Page 5

Środki na: KOMARY, KLESZCZE I MESZKI

Komary

Kleszcze

Meszki

W Polsce mamy 47 gatunków komarów, a niektóre z nich są potencjalnymi nośnikami groźnych chorób w tym malarii i żółtej febry. Terytorium ich występowania powiększa się tak szybko, że tylko nieliczne regiony świata pozostają wolne od niepożądanych szkodników. Samice komara żerują na ssakach i innych ciepłokrwistych gatunkach powodując ukąszenia, samce nie są groźne. Krew służy im do zaopatrzenia jaj w składniki niezbędne do wylęgu. Większość ludzi jest uczulona na substancje wpuszczane do rany przez samicę komara. Objawia się to czerwonymi bąblami w rejonie ukąszeń.

W Polsce mają idealne warunki do rozwoju w województwach północnych i wschodnich. Są pasożytami na dużej liczbie zwierząt i ludziach. Na świecie występuje kilkaset gatunków kleszczy, które dzielą się na trzy rodziny: kleszcze miękkie, twarde i mniej zbadane afrykańskie gatunki mieszane. Kleszcze miękkie jako jedyne pozbawione są na grzbiecie pancerza. Ukłucie ludzi przez kleszcze może wywołać boreliozę, zapalenie opon mózgowych, może być przyczyną ciężkich reakcji alergicznych.

Meszki to niewielkie muszki, których samice odżywiają się krwią a samce nektarem. Rozmnażają się w czystej płynącej wodzie, a ich dorosła postać żyje około 3 tygodni. Żerują i powodują ukąszenia w połowie dnia. Podczas ukąszenia samica wpuszcza do rany enzymy będące powodem uczuleń i podrażnień, które prowadzą do rozdrapywania miejsc po ukąszeniach.

www.zielonaochrona.pl

Katalog prod detaliczych 2012 - A5-3.indd 5

2012-04-18 10:54:15

VACO  
VACO  

Oferta na produkty detaliczne

Advertisement