Calce Team(ESP)

2

Osasuna(SRB)

2

1. polčas V prvom zápase skupiny A sa stretli španielsky celok Calce Team a srbský team Osasuna. Zápas bol dosť poznačený vzdialenosťou, čo znamenalo miernu nevýhodu pre Calce. Počiatočný tlak Calce dlho nevydržal a tak Osasuna ovládla väcšiu cast prvého dejstva a šance, i keď odvrátené, pribúdali. Djangova prihrávka v tlaku dokázala pomiasť obrancov, ktorí si nakoniec sami vrazili loptu do brány v čase 5:06. Po inkasovanom góle sa hru španieli pokúsili roztočiť pred srbským tímom no do polčasu sa im to nevydarilo. Stav: 0:1 2. polčas Vstupom do druhého polčasu Calce vystriedali 2 hráčov, co sa neskôr ukázalo ako výborný tah. Dokázali si vytvorit viac šancí a tak na začiatku 5 minúty strelili vyrovnávajúci gól. Pre Osasunu bola 13 minúta stretnutia neštastná ked sa im nevydarili 2 tutové situácie. Zásadnú chybu urobil Banos z Osasuny ked doslova prihral súperovi na gól len 25 sekúnd pred záverečným klaksónom. Osasuňáci však dokázali napraviť svoju chybu, a výborne umiestnenou strelou Banos napravil svoj kix behom 12 sekúnd. Tímy si za kvalitatívne vyrovnanú hru delia body. Hviezdou súboja sa stáva banos, ktorý zahral najväčšiu rolu v zápase.

8 banos

11‘ OG, 14‘ Javiiyu 6‘ OG, 14‘ banos 1st Half The first match of Group A saw the spanish side Calce Team and the Serbian Osasuna. The distance had however caused a rather laggy experience for the spanish and they therefore had a slight disadvantage. Beginning with pressure from Calce, the first half turned in favor of Osasuna. Up to the clever pass by Djanga which the spanish defenders themsefelves turned into the first goal at 5:06, the Serbians had much more of the game. Calce Couldn't find an answer in the first half. Score at HT: 0:1 2nd Half The Spanish side had made some very good substitutions during Half Time which had provided the team with a lot of breathing space and instead most of the gameplay in the Serbian half of the playing field up to the 5th minute when Calce managed to tie the match, 1:1.The 13th minute was a nightmare for the Serbians, as they couldn't score on two open chances. What followed were two quick goals from either side. One from the Serbians at 25 seconds which was created by a mistake from the Calce player Banos, the other scored by Banos himself as redemption. The teams take 1 point each, which is quite fear from the view of performance. The crown of the match goes to banos, who played the biggest role in the match. Author: TeRMiNaToR

FARM Team

0

Elite4Pro

3

Skupina B nabídla hned v 1.kole zajímavé střetnutí.Španělský mistr a český mistr z předešlé sezóny. FARM Team je celkem známý evropský tým, zviditelnil se především na ESL. Hráč jako Redboy patří ke známým hráčům a hraje například i první bundesligu. Vzhledem k tomu se dal očekávat zajímavý a vyrovnaný souboj. Elite4Pro chyběli Marcelo* a Kucera, útočníky xPajas a andrew jsem viděl hrát spolu možná vůbec poprvé. I tak měli první poločas mírně navrch právě Elite4Pro což potvrdili dvěma hezkými brankami, jednu z nich můžete vidět i ve videu goal of the week 1. Do druhé půle střídal nevýrazného Radifze Catra, ale ani ten nedokázal hru výrazně oživit. Sice byl druhý poločas vyrovnanější, ale Farm Team v celém zápase nedokázal Forsbiho v bráně překonat. Zrodil se tak možná překvapivě jednoznačný výsledek, ale určitě zasloužený. FARM Team zahrál už určitě lepší zápasy a bude mít co dělat, aby ze silné skupiny postoupil. Hvězda zápasu je xPajas, který vsítil hattrick. Autor: Vacek25 Autor: Vacek25

4‘ xpajas, 7‘ xpajas, 14‘ xpajas

Group B had pulled out an ace of games in its opening match. Both contendants, the Spanish and Czechs were Champions from previous seasons. FARM Team is a reknowned European Team, and has gained most of its recognition from ESL. The FARM player that goes by the name Redboy belongs to well-known players and for instance, takes part in the 1st German Bundesleague. These factors were foretelling we had an interesting well balanced match at our hands. The Elite4Pro roster was missing two key players, Marcelo and Kucera, and this may have been the first time I had seen the players of the likes of Xpajas and andrew play together. Even through this fact, the Elites had a bit more of the first half gameplay, which was proven by two nice goals, of which one will be present in the video, goal of the week 1. Before the second half began, Radifze had been substituted by Catra, but not even he could give the Spanish team the proper push. Although the second half did seem more balanced, but FARM Team couldn’t beat the Czech GK Forsbi in 14 minutes. The score may suggest an obvious predominance, but it was very well deserved. FARM Team has seen better matches, and it will have a lot of work to advance from the group. The star of the match was xPajas who scored a hattrick

Author: Vacek25

Translation: TeRMiNaToR

Crno Beli Klan

8

Meteor UTD.

4

Skupina D nabídla souboj srbského mistra se čtvrtým polským týmem. Jednoznačný favorit byli Srbové, kteří mají podle jmen asi nejkvalitnější soupisku v celé soutěži. V první půli byli Srbové jednoznačně lepší, předváděli pohledné kombinace a polský tým měl štěstí, že první poločas prohrál jen 0:4. Všechny 4 góly Crno Beli Klanu vstřelil Uriels. Za Meteor nastoupil od začátku KAWA, ten však musel ani ne po minutě střídat a nahradil ho Szpecek. Do druhé půle nastoupil Meteor s další změnou, Szpeceka střídal Grenian. Tentokrát to přineslo oživění a i díky zlepšenému výkonu Sylwii v druhé půli byla hra mnohem vyrovnanější. Nakonec se urodil divoký výsledek, druhý poločas skončil divoce 4:4. Crno Beli Klan tak vyhrál zcela zaslouženě a v příštím kole budou mít Masters del Universo co dělat, aby svého soupeře pokořili. Hvězdou zápasu je Uriels, který vstřelil obdivuhodných 7 branek.

3‘, 4‘, 6‘, 7‘, 10‘, 12‘, 13, Uriels,12‘ OG 10‘, 11‘, 13‘, 14‘ Sylwia

Group D match between the Serbian champion and the Polish team which finished 4th was quite a show. The obvious favorite was the Serbian side, which was, coming from the player-roster probably the best of all in the competition. In the first half, the Serbians were clearly better, they created great combos and the polish team had some luck, that they had only lost 0:4. The Serbian player Uriels had scored all 4. The Polish team had an unexpected substitution when Kawa had to leave not more than a minute after the game started, he was subsituted by Szpecek. The second half saw another subsititution on the Polish side when Szpecek was substituted by Grenian. This substitution was obviously for the better, and thanks to an improved performance by Sylwia the second half seemed a lot more balanced. Eventually, we had come to see a very wild result come out of the second half 4:4. Crno Beli Klan therefore won deservedly and in the next round the Czech Masters Del Universo will have a lot to beat the Serbian tiger. The crown of the game goes to Uriels who scored an admirable 7 goals.

Drewa(SVK)

1

GameTheory(GBR)

2

1. Polčas V zápase sa predstavil finalista playoff predošlej sezóny tím Drewa, ako aj Britský tím menom GameTheory. Ako vždy, Drewa si zvolili taktiku dotlačiť súpera k chybám. Prvý polčas nepriniesol ovocie pre žiadnu stranu. Slovenský tím si nedokázal vytvorit žiadnu väcšiu šancu a snahou britského tímu bolo držať loptu čím viac zo svojej polovice, čo sa im príliš nedarilo. 2. polcas V jedenástej minúte sme videli nastrelenú tyčku Driew avšak bez väcšieho ohrozenia. V prvej sekunde trinástej minúty, Robbie, pre niektorých tiež známy ako alkoholik, nám predviedol svoje kvality so svojím šikovným gólom. Avšak, len jedenást sekúnd neskôr ked sa Drewáci pozične nedohodli, GameTheory nechybujú a vyrovnávajú zápas len dve minúty do konca. Drewa sa z toho nedokázali vymotať psychicky, a druhý gól v sieti Driew prišiel len 30 sekúnd po prvom. Celkovo Briti výborne zvládli túto situáciu, vytažili z toho maximum a vezú si domov 3 body, čo im taktiež prináša výbornú východiskovú pozíciu v skupine kde jeden tím zrejme skončí vykontumovaný. Drewa hrali skvelú kombinačnú hru, no bez gólov. Korunku dostáva Rachel, ktorá rozhodla zápas i keď so šťastím.

Lethal

13' Robbie_FCB 13' OG, 13' Rachel 1st Half The game featured the last season Czechoslovak league finalist Drewa, as well as the British team going by the name GameTheory.As always, the Drewa team choosing the tactic of pressuring the opposition into cheap mistakes. The first half acted out quite unfruitful, as there weren't any goals seen. The Slovak team did not manage to produce any bigger chances, and the British team were somewhat busy trying to get the ball out of their zone. Score: 0:0 2nd Half In the 11th minute, we saw the Drewa post hit by Game Theory. Most of the action was however, awaiting in the last two minutes. In the very first second of the 13th minute, Robbie_FCB presents us with his skill, and scores a neat goal, however, the game goes wrong for Drewa just 12 seconds later when a positional misunderstanding arises between Drewa players causing for Game Theory to tie the match with nearly two minutes to go. Drewa couldn't snap out of frustration from conceding, and the second goal for Game Theory arrived just 30 seconds later. The situation was handled very well by the British team and they take 3 points out of this match. The crown goes to Rachel who decided the match.

Author: TeRMiNaToR

Haxball Revolution

4

Limitless

2

Skupina F a zajímavé srovnání britského a chorvatského haxballu. Jako mírný favorit šel do zápasu tým Haxball Revolution, jakožto tým z druhého výkonostního koše. Hráči jako mifatijati, jonnyynnoj nebo Joehan patří do kádru reprezentace Velké Británie. První poločas byl hodně vyrovnaný, šance se střídaly na obou stranách. Hlavně kvůli lagům brankáře mifaijatyho to před bránou několikrát hořelo, vše ale zachránil jonnyy. Ten stejný hráč vstřelil v zápase i první gól a na konci první půle otevřel skóre. Do druhé půle nastoupily oba týmy beze změn. Hned zkraje tlačil více chorvatský tým a z tlaku nakonec dokázal brzy i vyrovnat. Poté však dokázal britský tým vstřelit dvě rychlé branky a vzdálit se 3 minuty před koncem na rozdíl dvou branek. Soupeř o minutu později znovu snížil a tak tu bylo drama. To ale Haxball Revolution nedopustili a pár vteřin před koncem zvýšili na konečných 4:2. Hvězdou zápasu je jonnyynnoj, který vsítil hattrick. Autor: Vacek25