Page 1

Хто купить українську землю 7 днів (Черкассы), 29.10.2019 http://tv_and_press.com/i90908288_d1572388200 Головною темою, яка ось уже протягом двох місяців мусується в вітчизняних ЗМІ і розбурхує українське суспільство, є відкриття ринку землі. При цьому основною інтригою є те, хто насправді стане власниками українських чорноземів — вітчизняні фермери чи великі агрохолдинги, іноземні компанії і різні спекулянти? Що про це думають ті, хто безпосередньо працює на українській землі? Як уже повідомлялося, відповідно до урядового законопроекту про введення ринку землі, купувати українську землю зможуть:

громадяни України;

юридичні особи, створені за законодавством України;

територіальні громади та держава.

Тож варто розглянути ці три пункти по порядку.

Громадяни України

Звучить красиво, але якщо подивитися на речі реально, то в країні спостерігається просто жахливе розшарування на бідних і багатих. Причому, понад 60% населення або знаходиться за межею бідності, або балансує на цій межі (за оцінками ООН), а близько 4-5% мають величезні капітали, найчастіше отримані злочинним шляхом. У такій ситуації „рівність можливостей“ при купівлі землі зводиться практично до нуля.

Без урахування інтересів малого та середнього бізнесу, при існуючій законодавчій і правовій базі ринок землі вводити не можна. Усім відомо, якими колосальними корупційними капіталами нині володіють народні депутати і топ-чиновники. Вони готові хоч зараз скупити на кореню всю Черкаську область і Україну в цілому.

« — За великим рахунком, і я дотримуюся думки, що земля має стати товаром. Але, як на мене, зараз є великі ризики. Продаж землі — це дія, яка неабияк вплине на долю і людей, і українського села. Треба діяти виважено, враховувати настрої людей, наслідки. До вирішення питання потрібно підходити комплексно. Прості фермери, малий і середній бізнес абсолютно не готовий конкурувати з товстосумами. Навіть досить великі сільгосппідприємства не в силах змагатися з грошовими мішками, в руках у яких зосереджені колосальні капітали. Існуючий рівень корупції та слабка законодавча база роблять проблематичним цивілізований ринок землі. У той же час у більшості фермерів, які реально працюють на землі, грошей на її купівлю немає, — каже депутат


Черкаської облради від ВО „ЧЕРКАЩАНИ“, заслужений працівник сільського господарства України Олександр Коваленко.

За його словами, при такому сценарії українському фермерству загрожує повне знищення, переважна більшість сільського населення України буде викинута з життя, а сільські райони перетворяться на вимираючі території, де сотнями тисяч гектарів володітимуть великі латифундисти. Це призведе до знищення такого соціального, історично важливого феномену як село. Лише 20-25% буде затребуване в якості охоронців та робітників. А що робити іншим?

Юридичні особи

Є багато питань і по другому пункту, у відповідності з яким покупцями української землі можуть стати юридичні особи, створені за українським законодавством. Це фікція. Усім відомо, що згідно із Законом України, можуть бути зареєстровані українські підприємства, де 99% власності на компанію належать іноземним громадянам або іноземним компаніям. Уже зараз, без будь-якого ринку, іноземні агрохолдинги почали своє проникнення на українські землі. За сірими схемами вони точково скуповують і землі, і акції українських агрокомпа-ній. Є дані, що вже більше 2,5 млн га контролюється іноземним капіталом з Саудівської Аравії, Німеччини, США.

Фермер, депутат Черкаської обласної ради від Ш ВО „ЧЕРКАЩА-ШНИ“ Олександр - ^ ^^w Лупашко каже, що сільгоспвиробники не проти ринку землі. Але, висловлюючи думку своїх земляків, вважає, що купувати її можуть громада або держава.

Як відомо, запустити ринок сільськогосподарських земель Україні давно і наполегливо рекомендують чи не всі наші „міжнародні партнери“ — починаючи від Міжнародного валютного фонду і Світового банку, і закінчуючи європейськими та американськими політиками (не рахуючи наших політиків і експертів, які перебувають під їх впливом). Є всі підстави вважати, що вони це роблять зовсім не в інтересах українських фермерів. За наявними даними, на наші землі вже націлилися і такі скандально відомі монстри, як американська корпорація Monsanto (виробляє генно-модифіковане насіння), яку видворяють з Європи.

У той же час, вітчизняні аграрії доводять: земля — це головний цінний актив, який залишається в руках нашої держави. І поспішне, непродумане скасування мораторію призведе до відкриття своєрідного „ящика Пандори“, після чого всі ресурси України підуть з молотка. Експерти попереджають, що соціальні

наслідки можуть бути жахливими. Адже за всіма соціологічними опитуваннями, більше половини громадян країни виступає категорично протии купівлі-продажу землі. Важко навіть уявити міру беззаконня, яке відбуватиметься в селах під час зміни її власності.


Держава і громади За словами вітчизняних аграріїв, на сьогоднішній день це єдиний і найприйнятніший варіант.

— Якщо земля повинна бути товаром — а вона апріорі повинна бути товаром, — то єдиним покупцем повинна стати держава, яка дасть своїм громадянам право розвивати Україну, здаючи в оренду земельні наділи. Це великі гроші, які надходити-муть у бюджет. Ринок землі повинен впроваджуватися з однією метою: українська нація повинна впевнено почуватися на рідній землі, і український селянин повинен бути господарем. І тоді цей ресурс повинен дати основне: поліпшення життя наших людей. Сьогодні ж ми маємо ситуацію, коли при кращих грунтовокліматичних умовах на континенті велика частина українців живе в бідності. Тому якщо ми говоримо про те, як радикально змінити ситуацію і подолати бідність, тут нам повинна допомогти рідна земля, — вважає відомий черкаський аграрій, член ради ЧОО ВО „ЧЕРКАЩАНИ“ Микола Северин.

При цьому він зазначив, що при введенні ринку землі законодавчо повинні бути перекриті всі лазійки для земельних спекуляцій. Для цього слід мінімум на 15 років заборонити вторинний ринок або продаж землі на вторинному ринку до 15 років, — що дасть можливість сформувати правильні стосунки між державою, як власником землі, і тими, хто хоче її обробляти“.

Що ж стосується прав власників паїв, які натепер не можуть продати свою землю, то дану проблему можна легко вирішити — було б бажання. Держава сьогодні володіє лише 25% сільськогосподарських земель. Це дуже мало, тому держава мусила б створити Земельний банк і викуповувати ті паї, власники яких не хочуть ними займатися, а потім здавати їх в оренду.

Олександр Полуянов

Profile for dotsenko

Хто купить українську землю  

Хто купить українську землю  

Advertisement