Page 1

Nr. 5 / 2013 kovas

Mus vienija futbolas! Lietuvos futbolo federacija


Partneriai ir rėmėjai:

Šiame numeryje:

Turinys

04 U-19 čempionatas Lietuvos futbolo federacijos oficialus leidinys Nr. 5, tiražas: 1000 Redakcija: LFF komunikacijos skyrius media@lff.lt Nuotraukos: Valdas Knyzelis Saulius Čirba Rokas Tenys Vaidotas Januška com-cup.com

Ypatinga futbolo šventė artėja

Čempionatas Lietuvoje – įvertinimas ir iššūkis

08 Nacionalinė rinktinė

Rinktinės nariams – permainų metas

G.Staučės karjeros kelyje – Grozno klubas

10 Jaunimo rinktinės

Rinktinės treneriai įvertino būsimą pamainą

Jaunimas nužengė iki pusfinalio

12 Klubinis futbolas

LFF Supertaurę iškovojo „Žalgiris“

Gausus naujovėmis elito klubų sezonas

Futbolo duomenys keliasi į modernią sistemą

Mūšiai dėl medalių prasideda iš naujo

2013 metų „SMScredit.lt A lygos“ tvarkaraštis

Tekstai: Vaidotas Januška Valdas Knyzelis Vaiva Zizaitė

20 Techninė veikla

Dizainas: Laima Purytė

Teisėjai išsirinko naują vadovą

Arbitrams – žymaus italo patarimai

Marketingo skyrius: a.remeika@lff.lt +370 686 20966 Oficiali svetainė: www.LFF.lt Oficiali TV internete: www.Futbolo.TV Socialiniai tinklapiai: www.facebook.com/ltfutbolas www.twitter.com/ltfutbolas www.youtube.com/lietuvosfutbolas Lietuvos futbolo federacija Stadiono g. 2, LT-02106 Vilnius Tel. +370 5 2638741 Faks. +370 5 2638740 info@lff.lt

LFF ir LSU suvienijo jėgas specialistų rengimui

22 Teisėjai

24 Salės futbolas

Žiūrovus audrino salės futbolo rinktinės kovos

Salės čempionų vardus susigrąžino „Nautara“

26 Masinis futbolas

Šeštus metus – „Futboliuko“ seminarai pedagogams

Atgaivintos futbolo ištakos – „putbalo“ varžybos

28 Moterų futbolas

Debiutas Pasaulio čempionato atrankoje

Pripažintas Europoje ir gausėjantis Lietuvoje

Žaisti už Lietuvą – per Atlantą

31 Tarptautinė veikla

Lietuvos futbolui – populiarios TV laidos dėmesys

32 Licencijavimas

Klubų finansinė drausmė – po didinamuoju stiklu

34 Kita

2013 m. futbolo varžybų Lietuvoje kalendorius

3


Nr. 5 / 2013 kovas

Ypatinga futbolo šventė artėja Futbolo mėgėjų vasarą laukia neeilinis įvykis. Liepos 20 – rugpjūčio 1 dienomis mūsų šalyje vyks lig šiol didžiausias futbolo renginys Lietuvoje – 2013 m. Europos U-19 futbolo čempionatas.

Tituluota gražuolė V.Česnauskienė, kurios vyras Deividas žaidžia Lietuvos vyrų rinktinėje, sakė sieksianti pagausinti futbolo gerbėjų gretas dailiosios lyties atstovėmis: „Labai didžiuojuosi, kad mane pakvietė būti šio svarbaus renginio ambasadore. Sieksiu į futbolą įtraukti kuo daugiau šeimų, kad mūsų vaikinai jaustų šiltą ir nuoširdų palaikymą.“

Trys čempionato ambasadoriai Vilniaus kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ vykusiame pristatyme paskelbti čempionato ambasadoriai. Jais tapo dainininkas ir žurnalistas Marijus Mikutavičius, „Mis Lietuva 2002“ Vaida Grikšaitė-Česnauskienė bei nacionalinės rinktinės gynėjas Marius Stankevičius.

„Šis čempionatas – didelis žingsnis pirmyn mūsų futbolui.“ M.Mikutavičius

Aistringas futbolo gerbėjas, „Prelegentų“ komandoje žaidžiantis M.Mikutavičius teigė, kad šio sporto veikloje jaučiasi puikiai. „Šis čempionatas – didelis žingsnis į priekį mūsų futbolui. Tai kad turime galimybę rengti tokio lygio varžybas reiškia, kad Lietuva pasitiki tarptautinėje futbolo bendruomenėje“, – kalbėjo M.Mikutavičius.

4

LFLS „Kovo“ komanda M.Mikutavičius ir V.Česnauskienė

Romos „Lazio“ klube žaidžiantis M.Stankevičius dėl užimtumo Italijoje negalėjo atvykti į pristatymą, tačiau atsiuntė video sveikinimą. „Smagu, kad mūsų naujoji futbolo karta turės galimybę dalyvauti Europos čempionate. Man garbė prisidėti prie šios futbolo šventės“, – sakė vienas žinomiausių Lietuvos futbolininkų. Čempionato pristatyme žiūrovai galėjo išvysti dvi premjeras – Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) sukurtą oficialų čempionato klipą bei specialiai pristatymui Lietuvoje sukurtą vaizdo siužetą.

Jame nusifilmavo žinomi žmonės – marijampolietė dainininkė Irūna Puzaraitė, kaunietis krepšininkas Tadas Klimavičius, alytiškis futbolo komentatorius ir treneris Žydrūnas Grudzinskas. Ši trijulė atspindėjo tris čempionato miestus, o juos linksmai papildė radijo laidos vedėjas ir humoristas Justinas Jankevičius.


U-19 čempionatas

Čempionato kontūrai Teisė surengti 2013 m. Europos U-19 čempionatą Lietuvai patikėta prieš pustrečių metų. Lietuvos futbolo federacijos paraiška tuomet nukonkuravo Vokietijos, Vengrijos ir Slovėnijos kandidatūras. U-19 čempionato rungtynės bus žaidžiamos Kauno, Marijampolės ir Alytaus miestų pagrindiniuose stadionuose. Šie miestai pasirinkti dėl ten esančios futbolo infrastruktūros ir geografinės padėties. Lietuvos U-19 rinktinės pagrindą čempionatui sudaro Nacionalinės futbolo akademijos auklėtiniai, kurie būsimam išbandymui planingai ruošiasi jau pustrečių metų. „Į šią komandą daug investuota, beveik visi žaidėjai tobulinosi Nacionalinėje futbolo akademijoje. Dabar turime žaidėjų Anglijos, Italijos klubuose. Manau, kad visas tas įdirbis duos savo vaisius“, – sakė rinktinės vyriausiasis treneris Antanas Vingilys.

Lietuvos rinktinės būsimi varžovai paaiškės pasibaigus atrankos varžyboms. Čempionate jau sužaistas pirmasis atrankos etapas, kurį įveikė 25 ekipos. Dar trys aukščiausiai reitinguojamos komandos prisijungs nuo „Elitinio“ atrankos etapo. Jame padalintos į 7 grupes po 4 rinktinės kovos vienoje iš grupės valstybių gegužės 22 – birželio 11 dienomis. Į finalinį čempionato etapą pateks 7 grupių nugalėtojos. Jos 2013 m. vasarą prisijungs prie šeimininkės Lietuvos U-19 rinktinės. Čempionato rungtynės vyks liepos 20, 23, 26 ir 29 dienomis, finalas – rugpjūčio 1-ąją.

„Rinktinės įdirbis didelis – lauksime vaisių.“ A.Vingilys

2013 m. Europos U-19 čempionatas skaičiais:

• 8 – tiek komandų žais finaliniame 2013 m. Europos U-19 čempionato etape Lietuvoje; • 12 – Lietuvoje vyksiantis Europos čempionatas bus 12-asis dabartiniame U-19 formate; • 15 – tiek rungtynių iš viso bus sužaista per finalinį čempionato etapą Lietuvoje

2013 m. Europos U-19 čempionato finalinio etapo rungtynių dienos:

• 28 – tiek komandų tęsia atrankos kovas čempionato „Elitiniame“ atrankos etape;

Liepos 20 d. (šeštadienis) – 1 grupių etapo rungtynės

• 48 – tiek komandų pradėjo 2013 m. Europos U-19 čempionato atranką nuo pirmojo etapo;

Liepos 26 d. (penktadienis) – 2 grupių etapo rungtynės

• 14 000 000 – tiek žmonių stebėjo praėjusį Europos U-19 čempionatą prie TV ekranų.

Liepos 23 d. (antradienis) – 2 grupių etapo rungtynės Liepos 29 d. (pirmadienis) – pusfinaliai Rugpjūčio 1 d. (ketvirtadienis) – finalas

5


Nr. 5 / 2013 kovas

Čempionatas Lietuvoje – įvertinimas ir iššūkis Lietuvoje vyksiantis Europos U-19 čempionatas – rimtas išbandymas ne tik futbolininkams, bet ir futbolo vadybininkams. Čempionato surengimui suburtas organizacinis komitetas. Jo direktorius Mindaugas Verbickas papasakojo apie atliktus darbus ir dar laukiančius iššūkius. - Ką reiškia Lietuvos futbolui tokio čempionato surengimas?

- Tai pirmiausia didelis įvertinimas, nes tokio rango varžybos Lietuvoje vyks pirmą kartą. Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) atkreipė dėmesį į tą darbą ir patirtį, kuris atliktas Lietuvoje ilgus metus organizuojant futbolo mini-turnyrus. Dabar turėsime galimybę pasitikrinti savo organizacinius sugebėjimus dar aukštesniame lygyje, o mūsų jaunimo rinktinė – sužaisti su stipriausiomis žemyno komandomis. - Kada pradėjote ruoštis čempionatui? Kas sudaro organizacinį komitetą? - Aktyvesnis pasiruošimas prasidėjo prieš metus. Kolegos lankėsi Europos U-19 čempionate Estijoje, įvertino ten įvykusį renginį ir pasisėmė patirties, konsultavosi su UEFA atstovais. Vėliau sudarytas čempionato organizacinis komitetas. Jame šiuo metu yra 17 žmonių, iš kurių nemaža dalis jau ne vienerius metus dalyvauja futbolo veikloje. Tiesa, kol kas komiteto branduolį sudaro ir čempionato pasirengimo klausimus kasdien sprendžia keli žmonės. Kiti prisijungia per didesnius renginius – tokius kaip čempionato pristatymas. Čempionato metu ir prieš jam startuojant kiekvienas bus atsakingas už atskiras sritis – nuo apgyvendinimo ir transporto iki savanorių ar socialinių renginių. - Kokie svarbiausi darbai jau atlikti? - Vienas pirmųjų darbų buvo išrinkti vietas, kuriuose vyks čempionato varžybos, treniruotės, kur gyvens komandos. Čempionato infrastruktūra turi atitikti UEFA reikalavimus, todėl šios organizacijos atstovai ne kartą viešėjo Lietuvoje ir įvertino situaciją, išsakė galimus trūkumus. Kartu su UEFA nutarta varžybas rengti Kaune, kur yra didžiausias šalies stadionas ir pakankamai aukšto lygio viešbučių, bei Marijampolėje ir Alytuje. Šie miestai turi naujus stadionus ir atitinka geografinį reikalavimą, nes yra ne daugiau nei 1 valanda kelio nuo Kauno, kur gyvens varžybų dalyviai.

dvejos pusfinalių rungtynės, rugpjūčio 1 d. – finalas. Lietuvos rinktinė žais žiūrovams patogiausiu metu (darbo dienomis vakare), kitų rungtynių laikas bus įvairus. Tikslus tvarkaraštis paaiškės komandoms sužaidus atrankos varžybas ir ištraukus burtus birželio 14 d. - Kiek kainuos bilietai į rungtynes, kada bus galima jų įsigyti? - Bilietas į vienerias rungtynes kainuos apie 7 Lt, taip pat prisidės bilietų platintojo mokestis, dėl kurio deramasi. Taip pat bus galima įsigyti abonementus į visas rungtynes atskiruose miestuose. Abonementų prekybą planuojama pradėti nuo birželio mėnesio, bilietų – birželio viduryje po burtų traukimo. Įsigyti bus galima per visoje Lietuvoje prieinamą tinklą (internetu ar kasose).

„UEFA atkreipė dėmesį į Lietuvoje sukauptą organizacinę patirtį.“

- Ar paprasti futbolo entuziastai galės prisidėti prie čempionato organizavimo? - Be abejo. Balandžio mėnesį planuojama paskelbti savanorių registraciją. Savanorių programą vykdysime su Sporto savanorių sąjunga. - Kokiomis dienomis ir laiku bus žaidžiamos rungtynės? Kada paaiškės varžybų tvarkaraštis?

6

M.Verbickas

- Grupių etape vyks po keturias rungtynes per dieną, liepos 29 d.

M.Verbickas

- Ar čempionato rungtynes bus galime išvysti televizijos ekranuose? - Didžiąją dalį rungtynių transliuos visame žemyne matomas „Eurosport“ kanalas, o specialiai mūsų šalies žiūrovams bus skirtos transliacijos viename iš lietuviškų kanalų. Kol kas tarp jų ir UEFA vyksta derybos. Nuo jų priklausys ir galimos transliacijos interneto erdvėje.

- Kur bus galima rasti informacijos apie čempionatą? Ar bus tam skirta interneto svetainė? - Informaciją apie čempionatą galima bus rasti adresu www.u19.lt. Ten jau galima pasižiūrėti U-19 čempionato Lietuvoje video klipą, rasti kontaktinius organizacinio komiteto duomenis. Savo skyrelį – anglų, rusų bei kitomis kalbomis – turi ir oficiali UEFA svetainė (adresu www.uefa.com/ under19). Daugiau informacijos: info@u19.lt


V�����������������žodyje stiklas ��ūdintas, laminuotas, dekoruotas, specialios paskirties stiklas ������������������������������� V������žiai, stiklo baldai, laiptai, durys, pertvaros, stogeliai, akvariumai T��������������������� �������������� V����ų g. 48B, Kaunas ���������������� ��������������� T������������������


Nr. 5 / 2013 kovas

Rinktinės nariams – permainų metas Lietuvos nacionalinė vyrų futbolo rinktinės nariams 2013-ieji prasidėjo su permainomis. Daugelis stipriausių šalies futbolininkų susirado naujus klubus ir ėmėsi naujų iššūkių kitose šalyse. Atrado save iš naujo

nės aplinkybės sukliudė abiem futbolininkams pasirašyti sutartis. Naujų klubų pavasarį teko ieškotis ir vartininkui Ernestui Šetkui, gynėjui Arūnui Klimavičiui. Gynėjai Marius Stankevičius, Vytautas Andriuškevičius ir saugas Linas Pilibaitis prarado vietas savo klubų sudėtyse, tačiau nerado galimybių pakeisti darbovietę. Žiniasklaidos teigimu, apie tai svarstė ir Edinburgo „Hearts“ gynėjas Marius Žaliūkas – tačiau jis patyrė sunkią traumą, dėl kurios gali ir nebežaisti iki vasaros.

PKardinaliausias pasikeitimas įvyko Darvydo Šerno karjeroje. Lietuvos rinktinės snaiperis Lubino „Zaglebie“ ekipoje 2012/2013 metų sezone vos 2 rungtynes pradėjo startinėje sudėtyje ir neretai likdavo ant atsarginių suolo. Sausio mėnesį „Zaglebie“ sutiko lietuvį paskolinti „Gaziantepspor“ (Turkija) komandai, kuriai atstovauja kitas alytiškis Žydrūnas Karčemarskas. Naujoje ekipoje D.Šernas iš karto atrado save. Per pirmąsias 7 dvikovas puolėjas įmušė 3 įvarčius, iš jų vieną – į turkų grando Stambulo „Fenerbahce“ vartus. „Čia pradėjau viską kaip iš naujo – naujas treneris, nauja komanda“, – lenkų žiniasklaidai kalbėjo 28 metų D.Šernas. Į sėkmingą kelią po ilgos pertraukos grįžo ir dar vienas futbolininkas iš Dzūkijos. 28 metų varėniškis Mindaugas Kalonas iki praėjusių metų vasaros daugiau nei metus buvo apskritai nežaidęs oficialių rungtynių. Pusmetis Olštyno „Stomil“ ekipoje Lenkijos antrajame divizione padėjo M.Kalonui atgauti žaidybinę formą, o šių metų pradžioje saugas papildė Baku „Ravan“ ekipos gretas. Azerbaidžano čempionate jis per pirmas 3 rungtynes pelnė tiek pat įvarčių. Kovo mėnesį futbolininko pastangas įvertino Lietuvos rinktinės treneriai – žaidėjas po 2,5 metų pertraukos įtrauktas į rinktinės kandidatų sąrašą. Po gerų sezonų Baltijos šalyse žingsnį pirmyn žengė ir dar du Alytaus futbolo mokyklos auklėtiniai. 29 metų Tadas Labukas iš Rygos „Skonto“ išvyko į Rusijos antroje pagal pajėgumą lygoje žaidžiantį Maskvos „Torpedo“ klubu, kuriame jau seniau rungtyniauja vartininkas Saulius Klevinskas. T.Labuko bendraamžis Vytautas Lukša atsisveikinęs su Panevėžio „Ekranu“ pasirašė sutartį Varšuvos „Polonia“ (Lenkija).

Sudėtingos klubų paieškos Tačiau toli gražu ne visiems Lietuvos rinktinės futbolininkams pastarieji mėnesiai buvo rožėmis kloti. Du rinktinės senbuviai žvelgdami į ateitį turėjo nusileisti laipteliu žemiau. 28 metų saugas Saulius Mikoliūnas buvo priverstas atsisveikinti su byrančiu Kijevo „Arsenal“ (Ukraina) klubu ir iš Ukrainos aukščiausios lygos persikėlė į vieną žemesniosios lyderių „Sevastopol“. Panašiai pasielgė ir rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius. Sužinojęs, jog Kastelamarės „Juve Stabia“ (Italijos „Serie B“ – antrasis divizonas) jam nesiūlo pratęsti vasarą besibaigiančio kontrakto, puolėjas pasirinko „Latina“ ekipą iš „Lega Pro Prima Divisione“ (trečioji Italijos lyga). Praėjusiais metais atsiskleidusiems gynėjui Valdemarui Borovskiui ir puolėjui Artūrui Rimkevičiui bent iki kovo mėnesio svajonės neišsipildė. Marijampolės „Sūduvą“ palikęs V.Borovskis buvo arti perėjimo į Prahos „Sparta“ (Čekija), o A.Rimkevičius – tiek į Drezdeno „Dynamo“ (Vokietija), tiek į Edinburgo „Hearts“ (Škotija). Tačiau pašali-

8

S.Mikoliūnas


„Be sunkaus darbo nieko nebus.“ G.Staučė

G.Staučės karjeros kelyje – Grozno klubas

Pustrečio dešimtmečio užsienyje rungtyniavęs buvęs vartininkas Gintaras Staučė tęsia savo klajones. 61 rungtynes Lietuvos nacionalinėje rinktinėje sužaidęs, dabar vartininkų treneriu dirbantis alytiškis moko Grozno „Terek“ klubo vartų sargus. Po Rusiją – su buvusiu komandos draugu

43 metų G.Staučė per savo karjerą yra žaidęs Turkijos, Vokietijos, Graikijos, Latvijos čempionatuose, o baigęs rungtyniauti treniravo vartininkus Latvijoje ir Rusijoje. Paskutinė vartininko karjeros stotelė kiek netikėta – Grozno „Terek“ (Rusija) komanda. Po karo atsigaunančiame Čėčėnijos regione G.Staučė atsidūrė keliaudamas paskui buvusį žinomą Rusijos vartininką Stanislavą Čerčesovą. Lietuvis su rusu kadaise buvo komandos draugai Maskvos „Spartak“. Vėliau jie grįžo į šį klubą kaip treneriai, po to dirbo Sočio „Žemčužina“, o nuo 2011 metų rudens – „Terek“ ekipoje. „Mūsų trenerių kolektyvas kartu dirba jau šešerius metus. Abejonių dėl persikėlimo į „Terek“ klubą nebuvo, nes galvojame tik apie futbolą. Tuo labiau, kad gyvename Kislovodske, o į Grozną važiuojame tik žaisti“, – lakoniškai aiškino G.Staučė. Buvusį Lietuvos rinktinės vartų sargą pavyko pakviesti trumpam pokalbiui Antalijoje (Turkija), kur vyko „Terek“ treniruočių stovyklą prieš antrąją Rusijos čempionato dalį.

Itin svarbi psichologija - Dirbate Rusijos „Premier“ lygos klube. Ar šis čempionatas daug pasikeitęs nuo tų laikų, kai jame žaidėte pats?, – paklausėme G.Staučės. - Žinoma. Šiuo metu Rusijos klubai turi kur kas geresnes finansines galimybes, gali pasikviesti geresnius užsienio šalių futbolininkus. Dėl to pats čempionatas tampa stipresnis ir įdomesnis.

Nacionalinė rinktinė

- Vartininkų trenerio profesija – dažnai mažai pastebima futbolo mėgėjams. Ar sulaukiate kritikos, jei komandos vartininkas žaidžia prastai? - Tai natūralu. Jei vartininkas žaidžia gerai, tai reiškias treneris dirba gerai, o jei jis prastai atrodo – ir vartininkų treneriai sulaukia kritikos. Vartininko pozicijoje daug kas priklauso nuo psichologijos. Gali labai daug dirbti, turėti puikius fizinius duomenis, bet jei būsi pasiruošęs psichologiškai pasiruošęs silpnai, darysi vaikiškas klaidas.

Lietuvių sėkmė – talento ir darbo vaisius - Ar sekate Lietuvos vartininkų pasirodymus? - Taip, nuolat palaikau ryšį su Žydrūnu Karčemarsku.

- Kaip manote, „Gaziantepspor“ ekipa gali jam tapti tramplinu dar aukščiau? - Manau, jog taip. Dabar Žydrūną nuolatos stebi pajėgiausi Turkijos lygos klubai.

- Užsienio klubams aukštesniame lygyje atstovauja bent 7–8 vartininkai iš Lietuvos. Kaip manote, kodėl šioje pozicijoje turime tiek daug talentingų žaidėjų? - Mano nuomone, tai talento ir darbo vaisius. Galbūt tai taip pat susiję su tuo, jog mūsų komandos ir rinktinės labai retai žaisdavo „pirmuoju numeriu“ ir dažniausiai daug darbo rungtynėse atitekdavo vartininkams. Todėl jie turėdavo progų atskleisti savo galimybes.

- Kiek vartininko pozicijoje lemia talentas, o kiek – sunkus darbas? - Be darbo nieko nebus, kad ir koks talentas bebūtum. Jei turėdamas talentą neįdėsi darbo, labai greit „sudegsi“ kaip kometa. Galėsi sužaisti 1–2 sezonus, o vėliau tavo talentas tarsi išgaruos. Nes tave aplenks tie, kurie turi talento ir dirba.

- Ką norėtumėte palinkėti Lietuvos futbolo aistruoliams? - Norėčiau jiems palinkėti ir toliau mylėti futbolą bei visada palaikyti nacionalinę rinktinę.

9


Nr. 5 / 2013 kovas

Rinktinės treneriai įvertino būsimą pamainą

Lietuvos nacionalinės rinktinės treneriai vasario mėnesį išnaudojo komandos pamainos išbandymui. Rinktinės strategai įvertino būrį Lietuvoje žaidžiančių jaunų futbolininkų ir neliko nusivylę. Jauni žaidėjai maloniai nustebino

Rinktinės vyriausiasis treneris Csaba László kartu su savo padėjėjais Igoriu Pankratjevu ir Vitalijumi Stankevičiumi dvi dienas Marijampolės manieže žvalgė kelis vyresnius Lietuvos klubų žaidėjus bei perspektyvų jaunimą iš U-21 bei U-19 rinktinių. Iš viso stovykloje dalyvavo dešimt buvusių ar esamų Nacionalinės futbolo akademijos auklėtinių. Jauniausi žaidėjai Gabrielius Judickas ir Tadas Lekeckas dar nebuvo sulaukę 18 metų. Panaši stovykla – skirta atrinkti nacionalinės rinktinės rezervą – surengta trečius metus iš eilės.

Šansas kandidatams ir patirtis jaunimui Vienas rezultatyviausių Lietuvos čempionato puolėjų, 27 metų Arsenijus Buinickis džiaugėsi galimybe parungtyniauti ruošiantis sezonui. „Džiugu, jog surenkami Lietuvoje esantys žaidėjai. Manau, kad treneriams tai padeda susidaryti aiškesnį vaizdą įvertinti jaunimą“, – kalbėjo „Ekrano“ narys.

„Visiems žaidėjams ši patirtis naudinga.“

Pasak rinktinės vairininko Cs. László, tokio pobūdžio stovyklos yra naudingos, nes galima didesnį dėmesį skirti jauniems žaidėjams. „Galbūt kai kuriems iš jų ankstoka į nacionalinę rinktinę, tačiau visada reikia stebėti situaciją, – teigė treneris – Svarbu, kad jie suprastų, jog gerai žaisdami gali patekti į rinktines. Toliau seksime situaciją ir sezono metu.“

Specialistas iš Vengrijos žaidėjais neliko nusivylęs. „Visi dalyvavę sunkiai dirbo ir bent keli maloniai nustebino. Galėčiau paminėti Roką Gedminą, Tautvydą Eliošių. Jie abu tikrai turi talento ir jei toliau sunkiai dirbs, gali pasiekti savo svajones, – kalbėjo Cs. László – Manau, kad visiems žaidėjams ši patirtis bus naudinga.“

10

Prieš trejus metus nacionalinėje ekipoje debiutavęs 24 metų gynėjas M.Fridrikas buvo patenkintas savo sugrįžimu. „MaloCs. László nu dalyvauti rinktinių stovykloje po ilgesnės pertraukos. Šį sezoną tikiuosi gauti kuo daugiau žaidybinės praktikos“, – sakė šiemet iš Danijos namo grįžęs žaidėjas, kuris po stovyklos pasirašė sutartį su „Šiaulių“ klubu. Pademonstruoti savo galimybes galėjo ir daugelis jaunesnių žaidėjų. Vienas jų – 19-metis saugas Dovydas Norvilas. „Įgavau svarbios patirties. Smagu, jog pakvietė ir kitus jaunus žaidėjus, – kalbėjo D.Norvilas – Treneris paliko gerą įspūdį, jis puikiai žinojo ko nori aikštėje, turi savo filosofiją, ir siekė išspausti maksimumą iš kiekvieno žaidėjo.“


Jaunimo rinktinės

Jaunimas nužengė iki pusfinalio Lietuvos jaunimo (U-21) futbolo rinktinė „Sandraugos“ taurės turnyre Sankt Peterburge iškovojo aukštą ketvirtąją vietą. Sudėtinga pradžia

Tradicinėse „Sandraugos“ taurės varžybose, kuriose nuo praėjusių metų šalims atstovauja jaunimo rinktinės, dalyvavo 12 komandų – iš Nepriklausomų valstybių sandraugos ir Baltijos šalių. Šis turnyras Lietuvos U-21 komandai buvo pirmasis atsinaujinusios sudėties. Ekipoje buvo tik 6 žaidėjai, gimę 1992 metais, visi kiti išskyrus vieną – metais ar dviem jaunesni. Vos 7 rinktinės nariai daugiau ar mažiau dalyvavo praėjusiame atrankos cikle. Pirmą kartą į šią rinktinę pakviesti Sankt Peterburgo „Zenit“ jaunimo ekipoje žaidžiantis saugas Ovidijus Verbickas ir puolėjas Lukas Spalvis iš danų „Aalborg“. Lietuvos komanda pateko į turnyro C grupę su Ukrainos, Turkmėnistano ir Moldovos komandomis. Debiutinėse rungtynėse lietuviai neatrado savo žaidimo 0:3 pralaimėjo vienai varžybų favoričių Ukrainos komandai. Mūsiškiai praleido įvartį rungtynių pradžioje ir leido varžovams dar du kartus pasižymėti dvikovai baigiantis. Antrąsias rungtynes su Turkmėnistanu mūsų ekipa baigė 0:0. Lietuviai turėjo teritorinę ir žaidybinę persvarą, tačiau nepavyko išnaudoti susikurtų progų.

Iki finalo trūko nedaug Vėliau lietuviai po truputį atrado savo žaidimą. Trečioje dvikovoje mūsiškiai užtikrintai 2:0 nugalėjo Moldovos komandą ir iškovojo vietą turnyro ketvirtfinalyje. Įvarčius 35 ir 69 minutėmis pelnė 18 metų puolėjas Donatas Kazlauskas.

bevalgant. Mūsų komandoje atmosfera puiki ir namo grįžome su teigiamomis emocijomis.“ Treneris tikino, jog komandoje įžvelgia gerą perspektyvą: „Mano nuomone, ši jaunimo rinktinė viena iš stipriausių pastarųjų metų mūsų ekipų. Turime pakankamai techniškų žaidėjų. Džiugu, kad pavyksta ne tik atsimušinėti ar lakstyti be minties, bet ir surengti atakas atliekant nemažai tikslių perdavimų.“ „Sandraugos“ taurės nugalėtojais tapo varžybų šeimininkai Rusijos futbolininkai. Jie finale 4:2 privertė pasiduoti Ukrainos komandą. Kaimyninės Latvijos ir Estijos komandos užėmė atitinkamai 10 ir 11 vietas. Lietuvos U-21 rinktinei šis turnyras buvo vienas iš pasiruošimo etapų prieš 2015 metų Europos U-21 čempionato atrankos turnyrą. Pirmąsias rungtynes mūsiškiai žais birželį. Dėl 7 vietų finaliniame čempionato etape Čekijoje toliau galės kautis 10 grupių etapo pirmųjų komandų ir 4 geriausios antrosios vietos.

„Džiugu, kad atakuodami palaikydavome kamuolį.“

Ketvirtfinalio rungtynėse Lietuvos jaunimas po baudinių serijos 4:2 palaužė šiame turnyre latvius ir estus nugalėjusį Tadžikistaną. Lietuviai pirmavo po O.Verbicko įmušto 11 m. baudinio, tačiau varžovai rezultatą išlygino. 11 m. baudinių serijoje mūsiškiai smūgiavo be klaidų, o du oponentų smūgius atrėmė vartininkas Lukas Lidakevičius.

Pusfinalyje Lietuva po nervingos kovos rungtynių pabaigoje apmaudžiai 1:2 nusileido Ukrainos bendraamžiams. Lietuviai pirmavo po Donato Nakrošiaus įvarčio rungtynių pradžioje, tačiau antrojo kėlinio viduryje varžovai įmušė 11 m. baudinį, mūsiškiai liko dešimtiese, ir likus žaisti penkias minutes Ukraina išplėšė pergalę. Rungtynėse dėl trečiosios vietos gerokai praretėjusi – be penkių futbolininkų – Lietuvos komanda 0:2 nusileido Baltarusijai.

Įžvelgė perspektyvą Vienas U-21 rinktinės trenerių Mindaugas Neoras liko patenkintas komandos rezultatais ir žaidimu turnyre. „Prieš šį turnyrą net nepagalvojome, kad galėtume patekti į pusfinalį. Tačiau apetitas augo

M.Neoras

2015 m. UEFA U-21 čempionato atrankos 1 grupė 1 grupė

Anglija Velsas Suomija Moldova Lietuva San Marinas

Lietuvos U-21 rinktinės atrankos rungtynių tvarkaraštis: N – namai, I – išvyka

2013-06-06 2013-06-11 2013-08-14 2013-09-05 2013-10-11 2013-10-15 2013-11-19 2014-06-05 2014-09-03 2014-09-09

San Marinas (N) Suomija (I) San Marinas (I) Suomija (N) Velsas (I) Anglija (I) Moldova (I) Moldova (N) Anglija (N) Velsas (N)

117


Nr. 5 / 2013 kovas

LFF Supertaurę iškovojo „Žalgiris“

Po dešimties metų pertraukos Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Supertaurė keliauja į Vilnių. 2013 metų klubinio futbolo sezono įžangos rungtynėse Marijampolėje Vilniaus „Žalgiris“ po atkaklios kovos per pratęsimą 1:0 įveikė Panevėžio „Ekraną“.

„Labiau troško laimėti“

Įvartis pratęsimo metu

„Manau, kad buvome vertesni laimėti. Galbūt labiau norėjome. Pradžioje rungtyniavome nervingai, po to antrajame kėlinyje pradėjome žaisti savo futbolą. – kalbėjo M.Kuklys  – Neseniai man gimė sūnus, skiriu trofėjų jam. Šis trofėjus svarbus visai komandai, miestui, fanams.“

LFF Supertaurės rungtynės Marijampolės „ARVI“ manieže buvo pirmoji oficiali sezono dvikova. Abiejų komandų gretose debiutavo po kelis naujus futbolininkus. Ekipas puikiai palaikė iš savo miesto atvykę aistruoliai.

„Malonu, kad pirmos sezono rungtynės žiūrovams buvo įdomios. Galbūt anksti kalbėti apie žaidimo kokybę, bet tai buvo svarbus renginys. Mūsų komanda labai norėjo laimėti šias rungtynes“, – kalbėjo „Žalgirio“ strategas Marekas Zubas.

Geriausią šansą pirmajame kėlinyje turėjo „Ekranas“ – 19 min. galva šalia vartų smūgiavo Arsenijus Buinickis. „Žalgiris“ vos nepasižymėjo 63 min., kai Kamiliui Bilinskiui iš po kojų išmušė „Ekrano“ vartininkas Tadas Kauneckas. Pagrindiniam laikui pasibaigus lygiosiomis 0:0 ekipos turėjo žaisti pratęsimą – kaip ir pernai LFF taurės finale Marijampolėje.

„Šis trofėjus svarbus visai komandai, miestui, fanams.“

Vienintelis įvartis krito 102 min. Vieną Manto Kuklio smūgį iš baudos aikštelės prieigų gynėjai blokavo, tačiau po antrojo kamuolys šiek tiek lietęs varžovo nugarą įskriejo į vartus. Po kelių minučių „Ekranas“ vos neišlygino rezultato – Egidijaus Varno smūgį iš arti atrėmė Aivaras Bražinskas, o „Žalgiris" turėjo net kelis šansus padidinti persvarą, bet rezultatas nepasikeitė. „Žalgiris" triumfavo ir iškovojo Supertaurę po dešimties metų pertraukos.

12

„Žalgirio“ saugas M.Kuklys pergalės prieš „Ekraną“ herojumi tapo antrą kartą per pastaruosius metus – jis įmušė ir paskutinį 11 metrų baudinį vilniečių vasarą laimėtame LFF taurės finale.

M.Kuklys

„Susitiko dvi viena kitos vertos komandos. Žaidimo kokybė ir tempas 70 minučių paliko gerą įspūdį. Parodėme, kad sugebame žaisti tiems, kas mus nurašė ar skeptiškai žiūrėjo. Įrodėme, kad dar esame pajėgūs“, – teigė „Ekrano“ vairininkas Valdas Urbonas.

Praėjus maždaug savaitei po Supertaurės dvikovos abi komandos pradėjo naują kovą – dėl 2013 metų „SMSCredit.lt A lygos“ čempionų vardų. LFF Supertaurės rungtynių statistika Panevėžio „Ekranas“ – Vilniaus „Žalgiris“ 0:1 (po pratęsimo, pagrindinis laikas 0:0) Marijampolės „ARVI“ arenos maniežas, 2100 žiūrovų Teisėjas – Gediminas Mažeika (Kaunas) Įvartis: 102 min. Mantas Kuklys („Žalgiris“)


Nr. 5 / 2013 kovas

Gausus naujovėmis elito klubų sezonas 2013-ųjų metų sezoną Lietuvos futbolo čempionatas pradėjo atsinaujinęs – su nauju vardu, nauju transliuotoju, kamuoliu bei ilgalaikiais planais skatinti lygos žiūrimumą bei lankomumą. Stiprūs nauji partneriai

Čempionato partnerių gretas papildė net kelios įmonės. Pagrindiniu rėmėju trims sezonams tapo greitųjų kreditų bendrovė „SMScredit.lt“. Nuo šiol lyga vadinasi „SMScredit.lt A lyga“. „Esame tarptautinė bendrovė, o futbolas – populiariausia sporto šaka pasaulyje,  – pasirinkimo motyvus aiškino „SMScredit.lt“ direktorius Gediminas Velička – Mums tai iššūkis, nes ir pagal investuojamą į sportą sumą ir pagal bendradarbiavimo sutarties trukmę tai yra bendrovės rekordas.“ Oficialiu lygos televizijos transliuotoju tapo LRT, informaciniu rėmėju „15min.lt“, o oficialiu kamuoliu – „Nike Maxim“. LRT planuoja transliuoti bent 20 „SMScredit.lt A lygos“ sezono rungtynių, taip pat ruošiasi rodyti Lietuvos nacionalinės rinktinės rungtynes. Žiūrovus tikimasi sudominti nauja transliacijų kokybe.

Šie pasikeitimai glaudžiai susiję su klubų siekiais tapti savarankiškesniais ir prisidėti prie bendros lygos vadybos. Iki šiol visapusišku čempionato organizavimu užsiėmusi Lietuvos futbolo federacija (LFF) koncentruosis ties sportine dalimi. „Kitus dalykus – rinkodarą, informacijos apie lygą sklaidą  – perduodame naujiems savo partneriams“, – sakė LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas, – „Džiugu, kad sezoną pasitinkame su gausiu partnerių būriu.“

„Išsikėlėme tikslus trejiems metams.“

Viename skaitomiausių Lietuvoje tinklapyje „15 min.lt“ bus galima rasti karščiausią lygos įvykių informaciją, o savaitraštis „15 min.“ taip pat atidžiai seks A lygos įvykių pulsą. Pasaulinis sporto prekių gamybos milžinas „Nike" devyniems lygos klubams šį sezoną skirs 380 kamuolių. „Tai geriausias kamuolys dabartinėje rinkoje“, – teigė „Nike“ marketingo vadovė Lietuvoje Milda Monstavičiūtė.

14

Padės rinkodaros specialistai

J.Garliauskas

Drauge su LFF bei kuriama klubų asociacija čempionato rinkodara užsiims bendrovė „Pradas Media“. „Išsikėlėme tikslus artimiausiems trejiems metams. Norime paversti futbolą Lietuvoje patraukliu produktu“, – teigė bendrovės direktorius Justinas Garliauskas.

„Mums reikia profesionalų pagalbos – smagu, kad bus kam patarti. Didžiosiose Europos lygose klubų pajamų šaltiniai aiškūs – televizijos transliacijos, parduoti bilietai. Mes beveik nieko iš to neturime. Norime sukurti tam platformą“, – kalbėjo Panevėžio „Ekrano“ prezidentas Aušrys Labinas. Pagrindiniu lygos informaciniu šaltiniu ištikimiausiems futbolo aistruoliams ir toliau lieka atsinaujinusi „Futbolo.TV“ internetinė svetainė, kurioje bus tiesiogiai transliuojamos visos sezono rungtynės, pateikiami jų vaizdo įrašai, trenerių ir žaidėjų komentarai, statistika.


Klubinis futbolas

Futbolo duomenys keliasi į modernią sistemą Lietuviško futbolo varžybų ir jų dalyvių informacija keliasi iš popierinės į virtualią erdvę. Pritaikiusi modernų vokišką modelį Lietuvos futbolo federacija (LFF) įdiegia Futbolo informacinę sistemą (FIS), kuri sujungs visus futbolo duomenis į vieną kompiuterinę duomenų bazę.

Šių metų pradžioje pradėti konkrečių futbolo bendruomenės grupių (futbolo klubų, apskričių federacijų, teisėjų) mokymai – kaip įvesti informaciją į FIS, ja naudotis savo kasdieniniame darbe. Priėjimą prie FIS turės visi futbolo bendruomenės nariai, kurie susiję su konkrečia futbolo veikla.

Vis daugiau futbolo federacijų pasaulyje naudojasi specialiomis futbolo duomenų bazėmis. Tokia įdiegiama ir Lietuvoje. Projektas startavo prieš dvejus metus LFF pasirašius susitarimą su UEFA ir Vokietijos futbolo sąjunga (DFB).

Iki šiol rungtynių protokolai buvo pildomi raštiškai popieriuje. Dabar kiekvienas šio sezono A ir I lygos rungtynes namų ir svečių klubų atstovai kompiuteryje įveda komandų sudėtis į virtualų protokolą. Juos tvirtina rungtynių teisėjai. Jie po rungtynių įveda galutinę rungtynių informaciją – įvarčius, keitimus, įspėjimus.

Bendra duomenų bazė

UEFA paskatino ir parėmė FIS įdiegimą, o DFB perdavė savo ilgus metus naudojamos „DFBnet“ sistemos prototipą ir teikia rekomendacijas. Lietuva – pirmoji valstybė, kuri perima adaptuotą vokiškos sistemos versiją. Naujoji FIS sujungs visos LFF narių duomenis į vieną bendrą sistemą, kuri padės reikalingą informaciją kaupti ir gauti greičiau, patikimiau ir patogiau. Planuojama susisteminti viso Lietuvos futbolo duomenis – nuo A, I ir II lygos iki salės, moterų, jaunimo, masinio futbolo, klubų, žaidėjų, teisėjų, kitų oficialių asmenų, apskričių čempionatų.

Viešas startas – A ir I lygoje Pirmuosius sistemos privalumus galima įvertinti jau nuo šio pavasario. Nuo 2013 metų sezono vyrų A ir I lygose pradeda veikti FIS varžybų operacijų vykdymo funkcija.

Palengvės ir oficialios informacijos perdavimas, kuris iki šiol buvo atliekamas faksu ar telefonu. Įvedus rungtynių protokolus į FIS, sistema pati sudėlios turnyrines lygų lenteles, suskaičiuos žaidėjų įvarčius, geltonas ir raudonas korteles. Ši informacija ateityje bus automatiškai atvaizduojama internetinėje LFF svetainėje, kur futbolo mėgėjai lengvai ras išsamią norimų rungtynių oficialią statistiką. Vėliau FIS sistema bus įdiegta ir salės, moterų, vaikų ir jaunių futbolo, apskričių čempionatuose. Numatoma, kad sistema visose futbolo srityse turėtų funkcionuoti nuo 2014 metų rudens.

Pirmajame diegimo etape sistema išversta į lietuvių kalbą ir pritaikyta mūsų futbolo struktūrai, suvesti duomenys apie A ir I lygos klubus, žaidėjų kontraktus.

„Nauja sistema – greitesnė, patikimesnė ir patogesnė.“

15


Nr. 5 / 2013 kovas

Mūšiai dėl medalių prasideda iš naujo Stipriausi Lietuvos futbolo klubai pradėjo naują varžybų maratoną. Kovo 9-ąją startavo beveik devynis mėnesius truksiantis devynių klubų „SMScredit.lt A lygos“ čempionatas.

Naujų vilčių vilniečiams teikia išsaugotas komandos branduolys, o vieną pora netekčių – tokių kaip A.Nagumanovas, R.Vilėniškis ar C.Elliotas – užpildė ne mažiau pajėgūs žaidėjai.

Norint tapti čempionu šeštus metus iš eilės varžovams teks bandyti nukonkuruoti Panevėžio „Ekraną“. V.Urbono auklėtiniai išsiaugino nugalėtojų charakterį ir net nepaisant klubą užklupusių sunkumų bei netekčių pernai sugebėjo apginti titulą.

Pastaruosius trejus metus su „Žalgiriu“ aršiai konkuravusi Marijampolės „Sūduva“ šį sezoną panašių tikslų nebeturi. Tarpsezonyje „Sūduva“ atsisveikino su būriu senbuvių – V.Slavicku, V.Borovskiu, T.Eliošiumi, A.Urbšiu, P.Lukšiu, R.Beniušiu. Klubo vadovai neslepia, kad daugiau pasireikšti gaus vietos jaunimas, kurį papildys keli nauji legionieriai, o aukštų tikslų nekeliama. Būtų nemažas pasiekimas, jei sūduviečiams pavyktų vėl iškovoti bronzos medalius.

Naujas varžybų sezonas žada ne mažiau įdomią kovą dėl aukso – pagrindiniais pretendentais lieka Panevėžio „Ekranas“ ir Vilniaus „Žalgiris“ – bei atkaklias ir nenuspėjamas kovas tarp nemažai pasikeitimų turėjusių kitų Lietuvos klubų.

Šiemet „Ekranas“ pasikeitė bene labiausiai per pastaruosius kelerius metus. Ekipą paliko pagrindinis vartininkas Emilijus Zubas, gynybos „vilkai“ I.Dedura, M.Samusiovas, D.Gleveckas, kūrybingieji V.Lukša bei M.Andželkovičius ir kiti. Panevėžio komandos naujokai – iš kitų šalies klubų pervilioti gynėjas V.Slavickas, saugai D.Petrauskas ir latvis I.Kozlovas, taip pat Madrido „Real C“ komandoje žaidęs gynėjas O.Reyesas. Nutraukti „Ekrano“ triumfo metus pasiryžęs Vilniaus „Žalgiris“. Sostinės ekipa tai jau padarė prieš čempionatą įveikdamas pagrindinį konkurentą Supertaurės rungtynėse.

16

Prie komandos prisijungę buvę Lietuvos jaunimo rinktinės nariai, saugai A.Žulpa, R.Leliūga atitinka ambicingą ir pergalių ištroškusį „Žalgirio“ kolektyvą, o Lenkijos rinktinei atstovavęs saugas J.Wilkas gali tapti viena lygos žvaigždžių. Jei kitas lenkas Kamilis Bilinskis muš įvarčius kaip pernai, sustabdyti Vilniaus klubą gali būti sunku.

Tuo labiau, kad „Sūduvos“ pernai vos neaplenkė Pakruojo „Kruoja“. Tiesa, šiame klube žiemą netruko nežinios. Į klubą treniruoti perėjusiam prancūzui S.Roquesui teko per trumpą laiką stovykloje Italijoje konstruoti beveik naują ekipą. Jos pagrindą sudaro patyrę žaidėjai - tokie kaip M.Malinauskas, D.Arlauskis, A.Skroblas, R.Beniušis, G.Slavickas, N.Astrauskas – kuriuos papildys nauji legionieriai iš Prancūzijos, Italijos.


Labiausiai patobulėjusia komanda gali tapti Klaipėdos „Atlantas“. Komandos vairą perėmė treneriai iš Rusijos, kurie į dvi stovyklas Turkijoje surinko jaunus ir prityrusius Klaipėdos regiono žaidėjus. Tarp jų – Lietuvos rinktinės kandidatai M.Papšys, T.Eliošius, veteranai A.Jokšas, V.Trakys, keli šalies U-21 ir U-19 rinktinių nariai. Uostamiesčio klubas deklaruoja tikslus šį sezoną apšilti kojas, tačiau sakoma, kad apetitas auga bevalgant. Jei kils „Atlantas“, ankstesnių sezonų stabilumą bus sudėtinga išsaugoti „Šiauliams“ ir „Bangai“  – šiuose klubuose futbolininkų amžiaus vidurkis gerokai sumažėjo. Šiauliečiai liko be A.Rimkevičiaus, I.Kozlovo ir dar kelių lyderių, o spragas bandė užpildyti legionieriais iš Kroatijos ir savo vertę iš naujo įrodinėjančiais lietuviais – tokiais kaip gynėjas M.Fridrikas ar saugas A.Vaskela. Pirmą sezoną vyriausiojo trenerio pareigose pradės T. Kančelskis. Gargždų „Bangoje“ pasikeitimų mažiau  – prie komandos vairo liko Vaidas Žutautas, išvykusius komandos legionierius iš Gruzijos pakeitė nauji žaidėjai. „Bangai“ gali atsiliepti tik A.Staponkos ir A.Jokšo netektis – vyriausiu komandos nariu liko 29 metų brazilas Mandinho. Su juo potencialiais vedliais gali tapti į ekipą po metų

Visų čempionato rungtynių transliacijos, santraukos ir statistika – www.Futbolo.TV

pertraukos sugrįžęs saugas G.Kulbis, intriguoja ir gynėjas iš Brazilijos M.Bissi da Silva.

Klubinis futbolas

Gargždiškiai norėtų finišuoti aukščiau nei pernai, tačiau to trokšta ir Alytaus „Dainava“ su naujais savininkais. Su jais į komandą atėjo ir treneris G.Jarmalavičius. Tačiau Dzūkiją paliko paskutinieji vilnietiško salės futbolo „desanto“ atstovai – gynėjai R.Blinovas ir R.Kliukoitis (pernai sezono viduryje „Dainavą“ paliko V.Baranovskis ir A.Buinickis). Ryškiausias „Dainavos“ naujokas taip pat iš sostinės – saugas Jevgenijus Morozas. Bene kukliausius tikslus turi praėjusiais metais priešpaskutinis finišavęs Tauragės „Tauras“. Su finansiniais sunkumais susiduriančio klubo vadovai ekipą formuoja iš vietinių žaidėjų ir laimės užsienyje ieškančių legionierių. Treniruoti komandą po kelerių metų pertraukos ėmėsi baltarusis Aliaksandras Brazevičius. Ekipos lyderio našta vėl teks 31 metų saugui Mariui Kižiui. Čempionatas žaidžiamas keturių ratų sistema su 36 turais ir finišuos lapkričio 10-ąją – jei neprireiks papildomų rungtynių.

Junkis prie A lyga

puslapio

17


Nr. 5 / 2013 kovas

2013 metų „SMScredit.lt A lygos“ tvarkaraštis I RATAS 1 turas

Kovo mėn. 9 d. (šeštadienis) 14:00 „Dainava“ - „Ekranas“ 19:00 „Sūduva“ - „Atlantas“ Kovo mėn. 10 d. (sekmadienis) 13:00 „Tauras“ - „Kruoja“ 15:00 „Banga“ - „Šiauliai“ 2 turas

7 turas

Balandžio mėn. 13 d. (šeštadienis) 14:00 „Ekranas“ - „Atlantas“ 18:00 „Dainava“ - „Šiauliai“

Gegužės mėn. 22 d. (trečiadienis) 18:00 „Tauras“ - „Žalgiris“ 20:00 „Ekranas“ - „Banga“

8 turas

Gegužės mėn. 23 d. (ketvirtadienis) 18:00 „Šiauliai“ - „Atlantas“

Balandžio mėn. 20 d. (šeštadienis) 14:00 „Šiauliai“ - „Ekranas“ 16:00 „Tauras“ - „Dainava“

Kovo mėn. 13 d. (trečiadienis) 15:00 „Kruoja“ - „Dainava“ 17:00 „Banga“ - „Tauras“ 19:00 „Sūduva“ - „Šiauliai“

Balandžio mėn. 21 d. (sekmadienis) 18:00 „Žalgiris“ - „Banga“ 20:00 „Atlantas“ - „Kruoja“

Kovo mėn. 16 d. (šeštadienis) 14:00 „Žalgiris“ - „Šiauliai“ 17:00 „Dainava“ - „Banga“ Kovo mėn. 17 d. (sekmadienis) 13:00 „Ekranas“ - „Kruoja“ 15:00 „Tauras“ - „Sūduva“ 4 turas

Kovo 29 d. (penktadienis) 19:00 „Atlantas“ - „Šiauliai“ Kovo mėn. 30 d. (šeštadienis) 14:00 „Banga“ - „Ekranas“ 17:00 „Žalgiris“ - „Tauras“ 19:00 „Sūduva“ - „Dainava“ 5 turas

Balandžio mėn. 5 d. (penktadienis) 18:00 „Dainava“ - „Žalgiris“

Gegužės mėn. 21 d. (antradienis) 18:00 „Dainava“ - „Sūduva“

Balandžio mėn. 14 d. (sekmadienis) 16:00 „Kruoja“ - „Žalgiris“ 18:00 „Banga“ - „Sūduva“

Kovo mėn. 12 d. (antradienis) 19:00 „Žalgiris“ - „Atlantas“

3 turas

13 turas

9 turas

Balandžio mėn. 27 d. (šeštadienis) 14:00 „Sūduva“ - „Žalgiris“ 18:30 „Banga“ - „Atlantas“ Balandžio mėn. 28 d. (sekmadienis) 17:00 „Kruoja“ - „Šiauliai“ 19:00 „Ekranas“ - „Tauras“

II RATAS 10 turas

Gegužės mėn. 3 d. (penktadienis) 18:00 „Kruoja“ - „Tauras“ Gegužės mėn. 4 d. (šeštadienis) 14:00 „Atlantas“ - „Sūduva“ 18:30 „Šiauliai“ - „Banga“ Gegužės mėn. 5 d. (sekmadienis) 19:00 „Ekranas“ - „Dainava“ 11 turas

14 turas

Gegužės mėn. 25 d. (šeštadienis) 14:00 „Sūduva“ - „Ekranas“ 18:00 „Žalgiris“ - „Dainava“ Gegužės mėn. 26 d. (sekmadienis) 16:00 „Banga“ - „Kruoja“ 20:00 „Atlantas“ - „Tauras“ 15 turas

Gegužės mėn. 29 d. (trečiadienis) 17:00 „Tauras“ - „Šiauliai“ 18:45 „Kruoja“ - „Sūduva“ Gegužės mėn. 30 d. (ketvirtadienis) 18:00 „Dainava“ - „Atlantas“ 20:00 „Ekranas“ - „Žalgiris“ 16 turas

Birželio mėn. 1 d. (šeštadienis) 14:00 „Sūduva“ - „Banga“ Birželio mėn. 2 d. (sekmadienis) 18:00 „Žalgiris“ - „Kruoja“ 20:00 „Atlantas“ - „Ekranas“ Birželio mėn. 3 d. (pirmadienis) 18:00 „Šiauliai“ - „Dainava“ 17 turas

Balandžio mėn. 6 d. (šeštadienis) 14:00 „Ekranas“ - „Sūduva“ 16:00 „Tauras“ - „Atlantas“

Gegužės mėn. 7 d. (antradienis) 18:00 „Šiauliai“ - „Sūduva“ 20:00 „Atlantas“ - „Žalgiris“

Balandžio mėn. 7 d. (sekmadienis) 16:00 „Kruoja“ - „Banga“

Gegužės mėn. 8 d. (trečiadienis) 18:00 „Tauras“ - „Banga“ 20:00 „Dainava“ - „Kruoja“

Birželio mėn. 15 d. (šeštadienis) 14:00 „Kruoja“ - „Atlantas“ 19:00 „Ekranas“ - „Šiauliai“

12 turas

Birželio mėn. 16 d. (sekmadienis) 17:00 „Dainava“ - „Tauras“

6 turas

Balandžio mėn. 9 d. (antradienis) 16:00 „Šiauliai“ - „Tauras“ 19:00 „Atlantas“ - „Dainava“ Balandžio mėn. 10 d. (trečiadienis) 17:30 „Sūduva“ - „Kruoja“ 19:30 „Žalgiris“ - „Ekranas“

18

Gegužės mėn. 11 d. (šeštadienis) 14:00 „Banga“ - „Dainava“ 19:00 „Sūduva“ - „Tauras“ Gegužės mėn. 12 d. (sekmadienis) 16:00 „Kruoja“ - „Ekranas“ 18:00 „Šiauliai“ - „Žalgiris“

Birželio mėn. 14 d. (penktadienis) 18:30 „Banga“ - „Žalgiris“

18 turas

Birželio mėn. 18 d. (antradienis) 18:30 „Žalgiris“ - „Sūduva“ 20:30 „Atlantas“ - „Banga“ Birželio mėn. 19 d. (trečiadienis) 18:00 „Tauras“ - „Ekranas“ 20:00 „Šiauliai“ - „Kruoja“

2013 m. kovo 1 d. versija. Datos ir laikai gali keistis, pakeitimai skelbiami www.LFF.lt Dėl nepalankių oro sąlygų nuo lapkričio 1 iki balandžio 30 d.


III RATAS 19 turas

Birželio mėn. 22 d. (šeštadienis) 14:00 „Atlantas“ - „Sūduva“ 18:00 „Šiauliai“ - „Banga“ Birželio mėn.  23 d. (sekmadienis) 17:00 „Dainava“ - „Ekranas“ Birželio mėn.  24 d. (pirmadienis) 18:30 „Tauras“ - „Kruoja“ 20 turas

Birželio mėn. 28 d. (penktadienis) 19:00 „Sūduva“ - „Šiauliai“ Birželio mėn. 29 d. (šeštadienis) 14:00 „Žalgiris“ - „Atlantas“ 18:30 „Banga“ - „Tauras“ Birželio mėn. 30 d. (sekmadienis) 18:30 „Kruoja“ - „Dainava“ 21 turas

25 turas

Rugpjūčio mėn. 20 d. (antradienis) 18:00 „Banga“ - „Sūduva“ 20:00 „Ekranas“ - „Atlantas“

31 turas

Rugpjūčio mėn. 21 d. (trečiadienis) 18:00 „Kruoja“ - „Žalgiris“ 20:00 „Dainava“ - „Šiauliai“

Rugsėjo mėn. 28 d. (šeštadienis) 14:00 „Dainava“ - „Sūduva“ 18:00 „Šiauliai“ - „Atlantas“

26 turas

Rugsėjo mėn. 29 d. (sekmadienis) 16:00 „Tauras“ - „Žalgiris“

Rugpjūčio mėn. 24 d. (šeštadienis) 14:00 „Atlantas“ - „Kruoja“ 18:00 „Šiauliai“ - „Ekranas“

Rugpjūčio mėn. 26 d. (pirmadienis) 18:00 „Tauras“ - „Dainava“

Spalio mėn. 6 d. (sekmadienis) 19:00 „Atlantas“ - „Tauras“

27 turas

Spalio mėn. 7 d. (pirmadienis) 18:30 „Banga“ - „Kruoja“

Rugpjūčio mėn. 30 d. (penktadienis) 18:30 „Banga“ - „Atlantas“

Liepos mėn. 7/8 d. 16:00 „Tauras“ -  „Sūduva“ 18:00 „Šiauliai“ - „Žalgiris“ 20:00 „Ekranas“ - „Kruoja“

Rugsėjo mėn. 1 d. (sekmadienis) 17:00 „Kruoja“ - „Šiauliai“ 19:00 „Ekranas“ - „Tauras“

Rugpjūčio mėn. 3 d. (šeštadienis) 14:00 „Banga“ - „Ekranas“ Rugpjūčio mėn. 4/5 d. 18:00 „Sūduva“ - „Dainava“ 20:00 „Žalgiris“ - „Tauras“ 23 turas

Rugpjūčio mėn. 9 d. (penktadienis) 18:30 “Tauras“ - „Atlantas“ Rugpjūčio mėn. 10 d. (šeštadienis) 18:30 „Kruoja“ - „Banga“ Rugpjūčio mėn. 10/11 d. 14:00 „Ekranas“ - „Sūduva“ Rugpjūčio mėn. 11/12 d. 18:30 „Dainava“ - „Žalgiris“ 24 turas

Rugpjūčio mėn. 16 d. (penktadienis) 20:00 „Atlantas“ - „Dainava“ Rugpjūčio mėn. 17 d. (šeštadienis) 14:00 „Žalgiris“ - „Ekranas“ 19:00 „Sūduva“ - „Kruoja“

32 turas

Spalio mėn. 5 d. (šeštadienis) 14:00 „Sūduva“ - „Ekranas“ 17:00 „Žalgiris“ - „Dainava“

Liepos mėn. 6 d. (šeštadienis) 14:00 „Dainava“ - „Banga“

Rugpjūčio mėn. 2 d. (penktadienis) 20:00 „Atlantas“ - „Šiauliai“

Rugsėjo mėn. 27 d. (penktadienis) 19:00 „Ekranas“ - „Banga“

Rugpjūčio mėn. 25 d. (sekmadienis) 18:00 „Žalgiris“ - „Banga“

Rugpjūčio mėn. 31 d. (šeštadienis) 14:00 „Sūduva“ - „Žalgiris“

22 turas

Klubinis futbolas

IV RATAS 28 turas

Rugsėjo mėn. 13 d. (penktadienis) 18:30 „Banga“ - „Šiauliai“ Rugsėjo mėn. 14 d. (šeštadienis) 14:00 „Sūduva“ - „Atlantas“ 16:00 „Kruoja“ - „Tauras“ Rugsėjo mėn. 15 d. (sekmadienis) 19:00 „Ekranas“ - „Dainava“ 29 turas

Rugsėjo mėn. 17 d. (antradienis) 17:00 „Tauras“ - „Banga“ 20:00 „Atlantas“ - „Žalgiris“ Rugsėjo mėn. 18 d. (trečiadienis) 18:00 „Dainava“ - „Kruoja“ 20:00 „Šiauliai“ - „Sūduva“ 30 turas

Rugsėjo mėn. 21d. (šeštadienis) 14:00 „Žalgiris“ - „Šiauliai“ 18:30 „Banga“ - „Dainava“ Rugsėjo mėn. 22 d. (sekmadienis) 16:00 „Kruoja“ - „Ekranas“ 19:00 „Sūduva“ - „Tauras“

33 turas

Spalio mėn. 18 d. (penktadienis) 18:00 „Dainava“ - „Atlantas“ Spalio mėn. 19 d. (šeštadienis) 14:00 „Ekranas“ - „Žalgiris“ Spalio mėn. 20 d. (sekmadienis) 13:00 „Tauras“ - „Šiauliai“ 15:00 „Kruoja“ - „Sūduva“ 34 turas

Spalio mėn. 26 d. (šeštadienis) 14:00 „Žalgiris“ - „Kruoja“ 19:00 „Atlantas“ - „Ekranas“ Spalio mėn. 27 d. (sekmadienis) 17:00 „Šiauliai“ - „Dainava“ 19:00 „Sūduva“ - „Banga“ 35 turas

Lapkričio mėn. 2 d. (šeštadienis) 14:00 „Ekranas“ - „Šiauliai“ 16:00 „Banga“ - „Žalgiris“ Lapkričio mėn. 3 d. (sekmadienis) 13:00 „Kruoja“ - „Atlantas“ 16:00 „Dainava“ - „Tauras“ 36 turas

Lapkričio mėn. 10 d. (sekmadienis) 13:00 „Tauras“ - „Ekranas“ 13:00 „Šiauliai“ - „Kruoja“ 13:00 „Atlantas“ - „Banga“ 13:00 „Žalgiris“ - „Sūduva“

Rugpjūčio mėn. 18 d. (sekmadienis) 18:00 „Šiauliai“ - „Tauras“

rungtynės gali būti žaidžiamos ne komandų namų stadionuose – maniežuose arba LFF I lygos licencijavimo kriterijus atitinkančiose dirbtinės dangos aikštėse.

19


Nr. 5 / 2013 kovas

LFF ir LSU suvienijo jėgas specialistų rengimui

Techninė veikla

J.Kvedaras ir A.Stanislovaitis

Lietuvos futbolo federacija (LFF) siekdama tobulinti futbolo specialistų paruošimą bendradarbiaus su Lietuvos sporto universitetu (LSU).

Bendradarbiavimo sutartį pasirašė LFF prezidentas Julius Kvedaras ir LSU senato pirmininkas profesorius Aleksas Stanislovaitis. Pagal šią sutartį, LSU sieks tobulinti treniravimo sistemų studijų programą pagal Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) reikalavimus bei LFF specialistų pastabas. Pastariesiems LSU sudarys sąlygas naudotis metodine ir materialine baze. Savo ruožtu, LSU specialistai padės organizuoti mokymus ir patys dalyvaus įvairiuose mokymuose bei bendruose projektuose.

20

LSU absolventams bus suteikta UEFA „B“ lygio trenerio licencija. LSU studentai taip pat turės galimybę atlikti praktinius mokymus LFF struktūriniuose padaliniuose. „Neabejoju, kad šiandien mes žengėme svarbų žingsnį. Kartu su futbolo federacija kursime, tobulinsime ir įgyvendinsime futbolo trenerių rengimo sistemą Lietuvoje“, – teigė A.Stanislovaitis. Dabar Lietuvoje galima įgyti kelių lygių trenerio licencijas. „Su UEFA B licencija galima treniruoti jaunimo ir mėgėjų komandas. UEFA A licencija skirta aukščiausio lygio jaunimo ar suaugusiųjų treniravimui. Pernai LFF pradėjo vykdyti ir aukščiausios PRO licencijos kursus“, – aiškino J.Kvedaras.

„LSU absolventams bus suteikta UEFA „B“ lygio trenerio licencija.“

LSU bendradarbiaudamas su LFF taip pat įgyvendina Valstybinio studijų fondo projektą, kuris suteiks galimybę dieninių ir neakivaizdinių studijų studentams nemokamai įgyti aukštąjį sportinį išsilavinimą.


Lietuvos futbolo federacija (LFF) kviečia naudotis futbolo infrastruktūra ir inventoriumi Vilniaus LFF stadione ir Nacionalinėje futbolo akademijoje Kaune.

Modernios, aukštos kokybės futbolo aikštės, konferencijų salės, sporto salės – viskas tinkama naudotis ne tik futbolo komandoms, bet ir organizacijoms, kurios rengia mokymus ar pramogas savo kolektyvui. Taip pat prieinamos laisvalaikio erdvės – sporto klubai, pirtys. Pagal pageidavimą – profesionalaus trenerio pagalba. Išnuomojame papildomą futbolui skirtą įrangą: futbolo kamuolius, aikštės žymeklius, skiriamuosius marškinėlius, įvairių dydžių atsarginius vartus.

Kontaktai dėl nuomos: Kaune – NFA direktorius Raimondas Statkevičius tel. 865265225 el.p. r.statkevicius@lff.lt Vilniuje – LFF stadiono skyriaus vadovas Vladimiras Buzmakovas tel. 865265204 el.p. v.buzmakovas@lff.lt Daugiau informacijos – www.lff.lt


Nr. 5 / 2013 kovas

Teisėjai išsirinko naują vadovą - Ar planuojate ir toliau kviesti įžymius buvusius teisėjus, instruktorius į arbitrų seminarus? - Esame labai pamaloninti, jog mus, stovyklos Turkijoje metu aplankė buvęs garsus futbolo teisėjas italas Roberto Rosetti. Jau daug metų į Lietuvą skaityti seminarų atvyksta ir Valentinas Ivanovas. Ateityje tikimės pakviesti dar ne vieną futbolo pasaulyje gerai žinomą žmogų.

- Kuo naudinga teisėjams stovykla Turkijoje?

S.Sliva

Lietuvos futbolo teisėjų asociacija (LFTA) nuo praėjusių metų pabaigos naują prezidentą – organizacijai ketverius metus vadovaus 55 metų Sergejus Sliva. Jis pakeitė 12 metų LFTA prezidentu buvusį Joną Bragą. - Kokių pasikeitimų žadate LFTA veikloje?, – paklausėme S.Slivos.

- 12 metų asociacijai vadovavęs J.Braga nuveikė išties nemažai. Jo vadovavimo laikotarpiu buvo padaryta labai daug gerų dalykų. Stengsimės juos ir toliau tęsti, tobulinti ir įnešti naujų vėjų į asociacijos veiklą. Mano pagrindiniai tikslai – turėti 2–3 profesionalias futbolo teisėjų brigadas bei pakelti Lietuvos čempionate teisėjaujančių arbitrų atlygį.

- Stovykla padeda futbolo teisėjams prieš sezoną įgyti reikalingą fizinę formą – už tai mes turėtume būti dėkingi fizinio pasirengimo treneriui Mariui Čeliauskui. Taip pat ši stovykla yra neįkainojama dėl didelio kontrolinių rungtynių skaičiaus. Šių metų stovykloje arbitrams teko aptarnauti 30 pakankamai aukšto lygio rungtynių. Jau daug metų čia atvyksta įvairių šalių aukščiausių lygų klubai, kurių meistriškumas pranoksta Lietuvos čempionate rungtyniaujančių komandų pajėgumą.

- Pats daugelį metų teisėjavote ir tarptautiniu lygiu. Ar Lietuvos teisėjai šiais laikais profesionalesni, turi daugiau galimybių? - Šiais laikais futbolo teisėjai galimybių turi nepalyginamai daugiau. Jiems kiekvienais metais organizuojama pasirengimo sezonui stovykla Turkijoje bei įvairūs įgūdžių tobulinimosi seminarai Lietuvoje ir užsienyje. Mano nuomone, šiais laikais teisėjai kur kas profesionalesni ir į savo profesiją žiūri atsakingiau. Dabar teisėjai turi daug galimybių išvykti į tarptautines varžybas bei rungtynes. Taip pat gali pragyventi vien iš atlyginimo gauto už darbą FIFA, A ir I lygos varžybose.

„Norime turėti 2–3 profesionalias teisėjų brigadas.“

- Kas paskatino išleisti naują futbolo taisyklių knygutę?

S.Sliva

- Ko šį sezoną palinkėtumėte futbolo teisėjams? - Sveikatos, kantrybės ir ištvermės bei visokeriopos sėkmės prisidedant prie futbolo grožio kūrimo.

- Jau daugiau kaip dešimt metų nebuvo naujų taisyklių vienoje vietoje. Futbolas juk nestovi vietoje ir juda į priekį. Todėl šiemet nusprendėme išleisti naują taisyklių knygutę pagal naujus FIFA nurodymus.

- Kiek šiemet planuojama teisėjų Lietuvos čempionate, ar bus pasikeitimų? - Šių metų sezone turėsime 9 teisėjų brigadas iš penkių šalies miestų. 3 brigadas turės Klaipėdos miestas, po 2 Vilnius ir Kaunas, po 1 – Telšiai ir Ukmergė. Mūsų užduotis – teisėjams vienodai paskirstyti rungtynių skaičių – išskyrus FIFA kategorijos arbitrus, kurie turėtų gauti 3–5 dvikovomis daugiau.

- Šiemet teisėjauti baigė buvęs Lietuvos čempionato teisėjas Audrius Kancleris. Galbūt jau esate numatęs teisėjų rezervą? - A lygos teisėjų tarpe be A.Kanclerio taip pat nebematysime kauniečio Sauliaus Dirdos, kuris čempionate dirbs kaip asistentas. Rezervinių teisėjų sąraše – du arbitrai. Tai jauni ir perspektyvus teisėjai – šiaulietis Mindaugas Jackus ir Donatas Rumšas iš Palangos.

22

Sergejaus Slivos dosjė

• Gimė 1957 metais Kaune. • 1978 metais baigė LVKKKI. 1974–1978 žaidė Kauno „Atleto-2“, 1978–1980 „Fortūnos“, 1981–1984 – „Telefono tinklų“ komandose. • 1993 metais S.Sliva kartu su A.Dubinsku tapo pirmaisiais po nepriklausomybės atkūrimo FIFA kategorijos arbitrais. • Nuo 1992 iki 1998 metų vadovavo Lietuvos futbolo teisėjų kolegijai. Nuo 2009 m. ėjo LFTA teisėjų komiteto pirmininko pareigas. • 1994–1998 m. S.Sliva dirbo Lietuvos rinktinės administratoriumi, 2001–2009 m. LFF Varžybų vykdymo skyriaus vadybininku. 2003–2009 m. buvo LFF salės futbolo generaliniu sekretoriumi, vėliau – viceprezidentu. Nuo 1992 m. su pertraukomis buvo renkamas į LFF Vykdomojo komiteto narius.


Teisėjai

Arbitrams – žymaus italo patarimai

Lietuvos teisėjai Turkijoje

Prieš naują sezoną teorinius ir praktinius įgūdžius Lietuvos futbolo teisėjai septintus metus iš eilės tobulino stovykloje Turkijoje. Ten arbitrai vadovavo užsienio klubų draugiškoms rungtynėms, analizavo savo darbą bei susitiko su garsiu futbolo arbitru italu Roberto Rosetti.

Europos čempionato finalo teisėjo paskaita Vasario 20 – kovo 2 dienomis Antalijoje lankėsi 36 A ir I lygos teisėjai bei asistentai. Lietuvos futbolo teisėjų asociacijos (LFTA) prezidentas Sergejus Sliva pasistengė, kad mūsų šalies arbitrus aplankytų svečiai iš Rusijos futbolo teisėjų asociacijos. Mūsiškiams teorinę paskaitą skaitė vienu geriausiu pasaulio teisėjų praeityje laikytas italas Roberto Rosetti, kuris profesionalaus arbitro karjerą baigė prieš tris metus. 2008 metų Europos futbolo čempionato finalinėms rungtynėms teisėjavęs ekscentriškasis italas papasakojo apie naujoves futbolo teisėjų pasaulyje bei atsakė į arbitrus dominančius klausimus.

„Laiko klausimas, kuomet lietuviai teisėjaus aukščiausiame lygyje.“ R.Rosetti

„Su Jūsų šalies futbolo teisėjais pasidalinau savo patirtimi. Man kaip lektoriui tai taip pat buvo ganėtinai įdomu. Jūsų teisėjų korpusas į viską žiūri labai rimtai ir profesionaliai. Tik laiko klausimas, kuomet geriausi Lietuvos arbitrai pravers prestižiškiausių Europos turnyrų duris“, – LFF.lt sakė italas R. Rosetti. 2011 metų vasarą R. Rosetti pradėjo vadovauti Rusijos futbolo teisėjų korpusui. Vienas iš jo tikslų – pagerinti teisėjavimo kokybę Rusijos futbole bei padidinti futbolo teisėjų skaičių šioje šalyje. Kartu su R. Rosetti mūsų šalies futbolo teisėjus aplankė Rusijos teisėjų asociacijos inspektorių komiteto pirmininkas Aleksėjus Spirinas bei UEFA delegatas Leonidas Kalošinas.

Teisėjavo garsių klubų rungtynėms Be seminarų ir teorijos arbitrai Turkijoje taip pat turėjo nemažai praktinės veiklos. Įprasta stovyklos teisėjams prasidėdavo rytine treniruote, kurią vesdavo Nacionalinės futbolo akademijos fizinio pasirengimo treneris Marius Čeliauskas. Fizinis pasirengimas pravertė visiems – kiekvieną dieną skirtingos arbitrų brigados teisėjaudavo po 3–5 rungtynes. Iš viso lietuviai Turkijoje suteisėjavo 30 įvairių rungtynių. Turkijoje geriausiems mūsų šalies futbolo teisėjams teko vadovauti Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Kazachstano aukščiausios lygos komandų rungtynėms. Mūsiškiai dirbo Ukrainos grandų Kijevo „Dinamo“ ir Donetsko „Šachtar“ rungtynėse, teisėjavo Rusijos „Premier“ lygos klubams Maskvos „Dinamo“, Grozno „Terek“, „Rostov“ ir „Krasnodar“. Lietuvos arbitrams taip pat ne kartą teko vadovauti Turkijoje stovyklavusio Klaipėdos „Atlanto“ rungtynėms, susitikti su mūsų šalies rinktinės nariais – Sauliumi Mikoliūnu, Edgaru Česnauskiu, Tadu Labuku. R.Rosetti

23


Nr. 5 / 2013 kovas

Žiūrovus audrino salės futbolo rinktinės kovos Lietuvos salės futbolo rinktinei iki kito Europos čempionato atrankos turnyro etapo pritrūko sėkmės ir šaltakraujiškesnio žaidimo lemiamu metu. Tačiau į Kauno sporto halę gausiai susirinkę žiūrovai neliko nusivylę – mūsiškiai pademonstravo kvapą gniaužiančią kovą rungtynėse su Anglija ir įveikė Kipro atstovus. Dramatiškas mūšis su anglais

Oficialios salės futbolo rinktinės rungtynės mūsų šalyje vyko po ketverių metų pertraukos. Pirmose rungtynėse Lietuvos komandai po dramatiškos ir įtemptos dvikovos pabaigos pripažinti Anglijos futbolininkų pranašumą rezultatu 3:4. Antrose lietuviai 1:0 nugalėjo Kiprą, tačiau to neužteko, nes į kitą etapą patenka tik grupės nugalėtojas. Kaune vykusiame atrankos turnyre prie Lietuvos komandos vairo stojo naujas treneris – buvęs žinomas futbolininkas, salės futbolą profesionaliai užsienyje žaidęs Kęstutis Rudžionis.

Jo auklėtiniai rungtynes su anglais pradėjo nesėkmingai ir leido varžovams pelnyti du greitus įvarčius. 17 min. rezultatą sušvelnino akrobatiškas Mariaus Bezykornovo smūgis. Antrajame kėlinyje lietuviai spaudė varžovus, bet buvo nubausti kontratakoje. Likus žaisti kiek mažiau nei tris minutes pasižymėjo Arūnas Šteinas. Negana to, anglų gretos sumažėjo po pašalinimo, tačiau mūsiškiams užgulus varžovų vartus įvarčio pelnyti nepavyko. „Rungtynių pabaigoje pritrūko ir šaltakraujiškumo, ir jėgų. Kartais paskutinėmis minutėmis ir kojos neklauso“, – po dvikovos kalbėjo K.Rudžionis.

„Pabaigoje pritrūko ir šaltakraujiškumo, ir jėgų.“

K.Rudžionis

„Žinojome ko tikėtis iš Lietuvos komandos ir ją gerbėme, bet nebijojome. Galiu pagirti lietuvius už kovą, buvo malonu žaisti“, – sakė Anglijos rinktinės vyr. treneris Peteris Sturgessas.

Laimėta kova dėl garbės Antrose rungtynėse Anglija 2:1 privertė pasiduoti Kiprą ir iškovojo vienintelį kelialapį į kitą atrankos varžybų etapą. Paskutinėje dvikovoje lietuviai kovėsi su Kipro atstovais dėl garbės ir nugalėjo rezultatu 1:0.

Nervingose rungtynėse mūsiškiai turėjo ir vieną žaidėjo pašalinimą, ir tris kartus nerealizavo 10 metrų baudinių, tačiau vis dėlto padovanojo žiūrovams pergalę. Lemiamą įvartį 37 minutę pelnė Audrius Juozaitis. „Įmušti įvartį prie tiek žiūrovų – labai geros emocijos. Staiga nuėmė visą nuovargį. Atrodo, bėgi toliau nusiėmęs kuprinę“, – po rungtynių džiaugėsi A.Juozaitis. „Sveikinu lietuvius, antrajame kėlinyje jie žaidė gerai“, – pripažino emocingasis Kipro rinktinės vyr. treneris Giannis Mylonas.

24


Salės futbolas

Salės čempionų vardus susigrąžino „Nautara“ Lietuvos salės futbolo čempionų titulas po metų pertraukos parkeliavo į Kauną. Pernai apmaudžiai išleidusi auksą iš rankų, šiemet Kauno „Nautara“ kluptelėjo tik triskart. Naujokui – bronza

14-ąjį kartą vykstančiame salės futbolo čempionate – 2012/13 metų „Hummel“ A lygoje – dalyvavo šešios komandos. Pirmą kartą savo atstovus aukščiausiajame divizione turėjo Radviliškis ir Kaišiadorys, po trejų metų pertraukos į salės futbolo čempionato žemėlapį grįžo Mažeikiai. Su jais varžėsi nugalėtojų titulą ginantis Vilniaus „Bekentas“, daugkartinė čempionė „Nautara“ ir Kazlų Rūdos „SC-STIHL“. Sostinės ekipa favoritų vardų nepateisino – jau 1 ture „Bekentas“ sensacingai nusileido „Savingei“ ir per pirmąsias septynerias rungtynes pergalių neiškovojo. Vilniečiams į priekį teko praleisti debiutantą „Lokomotyvą“, kuriam pavyko iškovojo bronzą.

Susigrąžino titulą

Sezono naujovės Šis sezonas salės futbole buvo ypatingas dėl kelių naujovių. Viena jų – visos komandos kovojo dėl „Hummel“ įsteigtų prizų. Čempionui atiteko 5000, vicečempionui – 3000, trečios vietos laimėtojui – 2000 litų vertės čekiai sportinei aprangai įsigyti. Atkreiptas dėmesys ir į jaunimo ugdymą. LFF pradėjo dalyvavimą naujoje FIFA „Grassroots“ programoje, kuri skirta salės futbolo jaunimo vystymui, o „Bekento“ klubas įkūrė pirmąją salės futbolo mokyklą, į kurią kviečia treniruotis 6–12 metų amžiaus vaikus. Po pertraukos atnaujintas ir Lietuvos salės futbolo taurės turnyras, jis vadinosi pagrindinio rėmėjo „Select“ vardu. Dėl taurės varžėsi 16 komandų, o kovo 11-ąją finalinio ketverto turnyre Radviliškyje triumfavo „SC STIHL“. 2013 m. salės futbolo „Hummel“ A lygos rikiuotė:

1. Kauno „Nautara“ (36 tšk.) 2. Kazlų Rūdos „SC STIHL“ (32 tšk) 3. Radviliškio „Lokomotyvas“ (27 tšk.)

Praėjusio sezono dramatiškame finiše „Bekentui“ titulą užleidusi „Nautara“ nuo 2012/13 m. sezono pradžios skynė pergales ir iki Naujųjų metų taškų neprarado.

4. Vilniaus „Bekentas“ (18 tšk.)

Vėliau Kauno komandos žaidimas pradėjo strigti, patirtos dvi nesėkmės. Tačiau paskutinėse rungtynėse „Nautara“ įrodė savo – rezultatu 2:1 nugalėjo pagrindinį konkurentą „SC STIHL“ bei iškovojo septintus aukso medalius nuo 2004/2005 metų sezono.

6. Mažeikių „Olimpo SC“ (7 tšk.)

„Vis prisiminėme praeitą sezoną iš rankų paleistą pergalę paskutinėse rungtynėse, kurios kainavo nugalėtojų titulą. Todėl dabar labai malonu, jog vėl tapome čempionais“, – sakė „Nautaros“ žaidėjas Arūnas Šteinas, kuris su 23 įvarčiais tapo rezultatyviausiu lygoje.

5. Kaišiadorių „Savingė“ (9 tšk.)

Apie salės futbolą: Salės futbolas žaidžiamas 5 prieš 5, dvigubai mažesnėje aikštėje, su mažesniu ir sunkiau šokinėjančiu kamuoliu. Rungtynės žaidžiamos vyksta du kėlinius po 20 minučių (ne žaidimo metu laikas stabdomas), keitimai rungtynių metu neribojami. Už daugiau nei penkias pražangas skiriami baudiniai. Lietuvos salės futbolo čempionatas pirmą kartą surengtas 1999 m.

25


Nr. 5 / 2013 kovas

Šeštus metus – „Futboliuko“ seminarai pedagogams

Nacionalinėje futbolo akademijoje (NFA) šeštus metus iš eilės vyko Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgalaikės vaikų masinio futbolo vystymo programos „Sugrąžinkime vaikus į stadionus“ (SVIS) projekto „Futboliukas“ seminaras.

sios projekto dalyvės iš Kauno darželio-lopšelio „Gandrelis“ ir darželio „Ažuoliukas“.

Seminaro tikslas – supažindinti darželių ir mokyklų auklėtojus(-as) su vienu iš sėkmingiausių SVIS projektų – „Futboliuku“.

Jai pritarė ir kita seminaro dalyvė, Mažeikių darželio-lopšelio „Žilvitis“ pedagogė Daiva, kuri negailėjo komplimentų kursus vedusiems dėstytojams. „Tokie seminarai yra labai reikalingi ir naudingi. Jie įkvepia vėliau įgytas žinias perduoti vaikučiams, juos išmokyti „Futboliuko“ paslapčių ir visam pasauliui pasakyti, jog futbolas – jėga“, – sakė mažeikiškė.

Pedagogai iš įvairių rajonų

„Dauguma pedagogų neturi nieko bendro su futbolu, todėl mes siekiame joms perteikti elementariausias teorines ir praktines žinias ne tik apie šį projektą, bet ir apie patį žaidimą“, – sakė LFF masinio futbolo projektų koordinatorius Vaidotas Rastenis. Dvi dienas vykusiose mokymuose savo žinias tobulinosi pedagogės iš įvairių Lietuvos kampelių: Alytaus, Varėnos, Noreikiškių, Raudondvario, Linksmakalnio, Kauno, Jonavos, Kėdainių, Girkalnio, Gargždų, Marijampolės, Panevėžio, Ramygalos, Šiaulių, Telšių, Mažeikių, Visagino, Utenos ir Vilniaus. „Futboliuko“ seminare praktinius ir teorinius užsiėmimus vedė NFA direktorius Raimondas Statkevičius, Lietuvos kūno kultūros akademijos lektorius Rimas Kazakevičius. Su seminaro dalyviais patirtimi dalinosi buvu-

26

Įgytos žinios įkvepia Noreikiškių darželio-lopšelio „Ąžuolėlis“ kūno kultūros pedagogė Silva po seminaro sakė, jog nekantrauja grįžti į darželį ir perteikti vaikučiams įgytas žinias. „Mūsų darželinukai labai mėgsta futbolą ir jį žaidžia beveik kiekvieną dieną“, – kalbėjo pedagogė.

„Futboliukas“ – tai labai paprasta futbolo atmaina, kuri žaidžiama 3  prieš 3 uždarose patalpose. Žaidimas 3 prieš 3 vaikams suteikia daug daugiau džiaugsmo nei įprasti komandiniai žaidimai, nes vaikai yra betarpiškai įtraukiami į žaidimą ir visi gauna progą žaisti su kamuoliu.

„Seminarai įkvepia įgytas žinias perduoti vaikučiams.“

Projekto dalyviams LFF dovanojo universalų futbolo inventorių, su kuriuo vaikai galės žaisti futbolą ištisus metus. „Futboliuko“ renginiai darželiuose vyksta vasario–kovo mėnesiais.


Atgaivintos futbolo ištakos – „putbalo“ varžybos Tradicinės Kaziuko mugės dalyviai Vilniuje buvo nustebinti – liaudiškais rūbais apsirengęs jaunimas po gatves gainiojo šiaudinį (šieninio) kamuolį. Taip unikaliai prisimintos šiuolaikinio futbolo ištakos – XIX amžiaus „putbalas“.

Masinis futbolas

Prisijungė jaunieji futbolininkai

Grožis – ir paprastame žaidime

„Putbalo“ žaidėjais pusdieniui buvo tapę jaunieji „Lelės“ teatro ir teatro studijos „Elementorius“ aktoriai. Senovinėse varžybose sudalyvavo ir tikri ateities žaidėjai – Lietuvos U-19 futbolo rinktinės nariai Edvinas Stonkus, Vilius Armanavičius bei Justas Januševskis.

„Putbalo“ pavadinimas kaip ir žaidimo idėja kildinami nuo Užpalių kaimo (Utenos r.). Šios idėjos autoriai ir organizatoriai – LFF bei mūsų šalyje vyksiančio Europos U-19 futbolo čempionato organizacinis komitetas.

Prie jų taip pat prisijungė tituluota gražuolė Vaida Grikšaitė-Česnauskienė, kuri yra vasarą šalyje vyksiančio Europos U-19 čempionato ambasadorė.

„Futbolas ir sportas apskritai yra neatsiejama kultūros dalis.“

Visi norintys praeiviai taip pat turėjo galimybę paspardyti neįprastą kamuolį (ar pasigaminti jį patys) ir laimėti futbolo kamuolių bei kitų suvenyrų. „Putbalo“ varžybų nesustabdė ir prasivėręs dangus – po kelių saulėtų dienų lyg tyčia prieš pat varžybų pradžią pradėjo gausiai snigti.

V.Rastenis

Organizatorių teigimu, šiuo renginiu siekta parodyti, kaip glaudžiai mūsų istorinė kultūra yra susijusi su sporto ištakomis, pademonstruoti patį primityviausią futbolą ir jo grožį, kuris gali būti atrandamas net ir žaidžiant neprofesionaliai, išlaikant svarbiausią elementą – džiaugsmą.

„Futbolas ir sportas apskritai yra neatsiejama kultūros dalis. Mūsų idėja ir tikslas – pademonstruoti, kad be nuo senų laikų lietuvių gyvenime greta visiems puikiai žinomų unikaliųjų sutartinių, šokių, vaidinimų, svarbią dalį užėmė ir sportas“,  – teigė Europos U-19 čempionato socialinių-kultūrinių renginių vadovas Vaidotas Rastenis.

27


Nr. 5 / 2013 kovas

Debiutas Pasaulio čempionato atrankoje

Pirmą kartą istorijoje Lietuvos nacionalinė moterų futbolo rinktinė dalyvaus atrankoje į Pasaulio čempionatą. Balandžio 4–9 dienomis Vilniuje mūsų šalies futbolininkės susikaus su Juodkalnijos, Gruzijos ir Farerų salų rinktinėmis. Tikslas – žengti tolyn

Moterų futbolo pasaulio čempionatai – kaip ir vyrų – rengiami kas ketverius metus. Mūsų šalies futbolininkėms tai bus debiutas šiame turnyre – iki šiol lietuvės dalyvaudavo tik Europos čempionato atrankos turnyruose. 2015 m. FIFA Pasaulio čempionato atrankos preliminaraus etapo 2 grupėje Lietuvos komanda susikaus su Juodkalnijos, Gruzijos ir Farerų salų rinktinėmis. Į kitą varžybų etapą pateks po dvi geriausias grupių komandas. Ilgametis rinktinės treneris Rimantas Viktoravičius teigė, kad iškeltas tikslas užimti bent antrąją vietą. „Kai kurios iš varžovų mums pažįstamos. Su Gruzijos esame žaidę anksčiau. Kai pastarąjį kartą žaidėme  – nugalėjome, tačiau jos pastaruosius metus intensyviai ruošėsi ir yra stipriai patobulėjusios. Farerų komanda yra mums neparanki, o su Juodkalnijos atstovėmis dar nesame susitikę“, – dėstė R.Viktoravičius.

28

Prisijungs legionierės Rengdamasi varžyboms Lietuvos moterų rinktinė surengė pora treniruočių stovyklų Kaune, vyko į kaimynines šalis. Vasario mėnesio viduryje kontrolinėse rungtynėse lietuvės Rygoje sužaidė lygiosiomis rezultatu 2:2 su Latvijos atstovėmis. Kovo pabaigoje futbolininkėms buvo suplanuota treniruočių stovykla Estijoje. Treniruočių stovyklose Lietuvos rinktinei atstovavo mūsų šalyje žaidžiančios futbolininkės, nemažai jaunų žaidėjų. Atrankos turnyre ekipą sustiprins ir kelios užsienio klubams atstovaujančios žaidėjos – Henrika Gustytė, Rita Mažukelytė-Petra, Viktorija Budrytė, Ieva Kibirkštis. Pasaulio čempionato atrankos turnyras balandžio 4–9 d. bus žaidžiamas Vilniuje, Lietuvos futbolo federacijos stadione. Balandžio 4-ąją lietuvės susitiks su Gruzija, balandžio 6-ąją su Farerų salomis, o balandžio 9 d. su Juodkalnija.

Ar žinojote, kad? • Lietuvoje nėra profesionalių moterų futbolo komandų – žaidėjos sportuoja laisvalaikiu. • Pajėgiausios futbolininkės Lietuvoje atstovauja Šiaulių „Gintros-Universiteto“ komandai, kuri nuo 2005 m. kasmet tapo Lietuvos čempione. • Pastaruosius dvejus metus geriausiomis Lietuvos čempionate išrinktos seserys. 2012 m. – Rasa Imanalijeva, 2011 m. Oksana Imanalijeva. • Vyriausia Lietuvos moterų rinktinės žaidėja – 45 metų Gitana Kerpienė. Ji dirba Kelmės sporto mokykloje tinklinio trenere. Žymiausia aukletinė – Europos jaunių tinklinio čempionė Monika Povilaitytė.


Moterų futbolas

Pripažintas Europoje ir gausėjantis Lietuvoje Stereotipus griaunantis judėjimas „Moterys už futbolą“ sulaukia pripažinimo tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Prie judėjimo jungiasi vis daugiau žinomų šalies moterų, o Senajame žemyne projektas sulaukė apdovanojimo. Apdovanojo UEFA

Kasmetiniuose Europos futbolo federacijų sąjungos (UEFA) rinkodaros apdovanojimuose moteris ir merginas vienijantis judėjimas „Moterys už futbolą“ iš aštuonių kandidatų išrinktas 2012 metų geriausiu kūrybiškumo ir novatoriškumo kategorijoje. „Būti pastebėtiems tarp daugelio šalių yra didelis pasiekimas ir viso šio judėjimo įvertinimas. Projekto sėkmę labiausiai lėmė šaunių ir iniciatyvių dailiosios lyties atstovių pastangos“, – sakė Lietuvos moterų futbolo asociacijos (LMFA) prezidentas Artūras Krukis.

moteris – dažnas svečias futbolo rungtynėse. E.Straleckaitės brolis Tadas – futbolininkas, kuris atstovauja ir Lietuvos salės futbolo rinktinei.

Judėjimas „Moterys už futbolą“ siekia parodyti, kad futbolas – tai ne tik profesionalus sportas, bet ir gyvenimo būdas, laisvalaikio praleidimo forma, pramoga visai šeimai. Judėjimo nariai yra susibūrę socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje, kartu dalyvauja įvairiuose futbolo renginiuose.

Per Lietuvos ir Anglijos rinktinių dvikovos pertrauką Kaune E.Straleckaitė dovanų gavo „Moterys už futbolą“ marškinėlius. „Su malonumu ateinu į rungtynes. Futbolas nuo mažens yra mūsų šeimoje. Nesu didelė ekspertė, bet futbolui jaučiu meilę. Kai žaidžia brolis, visada stengiuosi ateiti palaikyti“, – kalbėjo E.Straleckaitė.

Šokėja jaučia meilę futbolui Judėjimo draugių gretas neseniai papildė ir žinoma profesionali šokėja Eglė Straleckaitė. Televizijos šokių projektuose žiūrovams puikiai pažįstama 20 metų

E.Straleckaitė (dešinėje)

Šokėja teigė į futbolą žiūrinti ne tik kaip į azartišką, bet ir kaip į gražų bei profesionalų žaidimą. „Labai mėgstu sportinį azartą ir žiūrėti rungtynes. Futbolas – gražus sportas. Tuo pačiu iš profesionalių atletų jis reikalauja daug valios ir darbo“, – sakė E.Straleckaitė – Sportiniai šokiai irgi turi panašumų su futbolu – per tam tikrą laiką turi išspausti maksimumą. Juda visas kūnas ir tuo pačiu reikia apmąstyti kelis žingsnius į priekį.“

Junkis prie „Moterys už futbolą“

puslapio

29


Nr. 5 / 2013 kovas

Žaisti už Lietuvą – per Atlantą Lietuvos moterų futbolo rinktinės sėkmę viliasi įžiebti kanadietiška kibirkštis. Kanados lietuvių išeivių šeimoje gimusi Ieva Melanija Kibirkštis jau šešerius metus atstovauja savo tėvų ir senelių tėvynei. Garbė atstovauti Lietuvai

Lietuviško moterų futbolo akiratyje I.Kibirkštis atsidūrė 2007 metais, kai apie futbolą žaidžiančią merginą papasakojo jos tėtis Algis. Tuomet iš Monrealio atvykusi šešiolikmetė Ieva atstovavo jauniausiai pagal amžių U-17 rinktinei. Futbolą Ieva pradėjo žaisti nuo 4–5 metų. Mergina po truputį susidomėjo šiuo žaidimu ir dabar tikina, kad tai – didžiausia jos aistra. „Man patinka viskas, kas susiję su futbolu. Šiame žaidime daug variacijos ir kūrybos. Puiku, kad futbolas suvienija žmones, netgi šalis. Man futbolas padėjo stiprinti charakterį“, – teigia I.Kibirkštis. Futbolo įgūdžius daugelį metų Kanadoje, o vėliau JAV universiteto komandoje tobulinusi I.Kibirkštis nuolat atvykdavo padėtį mūsų šalies rinktinėms įvairiuose turnyruose. Nors kanadietei dar nelengva kalbėti lietuviškai, ji apie žaidimą Lietuvos komandose kalba itin entuziastingai. „Visada prisiminsiu, kaip gavau viename turnyre geriausios gynėjos apdovanojimą. Taip pat savo pirmąjį įvartį už rinktinę, kai vos neapsiašarojau iš džiaugsmo. Žaisti už rinktinę  – neįtikėtinas jausmas. Man garbė atstovauti Lietuvai“, – sako I.Kibirkštis.

varžybose. Tąkart mūsiškėms nepavyko įveikti atrankos barjero, tačiau mergina iš Monrealio išlieka optimistė. „Trokštu ir toliau žaisti už Lietuvą bei pasiekti gerų rezultatų, kurie paskatintų kuo daugiau merginų žaisti futbolą. Tikiuosi atstovauti rinktinei tol, kol dar galėsiu žaisti, – sako I.Kibirkštis. – Nėra lengva suorganizuoti kelionę į Lietuvą, bet tikrai nesigailiu nei laiko, nei pinigų. Man Lietuvoje labai gražu, patinka čia būti, susitikti su giminėmis, draugais, komanda.“ Savo ateitį mergina sieja su sportu. Pernai Merilendo valstijoje (JAV) esančiame Mount St. Mary's universitete I.Kibirkštis baigė psichologijos ir sporto vadybos bakalauro studijas. Toliau mokytis ji pasirinko Suomijoje, kur Jyväskylä universitete siekia sporto psichologijos magistrės laipsnio. „Galvoju tapti arba sporto psichologe arba  – ko labiausiai norėčiau  – futbolo trenere. Tikiuosi su futbolu susieti visą savo gyvenimą. Man patinka žaisti, tačiau svajoju būti trenere ir dirbti Lietuvos rinktinėje“,  – teigia I.Kibirkštis.

Svajoja tapti trenere Prieš dvejus metus I.Kibirkštis debiutavo moterų nacionalinėje rinktinėje Europos čempionato atrankos

„Žaisti už rinktinę – neįtikėtinas jausmas.“ I.Kibirkštis

30


Lietuvos futbolui – populiarios TV laidos dėmesys Viena iš populiariausių ir seniausių televizijos laidų apie pasaulio futbolą – „FIFA Futbol Mundial“ – praėjusių metų pabaigoje skyrė dėmesio Lietuvai.

16 metų visame pasaulyje transliuojamoje laidoje iš pradžių buvo pristatytas šalies čempionas Panevėžio „Ekrano“ klubas, o vėliau – kertiniai mūsų šalies futbolo infrastruktūros objektai. Laidos kūrėjai apsilankė Vilniuje, Lietuvos futbolo federacijos stadione, o taip pat Kaune įsikūrusioje Nacionalinėje futbolo akademijoje ir techniniame centre. Prie šių projektų įgyvendinimui padėjo ir FIFA „Goal“ plėtros fondo lėšos. Vienas iš laidos kūrėjų britas Oliveris Greenleavesas pripažino, jog prieš atvykdami į Lietuvą jie apie mūsų šalį žinojo nedaug, tačiau liko maloniai nustebę. „Prieš atvykdami į Lietuvą mes nežinojome ko tikėtis. Todėl buvome maloniai nustebinti. Ypač profesionalios įstaigos įspūdį mums paliko Nacionalinė futbolo akademija, – kalbėjo svečias – Mus sužavėjo

Laidos įrašas internete – youtube.com/Lietuvosfutbolas

Tarptautinė veikla

„Sutikome žmones, kurie myli futbolą.“ O.Greenleavesas

akademijos vadovų noras pasisemti kuo daugiau žinių bei praktikos iš kitų Europos šalių ir integruoti jas į Kaune esančią akademiją.“ Paprašyti palyginti Lietuvos ir kaimyninės Latvijos futbolą, svečiai teigė žinantys nelengvą situaciją, tačiau pagyrė abi šalis už pastangas populiarinti šią sporto šaką. „Žinome, jog Latvijoje populiarus ledo ritulys, o Lietuvoje – krepšinis. Todėl abi šalys stengiantis vystyti ir populiarinti futbolą eina panašiu keliu, – kalbėjo „FIFA Futbol Mundial“ kūrėjai – Mums didelį įspūdį paliko žmonės aplankytose įstaigose. Jie tikrai myli futbolą ir su dideliu užsidegimu siekia, jog futbolas jų šalyje taptų sporto šaka numeris vienas.“ „FIFA Futbol Mundial“ laida startavo 1994 metais. Nuo tada ši laida rodoma kiekvieną savaitę milijonams žiūrovų pasaulyje.

31


Nr. 5 / 2013 kovas

Klubų finansinė drausmė – po didinamuoju stiklu Finansinio chaoso laikai, kai futbolo klubų išlaidos daug kartų viršijo pajamas po truputį grimzta į praeitį. Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) griežtina klubų finansinės veiklos priežiūrą bei įveda naujas taisykles, kurios jau taikomos ir Lietuvoje. Bendra finansų priežiūra Europos futbole

Atsižvelgdama į visos Europos mastu didėjančius futbolo klubų nuostolius, augančius skolų žaidėjams, mokesčių institucijoms mastus, augančias nepamatuotas išlaidas, UEFA 2013 metais dar labiau sugriežtins finansinę klubų veiklos kontrolę.

Klubai finansininkų parengtas ataskaitas turi teikti keletą kartų per metus: išduodant A lygos licencijas, išduodant UEFA licencijas ir vertinant pradelstus įsipareigojimus birželio 30 bei rugsėjo 30 dienoms. Pasak L.Zibolio, ankstesnis licencijų išdavimas A ir I lygos klubams davė ne vieną teigiamą efektą: „Svarbu, jog klubai anksčiau sužino visus čempionato dalyvius. Taip pat pastebime, jog jie kur kas anksčiau teikia finansines ataskaitas, jas parengia greičiau ir dažnai profesionaliau.“

„Nepaisantiems įspėjimų gali būti neleista dalyvauti UEFA varžybose.“

„Šiais metais UEFA jau iš esmės imsis vertinti klubų pagrįstų pajamų ir išlaidų balansą, atitinkamai įspės ne pagal kišenę gyvenančius klubus, įpareigos juos keisti savo finansų politiką į labiau subalansuotą, taip pat sugriežtins skolų žaidėjams priežiūrą sezono metu“, – aiškino Lietuvos futbolo federacijos (LFF) licencijavimo skyriaus vadovas Laurynas Zibolis. Nepaisantiems UEFA įspėjimų klubams gali būti neleista dalyvauti UEFA varžybose net keletą sezonų, jie gali netekti UEFA skiriamų lėšų arba būti pritaikytos kitos griežtos sankcijos. Klubų finansinių ataskaitų būklei stebėti UEFA parengė naują IT duomenų bazę, kurioje tiek klubai, tiek nacionalinės asociacijos reguliariai ves finansinius duomenis. Su nauja sistema UEFA surengtuose kursuose susipažino LFF Licencijavimo skyriaus ekspertai. Sezono eigoje su ja bus supažindinti visi A lygos klubų finansininkai.

LFF licencijavimo skyriaus vadovo teigimu, sausio mėnesį pateikti auditoriaus peržvelgtas ar audituotas tarpines ar pilnas finansines ataskaitas nėra lengva net ir verslo įmonėms. „Tai rodo didėjančią klubų finansininkų kvalifikaciją, kuri itin reikalinga UEFA toliau didinant finansinių kriterijų apimtis“,- kalbėjo L.Zibolis. Naujos sankcijos nedrausmingiems

Pradelstų įsipareigojimų sezono pabaigoje turintys klubai vis dažniau susilaukia draudimo registruoti naujus žaidėjus sankcijos. Tokios sankcijos prieš 2013 metų sezoną pritaikytos keturiems Lietuvos klubams. „Pastarieji mėnesiai iki sezono pradžios parodė, kad ši sankcija yra pakankamai efektyvi ir neabejotinai bus taikoma ateityje, taip pat ir sezono viduryje“, – tikino L.Zibolis. Jo teigimu, dar griežtesnės sankcijos laukia tų klubų, kurie nesugebėjo įgyti licencijos, tačiau vis tiek siekia dalyvauti pirmenybėse. LFF Vykdomojo komiteto sprendimu keliems LFF I lygoje besiruošiantiems dalyvauti klubams – „Klaipėdos Granitui“, „Polonijai“, ir „Palangai“ pritaikytos taškų atėmimo sankcijos.

Kontrolė griežtinama ir Lietuvoje LFF 2013 m. taip pat vis aktyviau taikys UEFA pasiūlytą finansinės stebėsenos modelį. Klubų finansinės ataskaitos nebebus vertinamos tik vieną kartą vertinant klubą licencijavimo metu.

„Klubų biudžetai buvo didžiausi apie 2007 m. Vėliau, suprantama, dėl krizės smuko, o dabar pastaruosius keletą metų stabilizavosi.“ L.Zibolis

32


Licencijavimas

4500

A lygos klubų turtas – vid. rodikliai, tūkst.Lt 4.330

4000

3.105

3500 3000

2.160

2500 2000

1.208

1500 1000

455

635

581

675

2008 metai

2009 metai

483

746

500 0 2003 metai

2004 metai

2005 metai

2006 metai

2007 metai

2010 metai

2011 metai

2012 metai

Turtas – vidutiniai rodikliai, tūkst.Lt

6000

A lygos klubų biudžetas – vid. rodikliai, tūkst.Lt 5.391

4.322

5000 4000 3000 2000 1000

2.150 1.896

1.884 754

1.168

1.697 1.650

1.859

0 2003 metai

2004 metai

2005 metai

2006 metai

2007 metai

2008 metai

2009 metai

2010 metai

2011 metai

2012 metai

Biudžetas – vidutiniai rodikliai, tūkst.Lt

33


Nr. 5 / 2013 kovas

2013 m. futbolo varžybų Lietuvoje kalendorius

Kita

Balandis 4-9 d. 13-14 d. 16-17 d. 22-26 d. 30 d.

FIFA Pasaulio moterų čempionato atrankos turnyras (Vilnius) LFF I lygos pirmenybių pradžia 2012/13 m. LFF taurės pusfinalių 1 rungtynės (Klaipėda, Panevėžys) UEFA Regionų taurės atrankos turnyras (Kaunas, Vilnius) 2012/13 m. LFF taurės pusfinalio 2 rungtynės (Vilnius)

Gegužė 1 d. 9-12 d. 19 d. 23-26 d.

2012/13 m. LFF taurės pusfinalio 2 rungtynės (Šiauliai) Merginų U-17 „UEFA Development“ turnyras (Vilnius) 2012/13 m. LFF taurės finalo rungtynės Tarptautinis paplūdimio futbolo turnyras (planuojamos) Baltijos šalių moterų rinktinių čempionatas (planuojamos)

Birželis 6 d. 7 d. 11 d. 22 d.

UEFA Europos U-21 čempionato atrankos rungtynės Lietuva-San Marinas FIFA Pasaulio čempionato atrankos rungtynės Lietuva–Graikija (Vilnius) Lietuvos nacionalinės rinktinės kontrolinės rungtynės (planuojamos) Lietuvos paplūdimio futbolo čempionato pradžia (planuojama)

Liepa 4/11 d. UEFA Europos lygos I atrankos etapo rungtynės 16/24 d. UEFA Čempionų lygos II atrankos etapo rungtynės 18/25 d. UEFA Europos lygos II atrankos etapo rungtynės 20-29 d. UEFA Europos U-19 čempionato finalinis etapas (Kaunas, Alytus, Marijampolė)

Rugpjūtis 1 d. 14 d. 19-25 d.

UEFA Europos U-19 čempionato finalas Lietuvos nacionalinės rinktinės kontrolinės rungtynės (planuojamos) Tarptautinis LFF U-17 taurės turnyras (Palanga) UEFA Salės futbolo klubų taurės atrankos turnyras (galimas) UEFA moterų Čempionių lygos atrankos turnyras (galimas)

Rugsėjis 5 d. UEFA U-21 čempionato atrankos rungtynės Lietuva-Suomija 10 d. FIFA Pasaulio čempionato atrankos rungtynės Lietuva-Lichtenšteinas 21-26 d. UEFA merginų U-19 čempionato atrankos turnyras Lietuvoje

Spalis 1-2 d. 11 d. 15 d. 19-24 d. 22-23 d.

2013/14 m. LFF taurės aštuntfinalių rungtynės FIFA Pasaulio čempionato atrankos rungtynės Lietuva-Latvija FIFA Pasaulio čempionato atrankos rungtynės Lietuva-Bosnija ir Hercegovina UEFA U-17 čempionato atrankos turnyras Lietuvoje 2013/14 m. LFF taurės ketvirtfinalių 1 rungtynės

Lapkritis 5-6 d. 2013/14 m. LFF taurės ketvirtfinalių 2 rungtynės 10 d. Lietuvos „SMScredit.lt“ A lygos“ čempionato paskutinis turas 15/19 d. Lietuvos nacionalinės rinktinės rungtynės (planuojamos)

34

* Į kalendorių įtrauktos tik svarbiausios patvirtintų ar planuojamų surengti Lietuvoje futbolo varžybų datos balandžio–lapkričio mėnesiais. Platesnės ir naujausios informacijos ieškokite internete www.LFF.lt


NAUJASIS „TOYOTA AURIS“. PAŽVELKITE KITAIP!

LFF leidinys "Mus vienija futbolas" 2013 kovas, nr. 5  

Lietuvos futbolo federacijos leidinys "Mus vienija futbolas" 2013 kovas, nr. 5