Page 1

LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej –Jasnorzewskiej Zuzanna Łaszkiewicz

Warszawa 2013


Najwybitniejsi kucharze świata Marco Pierre White kulinarny geniusz, restaurator, jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych szefów kuchni na świecie. Nauczyciel Gordona Ramsaya, juror australijskiej edycji programu „MasterChef” dla profesjonalistów. Znany z wybuchowości i specyficznego poczucia humoru. Swoją karierę rozpoczął w hotelu Georges w hrabstwie Yorkshire. Gdy miał zaledwie 16 lat, 7 funtów w kieszeni, pudełko książek i torbę ubrań przeniósł się do Londynu i rozpoczął szkolenie młodszego kucharza pod okiem Alberta Roux i Michela Roux w Le Gavroche. Już w wieku 24 lat objął posadę szefa kuchni w Harvevs, gdzie jego uczniami byli Gordon Ramsay i Heston Blumenthal. Jako pierwszy brytyjski szef kuchni został nagrodzony 3 gwiazdkami Michelina, stał się też najmłodszym szefem kuchni, któremu udało się to osiągnąć - miał tylko 33 lata.

Michel Moran Urodził się we Francji, chociaż jego rodzice to Hiszpanie. Doświadczony szef kuchni i restaurator, który z szacunkiem i pasją wykonuje zawód kucharza i tego samego oczekuje od swoich pracowników. Tajniki kuchni zaczął zgłębiać już jako 14 letni chłopiec. Wykształcenie zdobywał w paryskiej szkole hotelarstwa Jean Doruant . Natomiast praktyki zawodowe odbywał w pięciogwiazdkowym hotelu Royle Monceau zlokalizowanym w samym sercu Paryża oraz w restauracji Le Cardin oznaczonej 2 gwiazdkami Michelin), gdzie szefem kuchni był sam Gabriel Biscaye czy Bernard Loiseau. Jego kolegą, również praktykantem, był słynny Yannik Alleno. Od 33 lat pracuje w gastronomii, zdobywając doświadczenie w różnych regionach Europy. Gotował m.in. w jednej z najstarszych restauracji w Paryżu Auberge du Vert Galant a także w Szwajcarii w hotelu La


Reserve oraz w pięciogwiazdkowym hotelu Beau Rivage usytuowanym w samym sercu Genewy oraz w elitarnym klubie Griffings. W Niemczech gotował we francuskiej restauracji (1 gwiazdka Michelin) oraz w Luksemburgu w restauracji La Lorrainea następnie w restauracji;Mosconi. W Luksemburgu poznał swoją żonę Halinę i dla niej przeprowadził się do Polski. Od 2004 jest szefem kuchni i właścicielem restauracji;Bistro de Parismieszczącej się w budynku Opery Narodowej w Warszawie. Bistro od 2005 roku nieprzerwanie jest rekomendowane przez przewodnik Michelin. W 2006 roku Michel został wyróżniony francuskim odznaczeniem narodowym, Ordre du Mérite Agricole przyznanym przez ministra rolnictwa, Dominique Bussereau, za promowanie narodowych produktów rolnych oraz ryb i owoców morza.

Magda Gessler Niekwestionowany autorytet polskiej gastronomi. Od ponad dwóch lat prowadzi program Kuchenne rewolucje (polska wersja znanej na świecie Kittchen Nightmares, który dzięki jej niezwykłej osobowości, kreatywności i ciętemu językowi, jest jednym z najchętniej oglądanych programów w Polsce. Ona sama jest prawdziwą gwiazdą, skupiającą zainteresowanie wszystkich mediów. Magda Gessler była znaną osobą w Polsce zanim jeszcze pojawiła się w telewizji. Jest właścicielką restauracyjnego imperium, otworzyła ponad 20 restauracji i kawiarni. Co roku odwiedza je ponad milion gości. Jej flagową restauracją jest restauracja U Fukiera mieszcząca się na starym mieście w Warszawie, która posiada rekomendacje przewodnika Michelin. Podawane są w niej dania kuchni staropolskiej przygotowane według autorskich receptur z najlepszych produktów regionalnych. Jej potrawami U Fukiera zachwycały się takie sławy jak Sharon Stone, Naomi Cambell, Nicolas Sarkozy z żoną Carlą Bruni czy Bill Clinton. W swoich restauracjach nie tylko wymyśla nowe potrawy, ale zwraca uwagę na najdrobniejszy szczegóły. Pilnuje, by w jej lokalach był wysoki standard zarówno jedzenia, obsługi, a także wystroju, który często sama projektuje. Ukończyła Akademię Sztuk pięknych w Madrycie. Wydała bestseller owe książki Kuchnia moja pasja oraz Kocham gotować. Przepis na życie. W 2011 otrzymała statuetkę Wiktora w kategorii .Największe odkrycie telewizyjne


Rok później została nagrodzona w plebiscycie Telekamery w kategorii Osobowość telewizyjna

Anna Starmach Widzom telewizji TVN znana jest jako zwyciężczyni konkursu Gotuj o wszystko realizowanego w ramach programu Dzień Dobry TVN Ania zauroczyła widzów nie tylko wspaniałymi daniami, ale też prawdziwą pasją i miłością do gotowania. To właśnie oni w głosowaniu sms'owym uznali, że zasługuje na wygraną: półroczny kontrakt na prowadzenie kącika kulinarnego w programie Dzień Dobry TVN oraz staż w restauracji hotelu Sheraton. W następnych edycjach tego konkursu Ania pojawiła się już, jako jeden z jurorów. Od dwóch lat stale gości w kuchni Dzień Dobry TVN w której zaraża swoją pasją widzów programu. Jest absolwentką słynnej szkoły kucharskiej Le Cordon Bleu w Paryżu, którą ukończyła z wyróżnieniem oraz studentką wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pasję do sztuki łączy z gotowaniem. Kulinarną inspiracją są dla niej obrazy. Przedstawiona kolorystyka, pora roku na nich znajduje swoje odzwierciedlenie na talerzu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych restauracjach. Pracowała we francuskiej Lameloise oznaczonej trzema gwiazdkami w przewodniku Michelin oraz w najlepszych restauracjach w Krakowie takich jak Ancora (rekomendowana przez Michelin), oraz w luksusowym Hotelu Starym (Prix Villegiature 2007) w Krakowie.

Grzegorz Olejarka Head Chef w Royal Academy of Arts w Londynie dla Oliver Peyton. Absolwent Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie oraz Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Pasję i motywację do gotowania wyniósł z domu rodzinnego. Doświadczenie zdobywał od najlepszych kucharzy, takich jak Michel Bras, Michel Troisgros, John King, Kurt Scheller, Michael Wignall i Gordon Ramsay. Współpracował przy tworzeniu Ultraviolet Creative Cooking. Obecnie Executive Head Chef w Royal Academy of Arts w Londynie dla Oliver Peyton. Prowadzi własną firmę cateringową Olejarka Creative Cooking.


Uczestnik i finalista prestiżowego programu kulinarnego Iron Chef w BBC. Juror Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego Trendy Chef 2013, Sędzia Degustacyjny Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego Trendy Chef 2012, Juror Techniczny Kulinarnego Pucharu Polski 2012.

Gordon James Ramsay Szkocki szef kuchni, restaurator, osobowość telewizyjna, autor książek kucharskich i przedsiębiorca. Według magazynu Forbes z zarobkiem 38 milionów dolarów jest najlepiej zarabiającym szefem kuchni na świecie. Prowadzi takie programy jak Ku jak... kucharz, amerykańskie i brytyjskie wersje programów Hells Kitchen i Kuchenne Koszmary. Gordon Ramsay, z pochodzenia Szkot, wychował się w Stratford-upon-Avon w Anglii. Wiele wskazywało na to, że w przyszłości zostanie zawodowym sportowcem. Przez trzy lata grał w drużynie Glasgow Rangers, jednak gdy skończył osiemnaście lat, ze względu na kontuzję, postanowił kontynuować naukę w szkole o kierunku hotelarskim. Wkrótce potem rozpoczęła się jego zawodowa kariera, jako szefa kuchni. W Londynie pracował z Markiem Pierreem Whiteem na początku działalności Harveys w Wandsworth, skąd po kilku latach przeniósł się do Le Gavroche, aby współpracować z Albertem Roux. Potem na trzy lata przeprowadził się do Francji, gdzie zdobywał doświadczenie w kuchniach Guya Savoya oraz Joela Robuchona. W październiku 1993 roku, Gordon został szefem nowej restauracji Aubergine i wkrótce potem rozsławił ją zdobywając wiele prestiżowych nagród, w tym dwie gwiazdki w przewodniku Michelina.


W 1998 roku otworzył swoją pierwszą własną restaurację w Chelsea. Dwa lata później został uhonorowany tytułem Kucharza Roku, a w następnym roku restauracja Gordona Ramsaya wyróżniona została w przewodniku Michelina trzema gwiazdkami, które utrzymała do dzisiaj. W ciągu kolejnych pięciu lat otworzył szereg restauracji m.in.: Gordon Ramsay at Claridges, Pétrus, The Grill Room, Menu at The Connaught, The Savoy Grill oraz pierwszą restaurację poza Wielką Brytanią: Verre w Dubaju. W styczniu 2013 roku był właścicielem lub firmował swoim nazwiskiem 30 resturacji w następujących krajach: Wielka Brytania , Stany Zjednoczone , Francja , Włochy , Irlandia , Katar i Japonia. Jest jednym z trzech szefów kuchni, obok Alaina Ducassea i Joela Robuchona, których restauracje w tym samym czasie posiadały więcej niż 10 gwiazdek. Do tej pory zdobył ich 15, a w styczniu 2013 r. w 6 restauracjach miał łącznie 11 gwiazdek Michelin. Jest autorem wielu książek kucharskich, w tym m.in.: Passion For Flavour, Passion For Seafood, A Chef For All Seasons, Just Desserts, Kitchen Heaven, Makes It Easy, Sunday Lunch, Healthy Appetite, Cooking for Friends, World Kitchen oraz dwóch autobiografii: Humble Pie i Playing With Fire.

Joe Bastianich Jest jednym z najlepszych amerykańskich restauratorów, producentem wina. Znany jest z organizowania przyjęć, podczas których goście testują nowe trunki, a w tle słuchać rock’n'roll. Ponadto Bastianich to pomysłodawca i propagator Eataly, który w Nowym Jorku pierwotnie był największym targiem żywności, gdzie mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w najlepsze produkty prosto od producentów. Obecnie Eataly stało się amerykańskim synonimem filozofii kulinarnej opartej na świeżych produktach pochodzących od lokalnych wytwórców. Bastianich przez Amerykanów uważany za największy autorytet, jeśli chodzi o włoskie wina jest posiadaczem trzech winnic we Włoszech, oraz jeden w Argentynie. Ukazało się także kilka jego publikacji o tematyce winiarskiej, a także książek, w których z pasją pisze o gotowaniu, jedzeniu i winach. Ostatnio Joe odkrył w sobie także talent sportowy. Od kilku lat z sukcesami startuje w maratonach i triatlonach, a w swoim sportowym dorobku ma m.in. ukończenie zawodów Iron Man na Hawajach.

Jordi Cruz


Jordi Cruz ma jedynie 34 lata, a na swoim koncie imponujące osiągnięcia i doświadczenie w świecie kulinariów. Swoją przygodę z gotowaniem zaczął już jako 14-letni chłopiec, rozpoczynając pracę w w restauracji Cercs Estany Clar w Barcelonie. Jordi Cruz pomimo swojego młodego wieku może pochwalić się osiągnięciami, których z pewnością pozazdrości mu niejeden kucharz. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów dla kucharzy. Jako 25-latek zdobył swoją pierwszą gwiazdkę Michelina, a tym samym został najmłodszym w Hiszpanii i drugim na świecie pod względem wieku zdobywcą tego zaszczytnego wyróżnienia. Przez kolejne lata swojej kariery Jordi gotował dla najlepszych hiszpańskich restauracji. W 2007 roku barcelonskańska restauracja Angle de Sant Fruitós de Bages w której rok wcześniej Jordi objął posadę managera i zarazem szefa kuchni zdobyła gwiazdkę Michelina. Od 2010 roku Jordi szefuje restauracji ABaC Restaurant & Hotel która uznawana jest za wizytówkę Barcelony. W 2011 roku restauracja zdobyła tytuł Najlepszej Restauracji w Katalonii, a następnie została nagrodzona dwiema gwiazdkami przewodnika Michelin. To właśnie w tym miejscu uczestnicy MasterChef staną do swojej kolejnej kulinarnej próby. Przyznacie, że jurorzy postawili poprzeczkę dość wysoko.

Rick Stein To wieloletni szef kuchni, który należy do najpopularniejszych ekspertów w Anglii. Jego zamiłowanie do podróży i poznawania kulinarnych tradycji innych narodów przysporzyło mu wielu fanów. Jest autorem 19 książek kulinarnych i 15 programów o gotowaniu. Podczas wieloletniej kariery w zawodzie kucharza gotował między innymi dla królowej Elżbiety II i księcia Filipa, dla premiera Tonyego Blaira i prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. W 2003 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w promocji angielskiego obszaru West Country. Znany jest z zamiłowania do świeżych owoców morza. Był także bohaterem programu pokazującego jego życie jako kucharza i właściciela lokalu "The Seafood Restaurant" w porcie Padstow na północnym wybrzeżu Kornwalii. Rick regularnie poszerzał swoje horyzonty, podróżując po świecie w


poszukiwaniu nowych smaków oraz potraw, które często wprowadzał do menu restauracji w Padstow.

Kurt Scheller Szef kuchni, krytyk kulinarny, założyciel Akademii kulinarnej. Ukończył szkołę gastronomiczną w Lucernie i tam znalazł pierwszą pracę w hotelu Luzernhof. W 1971 przeniósł się do Londynu i rozpoczął praktykę kulinarną w restauracji normandzkiej. Również tu pierwszy raz został szefem kuchni w lunchowej restauracji typu coffee-shop. W 1972 opuścił Wielką Brytanię i udał się do Hiszpanii, gdzie poznawał kuchnię śródziemnomorską. Następnie podróżował przez rok po Europie, by przyjąć posadę w hotelu Hilton w Amsterdamie. Zdobyte referencje wykorzystał do dalszego rozwoju - w 1975, w wieku zaledwie 25 lat, został executive chef w jednym z hoteli na Jamajce, gdzie otrzymał złoty medal podczas wystawy kulinarnej w Montego Bay. W 1979 przeniósł się do Ekwadoru, gdzie był szefem kuchni prezydenckiej. Od 1980 gotował dla szejków w Kuwejcie (zdobył tu kolejny złoty medal). Przez kolejne trzy lata odpoczywał w rodzinnej Szwajcarii, gdzie nie odnosił większych sukcesów, aż do kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu przewodził tam drużynie egipskiej. Został uznany Szefem Roku 1989 przez organizację kucharzy Toques Blanches (Białe Czapki). Dwukrotnie był wybierany na szefa tej organizacji. W 1989 otrzymał również zaproszenie do szefowania kuchnią hotelu Moskwa w stolicy Rosji, które przyjął. W 1991 przyjechał do Polski i objął funkcję szefa kuchni hotelu Bristol w Warszawie. W 1995 udał się do Bahrajnu, by po krótkim czasie znów związać się z Warszawą (tym razem szefostwo kuchni hotelu Sheraton). Od 2002 roku prowadzi Akademię sztuki kulinarnej sygnowaną własnym nazwiskiem. Prowadził program w telewizji Polsat Alfabet kulinarny Kurta Schellera. Scheller jest zdobywcą wielu nagród, jest jurorem w wielu kulinarnych konkursach oraz członkiem i założycielem organizacji kulinarnych, inicjator założenia Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. W 2012 roku był gościem specjalnym w programie MasterChef. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym programu kulinarnego Top Chef wyprodukowanego przez stację Polsat.


Spis treści : 1. Marco Pierre White 2. Michel Moran 3. Magda Gessler 4.Anna Starmach 5.Grzegorz Olejarka 6. Gordon James Ramsay 7. Joe Bastianich 8. Jordi Cruz 9. Rick Stein 10. Kurt Scheller

Sławni Kucharze