Page 3

2012 m. gegužės 23 d. • Nr. 41 (9164) Valstiečių laikraštis

Aktualijos

Pieno rinkoje įtampa auga

Ūkininkus labiausiai vargina pieno rinkos nestabilumas ir nežinia dėl verslo ateities.

e Atkelta iš 1 p. Pasitraukė pirmas „Jei kainos dar labiau kris, gali tekti iš sandėlio traukti pieno pilstymo aparatus“, – svarstė devynis mėnesius Kauno prekybos centruose šviežią pieną iš automatų pardavinėjęs Vilkaviškio rajono ūkininkas Paulius Vizgirda. Vilkaviškietis 2009 m. pirmas Kaune pastatė tris pieno pilstymo automatus, pirmas ir pasitraukė iš šios rinkos. Pasak ūkininko, trauktis paskatino ne tik išaugusios perdirbimo įmonių pieno supirkimo kainos, bet ir konkurencija. Atsirado vis daugiau ūkininkų, pasiryžusių tiesiai vartotojams tiekti šviežią pieną prekybos centruose. „Pirmus tris mėnesius per dieną parduodavau apie 900 litrų pieno. Už litrą prašiau po du litus. Kai atsirado konkurentų, o automatų įvairiuose prekybos centruose padaugėjo iki 23, pardavimas sumažėjo iki 600 litrų. Paskutinius tris mėnesius nupirkdavo jau tik po 200 litrų. Dėl tokio kiekio nebeapsimokėjo pieno vežioti į Kauną“, – pasakojo ūkininkas. Tačiau P.Vizgirda pabrėžė, kad pieno pilstymo automatai krizės įkarštyje padėjo išgyventi. „Investicijos atsipirko, nes pirmas pasiūliau tokią prekybą. Gerai, kad laiku ir pasitraukiau“, – teigė jis.

Automatus uždarė ir kooperatyvas Kur kas ilgiau į Kauno prekybos tinkluose pastatytus trylika automatų

Jaunatis. Saulė teka 5.00, leidžiasi 21.32.

šviežią ekologišką pieną vežiojo rokiškėnų įsteigto ekologinių ūkių kooperatyvo „EKO tikslas“ nariai. Tačiau maždaug prieš pusmetį ir kooperatyvas atsisakė tokios prekybos. „Pakilo pieno supirkimo kainos, be to, mažiau ir žmonės pirko. Ekologiško pieno litrą su buteliu pardavinėjome po 2,5 lito“, – pagrindines priežastis, dėl kurių buvo uždaryti pieno pilstymo automatai, įvardijo kooperatyvo „EKO tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius. Kooperatyvo vadovas svarstė, kad perdirbėjai gali priversti vėl imtis alternatyvaus pieno pardavimo. „Dabar dar sunku pasakyti, kaip elgsimės. Žaliavos supirkimo kainos smarkiai mažėja. Jei perdirbėjai per-

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

pieno supirkimo kainoms, pradėjome dvejoti, ar verta tai daryti. Kai perdirbėjai kainas sumažino 10 centų, nurijome kartėlį. Netrukus vėl tiek pat nurėžė ir sako, kad dar mažins. Tai primena istoriją, buvusią prieš 3 metus. Tuomet didelis kainų nuosmukis ir privertė ieškoti būdų, kaip išgyventi“, – aiškino ūkininkas. Kai pieno pardavimas supirkėjams tapo nuostolingas, naujas prekybos būdas ūkį gelbėjo nuo bankroto. L.Valikonis dar investavo į mikroautobusą-šaldytuvą, kuriuo vežioti pieną papildomai buvo įdarbinti du žmones. Be to, ūkininkas išsinuomojo dar keletą pieno pilstymo automatų. Dabar jį aplanko mintis, kad aparatai vėl gali tapti ūkio gelbėto-

kontrolė, registracija, žmonių skundai“, – teigė M.Petkevičius. Daug dėl pirkėjų pasistengęs L.Valikonis neslepia nusivylimo, kad žmonės dar nevertina kokybiško produkto. Ūkininkui atrodo, kad vartotojai, palyginę prekybos centruose nupirktą pieną ir pieną iš automatų, turėtų nedvejodami padaryti išvadas ir dėl produkto kainos, ir dėl skonio. Anot gamintojo, šviežią natūralų pieną vertinančių panevėžiečių yra, tačiau jų galėtų būti daugiau. Ir ūkininkas, ir jo samdomi darbuotojai daug bendrauja su pieno pirkėjais. L.Valikonis diegia vartotojams patrauklias naujoves. Nuolatiniams pirkėjams pasiūlė nuolaidų korteles. Specialiai tokiai prekybai pritaikytas korteles pagamino italų firma. Tiesioginę pieno prekybą dideliuose Kauno prekybos centruose išbandęs P.Vizgirda sako, kad prie jos grįžti nenorėtų. Dabar jo vienas pieno pilstymo automatas stovi nedidelėje parduotuvėje Vilkaviškyje. Taip įkurdinti ūkininkas norėtų ir kitus du. „Orientuočiausi tik į nedideles parduotuves, kur pardavėjas padėtų žmogui įsipilti pieno, prižiūrėtų aparatą“, – sakė P.Vizgirda. Ūkininkas dar gamina sūrius ir kitus pieno produktus, tačiau nedideliais kiekiais. „Jei reikėtų perdirbti visą pieną, kurio per dieną primelžiama apie toną, tektų daug investuoti, įsirengti patalpas, įsigyti įrangos, samdytis specialistus. Ne taip lengva tai įgyvendinti“, – samprotavo pieno gamintojas.

Nori pamokyti kooperatyvus? Perdirbėjai nurodo, kad nuo metų pradžios pieno supirkimo kainos vis mažėja tik dėl to, kad tarptautinėse rinkose pinga pieno produktai. Anot jų, šiuo metu gaminti apsi-

Perdirbėjai nurodo, kad nuo metų pradžios pieno supirkimo kainos vis mažėja tik dėl to, kad tarptautinėse rinkose pinga pieno produktai. Šiuo metu gaminti apsimoka tik pieno miltus, o visos kitos produkcijos gamyba esą stringa. lenks lazdą, teks imtis kitokio pardavimo“, – dėstė M.Petkevičius.

Gali vėl tapti ūkio gelbėtojais Kantriausias liko pirmas šalyje pieno pilstymo automatus įsigyti surizikavęs Panevėžio rajono ūkininkas Laisvūnas Valikonis. Nors pastaraisiais metais tokia prekyba apčiuopiamos naudos nedavė, jis ligi šiol turi tris tokius automatus. „Ketinome šį pavasarį ar vasarą aparatus išjungti, tačiau smunkant

Šiandien

Rytoj

Poryt

Dieną: +19 +24o

Dieną: +13 +18o

Dieną: +15 +20o

Naktį: +9 +14o

Naktį: +6 +11o

Naktį: +3 +8o

Šiandien Lietuvą kirs šaltas atmosferos frontas. Daugelyje rajonų palis, pietryčiuose griaudės perkūnija. Vėjas pasisuks iš šiaurės rytų. Oras naktį atvės iki 9–14, dieną sušils iki 19–24, pietryčių Lietuvoje – iki 27 laipsnių šilumos. Ketvirtadienį jau bus kur kas vėsiau, bet sausiau. Bus giedra, lietaus nenumatoma. Pūs gūsingas šiaurės rytų vėjas. Oro temperatūra naktį kris iki 6–11, dieną pakils iki 13–18 laipsnių šilumos. Penktadienį orai mažai keisis, bus mažai debesuota ar giedra, toliau pūs stiprokas šiaurės rytų vėjas. Oro temperatūra naktį bus 3–8, dieną – 15–20 laipsnių šilumos. Savaitgalį aukšto slėgio sritis ties Šiaurės Europa truputį apsilps, todėl debesuotumas ims didėti, o sekmadienį vietomis gali trumpai palyti. Oro temperatūra po truputį kils, dienomis vyraus 18–23 laipsniai šilumos.

orai.lt, VL inf.

jais. „Kai toks nestabilumas, sunku ką ir planuoti. Tai labiausiai ir vargina ūkininkus“, – prisipažino pieno ūkio savininkas.

Papildoma našta Tiesiai vartotojams tiekti pieną pradėję ūkininkai teigia, kad tokia prekyba – ne tik papildomos pajamos, bet ir papildoma našta ūkiui. „Kur kas paprasčiau visą pieną parduoti supirkėjams. Kai ūkininkams tenka rūpintis ir pardavimu, atsiranda papildomų darbų ir rūpesčių:

moka tik pieno miltus, o visos kitos produkcijos gamyba esą stringa. Pieno gamintojai piktinasi, jog perdirbėjai kainas labiau mažina kooperatyvų nariams. „Perdirbėjai ieško būdų ūkininkų vienybei žlugdyti. Kooperatyvams moka mažiau nei vidutiniam pavieniam ūkiui, per dieną parduodančiam 300 kg pieno. Mūsų nariai dėl to nesitraukia iš kooperatyvo, nes žino, kad tokios vilionės bus laikinos“, – įsitikinęs kooperatyvo „EKO tikslas“ vadovas M.Petkevičius.

Įteisino centralizuotą prekybą biokuru Seimo priimtame Energijos išteklių rinkos įstatyme numatoma sudaryti sąlygas formuotis skirtingų rūšių biokuro rinkai, mažinti biokuro gamybos ir prekybos koncentraciją ir užtikrinti skaidrią biokuro kainodarą. Įstatymu sudarytos sąlygos energijos išteklių rinkos dalyviams efektyviai prekiauti biokuru ir naftos produktų atsargomis – sukurti centralizuotą elektroninę prekybos sistemą.

Tarp pagrindinių įstatymo tikslų – ir siekiai užtikrinti gamtinių dujų tiekimo ir prekybos diferencijavimą – sudaryti teisines sąlygas efektyviai prekiauti gamtinėmis dujomis bei užtikrinti darnią, skaidrią ir integralią efektyvia konkurencija ir nediskriminavimu pagrįstos energijos išteklių rinkos plėtrą. Energijos išteklių rinkos valstybinį valdymą ir reguliavimą pagal

3

Karvių vis mažėja Vytas Jakubonis, Panevėžio rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjas

Pastaraisiais metais ūkininkų, pardavinėjančių pieną tiesiai vartotojams, mažėja. Štai 2004–2005 m. jų buvo 561, 2009–2010 m. – 189, o praėjusiais kvotos metais teliko tik 147. Atitinkamai sumažėjo ir pieno kvota tiesiogiai parduoti – nuo 3 547 iki 1 733 t. Kaime karvių mažėja, smulkūs gamintojai traukiasi.

Kerta per kooperaciją Povilas Nemanis, žemės ūkio kooperatyvo „Ėriškių pienas“ vadovas

Penktadalį kooperatyvo narių pieno perdirbame, o pieno produktus parduodame ūkininkų turgeliuose, prekybos centruose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Pagaminame tiek, kiek galime realizuoti. Kai dabar kainos numuštos, tokie pardavimai leidžia kooperatyvo nariams pridėti centą kitą. Ūkininkams skaudžiai atsiliepia beveik trečdaliu kritusios pieno kainos, nors parduotuvių pieno produktų lentynose pokyčių nematyti. Mažindami iš kooperatyvų superkamo pieno kainas perdirbėjai nori susigrąžinti pieno rinkos valdymą į savo rankas.

Kratydamiesi kaltinimų dėl kooperacijos žlugdymo pieno perdirbėjai atkerta, kad kooperatyvai esą prarado jų pasitikėjimą. Anot perdirbėjų, kooperatyvai patys kalti, nes vaikėsi ilgesnio lito ir pradėjo pardavinėti pieną į užsienį. Taigi perdirbėjai, matyt, nori pamokyti nepaklusniuosius. Anot perdirbėjų, situaciją pieno sektoriuje pagerintų ES mokamos eksporto grąžinamosios išmokos už eksportuotus pieno produktus į trečiąsias šalis. Dėl šių išmokų atnaujinimo žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius gegužės pradžioje raštu kreipėsi į ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarą Dacianą Cioloşą. Lietuvos pieno perdirbimo įmonės eksportuoja apie 50 proc. įvairių pieno produktų, 37 proc. viso eksporto sudaro pardavimas į trečiąsias šalis. kompetenciją vykdys Vyriausybė, Energetikos ministerija ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Įstatyme įtvirtinta, kad centralizuotą prekybą biokuro produktais ir naftos produktų atsargomis, prekybą gamtinėmis dujomis ir pagalbiniais instrumentais energijos išteklių biržoje organizuos energijos išteklių biržos operatorius. Jo vadovas privalės turėti pakankamą patirtį, kad būtų užtikrintas patikimas ir skaidrus energijos išteklių biržos administravimas ir prekybos energijos išteklių biržoje organizavimas. Eltos inf.

Valstieciu laikrastis 2012 05 23  
Valstieciu laikrastis 2012 05 23  

Valstieciu laikrastis 2012 05 23