__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Więcej wiesz — korzystniej kupujesz

Lepiej dmuchać na zimne. Znaj zagrożenia. Chroń zasoby.

Tom 4


Spis treści

2 8 12 18 22 26 32

W biznesie ryzyko to ying, a sukces to yang. Na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że świat się zmienił, podobnie jak wachlarz zagrożeń. Tom 4 magazynu Vantage Point zawiera informacje i wskazówki, które pomogą bezpiecznie przemierzyć to niebezpieczne terytorium i znaleźć właściwe rozwiązania.

Ryzykowna działalność

Odśwież firmowy radar zagrożeń według wyników globalnego badania ryzyka i dopasowanych porad dotyczących zarządzania ryzykiem.

Jak zostać pedantem

Dowiedz się, jak poprawić organizację w biurze w sześciu prostych krokach.

Zbyt duży wybór szczęścia nie daje

Odkryj, dlaczego zbyt wiele opcji nie zawsze oznacza korzyść dla firmy.

Zmieniaj przyzwyczajenia, zmieniaj świat Zobacz, jak krok po kroku sprawić, aby biuro było bardziej przyjazne środowisku.

Ekologia? To łatwe!

Przedstawiamy nowy program Easy on the Planet — to najprostszy sposób, aby osiągnąć firmowe cele zrównoważonego rozwoju.

Jak zwalczać niezdrową ciekawość

Dowiedz się, jak wyeliminować niewidoczne zagrożenie, które może wywrzeć ogromny wpływ na firmy: hakerstwo wizualne.

Dotrzymanie słowa

Zobacz, jak zmieniliśmy sposób pracy, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, dzięki zrównoważonemu super-magazynowi w Wielkiej Brytanii.

©2017 Staples Advantage. Wydrukowano na papierze bezdrzewnym. Prosimy oddać ten numer do recyklingu.


Powitanie Pojęcie „zarządzanie ryzykiem” ma silnie negatywny wydźwięk i niestety często budzi złe skojarzenia, dlatego mamy nadzieję, że nasza okładka wywołała uśmiech. Choć temat jest poważny, nie musi przerażać. Lubimy myśleć, że zarządzanie ryzykiem to po prostu narzędzie, które chroni zasoby w podobny sposób, jak folia bąbelkowa zabezpiecza delikatne przedmioty. Oczywiście zarządzanie ryzykiem zawsze odgrywało pewną rolę w skutecznym prowadzeniu firmy, ale obecnie liczba istotnych czynników jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. W tym wydaniu magazynu Vantage Point można przeczytać wszystko o największych obecnych zagrożeniach dla firm, w tym o często niedocenianym hakerstwie wizualnym, a także o zdobywaniu potrzebnej pomocy w zarządzaniu ryzykiem od opiekuna klienta w firmie Staples. A to tylko jeden z wielu sposobów, w jakie możemy pomóc wykorzystać możliwości. Ułatwianie życia to kolejny temat poruszany w tym wydaniu. Przedstawiamy wskazówki dotyczące poprawy organizacji w biurze. Zachęcamy do lektury artykułu o paraliżującym paradoksie wyboru. Ponadto dowiesz się więcej o tym, jak nasz nowy program Easy on the Planet może pomóc firmie osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. Nasza nowa nazwa, Staples Business Advantage, oznacza korzyści, jakie odniesie Twoja firma dzięki naszej unikatowej wiedzy. Oprócz tego, ponieważ ciągle wymyślamy rozwiązania dla firm, nasza nowa, bardziej przyjazna strona internetowa jest — jak zawsze — pełna przydatnych porad biznesowych (zob. www.StaplesAdvantage.pl). Wierzymy, że w tym wydaniu magazynu Vantage Point znajdziesz dużo inspiracji.

Z poważaniem,

Czy wiesz, że... Przeciętny skonsolidowany koszt kradzieży danych wynosi 3,6 mln EUR.

— 2016 Ponemon Institute Badanie kosztu kradzieży danych

Jeśli jedno drzewo usuwa z atmosfery 10 kg CO2 rocznie, to wyobraź sobie, ile CO2 zostało usunięte dzięki partnerowi firmy Staples w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, Plant-for-the-Planet, który od 2008 r. zasadził 14 miliardów drzew. Etymologicznie angielskie słowo „decyzja” pochodzi od łacińskiego „caedere”, od którego wywodzą się także słowa związane z mordowaniem. Nic dziwnego, że wybieranie budzi lęk.

Hervé Liboureau Starszy wiceprezes Szef europejskiego oddziału Staples Business Advantage

1


2

  

Vantage Point | Tom czwarty


Ryzykowna działalność Ryzyko jest nieuniknionym obciążeniem działalności biznesowej. Jednak w dzisiejszym niestabilnym świecie koszt wydaje się wyższy niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego opłaca się być przygotowanym. Pożary. Powodzie. Awarie. Wypadki. Ataki. Obrażenia ciała i urazy. To tylko kilka zagrożeń, które mogą przeszkodzić w prowadzeniu działalności. Niestety, wiele firm ocenia poziom ryzyka dopiero po nadejściu kryzysu, gdy oczywiście jest już za późno. Dopełnieniem wszelkich konsekwencji utraty produktywności i szkód wizerunkowych jest gdybanie. W dzisiejszych czasach sukces firm wymaga solidnego radaru zagrożeń oraz zdolności do szybkiego i zdecydowanego działania. Są rzeczy, których nie można kontrolować, ale wczesne zrozumienie i przyjęcie do wiadomości istnienia zagrożeń umożliwi Twojej firmie zarządzanie nimi, ochronę tego, co cenne, a może nawet wykorzystanie ich.

Globalne badanie ryzyka W zeszłym roku ponad 500 ekspertów w dziedzinie zarządzania ryzykiem ze średnich firm i dużych międzynarodowych korporacji z 44 krajów wzięło udział w badaniu* dotyczącym głównych zagrożeń dla ich firm obecnie i w przyszłości. Ponad 87% respondentów opisało świat jako „miejsce podwyższonego ryzyka”. Ostrzejsza konkurencja, spowolnienie gospodarcze i zakłócenia działalności wymieniono jako trzy największe ogólne zagrożenia. Około 56% wszystkich respondentów ze wszystkich regionów uznało zaostrzenie konkurencji za największe zagrożenie, a 62% przewidywało, że będzie ono miało największy wpływ na następną dekadę. Około 75% respondentów z regionu EMEA, 74% z regionu Azji i Pacyfiku i 64% z obu Ameryk stwierdziło, że zdolność do wykorzystania zmian technologicznych oraz do innowacyjności i spełniania potrzeb klientów przyniosą istotne korzyści. Niepokoje dotyczące zmian rynkowych były zróżnicowane regionalnie: 51% respondentów z regionu EMEA wyraziło duży niepokój dotyczący zmian rynkowych w porównaniu z 44% w regionie Azji i Pacyfiku i 34% w obu Amerykach. Takie kwestie, jak niepewna przyszłość Unii Europejskiej i (w tym czasie) bliska perspektywa wyjścia Grecji lub Wielkiej Brytanii, ciążyły respon-

dentom z regionu EMEA. Tradycyjnie głównymi przyczynami zakłóceń w działalności były zdarzenia, które powodowały fizyczne szkody, takie jak pożary lub katastrofy naturalne. Obecnie cała gama zdarzeń takich jak cyberataki, ataki terrorystyczne i pandemie może zakłócić działalność i choć zawsze istniały zasadnicze zagrożenia, rodzaje ryzyka zmieniają się dynamicznie. Ponad 42% wszystkich ankietowanych uznało, że w zakresie globalnego krajobrazu ryzyka największym zagrożeniem dla firm jest zakłócenie działalności.,

Dopasowane rozwiązania zarządzania ryzykiem Dużym wyzwaniem dla firm jest przystosowanie się: jak przyjmować do wiadomości bieżące zagrożenia i szanse i reagować na nie oraz jak zauważać nowe problemy, które mogą wpłynąć na firmę w przyszłości. Dla mniejszych i sprawniejszych firm dostosowanie modeli biznesowych może być łatwiejsze niż dla większych i wolniej reagujących firm międzynarodowych, ale niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa konieczne jest opracowanie elastycznych strategii z uwzględnieniem czynników zewnętrznych. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba robić tego samemu. Nasi doradcy są zawsze gotowi, aby udzielić eksperckich porad. Mogą dostarczyć organizacji dopasowane rozwiązanie, które pomoże ograniczyć do minimum ryzyko zakłóceń zewnętrznych. Od ściereczek antybakteryjnych do ergonomicznych foteli biurowych i chroniących prywatność filtrów ekranowych — szeroka oferta produktów Staples Business Advantage zawiera najlepsze rozwiązania dla każdej firmy. Skontaktuj się z zaufanym opiekunem klienta firmy Staples już dziś, aby dowiedzieć się więcej.

*Badanie globalnego krajobrazu ryzyka zostało przeprowadzone przez międzynarodową firmę księgowo-doradczą BDO.

3


Dopasowanie do zadania Zdrowe miejsce pracy pozostaje jednym z filarów zarządzania ryzykiem, a jednym z najlepszych sposobów zapobiegania uszkodzeniom ciała związanym z pracą jest ergonomia, czyli nauka o dopasowaniu warunków pracy do człowieka. Zasady ergonomii pomyślnie zastosowano w całej gamie produktów biurowych, które pomagają zmniejszyć zmęczenie mięśni, zwiększyć wydajność oraz ograniczyć liczbę i nasilenie zaburzeń układu mięśniowoszkieletowego związanych z pracą.

4

  

Vantage Point | Tom czwarty


Bakker Elkhuizen, specjalista w dziedzinie projektowania ergonomicznych rozwiązań dla stanowisk komputerowych, oferuje całą gamę rozwiązań popartych badaniami naukowymi, w tym nagradzaną regulowaną podstawę do notebooka, przyjazną dla przedramienia mysz pionową, regulowany uchwyt na dokumenty i podkładkę do pisania, która zapobiega obciążeniu szyi, a także kompaktową klawiaturę, która zwiększa wygodę.

5


Od podstaw do monitorów do klimatyzowanych podnóżków, firma Fellowes oferuje ergonomiczne akcesoria biurkowe zaprojektowane z myślą o każdym problemie zdrowotnym związanym z pracą przy biurku, które zapewniają dodatkową ochronę pleców, szyj, ramion, nadgarstków, nóg i stóp pracowników.

Tradycyjne metody i narzędzia do sprzątania są szkodliwe dla zdrowia pracowników ze względu na powtarzalność ruchów oraz przesilanie się i podnoszenie ciężkich materiałów. Mopy Nilfisk są wyposażone w przyjazne jednoręczne uchwyty z możliwością regulacji do wzrostu użytkownika i 3-strefową konstrukcję, która zapewnia maksymalne pochłanianie brudu przy minimalnym tarciu i wysiłku.

6

  

Vantage Point | Tom czwarty


Opracowane w oparciu o dane z badania ponad 100 sprzątających w czterech krajach Europy systemy pakowania Tork Easy Handling™ do papierowych ręczników, papieru toaletowego i innych materiałów zapewniają oszczędność czasu i ograniczenie do minimum niepotrzebnego bólu. Dzięki wygodnym, zintegrowanym uchwytom opakowania są łatwiejsze i efektywniejsze w noszeniu. Pudełka dają się łatwo otwierać bez użycia ostrych narzędzi, są przystosowane do różnych rozmiarów palców i składają się płasko, co ułatwia usuwanie i recykling.

Dbaj o bezpieczeństwo pracowników. Popraw bilans Można je kochać lub nienawidzić, ale systemy kontroli czasu mogą odgrywać ważną rolę w zarządzaniu miejscem pracy i ryzykiem BHP. Mogą uprościć monitorowanie godzin i płatności oraz zaoszczędzić firmie do 10% rocznych wydatków płacowych. Ponadto w przypadku pożaru lub innej sytuacji alarmowej znajomość położenia pracowników w czasie rzeczywistym pomoże zapewnić im bezpieczeństwo. Systemy kontroli czasu firmy Safescan są łatwe w instalacji i obsłudze, dzięki czemu w każdej chwili wiadomo, kto

dokładnie jest na terenie zakładu, ale czy wiesz, że dane kontroli czasu umożliwiają także generowanie przeglądów projektów, harmonogramów i drukowanie list obecności w razie pożaru? Niektóre systemy umożliwiają automatyczne wysyłanie danych do systemu płac i gromadzenie wszystkich danych kadrowych w jednym miejscu: wszystko na podstawie danych, które są już rejestrowane. Ponadto technologia firmy Safescan uniemożliwia pracownikom rejestrowanie się za innych, a jest to praktyka, która pochłania niemal trzy czwarte wszystkich środków firm.

7


8

  

Vantage Point | Tom czwarty


Jak zostać pedantem Być może zabrzmi to banalnie, ale bezpieczne, czyste i uporządkowane miejsce pracy ma zasadnicze znaczenie dla optymalnej wydajności pracowników. Zdrowi pracownicy mają więcej energii i zapewniają wyższą jakość pracy, a w uporządkowanym środowisku wydajna praca jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Rzeczywiście, zdaniem badaczy z Instytutu Neurologii Uniwersytetu Princeton fizyczny bałagan wywiera negatywny wpływ na zdolność koncentracji i przetwarzania informacji. Dlatego mając na uwadze zdrowie i nastrój pracowników, czas pozbyć się bałaganu.

Sześć prostych kroków do uporządkowania biura Czystka i dokumentacja Przeprowadź czystkę w miejscu pracy, zachowując na biurku tylko najważniejsze przedmioty potrzebne każdego dnia. Umieść urządzenia, dokumenty i materiały, z których regularnie korzystasz, w łatwo dostępnym miejscu. Wyrzuć wszelkie nieaktualne lub niepotrzebne informacje i zarchiwizuj zasoby. Pamiętaj, że 80% dokumentacji nigdy nie zostanie ponownie wykorzystane. System dokumentacji, który łączy formę i funkcjonalność, taki jak nowa kolekcja ART 1 firmy Elba, to elegancka monochromatyczna seria z lakierowanym wykończeniem, eleganckimi wygiętymi wytłoczeniami i pełną wytrzymałością. Nie potrzebujesz niczego więcej. Utrzymywanie porządku w trakcie podróży jest prawie tak samo ważne jak w biurze. To łatwe dzięki nagradzanej, lekkiej torbie biznesowej wysokiej jakości Leitz Complete Laptop Smart Traveller 2 , która umożliwia bezpieczne i uporządkowane przechowywanie wszystkich urządzeń mobilnych i dokumentów formatu A4.

Archiwizacja Co zrobić z czasopismami branżowymi, katalogami i materiałami badawczymi, które są warte zachowania?

A co z tymi wszystkimi plikami i materiałami ze świeżo ukończonego projektu? Wystarczy umieścić je w starannie opisanym pudełku i zarchiwizować. Pudełka do przechowywania to doskonały sposób na bezpieczne i uporządkowane przechowywanie takich materiałów, ale często nadają biurom monotonny wygląd. Seria Leitz Click & Store 3 to praktyczne rozwiązanie z dziedziny przechowywania o nowoczesnym wzornictwie i atrakcyjnej palecie kolorów, które uzupełni dekorację biura. Laminowane powierzchnie zabezpieczają zarchiwizowane materiały, a składana konstrukcja ułatwia składowanie.

Nadaj nazwę Zadbaj o to, aby koledzy mogli łatwo wszystko znaleźć, tworząc wyznaczone obszary na materiały biurowe, materiały referencyjne i archiwalną dokumentację. Uporządkuj biurko, używając szufladek na dokumenty z czytelnym oznakowaniem: „do zrobienia”, „do przeczytania” i „do odłożenia do akt”. Uporządkuj szuflady, umieszczając przedmioty używane razem we wspólnych pojemnikach, np. długopisy z karteczkami, pieczątki z kopertami i zszywki ze spinaczami do papieru.

9


10

  

Vantage Point | Tom czwarty

1

2

4

5

7

8


W celu zachowania porządku i kontroli w biurze, twórz własne etykiety przy użyciu etykieciarek i etykiet DYMO LabelWriter™ 4  i LabelManager™ 5 . To najłatwiejszy sposób tworzenia wszelkich potrzebnych etykiet, z przydatnymi funkcjami, takimi jak kody kolorowe i kody kreskowe. Obawiasz się wody lub brudu na najważniejszych dokumenatch? Wybierz bezproblemowy system zabezpieczeń, taki jak laminatory Leitz iLAM 6 i niezawodne koszulki. Stosuj jasne oznakowanie oddzielnych pomieszczeń i obszarów dostępnych dla gości i klientów. Idealnie przystosowane do rygorów codziennego użytku, wytrzymałe systemy oznakowania 7 są wykonane z wysokogatunkowego aluminium z nieodblaskowym panelem akrylowym w dziewięciu formatach.

3

Wybierz właściwe narzędzia Technologia może przynieść ogromne korzyści w miejscu pracy, ale także stanowić wyzwanie dla wydajności. Używanie wolno działających lub wadliwych urządzeń regularnie wywołuje frustrację wśród pracowników biurowych. Z kolei wydajne i sprawne produkty biurowe są kluczowym narzędziem dobrego zarządzania czasem. Na przykład głośnik Leitz Complete Portable Mini Bluetooth umożliwia wyraźne i czyste audiokonferencje w dowolnym czasie i miejscu. Jest tak mały, że mieści się w dłoni, a poza tym łatwo łączy się z dowolnym urządzeniem Bluetooth.

Rób notatki Badania pokazują, że sposób robienia notatek może wpływać na sposób przetwarzania informacji przez mózg i skuteczność zapamiętywania. Notowanie ręczne, w przeciwieństwie do pisania na klawiaturze, zmusza mózg do wykorzystania procesów pamięci głębokiej, co poprawia zapamiętywanie. Wybierz notatnik, który umożliwi szybkie i efektywne notowanie podczas spotkań z zachowaniem profesjonalnego wizerunku. Notatniki Oxford International 8 są lekkie i odporne na zużycie, a wygodne kieszenie i poliniowane strony zapewniają porządek w notatkach. Wykorzystaj najnowszą technologię — nowe inteligentne tablice Oxford i zastrzeżona aplikacja skanująca PowerChart 9 pozwalają łatwo przetworzyć odręczne notatki na tablicach w cyfrowe pliki po spotkaniu.

6

Utrzymuj tempo Po utworzeniu właściwego systemu warto poświęcić kilka ostatnich minut każdego dnia pracy na posprzątanie biurka i umieszczenie wszystkiego na swoim miejscu, aby dobrze zacząć kolejny dzień. Wyznacz stały dzień tygodnia na składanie wszelkich dokumentów. Co powiesz na „papierowy piątek”?

9

11


12

  

Vantage Point | Tom czwarty


Zbyt duży wybór szczęścia nie daje Od akcesoriów biurkowych do mydła do rąk — im większy wybór, tym lepiej, prawda? Nieprawda. Większy wybór nie oznacza lepszych zakupów. Najlepiej jest zakupić właściwe materiały we właściwym miejscu, aby oszczędzić czas i pieniądze. Czy ktokolwiek ma dość cierpliwości, aby przeglądać wszystkie dostępne opcje? Twoja firma jest unikatowa i potrzebuje dostawcy gotowego poświęcić czas na zrozumienie jej potrzeb. Dostawcy oferującego rozsądne propozycje ze starannie wybranego zbioru produktów, aby znaleźć rozwiązania dobrze dopasowane do potrzeb. Zaufanego partnera, takiego jak doradca klienta firmy Staples, dzięki któremu zakupy nie będą kłopotliwe ani męczące.

Paradoks wyboru Przyjęliśmy przekonanie, że większy wybór jest lepszy. Dlaczego więc odczuwamy niezadowolenie i niepokój? Amerykański psycholog Barry Schwartz znalazł odpowiedź. W swojej książce pt. „The Paradox of Choice” (Paradoks wyboru) Schwartz twierdzi, że nieskończony wybór paraliżuje i wyczerpuje ludzką psychikę, prowadząc do formułowania nierozsądnych oczekiwań, podważania decyzji przed podjęciem ich i obwiniania siebie o wszystkie niepowodzenia, co odbiera szczęście. Co ciekawe, istnieje wiele badań potwierdzających ten paradoks. W ramach badania przeprowadzonego w kalifornijskim supermarkecie naukowcy zorganizowali stół do degustacji dżemów. Za pierwszym razem zaproponowali 24 dżemy. Za drugim razem było to tylko sześć dżemów. Choć więcej kupujących zatrzymało się przy stole z 24 dżemami, 30% osób, które zatrzymały się przy stole z sześcioma dżemami faktycznie kupiło słoik, wobec 3% osób, którym zaproponowano większy wybór. Większość

klientów kalifornijskiego supermarketu, którym zaproponowano 24 dżemy, po prostu nie kupiła żadnego. Inni badacze doszli do podobnych wniosków, testując klientów dokonujących wyboru długopisów, kawy, a nawet planów emerytalnych.

Rozsądne rozwiązanie Od powstania książki Schwartza minęło ponad 10 lat i wydaje się, że obecnie wybór jest większy niż kiedykolwiek wcześniej — od przeglądania na ekranie potencjalnych partnerów po kupowanie produktów. Powstały nawet aplikacje, które pomagają ludziom podejmować te wszystkie decyzje. Właśnie dlatego warto współpracować z jednym dostawcą, który może przebić się przez cały ten bałagan i zaproponować tylko najlepsze rozwiązania dla firmy klienta. Każdego dnia możesz mieć pewność, że nasza wiedza jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Niezależnie od tego, czy chodzi o najnowsze ergonomiczne umeblowanie biura czy o najlepszą kawę do pokoju socjalnego, nasi pracownicy są wyspecjalizowanymi pasjonatami, którzy aktywnie analizują rozwiązania dla firm klientów. Wiemy, że nasze produkty i ich ceny będą zadowalające, ponieważ nasz cel to najwyższa jakość za najniższą cenę. A ponieważ oferujemy znacznie więcej niż materiały biurowe, możesz wybierać spośród wszystkich ulubionych produktów, w tym najnowszych innowacji i nowych produktów, które ciągle dodajemy. Pomożemy Ci rozpocząć, a następnie poprowadzić działalność dzięki wyspecjalizowanym usługom pomocy, ponieważ zawsze szukamy nowych sposobów, aby pomóc. Tak! To wszystko i jeszcze więcej możesz znaleźć u jednego dostawcy. Jeśli chodzi o wybór, jest naprawdę łatwy.

13


Najlepsze produkty na następną prezentację Przygotowujesz ważną prezentację? Mamy dokładnie to, czego potrzebujesz. Czarowanie na spotkaniach jest silnie związane z tworzeniem właściwej przestrzeni, ze wszystkimi narzędziami, które pomogą w lepszej współpracy z zespołem. Jednak wobec ogromnej ilości produktów do prezentacji wybór może być przytłaczający. Na szczęście wypróbowaliśmy i przetestowaliśmy wszystkie, dlatego Ty już nie musisz. Wystarczy zostawić nam dostarczenie najlepszych produktów na burzę mózgów lub spotkanie — od długopisu doskonałego po najlepsze produkty do prezentacji.

Proste, niedrogie i trwałe produkty BIC® łączą proste i zrównoważone podejście z wysokimi parametrami oraz charakterystycznym wzornictwem, które wytrzymuje próbę czasu.

14

  

Vantage Point | Tom czwarty


Uwolnij swoją wewnętrzną kreatywność dzięki naszym popularnym długopisom żelowym Pilot. Te odporne na wodę, rozmazywanie i wstrząsy, eleganckie i ergonomiczne długopisy są dostępne we wszystkich kolorach tęczy i z ulubioną końcówką.

15


Zapisuj wszystkie świetne pomysły w luksusowych notatnikach Leitz w kolorach klasycznych i nowoczesnych. Zabierz wszystko na prezentację w lekkiej torbie laptopowej Leitz, utrzymując poziom energii dzięki ładowarce iPhone w rozmiarze karty kredytowej i przenośnemu power bankowi USB do smartfonów i tabletów. Możesz także przeprowadzić audiokonferencję przy użyciu przenośnych minigłośników Bluetooth.

16

  

Vantage Point | Tom czwarty


Zadbaj o widoczność komunikatów przy użyciu wysokiej klasy produktów do prezentacji firmy Legamaster, takich jak ergonomiczne metalowe tablice, odporne na zarysowana białe tablice, ściereczki do tablic z mikrofibry i inne akcesoria.

17


Zmieniaj przyzwyczajenia, zmieniaj świat Jeśli chodzi o marnotrawstwo w biurze, nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje podejście. Nie musisz podchodzić do tego na zasadzie „wszystko albo nic”: możesz dążyć do zrównoważonego rozwoju małymi krokami. Z właściwym partnerem to łatwe.

Krok po kroku Wszystkie firmy mają jakiś negatywny wpływ na środowisko, dlatego warto poważnie przemyśleć sposób pracy i obszary, w których można poprawić ekologiczne wyniki firmy. Prosta zmiana, na przykład konsolidacja zamówień u jednego dostawcy, wprowadzenie ekologicznego papieru lub produktów do pokoju socjalnego to dobry pierwszy krok do ograniczenia wpływu firmy na środowisko.

Wybierz właściwego partnera Potrzebujesz wskazówek? Jesteśmy gotowi udzielić eksperckich porad, które naprawdę pomogą zmienić sytuację. Firma Staples jest globalnym liderem zrównoważonego rozwoju w swojej branży dzięki właściwym programom i narzędziom, które naprawdę zmieniają sytuację, w tym naszemu programowi Easy on the Planet (zob. str. 21). Dysponujemy najszerszą ofertą produktów ekologicznych, w tym naszą ekologiczną serią Sustainable Earth by Staples™ i starannie wybranymi produktami Easy on the Planet.

Wypracuj ekologiczne nawyki Chęć zmiany to jedno, ale zerwanie ze starymi nawykami biurowymi jest tak samo trudne jak z innymi złymi zachowaniami, ponieważ przyzwyczajamy się do działania w określony sposób każdego dnia. W rzeczywistości, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, powtarzanie odgrywa dużą rolę w większości naszych nawykowych zachowaniach, a nasze nawyki są tak silnie związane z sygnałami i bodźcami, że często pokonują nasze najlepsze intencje. Skoro tak, jak je zmienić? Jednym ze sposobów jest usunięcie bodźca. Inną metodą jest znalezienie substytutu zachowania pod wpływem bodźca. Ponadto prawdopodobnie najlepszym sposobem na zmianę nawyku są ciągłe próby, w końcu więc ekologiczne postępowanie stanie się nawykowe.

18

  

Vantage Point | Tom czwarty

Zostały opracowane z myślą o środowisku, proces ich produkcji wykorzystuje zasoby odnawialne i surowce wtórne, a same produkty spełniają wymagania certyfikatów nadawanych przez niezależne organizacje i potwierdzających ekologiczne właściwości. Współpracując z nami, uzyskujesz dostęp do tysięcy ekologicznych produktów i usług oraz do największych na świecie programów recyklingu.


Zmień nawyki dotyczące drukowania. Pomóż środowisku. Wyrąb drzew, szkodliwe emisje i środki chemiczne to tylko kilka sposobów negatywnego wpływu drukowania w biurze na środowisko. Czy wiesz, że w ciągu całego cyklu życia tona papieru biurowego emituje równowartość 6,3 ton CO²? Jednak pomimo oczywistych ekologicznych zalet biur funkcjonujących bez papieru, większość z nas ma problem z zerwaniem ze starymi nawykami dotyczącymi drukowania. Dzięki ekologicznym papierom Discovery może nie będzie to trudne. „Najbardziej ekologiczny papier biurowy na świecie” jest produkowany z pulpy z drewna zimozielonego eukaliptusa gałkowego, z odnawialnych i odpowiedzialnie zarządzanych lasów, które stabilizują klimat poprzez pochłanianie CO2 i uwalnianie tlenu w procesie fotosyntezy przez cały rok. Aby wyprodukować dokładnie tyle samo papieru, firma Discovery wykorzystuje 40% mniej drewna niż w przypadku papieru z drewna sosnowego i około jednej trzeciej powierzchni lasu

wymaganej w przypadku drewna brzozowego. Co więcej, włókna drzewa są krótsze, a ściany komórkowe grubsze niż w przypadku wszystkich innych gatunków drzew. W połączeniu z najnowszą technologią produkcji papieru firmy Discovery, która wykorzystuje mniej środków chemicznych, efektem jest papier o niższej gramaturze i większej grubości niż zwykły papier biurowy przy porównywalnej lub wyższej jakości. Oznacza to efektywnie mniejsze zużycie papieru bez konieczności ograniczania ilości wydruków lub obniżania ich jakości. W rzeczywistości testy laboratoryjne udowodniły, że papier Discovery cechuje się jakością większą od tej zapewnianej przez standardowe arkusze papieru biurowego dostępne na rynku.

19


Firma Staples z dumą współpracuje z organizacją Plant-for-thePlanet, która kontynuuje dziedzictwo kampanii Miliard Drzew dla Planety zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Od 2008 r. zasadziła ona ponad 14 miliardów drzew na całym świecie, zorganizowała 800 akademii w 51 krajach i przeszkoliła ponad 64 000 ambasadorów sprawiedliwości klimatycznej. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.plant-for-the-planet.org

20

  

Vantage Point | Tom czwarty


Ekologia? To łatwe! Wdrożenie ekologicznych rozwiązań w biurze może być właściwą decyzją, ale też zniechęcającym zadaniem. Przedstawiamy Easy on the Planet, nowy program, który pomoże firmie przez to przebrnąć, a po drodze zaoszczędzić pieniądze. Chcesz zamawiać produkty przyjazne środowisku, ale jest to trudniejsze niż się wydawało? Jako partner rozumiemy Twój sposób działania, znamy obszary potrzebujące zmian i sposoby na osiągnięcie szybkich sukcesów. Nasz nowy program Easy on the Planet został opracowany, aby pomóc Twojej firmie w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju w oparciu o dopasowany plan, który zwykle obejmuje konsolidację kategorii produktów, redukcję ilości nieefektywnych, małych zamówień, oraz nagrody za wybieranie ekologicznych produktów. Aby zrównoważyć niektóre emisje, których nie można zmniejszyć ani zneutralizować, Staples współpracuje z wiarygodnym partnerem, Plant-for-thePlanet, który sadzi drzewa w imieniu naszych klientów. Każde drzewo filtruje 10 kilogramów CO² rocznie.

Kupuj produkty ekologiczne Produkty z naszej ekologicznej serii Easy on the Planet są wyraźnie oznakowane łatwo rozpoznawalną ikoną, dzięki czemu nie trzeba badać ich pod kątem wykonania z materiałów wtórnych, odnawialnych lub odpowiednich do recyklingu. Praca, którą dla Ciebie wykonujemy, bardzo ułatwia ekologiczne decyzje dotyczące zaopatrzenia. Przyjmując Twoją historię zamówień z zeszłego roku za punkt odniesienia, przeanalizujemy liczbę produktów ekologicznych zakupionych w kolejnym roku i nagrodzimy postępy, sadząc więcej drzew w programie Plant-for-the-Planet.

Według raportu TEEB for Business Coalition* z 2013 r., negatywny wpływ biznesu na środowisko kosztuje światową gospodarkę 4,7 mld USD rocznie. Jednak raport stwierdza także, że firmy uwzględniające swój wpływ na kapitał naturalny lepiej zarządzają ryzykiem, tworzą solidniejsze łańcuchy dostaw i lepsze strategie inwestycyjne, dzięki czemu zdobywają przewagę konkurencyjną. Może już najwyższy czas zacząć?

Firma Staples oferuje wiele marek z tradycją zrównoważonego rozwoju, takich jak tesafilm®, której produkty powstają z surowców odnawialnych, np. kauczuku naturalnego, już od 1936 r. Nagradzana seria tesa ecoLogo®, produkowana głównie z organicznych materiałów bez rozpuszczalników, we wtórnych opakowaniach, spełnia surowe normy ISO 12021 dotyczące produktów ekologicznych. Firma HP ma 25-letnią tradycję recyklingu, poddając wtórnemu przetworzeniu 682 mln wkładów atramentowych. Obecnie ponad 80% oryginalnych wkładów atramentowych HP i 100% oryginalnych wkładów z tonerem HP zawiera materiały wtórne.

Wyeliminuj małe zamówienia

Konsoliduj kategorie produktów

Jednym z najłatwiejszych sposobów, aby być lepszym przyjacielem planety, jest po prostu ograniczenie do minimum małych i nieefektywnych zamówień. Takie działanie zmniejszy liczbę śmieci z opakowań, ograniczy emisję zanieczyszczeń powstających podczas transportu, a dodatkowo obniży koszty administracyjne. Przyjmiemy liczbę małych zamówień złożonych w zeszłym roku za punkt wyjścia i będziemy sadzić drzewa w Twoim imieniu, aby nagrodzić postępy w każdym kolejnym roku.

Korzystanie z jednego głównego dostawcy dla wszystkich kategorii zmniejszy zużycie materiałów opakowaniowych oraz obniży koszty transportu i obsługi administracyjnej. Będziemy ściśle współpracować w celu sprawnego przeprowadzenia procesu konsolidacji i przygotujemy zindywidualizowany raport, który umożliwi monitorowanie postępów w dążeniu do statusu firmy przyjaznej środowisku. *Program Ekonomika ekosystemów i różnorodności biologicznej dla Koalicji Biznesowej, poparty przez grupę ośmiu mocarstw gospodarczych i Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

21


5 kolejnych sposobów na redukcję śladu węglowego w biurze Nasz program Easy on the Planet to jednopunktowe rozwiązanie, które pozwala osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, ale mamy jeszcze kilka przydatnych wskazówek dotyczących wdrażania ekologicznych rozwiązań:

Stosuj recykling i kupuj produkty wytwarzane z surowców wtórnych lub nadające się do wielokrotnego użytku Recykling pomaga w redukcji 8 typów zanieczyszczeń wody i 10 rodzajów zanieczyszczeń powietrza oraz zmniejsza obciążenie wysypisk. Ma to szczególne znaczenie dla elektroniki biurowej zawierającej toksyny, które mogą zanieczyszczać wody gruntowe. Według oszacowań każda tona papieru wtórnego oznacza oszczędzenie ok. 17 drzew i około 26 500 litrów wody. Nie chodzi jednak tylko o to, co przechowujesz w szafce biurowej. Produkty ekologiczne do pokoju socjalnego Earth By Staples™ zostały wykonane z zasobów odnawialnych i materiałów wtórnych, a dozowniki łazienkowe Katrin wytworzono z wytrzymałych materiałów wtórnych. Ekonomicznie dozują one papier z certyfikatem zrównoważonego

22

  

Vantage Point | Tom czwarty

Kupuj produkty z możliwością uzupełniania opakowań Według oszacowań 29% emisji gazów cieplarnianych w USA powstaje w wyniku dostawy towarów. Stosowanie metody uzupełniania może znacząco zmniejszyć ślad węglowy biura. W samych USA wyrzucane są ponad cztery miliony długopisów jednorazowych, dlatego może warto zastąpić je długopisami wielokrotnego użytku i wymiennymi wkładami?

Rewolucyjna oferta opatentowanych długopisów Frixion firmy Pilot zastąpi wszystkie stare długopisy, ołówki, gumki, a nawet korektory taśmowe jednym uzupełnianym długopisem z atramentem termoczułym i zintegrowaną gumką.


Wyłącz zasilanie

Zastanów się nad drukowaniem

Automatyczne sterowanie oświetleniem i klimatyzacją

Czy wiesz, że dużą część rachunku za prąd biura stanowi koszt energii zużywanej przez urządzenia w trybie gotowości? Wykorzystaj energooszczędną technologię, aby automatycznie wyłączać komputery, monitory i drukarki po godzinach pracy. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz emisję CO2, ale także oszczędzisz pieniądze.

Jeśli chodzi o zużycie papieru, według oszacowań na każdych 10 pracowników przypada około 18 ściętych drzew rocznie. Warto wdrożyć politykę drukowania, która zachęca do zapisywania plików w formie cyfrowej zamiast drukowania wszystkich materiałów. Aby oszczędzać papier, ustaw fotokopiarki i drukarki na domyślne kopiowanie pojedyncze i druk dwustronny.

Około 40% energii elektrycznej zużywanej w typowym budynku biurowym pochłania sztuczne oświetlenie. I choć większość biur wdrożyła źródła światła LED lub inne rozwiązania energooszczędne, światła często palą się przez całą dobę. Maksymalnie wykorzystuj naturalne światło dzienne i zainstaluj przełączniki światła z czujnikiem ruchu do wyłączania światła w nieużywanych biurach i przestrzeniach.

Ponadto warto kupować ekologiczny papier biurowy oraz ekologiczne wkłady atramentowe. Ekologiczny papier eukaliptusowy firmy Navigator otrzymał certyfikaty FSC® i PEFC oraz licencję EU Ecolabel. Podlega biodegradacji, recyklingowi i jest produkowany z naturalnych zasobów odnawialnych.

Praca w niewłaściwych temperaturach to częsta skarga pracowników biurowych, a temperatura może mocno wpływać na wydajność. Według badań temperatury powyżej 25°C mogą powodować 2% spadek wydajności. Rozwiązanie? Zainstaluj programowalny model z komfortową temperaturą przez cały rok, aby automatycznie wyłączał ogrzewanie i klimatyzację po godzinach pracy.

Aby wziąć udział w programie i odkryć, w jakim stopniu nasze zwyczaje związane ze składaniem zamówień mogą korzystnie wpływać na środowisko, jeszcze dziś skontaktuj się ze swoim opiekunem klienta. 23


24

  

Vantage Point | Tom czwarty


Jak chronić się przed zarazkami Zdrowe biuro to biuro radosne i wydajne, ale w sezonie przeziębień i grypy każda klamka, telefon biurkowy i klawiatura stają się potencjalnym źródłem zakażenia. W ramach badania przeprowadzonego przez KimberlyClark Professional naukowcy zbadali blisko 5 000 powierzchni w różnych budynkach biurowych i stwierdzili, że najbrudniejsze z nich to uchwyty zlewów i drzwiczek kuchenek mikrofalowych w biurowej stołówce, a następnie klawiatury, uchwyty drzwi lodówki oraz przyciski fontann i automatów sprzedających. Choć większość ludzi uważa łazienki za największe siedliska bakterii, badanie pokazuje, że skażenie może przenosić się w obrębie miejsca pracy podczas lunchu, przygotowywania kawy, pracy na komputerze, a nawet odbierania telefonu. Na pewno nie można uniknąć bakterii całkowicie, ale zmiana nawyków — dokładne mycie i suszenie rąk oraz dezynfekcja w międzyczasie — może zmniejszyć zachorowalność na przeziębienie, grypę i problemy z układem trawiennym nawet o 80%. Myj ręce po przyjeździe do pracy, zwłaszcza po skorzystaniu z transportu zbiorowego. Nie dotykaj swojej twarzy po podaniu ręki drugiej osobie. Trzymaj środek dezynfekujący do rąk w biurku i używaj go po każdym spotkaniu. Wydajne środki dezynfekujące do rąk Kleenex® zabijają nawet 99,999% typowych bakterii powodujących choroby, dzięki czemu należą do najbardziej skutecznych i zaufanych narzędzi ochrony zdrowia pracowników. A jeśli już złapiesz bakterię, solidny zapas chusteczek do twarzy Kleenex® Balsam z cienką warstwą ochronną z nagietka może ochronić zakatarzony nos przed zaczerwienieniem i wysuszeniem.

25


26

  

Vantage Point | Tom czwarty


Jak zwalczać niezdrową ciekawość

Niektórzy mówią, że są tylko dwa typy firm: te, które już padły ofiarą hakerów, oraz te, które dopiero to czeka.

Nic dziwnego, że w kwietniu 2016 r. Parlament Europejski przegłosował bardziej restrykcyjne przepisy ochrony danych wrażliwych. Mające wejść w życie w 2018 r. nowe przepisy przewidują obowiązek ujawnienia przypadków złamania zabezpieczeń w ciągu 72 godzin, jeśli to możliwe, i kary do 4% całkowitego obrotu za brak ochrony danych wrażliwych. Tak, zagrożenie ze strony hakerów dla firmy jest czymś bardzo realnym.

Prymitywne zagrożenie o ogromnych konsekwencjach Jedno z najszybciej narastających zagrożeń ze strony hakerów dla firm, znane jako „hakerstwo wizualne”, jest też jednym z najbardziej prymitywnych i najmniej zwalczanych. Definiuje się je jako metodę uzyskiwania danych wrażliwych do niepowołanego użytku metodami wizualnymi. Niektórzy prawdziwi hakerzy lekceważą to pojęcie, używając określenia „surfowanie zza ramienia” lub „węszenie po biurze”. Jednak ostatnie doświadczenie udowodniły, że należy pamiętać o zagrożeniach ze strony złośliwych i niedbałych osób. W globalnym doświadczeniu badającym hakerstwo wizualne (Global Visual Hacking Experiment), przeprowadzonym w 2016 r. przez Ponemon Institute i sfinansowanym przez firmę 3M Company, wiodącego producenta filtrów prywatności do komputerów, tabletów i smartfonów, badacze byli w stanie rejestrować firmowe dane wrażliwe lub poufne, po prostu będąc na miejscu. Tajni hakerzy wizualni zostali wysłani do biur firm uczestniczących w badaniu w 8 krajach. 91% prób zakończyło się pomyślnym uzyskaniem informacji, takich jak dane logowania, dane finansowe i dokumenty zastrzeżone i poufne. Przechwytywano średnio 3,9 sztuk danych wrażliwych w przeliczeniu na eksperyment. Prawie 52% danych wrażliwych przechwycono z ekranów komputerów pracowników. W 68% przypadków hakerstwo wizualne pozostało niezauważone lub niezakłócone przez pracowników i odbywało się bardzo szybko: zwykle zajmowało mniej niż 15 minut.

Przechytrzyć hakera Te ustalenia pokazują, jak łatwo firma może paść ofiarą hakera, nawet o tym nie wiedząc. Hakerzy wykorzystują brak dbałości pracowników o dane firmowe i brak świadomości prymitywnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Haker często potrzebuje tylko jednej informacji, aby narazić firmę na kradzież danych, a gdy kradzieże na dużą skalę trafiają na pierwsze strony gazet, prymitywne zagrożenia narażają dane firmy i klientów na niepowołany użytek, który grozi szkodą dla marki i reputacji oraz stratami finansowymi. Niezależnie od podejścia do określenia „hakerstwo wizualne”, zjawisko to jest rosnącym źródłem niepokoju, którego nie można dłużej ignorować. O ile według oszacowań kradzież danych może kosztować dużą organizację nawet 3,96 mln EUR, o tyle organizacja musi bronić się sama. Z kolei dobra wiadomość jest taka, że „hakerstwo wizualne” jest względnie łatwe do wyeliminowania.

27


1

6

7 √

2

28

  

Vantage Point | Tom czwarty


5 Siedem kroków do lepszej ochrony danych

1

Uświadom pracownikom problem: wprowadź politykę prywatności i szkolenia dotyczące kwestii wizualnych, a także mechanizmy zgłaszania podejrzanego zachowania.

2

Wprowadź politykę czystego biurka, według której pracownicy muszą wyłączać wszystkie ekrany komputerów i urządzeń oraz chować wszystkie dokumenty, odchodząc od biurka.

4

3

Korzystaj z bezpiecznej sieci zdalnej do uzyskiwania dostępu do danych firmowych i ogranicz zakres typów danych dostępnych podczas pracy poza biurem.

4

3

Odwróć ekrany komputerów od okien i uczęszczanych obszarów, stosuj wygaszacze ekranu z hasłem i zainstaluj filtry prywatności na wszystkich ekranach, także tych używanych do pracy poza biurem.

5

Upewnij się, że hasła i loginy nie są umieszczone na stacjach roboczych pracowników.

6

Udostępnij niszczarki do dokumentów w całym biurze. Ustaw je zwłaszcza przy kopiarkach, drukarkach, faksach i biurkach, a ponadto dla dokumentów poufnych wprowadź standardową politykę niszczenia dokumentów.

7

Wykonuj regularne audyty hakerstwa wizualnego, aby identyfikować i eliminować słabe punkty prywatności wizualnej w całym biurze.

29


Myślisz, że hakerstwo wizualne Ci nie grozi? Pomyśl jeszcze raz. Dlaczego ochrona danych wrażliwych zależy od Ciebie Eksperyment, w ramach którego tajni hakerzy zostali wysłani do uczestniczących biur firm na całym świecie, ujawnił, jak łatwo można przechwytywać firmowe dane wrażliwe, po prostu będąc na miejscu.

Cel:

uzyskać dane wrażliwe lub poufne, stosując tylko metody wizualne.

Na podstawie globalnych prób przeprowadzonych przez Ponemon Institute podczas doświadczeń „Visual Hacking Experiment” 2015 i „Global Visual Hacking Experiment” 2016, sfinansowanych przez firmę 3M.

Utrudnij zadanie hakerom wizualnym za pomocą filtrów prywatności 3M™ Dostępna dla monitorów komputerowych, laptopów, smartfonów i tabletów innowacyjna technologia mikrożaluzji zaciemnia widok z boku dla podglądaczy, zapewniając jednocześnie wyraźny i czysty obraz uprawnionemu użytkownikowi siedzącemu przed ekranem. Można także wybrać nowego laptopa biznesowego Hewlett Packard Sure View, który wyposażono w pierwsze na rynku zintegrowane rozwiązanie prywatności, opracowane w oparciu o technologię 3M Privacy.

30

  

Vantage Point | Tom czwarty

8

krajów objętych badaniem

Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Japonia, Korea Płd., Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

68%

przypadków hakerstwa wizualnego pozostało

niezauważone


Haker uzyskał wskaźnik powodzenia wynoszący

91%

52

%

w uzyskiwaniu danych wrażliwych

skradzionych danych wrażliwych przechwycono z

W przypadku prawie połowy wszystkich prób wystarczyło

ekranów komputerów

15

minut lub mniej

Jakie dane zostały ukradzione?

27%

obejmowało dane logowania, dane finansowe i zastrzeżone lub poufne dokumenty

nazwa użytkownika

hasło

3,9

nazwa użytkownika

hasło

szt. danych

wrażliwych średnio padało ofiarą kradzieży

Zmniejsz ryzyko kradzieży danych dzięki niszczarkom do papieru Fellowes Regularne niszczenie wrażliwych dokumentów powinno być częścią protokołu prywatności wizualnej każdej firmy. Niszczarki do papieru Fellowes to pierwsza linia obrony. Dostępne są maszyny dla wszystkich rodzajów firm, wyprodukowane z myślą o trwałości i wydajności, z innowacyjnymi funkcjami, które spełnią wszystkie potrzeby dotyczące niszczenia dokumentów.

31


Dotrzymanie słowa Firma Staples nie tylko pomaga klientom stawiać na ekologię dzięki ponad 12 000 produktów ekologicznych i programom rekompensowania emisji CO2, ale także zmienia sposób pracy, aby zmniejszyć własny wpływ na środowisko. Właśnie dlatego zainwestowaliśmy 50 mln GBP w nowy, inteligentny supermagazyn w Wielkiej Brytanii. Nowy magazyn wraz z centrum dystrybucyjnym musiał scalić trzy istniejące magazyny w Wielkiej Brytanii, łącząc dział konsumencki i biznesowy naszej firmy, a także zapewnić przestrzeń do rozwoju. Ponadto musiał być ekologiczny, przyjazny dla pracowników i bardzo efektywny. Z pewnością było to wyzwanie, ale przyniosło szansę na modernizację istniejących systemów i inwestycję w nową technologię w celu utworzenia przyszłościowego środowiska pracy.

Wzór doskonałości Wraz z zespołem specjalistów z całej Europy opracowaliśmy dokumentację opisującą nasze potrzeby związane z nową lokalizacją, od liczby palet po przestrzeń na linie produkcyjne. Na tej podstawie zaczęliśmy szukać doskonałego miejsca dla naszych potrzeb: musiał to być istniejący budynek, doskonale położony, z łatwym dostępem do systemu autostrad i solidnymi parametrami ekologicznymi. Wszystko musiało być trwałe, praktyczne i efektywne, a wszyscy nasi partnerzy i dostawcy mieli podobne priorytety. Dlatego na przykład nie ograniczyliśmy się do zainstalowania najbardziej ekonomicznego lub atrakcyjnego przenośnika taśmowego, ale zbadaliśmy jego efektywność, wydajność w przeszłości oraz możliwości rozwoju i modernizacji w przyszłości. Uwzględniliśmy wydajność, oczekiwania dotyczące rozwoju oraz rozbudowę i ewolucję automatyki bez zakłócania bieżących działań.

Ludzie i planeta Nowy super-magazyn jest wyposażony w inteligentne oświetlenie i wydajne systemy transportu, dzięki którym oszczędzamy energię elektryczną. Dysponujemy też systemami do 32

  

Vantage Point | Tom czwarty

zbierania deszczówki do spłukiwania toalet i pisuarów w biurach. Celem antropocentrycznej konstrukcji obiektu jest poprawa samopoczucia pracowników dzięki ergonomicznym stacjom roboczym, bogactwu naturalnego światła i udogodnieniom, takim jak stoły bilardowe, ciche pomieszczenia i stołówka wydająca gorące posiłki przez całą dobę. Innowacje, takie jak ściana słoneczna do ogrzewania wody, dywan z przetworzonych opon samochodowych i narzędzia przycinające skrzynie na wymiar w celu zredukowania kosztów transportu, pakowania i odpadów, to również tematy warte omówienia. Dokładne planowanie oraz inwestycje w odpowiednie wyposażenie to podstawy obietnicy zerowych wywozów na wysypisko: wszystkie nasze opakowania — kartony, tworzywa sztuczne, opakowania papierowe i metalowe — podlegają recyklingowi, a wszystkie materiały nienadające się do recyklingu są używane jako paliwo w procesie spalania. Obiekt jest obsługiwany przez system i wykorzystuje rejestry użycia i stacje ważenia do eliminacji błędów, co ogranicza powtórzenia zamówień i zwroty, gwarantując zadowolenie klientów.

W awangardzie zrównoważonego rozwoju Po uruchomieniu dwóch trzecich magazynu resztę budynku zamierzamy oddać do eksploatacji w ciągu dwóch lat. W międzyczasie chcemy współpracować z partnerami, aby określić dalsze możliwości doskonalenia. Zawsze szukamy sposobów, aby realizować nasze wartości, wyznaczając ambitne roczne cele zwiększania recyklingu i redukcji odpadów, redukcji emisji dwutlenku węgla i zmniejszania zużycia energii elektrycznej w ramach wielu ambitnych kampanii.


Każdego dnia ciężko pracujemy, aby pomagać odnosić sukcesy Niezależnie od tego, czy pracujesz w małej rodzinnej firmie, czy w dużej międzynarodowej korporacji, naszym jedynym celem jest zapewnienie wszystkiego, co Ci potrzebne do wykorzystywania szans. Fachowa wiedza we właściwym momencie

Nie tylko materiały biurowe

Otrzymasz niezbędną pomoc, ponieważ nasi pracownicy są wyspecjalizowani w swoich dziedzinach i z pasją wykonują swoje obowiązki, gdy szukają rozwiązań dla Twojej firmy.

Więcej za te same pieniądze Nasze produkty i ceny na pewno Cię usatysfakcjonują, ponieważ nasz cel to najwyższa jakość za najniższą cenę. Skontaktuj się z przedstawicielem Staples Business Advantage już dziś, aby szczegółowo przedyskutować swoje potrzeby zaopatrzeniowe.

Możesz wybierać spośród ulubionych produktów i najnowszych innowacji, nad którymi nieustannie pracujemy.

Nowe sposoby pomocy Pomożemy Ci zacząć, a następnie poprowadzić działalność dzięki wyspecjalizowanym usługom pomocy.

Internet www.staplesadvantage.pl E-mail gdb-info@staples.com

Infolinia +48 801 161 454


Razem możemy coś zmienić Teraz istnieje prostszy sposób, aby przysłużyć się środowisku — program Easy on the Planet firmy Staples. Ograniczając małe zamówienia, wybierając produkty ekologiczne i konsolidując wszystkie kategorie zakupów poprzez wybór firmy Staples jako jedynego dostawcy, ograniczysz swój negatywny wpływ na środowisko i koszty administracyjne. Nasz program „Easy on the Planet”, w uznaniu dla firm, które propagują ekologiczne podejście, pozwala na sadzenie drzew w ich imieniu, aby wszystkim było łatwiej oddychać.

Aby wziąć udział w programie i odkryć, w jakim stopniu nasze zwyczaje związane ze składaniem zamówień mogą korzystnie wpływać na środowisko, jeszcze dziś skontaktuj się ze swoim opiekunem klienta.

Więcej informacji na stronie www.staplesadvantage.pl lub pod numerem telefonu +48 801 161 454 gdb-info@staples.com

Profile for Staples

Vantage point 4 PL  

Staples Business Advantage

Vantage point 4 PL  

Staples Business Advantage

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded