Page 1

NĐSAN ĐTĐBARIYLA DIŞ BORCUMUZ 4 734 MĐLYON AVRO

YILIN KÜLTÜR ÖDÜLLERĐ VERĐLDĐ

YENiHAYАТ новживот Bulgaristan’ın Nisan sonu itibarıyla dış borcu 4 734 milyon avro olarak bildirildi. Borcun 1 557 milyonu iç, 3 177 milyon avrosu ise dış borç olduğu aktarıldı. Maliye Bakanlığının verdiği haberde, dış devlet borcunun %10.1, iç borcun %4.9 olduğu, GSYH’nın henüz netleşmediği belirtildi. Mayıs 2008

www.rodopipress.com

foto: petko borisov

0.60 лв., 1.50 YTL

24 Mayıs - Bulgar Yazısı ve Kültürü Günü münasebeti ile Kültür Bakanı Stefan Danailov, sanatçılar, okuma evi çalışanları, kültür ve sanat okulu öğretmenlerine ve ilim ile kültür adamlarına yılın kültür ödüllerini sundu.

Етносите в Кърджали вече имат алея, която е израз на разнообразието на култури и на това, че те се приемат помежду си. Тя е в Градската градина, до Паметника на освободителите. Наблизо е и паметната плоча на евреите и тази на загиналите през Втората световна война. Мястото е едно от най-оживените в Кърджали, оттук се минава към стария градски пазар. Млади хора, облечени в носии на различни култури, заедно с кмета Хасан Азис засадиха туя в алеята. Общо седемте фиданки са символ на букета от етноси, които живеят в града - българи, турци, роми, арменци, евреи. Представени са и българомохамеданите.

KIRCAALĐ HABER 2 YAŞINDA

TOLERANTNOST BELEDĐYELER BĐRLĐĞĐNDEN BNR’YE BAĞIŞ Sevda DÜKKANCI

2006 yılının Mayıs ayında yayın hayatına başlayan Kırcali Haber internet sitesi 2 yaşını doldurdu. Sitenin ikinci yılını doldurması nedeniyle yapılan kutlamada konuşan site sahibi Müzekki Ahmet, sitenin Kırcali ilinden sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi haberler verdiğini ve günde da ortalama iki bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

Tolerantnost (Hoşgörü) Belediyeler Birliği Başkanı Ceyhan Đbrahimov, Bulgaristan Ulusal Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümüne bağışta bulundu. Đbrahimov, teknik açıdan ‘acınacak’ halde olan Sofya Radyosunun Türkçe Bölümüne tüm donanıma sahip iki bilgisayar hediye etti. Kısa bir dönem radyoda sorumlu editör olarak çalışan Timur Halilov’un girişimin-

den sonra bağışı yapan Tolerantnost Belediyeler Birliği ile Türkçe Bölümü, Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı belediyelerde azınlığın sorunları ve çözüm mekanizmaları konulu dizi programlar yapmıştı.

Bulgaristan Radyosunun Türkçe Bölümünde çalışanlar, radyonun bu tür bağışlara büyük ihtiyacı olduğunu belirterek, bu ihtiyacın haberlerin www.bnr.bg internet adresinde yayinlamaya başlanmasıyla büyüdüğünü vurguladı.

31.05.2008  
31.05.2008  

bulgaria newspaper

Advertisement