Page 1

DVÉŘE ODEVŘENÉ VYDÁNÍ XVIII.

UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ: Zápis do 1. tř. speciální

1

Tříkrálová sbírka 2 Zimní olympiáda dětí a mládeže

2

Lyžařská a snowboardová škola druhých tříd 2 Sběr šípků

3

Sběr pomerančové a citrónové kůry 3 Florbalový turnaj

3

Škola pro všechny 4 Lyžařské kurzy

4

Lyžařský kurz

5

Chemicko - fyzikální turnaj 5 Pasování prvňáčků na čtenáře 5 „Jde to i jinak“

6

Den otevřených dveří

7

Doučování

8

Pěvecká a recitační soutěž 8

22.3.2012


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

Lyžařská a snowboardová škola 30. 1. – 2. 2. Po úspěšném loňském kurzu jsme se i letos přihlásili s žáky 2. A a 2 .B do pokračovacích lyžařských a snowboardových kurzů pro první stupeň ZŠ. Pro žáky jsme vybrali celotýdenní odpolední výuku ve Skiparku Černý Důl, kam jsme každé odpoledne jezdili autobusem. Kurz probíhal formou skupinové výuky. Každé družstvo bylo tvořeno dětmi s přibližně stejnými dovednostmi. Zkušenější lyžaři své dovednosti zdokonalili a někteří vyzkoušeli úplně první krůčky na lyžích či snowboardu. Naše celotýdenní snažení vyvrcholilo opravdovými závody.

STRÁNKA

2

Zimní olympiáda dětí a mládeže Třetí místo Terezy Jakoubkové na ZODM 2012 V neděli 29. ledna 2012 byla v Ostravě slavnostně zahájena Zimní olympiáda dětí a mládeže 2012. Na olympiádě je jako jeden ze sportů zastoupen i běh na lyžích. Výprava běžců Královéhradeckého kraje čítá 8 závodníků a 2 vedoucí trenéry. Z naší školy se nominovali Tereza Jakoubková a Jan Zástava. Vedoucími výpravy jsou Oskar Šretr a Jakub Opočenský. Lyžaři běžci byli na olympiádě ubytováni ve Frenštátě pod Radhoštěm a závodilo se na tratích na Pustevnách. První závod čekal na běžce hned v pondělí, a to závody s intervalovým startem volnou technikou. V kategorii žáků mladších na 2 km volnou technikou doběhl Jan Zástava na 10. místě. V kategorii žákyň starších na 3 km volnou technikou potěšila 3. místem Tereza Jakoubková. Závod byl až do cílové pásky otevřený, protože závodnice na 2. až 4. místě doběhly v rozmezí 3 vteřin.

Druhý bronz Terezy Jakoubkové na ZODM 2012 V úterý po poledni se na běžeckých tratích na Pustevnách odehrál již druhý závod lyžařů běžců na Zimní olympiádě dětí a mládeže 2012. Ani tentokrát se od Radhoště nevraceli královéhradečtí závodníci s prázdnou. Tereza Jakoubková podruhé s velkým štěstím vybojovala bronzovou medaili v závodě volnou technikou. Opět o medaili či "bramboračce" rozhodovaly vteřinky či desetinky. Jan Zástava doběhl na 13. místě.

Bronzová štafeta dívek na ODM 2012 Posledním závodem, který se uskutečnil v rámci Zimní dětské olympiády, byl závod štafet. Běželo se na 3 úsecích. Štafetu Královéhradeckého kraje rozbíhala trutnovská Vendulka Mračková, která předávala Zuzaně Holíkové ze Skuhrova. Finišmankou byla dvakrát bronzová Tereza Jakoubková. Zuzka předávala Tereze na 5. místě. Tereza dala do svého úseku vše a před cílem se dotahovala na druhou štafetu, kterou se jí však o necelé 3 vteřiny nepodařilo dostihnout. Děvčata tak přidala třetí bronzovou tečku za letošní olympiádou. Více o olympiádě naleznete na http://www.odm2012.cz/.

Tříkrálová sbírka Na začátku ledna skupinka Tří králů vytvořená z našich žáků a doprovázená osobní asistentkou Milenou Prokopcovou vybrala v naší škole a v ulicích města Trutnova krásných 2.895,- Kč. Více než polovina celkových prostředků sbírky poputuje do místní charitní pečovatelské služby, která působí v Trutnově a okolí a další vybrané peníze budou použity již tradičně na humanitární účely u nás i v zahraničí. Všem štědrým dárcům děkujeme!


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

STRÁNKA

Sběr šípků

Florbalový turnaj O pohár ministra školství

Děkujeme žákům, kteří se zapojili do sběru šípků. Celkem se nasbíralo 2, 63 kg. První místo obsadil Dominik Hanák, Na druhé místo dosáhl Matěj Adamec a třetí místo náleží Vendule Hospodkové . Všichni jsou ze 2.C.

Okresní kolo se konalo ve Dvoře Králové nad Labem a naši školu se vypravily reprezentovat tyto hráčky: Jahelková Simona, Karlecová Tereza, Kobrlová Nikola, Krejčí Veronika, Rozínková Sára, Suchánková Markéta, Tomanová Hana a Žukovská Lucie. Celkem obdržely 1 gól, daly 26 gólů. Díky tomu postoupily do dalšího kola, které se koná 20.4.2012 v Jičíně.

Sběr pomerančové a citrónové kůry V měsíci lednu nasbírali nejvíce pomerančové kůry Anna Šturmová z 1.C, Matyáš Janda ze 4.A a Eliška Motyčková ze 4.B. Dobře usušenou kůru, označenou jménem a třídou, noste do kabinetu přírodopisu. Pomerančovou i citrónovou kůru sušte po celý rok, ve škole ji vybíráme od ledna do května. Nejlepší sběrače čekají na konci roku poukázky do papírnictví, USB, drobné dárky a Fair Trade čokolády.

Naše hráčky napsaly: „Naše škola byla pozvána na okresní turnaj s názvem O pohár ministra školství. Paní učitelka Juhászová nám sestavila vynikající tým a dne 23. 3. jsme tedy vyrazily. Na místě jsme se dozvěděly základní informace a mohlo se začít hrát. V prvním zápase jsme se utkaly proti dívkám ze Schulzových sadů, které nám daly jeden gól. Velice nás to pobouřilo, a tak jsme zabraly. Výsledek byl jednoznačný - vyhrály jsme 3:1! Ve druhém zápase nás čekala ZŠ Mládežnická, se kterou jsme vyhrály 5:0. Nejlepší hra nás ale čekala s Pilníkovem, ve které jsme nasázely 13 gólů. A poslední zápas jsme si jen užívaly s výsledkem 5:0. Poté nás čekala společná fotka a tím se skončilo. Byl to vynikající den, který jsme si užili všichni společně.“ „Během cesty do Dvora Králové, kde se turnaj konal, jsme na vítězství ani nepomyslely. Když jsme vkročily na území, kde se hrálo, zdálo se, že konkurence je veliká, i když hrálo jen pět týmů. První zápas jsme vyhrály nad ZŠ Schulzovy sady. Moc jsme to nečekaly, jelikož nás při posledním turnaji „vykleply. Potom přišel na řadu zápas s Mládežnickou, při kterém jsme také nedoufaly, ale stalo se. Daly jsme to. Poslední dva zápasy už jsme si dávaly na pohodu. Jeden dokonce skončil 13:0, čímž byla jasně vidět naše převaha. Ten druhý šel také snadno, a tak na konci turnaje byla pro nás jasná výhra. Hned jak skončily poslední sekundy, skočily jsme na naši úžasnou brankářku, vzaly výhru a odjely šťastně domů.“ „Na tento turnaj jsem čekala dlouho. Moc jsem se těšila a věřila, že náš výsledek by mohl být výborný. V 7:00 hod jsme čekaly před školou, kde si nás vyzvedla pí. uč. Juhászová, která jela s námi jako dozor. Když jsme jely do Dvora K., cesta nebyla nijak výjimečná, ale na place se děly věci. Naše rozehra byla děsivá. Nejdříve jsme prohrávaly, ale pak jsme si to dávaly. Podle mého názoru jsme byly dobře sehrané, protože vyhrát 13:0 je zajímavý výsledek! Každá z nás se snažila prosadit svůj talent a díky tomu jsme celkově vyhrály.

3


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

STRÁNKA

4

Lyžařský kurz 7.D Lyžařský výcvik se uskutečnil od 8. – 13.1. v Javořím dole, ubytovaní jsme byli na chatě Pultarka. Vyzkoušeli jsme si jak sjezdové lyže tak i běžky. Instruktora nám dělal p. uč. Macek a o naše zázemí se starala pí. uč. Mičolová. Celý týden panovala na horách dobrá nálada a radost z našich úspěchů. Domů jsme odjížděli s novými zážitky, ale moc se nám nechtělo.

Lyžařský výcvik 7.B

V ZÁKLADNÍ ŠKOLE, TRUTNOV, KOMENSKÉHO 399, PORADÍ KAŽDÉMU Základní škola, Trutnov, Komenského 399 od letošního ledna rozjíždí nový projekt s názvem Škola pro všechny zaměřený na rozvoj poradenských služeb ve škole a práci s žáky, kteří jsou znevýhodnění ve vzdělávání kvůli svému postižení. Stala se tak jednou z mála základních škol v Královéhradeckém kraji, kde působí jak speciální pedagog, tak školní psycholog. Hlavním cílem projektu Škola pro všechny je podpora rovných příležitostí žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o žáky se zdravotním postižením a zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Obsahem projektu je podpora žáků, rodičů, ale také pedagogů ze strany speciálního pedagoga a školního psychologa. Dále mohou žáci školy využít nabídky, jak si zlepšit svůj prospěch zapojením do pravidelného programu doučování nebo se osobnostně rozvíjet v malých růstových skupinách. Výstupem projektu budou metodiky pro výuku žáků s poruchami učení v hlavních vyučovacích předmětech.

„S působením speciálního pedagoga na škole máme dlouhodobé pozitivní Na lyžařský výcvik jsme zkušenosti. Rozhodli jsme se naši nabídku rozšířit také o služby psychologa, který pomůže dětem v rámci individuálního poradenství při řešení osobních jeli v druhé polovině ledna na Niklův vrch do problémů, ale také při práci s celým třídním kolektivem. S našimi odborníky se chaty Satelit. Cesta byla však můžou poradit i rodiče žáků školy nebo jednotliví učitelé,“ uvedl ředitel dlouhá, ale p. uč. Růžička školy Petr Horčička. Projekt Škola pro všechny podpořil Krajský úřad Královéhradeckého kraje v rámci Operačního programu Vzdělávání pro s pí. uč. Juhászovou a konkurenceschopnost. Projekt je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem Šulcovou nám jízdu zkrátili svým humorem. a státním rozpočtem České republiky ve výši 4 184 897 Kč, což zajistí jeho realizaci až do 31. 8. 2014. Více informací o projektu je na webových stránkách Celý týden bylo hezké počasí, takže jsme si užili www.skolaprovsechny.unas.cz. lyžování. Ve středu nás čekal celodenní výlet na Základní škola, Trutnov, Komenského 399 je jednou ze sedmi základních škol v Trutnově. Poskytuje úplné základní vzdělání od 1. do 9. ročníku. Hlavním běžkách, z kterého byl segmentem jsou běžné třídy základní školy. Kromě toho jsou součásti školy také každý unavený. Z lyží jsme byli vyřízení, ale to sportovní třídy a speciální třídy pro děti se zdravotními znevýhodněními, především potom poruchami učení a chování. Vzhledem k bezbariérovosti školy nás neodradilo hrát a povídat si ve společenské mohou být v těchto třídách integrováni i žáci s tělesným a smyslovým postižením. místnosti. Každý z nás si Autor: Bc. Žaneta Ferdinandová, manažerka projektu „lyžák“ užil a máme Kontakt: ferdinandova@zskomtu.cz, 603 795 634 krásnou vzpomínku.


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

Sběr elektrozařízení a baterií Během celého roku vybíráme stará elektrozařízení i baterie. Můžete je nosit do kabinetu přírodopisu nebo je dávat do červených popelnic.

Pasování prvňáčků na čtenáře Již tradiční pasování proběhlo tentokrát ve

škole, a to 7.3. a 8.3. Pro prvňáčky byly připraveny soutěže, hry a hádanky na téma Písmenka. Když malí čtenáři ukázali, jak umí číst, mohlo dojít na

samotné pasování z rukou pana ředitele Petra Horčičky.

STRÁNKA

5

Lyžařský kurz 7. A Lyžařský kurz začal v neděli 19. 2. Poté, co jsme se dopravili do Janských Lázní, jsme vyjeli lanovkou na Černou horu a zamířili směr Pardubické boudy. Kurz probíhal pod vedením p. uč. Šilinga, pí. uč. Fišerové a naší dobré známé Ádi Weintragerové. V pondělí začala výuka na sjezdovkách. Na svah jsme vyrazili po 9. hodině. Někteří zkušení lyžaři si první jízdy doslova užívali, počasí nám vyloženě přálo. Svítilo sluníčko, modrá obloha bez mráčků, prostě nádhera. V úterý jsme vyrazili dopoledne na sjezdovky. Počasí nám opravdu přeje a sluníčko znovu ukázalo svou přívětivou tvář. Odpoledne jsme vyjeli na běžky. Lehká trasa kolem Pardubických bud nás opravdu zahřála. Ve středu jsme vyrazili na celodenní výlet na běžkách směr Zrcadlovky. Čekalo nás přibližně 12 km. Na Vendlovce jsme si všichni dali čaj, snědli svačinu, a pak zamířili na cestu zpět. Zpáteční cesta byla stále do kopce, ale vše jsme zvládli bez vážnějších komplikací. Odpoledne jsme už jen odpočívali. Někteří se ani nehnuli. Večer nás navštívil záchranář z horské služby. Přednášel nám o tom, jak bychom se měli chovat v horách. Také nám přednášel o lavinách a o tom, jak někteří lidé podceňují její nebezpečí. Přednáška byla velmi poučná. Ve čtvrtek probíhalo celý den volné lyžování na sjezdovkách. Naši vedoucí nám předvedli, co všechno si můžeme dovolit na snowboardech. V pátek se uskutečnily závody na běžkách a na sjezdovkách. Po snídani jsme si připravili běžky na trať. Sjezdovky také nesměly chybět. Start byl v jídelně. Proběhli jsme chodbou, kde jsme si obuli lyžařské boty a vystartovali sjíždět slalomovou trať. Vlekem jsme pak vyjeli nahoru a přezuli se do bot na běžky. Na závěr jsme prolezli sněhovým tunelem, který jsme si sami během pobytu vykopali. Odpoledne probíhalo volné lyžování a celý kurz zakončila diskotéka. Myslím, že se lyžařský výcvikový kurz vydařil a celá třída si ho náramně užila.

Chemicko - fyzikální turnaj 4. a 5. tř. Ve čtvrtek 5. 1. se konal ve škole chemicko - fyzikální turnaj čtvrtých a pátých tříd. Nejdříve si žáci utvořili skupinky po třech, a pak už se vydali plnit devět soutěžních úkolů. Zvládli z modelíny vytvořit tvar, který plaval na vodě, zvládli zapojit el. obvod se žárovkou a zvonkem, měřili kyselost daných roztoků, apod. Po splnění úkolů jim starší spolužáci předvedli zajímavé pokusy. A kdo v turnaji zvítězil? 1. místo:

K. Tilňáková, J. Semeráková, R. Bartoňová

5.B

2. místo:

K. Miháliková, O. Maňhal, N. Víšková

5.C

3. místo:

P. Antoš, Š. Matějů, T. Havlina

4.B


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

STRÁNKA

„ JDE TO I JINAK “ Tak to byl název projektového dne, který se uskutečnil 6. února na naší škole. S projektem za našimi dětmi přijeli lektoři z katedry aplikovaných pohybových aktivit Univerzity Palackého z Olomouce. Účelem bylo děti seznámit s životem handicapovaných lidí a jejich fungováním v běžném životě, ale i nebát se nabídnout pomoc postiženému. Děti měly možnost proniknout do světa nevidomých, naučit se znakovou řeč nebo vyzkoušet jízdu na sportovním vozíku. Na závěr celého programu se uskutečnil exhibiční zápas v basketbalu na sportovních vozících mezi družstvy dětí a učitelů. Programu se zúčastnily všechny děti ze speciálních tříd naší školy. Reakce dětí byly pozitivní, jak můžete sami posoudit: V pondělí 6. února jsme byli na školní akci a byla to švanda. Vyzkoušeli jsme si vozíčky, basketbal na vozíčku a bylo to príma. Pak jsme zkoušeli, jaký je to být slepý a jak pomáhat a zahráli jsme si golball. David – 5. D

Byly tam vozíky pro postižené lidi a my jsme si mohli vyzkoušet, jak to mají tito lidé těžké. Také jsem si zkusil chodit se zavázanýma očima a se slepeckou holí. Jirka – 4. D 6. února jsme měli ve škole pomůcky pro postižené, dělali jsme třeba slepce nebo hráli na vozíku basket a hráli jsme golball, je to míč s rolničkami a moc se mi to líbilo. Jirka – 4. D Ve škole je nuda. Ale minulý týden jsme jezdili na vozíkách a hráli na nich basketball. A potom jsme hráli golball, kde si musíš zavázat oči a v bráně byli tři slepí bylo to hustý, a nebo jsme jeli pozadu bylo to mazec. Daniel - 5. D Tento den ve škole jsme si celá třída zkusili jaké to je stát se člověkem, který má nějaké postižení. Zkusili jsme si, jaké je to pomáhat lidem na vozíčkách, jak jim pomoct do schodů bez výtahu. Ale také jsme si mohli zkusit stát se na chvilku člověkem na vozíčku. Dozvěděl jsem se i to, jaké sporty tito lidé vykonávají a i když mají nějakou tuto vadu, tak mně přijde správné, že jdou za svým cílem. Nejvíce mě zaujal slepý závodník na lyžích, před kterým jel pán, který mu vysílačkou říkal, jak má jet. Dále jsme viděli, jak pán lyžuje na jedné noze, atd. Nakonec jsme viděli, jak učitelé se žáky hráli basket na vozíčkách. Moc se mi to líbilo a doufám, že se tento projekt podaří rozšířit. Libor – 7. D Na tomto dnu se mi moc líbilo a něco mi to dalo. Jsem rád za to, že jsem zdravý a už vím, jaký omezení je postižení. Je určitě těžké naučit se znakovou řeč. Zaujalo mě ježdění na vozíčkách, hraní basketbalu se sportovním vozíčkem a golball poslepu. Tomáš – 3. C Nejvíc se mi líbily ty vozíčky. Bavilo mě na nich jezdit, akorát mě překvapilo, že to jede pomalu, i když pořádně zaberu. Pak se mi ještě líbila ta látka, co dělá vítr. Akce byla moc zábavná, všechno se mi tam líbilo. Viděli jsme útržky od různých sportů (video) pro postižený. Skákání na vozíku, lyžování po slepu, lyžování na jedné noze. Ty sporty jsem obdivoval, musí to být strašně těžký. Adam – 9. D

6


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

STRÁNKA

Den otevřených dveří Ve čtvrtek 5. 1. 2012 měli všichni návštěvníci možnost prohlédnout si tajemná zákoutí školy, vyzkoušet si interaktivní tabule, ochutnat dobrůtky ze školní jídelny, vyzkoušet počítačová kouzla a triky a v neposlední řadě poslechnout si příjemné písně v podání školního sboru.

V odborných učebnách probíhaly pokusy a různá zkoumání zaměřená dle typu učebny.

Ochutnávka dobrůtek ve školní jídelně.

V učebně hudební výchovy měli všichni možnost zahrát si na bubny nebo na netradiční nástroj zvaný boomwhackers.

Prohlídka tělocvičen a horolezecké stěny.

V učebnách speciálních tříd byly k vidění různé pomůcky pro zlepšení školní úspěšnosti dětí s fyzickými i mentálními těžkostmi.

7


DVÉŘE

ODEVŘENÉ

STRÁNKA

8

Přehled lektorů a časů doučování lektor

předmět

kontakt

doba pro doučování a místnost

Mgr. Golová

předměty 1. stupně

499 829 675 golova@zskomtu.cz

ST 12:30 – 13:30 3.B

Mgr. Vetterlová

předměty 1. stupně

499 829 673 vetterlova@zskomtu.cz

ST 7:00 – 7:55 12:45 -13:15

Mgr. Hepnarová

předměty 1. stupně

499 829 684 hepnarovao@zskomtu.cz

ST 12:00 – 13:00

499 829 686 ruzickova@zskomtu.cz

PO 14:00 – 15:00

499 829 681 getko@zskomtu.cz

ÚT 7:00 – 7:55

499 829 677 spurova@zskomtu.cz

PO 14 - 15:00

499 829 674 benesova@zskomtu.cz

PO 14:00 – 15:00

499 829 678 rusovae@zskomtu.cz

ČT 7:15-8:00

499 829 681 wenkova@zskomtu.cz

ÚT 14:00 – 15:00

499 829 678 klimesova@zskomtu.cz

ÚT 13:00 St 13:30

3.A

Mgr. Růžičková

matematika

matematika + fyzika

Mgr. Geťko

Mgr. Špůrová

Mgr. Benešová

český jazyk

český jazyk

německý jazyk

Bc. Rusová

Mgr. Wenková

Ing. Klimešová

fyzika + chemie

anglický jazyk

4.D

7.C

fyzika

chemie

9.D

9.C

fyzika

6.D, 9.C

Pěvecká soutěž

Recitační soutěž

Ze školního kola pěvecké soutěže postoupily tyto žáčky: 1. kategorie: Káťa Krejčí 2. kategorie: Michaela Radová 3. kategorie: Anna Kasáková 4. kategorie: Nina Ryšavá V kategorii duo: Imluafová - Kasáková Suchánková - Macková

V recitaci nás reprezentovali Vítězslav Horčička ze 4. A, Karin Miháliková a Dorota Šindarová z 5. C, Filip Hoffmann z 6. A, Iva Švecová ze 7. A, Aneta Michalicová z 8. B a Nina Ryšavá z 9. C. Do kola krajského se probojovali Vítězslav Horčička a Karin Miháliková. Iva Švecová a Nina Ryšavá získaly čestné uznání.

Potřebujete se na něco zeptat ohledně bulletinu? Chcete také přispět do nového čísla? Napište nám na: hurdalkova@zskomtu.cz

www.zskomtu.cz

Bulletin únor 2012  

Dvéře otevřené unor 2012

Bulletin únor 2012  

Dvéře otevřené unor 2012

Advertisement