Page 1

33. Sayı

OCAK

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ

2013

DİR

ÜCRETSİZ

Üsküdar Gençlik Merkezi

KKTC ’ye Model Oldu

2

010 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından en iyi “Gençlik Projesi” olarak ödüllendirilen Üsküdar Gençlik Merkezi’ni, beraberindeki Kıbrıslı gençlerle ziyaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu:”Gençlerimizin kendilerini ruhen ve bedenen geliştirebilmeleri, dava ve değerlerine sahip çıkacak şuurda yetişmeleri için böyle merkezlere ihtiyacımız var”dedi. 2. sayfa

Ferah Kur’an Kursu Hizmete Açıldı

04.

sayfa

Dergi Fuarı Açıldı

Üsküdar’ın sosyal paylaşım adresi: facebook.com/uskudarbld

12.

sayfa

Polat Alemdar’ı

Nikah Masasına Oturttu 04.

sayfa

Başkan her an karşınızda: twitter.com/mustafakara


-2-

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

-3-

<< Üsküdar Gençlik Merkezi, KKTC’ye örnek olacak

2010 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından en iyi ”Gençlik Projesi” olarak ödüllendirilen Üsküdar Gençlik Merkezi’ni, beraberindeki Kıbrıslı gençlerle ziyaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu:”Gençlerimizin kendilerini ruhen ve bedenen geliştirebilmeleri, dava ve değerlerine sahip çıkacak şuurda yetişmeleri için böyle merkezlere ihtiyacımız var”dedi.

Ü

sküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte Üsküdar Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Eroğlu, tiyatro ve müzik salonları, iş atölyeleri, kütüphane, spor salonları ve sınıfları gezdikten sonra yaptığı açıklamada başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere kendilerine uygulanan izolasyonlara rağmen geçen yıl 136 milyon TL ihracat yaptıklarını dile getirirken önemli olanın kafalardaki izolasyonu kaldırmak olduğunu söyledi. Gençliğin kafalardaki izolasyonu fiilen geçersiz hale getireceklerini belirten KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Üsküdar Gençlik Merkezi gibi merkezlerin gençliğin yetişmesi ve sosyalleşmesi an-

lamında önemli hizmetler yerine getirdiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Üsküdar Gençlik Merkezi’nin en iyi gençlik merkezi projeleri arasında olması nedeniyle ödüllendirildiğinin altını çizen Eroğlu, bu tür merkezlerin Yavru Vatan için de büyük önem taşıdığını dile getirdi. Kıbrıs gençliğinin hem ruhen, hem zihnen ve hem de bedenen gelişmesi için kendilerinin de böyle merkezlere ihtiyaçları olduğunu ifade eden Eroğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın tecrübelerinden faydalanmak adına kendisini KKTC’ye davet ettiklerini söyledi.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-4-

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

-5-

<< Ferah Kur’an Kursu Hizmete Açıldı Depreme dayanıksız olması ve artık ihtiyaçları karşılayamaması nedeniyle Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın himayelerinde yıkılıp yeniden yapılan Ferah Yeni Camii Kız Kur’an Kursu, düzenlenen bir törenle hizmete girdi.

A

çılış programında konuşan Başkan Kara: Hem depreme karşı tedbir almak hem de fiziki kapasite ve imkanlarını artırmak amacıyla derneğimizle birlikte geçtiğimiz sene eski binamızı yıkma kararı almıştık. Hamdolsun derneğimiz ve hayırseverlerimizin gayretiyle kısa sürede yeni binamızı tamamladık ve mahallemize verdiğimiz sözü tuttuk, Çamlıca imar yönünden sıkıntılı bir bölge fakat gerek İBB gerekse diğer kurumlarla görüşüp her türlü riski de üstlenerek süreci yürüttük. İnşallah burada yetişecek evlatlarımız vatanımıza, milletimize, mukaddesatımıza bağlı nesiller olacak aynı gayretleri bizden sonra onlar sürdürecektir, dedi. Açılışa Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-6-

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

-7-

<< Başkan Kara, Polat Alemdar’ı da Nikah Masasına Oturttu Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz, 12/12/12’de sürpriz bir kararla nikâh masasına oturdu. Necati Şaşmaz’ın Nagehan Kaşıkçı ile nikâhını Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara kıydı.

E

kranların uzun soluklu, dizilerinden Kurtlar Vadisi Pusu’nun Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz, 2009 yılında hayatını kaybeden senarist, yazar Ömer Lütfi Mete’nin yeğeni Nage-

han Kaşıkçı ile nikâh masasına oturdu. Evlilik için 12/12/12 tarihini seçen Şaşmaz ve Kaşıkçı’nın nikahını Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara kıydı. Vadi ekibinin siyah takım elbiselerle katıldığı nikâhta,

Fatih Hilmi Hacıosmanoğlu ve Pana Film’in senaryo yazarlarından Cüneyt Aysal şahitlik yaptı. Şaşmaz, nikâhı kıyan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın sorusuna ‘evet’ demeden önce besmele çekti.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Nikâhtan sonra mutluluğunu yakınlarıyla paylaşan Şaşmaz, annesinin elini 3 defa öptü. Çiftin balayı sonrası Beylerbeyi’nde oturacağı iddia edildi.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-8-

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

-9-

<< Harem Toprağı Üsküdar’dan, Harem-i Şerife Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, ilçedeki hac farizasını yerine getiren hacıları, Kâbe toprağının başlangıcı sayılan Üsküdar’daki Kız Kulesi Salonu’nda verdiği yemekte bir araya getirdi.

Ü

sküdar Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir’in de katıldığı ve Kur’an tilaveti ile başlayan gecede bir konuşma yapan Mustafa Kara, “Geçtiğimiz yıl bu mutluluğu yaşamak hamdolsun bana da nasip olmuştu ve kafilemizdeki arkadaşlarımızla hala belli aralıklarla bir araya geliyoruz. Çünkü orada yaşanan hatıralar insanın zihninde yer ediyor ve konuştukça aynı atmosferi tekrar tekrar yaşıyor. Bu gün sizleri biraraya geti-

rerek hem haccınızı tebrik etmek hem de bundan sonra belki bu birlikteliği sürdürecek dostlarımıza da öncelik yapmak istedik. Allah’ın vadi gerçektir, sizler günahlarınızdan arınarak mübarek beldeden ayrıldınız inşaallah Aziz Mahmut Hüdai, Şeyh Mustafa Devati, Selami Ali Efendi gibi velilerin kanatları altındaki bu şehirde de aynı maneviyatı yaşamaya devam edeceksiniz” dedi.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-10-

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

SOSYAL BELEDİYECİLİK OCAK 2013

-11-

<< Yerel Yönetim Hizmetleri İstişare Edildi Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı tarafından belirli periyodlarla yapılan ve Üsküdar’a yönelik yerel yönetim hizmetlerinin tartışılıp denetlendiği istişare toplantısı Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun da katılımıyla Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

İ

lçe Başkanı Sinan Aktaş’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara 3.5 yılın bir değerlendirmesini yaptı. Arazi ve kaynak geliştirme çalışmaları neticesinde 100 milyonu aşan bir yatırımla tarihi ilçenin alt yapısını yenilediklerini, takas ve mahsuplaşmalarla kuruluştan bu güne devrederek gelen İBB ve diğer kurumların borçlarını sıfırladıklarını, tamamlanan hizmet binalarının yanında şu an 120 milyon tutarında 3 bölgede yaşam merkezi inşaatlarının devam ettiğini belirten Başkan Kara ‘Verimlilik-Kararlılık-Zaman Takvimine Riayet, bizim başarımızın sırrı burada’ dedi.

Teşkilat mensuplarının sırayla söz almaları ardından kapanış konuşmasını yapan İl Başkanı Babuşcu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın hem hizmeti hem muhabbetiyle halkın gönlünde yer edindiğini belirterek teşekkür etti. Aynı şekilde Üsküdar Teşkilatının coşkusu ve azmini kutlayan Babuşcu ‘yerel yönetim bizim işimiz, Ak Parti’nin hizmet ve eser siyaseti şehirlerimizi yaşanabilir hale getirmek için tüm imkanları ve teknolojiyi seferber etmiş durumda’ dedi.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-12-

Üsküdar Belediyesi, Dergi Editörleri Birliği ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen 3. Dergi Günleri tamamlandı. Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi, Ulaşım Müzesi’nde yapılan Dergi Fuarı 100’ü aşkın derginin katılımıyla gerçekleşti.

O

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ OCAK 2013

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ OCAK 2013

-13-

Hür Tefekkürün Kaleleri Üsküdar’da

nur konuğunun Yedi İklim Dergisi Yayın Yönetmeni Ali Haydar Haksal olduğu fuara, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Dergi Editörleri Birliği Başkanı Süleyman Karakaş, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yanı sıra dergilerin editörleri ve yazarları da katıldı. Açılışta söz alan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, özellikle internetin hayatımıza girmesiyle birlikte darbe alan matbu yayıncılığın devam etmesinin önemine vurgu yaptı. Dergi yayıncılığının karşılaştığı zorluklardan bahseden Kara, yayıncılığın, gençlerin Türk dilini kullanmasına yaptığı katkıdan ve internetin dilin yozlaşmasını hızlandırdığından bahsetti. Fikir hayatımızın oluşmasında ve olayların derinlemesine

irdelenmesinde dergi yayıncılığının büyük önem taşıdığını dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Kara, fikir emekçilerini tarihin minnetle yazacağını belirtti. Kara’nın ardından konuşma yapan Ali Haydar Haksal ise Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne dergi yayıncılığının geldiği noktayı anlatarak, özellikle 1980 ihtilali sonrası yabancı kültürlerin öncelendiği bir dönem yaşadıklarını, sanal medyanın kültür hayatımızı olumsuz etkilediğini ve bugün dergilerin var olma mücadelesi vermekte olduğunu dile getirdi. 20 adet söyleşi ve etkinliğin yapıldığı fuarda ziyaretçiler edebiyattan fikre, dinden çocuk dergilerine kadar birçok alanda dergileri bir arada görme ve edinme imkanına sahip oldu.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-14-

FEN İŞLERİ

FEN İŞLERİ

OCAK 2013

Altunizade Çalışma öncesi

OCAK 2013

-15-

Altunizade Oymacı Çalışma öncesi

Altunizade Mahallesi yol, tretuar, duvar çalışma öncesi

<< Her Mevsim Başka Güzel << << Altunizade İcadiye Çalışma sonrası

Altunizade Mahallesi yol, tretuar, duvar çalışma sonrası

Ü

sküdar Belediyesi Üsküdar’ın mahalle ve sokaklarının çehresini değiştirmeye devam ediyor. Yapılan alt ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra geçtiğimiz ay yağan karın oluşturduğu olumsuzluklar da bertaraf edildi. Karla mücadele ekiplerinin her an tetikte olduğu Üsküdar Belediyesi Üsküdarlıları mağdur etmedi.

Altunizade Oymacı Çalışma sonrası

Tretuar, Asfalt, Kaldırım Çalışmaları

İCADİYE İMAM GALİP SK BORDÜR TRETUAR

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

İCADİYE ARZU AYAKTAR SK BORDÜR TRETUAR İCADİYE TEMAŞA SK BORDÜR TRETUAR

Barbaros Mahallesi Ferdi Üner ve çevre Sokaklar

CUMHURİYET MENTEŞE SK BORDÜR TRETUAR ALTUNİZADE İCADİYE CAD BORDÜR TRETUAR YAVUZTÜRK TARİH CAD BORDÜR TRETUAR BULGURLU BAĞLARİÇİ CAD BORDÜR TRETUAR CUMHURİYET Ş.MEHMET AKİF ERSOY PRESTİJ YOL YAPII BARBAROS VEYSİPAŞA SK PRESTİJ YOL YAPIMI

Zübeyde Hanım Caddesi kar temizleme ve tuzlama çalışmaları

BİTEN ÇALIŞMALAR

Geçtiğimiz ay yapılan alt yapı yatırımları

Cumhuriyet Mh. Kayalar Sk. çalışma öncesi

Cumhuriyet Mh. Tufan Sk. çalışma sonrası

KİRAZLITEPE KEŞİF SK ASFALT KAPLAMA KÜÇÜKSU

KAMER SK ASFALT KAPLAMA

KİRAZLITEPE KULEDİBİ CAD PARKE KAPLAMA ALTUNİZADE KUŞ BAKIŞI CAD BORDÜR TRETUAR KISIKLI SEFA CAMİ SK PARKE KAPLAMA GÜZELTEPE OKUL YOKUŞU SK BORDÜR TRETUAR İCADİYE GÜMÜŞ YOLU SK TAŞ DUVAR KAPLAMA

Cumhuriyet Mh. Kayalar Sk. çalışma öncesi

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Cumhuriyet Mh. Tufan Sk. çalışma sonrası

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-16-

TEMİZLİK&GERİ DÖNÜŞÜM OCAK 2013

TEMİZLİK&GERİ DÖNÜŞÜM OCAK 2013

-17-

<< Temiz Denizlerimiz İçin Minik Çevre Müfettişlerimiz de İş Başında

“BİRİKTİR 5 Lt. Atık Yağı KAZAN 1 Lt. Ayçiçek Yağı” Sloganıyla Atık Yağ Toplama Kampanyamız Vatandaşlarımız Tarafından Büyük İlgi Görüyor.

İTÜ Beylerbeyi Geliştirme Vakfı İlkokulu

İTÜ Beylerbeyi Geliştirme Vakfı İlkokulu Eğitimimize verdiği destek ve ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Ü

sküdar Belediyesi’nin Kasım ayında başlattığı ilkokul-ortaokul ve lise eğitimleri 1.dönem sonuna kadar tamamlanıyor. Bu eğitimlerle 80 okul

Üsküdar Amerikan Lisesi

ve 15000 öğrenciye ulaşmak hedefleniyor. Eğitimlerle birlikte okullarda eksik olan Ambalaj Atık Kutuları ve Konteynerleri, Atık Pil Kutuları, Atık Yağ Bidonları

Bulgurlu Liva Anaokulu

Aydil Anaokulu Öğrencileri Çevre Sorumluluk Bilinciyle 1 Haftada topladıkları Ambalaj Atıklarını Elemanlarımıza Teslim Ediyor. Bilgi Evleri arasında 2013 yılı itibariyle ambalaj atık, atık yağ ve atık pil toplama yarışması başlatılacaktır. Bu yarışma sonunda 1., 2. ve 3. olan bilgi evi öğrencilerine ödül verilecektir.

tamamlanıyor ve tüm sorun- ceği, katkı sağlayacağı birlar yerinde tespit edilerek çok yeni fikir değerlendirgideriliyor. meye alınıyor. Bu eğitimlerde öğrenci ve öğretmenlerin Üsküdar Belediyesi’ne tavsiye ede-

Ekibimiz Atık Yağlarınızı Evden Alıyor

ASFA Halil Necati İlkokulu

<< Üsküdar Halkı Ayda 450 Ton Ambalaj Atığı Topluyor… Selimiye Mahallesinden Ambalaj Atıkları Toplanıyor

Geri Dönüşüm Çalışmalarına Tam Destek Veriyor…

Atatürk İlkokulu

<< Sürdürülebilir Çevre Bilinci Eğitimleri 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında İlkokulOrtaokul ve Liselerde Sürdürülebilir Çevre Bilinci Eğitimlerinde kendi eğitimcilerimizle 41 okula ve 5703 öğrenciye ulaştık.

Üsküdar’daki Bilgi Evleri ve Anaokulları

İstanbul Şehir Üniversitesi

Aylık Ortalama 15 Ton Tıbbi Atık Topluyoruz

Ünalan Bilgi Evi Öğrencileri

33.

Üsküdar’daki, Tüm İşyerleri ile Atık Yağ Sözleşmesi Yapılıyor…

Üsküdar’da 400 adet 20 yatak altı hastane, sağlık ocağı, özel muayenehane, veteriner klinikleri v.b yerlerle tıbbi atıklar yönetmeliğine uygun sözleşme yapılmış olup buna göre toplama yapılıyor.

Üsküdar Çevre Denetimlerimizle Daha Sessiz ve Huzurlu Üsküdar Belediyesi gürültü Kirliliği ile denetimlerini artırarak ve şikâyetleri azaltarak sessiz ve huzurlu bir toplumun oluşturulmasına katkı sağlamaya devam ediyor.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Denetim Öncesi Havalandırma Motor Gürültüsü Şikayeti

Denetim Sonrası Havalandırma Motor Gürültüsü İzolasyon yaptırılarak giderildi.

Sayı

OCAK / 2012

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ

İR ÜCRETSİZD

Üsküdar Belediye Başkanlığı adına İmtiyaz Sahibi Belediye Başkanı

klarımız, bilOkullarımız, muhtarlı kezlerimiz ve gi evlerimiz, kültür mer atık yağlarınızı belediye birimlerimiz yakın getirtme bırakabileceğiniz en merkezlerimizdir.

Mustafa KARA

Genel Koordinatör

Hasan EKMEN

Sorumlu Yazıişleri Müdürü

İletişim: 0(216) 531 30 00

İsmihan ŞİMŞEK

Fotoğraflar İsa TERLİ - Kenan KOCA Birol KAVDIR

Grafik-Tasarım: Hatice ÇEVİK Baskı: Prefabrik iletişim

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştır. www.uskudar.bel.tr

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-18-

PARK VE BAHÇELER OCAK 2013

PARK VE BAHÇELER OCAK 2013

-19-

Goncagül Parkı

Düzenleme Yapılan Alanlar

Vezir Topçu Sk. Park

Üsküdar, Sağlıklı Hava Sahası Üsküdar Belediyesi yeni yıla yeşil alanlarını, spor mekanlarını ve çocuk parklarını artırmış olarak giriyor.

S

on yıllarda yeşil alanları oldukça artan Üsküdar, çocukların daha güvenli ve zevkli vakit geçirebilecekleri alanlar yaparken, yetişkinler için de spor aletlerini parklara yerleştirerek sağlıklı yaşama destek veriyor.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

SPOR ALETİ (FİTNESS) MONTAJI YAPILAN ALANLAR KISIKLI İLKBAHAR PARKI SELAMİ ALİ BAKÜ PARKI YAVUZTÜRK ÇİÇEK PARKI BULGURLU DOSTLUK PARKI BULGURLU TURGUT REİS PARKI YAVUZTÜRK İKLİME PARKI BARBAROS ÇAMLIBAHÇE PARKI BULGURLU TOYGAR SİTESİ PARKI BAHÇELİEVLER LEKECİ NURİ PARKI BAHÇELİEVLER DEFNE PARKI GÜZELTEPE PARKI Y ILDIRIM BEYAZIT PARKI KÜÇÜK ÇAMLICA HÜDAYİ PARKI VALİDE-İ ATİK KASIMAĞA PARKI BARBAROS ERGUVAN PARKI BULGURLU MİMOZA PARKI BULGURLU NEZİH UZEL PARKI BULGURLU/ ESATPAŞA CADDESİ BULGURLU / SÖĞÜTLÜÇAYIR CADDESİ KANDİLLİ / KANDİLLİ CADDESİ GÜZELTEPE / KÜÇÜKNAMAZGAH CADDESİ KÜÇÜKSU / MİLLET CADDESİ BULGURLU / GÜRPINAR CADDESİ BARBAROS / TOPHANELİOĞLU CADDESİ FERAH / MEHMET AKİF ERSOY CADDESİ GÜZELTEPE / OKULÖNÜ CADDESİ KÜÇÜKSU / YALNIZ SELVİ CADDESİ YAVUZTÜRK / TARİH CADDESİ

3 adet 6 adet 5 adet 6 adet 4 adet 4 adet 4 adet 4 adet 5 adet 5 adet 4 adet 6 adet 3 adet 3 adet 2 adet 6 adet 6 adet 24 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet 6 adet

Toplam

: 160 adet


-20-

ÜSKÜDAR GENÇLİK OCAK 2013

ÜSKÜDAR GENÇLİK

OCAK 2013

-21-

“Asım’ın Nesli” Üsküdar’dan Yetişiyor Üsküdar Gençlik Merkezi gençleri sanat ve kültürle buluşturmaya devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümü vesilesiyle Tiyatro Greyfurt’un sahnelediği “Akif” adlı oyunun galası yapıldı.

sküdar’daki 23 farklı okula 23 kez sahnelenecek olan oyunun galasına ilgi yoğundu. Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Mustafa Özkan’ın katıldığı galaya televizyon ve spor dünyasından da isimler iştirak etti. Ünlü televizyoncu ve gazeteci Celal Pir’in de yer aldığı galada Milli Güreşçi, Dünya Şampiyonu Rıza Kayaaalp, Milli Yüzücü Dünya Şampiyonu Devrim Cenk Ulusoy da vardı. Üsküdar Gençlik Merkezi tanıtım filmi ile başlayan galada ilk konuşmayı Celal

Ü

Pir yaptı. Pir; “bir Üsküdarlı olarak bugün burada olmaktan çok mutluyum. Üsküdar Gençlik Merkezi’ne hayran kaldım, buraya gelen her genç sonraki gelişinde mutlaka arkadaşını da yanında getirmeli” dedi. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara “gençlik merkezi bizim umudumuz, buraya ruh katacak olan da siz gençlersiniz, yoksa bu taş yapılar kaybımız olur” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından “Akif” adlı oyun sahnelendi. Daha önce Menan Cinleri, Çanakkale Mahşeri gibi beğenilen birçok oyununu sahneleyen Tiyatro Greyfurt Akif adlı oyunuyla da gençlerin beğenisini topladı. Program sonunda yapılan çekilişlerle genç izleyicilere hediyeler verildi.

<< ÜGM’den Üniversite Fuarı ve Kariyer Günleri Üsküdar Gençlik Merkezi, 20-21 Aralık tarihlerinde düzenlenen Üniversite Fuarı ve Kariyer Günleri’ne ev sahipliği yapıyor.

sküdar Gençlik Merkezi ve Gençlik Platformu Derneği işbirliği ve 20 seçkin devlet ve vakıf üniversitenin katılımıyla gerçekleşen fuarın açılışı, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, üniversite yetkilileri ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla Üsküdar Gençlik Merkezi’nde yapıldı. Yaklaşık 6 bin lise son sınıf öğrencisinin katıldığı fuar, üniversite ve meslek yüksekokullarının programları ve tanıtımlarının yanında, kariyer ve üniversite eğitiminin can alıcı noktalarına dair uzman eğitmenlerin sunumlarını içeriyor.

Ü

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

<< Üsküdar Gençlik Merkezi Üsküdar Gençlik Merkezi Medya Kulübü ve Sinema Kulübü ünlü televizyoncu ve gazeteci Celal Pir’in davetlisi olarak NTV stüdyolarını ziyaret etti.

sküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, Üsküdar Gençlik Merkezi Koordinatörü Tarık Şebik ve Kulüp, Atölyeler Koordinatörü Aşkın Yıldız’ın da eşlik ettiği ziyaret samimi bir atmosferde gerçekleşti.

Ü

Ziyarette NTV ve STAR TV stüdyoları gezilerek televizyonculuk hakkında bilgi alındı. Doğuş Holding’in işleyiş sistemi hakkında da bilgi alan gençler kulüplerinin bu ziyaretten oldukça etkilendiğini ve faydalı olduğunu belirttiler.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Stüdyolarında…


BİLGİ EVLERİ

BİLGİ EVLERİ

<< İzcilik Kampı Bilgi Evinde

<< Üsküdar Bilgi Evleri’nden Eğitime Büyük Katkı

Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri bir ilke daha imza attı. Güzeltepe Bilgi Evinde verilen izcilik eğitimlerinin ardından izciliği uygulayarak yaşamayı isteyen üyelere bir günlük izci kampı düzenlendi.

K

OCAK 2013

atılan üyelerin eğlenceli bir gün geçirdiği kampın en ilginç özelliği ise kamp yerinin üyelerin yakından bildikleri Bilgi Evi olmasıydı. 25 kişilik bir kontenjanın ayrıldığı kamp programına üyelerin ilgisi yoğun oldu. Akşam 19.30’da Bilgi Evine giriş yapan üyeler kamp kurallarını dinleyip obalara ayrıldılar. Bir izci kampının olmazsa olmazı olan kamp ateşinin yakılmasının ardından her oba ateş etrafında serbest olarak hazırladıkları gösterilerini sundu. Kamp programı oyunların oynanması ve birlikte şarkıların söylenmesiyle devam etti. Gece nöbet listesinin çıkartılmasının ardından izciler uyku saati boyunca sıray-

la nöbet tuttular. Sabah olunca kamp ortamına çevrilen Bilgi Evini düzenleyen üyeler obalarıyla birlikte sabah teftişinde hazır bulundular. Kamp boyunca belirlenen kurallar çerçevesinde tutum ve davranışlarıyla en çok puanı toplayan oba ise kampın birincisi ilan edilerek izci liderleri tarafından ödüllendirildi. Üyeler için unutulmaz bir anı olan Bilgi Evi İzcilik Kampı, kampa katılan Bilgi Evi öğretmenleri ile üyelerin karşılıklı iyi dilek ve temennileriyle son buldu.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

OCAK 2013

“Her çocuk bir cevherdir” sloganından yola çıkan Üsküdar Bilgi Evleri alanında bir ilke daha imza attı.

6 1

-22-

7

8

3 50

U

zakdoğu’da başlayarak tüm dünyaya hızla yayılan, çocukların zihinsel kapasitesini artırarak sıra dışı matematik becerileri kazanmasını sağlayan “Mental Aritmetik” eğitimi, Üsküdar Belediyesi’ne bağlı Bilgi Evleri’nde 34 bin öğrenciye ücretsiz olarak verilmeye başladı. Kâğıt, kalem, bilgisayar ya da hesap makinası gibi bir desteğe ihtiyaç duyulmadan kişinin beynini kullanarak kısa yolla çok basamaklı sayılarla dahi işlem yapabilmeyi sağlayan Mental Aritmetik eğitimi, Üsküdar Bilgi Evleri’nde eğitim desteği alan öğrencilere aralık ayından itibaren verilmeye başladı. 2013 yılında eğitime başlayacak olan Üsküdar Çocuk

Üniversitesi’ne dahi ve özel yetenekli çocukları kazandırarak onların geleceğin bilim adamları olmasında önemli bir yer sahibi olacak Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri, Mental Aritmetik dersleriyle de eğitime önemli bir katkı sağlamaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Bilgi Evlerinde öğrenim gören 34 bin öğrenciye bu eğitimi vererek, çocuklarda var olan ancak atıl durumdaki gizli zekâ kapasitesini harekete geçirdiklerini, böylece çocukların zihinsel kapasitelerini en üst seviyeye çıkartarak geleceğin bilim adamlarını yetiştirme konusunda önemli bir adım daha attıklarını ifade etti.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-23-


-24-

SOSYAL MEDYA OCAK 2013

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ OCAK 2013

-25-

Dinamik Tarih Konuşmaları’nın İlki Gerçekleşti Üsküdar Belediyesi “Dinamik Tarih Konuşmaları” adlı paneller dizisinin ilki olan “Mehmet Akif ve İslamcılık Fikriyatı” konulu paneli 15 Aralık’ta Altunizade Kültür Merkezi’nde düzenledi. ModeratörlüğünüErsoy Dede’nin yaptığı programa Metin Önal Mengüşoğlu ve Ali Emre konuşmacı olarak katıldı.

E

rsoy Dede’nin yönetmesi ile konuşmacılar birçok kez sırayla söz aldılar. “Müstesna Şair Mehmet Akif” kitabının da yazarı olan Metin Önal Mengüşoğlu, özetle şunları söyledi: Kur’an’da Şuara (Şairler) suresinde olumsuz anlamda bir şair tipolojisinden bahsedilir. Vadilerde, dağlarda dolaşıp gaypten sesler duyan, yapmayacağı şeyleri söyleyen cahiliye şairleri eleştirilir. Ancak Allah’ı çokça anan, zulme uğratıldıklarında yardımlaşıp direnen şairlerin bu durumdan müstesna olduğu ayetin sonuna eklenir. Kur’an’da müstesna olarak zikredilen bu şairlerin kim olduğu düşünüldüğünde ise Mehmet Akif akla gelecek ilk isimlerdendir. Mithat Cemal, Akif’in yetiştiği ortamı “Kur’an’lı ev,

pehlivanlı mahalle, rasathaneli mektep” şeklinde tarif eder. Mehmet Akif bu sayede hem aklen, hem ilmen, hem de bedenen sağlıklı bir gelişme imkânı elde etmiştir.

Ali Emre de İslamcılık fikriyatını genel manada özetleyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: İslamcılık; İslam’ı, Kur’an’dan öğrendiğimiz

şekliyle inanç, ahlâk, siyaset, iktisat gibi hayatın tüm alanlarında hâkim kılmak, emperyalizme ve yerel istibdat rejimlerine karşı mücadele etmek, din anlayışındaki hurafeleri temizlemek için Kur’an’a dönmek, adil ve direngen bir toplum oluşturmak için gayret etmek şeklinde ifade edilebilir. İslamcılık kavramını bu şekilde anlarsak Mehmet Akif’e de Osmanlı’nın ilk İslamcısı diyebiliriz. Osmanlı’nın dağılmaya yüz tuttuğu bir dönemde Cemaleddin Afgani ve Muhammed Abduh gibi öncülerin başlattığı İslamcılık hareketinin, Mehmed Akif bir takipçisi ve temsilcisi olmuştur. “Dinamik Tarih Konuşmaları” çeşitli programlarla Altunizade Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Itrî, Ölümünün 300. Yılında Üsküdar’da Anıldı

<< Sosyal Medya’ya Mustafa Kara damgası İ

İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, Twitter’de en çok konuşulan 10 belediye başkanı belirlendi. Listede Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da yer alıyor.

stanbul Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “TT Belediye Başkanı” araştırmasında Twitter’da en çok konuşulan 10 belediye başkanı belirlendi. Yrd. Doç. Dr. Fatih Gürsul öncülüğünde gerçekleştirilen ve büyükşehir belediye başkanlarının dışarıda tutulduğu araştırmada Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da başarılı belediye başkanları listesinde yer aldı. Listede ayrıca, Beyoğlu Belediye Başkanı A.Misbah Demir-

can, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de bulunurken dereceye girenlere ödülleri CNR’da düzenlenen CEBİT Bilişim Fuarı’nda verildi.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Türk müziğinin 17’nci yüzyılda yetişmiş dehalarından Buhurîzâde Mustafa Itrî Efendi, vefatının 300. yılında Üsküdar’da anıldı.

Ö

lümünün 300’ncü yılının UNESCO tarafından “Itri Yılı” ilan edilmesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki program, Prof. Dr. Ruhi Ayangil’in “XVII. Yüzyıl Müziği ve Buhurîzâde Mustafa Itrî’nin Müzik Tarihimizdeki Yeri ve Önemi”ni anlatan konuşmasıyla baş-

ladı. Daha sonra Itrî’nin Segâh ve Rast makamında eserleri Ayangil Atölyesi İfade Dini Musiki Meşk Topluluğu tarafından seslendirildi. 100 TL’lik banknotların arkasında fotoğrafının bulunduğu Mustafa Itrî Efendi, bayram namazlarında ya da Cuma namazlarında okunan Segâh Tekbir ve Salat-ı Ümmiye gibi bize

duygu yoğunluğu yaşatan muhteşem bestelerin de sahibidir.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-26-

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ OCAK 2013

739’uncu Düğün Gecesi Üsküdar Belediyesi Mevlana’nın 739. ölüm yıldönümünde Şeb-i Arus programını düzenleyerek Mevlana severleri buluşturdu.

İ

stanbul Sema Grubu’nun düzenlediği ayin Bağlarbaşı Kültür ve Kongre

Merkezi’nde yapıldı. Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen’in açılış konuşması yaptığı

programda Mutrib heyeti tarafından tekke müzikleri icra edilerek Mevlevilik hakkında bilgiler verildi. Ar-

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

dından sema programı icra edilen programın sonunda misafirlere gelenek üzere irmik helvası ikram edildi.

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ OCAK 2013

-27-

Tebriz’den Toros’a, Oradan Üsküdar’a… Üsküdar Belediyesi Pazartesi Konserleri’nde müzikseverleri etnik müziklerle buluşturmaya devam ediyor.

K

ardeş Türküler grubundan tanıdığımız Feryal Öney ve İranlı Sanatçı Cahit Mürtezaoğlu yeni çıkan albümleri “Tebriz’den Toros’a” ile müzikseverler ile buluştu.

Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konsere ilgi yoğundu. İran Türkçesi, Farsça, Azerice eserler seslendirilen konser 2 saat sürdü. Konser sonunda Üsküdar

Belediyesi Kültür Müdürü Recai Çalışkan sanatçılara plaket hediye ederek, teşekkür etti.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-28-

ÜSKÜDAR

OCAK 2013

SAHNESİ

Ocak Ayında Üsküdar’da sahnelenecek oyunların konuları şöyle;

Büyünün Gözleri Vişne Bahçesi

30 Ocak-3 Şubat 2013 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde; 9-13 Ocak 2013 tarihleri arasında ise Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesinde…

16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde…

OCAK 2013

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ OCAK AYI PROGRAMI “Bilge İnsanlar”

Gündeme Dair

Sohbet

Sohbet

Prof Dr. Deniz Ülke Arıboğan

Aristotales ve Farabi 08 Ocak Salı

31 Ocak Perşembe

Saat: 19.30 - Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi

Saat: 19.30 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi

Konuşmacılar Eğitimci Yazar Mehmet Konuk Yrd. Doç.Dr. Olgun Közleme

Üsküdar Belediyesi Kültür Etkinlikleri

Üsküdar Belediyesi Kültür Etkinlikleri

Stand-Up / Sahnedeki Şey

“Dilden Gönüle”

Zeki Kayahan Çoşkun

Mehmet Paksu Perşembenin Hanımları’ Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

2-6 Ocak 2013 tarihleri arasında ise Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde; 23-27 Ocak 2013 tarihleri arasında ise Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde seyredilebilir.

2-6 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde izleyicisiyle buluşuyor…

Özel Etkinlik

Sohbet

19 Ocak Cumartesi Saat: 15.00 - Yer: Üsküdar Gençlik Merkezi

22 Ocak Salı Saat: 19.30 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Etkinlikleri

İstanbul Tarihi Türk Müzik Topluluğu

Ahenk Konser

Düşten Düşünceye Abdurrahman Dilipak

09 Ocak Çarşamba

Sohbet

Saat: 19.30 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu İşbirliğiyle

26 Ocak Cumartesi Saat: 19.30 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

“İBB TSM Topluluğu” Tasavvuf Musikisi

Yüzleşme

Ateşli Sabır (Postacı)

23-27 Ocak 2013 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde

30 Ocak-3 Şubat 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde…

“Mutluluk”Ailede Mutluluk

Şef : Atilla Ovalı Solist: Gürsal Aydın

Kemal Sayar

Pazartesi Konseri

Sohbet

14 Ocak Pazartesi

11 Ocak Cuma

Saat: 19.30 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Saat: 19:30 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Gönlümdeki Osman Hamdi Bey

Türkiye Kayası 30 Ocak-3 Şubat 2013 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde…

16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Saat: 19.30 - Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Saat: 19.30 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

“Aşiyan Musiki Derneği” Konser

Menan Cinleri

Tiyatro (Tiyatro Greyfurt)

Konser 23-27 Ocak 2013 arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

Konuk Sanatçı: Aylin Şengün Taşçı

Saat: 18.00 - Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi ve Aşiyan Musiki Derneği işbirliğiyle

Alp Arslan Konseri Sevgili Doktor

Doğumlarıyla Yaşamlarıyla Üsküdarlı Besteciler

27 Ocak Pazar

Saat: 19.30 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

9-13 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde seyredilebilir.

“Klasik Batı Müziği Beethoven ” 21 Ocak Pazartesi

25 Ocak Cuma

17 Ocak Perşembe

Surname 2010

Grup Classicco Pazartesi Konseri

Sohbet

Sohbet

Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu’nun birlikte yazdığı Özgür Atkın’ın yönettiği Karagöz Balıkçı, 26-27 Ocak / 2-3 Şubat 2013 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde; 5-6-12-13-19-20 Ocak 2013 tarihlerinde ise Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde;

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI Genel Sanat Yönetmenliği - 0212 455 39 00 Basın Halkla İlişkiler - 0212 455 39 34 - 0212455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41 https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu / https://twitter.com/sehir_tiyatrosu / e-mail:basin.yayin@ibb.gov.tr / web: www. ibst.gov.tr Ocak ayı biletleri 17 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 11:00’den itibaren tüm gişelerimizden ve www.ibst.gov.tr adresinden satışa sunulacaktır.

Prof. Dr. Ferhat Kentel

Arap ve İslam Dünyasının Türkiye Algısı Dr. Muhammed Adil

Okan Karaca’nın yazıp yönettiği diğer yeni çocuk oyunu Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt, 5-6-12-13-19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde; 24-25-26-27 Ocak / 2-3 Şubat 2013 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde;

Aylin Çalap’ın yazdığı Ebru Kara’nın yönettiği Denizkızı, 3-4-10-1117-18-31 Ocak / 1 Şubat 2013 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde;

“Mutluluk” Toplumda Mutluluk

Dünya Penceresinden

Ocak Ayında Çocuk Oyunları

-29-

04-25 Ocak Cuma

29 Aralık Cumartesi Saat: 20.00 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi ve İ.B.B Kült.ve Sos.İşler Daire Bşk.Kült.Müd.İşbirliğiyle

Saat: 20.00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Etkinlikleri Rezervasyon: 0216 340 54 00

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-30-

ARALIK 2013

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

ARALIK 2013

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-31-


OCAK AYI HABER BÜLTENİ 2013  

Üsküdar Belediyesi 2013 OCAK Ayı Haber Bülteni

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you