Page 1

Miejsce wyprawy: Gliwice oraz okolice w promieniu 20 km Czas wyprawy: 2 dni Uczestnicy: 

Vangel + około 3 osoby

Travis + ??

Sugerowane terminy wyprawy: 21-22 lutego, 7-8 marca, 21-22 marca Zakwaterowanie: Postaram się rozeznać w tanich, ale komfortowych opcjach noclegu.

Interesujące lokacje: Niedokończone mosty (Pyskowice): Liczne elementy infrastruktury przygotowanej pod utworzenie największego we Wschodniej Europie węzła kolejowego. Po przegranej przez Niemców wojnie wszystko popadło w ruinę, a władze komunistyczne utrzymywały jedynie pojedynczą nitkę kolejową do Opola.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)


Ruiny skansenu w Pyskowicach:

Ruiny obecnie już zamkniętego skansenu kolejowego w

Pyskowicach.

Kilka

hal

jest

niedostępnych

(trzymane są tam zabytkowe lokomotywy), reszta budynków stoi otworem i można je swobodnie eksplorować. W

och

okolicy znajduje się kilka

interesujących szczelin przeciwlotniczych, a lokalna architektura ma typowo niemiecki styl.

Stara stacja kolejowa oraz niedokończone perony (Pyskowice): Zdewastowana, ale też bardzo urokliwa stacja kolejowa. Dodatkową atrakcją są zamknięte, niedokończone perony, do których wejścia zostały zablokowane, ale przy odrobinie zwinności można do nich wejść.

Opuszczone budynki PKP (Pyskowice):

Jedne z ciekawszych miejsc całego okręgu węzła kolejowego. Budynki są w stosunkowo dobrym stanie (bezpieczne). Minusem jest wysoki poziom zdewastowania.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)


Cmentarz żydowski (Pyskowice): Miejsce specyficzne, ale jeśli widziało się jeden cmentarz żydowski, to tak jakby widziało się już wszystkie.

Ruiny gospodarstwa PGR (Zawada): Ciekawy

i

stosunkowo

duży

kompleks

budynków o różnym stopniu rozpadu. Na uwagę zasługuje duża powierzchniowo hala, wysoki

komin

oraz

spory

budynek

przypominający dworek.

Opuszczony dom w Zawadzie: Zawada

to

intrygująca

wieś.

wspomnianą

ogólnie Poza ruiną

gospodarstwa rolnego, na samym

skraju

wsi,

znajduje się opuszczony dom.

Miejsce,

chociaż

małe,

jest bardzo intrygujące. W środku sprzętów

pozostało

wiele

codziennego

użytku, na łóżkach wciąż zalega zgniła pościel, na parapetach stoją słoje pełne pleśni a na „niedostępnym” strychu można zaobserwować dwa stryczki zwisające ze stropu…

Stacja wodociągowa zamieniona w muzeum (Karchowice): To miejsca trochę się wybija spośród pozostałych, ponieważ znajduje się w ciągłym użytku. Przejeżdżając w okolicy warto jednak tam zajrzeć by rzucić okiem na stare niemieckie pompy oraz zanurzyć się w przyjemnym chłodzie piwnic.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)


Szyb Zachodni (Zabrze):

Wybitnie interesujące miejsce z kategorii „kopalnianych”. Jest to spory kompleks opuszczonych budynków znajdujący się w sercu lasu, z dala od osiedli, spory kawałek od głównej drogi przelotowej. Na eksplorację wszystkich dostępnych obszarów potrzeba dosyć dużo czasu, szczególnie, że w środku znajduje się wiele wartych uwagi detali, pozostawionych sprzętów. Minusem jest to, że pewien wycinek tego terenu jest nadal monitorowany i odgrodzony od reszty. Mimo wszystko jest to miejsce z pewnością warte uwagi.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)


Zalane gospodarstwo (Bytom): To miejsce jest dosyć daleko wysunięte od centrum naszej wyprawy, a jego eksploracja jest utrudniona przez fakt, że jest to jedno wielkie bajoro z zatopionymi budynkami.

Ciężko

jednak

odmówić

klimatu temu gospodarstwu, szczególnie gdy się je odwiedza albo wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem.

Stara gorzelnia (Zabrze): Lokacja o szczególnym priorytecie z uwagi na to, że w najbliższej przyszłości ma zostać zrównana z ziemią, a na jej miejscu ma stanąć stacja benzynowa. Obiekt znajduje się na terenie prywatnym, którego spora cześć jest zagospodarowana przez urzędującą tam

firmę.

Bez

trudu

można

jednak

uzyskać

pozwolenie na zwiedzanie od którejś z pracujących tam osób. Wszyscy bardzo chętnie służą tam za przewodników, mając chyba pewien sentyment do zabytku, która lada dzień zostanie wyburzony.

XVI wieczna kuźnia (Zabrze): Na skraju placu gorzelni znajduje się samotna, XVI wieczna kuźnia. Jej wyburzenie nie grozi – ma status zabytku UNESCO. Rzut kamieniem

od

kuźni

znajduje się również ciekawy, chociaż

zamieszkany, dworek.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)


Huta 1 Maja (Gliwice):

Huta 1 Maja to smutny przykład tego jak mało uwagi ludzie przywiązują do własnego dziedzictwa kulturowego. Zdjęcia, które ostatnio przesłałem są, tak jak pisałem, archiwalne. Obecnie zostało kilka fragmentów murów, widoczna na zdjęciu wieża oraz pomniejsze budynki. Reszta stanowi jedno wielkie gruzowisko. Na szczęście w najbliższej okolicy znajduje się sporo ciekawych elementów infrastruktury kolejowej oraz kolejny cmentarz żydowski, większy od Pyskowickiego.

Budynki kopalni KWK Gliwice: Są to dwa stojące samotnie budynki należące kiedyś do kopalni. Wkrótce mają zostać usunięte w ramach odnawiania tej części Gliwic. W obu przypadkach można wejść do środka oraz na wyższe kondygnacje – wymaga to jednak trochę wysiłku, ponieważ na parterze nie zachowały się żadne schody. Dolne partie jednego z budynków są kompletnie zalane, powstałe bajoro stwarza dodatkowy klimat. W okolicy znajdują się również hałdy kopalniane tworzące księżycowy klimat.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Zapomniane oblicza Górnego Śląska  

Wizualna prezentacja ukrytego piękna śląskiego sedna,