Page 53

Renklerin Kumaştaki Dansı: Batik Sanatı Çerçeveletip duvarınıza asmak yerine bir sanat eserini üzerinizde taşımaya ne dersiniz? Eğer cevabınız ‘Evet!’ ise Batik Sanatı ile tanışma vaktiniz çoktan gelmiş demektir. Bir kumaş boyama sanatı olan Batik, kökeni yüzyıllar öncesine dayanan bir tekniktir. Bugünkü Endonezya topraklarına 1500’lü yıllarda yapılan seyehatlerle keşfedilen bu yöntem, 1800’lü yıllarda Avrupa’da el sanatları alanına girmiştir. Batik Sanatı’nda resmedilen motiflerde doğanın güzelliklerinden esinlenilmiştir. Özellikle cennet kuşları, rengarenk çiçekler ve kelebekler kumaşları süsleyen, insanları büyüleyen tasvirler olagelmiştir. Günümüzde ise motiflerin zenginliği dikkat çekmektedir. Koşuşturan atlar, filler ve zürafalar kumaşlara resmedilmekte, adeta kumaşlarda hayat bulmaktadırlar. Ülkemizde çok da yaygın olmayan bu sanatı kendi imkanlarınızla ya da nadir olan kurslardan birine giderek öğrenebilirsiniz. İ.B.B. Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları-İSMEK bünyesinde yer alan Batik Sanatı kursunun ayrıntılı bilgisine"www.ismek.ibb.gov.tr/ism/branslar. asp?BransCode=14" linkinden ulaşabilirsiniz.

2 FiLM İnsan, Hikayesiyle Yaşar

Vizyon tarihi: 19 Ekim 2012 Yönetmen: Osman Sınav Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Tuğçe Kazaz, Uslan Çakır, Altan Erkekli Süre: ??????

Hat Sanatı: Be’nin Noktasında İlmi Görmek Pablo Picasso’nun hat sanatına olan ilgisi bilinir, konuşulur; hatta, bir zaman Cezayirli bir hattattan dersler aldığı da rivayet edilir. Rivayet edilen bir diğer şey de İspanyol ressamın bu sanat hakkında söyledikleridir: “Batı’nın yüzyıllar boyunca üzerinde durup peşinden koştuğu soyut ifadeyi hattalar asırlar önce bularak çağın üstüne çıkmış ve en güzel örneklerini vermişlerdir.” Sakıp Sabancı Müzesi, ‘Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’ sergisiyle ziyaretçilerine tam da asırlar öncesinde çizilmiş Doğu Medeniyeti’nin bu muhteşem şaheselerini görme olanağı sunuyor. Ondördüncü yüzyıl sonlarından yirminci yüzyıla kadar ünlü hattatların yazdığı Kuran-ı Kerim nüshaları, dua kitapları, hilyeler; padişah tuğralı fermanlar görülebilecek eserler arasında yer alıyor. Bunların yanında hattatların gereçleri de bu sanatın inceliklerine dair ipuçları veriyor. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günlerde ziyaretçilerini bekliyor. Yazının kutsiyetindeki sırra ulaşıp, Be’nin noktasındaki ilmi görebilmek ise okumakla başlıyor.

Uzunca bir hayalin neticesi olan Uzun Hikaye 19 Ekim’de vizyona giriyor. Yapımcı ve yönetmen Osman Sınav’ın yıllardır filme uyarlamak istediği Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye kitabı ete kemiğe bürünüyor. Senarist Yiğit Gökalp imzasıyla, Kenan İmirzalıoğlu ve Tuğçe Kazaz’ın başrolde oynadığı filmde Bulgaryalı Ali’nin hikayesi anlatılıyor. 1940’lı yıllardan 1970’li yıllara uzanan hikayede Ali’nin, sevdalısı Münire’yi kaçırması ve sonrasında demiryolları boyunca süren yolculukları konu ediliyor. Hayata dair umudunu kaybetmeyen ve erdemlerinden vazgeçmeyen Ali’nin yaşadığı çetrefilli zamanlar ise yürek burkuyor. Bazen hüzün, bazen neşe; ama daima bir tutkunun var olduğu Uzun Hikaye, hem okunmaya hem de seyredilmeye değer bir eser olarak dikkat çekiyor.

SAVAŞIN ÇİÇEKLERİ

Vizyon tarihi: 24 Ağustos 2012 Yönetmen: Yimou Zhang Oyuncular: Christian Bale, Paul Schneider Tong Dawei Ni Ni Xinyi Zhang Shigeo Kobayashi

Çinli Yimou Zhang’ın yönetmenliğini yaptığı Savaşın Çiçekleri, Japonların 1937’de Çin’de yaptıkları ve 300 binlere varan insanın ölümüyle sonuçlanan Nanking katliamını anlatıyor. Batman filminden tanıdığımız ünlü oyuncu Christian Bale’nin başrolde yer aldığı film savaşın çirkin ve acımasız yüzünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Normal savaş filmlerinden oldukça farklı bir çizgide bulunan filmin psiko-sosyolojik yönleri de ön planda. Irksal düşmanlığın hangi boyutlara varabileceğinin de bir göstergesi olan Savaşın Çiçekleri’yle aynı konuyu paylaşan Nanking filmi de 2007’de vizyona girmişti.

Süre: 146 dk

SAYI 4

51

Genciz Biz Ekim 2012  
Genciz Biz Ekim 2012  

Üsküdar Belediyesi Aylık Gençlik Dergisi Ekim 2012 Sayı:4

Advertisement