Page 1

№1(11) Січень 2014

ELSA Uzhhorod вітає усіх з Новим роком! Правління та усі члени ELSA Ужгород вітають своїх читачів і усіх інших жителів планети Земля з Новим роком. Це рік синього коня, тож сміло стрибайте йому на спину і мчіть галопом до свого щастя. Бажаємо вам любові,щастя, слави і багатства, що ж ще потрібно юристу)


ELSA Uzhhorod Дякую усім авторам, які писали, пишуть і будуть писати статті для “Ордеру”. Ви найважливіша ланка цієї системи. Саме ви наповнюєте пусті сторінки словами і змістом. І, звичайно ж, не можна забувати про Вас, дорогий читач. Саме Ви приносите сенс в існування “Ордеру”. Саме для тебе ми пишемо і працюємо. Саме для Вас ми відроджуємось і оновлюємось. Спасибі Вам, читачі, те що ви робите для нас - це найголовніше. Адже саме у ваших руках написані слова оживають.

Від редактора

Привіт усім, хто відкрив цей новий номер “Ордеру”. На деякий час ми зникли з поля зору наших читачів. Але зараз ми відроджуємось. “Ордер” постає з попелу, як фенікс і тепер буде палати ще сильнішим вогнем. Ми розправимо свої крила і полетимо на зустріч Вам, дорогий читач. Хочу передати особливий привіт Наталії Антонюк, колишній улюбленій редакторці цього видання, яка зараз живе і працює в Канаді. “Ордер” повертається в новому році. І ми “Ордер” дякує тобі за ту роботу, яку ти зробила будемо працювати з подвійною силою, щоб надля нього. Я особисто дякую тобі за цю можливість і посаду, яку тепер займаю. Якби не ти - усе дати вам якісні, інформативні матеріали. Ми відроджуємось для Вас. Ми будемо пице було б не можливим. сати для Вас. І найголовніше: вітаю усіх з Новим роком. Хай він стане для нас усіх роком щастя і нових здобутків. Роком перемог і успіхів. Давайте зробимо цей рік краще. Разом з Вами, разом з ELSA і разом з “Ордером.”

Головний редактор: ВІКТОР Грігаш

Звісно потрібно подякувати колишньому правлінню ELSA Ужгород, які також зробили значний вклад в цю газету. Саме їм прийшла ідея створити її, саме вони інвестували в неї свій час і нерви.

Будьте законослухняні AND BE ALWAYS IN “Order”!

Стр. 2


№1(11)

Звернення Президента ELSA Ужгород Президент ELSA Ужгород 2013-2014рр: НІКА Гецко E-mail: president.elsauz@gmail.com

Шановні колеги! Раді вітати вас на сторінках нашого журналу «Ордер». Як ви могли помітити, ми призупинили випуск журналу на деякий час. Але ELSA Ужгород ні на хвилину не зупиняла своєї діяльності. Ми організували різні заходи, одним з яких стала міжнародна конференція по медичному праву. Але зараз не про це. На сьогоднішній день майже всі студенти поринають з головою в навчання або просто живуть від «п’ятниці до п’ятниці». Студентські роки мимоволі минають, а в них не відбувається нічого цікавого. Але, якщо ти студент, якому набридла одноманітність, то швидше приєднуйся до дружньої сім’ї ELSА. Європейська Асоціація Студентів Права, це платформа, яка об’єднує під своє крило понад 38 тисяч студентів та 42 країни. Щорічно по всьому світу проходить безліч заходів, за допомогою яких мотивовані студенти мають змогу не тільки дізнатися про різні правові системи світу, а й відвідати різні країни, збагатитися духовно та знайти безліч цікавих друзів. Тому що, особа, яка є членом ELSA завжди виділяється серед «сірої маси». Її одразу можна впізнати по оригінальному мисленню, цікавим ідеям, креативним та швидким вирішенням будь-якої проблеми. ELSA надає змогу розвивати себе як майбутнього правознавця та реалізовувати всі починання за допомогою дружньої команди. Адже, в середині мережі існує таке поняття, як «ELSA сім’я», яка завжди підтримає і тепло прийме, навіть якщо ви бачились один раз. Що стосується України, то Європейська Асоціація Студентів Права на сьогоднішній день функціонує 12 локальних осередків в таких містах як Київ, Львів, ІваноФранківськ,Полтава, Донецьк, Харків, Одеса, Острог та інші. Отож, не витрачай дарма час і швидше приєднуйся до Європейської Асоціації Студентів Права. Адже втрачені хвилини, це втрачені знайомства, досвід та саморозвиток. Не будь пасивним, стань частиною ELSA і зміни своє життя на краще! Двері ELSA відкриті саме для тебе! Стр. 3


ELSA Uzhhorod

III–rd ELSA Uzhhorod Rest camp Зимовий відпочинок з ELSA родиною в Карпатських горах. Море позитиву, вражень, снігу і жодної наукової діяльності. Влаштуймо зимове свято!!). Місце проведення: гірськолижний курорт "Красія". Вартість проживання складає 450 грн, що включають в себе: -проживання в м.Ужгород та 3 разове харчуванна, -проживання на гірськолижному курорті Красія та 2 разове харчування: сніданок/вечеря. Номери 2 та 3 місні. Соціальна програма: 1-й день: Room Party,вечір української сучасної музики або вечірка в клубі. 2-й день: вечір перегляду комедійних та зимових фільмів з чашечкою какао. Дедлайн подачі аплікаційних анкет: 14 січня 2014р. Прохання, заповнювати аплікаційні анкети як найшвидше, адже маємо забронювати номери.

Student Trainee Exchange Programme The Student Trainee Exchange Programme (STEP) makes it possible for law students and young lawyers to gain working experience abroad. STEP Traineeships are an outstanding opportunity to gain practical legal experience and plunge into the culture of another country. Our Traineeships can last between 2 weeks and 2 years and can take place in any law related area. What makes our Traineeships different? Our personal approach. Before and during the Traineeship, ELSA provides assistance to Trainees with finding accommodation, obtaining Visas and organizing social events to involve the Trainee in the daily life of the local community.

Стр. 4


№1(11)

How to apply for a STEP-Traineeship The Student Trainee Exchange Programme is exclusively available for ELSA members. You can apply for the maximum of three different Traineeships at the same time. When you have found your perfect Traineeship(s), you need to do this: Traineeships can be found on this website www.step.elsa.org. They are divided per country. Click on the Traineeship for more specifications. Fill in the application form that you can find in every right upper corner of the single Traineeships or ask your local STEP Officer to provide you with the right Form. You can only fill in 1 Form and in that you can apply for the maximum of 3 Traineeships! Contact your ELSA Group and find out who is in charge of the Student Trainee Exchange Programme and send him/her the filled in Form. Remember to submit your application before the application deadline on the 19th January 2014. Please be aware that the selection process may take up to four weeks. Applications sent directly to employers will not be taken into consideration! Direct contact with the employer prior to selection can lead to expulsion!

You have the chance to do an internship in the following countries: Austria Belgium Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic France Germany Greece Ireland Italy India Стр. 5

Lithuania Norway Pakistan Poland Portugal Republic of Macedonia Romania The Netherlands Spain Turkey United Kingdom USA


ELSA Uzhhorod

Наші звершення і наші плани Про те що ми встигли зробити і те,що ще зробимо... ELSA Ужгород не стоїть на місці і постійно намагається самовдосконалюватися та розвиватися. Одним із таких шляхів є організація різних заходів на правову тематику та захисту прав людини. Серед заходів, що були проведені, можна зазначити семінари, конференції, зустрічі з практикуючими юристами, екскурсія в НДКЦ, брейнринги тощо. А тепер детальніше. Одним із заходів, що був проведений стала Міжнародна конференція по медичному праву. Оскільки, на сьогоднішній день зі ЗМІ та інших джерел досить часто лунають різні відгуки стосовно діяльності лікарів, команда ELSA вирішила підняти болючу тему. Окрім того, мережею тематика медичного права була затверджена, як «гаряча тематика» в період з 2010 по 2013р. В Ужгороді конференція пройшла по темі: «Лікарська помилка: правове регулювання відповідальності». За результатами всі учасники були нагороджені сертифікатами, а також був виданий збірник з доповідями. За рік було організовано чимало зустрічей з практикуючими юристами для студентів Вищих навчальних закладів та Природничгогуманітарного коледжу УжНУ. До співпраці запрошувалися юристи різних професій: адвокати, слідчі, прокурори тощо. Оскільки, ELSA за своїм баченням і структурою наближена до європейських стандартів, то і заходи пов’язані з цим для нас не є виключенням. Одним із таких заходів є семінар «Практика розгляду Європейським Судом з Прав Людини справ проти України». Науково-розважальним заходом став Брейнринг. Для початку було проведено відбіркові тури на різних факультетах. За результатами відбору на кожному факультету була визначена командапереможець, яка згодом отримала можливість представити свою команду на Всеуніверситетській інтелектуальній грі «Брейн-ринг». Співорганізаторами даного змагання разом з ELSA Ужгород виступили наукове товариство студентів та аспірантів УжНУ та профком. Однак, окрім наукових заходів члени Асоціації вміють і розважатись. Тому, було організовано Стр. 6

Зимовий табір відпочинку, який цієї зими традиційно проводитиметься вже втретє. Табір відпочинку включає в себе поїздку на лижі, на яку з’їжджаються з різних куточків України. Зранку і до вечора всі активно займаються спортом, а ввечері розпочинаються тематичні вечірки, перегляд фільмів, цікаві ігри, що тривають до ранку. Якщо мова пішла про заходи, які проводитимуться, то не можна не сказати про Всеукраїнський Конкурс – есе на тему« Правове регулювання негласних слідчих дій в Україні та його співвідношення з нормами міжнародного законодавства». Для участі свої дослідження потрібно подати до 15 березня 2014р. Ще одним із заходів, що відбудеться цієї весни буде Всеукраїнська конференція - «Актуальні проблеми доступу до публічної та конфіденційної інформації» . За підсумками конференції буде виданий збірник доповідей. Звісно, що це не всі заходи, які проводить Асоціація. Якщо вас зацікавили і інші заходи, які будуть організовані приєднуйтеся до нашої мережі і у вас з’явиться можливість стати безпосереднім учасником кожної події!

Автор: НІКА Гецко


№1(11)

Трошки історії Про те, як усе починалось...

Привіт всім читачам «Ордеру». ЕЛСА УжгоЗ повагою президент ЕЛСА Ужгород род знову відновлює випуск нашого щомісячника. 2012 – 2013 р.р.: Перед тим, як Ви листатимете сторінки, розповім Вам коротко про зародження нашого журналу. Ідея випуску газети від локального осередку ЕЛСА Ужгород виникла ще у 2009 році. Так, на юридичному факультеті УжНУ випускалась університетська газета «Феміда». І члени ЕЛСА Ужгород вирішили, що ми також можемо робити своє видання, в якому будимо висвітлювати як законодавство, так і іншу тематику, яка б була цікавою для студентів-правників. Однак, тоді це все завершилось лише ідеєю. Згодом, у 2011 році, під час засідання правління локального осередку, президент ЕЛСА Ужгород 2011-2012 р.р. Нечаєв Валерій запропонував ідею випуску журналу чи газети. Саме тоді локальна група ЕЛСА Ужгород почала її реалізовувати. ГАЛИНА Пшеницька Перший номер «Ордеру» давався нам досить важко. Адже розробити зміст студентськоправничого видання не зовсім легко. Також ніхто А тут ви зможете знайти усі не писав статті раніше. Навчання та іспити забивипуски “Ордеру”: рали досить багато часу. Однак, зібравши всі сили членів ЕЛСИ Ужгород, в серпні 2012 року ми http://issuu.com/valerynechaev випустили наш перший номер. Готували ми його близько чотирьох місяців. Після випуску першого номеру ми одразу почали готувати статті на наступний. «Набивши руку» кожен автор статті вже знав як саме «подавати» матеріал, що саме краще написати, щоб люди з цікавістю читали весь номер. Звичайно ми не завжди встигали приготувати його до першого числа наступного місяця. Проте, вечірній час перед випуском наступного номеру був присвячений тільки «Ордеру». Саме так у ЕЛСА Ужгород з’явилась своя «дитинка». Сподіваюся теперішня команда також буде її виховувати у дусі поваги до прав людини та інтересів громадян.

Стр. 7


ELSA Uzhhorod

Замість маски тепер IP-адрес… Компю'терні технології за останні роки зайняли важливе місце у нашому житті. Тому не дивно що з'явився новий вид злочинної діяльності. Кіберзлочини можна визначити як передбачені нормами кримінального права суспільно небезпечні діяння, для вчинення та підготовки яких застосовуються елементи інформаційнотелекомунікаційної інфраструктури з метою неправомірних дій стосовно генерованої інформації. Чинне національне законодавство в сфері протидії кіберзлочинності лише частково регламентує сучасні інформаційні відносини і не завжди охоплює всі існуючі ознаки злочинів, які необхідно регламентувати для ефективної протидії злочи- (віртуальному) вигляді і викориснам в зазначеній сфері. тання комп’ютерних технології для проведення оперативноНа сьогоднішній день пра- розшукових заходів. вове поле в Україні щодо боротьби з кіберзлочинністю складаПерелік видів кіберзлочиється з низки нормативних доку- нів визначається Конвенцією ментів різних рівнів: Конституції про кіберзлочинність, яка назиУкраїни, національних Криміна- ває серед інших наступні склади: льного і Цивільного кодексів, незаконний доступ до комп’ютеКодексу про адміністративні рної системи, нелегальне переправопорушення та Законів хоплення технічними засобами України, Указів Президента, і, комп’ютерних даних, втручання насамперед, ратифікованої Вер- в комп’ютерні дані, втручання у ховною Радою України євро- функціонування комп’ютерної пейської Конвенції про кіберз- системи, підробку та шахрайстлочинність, а також відповідних во, пов’язані з комп’ютерами, відомчих нормативно-правових правопорушення, пов’язані з диактів. тячою порнографією, тощо. Криміналістичною особливістю кіберзлочинів є неможКіберзлочини мають низку ливість їх розслідування та розк- особливостей, завдяки яким вориття без застосування та вико- ни посягають через комп’ютерні ристання комп’ютерних техно- системи на сфери міжнародного логій, що пов’язано з необхідніс- правопорядку, і зокрема – на мітю пошуку, фіксації, вилучення жнародний обмін інформацією. та збору доказів в електронному По-перше, кіберзлочин не вимаСтр. 8

гає фізичного зближення потерпілого та суб’єкта злочину в момент вчинення такого. По-друге, кіберзлочин є автоматизованим злочином. Це означає, що суб’єкт злочину за допомогою комп’ютерних технологій протягом короткого періоду часу може збільшити кількість протиправних діянь до декількох тисяч. По -третє, суб’єкт кіберзлочину не підвладний обмеженням, які існують в реальному, фізичному світі. І по-четверте, кіберзлочинність досі залишається новим феноменом і наука ще не здатна встановлювати моделі розповсюдження різних видів злочинів географічно та демографічно, як це має місце із злочинами, що вчиняються у реальному, фізичному світі. У швейцарському місті Давосі з 25 по 29 січня 2012 року проходив 42-й Всесвітній економічний форум. Під час прове-


№1(11)

дення форуму з промовою виступив директор Європейського поліцейського офісу(Європол) Роб Уайнрайт, який сфокусував увагу учасників форуму на загрозі кіберзлочинності. Під час промови директор Європолу, зокрема, зазначив про те, що персональні дані – це новий товар, що пропонується кіберзлочинністю. В еру цифрових технологій людей легко ідентифікувати через цифри (банківські рахунки, паролі тощо). Дані цифри стали основним предметом торгівлі для шахраїв в усьому світі. У промові підкреслювалось, що розвиток Інтернеттехнологій також призвів до широкого та безперешкодного розповсюдження матеріалів, що містять дитячу порнографію. Директор Європолу звернув увагу на необхідність гармонізації та уніфікації законодавства країн Європи, яке сприяло б здійсненню спільних міжнародних розслідувань у сфері боротьби з кіберзлочинністю. Останнім часом проблема кіберзлочинності набула глобального масштабу, а збитки від діяльності кібершахраїв сягнули десятків мільярдів доларів. Для протистояння кібершахраям в світі створюються спеціальні підрозділи і структури. Їхні повноваження постійно розширюються, а технічні можливості посилюються. Останній приклад – Європейський центр боротьби з кіберзлочинністю, який запрацював на початку 2013 року. Останнім часом рівень кіберзлочинності швидко зростає в Україні. Експерти зазначають, що Україна - дуже важливий

Стр. 9

центр хакерства. Наша країна стоїть поряд із Росією, Бразилією, Китаєм та, меншою мірою, Індією. У цих країнах досить освічене молоде населення, високий рівень безробіття та обмежені можливості працевлаштування. Однак, на думку експертів, кіберзлочинність не є нагальною загрозою для українців. Наша країна в особливому становищі, адже має один із найнижчих у Європі рівнів підключення до Інтернету.

напрямком є також організація взаємодії і координація зусиль правоохоронних органів, спецслужб, судової системи, забезпечення їх необхідною матеріально-технічною базою. Нагальною є необхідність активізації міжнародної співпраці в цій сфері. Експерти впевнені: саме хакери в недалекому майбутньому стануть загрозою номер один, змістивши тероризм. Незважаючи на віртуальність злочинів, збиток вони завдають цілком справжній.

Зі зростанням обсягів безготівкових розрахунків зростає і кількість потерпілих від кібершахраїв. СБУ і МВС в особі зан Управління боротьби з кіберзлочинністю опинилися на вістрі війни з «кіберами». На жаль, їхніх зусиль замало. Особливо, зважаючи на наші українські реалії. Якщо раніше українські програмісти-хакери писали віруси для злому і розкрадання даних в багатих західних країнах, то тепер, у зв'язку з посиленням боротьби американської і європейської влади з комп'ютерними злочинами, вони звернули свою увагу і на Україну. Українською проблемою є, як недостатня кількість державних експертів в області комп'ютерно-технічної експертизи, так і складнощі з введенням в правове поле досліджень фахівців комерційних організацій. Проблема профілактики і стимулювання кіберзлочинності в Україні – це комплексна проблема. Сьогодні закони повинні відповідати вимогам, що пред’являються сучасним рівнем розвитку технологій. Пріоритетним

Автор: МАР'ЯНА Ло-


ELSA Uzhhorod

Деякі аспекти усиновлення… Або, як усиновити дитину, якщо у вас нема другої половинки або ж ви іноземець? Дедалі більше зустрічається випадків усиновлення дітей. Кожна маленька дитина або підліток мають право отримати будинок, освіту, шлях у житті, а головне батьківську любов. Багато подружніх пар виражають бажання усиновити дитину і виховати її як свою. А що робити тим, хто не знайшов ще свою половинку або в силу інших обставин хоче виховати дитину самостійно? Це питання ми й розглянемо нижче. Бажання мати дитину породжує не тільки права, а й обовязки у особи, оскільки на державу покладено завдання дбати про дітей і забезпечувати їхнє хороше майбутнє. Так законодавство передбачає, що усиновлювачем може бути громадянин України, при цьому повнолітній і дієздатний. Вік між усиновленим і усиновлювачем повинен бути не менше 15 років. Європейська конвенція про усиновлення дітей 27.11.2008. у статті 7 зазначає, що усиновителем може бути особа, яка досягла встановленого для цього мінімального віку, який не може бути меншим за 21 р. і більшим за 35 р. Щодо мінімального віку то можливий відступ від да-

ного положення, якщо усиновителем є батько або матір дитини чи за надзвичайних обставин. Переважним правом на усиновлення наділений громадянин України в сім’ї якого виховується дитина, який є чоловіком матері, дружиною батька дитини,яка усиновлюється; який усиновлює кількох дітей, які є братами або сестрами, а також який є родичем дитини. Останнім часом набирає популярності усиновлення дітей іноземцями. Дане усиновлення можливо по відношенню тільки до дітей, які перебувають на обліку у Центрі з усиновлення дітей

За підтримки Тел: 0505498205

Стр. 10

не менше 1 року. Для усиновлення дитини потрібна згода Центру з усиновлення дітей. Умовою є забезпечення дитині прав в обсязі не меншому ніж це встановлено законом України. Але є перешкода, якщо на протязі 1 року з моменту взяття дитини на облік громадянин України виявив бажання усиновити цю дитину. Існує також переважне право на усиновлення дитини громадянина України іноземцем: поперше, родичами дитини, подруге, громадянами держав, з якими Україна уклала договір про надання правової допомоги. Автор: НАТАЛІЯ Поляк


№1(11)

2-й підготовчий етап Франкфуртського конкурсу з міжнародного інвестиційного арбітражу (ФКМІА) 7 лютого 2014 року за організаційної підтримки АФ «ENGARDE» та Ліги Студентів Асоціації правників України в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (вул. Мельникова 36/1, м. Київ) відбудеться 2-й підготовчий етап Франкфуртського конкурсу з міжнародного інвестиційного арбітражу (ФКМІА). Мета підготовчих раундів – надати учасникам можливість поліпшити ораторські здібності, вдосконалити власні аргументи і краще підготуватися до фінальних раундів змагань, які пройдуть в університеті ім. Гете, Франкфурт-на-Майні 10-15 березня 2014 року. Реєстрація на Франкфуртський конкурс з міжнародного інвестиційного арбітражу (ФКМІА) та детальна інформація за посиланням: http://www.merton-zentrum.unifrankfurt.de/Start/FIAC.. Дедлайн: 15 грудня 2013 року Команда: 2-4 особи АФ «ENGARDE » запрошує всі командиучасниці Франкфуртського конкурсу спробувати свої сили в київському раунді, а також усіх бажаючих підтримати улюблену команду і поспостерігати за перебігом подій в боротьбі за перемогу в якості глядачів. Для реєстрації участі у 2-му підготовчому За додатковою інформацією, звертайтеся в етапі Франкфуртського конкурсу з міжнародного прес-службу АФ «ENGARDE». інвестиційного арбітражу необхідно направити Контакти прес-служби: запит на офіційній мові змагань (англійській) із Ольга Максимова, PR-менеджер зазначенням назви університету, ПІБ всіх членів Тел.: +38 044 498 7383 команди і контактної інформації на електронні E-mail: press@engarde-attorneys.com адреси: Irina.Nazarova@engarde-attorneys.com, Dmytro.Donenko@engarde-attorneys.com.

Тут може бути ваша реклама. Тел: 099-739-96-42 Стр. 11


ELSA Uzhhorod

Моніторинги в школах: необхідне нововведення чи ще один спосіб зробити життя наших дітей важчим? Із закінченням літніх канікул 2013 року для учнів певної вікової групи настали нелегкі часи. Саме в цей час вся Україна дізналась про нововведення в системі освіти. Починаючи з листопада 2013 року у всіх загальноосвітніх школах України стартували моніторинги. І хоча це явище вже встигло наробити галасу (особливо серед самих учнів), проте не всі мають ясне поняття, чим власне є «моніторинг» і з чим його їдять. Багатьох людей турбує, на що було витрачено більше 37 мільйонів бюджетних коштів?

Моніторинги є ніщо більше, ніж контрольні тести, які мають на меті перевірити якість знань учнів 5-х і 10-х класів. За офіційними даними, підсумки будуть підведені вже 1 лютого і будуть взяті до уваги під час створення навчальних програм та підручників. Моніторинги не є чимось новим для Європи, чого не скажеш про Стр. 12

школи України. Для переважної більшості учнів ця новина стала ледь не стресовою. І мова зараз не йде про страх дітей «завалити» чергове завдання. Сама ідея, що працювати доведеться більше не викликає у школярів ентузіазму. Щодо цього, причин для подиву зовсім не має, але що про це говорять експерти? Згідно з слів директора Інституту Інноваційних технологій і змісту освіти при Міністерстві освіти Олександра Удода, моніторинги в школах України переслідують чудову мету – знайти і відкоригувати проблеми в сфері освіти. Саме тому тести проводяться невдовзі після літніх канікул, аби виявити справжній рівень знань дітей. Крім того, не забули і про самих учнів. Кожен учасник моніторингу заповнював анкету, в якій мав відповісти на питання про те, який урок йому подобається найбільше, чи влаштовують його підручники і чи краще вони за минулорічні. Навіть більше, творці даного нововведення попіклувались і про те, аби полегшити учням життя. Ні для кого не секрет, що кожен бажаючий міг знайти варіанти завдань і підготуватись. Здавалось би, все звучить чудово, але не всі розділяють подібний оптимізм.

Голова парламентського комітету з питань освіти, Лілія Гриневич, переконана, що моніторинги не можуть показати об’єктивних результатів, так як самі вчителі зацікавлені в тому, аби продемонструвати високий рівень. Крім того, важко зігнорувати факт, що відповіді до тестів продаються на ринку вільно і абсолютно легально. Чи це може свідчити про те, що моніторинги – це нагальне нововведення? Чи радше новий бізнес-проект, на якому можна непогано заробити? І чи повинні наші діти страждати від дотикових навантажень заради цього? Експерти сходять в одному: ідея проведення моніторингів є цілком доречною і потрібною, але втілювати її в життя потрібно зовсім не так. Автор: ВАЛЕНТИНА Янковська


№1(11)

Заборона на новітні технології, або шпигунські прилади від Google. Google Glass – окуляри-гарнітура розроблені компанією Google. Є абсолютно інноваційним пристроєм, який покликаний створювати додаткову реальність перед очима людини. Прилад складається з прозорого дисплею, який прикріплений до дужок окулярів і знаходиться трохи вище правого ока та з відео камери, яка може записувати відео високої якості. Розробники технології хочуть об’єднати три основні функції: створення додаткової реальності, мобільний зв'язок та Інтернет, відеощоденик. За допомогою голосових команд Google Glass зможе записувати і відтворювати відео, знімати фотографії, здійснювати пошук в Інтернеті, виконувати функції JPS навігатора і здійснювати багато інших функцій. Найбільш спірною функцією є можливість записувати аудіо та відео файли. У ст. 8 Конвенції про захист прав і основоположних свобод сказано, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. У зв’язку з цим багато хто вважає, що Glass порушують це право. Адже користувачі можуть без відома людини знімати відеоматеріали про неї. По цій причині в деяких американських розважальних закладах використання Google Glass заборонено. Наприклад у Стр. 13

кінотеатрах, на концертах, у стриптиз-клубах а також у деяких приватних кафетеріях та ресторанах. Натомість прихильники технології оперують до рішень Європейського суду з прав людини. Суд вважає, що Конвенція не визначає обсягів поняття приватного життя. Порушення цих меж визначається в кожному конкретному випадку окремо. Ситуація в США та інших країнах, де проходить випробування Google Glass стала дуже спірною. Починають з’являтись зони «вільні від Google Glass». Суспільна думка, як завжди, розділяється. Законодавство України таких розбіжностей не допускає. Крім конституційної норми про недопустимість втручання в особисте та сімейне життя особи (ст. 32 Конституції України), є пряма забороняюча норма в Кримінальному Кодексі України. Ст. 359 встановлює відповідальність за незаконне придбання або збут спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а також не-

законне їх використання. Google Glass в Україні визначається саме як такий спеціальний технічний засіб. Тому за використання таких окулярів на території України може наступити кримінальна відповідальність. І покарання за неї не жартівливе – позбавлення волі до чотирьох років. Схожа норма є в Кримінальному Кодексі Росії. Компанія точно буде шукати вихід з цієї ситуації. До-речі, в Україні остаточне рішення буде прийнято Верховною Радою коли чудоокуляри надійдуть у широкий продаж. Тож усім прихильникам усього нового і технологічного бажаю терпіння і не втрачати надії. І на нашу вулицю прийде Google Glass. Автор: ВІКТОР Грігаш


ELSA Uzhhorod

Видатний юрист: Коні Анатолій Федорович (1844-1927) “Ордер” започатковує нову постійну рубрику. “Видатний юрист та Відомий злочинець”. Кожного номеру буде опублікована стаття або про юриста, або про злочинця. Видатний юрист, судовий, прокурорський та державний діяч, публіцист. Народився 28 січня 1844 року в СанктПетербурзі. Навчався у СанктПетербурзькому університеті на математичному відділенні, але в 1862 році, коли було оголошено, що цей ВУЗ не відкриють, поїхав навчатись на юридичний факультет Московського університету, який закінчив у 1865 році. З 1871 року став прокурором Петербурзького окружного суду.

ряд з його іншими роботами, перевидавалася більше трьох разів. У 1900 році він став почесним академіком Академії Наук. У 1918-1922 роках був професором Петроградського університету. Помер в 1927 році після того, як переніс запалення легень. Найбільш відомою за участю Анатолія Федоровича є справа Віри Засулич. Вона намагалась вбити петербурзького градоначальника Трепова. Цей злочин викликав широкий резонанс і слідство велося у швидкому темпі. Імператор Олександр II вимагав від Коні гарантій, що Засулич буде визнана присяжними винною, але він їх не дав. Перед присяжними засідателями Анатолій Федорович за згодою сторін поставив наступні питання: перше питання про те, чи винна Засулич в тому, що, зважившись помститися градоначальнику Трепову за покарання Боголюбова і, придбавши з цією метою револьвер, завдала 24 січня з обдуманим заздалегідь Як прокурор, виступав у наміром генерал-ад'ютанту Требагатьох відомих процесах. З пову рану в порожнині тазу пу1877 року - Голова Петербурзь- лею великого калібру. Друге пикого окружного суду. Одночасно тання про те, що якщо Засулич зі службою викладав криміналь- вчинила це діяння, то чи мала не судочинство на юридичних вона заздалегідь обдуманий нафакультетах, опублікував низку мір позбавити життя градоначаяскравих публікацій та книг. У льника Трепова. І третє питання 1888 році вийшла в світ книга про те, що якщо Засулич мала на "Судові промови" Коні, яка, по- меті позбавити життя градонача-

Стр. 14

льника Трепова, то чи зробила вона все, що від неї залежало, для досягнення цієї мети? Причому настала через обставини, які від Засулич не залежали. Вердикт присяжних засідателів Вірі Іванівні Засулич був таким: «Ні, не винна » . Анатолію Федоровичу запропонували визнати свої помилки і піти добровільно у відставку . А.Ф.Коні відмовився, заявивши, що на ньому має вирішитися питання про незалежність суддів . Ось такою, людиною честі і великим професіоналом, всім нам запам'ятався Анатолій Федорович Коні. Автор: ВАДИМ Пішта


№1(11)

Кінопогляд: “Форсмажори” (“Suits”) Важко в це повірити, але часто джерелом інформації і певної юридичної практики можуть стати не тільки кодекси, підручники і наукові статті, а й кінопродукція. Серіал “Форс-мажори” виходить в ефір з 2011 року. Його жанр визначений, як драма. Але у ньому безліч елементів саме юридичного характеру. Серіал розповідає про роботу американської адвокатської фірми, яка спеціалізується на допомозі багатіям з упорядкуванням їх приватних справ, підписанням договорів та юридичних консультаціях. Головними героєм серіалу є адвокат-акула Харві Спектр (Габриел Махт) та його юний стажер Майк Росс (Патрік Адамс). Майк - невизнаний геній, який запамятовує усе, що розуміє. Він міг би стати видатним адвокатом, якби не потрібні були гроші на лікування бабусі. Через махінації на іспитах Майка виганяють з університету. У нього немає іншого виходу і він вирішує зайнятись транспортуванням наркотиків. Якраз у цей час Майк випадково потрапляє на співбесіду до Харів Спектра, який, побачивши його можливості, одразу бере його на роботу. Так і починається їхня спільна боротьба за клієнтів і проти їхніх ворогів. Актори дуже добре виконують свої ролі. Колоритні характери їхніх героїв просто неможливо не помітити і не полюбити. Цей серіал не те що розкриває нам особливості приватного права США. Він розповідає нам, як бути справжнім адвокатом. Як стати абсолютно акулою цього бізнесу. Він вчить знаходити вихід з програшної ситуації і йти до кінця, навіть якщо ти знаєш, що поразка неминуча. “Форс-мажори” став для мене цікавим відкриттям. Це один з тих серіалів від яких нічого не чекаєш, але якими приємно здивований уже після першої серії. “Ордер” рекомендує. Автор: ВІКТОР Грігаш

Стр. 15


ELSA Uzhgorod

ELSA (The European Law Students' Association) — це міжнародна, незалежна, неполітична та неприбуткова організація, що об'єднує студенів-правників та молодих юристів, що зацікавлені в науковому та особистому вдосконаленні. Організація надає ідеальну базу для розвитку їхніх навиків, здобуття нових знань і спілкування з студентами права та юристами з усієї Європи. Сьогодні вона є однією з найбільших незалежних студентських організацій і представлена у більш ніж 200 правничих факультетах в 42 країнах Європи, членами якої є 30 000 студентів та молодих юристів. Через своєю діяльність та співпрацю з міжнародною спільнотою ELSA отримала спеціальний статус в кількох міжнародних організаціях: Спеціальний консультативний статус у Економічній і Соціальній Раді (ООН ЕКОСОР); Консультативний статус категорії «С» в ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО); Консультативний статус Комісії ООН з міжнародного торгового права (ЮНСІТРАЛ); Статус учасника у Раді Європі; Статус спостерігача у Всесвітній організації інтелектуальної власності; Договір про співпрацю з Комісаром ООН з прав біженців; Бенефіціарій грантів Європейської Комісії.

Ордер випуск 11 січень  

Ордер випуск 11 січень

Ордер випуск 11 січень  

Ордер випуск 11 січень

Advertisement