Page 1


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

2


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// ÖNSÖZ //

Merhaba değerli fotoğrafça okurları,

2011-2012 eğitim-öğretim yılına girdik. Bu yıl dergimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni bir solukla başladığımız bu yıla dergimize yeni bölümler ekleyerek devam ediyoruz. Sizin için seçtiğimiz ve beğeneceğinizi düşündüğümüz dergimizin yeni bölümlerini mutlaka inceleyin.

Dergimizin 17‟inci sayısında sizlerle beraberiz. Bu hafta dergimizde İletişim 9-A sınıfı ile yaptığımız anketi ve okulumuz Edebiyat Öğretmeni Çağla ARI ile röportajımızı bulabilirsiniz.

Dergimiz hakkında her türlü yorum ve önerilerinizi okul sitemizden veya e-posta adresimizden bildirebilirsiniz.

Adem TÜRK Genel Yayın Yönetmeni

“İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” M. Kemal ATATÜRK

3


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

HAFTANIN FOTOĞRAFLARI HAZIRLAYANLAR

4


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

5


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

6


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

7


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// RÖPORTAJ //

FOTO RÖPORTAJ : ÇAĞLA ARI (Edebiyat Öğretmeni)) HAZIRLAYANLAR

- Sizce fotoğraf nedir ? - Gerçek görüntülerin olduğu gibi yansıtıldığı kareler. - Fotoğraf çekerken neler düşünürsünüz ? - Hoş görüntüleri yakalamayı. - Fotoğraf çekim teknikleri hakkında herhangi bir ders aldınız mı ? - Hayır. - Meslek olarak fotoğrafçılığı düşünür müydünüz ? - İsterdim ama çokta bir bilgim yok. Bu yüzden eğitim almam doğru olmazdı ve çekmekten ziyade çekilmeyi severim. - Fotoğraf arşiviniz var mı ? Varsa hangi tür fotoğrafları arşivliyorsunuz ? - Arşivim var. Ama özel olarak bir tür arşivim yok. - Hangi aralıklarda fotoğraf çekersiniz ? - Arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde, özel bir anlamı olduğu zaman. - Gezmeyi mi gezerken fotoğraf çekmeyi mi daha çok seversiniz ? - İkisi arasında tercih yapamam ikisini de severim. - Ne tür fotoğraf çekmeyi seversiniz ? - Portre. - Fotoğraf çekmek istediğiniz halde çekemediğiniz bir yer ya da bir nesne var mı ? - Pizza kulesi. - Makro çekim ( yakın çekim ) yapmayı mı, geniş açı çekim yapmayı mı seviyorsunuz ? - Makro çekim. - Sizce fotoğrafın önemi nedir ? - Anı niteliği taşıması. - Fotoğrafla ilgili anınızı anlatır mısınız ? - Eski bir fotoğrafım vardı. Arkadaşlarımla birlikte aradan zaman geçtiğinde tekrardan aynı kişilerle aynı pozu çekmeye çalışmıştım. - Unutamadığınız bir fotoğraf kareniz nedir ? - Mor ve ötesiyle sahne arkasında çektirdiğim fotoğraf.

8


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// ANKET //

FOTO ANKET : İLETİŞİM 9/A SINIFI Anket: Fotoğraf çekerken fotoğraf makinesi mi yoksa cep telefonu mu kullanıyorsunuz? Tercih sebebiniz nedir?

HAZIRLAYANLAR

Anket Sonuçları:

Cep Telefonu: 12

Fotoğraf Makinesi: 13

Tercih Sebepleri: Kübra Naz Topçu: Telefonum yok, fakat fotoğraf makinem var. Bu yüzden fotoğraf makinesi. Ümit ÇavuĢoğlu: Fotoğraf makinesi ile daha kaliteli fotoğraflar çekebiliyorum. Aleyna SANDALCI: Fotoğraf makinem olmadığı için cep telefonu kullanıyorum. Ġrem USTA: Telefon her zaman yanımda olduğu için telefon kullanıyorum. Kadernur KARABULUT: Fotoğraf çekiminde profesyonellik önemli. Bu yüzden fotoğraf makinesi kullanıyorum. Ġrem DELĠHASAN: Fotoğraf makinesi ile daha kaliteli fotoğraflar çekebildiğim için fotoğraf makinesi kullanıyorum. Koray ġERBETÇĠ: Fotoğraf makinem olmadığı için cep telefonu kullanıyorum. Cennet PALĠT: Telefonla fotoğraf çekmek hoşuma gidiyor. Fatih Sultan FĠL: Fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekmek daha güzel ve daha güvenli olduğu için. Ümran UZUNSAKAL: Cep telefonunu yanımda daha çok taşıdığım için. Senem ÖZCAN: Fotoğraf makinesi ile daha kaliteli görüntü elde ediliyor. Nilay APAYDIN: Fotoğraf makinesi her zaman yanımda olmuyor. Beyza TÜFEKÇĠ: Fotoğraf makinesi daha net fotoğraflar çekiyor. Ümran UZUNSAKAL: Fotoğraf makinesinden çok, cep telefonu yanımda oluyor. Mücahit KAYA: Fotoğraf makinem olmadığı için cep telefonu kullanıyorum. Yunus Emre KARACA: Fotoğraf makinesi ile daha iyi fotoğraf çekiliyor ve kağıda aktarılabiliyor. Rabia YANAR: Her zaman yanımda olduğu için cep telefonu kullanıyorum. Ezgi KIZILTAN: Fotoğraf makinesi cep telefonuna göre daha güzel ve net çekiyor. Yavuz Selim BALCI: Fotoğraf makinesi her zaman yanımda olmadığı için cep telefonu kullanıyorum. Fazilet AYNACI: Cep telefonunu sıklıkla yanımda taşıdığım için onunla fotoğraf çekiyorum. Beyza GÜNAY: Genelde yanımda cep telefonu oluyor ve onunla fotoğraf çekiyorum. Nurseda AKTEPE: Profesyonel bir çekim yapmak için fotoğraf makinesi kullanmak gerekiyor. Elif MERAL: Cep telefonu her zaman yanımızda olduğu için onu kullanıyorum. Mehmet KAPTAN: Fotoğraf makinesi daha iyi fotoğraf çekiyor. BüĢra KAZDAL: Fotoğraf makinesi daha net fotoğraf çekiyor. ġeyda YILMAZ: Fotoğraf makinesi daha net fotoğraf çekiyor. Vildan OFLUOĞLU: Cep telefonuyla daha güzel fotoğraf çekiliyor ve çektiğim fotoğraflar hoşuma gidiyor.

9


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// OKUL ETKİNLİKLERİ //

OKULUMUZDAN ETKİNLİK HABERLERİ VELİ TOPLANTISI

HAZIRLAYAN

2011-2012 Eğitim öğretim yılı veli toplantısı ve okul aile birliği yönetim kurulu seçimi yapılmıştır.

10


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO BİLGİ //

FOTOĞRAFÇILIK TERİMLERİ DİYAFRAM NEDİR?

HAZIRLAYAN

Diyafram lens ile resim algılayıcı sensör arasında bulunan bir tünel gibidir. Bu tünelde bulunan bir kapağın açıklık ölçüsü fotoğraf çekimi süresince sensöre düşecek ışık miktarını ayarlamaya yarar. Ancak tek başına yeterli değildir. Sensöre düşecek ışık miktarı diyafram açıklığıyla birlikte deklanşörün açık kalma süresinin birleşiminden hesaplanır. Fotoğraf dünyasında diyafram ayarı f-stop ölçü birimiyle ifade edilir. Bu değer büyüdükçe diyaframın açıklığı küçülür. Küçüldükçe de artar.

Örneğin f/stop değeri 2.8 olan bir çekimde diyafram açıklığı f/stop değeri 4 olan bir çekime göre 2 kat daha fazladır. Benzer şekilde 4 değeri ise diyafram açıklık değerleri tablosuna göre hemen yanında bulunan 5.6 değerinin tam iki katıdır. Yani bu karmaşık gibi görünen rakamlarda aslında gizli bir düzen vardır. Her bir barem bir öncekinin tam iki katıdır. Diyafram açıklığı aynı zamanda alan derinliğini de doğrudan belirlediğinden dikkatli kullanılması gereklidir.

Deklanşörün açık kalma süresi ise ne kadar süre boyunca imaj sensörüne ışık geleceğini ayarlamayı yarar. Bu süreler de diyafram açıklığıyla aynı düzende artar. Her değer bir öncekinin iki katıdır.

Bilgiler netfotograf.com‟ dan alınmıştır.

11


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO TEKNİK //

FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ HAZIRLAYAN FOTOĞRAFINI ÇEKTĠĞĠNĠZ KĠġĠNĠN GÖZÜNÜN ĠÇĠNE BAKIN

Gerçek yaşamda olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur. Birinin fotoğrafını çekerken, o manyetik bakışların, büyüleyici gülümsemenin gücünü ortaya çıkarabilmek için makineyi kişinin göz seviyesinde tutun. Çocuklar söz konusuysa, bu onların boyuna inmeniz gerekiyor demektir. Çektiğiniz kişinin her zaman makineye bakması gerekmez. Tek başına göz seviyesi açısı sizi resmin içine çeken kişisel ve davetkar bir duygu yaratır.

İYİ

DAHA İYİ

12


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// İNCELEME //

FOTOĞRAF MAKİNESİ TANITIMI OLYMPUS E-5 ĠNCELEMESĠ

HAZIRLAYAN

Sadece kağıt üzerindeki teknik özelliklere bakıldığında Olympus E-5 fotoğraf makinesi diğer çoğu markanın gerisinde kalmış gibi görünüyor. Ancak pratik hayattaki uygulamalar ortaya tamamen farklı bir durum koyuyor. Bir fotoğrafçı olarak fotoğraf makineniz ile fotoğraf çektiğinizde her türlü özelliği eksiksiz ve tamamlanmış bir ürün kullanmak istersiniz. Önceki E-3 modeli kendi zamanında oldukça dikkat çekici bir DSLR fotoğraf makinesiydi ve Olympus E-5 dijital SLR fotoğraf makinesi de en ince detaylarda geliştirilerek yenilenmiş bir model. Olympus E-5 çok sağlam, tamamen eksiksiz ve çok yönlü bir fotoğraf makinesi. Olympus E-5 gövde yapısı Olympus E-5 gerçek anlamda bir canavar. Toz, kir ve sugeçirmez yapıdaki gövdesi, etkin biçimde çalışan toz temizleme sistemi, dikey ve yatay açılı olarak hareket edebilen LCD ekranı, süper hızlı AF otomatik netleme sistemi, dâhili görüntü sabitleme sistemi ve Live View Canlı Ön İzleme özelliği ile Olympus E -5 fotoğrafseverlerin üst seviye bir profesyonel modelden bekleyebileceği her şeyi kullanıcıya sunuyor. Bir E-5 gövdesine sahip olduğunuzda güçlü bir alet kutusuna da sahip oluyorsunuz. Ama bu konuda bir tek önemli nokta var ve o da birinci kalite objektif kullanma gerekliliği. Olympus E-5 dijital fotoğraf makinesi Zuiko Digital ED 12-60mm f/2.8-4.0 gibi bir objektifle optimum performans sunuyor. Bu tür pahalı objektiflere yatırım yaptığınızda görüntü kalitesi olarak kesinlikle karşılığını alacağınızı unutmayın. Olympus E-5 inceleme sonucu Four Thirds sisteme yatırım yapan Olympus fotoğrafçıları ne üst seviyede fotoğraf çekme keyfi yaşıyorlar. Olympus E-5 fotoğraf makinesinin dikkat çeken başlıca özellikleri güvenilirlik ve denge. Video görüntü kaydetmeye de meyilli olan fotoğrafseverler rakip modellere bakabilirler; Four Thirds sistem fotoğraf makinelerine bir göz atmalarında da yarar var. DSLR ya da sistem fotoğraf makineleri ile video kaydetme konusunda büyük gelişmeler kaydediliyor. Fakat bu konuda Olympus E-5 modelinden büyük beklentiler içinde olmamak gerek. Olympus firması E-5 modelinde tamamen fotoğrafçılığa odaklanmış. Ve bu durumun fotoğrafçılığa gönül vermiş kullanıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanacağından eminiz.

İnceleme bilgileri letsgodigital.org sitesinden alınmıştır.

13


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR ARA GÜLER

HAZIRLAYAN

Ara Güler (1928 ) Fotoğraf sanatçısı, oyun yazarı. İstanbul'da doğdu. İÜ İktisat Fakültesi'ndeki eğitimini yarım bıraktı,gazeteciliğe Yeni İstanbul gazetesinde başladı. .

Babası Dacat Bey'dir. Güler soyadını 1934'de çıkarılan soyadı yasasıyla almış. Haccopulo Pasajı, 38 numarada açtığı eczanesini hayatı boyunca sürdürmesini Güler soyadına borçlu Dacat Bey. Dacat Bey, 6 7 Elül olaylarında bir hastahane acil servisi gibi yardımda bulunmuştur.Dacat Bey, oğluna olan sevgisini ürettiği kremin adına Ara'dan AR, Dacat'tan DA; ARDA ismini koymuştur.

Ara Güler'in fotoğrafları,Avrupa'nın birçok ülkesinde kataloglarda yer almıştır. Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde çektiği kendisine ait tarzıyla klasik fotoğrafları ile tanındı. Resimli Hayat ve Hayat dergilerinde çalıştı. Stern, Time, Life ve Paris-Mach gibi dergilerin foto muhabirliğini yaptı. 1966'da, ABD Modern Sanatlar Galerisi'nde açılan ?Renkli Fotoğrafın On Ustası' adlı sergiye katıldı.'sı ünvanı verildi.Master of Leice' Uluslarar 1967 yılında Kanada'da 'İnsanların Dünyasına Bakışlar' adlı sergi açtı. 1971'de Almanya'da ?Türkiye' adlı albümü yayımladı. 1980 yılında gazete ve dergilere muhabirlik yaptı.

Rosa Buchner, ARA GÜLER'i doktara tezinde kullandı. Aktüel Dergisi'nin 'Türkiye'nin yaşayan kırk aydını' başlıklı araştırmasında yer almayı başardı. 8 Nisan 1999'da Aydın Doğan Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü'nü aldı. Yaptığı röportajlar Nezihe Araz'la "Kırk Pencereli Konak", Fikret Otyam'la "Sabahcı Kahveleri" ve Çetin Altan'la yaptığı "Surlar" onun en etkileyici röportajlarındandır.

Gördüğü anda olduğu gibi çeken Ara Güler, "Ben fotoğrafın bir sanat olduğundan da emin değilim. Fotoğrafın bir mesaj vermesi lazım" diyor.Çünkü ona göre fotoğraf makinesi tek yalan söylemeyen makinedir,bunun için sanat olup olmaması ikinci plandadır;önemli olan gerçeği yansıtmasıdır. Hindistan onun en gözde yeri ona göre Hindistan başlı başına bir hayat. Ara Güler bu konuda gazeteci Ömer Sercan'a şöyle diyor; "Avrupa medeniyeti beladır. Hindistan'ın yamyamları bile onlardan daha insan. İnsanlığın başına bela olan bütün izm'ler Avrupa'dan çıktı. Gidip yamyamların fotoğrafını çekerim daha iyi. İnsanlık yok orada. Sanatları beş para etmez. Bizim Osmanlı'nın hat sanatının yarısına ulaşmaz onların resmi."

Tarih Vakfı tarafından, 26 Eylül 1998'de Cumhuriyet'in 75. yılı münasebetiyle düzenlenen Cumhuriyet'in Aile Albümleri sergisinde, Güler Ailesi yer aldı. Birçok dilde 23 tane kitabı yayınlanmıştır.

14


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// NASIL YAPILIR //

NASIL YAPILIR? Uyarı: Lütfen fotoğrafınızın bir kopyasını bilgisayarınızda bulundurunuz. Aksi halde orjinal fotoğrafınıza yanlış müdahaleler yapabilirsiniz.

HAZIRLAYAN

Öncelikle dijital görüntü işleme yazılımımızı açalım. Daha sonra file/open yaparak düzenleme yapacağımız fotoğrafımızı programımıza çağıralım. Biz bu anlatımda Photoshop „un CS3 sürümünü kullandık ancak diğer sürümlerde de hemen hemen menüler ve yerleşimler aynı yerdedir.

Fotoğrafımızı açtıktan sonra Ctrl+Shift+B tuş kombinasyonu yaparak veya Photoshop üst menüsünden Image>Adjustment>Black&White „a tıklayalım. Karşımıza altta göründüğü gibi fotoğrafımızın siyah&beyaz ayarlarını yapabileceğimiz özel menüsü açılacaktır.

Burada tamamı sizin kontrolünüze bırakılmış bazı ayarlar çıkacaktır. Bunlardan en önemlilerine değinmek gerekirse;

Preset: Hazır ayarlardan yararlanabileceğiniz bölüm Tint: Fotoğrafınıza hakim bir renk atmanıza yarar. Örn; eskitilmiş fotoğrafınıza, sepia rengini atabilirsiniz. Preview: Yaptığınız değişikliklerin altta bulunan fotoğrafta eşzamanlı gösterilmesini istiyorsanız tıklatın.

Renk kutucuklarında görülen renk değerleri siyah&beyaz fotoğrafınızda en iyi etkiyi verebilmek içindir. Dilerseniz fotoğrafınızın üstünde sağ tuşa basılı tutarak <-> ayracı çıkarabilir sağa veya sola mausunuzu oynatarak istediğiniz renkte siyah&beyaz dengesini daha hassas bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Yaptığınız siyah&beyaz denemelerden sonra “OK” butonuna basarak geçerli fotoğrafı siyah&beyaz‟a çevirebilir ve kayıt ederek fotoğrafınızı bundan sonra siyah beyaz olarak görebilirsiniz.

Kaynak: Ömer Gökyar | Fotokadraj.net

15


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILARDAN KARELER HAZIRLAYAN

Fotoğraf: Cavagna Ottavio 16


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

Fotoğraf: Cavagna Ottavio 17


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

FOTOĞRAFÇILARIN DÜŞTÜĞÜ KOMİK HALLER HAZIRLAYAN

Kaynak: Fotokadraj.net 18


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

Kaynak: Fotokadraj.net 19


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// SOS-

SOSYAL MEDYA HAZIRLAYAN

Google+ kullanıcılarının da artmasıyla birlikte Facebook kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam ediyor. Sosyal ağ devi şimdi de güvenlikle ilgili yenilikler sunuyor. Facebook, hesap güvenliğiyle ilgili iki yeni özelliğini duyurdu. Bunlardan birincisi “Güvenilir Arkadaşlar”. Bu özellik sayesinde, hesabınıza ait parolayı unutmanız halinde, en az üç, en fazla beş kişiden oluşan bir arkadaş grubu, hesabınızı geri getirebiliyor. Diğer yenilikse App Passwords. Bu özellik sayesinde de Facebook uygulamalarınız için ayrı bir parola oluşturabiliyorsunuz.

Güvenilir Arkadaşlar özelliğiyle, eğer Facebook parolanızı kaybederseniz, parola kodlarınızın arkadaşlarınıza gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Normalde parolanızı kaybettiğinizde, e-posta hesabınıza bir e-posta gönderilerek yeni bir parola belirleyebiliyorsunuz. Ancak herhangi bir sebepten eposta adresinize de ulaşamadığınızda bu yeni özellikten faydalanabilirsiniz.

App Passwords‟ün amacı ise, Facebook hesabınıza ait parolalarınızın üçüncü parti uygulamalarla paylaşmanızı engellemek. Shiftdelete.net

Google+'ın Apps müşterilerine yayınlanmasının ardından "What's hot on Google+", "Google+ ripples" ve "Google+ Creative Kit" adındaki yeni işlevler de Google tarafından duyuruldu.

"What's hot on Google+", Twitter'daki gibi popüler konuları anlaşılır bir şekilde ekrana getirecek. Diğer bir yeni özellik ise Google'dan Vic Gundotra tarafından şöyle açıklanıyor: "...bazen tüm dünyanın nelere heyecan duyduğunu bilmek istersiniz. İster son haberler, ister güzel fotoğraflar olsun hiçbir şeyi kaçırmak istemezsiniz. Bunu akılda bulundurarak, ilgi çekici ve beklenmedik içerikler sunacak "What's Hot" özelliğini Google+'da kullanıma açıyoruz."

"Ripples" ise Google+ topluluğunun paylaşımlarını bir grafik üzerinde görüntülüyor. Ripples, hoş bir özellik gibi görünüyor ancak sanırız çok sayıda takipçisi olan kullanıcıların daha çok işine yarayacak. Google+ Creative Kit ise fotoğraflarınızı düzenleyerek çeşitli eğlenceli filtreler uygulamanıza izin veren bir özellik. Chip.com.tr

20


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// KÜNYE //

21

Fotoğrafça 17. Sayı  

Rize Ticaret Meslek Lisesi Fotoğrafçılık Kulübü Fotoğraf Dergisi 17. Sayı

Advertisement