Page 1

Від проекту — до його втілення Черкаський край (Черкассы), 23.07.2019 http://tv_and_press.com/i85078106_d1563917400 ГРОШІ на ВЛАСНУ бізнес-ідею МОЖНА отримати, взявши УЧАСТЬ У КОНКУРСІ Від МХП «СЕЛО: КРОКИ ДО РОЗВИТКУ-2019» у невеликому холі ресурсного центру в Черкасах чекають кілька людей. атмосфера напружена, схожа на ту, коли учні стоять перед дверима аудиторії, де мають складати іспит. в імпровізованій черзі житель катеринополя віктор суський — він хоче отримати кошти на розвиток своєї справи. вже кілька років займається утепленням будинків. розповідає, що ця справа зараз дуже затребувана, адже ціни на газ змушують людей дбати про енергоощадність. а для того, щоб розширити поле діяльності, йому потрібен якісний інструмент та оснащення, тому й вирішив взяти участь у конкурсі мікрогрантів «село: кроки до розвитку-2019». за скляними дверима перед трьома «екзаменаторами» дівчина натхненно й фахово розповідає про те, як купуватиме й вирощуватиме саджанці полуниці, як реалізуватиме, скільки по навколишніх селах конкурентів...

Одна з головних складових — соціальна

Майстерня еко-торбинки, бджолині диво-хатки, розведення овець породи дорпер, новозеландського білого кролика, переробка молокопродуктів — це лише деякі ідеї учасників конкурсу. Надання мікрогрантів відбувається вже четвертий рік поспіль. Починався конкурс на Черкащині, потім поширився на Вінницьку область, далі — на вісім областей, де працює агроіндустріальний холдинг МХП. Спрямований він на розвиток малого бізнесу саме на селі. Ще одна відмінна риса конкурсу — такий бізнеспроект має обов'язково міститисоціальну складову. Тобто людина, яка виступає в якості грантера й хоче отримати до 50 тисяч гривень на розвитоквласної справи, має збільшитикількість робочих місць, працевлаштувавши односельців. Ще один варіант соціальної складової — надання виробленої продукції чи послуги соціальним або освітнім закладам. За умовами конкурсу, грантери мають додати до проекту й власні ресурси.

Загалом на цей проект, за словами представника МХП, однієї з «екзаменаторів» Світлани Мигаль, виділено п'ять мільйонів гривень.

— Очікуємо цьогоріч більше 20 переможців, — розповідає Світлана. — Радує те, що є попит на конкурс. Люди прагнуть розвивати власні бізнес-ідеї, іноді досить цікаві й оригінальні. Є чимало конкурсантів, які брали участь і в минулорічних конкурсах. Дехто вже й отримувавпідтримку від нашої компанії. Вже цього разу приносять і показують продукцію, яку вдалося виробити, в тому числі й із нашою допомогою.

Успіх там, де є перспектива

У 2016 році на Черкащині, звідки починався конкурс, брали участь представники трьох районів і вийшло десять переможців. У 2017 році — шість районів і 25 переможців, ще 20 переможців було у Вінницькій області. Цьогоріч участь на Черкащині беруть представники десяти районів. Кількість заявок стрімко зросла — лише на Вінниччині їх 130. Рівень проектів дуже різний, адже щороку є новачки, ті, хто вперше пробує розвинути власну ідею до рівнябізнесу. В цьому організатори вбачають


і перевагу конкурсу — кожен охочий може подати заявку й отримати безцінний досвід, написати, а потім і захистити свій власний бізнесплан. Діє також система семінарів, де людей безкоштовно навчають та консультують щодо розвитку власної справи.

— Маю одне з завдань — моніторити розвиток попередніх проектів, на які надавалися мікрогранти, — продовжує Світлана. — Звичайно, є й такі, хто вже не займається обраною раніше справою. Таке відбувається з різних причин. Мене запитують, чи є гарантія того, що людина не поставить хрест на власному бізнесі, отримає грант і скаже: досить. На мою думку, це залежить від людини, яка має бути зацікавленою й бачити перед собою перспективу. Адже ніхто не знає, скільки вона готова докладати власних зусиль для розвитку обраної справи. Близько 5 відсотків зупиняють свою підприємницьку діяльність. Це — життя, і прогнозувати на роки наперед дуже складно. Але є й інший бік медалі — ті люди, які успішно розвинули проект, дійшли до промислових масштабів роботи. Ми постійно пишемо й розміщуємо у ЗМІ історії успіху наших грантерів із позитивним досвідом. Навіть купуємо в них продукцію.

Надання коштів не означає, що організатори забули про цю людину. Минулого року після підбиття підсумків конкурсу представники МХП відвідали кількох переможців, побачили умови, в яких працюють підприємці.

— Презентація проекту під час конкурсу — це лише знайомство, а коли аналізуєш глибше, бачиш, чим людина живе, можеш точніше оцінити потенціал її проекту, — розмірковує фахівець. — Насправді це надихає: повернувшись до офісу, розповідаю колегам про той ентузіазм та свіжі ідеї, що їх люди хочуть реалізувати. Ті, хто має чималий досвід у бізнесі, слухають із захопленням і готові надалі розвивати конкурс.

Переселенці втілюють власні ідеї

Виконавчий директор ресурсного центру АНГО Анатолій Рекун, також член журі, який ухвалює рішення про надання мікрогрантів, розповів, що до конкурсу долучаються дві категорії людей: ті, хто має досвід підприємницької діяльності, й новачки. Але всі отримують необхідні навички. Це й планування своєї господарської діяльності, фінансів, визначення точки беззбитковості, розуміння основ маркетингу. Кожен замислюється над тим, хто і як зможе придбати його продукцію. Останній пункт особливо важливий для новачків у бізнесі — такі найчастіше концентрують усі зусилля на виробництві. Але маркетинг — невід'ємна складова бізнесу.

— Ми працюємо переважно з сільськими громадами й соціальними проектами, — розповіла директор БФ «Урожай — громаді» Тетяна Волочай, що також входить до журі. — Конкурс подобається тим, що збирає найактивніших людей, які не поїхали з сіл і готові змінити власне життя й життя громади на краще. Цікава тенденція, що серед тих, хто претендує на гранти, — більше 30 відсотків переселенців зі східних областей України та Криму. Вони набагато більше заряджені досягти успіху в обраній справі. Мабуть, те, що скоїла з їхніми долями війна, додає їм рішучості. Часто вони мають креативні ідеї — це й розуміння брендування продукції, необхідності глибокої її переробки. Часто в результаті виходить оригінальна продукція.


Одним із прикладів для грантерів, за словами членів журі, може слугувати родина з села Водяники. Чоловік і жінка свідомо переїхала в село з Києва, де чоловік працював брендменеджером відомої компанії, а за освітою — інженер-технолог. У селі вони створили «Ферму для друзів» і популяризують сільське життя. В обійсті цієї родини безліч найсучасніших агропристосувань, реалізовані цікаві ідеї. Вони мають змогу подорожувати Європою, і кращі практики господарювання, які там бачать, застосовують в Україні. Основна їхня ідея — виробництво екопродукції. А зараз виношують плани створення бутік-кав'ярні у Водяниках.

роман кирей

Profile for dotsenko

Від проекту — до його втілення  

Від проекту — до його втілення  

Advertisement