні захворювання та мають шкідливі звички: - засуджені; - люди, що зловживають алкоголем; - споживачі наркотиків; - курці; - хворі на цукровий діабет; - хворі на виразкову хворобу шлунка; - ВІЛ-інфіковані; - безпритульні; - бідні верстви населення; - особи, що тривалий час знаходились у контакті з хворим на туберкульоз. Якщо ви були в контакті з хворим на туберкульоз і підозрюєте прояви туберкульозного процесу, негайно звертайтесь до лікаря! 6


ПРОЯВИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ЛЕГЕНІВ Туберкульоз розвивається поступово і довгий час може тривати без симптомів, але у більшості хворих є характерна симптоматика, що змушує їх звернутися до лікаря. Найхарактернішим симптомом туберкульозу легенів є кашель протягом 3 тижнів і більше, зазвичай з виділенням мокротиння. Крім цього, спостерігаються наступні симптоми:

• • • • • • • • •

втрата маси тіла; втомлюваність; підвищена температура тіла більше 7 днів; лихоманка; пітливість вночі; біль у грудній клітці; задуха; втрата апетиту; кровохаркання.

7


ПРОЯВИ ПОЗАЛЕГЕНЕВИХ ФОРМ ТУБЕРКУЛЬОЗУ У хворого на позалегеневу форму туберкульозу можуть бути присутніми загальні симптоми, такі як втрата маси тіла, лихоманка, пітливість, особливо вночі. Інші симптоми залежать від ураженого органу:

• болі в уражених кістках, обмеження рухів і болі при рухах – при туберкульозі кісток, хребта, суглобів;

• прискорене сечовипускання, болі внизу живота і в попереку, кров в сечі – при туберкульозі сечового міхура;

• запор, пронос, болі в животі, здуття живота, кров у калових масах – при туберкульозі органів травлення;

• збільшення лімфатичних вузлів, їх безболісність при збільшенні – при туберкульозі лімфатичних вузлів.

8


ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ Основні методи діагностики туберкульозу: - мікробіологічна діагностика (бактеріоскопічне та бактеріологічне дослідження мокротиння); - рентгенологічне дослідження органів грудної клітини; - туберкулінодіагностика (проба Манту) в дитячому та підлітковому віці. Варто пам’ятати: кашель тривалістю понад три тижні може бути ознакою туберкульозу. За таких ознак треба завернутися до лікаря і здати мокротиння на дослідження. Чим більше мікобактерій у мокротинні, тим більш заразним є хворий і тим більшу небезпеку він несе для оточуючих. Мікроскопія мазка мокротиння є безпечним для пацієнта, простим і доступним методом виявлення туберкульозу.

9


ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ Медикаментозне лікування туберкульозу здійснюється за принципами DOTS-стратегії: D – Directlу – безпосереднє; O – Observed – контрольоване; T – Treatment – лікування; S – Short course chemotherapy – короткими курсами хіміотерапії (6-9 місяців). Протитуберкульозні препарати можуть виліковувати туберкульоз повністю або переводити активну форму в латентну. Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. Головне в лікуванні цього захворювання – регулярний систематичний прийом протитуберкульозних препаратів під безпосереднім контролем медичних працівників. Тривалий прийом одного препарату призводить до появи резистентних (стійких) форм мікобактерій туберкульозу, через що туберкульоз важко лікувати. Стійкі форми туберкульозу можуть передаватися від хворого іншим людям і також є важковиліковними. До розвитку резистентності мікобактерій туберкульозу призводить передчасне припинення лікування. Дозу не можна зменшувати без призначення лікаря. Не займайтеся самолікуванням! Це призведе до розвитку важковиліковних форм туберкульозу. 10


МУЛЬТИРЕЗИСТЕНТНИЙ ТУБЕРКУЛЬОЗ Мультирезистентний туберкульоз – це найбільш небезпечна форма туберкульозу, при якій мікобактерії туберкульозу стають стійкими (несприйнятливими) як мінімум до двох найбільш важливих протитуберкульозних препаратів: ізоніазіду та рифампіцину, а часто і до більшої кількості препаратів, якими лікують туберкульоз. Термін мультирезистентний походить від слів "мульти" – багато та "резистентність" – стійкість (несприйнятність, опірність). Мультирезистентний туберкульоз поширюється так само, як і звичайний туберкульоз. При зараженні мікобактеріями, стійкими до протитуберкульозних ліків, розвивається мультирезистентний туберкульоз, який характеризується рядом особливостей перебігу захворювання і лікування.

11


ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ МУЛЬТИРЕЗИСТЕНТНОГО ТУБЕРКУЛЬОЗУ Мультирезистентний туберкульоз виникає в результаті неправильного лікування туберкульозу, а саме: • при перервах у прийомі протитуберкульозних ліків з будь-яких причин; • в результаті неправильно призначеного лікування або в результаті самолікування, коли певний протитуберкульозний препарат (чи схема лікування) використовувався недостатній час або в недостатніх дозах; • внаслідок занадто тривалого лікування (чи самолікування) туберкульозу будьяким із протитуберкульозних препаратів; • інфікування мультирезистентними штамами мікобактерії туберкульозу (від хворого мультирезистентним туберкульозом).

12


ОСОБЛИВОСТІ МУЛЬТИРЕЗИСТЕНТНОГО ТУБЕРКУЛЬОЗУ Мікобактерії при мультирезистентному туберкульозі мають більшу вірулентність (більш заразні), а отже: • мультирезистентний туберкульоз набагато легше передається від хворого до здорової людини; • у пацієнтів з такою формою туберкульозу складніше визначити, чи зник ризик передачі туберкульозу іншій людині, чи ні; • мультирезистентний туберкульоз вимагає госпіталізації та ізоляції на декілька місяців; • лікувати мультирезистентний туберкульоз набагато важче.

ЛІКУВАННЯ МУЛЬТИРЕЗИСТЕНТНОГО ТУБЕРКУЛЬОЗУ Зазвичай режим лікування складається з призначення не менш, як чотирьох протитуберкульозних препаратів, до яких визначають чутливість, тобто їх вплив на мікобактерії. Термін основного курсу протитуберкульозного лікування складає 24 місяці (6-9 місяців в стаціонарі, 18-15 – амбулаторно). Усі хворі на мультирезистентний туберкульоз потребують посиленого харчування, збагаченого білками і вітамінами (вітамінами А, С, Е і групи В). 13


ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ Найкращим способом запобігання туберкульозу є зміцнення імунної системи. Воно полягає у дотриманні режиму праці та відпочинку, повноцінному харчуванні, загартовуванні. Житло має бути сухим, добре провітреним, щоб попередити інфікування туберкульозом, якщо ви вже хворі. При цьому у приміщенні має регулярно проводитись вологе прибирання. Для дезінфекції приміщень використовуються сучасні дезінфікуючі засоби. Доцільним і простим методом знезараження є провітрювання та вивішування на сонці ковдр, хутряних та бавовняних речей – пряме сонячне світло вбиває мікобактерії туберкульозу впродовж 5-ти хвилин. Варто уникати контакту з хворими на активну форму туберкульозу. Вакцинація БЦЖ (щеплення проти туберкульозу) попереджує розвиток дитячого туберкульозу, але для дорослих вона не ефективна. Вакцинація БЦЖ з метою профілактики туберкульозу у ВІЛ-інфікованих дітей протипоказана.

14


ПРОФІЛАКТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ СЕРЕД ВІЛ-ПОЗИТИВНИХ ЛЮДЕЙ Запорукою успішної профілактики активного туберкульозу є своєчасне виявлення осіб, інфікованих мікобактерією туберкульозу. Це вимагає обов'язкового проведення туберкулінових проб (проба Манту) усім особам із груп ризику, у тому числі – ВІЛ-інфікованим. Усім ВІЛ-інфікованим з позитивними результатами туберкулінових проб та ВІЛ-інфікованим із групи ризику, в яких ці проби негативні, рекомендується профілактично приймати хіміопрофілактичні препарати тільки за призначенням лікаря-фтизіатра протягом 2-3 місяців. Хіміопрофілактика не тільки знижує ризик розвитку туберкульозу у носіїв ВІЛ, але й перешкоджає його поширенню. При неефективній хіміопрофілактиці й розвитку туберкульозу проводять його лікування за принципом DОТS-стратегії. Хворі на туберкульоз протягом усього курсу лікування повинні перебувати під наглядом лікаря, оскільки суворий контроль за виконанням лікарських розпоряджень підвищує ефективність лікування і знижує ризик поширення цього захворювання. 15


ПРОФІЛАКТИКА ВІЛ-ІНФЕКЦІІ В ЛЮДЕЙ, ІНФІКОВАНИХ МІКОБАКТЕРІЄЮ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ: • безпечні, захищені презервативом статеві стосунки; • дотримання принципів Зменшення Шкоди при вживанні ін’єкційних

наркотиків – використовувати тільки власний, стерильний одноразовий ін’єкційний інструмент (шприць, голку, ємність для приготування або зберігання наркотичного розчину);

• загальна доступність профілактичних засобів (презервативів, стерильних голок, шприців тощо).

16


ТУБЕРКУЛЬОЗ І ВІЛ. ПОДВІЙНИЙ ДІАГНОЗ Одночасна наявність туберкульозу і ВІЛ-інфекції у людини ускладнює перебіг і лікування кожного з цих захворювань. Туберкульоз прискорює розвиток ВІЛ-інфекції в організмі хворої людини і наближує стадію СНІДу. ВІЛ, в свою чергу, пригнічує імунітет і підвищує ризик захворювання на туберкульоз. Тому первинне ураження паличкою Коха людини, інфікованої ВІЛ, майже завжди призводить до виникнення туберкульозу. У ВІЛ-позитивних людей збудник туберкульозу в 7 разів частіше викликає захворювання на туберкульоз, ніж у людей без ВІЛ-статусу. Туберкульоз також може бути одним із проявів СНІДу у ВІЛ-інфікованої людини. Людям з подвійним діагнозом слід не менш ніж два рази на рік проходити обстеження у пульмонолога і проводити рентгенологічне дослідження органів грудної клітини, не залежно від стану імунної системи (рівень клітин СD4*).

*Клітини СD-4 (Т-лімфоцити) – клітини імунної системи людини, які створюють перший рівень захисту організму при проникненні в нього чужорідних агентів (вірусів, мікроорганізмів, паразитів, тощо). Клітини СD-4 уражаються при ВІЛ-інфекції в першу чергу, в наслідок чого організм імунна система людини поступово втрачає здатність чинити опір різноманітним інфекціям та хворобам.

17


ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ТУБЕРКУЛЬОЗУ У ВІЛ-ПОЗИТИВНИХ ЛЮДЕЙ У ВІЛ-позитивних людей з відносно збереженим імунітетом (при кількості клітин СD4 вище 350) перебіг туберкульозу майже не відрізняється від проявів туберкульозу у людей без ВІЛ-статусу. Але у людей, що живуть з ВІЛ, прихований (латентний) туберкульоз частіше переходить в активну форму. При помітному пригніченні імунітету, на тлі ВІЛ-інфекції (при кількості клітин СD4 нижче 200) частіше зустрічаються позалегеневі форми туберкульозу (кісток, суглобів, хребта, нирок, лимфовузлів, очей). Чим нижчий рівень імунітету у людини, що живе з ВІЛ, тим вище ризик розвитку позалегеневої форми туберкульозу. Лікування туберкульозу при ВІЛ-інфекції – обов’язкова умова підготовки до антиретровірусної терапії. Антиретровірусна терапія зміцнює імунну систему ВІЛпозитивної людини, дозволяючи їй боротися з туберкульозом та іншими інфекціями. ВІЛ-позитивним людям треба обов’язково проходити регулярне обстеження в двох закладах: в центрі профілактики і боротьби зі СНІД та в протитуберкульозному диспансері. 18


Організації, які працюють у сфері профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу і туберкульозу у Полтаві та Полтавській області Полтавський обласний Центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом Адреса: м. Полтава, пров. Госпітальний, 5 Телефон: (0532) 56-94-31, 56-21-25, (05322) 7-93-22 Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Адреса: м. Полтава, вул. Шилівська, 51-А Телефон: (0532) 68-03-07, 68-03-09, 68-03-14 Служба соціального супроводу «Альтаїр» Полтавського обласного благодійного фонду «Громадське здоров’я» Адреса: м. Полтава, вул. Половка, 66-Б Телефон: (0532) 51-83-35, (067) 22-33-090 Благодійна асоціація «Світло Надії» Адреса: м. Полтава, вул. Артема, 28 Телефон: (0532) 50-85-99 Полтавське обласне відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» Адреса: м. Полтава, вул. Степовика, 5 Телефон: (05322) 7-38-49 Обласна туберкульозна лікарня Адреса: 37362, Гадяцький район, с. Веприк Телефон: (0254) 5-91-67

19


Кабінети «Довіри» з питань ВІЛ/СНІДу на базі кабінетів інфекційних захворювань центральних районних лікарень Полтавської області: м. Полтава Полтавський обласний Центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом Адреса: 36003, м. Полтава, пров. Госпітальний, 5; Телефон: (0532) 5-69-43 Полтавська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 36011, м. Полтава, вул. Комсомольська, 58-а; Телефон: (05322) 2-86-71 Полтавська міська поліклініка № 4, кабінет «Довіра» Адреса: 36011, м. Полтава, вул. Калініна 36; Телефон: (0532) 69-48-63 м. Кременчук Кременчуцька 3-я міська лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39602, м. Кременчук, вул. Павлова, 2; Телефон: (0266) 3-30-39 м. Комсомольськ Комсомольська стоматологічна поліклініка, кабінет «Довіра» Адреса: 39800, м. Комсомольськ, вул. Миру, 10; Телефон: (0248) 2-11-46 смт. В.Багачка Великобагачанська поліклініка, кабінет «Довіра» Адреса: 38300, смт. В.Багачка, вул. Леніна, 21; Телефон: (0245) 9-12-34

20


м. Гадяч Гадяцька центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37300, м. Гадяч, вул. Лохвицька, 1; Телефон: (0254) 2-15-97 м. Глобино Глобинська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39000, м. Глобино, Лікарняний тупик, 1; Телефон: (0265) 2-27-45 м. Гребінка Гребінківська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37400, м. Гребінка, вул. Жовтнева, 38; Телефон: (0259) 9-11-43 смт. Диканька Диканська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 38500, смт. Диканька, вул. Енгельса, 42; Телефон: (0251) 9-11-48 м. Зіньків Зіньківська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 38100, м. Зіньків, вул. Червоноармійська, 21; Телефон: (0253) 3-18-02 м. Карлівка Карлівська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39500, м. Карлівка, вул. Радевича, 2; Телефон: (0246) 2-47-35 м. Кобеляки Кобеляцька центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39200, м. Кобеляки, вул. Шевченка, 78/109; Телефон: (0243) 3-13-79

21


смт. Козельщина Козельщинська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39100, смт. Козельщина, вул. Радянська, 81/10; Телефон: (0242) 3-11-30 смт. Котельва Котелевська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 38600, смт. Котельва, вул. Жовтнева, 283; Телефон: (0266) 9-11-50 м. Кременчук Кременчуцька центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39627, м. Кременчук, проспект Полтавський, 40; Телефон: (0266) 72-45-46 м. Лохвиця Лохвицька центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37200, м. Лохвиця, вул. 60-річчя Жовтня, 4; Телефон: (0256) 3-10-46 м. Лубни Лубенська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37503, м. Лубни, вул. П’ятикопа, 26; Телефон: (0261) 5-30-47 смт. Машівка Машівська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 39400, смт. Машівка, вул. Леніна, 112; Телефон: (0264) 9-10-34

22


м. Миргород Миргородська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37600, м. Миргород, вул. Гоголя, 172; Телефон: (0255) 4-68-69 смт. Н.Санжари Новосанжарська центральна районна поліклініка, кабінет «Довіра» Адреса: 39300, смт. Н.Санжари, вул. Шевченка, 51/49; Телефон: (0244) 3-11-02 смт. Оржиця Оржицька центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37700, смт. Оржиця, вул. Леніна, 3; Телефон: (0257) 9-15-72 м. Пирятин Пирятинська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 37000, м. Пирятин, пл. Визволення, 54; Телефон: (0258) 2-12-21 смт. Решетилівка Решетилівська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 38400, смт. Решетилівка, вул. Крупської, 76; Телефон: (0263) 2-15-64, 2-19-35 (інфекц. відділення) смт. Семенівка Семенівська центральна районна лікарня, кабінет «Довіра» Адреса: 38200, смт. Семенівка, вул. Шевченка, 78; Телефон: (0241) 9-11-29

23


Протитуберкульозні диспансери та фтизіатричні кабінети на базі центральних районних лікарень Полтавської області: Великобагачанська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38300, смт. В. Багачка, вул. Леніна, 21; Телефон: (0245) 9-14-83, 9-11-71 Великосорочинський кістково-суглобовий санаторій Адреса: 37645, Миргородський р-н, с. Великі Сорочинці, вул. Карла Маркса, 55 Телефон: (0255) 3-15-78 Гадяцький обласний туберкульозний санаторій Адреса: 37300, м. Гадяч, вул. Малобудищанська, 1/2. Телефон: (0254) 2-35-75 Глобинська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 39071, м. Глобине, Лікарняний тупик, 1; Телефон: (0265) 2-19-01, 2-12-36 Гребінківська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 37400, м. Гребінка, вул. Жовтнева, 38; Телефон: (0259) 9-12-52 Диканьська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38500, смт. Диканька, вул. Енгельса, 42; Телефон: (0251) 9-10-69, 9-11-82 Зіньківська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38100, м. Зіньків, вул. Червоноармійська, 21; Телефон: (0253) 3-13-32, 3-13-56

24


Опішнянська обласна туберкульозна лікарня Адреса: 38164, Зіньківський р-н, смт. Опішня, вул. Леніна, 57; Телефон: (0253) 4-21-85, 4-26-59 Карлівська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 39500, м. Карлівка, вул. Радевича, 2; Телефон: (0246) 2-22-68, 2-20-45, 2-33-89 Кобеляцька центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 39200, м. Кобеляки, вул. Шевченка, 78/109; Телефон: (0243) 3-13-03, 3-23-42, 3-11-68 Козельщинська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 39100, смт. Козельщина, вул. Радянська, 81/10; Телефон: (0242) 3-14-33, 3-11-30 Котелевська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38600, смт. Котельва, вул. Жовтнева, 283; Телефон: (0250) 9-11-41, 9-12-35, 2-15-03 Кременчуцький обласний протитуберкульозний диспансер Адреса: 39600, м. Кременчук, вул. Бутиріна, 14; Телефон: (0266) 3-70-33, 3-71-02, 3-71-16 Лохвицька центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 37200, м. Лохвиця, вул. 60-річчя Жовтня, 4; Телефон: (0256) 3-12-60, 3-12-76, 3-14-83 Лубенський обласний протитуберкульозний диспансер, дитячий протитуберкульозний санаторій Адреса: 37500, м. Лубни, вул. Гомона, 19/2. Телефон: (0261) 5-21-12 Стаціонарне відділення (Лубенський р-н, с. Тарандинці): (0261) 9-61-22 Миргородська центральна районна лікарня (тубвідділення) Адреса: 37602, м. Миргород, вул. Гоголя, 172; Телефон: (0255) 5-22-98, 4-69-05, 4-61-01

25


Новосанжарська центральна районна лікарня (тубвідділення) Адреса: 39300, смт. Нові Санжари, вул. Шевченка, 51/49; Телефон: (0244) 3-13-03, 3-13-59, 3-17-50 Оржицька центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 37700, смт. Оржиця, вул. Леніна, 3; Телефон: (0257) 9-13-65, 9-13-35, 9-15-72 Пирятинська центральна районна лікарня (тубвідділення) Адреса: 37000, м. Пирятин, вул. Визволення, 54; Телефон: (0258) 2-03-24, 2-22-28, 2-01-20 Решетилівська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38400, смт. Решетилівка, вул. Крупської, 76; Телефон: (0263) 2-16-68, 2-15-04, 2-15-64 Семенівська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38200, смт. Семенівка, вул. Шевченка, 78; Телефон: (0241) 9-11-64, 9-10-33, 9-12-58 Хорольська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 37800, м. Хорол, вул. Комсомольська, 11/1; Телефон: (0262) 3-32-53, 3-36-84, 3-28-66 Чорнухинська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 37100, смт. Чорнухи, вул. Мележика, 14 – ЦРЛ; вул. Мележика, 1-А – поліклінічне відділення Телефон: (0240) 5-10-78, 5-10-39 Чутівська центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38800, смт. Чутове, вул. Жовтнева, 23; Телефон: (0247) 9-12-05, 9-20-00 Шишацька центральна районна лікарня (тубкабінет) Адреса: 38000, смт. Шишаки, вул. Легейди, 50; Телефон: (0252) 9-19-04, 9-12-43

26


Список літератури: 1. 2. 3. 4. 5.

Л.П.Болібок, М.М.Ільченко, В.Г.Печериця, Н.І.Дурдикулиєва «Що треба знати про туберкульоз у поєднанні зі СНІДом», Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер, Полтавський обласний центр здоров’я, пам’ятка – м. Полтава, 2011; «ВИЧ и туберкулез», серия для позитивних людей, «Врачи без границ», МБФ «Международный Альянс по ВИЧ/ СПИД в Украине», брошюра – NAM, Киев, 2002; Потрійний діагноз: ВІЛ-інфекція/туберкульоз/наркозалежність (деякі аспекти лікування). Методична збірка. Під ред. Хотіної С.Г., начальника управління охорони здоров я Миколаївської обласної державної адміністрації – Миколаїв, 2010; Уроки для социальных работников сферы ВИЧ/СПИДа. Урок 4. «Туберкулез». Урок. 5 «Мультирезистентный туберкулез», методические рекомендации МБФ «Международный Альянс по ВИЧ/СПИД в Украине», Людмила Шульга, Анатолий Волик. – Киев, 2011. Туберкулез, серия листовок «Снижение вреда», МБФ «Международный Альянс по ВИЧ/СПИД в Украине», авторский коллектив: Лили Хайд, Наталия Нагорная, Анатолий Волик – Киев, 2010. Автор: Н.І. Дурдикулиєва, головний лікар Полтавського обласного Центру здоров’я. Рецензент: В.Г.Печериця, головний лікар Полтавського обласного протитуберкульозного диспансеру.

Дизайн і верстка: М.О. Горюн ПОБФ «Громадське здоров’я» не несе відповідальності за точність і опублікованих матеріалів, а також за будь-які дії, які вчинено внаслідок даної публікації. ПОБФ «Громадське здоров’я» не несе юридичної та іншої відповідальності за можливі наслідки використання даної інформації третіми особами. ПОБФ «Громадське здоров’я» висловлює подяку компанії «Джонсон и Джонсон» за фінансову підтримку даної публікації в рамках проекту «Служба соціального супроводу «Альтаїр»

27


Національний телефон довіри з питань туберкульозу:

0-800-503-08-00

(цілодобово, безкоштовно, анонімно) Національний телефон довіри з питань ВІЛ/СНІД:

0-800-500-451

(цілодобово, безкоштовно, анонімно) Розповсюджується безкоштовно

tuberculosis  

tuberculosis tuberculosis tuberculosis

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you