Page 1

“Yerel Yönetim Oscarları”

Üsküdar’ın

B

u yıl üçüncüsü düzenlenen “Yerel Yönetim Oscarları” sahiplerini buldu. Yerel Yönetim Ödülleri 2010 kapsamında düzenlenen ve 12 ayrı kategoride yapılan yarışma sonunda Üsküdar Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması ile Kurumlar Arası İşbirliği Kategorilerinde olmak üzere toplam 2 ayrı ödül kazandı. TOGEM de ayrıca Ekovitrin Medya Grubu tarafından düzenlenen yarışmada 225 binden fazla vatandaşın oyunu alarak Yılın Sivil Toplum Kuruluşu ödülüne layık görüldü. 13. sayfa

15.

2 . yıl

Sayı

HAZİRAN/ 2011

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ

DİR

ÜCRETSİZ

Durmak yok, kupalara devam

Her alanda ŞAMPİYON

Üsküdar’da Sevgi

her engeli

aşıyor

sküdar Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü ile işbirliği halinde bu yıl beşincisini düzenlediği Özel Sporcular Atletizm Şenlikleri, Emine Erdoğan’ın katılımıyla Üsküdar’da gerçekleştirildi. Şenliklere, otistik, zihinsel, işitme ve görme engelli olmak üzere 1182 engelli sporcu katıldı. 10. sayfa

Ü

Ü

sküdar Belediyesi, her alanda yapmış olduğu başarılı çalışmaların yanısıra sportif etkinlikler ile de ismini tüm dünyaya duyuruyor. Atletizm’de Avrupa Şampiyonluğu sonrası geçtiğimiz ay hentbolda Bayanlar Süper Lig Şampiyonluğu’nu kazanan sporcularımıza bilek güreşinde Avrupa Şampiyonluğu da eklendi. Judo, karate ve taekwon-do ile elde edilen Türkiye şampiyonlukları ile Avrupa ikinciliğinin yanında Türk Dünyası Güreş Turnuvası’nda şampiyonluk kazanan sporcularımız, Üsküdar’ın adını zirveye taşımaya devam ediyorlar.

Mahalle Şenlikleri

Üsküdar Belediyesi’nden

tüm hızıyla sürüyor 14.

sayfa

eğitime ve başarıya tam destek 9.

Üsküdar’ın sosyal paylaşım adresi: facebook.com/uskudarbld

sayfa

Gençler, bayramı yeni salonda kutladı 6.

sayfa

Başkan her an karşınızda: twitter.com/mustafakara


F E N İ Ş L E R İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Bulgurlu Semt Konağı’’nın temeli atıldı Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Üsküdar’da birçok yatırıma imza atan Üsküdar Belediyesi, 2011 yılında da yeni projelerine tüm hızıyla devam ediyor. Üsküdar’ın tarihi ilçelerinden Bulgurlu’da eğitim, kültür, sanat ve sosyal faaliyetler yönünden önemli bir eksiği giderecek olan Bulgurlu Semt Konağı’nın temeli 28 Mayıs Cumartesi günü atıldı. 1.100 metrekare alanda kurulacak olan ve 2011 yılı sonunda tamamlanması öngörülen Bulgurlu Semt Konağı’nda Bilgi Evi ile birlikte dernek gecelerinin, nikâh ve düğünlerin yapılacağı 750 kişilik salon ve kadınlar için El Sanatları Kursları’nın yapılacağı atölyeler yer alacak.

Ü

sküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, temel atma töreni nedeniyle yaptığı konuşmada, yapılan törenin sadece bir temel atma töreninden ibaret olmadığını, neşe, sevinç, muhabbet ve emeğin temelinin de atıldığını belirtti. Konuşmasında, Bulgurlu Semt Konağı’nın eğitim, kültür ve sanat gibi programlarla keyifli vakit geçirilebilecek nezih bir yer olduğunun altını çizen Musta-

Temel atma törenine AK Parti Milletvekili adayı Hakkı Şallı, Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte ilçe protokolü ve çok sayıda Bulgurlu sakini katıldı.

fa Kara, söz konusu Semt Konaklarının mahalle sakinlerinin ihtiyaç analizleri yapılarak hizmete alındığını söyledi. Üsküdar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projelerin sürekli gelişen ve gerektiğinde değişebilen esnek bir hizmet platformu niteliği taşıdığını söyleyen Mustafa Kara, Semt Konakları’nı Üsküdarlı hanımlar için alternatif bir yaşam alanı haline getireceklerinin altını çizdi.

İ Ş L E R İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Sürekli gelişen ve gerektiğinde değişebilen,

esnek bir hizmet platformu

F E N

a d ’ r a d Üskü

Ü

-2-

HAZİRAN

2011

sküdar Belediyesi, Üsküdar’ı tarihi ve kültürel dokusuna uygun, kent değerleri ile uyumlu olan modern bir ilçe haline getirmek amacıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu amaçla 1 Nisan ile 23 Mayıs tarihleri arasında toplam 19 mahallede 7 bin 196 ton asfalt kaplama ve yaklaşık 2 bin metre yağmur suyu kanalı yapımı dışında bordür, tratuvar, duvar, merdiven ve yol genişletme çalışmaları da gerçekleştiren Üsküdar Belediyesi, rutin çalışmalar dışında mimari proje uygulamaları ve eski eser restorasyon uygulama yapım işlerine de ayrı bir önem veriyor.

Alt yapıyı yenilemeye devam ediyoruz Üsküdar’da toplam 9 mahalle ve 11 merkezde yağmursuyu kanalı yapım çalışmaları gerçekleştirildi.

Üsküdar’da birçok mahallede yol kenarlarına bariyer ve tretuvar yapımları yapımları sürüyor.

Küçüksu-Güzeldere’de merdiven yapım çalışması tamamlanmak üzere…

Fevziye Hatun Camii

İlçe genelinde yapılan çalışmalarda 7 bin 196 ton asfalt kaplama yapıldı.

Fen İşleri Müdürlüğü, ilçe genelindeki camilerde musalla taşlarının yeniden yapılması konusunda da oldukça hassas davranıyor. Ayazma, Bulgurlu, Doğancılar, Sultantepe ve Fevziye Hatun gibi birçok camiinin avlusuna yeni musalla taşları yapıldı.

Valide Atik Tretuar çalışması

-3-

HAZİRAN

2011


F E N İ Ş L E R İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküdar, adına yakışır Muhtarlık Binalarına

birer birer kavuşuyor

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan ve Bulgurlu sakinlerinin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla hızlı bir şekilde inşaatı devam eden Bulgurlu Semt Konağı’nın ardından Altunizade de yeni Semt Konağı’na kavuşuyor. Mimar Sinan muhtarlık binası

Ü

sküdar Belediyesi, yıpranmış ve çağımızın modern tasarımlarına uymayan muhtarlık binalarını ilçe sakinlerinin kaliteli hizmet alabilmesi amacıyla yenilemeye devam ediyor. Geçen yıl 3 muhtarlık binasının yapımı çalışmalarını başarıyla tamamlayan Üsküdar Belediyesi, bu yılın ilk aylarında da çağdaş ve kullanışlı nitelikteki 2 yeni muhtarlık binası ile çevre düzenlemesini tamamlayıp hizmete aldı. Bir muhtarlık binasının inşası ise hızla sürüyor.

2010 yılında Beylerbeyi, Burhaniye ve Kuzguncuk Muhtarlık binalarının yenilenmesi ve hizmete açılması sonrası bu yılın ilk 4 ayında Mimar Sinan ile Kirazlıtepe Mahalle Muhtarlıkları da çevre düzenlemesi ile birlikte kısa sürede tamamlandı. Halen hizmet vermekte olan bu muhtarlıklar dışında çalışmaları devam eden Salacak Muhtarlık binası ile çevre düzenlemesinin de yakın zaman içinde tamamlanması ve hizmete girmesi planlanıyor.

52 metrekare büyüklüğündeki Salacak Muhtarlık binası mahalle ihtiyaçları ve imkânlar doğrultusunda standart yapıdaki diğer muhtarlık binalarından farklı olarak inşa edildi. Dış cephesi tamamlanan muhtarlık binasının iç tasarımı ise halen devam ediyor.

HAZİRAN

2011

kavuşuyor

Kirazlıtepe muhtarlık binası

Beylerbeyi muhtarlık binası

İ Ş L E R İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Burhaniye muhtarlık binası

Y

Kuzguncuk muhtarlık binası

-4-

Altunizade Semt Konağı’na

F E N

akın zamanda temeli atılacak olan, büyüklükleri 40 ile 100 m2 arasında değişen 5 adet çok amaçlı salonu bünyesinde barındıran ve toplantı, seminer, kokteyl ve sergi amaçlı kullanılacak Altunizade Semt Konağı, bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere 3 kattan oluşacak. Engelsiz yaşam ilkele-

rine uygun (asansör, engelli WC gibi) olarak tasarlanan Semt Konağı’nın bir diğer özelliği ise giriş kattaki salonların kapıları katlanır sürme kapı olarak tasarlanmasından dolayı kapıların açılması sonrası büyük tek bir hacim olarak kullanılabilmesi olacak.

-5-

HAZİRAN

2011


1 9

l a t d u k ı a d n o l a Gençler, bayramı yeni s

M A Y I S Ş E N L Ğ İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Mustafa Ceceli ile coştu

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

18-29 Mayıs Gençlik Haftası nedeniyle Üsküdar Belediyesi, ünlü pop müziği sanatçısı Mustafa Ceceli ile Yetenek Sizsiniz yarışmasında birinci olan Sefa Doğanay’ın katıldığı bir Gençlik Konseri düzenledi. Konsere Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

B

B

Gençlik Konseri’nde ayrıca “Yetenek Sizsiniz” yarışmasında birinci olan ve yaptığı taklitlerle milyonların beğenisini kazanan Sefa Doğanay, aralarında Bülent Ersoy, Yıldız Tilbe, Küçük Emrah ve Burhan Altıntop tiplemelerini başarıyla taklit ederken salonu dolduran gençleri kahkahaya boğdu. Sefa Doğanay’a program sonrası Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından bir plaket armağan edildi.

Etkinlik öncesi 20102011 Türkiye Bayanlar Hentbol Süper Ligi’ni şampiyon olarak tamamlayan Üsküdar Belediyesi Hentbol Takımı, Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın takdimiyle salona gelerek şampiyonluğu kutladı.

Sefa Doğanay

Konser öncesi düzenlenen halk oyunları gösterilerinin ardından bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Türk gençliğine Atatürk tarafından armağan edilen bu anlamlı bayramı, sadece bir güne sıkıştırmamak adına bir hafta süreyle etkinlikler düzenlediklerini belirterek, Üsküdar gençliğine yakışan programlarla dopdolu bir etkinliğe imza attıklarının altını çizdi. Mustafa Kara, Üsküdarlı gençler için sosyal bir yaşam merkezi olarak hayata geçirdikleri Üsküdar Gençlik Merkezi’nin Gençlik Haftası boyunca bir merkez olarak hizmet vereceğini belirtirken, merkeze kayıt olan gençler arasında yapılacak çekilişle 40 genci helikopterle İstanbul ve Üsküdar üzerinde gezdireceklerinin de müjdesini verdi.

-6-

HAZİRAN

2011

M A Y I S Ş E N L Ğ İ

Üsküdar gençliği,

urhan Felek Voleybol Salonu’nda düzenlenen, Hopdedik Ayhan’ın sunduğu ve yaklaşık 10 bini aşkın Üsküdarlı gencin katıldığı Gençlik Konseri’nde gençlerin popüler sanatçısı Mustafa Ceceli, yaklaşık 2 saat süresince en sevilen şarkılarını seslendirip gençleri coştururken, sevilen sanatçının şarkılarına binlerce genç de eşlik etti. Konser sırasında Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ünlü sanatçıya böylesine önemli bir etkinliğe katılması nedeniyle bir plaket armağan etti.

1 9

15. Sayı

2 . yıl

HAZİRAN/ 2011

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ

İR

ÜCRETSİZD

Üsküdar Belediye Başkanlığı adına İmtiyaz Sahibi Belediye Başkanı

Mustafa KARA

Genel Koordinatör

Hasan EKMEN

Sorumlu Yazıişleri Müdürü

İletişim: 0(216) 531 30 00

Onur ARİFOĞLU

Fotoğraflar İsa TERLİ - Kenan KOCA Birol KAVDIR

Grafik-Tasarım: Hatice ÇEVİK Baskı: Dergah Ofset

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştır. www.uskudar.bel.tr

-7-

HAZİRAN

2011


S O S Y A L B E L E D İ Y E C İ L İ K w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-8-

HAZİRAN

2011

Üsküdar Belediyesi’nden

eğitime ve başarıya tam destek

Üsküdar, Mor Salkımlarla şenlendi Üsküdar Belediyesi’nin, Üsküdar’ın tarihi dokusunun tamamlanması ve ilçenin renklendirilmesi amacıyla düzenlediği Mor Salkım Şenliği’nin altıncısı, yapımı yeni tamamlanan ve hizmete açılan Yavuztürk Parkı’nda gerçekleştirildi.

Mor Salkım Şenliği ve Yavuztürk Parkı’nın açılışında bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, çağdaş kentleşme adına Yavuztürk Parkı’nı yeniden düzenlediklerini ifade ederken, yeni dönemde Üsküdar’ın 21. Yüzyılın realitesine uygun parkların hizmete gireceğini ifade etti. Mustafa Kara, oyun aletleri, top sahası ve yeşil alanları bulunan Yavuztürk Parkı’nı başta çocuklar olmak üzere tüm Yavuztürk sakinlerine armağan ve emanet ettiklerinin altını çizdi.

6.

Mor Salkım Şenliği ve Yavuztürk Parkı’nın açılışı törenine, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, AK Parti Milletvekili adayları Erol Kaya ve Meltem Günler, Star Gazetesi Köşe Yazarı Hüseyin Emiroğlu, Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri, vatandaşlar ve çocuklar katıldı. Şenlikte, Yavuztürk Parkı’na Mor Salkım fidanları dikilirken halkoyunları gösterileri gerçekleştirildi, oyun gruplarında çocuklar oyunlar oynadı. Toplam 3 bin 160 metrekare büyüklüğündeki parkın 2 bin 240 metrekaresini yeşil alan, 155 metrekaresini oyun grubu ve fitness alanı, 210 metrekaresini spor sahası ve 530 metrekaresini de yürüyüş ve koşu alanlarından oluşan sert zemin oluşturuyor. Parkta ayrıca 200 metrekarelik alanda grafitiler yapıldı.

Üsküdar Belediyesi, ilçe genelindeki okullarda okuyan başarılı öğrencilere her yönüyle destek olmaya devam ediyor. Gençlik Haftası nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il bazındaki okullar arasında düzenlenen sportif ve kültürel yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından ödüllendirildi.

Gençseniz Geleceksiniz” parolasıyla gerçekleştirilen ve Mustafa Ceceli ile Sefa Doğanay’ın katıldığı Gençlik Konseri esnasında yapılan törende, Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Mustafa Kara ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, yarışmalarda dereceye giren ve Üsküdar’daki okullarda öğrenim gören başarılı öğrencilere i-pod ve dizüstü bilgisayar armağan ettiler. Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan ile İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin daha sonra Belediye Başkanı Mustafa Kara’ya eğitime ve Üsküdar gençliğine yönelik yapmış olduğu çalışmalar ve destekten dolayı bir teşekkür plaketi armağan etti.

S O S Y A L B E L E D İ Y E C İ L İ K w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-9-

HAZİRAN

2011


S O S Y A L B E L E D İ Y E C İ L İ K w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküdar’da sevgi

her engeli aşıyor Ü

sküdar Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü ile işbirliği halinde bu yıl beşincisini düzenlediği Özel Sporcular Atletizm Şenlikleri, Emine Erdoğan’ın katılımıyla Üsküdar’da gerçekleştirildi. 3-4 Mayıs tarihlerinde Burhan Felek Atletizm Pisti’nde gerçekleştirilen ve Otistik, zihinsel, işitme ve görme engelli sporcuların katıldı-

ğı atletizm şenliklerine, KKTC ile Azerbaycan’dan gelen özel sporcular ile birlikte 105 okuldan 1182 engelli sporcu yer aldı. Bu yıl beşincisi düzenlenen şenliklerin ilk yılında 344, ikinci yılında 472, üçüncü yılında 766 ve geçen yıl gerçekleştirilen 4. Özel Sporcular Atletizm Şenlikleri’ne ise 888 özel sporcu katılmıştı.

Amatör ruhla başladık,

uluslararası düzeye getirdik Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise konuşmasına sevginin her engeli aşacağını söyleyerek başladı. Engellilik anlayışının bakış açısına göre değiştiğini ifade eden ve Üsküdar Belediyesi olarak engellilere yönelik çalışmalarında, onları hayatın içine kazandıracak faaliyetleri gerçekleştirmeyi esas aldıklarını belirten Üsküdar Belediye Başkanı, 5 yıl önce amatör ruhla başladıkları Engelliler Atletizm Yarışmaları’nın bugün itibariyle uluslararası düzeye geldiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yaklaşık 1200’e yakın özel sporcunun geçit töreniyle başlayan 5. Özel Sporcular Atletizm Şenliği’nde Üsküdar Belediyesi Ritim Orkestrası, İSÖM Zihinsel Özürlüler Gösteri Sanatları Topluluğu, görme engelli bir öğrencinin keman dinletisi ve Bağcılar İTO OÇEM öğrencilerinin Ront gösterileri sonrası atletizm müsabakalarına geçildi.

Emine Erdoğan: Sizler zaten kazanmışsınız!

S O S Y A L B E L E D İ Y E C İ L İ K w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Startını Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın verdiği yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri başta Emine Erdoğan olmak üzere protokol davetlileri tarafından verildi.

-10-

HAZİRAN

2011

3-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenen şenliklerin açılış konuşması Emine Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Emine Erdoğan konuşmasında, etkinliklerin sloganı olan “Gülümse Hayata” ifadelerini etkinliğe çok büyük anlam ve değer kattığını söylerken şenlikler süresince sportif mücadele sergileyecek engelli çocukların, hayata nasıl gülümseyebildiklerini ispat edeceklerinin altını çizdi. Erdoğan konuşmasında “Zihinlerdeki önyargılar, gözlerdeki perde, kalplerdeki bariyerler kalktığında, hayat yolu üzerinde de bizi yavaşlatacak, bizi durduracak hiçbir engel kalmayacaktır. Buradaki kardeşlerimiz, işte tüm bu engelleri aşmış, geride bırakmış, hayata tebessümle, gülümsemeyle, azimle tutunmuş kardeşlerimiz. Siz başardıkça, hem sizin önünüzdeki engeller, hem de diğer tüm özel arkadaşlarınızın önündeki engeller tek tek ortadan kalkacaktır. Hedef, kazanmak değil, yarışmaktır. Sizler zaten yarışmalara katılarak kazanmış kardeşlerimizsiniz’’ dedi.

-11-

HAZİRAN

2011


K Ü L T Ü R • S A N A T

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-12-

HAZİRAN

2011

Üsküdarlılar

Üsküdar Gençlik Merkezi’ne

yıldız yağdı

sinemanın keyfini çıkardı sküdar Belediyesi ücretsiz film gösterimine Mayıs ayında da devam etti. Daha önce Kurtlar Vadisi Filistin, Babam ve Oğlum, Hür Adam gibi vizyon filmlerini izleyiciyle buluşturan Üsküdar Belediyesi Mayıs ayında Av Mevsimi ve Gölgeler ve Suret-

Ü

-29 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında Üsküdar Genlik Merkezi’nde Planetaryum çadırı ve bilim sergisi kuruldu. Uzayla ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı organizasyona 20 okuldan 2000 kişi katıldı. Halka açık olarak gerçekleştirilen etkinlikte ziyaretçilere uzay hakkında bilgi içeren kısa bir film gösterildi. Gezegenler ve gök cisimlerinin

18

ler filmlerini ücretsiz olarak gösterdi. 75. Yıl Ünalan Kültür Merkezi, Burhaniye Münevver Ayaşlı Kültür Merkezi, Yavuztürk Niyazi Sayın Kültür Merkezi’de farklı seanslarda gösterilen filmler yoğun ilgiyle karşılanıyor.

yer aldığı bir fotoğraf sergisini de gezme imkanı bulan ziyaretçiler planetaryum çadırına yansıtılan gökyüzü simülasyonunu izlediler ve İstanbul Üniversitesi Astronomi Bilimi öğrencilerinden gökyüzü hakkında geniş bilgi edindiler. Teleskopla gökyüzünün incelendiği etkinlikte bilimsel deneylerin yapıldığı stantlar da ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

“Yerel Yönetim Oscarları”

Üsküdar’ın

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yerel Yönetim Oscarları” sahiplerini buldu. Yerel Yönetim Ödülleri 2010 kapsamında düzenlenen ve 12 ayrı kategoride yapılan yarışma sonunda Üsküdar Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması ile Kurumlar Arası İşbirliği Kategorilerinde olmak üzere toplam 2 ayrı ödül kazandı.

1

“İstanbul’un Fethi”

Sultan Fatih’in çılgın projesidir

Ü

sküdar Gençlik Merkezi’nin Has Oda Sohbetleri’ne konuk olan Araştırmacı- Yazar Mustafa Armağan gençlerle farklı bir tarih söyleşisi yaptı. Kelimelerin anlamları ve tarih arasındaki bağlantıya dikkat çeken Armağan, bir kelimenin doğru anlaşılmasıyla tarih bilgisinin nasıl değişebileceğine dair anekdotlar aktardı. “Şehzade Fatih nasıl Sultan oldu” adlı söyleşide Armağan, “Fatih Sultan Mehmet genç yaşta İstanbul’u fethetmesine rağmen neden fethi simgeleyen resimlerde orta yaşlı çizilir? diye sordu. Fatih Sultan Mehmet’in bize birkaç gömlek büyük geldiğini söyleyen Armağan, “Hala o yaşta birinin bu

fethi gerçekleştirebileceğine inanmıyoruz çünkü” diyerek bu soruya yanıt verdi. Mustafa Armağan, İstanbul’un Fethi’nin Fatih Sultan Mehmet’in çılgın projesi olduğunu ve küçük yaşlardan beri bunu hayal ettiğini belirtti. Fatih’in bu fethi gerçekleştirebilmesinin sebebini aldığı eğitim olarak gösteren Armağan, “Fatih Sultan Mehmet 13 yaşında bir taht tecrübesi yaşamasına rağmen tahtı babasına bırakıp sandık sandık kitaplarla Manisa Sarayı’na gitti, 150 yıllık bir Osmanlı birikimini aldı” dedi. Gençleri yanlış tarih okumalarından kurtarmanın yolunun çok soru sordurmaktan geçtiğini kaydeden Armağan, “padişahların tahta çıkma sıralarını ezberleterek değil, onların hayal gücünü devreye sokarak tarih okumalarını sağlıklı yapabilirsiniz” dedi.

Uğur Işılak:

Sahnede Siyaset Bal Gibi Olur Mustafa Kara ödülünü yarışma sponsoru Temsa Global Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gürlek’in elinden aldı.

2 Mayıs tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, “Üsküdar tarihine sahip çıkıyor” projesi kapsamında Üsküdar’daki tarihi binaların ücretsiz olarak restorasyonu ile ilçe genelindeki tarihi eserlerin yeniden canlandırılması konusunda yapılan çalışmalar nedeniyle Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması kategorisinde ilçe belediyeleri arasında birincilik ödülü kazandı. Üsküdar Belediyesi ayrıca Toplumsal Gelişim Merkezi TOGEM’in yaptığı çalışmalar nedeniyle de Kurumlar Arası İşbirliği Kategorisinde de birincilik ödülünü kazandı.

S O S Y A L B E L E D İ Y E C İ L İ K w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Yılın Sivil Toplum Kuruluşu: TOGEM

K

endine has tarzıyla 25 yıllık müzik yaşamını geride bırakan Uğur Işılak Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Üsküdarlılara muhteşem bir konser verdi. Kendisini “Halk Ozan”ı olarak tanımlayan Işılak sözü müziği kendisine ait olan 400 eserden yaptığı seçkilerle salondakilere eşsiz dakikalar yaşattı. Konser öncesinde sosyal medya ile ilgili açıklamalarda bulunan sanatçı, bilgisayar teknolojilerine ve internete hâkim olduğunu, sosyal paylaşım

sitelerinde hesabı olmasına rağmen özellikle aktif kullanımdan uzak durduğunu söyledi. Konser sırasında yaklaşan seçimlere de değinen Işılak, Türkiye’nin istikrara ihtiyacı olduğunu vurgulayarak “Başbakanımız 2023’ün ötesinde sonraki yüzyıllara da yön verecek vizyona sahip, artık günü kurtarmaya çalışan bir Türkiye yok. Türkiye bu vizyona sahip çıkan ilim-bilim adamları ve sanatçıların omuzlarında yükselecek” dedi.

E

kovitrin Medya Grubu bünyesinde yayınlanan ve Türkiye’nin yanı sıra 10 ülkede dağıtımı yapılan ilk uluslararası ekonomi dergisi Ekovitrin Dergisi tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Yılın Starları Yarışması’nda Üsküdar Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi TOGEM, “Yılın Sivil Toplum Kuruluşu” ödülünü kazandı. Ekovitrin Dergisi ile internet sitesinde yayınlanan anket formunda yer alan 28 kategorideki 81 aday için yaklaşık iki ay süren ve toplam 225 bin 635 oy kullanılan YILIN STARLARI 2010 Anketi’nde “Yılın Sivil Top-

lum Kuruluşu” dalında birinciliğe layık görülen Toplumsal Gelişim Merkezi TOGEM, Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 2005 yılından bu yana hem Üsküdar hem de Türkiye genelinde yapmış olduğu sosyal yardım çalışmalarıyla büyük takdir topluyor. Ekonomi dünyasının Oscar’ı niteliğindeki “Yılın Starları Ödülleri “ İstanbul’da Haziran ayı içinde gerçekleştirilecek muhteşem bir törenle sahiplerini bulacak. Törene yurt içi ve yurt dışından siyaset, bürokrasi ve iş dünyasının önemli isimleri katılacak.

-13-

HAZİRAN

2011


r a V k Mahallede Şenli

M A H A L L E Ş E N L İ K L E R İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Yavuztürk’ün “Onur Konuğu” Kadir Topbaş

B

u yıl ikincisi düzenlenen ve 29 Nisan tarihinde Ünalan’da başlayan Mahalle Şenlikleri, boğazın eşsiz güzelliğine sahip Küplüce, Kirazlıtepe, Güzeltepe ve Yavuztürk’de yapılan şenliklerle devam etti. Yavuztürk Mahalle Şenliği’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı M. Kadir Topbaş da katılırken Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte çocuklara kendi elinden kek yedirdi, kek yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi, mahalle sakinleriyle sohbet etti. Üsküdar Belediyesi Bahar Şenlikleri’nin ikincisi olan Küplüce ve Kirazlıtepe Mahalle Şenliği 13-15 Mayıs, Güzeltepe Şenli-

ği 20-22 Mayıs ve Yavuztürk Şenliği ise 27-29 Mayıs tarihlerinde düzenlendi. Şenliklerde, çocuklara yönelik olarak aralarında Nasrettin Hoca, İbiş gibi çocukların hayran olduğu karakterlerin kukla gösterileri, İllüzyonist Mendokan, Jonglör ve Tahtabacak gibi gösteriler dışında şişme oyun gruplarından oluşan Çocuk Oyun Parkuru, çocukların gözdesi oldu. Şenliklerde, Küplüce ve Kirazlıtepe sakinleri Volkan Aslan, Güzeltepe sakinleri Erdem Özdemir, Yavuztürk sakinleri ise İsmail Bingöl konseri ile coşku dolu saatler yaşadılar. Mahalle şenliklerinde ayrıca Türk sinemasının başarılı filmleri de gösterildi.

Birbirinden leziz kekler yarıştı

Ş

enliklerin en ilgi çeken etkinliklerinden biri de Kek Yarışması oldu. Başkanlığını Ayşe Tüter’in yaptığı 7 kişiden oluşan Jüri, birbirinden leziz kekleri yapan yarışmacıların katıldığı kek yarışmasında seçim yapmakta bir hayli zorlandı. Yarışmada dereceye giren yarışmacılar Mutfak Robotu, Tost Makinesi ve Su Isıtıcısı ile ödüllendirildi.

M A H A L L E Ş E N L İ K L E R İ w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Şenliklerin açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yavuztürk’ün imar sorunları hakkında bilgi verirken Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte bu sorunların çözümüne yönelik çok ciddi çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

-14-

HAZİRAN

2011

-15-

HAZİRAN

2011


Üsküdar Belediyesi, T

S P O R

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

z i r a v d e n u d r o e p s k r ü Üsküdar,

s ı a y n ü Türk D

M

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

sporda başa güreşiyor

u t ş u l u b minderle ayıs ayı süresince Bilek Güreşi’nde 2 Avrupa Şampiyonu çıkaran, hentbolda Türkiye Bayanlar Süper Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan, atletizm takımı sporcusu Bahar Doğan ile 19 Mayıs Yarı Maratonu’nda zirveye çıkan Üsküdar Belediyesi, son olarak 10 Türk dünyası ülkesinin katılımıyla düzenlenen Güreş Turnuvası’na ana sponsor olarak ev sahipliği yaparken Türk sporuna ne kadar büyük hizmet yaptığını da

S P O R

Türk Dünyası Güreş Turnuvası ve Kültür Şöleni’nde Üsküdar Belediyesi Güreş Takımı elde ettiği başarıyla büyük gurur verdi. Üsküdar Belediyesi Güreş Takımı elde ettiği 1 birincilik, 1 ikincilik ve 1 de üçüncülük ile takım halinde turnuvayı 49 puanla üçüncü sırada tamamladı. Turnuvada takım şampiyonluğunu 96 puan ile Dağıstan elde ederken, Türkiye 72 puanla ikinci oldu. Özbekistan da Üsküdar Belediyesi’nin ardından 43 puanla üçüncülüğü elde eden bir diğer takım oldu.

7.

bir kez daha kanıtladı. Üsküdar Belediyesi sponsorluğunda İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 7. Türk Dünyası Güreş Turnuvası, 21-22 Mayıs tarihlerinde Burhan Felek Spor Kompleksi 50. Yıl Spor Salonu’nda yapıldı. Turnuvaya; Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Yakutistan, Dağıstan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 130 güreşçi katıldı.

Turnuvanın basın toplantısına Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Güreş Federasyonu Başkan Yardımcısı Kadir Haberdar ve olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Müzahir Sille de katıldı.

Turnuvada takım halinde üçüncü olan Üsküdar Belediyesi Güreş Takımı’ndan 42 kiloda Onur Özdemir büyük bir başarıya imza atarken, 63 kiloda Samet Türkman ikinci, 54 kiloda da Hakan Demirci üçüncü olarak Üsküdar Belediyesi’ne büyük gurur yaşattılar.

Üsküdar, gençlerine güveniyor Organizasyonun açılışında Mehter Takımı ile Üsküdar Belediyesi ÜFTUD Halk Oyunları ekibinin gösterileri büyük beğeni topladı.

-16-

HAZİRAN

2011

sküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara organizasyonun açılışında yaptığı konuşmada ‘’Transferlerle değil, tabandan yetiştirdiğimiz sporcularla büyümek istiyoruz’’ diyerek altyapıya verdikleri önemi vurgularken, ‘’Bu tür organizasyonlara gücümüz yettiğince destek olmaya çalışıyoruz. Bünyemizdeki amatör branşlara güreşi de ekledik. Sağlıklı bir toplum için spor bizim olmazsa olmazımızdır. Spor toplumun çimentosudur’’ ifadelerini kullandı.

Ü

İstanbul İl Gençlik Spor Müdürü Tamer Taşpınar turnuvanın açılışında yaptığı konuşmada Türk güreşine katkı sağlamak, Türk dünyasını güreş yoluyla bir araya getirmek amacıyla bu organizasyonu düzenlediklerini söyledi. Taşpınar, Üsküdar Belediyesi ile son dönemlerde büyük uyum içinde çalıştıklarını ve Üsküdar’ın birçok sportif etkinliğe başarıyla ev sahipliği yaptığını belirterek Üsküdar Belediyesi’nin tabandan yetiştirdiği sporcularla Türk sporuna büyük katkı sağladığını ifade etti. Tamer Taşpınar ayrıca, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’ya da spora ve sporcuya sağladığı destekten dolayı teşekkür ederken, bundan sonraki süreçte de önemli organizasyonlara birlikte imza atmak istediklerinin altını çizdi.

Mustafa Kara, “Medeniyetler başkenti İstanbul’da, Tarih ve Kültür Kenti Üsküdar’da ata sporumuz olan güreşe destek vermek ve ev sahipliği yapmak bizim için gurur verici” diye konuşurken sporu tabana yaymak için büyük uğraş verdiklerini, bunu ata sporumuz olan güreşte de genç bir takımı kurarak ispat ettiklerini ifade etti. Belediye Başkanı Mustafa Kara sözlerinin sonunda “Gençlerimiz için spora büyük yatırım yapıyoruz, çünkü onlara güveniyoruz” dedi.

-17-

HAZİRAN

2011


DURMAK

S P O R

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküd

M A V YOK, KUPALARA DE

ar Beled iyesi

Hentbolda Türkiye

u n o y i p m Şa

Her branşta Şampiyon! Süper Lig’de şampiyonun belirleneceği ve İzmir Celal Atik Spor Salonu’nda oynanan final serisinin üçüncü maçında tamamen altyapıdan yetiştirdiği oyuncularla mücadele eden Üsküdar Belediyesi, ilk yarısını 16-14

Ü

önde kapattığı karşılaşmayı 28-28 eşitlikle tamamladı. Uzatma dakikalarında maçın kontrolünü ele alan Üsküdar Belediyesi maçtan 34 - 29 galip ayrılarak Play-off serisini 2-1 kazandı ve 2010-2011 sezonunu Şampiyon olarak kapattı.

S P O R

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Play-off final serisinde İstanbul’da oynanan ilk maçı 26-25 Üsküdar Belediyesi kazanırken, İzmir’de oynanan ve normal süresi 29-29 berabere biten ikinci karşılaşmayı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi 34-32 galip tamamlamıştı.

-18-

HAZİRAN

2011

Üsküdar Belediyesi en son 2003-2004 sezonunda Türkiye Ligi Şampiyonluğu’nu kazanırken geçtiğimiz yıl Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa uzanmış, Süper Ligi de ikinci sırada kapatmıştı. Üsküdar Belediyesi Bayan Hentbol Takımı, elde ettiği bu zaferle Üsküdar’a 8 yıl sonra şampiyonluk sevinci tattırmış oldu.

-19-

HAZİRAN

2011


S P O R

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküdarlı gibi güçlü!..

Akan ve Kiraz, Bilek Güreşi’nde Avrupa Şampiyonu Ü

sküdar Belediyesi Bilek Güreşi Takımı sporcuları Binali Akan ve Esra Kiraz, Antalya’da yapılan Avrupa Bilek Güreş Şampiyonası’nda kilolarında Avrupa Şampiyonu oldular. 9-15 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen ve 26 ülkeden 470 sporcunun katıldığı Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Üsküdar Belediyesi sporcuları büyük bir başarının daha altına imza attılar. Büyük Er-

2

-20-

HAZİRAN

2011

performans çizen Ezgi Kılıç, ilk 4 maçını büyük bir başarıyla kazandıktan sonra finalde karşılaştığı rakibine, sakatlığının nüksetmesi sonrası yenilirken gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldı. Önümüzdeki yıl ümitler kategorisinde yarışacak olan Ezgi Kılıç, 2010 yılında da Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazanmıştı.

S

porun tabana yayılması ve geliştirilmesi, lisanslı sporcu sayısının artırılması, uluslararası turnuvalarda başarı grafiğinin yükseltilmesi, halka açık spor ortamlarının tesis edilmesi ile kurumlar arası diyalogun artırılması hususlarının konuşulduğu ve İstanbul’daki yetkililerin (Kaymakamlar, Belediye Başkanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlçe Spor Müdürleri, Spor İl Temsilcileri, Federasyon Başkanları ve İl Tem-

19 Mayıs’ta 1 büyük başarı daha

Samsun’da Üsküdar Bahar’ı açtı

S

amsun’da düzenlenen 19 Mayıs Yarı Maratonu’nda bayanlar kategorisinde birinciliği Üsküdar Belediyesi sporcusu Bahar Doğan kazandı. Startı 19 Mayıs Stadı’nda Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir tarafından verilen 21 kilometrelik yarı maratona, 10’u bayan toplam 68 sporcu katıldı. Yarışta, Üsküdar Belediyesi’nden Bahar Doğan 1.12.05’lik derece ile birinci olurken ikinciliği Ümmü Kiraz, üçüncülüğü ise Nilay Esen kazandı. Dereceye giren sporculara madalya ve ödülleri, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı ve Büyük-

şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından verildi.

S P O R

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün (GSİM) organize ettiği ve bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Sporda Büyük Buluşma’ ödül töreni, büyük bir katılımla gerçekleşirken Üsküdar Belediyesi, aldığı çifte ödül ile En Başarılı Belediye oldu.

kekler kategorisinde daha önce 4 Türkiye Şampiyonluğu bulunan Binali Akan, 70 kg müsabakasında sağ kolda Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanırken, 19 yaşındaki Esra Kiraz ise Genç Bayanlar kategorisinde sağ ve sol kolda şampiyon oldu. Esra Kiraz’ın 2009 yılında İtalya’da kazandığı Dünya Şampiyonluğu’nun yanı sıra 1 dünya ikinciliği, 1 Avrupa Şampiyonluğu, 2 Avrupa ikinciliği ve 1 de dünya beşinciliği bulunuyordu.

Judo’da geleceğin yıldızı: Ezgi Kılıç 3 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Malatya’da düzenlenen Türkiye Yıldızlar ve Minikler Judo Şampiyonası’nda Üsküdar Belediyesi sporcusu Ezgi Kılıç, 52 kilogramda Türkiye ikinciliğini kazandı. 11 ilden 21 takım ve 302 sporcunun katıldığı turnuvada oldukça başarılı bir

GSİM’den Üsküdar’a çifte ödül

silcileri, Kulüp temsilcileri, basın mensupları) katıldığı, fikirlerinin paylaşıldığı, Sporda Büyük Buluşma ödül töreni CarrefourSA’ nın sponsorluğunda Çatalca’da yapıldı. Çatalca’daki Delta Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen törende ilçe belediye başkanları, basın kuruluşları, kulüp temsilcileri, federasyon başkanları ve il temsilcilerine GSİM tarafından ödüller verildi.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküdar’a büyük onur onuşmalar sonrası gerçekleştirilen ödül töreninde Üsküdar Belediyesi, sporun tabana yayılması ve yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı En Başarılı Belediye seçilirken, ödülü Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara adına Başkan Danışmanı Sadık Albayrak, Tamer Taşpınar’ın elinden aldı. Üsküdar Be-

K

lediyesi Spor Kulübü de 2010 ve 2011 yılında başta Atletizm ve Hentbol olmak üzere elde etmiş olduğu başarılardan dolayı En Başarılı Spor Kulübü seçildi. Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü’ne ödülü İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu tarafından verildi. Üsküdar Belediyesi böylece bu önemli ödül etkinliğini çifte başarı ile kapatmış oldu.

Törene, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Spordan Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara adına Başkan Danışmanı Sadık Albayrak, kulüp temsilcileri, bazı belediye başkanları, federasyon başkanları, spor adamları ve medya temsilcileri katıldı.

-21-

HAZİRAN

2011


B A S I N D A

B A S I N D A

Ü S K Ü D A R

Ü S K Ü D A R

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-22-

-23-

MAYIS

2011

MAYIS

2011


ÜSKÜDAR BELEDİYESİ HAZİRAN AYI HABER BÜLTENİ  
ÜSKÜDAR BELEDİYESİ HAZİRAN AYI HABER BÜLTENİ  

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ HAZİRAN AYI

Advertisement