Page 1

2011 m. rugpjūčio 13 d., šeštadienis • Nr. 64 (9083) • Išeina trečiadieniais ir šeštadieniais • Kaina 2,49 Lt

„Netyčinis vienetinis atvejis“

Paauglių žiaurumas – kaip siaubo filme

Ką tik už Sausio 13-osios budelio paleidimą austrų teisėsaugą vanoję mūsų politikai ir ministrai dabar nori nenori priversti prikąsti liežuvius ir patylėti, nes patys pasielgė dar šlykščiau.

Neseniai palaidota nužudyta septyniolikmetė Neda Račkauskaitė. Tarp kelių šios bylos tiriamų kraupios žmogžudystės versijų – ritualinis (vampyrizmo) nusikaltimas.

Apie tai – 4 p.

Šiandien VL su priedu

Šeštadienis • Dainininkė Irena Milkevičiūtė scenai atidavė 35 metus. Jei suskaičiuotume, kiek iš viso jos gyvenimo liko jai pačiai, išeitų 30: tarnaujantieji menui nesensta!

Apie tai – 20 p.

Milijonai buvusiam ministrui iš savų ministrų rankų Du TS-LKD deleguoti ministrai skyrė milijoninę ES paramą įmonėms, siejamoms su skandalingai pagarsėjusiu buvusiu ūkio ministru Dainiumi Kreiviu, dabar patarinėjančiu premjerui. Gediminas Stanišauskas. Išsamiau skaitykite 2 p.

Sodyba • Aistra akmenims degantis pakruojietis kuria įspūdingą muziejų po atviru dangumi.

Sveikata • Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, kad atostogų laiką, trukmę ir pobūdį kiekvienas turėtume pasirinkti individualiai.

Šiomis dienomis paaiškėjo, kad su D.Kreiviu siejamas įmones globojo ne tik Ūkio, bet ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

VL fotomontažas

Darbo biržos bedarbis pluša Švedijoje Nijolė Petrošiūtė

• Nors migrena gyvybei pavojaus nekelia, tačiau ji labai išsekina organizmą – žmogus gali tapti nedarbingas nuo kelių valandų iki kelių parų.

Nebuvo naujiena

VL žurnalistė, nijole.petrosiute@valstietis.lt

Didelis nedarbas šalyje, neslopstanti emigracija, pasirodo, kai kam gali būti net pelninga. Skandalas Kelmės darbo biržoje apnuogino seniai paprastų piliečių matomą ir savaip vertinamą reiškinį, kai vienaip ar kitaip pelnęs darbo biržos tarpininko palankumą gali metų metus išlikti bedarbių sąrašuose, neprarasti socialinių garantijų bei išmokų ir tuo pat metu darbuotis.

Šiaulių teritorinės darbo biržos Kelmės skyriaus vedėjas Stasys Povilaitis nė neslepia, kad šiandieninis skandalas jo vadovaujamoje įstaigoje nebuvo didelė naujiena: Kelmė – tarsi kaimas, kur visi vienas kitą pažįsta, viską vieni apie kitus žino, tad ir apie gerus ar nesukalbamus darbo biržos tarpininkus kalbos taip pat plačiai sklinda. Viešumoje „plaukioja“ ir sumos, kurias neva reikia pakloti už tarpininko palankumą. Nukelta į 3 p.

Trečiadienį VL su priedu Ūkininkų žinios

(Užs. 170)


2

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Aktualijos

Milijonai buvusiam ministrui iš savų ministrų rankų

Dainius Kreivys Buvęs valdybos narys

Perleido ,,Stamijos“ akcijas

Pinigai vėl iš ES biudžeto

Gediminas Stanišauskas

Florentina Kreivienė

Apie 20 proc. akcijų

VL žurnalistas, gediminas.stanisauskas@valstietis.lt

Buvęs ūkio ministras Dainius Kreivys, net eidamas premjero visuomeninio konsultanto pareigas, kompromituoja Vyriausybę. Paaiškėjo, kad eksministro motinai Florentinai Kreivienei priklausančios įmonės praėjusiais metais Europos Sąjungos paramą gavo ne tik jo vadovautos Ūkio, bet ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu. Bendra paramos suma jau viršija 7 mln. Lt.

Teismai nebuvo palankūs Net ir atkakliai ginamas premjero Andriaus Kubiliaus, šių metų kovo mėnesį D.Kreivys vis dėlto pasitraukė iš ūkio ministro posto paaiškėjus, kad jis savo motinos F.Kreivienės iš dalies valdomai bendrovei „Specializuota komplektavimo valdyba“ (SKV) ir bendrovėms „Dalsta“ bei „Bikusta“ skyrė 5,98 mln. Lt ES lėšų. Įsakymą dėl lėšų skyrimo D.Kreivys pasirašė pernai rugsėjį, o juo buvo patvirtinta ES parama Karo-

Naujame su D.Kreiviu siejamame skandale yra įdomių detalių. 2009 m. kovo 25 d. SADM skyrė paramą Lietuvos statybinių medžiagų prekybos asociacijai (LSMPĮA) darbuotojų kvalifikacijai kelti. Minėta asociacija, galima sakyti, yra bazinė D.Kreivio verslo stotis, kurioje figūruoja beveik visos įmonės, vienaip ar kitaip siejamos su ūkio eksministru. Tuometinio socialinių reikalų ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio įsakymu buvo skirta parama keturioms LSMPA įmonėms, tarp kurių yra SKV (548,2 tūkst. Lt). Taip jau nutiko, kad viena į sąrašą įtrauktų įmonių UAB „Bronksita“ netikėtai bankrutavo. Asociacijai teko iš naujo teikti paraišką, ir praėjusių metų rugsėjo 13 d. jau kito socialinių reikalų ir darbo ministro Donato Jankausko įsakymu ne tik SKV, bet ir kitai D.Kreivio įmonei UAB „Makveža“ atiteko ES parama. Bendra šios paramos suma išaugo daugiau nei 1 mln. Lt, iš jų UAB „Makveža“ iš Europos socialinės paramos fondo (ESFA) atiteko 421,2 tūkst. Lt.

Apie 40 proc. akcijų Generalinis direktorius

,,Stamija‘‘ Priklauso asociacijai 65 proc.akcijų

Mindaugas Sinkevičius

,,Makveža‘‘

Pilnatis. Saulė teka 5.50, leidžiasi 20.57.

Nežinojo ką pasirašė? Buvęs ministras R.J.Dagys „Valstiečių laikraščiui“ teisinosi, kad pasirašydamas įsakymą nežinojo, jog SKV priklauso tuomečiam ūkio ministrui D.Kreiviui. „Tikrai nežinojau, ir D.Kreivys man net žodžiu nėra užsiminęs, kad galėjau skirti paramą jo įmonėms“, – tikino R.J.Dagys. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas R.J.Dagys išreiškė tik nusistebėjimą, kad naujame įsakyme, kurį pasirašė D.Jankauskas, atsirado UAB „Makveža“. Būtent šią įmonę iš dalies valdo F.Kreivienė, kuriai už juokingą sumą akcijas pardavė D.Kreivys. „Ta įmonė negalėjo atsidurti įsakyme, jei finansavimo skyrimo nepatvirtino Europos socialinės paramos agentūra, iš kurios lėšų ir skiriama parama įmonėms darbuotojų kvalifikacijai kelti“, – aiškino R.J.Dagys.

Šiandien

Rytoj

Poryt

Dieną: +22 +27°

Dieną: +23 +28°

Dieną: +25 +30°

Naktį: +10 +15°

Naktį: +12 +17°

Naktį: +12 +15°

Ilgasis Žolinės savaitgalis bus lietingas, bet džiugins ir šiluma. Šeštadienį daug kur numatomi trumpi lietūs. Vietomis galima perkūnija. Temperatūra naktį 10–15, dieną 22–27 laipsniai šilumos. Sekmadienį kai kur prognozuojami trumpi lietūs, galima perkūnija. Temperatūra naktį 12–17, dieną 23–28 laipsniai šilumos. Pirmadienį bus dar šilčiau, vietomis krituliai.

Valdybos pirmininkas

Priklauso asociacijai

Lietuvos statybinių medžiagų prekybos įmonių asociacija www.delfi.lt

Jis tikino, kad ministras, pasirašydamas įsakymą, kur yra šimtai įmonių, fiziškai nesugebėtų sukontroliuoti, ar viena kita įmonė priklauso kuriam nors politikui ar nepriklauso. Beje, būdamas ministru R.J.Dagys skyrė 252,8 tūkst. Lt Kauno bendrovei „Elektros zona“, kuri 16 tūkst. Lt paaukojo šio politiko rinkiminei kampanijai jam kandidatuojant į Seimą. Tuomet Vyriausioji tarnybinės etikos komisija konstatavo, kad R.J.Dagys supainiojo viešuosius ir

Premjeras savo pavaldinį vadino skaidriausiu ministru, tačiau D.Kreiviui šventuolio aureolę nuplėšė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, pripažinusi, kad ministras supainiojo viešuosius ir privačius interesus. liniškių gimnazijos renovacijai (2,34 mln. Lt) ir „Ąžuolyno“ mokyklos atnaujinimui (3,64 mln. Lt). D.Kreivys atkakliai neigė skyręs paramą šioms įmonėms. Kilus skandalui premjeras A.Kubilius savo pavaldinį vadino „skaidriausiu ministru“, tačiau D.Kreiviui šventuolio aureolę nuplėšė ne tik Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, pripažinusi, kad ministras supainiojo viešuosius ir privačius interesus, bet ir teismai, atmetę D.Kreivio ieškinius, kaip nepagrįstus. Šiomis dienomis paaiškėjo, kad su D.Kreiviu siejamas įmones globojo ne tik Ūkio, bet ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Pastaroji bendrovėms SKV ir „Makveža“ 2010 m., tai yra kai D.Kreivys vadovavo Ūkio ministerijai, darbuotojų kvalifikacijai kelti suteikė beveik 1 mln. Lt paramą.

,,Specializuota komplektavimo valdyba“

privačius interesus. Atsitiktinumas ar ne, bet minėta parama buvo skirta pagal tą pačią ES remiamą programą „Žmogiškųjų išteklių plėtra“. Būtent iš jos vėliau parama suteikta ir SKV bei „Makveža“.

Du esminiai klausimai Teisindamasi dėl lėšų skyrimo D.Kreivio verslo imperijai SADM ketvirtadienį išplatino pranešimą spaudai. Jame tikinama, kad paramos teikimas bendrovėms SKV ir „Makveža“ buvo pagrįstas. „Įsakymas dėl finansavimo buvo keičiamas 2010 m. rugsėjo 13 d. dėl to, kad viena iš asociacijos narių UAB „Broksita“ bankrutavo ir nebegalėjo dalyvauti projekte, kaip buvo numatyta iš pradžių, – teigė SADM atstovė Lina Burbaitė. – Taigi, nuo 2010 m. rugsėjo 30 d. UAB „Makveža“ projekto partnerio tei-

Ar Lietuvos komanda iškovos Europos krepšinio čempionato medalius? Tokį klausimą buvome pateikę interneto puslapyje valstietis.lt. 31 proc.

Taip, aukso Taip, sidabro Taip, bronzos

17 proc. 10 proc. 31 proc.

Ne, nepavyks Nesidomiu

11 proc.

sėmis dalyvauja Lietuvos statybinių medžiagų prekybos įmonių asociacijos projekte.“ Jei ES lėšas administruojanti ESFA taip kruopščiai tikrina gavėjus, kaip nutiko, kad prieš tai ji „nepastebėjo“ bankrutuojančios „Bronksitos“, dar įdomiau, kad, palyginus pirmą ir antrą įsakymus, parama SKV padidėjo daugiau nei 40 tūkst. Lt (nuo 548,2 tūkst. iki 585,6 tūkst. Lt). To sužinoti „Valstiečių laikraščiui“ nepavyko, nes dabartinis SADM vadovas D.Jankauskas šiuo metu atostogauja.

Įžvelgia klastą Verslo bankrotai, partneriams paliktos skolos, neskaidrus lėšų skirstymas – tai tik nedidelis sąrašas iš eksministro D.Kreivio biografijos, kurią jis mėgina lopyti kovotojo su korupcija etikete. D.Kreivys išlieka ištikimas TSLKD rėmėjas. TS-LKD partijoje, kuriai vadovauja premjeras A.Kubilius, eksministras yra nuo 2002 m. ir neslepia ketinąs dalyvauti Seimo rinkimuose, vyksiančiuose 2012-aisiais. Premjero aplinka niekaip nekomentuoja naujo skandalo aplinkybių. Į „Valstiečių laikraščio“ klausimus neatsakė ir D.Kreivys. Jis tik savo dienoraštyje internete teigia, esą ir vėl yra nepagrįstai puolamas. „Veikėjams, kuriems buvau išskirtinai neparankus iki šiol, ir vėl neramu, – sarkastiškai aiškina D.Kreivys. – Vien nuo minties, kad dalyvausiu Seimo rinkimuose, jiems nebesimiega naktimis.“ Jei būtų norėjęs, D.Kreivys galėjo seniai visuomenei išsklaidyti abejones, už kiek, kada ir kokią dalį bendrovių SKV, „Makveža“, „Baldenis“, BFH, „Saldo partneriai“ ir „Stamija“ akcijas jis 2002–2009 m. pardavė savo motinai F.Kreivienei. Šiuo metu ji, ko gero, turtingiausia Lietuvos pensininkė. Vien UAB „Makveža“ visoje Lietuvoje valdo 25 statybinių medžiagų ir apdailos centrus „Moki-veži“. Būtent neaiškumas dėl manipuliavimo akcijomis ir turtu kiša koją „skaidriausiam“ A.Kubiliaus kabineto eksministrui. Be kita ko, su D.Kreiviu siejamos įmonės TS-LKD partiją yra parėmusios 53 tūkst. Lt.

Naujais faktais privalo pasidomėti FNTT Loreta Graužinienė, Seimo narė

Akivaizdu, kad TS-LKD ministrai proteguoja savo žmonių įmones, o D.Kreivys yra vienas konservatorių, profesoriaus V.Landsbergio remiamų žmonių, tad įtariu, kad tas protegavimas gali būti susijęs su partiniu finansavimu. Šito negalima toleruoti ir reikėtų labai aiškiai pasakyti, ar per Europos Sąjungos paramą kartais nėra finansuojamos politinės partijos. Naujais faktais, įvertinus ir senesnes istorijas, galiausiai privalo pasidomėti ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), turinti net atskirą padalinį, kuris tiria Europos Sąjungos lėšų skirstymą. Čia būtų elementarus valstybės interesų gynimas. Deja, kol kas FNTT linkusi greičiau nubausti paprastą žmogų, o šios iš valstybės biudžeto išlaikomos institucijos darbą kažkodėl atlieka žurnalistai.

Pinigai pateko į tą pačią kišenę Valentinas Mazuronis, Seimo narys

Jau kreipiausi į socialinės apsaugos ir darbo ministrą D.Jankauską, kad jis paaiškintų, kas vyksta. Kokiais kriterijais ministerija atrinko įmones. Mano galva, vyksta labai negražūs dalykai, ir nelabai jau tikiu tais atsitiktinumais, kuriais mėgina manipuliuoti buvęs ministras R.J.Dagys. Tų atsitiktinumų yra per daug, todėl nebūkime naivūs. Kai D.Kreivys vadovavo Ūkio ministerijai, ES pinigai kažkaip tarsi netyčia sukrito į tą pačią kišenę. O tai, kad ekonomikos krizės sąlygomis D.Kreivio įmonė „Moki-veži“ stipriai plėtėsi, tik įrodo logikos trūkumą. Pono D.Kreivio ketinimai grįžti į aktyvią politiką primena tų verslininkų, kurių Seime turėjome ir dabar turime, norą, kuo greičiau pasididinti savo turtus.


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Aktualijos

3

Darbo biržos bedarbis pluša Švedijoje prašymas išbraukti jį iš darbo biržos klientų sąrašų. R.Motuzas Kelmės darbo biržoje dirba 12 metų. Nepriklausomybės pradžioje, 1991–1994 metais, jis dirbo Kelmės rajono valdytoju. Netekęs rajono vadovo posto, jis ir toliau liko politikoje, buvo renkamas į rajono tarybą, nuo 2001 m. priklauso Socialdemokratų partijai. Šiuo metu jis yra rajono savivaldybės tarybos Biudžeto ir investicijų komiteto pirmininkas.

atrodo: vienas gali net Švedijoje dirbdamas Lietuvos medikų paslaugomis naudotis, o tikras bedarbis dabar net pas gydytoją nueiti negali, nes jis – neapdraustas. Juo labiau kad šiam žmogui buvo būtina operacija. Ar po pusmečio, kai jis vėl bus įrašytas į bedarbių sąrašus, liga nebus užvilkinta?

Visos šalies bėda Aldona Kvintufelienė, Socialinių paslaugų tarnybos direktorė

Reikėtų viešumo

Stasys Povilaitis neslepia, kad girdėjo gandų apie negerus dalykus jo įstaigoje.

e Atkelta iš 1 p. Pagaliau šis skandalas nėra nei pirmas, nei vienintelis – jau yra „sudegę“ du tarpininkai, pastarasis – trečias. Tik anais sykiais tyliai apsieita, o šįsyk viską žurnalistai suuodė. Skandalas, pasak S.Povilaičio, prasidėjo nuo vieno kelmiškio skundo Šiaulių teritorinės darbo biržos vadovybei. Jame buvo tvirtinama, kad kelmiškis A.M. yra užregistruotas darbo biržoje, turi bedarbio statusą, o iš tikrųjų jau trejetą metų dirba ir gyvena Švedijoje. Skundo autorius rašė, kad už Švedijos darbininką pas tarpininką, Kelmės skyriaus stebėsenos ir paslaugų vyriausiąjį specialistą Rimantą Motuzą, ateina kitas jo šeimos narys.

Mįslingas apsilankymas Šiaulių teritorinės darbo biržos direktorius Rimundas Domarkas skunde minimus faktus pavedė ištirti Kelmės skyriaus vedėjui S.Povilaičiui. Šis, gavęs direktoriaus pavedimą, iškart išsiaiškino, kad tariamai Švedijoje uždarbiaujantis bedarbis bedarbio pašalpos negauna, bet naudojasi visomis lengvatomis, valstybė (t. y. visi mokesčių mokėtojai) už jį sumoka privalomąjį sveikatos draudimo mokestį. Išsiaiškino ir tai, kad skunde minimas bedarbis po keleto dienų privalės apsilankyti pas R.Motuzą, todėl nutarė ramiai palaukti tos dienos, o tada viskas ir paaiškės. S.Povilaitis sakė, kad lauktąją dieną jis iš pat ryto užėjo į R.Motuzo kabinetą ir paprašė, jog atvykęs A.M. užeitų pas jį pasikalbėti, paprašė jo bylos. R.Motuzas akivaizdžiai sutriko, paskui šiek tiek patylėjęs pareiškė, kad jo klientas jau buvo ir išėjo namo. Ir iš tiesų kortelėje jau buvo žyma apie jo apsilankymą. Apsilankymas buvo pažymėtas ir duomenų bazėje, nors nuo darbo dienos pradžios buvo praėję vos keletas minučių. Darbo biržos elektroniniame registracijos žurnale R.Motuzas įrašė, kad šį bedarbį priėmė likus vienai minutei iki darbo pradžios. Paskui šiame žurnale atsirado dar vienas įrašas – 8 val. 21 min.

„Vaiduoklio“ paieškos S.Povilaitis savo pavaldiniui nurodė tuoj pat atgal sugrąžinti įtari-

Rimantas Motuzas savo kaltės nepripažįsta. Nijolės Petrošiūtės nuotraukos

Reikėtų viešai skelbti pašalpas gaunančių bedarbių sąrašus. Jiems pašalpas moka mokesčių mokėtojai, tad šie ir turėtų žinoti, kam moka ir ar tuo nepiktnaudžiaujama. mų sukėlusį bedarbį, bet šis nurodytu telefonu neatsiliepė. Kai po kurio laiko (jau skambino pats S.Povilaitis ir jo pavaduotoja Rita Sakalauskienė) prisiskambinti pavyko, atsiliepęs vyriškis pareiškė nieko bendro su darbo birža neturįs. R.Motuzui ir toliau atkakliai tvirtinant, kad jis tą rytą tikrai priėmė A.M., buvo peržiūrėti įėjimą į pastatą ir jo vidų fiksuojančių vaizdo kamerų įrašai. „Šiaip mes tų vaizdų niekada neperžiūrėdavome, tam nebuvo reikalo. Gal tik vienąkart, kai pastato sienos buvo nutepliotos, vaizdo kamerų įrašais pasinaudojome. Matyt, Rimantas ir nepagalvojo, kad vaizdo įrašai gali jam būti nepalankūs“, – pasakojo S.Povilaitis. Kameros nufilmavo tik vieną moterį, labai jau panašią į skunde minimo bedarbio motiną, kuri darbo biržos pastate užsibuvo vos porą minučių, ir lazdele besiramstantį senuką. Daugiau niekas minimu laiku į pastatą neįėjo ir neišėjo iš jo. S.Povilaitis sakė, kad jam labai „įdomūs“ pasirodė ir kliento parašai darbo rizikos stebėsenos lape, kurie akivaizdžiai buvo skirtingi: „Kitas parašas net taisytas. Ir taip grubiai, drąsiai, daug nesivarginant. Bet šito plačiau komentuoti aš nenorėčiau, tegul prokurorai pasisako tuo klausimu.“ Kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių – paanalizavus bedarbio įrašus kortelėje paaiškėjo, kad A.M., kurio specialybė – vairuotojas, tik kartą per trejetą metų buvo pasiūlytas darbas. Dar įdomiau, kad bedarbiui vairuotojui buvo pasiūlytas pardavėjo darbas, nors vairuotojų darbo rinkoje trūksta.

prieš 8 val. biržos kieme. Kadangi klientas buvo neblaivus, tai jo nė į kabinetą nekvietė. Tuomet netrukus atskubėjo A.M. motina atsiprašyti už neblaivų ketvirtą dešimtį įpusėjusį sūnų. O šiuo metu A.M. jau yra išvykęs į užsienį ir yra gautas jo

Kelmės darbo biržos vadovas S.Povilaitis mano, kad nuo tokių incidentų galėtų apsaugoti viešumas: „Aš nesiūlyčiau viešai skelbti visų darbo biržos klientų sąrašus, bet palaikau mintį, kad reikėtų viešai skelbti pašalpas gaunančių bedarbių sąrašus. Jiems pašalpas moka mokesčių mokėtojai, tad šie ir turėtų žinoti, kam moka ir ar tuo nepiktnaudžiaujama. Jei tam būtų pritarta, neabejoju, kad bedarbių sąrašai gerokai sutrumpėtų, nes kvailių vietoje likę dirbantieji su tuo nenorėtų taikstytis.“ S.Povilaitis neslėpė, kad ir dabar gauna daug įvairių skundų. Šiomis dienomis „jį patį į laikraštį įdėję“. Išbraukė nedarbingumo lapelį turintį bedarbį iš sąrašų, o šis skundą Lietuvos darbo biržos vadovybei parašė, žurnalistams pasiskundė. S.Povilaitis neprognozuoja, kuo šio skundo tyrimas baigsis, tačiau ligonio nuskriaudimas nelabai kaip

Mūsų veikla yra glaudžiai susijusi su nedarbu, kitokiomis su juo susijusiomis bėdomis. Manau, kad nuo tokių dalykų, kokie dabar nutiko Kelmėje, gali apsaugoti tik viešumas. Bedarbio pašalpas gaunantieji turėtų būti viešai žinomi, jie neturėtų būti dangstomi kažkokiais apsaugos įstatymais. Kita vertus, man keista, kad toks skandalas driokstelėjo tik dabar. Juk seniai yra žinoma, kad vieni biržos klientai uždarbiauja užsienyje, kiti nelegaliai triūsia čia pat, Lietuvoje. Dažnas mūsų tokių pavyzdžių paminėtų, jei tik išdrįstų. Ir nereikia sakyti, kad tai vyksta tik Kelmėje. Tai yra visos šalies bėda.

Kaltės nepripažįsta 61 m. darbo biržos vyriausiasis specialistas R.Motuzas savo kaltės nepripažįsta. Žurnalistams jis aiškino, kad su A.M. jis bendravo dar (Užs. 568)


4

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Komentarai

Kančios ir vargo iššūkis Homilija, pasakyta Tremtinių sąskrydyje Ariogaloje rugpjūčio 6-ąją.

Susirinkome šiandien į šį jaukų Dubysos slėnį padėkoti Dievui už malonę, kad gulagų ir tremties keliais Viešpats parvedė jus į Tėvynę ir leido išvysti jos prisikėlimą naujam gyvenimui. Kai anuomet patyrėte skaudžią neteisybę ir smurtą, jums nebuvo palikta vilties sugrįžti į tėvų žemę. Anuomet vienintelė jūsų atrama buvo tikėjimas ir pasitikėjimas Dievo meile ir gailestingumu. Atrama buvo tikėjimas Jėzaus Kristaus, kuris kentėjo ir mirė, bet prisikėlė. Šiandien Lietuvos tremtinių šventė sutampa su Kristaus Atsimainymo švente. Evangelija pasakoja, kaip Jėzus ant Taboro kalno atsimainė: jo veidas spindėjo kaip saulė, o drabužiai buvo balti kaip sniegas. Atsimainęs Jėzus kalbėjosi su Moze, išvedusiu izraelitus iš vergijos, ir pranašu Eliju, Dievo misijos vykdytoju. Jie kalbėjosi apie būsimą Jėzaus kančią, mirtį ir prisikėlimą. Šio atsimainymo liudytojai – Petras, Jonas ir Jokūbas – buvo sužavėti matyto reginio ir norėjo visą laiką likti šioje nuostabioje vietoje. Tačiau

Jėzus sugrąžino juos į tikrovę – reikėjo nulipti nuo Atsimainymo kalno. Kristaus atsimainymas neturėjo tikslo nei nustebinti mokinių, nei padaryti jų laimingų – turėjo tik priminti, kad Jėzaus prisikėlimas yra neatsiejamai susietas su kančia ir mirtimi. O mums Kristaus atsimainymas taip pat primena, kad ir kiekvieno Kristaus mokinio likimas bus panašus. Ant Taboro kalno Kristus davė labai reikalingą pamoką, kad jo mo-

nome atkurtos Lietuvos nepriklausomybės pradžioje tikėdamiesi, kad atgauta laisvė bus kaip Taboro kalnas, ant kurio bus galima pasistatyti gerovės ir nesudrumsčiamo saugumo palapines? Dievas žmonių rankomis sudaužė šias iliuzijas, ir mes jau baigiame suvokti, kad žemėje turbūt niekuomet nesijausime saugūs ir visiškai patekinti, nes blogis visokiomis formomis vis primins, jog žemė dar ne dangus, kad čia reikia kasdien

nės išvažiuos iš prasigėrusios ir neapykantoje paskendusios tėvynės, o liks nenorintieji dirbti, tik prašantieji išmaldos. Prašantieji išmaldos net ne duonai, o alaus buteliui. Argi nematome vis didėjančio tokių žmonių skaičiaus? Taigi Jėzus ant Atsimainymo kalno sudaužė apaštalų iliuzijas. Jis nori sudaužyti ir mūsų iliuzijas – nenusiraminti, kad mus apgins NATO ir pamaitins Europos Sąjungos aruodai. Yra realus pavojus, kad tie aruodai greitai gali likti be grūdų, o Lietuva – paaukota ant nešvarių sandorių aukuro. Kristus mus kviečia negyventi iliuzijomis, bet būti drąsiems ir ryžtingiems bet kokio blogio akivaizdoje. Dabartis yra didelis iššūkis vi-

Žemėje turbūt niekuomet nesijausime saugūs ir visiškai patenkinti, nes blogis visokiomis formomis vis primins, kad žemė dar ne dangus, kad čia reikia kasdien grumtis su melu, neapykanta ir visomis blogybėmis. kiniai būtų ryžtingi pasitikti visokias negandas, nes jų laukia prisikėlimas ir amžinas gyvenimas. Kristaus mokiniams ši pamoka buvo labai reikalinga, nes jie, matydami nuostabius savo Mokytojo darbus, gyveno iliuzijomis, kad Dievo karalystė yra jau čia pat ir ji būsianti ne kas kita, kaip atkurta žemiška Izraelio karalystė. Kristaus mokiniai norėjo jau čia ir dabar gyventi nesudrumsčiamoje laimėje. Jėzaus žodžiai apie būsimą kančią ir mirtį Jeruzalėje turėjo išsklaidyti šias iliuzijas. Ar ne panašiomis iliuzijomis gyve-

grumtis su melu, neapykanta ir visomis blogio struktūromis. Visuomet šalia mūsų atsiras judų, išduodančių, kas visiems yra šventa, atsiras šėtono – melo tėvo – sekėjų. Mes esame susirūpinę daugeliu sunkiai išsprendžiamų klausimų, kaip sustabdyti emigraciją, atominių elektrinių mūsų pašonėje statybą, kaip atkurti žmonių pasitikėjimą savo valstybe. Ko gero, Lietuvai šiandien reikia bijoti ne Kaliningrado ir Baltarusijos atominių elektrinių, kuriose gali ir neįvykti tai, kas įvyko Japonijoje, bet tikrai reikia bijoti, kad blaivūs žmo-

siems Lietuvos valstybės piliečiams ir Bažnyčios bendruomenės žmonėms. Prisiimti dabarties iššūkius reiškia prisiimti suvokimą, kad niekuomet neturėsime visiško saugumo ir visiškos ramybės. Tai bus tik anapus. O dabar reikia dirbti panašiai, kaip Sibire dirbo mūsų tremtiniai. Dirbo ir meldėsi, vildamiesi, kad Dievas sugrąžins juos į Tėvynę, o jei ne, tai gal bent vaikai pamatys laisvą Lietuvą. Ir viltis neapgavo. Dievas nenuvilia tų, kurie juo tiki ir pasitiki.

Savaitės komentaras

„Netyčinis vienetinis atvejis“

Stasys Jokūbaitis Ką tik už Sausio 13-osios budelio paleidimą austrų teisėsaugą vanoję mūsų politikai ir ministrai dabar nori nenori priversti prikąsti liežuvius ir patylėti, nes patys pasielgė dar šlykščiau. Buvęs Rusijos smogikų vadas, prie Vilniaus televizijos bokšto tankais

Teisingumo ministerija Baltarusijai atskleidė duomenis apie šios šalies žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ sąskaitas mūsų šalies bankuose. Negana to, paaiškėjo, kad ministerijos valdininkai šių duomenų iš bankų išsireikalavo pasitelkdami teismą, tačiau jie nė nepabandė išsiaiškinti, ką ir kodėl siunčia už grotų. Kažin kuris incidentas skaudžiau smogė demokratijai ir teisingumui, valstybės prestižui – tas, kuris įvyko Austrijoje, ar tas, kuris atsitiko Lietuvoje. Mūsų valdžiai, atrodo, ilgai teks skalbti šią gėdos dėmę. Lietuvos veiksmus jau kritikuoja Vokietijos parlamentarai, kitos valstybės, o Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai rei-

trijų institucijų – Teisingumo ir Užsienio reikalų ministerijos ar Valstybės saugumo departamentas – būtų tinkamai sureagavusi į Baltarusijos veiklą, Alesio Beliackio sulaikymui panaudota informacija nebūtų pasiekusi Minsko. Bet, kaip žinia, nesureagavo, ir niekas dabar negali suprasti kodėl. Ar tikrai tam reikėjo kokio nors labai didelio naujo mechanizmo, apie kurį spaudos konferencijoje kalbėjo ministras? Ar labai sunku buvo paspausti porą klaviatūros klavišų ir pasidomėti internete, kas yra tas baltarusis Beliackis? O gal Teisingumo ministerijos klerkai yra tokie apolitiški, kad nieko nėra girdėję, nei kas ta Baltarusija, nei kas joje dedasi?

Ar labai sunku buvo paspausti porą kompiuterio klaviatūros klavišų ir pasidomėti internete, kas yra tas baltarusis Beliackis? O gal Teisingumo ministerijos klerkai yra tokie apolitiški, kad nieko nėra girdėję, nei kas ta Baltarusija, nei kas joje dedasi? traiškęs beginklius Lietuvos žmones, nepaisant jokių tarptautinių sulaikymo orderių, Austrijoje buvo ramiai paleistas į laisvę ir toliau gali mėgautis kurortais kitose valstybėse. O mūsų ministerijų klerkai už žmogaus teises ir demokratiją kovojantį žmogų, besirūpinantį politiniais kaliniais ir jų šeimomis, prieš keletą metų nominuotą Nobelio taikos premijai, pasiuntė tiesiai į diktatoriškos valstybės sulaikymo kamerą.

kalauja, kad Lietuva užtikrintų kvalifikuotus advokatus ir finansines lėšas, skirtas sumokėti galimas baudas. Antradienį teisingumo ministras Remigijus Šimašius pareiškė, kad baltarusiai piktavališkai pasinaudojo teisinės pagalbos įrankiu politiniam susidorojimui, o tai rodo, jog reikia koreguoti tiek patį teisinės pagalbos mechanizmą, tiek Lietuvos institucijų bendradarbiavimą šioje srityje. Ministras pripažino: jei bent viena iš

Jei iš tiesų taip, tokiu atveju, matyt, derėtų pagalvoti, ar gali tokie žmonės dirbti valstybės institucijose? Juo labiau kad pagal dabartinę tvarką nedemokratiškai valstybei įduoti žmogaus teisių gynėją, pasirodo, pakanka ministerijos departamento vadovės parašo. Po šio incidento Teisingumo ministerijos vadovai paskubėjo pareikšti, kad nereikia netgi jokio vidinio tyrimo. Ir taip viskas aišku – žmogaus teisių gynėjas įduotas Baltarusijos

teisėsaugai išlaikant visas procedūras. Antradienį po Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdžio ministras jau kalbėjo kiek kitaip: „Manau, kad tyrimas turės būti atliktas ir operatyviai, ir gana kokybiškai. Tada paaiškės, ar yra kas nors konkrečiai kaltas, kas kaltas ir ar nusipelno tos atsakomybės.“ Iš karto buvo viskas aišku ir kaltų nebuvo, o dabar jau prireiks tyrimo? Ir jau netgi ne vidinio, o tarpžinybinio. Įdomiausia, kad mūsų politikai sugebėjo rasti ir šio apmaudaus įvykio formuluotę – „netyčinis vienetinis incidentas“. Suprask, nieko ypatingo neatsitiko, visa tai buvo tik „netyčinis vienetinis incidentas“. Nesvarbu, kad jis Baltarusijos žmogaus teisių gynėjui gali kainuoti septynerius metus nelaisvės ir didžiules baudas, o save demokratiška valstybe besiskelbiančiai Lietuvai sunkiai nuplaunamą gėdos žymę ir nepasitikėjimą gerais ketinimais. Šioje istorijoje kažkaip įtartinai tylūs, tarsi iš tiesų nieko neatsitiko, o įvyko tik eilinis nesusipratimas, aukščiausi mūsų valstybės pareigūnai. Teisingumo ir Užsienio reikalų ministerijos kol kas dar nedrąsiai, bet jau verčia kaltę viena kitai, atsiprašinėja sulaikyto žmogaus teisių gynėjo artimųjų, opozicijos, žada paramą. Tačiau, kaip dažnai būna, kalčiausias tikriausiai liks koks nors iešmininkas. Tik ar to pakaks sau ir pasauliui parodyti, kad Lietuvos valdžia neserga politinės priklausomybės nuo Minsko liga, ir atkurti demokratiškos valstybės prestižą?

Vyriausiasis redaktorius Stasys Jokūbaitis

Administratorė

(8 5) 210 0110

Vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja Meilė Taraškevičienė

Atsakingasis sekretorius Robertas Sabaliauskas (8 5) 210 0113

SODYBA, BIČIŲ AVILYS Nijolė Baronienė

(8 5) 210 0035

TĖVIŠKĖS ŠVIESA Bernardas Šaknys

(8 5) 210 0090

SVEIKATA Daiva Šalc

(8 5) 210 0044

ŪKININKŲ ŽINIOS Meilė Taraškevičienė

(8 5) 210 0044

MOTERS PASAULIS Eglė Valionienė

(8 5) 210 0035

ŠEŠTADIENIS Rūta Klišytė

(8 5) 210 0035

PRIEBLANDOS, UŽSIENYJE Vismantas Žuklevičius (8 5) 210 0042 Dizaineriai

(8 5) 210 0113

Fotokorespondentas

(8 5) 210 0113

KRAŠTO KORESPONDENTAI: KAUNAS Albinas Čaplikas 8 655 74 524 Gediminas Stanišauskas 8 640 19 043 Saulius Tvirbutas 8 655 38 128 PANEVĖŽYS Vida Tavorienė

8 615 75 183

KELMĖ Nijolė Petrošiūtė

(8 427) 56 797

MŪSŲ AUTORIAI: Algimantas Čekuolis (rašytojas), Jonas Mačiukevičius (rašytojas), Kazys Saja (rašytojas), Sigitas Tamkevičius (arkivyskupas), Tautos fondo (JAV) tarybos pirmininkas Jurgis Valaitis.

REDAKCIJA Saltoniškių g. 29 / Sėlių g. 3, LT-08105 Vilnius. Telefonas pasiteirauti (8 5) 210 0110, faksas (8 5) 242 1281. El. paštas redakcija@krastospauda.lt. SKELBIMAI PRIIMAMI: Vilniuje: Saltoniškių g. 29 / Sėlių g. 3 (3 aukštas), nuo 8 iki 17 val. Tel. (8 5) 210 0110 (skelbimai@krastospauda.lt). Faks. (8 5) 242 1281. Kaune: Žemalės g. 16, nuo 8 iki 17 val. Tel. (8 37) 40 93 71 (kaunas@krastospauda.lt). Dėl prenumeratos skambinkite (8 5) 210 0060 (prenumerata@krastospauda.lt) arba nemokamu tel. 8 800 20 090. Laikraštis leidžiamas nuo 1940 metų. Spausdina UAB „Lietuvos ryto“ spaustuvė, Kauno g. 51, LT-21372 Vievis. Ofsetinė spauda. 8 sp. lankai. Tiražas 29 139 egz. Indeksas 0127; ISSN 1021–4526; užs. Nr. 960. Rankraščiai nerecenzuojami ir negrąžinami. Už skelbimų ir reklamų turinį bei kalbą redakcija neatsako.

Leidėjas – uždaroji akcinė bendrovė

Generalinė direktorė Liudmila Rybnikova Administratorė

(8 5) 210 0110

Reklama pardavimai@krastospauda.lt Prenumerata ir platinimas (8 5) 210 0060 Buhalterija (8 5) 210 0045 Fondas „Kaimo vaikai“ (8 5) 210 0110 Knygų prekyba Viktorija Kanaševičiūtė (8 5) 210 0070


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

5

Žemės ūkis

Šiaudų granulės virsta pelninga eksporto preke Kėdainių rajono verslininkai, įsigiję lietuvių gamybos specialią įrangą, superka iš ūkininkų šiaudus ir gamina granules, kurias parduoda užsienio rinkose. Saulius Tvirbutas

piamąjį bunkerį, o iš jo per dozatorių ir maišytuvą – į granulių presą OGM1,5A. Suformuotos granulės aušintuvu atvėsinamos ir transporteriu tiekiamos į pakavimo įrangą. Dažniausiai granulės pakuojamos į 600–1 000 kg didmaišius. „Įrangos privalumas dar ir tas, kad naudojami EKO filtrai surenka šiaudų dulkes, todėl darbo sąlygos yra geros“, – teigė Š.Neimontas.

VL žurnalistas, saulius.tvirbutas@valstietis.lt

Lietuvos laukuose vis dar paliekama pūti daugybė javų ir kitų žemės ūkio kultūrų šiaudų (mokslininkų duomenimis, šalyje jų susidaro per 500 tūkst. tonų), nors jau seniai sukurtos technologijos, leidžiančios perdirbti šiaudus į granules. Jos yra kokybiškas ir už gamtines dujas pigesnis kuras, todėl turi itin didelę paklausą Europoje, kur veikia daug granulėmis kūrenamų katilinių. Šalies ūkininkai ir verslininkai jau ima suprasti, kad laukuose guli gausybė potencialių pajamų, todėl daugėja nedidelių šiaudų perdirbimo į granules cechų. Šią vasarą darbą pradėjo dar viena įmonė, kuri jau supirkinėja šiaudus iš žemdirbių ir eksportuoja perdirbtą produkciją.

Sklandi pradžia Kėdainių rajone, šalia Josvainių, įrengusi cechą ir sandėlius įmonė „Kuparas“ veiklą pradėjo šį pavasarį. Vasarą buvo paleisti iš Radviliškio mašinų gamyklos įsigyti šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrenginiai ir pagaminti pirmieji bandomieji produktai – granulės. „Pirkome pernai metų susuktus šiaudų ritinius įrangai išbandyti, – pasakojo įmonės direktorius Šarūnas Neimontas. – Pirmieji rezultatai džiugina: sėkmingai pagaminome pirmąją granulių partiją, darbininkai įgijo patirties, todėl po šių metų derliaus kibsime į darbą visu pajėgumu.“

Galima gauti paramą

Cechus ir sandėlius įrengusios įmonės „Kuparas“ direktorius Šarūnas Neimontas tiki gera šiaudų granulių gamybos perspektyva.

Š.Neimontas pasakojo, kad imtis šio verslo jį paskatino užtikrinta perspektyva. „Biokuro šaliai reikės vis daugiau, nes gamtinės dujos brangsta, todėl vis daugiau katilinių bus pritaikomos vietinėms žaliavoms, – įsitikinęs direktorius. – O šiuo metu mūsų laukia didelė Europos rinka, kur šiaudų granulių nauda įsitikinta jau seniai.“ Išties kitose Europos šalyse kasmet gausėja šiaudų granules naudojančių katilinių. Pavyzdžiui, Austrijoje prieš kelerius metus šiaudų granules kūreno tik 6 tūkst. jėgainių, o pernai jų jau buvo 65 tūkst. „O pas mus šiaudų granulės sudaro gal 3–5 proc. kuro rinkos, tad plėtrai yra didelės erdvės“, – įsitikinęs Š.Neimontas. Granulės naudojamos ne tik pramoninėse katilinėse, bet ir buitiniams šildymo katilams, taip pat vis daugiau žirgynų Europoje šiaudų granules naudoja kraikui.

Nesudėtinga gamyba Š.Neimontas sakė, kad pagrindinė investicija buvo granulių gamybos linija. „Radviliškio mašinų gamykloje pagaminta ir jų specialistų sumontuota įranga patraukli tuo, kad yra naši, apima visus šiaudų apdorojimo procesus. Be to, esame tikri dėl greito aptarnavimo, jei kiltų kokių nors techninių nesklandumų. Palyginti su tokios paskirties užsienio kompanijų gaminiais, radviliškiečių įranga kainuoja beveik perpus pigiau ir nenusileidžia savo kokybe“, – kalbėjo direktorius. Per pamainą du darbininkai prie granuliavimo linijos pagamina iki 8–12 tonų granulių. Šiaudų ritiniai ar kitos formos ryšuliai juostiniu transporteriu patenka į draskytuvą. Jame jie susmulkinami ir tiekiami į malūną, kuriame sumalami ir išpučiami į cikloną. Iš ciklono sumalti šiaudai patenka į kau-

„Amilina“ įgauna antrą kvėpavimą Akcinė bendrovė „Amilina“ padidino įstatinį kapitalą 52 milijonais litų. Šių metų rugpjūčio 2 dieną įvyko AB „Amilina“ akcininkų susirinkimas, kuriame buvo nuspręsta padidinti įmonės įstatinį kapitalą 52 mln. Lt išleidžiant naują akcijų emisiją. Ją išpirko „Amilinos“ strateginis partneris – prancūziško kapitalo tarptautinė kompanija „Roquette“. Tai pirmaujanti krakmolo ir kitų produktų gamintoja Europoje, kurios metinė apyvarta siekia 8 mlrd. Lt. Po šio įstatinio kapitalo didinimo „Roquette“ valdys beveik 45 proc. „Amilinos“ kapitalo. Tai pirma prancūzų investicija į Lietuvos apdirbamąją pramonę. Iki šiol Prancūzijos įmonės yra investavusios į šilumos tiekimo, didmeninės prekybos, transporto verslą. Akcijas perkanti grupė „Roquette“ šiandien jungia 30 įmonių (18 gamyklų ir 12 atstovybių) trijuose žemynuose: Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Kompanijos produkcijos asortimentą sudaro 700 produktų, pradedant krakmolu bei saldikliais ir baigiant baltymais bei maistinėmis skaidulomis, o inovacijos diegiamos į biogamybą, kuri pakeis iš naftos išgaunamus chemijos produktus, naudojamus plastiko, pluošto, vaistų ar trąšų gamyboje. Per ateinančius trejus metus investicijų apimtis į Panevėžio bendrovę turėtų siekti 150 mln. Lt, iš jų didžiausios teks kviečių sirupų gamyklai. Metinis sirupų gamyklos pajėgumas sieks 100 tūkst. t, o produkcija skirta Šiaurės, Vidurio, bei Rytų Europos šalims.

AB „Amilina“ generalinio direktoriaus Mindaugo Gedvilo vertinimu, tai, kad įmonė šių metų grūdų supirkimo sezoną pasitinka su 52 mln. Lt didesniu įstatiniu kapitalu, suteiks galimybę lengviau konkuruoti dėl žaliavos: pasiūlyti ūkininkams spartesnius atsikaitymo terminus. O numatomos investicijos duos ženklą žemdirbiams toliau plėsti kviečių auginimo plotus. Skaičiuojama, kad „Amilina“ per ateinančius 3 metus pamažu didins kviečių perdirbimą nuo 220 tūkst. t iki 580 tūkst. t, arba nuo vidutiniškai 13 proc. iki 34 proc. viso Lietuvoje šiuo metu išauginamo derliaus, o įmonės metinės pajamos išaugs nuo šiais metais planuojamų 280 mln. Lt iki 700 mln. Lt po 3–4 metų. „Tikimės, kad per artimiausius 3–5 metus mūsų šalyje kviečių bus auginama daugiau – vidutiniškai nuo 1,7 mln. t iki 2–2,3 mln. t per metus“, – pabrėžia įmonės vadovas. „Bendros dviejų kompanijų veiklos pranašumai akivaizdūs, nes abi siekia gauti kuo didesnę pridedamąją vertę iš agrobiomasės: „Amilina“ – iš kviečių, „Roquette“ – iš kviečių, kukurūzų, bulvių ir kitos žaliavos“, – sakė M.Gedvilas. Pasak jo, naujiems partneriams palanku ir tai, kad Šiaurės, Vidurio ir Rytų Europoje „Roquette“ iki šiol gamybos neturėjo, o „Amilinai“ stiprus partneris sudarys galimybę greičiau įsitvirtinti su naujais produktais – modifikuotu krakmolu, kurį įmonė pradeda gaminti šios vasaros pabaigoje, ir gliukoze.

Dėl naujo derliaus supirkimo Po kapitalo didinimo „Amilina“ baigė atsiskaityti už praėjusių metų derliaus kviečius. Dar šį sezoną bendrovė planuoja išplėsti kviečių supirkimo punktų tinklą (informacijos teirautis toliau nurodytais telefonais) ir itin pagerinti atsiskaitymo sąlygas. „Amilinos“ siūlomos kviečių supirkimo kainos atsiskaitant per 30 dienų:

Bendrovės Radviliškio mašinų gamyklos pardavimų vadovas Jonas Bliudžius sakė, kad šiaudų granulių cechų vis daugėja. „Ypač džiugu, kad šiuo verslu susidomi javus ir rapsus auginantys ūkininkai, – kalbėjo jis. – Jiems šis verslas šalia ūkininkavimo yra naudingas ir tuo, kad iki tol palikinėti laukuose šiaudai dabar duoda stabilų pelną.“ Specialisto teigimu, jau yra ūkinin-

Daugiau kaip 35 metai gaminama ir nuolat tobulinama įranga yra skirta šiaudams, pjuvenoms, durpėms, pašarų, žolės miltams bei kitoms žaliaAutoriaus ir J.Bliudžiaus nuotraukos voms perdirbti į granules. (Užs. 569)

Adresas

Panevėžys, J.Janonio g. 12

Rūšis E klasės kviečiai I klasės kviečiai II klasės kviečiai (min. baltym. 12,5 %, glitimas 25 %) II klasės kviečiai III klasės kviečiai IV klasės kviečiai

690 670 640 630 610 560

Pasvalys, Geležinkeliečių g. 9 680 660 630 620 600 550

* Įmonė pasilieka teisę keisti kainas, keičiantis rinkos situacijai.

Pagal atskirą susitarimą, įmonė atsiskaito per 5 darbo dienas. Daugiau informacijos: www.amilina.lt Pasvalys, Geležinkeliečių g. 9 Panevėžys, J.Janonio g. 12 v.gertas@amilina.com tiekimas@amilina.com Tel. 8 (451) 34070 Tel. 8 (45) 463360 Mob. 8 (687) 75000 Mob. 8 (687) 97416 (Užs. 570)

Valstybinė darbo inspekcija primena

Nelegalus darbas – apvagi save, savo vaikus ir savo ateitį! Jūs dirbate žemės ūkyje, statybose, siuvykloje ar kavinėje, kertate mišką, remontuojate automobilius ar užsiimate kita veikla? Tačiau jei dirbate be darbo sutarties ar kitaip oficialiai pagal įstatymus nedeklaravę (neįregistravę) savo darbo (veiklos), tai dirbate nelegaliai! Dirbančiojo nelegaliai sveikatos, gyvybės, teisės į darbo užmokestį negina jokie darbo įstatymai. Dirbant be darbo sutarties darbdavys Jums gali neatlyginti už darbą. Susirgus nebus mokama pašalpa, susižalojus darbe nebus atlyginama žala. Žuvus darbo vietoje, artimieji ne tik netektų brangaus žmogaus, bet ir negautų piniginių išmokų.

kų, sėkmingai įsirengusių granulių gamybos cechus. „Juos vilioja ir galimybė gauti ES paramą įrangai pirkti“, – sakė J.Bliudžius. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos I ir III krypties priemones „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“, „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ bei „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ galima susigrąžinti iki 65 proc. išlaidų. Šiaudų smulkinimo ir granuliavimo įrenginių komplekto kaina – apie 700 tūkst. Lt. Sukomplektuoti tokią pačią kitų šalių gamintojų liniją kainuotų ne mažiau kaip 1,2 mln. Lt. Pasak energetikos specialistų, vietinis kuras mažiau priklauso nuo pasaulinės žaliavų rinkos tendencijų, todėl jo kainos daug stabilesnės. Neabejojama, kad biokuro paklausa didės tiek dėl ES planų kuo didesnę energetikos dalį pagaminti iš atsinaujinančių šaltinių, tiek dėl nuolat brangstančių gamtinių dujų. Todėl daugiausia laimės tie biokuro gamintojai, kurie anksčiau užims šią nišą, jų investicijos į įrangą greitai atsipirks.

Dėl nelegalaus darbo valstybės, socialinio draudimo, savivaldybių biudžetai, kuriais taip pat kiekvienas iš mūsų naudojamės, negauna pajamų; nelegalus darbas kenkia ir vers-

lininkui, nes oficialiai neregistruotu darbu sukuriama nusikalstama konkurencija. Žinote, kur dirbama nelegaliai? Praneškite Valstybinės darbo inspekcijos pasitikėjimo telefonu Vilniuje 213 9750, el. paštu nelegalus@vdi.lt arba elektroniniu laišku iš Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainės www.vdi.lt titulinio puslapio.

(Užs. 525)


6

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Sportas

Antrasis kluptelėjimas – Maskvoje Mūsų futbolininkai nugalėjo armėnus Sporto aistruoliai, susirinkę į Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadioną, džiūgavo pergalingu rinktinės žaidimu su Armėnija. Rezultatu 3:0 triumfavo lietuviai.

Rungtynėse su Rusijos krepšininkais mūsiškiai buvo gerokai lėtesni tiek puolant, tiek ir ginantis. sport-express.ru nuotraukos

Vismantas Žuklevičius VL žurnalistas, vismantas.zuklevicius@valstietis.lt

Trečiadienį antrąją nesėkmę draugiškų rungtynių cikle patyrė Lietuvos rinktinė. Rezultatu 76:91 (14:23, 22:26, 17:21, 23:21) lietuviai nusileido Rusijos ekipai. Pirmuosius taškus pelnė Simas Jasaitis, tačiau jau rungtynių pradžioje rusai atitrūko 9:2, o 7-ą min. įgijo 11 taškų pranašumą – 15:4. Lietuviai sumažino atsilikimą iki šešių taškų 10:16, 12:18. Po pirmojo ketvirčio mūsiškiai turėjo devynių taškų deficitą – 14:23. Antrojo ketvirčio pradžioje Rusijos krepšininkai susigrąžino dviženk lį pranašumą 26:16, ta-

čiau lietuviai ėmė po truputį artėti prie varžovų. 14-ą min. komandas skyrė septyni taškai – 20:27, o įpusėjus kėliniui, skirtumas sumažėjo iki penkių taškų – 29:34. Tada rusai vėl atitrūko ir, likus 35 sek. iki ilgosios pertraukos, įgijo 14 taškų persvarą – 47:33, o po pirmosios susitikimo pusės pirmavo 49:36. Trečiajame kėlinyje lietuviai buvo sumažinę atsilikimą iki šešių taškų – 48:54, bet Rusijos rinktinė laimėjo atkarpą net 16:2, ir skirtumas pasiekė 20 taškų ribą – 70:50. Per likusį rungtynių laiką vyko apylygis žaidimas ir skirtumas iki finalo sirenos išliko beveik nepakitęs – Rusijos krepšininkai šventė solidžią pergalę. Lietuvos rinktinei Paulius Jankūnas pelnė 15 taškų, Jonas Valan-

čiūnas – 14, Darius Songaila – 12, S.Jasaitis – 11, Darjušas Lavrinovičius ir Martynas Pocius – po 7, Rimantas Kaukėnas – 4, Šarūnas Jasikevičius – 3, Tomas Delininkaitis – 2, Robertas Javtokas – 1. Rusijos komandoje Timofejus Mozgovas surinko 18 taškų, Andrejus Kirilenka – 17, Vitalijus Fridzonas – 14, o Antonas Ponkrašovas – 12. Per tris kontrolinius mačus mūsiškiai kol kas iškovojo tik vieną pergalę – Klaipėdoje praėjusią savaitę 94:73 nugalėjo čekus. Dar viename susitikime uostamiestyje Lietuvos rinktinė 70:72 nusileido slovėnams. Kitas draugiškas rungtynes Madride lietuviai žais šiandien, šeštadienį, su Senojo žemyno čempione Ispanijos komanda.

„Turime sukurti kuo daugiau pavojingų progų ir pasistengti pelnyti įvartį“, – pagrindinį uždavinį dar prieš rungtynes nurodė vyriausiasis Lietuvos rinktinės treneris Raimondas Žutautas. Trenerio keltas uždavinys išpildytas su kaupu. Pirmą įvartį 8-ą min. įmušė Arūnas Klimavičius. Jis kamuolį į varžovų vartus nukreipė galva po kampinio smūgio, kurį atliko Ed-

garas Česnauskis. Pastarasis 75-ą min. pelnė antrą įvartį. Po Edgaro perdavimo 78-ą min. kamuolį į vartus pasiuntė antrajame kėlinyje aikštėje pasirodęs Ričardas Beniušis. 59-ą min. mūsų šalies komanda įgijo ir žaidėjų pranašumą – iš aikštės buvo išvytas Armėnijos rinktinės gynėjas Varadatas Haroyanas. Draugiškas rungtynes su Armėnijos nacionaline komanda rezultatu 3:0 laimėjo lietuviai. Abiem ekipoms šis mačas buvo pasirengimo rudenį toliau vyksiančioms atrankos į 2012 metų Europos čempionatą varžyboms dalis. VL inf.

Lietuvos futbolininkai į armėnų vartus įmušė net tris įvarčius. Eltos nuotrauka

(Užs. 576)


VALSTIEČIŲ LAIKRAŠTIS

Sodyba

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Redaktorė Vida Tavorienė vida.tavoriene@valstietis.lt

Kartu su kraštovaizdžio architektu Stasiu Giliu ūkininkas kuria akmenų mandalą.

Aistra akmenims degantis pakruojietis kuria įspūdingą muziejų po atviru dangumi.

Ūkininką užbūrė akmenų pasaulio magija Vida Tavorienė VL žurnalistė, vida.tavoriene@valstietis.lt

Senelio žemėje, Pakruojo rajono Striukų kaime, prieš daugiau nei 20 metų ūkininkauti pradėjęs Gediminas Ališauskas sukūrė ne tik vieną stambiausių šalies ūkių, bet ir įstabią sodybą, į kurią bičiuliai ir svečiai važiuoja atsipalaiduoti, pasikrauti akmenų skleidžiamos energijos.

Primena Stounhendžą Pasivaikščiojus po G.Ališausko sodybą susidaro įspūdis, tarsi būtum patekęs į lietuvišką Stounhendžą. „Susirgau akmenlige, kuri nepagydoma, tačiau teikia stiprybės žmogui“, – juokauja ūkininkas, į savo erdvų kiemą sutempęs tūkstančius mažų ir didžiulių akmenų. 4 ha ploto sodyboje užburia įstabių akmenų kompozicijų, daugybės žydinčių alpinariumų, skulptūrų parkelių, tvenkinių, buities rakandų, senųjų padargų ir technikos rinkinių dermė. Kurti darnią aplinką sodybos šeimininkui padeda kraštovaizdžio architektas Stasys Gilys. „Gedimino sodyboje akmenų bus daugiau nei Mosėdžio muziejuje“, – neabejoja Liesdamas akmenis Gediminas Ališauskas atsipalaiduoja, įgyja daugiau energijos. ūkininko talkininkas.

Pakruojietis akmenis renka tik nuo savo dirbamų žemių, kurių – 1 000 hektarų. Gedimino bičiuliai džiaugiasi, kad jo laukai akmenuoti. Aistra akmenims užsidegęs vyras kuria unikalų kampelį, į kurį atviros durys ne tik draugams, bet ir visiems smalsuoliams.

Stato akmenų mandalą G.Ališauskui akmenų dėliojimas ir jų lietimas prilygsta meditacijai. Vyras stengiasi suprasti akmenų kalbą, įžvelgti juose slypinčius ženklus, vaizdus, pa-

justi jų skleidžiamą energiją. „Štai čia mongolas – akytės siauros, kaktytė suraukta. Ten sėdi kiaulė, ropoja vėžliukas, tupi orus liūtas, nemažai šuniukų yra, o čia – kosminis akmuo“, – ne viename akmenyje ženklus ar panašumus į gyvūnus arba žmones įžvelgia vyras. Savo akmenis turi kone visi ūkio darbuotojai. Neseniai jie aptiko tokį, kuriame įžiūrėjo šeimininko profilį. „Kartą grįžtu namo, o darbuotojai pasitinka mane plačiomis šypsenomis ir praneša, kad pagaliau atrado ir mane“, – šypsosi Gediminas. Nukelta į 8 p. f

Praėjusiais metais sodyboje kūrę menininkai padovanojo savo darbus. Autorės ir Nerijaus Markevičiaus nuotraukos

Tradicijas paveldėjo iš tėvų Dzūkijos sodybose dar klesti daug kur jau užmiršti senoviniai amatai ir verslai. Monika Pipiraitė Marcinkonys – vienas gražiausių Lietuvos kaimų. Jį supantys miškai nuo seno maitino, rengė ir glaudė šilinius dzūkus. Miškuose dar išlikusios drevės, kuriose bitininkai laikė bites, o sodybose – senieji amatai.

Kai kur dar ir dabar svečias, užklydęs į kaimus per javapjūtę, gali išvysti rugių gubas, dzūkų gražiai vadinamas „mendeliais“. Kaimuose daug senolių, kurie pina krepšius, vyžas, iš jų mokosi ir šį verslą perima jaunimas. Moterys kepa grikines „babkas“, girnas suka, krosnį kursto, lašinukus spirgina, tradicinį skanėstą kepa ir jaunos merginos, „Prisimenančiųjų ir pasakojančiųjų, kaip žvakes lieja, yra daugiau, bet mes žisusirinkusios į edukacinę popietę. nome vos penkis, kurie turi darbo įrankius ir tebelieja. Visų meistrų darbo prinNukelta į 9 p. f cipas tas pats“, – aiškina etnografė O.Drobelienė. Autorės nuotrauka

(Užs. 268)


8

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Sodyba

Darbai sode

Vaismedis senojo vietoje Išrauto sodo vietoje tos pačios genties vaismedžiai dažniausiai prastai auga. Sodininkystėje ši problema apibūdinama tokiais terminais, kaip gentinis dirvos nualinimas, specifinės persodinimo ligos ar dirvos nuovargis. Problema žinoma seniai, tačiau tikslių priežasčių mokslininkams nustatyti vis dar nepavyksta. Praktinėje sodininkystėje dirva dezinfekuojama plataus veikimo spektro biocidais, o pastaraisiais metais ieškoma mažiau gamtai kenksmingų priemonių. Dirvų nualinimo padariniai trunka ilgai. Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute buvo atlikti tyrimai, tačiau nei tikslios poveikio trukmės, nei dėsningumo nustatyti nepavyko. Prieita prie išvados, kad gentinis obelų sodo dirvų nualinimas yra ilgalaikis reiškinys, kurio padariniai pastebimi ir po 10 metų. Tačiau ką daryti, jeigu vaismedžius tenka sodinti senųjų vietoje? Sodinti galima. Atsodinant atskirus vaismedžius ar didesnį plotą, geriausia pasodinti po obelų slyvas, vyšnias, serbentus. Tačiau dažniausiai tenka sodinti obelis po obelų, nes jų soduose daugiausia.

VL archyvo nuotrauka

Jeigu pakeičiami tik keli vaismedžiai, juos geriausia iškasti rudenį, padaryti plačias duobes (apie 2 m pločio, 60 cm gylio) ir palikti jas per žiemą. Šaltis gerai išpurens duobių kraštus, o tirpstantis sniego vanduo išplaus dalį kenksmingų medžiagų. Pavasarį duobę reikia užpildyti nauja žeme ir pasodinti jaunus vaismedžius. Tam dar rudenį prie duobės reikėtų atvežti žemės, kurioje neaugo vaismedžiai (gali būti daržo žemė). Pavasarį čia vaismedžius sodinkite kuo anksčiau. Duobėje pakeistoje žemėje jie keletą metų augs kaip naujame sklype. Sutvirtėję vėliau neblogai augs senojo sodo dirvoje. Atsodinti pavienius vaismedžius derėtų tik jauname sode. Tarp senų vaismedžių pasodinti atskiri jauni medeliai bus stelbiami senesniųjų. Senesniems sodams reikia iš anksto sudaryti kaitos planą. Pirmiausia numatoma, kur sodinti vaismedžius artimiausiu metu: buvusiame darže, po uogakrūmių, naujoje žemėje ir pan. Tada žiūrima, kuri sodo dalis mažiausiai produktyvi: pasenę ar išretėję vaismedžiai, blogos veislės ar kt. Turėdami tokį planą, pamažu keisite seną sodą nauju ir visą laiką turėsite vaisių.

Ūkininką užbūrė akmenų pasaulio magija e Atkelta iš 7 p. Kartu su kraštovaizdžio architektu ūkininkas pradėjo kurti akmenų mandalą. Rato viduryje pastatytas didžiulis akmuo, kuriam atgabenti prireikė keturių traktorių. Aplink ratu 2,7 m atstumu išdėlioti mažesni akmenys. „Pagal atitinkamus reikalavimus padaryti akmenų mandalą – Stasio idėja. Ji dar neužbaigta, tačiau prisilietus prie centre pastatyto akmens jaučiama jo skleidžiama energija“, – sakralią vietą sodyboje rodo šeimininkas. Akmenų mandalos poveikį jaučia ir Gedimino draugai. Pasak S.Gilio, akmenys yra gyvi ir turi savo kalbą, o kai kurie skleidžia ypatingą energiją ir turi gydomųjų galių. Keli tokie akmenys yra ir G.Ališausko sodyboje. „Štai priglauskite ranką prie šio akmens. Ar jaučiate, kaip maloniai kutena pirštus? – pajausti akmens energiją moko S.Gilys. – Manoma, kad prie tokio akmens reikėtų pabūti iki 12 minučių.“ G.Ališauskas atviravo, kad jo pomėgis į savo kiemą vilkti akmenis daug kam yra nesuprantamas ir kelia šypseną. Ir ūkio darbuotojai neretai pyksta, kad ūkininkas dėl akmenų gadina techniką. Tačiau idėjų ir sumanymų kupinas vyras sustoti neketina. Neseniai įsigijo naują suomišką akmenų rinkimo

Į 4 ha ploto sodybą sutempta tūkstančiai mažų ir milžiniškų akmenų.

mašiną, tad, atrodo, sodyboje netrukus atsiras naujų akmenų kompozicijų.

Ilsisi ant ypatingų suoliukų Erdvioje sodyboje galima rasti ne vieną jaukią vietelę poilsiui. Draugai ir pats šeimininkas karštą dieną

VL inf.

Kieme vietą rado senų padargų kolekcija. Vidos Tavorienės ir Nerijaus Markevičiaus nuotraukos (Ka. 235)

mėgsta atsipūsti medžių paunksnėje, šalia fontano pastatytuose ąžuoliniuose krėsluose. Pavakaroti galima vakarų pusėje tvenkinio viduryje suformuotoje salelėje. Žydinčios vandens lelijos, įspūdingo dydžio kvepiantis alpinariumas ir saulėlydis įkvepia naujai darbo dienai. Netoliese – ratu surikiuoti septynias savaitės dienas žymintys akmenys. „Kiekvieną dieną reikia atsisėsti vis ant kito akmens“, – svečius intriguoja Gediminas. Rytinėje sodybos pusėje pastatyti Zodiako ženklus vaizduojantys mediniai suoliukai. „Kiekvienas gali pasirinkti suoliuką pagal savo ženklą. Tiesa, keturių ženklų dar trūksta“, – aiškina šeimininkas. Neseniai 55 metų sukaktį minėjęs G.Ališauskas renkasi Liūtui skirtą suoliuką. Šie suoliukai, kaip ir nemažai kitų medinių bei akmens skulptūrų, sodyboje liko po praėjusią vasarą čia vykusio menininkų plenero. Tarp akmenų, medžių ir alpinariumų vietą rado seni ūkio padargai ir ūkininkavimo pradžią menanti tarybinė žemės ūkio technika. Senuose pastatuose kaupiami kaimo buities rakandai. Dėmesio vertas vaistažolių ir prieskoninių augalų sodas, kurį prižiūri Gražina Žičevičienė. Ji gali daug

papasakoti apie kiekvieną auginamą žolelę ir jų naudingumą sveikatai. Be tradicinių žolelių – mėtų, čiobrelių, juozažolių ir kt. – vaistažolių sode galima aptikti ir retesnių augalų. G.Žičevičienė gyrė krūminę perilę, kuri ne tik puošni, bet ir naudinga sveikatai stiprinti. „Krūminė perilė įveikia auksinį stafilokoką, profilaktiškai saugo nuo vėžio“, – aiškina moteris.

Namas traukia svečius Akmenų skleidžiama energija ir šeimininko dosnumas į sodybą pritraukia daugybę svečių. Čia lankosi ne tik geri bičiuliai, bet ir moksleiviai, užsieniečių delegacijos. S e n e l i o ž e m ė j e į s i k ū rę s G.Ališauskas mano, kad šurmulio jo sodyboje netrūksta dėl to, jog tinkamoje vietoje pastatytas gyvenamasis namas. „Buvęs senas smetoninis kelias veda tiesiai į namą. Sakoma, jei namas stovi ant kelio, jo šeimininkams niekada netrūks draugų ir svečių“, – šypsosi Gediminas. Šioje vietoje namą statyti norėjo G.Ališausko senelis, tačiau jo gyvenimo planus sujaukė tremtis į Sibirą. Praėjus ne vienam dešimtmečiui jo svajonę išpildė anūkas.


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

9

Sodyba

Naujausios statybų tendencijos: statantiesiems svarbu gauti ne tik medžiagas, bet ir sprendimus

Vis daugiau gyventojų, užsiimančių namų ar kitų pastatų statybomis ir renovacija, nebeužtenka vien įsigyti reikiamas medžiagas. Todėl ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje didėja poreikis tokių paslaugų, kai užsakovui siūlomas ne tik konkretus gaminys ar konstrukcija, bet ir kiti jam reikalingi sprendimai. Kitaip tariant, viskas – pradedant medžiagomis, konsultacijomis ir baigiant montavimo darbais – gaunama iš „vienų rankų“. Analogų neturi. Pasitelkime paprastą pavyzdį. Tarkime, žmogus ketina atnaujinti savo namų stogą. Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo ne taip ir sudėtinga, tačiau jau netrukus pasipila klausimų ir neaiškumų lavina. Kaip užtikrinti stogo ilgaamžiškumą? Kaip jį tinkamai išmatuoti? Kaip pasirinkti variantą, kuris atitiktų finansines galimybes? Pasak „Ruukki Lietuva“ rinkodaros vadovo Manto Grigaliūno, patirtis rodo, kad dažniausiai užsakovai, ypač turintys mažiau patirties statybų srityje, sugaišta nemažai laiko ir dažnai savo galutiniu sprendimu nebūna patenkinti. Todėl „Ruukki“ kompanija, gaminanti aukščiausios kokybės metalo ga-

minius, mūsų šalies rinkoje nusprendė teikti kol kas analogų neturinčią paslaugą „Ruukki Express“. Pagrindinis jos principas – klientui siūlomas ne tik vienas ar kitas statyboms arba renovacijai reikalingas gaminys, pavyzdžiui, namo stogas ar fasadas, bet ir visos su tuo susijusios paslaugos. Nuo ko pradėti? Kaip veikia „Ruukki Express“? „Visų pirma klientas paaiškina, ko jam reikia, pavyzdžiui, stogo, namo fasado, lietaus nuvedimo sistemos, palangių, o gal – visko kartu. Tada pageidaujamas objektas išmatuojamas, apskaičiuojamos galimos kliento išlaidos ir sudaroma sąmata. Paskui per trumpiausią įmanomą laiką pagaminamos ir pristatomos rei-

Kompanija, gaminanti aukščiausios kokybės metalo gaminius, mūsų rinkoje nusprendė teikti kol kas analogų neturinčią paslaugą „Ruukki Express“.

„Ruukki Express“ klientams, pasirinkusiems gaminį, suteikiamos išsamios patyrusių specialistų konsultacijos.

kiamos medžiagos, kurios, užsakovui pageidaujant, gali būti ir sumontuojamos“, – pasakojo M.Grigaliūnas. Pasak jo, šią paslaugą klientai visoje Lietuvoje jau spėjo įvertinti, nes ji padeda sutaupyti laiko. „Dažnai užsakovas stogo dangą, pageidaujamą gaminį, apdailos detalę ar konstrukciją gauna tuojau pat – iš vietinio sandėlio, kuriame nuolat yra gana platus standartinių gaminių pasirinkimas. Sandėlių atsargos nuolat papildomos plieninių lietaus nuvedimo sistemų komponentais, stogų priedais, įvairių spalvų ir padengimų – poliesterio, PURAL, PUREX – stogo dangomis ir lygia skarda“, – teigė rinkodaros vadovas.

Klientai jau įvertino gaminių ir konsultacijų kokybę. „Ruukki Express“ paslauga skirta visiems ieškantiems plieninių stogo dangų ir kokybiškų skardos lankstinių: tiek standartinių (kraigų, vėjalenčių ir t. t.), tiek užsakomų individualiai (palangių ir t. t.), taip pat lygios skardos bei lietaus vandens nuvedimo sistemų. „Neretai tenka išgirsti, kad „Ruukki Express“ gaminiai iš skardos yra labai tiksliai išlankstyti“, – teigė M.Grigaliūnas. Jis priminė, kad net ir įsigijus kokybiškų statybos medžiagų ar detalių, be profesionalo pagalbos ar patarimo jos gali būti netinkamai panaudojamos. Todėl „Ruukki Express“ klientams, pasirinkusiems vieną ar kitą gaminį, su-

teikiamos išsamios patyrusių specialistų konsultacijos. „Ruukki Express“ centrai jau įsikūrę daugelyje didžiųjų šalies miestų, tad paslauga yra lengvai prieinama visoje Lietuvoje. „Išsamesnę informaciją apie paslaugą ir kur arčiausiai jūsų yra įsikūrę šie centrai visada galima rasti mūsų interneto svetainėje www.ruukkihome.lt arba tiesiog paskambinus į „Ruukki Lietuva“ prekybos skyrių tel. 8 (5) 232 2315“, – patarė M.Grigaliūnas.

(Užs. 575)

Tradicijas paveldėjo iš tėvų

Grikių „babka” – dzūkiškas gardumynas, be kurio iš „kermošiaus“ grįžti nevalia. Martyno Vidzbelio nuotrauka

e Atkelta iš 7 p. Moterys sėdasi už stovų, audžia įvairiaspalves lovatieses, „dirvonus“. Kraštą garsina dainorėliai – etnografiniai ansambliai, kurių turi kiekvienas didesnis kaimas. „Dzūkijoje žvakės liejamos „su lanku“. Tai senas būdas (manoma, kad nuo XIV a.), išlikęs šilinių dzūkų kaimuose. Ištirpintas vaškas statomas su dubeniu ant karštų bulvių ar burokų katilo. Ant kiekvieno kriukelio kariamas siūlalis, ir vaškas pilamas ant siūlo. Apsukus ratą, procedūra kartojama“, – aiškina etnografė Ona Drobelienė.

Iki XX a. vidurio bitininkystės verslas Dzūkijoje buvo primityvus, o apžiūrinėjant išlikusius žvakių liejimo įrankius ir stebint darbo procesą galima galvoti, kad ir procesas, ir įrankiai labai mažai kito. Dabartinių žvakių liejikų, gyvenančių Dzūkijos nacionaliniame parke, pagrindinė žaliava vaškui gauti yra seni koriai, sudegusios žvakės arba parafinas. Meistrai šio darbo paslapčių išmoko ir įrankius paveldėjo iš savo tėvų, artimųjų, giminaičių, kurie praeityje yra laikę bites. Žvakių liejikų, kaip ir dievdirbių, buvę mažai. Tai greičiau pomėgis, o ne verslas, nors žvakės visada turėjo paklausą ir savo vertę.

Meistras pataria

Vanduo rūsyje Jei į rūsį prasisunkia vanduo, pažeista hidroizoliacija arba grunte yra plyšys, į kurį suteka tirpsmo ir lietaus vandenys. Iš išorės nuo namo sienų nukaskite gruntą (apie 50–100 cm) ir gerai jas išdžiovinkite. Paskui pastatykite stovus ir aptaisykite juos lentomis taip, kad tarp sienos ir lentų liktų 25–30 cm tarpas. Į tarpą prikrėskite riebaus molio, gerai jį suplūkite. Molį reikia krėsti sluoksniais po 15–20 cm. Kuo smarkiau plūksite, tuo geriau. Nuėmę stovus ir lentas, sienas užpilkite iškastu gruntu. Be to, nuo nudžiūvusių sienų švariai nuvalę gruntą galite jas aptepti karštu bitumu arba bitumo mastika. Dengiama išsyk du kartus. Jei po to sienas dar apkrėsite moliu – bus pui-

Jei rūsyje yra vandens, matyt, jis sunkiasi pro grindis.

ki hidroizoliacija. Vietoj bitumo sienas galite nutinkuoti 1:3 cemento skiediniu (dalis cemento, trys – smėlio). Skiedinį geriausia gaminti su skystu stiklu. Tinkui išdžiūvus, sienos aptepamos bitumo mastika ir užpilamos gruntu. Kad būtų patikimiau, ir šiuo atveju pravartu suplūkti molio tarpsluoksnį. Jei rūsyje vis dar pasirodo vandens, matyt, jis sunkiasi pro grindis. Jas iš-

VL archyvo nuotrauka

kelkite, o pagrindą išplūkite moliu. Be to, paklokite du tris sluoksnius mastika aptepto ruberoido bei betono, viršutinį sluoksnį užcementuokite ir išlyginkite. Tai galima padaryti ir neiškėlus grindų. Švariai jas išvalę ir išdžiovinę, užtepkite mastikos ir paklokite du tris sluoksnius ruberoido. Padenkite cemento skiediniu su skystu stiklu. Šis viršutinis sluoksnis turi būti ne plonesnis kaip 5 cm.

PERKAME MAISTINES AVIŽAS Pasiimame savo transportu visoje Lietuvoje * Supirkimo kainas galite rasti www.malsena.lt Dėl kitų kultūrų informacija tel.: 8 686 30 664, 8 614 07 543 UAB „Malsena plius“ Stoties g. 65, Vievis

* – (ne mažiau 25 t) Užs. 571)


10

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis


VALSTIEČIŲ LAIKRAŠTIS 2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 32 (184)

Šeštadienis

Gyvenimo būdo ir laisvalaikio priedas Išeina šeštadieniais Redaktorė Rūta Klišytė ruta.klisyte@valstietis.lt

vosi nežinia iš kur, galbūt tiesiai iš širdies. Nutvėrusi tėtės eilėraščių knygą, ne deklamuodavau, o išdainuodavau juos – melodija rasdavosi savaime.

Išdainuojanti šviesą Dainininkė Irena Milkevičiūtė scenai atidavė 35 metus. Jei suskaičiuotume, kiek iš viso jos gyvenimo liko jai pačiai, išeitų 30: tarnaujantieji menui nesensta!

Tačiau toks grynuolis net Dainavos žemėje savaime neatsiras. Mano močiutės Domicelės Milkevičienės liaudies dainų įrašai saugomi archyve. Senelis grodavo smuikeliu, mamos tėvas – akordeonu… Tačiau pati nebūčiau tapusi liaudies dainininke – man nepatiko tas rėkimas, liaudiška dainavimo maniera. Nuo mažens jutau poreikį subtiliai išvingiuoti melodiją. Turėjau tada garsaus italų berniuko Robertino Lorečio plokštelę, vis sukdavau ją, o jei į kaimo klubą atveždavo indų filmą, iš salės manęs nebeištraukdavo. Kartą mokyklos konkurse, pasipuošusi ilga mamos suknele, šokau ir dainavau „indiškai“… Niekas nesuprato, ar išties indiškai, bet konkursą laimėjau. Buvote drąsi, jei nesakytum – pasiutusi. Labai pasikeičiau, kai keturiolikos viena išvykau mokytis į miestą, visiškai užsidariau savyje. Vilniuje buvau priimta į muzikos technikumo kanklių klasę. Nė neįsivaizdavau, kas tos kanklės… Man, kaimo vaikui, mieste buvo labai sunku. Gyvenau bendrabutyje, turėjau viskuo pati pasirūpinti, tėvai padėti negalėjo. Mama nuolat sirgo, namuose trūkdavo net maisto. Prisimenu, kaip broliukai, pamatę kaimyną valgant lašinukus, prašė: „Mamyt, taip tų lašinukų norisi…“

I.Milkevičiūtė dainavo prestižinėse pasaulio scenose, ją viliojo garsūs teatrai, tačiau solistė gerai jaučiasi tik Lietuvoje.

Rūta Klišytė, VL žurnalistė, ruta.klisyte@valstietis.lt

Tokios kuklios artistės – be krislo teatrališkumo, primadonos pozos, kaprizų – teatre reikėtų gerai paieškoti. Fotografas, nematęs solistės be operinio grimo, keliskart pasitikslino, ar tai tikrai Nacionalinės premijos laureatė I.Milkevičiūtė. Sakė seniai dirbęs su tokiu mielu modeliu. Esate kilusi iš Dzūkijos? Gimiau Kaune, tačiau iš tikrųjų esu tikra dzūkė, iki 14 metų augusi nuo-

šaliame Dzūkijos kaime. Man tebuvo dveji, kai tėvas, baigęs mokslus Kaune, sugrįžo mokytojauti į savo tėviškę. Jį perkeldavo vis į kitą kaimo mokyklą, o kartu kraustydavomės ir mes. Verbiliškės, Madžiūnai, Šudonys… Gyvendavome mokykloje, tad į savo klasę galėdavau pakliūti neišeidama laukan, tačiau dar iki pirmo skambučio apeidavau aplink pastatą ir įeidavau kartu su kitais vaikais (juokiasi). Norėjau būti kaip jie. Butrimonių bažnytkaimyje tėvai pagaliau šiaip taip pasistatė namelį, čia baigiau septynmetę. Norėjote būti kaip visi, tačiau nebuvote. Iš kur tas būdo tvirtumas?

Kaimo vaikai auga stiprūs. Tos stiprybės, matyt, teikia gamtos apsuptis, švarus oras, kaimiškas maistas, galop laisvės pojūtis. Tiesa, tos laisvės veik neturėjau: vyriausia šeimoje, turėjau pavaduoti labai silpnos sveikatos mamą, prižiūrėti ūkį bei penkeriais ir septyneriais metais jaunesnius brolius. Ir aukle būdavau, ir žąsiagane: mama neleisdavo dykinėti. Gal tai ir gerai, tačiau kartais pasprukdavau – mėgdavau būti viena. Ką veikdavau? Ne, gėlių neskindavau, vainikų nepindavau, o karstydavausi po medžius kaip berniukas. Žaidžiau ir draugavau su berniukais, mergaitės man buvo per lėtos. Yra

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

nuotrauka, kur esu nuskusta plikai, pati taip norėjau. Matyt, mano prigimtis labai gyva. Kaip dabar sakoma, buvau hiperaktyvus vaikas. Dabar tokius tėvai vedžioja pas psichologus, netgi mėgina gydyti. O aš energiją išliedavau dainuodama visu balsu ir vartaliodamasi ant skersinio, kurį, ganydama karvę, susikaldavau pati: dvi stačios šakos įbestos žemėn, trečia prikalta skersai. Mėgdavau sportuoti, o dėl silpnos širdies man tai draudė: nuo didesnio fizinio krūvio dusdavau. Viena gamtoje garsiai dainuodavau, linksmumą išliedavau daina ir šokiu. Muzika, žodžiai imda-

Dabar tėvai neretai įbruka smuiką vaikui ir skundžiasi, kad tas nenori mokytis griežti. Arba į sceną veržiasi jaunuoliai, vietoj balso teturintys didelę ambiciją. Svarbu ne vien klausa, balsas, ritmo jausmas. Svarbu, ar vaikas, jaunuolis jaučia muzikos poreikį. Jei to nėra, viskas veltui, tegu bus sudarytos ir geriausios sąlygos. Tą poreikį jūs turėjote, o sąlygų – jokių. Teko jas susikurti, nes dainuoti trokšte troškau. Tačiau visų pirma turėjau galvoti apie duonos kąsnį. Anksti ištekėjau, gimė sūnelis. Nukelta į 12 p. f

Eteris

Marijus Mikutavičius ves laidą „100 000 € grynais“ Žaidimas „100 000 € grynais“ kuriamas visoms trims Baltijos šalims ir bus filmuojamas studijoje Taline. Į filmavimus M.Mikutavičius išvyko tiesiai iš Kambodžos, kur lankėsi drauge su UNICEF komanda ir kolegėmis iš TV3 televizijos Jurgita Jurkute bei Renata Šakalyte. Šiuo metu M.Mikutavičius drauge su kolegomis iš Latvijos ir Estijos repetuoja šį televizijos šou, o netrukus prasidės jo filmavimai. Šiame žaidime dalyvių pora galės laimėti net 100 000 eurų.

„100 000 € grynais“ – lietuviška britų žaidimo „The Million Pound Drop Live“ atmaina. Didžiosios Britanijos žiūrovai pirmą šou išvydo pernai, ir žaidimas žaibiškai išpopuliarėjo visame pasaulyje, yra žaidžiamas Brazilijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Estijoje, Latvijoje, Argentinoje, Šveicarijoje, Turkijoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Azartiškame šou „100 000 € grynais“ kas kartą rungsis dviejų narių, susietų giminystės, artimos draugystės ar bendradarbiavimo ryšiais, komanda. Žaidimas ypatingas tuo, kad

išsvajotąjį 100 000 eurų – 40 pakuočių po 2 500 eurų – prizą dalyviai gaus į rankas jau pirmąją žaidimo akimirką. Vienintelė ir svarbiausia poros užduotis – išsaugoti šią pinigų sumą iki žaidimo pabaigos. Žaidimas „100 000 € grynais“ su M.Mikutavičiumi bus rodomas nuo rugsėjo 2 dienos kiekvieną penktadienį 19.10 val. Dalyvio anketą galima surasti ir užpildyti TV3 interneto svetainėje. Kas gi tas laimingasis, iškeliausiantis iš studijos su apvalia grynųjų suma? Tai paaiškės per naują TV3 sezoną. TV3 inf.

Naujoje laidoje M.Mikutavičius dalys pinigus.

Martyno Vidzbelio nuotrauka


12

Šeštadienio žmogus

Šeštadienis

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Išdainuojanti šviesą e Atkelta iš 11 p. Tuomet buvau jau laimėjusi III vietą respublikiniame kanklių konkurse, mokiausi Valstybinėje konservatorijoje. Dirbau Kaišiadorių muzikos mokykloje, o šeima gyveno Kaune. Plėšiausi tarp šeimos, darbo ir studijų, sukausi it voverė rate tarp Kauno, Kaišiadorių ir Vilniaus, nakvodavau pas žmones, naktimis skalbdavau vaiko drabužėlius, tačiau susitvarkydavau taip, kad savaitgalį praleisčiau su šeima. Neištvėrusi pasakiau savo pedagogui Jonui Švedui: „Metu studijas, nes noriu būti gera žmona ir gera mama.“ Tačiau šis puikus žmogus įkalbėjo išeiti akademinių atostogų: „Kokia gi būsi mama be išsilavinimo, dukrele?“ Esu jam labai dėkinga: su kokiu šėlu sugrįžusi kibau į tas vargo kankles! Jos maitino mane ir vaiką, tad spiriama pasirinkti kankliavimą arba dainavimą žūtbūt laikiausi abiejų. Dainavimui atsidėjau tik užsitikrinusi duoną, o šeimos, deja, išsaugoti nesugebėjau.

galimybes. Mane pavadino lietuvišku bel canto ir išsiuntė į Milano La Scalą. Ten stažuodamasi verkdavau kasdien, nors man, vienintelei iš stažuotojų, leido dalyvauti ir spektakliuose. Nesate ištižėlė. Gal ašaros byrėjo iš ilgesio? Labai ilgėjausi savo krašto, sūnaus. Nuo pabėgimo iš Milano mane sulaikė tiktai tikslas. Didmiestis, svetimas kraštas mane baugino. Buvau nekart viliojama į Maskvą, į Didįjį teatrą. Po žymiosios Galinos Višnevskajos emigracijos „Traviatos“ Violeta liko be tinkamo soprano. Atsisakėte tokių išskirtinių karjeros galimybių… Prastai jaučiuosi didmiestyje, svetimoje aplinkoje. Nesigailėjau atsisakiusi, man svarbūs buvo tiktai du dalykai: šeima ir dainavimas. Be to, pagaliau tapau garsi ir Lietuvoje (šypsosi), mane pakvietė į VAOBT… Turėjau taip griežtai sustyguoti gyvenimą, kad gastrolės, teatras, neatimtų iš manęs

Gal būčiau ir dar daugiau pasiekusi, jei būčiau rūpinusis vien savo karjera, tačiau gyvenime man buvo svarbiausi du dalykai: dainavimas ir šeima. Netrukus sulaukėte atpildo už tuos vargus. Dar mokantis laimėjimai pabiro vienas po kito: 1976 metais – laurai Jaunųjų atlikėjų konkurse Taline, po metų – I vieta M. Glinkos konkurse Taškente, po kitų – tarptautinio P. Čaikovskio konkurso Maskvoje diplomas … Maskvoje smarkiai susirgau, o Irina Archipova ir Eugenijus Nesterenko buvo numatę man pirmą vietą. Susiradote įtakingų užtarėjų? Dzūkė iš kaimo vidurio Maskvoje neturėjo jokių užtarėjų ( juokiasi). Tiesiog scenos meistrai žinojo jau pasižymėjusių jaunų solistų

vaikų. Premjeroje dainuoti sutikdavau tik tada, jei man leisdavo ruoštis namuose, užuot repetavus su visais. Taip gimus dukrai Astutei (Asmik Grigorian – red. past.), maitindama ją pasiruošiau ir padainavau Elizabetės partiją D.Verdžio operoje „Don Karlas“. Gastrolių atsisakyti buvo sunkiau, nevykdavau, jei tik teatras sutikdavo man padengti nuostolius: už penkis gastrolių spektaklius gaudavome tiek pat, kiek teatre per ištisus metus. Galvodavau pirma apie šeimą, juolab kad po trečio insulto atgulė mano mama. Samdžiau slaugę, tačiau naktimis vartyti turėjau pati. Po premjerų niekada nelikdavau vakarėliuose, nors solistui

jie naudingi, skubėdavau namo. Matyt, esu pareigos, šeimos žmogus, nors ir antra mano santuoka iširo. Tad štai kodėl jūsų nesivydavo jokie skandalai ar paskalos. Viešieji ryšiai, įvaizdžio kūrimas – silpnoji jūsų pusė. Kas galėtų pagalvoti, kad po audringų ovacijų žymi artistė skuba namo pakeisti slaugės! Užuot prabangiame restorane gėrusi šampaną, naktį keliasi keisti ligonei sauskelnių... Apie įvaizdį negalvoju. Džiaugiausi, kad esu reikalinga savo vaikams, teatrui, publikai, žmonėms, kad teikiu jiems džiaugsmo. Mėgstu ilsėtis, kaupti jėgas vienumoje, kitaip nei mano dukra, kurios laimėjimais scenoje labai džiaugiuosi. Astutė pailsi draugų būryje. Didžiuojuosi ir sūnumi, muzikos Akademijoje baigusiu obojaus klasę, tačiau pasukusiu į verslą, kad išmaitintų keturis vaikus. Vadinate dukrą Astute, norsi ji garsi kaip Asmik Grigorian, sopranas. Mane stebina, kai solistus vadina pagal jų balsą, tarsi jie neturėtų kito gyvenimo, išskyrus sceninį. Ar jūsų, įstabaus soprano, asmeninis gyvenimas nuo to nenukentėjo? Nukenčia viskas: ir darbas, ir šeima. Esu laiminga, kad užauginau vaikus, tačiau jei kas ne taip, jaučiuosi kalta. Guosdavausi, kad nesu fabriko darbininkė, kuriai vaikus tenka palikti kiaurai dienai: galiu bent repetuoti namuose. Tiktai dainuodama užmirštu visas bėdas ir graužatis. Muzika pakylėja, ištraukia iš žemiškų rūpesčių. Man labai svarbu būti reikalingai žmonėms: tada su meile atiduodu save visą. Girdžiu liūdesio gaidą. Ar dabar jaučiatės reikalinga teatrui? Jei turi pati siūlytis, matyt, taip labai nesi. Rinkos dėsniai reikalauja nuolat konkuruoti, šmėžuoti, priminti apie save. Tenka daryti nuolaidų, o jūs, matyt, išdidi.

„Džiaugiuosi anūkais, man smagu su studentais, tačiau tik dainuodama jaučiu, kad gyvenu ir kvėpuoju“, – prisipažįsta I.Milkevičiūtė. Eltos nuotrauka

Ne išdidi, o labai reikli sau. Jei tavo repertuaras traukiasi, ir pasitikėjimas savimi mažėja. Suprantu, amžius, bet, laimei, balsas niekur nedingo. O juk jis taip pat pavargsta, sensta, kaip ir žmogus. Nemažai mano amžiaus solistų balsą jau prarado. Tik intensyviai dirbant įmanoma pratęsti jo amžių.

tininkas numato ėjimus. Tai balsą, kūną, sąmonę sustyguoja taip tiksliai, kad solo partija bus laimėta. Bet svarbiausia, matyt, yra ne tai. Visą vasarą kasdien lankau teatrą ir dirbu su savimi bent po valandą. Kitus tai glumina: „Ką ta Milkevičiūtė ten veikia tuščiame teatre?“

Bet juk, gerbiama profesore, turite mokinių, sulaukėte penkių anūkų. Pagaliau nebevargstate, galite gyventi atsipūtusi! Studentai – nuostabu, tačiau dainavimo neatstoja. Tik šis teikia man vilties. Dainuodama galiu suteikti žmonėms džiaugsmo: tik ši viltis mane ir palaiko, tada jaučiu, kad gyvenu, kad kvėpuoju.

Galbūt Milkevičiūtė ruošiasi savo 65 metų jubiliejui: slapčia taiso eliksyrą, palaikantį balso skambumą… Panašiai, tik nieko nereikia gerti: reikia kvėpuoti, tik ne bet kaip. Rimtai domiuosi Rytų filosofija, Tibeto medicina, joga. Jaunystėje balsas, jei esi gamtos apdovanotas, trykšta energija: iki 40-ies gali ja naudotis nemokamai, tačiau ilgainiui ji senka. Tad turi surasti, kaip ją susigrąžinti.

Bet juk dainuojate! Ir su Gehamu Grigiorianu, buvusiu sutuoktiniu, buvote surengusi rečitalį. Muzika įstabus dalykas, jei išsiskyrę žmonės per ją vėl taikiai susitinka. Senokai tai buvo, smagu būtų pakartoti, tačiau, pasak dukros, Gehamas nebedainuoja. Asta buvo aplankiusi tėvą Jerevane, jis surengė bendrą pasirodymą tik savo šešiasdešimtmečio proga. Nesenai grįžau iš JAV, kur surengiau daug koncertų su kolektyvu „Vaivora“. Dainuoju Brunhildos partiją R. Vagnerio operoje „Brunhilda“ VAOBT, koncertuoju Lietuvos bažnyčiose Norėčiau tai daryti dažniau, tačiau negaliu ilgam palikti paliegusio tėvo: jo sveikata ir atmintis jau labai prasti. Kokia gi užburiančio jūsų dainavimo paslaptis? Buvo net įtarta, kad neva skleidžiate ultragarsą. Vargu, bet girdžiu bent keturis taktus į priekį, kaip kad šachma-

Galbūt vaistais, maisto papildais, grožio procedūromis? Miegas yra geriausia bei pigiausia grožio ir poilsio procedūra… Vengiu bet kokių vaistų. Svarbiausia yra kvėpavimas, Tibeto pratimai padeda net įveikti stuburo bėdas. Šią vasarą tarptautinės TATA akademijos surengtoje stovykloje kvėpavimo meno mokiau jaunus muzikantus. Jie taip susidomėjo, kad paprašė daugiau pamokų. Papasakojo, ką pajutę, ir tai mane labai pradžiugino – vadinasi, turiu magiškų galių (skambiai nusijuokia)! O ką tie jautė? Šviesą. Jei išmoksti tinkamai kvėpuoti, ne šiaip sau, o su šviesiomis mintimis, atsiveri šviesai. Junti į tave sutenkančią galią kaip šviesą. Svarbu jos neužlaikyti, leisti ištekėti, paskleisti ją, išdainuoti. Manau, šiai šviesai perėjus per mane ją pajunta ir publika…


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Šeštadienis

Gyvenimas

Padėk sau

Skyrybos ir vaikų dalybos „Išgyvenu skyrybas, kurios labai skaudžios dėl kenčiančių dviejų vaikų. Nenorėčiau buvusiam vyrui atiduoti nė vieno. Kaip teisingai pasidalyti vaikus ir jų netraumuoti?“ 35 metų vilnietė Monika Pataria psichologė Rūta Bubelienė. Skyrybos visada yra trauma tiek porai, tiek vaikams, o jeigu ne, vadinasi, jokio bendro gyvenimo nė nebuvo. Smarkiai skauda, nes dažnai žmonės išsiskiria vis dar mylėdami vienas kitą, tačiau nesugebėdami sugyventi. O vaikus tokiu atveju tausoti būtina, bet tam suaugusieji pirma turi numaldyti savo nuoskaudas. Svarbu nuoširdžiai savęs paklausti, ar rūpindamasi teisingumu ir patirtos asmeninės žalos atlyginimu neapvagiu savo vaikų? Atimti iš vaiko tėvą, kad ir koks jis būtų – tai atimti pusę sielos. Vaikas turėtų likti su tuo, kuris labiau gerbia kitą ir geba susitvarkyti su jausmais nekaltindamas ir nežeminamas kito. Šis žmogus yra morališkai ir psichologiškai stipresnis, o vaikams ir derėtų likti su stipresniuoju. Tai padėtų išsaugoti pagarbą, meilę tam gimdytojui, su kuriuo bendravimas bus apribotas. Jei motina pavyzdingai rūpinasi vaiku, tačiau jo tėvą tyliai smerkia ar atvirai niekina, ji nejučia žaloja vaiką, gadina jo ateitį. Taip užauginami vyrai, nenutuokiantys, kas yra vyriškumas, bijantys savo pačių lyties ir kitų vyrų. Taip atsiranda moterų,

kurios niekina vyrišką giminę arba ją idealizuoja, nes nepažįsta. Deja, Lietuvoje vis dar gajus archajiškas įsitikinimas, kad vaikai yra motinos nuosavybė, jog ši į juos neva turi daugiau teisių. Matriarchatas vis dar tarpsta paslėpta, pogrindine, todėl iškreipta forma ir kenkia pačioms moterims bei vaikams, o vyrams leidžia nusikratyti atsakomybės, nesirūpinti tėvyste, skandinti kaltę alkoholyje. Sakote, kad tas nedorėlis, menkysta ar girtuoklis nenusipelnė vadintis tėvu? Tačiau tėvystė (kaip ir motinystė) nėra pelnoma – tai lemties dovana. Galiausiai ar tik ne pati moteris išrenka tėvą savo vaikui? O kai šis nepateisina lūkesčių arba ją

išduoda, nusprendžia už save ir vaiką: „Tavo tėvas išdavė mus, toks jis tau nereikalingas!“ Gali pasirodyti, kad ginu vyrus, tačiau psichologas turi padėti sil-

pnesniam, nesvarbu lytis. Deja, šeimoje silpnesni yra vyrai, o skyrybų atveju silpniausi – vaikai. Kartais tėvas mėgina juodinti motiną ir taip pasiteisinti prieš vaiką ir save. Motina neslepia pagiežos buvusiojo

Atimti iš vaiko tėvą, kad ir koks jis būtų – tai atimti pusę sielos.

perkamiausių knygų dešimtuką. Susidomėjimas autentiškais įvykiais paremta knyga, anot knygų prekeivių, kilo dėl to, kad kasmet vasarą į Lietuvą atostogauti grįžta svetur uždarbiaujantys tautiečiai. Tarp Londone gyvenančių lietuvių ne mažesnio susidomėjimo sulaukė ir šios knygos papildymas. Daugelis ją vis dar noriai perka ir skaito. Knygą „Tikroji Daktarų istorija“ ne vieną kartą mėgino uždrausti

Po pusmečio pertraukos „Tikroji Daktarų istorija“ vėl populiariausių neVL archyvo nuotrauka grožinės literatūros kūrinių sąraše.

prisidėjęs? Įmanoma! Žvelgdama į vaikus pamėginkite prisiminti savo jausmus buvusiajam: ne subjaurotus nesėkmingos santuokos, o tuos, kurie buvo jūsų ryšio aušroje. Juk vaikai – tai jūsų meilės vaisius, gyvas jos įsikūnijimas ir priminimas. Jei sugebėsite šį išlaikyti, užauginsite sveikus vaikus ir suteiksite šansą užaugti ir atsitiesti silpnesniajam.

Ar rūpindamiesi teisingumu ir patirtos asmeninės žalos atlyginimu per skyrybas neapvagiame savo vaikų?

Knyga apie mafiją – vėl tarp perkamiausiųjų „Baltų lankų“ knygynų tinklo skyriuose, veikiančiuose šalies didžiuosiuose prekybos centruose „Akropolis“, perkamiausios negrožinės literatūros sąrašuose vėl žurnalisto Dailiaus Dargio „Tikroji Daktarų istorija“. Knyga, galima drąsiai sakyti, išgarsėjo tarptautiniu mastu. Žiniasklaidos grupės „Balsas.lt leidiniai“ išleistas papildytas senosios Kauno mafijos tyrimas po beveik pusmečio pertraukos grįžo į

adresu, kad tik sumažintų savo kaltę. Nedarykime to! Tokiu būdu nusiplaudami rankas ir išpildami pamazgas ant kito, išpurviname vaiko sielą, žalojame jo meilę tėvui (mo-

13

platinti liūdnai pagarsėjusios Daktarų giminės atstovai. Knygos autorių apkaltinę plagijavimu ir neteisėtu fotografijos panaudojimu, Daktarų šeimynos nariai kovą teisme žada tęsti lapkričio 2-ąją. Tikėtina, kad vėl bus prašoma sustabdyti skaitytojų pamėgtos knygos pardavimą. D.Dargį Daktarų klano atstovai mėgina paveikti ne tik teismais, bet ir dviprasmišku elgesiu, užuominomis, kurias jis neseniai nugirdo lankydamasis Daktarų gaujos teismo procese Klaipėdoje. Vis dėlto žurnalistas nežada nutraukti pradėto darbo ir artimiausioje ateityje ketina pateikti ne vieną informacinę „bombą“. Šiuo metu baigiamoje parengti naujoje D.Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas“ bus pateikta nemažai intriguojančių įžvalgų ir versijų iš šiuo metu teisme nagrinėjamos Daktarų gaujos nusikaltimų bylos. Bus prisiminta ir anuomet visame pasaulyje plačiai nuskambėjusi akivaizdžiai užsakyta žmogžudystė Maskvoje, kurią, kaip įtariama, galėjo įvykdyti su Kauno grupuotėmis siejamas gangsterių duetas. VL inf.

tinai). Ši meilė natūrali: vaikai myli tėvus ne už nuopelnus. Žinau, Monika, kuo galite suabejoti: ar įmanoma vėl gerbti žmogų, kurį kaltinate dėl išardytos šeimos, kuris galbūt iš tiesų yra čia nemažai

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Tėvams patogu ir jiems atrodo teisinga pasidalyti vaikus „po lygiai“, tačiau atskirti brolius ir seseris – nedovanotina klaida, papildoma trauma. Ir po skyrybų gimdytojų ir vaikų santykiai turėtų išlikti glaudūs. Žinoma, lengviau pasakyti nei padaryti – juk teismo sprendimu vaikai paprastai paliekami vienam iš tėvų arba padalijami. Manau, kad įstatymas, suteikiantis teisę 10 metų vaikui pačiam pasirinkti, su kuo gyvens, daro nepataisomą psichologinę žalą: abu tėvus mylintis vaikas verčiamas vieną atstumti. Paisydami vaiko teisių, mes kėsinamės į jo širdies vientisumą. Net jeigu vaikas tvirtina nemylintis tėčio (arba motinos) ir pageidauja likti su motina, tai viso labo prievartinis lojalumas. Išimtis, žinoma, yra asocialus gimdytojo gyvenimo būdas ar priklausomybė nuo alkoholio. Nedarykime vaikų savo sąjungininkais! Nederėtų iš nepilnamečio reikalauti, kad šis apsispręstų pats: tėvai dėl to turėtų susitarti tarpusavyje ir supažindinti vaiką su priimtu sprendimu. Net jei vaikas protestuos ar ožiuosis, širdyje jis jausis laimingas, kad yra išlaisvintas nuo nepakeliamos dilemos.

Užsiprenumeravusiesiems „Valstiečių laikraštį“ – vertingi prizai

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

Išaiškinti „Valstiečių laikraščio“ metinės prenumeratos akcijos loterijos laimėtojai. Gegužės 9–liepos 15 d. vyko „Valstiečių laikraščio“ prenumeratos 2012 metams akcija, kurios metu skaitytojai už ypatingą kainą galėjo užsisakyti trečiadieninį ir šeštadieninį ar tik šeštadieninį „Valstiečių laikraštį“. Iki liepos 30 d. redakcijai atsiuntusieji prenumeratos kvitą ar jo kopiją dalyvavo loterijoje ir galėjo laimėti vertingų prizų – konvekcinių puodų, televizorių, fotoaparatų. Loterijoje dalyvavo gausus būrys laikraščio skaitytojų. Konvekcinius puodus laimėjo: 1. Genovaitė Baltušienė (Puponių k., Kupiškio r.); 2. Petras Mikėnas (Lailūnų k., Rokiškio r. sav.); 3. Juozas Jakševičius (Sidabravo mstl., Radviliškio r. sav.); 4. Paulina Noreikienė (Kėdainiai). Televizorius laimėjo: 1. Danius Karalius (Piniavos k., Panevėžio r.); 2. Genė Šlapelienė (Užpalių mstl., Utenos r. sav.). Fotoaparatus laimėjo: 1. Asta Karpiuvienė (Vijolių k., Šiaulių r. sav.); 2. Laima Prudnikovienė (Klaipėda); 3. Mykolas Adomėnas (Kaunas); 4. Jonas Astašauskas (Šilsodžio k., Vilkaviškio r. sav.). „Valstiečių laikraščio“ redakcija nuoširdžiai sveikina laimėtojus ir tikisi, kad ateityje skaitytojai taip pat aktyviai prenumeruos laikraštį ir dalyvaus loterijose.

VL inf.


14

Laisvalaikis

Šeštadienis

Kryžiažodis

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Horoskopai (rugpjūčio 15–21 d.)

E

K

F

L

Avinas entuziastiškai imsis bet kurio darbo ir sėkmingai jį atliks. Jums bus tiesiog ankšta įprastuose rėmuose. Tad užsiimkite rinkodara, prekyba, žodžiu, viskuo, kas jums kol kas yra nauja. Pats metas pademonstruoti visus savo sugebėjimus, ir dar taip, kad juos pastebėtų reikalingi žmonės. Darbo ieškantys Jaučiai gaus gerą žinią. Naujas verslas bus pelningas, jeigu skirsite jam ilgalaikių investicijų. Vyriausybės politikos pokyčiai privers reorganizuoti jūsų kompanijos darbą. Studentams bus suteikta finansinė parama, ir ji tikrai pravers. Kai kurie iš jų važiuos į užsienį mokytis.

G

Dvyniai turės nelėtinti pasirinkto tarnybinės ir darbinės veiklos tempo. Nuo jūsų energijos dabar daug kas priklauso. Stenkitės nepriekaištingai įvykdyti visus vyresnybės įpareigojimus, o jeigu reikės, tai dirbkite ir viršvalandžius. Tik neapsiimkite atlikti to, kas jums aiškiai per sunku.

H

Vėžiui astrologas pataria priimti verslo partnerių užsieniečių pasiūlymus. Bendradarbiavimas su jais bus sėkmingas ir pelningas. Verslininkų ir komersantų laukia susitikimas su specialistu, kurio pagalba pravers sprendžiant finansines problemas.

IL

iūtams pavaldiniai pateiks vertingų pasiūlymų, kaip suaktyvinti verslą. Kompanijų vadovams teks nuodugniai apsvarstyti naują projektą. Nuo darbo gali atitraukti brolio ar sesers vizitas – jie atvažiuos spręsti šeiminės problemos. Kuriam laikui jūs tapsite vyriausiu šeimoje.

J

Mergelės ateinančią savaitę į verslą turės investuoti daug pinigų. Astrologo nuomone, dabar tam tinkamas metas. Jūsų finansinė padėtis ir taip gera, bet ją galima sustiprinti. Didelį nerimą gali sukelti paštu gauta žinia, kurios jūs seniai laukėte. Artimieji jus neapsakomai nudžiugins brangia dovana.

Atsakymai – skaičiais pažymėtuose langeliuose. Juos sužinosite rugpjūčio 20 d. numeryje.

Parengė žurnalo alo „Oho“ redakcija. a.

Svarstyklės darbe susidurs su sunkumais. Juos reikės įveikti savo jėgomis. Astrologas įspėja, kad gali tekti aiškintis teisme arba tardytojo kabinete. Šiems reikalams turėsite skirti itin daug dėmesio, bet juk tai aišku ir be astrologo pranašysčių. Be ilgų svarstymų priimkite pasiūlymus dėl nekilnojamojo turto. Skorpiono, dirbančio Valstybinėje įstaigoje, laukia sėkminga savaitė ir didesnis atlyginimas. Vyresnybė ketina jus paaukštinti, o kol kas pasiūlys atlikti svarbią užduotį. Tai bus paskutinis jūsų jėgų patikrinimas. Verslininkai turės atidėti naujo projekto įgyvendinimą – tam gali pritrūkti pinigų.

M

Be darbo vargstantys Šauliai gaus pasiūlymą įsidarbinti, kurio nereikėtų atsisakyti. Romantiški nuotykiai ir širdies reikalai padės neprarasti geros nuotaikos. Meilės kerams neįstengs atsispirti net ir ištvermingiausi Šauliai. Bet nepervertinkite situacijos. Viską iškart prarasite, jeigu pradėsite forsuoti įvykius.

N

Ožiaragis gaus gerų žinių apie pajamų padidėjimą ir kitus malonius įvykius savo gyvenime. Tie, kurie užsiima užsienio prekyba ir tarptautiniu turizmu, netrukus patys išvyks dirbti į užsienį. Kitą savaitę jūs pagaliau baigsite rengti svarbų projektą.

O

Vandeniai turės unikalią galimybę įgyvendinti tuos savo sumanymus, kuriuos aplinkiniai laiko fantastiniais ir tiesiog nerealiais. Jums nusišypsos retai pasitaikanti sėkmė, tad veikite drąsiai. Bus galima pradėti šturmuoti naujas karjeros aukštumas arba imtis veiklos anksčiau nežinomoje srityje. Jums viskas seksis.

P

Žuvys pradės dirbti kartu su gana įtakingu asmeniu. Jis jums padės kopti karjeros laiptais ir tvarkyti svarbius reikalus. Meilės fronte bičiulių jums nereikės. Netrukus sužinosite apie švelnius jausmus, kuriuos jums jaučia vienas drovus, bet nuostabus žmogus. Jūsų laukia audringas romanas.

Kryžiažodžio, spausdinto rugpjūčio 6 d., atsakymai: Vertikaliai: Yla. Krematoriumas. Aralijos. Sutana. Peripatetikai. Simona. Ule. LG. Na. „Kikas“. Širvėna. Mata. Mėsa. Jakas. Sasna. Kritika. Aptiko. Mostu. Ne. Orais. Tvartas. Kopa. Pataisė. Sa. Horizontaliai: Krapikas. Ek. Eremitas. Marokas. Op. Alina. Nara. Tipas. Apa. Koja. Tip. Rotušė. Isa. Biselis. Terakota. Amsi. Vi. Auklėjimas. Stagnatorė. Ai. Akist. Aktas. Agava. Sausa. Pažymėtuose langeliuose: GRETA GARBO.


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Šeštadienis LTV2

Rugpjūčio 13, šeštadienis

„Nerijos“ jubiliejinis koncertas.

„Pirmasis riteris“.

8.30 Gimtoji žemė. 9.00 „Pašėlę Tornberiai“. 9.25 „Aviukas Šonas“. 9.35 „Ragai ir kanopos sugrįžta“. 10.00 Gustavo enciklopedija. 10.30 Ryto suktinis su Zita Kelmickaite. 12.00 Pulsas. 12.30 „Čia mūsų namai“ (1). TV filmas. 13.45 Juokis. 15.30 Sveikinimų koncertas. 16.00 Žinios (su vertimu į gestų k.). 16.10 Sveikinimų koncertas. 18.00 Vasaros ritmu. Geriausios LRT melodijos. 18.30 Kine kaip kine. 19.00 „Strazdanota vasara“. Vaid. f. (1988 m.). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Ansamblio „Nerija“ jubiliejinis koncertas. 23.30 Premjera. Drama „Mažosios Holivudo aktorės išpažintis“ (2008 m., JAV). (N-14)

6.30 Animac. f. „Didysis filmukų šou“. 6.55 Animac. f. „Ozis ir Driksas“. 7.20 „Mažieji Tomas ir Džeris III“. 7.45 Animac f. „Šiupininis“. 8.10 „Šegis ir Skūbis Dū“. 8.35 Animac. f. „Antinas Dafis“. 9.00 Kažkas atsitiko (k.). 9.30 Pričiupom! 10.00 Kino pusryčiai. Fantastinė komedija „Gremlinai 2. Nauja gauja“ (1990 m., JAV). 12.05 Premjera. Nuotykių f. „Baltasis drakonas“ (2005 m., Honkongas). (N-7) 13.55 „F. T. Budrioji akis“. 14.55 „Eva Luna“. 17.00 Neišgalvoti gyvenimai. 17.30 Valanda su Rūta. 18.45 Žinios. 19.00 Nuotykių f. šeimai „Pirmasis riteris“ (1995 m., JAV). (N-7) 21.50 Premjera. „Ledų šventė“. Koncertas. 24.00 Siaubo f. „Laivas vaiduoklis“ (1997 m., JAV). (N-14) 1.50 Melodrama „Kur nuneša sapnai“ (1998 m., JAV, N. Zelandija). (N-7)

Eteris

„Paskutinis tamplierius“.

„Nenugalimasis 3: išpirkimas“.

6.50 Teleparduotuvė. 7.05 Animac. serialas. „Perla“. 7.30 „Ilgoji pertrauka“. 8.00 „Gormitai“. Animac. serialas. 8.30 „Beibleidai. Metalinė kova“. 9.00 Mistinė drama „Paviršius“ (2005 m., JAV). 10.00 Animac. komedija „Ledynmetis“. 11.30 Komedija „Ponia Dautfajė“ (1993 m., JAV). 13.55 Juokingiausi Amerikos namų vaizdeliai. 15.00 Šok su manimi. 18.45 TV3 žinios. 19.00 Nuotykių filmas „Paskutinis tamplierius“ (2008 m., JAV). (N-7) 22.30 Draugiškos vyrų krepšinio rungtynės Ispanija–Lietuva. Tiesioginė transliacija iš Ispanijos. 0.30 Veiksmo trileris „Asas“ (1999 m., JAV). (N-14) 2.10 Nuotykių f. „Paplūdimys“ (2000 m., JAV). (N-14)

6.30 Televitrina. 7.00 Smagiausios akimirkos. 7.40 Ekstrasensų mūšis (k.). 8.40 „Nuomininkai“. Humoro serialas (k.). 10.00 Šeštadienio rytas. 11.00 Amerikos talentai V (k.). 13.35 „Muzikinė vaivorykštė“. Koncertas (k.). 15.15 Be recepto (k.). 15.40 Nesėsi – nepjausi. 16.15 Tarp miesto ir kaimo. 16.45 Atvirai su žvaigžde (k.). 17.50 „Srautas II“. 18.50 „Nacionalinio saugumo agentas VI“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.20 Ekstrasensų mūšis. 21.20 Veiksmo f. „Nenugalimasis 3: išpirkimas“ (2010 m., JAV). (N-14) 23.10 Galiūnų čempionų lygos varžybos 2011. Vokietija (k.). 0.30 II Europos sporto žaidynės. 1.30 Bamba. (S)

8.00 Kultūrų kryžkelė. Vilniaus sąsiuvinis. 8.15 Kultūrų kryžkelė. Trembita. 8.30 Kultūrų kryžkelė. Vilniaus albumas. 8.45 Kultūrų kryžkelė. Rusų gatvė. 9.00 Kultūrų kryžkelė. Menora. 9.15 Krikščionio žodis. 9.30 Šventadienio mintys. 10.00 Mažųjų žvaigždžių valanda. 10.55 Gyvenimas yra gražus. 11.45 Etnokultūros ratas. „Apie medžioklę praeityje ir dabar”. 12.15 Kulinarinės kelionės. 12.40 Keliaukim! 13.05 Čiurlionio kodas (k.). 14.00 Teatro popietė. LTV videofilmas. „Pabudimas“. 16.25 Kuluarai (k.). 17.05 Savęs link. „Mandala“ (k.). 17.50 Pasaulio dokumentika. „Su hidžabu ir aukštakulniais“ (k.). 18.20 Šokio garbei. 19.00 Muzika gyvai. „Piano.lt” vasaros festivalio atidarymo koncertas. 20.30 V.M.Putinas. Eilėraščiai. Skaito Rimanta Krilavičiūtė. 21.00 „Aukštuomenės žmogžudystė“. Trileris. (N-14) 22.30 Panorama. 23.00 Lietuvos balsai. Nacionalinis chorų konkursas. 2009 m. (k.).

TV1 8.05 Teleparduotuvė. 8.40 Retrospektyva. „Kino režisierius Marijonas Giedrys”. 9.10 Sveikatos ABC (k.). 10.05 „Pavojingi kaimynai”. Dok. serialas.

Žinios šeštadienį ir sekmadienį – 24.00, 1.00, 2.00, 3.00, 4.00, 5.00, 6.00, 7.00, 07.31, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00. 5.05 Su aušra.

LTV2

(Užs. 420)

Rugpjūčio 14, sekmadienis 8.30 Kaimo akademija. 9.00 „Sandokanas, Malaizijos tigras“. 9.25 „Kurmis ir...“ 9.35 „Pašėlę Tornberiai“. 10.00 „Ragai ir kanopos sugrįžta“. 10.30 Gustavo enciklopedija. 11.00 Talentų ringas. 2009 m. superfinalas. 12.30 Dok. f. „Kinijos miškai“. 13.30 Dok. filmų ciklas „Šiaurietiškas būdas“. 14.00 Auksinė Agatos Kristi kolekcija. „Mis Marpl. 4.50 iš Padingtono“. 16.00 Žinios. 16.15 Gamtos kodas. 16.45 Pradėk nuo savęs. 17.15 Dok. serialas „Ekologiškiausi pasaulio namai“. 17.45 Popietė su Algimantu Čekuoliu. 18.15 Žingsnis po žingsnio. 18.30 Stilius. 19.30 Keliaukime po Lietuvą. 20.00 300 ežerų ralis. Tiesioginė transliacija iš Zarasų. 20.30 Panorama. 20.45 Savaitė. 21.15 Dok. f. „Oranžinė legenda“. 21.30 300 ežerų ralis. Apdovanojimų ceremonija ir šventinis koncertas. 23.00 Elito kinas. Romantinė komedija „Zuikis beausis“. (N-14)

6.30 Animac. f. „Didysis filmukų šou“. 6.55 Animac. f. „Ozis ir Driksas“. 7.20 „Mažieji Tomas ir Džeris III“. 7.45 „Šiupininis“. 8.10 „Kas naujo, Skūbi Dū?“ 8.35 „Antinas Dafis“. 9.00 Sveikatos ABC. 10.00 Kino pusryčiai. Fantastinis nuotykių f. „Raganos“ (2010 m., D. Britanija). 12.05 Komedija „Papūsk man į uodegą“ (1988 m. JAV). (N-7) 13.55 „F. T. Budrioji akis“. 14.55 „Eva Luna“. 17.00 Farai. 17.45 Įvykiai, sukrėtę Lietuvą (k). (N-7) 18.45 Žinios. 19.00 Teleloto. 20.00 Super KK2. (N-7) 21.00 Kriminalinis trileris „Persikėlimas“ (2009 m., JAV). (N-14) 23.20 Veiksmo trileris „Tinklas 2“ (2006 m., JAV). (N-7)

6.50 Teleparduotuvė. 7.05 Animac. serialas „Perla“. 7.30 „Ilgoji pertrauka“. 8.00 „Gormitai“. 8.30 „Beibleidai. Metalinė kova“. 9.00 „Lūžtanti banga“. 10.00 Animacinis f. „Ledynmetis 2. Eros pabaiga“. 11.40 Romantinė komedija „Tokia kaip ir tu“ (2001 m., JAV). 13.35 Romantinė komedija „Padavėja“ (2007 m., JAV). (N-7) 15.40 Fantastinis nuotykių f. „Eragonas“ (2006 m., JAV). (N-7) 17.40 „Kobra 11“. 18.45 TV3 žinios. 19.00 Oranžinė manija. 19.30 Lietuvos talentai 2010. 0.05 Siaubo drama „Nepažįstamieji“ (2008 m., JAV). (N-14) 1.40 Mistinė drama „Abejonė“ (2008 m., JAV). (N-7)

6.30 Televitrina. 7.00 Smagiausios akimirkos. 8.00 Ekstrasensų mūšis (k.). 9.00 Tauro ragas. 9.30 Apie žūklę ir medžioklę. 10.00 Sekmadienio rytas. 11.00 Melodrama „Meilė be atsako“ (2004 m., Indija). 13.25 Smagiausios akimirkos. 14.15 Sveikinimų koncertas (tel. (8 5) 278 0803, mob. 8 618 77 654). 16.15 Tarp miesto ir kaimo (k.). 16.50 Atvirai su žvaigžde (k.). 17.50 „Srautas II“. (N-7) 18.50 „Nacionalinio saugumo agentas VI“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.20 Ekstrasensų mūšis. 21.20 Meilės istorijos. Melodrama „Mylinčios širdys“ (2008 m., Vokietija). (N-7) 23.15 Veiksmo f. „Pabėgusi Džein“ (2001 m., JAV). (N-14) 1.00 Bamba. (S)

8.00 Gimtoji žemė. 8.30 Gyvenimo ratu. Gyvenimo druska brolių Černiauskų fotografijose (k.). 9.05 Šalia mūsų. „Laimės pasaga“ (k.). 9.30 Mokyklos langas. 10.00 Miesto kodas. 10.50 Mūsų miesteliai. Luokė (k.). 11.40 Muzika gyvai. Vienos filharmonijos simfoninio orkestro vasaros koncertas Šėnbrune. 13.10 V.M.Putinas. Eilėraščiai. Skaito Rimanta Krilavičiūtė. 13.40 Būtovės slėpiniai. 14.30 Kine kaip kine. 15.00 „Strazdanota vasara“. Vaidybinis f. 16.05 Prisiminkime. Sidabriniai balsai (2). 16.15 Dalia Kutraitė kalbina... Vincentą Sladkevičių. 1999 m. (k.). 16.45 Krašto garbė. 17.40 Valstybės kino metraštis. „Visos dienos, visos naktys...“ (k.). 18.35 Koncertuoja Arina ir „Veto Bank”. 1996 m. 19.40 Vakaras Rašytojų klube. Sigitas Geda. „Geležinis karys palei Dievo pasaulio duris“. 21.00 Drama „Mažosios Holivudo aktorės išpažintis“. (N-14) 22.30 Panorama. 22.45 Klaipėdos muzikinio teatro spektaklis. Z.Liepinio opera „Paryžiaus katedra”.

TV1 8.05 8.40 9.10 10.05

Teleparduotuvė. Etnos. Eko mitas. „Pavojingi kaimynai”. Dok. serialas. 11.05 „Šunys darbininkai”. Dok. serialas. 12.10 „Mano puikioji auklė”. 12.40 „Gyvenimo prieskoniai”. Serialas.

5.05 5.45 6.03 8.03 9.03

Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Rytas su muzika. Ryto garsų savaitė. Vasaros metą – vasaros dainos.

11.05 „Šunys darbininkai“. Dok. serialas. 12.10 „Mano puikioji auklė”. Humoro serialas. 12.40 „Gyvenimo prieskoniai”. Serialas. 13.40 Sąžinės balsas. 14.05 „Policijos akademija” (1). Humoro serialas. 15.00 Teleparduotuvė. 15.30 „Didžiojo sprogimo teorija”. Humoro serialas. (N-7) 16.00 „Gražiosios melagės”. Serialas. (N-7) 17.00 „Pasitikėk manim”. 18.00 „Skaičiai”. 19.00 „Majamio ligoninė”. (N-7) 20.00 „Rubikonas”. (N-7) 21.00 „Visados kaip pirmą kartą“. Romantinė komedija. (N-7) 22.45 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. 24.00 „Pasitikėk manim”. Serialas. (N-7)

12.40 13.40 14.05 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 21.00 22.00 23.00 24.00 0.55 1.30

5.45 6.03 6.30 7.05 7.30 9.03 11.03 12.10 13.00 15.03 16.03 16.30

Teleparduotuvė. Vienam gale kablys. Dar pažiūrėsim... Džipai monstrai. „Kol mirtis išskirs“. Komedija. (N-7) „Džeimis Oliveris Amerikoje“. Kulinarinis šou. Pakvaišęs sportas. Jokių kliūčių! Aukščiausia pavara. „X mutantai“. Jokių kliūčių! „Kaulai“. „Egipto princas“. Animac. f. „Pretendentas“. (N-7) „Kalėjimo bėgliai“. (N-14) „Išvaduotojas“. Drama. (N-14) „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. „Tokia skirtinga Tara“. Komedija. (N-7) „Nerealus seksas“. Erotinis f. (S) Mažoji studija. Dievo žodis. Rytas su muzika. Gamta – visų namai. Spaudos apžvalga. Ryto garsai. Kultūros savaitė. Sveikata. Sudie, XX amžiau. Lietuvos diena. Baladės. Kaip žmonės gyvena. Laida rusų kalba.

13.40 Makaliaus kelionės. 14.05 „Policijos akademija” (2). Humoro serialas. 15.00 Teleparduotuvė. 15.30 „Didžiojo sprogimo teorija”. (N-7) 16.00 „Gražiosios melagės”. Serialas. (N-7) 17.00 „Pasitikėk manim”. 18.00 „Skaičiai”. (N-7) 19.00 „Majamio ligoninė”. 20.00 „Trauma” (1). Veiksmo serialas. (N-14) 21.00 Sekmadienio romantika. Iš Utos Danielos kolekcijos „Plazdančios svajonės“. Romantinis f. 22.50 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. 23.50 „Pasitikėk manim”.

TV6 9.15 9.30 10.00 10.30 11.10 12.10 12.40 13.35 14.05 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 21.00 21.30 22.00 23.00 24.00 0.55 1.30

Teleparduotuvė. Tavo augintinis. Vienam gale kablys. Dar pažiūrėsim... Džeimis Oliveris Amerikoje. „Kol mirtis išskirs“. Komedija. (N-7) Topmodeliai. Pakvaišęs sportas. Jokių kliūčių! „Aiškiaregys“. Kriminalinė komedija. (N-7) „X mutantai“. Fantastinis nuotykių serialas. Jokių kliūčių! „Kaulai“. „Galaktikos gelbėtojai”. Komedija. (N-7) „Simpsonai“. „Šeimos bičas“. Animac. serialas. „Kalėjimo bėgliai“. (N-7) „Išvaduotojas“. (N-14) „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. „Tokia skirtinga Tara“. Komedija. (N-7) „Nerealus seksas“. Erotinis f. (S)

Lietuvos ryto TV 6.54 TV parduotuvė. 7.10 Namų daktaras. 7.40 Teletabiai. 10.03 11.03 12.10 13.03 13.30 14.03 14.28 16.30 17.03 17.30 18.10

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 7.40 8.30 10.00 11.00 11.30 12.00 13.00 15.00 16.00 16.05 17.00 17.10 18.00 18.20 19.00 21.00 21.15 23.15

TV parduotuvė. Reporteris (k.). Teletabiai. Griūk negyvas! Dok. serialas „Mitų griovėjai”. Namų daktaras. Reporteris (k.). Skonio reikalas. Dok. serialas „Naikinanti jėga”. „Gaisrai“. „Uraganas“. „Pora kaip tvora” (k.). Žinios. Orai. Super L.T. Žinios. Orai. Gongo Gangas. Žinios. Orai. Griūk negyvas! Šeštadienio detektyvas. „Inspektorius Luisas”. (N-7) Žinios. Orai. Trileris „Devynios dešimtosios“. (N-14) „Zona”. (N-14)

Pirmasis Baltijos kanalas

TV6 9.45 10.00 10.30 11.10 12.10

15

Tetos Betos viktorina. Muzika Tau. Lietuvos diena. Radijo teatras. Retro. Septynios sporto dienos. Gera girdėti. Laida rusų kalba. Literatūros akiračiai. Atsiliepk dainoj. Laisvai!

7.00 7.10 7.25 8.00 8.05 8.45 9.00 9.20 10.00 11.00 11.25 12.30 13.35 14.50 15.50 16.55 19.00 20.00 20.20 22.00 23.55 1.35

Naujienos. Top-shop. Noriu žinoti. Animacinis f. Grok, armonika! Ganytojo žodis. Naujienos. Skanėstas. Marina Diuževa. Naujienos. Gyvenamoji aplinka. Liudytojai. Nuosprendis. Žmogus ir įstatymas. Kristina Orbakaitė. Motinos duktė. Kristinos Orbakaitės koncertas. Jis jums meluoja! Laikas. Vaidybinis f. „Kompensacija”. Linksmųjų ir išradingųjų klubas. Vaidybinis f. „Reikalai Briugėje”. Naktinis eteris.

17.03 Mažoji studija: Popiežius ir pasaulis, Septintoji diena. 18.10 Sveikinimų ratas. 19.03 Auksinės kolekcijos. 20.03 Vaikų radijo teatras. 20.26 Autorinė daina. 20.45 Mažoji studija. Dievo žodis (k.). 21.03 Žvaigždės žiūri į žemę. 23.48 Vidurnakčio lyrika. D.Jazukevičiūtė. 23.58 LR himnas. 24.00 Nakties programa.

8.30 Griūk negyvas! (N-7) 10.00 Dok. serialas „Laukinė gamta“. „Kalba“. (N-7) 11.00 Šiandien kimba. 11.30 Dok. serialas „Grobuonys”. „Slaptieji agentai”. (N-7) 12.00 Dok. serialas „Plėšrūno instinktas”. „Baltųjų ryklių beieškant”. (N-7) 13.00 Šeštadienio detektyvas. „Inspektorius Luisas” (k.). 15.00 Serialas „Pora kaip tvora“ (k.). 16.00 Žinios. Orai. 16.05 Super L.T. 17.00 Žinios. Orai. 17.10 Ekovizija (k.). 18.00 Žinios. Orai. 18.20 Griūk negyvas! 19.00 Lietuvos futbolo A lygos čempionato rungtynės: Panevėžio „Ekranas”–Vilniaus „Žalgiris” Tiesioginė transliacija iš Panevėžio. Per pertrauką – Žinios. 21.00 Žinios. Orai. 21.15 24/7. 22.15 „Reklamos vilkai“. TV serialas. (N-7) 23.20 Humoro laida „Naša Raša.

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 7.10 7.25 7.55 8.20 9.00 9.20 9.35 10.30 11.00 11.25 13.45 18.10 20.00 20.25 21.30 22.20 23.40 1.35 19.03 20.03 20.26 20.45 21.03 23.48 23.58 24.00

Naujienos. Top-shop. Laida kariams. Noriu žinoti. Sveikata. Naujienos. Padriki užrašai. Kol visi namie. Fazenda. Naujienos. TV serialas „Naikinamoji galia”. TV serialas „Teismo kronika”. S.Michailovo koncertas. Laikas. Didelis skirtumas. „Yesterday live”. Kokie mūsų metai! Vaidybinis f. „Laikų ryšys”. Naktinis eteris. Vudstoko vaikai. Vaikų radijo teatras. Autorinė daina. Mažoji studija. Dievo žodis (k.). Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. A.Miškinis. LR himnas. Nakties programa.


16

Šeštadienis

Eteris

LTV2

Rugpjūčio 15, pirmadienis

„Elžbieta Pirmoji“.

8.00 Animac. f. „Kurmis ir...“ 8.15 Animac. f. „Kurmis ir erelis“. 8.45 Animac. f. „Sapnas apie Kurmį“. 9.15 Nuotykių komedija „Frenkas“ (2007 m., JAV). 11.00 Tarp Rytų ir Vakarų. 12.00 Žolinės atlaidai Pivašiūnuose. Šv. Mišių tiesioginė transliacija. 13.45 „Karolis“. Miuziklas apie popiežių Joną Paulių II. 15.30 Dok. serialas „Ekologiškiausi pasaulio namai“ (k.). 16.00 „Makleodo dukterys“. 17.00 „Senis“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.30 Biografinė drama „Elžbieta Pirmoji“ (1) (2005 m., JAV). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Biografinė drama „Elžbieta Pirmoji“ (2) (2005 m., JAV). Pertraukoje – 22.04 Loterija „Perlas“. 23.15 Vakaro žinios. 23.15 „Snaiperio taikinyje“.

„Vagis policininkas“.

„Džonui Takeriui – mirtis!“

6.20 „Linksmosios pėdutės“. 8.15 „Lukas Skruzdėliukas“. 9.50 „Batuoto katino kelionė aplink pasaulį“. 11.20 Nuotykių filmas šeimai „Šuo Bingo“. 13.05 PREMJERA. Nuotykių komedija „Tėtė iš afišos“ (1998 m., JAV). 14.55 Romantinė komedija „Keistas išradimas“ (1985 m., JAV). 16.45 PREMJERA. Drama „Kristaus gimimo istorija“ (2006 m., JAV). 18.45 Žinios. 19.00 Veiksmo f. „Vagis policininkas“ (1999 m., Vokietija). (N-7) 21.05 Veiksmo trileris „Da Vinčio kodas“ (2006 m., JAV). (N-7) 0.10 Veiksmo f. „Operacija „Pikaso gaidukas“ (1988 m., JAV). (N-14)

6.10 Teleparduotuvė. 6.25 Nuotykių f. „Flika“ (2006 m., JAV, Didžioji Britanija). 8.00 Komedija „Storulis Albertas“. 9.50 Komedija visai šeimai „Šuniškas gyvenimas“. 11.35 Animac. komedija „Ragai ir kanopos“. 13.10 Fantastinė komedija „Mano mielas marsietis“. 15.00 Veiksmo komedija „Šuo karatistas“. 16.45 Komedija „Undinė“. 18.45 TV3 žinios. 18.55 Varom už Lietuvą. 19.00 Bitėlandas 2011. 21.30 Romantinė komedija „Džonui Takeriui – mirtis!“ (2006 m., JAV, Kanada). (N-7) 23.15 Veiksmo filmas „Nuotykių ieškotojas“ (1996 m., JAV). (N-7) 1.05 „Herojai“. (N-14) 1.55 „Pinklės“. (N-14) 2.40 Drama „Eurika“ (2008 m., JAV). (N-7)

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

„Dapkai ir Butkai III“.

6.45 Televitrina. 7.15 Smagiausios akimirkos (k.). 8.15 „Miesčionys II“ (k.). 9.00 Valio! Atostogos. „Rahanas“. 10.00 „Dapkai ir Butkai III“ (k.). 10.45 Be recepto (k.). 11.15 Tarp miesto ir kaimo. 12.15 Televitrina. 12.45 Sveikinimų koncertas (k.). 14.45 Smagiausios akimirkos. 15.10 Baimės faktorius. 16.15 „Linksmasis našlys“. 16.50 „Dapkai ir Butkai III“. 17.35 „Miesčionys II“. 18.20 „Julija“. 19.20 Be recepto. 20.00 Žinios. 20.20 „Liejyklos gatvė“. Kriminalinis serialas. 21.30 Geras filmas. Kriminalinis trileris „Dvi valandos dvidešimt dvi minutės“ (2008 m., Kanada). (N-14) 23.40 Baimės faktorius (k.). 0.45 „Nacionalinio saugumo agentas VI“ (k.). 1.55 Bamba. (S)

8.00 Mažųjų žvaigždžių valanda (k.). 9.00 J.Tamulionio opera „Bruknelė“. 10.35 „Kinijos miškai“ (1). Dok. f. 11.25 „Šiaurietiškas būdas“. 11.55 Etnokultūros ratas (k.). 12.20 Žolinė. 12.50 „Iš atminties ežerų“. Dalyvauja G.Apanavičiūtė, V.Daunoras, P.Skirmantas. O.Milašiaus eiles skaito V.Podolskaitė ir E.Skerstonas. 13.30 „Makleodo dukterys“. 14.20 Dalia Kutraitė kalbina... Vincentą Sladkevičių. 1999 m. (k.). 14.45 Koncertas „Susirinko sveteliai į žvejo kiemelį”. 17.50 „Likimo valsas“. 18.35 Sietynas. 19.05 Auksinė Agatos Kristi kolekcija. „Mis Marpl. 4.50 iš Padingtono“. (N-7) 20.40 Rašytojo Jokūbo Josadės 100-osioms gimimo metinėms. Jokūbas Josadė filme „Iliuzijos”. LKS dok. f. 21.05 Elito kinas. „Zuikis beausis“. Romantinė komedija. (N-14) 23.00 Panorama. 23.30 Koncertas „Vėjo! Vėjo! Vėjo!” (1). 1.10 „Snaiperio taikinyje“. (N-7)

TV1 8.05 8.40 9.30 10.05 10.30

Teleparduotuvė. Eko mitas. „Blogiukai ir Pabaisa“. „Supermergaitės”. „Deksterio laboratorija”. 11.00 „Terminatorius. Saros Konor kronikos“.

Žinios šiokiadieniais – 24.00, 1.00, 2.00, 3.00, 4.00, 5.00, 5.30, 6.00, 6.31, 7.00, 7.30, 7.45, 8.00, 8.30, 8.45, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

LTV2

Rugpjūčio 16, antradienis

8.00 8.25 8.35 9.00 11.30 12.00 12.55 13.30 14.20 15.10 15.50

„Snaiperio taikinyje“.

„Besaikė jėga“.

„Šuo karatistas“.

„Surasti Lenį“.

6.00 Labas rytas. 9.00 „Makleodo dukterys“ (k.). 10.00 Savaitės atgarsiai (k.). 11.00 Ant svarstyklių. 12.00 Sveikinimų koncertas (k.). 14.15 Nacionalinė paieškų tarnyba (k.). 15.00 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. (N-7) 16.00 „Makleodo dukterys“. 17.00 „Senis“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 „Neskubėk gyventi“. 19.45 Nacionalinė paieškų tarnyba. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Stilius. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 Vasaros ritmu. Geriausios LRT melodijos. 23.15 Vakaro žinios. 23.30 „Snaiperio taikinyje“.

6.20 „Džekio Čano nuotykiai“ (k.). 6.50 „Policijos akademija“ (k.). 7.20 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.50 „Meilės sparnai“. 8.50 KK2. (N-7) 9.50 FTB (k.). 10.40 Veiksmo komedija „Vagis policininkas“. (N-7) 12.40 Kitas! (k). 13.10 „Džekio Čano nuotykiai“. 13.40 „Policijos akademija“. 14.10 „Tomas ir Džeris“. 14.40 „Drakonų kova Z“. 15.40 „Elenos paslaptis“. 17.40 „Meilė ir kančia“. 18.45 Žinios. 19.10 Abipus sienos. 20.10 24 valandos. 21.00 KK2 vasara. (N-7) 21.30 Pričiupom! (N-7) 22.00 Žinios. 22.30 Veiksmo f. „Besaikė jėga“ (2004 m., JAV). (N-7) 0.15 „Grožio peilis“. 1.15 „Ozas“.

6.10 Teleparduotuvė. 6.25 „Ragai ir kanopos“. 7.55 „Nusivylusios namų šeimininkės“. 8.55 „Meilės sūkuryje“. (N-7) 10.00 „Moterys meluoja geriau“. (N-7) 11.00 Veiksmo komedija „Šuo karatistas“. 12.40 Norite – tikėkite, norite – ne! 13.40 „Katašunis“. Animacinis serialas. 14.10 „Slaptasis agentas Konoras“. 14.40 „Heraklis“. 15.10 „Simpsonai“. 15.40 „Aurora“. (N-7) 16.40 „Marinela“. (N-7) 17.40 „Svotai“. (N-7) 18.45 TV3 žinios. 19.10 Paskutinė instancija. 20.00 Ūkininkas ieško žmonos. 21.00 Be komentarų. 21.40 TV3 vakaro žinios. 21.55 Varom už Lietuvą. 22.00 „Vilko bilietas“. 23.00 Kriminalinė drama „Juodasis penktadienis“ (2007 m., JAV). (N-14) 0.40 „Herojai“. 1.35 „Pinklės“. (N-14) 3.10 „Eureka“. (N-7)

6.45 Televitrina. 7.15 Smagiausios akimirkos (k.). 8.15 „Miesčionys II“ (k.). 9.00 Valio! Atostogos. „Rahanas“. 10.00 „Dapkai ir Butkai III“ (k.). 10.45 Be recepto (k.). 11.15 „Julija“. 12.15 Televitrina. 12.45 Melodrama „Mylinčios širdys“ (k.). (N-7) 14.35 Smagiausios akimirkos. 15.10 Baimės faktorius. 16.15 „Linksmasis našlys“. 16.50 „Dapkai ir Butkai III“. 17.35 „Miesčionys II“. 18.20 „Julija“. 19.20 Be recepto. 20.00 Žinios. 20.20 „Liejyklos gatvė“. 21.30 Geras filmas. Komedija „Surasti Lenį“ (2009 m., JAV, Pietų Afrikos Respublika). (N-7) 23.30 Baimės faktorius (k.). 0.35 „Nacionalinio saugumo agentas VI“ (k.). (N-7) 1.45 Bamba. (S)

16.00 16.25 16.35 17.00 17.50 18.35 19.05 20.40 21.10 23.00 23.30 24.00 0.30 1.15

Gustavo enciklopedija. „Kurmis ir...“ „Pašėlę Tornberiai“. Labas rytas. Muzikos pasaulio žvaigždės (k.). Miesto kodas (k.). Sietynas (k.). „Makleodo dukterys“. Čiurlionio kodas. (k.). Šokio garbei. Rež. Vytenis Pauliukaitis. 1988 m. (k.). Prisiminkime. Groja A.Livontas. Gustavo enciklopedija. „Kurmis ir...“ „Pašėlę Tornberiai“. Gyvenimas yra gražus. „Likimo valsas“. TV serialas. Kaimo akademija. LTV aukso fondas. „Valdovas“ (2). TV filmas. Veidai. Auksinio balso konkursas „Triumfo arka”. 2010 m. Pasaulio dokumentika. „Įkyrių minčių nelaisvėje“. Muzikos pasaulio žvaigždės. Vokalinė muzika. Panorama. „Snaiperio taikinyje“. Muzika gyvai. Vienos filharmonijos simfoninio orkestro vasaros koncertas Šėnbrune (k.).

TV1 8.05 Teleparduotuvė. 8.40 „Benas Tenas”. Animac. serialas. 9.10 „Betmenas ir narsuolių komanda”. Animac. serialas. 9.30 „Blogiukai ir Pabaisa”. Animac. serialas. 10.05 „Supermergaitės“. 10.30 „Deksterio laboratorija”. Animac. serialas. 11.00 „Terminatorius. Saros Konor kronikos”.

5.05 5.15 5.45 6.03 6.30 10.03

Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai. Spaudos puslapiai.

12.00 „Detektyvė Džonson“. 13.00 „Jos vardas Nikita“. Nuotykių serialas. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Draugai VI“. 15.00 „Pramuštgalviai”. Animac. f. 16.30 „Mažylis”. Nuotykių komedija. 18.15 „Velniška sėkmė”. Nuotykių komedija. 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai”. 21.00 „Nėra kur bėgti”. Veiksmo f. (N-14) 23.10 „Doom”. Trileris. (N-14)

TV6 10.00 Teleparduotuvė. 10.15 „Angelas“. 11.10 „Flešas Gordonas“ (2). Drama. (N-7) 12.05 „Kastlas“. Kriminalinė drama. 13.00 „Vedęs ir turi vaikų“. 14.00 Pakvaišęs sportas. 14.30 Teleparduotuvė. 15.00 Džipai monstrai. 16.00 „Angelas“. 17.00 Juokingiausi Amerikos namų vaizdeliai. 17.30 Aukščiausia pavara Vietname. 19.00 „CSI kriminalistai“. 20.00 „Vedęs ir turi vaikų“. 21.00 „Viena už visus“. Komedija. (N-7) 21.30 „Paranoja”. Drama. (N-14) 23.35 „Pietų parkas“. 0.10 „CSI kriminalistai“. 1.05 Džipai monstrai.

Lietuvos ryto TV 7.24 7.40 8.10 8.40

TV parduotuvė. Teletabiai. Reporteris (k.). „Princas ir aš. Karališkosios vestuvės”. Romantinė komedija. 10.30 2011 m. Amerikos muzikos „Grammy” apdovanojimai.

13.25 „Mergina vaikino kelnėse”. Komedija. 15.25 Super L.T. (N-7) 16.00 Žinios. 16.05 Konkursas „Mis Lietuva 2011” (k.). 18.00 Žinios. 18.05 „Mis Pasaulis 2010”. Transliacija iš Kinijos (k.). 19.57 Saugus eismas. 20.00 20 minučių. Orai. 20.25 Griūk negyvas! 21.00 Reporteris. Orai. 21.30 „Devintam danguj”. Komedija. (N-7) 23.20 „Vilkolakė”. Siaubo f. (S)

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 Labas rytas. 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30 Naujienos. 10.00 Gyventi sveikai! 11.00 Naujienos. 11.15 Top-shop. 11.30 Noriu žinoti. 12.00 Mados nuosprendis. 13.00 Kitos naujienos. 13.20 Suprasti. Atleisti. 14.00 Naujienos. 14.20 Moterų žurnalas. 14.30 Susituokime. 15.30 Moterų žurnalas. 15.40 Federalinis teisėjas. 16.45 Detektyvai. 17.30 TV serialas „Sutuoktuvių žiedas”. 18.25 TV serialas „Pėdsakas”. 19.05 Tegul kalba. 20.00 Laikas. Lietuvos „Laikas”. 21.00 Sporto naujienos. 21.00 TV serialas „Tai įvyko Kubanėje”. 23.05 Apmirk, numirk, atgimk. 23.25 Lietuvos „Laikas”. 23.35 TV serialas „Pabėgimas”. 0.35 TV serialas „Pėdsakas”. 1.05 Detektyvai. 1.40 Naktinis eteris.

5.05 5.45 6.03 6.30 7.30 10.03 11.03 12.10 13.00 14.05 16.30 17.03

Spaudos apžvalga. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Rytas su muzika. Ryto garsai. Žalioj dainų lankoj. Tarp Rytų ir Vakarų. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Muzikos kaleidoskopas. Laida rusų kalba. Antra pavara.

18.10 19.03 20.03 20.20 20.45

12.00 13.00 14.00 14.30

„Detektyvė Džonson”. „Jos vardas Nikita”. Teleparduotuvė. „Draugai VI“. Humoro serialas. (N-7) „Naujieji Robino Hudo nuotykiai”. Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. „Keršto bučiniai”. „Terminatorius. Saros Konor kronikos”. Veiksmo serialas. (N-7) „Detektyvė Džonson”. „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai”. „Deimantų pjaustytojas”. Veiksmo f. (N-14) „Detektyvė Džonson” (k.). „Naujieji Robino Hudo nuotykiai” (k.). (N-7)

9.20 9.45 10.40 11.10

15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 22.45 23.45

TV6 9.15 9.30 10.15 11.00 12.30 13.00 14.00 14.30 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 21.30 23.40 0.15 1.05

Teleparduotuvė. Tavo augintinis. „Angelas“. Aukščiausia pavara Vietname. Juokingiausi Amerikos namų vaizdeliai. „Vedęs ir turi vaikų“. „Viena už visus“. Komedija. Teleparduotuvė. Džipai monstrai. „Angelas“. „Flešas Gordonas“. Drama. „Kastlas“. „CSI kriminalistai“. „Vedęs ir turi vaikų“. „Viena už visus“. Komedija. „Asai“. Veiksmo f. (N-7) „Pietų parkas“ „CSI kriminalistai“. Džipai monstrai.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 7.40 8.10 8.47 8.50

TV parduotuvė. Teletabiai. Reporteris (k.). Griūk negyvas! Saugus eismas. Super L.T.

10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03 16.30 17.03 18.10 18.30

Laida „112“. Ant svarstyklių. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Litas prie lito. Duetai. Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema. Mažoji studija. Kultūra ir religija.

21.03 22.07 23.48 23.58 24.00

12.05 13.00 13.30 14.00 15.00 15.30 16.00 16.05 17.00 17.20 18.00 18.20 19.25 20.00 20.25 21.00 21.35 22.15 23.15 0.15 0.45

Gera girdėti. Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Autorinė daina. Mažoji studija. Dievo žodis (k.) Tarp Rytų ir Vakarų (k.). Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. L.Andriekus. Lietuvos Respublikos himnas. Nakties programa.

„Pora kaip tvora” (k.). „Kas tu toks?” Griūk negyvas! Šeimų dvikova – „Akropolio” turnyras (k.). Skonio reikalas (k.). Reporteris (k.). TV parduotuvė. Naša Raša (N-7) Super L.T. (k.). (N-7) „Pora kaip tvora“ (k.). Žinios. Orai. Kas tu toks? Žinios. Lietuva tiesiogiai. Žinios. Orai. Naša Raša. Super L.T. 20 minučių. Orai. Griūk negyvas! Reporteris. Lietuva tiesiogiai. „Zona“. (N-14) Naša Raša. „Pora kaip tvora” (k.). Reporteris.

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 Labas rytas. 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30 Naujienos. 10.00 Gyventi sveikai! 11.00 Naujienos. 11.15 Top-shop. 11.30 Noriu žinoti. 12.00 Mados nuosprendis. 13.00 Kitos naujienos. 13.20 Suprasti. Atleisti. 14.00 Naujienos. 14.20 Susituokime. 15.30 Moterų žurnalas. 15.40 Federalinis teisėjas. 16.45 Detektyvai. 17.25 TV serialas „Sutuoktuvių žiedas”. 18.20 TV serialas „Pėdsakas”. 19.00 Tegul kalba. 20.00 Laikas. Lietuvos „Laikas”. 21.00 Sporto naujienos. 21.05 TV serialas „Tai įvyko Kubanėje”. 22.10 Liudytojai. 23.20 Lietuvos „Laikas”. 23.30 TV serialas „Pabėgimas”. 0.35 TV serialas „Pėdsakas”. 1.05 Detektyvai. 1.40 Naktinis eteris. 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03 22.10 23.48

Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Gamta – visų namai (k.). Mažoji studija. Dievo žodis (k.). Ant svarstyklių (k.). Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. H.Radauskas. 23.58 LR himnas. 24.00 Nakties programa.


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Šeštadienis

Eteris

LTV2

Rugpjūčio 17, trečiadienis

8.00 8.25 8.35 9.00 11.30

11.45 13.30 14.20 15.10 15.40

Nacionalinė paieškų tarnyba.

„Pripažintas nekaltu“.

„Juodos gyvatės dejonė“.

„Holivudas ir vynas“.

6.00 Labas rytas. 9.00 „Makleodo dukterys“ (k.). 10.00 „Neskubėk gyventi“ (k.). 11.00 Toks gyvenimas... 12.00 Jūros šventė 2011. Koncertas „Saulės miesto dovanos“ (k.). 14.15 Žingsnis po žingsnio (k.). 14.30 Pradėk nuo savęs (k.). 15.00 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. (N-7) 16.00 „Makleodo dukterys“. 17.00 „Senis“. (N-7) 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 „Neskubėk gyventi“. 19.45 Nacionalinė paieškų tarnyba. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Savaitės atgarsiai. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.05 Vasaros ritmu. Geriausios LRT melodijos. 23.15 Vakaro žinios. 23.30 Dok. serialas „Įkyrių minčių nelaisvėje“.

6.20 „Džekio Čano nuotykiai“ (k.). 6.50 „Policijos akademija“ (k.). 7.20 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.50 „Meilės sparnai“. 8.50 KK2. (N-7) 9.50 Nuo... Iki... (k.). 10.40 24 valandos. 11.40 KK2 vasara (k.). 12.10 Kitas! (k). 12.40 Pričiupom! (k). 13.10 „Džekio Čano nuotykiai“. 13.40 „Policijos akademija“. 14.10 „Tomas ir Džeris“. 14.40 „Drakonų kova Z“. 15.40 „Elenos paslaptis“. 17.40 „Meilė ir kančia“. 18.45 Žinios. 19.10 Abipus sienos. 20.10 24 valandos. 21.00 KK2 vasara. (N-7) 21.30 Pričiupom! (N-7) 22.00 Žinios. 22.30 Kriminalinė drama „Pripažintas nekaltu“ (1990 m., JAV). (N-7) 1.15 „Ozas“.

6.45 Teleparduotuvė. 7.00 „Slaptasis agentas Konoras“. 7.25 „Simpsonai“. 7.55 „Nusivylusios namų šeimininkės“. 8.55 „Meilės sūkuryje“. (N-7) 10.00 „Moterys meluoja geriau“. (N-7) 11.00 Ūkininkas ieško žmonos. 12.00 Be komentarų. Infošou. (N-7) 12.40 Norite – tikėkite, norite – ne! 13.40 „Katašunis“. 14.10 „Slaptasis agentas Konoras“. 14.40 „Heraklis“. 15.10 „Simpsonai“. 15.40 „Aurora“. (N-7) 16.40 „Marinela“. (N-7) 17.40 „Svotai“. 18.45 TV3 žinios. 19.10 Paskutinė instancija. 20.00 „Didieji pokyčiai“. Realybės šou. 21.00 Be komentarų. Infošou. (N-7) 21.40 TV3 žinios. 22.00 Vikingų loto. 22.05 „Melo teorija“. 23.05 Drama „Juodos gyvatės dejonė“ (2006 m., JAV). (N-7) 1.10 „Herojai“. 2.00 „Pinklės“. (N-14) 2.45 „Eureka“. (N-7)

6.45 Televitrina. 7.15 Smagiausios akimirkos (k.). 8.15 „Miesčionys II“ (k.). 9.00 Valio! Atostogos. „Rahanas“. 10.00 „Dapkai ir Butkai III“ (k.). 10.45 Be recepto (k.). 11.15 „Julija“. 12.15 Televitrina. 12.45 Komedija „Surasti Lenį“ (k.). 14.40 Smagiausios akimirkos. 15.10 Baimės faktorius. 16.15 „Linksmasis našlys“. 16.50 „Dapkai ir Butkai III“. 17.35 „Miesčionys II“. 18.20 „Julija“. 19.20 Be recepto. 20.00 Žinios. 20.20 „Liejyklos gatvė“. 21.30 Geras filmas. Komedija „Holivudas ir vynas“ (2010 m., JAV). (N-7) 23.35 Baimės faktorius 0.40 „Srautas II“. 1.40 Bamba. (S)

16.00 16.25 16.35 17.00 17.50 18.35 19.05

20.45 21.20

22.10 22.40 22.55 23.25 24.00 0.30

Tele bim-bam. „Aviukas Šonas“. „Pašėlę Tornberiai“. Labas rytas. Istorinė atmintis. Abraomas Kulvietis – lietuvis, įkūnijęs Renesanso idealus (2). Auksinio balso konkursas „Triumfo arka”. 2010 m. (k.) „Makleodo dukterys“. Būtovės slėpiniai (k.). Veidai (k.). Salomėja Nėris. Eilėraščiai (k.). Tele bim-bam. „Aviukas Šonas“. „Pašėlę Tornberiai“. Be pykčio. „Likimo valsas“. Brydė. Poetas Alfonsas Nyka-Niliūnas. Europos kinas. „Kruvinas romanas“. Siaubo nuotykių filmas. (N-7) Gyvenimo ratu. Dzūkijos partizanų dainos. Valstybės kino metraštis. „Sielovada-I. Per kančias į žvaigždes...“ Dalia Kutraitė kalbina... Kazį Bobelį. 1998 m. Prisiminkime. Groja A.Livontas (k.). Pasaulio dokumentika. „Vienuolio pašaukimas“. Muzikos pasaulio žvaigždės. Džiazo vakaras. Panorama. Gyvenimas yra gražus (k.).

TV1 8.05 Teleparduotuvė. 8.40 „Benas Tenas”. Animac. serialas. 9.10 „Betmenas ir narsuolių komanda”. 9.30 „Blogiukai ir Pabaisa”. Animac. serialas.

5.05 5.15 5.45 6.03 6.30 10.03

Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai. Spaudos puslapiai.

LTV2

(Užs. 420)

Rugpjūčio 18, ketvirtadienis 6.00 Labas rytas. 9.00 „Makleodo dukterys“ (k.). 10.00 „Neskubėk gyventi“ (k.). 11.00 Forumas. 12.00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai. 13.30 Nacionalinė paieškų tarnyba (k.). 14.15 „Tuk tuk Indija“ (k.). 15.00 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. 16.00 „Makleodo dukterys“. 17.00 „Senis“. 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 Dok. serialas „Tuk tuk Indija“. 19.30 Pramoginė informacinė laida „Vasaros spalvos“. Tiesiogiai iš pajūrio. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Mūsų dienos – kaip šventė. 22.04 Loterija „Perlas“. 22.07 Mūsų dienos – kaip šventė. 22.45 Dok. f. ciklas „Šiaurietiškas būdas“. 23.15 Vakaro žinios. 23.30 Dok. serialas „Su hidžabu ir aukštakulniais“.

6.20 „Džekio Čano nuotykiai“ (k.). 6.50 „Policijos akademija“ (k.). 7.20 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.50 „Meilės sparnai“. 8.50 KK2. 9.50 Abipus sienos. 10.40 24 valandos. 11.40 KK2 vasara (k). 12.10 Kitas! (k). 12.40 Pričiupom! (k.). 13.10 „Džekio Čano nuotykiai“. 13.40 „Policijos akademija“. 14.10 „Tomas ir Džeris“. 14.40 „Drakonų kova Z“. 15.40 „Elenos paslaptis“. 17.40 „Meilė ir kančia“. 18.45 Žinios. 19.10 Įvykiai, sukrėtę Lietuvą. (N-7) 20.10 24 valandos. 21.00 Farai. 21.30 Pričiupom! (N-7) 22.00 Žinios. 22.30 Kriminalinis trileris „Apgalvota žmogžudystė“ (2002 m., JAV). (N-14) 1.05 Sveikatos ABC (k.).

6.45 Teleparduotuvė. 7.00 „Slaptasis agentas Konoras“. 7.25 „Simpsonai“. 7.55 „Nusivylusios namų šeimininkės“. 8.55 „Meilės sūkuryje“. (N-7) 10.00 „Moterys meluoja geriau“. (N-7) 11.00 Didieji pokyčiai. (N-7) 12.00 Be komentarų. Infošou. (N-7) 12.40 Norite – tikėkite, norite – ne! 13.40 „Katašunis“. 14.10 „Slaptasis agentas Konoras“. 14.40 Heraklis“. 15.10 „Simpsonai“. (N-7) 15.40 „Aurora“. (N-7) 16.40 „Marinela“. (N-7) 17.40 „Svotai“. 18.45 TV3 žinios. 19.10 Kauno „Žalgirio“ arenos atidarymas. 20.10 Paskutinė instancija. 21.00 Draugiškos vyrų krepšinio rungtynės. Lietuva– Ispanija. Tiesioginė transliacija iš Kauno. Pertraukoje – „Varom už Lietuvą“. 23.00 Nuotykių f. „Į dienos šviesą“ (1987 m., D.Britanija). (N-14) 1.30 „Herojai“. 2.20 „Pinklės“. (N-14) 3.10 „Eureka“. (N-7)

6.45 Televitrina. 7.15 Smagiausios akimirkos. 8.15 „Miesčionys II“ (k.). 9.00 Valio! Atostogos. „Rahanas“. 10.00 „Dapkai ir Butkai III“ (k.). 10.45 Be recepto (k.). 11.15 „Julija“. 12.15 Televitrina. 12.45 Komedija „Holivudas ir vynas“ (k.). 14.40 Smagiausios akimirkos. 15.10 Baimės faktorius. 16.15 „Linksmasis našlys“. 16.50 „Dapkai ir Butkai III“. 17.35 „Miesčionys II“. 18.20 „Julija“. 19.20 Be recepto. 20.00 Žinios. 20.20 „Liejyklos gatvė“. 21.30 Geras filmas. Drama „Gidas, kaip atpažinti savo nuodėmes“ (2006 m., JAV). (N-7) 23.35 Baimės faktorius 0.40 „Srautas II“ (k.). (N-7) 1.40 Bamba. (S)

8.00 Gustavo enciklopedija. 8.30 „Sandokanas, Malaizijos tigras“. Animac. f. 9.00 Labas rytas. 11.30 Muzikos pasaulio žvaigždės. Džiazo vakaras (k.). 12.10 Valstybės kino metraštis. „Sielovada-I. Per kančias į žvaigždes...“ (k.). 13.00 Kaimo akademija. 13.30 „Makleodo dukterys“. 14.20 Krašto garbė (k.). 15.10 Gyvenimo ratu. (k.). 15.45 Tūkstantmečio akimirkos. Teatro instinktas (k.). 16.00 Gustavo enciklopedija. 16.30 „Sandokanas, Malaizijos tigras“. 17.00 Mūsų miesteliai. Raguva (1). 17.50 „Likimo valsas“. 18.35 Mokyklos langas (k.). 19.05 Lietuvos balsai. Nacionalinis chorų konkursas. 2009 m. 20.55 Kuluarai. 21.35 Šalia mūsų. Dailininkas J.Rustemas. 21.55 Savęs link. Aiškiaregystė. 22.40 Pasaulio dokumentika. „Pažintis su Sindziangu“. 23.30 Muzikos pasaulio žvaigždės. Griežia Lietuvos kvartetas. 24.00 Panorama. 0.30 Be pykčio (k.).

TV1 8.05 Teleparduotuvė. 8.40 „Benas Tenas”. 9.10 „Betmenas ir narsuolių komanda“. 9.30 „Blogiukai ir Pabaisa”. 10.05 „Supermergaitės“. 10.30 „Deksterio laboratorija“. 11.00 „Terminatorius. Saros Konor kronikos“. 12.00 „Detektyvė Džonson”. 13.00 „Jos vardas Nikita”. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Draugai VI”. 15.00 „Naujieji Robino Hudo nuotykiai”.

5.05 5.15 5.45 6.03 6.30 10.03

Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai. Spaudos puslapiai.

10.05 „Supermergaitės”. Animac. serialas. 10.30 „Deksterio laboratorija”. 11.00 „Terminatorius. Saros Konor kronikos”. 12.00 „Detektyvė Džonson”. 13.00 „Jos vardas Nikita”. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Draugai VI”. 15.00 „Naujieji Robino Hudo nuotykiai”. Nuotykių serialas. 16.00 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. 17.00 „Keršto bučiniai”. 18.00 „Terminatorius. Saros Konor kronikos”. Veiksmo serialas. 19.00 „Detektyvė Džonson”. 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai”. (N-7) 21.00 „Raudonasis drakonas”. Kriminalinis trileris. (N-14) 23.25 „Detektyvė Džonson” (k.).

TV6 10.00 10.15 11.10 12.05 13.00 14.00 14.30 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 21.30 23.15 0.15 1.05

Teleparduotuvė. „Angelas“. „Flešas Gordonas“. (N-7) „Kastlas“. „Vedęs ir turi vaikų“. „Viena už visus“. Komedija. Teleparduotuvė. Džipai monstrai. „Angelas“. „Flešas Gordonas“. (N-7) „Kastlas“. „CSI kriminalistai“. „Vedęs ir turi vaikų“. „Viena už visus“. Komedija. „Žvaigždžių dulkės“. Nuotykių f. (N-7) „Pietų parkas“. „CSI kriminalistai“. Džipai monstrai.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 7.40 8.10 8.50

TV parduotuvė. Teletabiai. Reporteris (k.). Lietuva tiesiogiai. Super L.T.

10.31 Laida „112“. 11.03 Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite. 12.10 Muzikinis vidudienis. 13.00 Lietuvos diena. 15.05 Skambanti vasara. 16.03 Žinių amžius. 16.30 Laida rusų kalba. 17.03 Antra pavara. 18.10 Dienos tema.

16.00 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. 17.00 „Keršto bučiniai”. Telenovelė. (N-7) 18.00 „Alisa. Širdžiai neįsakysi”. Serialas. 19.00 „Detektyvė Džonson”. 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai”. (N-7) 21.00 Ketvirtadienio detektyvas „Pavojingasis Deivisas”. (N-14) 22.30 „Detektyvė Džonson” (k.). 23.30 „Naujieji Robino Hudo nuotykiai” (k.).

TV6 10.00 10.15 11.10 12.05 13.00 14.00 14.30 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 21.30 23.35 0.15 1.05

Teleparduotuvė. „Angelas“. „Flešas Gordonas“. „Kastlas“. „Vedęs ir turi vaikų“. „Viena už visus“. Teleparduotuvė. Džipai monstrai. „Angelas“. „Flešas Gordonas“. „Kastlas“. Kriminalinė drama. „CSI kriminalistai“. „Vedęs ir turi vaikų“. „Viena už visus“. Komedija. (N-7) „Pakartota žmogžudystė“. Drama. (N-14) „Pietų parkas“. (N-14) „CSI kriminalistai“. Džipai monstrai.

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 7.40 8.10 8.47 8.50 9.20 9.45 10.40 11.07 11.10

TV parduotuvė. Teletabiai. Reporteris (k.). Lietuva tiesiogiai. Saugus eismas. Super L.T. „Pora kaip tvora” (k.). Kas tu toks? Griūk negyvas! Saugus eismas. Šeimų dvikova – „Akropolio” turnyras (k.). 12.05 Dok. serialas „Laukinė gamta”. „Kalba” (k.). 13.00 Reporteris (k.). 13.30 TV parduotuvė. 10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03 16.30 17.03 18.10 18.30 19.03

Laida 112. Forumas. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Sveikata (k.). Atsiliepk dainoj. Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema. Gera girdėti. Sveikinimų ratas.

9.20 9.45 10.40 11.10 12.05 12.47 13.00 13.30 14.00 15.00 15.30 16.00 16.05 17.00 17.20 18.00 18.20 19.25 20.00 20.25 21.00 21.35 22.15 23.05 0.05 0.35

17

„Pora kaip tvora” (k.). Kas tu toks? Griūk negyvas! Šeimų dvikova – „Akropolio” turnyras. Gongo Gangas (k.). Saugus eismas. Reporteris. TV parduotuvė. Naša Raša. Super L.T. (N-7) „Pora kaip tvora”. Žinios. Orai. Kas tu toks? Žinios. Orai. Lietuva tiesiogiai. Žinios. Orai. Naša Raša. (N-7) Super L.T. 20 minučių. Orai. Griūk negyvas! Reporteris. Orai. Lietuva tiesiogiai. Ekovizija. Žalioji idėja. Naša Raša. „Pora kaip tvora”. Reporteris. Orai.

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 Labas rytas. 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30 Naujienos. 10.00 Gyventi sveikai! 11.00 Naujienos. 11.15 Top-shop. 11.30 Noriu žinoti. 12.00 Mados nuosprendis. 13.00 Kitos naujienos. 13.20 Suprasti. Atleisti. 14.00 Naujienos. 14.25 Federalinis teisėjas. 15.40 Detektyvai. 16.25 TV serialas „Sutuoktuvių žiedas”. 17.25 TV serialas „Pėdsakas”. 18.00 Futbolas. Rusija–Serbija. 20.00 Laikas. Lietuvos „Laikas”. 21.00 Sporto naujienos. 21.00 TV serialas „Tai įvyko Kubanėje”. 22.05 Gyvenamoji aplinka. 23.20 Lietuvos „Laikas”. 23.30 TV serialas „Pabėgimas”. 0.35 TV serialas „Pėdsakas”. 1.05 Detektyvai. 1.35 Naktinis eteris. 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03 22.10 23.48 23.58 24.00

Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Žinių amžius (k.). Mažoji studija. Dievo žodis (k.). Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite (k.). Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. J.Juškaitis. LR himnas. Nakties programa.

14.00 „Naša Raša”. 15.00 Super L.T. (k.). (N-7) 15.30 Serialas „Pora kaip tvora“ (k.). 16.00 Žinios. Orai. 16.05 Kas tu toks? 17.00 Žinios. Orai. 17.20 Lietuva tiesiogiai. 18.00 Žinios. Orai. 18.20 „Naša Raša”. Humoro laida. 19.00 Europos lygos atrankos varžybos. Panevėžio „Ekranas”–Tel Avivo „Hapoel”. Tiesioginė transliacija iš Panevėžio. Per pertrauką – Žinios. 21.00 Reporteris. Orai. 21.35 Lietuva tiesiogiai. 22.15 Dok. serialas „Didžiausios pasaulio katastrofos”. „Cunamis – žudančios bangos”. 23.15 „MAD MEN. Reklamos vilkai” (k.). 0.15 „Pora kaip tvora”. 0.45 Reporteris. Orai.

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 Labas rytas. 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30 Naujienos. 10.00 Gyventi sveikai! 11.00 Naujienos. 11.15 Top-shop. 11.30 Noriu žinoti. 12.00 Mados nuosprendis. 13.00 Kitos naujienos. 13.20 Suprasti. Atleisti. 14.00 Naujienos. 14.20 Susituokime. 15.35 Animacinis f. 15.40 Federalinis teisėjas. 16.50 Detektyvai. 17.30 TV serialas „Sutuoktuvių žiedas”. 18.25 TV serialas „Pėdsakas”. 19.05 Tegul kalba. 20.00 Laikas. Lietuvos „Laikas”. 21.00 Sporto naujienos. 21.05 TV serialas „Tai įvyko Kubanėje”. 22.05 Žmogus ir įstatymas. 23.20 Lietuvos „Laikas”. 23.30 TV serialas „Pabėgimas”. 0.35 TV serialas „Pėdsakas”. 1.05 Detektyvai. 1.35 Žvaigždėlaivis. 1.50 Naktinis eteris. 20.03 Vakaro pasaka. 20.20 Literatūros akiračiai (k.). 20.45 Mažoji studija. Dievo žodis (k.). 21.03 Forumas (k.). 22.10 Žvaigždės žiūri į žemę. 23.48 Vidurnakčio lyrika. A.Kazanavičius. 23.58 LR himnas. 24.00 Nakties programa.


18

Šeštadienis

Eteris

Rugpjūčio 19, penktadienis

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

LTV2

„Vasarnamis“.

„Mano žmona – ragana“.

„Mano superbuvusioji“.

„Meilė be atsako“.

6.00 Labas rytas. 9.00 „Makleodo dukterys“ (k.). 10.00 Pramoginė informacinė laida „Vasaros spalvos“ (k.). 11.00 Akiračiai. 12.00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai. 13.30 Popietė su Algimantu Čekuoliu (k.). 14.00 „Snaiperio taikinyje“ (k.). 15.00 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. 16.00 „Makleodo dukterys“. 17.00 „Senis“. 18.15 „Šiandien“. Aktualijų laida (su vertimu į gestų kalbą). 18.45 Premjera. Dok. f. „Šaltasis karas – baimės šešėlis“. 19.00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai. 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 Duokim garo! 22.04 Loterija „Perlas“. 22.07 Duokim garo! 22.45 Premjera. Trileris „Vasarnamis“ (2008 m., Kanada, JAV). (N-14)

6.20 „Džekio Čano nuotykiai“ (k.). 6.50 „Policijos akademija“ (k.). 7.20 „Tomas ir Džeris“ (k.). 7.50 „Meilės sparnai“. 8.50 Įvykiai, sukrėtę Lietuvą (k.). (N-7) 9.50 Įvykiai, sukrėtę Lietuvą (k.). N-7 10.50 „Ledų šventė“. Koncertas (k.). 12.40 Pričiupom! (k). 13.10 „Džekio Čano nuotykiai“. 13.40 „Geniuko Vudžio šou“. 14.10 „Tomas ir Džeris“. 14.40 „Drakonų kova Z“. 15.40 „Elenos paslaptis“. 17.40 „Meilė ir kančia“. 18.45 Žinios. 19.10 Geriausi LNK koncertai. „Kai švenčia Avinai“. 21.25 Romantinė komedija „Mano žmona – ragana“ (2005 m., JAV). (N-7) 23.35 PREMJERA. Melodrama „Normalus jaunatviškas elgesys“ (2007 m., JAV). (N-14) 1.30 PREMJERA . Siaubo f. „10 Biblijos prakeiksmų“ (2007 m., JAV). (N-14)

6.45 Teleparduotuvė. 7.00 „Slaptasis agentas Konoras“. 725 „Simpsonai“. 7.55 „Nusivylusios namų šeimininkės“. 8.55 „Meilės sūkuryje“. (N-7) 10.00 „Moterys meluoja geriau“. (N-7) 11.00 Bitėlandas 2011. Koncertas. 12.00 Be komentarų. Infošou. (N-7) 13.40 „Katašunis“. 14.10 „Slaptasis agentas Konoras“. 14.40 „Heraklis“. 15.10 „Simpsonai“. (N-7) 15.40 „Aurora“. (N-7) 16.40 „Marinela“. (N-7) 17.40 „Svotai“. 18.45 TV3 žinios. 19.10 Dok. f. „Kelionė į Zambiją“. 20.30 Draugiškos vyrų krepšinio rungtynės. Lietuva– Rusija. Tiesioginė transliacija iš Panevėžio. 22.30 Komedija „Mano superbuvusioji“ (2006 m., JAV). (N-7) 0.20 Komedija „Kelyje 2. Alaus tenisas“ (2009 m., JAV). (N-14) 2.00 Komedija „Negyvėlis studentų miestelyje“ (1998 m., JAV). (N-14)

6.45 Televitrina. 7.15 Smagiausios akimirkos. 8.15 „Miesčionys II“ (k.). 9.00 Valio! Atostogos. „Rahanas“. 10.00 „Dapkai ir Butkai III“ (k.). 10.45 Be recepto (k.). 11.15 „Julija“. 12.15 Televitrina. 12.45 Melodrama „Meilė be atsako“ (k.). 15.05 Baimės faktorius. 16.10 „Linksmasis našlys“. 16.40 „Dapkai ir Butkai III“. 17.25 „Miesčionys II“. 18.00 „Nuomininkai“. Humoro serialas (Lietuva). 19.20 Be recepto. 20.00 Žinios. 20.20 Amerikos talentai V. 22.10 „Tauras“ Lietuvos galiūnų čempionatas 2011. IV etapas, Visaginas. 24.00 Drama „Gidas, kaip atpažinti savo nuodėmes“ (k.). (N-14) 2.00 Bamba. (S)

8.00 Tele bim-bam (k.). 8.30 Gustavo enciklopedija (k.). 9.00 Labas rytas. 11.30 Muzikos pasaulio žvaigždės (k.). 12.00 Be pykčio (k.). 12.55 Brydė. Poetas Alfonsas Nyka-Niliūnas (k.). 13.30 „Makleodo dukterys“. 14.20 Savęs link. Aiškiaregystė (k.). 15.05 Negali būti. 15.30 Mokyklos langas (k.). 16.00 Tele bim-bam (k.). 16.30 Gustavo enciklopedija (k.). 17.00 Čiurlionio kodas. 17.50 „Likimo valsas“. 18.35 Laida S. 19.05 Gruzijos kino klasika. „Nailoninė eglutė“. Liūdna komedija. (N-7) 20.10 „Agresija“. LTV dok. f. 21.05 LNOBT spektaklis. Baletas „Gulbių ežeras”. 23.05 Pasaulio dokumentika. „Su hidžabu ir aukštakulniais“. 23.35 Muzikos pasaulio žvaigždės. Fortepijoninė muzika. 24.00 Panorama. 0.30 LTV aukso fondas. „Valdovas“ (k.).

TV1 8.05 Teleparduotuvė. 8.40 „Benas Tenas”. 9.10 „Betmenas ir narsuolių komanda”. 9.30 „Blogiukai ir Pabaisa”. 10.05 „Supermergaitės”. Animac. serialas. 10.30 „Deksterio laboratorija”. Animac. serialas. 11.00 „Alisa. Širdžiai neįsakysi”. 12.00 „Detektyvė Džonson”. 13.00 „Jos vardas Nikita”. 14.00 Teleparduotuvė. 14.30 „Draugai VI”. 15.00 „Naujieji Robino Hudo nuotykiai”.

5.05 5.15 5.45 6.03 6.30

Spaudos apžvalga. Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Gimtoji žemė. Ryto garsai.

LTV2

Rugpjūčio 20, šeštadienis

„Mafijos mergina“.

„Amerikos prezidentas“.

„Atostogos su Dereku“.

„Taiklusis šaulys“.

8.30 Gimtoji žemė. 9.00 „Pašėlę Tornberiai“. 9.25 „Aviukas Šonas“. 9.35 „Ragai ir kanopos sugrįžta“. 10.00 Gustavo enciklopedija. 10.30 Dok. f. „Lemtingas rugpjūtis. 1991 m.“. 11.15 Dok. f. „LRT – mūsų namai“. 11.45 Amžininkai. Pavogtos 222 dienos. 12.30 „Čia mūsų namai“ (2). TV filmas. 13.45 Juokis. 15.30 Sveikinimų koncertas. 16.00 Žinios (su vertimu į gestų k.). 16.10 Sveikinimų koncertas. 18.00 Klausimėlis.lt 18.15 Kine kaip kine. 18.45 Drama „Sūnus palaidūnas“ (1984 m.). 20.25 Loterija „Perlas“. 20.30 Panorama. 21.00 LRT 50-mečio koncertas. 23.30 Premjera. Kriminalinė drama „Mafijos mergina“ (2008 m., JAV). (N-14)

6.30 Animac. f. „Didysis filmukų šou“. 6.55 Animac. f. „Ozis ir Driksas“. 7.20 „Mažieji Tomas ir Džeris III“. 7.45 Animac f. „Šiupininis“. 8.10 „Šegis ir Skūbis Dū“. 8.35 Animac. f. „Antinas Dafis“. 9.00 Kažkas atsitiko (k.). 9.30 Pričiupom! 10.00 Kino pusryčiai. Nuotykių komedija „Banglentininkai nindzės“ (1993 m., JAV). 11.45 PREMJERA. Komedija „Karalius Ralfas“ (1991 m., JAV). (N-7) 13.50 „F. T. Budrioji akis“. 14.55 „Eva Luna“. 17.00 Neišgalvoti gyvenimai. 17.30 Valanda su Rūta. 18.45 Žinios. 19.00 Geriausi LNK koncertai. „Slavianskij bazar 2010“. 21.00 Romantinė komedija „Amerikos prezidentas“ (1995 m., JAV). (N-7) 23.20 Veiksmo trileris „Sala“ (2005 m., JAV). (N-7)

6.50 Teleparduotuvė. 7.05 Animac. serialas. „Perla“. 7.30 „Ilgoji pertrauka“. 8.00 „Gormitai“. Animac. serialas. 8.30 „Beibleidai. Metalinė kova“. 9.00 „Lūžtanti banga“. 10.00 Animac. f. „Viščiukas Cypsius“. 11.30 Komedija „Daktaras Dolitlis“ (1998 m., JAV). 13.05 Drama „Atostogos su Dereku“ (2010 m., Kanada). 14.55 Šok su manimi. 18.45 TV3 žinios. 19.00 Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės sutiktuvės iš 2010 m. pasaulio vyrų krepšinio čempionato. 21.00 Draugiškos vyrų krepšinio rungtynės. Lietuva–Latvija. Tiesioginė transliacija iš Panevėžio. 23.00 Veiksmo f. „Jokių stabdžių!“ (2008 m., Vokietija). (N-14) 2.30 Nuotykių f. „Paplūdimys“ (1996 m. JAV,). (N-14)

6.30 Televitrina. 7.00 Smagiausios akimirkos. 7.40 Ekstrasensų mūšis (k.). 8.40 „Nuomininkai“. Humoro serialas (k.). 10.00 Šeštadienio rytas. 11.00 Amerikos talentai V (k.). 13.30 „Sidabrinės melodijos“. Koncertas. 15.15 Be recepto (k.). 15.45 Nesėsi – nepjausi. 16.15 Tarp miesto ir kaimo. 16.50 Atvirai su žvaigžde (k.). 17.50 „Srautas II“. 18.50 „Nacionalinio saugumo agentas VI“. (N-7) 20.00 Žinios. 20.20 Ekstrasensų mūšis. 21.20 Trileris „Taiklusis šaulys“ (1999 m., JAV). (N-7) 23.10 Tauras“ Lietuvos galiūnų čempionatas 2011. IV etapas, Visaginas. 0.05 II Europos sporto žaidynės. Totorių imtynės 2011. 1.10 Bamba. (S)

8.00 Kultūrų kryžkelė. Vilniaus sąsiuvinis. 8.15 Kultūrų kryžkelė. Trembita. 8.30 Kultūrų kryžkelė. Vilniaus albumas. 8.45 Kultūrų kryžkelė. Rusų gatvė. 9.00 Kultūrų kryžkelė. Menora. 9.15 Kelias. 9.30 Šventadienio mintys. 10.00 Mažųjų žvaigždžių valanda. 10.55 Gyvenimas yra gražus (k.). 11.45 Etnokultūros ratas. „Užpustyti kaimai”. 12.15 Kulinarinės kelionės. 12.40 Keliaukim! 13.05 Čiurlionio kodas (k.). 14.00 Teatro popietė. Kauno dramos teatro spektaklis. J.Montvilos „Didysis geismas”. 16.10 Auksinės melodijos. Koncertuoja Arina ir „Veto Bank” (k.). 17.05 Savęs link. „Aiškiaregystė“ (k.). 17.50 Kuluarai (k.). 18.30 Jūros šventė 2011. Džiazo orkestro „City Jazz Big Band” (Latvija) koncertas. 21.00 „Vasarnamis“. Trileris. (N-14) 22.30 Panorama. 23.00 Lietuvos balsai. Nacionalinis chorų konkursas. 2009 m. (k.).

TV1

TV6 10.00 Teleparduotuvė. 10.15 „Angelas“. 11.10 „Flešas Gordonas“. Drama. (N-7) 12.05 „Kastlas“. 13.00 „Vedęs ir turi vaikų“. 14.00 „Viena už visus“. 14.30 Teleparduotuvė. 15.00 Džipai monstrai. 16.00 „Angelas“. 17.00 „Flešas Gordonas“. 18.00 „Kastlas“. (N-7) 19.00 „CSI kriminalistai“. 20.00 „Vedęs ir turi vaikų“. 21.00 „Pretendentas”. Drama. (N-7) 22.00 „Kalėjimo bėgliai“. Nuotykių serialas. (N-14) 23.00 „Liudininkai“ (2). Krimin. drama. (N-14) 24.00 „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. Fantastinis nuotykių serialas. 0.55 „Tokia skirtinga Tara“. Komedija. (N-7) 1.30 „Nerealus seksas“. Erotinis f. (S)

Lietuvos ryto TV 6.54 7.10 7.40 8.10 8.50 9.20 9.45 10.40 10.03 10.31 11.03 12.10 13.00 15.05 16.03 16.30 17.03 18.10

Su aušra. Mažoji studija. Dievo žodis. Rytas su muzika. Gamta – visų namai. Spaudos apžvalga. Ryto garsai.

TV parduotuvė. Teletabiai. Reporteris (k.). Lietuva tiesiogiai. Super L.T. „Pora kaip tvora” (k.). Kas tu toks?” Griūk negyvas! Spaudos puslapiai. Sankryža. Akiračiai. Muzikinis vidudienis. Lietuvos diena. Auksinės kolekcijos. Gyvoji istorija. Laida rusų kalba. Antra pavara. Dienos tema.

13.40 Sąžinės balsas. 14.05 „Policijos akademija”. Humoro serialas. 15.00 Teleparduotuvė. 15.30 „Didžiojo sprogimo teorija”. Humoro serialas. (N-7) 16.00 „Gražiosios melagės”. Serialas. (N-7) 17.00 „Pasitikėk manim”. 18.00 „Skaičiai”. 19.00 „Majamio ligoninė”. (N-7) 20.00 „Trauma”. Veiksmo serialas. (N-7) 21.00 „Ratuotas riteris“ (1). Veiksmo serialas. (N-7) 22.40 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. 23.40 „Pasitikėk manim”. Serialas. (N-7)

TV6 9.45 10.00 10.30 11.10 12.10 12.40 13.40 14.05 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 21.00 22.00 23.00

8.05 Teleparduotuvė. 8.40 Retrospektyva. „Dailininkė Gražina Didelytė”. 9.10 Sveikatos ABC (k.). 10.05 „Pavojingi kaimynai”. Dok. serialas. 11.05 „Šunys darbininkai“. Dok. serialas. 12.10 „Mano puikioji auklė”. 12.40 „Gyvenimo prieskoniai”. Serialas.

5.05 5.45 6.03 6.30 7.05 7.30

16.00 Daktaras Ozas. Šeimos gydytojo patarimai. 17.00 „Keršto bučiniai”. Telenovelė. (N-7) 18.00 „Alisa. Širdžiai neįsakysi”. 19.00 „Detektyvė Džonson”. 20.00 „Įstatymas ir tvarka. Nusikaltimo motyvai”. (N-7) 21.00 Penktadienio detektyvas „Tagartas XXII. Įstatymas”. (N-14) 22.35 „Detektyvė Džonson” (k.). 23.35 „Naujieji Robino Hudo nuotykiai” (k.).

24.00 0.55 1.30

Teleparduotuvė. Vienam gale kablys. Dar pažiūrėsim... Džipai monstrai. „Kol mirtis išskirs“. Komedija. (N-7) „Džeimis Oliveris Amerikoje“. Kulinarinis šou. Pakvaišęs sportas. Jokių kliūčių! Aukščiausia pavara. „X mutantai“. Jokių kliūčių! „Kaulai“. „Gamtos jėgos“. Romantinė komedija. (N-7) „Pretendentas“. (N-7) „Kalėjimo bėgliai“. (N-14) „Išvaduotojas“. Drama. (N-14) „Žvaigždžių kelias. Erdvėlaivis“. „Tokia skirtinga Tara“. Komedija. (N-7) „Nerealus seksas“. Erotinis f. (S)

Lietuvos ryto TV 6.54 TV parduotuvė. 7.10 Reporteris (k.). 7.40 Teletabiai. 9.03 11.03 12.10 13.00 15.03 16.03 16.30 17.03

Kultūros savaitė. Sveikata. Sudie, XX amžiau. Lietuvos diena. Baladės. Kaip žmonės gyvena. Laida rusų kalba. Mažoji studija: Popiežius ir pasaulis, Septintoji diena. 18.10 Sveikinimų ratas.

11.10 Šeimų dvikova – „Akropolio” turnyras (k.). 12.05 Skonio reikalas. 13.00 Reporteris (k.). 13.30 TV parduotuvė. 14.00 Humoro laida „Naša Raša”. 15.00 Super L.T. 15.30 „Pora kaip tvora”. (N-7) 16.00 Žinios. Orai. 16.05 Kas tu toks? 17.00 Žinios. Orai. 17.10 Saugus eismas. 17.13 Ilgai ir laimingai. 18.00 Žinios. Orai. 18.20 „Naša Raša”. 19.25 Super L.T. 20.00 20 minučių. Orai. 20.25 Griūk negyvas! 21.00 Reporteris. Orai. 21.35 Vertas kinas. Vaid. f. „Trūkstama grandis”. (N-14) 24.00 „Naša Raša”. 1.00 „Pora kaip tvora“ (k.). (N-7) 1.30 Reporteris. Orai.

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 Labas rytas. 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30 Naujienos. 10.00 Gyventi sveikai! 11.00 Naujienos. 11.15 Top-shop. 11.30 Noriu žinoti. 12.00 Mados nuosprendis. 13.00 Kitos naujienos. 13.20 Suprasti. Atleisti. 14.05 Moterų žurnalas. 14.15 Susituokime. 15.30 Detektyvai. 16.10 Lauk manęs. 17.15 TV serialas „Sutuoktuvių žiedas”. 18.15 TV žaidimas „Stebuklų laukas”. 19.05 Tegul kalba. 20.00 Laikas. 20.35 Premjera. „Rytoj viskas bus kitaip”. 21.50 Vaidybinis f. „Satisfakcija”. 0.50 Vaidybinis f. „Blogio meilė”. 2.00 Vaidybinis f. „Kelias prie jūros”. 18.30 19.03 20.03 20.20 20.45 21.03 22.10 23.48 23.58 24.00

Gera girdėti. Sveikinimų ratas. Vakaro pasaka. Gyvoji istorija (k.). Mažoji studija. Dievo žodis (k.). Akiračiai (k.). Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. A.A.Jonynas. LR himnas. Nakties programa.

8.30 Griūk negyvas! 10.00 Dok. serialas „Mitų griovėjai”. 11.00 Namų daktaras. 11.30 Reporteris (k.). 12.00 Skonio reikalas. 13.00 Dok. serialas „Naikinanti jėga”. „Dykuma”. „Žaibas”. 15.00 „Pora kaip tvora” (k.). 16.00 Žinios. Orai. 16.05 Super L.T. 17.00 Žinios. Orai. 17.10 Gongo Gangas. 18.00 Žinios. Orai. 18.20 Griūk negyvas! 19.00 Šeštadienio detektyvas. „Inspektorius Luisas”. (N-7) 21.00 Žinios. Orai. 21.15 „Triukšmas”. Kriminalinė komedija. (N-7) 23.05 „Zona”. (N-14) 0.05 Dok. serialas „Naikinanti jėga”. „Žaibas” (k.)

Pirmasis Baltijos kanalas 7.00 7.10 7.25 8.00 8.05 8.45 9.00 9.20 10.00 11.00 11.20 11.55 13.00 13.55 15.00 16.00 18.05 20.00 20.20 22.10 0.30 2.15 19.03 20.03 20.24 20.45 21.03 23.48 23.58 24.00

Naujienos. Top-shop. Noriu žinoti. Animacinis f. Grok, armonika! Ganytojo žodis. Naujienos. Skanėstas. Nona Mordiukova. Naujienos. Jūrmala. Humoro koncertas. Gyvenamoji aplinka. Nuosprendis. Liudytojai. Žmogus ir įstatymas. Vaidybinis f. „Meilė be taisyklių”. Nuotykių f. „Maltos kryžius”. Laikas. Vaidybinis f. „Kaukazas”. Vaidybinis f. „Nenugalimasis”. Detektyvas. Naktinis eteris. Auksinės kolekcijos. Vaikų radijo teatras. Autorinė daina. Mažoji studija. Dievo žodis (k.). Žvaigždės žiūri į žemę. Vidurnakčio lyrika. E.Matuzevičius. LR himnas. Nakties programa.

Už galimus televizijos ir radijo programų pasikeitimus redakcija neatsako.


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Šeštadienis

Kelionės

19

Albanijos bunkerius gožia amžiaus statybos Rūta Klišytė VL žurnalistė, ruta.klisytė@valstietis.lt

Kai vilniečiai Daiva ir Artūras Kakarai susiruošė į Albaniją, draugai atkalbinėjo: kam ieškoti bėdos atostogų metu. Užsienio reikalų ministerija vis dar įspėja dėl „papildomų saugumo priemonių“ šioje turistų menkai lankomoje šalyje. Į ją atvyksta tik 25 tūstančiai smalsuolių per metus. Tačiau lietuvių pora iš Erelių žemės (taip albanai vadina savo tėvynę) grįžo sveika, gyva ir netgi pailsėjusi. „Ten daug netvarkos, tačiau prisiminimai malonūs“, – taip trumpai Albaniją apibūdino Daiva.

Albanija – šalis Balkanų pusiasalyje. Plotas 28 748 kv. m. Trečdalis teritorijos yra itin kalnuota ir apaugusi miškais. Adrijos ir Jonijos jūros skalauja 362 km ilgio pakrantės ruožą. Minkštą Viduržemio jūros klimatą šalies gilumoje keičia kontinentinis. Parlamentinė respublika nuo 1998 m. 3, 508 mln. gyventojų, ketvirtadalis – vaikai iki 15 metų. Etninę daugumą sudaro albanai.

Istorijos mįslės ir klystkeliai Anot A.Kakaro, toks chaosas, koks dabar tvyro Albanijoje, neišvengiamas pilką komunizmą pakeitus spalvingam nepui. Ekonomikos augimo bumą dar paaštrina korupcija, nešvarių pinigų plovimas, klestinti ginklų ir narkotikų kontrabanda. „Viskas čia perkama ir parduodama, prekystalius atstoja šaligatviai, prekybos centrus – kioskai. Prekyba vyksta iki vėlumos, tačiau be įtampos: pardavėjas krautuvėlėje pasirodo įkandin pirkėjo, mat lauke su kaimynais atsipūtęs siurbčiojo kavą, mėgstamiausią albanų gėrimą“, – įspūdžiais dalijosi pašnekovas. Ši šalis mįslinga kaip jokia kita. Jos pavadinimas siejamas su ilyrų kalbos žodžiu alb, reiškiančiu kalva. Albanų istorikai savo protėviais laiko ilyrus, kiti kildina albanus iš senovės dakų, iš slavų, tačiau aišku viena:

Net šviesiuose kurortų paplūdimiuose pūpso bunkeriai, primindami gūdžią komunizmo epochą.

tai Balkanų autochtonai, o jų miestas Albanopolis pažymėtas jau garsiajame Ptolemėjaus žemėlapyje. Tačiau XX a. Albanija Europos žemėlapyje tapo balta dėme. „Po II pasaulinio karo valdžią savo rankose sutelkęs Enveras Chodža nuvairavo šalį aršaus komunizmo, tiksliau, chodžidzmo link, – pasakojo A.Kakaras. – 1956 m. nutraukė santykius su Sovietų Sąjunga, Rumunija, galop ir su Kinija, mat visos jos nukrypo nuo „tikrojo kurso“. Albanija sustingo paranojiškame karo su visu pasauliu laukime ir vykdydama vado priesaką „Kiekvienai šeimai – po bunkerį!“ sparčiai rausėsi po žeme.“

Namukai čia statomi nesistengiant užbaigti statybas – vaikai įsikurs pagal savo skonį!

Peizažai kaip miražai Anot pašnekovo, šalies peizažai nerealūs, nusėti bunkerių „grybukais“, kurių kepurėlės kyšo net paplūdimyje. „800 000 bunkerių (!) architektūrinį palikimą sunaikinti brangu, taigi jie dūla be priežiūros atviri, prišnerkšti, išterlioti dažais. Buvome įlindę, jokios prabangos: vos telpi gulomis priešais šaudymo angą. Anuomet visos įstaigos, nuo kirpyklų iki ligoninių, privalėjo turėti 70 tomų Chodžos raštų, kad prireikus surastų ten teisingą atsakymą. Tam, matyt, ir buvo sparčiai pakeltas albanų raštingumo lygis“, – linksmai samprotavo A.Kakaras. 1967 m. šalyje buvo uždrausta bet kokia religija. Todėl dabartinė religinė situacija keistoka: 70 proc. musulmonų, 20 proc. stačiatikių, 10 proc. katalikų ir… 75 proc. ateistų. D.Kakarienė sakė, kad Albanijoje verta aplankyti Apoloniją, senovės graikų polį, Butrinto miestą, menantį romėnų ir bizantiečių valdymo laikus, Diurešo uostą, kur išliko didžiausias Balkanuose amfiteatras. „Valstybė tik neseniai ėmėsi paminklų restauracijos. O senesnius pastatus, ypač sostinėje, visiškai nustelbė dangoraižių statybos be jokio plano ir saiko. Vilnius čia pralaimi Tiranai, – juokiasi pašnekovė. – Gyventojai nuosavus kotedžus stato neskubriai, su perspektyva: pirma įrengiamas apatinis aukštas (patalpos šeimos verslui), paskui – trečias (gyvenimui), o antras paliekamas tuščias (vaikams).“

pas „bumt!“, ir pabaigtuvių nebebus, o svarbiausia, viskas pagal įstatymą. Dabar šalyje jau gausybė automobilių. „Ir ne bet kokių, o naujutėlių: jų gausa bado akis, kontrastuoja su skurdu, kurio čia irgi gana daug, – pastebėjo pašnekovas. – Automobilių dievas albanams yra mersedesas: negali įpirkti naujo, įsigyk seną, bet būtinai „mersą“. Naujai nutiesti keliai čia geresni nei Lietuvoje, o benzino kolonėlių taip tiršta, kad sunku pasirinkti, į kurią užsukti. Automobilių plovyklų gausa taip pat pribloškianti, o jau vairavimo ypatumai… Gali pagalvoti, kad policininkai čia daltonikai: važiuok ramiai degant raudonai šviesai.“ Anot keliautojo, avaringumu keliuose šalis lenkia visas kitas, tačiau šiaip čia palyginti saugu – kraujo

tuose prasideda bendravimo fiesta: visi suguža į lauko kavinukes ir iki sutemų bendrauja blaiviai prie kavos staliukų.“ Artūras pridūrė, kad du draugus, judriame žiede sustojusius pasišnekučiuoti, kantriai apvažiuoja kiti. Lietuvių porai maistas čia pasirodė puikus, nebrangus, o ypač masina jūros gėrybės. „Tačiau retas resto-

Su nelegaliomis statybomis Albanijos valdžia kovoja kur kas efektyviau nei Lietuvos: po pamatais padedamas sprogmuo, tada – trumpas „bumt!“, ir pabaigtuvių nebebus. kerštas, apie kurį girdėta, matyt, gyvuoja tik kur nors kalnuose.

Bendravimo malonumas Artūras ir Daiva žavisi albanų pomėgiu ir mokėjimu bendrauti – tai bene pagrindinė jų pramoga. „Jie draugiški, paprasti atviri, pasiruošę padėti svetimšaliui, kalbos barjeras geranoriškumui netrukdo, – pasakoja Daiva. – Vakarais miestuose ir kuror-

rano padavėjas supranta itališkai ar angliškai. Pasikliovę tik kūno kalba, kartą vos nelikome be pietų. Į mūsų klausimus vartant meniu padavėjas atkakliai purtė galvą: atseit, nei to, nei ano patiekalo nebėra. Kad buvo atvirkščiai, supratome popiet“, – juokiasi lietuvė. Taigi jeigu į klausimą „Ar žinote, kas ta Lietuva?“ albanas atsakys supratingu linktelėjimu, supraskite – jis nė nenutuokia!

Mersedesų Meka

Džirokastros senamiestis yra saugomas UNESCO.

Ilgai buvusi uždara, Albanija liko kupina nesuvokiamų akibrokštų. „Atsivertę sostinės planą, išleistą patikimos „Michelin“ firmos, nesupratome, kodėl nurodyti tik dviejų pagrindinių gatvių pavadinimai. Pasivaikščioję po Tiraną apstulbome – ogi gatvės jų tiesiog neturi! Nesivaizduoju, kaip čia susišnekama su taksistais. Tiesa, režimo laikais šalyje tebuvo 600 automobilių“, – sakė lietuvis. Su nelegaliomis statybomis Albanijos valdžia, anot jo, kovoja kur kas efektyviau nei Lietuvos: po pamatais padedamas sprogmuo, trum-

Jauni albanai kavinėse linksmai siūlosi svetimšalėms į vyrus. Asmeninio archyvo nuotraukos


20

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Prieblandos

Paauglių žiaurumas – kaip siaubo filme

Įvykiai trumpai Padegė malūną. Chuliganai, keršydami dvaro šeimininkui, padegė kultūros paveldo statinį – XX a. pradžioje pertvarkytą malūną. Stasiūnuose (Kaišiadorių r.) esančius Vladikiškių pastatus prieš kelerius metus įsigiję Aušra ir Robertas Krupauskai užsitraukė vietos chuliganų nemalonę. Vyras malūną bandė apginti nuo jaunuolių, kurie čia rengdavo išgertuves. Apgirtę vaikinai ardė malūno sienas, kūrė laužus. Praėjusį savaitgalį veltėdžiai pradūrė Krupauskų automobilio padangas, lyg perspėdami, kad dvaro savininkai daugiau nemėgintų jų tramdyti. R.Krupauskas kreipėsi į policiją. Keršydami už tai, vandalai ketvirtadienio naktį padegė į Kultūros vertybių registrą įtrauktą medinį dvaro malūną. Iš pastato, atlaikiusio du pasaulinius karus, liko tik griaučiai. Automobilis susidūrė su mopedu. Antradienį apie 17 val. Šiaulių rajone, kelio Šiauliai–Naisiai–Pamūšis 10-ame kilometre, lenkdamas automobilis „Iveco ML80EL15“, vairuojamas Š.M. (g. 1970 m.), susidūrė su į kairę sukančiu mopedu „Delta“, kurį vairavo A.M. (g. 1995 m.). Trečiadienį nuo stiprių sužalojimų šešiolikmetis ligoninėje mirė.

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Senolė pergudravo telefoninius sukčius. Į pareigūnus ketvirtadienį kreipėsi aštuoniasdešimtmetė senolė. Moteris pranešė, kad vidurdienį jai į laidinį telefoną paskambino vyriškis. Nepažįstamasis prisistatė žentu ir pasakė, kad griūdamas sužalojo pro šalį einančią mergaitę, todėl jam reikia 8 tūkst. litų, kuriuos turi sumokėti mergaitės artimiesiems. Apie 14 val. sutartoje vietoje netoli Kauno zoologijos sodo pasirodė vyriškis ir mergina, kuriai pareiškėja atidavė turėtus 5 tūkst. litų. Pareigūnai sulaikė ir į areštinę uždarė du 26 ir 18 metų įtariamuosius. Sučiupti pilotus akinę jaunuoliai. Ketvirtadienį vakare apie 22.30 val. Vilniaus policijos Patrulių rinktinės ir Kelių policijos pareigūnai, nepraėjus nė valandai, kai vėl lazeriu buvo akinami besileidžiančių lėktuvų pilotai, sučiupo keturis iš šešių įtariamųjų. Visi sulaikytieji yra Naujosios Vilnios gyventojai, gimę 1989–1990 m.

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Nijolė Petrošiūtė VL žurnalistė, nijole.petrosiute@valstietis.lt

Neseniai palaidota nužudyta septyniolikmetė Neda Račkauskaitė. Tarp tiriamų kraupios žmogžudystės versijų – ritualinis (vampyrizmo) nusikaltimas.

Įtariamosios klaidina tyrėjus Nužudytos merginos iš Šiaulių Švenčiausiosios Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčios laidojimo namų į Ginkūnų kapines palydėti susirinko didžiulė minia ne tik jos artimųjų, draugų, ar tik šiaip ją pažinojusiųjų – atėjo ir tie, kurie tik iš žiniasklaidos buvo sužinoję apie siaubo filmus pranokstančią žmogžudystę, kai dvi gimnazistės Viktorija Lietuvninkaitė ir Viktorija Vaitiekaitytė, nužudytos nepilnametės kūną supjaustytė į gabalus ir išmėtė dykynėje netoli nužudytosios namų. Dalies kūno dalių iki šiol nerado nei pareigūnai, ieškoję jų sraigtasparniais, nei specialiai tam apmokyti šunys. Šiaulių apygardos prokuratūros Tyrimo grupės vadovas Dainius Pažarauskas neslepia, kad rasti nebesitikima: „Operatyvinėmis priemonėmis paieška bus tęsiama, o procesinėmis – nebe.“ Tarp šiauliečių jau sklando dar didesnį siaubą kelianti versija – dalį aukos kūno jaunosios siaubūnės gali būti suvalgiusios. Prokuroras D.Pažarauskas tokių kalbų nekomentuoja, tačiau prisipažino, kad baisiu nusikaltimu įtariamos 18-metės nėra nuoširdžios ir klaidina tyrėjus. Šiuo metu abiem merginoms jau yra paskirta stacionarinė teismo psichiatrijos ekspertizė. Ją veikiausiai turėtų atlikti Utenos psichiatri-

jos ligoninės medikai. Nesuvokiamu nusikaltimu kaltinamos moksleivės dabar laikomos Šiaulių tardymo izoliatoriuje.

Nusikaltimas buvo planuotas Pareigūnų surinkti duomenys rodo, kad nusikaltimas nebuvo spontaniškas, netikėtai įsiplieskus ginčui ar pan. Jis buvo tyčinis ir galėjo būti planuotas mažiausiai kelias dienas. Pareigūnams jau yra žinomi ir nusikaltimo motyvai, bet jie kol kas procesiškai dar nepatvirtinti, todėl nekomentuojami. Auka ir budelės – bendramokslės. Jos buvo pažįstamos dar prieš joms visoms ateinant mokytis į S.Šalkauskio gimnaziją. Pažįstamas buvo ir vaikinas, kuriam yra pareikšti įtarimai slėpus nusikaltimą. Jis kol kas yra laisvėje, teismas jį įpareigojo niekur neišvykti. Priminsime, kad artimieji Nedos pasigedo liepos 14-ąją. Paskelbus jos paiešką, buvo apklausti jos draugai, pažįstami, tarp jų – ir abi Viktorijos, kurios jautėsi gan ramiai ir „nieko nežinojo“. Tik šeštą dieną po nužudymo maišuose sudėti Nedos pa-

riais buvo supjaustytas gimnazistės kūnas, paimti peiliai.

Svarbiau už vaiką – mokinio krepšelis Aktyvi pilietė Irena Vasinauskaitė, kalbėdama apie šią tragediją, primena praeitais metais toje pačioje S.Šalkauskio gimnazijoje nuskambėjusią istoriją apie sulaužytą nosį: „Tai, rodos, buvo labai rimtas signalas, kad šioje mokykloje vyksta kažkas ne taip. O galbūt ir visoje mūsų švietimo sistemoje jau vyksta kažkas baisaus, jei net mokykloje nosys suplojamos?“ „Pamatę, kad už tai atsakingieji stengiasi tą faktą kuo greičiau užtušuoti, surengėme piketą, nes tai nebuvo vienintelis į viešumą iškilęs smurto atvejis mokyklose. Prie Šiaulių savivaldybės susirinkę žmonės plakatais ir kalbomis mėgino atkreipti valdžios dėmesį į smurtą ir agresiją prieš vaikus mokyklose, taip pat pakviesti valdžios atstovus ir pedagogus glaudžiau bendrauti su visuomene“, – sakė I.Vasinauskaitė. Pasak moters, piketo dalyviai savo reikalavimus išdėstė raštu: pateikė ataskaitą visuomenei apie tai, kaip buvo tiriami visi pastaraisiais me-

atsakymą, kurio neįmanoma suprasti. Jame daug tuščių pliurpalų apie nieką. Todėl šiandien turim tai, ką turim“, – piktinosi I.Vasinauskaitė. Net po pastarojo kraupaus nusikaltimo ji niekur spaudoje nerado pedagogų, už tai atsakingų savivaldybės valdininkų nuomonės: „Visi tyliai laukia, kad tik greičiau skandalas nurimtų. Vos prieš gerą mėnesį miesto vadovams buvo priminta, kad rūpinamasi ne vaikais, jų mokymo turiniu, o skaičiuojami mokinio krepšeliai, mokyklos, kurias reikia uždaryti, bet nesvarstoma, kad reikėtų sumažinti mokinių skaičių klasėse ir kt.“ Šiuo metu tiriamos trys pagrindinės žmogžudystės versijos – ritualinis nusikaltimas, nužudymas iš keršto, o trečios versijos pareigūnai dar nelinkę komentuoti, tačiau meilės trikampio versija jau atmesta. Po nusikaltimo paaiškėjo, kad viena įtariamoji, V.Lietuvninkaitė, domėjosi vampyrizmu, kanibalizmu, kančiomis ir pan.

Kontrolierė slapstosi nuo visuomenės Aktyviai visuomeninėje veikloje dalyvaujanti Nijolė Malakauskienė atkreipia dėmesį į tai, kad tarnybos, atsakingos už tokius dalykus, neria į krūmus. „Yra sakoma, jog norint užauginti dorą žmogų, reikia viso kaimo pastangų. O net pinigus už tai gaunančiųjų prisišaukti negalima“, – sakė Nijolė. Apie buvusią Vaiko teisių kontrolierę buvo galima kalbėti ir taip, ir anaip, bet jai bent paskambinti bet kada galėjai, pasitarti, o dabartinei... Prie jos tiesiog neprileidžiama. Kai tarnybos vadovė slapstosi nuo visuomenės, nieko gero net tikėtis negalima. Dėl to ir vampyrizmo pradžiamokslis interneto svetainėje jau penketą metų veikia. Ir ne tik vampyrizmo. Internete yra mokyklėlė, kaip iš buityje prieinamų medžiagų pasigaminti bombą, kaip sprogdinti ir t.t. Pareigūnai dirba savo darbą ir jie, be abejo, atsakys į visus su byla

Šiuo metu yra tiriamos trys pagrindinės žmogžudystės versijos – ritualinis nusikaltimas, nužudymas iš keršto, o trečios versijos pareigūnai dar nelinkę komentuoti, tačiau meilės trikampio versija jau atmesta. laikai pradėti rankioti tarp Liejyklos ir Aukštabalių gatvių esančioje dykvietėje. Nustatyta, kad juos čia dviračiais atvežė iš pietinės miesto dalies, kur viename iš ten esančių butų mergaitė ir buvo nužudyta. Kaip įkalčiai, ku-

tais įvykę smurto švietimo įstaigose atvejai. „Piketuotojai informavo, kokia atsakomybė už kiekvieną smurto atvejį buvo pritaikyta švietimo įstaigų vadovams, pareikalavo asmeninės atsakingų savivaldybės darbuotojų atsakomybės. Deja, gavome tokį

susijusius klausimus. Tačiau nė kiek ne mažiau aktualu rasti atsakymą į klausimą: kodėl gimsta tokie nusikaltimai, ką turėtų daryti visuomenė ir valstybė, kad mūsų vaikai, paaugliai „nekurtų“ tokių siaubo filmų.

Ilgąjį savaitgalį dirbs gausios policijos pajėgos VL archyvo nuotrauka

Lentvaryje sumuštas mažametis. Policijos departamento duomenimis, vaikas nukentėjo Klevų alėjoje ketvirtadienį per pietus. Mažametis paaiškino, kad jį sumušė iš matymo pažįstamas vyriškis. Berniukui sumušta nosis ir lūpa. Radviliškyje vandalai nusiaubė kapines. Maironio gatvėje esančiose senosiose kapinėse nuo antkapių nuversta ir sulaužyta 14 paminklų. Chuliganizmas buvo pastebėtas ketvirtadienio rytą.

VL, Eltos, PD inf.

Per 3 laisvas dienas bus stiprinamas policijos darbas, daugiau pareigūnų dirbs viešosiose vietose ir keliuose, praneša Policijos departamentas. Šalies policijos įstaigos organizuos tikslines priemones, kuriomis bus siekiama pažaboti alkoholinių gėrimų vartojimą ir girtų asmenų pasirodymą viešosiose vietose. Ypatingas dėmesys bus skiriamas masinių susibūrimų ir pasilinksminimo vietoms, kuriose dažnai sutinkami nuo alkoholio ir narkotikų apsvaigę asmenys. Lietuvos kurortuose ir kurortinių teritorijų statusą turinčiuose miestuo-

se policijos pareigūnai sieks transporto priemones apsaugoti nuo vagių. Gausios policininkų pajėgos iki pat Žolinių vakaro tikrins vairuotojų blaivumą, apsvaigimą nuo narkotikų ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. Daug dėmesio bus skiriama dviračių, motorinių valčių, jų variklių ir kitų detalių apsaugai. Specialiai pasirinktose vietose pareigūnai patruliuos ir naktį. Tamsiu paros metu nustatytose vietose policininkai stabdys visas transporto priemones ir tikrins jose esančius asmenis, dokumentus ir vežamą krovinį. VL, PD inf.

Gatvėse ir keliuose šiomis dienomis policijos bus daugiau. PD archyvo nuotrauka


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

ES parama

21

Taisyklių pakeitimai savivaldybėms suteikė daugiau galimybių Šių metų birželį buvo priimti kai kurie Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės planavimo būdu vykdomų „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ projektų įgyvendinimo taisyklių pakeitimai. Jie buvo padaryti atsižvelgus į savivaldybių atstovų siūlymus. Daumantas Kutra Taisyklių pakeitimai buvo padaryti po šių metų birželio pradžioje įvykusios Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) ir rajonų savivaldybių atstovų diskusijos. Savivaldybių atstovai apskritojo stalo diskusijos metu išsakė pagrindines problemas, trukdančias sklandžiau įgyvendinti projektus, ir į jas buvo atsižvelgta. Tuoj pat po diskusijos buvo atlikti KPP priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendinimo taisyklių pakeitimai, kuriuos patvirtino žemės ūkio ministras.

Nepakeistos sąlygos išlieka griežtos

Po diskusijos - svarbūs pakeitimai Gauti paramą savivaldybėms lengviau, kai yra didesnis projektų partnerių pasirinkimas. Todėl pakeistose taisyklėse numatyta, kad jų projekto partneriu gali tapti ne tik vietos veiklos grupės, kaimo bendruomenės, religinės bendrijos, nevyriausybinės organizacijos, bet ir valstybės įmonės. Kitas pakeitimas susijęs su pirkimo dokumentacijos pateikimu. Atsižvelgus į savivaldybių atstovų išsakytus siūlymus numatyta, kad pirkimo dokumentaciją pareiškėjas galės pateikti NMA įvertinimui dar prieš pateikdamas paraišką. Tokiu būdu jie iš anksto galės žinoti, ar pirkimai atlikti tinkamai. Taisyklėse įtvirtintas ir naujas punktas. NMA, atsižvelgdama į motyvuotus pareiškėjų prašymus, numatė galimybę keisti prioritetinių projektų įgyvendinimo tvarką. Kiekvienai iš rajonų savivaldybių projektams įgyvendinti yra numatyta skirti tam tikra paramos suma. Savivaldybėms pateikus keletą projektinių pasiūlymų, kartais paaiškėja, kad kurį nors iš jų dėl iškilusių sunkumų būtų sudėtinga įgyvendinti. Dabar sudaryta galimybė tokį projektą pakeisti kitu projektu, tame tarpe ir esančiu rezerviniame sąraše. Iki šiol tokios galimybės savivaldybės neturėjo ir rezervinius projektus būtų galėję įgyvendinti tik tuomet, jei projektams paramos krepšelyje liktų lėšų.

Mokėjimo prašymus vertins sparčiau Mokėjimo prašymai, pateikti ir užregistruoti NMA, iki šiol turėjo būti įvertinti per 40 darbo dienų. Dabar NMA mokėjimo prašymą turės įvertinti per 30 darbo dienų. Tai kur kas naudingiau pareiškėjui. Savivaldybių atstovų nuomone, per ilgai užtrunka, kol jas pasiekia projektams skirti pinigai. Dar vienas taisyklių pakeitimas susijęs su avanso dydžiu. Iki šiol savivaldybės avansu galėdavo gauti tik 20 proc. paramos lėšų. Dabar avansas padidintas iki 40 proc. Tačiau siekdamos tokio dydžio avanso, savivaldybės turi pateikti finansų institucijos arba lygiavertę garantiją, atitinkančią 110 proc. prašomo avan-

Didžiulių gyvenvietėje jau baigiama rekonstruoti drenažo sistema: įrengti didesnio skersmens drenažo rinktuvai, atstatytos melioracijos griovio apsaugos juostos, pašalinti krūmai šlaituose, iš dugno išvalytos sąnašos ir atstatytas griovio profilis. Šio projekto vertė taip pat yra 1 mln. Lt. Nuo KPP įgyvendinimo pradžios iki šiol rajonų savivaldybių prašoma paramos suma jau viršijo 123,9 mln. Lt. Šių metų liepos pabaigos duomenimis, rajonų savivaldybių projektams finansuoti buvo skirta 94, 4 mln. Lt.

Raseinių savivaldybė siekia atnaujinti Šiluvos miestelio turgaus aikštę ir ją pritaikyti viešajam turizmui: sutvarkyti grindinį, apšvietimą, suformuoti želdynus. Gražinos Pečkaitienės nuotrauka

so sumos. Europos Komisijos reglamente yra numatyta, kad tuomet, kai avanso suma didinama per 20 proc. (bet negali būti didesnė nei 40 proc.), garantinis raštas yra būtinas. Gaudamos ankstesnio dydžio avansą, savivaldybės kai kuriais atvejais turėjo skolintis pinigų, kad galėtų atsiskaityti su rangovais. Taisyklėse atsirado pakeitimas ir dėl mokėjimo prašyme nurodomos paramos sumos. Nuo šiol paramos gavėjas gali teikti keletą mokėjimo prašymų, kurių kiekvieno patirtų išlaidų suma, išskyrus paskutinį mokėjimo prašymą, negali būti mažesnė kaip pirmos avanso dalies suma (jeigu prašoma avanso dalimis) arba gauto avanso suma.

Raseiniai įgyvendina net 4 projektus Savivaldybės, planavimo būdu įgyvendindamos projektus pagal KPP priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“, turi galimybę sukurti patrauklią aplinką gyventi ir dirbti kaimo vietovėse. Pagal šią priemonę remiamas viešosios infrastruktūros sutvarkymas ir sukūrimas, naujų kaimo vietovei svarbių statinių statyba, transporto priemonėms privažiuoti ir pastatyti skirtos infrastruktūros prie rekreacinių zonų sutvarkymas; kultūrinio kraštovaizdžio komponentų išsaugojimas ir atnaujinimas; drenažo sistemų įrengimas ir atnaujinimas, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų įrengimas ir atnaujinimas, etnokultūrinę, architektūrinę ar kitokią kultūrinę vertę turinčių nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų, nuosavybės teise priklausančių valstybei ar savivaldybei, bei vietovių tvarkybos darbai ir kt. Pagal šią priemonę finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų, išskyrus privačių pastatų atnaujinimo, kuriam finansuoti skiriama 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Šia paramos priemone aktyviai naudojasi Raseinių savivaldybė, kuri šiuo metu įgyvendina net keturis projektus. Tai Raseinių rajono Ariogalos gimnazijos bendrabučio (meno mokyklos) pastato rekonstrukcija, Šiluvos istorinės urbanistinės miestelio dalies (turgaus aikštės) sutvarkymas ir pritaikymas viešajam turizmui, sporto aikštelių įrengimas šalia Raseinių rajono Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos, Raseinių rajono savivaldybės, Ariogalos sen., Didžiulių gyvenvietės sausinimo sistemų rekonstrukcija.

Rekonstruojama ir mokykla Ariogalos gimnazijos pastato rekonstrukcijos projekto sutartis buvo pasirašyta pernai metų viduryje. Bendra projekto vertė 1 mln. Lt. Įgyvendinant projektą jau užbaigta gimnazijos bendrabučio (meno mokyklos) pastato rekonstrukcija: sutvarkytos pirmo ir antro aukšto patalpos, įrengtos naujos sienų pertvaros su garso izoliacija, koncertų salė, kabinetai, pakeistos visos durys ir atlikta patalpų šildymo, vėdinimo, elektros instaliacijos, vandentiekio rekonstruk-

želdynus, pritaikyti mažosios architektūros komponentus. Šiluvos miestelyje trūksta automobilių stovėjimo aikštelių, todėl Šilinių atlaidų ir kitų didesnių renginių metu turgaus aikštė bus naudojama ir kaip mašinų stovėjimo aikštelė. Rengiantis įgyvendinti projektą buvo nagrinėjami keli turgaus aikštės sutvarkymo variantai, nes projektas yra paveldo zonoje. Įvyko ne vienas pasitarimas. Buvo nutarta nepradėti rengti Šiluvos turgaus aikštės techninio projekto, kol nepatvirtinti Šiluvos miestelio bendrojo plano sprendiniai. Parengtas techninis projektas sulaukė nemažai pastabų, pagal kurias reikėjo jį koreguoti. Dėl šių priežasčių Šiluvos projekto įgyvendinimas buvo atidėtas ir tik šių metų rugsėjį numatoma projektą pradėti vykdyti – pirkti rangos paslaugas. Bendra projekto vertė yra 818 tūkst. Lt.

Dėmesys sporto aikštynams Šalia Viduklės S.Stanevičiaus gimnazijos bus moderniai sutvarkyti sporto aikštynai: numatyta atnaujinti futbolo, krepšinio, tinklinio ir kitos aikšteles, įrengti sėdimas vietas žiūrovams,

Projektus įgyvendinančios savivaldybės turi laikytis visų KKP priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendinimo taisyklėse numatytų įsipareigojimų – be rašytinio NMA sutikimo mažiausiai penkerius metus nuo sutarties pasirašymo dienos iš esmės nekeisti projekte numatytos veiklos, vietos ar sąlygų. Savivaldybės turi stebėti ir užtikrinti, kad projektas būtų įgyvendinimas taip, kaip numatyta paraiškoje. Po kiekvieno projekto įgyvendinimo etapo, savivaldybės turi teikti mokėjimo prašymus. Nebūtina laukti mokėjimo prašymų pateikimo grafike nurodyto termino pabaigos. Mokėjimo prašymą pateikus anksčiau, parama bus išmokama greičiau. Siekiant, kad būtų laiku įsisavinta visa KPP skirta parama, prašymus nukelti mokėjimo prašymų pateikimo terminus NMA nagrinėja itin griežtai. Kartu stengiamasi išvengti paramos lėšų rezervavimo tiems projektams, kurie yra nevykdomi, o skirti jas kitiems projektams įgyvendinti. Paramos gavėjas mokėjimo prašymą ir išlaidas pateisinančius bei išlaidų apmokėjimą įrodančius dokumentus privalo užpildyti, sukomplektuoti ir pateikti NMA pagal projekto įgyvendinimo vietą. Su tiekėjais turi būti atsiskaitoma tik per finansines institucijas. Mokėjimo prašymuose pateikiami banko išrašai turi būti patvirtinti banko darbuotojų antspaudu ir parašu. Jeigu paramos gavėjas naudojasi elektroninės bankininkystės paslaugomis, banko išrašus savo parašu gali patvirtinti pats paramos gavėjas. Informacija apie išlaidas turi būti fiksuojama buhalterinėje apskaitoje vadovaujantis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymu. Projekto įgyvendinimo metu galima pateikti iki dviejų avanso mokė-

Savivaldybės, planavimo būdu įgyvendindamos projektus pagal KPP priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“, turi galimybę sukurti patrauklią aplinką gyventi ir dirbti kaimo vietovėse. cija. Pastatas jau atiduotas naudoti, dabar vyksta baldų – stalų, kėdžių, spintų, lentynų, rašomųjų lentų – gamyba. Rugsėjį mokykla pasitiks vaikus daug gražesnė. Raseinių savivaldybė taip pat pasirūpino piligrimų traukos centru – Šiluvos turgaus aikšte. Įgyvendinant Turgaus aikštės sutvarkymo projektą siekiama atnaujinti Šiluvos miestelio turgaus aikštę ir ją pritaikyti viešajam turizmui: sutvarkyti grindinį, įrengti šaligatvius, apšvietimą, suformuoti

sutvarkyti apšvietimą ir aptverti teritoriją. Šio projekto vertė yra 1 mln. Lt. Projekto įgyvendinimo pradžia šiek tiek vėlavo, nes techninis projektas buvo rengtas gauti Norvegų Europos ekonominės erdvės (EEE) programos paramą ir teko jį keisti. Todėl darbai buvo pradėti tik šių metų liepos viduryje. Visa Viduklės S.Stanevičiaus mokykla, miestelio bendruomenė dabar laukia, kada bus įgyvendinti darbai ir visi galės smagiai, geromis sąlygomis sportuoti.

jimo prašymų. Jeigu per 3 mėnesius nuo avanso (arba pirmos avanso dalies) gavimo dienos savivaldybė nepradeda įgyvendinti projekto, t. y. nepatiria išlaidų, ji privalo per 5 darbo dienas grąžinti gautą avansą.

(Užs. 232)


22

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis


VALSTIEČIŲ LAIKRAŠTIS

Sveikata

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Redaktorės Aurelija Meškaitė, Daiva Šalc, daiva.salc@valstietis.lt

Kiekvienam savos atostogos Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, kad atostogų laiką, trukmę ir pobūdį kiekvienas turėtume pasirinkti individualiai. Aurelija Meškaitė Dažniausiai atostogaujame šiltuoju metų laiku, todėl atostogos asocijuojasi su saule, jūra, paplūdimiu, užsienio ar Lietuvos kurortais. Tačiau svarbiausia, anot psichoterapeuto O.Lapino, yra ne aklai sekti tuo, ką daro visi, o tikrąja to žodžio prasme atsipalaiduoti ir jaustis patogiai.

Atostogų reikia ne visiems O.Lapinas įsitikinęs – jei visi dirbtume tik mėgstamą darbą ir

Psichoterapeuto O.Lapino teigimu, darboholikams ir dirbantiesiems ne pagal pašaukimą būtina atostogauti. Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

Kiekvienas turime rasti sau tinkamiausią darbo ir poilsio režimą.

jame galėtume save realizuoti, tuomet atostogų nereikėtų. Juk senovėje niekas neatostogaudavo. Atostogos „išrastos“ tik po Pirmojo pasaulinio karo. Tuomet jų reikėjo, nes visą dieną fabrike dirbdami nemėgstamą fizinį darbą žmonės pernelyg nutolo nuo savo prigimties. „Dailininkai, kurie piešia iš įkvėpimo, atostogų juk neina. Vaikai, kurie visą dieną žaidžia, irgi neatostogauja. Tačiau beveik pusė žmonių užsiima veikla, kurios iš jų tikisi artimieji, arba tiesiog dirba darbą ne pagal pašaukimą – tarp tokių ypač daug jaunų žmonių, kurie dar savęs neatrado. Jiems atostogos – būtinos“, – teigia psichoterapeutas. Dar viena kategorija žmonių, kuriems reikėtų atostogauti – darboholikai.

Šie žmonės negalvoja apie pašaukimą, dažnai nepaiso savo jėgų, pervertina jas ir dirba po keliolika valandų per dieną, užmiršdami savo kūno poreikius. Tuomet jie gali ir nepajusti, kad jau reikia poilsio, bet, anot specialisto, artimas žmogus turėtų tai pastebėti ir juo pasirūpinti. Dažnai įsivaizduojame, kad kartas nuo karto pailsėti, pakeisti aplinką ir veiklą reikia visiems. Vis dėlto yra žmonių, kuriuos gyvenimo pasikeitimai gali išvarginti daug labiau nei pats darbas. „Vieniems pokyčių reikia nuolatos: jie negali dirbti kanceliarinio darbo, jiems būtina keliauti, susitikinėti, keistis įspūdžiais, kitaip jie tampa apatiški. Bet yra žmonių, kurie be didelio vargo gali dirbti tą patį darbą daugelį metų, ir net be ilges-

Migrena serga ne vien dykinėjančios poniutės Nors ši liga gyvybei pavojaus nekelia, tačiau ji labai išsekina organizmą – žmogus gali tapti nedarbingas nuo kelių valandų iki kelių parų. Elena Lukšaitė Gydytojas neurologas Jokūbas Fišas teigia, kad vasarą migrena sergančiųjų būklė gali pablogėti dėl saulės, šviesos poveikio, tačiau galvos skausmai jiems gali prasidėti ir nuo tam tikrų maisto produktų, streso, įtampos. Anot mediko, kad suprastų, kurie veiksniai sukelia priepuolius, kenčiantieji nuo šios ligos turėtų save stebėti, o vėliau tų dirgiklių vengti.

Priepuoliai išvargina

Neurologas Jokūbas Fišas teigia, kad dėl migrenos gydymo nuomonės skiriasi: vienas gydytojas gali rekomenduoti vienus metodus, kitas – visai kitus. Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

„Migrena – tikrai ne poniučių liga. Priepuolių metu galvos skausmai būna labai stiprūs. Jie taip išvargina ir sukelia tokį diskomfortą, kad dažnai žmonės net gyventi nenori“, – teigė J.Fišas. Nors migrena gyvybei pavojaus nekelia, priepuolio ištiktas

Martyno Vidzbelio nuotrauka

nių atostogų“, – pažymi O.Lapinas. Yra dar vienas tipas žmonių, kuriems būdinga nuolatinė pusiau atostogų būsena: jie nuolat kažkur „dreifuoja“, kol jų neprireikia. Jie kažką padarys tik tada, jei bus paprašyti. Tikrų atostogų tokiems žmonėms kaip ir nereikia, nes jie visada atostogose ir visada darbe.

Trumpai Padaugėjo žarnyno infekcinių ligų protrūkių Per du šių metų vasaros mėnesius Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centre užregistruoti 74 pranešimai apie žarnyno infekcinių ligų protrūkius, iš kurių 61 buvo užregistruotas šeimose, 9 – viešojo maitinimo įstaigose, 3 – vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir 1 susijęs su prekybos įmonėje prekiautu maistu. Dažniausia protrūkių priežastimi buvo ant žarijų kepti kepsniai, iš anksto paruoštas maistas ir netinkamai laikytas, kryžminis maisto užteršimas tvarkymo vietose, netinkamas maisto tvarkymo inventoriaus, aplinkos valymas bei netinkama rankų higiena. Specialistai atkreipia dėmesį, kad pagrindinės profilaktikos priemonės, mažinančios žarnyno ligų skaičių, yra saugus maistas ir asmeninė higiena. Ligas sukeliantys mikroorganizmai žūsta kaitinami, o nuo rankų ir paviršių pašalinami tekančiu vandeniu ir muilu. Pajutus pirmuosius užkrečiamosios ligos požymius – pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą – būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

ULAC inf.

Ilsimės skirtingai Atostogų trukmė taip pat priklauso nuo atskiro žmogaus. „Dalis žmonių jau po savaitės pradeda ilgėtis darbo, o jei tos atostogos užsitęsia, jaučiasi negerai. Nukelta į 24 p. f

žmogus tampa nedarbingas nuo kelių valandų iki kelių parų. Neretai ligoniui ne tik siaubingai skauda galvą, bet jis tampa ir nervingas, jį pykina. Pasak neurologo, esant vadinamajai migrenai su aura, žmogus jaučia artėjantį priepuolį – ima mirgėti akyse, sutrinka kalba, nutirpsta galūnės. Šie simptomai labai panašūs į insulto, tačiau migrenos atveju jie praeina, ir prasideda stiprus galvos skausmas. J.Fišo teigimu, migrena dažniau serga moterys, tačiau gana dažnai ši liga kankina ir vyrus. Moterims priepuolius gali sukelti hormonų svyravimai, menstruacijos, vyrams – daugkartiniai lytiniai santykiai. Dažniausiai migrena prasideda dar paauglystėje, lytinio brendimo metu, o susilpnėja ar net baigiasi klimakso periodu. „Nėra nustatyta, kas lemia tai, kad vieni žmonės serga migrena, o kiti – ne. Priežastys gali slypėti genetikoje, tai priklauso ir nuo individualaus organizmo savybių, aplinkos“, – sakė gydytojas. Sergantiesiems svarbu stebėti savo kūno reakcijas į maistą, nes vieniems galvos skausmo priepuolį gali sukelti raudonasis vynas, kitiems – geltonas sūris, tretiems – riešutai, šokoladas ar kiti produktai. Nukelta į 25 p. f

Raimundo Šuikos nuotrauka

Daugiausia pažeidimų – „Norfos mažmenoje“ Per pirmą šių metų pusmetį didžiuosiuose prekybos centruose buvo atlikti 1 008 patikrinimai, iš jų 425 pagal vartotojų skundus (42 proc.). Patikrinimai su pažeidimais sudarė 31 proc. UAB „Maxima Lt“ buvo atlikti 395 patikrinimai, iš jų su pažeidimais sudarė 25 proc. UAB „Palink“ – 279 patikrinimai, iš jų su pažeidimais – 27 proc. UAB „Norfos mažmena“ – 217 (45 proc.) bei UAB „Rimi Lietuva“ – 117 (32 proc.). Daugiausia maisto produktų kokybės pažeidimų nustatyta UAB „Norfos mažmena“, mažiausiai – UAB „Maxima Lt“. Visuose prekybos centruose, kaip ir praėjusiais metais, vyravo bendri higienos ir maisto produktų ženklinimo, kokybės ir kiti teisės aktų reikalavimų nesilaikymo pažeidimai. Palyginti su 2010 m. pirmu pusmečiu, patikrinimų su pažeidimais sumažėjo 10 proc. Už nustatytus teisės aktų reikalavimų pažeidimus per pirmą 2011 m. pusmetį prekybos centrų atsakingiems darbuotojams skirta 6 555 Lt baudų ir 4 įspėjimai.

VMVT inf.

Martyno Vidzbelio nuotrauka


24

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Sveikata

Miške nuodingos ne vien gyvatės Gamtoje ir mūsų aplinkoje gausu nuodingų augalų, kurie gali rimtai pakenkti sveikatai. Aurelija Meškaitė Laiką leisdami gamtoje, galime smarkiai apsinuodyti suvalgę ar vos prisilietę prie nuodingų augalų. Ypač atsargiems vertėtų būti, jei šalia yra mažų vaikų. Vieni nuodingi augalai pakenkia nesmarkiai, tačiau kitų poveikis gali būti ir mirtinas. Apie tai kalbamės su Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialiste Dovile JAKUBAVIČIŪTE. Kaip žinoti, kad apsinuodijome kuriuo nors augalu? Skirtingi nuodingi augalai pažeidžia skirtingus organus, todėl apsinuodijimo požymiai yra nevienodi. Deginantį lūpų skausmą, burnos gleivinės ir liežuvio tinimą sukelia rūgštynės, rabarbarai, kiškio kopūstai, hiacintų ir narcizų svogūnėliai. Snieguolių nuodų poveikis pasireiškia seilėtekiu, priepuoliniu vėmimu, kartais ir viduriavimu. Sunkų ir ilgai trunkantį viduriavimą, vėmimą, virškinimo kanalo patinimą sukelia vaistinė ir daugiažiedė baltašaknė, kaštono vaisiai, šilagėlė, plukė, vėdrynas, žalčialunkis. Regėjimo sutrikimas, išsiplėtę vyzdžiai, karšta ir paraudusi kūno oda, sutrikęs rijimas, psichozė, haliucinacijos, koordinacijos sutrikimas atsiranda apsinuodijus durnarope, drigne ar vaistine šun-

Pakalnutė – gražus pažiūrėti, tačiau sveikatai pavojingas augalas.

vyšne. Traukulius sukelia nuodingoji nuokana, kurpelė, tabakas, dėmėtoji mauda, darželinis pupmedis. Apsinuodijus jais ima deginti burną ir ryklę, skaudėti pilvą, darosi silpna, pradeda svaigti galva, pykina, prasideda traukuliai, o nesuteikus pagalbos mirštama pirmą valandą. Širdies ritmas sutrinka apsinuodijus rusmenėje, pakalnutėje, oleandre, adonyje, kurpelėje ir čemeryje esančiomis toksiškomis medžiagomis. Sibirinis barštis, vaistinė gelsvė, sėjamasis pastarnokas pažeidžia odą, o jų poveikį šimtus kartų sustiprina šviesa ir drėgmė.

Pirmoji pagalba prisilietus prie nuodingų augalų: • pasitraukti nuo alergizuojančio augalo; • nuplauti sąlyčio su augalu vietą šaltu vandeniu; • kuo skubiau kreiptis į gydytojus, ypač jei žmogus pradeda dusti arba smarkiai tinsta jo kūnas.

Kada pajuntame šiuos sveikatos sutrikimus? Apsinuodijimo simptomai pastebimi iškart arba po vadinamojo slaptojo laikotarpio. Klastingi yra rudeninis vėlyvis, karklavijas, baltažiedis vikmedis, ricinmedis, nes apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti praėjus 1–6 valandoms, o kartais net po paros. Kaip padėti apsinuodijusiam žmogui? Svarbu atminti, kad priešnuodžių nuodingoms augalų medžiagoms nėra – gydomos tik jų sukeltos pasekmės. Pastebėjus, kad vaikas ar kitas žmogus suvalgė ar prisilietė prie nuodingo augalo arba jam pasireiškė minėti požymiai, reikia kuo skubiau suteikti pagalbą, skambinti Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistams arba gabenti nukentėjusįjį į artimiausią gydymo įstaigą.

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Dovilė Jakubavičiūtė teigia, kad svarbiausia nuo nuodingų augalų apsaugoti vaikus. Asmeninio archyvo nuotrauka

VL archyvo nuotrauka

Kaip būtų galima išvengti tokių nelaimių?

Geriausia vengti susidūrimo su šiais augalais. Reikia mokytis patiems ir išmokyti vaikus atpažinti nuodingus augalus – padės augalų žinynai ar interneto svetainės. Būtina atsiminti, kad ne visos augalo dalys yra valgomos, net tų, kurių vaisius valgome. Žinoma, nereikėtų liesti ir ragauti nepažįstamų augalų, prieš sėdantis ant žemės būtina apžiūrėti plotą ar ką nors pasitiesti, gamtoje geriau dėvėti ilgas kelnes ir drabužius ilgomis rankovėmis, o prieš apželdinant kiemus ir sodus pasidomėti, ar pasirinkti augalai nėra nuodingi. Nuodingi gali būti ir kambariniai augalai?

Dažnai tai žmonės, kurie įpratę daryti įtaką žmonėms ar įvykiams, o saulei ar jūrai įtakos nepadarys, todėl jie randa pretekstų grįžti į darbą“, – sako O.Lapinas. Kai kuriems žmonėms ir savaitgalį sunku ištverti, o kur kas ilgesnis laikas jau skatina ieškoti papildomo darbo. Anot psichologo, neteisinga apibendrinus sakyti, kad visiems žmonėms reikia mėnesio ar kelių savaičių atostogų. „Gydytojai, siūlydami savo rekomendacijas, ignoruoja individualius skirtumus. Jie atlieka apibendrintus tyrimus, nesirūpindami žmonių individualumu, ir apskaičiuoja kokio nors rodiklio vidurkį. Bet gamtoje vidurkio nėra, yra indi-

vidai, kurie visi skirtingi“, – aiškina O.Lapinas. Todėl, anot jo, reikia stebėti ir pažinti save: koks mūsų darbo ir poilsio režimas, kokių reikalavimų kelia mūsų kūnas, svarbiausia – ko nori mūsų „vidinis vaikas“. Vertėtų pasvarstyti, ką darytume, jei būtume daug mažesni – tai gali padėti atsakyti į klausimą, kaip leisti atostogas. Siekiant iš tiesų atsipalaiduoti ir pailsėti, reikėtų, kad kažkas nuo mūsų pečių nuimtų dalį rūpesčių, susijusių su maisto gamyba, namų tvarkymu, lytiniu gyvenimu ir kt.

Pervargsta psichologiškai Trečius metus vienoje Vilniaus drabužių parduotuvėje dirbantis Justinas pasakojo, kad labiau pavargsta ne fiziškai, o psichologiškai.

„Tai nėra lengvas darbas, manau, kad taip yra visoje aptarnavimo srityje. Kiekvieną dieną ateina įvairių žmonių, kurių nuotaika skirtinga, kai kurie ant tavęs tiesiog „išsikrauna“. Kolektyvas nėra mažas, kiekvieno charakteris kitoks, todėl atsiranda įtampa“, – aiškina jis. Darbas gana sunkus ir fiziškai – aštuonias valandas reikia stovėti arba lakstyti po parduotuvę. Pasitaiko, kad vaikinui tenka ir viršvalandžius padirbti. Tačiau darbu jis labai nesiskundžia – jei nepatiktų, taip ilgai nedirbtų. Be to, Justinas savęs neįsivaizduoja dirbančio biure prie kompiuterio, nebendraujančio su žmonėmis – tai net labiau vargintų. Vis dėlto jaunuolis pripažįsta, kad poilsio norėtųsi daugiau, nes

Kaip nuo to apsisaugoti? Jei turite mažų vaikų, reikėtų rinktis nepavojingus dekoratyvinius augalus, pavyzdžiui, šparaginius paparčius, Bostono paparčius, kamelijas, spriges, laimės medį. Jeigu namuose yra nuodingų augalų, reikėtų kiekvieną kartą juos palietus nusiplauti rankas ir laikyti juos vaikams nepasiekiamoje vietoje. Namus galima dekoruoti ir valgomaisiais augalais, pavyzdžiui, virtuvėje naudojamomis žolelėmis ar kitais žalumynais. O kaip dėl augalų, kuriuos vartojame maistui? Apsinuodyti galima prarijus didelį kiekį avokado, rabarbaro ar pomidorų lapų, obuolių ar kriaušių sėklų, abrikosų, vyšnių, persikų ar slyvų kauliukų arba graikinių riešutų kevalų. Gali atrodyti keista, tačiau net nedidelis kiekis žalių bulvių daigų gali būti labai toksiškas.

Pirmoji pagalba suvalgius nuodingą augalą: • jei tinsta ir peršti burnos gleivinė – duoti burnoje palaikyti ledo gabaliukų arba šalto vandens – tai apmalšins skausmą; • be gydytojo nurodymo negalima vartoti jokių medikamentų ar imtis medicininių procedūrų; • būtina nedelsiant kreiptis į ligoninę, kartu paimti ir apsinuodijimą sukėlusį augalą arba jo dalį.

Kiekvienam savos atostogos e Atkelta iš 23 p.

Taip. Dažnai neįtariame, kad gėlės, kurias auginame namie dėl grožio ir malonaus kvapo, gali būti žalingos jas palietus arba netyčia suvalgius vos vieną lapelį. Praryta azalijos, šliaužiančiosios tramažolės, kroko, pakalnutės, hortenzijos, sukučio, amalo, oleandro ir rododendro dalis, pavyzdžiui, lapas, gali sukelti rimtas ligas. Kituose augaluose esančios medžiagos gali dirginti odą, burną ir liežuvį. Kartais gali išsivystyti skrandžio opa arba atsirasti kvėpavimo sunkumų. Tai gali sukelti šiaudenis, Bostono gebenė, kalija, difenbachija, filodendras, sukilis, trilapis dobilas ir vėzdūnė. Palietus meilenį, raudonąjį gvazdiką, vėdryną, ciklameną, gelsvąjį narcizą, pelargoniją, fikusą, bugienį, vilkdalgį, puasentiją, dyglainę arba tulpės svogūnėlį gali išberti odą. O suvalgius gali supykinti, galimas vėmimas, viduriavimas, jaučiami pilvo spazmai. Toksiškas yra ir vanduo, kuriame buvo laikomi nuodingi augalai.

ilgainiui viskas pradeda erzinti, kartais kamuoja galvos skausmai ar

dėl pervargimo nepavyksta užmigti. Atostogauti parduotuvės darbuotojams leidžiama ne ilgiau kaip dvi savaites vienu metu, o tai, anot jo, gerokai per mažai, nepavyksta tinkamai pailsėti.

Rimanto Dovydėno piešinys


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Sveikata

Migrena serga ne vien dykinėjančios poniutės e Atkelta iš 23 p. Gydymas dvejopas Nuo migrenos kenčiantiems pacientams pirmiausia siūloma atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą. „Reikia gerinti bendrą organizmo būklę: vartoti kraujotaką gerinančius vaistus, maisto papildus, stebėti kraujo krešumą, vengti streso, žalingų įpročių, daugiau judėti, užsiimti joga“, – vardijo J.Fišas. Anot jo, gali padėti ir alternatyvūs gydymo metodai, pavyzdžiui, akupunktūra, aromaterapija, tačiau žmogus turėtų labai tuo tikėti. Ne mažiau svarbu ir teigiamos emocijos, nusiteikimas. Tačiau jaučiant, kad tuoj prasidės priepuolis ar jau jam prasidėjus, tenka gerti specialius vaistus – triptanus. Jie priepuolį sustabdo, tačiau kaip ir visi vaistai gali turėti šalutinį poveikį, todėl jais nereikėtų piktnaudžiauti. Kai kur galima rasti patarimų, kad priepuolio metu galima į veną leisti aspiriną. Pasak J.Fišo, norint numalšinti skausmą, aspiriną taip galima vartoti, ypač jei geriamus vaistus ligonis išvemia. Vis dėl-

Migrena dažniausiai pasireiškia paauglystėje, tačiau susirgti gali ir vaikai. Raimundo Šuikos nuotrauka

to esant galimybei jis siūlo rinktis triptanus. Medikas nepataria vartoti ir antidepresantų, nes šie skirti gydyti psichikos ligas ir suardo galvos smegenyse esančių junginių

neuromediatorių pusiausvyrą. Priepuolio metu žmogui reikėtų užsidaryti tamsiame, tyliame kambaryje be pašalinių kvapų ir tą laiką pagulėti – dažnai kitaip ir neišeina.

Ne vien migrena Migrenos priepuoliai ligoniui gali kartotis kasmet, kartą ar kelis kartus per mėnesį, blogiausiu atveju – kas kelias dienas. Nuo jaunystės šia liga sergantys žmonės ne tik kenčia sunkius priepuolius, tačiau jiems maždaug 30 procentų padidėja tikimybė ateityje patirti smegenų insultą. Insultas – sunkus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, pasireiškiantis nepraeinančiu paralyžiumi, regos, rijimo ir kitais sutrikimais. Yra teorijų, teigiančių, kad migrena sergantys žmonės labiau linkę į demensiją, t. y. į silpnaprotystę, tačiau tai nėra patvirtinta. Jei galvos skausmai žmogui prasideda vyresniame amžiuje arba po didelio streso, gali būti, kad tai – ne migrena. „Jei galvą pradėjo skaudėti po egzaminų sesijos, įtempto darbo, pervargimo ar nervinės įtampos, galima manyti, kad tai – vaskulinė cefalgija ar kita galvos skausmo forma“, – aiškino gydytojas neurologas. Migrenos simptomų gali turėti ir Hortono liga, encefalitas, galvos smegenų aneurizma ar net smegenų auglys. Norint išsiaiškinti tikrąją skausmų priežastį, reikia apsilankyti pas gydytoją ir išsitirti. Kartais diagnozė nustatoma ir „ex juvantibus“ – pirma skiriant gydymą, o vėliau tikrinant, ar jis turi poveikį. Todėl paprastus galvos skausmus gydant triptanais jie neveiks.

Lengviau pasirinksime maisto produktus Patikslintas prekyboje esančių maisto produktų, kurių sudėtyje yra GMO, sąrašas. „Šis maisto produktų, turinčių genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), sąrašas nėra baigtinis, jis nuolat keičiasi, nes gamintojai sukuria vis naujų maisto produktų, kurių sudėtyje naudojamos genetiškai modifikuotos žaliavos ar produktai. Prekyba produktais, kurių sudėtyje yra GMO, tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių vyksta be apribojimų, tačiau galima prekiauti tik ES įteisintų augalų veislių maisto produktais. Pagal ES galiojančius reikalavimus, kurių privaloma laikytis, ženklinant produktus, informacija apie GMO neturi būti išskirta, pvz., paryškintomis raidėmis. Taip pat teisės aktai nereglamentuoja, kad genetiškai modifikuoti maisto produktai parduotuvėse būtų laikomi specialiose jiems skirtose lentynose“, – teigė VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė. Augaliniai aliejai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių arba kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių: Tautas, Aukselis, Grace, Jasmine, Brolio, Optima linija, Luccia, Omili, Huilor, Sodžiaus, Kolumbo, Saulutė, Augalinis aliejus, Oilio, Perla, Tėviškės, Caroli, Dolores, Lankų, Flarina, Karolina, Cento, Kooperacijos aruodai, Virtuosso, Olira, Pakelė. Margarinas, tepieji riebalų mišiniai, kurių sudėtyje yra aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių: Aukselis, Optima linija, Aima, tepieji riebalų mišiniai Sodžiaus, Aiwa, Luxua light, riebalų tepinys 25 proc. riebumo. Saldumynai, kurių sudėtyje yra

25

Gydytojas pataria

Vitaminas B12 svarbiausias vegetarams Angelė K. iš Jonavos r. rašo: „Mano dukra neseniai atsisakė mėsos. Girdėjau, kad vegetarams gali pritrūkti ne tik geležies, bet ir vitamino B12. Kas tai per vitaminas?“ Į klausimą atsako Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Vitaminas B12 dalyvauja fermentinėse sistemose, mažina cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje, saugo kepenis nuo riebalų įsiskverbimo ir kaupimosi, gerina audinių aprūpinimą deguonimi, skatina imunines reakcijas. Jis taip pat reikalingas baltymų ir angliavandenių apykaitai, būtinas augimui ir normaliam eritrocitų brendimui. Vitamino B12 gali trūkti žmonėms, nevalgantiems maisto produktų, kuriuose yra šio vitamino, bei sergantiems lėtinėmis žarnyno ligomis. Jei negaunama šio vitamino, galima susirgti vitamino B12 mažakraujyste. Be to, gali atsirasti pažeidimų liežuvio ir burnos ertmės gleivinėje, dilgčiojimas, atminties sutrikimai, tirpti galūnės, sutrikti nervų sistema, gali varginti nemiga, mažiems vaikams gali mažėti kūno masė. Vitamino B12 šaltiniai – gyvūninės kilmės produktai, pavyzdžiui, mėsa, žuvis, kiaušiniai, sūris, kiti pieno produktai. Šio vitamino paros norma suaugusiam žmogui – 3 mikrogramai. Vegetarai, valgantys žuvį, kiaušinius, pieno produktus, B12 gali gauti iš jų, tačiau griežtiems vegetarams lieka vienintelė išeitis – papildai.

Raudonėlis – ne tik prieskonis Jadvyga Balvočiūtė Žolininkė

Dažniausiai Lietuvoje naudojamas genetiškai modifikuotas produktas – sojų aliejus.

genetiškai modifikuotų sojų produktų: šokoladiniai kiaušiniai su siurprizu ANL Heros, Toy Toy, Dino, Turto, ANL Hanny, Elvan, ANL My Chick, ANL Space, ANL Formula, Jungle, Focus, saldainiai su žaisliuku Chik&Duck, saldainiai Truffle su pūstų ryžių ir braškių, lazdyno riešutų kremo ir karamelės įdarais, korėtoji saldžioji plytelė Schock, Safari, Chocair, dražė su kakava, kramtomi saldainiai Toffix su vaisiniu įdaru, saldainiai Extrime braškių, riešutų, kokoso skonio, saldainiai Prestij Napolitan, šokoladiniai saldainiai su ryžių trapučiais Olivija, šokoladiniai saldainiai Tvist, Volcano caramel, Wonderfull, Dream Coconut, Extra Princh, Miško voveraitė, Vakaro premjera, Pralito, Vaikiška karuselė, Kara-Kum-Lasošči, Haloween, sausainiai su pertepimu Prens Strawbery, pieniškas, juodasis desertinis, korėtasis šokoladas Poltava. Majonezas, kurio sudėtyje yra sojų aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių: Sodžiaus, Provanso (Vokietija).

Skrudinta duona, kuri buvo kepta sojų aliejuje, pagamintame iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių: kepta duona su česnaku, kepta duona su sūriu ir majonezu. Kulinariniai gaminiai, kurių gamybai naudojamas aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių: minivarškės spurgos, puošti žagarėliai, varškės spurgos, čeburekai su mėsa, spurgos su daržovėmis, spurgos su mėsos įdaru, spurgos su džemu, spurgos su daržovėmis, kepti pyragėliai su grybais, beliašai, čeburekai, kibinai, „Kijevo“ kotletai, kotletai: „Jūratė“, „Astra“, lietiniai su džemu, lietiniai su varške, su faršu, su vištienos krūtinėle, su džemu, su plikytu kremu, vištienos blynai, kepta vištienos filė, vištienos vėrinukai, vištienos kepenėlių kepsneliai, pievagrybiai su žiediniais kopūstais, vištienos kotletukai su džiovintomis slyvomis ir abrikosais, kalakutienos maltinis, kiaulienos šnicelis, keptas karbonadas, naminiai balandėliai, rauginti kopūstai su dešrelėmis, egzotiškas kepsnys, įdaryti baklažanai, pakepinta kiauliena su svogūnais, užkepėlė „Mano mėgstamiausia“,

Klaudijaus Driskiaus nuotrauka

keptos kepenėlės, fermentinio sūrio kepsnys, kepsnys „Kelmas“, netikras zuikis, „Šeduvos“ muštinis, maltinukas su sūriu, bulviniai laiveliai: su faršu, su daržovėmis, lazanija, plovas, krabų lazdelės tešloje, žemaitiškas blynas, tinginio cepelinas, bulvių plokštainis, vėdarai, salotos su špinatais, aštriosios morkų salotos, brokolių ir žiedinių kopūstų salotos, Pekino kopūstų, pupelių salotos, burokėlių salotos, krabų salotos su ryžiais, kaimiškos silkių salotos, morkų kopūstų salotos, brokolių ir žiedinių kopūstų salotos, gaivinančios salotos, egzotiškos salotos, lęšių salotos, salotos su rūkytomis kiaulių ausimis, salotos „Vasarėlė“, „Itališkos“ salotos, salotos „Gaiva“, salotos „Ruduo“, salotos „Pavasarinės“, „Gardžiosios“, „Svaja“, „Meksikietiškos“, šviežių daržovių salotos, pupelių salotos su pievagrybiais, vištienos salotos su ryžiais, silkių salotos „Egzotika“, marinuota silkė su svogūnais, silkė su majonezu ir pievagrybiais, žirniai su rūkytomis ausimis, kepta jūros lydeka, jūros lydekos filė tešloje, tuno salotos, krevečių salotos su makaronais, tradicinis kiaulienos šašlykas. VMVT inf.

Raudonėlis – lūpažiedžių šeimos Lietuvoje augantis augalas, gražiai žydi ir skaniai kvepia. Dažniausiai jis auga šviesiuose, apysausiuose upių šlaituose, bet galima sutikti ir pievose. Skinti jį reikėtų masinio žydėjimo metu, geriausia birželio mėnesį. Šiuo metu jis beveik peržydėjęs, tačiau radus jaunesnius žiedelius galima rinkti ir dabar. Skinti galima stiebą su lapais ir žiedais, tik ne nuo pat žemės, o apie 15 cm virš jos. Reikia žiūrėti, kad lapai būtų neparudavę, nedėmėti, nepažeisti. Raudonėlis kaip prieskonis ypač garbinamas kulinarijoje, juo gali būti puošiami valgiai, tačiau tai ir vaistažolė. Jis veikia raminamai, tinka nuo kosulio, žaizdoms gydyti, taip pat vaistams, arbatoms aromatizuoti. Raudonėlis pasižymi uždegimo slopinamuoju, skausmą mažinančiu poveikiu, gerina virškinimą, tulžies išsiskyrimą, sužadina virškinimo trakto judesius, ypač tinka, kai yra skrandžio atonija.

Raimundo Šuikos nuotrauka


26

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

PARDUODA Žemės ūkio techniką ir padargus Javų kombainus: VOLVO-800, SAMPO-400, DRONINNGBORG-1200, traktorius T-25, MTZ-82 UK, ZETOR-6011, lėkštines akėčias (3,2–4 m), plūgus (2, 3, 6 k.), ritininius ir ryšulinius presus, sunkųjį kultivatorių (3,2 m), kultivatorių (3,6 m), mėšlo kratytuvus (4–7 t), mėšlo krautuvus, grūdų sėjamąją STEKTEDES (4 m), srutvežį (7 t), bulvių kasamąsias ir kombainus ANNA, BOLEK, smulkintuvą ORKAN (tinka šiaudams). Skambinti tel.: (8 447) 78 163, 8 682 43 036. (P. p) Parduodu žolės smulkintuvą ORKAN, 2–ų vagų bulvių kasamąją ir arpus. Skambinti tel. 8 687 82 297. (Ka. 270)

Traktorių FIAT DT-680 (1980 m., su kabina, 2 tiltai, 70 AG), traktorių MTZ-52.1 (1982 m., su frontaliniu krautuvu), bulvių kombainą ANNA, trąšų barstyklę AMAZONE-1000, purkštuvą RAU. Skambinti tel. 8 612 25 150. (Aln. 84)

Traktoriaus priekabas (paruoštas vežti grūdus) 2 PTS-6, 2 PTS9, 3 PTS-1,2 (visos su TA, tentais), skutiklį VADERSTAD CARRIER-650 (2006 m., geros būklės, nauji diskai). Skambinti tel. 8 686 95 549. (K. 71)

Parduodu malūnus grūdams malti. Galime atvežti. Skambinti tel.: 8 653 45 020, 8 608 27 252. (Ka. 222)

DON-1500. Dalimis kombainus: DJ985, -1085, DON-1500, JENISEJ , CLAAS-100, -105, -80, SENATOR, FORTSRIT-116, -114. Traktorius dalimis: DJ-7810, NEW HOLAND TM140, FERGUSON-3670, ZETOR-9540, K-701. Skambinti tel. 8 698 05 909. (Pa. 211)

Skelbimai

Kombainą FORTSCHRIT-512 (dalimis), grūdų sėjamąją SZ-3,6, priekabą 1 PTS-9, traktoriaus T-25 dokumentus, kombaino NIVA ratą, sėjamosios SZ-3,6 diskus (24 vnt.). Skambinti tel. 8 630 93 471. (M. 3460) Traktorių MTZ-82 (yra TA, draudimas, geros būklės). Kaina sutartinė. Skambinti tel. 8 615 88 906. (Pa. 212) Traktorius T-25, MASSEY FERGUSON (su krautuvu, 1978 m., 80 AG), kombainą FAHR-2,7, smulkintuvą ORKAN, bulvių kombainą ANNA, kasamąsias, plūgus, kultivatorius, lėkštes, kratytuvus, krautuvus, frezą (1,85) ir kitą žemės ūkio techniką. Skambinti tel.: (8 315) 42 399, 8 685 58 025, Alytus. (Aln. 82) UAB „Mototecha“ – įvairaus galingumo melžimo agregatus, mobilias nerūdijančio plieno 200–1 200 l pieno talpyklas tiesiogiai melžti, mobilias (tandemo tipo) melžimo aikšteles, siurblius (vandens, purvo, cheminius), varomus traktoriaus darbiniu velenu, 2–75 kW generatorius, benzininius ir dyzelinius variklius. Dėmesio! Jei turite pieno aušintuvą, taupykite elektros energiją, įsigydami mūsų naujieną – vandens katilą (60–1 000 l talpos). Vandenį šildo pieno šaldytuvo kompresoriaus išskiriama šiluma. Montuoja melžimo linijas. Parduoda ir montuoja saulės kolektorius. Remontuoja dyzelinius ir benzininius variklius, generatorius, siurblius. Tiekia atsargines dalis. Prekes pristato nemokamai visoje Lietuvoje. Skambinti tel.: 8 699 97 517, (8 45) 553 418. www.agregatai.lt, el. paštas agregatai@yahoo.com. (Pa. 210) Traktorių T-150K (veikiantis, yra atsarginių dalių). Skambinti tel. 8 657 40 044. (SM. 721) Vartomus plūgus KWERNELAND (5, 6, 7, 8 k.), OVERUM (4, 5, 6, 7 k.), RABEWERK (5 k.). Skambinti tel. 8 650 49 269. (P. p)

(Užs. 251)

z PGM ratų dvigubinimo sistemos. z Siauri ratai tarpueilių dirbimui. z Ratlankiai. z Padangos: žemės ūkio, miško, golfo laukų, komunalinei ir industrinei technikai. z Originalios dalys „Perkins“ varikliams.

Javų kombainus: CLAAS DOMINATOR-88, -98, -108, DRONNINBORG-8500. Traktorius: FENDT-615 (185 AG), FENDT-614 (165 AG), FENDT-309 (90 AG), FENDT-310 (100 AG, su krautuvu), FENDT-311 (115 AG, su krautuvu), IH-574 (60 AG), BELARUS-820, -792 (turbo, su krautuvu), FORD-4000 (60 AG). Mini traktorius: JANMAR, ISEKI (12–18 AG, su frezomis). Ekskavatorius FORD-655, -675. 2 eilių naujas ir naudotas bulvių sodinamąsias, mėšlo kratytuvus (6, 8 t), ryšulinius ir ritininius presus (diržinius, būgninius), grėblius-vartytuvus, žoliapjoves (naujas ir naudotas), žolės ir šiaudų smulkintuvus, kultivatorius (4–6 m), ekologines akėčias (6, 12 m), germinatorius (5, 6 m), 2–7 korpusų plūgus (paprastus ir apverčiamuosius, su apsaugomis), javų sėjamąsias (3, 4, 5 ir 6 m, su žemės dirbimu ir be žemės dirbimo), kukurūzų sėjamąsias (4–8 eilių), volus-tankintuvus, purkštuvus HARDI (600– 3 500 l), 1 ir 2 diskų tręštuvus, 3, 4, 5 ir 6 m skutiklius, 3, 6 t srutvežius, 2 ir 3 ašių traktorines puspriekabes ir priekabas, 1 ir 2 vagų bulvių kombainus, kitą žemės ūkio techniką bei įvairią naują lenkišką žemės ūkio techniką. Javų kombainus: CLAAS, DRONNINGBORG, FORTSCHRITT, kukurūzų smulkintuvą NEW HOLLAND-375 (dalimis). Pakiršinys, Baisogalos sen., Radviliškio r. Mob. tel. 8 685 27 800, tel. (8 422) 65 200, www.auridana.lt. (P. p) Naujas, patikimas švediškas miško priekabas VRETEN (7–15 t, kranai nuo 5 iki 8,1 m). Skambinti tel. 8 699 68 814. (P. p)

Naują techniką (atinkančią ES programas, taikome lanksčias finansavimo sąlygas), priekabas, puspriekabes (5–36 t, labai įvairi komplektacija), mėšlo kratytuvus PTU (5–36 t), diskines, pneumatines ir mechanines sėjamąsias (su dirbimu ir be), frezas, mulčiuotuvus, purkštuvus (200–3 000 l), trąšų barstytuvus, šieno ir šiaudų presus, vyniotuvus, diskinius plūgus PD, lėkštes, plūgus, germinatorius, kultivatorius, šienapjoves, vartytuvus (iki 7,8 m), pašarų dalytuvus, šluotas, frontalinius krautuvus, sniego peilius. Vievis, Statybininkų g. 9A, tel. 8 699 68 814 Šiauliai, Lingailių g. 5, tel. 8 699 54 941. www.agrotaka.lt. (P. p)

27

„ Traktoriai – VALTRA. Nuo 72 iki 354 AG.

„ Teleskopiniai krautuvai – MERLO. Nuo 2,7 iki 10 t keliamosios galios, nuo 6 iki 25 m kėlimo aukštis.

„ Kombainai – SAMPO ROSENLEW. Pjaunamoji nuo 3,1 iki 6,3 m. Variklio galia nuo 120 iki 276 AG.

„ Plūgai diskinės akėčios – GREGOIRE-BESSON. „ Žemės dirbimo technika – MASCHIO. Diskinės akėčios, giluminiai purentuvai, frezos.

„ Sėjamosios – GASPARDO. Mechaninės, pneumatinės, tiesioginio įsėjimo.

„ Purkštuvai – BERTHOUD. Pakabinami, prikabinami, savaeigiai.

„ Šienavimo technika – MASCAR. „ Pašarų dalytuvai – SEKO. Savaeigiai ir prikabinami.

„ Krautuvai – MULTIONE. Vienintelis atstovas Lietuvoje

info@rovaltra.lt www.rovaltra.lt UAB „Rovaltra“ Kalvarijų g. 125-602, LT-08221, Vilnius Tel. (8-687) 40042 Užs. 559)

Naują ir naudotą techniką: traktorius FARMTRAC (34–110 AG), frontalinius krautuvus, kombainus, frezas AKPIL, plūgus, lėkštinius skutiklius, kultivatorius, volus, sėjamąsias (2–6 m), bulviasodes, bulviakases, JARMET, AKPIL chemikalų purkštuvus su TA (200–3 000 l), trąšų barstytuvus (1–2 diskų), šienapjoves (1,35–2,1 m), grėblius-vartytuvus, presus, ritinių vyniotuvus, srutvežius, priekabas, traktorius (10–270 AG). Pristatome. Atliekame purkštuvų TA. Skambinti tel.: 8 685 54 521, 8 699 73 969, Margučiai, Panevėžio r. www.marguciai.lt. (Pa. 199)

Traktorius: MTZ-920, MTZ-1025, MTZ-82 UK, MTZ-80 UK, MTZ-55, T-25, T-40, ekskavatorių JUMZ, frontalinius krautuvus. Skambinti tel. 8 656 42 963. (P. p) Naujus tradicinius 3, 4, 5 korpusų plūgus STALTECH su lingine apsauga. Garantija. Atitinka ES standartus. Pristatome. Skambinti tel.: 8 606 10 481, 8 606 10 487. (P. p)

Traktorių JOHN DEERE-6900 (1996 m.,130 AG, geros padangos, papildomi svoriai, Lietuvoje neeksploatuotas, kaina 67 000 Lt). Skambinti tel. 8 606 10 487. (P. p) Traktorius: FENDT-615 (185 AG), JOHN DEERE-6900 (130 AG), NEW HOLLAND-7840 su krautuvu, MTZ 952,3, tradicinius bei vartomuosius 2, 3, 4, 5 korpusų plūgus KVERNELAND, FRAUGDE, OVERUM, 3 m frezą, kultivatorius, skutiklius, tankintuvus, grumstų trupinimo- tankinimo volus, 3, 4, 5, 6 m sėjamąsias AMAZONE, NORDSTEN, STEG-STED, FIONA, 1-2 diskų tręštuves AMAZONE, BOGBALLE, pakabinamus 12 ir 16 m purkštuvus HARDI, grėblius, vartytuvus, kombainus CLAAS DOMINATOR-76, savivartes 16 ir 18 t, priekabas, mini krautuvą BOBCAT. Taip pat prekiaujame naujais: lėkštiniais, noraginiais, giluminiais skutikliais, itališkomis trąšų barstomosiomis, traktorinėmis betono maišyklėmis. Pristatome. Kalnelio Gražionys, Radviliškio r. Skambinti tel.: 8 606 10 481, 8 606 10 487. (P. p)

PARDUODU naują kombaino DON variklį SMD. Kaina 20 000 Lt, galima derėtis. Tel: 8 621 48 520, 8 698 40 107. (Užs. 555)

Diskinius skutiklius VADERSTAD CARRIER (5, 6 m), JOHN DEERE (4, 5 m), KWERNELAND (3, 6 m), kultivatorius VADERSTAD (8 m) ir VIBERG (5, 6 m). Skambinti tel. 8 650 49 269.

(Užs. 560)

(P. p)

www.pgmtechnika.lt

UAB PGM technika. Plento g. 6, Užliedžiai, Kauno r, LT-46333 tel.: +370 656 82777, +370 683 24140, faks.: +370 37 215101 el. paštas: info@pgmtechnika.lt (Ka. 250)

Traktorius T-25 A, bulvių kasamąsias, sodinamąsias, žolės smulkintuvą ARKAN, ritininius ir ryšulinius šieno ir šiaudų presus ir kitą žemės ūkio techniką. Pristatome nemokamai. Skambinti tel.: 8 696 31 654, 8 624 90 324. (P. p) Šiaudų briketavimo presą BIOMASSER DUO BS-207 (2 vnt.) ir šiaudų smulkintuvą–malūną TOMAHAWAK-505 M. Bendra kaina 14 250 EUR + PVM. Superkame šiaudų briketus. Skambinti tel. 8 690 01 015. (Ka. 266)

Pigiai geros kokybės naujus lėkštinius, noraginius, giluminius skutiklius, kombinuotus žemės išdirbimo agregatus su hidrauline pakaba sėjamajai. Garantija. Atitinka ES standartus. Pristatome. Skambinti tel.: 8 606 10 481, 8 606 10 487. (P. p) (Užs. 379)

(Užs. 535)

PERKAME žemės ūkio paskirties sklypus visoje Lietuvoje. Atsiskaitome iš karto, be banko paskolų. Tel. 8-655-05365. Nemokama linija: 8-800-11050. (Užs. 324)

(Užs. 405)

UAB „ Dzūkijos miškas“ Lietuvos miško savininkų asociacija

PERKAME MIŠKĄ SU ŽEME ARBA IŠKIRTIMUI

z Darome miškotvarkos projektus z Rėžiame biržes z Konsultuojame miško savininkus (Užs. 215)

Kreiptis tel. : 8-686 57593. Faksas 8-37 200787, El. paštas ausra@dzukijosmiskas.lt (Užs. 20)


28

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Skelbimai

M I A V A S D ! R ! A P ! Š I S I N I N E D U R Tankinimo volai TVLL-6 (6,3 m) Diskinis skutikas DSL-4 (4 m) Diskinis skutikas DSL-6 (6 m) Priešsėjinis dirvos įdirbimo agregatas KLG-4 (4 m) Priešsėjinis dirvos įdirbimo agregatas KLG-6 (6 m) Dirvos purentuvas DPL-3 (giluminis iki 40 cm, 3 m) Dirvos purentuvas DPL-4 (giluminis iki 40 cm, 4 m) Kultivatorius KLL-4 (4 m) Traktorinė puspriekabė PTL-10 (10 t) Traktorinė puspriekabė PTL-15 (15 t) Traktorinė puspriekabė PTL-18 (18 t) Traktorinė puspriekabė PTL-20 (20 t) Traktorinė puspriekabė PTL-30 (30 t)

– 32 000 Lt = 25 – 55 000 Lt = 47 – 79 000 Lt = 67 – 19 000 Lt = 17 – 32 000 Lt = 27 – 26 000 Lt = 24 – 34 000 Lt = 29 – 6 900 Lt = 5 – 24 000 Lt = 19 – 42 000 Lt = 35 – 55 000 Lt = 46 – 62 000 Lt = 52 – 99 000 Lt = 79

600 Lt 000 Lt 000 Lt 000 Lt 000 Lt 000 Lt 000 Lt 900 Lt 200 Lt 000 Lt 000 Lt 000 Lt 900 Lt

UAB LAUMETRIS Tel. 8 347 42390 arba 8 656 91419

Kainos nurodytos be PVM.

(Užs. 566)

Prekių kiekis ribotas. Yra papildomų sąlygų.

(Ka. 265)

(Užs. 191)

Kombainą CLAAS DOMINATOR-76 (3,9 m pjaunamoji, MB variklis, Lietuvoje neeksploatuotas, kaina 55 000 Lt). Skambinti tel.: 8 606 10 481, 8 606 10 487. (P. p)

(Užs. 562)

PARDUODA Žemės ūkio techniką ir padargus Naujas pakabinamas ir prikabinamas itališkas tręštuves AGREX (1,532 m, trąšadėžės 500–5 000 l). Teikiame pasiūlymus ES paramai gauti. Garantija. Pristatome. Skambinti tel.: 8 606 10 481, 8 606 10 487. (P. p) Traktorių MTZ- 952,3 (2006 m., 1500 motovalandų, papildomi svoriai, kaina 42 000 Lt). Skambinti tel. 8 606 10 487. (P. p)

Traktorių NEW HOLLAND-7840 su frontaliniu krautuvu (1993m., 110 AG, Lietuvoje neeksploatuotas, kaina 48 000 Lt). Skambinti tel. 8 606 10 487. (P. p)

Traktorių FENDT-615 (185 AG,1993 m., Lietuvoje neeksploatuotas, kaina 57 000 Lt). Skambinti tel. 8 606 10 487. (P. p)

Nebrangiai traktorines: bulviakases, bulviasodes, trąšų barstytuvus, šienapjoves, šieno vartytuvus. Arklines: bulviakases, akėčias, pakinktus arkliams, svarstykles, arpus, šutintuvus. Skambinti tel.: (8 346) 59 144, 8 612 20 892. (P. p) Įmonė parduoda naudotus: 3–6 m pločio diskinius ir noraginius skutiklius, trąšų barstytuvus, javų bei kukurūzų sėjamąsias, tankinimo volus, vartomuosius ir paprastus plūgus, įvairaus galingumo traktorius, kombainus, pakabinamus, prikabinamus ir savaeigius purkštuvus, rotacines šienapjoves su plaušintuvais ir be jų, plėvelės vyniotuvus, ritininius presus šienui, šiaudams ir žaliajai masei, prikabinamus žolės ir kukurūzų smulkintuvus, mėšlo kratytuvus, ritinių vežimo priekabas bei kitą techniką. Pristato į bet kurią Lietuvos vietą savo transportu. Skambinti tel. 8 620 66 089, Joniškėlis, Pasvalio r. Internete: www.agrarines.lt. (Ka. 178) Parduodame mobilųjį juostinį gaterį. Skambinti tel. 8 682 17 009.

(P. p)

Jeigu Jums nepavyko įstoti į aukštąją mokyklą ar dar nesate nusprendęs kur mokytis, KVIEČIU stoti mokytis į KAUNO MAISTO PRAMONĖS IR PREKYBOS MOKYMO CENTRĄ ir įgyti vieną iš šių specialybių:

P.S. baigę 10 klasių, galite toliau tęsti mokslą Centre esančiame Gimnazijos skyriuje ir įgyti ne tik diplomą, bet ir brandos atestatą.

Centre įgytos kompetencijos užtikrins saugesnę Jūsų ateitį.

(Ka. 238)

Traktorines betono maišykles (pakabinamos, 1 200 l, sukamos nuo darbinio veleno). Teikiame pasiūlymus ES paramai gauti. Garantija. Pristatome. Skambinti tel.: 8 606 10 481, 8 606 10 487. (P. p) Pigiai – įvairią suvirinimo įrangą KEMP, SVARK, TIG, INVERT ir kt. (superka, keičia, konsultuoja, atvyksta). Skambinti tel.: 8 657 88 851, 8 602 66 666. www.kempai.visiems.lt. (P. p) PARDUODA variklius JAMZ (235 AG), ekskavatorius-krautuvus, motoblokinę priekabą, motopurentuvus TEXAS (5,5 AG), 25 AG traktorius. Tel. 8 686 55 250

Mielas Jaunime,

1. Maisto pramonės darbuotojo; 2. Padavėjo-barmeno; 3. Konditerio; 4. Sekretoriaus; 5. Viešbučio darbuotojo; 6. Prekybos įmonių vadybininko padėjėjo.

2–7 korpusų plūgus KVERNELAND, universalias sėjamąsias, purkštuvus HARDI (800–2 400 l), trąšų barstytuvus BOGBALLE, AMAZONE, šieno presus (ritininius ir ryšulinius), žolės smulkintuvus, kultivatorius, volus-tankintuvus, lėkštes, siloso pjovimo peilį, srutvežį (6,5 t), ekologines akėčias, traktorius CASE -5150, JOHN DEERE -3040, MX -209, javų kombainus DRONNINGBORG -3000, -7000, -8500, JOHN DEERE-985, CLAAS DOMINATOR-98, -108, SAMPO -500, -600, -690, VOLVO-800, -830, -1110, -1130, kombainus dalimis DRONNINGBORG, CLAAS DOMINATOR-76, -108, NEW HOLLAND-1540, JOHN DEERE, VOLVO. Kaišiadorys, tel.: 8 687 77 448, 8 612 19 775. www.gudienostechnika.lt. (P. p) Traktorius iš Vokietijos: MTZ920, MTZ-820, MTZ su krautuvu, MTZ-82UK, MTZ-80UK, MTZ-82, MTZ-80, MTZ-550, MTZ-52, MTZ50, svorius prie MTZ, frontalinį krautuvą prie MTZ, daržinius ratus, variklį. Galime atvežti. Skambinti tel. 8 608 77 432.

(Užs. 535)

UAB „Maltosa“ perka SALYKLINIUS MIEŽIUS ir MIEŽIUS sutartinėmis kainomis. Atsiskaitome realiais terminais. Taip pat atliekame džiovinimo – valymo paslaugas.

Telefonai pasiteirauti: 8 37 456 415, 8 37 324 141. Centro buveinė: Taikos pr. 133, Kaunas; Vilniaus g. 42, Kaunas.

Dėl smulkesnės informacijos skambinti tel.: (8 387) 31 437, (8 387) 31 115, (8 387) 31 035. El. paštas maltosa@maltosa.lt. Slėnio g. 9 A, Švenčionėliai, Švenčionių r. (Ka. 263)

(Užs. 567)

Gręžiame ir pjauname gelžbetonį, mūrą, akmenį, keramiką. Kiaurymių diametras – nuo 20 mm iki 500 mm. Kiaurymių gylis iki 2 metrų. Pjūvio gylis – iki 430 mm. Nusiurbiame dulkes ir vandenį.

Tel. 8 655 42 312 (Užs. 565)

Gerą techniką iš Švedijos: JOHN DEERE-1085, -930, CLAAS DOMINATOR-85, -76, -38, NEW HOLLAND-TF44, -8080, -8070, -8060, -1550, LAVERDA-3700, -3400, DEUCHFAHR-1320, SAMPO-650, -410, MASSEY FERGUSON-307, -206, DRONNINBORG -3000, -7000, VOLVO-830, -900, -800, traktorius: NEW HOLLAND-8770, TM150, -8700, CASE -7130, -7110, -5130, -785, JOHN DEERE-4640, -4450, -4350, -2130, MASSEY FERGUSON-8155, -6170, plūgus (paprasti ir vartomieji, 2–8 korp.), KVERNELAND, OVERUM, sėjamąsias: VADERSTAD, NORDSTEN, STENGSTED, TUME, JUKO (2,5–6 m su trąšomis ir be jų), lyginimo volus, kultivatorius, diskinius skutiklius, germinatorius, trąšų barstytuvus, šieno ir šiaudų presus (ryšulinius ir ritininius) CLAAS, NEW HOLLAND, JOHN DEERE, WELGER, plėvelės vyniotuvus, šienapjoves, vartytuvus, pašarų dalytuvus, mėšlo kratytuvus, srutvežius, purkštuvus, priekabas, miško priekabas, šakų smulkintuvus, atsargines plūgų, sėjamųjų, traktorių dalis ir kt. Vievis, Statybininkų g. 9A, tel.: (8 5) 282 5181 (8–17 val.), 8 699 68 814 (technika), 8 699 68 813 (atsarginės dalys). Šiauliai, Lingailių g. 5, tel.: (8 41) 51 91 16 (8–17 val.), 8 699 49 420 (technika), 8 681 33 309 (atsarginės dalys). www.agrotaka.lt. (P. p)

Naujus ir naudotus: žolės smulkintuvus, šienapjoves, grėbliusvartytuvus, šieno rinktuvus, traktorius T-25, mėšlo kratytuvus, plūgus, kultivatorius, volus, frezas, lėkštines akėčias, bulviasodes, bulviakases, bulvių kombainus ANNA, rūšiuotuvus, kauptuvus, elektrinius piemenis, atsargines dalis ir kitą žemės ūkio techniką. Pristatome. Skambinti tel. 8 682 94 733.

(Užs. 561)

(Ka. 182)

(Užs. 454)

(Užs. 392)

PREKYBA LENKIŠKA ŽEMĖS ŪKIO TECHNIKA. Plūgais, šienapjovėmis, bulvių kasamosiomis, sodinamosiomis, purkštuvais, kaupikais, grėbliais, vartytuvais, žemės dirbimo frezomis.

Skambinti tel. 8 604 92 019. (P. p.)

Pigiai – frezas, krautuvus, lėkštes, kultivatorius, plūgus, barstytuvus, purkštuvus (300–1 000 l), grūdų ir šieno pūstuvus, valomąsias, malūnus, traiškytuvus, bulvių sodinamąsias, kasamąsias, srutvežius, rūšiuotuvus, šutintuvus, dalgines ir rotacines žoliapjoves, žolės smulkintuvus, įvairius presus ir jų adatas, vartytuvus, plėvelės vyniotuvus, mėšlo kratytuvus, špagatą, elektrinius piemenis, atsargines dalis, agregatus japoniškiems traktoriams, plūgą KVERNELAND (vartomas, 5 korpusų su lingėmis), traktorių MTZ ir T-25 kabinas. Pristatome. Tvarkome dokumentus gautai ES paramai. Skambinti tel.: 8 682 38 101, 8 346 60 092, 8 674 87 028. (P. p) Parduodami čekų gamybos PANTER motoblokai su įvairiais priedais (žoliapjovė, kultivatorius, sniego valytuvas ir t. t.), savaeigės diskinės žoliapjovės (tinka aukštai žolei pjauti), moduliaciniai agregatai (našumas 0,1–0,9 ha/val.) Daugiau informacijos tel.: (8 37) 33 1073, 8 618 79 433 arba www.juolaina.lt. (P. p) MTZ-82 UK, MTZ-820 (2005 m.) (tvarkingi, iš Vokietijos), MTZ-80 UK (su krautuvu), MTZ-80 varikliai, MTZ varomas priekinis tiltas. Skambinti tel. 8 699 48 991. (P. p) Bulvių kombainą, kasamąją, T-25, grūdų pūtiką, lėkštes, kultivatorių, plūgus, MTZ-82, šieno presą, kratytuvą, frezą. Skambinti tel.: (8 315) 75 195, 8 698 43 290. (Aln. 81)

Traktorius MTZ-920 UK, MTZ-82.1 UK (su krautuvu), MTZ-80 UK, T-25. Skambinti tel. 8 640 24 748. (PR. 32)

Savivartį MAN-41462 (1992 m., 8x4, geros būklės, kaina 50 000 Lt). Skambinti tel. 8 687 29 349. (Ka. 258)

Didelį ir našų arpą grūdams, sėkloms valyti ir rūšiuoti. Skambinti tel. 8 687 66 870. (Ka. 174)


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Skelbimai

29

PARDUODA Žemės ūkio techniką ir padargus Veikiantį kombainą NIVA SK-5M su kupetuotuvu (1987 m., kaina 6 000 Lt). Skambinti tel. 8 687 30 734, Širvintos. (P. p)

Naujas lenkiškas rotacines šienapjoves, purkštuvus (1 450 Lt), vartytuvus (900 Lt), bulviasodes (1 400 Lt), barstytuvus (750 Lt), plūgus, kultivatorius (1 100 Lt), purkštuvus (su TA), bulvių kasamąsias (3 000 Lt), kauptuvus (650 Lt). Pristatymas nemokamas. Skambinti tel. 8 611 60 531.(Ka. 191) Dėmesio! Prekiaujame žemės ūkio technika: žolės smulkintuvais, presais, šienapjovėmis, žolės vyniotuvais, tankinimo volais, tręštuvėmis, priekabomis ir kita žemės ūkio technika. Naudota technika: kombainais CLAAS DOMINATOR-96, -98, -108, -116, -118, LEXION-460, -480, -560, -580, -600 ir jų dalimis, DRONNINGBORG, MF-27, -31, -36RS, -38, -40RS, NEW HOLLAND, rapsapjovėmis, šienapjovėmis, žolės smulkintuvais TAARUP, CLAAS JAGUAR-690, -695, vyniotuvais, vartytuvais, rinktuvais, priekabomis, presais, sėjamosiomis VADERSTAD, NORDSTEN, STEGSTED, tankintuvais, tręštuvais, purkštuvais, plūgais, tankinimo volais, skutikliais, traktoriais: FENDT, JOHN DEERE, CASE, JCB, krautuvais, ekskavatoriais, teleskopais. Tiekiame naujas ir naudotas atsargines dalis. Skambinti tel.: 8 687 96 308, 8 614 51 015. www.agrolasmuo.lt. (P. p)

Augalus Gerai žiemojančius kvietrugius PIGMEJ, GRANADA, rugius FEMANDO, EVOLO, GONELA, VISĖLA, BALISTIK. Skambinti tel.: 8 698 76 649, 8 612 83 977. (Pa. 207) Žieminius rapsus, kvietrugius, kviečius (sėklai). Skambinti tel. 8 614 25 596. (P. p) Parduodu žieminių kviečių sėklas SV MAXI. Skambinti tel. 8 687 40 164. (P. p)

Žieminius kviečius TORAS (atsparūs iššalimui). SKambinti tel. 8 614 40 857. (P. p) Žieminių rapsų, kviečių, miežių, rugių, kvietrugių sėklas. Skambinti tel.: 8 672 81 020, 8 671 64 368. (Pa. 191)

Gyvulius Parduodu 5 metų arklį. Skambinti tel. 8 652 70 417.

(Ka. 269)

Parduodame karvių bandą. Skambinti tel. 8 635 66 782.

(M.)

Dvi ožkytes (1,5 mėn., kaina suartinė). Skambinti tel. 8 684 02 090, Kauno r. (SM. 712)

Įvairūs Parduodu naują apvalių rąstų pirties medieną su terasa, paruoštą surinkti. Matmenys: 6 x 9 m, sienojai 25 cm skersmens. Kaina – 13 000 Lt. Skambinti tel. 8 680 43 993. (Ka. 268) Pieno linijas DELAVEL (mažai naudotos), sodybą Lenkimų miestelyje, Skuodo r. Skambinti tel. 8 614 25 596. (P. p) Baltas, raudonas skylėtas plytas, atvežame ir iškrauname. Skambinti tel. 8 612 24 747, Jaunius. (SM. 718)

1 000 l plastikines talpyklas (konteinerius) vandeniui, degalams laikyti. Atvežame. Skambinti tel. 8 620 51 489. (SM. 719) Parduodamos negyvenamos patalpos Savanorių prospekte, Vilniuje. Bendras plotas 1 417,64 kv. m. Patalpoms reikalinga kapitalinė rekonstrukcija. Įdomi vieta. Patalpų kaina 500 000,00 Lt. Skambinti tel. 8 689 58 772, Lionė. (P. p)

Naujas avių kirpimo žirkles (kaina 579 Lt). Plačiau: www.hopshop.lt, tel. 8 656 62 110. (Ka. 259) Darbo kėdes SOLO (ant ratukų, kaina 200 Lt), stačiakampius darbo stalus (ant 4 metalinių kojų, kaina 400 Lt), lenktus darbo stalus (kairinius ir dešininius, ant metalinių kojų, kaina 650 Lt). Skambinti tel. 8 652 64 141, Vilnius. (P. p)

Pilką putų polistireną (neoporą) nuo 148 Lt už m3. Skambinti tel. 8 616 50 351. (Ka. 254)

(Ka. 261)

Didžiausias pavarų diržų kombainams asortimentas: • Trapeciniai Z, A, B, C, D, E profilio • Aukšto profilio SPZ, SPA, SPB, SPC • Variatoriniai 36, HL, HM • Daugiaeiliai 2HB, 3HB, 4HB, 5 HB, 6HB • Plokšti ... ... virš 1000 išmatavimų sandėlyje

Padangos javapjūtei ! • 10/80-12 10PR • 800/65 R32 • 12.5/80-18 16PR • 900/60 R32 • 1050/50 R32 • 14.9-26 8PR ir per 500 kitų • 18.4-26 12PR išmatavimų • 16.9-30 12PR sandėlyje • 650/75 R32

GERIAUSIOS KAINOS!

(Užs. 528)

Stogų dangas (nuo 14,40 Lt už m2). Didžiausias pasirinkimas. Skambinti tel. 8 615 13 921. (Ka. 255) Klinkerines ir apdailos plytas (nuo 0,99 Lt už vienetą). Skambinti tel. 8 663 53 820. (Ka. 256) Tvoras BETAFENCE (kaina nuo 5 Lt už m2). Skambinti tel. 8 615 13 925. (Ka. 257) Pirties krosneles (kieto kuro su vandens talpykla ir nerudijančias). Galime atvežti. Kaina nuo 699 iki 999 Lt. Skambinti tel. 8 647 29 620. (P. p)

PERKA Žemės ūkio techniką ir padargus MTZ markės traktorius, DON kombainus, 4, 6 t priekabas, rusiškas grūdų sėjamąsias, detales ir kitą žemės ūkio techniką. Skambinti tel. 8 648 71 469. (SM. 716)

Frontalinį krautuvą, montuojamą traktoriaus priekyje, sėjamąją SZ3,6, didžiuosius lyginimo volus. Skambinti tel. 8 670 98 436. (SM. 722) Perkame MTZ BELARUS-82 traktorių (gali būti su priedais). Skambinti tel. 8 615 17 673. (P. p) Presą KIRGISTAN, šienapjovę FORTSCHRITT-E302, -E303, traktorių MTZ-80, -82 (didelėmis kabinomis, gali būti su frontaliniu krautuvu). Skambinti tel. 8 683 52 144. (Ka. 187)

MTZ-82, -952 arba kitą MTZ markės traktorių, frontalinį krautuvą, mėšlo kratytuvą, priekabą, plūgą KVERNELAND, T-40 AM. Skambinti tel. 8 612 72 617.

(Užs. 393)

GRŪDAI: Superkame grūdus ir rapsus.

(Užs. 557)

Galime išsivežti patys. Tel. : 8 650 19 864 Kėdainių r., 8 685 15 598 Šiaulių ir Panevėžio r., 8 655 05 543 Marijampoles r. El. paštas: grudai@imlitex.lt

S U P E R K A M E įvairius grūdus. Galime mokėti avansą, produkciją pasiimti savo transportu (naujas, pritaikytas grūdams vežti). Teikiame grūdų priėmimo, džiovinimo, valymo, saugojimo, pakrovimo paslaugas. Mažeikiai, Geležinkelio g. 1. Tel: 8 652 80 522, 8 615 85 873.

(Ka. 252)

Brangiai įmonė – karves, bulius, telyčias. Sveria, moka priedus. Skambinti tel. 8 616 24 730. (Pa. 197) Įmonė nuolat superka įvairaus įmitimo arklius, pasiima savo transportu, moka PVM. Skambinti tel: (8 440) 73 535 8 686 40 593. (P. p) Brangiai – bulius, karves, telyčias. Mokame 6–21 proc. Atsiskaitome iš karto. Skambinti tel. 8 614 57 417. (RŽ. 32)

(Užs. 538)

Įvairūs Perku mišką. Moku nuo 3 000 iki 25 000 Lt už 1 ha. Skambinti tel. 8 685 41 618. (UD. 27) Perku senus rusiškus motociklus, jų dalis bei techninius pasus, rusiškus automobilius. Skambinti tel.: 8 627 25 612, 8 611 65 883. (Ui. 11/09) UAB „Dagmedis“ perka mišką su žeme arba išsikirsti. Skambinti tel. 8 698 24 238. (P. p)

(Ka. 241)

Augalus Superkame pramoninius obuolius nuo 20 t, atsiskaitome iš karto, pasiimame savo transportu. Skambinti tel. 8 653 49 779, Valdas. (SM. 717)

Superkame žirnius, rapsus, grikius, atsiskaitome iš karto, pasiimame savo transportu. Skambinti tel. 8 653 49 779, Valdas. (SM. 720)

(Ka. 267)

Kviečius, kvietrugius, rugius, salyklinius miežius, rapsus ir kitus grūdus. Skambinti tel.: 8 683 48 679, 8 656 76 628. (Pa. 192) Kviečius, miežius, kvietrugius, avižas. Galime išsivežti savo transportu. Atsiskaitome iš karto. Skambinti tel. 8 675 97 996.

KREIPTIS:

(Pa. 206)

Tel.: (8 342) 54 461, (8 342) 20 963 Žemdirbių g. 5, VILKAVIŠKIS Tel. (8 343) 52 262, mob. tel. (8 699) 60 923 Sasnavos g. 70, MARIJAMPOLĖ Tel.: (8-5) 2 135009 Metalo g. 19, VILNIUS El.p. rytas@rytas.lt

www.rytas.lt (Užs. 523)

Gyvulius Įvairaus įmitimo arklius (galimas keitimas). Skambinti tel. 8 611 16 161. (Ka. 249)

Karves, jaučius, telyčias. Moka PVM, sveria, atsiskaito vietoje. Skambinti tel.: 8 699 90 758, 8 685 51 635. (Pa. 195) Galvijus. Sveria, moka už gyvą svorį. Atsiskaito iš karto. Skambinti tel.: 8 687 59 906, 8 686 07 974, 8 611 27 965. (Vr. 35) Skerdykla – bulius, telyčias, karves. Sveria, moka priedus. Pasiima. Skambinti tel. 8 612 08 756. (Pa. 196) (Užs. 513)


30

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Skelbimai PERKA

PARDUODAMAS specialus sirupas bitėms maitinti.

Įvairūs

Pr

istat Išrašomos sąskaitos ES paramai gauti. o Lietume viso voje je Tel. Vilniuje – (8 5) 239 2533; mob. 8 699 73 817. Kaune – (8 37) 37 5103 mob. 8 699 73 820. (Užs. 527)

(Užs. 115)

Brangiai perkame mišką su žeme arba išsikirsti. Atsiskaitome iš karto. Teikiame miškavežio paslaugas. Skambinti tel. 8 687 77 425. (P. p) UAB „Agroland“ perka žemę ūkininkauti ir mišką visoje Lietuvoje. www.agroland.lt. Skambinti tel. 8 683 33 955. (P. p) Perku rusų gamybos motociklą URAL arba DNIEPR ir DNIEPR dokumentus. Skambinti tel. 8 688 53 223. (Ka. 264) Pirksiu sodybą ar žemės sklypą prie vandens telkinio ar miške su teise statyti. Skambinti tel. 8 698 51 269. (P. p) Perkame mišką su žeme visoje Lietuvoje. Skambinti tel. 8 640 39 920. (P. p)

ĮVAIRŪS (Užs. 10)

Betoninės pramoninės grindys. Skambinti tel. 8 655 66 888. (Ka. 262)

(P.p.)

E.Bundausko gamybinė komercinė įmonė perka miškus, biržes išsikirsti. Atlieka kirtimo ir traukimo paslaugas. El. p. e.bundauskas@gmail.com. Tel. 8 698 06 554, faks. (8 448) 43 268. (Pl. 91) Brangiai perkame mišką. Pigiai rengiame miškotvarkos projektus. Skambinti tel.: 8 610 08 437, 8 655 29 683. (Pa. 201)

PRANEŠIMAI Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas, esantis Laisvės pr. 79 A, Vilnius, priėmė ieškovės „S. IMPERIJA Creditor. lt“ ieškinį atsakovui Jaroslavui Doveiko (gim. 1976-03-28), paskutinė žinoma gyvenamoji vieta – Skersinės g. 19-2, Vilnius, dėl 620 Lt skolos, 223,10 Lt delspinigių, 150 Lt baudos, 5 proc. metinių palūkanų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo. Jaroslav Doveiko per dvidešimt dienų nuo pranešimo paskelbimo spaudoje privalo pateikti teismui atsiliepimą į ieškinį. Atsiliepimo nepateikus, teismas ieškovo prašymu gali priimti sprendimą už akių. (P. p)

PASLAUGOS Gaminame įvairias plienines stogų, sienų dangas, tvorų elementus. www.plieniniaistogai.lt. Skambinti tel. 8 698 14 485.

(Pa. 214)

Gamina, montuoja įdėklus, pristatomus apšiltintus kaminus. Valo kaminus, naudoja 0,5 ir 0,8 mm skardą. Skambinti tel.: 8 617 62 969, 8 694 01 529. (Pa. 209)

(Užs. 391)

Parduodame

(Užs. 539)

TRĄŠAS :

z Azotines, z Kompleksines, z Fosforo, z Kalio.

Tel. (8-37) 337908, mob.tel. (8-655) 13868, el. paštas: emilis@imlitex.lt

Kaminų valymas, kaminų mūras, įdėklai. Kiti statybos ir apdailos darbai. Skambinti tel. 8 617 25 482. (Pa. 204) Iš įmonių ir ūkininkų surenka, nemokamai išveža didmaišius nuo trąšų, plastikinę tarą, įvairią plėvelę, išrašo atliekų deklaracijas. Skambinti tel.: 8 612 45 594, 8 686 85 914. (P. p) Juostiniais gateriais (elektra, benzinas, dyzelinas) pjauname medieną pas klientą. Parduodame juostinį mobilų gaterį. Skambinti tel.: 8 685 69 805, 8 652 42 961. (P. p) Javų ir rapsų nuėmimo paslaugos. Skambinti tel.: 8 605 67 389, 8 616 35 485. (P. p) VANDENS GRĘŽINIAI, GEOTERMINIS ŠILDYMAS. Darbai nuo A iki Z visoje Lietuvoje ištisus metus! Garantija, priežiūra. Skambinti tel.: 8 616 08 020 Linas, 8 686 83 265, Rolandas. www.melkerlita.lt. (Ka.100) Kilnojamuoju gateriu pjauna medieną (atvyksta į namus). Padeda įsigyti medienos. Parduoda pjautą statybinę medieną (priima užsakymus). Skambinti tel. 8 687 30 551. (K. 69) Gręžiniai. Geoterminis šildymo nuotekų, drenažų sistemos įrangos pardavimas, montavimas. Skambinti tel. 8 600 60 409. (P. p)

SIŪLO DARBĄ Ūkyje reikalingas darbininkas. Skambinti tel. 8 615 73 745. (P. p) Reikalinga melžėja, mokanti melžti karves aparatais (gali būti ir vyras). Skambinti tel. 8 690 08 874. (P. p)

(Ka. 251)

(Užs. 563)

Ūkyje reikalingi darbininkai. Apgyvendiname, atlyginimas sutartinis. Skambinti tel. 8 698 86 648. (P. p) Šeimai dirbti ūkyje, Panevėžio r. reikalingi šėrikas ir melžėja. Apgyvendiname. Skambinti tel. 8 650 86 625. (VB) Nedideliame ūkyje reikalinga moteris mokanti, melžti karves rankomis (Utenos r.). Skambinti tel. 8 678 38 668. (SM. 715) Ūkininkui Pakruojo r. reikalingas traktorininkas-kombainininkas. Apgyvendiname, atlyginimas sutartinis. Skambinti tel. (8 421) 47 303. (P. p) Ūkyje reikalingas vyras, mokantis melžti karves rankomis ir dirbti su technika. Skambinti tel. 8 678 38 668. (SM. 706) Reikalingas vienišas žmogus nuolat gyventi ir dirbti. Apgyvendiname ir maitiname. Skambinti tel. 8 658 71 099. (SM. 710) Reikalingas vyras padėti ūkio darbuose sodyboje, pageidautina išmanantis mechanizatoriaus darbus, mokantis skersti kiaulę. Priimame gyventi. Skambinti tel. 8 678 50 287. (P. p) Reikalinga moteris padėti dirbti ūkio darbus sodyboje ir mokanti melžti karvę. Priimame gyventi. Skambinti tel. 8 678 50 287. (P. p)


2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Anupras Dirvelė apie...

Magiški skaičiai Petras Šiūtė

...moteris Tikiuosi, kartais pamiršti tu poterius, Arba atsikratai tu seno raugo... Kas gali būt gražiau už moterį, Nebent jos draugė.

...savanaudžius Į tave aš kreipiuosi, paršeli, Neužtenka vien tik norėti. Atėjai, pamatei, pasišalink, Leisk kitiems pažiūrėti.

...perspektyvumą Pagiria darbdavys ir draugai, Moka kai kas pagirti. Būti perspektyviam neblogai, Blogai perspektyviam numirti.

...teisėtvarką

Kai Seimo narys Arūnas Valinskas pareiškė esąs vienas iš trijų svarbiausių šalyje asmenų, iš jo šaipėsi visi, kas tik ūpo turėjo. O Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas, įvertindamas žmonijos pažangą, nusprendė trejetą padauginti iš 10-ties ir Šiaulių savivaldybės paprašė skirti tarnybinį butą, kuris esą reikalingas „vienam iš 30-ties“ jo pareigūnų. Netrukus paaiškėjo, kad tas „vienas iš 30-ties“ yra pats E.Lapinskas, kuris, atrodo, žinojo ir kitą magišku laiko-

mą skaičių – 7. Šiuolaikiškai jį padaugino iš 10-ties ir Policijos departamento paprašė 70 tūkst. litų būsto remontui. Viskas, ko gero, būtų gerai ir tyliai pasibaigę, jei nebūtų sujudęs Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, kuris tokį žongliravimą apskundė Vidaus reikalų ministerijai, o kai šios tyrimas netenkino – Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Sunku prognozuoti, kokios bus to tyrimo išvados, bet profsąjunga jau savo išvadas padarė: viršininko buto remontui skirtų pinigų užtektų dviem patruliams išlaikyti apskritus metus.

Irena Žagminienė Raseinių rajono taryboje, kai meras Remigijus Ačas į Estiją išsirengė su dviem tarybos nariais Dariumi Ulicku ir Edgaru Juška, opozicija iškart šerį pašiaušė. Girdi, kodėl į Estiją vyksta tik vyriškosios lyties atstovai, o E.Juška netgi antrą kartą deleguojamas? Buvusios Seimo narės Onos Babonienės manymu,

delegacijos sudėtį reikėtų papildyti bent viena moterimi. Padėties gelbėti šoko mero R.Ačo bendražygė O.A.Radčenko. Ji pareiškė, kad kitąkart delegaciją galės sudaryti tik moterys. Liko tik viena neaišku, kodėl tokie klausimai iš viso rajono tarybos posėdžiuose iškyla ir kodėl į komandiruotę vykstančioje vyriškoje kompanijoje moterys nepageidaujamos?

...protingą tetą Oi, ir protinga teta... Štai neseniai sumąstė, Kad laimė – kaip sveikata, Kol jos pakanka – nepastebi.

...asmenybės reikšmingumą

...moterų draugystes Saldžiai moterys pragysta, Kai sulaukia svečio. Dviejų moterų draugystė – Sąmokslas prieš trečią.

...nepakeičiamus Žinau tai ne pirmą parą, Kitiems net aiškinti imu: Nepakeičiamų tikrai nėra, Bet labai daug nepastebimų.

...šeimyninius santykius Žmona šaukia ant vyro, kiek gali, Žinoma, ne dėl muzikinio fono. Vyras: „Brangioji, pakeisk plokštelę Arba aš pakeisiu patefoną“.

Jonas Mačiukevičius

Žengia Raulas ir dainuoja: – Lietuva – šalis gražioji. Upės, jūros, ežerai... Kur užmesi – unguriai.

Onės, aišku, balsas plonas – Lyg smetoniškas „žiponas“. – Ungurėliai, unguriai... Jų ir Vilniuje – būriai.

– Unguriuoja, Dieve mano, Kas kaip moka ir išmano. Sako, jau tokia mada – Unguriuok ir bus nauda.

Pasigavęs liesą kuoją, Ir Anupras užniūniuoja: – Lietuva – šalis gražioji. Kur, gražuole, unguriuoji?

Bobulė Agota keičia religiją

Lanko žmogus net vietas šventas. Dairosi mieste ir kaime. Prasmės gyvenime ieško tas, Kuris nesurado laimės.

Nedarykit problemų, utėlės, Nedraskykit nagais krūtinės. Kas atėjo tik su alaus buteliu, Tam ir teks subėgioti degtinės.

Rimanto Dovydėno piešiniai, Stasio Varnecko žodžiai

Pašilių naujienos

...prasmės ieškotojus

...nevykėlius

Anupro Dirvelės nuotykiai

Pasigedo lygybės

Žino tie, kurie lindo pro langus, Kurie svarbių pažadų netesėjo: Advokatai dabar tokie brangūs, Kad geriau nusipirkti teisėją.

Jeigu apie tave galvoja blogai, Nesvarbu – priešai arba draugai – Nesijaudink, bičiuli Nojau, – Svarbu, kad galvoja...

31

Spyglys

Stasys Daugėla Krepšinio bumas. Jis išryškino tautos dvasią, susitelkimą, užglaistė socialinius nelygumus ir kitokias priešpriešas. Bambekliai nebereikalauja didinti minimalų darbo atlygį, jiems nebesvarbu, kad kasdien brangsta duona ir pienas. Net ir tie, kurie buvo pakilę emigruoti, laikinai nuleido sparnus. Argi galima palikti tėvynę tokiu svarbiu tarpsniu? Spirgėti už Lietuvą, kaip žinia, galima ir iš tolo, bet šildytis jos šlovės spinduliuose maloniau po trispalve. Šis bumas pakoregavo ir politiką. Seime nebėra nei pozicijos, nei opozicijos – visi varo už Lietuvą. Tai daro, žinoma, vengdami pražangų. Juk pakanka penkių švilpukų – ir lauk iš aikštelės, tai yra iš politikos. Nepadėtų nė didžiausia atgaila. Krepšinio bumas neaplenkė ir Pašilių. Net sodiečio Bindoko anūkas Linelis, kuriam tik užvakar sukako treji, vaikšto paskui vištas ir čiauška: – Kaip dėsiu. Is vilsaus. Artėjanti krepšinio fiesta dar labiau veikia augesnius sodiečius. Štai

vienkiemio ūkininkas Vacys stengsis šį mėnesį sudoroti visus žiemkenčius, vasarojų, derlių supils į aruodą arba parduos, jei kas pirks. O paskui įsikurs prie savo naujo skaitmeninio. Bulvės palauks bobų vasaros – taip joms ir reikia. Barmenė Morta iš pradžių nuogąstavo, kad tas dvi ar tris superkrepšinio savaites jos kuklus bariukas liks apytuštis – visa ištikimoji klientūra kiurksos namuose, sukišusi nosis į ekranus. Tačiau profesinis išradingumas, tautos charakterio supratimas jai padės ir šį kartą. Sprendimas paprastas kaip du kart du: barelyje reikia pastatyti televizorių. Kai baigsis tas krepšinio siautulys, bus galima į alaus mėgėjų sąmonę transliuoti ir šventas mišias. Užu skobnių išsikėtojusiems vyrams jos tikrai nepakenks. Ir kas paskui išdrįs teigti, kad ponios Mortos įstaigoje stinga dvasingumo? Bet didžiausią radikalumą pademonstravo bobulė Agota. Visą mielą amželį buvusi uoli katalikė, prieš kelias dienas ėmė ir pareiškė parapijos ganytojui:

– Pranešu, kad atsisakau visų sakramentų, kuriuos iš tamstos rankų esu gavusi. Nuo šiol mano religija – krepšinis. Važiuoju pas Garastą. Jis mane naujų poterių pamokys. Vargšas klebonas net sumirksėjo iš netikėtumo. Kur tai matyta? Poteriavo, su „Tėve mūsų“ nesiskirdama, zakristijonui ožkos sūrį nešė, kad tas ilgiau paskalambytų, kai Dievulis jos sielos įsigeis, o dabar... – Gal tu, Agota, pakvaišai? Atsisakyti dangaus malonių, kada jos jau ranka pasiekiamos, ir susidėti su krepšiniu? Kai Dievas pasaulį tvėrė, apie krepšinį nė minties nebuvo. Tarp mūsų Bažnyčios ir Lietuvos krepšinio nematau nieko bendro. – O aš matau, – mandagiai nutraukė savo buvusį ganytoją bobulė Agota. – Štai, pavyzdžiui, Katalikų bažnyčioje dvylika apaštalų. Jonas, Petras, Tadas, Tomas... Pats, kunigėli, geriau žinai. Lietuvos krepšinio komandoje irgi dvyliktukas. Jonas, Tomas, Simas, Šarūnas... Turime ir po vieną mesiją, jeigu Kemzūra taip pavadintume. Katalikai tiki, kad pateks dangun, o krepšininkai – kad pakils ant aukščiausio garbės laiptelio. Visi, kaip matote, aukštyn žiūrime. – O jeigu tie dvylika jūsų apaštalų, kurie netrukus susigrums dėl tuštybių tuštybės – Europos medalių, jus skaudžiai nuvils? Jeigu ims ir prakiš? Įsivaizduoju, koks jūsų gretose pasigirs dantų griežimas. – Negi pirmas kartas... Mes žinome, ką tokiu atveju daryti. Jūs parodėte... – Gal galėtum, Agot, be užuominų? – Galėčiau, – atsakė bobulė Agota, dabar jau ne katalikė, o krepšinio davatka. – Jeigu jau taip atsitiks, mes savo mesiją... nukryžiuosime. Kaip ir jūs anais laikais... Visi dvylika mūsų apaštalų irgi gaus. Pagal nuopelnus...

Juokingi perliukai iš mokytojų lūpų (Kalba netaisyta)

Antrasis pasaulinis karas tai jums ne vėžliukai nindzės. ☺☺☺ Gal aš ir kvailas, gal ir bukas, bet fizikos aš jus išmokysiu. ☺☺☺ Nagi, eik prie lentos atsakinėti, kad būtų už ką dvejetą parašyti! ☺☺☺ Rytoj, Edvinai, atsineši iš namų sulankstomą lovelę. Tavo mama nuo šiol gyvens klasėje, nes man gaila ją kiekvieną dieną kviesti į mokyklą. ☺☺☺ Taigi su dinozaurais mes išsiaiškinome, ir jie išmirė. Važiuojam toliau. ☺☺☺ Justai! Tau žiūrėti į tą nustipusią katę kieme įdomiau negu į mane? Tu man pasakyk, nebijok. Jei įdomiau, aš nusileisiu į kiemą, atsistosiu šalia tos katės ir pasakosiu iš ten. ☺☺☺ Namų darbai taip vadinasi ne todėl, kad juos reikia palikti namuose. ☺☺☺ Į tualetą išleidžiu tik su dideliu noru veide. ☺☺☺ Ei, jūs, paskutiniame suole! Baikit plepėti arba mikliai jus persodinsiu – vieną į kalėjimą, o kitą į psichiatrijos ligoninę. ☺☺☺ Romai, nagi nutaisyk protingą veidą! Ne, ne tokį, o adekvatų tavo amžiui! linksmas.net


32

2011 m. rugpjūčio 13 d. • Nr. 64 (9083) Valstiečių laikraštis

Pasaulis margas

Dž.Albos vaikai nebus aktoriai Išduos pirštų Antro vaiko besilaukianti aktorė tik tada galvoti apie karjerą kino sri- atspaudai Džesika Alba aktorės karjerą pradėjo būdama trylikos metų, tačiau savo atžaloms moteris to nelinki. Patrauklioji Holivudo aktorė įsitikinusi: pirmiausia vaikas turi baigti koledžą ir

tyje. Būtent taip ji auklėja savo trejų metų dukrą. Dž.Albos vyras Kešas Varenas taip pat dirba pramogų versle, tad abu puikiai žino tokio gyvenimo būdo pranašumus ir trūkumus.

Didžiosios Britanijos mokslininkai papildė daktiloskopijos technologiją galimybe iš žmogaus pirštų atspaudų gauti papildomą informaciją. Pasak jų, tai reiškia, kad įvykio vietoje paimti įtariamojo pirštų atspaudai ne tik gali padėti atskleisti jo tapatybę, bet ir pranešti, ar jis pastaruoju metu vartojo narkotikus, lietė sprogstamąsias ar kitas chemines medžiagas. Mokslininkų teigimu, šią technologiją teismo ekspertizėje bus galima naudoti jau po 3 metų. Asmenys pagal pirštų atspaudus identifikuojami tik tuo atveju, jei policijos duomenų bazėse jau yra jų pirštų atspaudų pavyzdžiai. Vadinasi, anksčiau į pareigūnų akiratį nepatekusius nusikaltėlius identifikuoti bus vis dar sunku.

Grožio paslaptis – duona ir makaronai Išraiškingų veido bruožų ir nepriekaištingos figūros aktorei Evai Mendes pavydi ne viena. Holivudo žvaigždė prisipažįsta, kad išlaikyti gerą figūrą yra labai sunku. Tai padaryti jai padeda speciali dieta ir treniruotės. E.Mendes yra viena populiariausių aktorių Holivude. Gera išvaizda aktorei – labai svarbi. Dėl to mote-

Kūdikio lytį V.Putinas ištraukė dvi antikines vazas parodo motinos kraujas Būsimiems tėvams, norintiems sužinoti dar negimusio kūdikio lytį, tereikia atlikti motinos kraujo testą. Testai, nustatantys embriono DNR motinos kraujyje, atliekami daugelyje šalių, tačiau iki šiol buvo abejojama jų patikimumu. JAV ekspertai patikrino daugiau nei 6 tūkst. testų rezultatų ir išsiaiškino, kad jų patikimumas – 98 proc., jei kraujo tyrimas atliktas ne anksčiau kaip septintą nėštumo mėnesį. Jeigu testas atliekamas anksčiau, jo rezultatai gali būti klaidingi. Šlapimo tyrimo rezultatai taip pat nėra patikimas būdas nustatyti kūdikio lytį.

Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas dar kartą patvirtino savo kieto vyruko įvaizdį. Paniręs į jūros dugne esančius antikinio Graikijos miesto Fanagorijos griuvėsius, netrukus jis į viršų iškėlė dvi antikos laikų vazas. Manoma, kad vazos galėjo sudužti iškraunant laivą,

ir buvo išmestos per bortą. V.Putinas neatmetė galimybės, kad šio miesto vietoje bus įsteigtas povandeninis muziejus. Fanagorija – didžiausias antikinis miestas Rusijos teritorijoje. Jis buvo įkurtas maždaug prieš 2550 metų. X a. pradžioje gyventojai dėl nežinomų priežasčių jį pali-

ris reguliariai sportuoja ir valgo daug duonos bei makaronų. Aktorė atskleidė ir kitus valgymo įpročius: vietoje mėsos ji valgo žuvį, o vietoje baltųjų ryžių – ruduosius. Kita E.Mendes geros figūros paslaptis – sporto treniruotės ir joga. Pastarosios užsiėmimus seksualioji žvaigždė lanko du kartus per savaitę.

Būdas pasipelnyti

ko. V.Putinas nevengia supermeno įvaizdžio. Anksčiau jis naikintuvu nuskrido į Čečėniją bei povandeniniu laivu nusileido į Baikalo ežero dugną. Ministras pirmininkas mėgsta fotografuotis su savo juodu dziudo diržu ir demonstruoti treniruotą kūną.

(Užs. 574)

Kad pagyvintų prekybą kvaišalais, viena narkotikų prekeivių gauja Brazilijoje kokaino maišelius puošia mirusios atlikėjos Eimi Vainhaus atvaizdu. Tokių maišelių kaina siekia 11 eurų. „Žiniasklaidoje netrūksta informacijos apie tai, kad E.Vainhaus vartojo narkotikus. Tuo naudojasi kvaišalų prekeiviai“, – sakė policijos atstovas. Tiesa, atlikėjos pavardė nuotraukose parašyta neteisingai. Per reidą pareigūnai aptiko ir narkotikų paketėlių su gegužės pradžioje nukauto „Al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno atvaizdu. 27 m. E.Vainhaus buvo rasta negyva savo bute Londone liepos 23-iąją. Penkių „Grammy“ statulėlių laimėtoja keletą metų kovojo su priklausomybe nuo alkoholio ir narkotikų.

VL, Eltos inf. ir nuotraukos

Valstiečių laikraštis 2011 08 13  

Valstiečių laikraštis 2011 08 13

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you