Page 1

32. Sayı

ARALIK 2012

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ

DİR

ÜCRETSİZ

İ

çişleri Bakanlığı tarafından 1100 proje arasından seçilerek Uluslararası Yerel Yönetimler Platformu(WeGo)’nun düzenlediği yarışmaya sunulan ‘Üsküdar Belediyesi Süper Hizmet Sistemi Projesi” verimlilik dalında birinciliği kazandı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara: “Üsküdar’ın projelerinde özgün, hizmette marka belediyeciliği bu ödülle bir kez daha tescil edilmiştir.” dedi. 2. sayfa

Hizmet Ekip İşidir

06.

sayfa

İşte Çamlıca Camii Projesi

Üsküdar’ın sosyal paylaşım adresi: facebook.com/uskudarbld

04.

sayfa

Önce Meslek Sonra İş

10.

sayfa

Başkan her an karşınızda: twitter.com/mustafakara


-2-

SOSYAL BELEDİYECİLİK ARALIK 2012

SOSYAL BELEDİYECİLİK ARALIK 2012

<< Üsküdar Belediyecilikte Dünya Lideri Üsküdar Belediyesi’ne büyük onur!. Uluslararası Yerel Yönetimler Platformu We-GO (Word e-Goverment Organization) tarafından belediyecilik konusunda her yıl 5 kategoride düzenlenen yarışmada Üsküdar Belediyesi, Süper Hizmet Sistemi Projesi ile dünya çapında “Üstün e-Devlet Ödülü” aldı.

K

amu yönetimlerinde ileri bilgi teknolojilerini kullanan ve aralarında Barcelona, Seul, San Francisco, Amsterdam, Berlin gibi büyükşehirlerin de yer aldığı 71 üyesi bulunan WeGO, 1214 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentinde bir araya geldi. “Hizmetler”, “Verimlilik”, “Şehir Yönetimi”, “Açık Şehir” ve “Sayısal Uçurum” dallarında düzenlenen yarışma sonunda dereceye giren belediyelere ödülleri düzenlenen törenle teslim edildi. Ana temasını vatandaşa dokunan, onların işlerini kolaylaştıran ve teknolojiyi vatandaşın kullanımı esaslı uygulamalar oluş-

turan yarışmaya 200’den fazla proje katıldı. Yapılan eleme sonrası 67 projenin değerlendirmeye alındığı yarışma sonunda Üsküdar Belediyesi, “Verimlilik” kategorisinde Süper Hizmet Sistemi Projesi ile birinciliği kazandı.

Yerel yönetimler uygulamalarındaki başarıları nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 1100 proje arasından seçilerek yarışmaya yönlendirilen proje ödülü için Üsküdar Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, Barcelona Belediye Başkanı Xavier Trias ve halen dönem başkanlığını yapan Seul Belediye Başkanı Park Won-Soon’un elinden aldı.

Ödül töreninde Türkiye’nin Barcelona Başkonsolosu Haldun Koç da yer aldı. Yarışma süresince Süper Hizmet Masası bir work shop ile katılımcılara anlatıldı.  Üsküdar Belediyesi, Ağustos ayında Şili’de, altıncısı düzenlenen “Yerel Yönetimde Mükemmeliyetçilik: Başarı Öyküleri”  konulu konferansa Süper Hizmet Sistemi projesi ile katılmış ve yerel yönetim uygulamalarına kattıkları kaliteden dolayı, Şili Ulusal Devlet Madalyası’nı da almıştı.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-3-


-4-

ÜSKÜDAR GENÇLİK ARALIK 2012

TOGEM ARALIK 2012

-5-

<< Çamlıca Camii Proje Yarışması Sonuçlandı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çamlıca Tepesi’ne yapılacak olan caminin projesi belli oldu. İki kadın mimarın çizdiği proje 62 proje arasından sıyrılarak uygulama projesi olarak seçildi. 7 minareli camiyi tüm İstanbul izleyebilecek.

Ü

sküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından gerçekleştirilen Çamlıca Camii Proje Yarışması’nın sonuçlarını açıkladı. Mustafa Kara; İstanbul’un silüetine ve kent dokusuna uygun, Osmanlı Türk mimari üslubunu yansıtacak, gelenekten geleceğe uzanacak, kültürümüzün gelenek zincirine orijinal yeni bir halka ilave edecek, İstanbul’ a değer katacak ve İstanbul’un sembollerinden biri olacak camii için yapılan değerlendirme sonunda iki kadın mimar olan Hayriye Gül Totu ve Bahar Mızrak’ın projesinin uygulama projesi olarak seçildiğini söyledi.

Başkan Mustafa Kara’nın açıklamaları şöyle: Yeni Çamlıca Tepesi ve Camii Projesi 250 bin metrekare üzerinde uygulanacak bir proje olup cami ile ilgili bölüm 15 bin metrekare ile projenin sadece % 6’sını oluşturmaktadır. Çamlıca Tepesi’nin bugün çok az bir bölümü vatandaşın kullanımına açıktır, kalan bölüm mezbelelik olarak kalmış atıl bir halde durmaktadır. Bu projeyle Yeşil Alan miktarı 3 katına çıkacak, yeni yürüyüş alanları parkurlar yapılacak, kule projesiyle anten kirliliği ve radyasyonu sona erecek halkın istifade edeceği alan en az 2 kat artmış olacaktır.  

Camiinin yapılacağı alanın uydudan görüntüsü

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-6-

SOSYAL BELEDİYECİLİK ARALIK 2012

SOSYAL BELEDİYECİLİK ARALIK 2012

-7-

<< İşimiz Hizmet, Gücümüz Millet Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara düzenli olarak biraraya geldiği ve mahallelere yönelik hizmetleri istişare ettiği Muhtarları bu kez makamlarında ziyaret etti.

M

uhtarların arkalarında hiç bir siyasi parti vs güç bulunmadan seçildiklerini, dogrudan demokrasinin güzel bir ornegini teşkil ettiklerini belirten Başkan Kara: Üsküdarımızda her türlü siyasi düşüncenin üzerinde tam bir uyum ve ahenk içerisinde yürütülen bir hizmet söz konusu. Tüm kurum ve kuruluşlarımız, dernek ve vakıflarımızla el ele vererek Üskudarlıya hizmet etmeye odaklanmış durumdayız. Üsküdar’a

yakışan bu birlik ve beraberlik görüntüsü bizleri mutlu ediyor, dedi. Muhtarların vatandaşla ilk muhatap olan sokak sokak tüm mahalleye hakim olan fedakarca gayret eden birer hizmet insanları olduklarını belirten Kara, onlara her türlü destegi belediye olarak verdiklerini imkanlar arttıkça bu destegi sürdüreceklerini belirtti.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Aziz Mahmut Hüdai Mahalle Muhtarlığı

Mehmet Akif Ersoy Mahalle Muhtarlığı

Çengelköy Mahalle Muhtarlığı

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-8-

ÜSKÜDAR GENÇLİK ARALIK 2012

ÜSKÜDAR GENÇLİK

ARALIK 2012

-9-

Gençlik Merkezi’nden Bağımlılığa Karşı Anlamlı Mücadele Üsküdar Belediyesi bünyesinde bulunan Üsküdar Gençlik Merkezi madde bağımlılığı konusunda gençleri bilinçlendirmek amacıyla tiyatro oyunları sahneliyor.

stanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirilen “Çalıntı Düşler” isimli oyunda madde bağımlılığının gençler üzerindeki olumsuz etkileri etkileyici bir biçimde ortaya koyuluyor. 18 gün boyunca 27 kez sahnelenecek oyunun Üsküdar Gençlik Merkezi’ndeki gala programına; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Özcan Bulduk katıldı. Oyunun galasında ayrıca aralarında futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, TRT’de yayınlanan Tarihe Mal Olmuş Kadın Kahramanlar projesinde Türkiye’nin İlk Kadın Emniyet Müdürü Feriha Sanrek’i oynayan Elif Tayhan’ın da

İ

bulunduğu spor ve sanat camiasından çok sayıda isim de katıldı. Oyun öncesi bir konuşma yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, uyuşturucuyla mücadelenin sadece emniyet teşkilatının suçlulara yönelik yaptığı operasyonlarla gerçekleşmediğini, uyuşturucunun gençlerle tanışmasına engel olmak adına önleyici sosyal aktivitelerin de son derece büyük önem taşıdığını ifade etti. Bu anlamda Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesinin Üsküdar Belediyesi ile birlikte organize ettiği ve 8 bine yakın genci kapsayan Çalıntı Düşler tiyatro oyununun bu aşamada önemli bir çalışma olduğunun altını çizen Hüseyin Avni Mutlu, sigaranın da bir tür uyuşturucu olduğunu ve bir bağımlılık yaptığını ifade etti. Üsküdar Belediye Başka-

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

nı Mustafa Kara ise yaptığı konuşmada “Sağlıklı ve nitelikli gençler yetiştirmenin öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Üsküdar Gençlik Merkezi’nin geçmişine sahip çıkan, geleceğini şekillendiren bir vizyonla hareket ettiğini belirten Kara, tüm bağımlılıklarından kurtulmuş, alışkanlık yapan maddelere teveccüh etmemiş gençlerin kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Mustafa Kara sözlerinin sonunda “Özgürlüklerin kapısı bağımlılıklardan kurtulmakla açılıyor” dedi. Yazar ve Yönetmenliğini Dersu Yavuz Altun’un yaptığı, danışmanlığını ünlü psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen’in üstlendiği ve “Tiyatro Yeniden” grubu tarafından sahnelenen “Çalıntı Düşler” oyunu, Üsküdar’daki 26 resmi lisede okuyan 7 bin 812 öğrenciyi kapsıyor.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-10-

SOSYAL BELEDİYECİLİK ARALIK 2012

<< Üsküdar Belediyesi’nden Sigorta sektörüne personel desteği Üsküdar Belediyesi’nin ilçe genelinde işsiz vatandaşlarımıza meslek edindirmeye yönelik çalışmaları çeşitli faaliyetlerle devam ediyor.

B

u kapsamda ST Danışmanlık firması ile imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilen Sigortacılık Satış ve Pazarlama Kursları, 2012 yılında da tüm hızıyla sürüyor. Bu dönem başlatılan ve ST Danışmanlık firması ile ortak yürütülen kurs dâhilinde 450 kursiyer Sigortacılık Satış ve Pazarlama konusunda eğitim gördü. Mezun olan 212 kursiyer çeşitli sigorta şirketlerinde işe girme başarısı gösterdiler. Hedef-Algılama-Özgüven-

Bireysel Emeklilik- Hayat Sigortacılık Satış ve Pa- Üsküdar Belediyesi’nin 444 sigortacılığı bölümlerinden zarlama Kursları hakkın- 1 875 nolu telefonunu araoluşan ve 5 gün süren yo- da bilgi almak isteyenlerin ması yeterli oluyor. ğun eğitim sonunda mezun olan kursiyerlere sertifika verilirken bu sertifikalar sigorta şirketlerine işe girişlerde önemli bir rol oynuyor. Kursa katılmak isteyenlerin Üsküdar Belediyesi’nin Süper Hizmet Masası’na bir fotoğraf ile birlikte başvuruda bulunması gerekiyor. Kurslara katılabilmek için 18-35 yaş arasında en az lise düzeyinde mezun olup çalışmama şartı aranıyor.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

SOSYAL BELEDİYECİLİK ARALIK 2012

-11-

<< Kadına Yönelik Şiddet

Üsküdar’da Tartışıldı

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” dolayısıyla Üsküdar Belediyesi ile Medeniyet Üniversitesi ortak bir panel düzenledi. Panelde kadına yönelik şiddet sorunu ve çözüm yolları konuşuldu.

K

adınların gerek toplumsal, gerekse özel hayatlarında maruz kaldıkları şiddet, baskı ve çeşitli hak ihlallerine ilişkin panel Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Önceki gün gerçekleştirilen panele, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Arzu Gür, TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran ile çeşitli STK’larda çalışan çok sa-

yıda yetkili ve gönüllüler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, kültür ve medeniyet kodlarımıza baktığımızda, kadına verilen değerin boyutlarının açıkça görülebileceğini ifade etti. Mustafa Kara, “toplumumuzda bugün yaşanan sıkıntılar, maalesef ki, kapitalizmin eseridir. Hızlı şehirleşme ve kültürel yozlaşmayla birlikte, toplumsal değerlerimiz de zamanla yozlaşmaya uğramıştır. Kadına yönelik şiddetin de ana sebebi budur” şeklinde

konuştu. Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelde ise kadına yönelik şiddetin kültürel, psikolojik, sosyolojik ve hukuki boyutları tartışıldı. Panelde, öncelikle kadın ve çocuklara yönelik çalışmalar yapan tüm kurum ve kuruluşların birleştirilerek icracı bir bakanlık olarak kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde, kadına yönelik şiddetle mücadele, koruyucu ve önleyici tedbirler, şiddete maruz kalmış kadınların tedavi süreçleri ve topluma kazandırılma aşamaları ele alındı. Panel-

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

de ayrıca kadına yönelik şiddete karşı Türkiye’deki hukuki gelişmeler, 8 Mart’ta TBMM’de kabul edilen Aile Bireyleri ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun getirdiği yenilikler ve imkânlar da ele alındı.


-12-

FEN İŞLERİ

FEN İŞLERİ

ARALIK 2012

ARALIK 2012

-13-

Güzeltepe Çamlıktepe Caddesi

<< Üsküdar’da Hizmet Dört Mevsim Yavuztürk Sütçüyolu Caddesi

Cumhuriyet Mh. Çiçektepe Sk. asfalt ve tretuar yapımı

Yavuztürk Mah. Sütçüyolu Sk Prestij yol çalışması

BİTEN ÇALIŞMALAR

Güzeltepe Mah. Çamlıktepe Cad. Bordür tretuar çalışması Güzeltepe Mah. Okulyokuşu Sk. Bordür tretuar çalışması Burhaniye Mah. Yunus Emre Cad. Bordür tretuar çalışması

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

Kısıklı Mah. Sefa Cami Sk. Parke Kaplama Cumhuriyet Mah. Dereyolu Sk. Bordür tretuar çalışması Cumhuriyet Mah. Dere Sk. Bordür tretuar çalışması Cumhuriyet Mah. Çiçektepe Sk. Bordür tretuar çalışması

Cumhuriyet Mah. Şair Mehmet Akif Ersoy Caddesi Prestij yol çalışması Altunizade Mah. Veysipaşa Sk. Prestij yol çalışması Bulgurlu Mah. Libadiye Caddesi Prestij yol çalışması Cumhuriyet Mah. Menteşe Sk. Prestij yol çalışması Altunizade Mah. Kuşbakışı Cad. Prestij yol çalışması Altunizade Mah. Bağlarbaşı-İcadiye Cad. Prestij yol çalışması Kirazlıtepe Mah. Kuledibi Cad. Parke Kaplama Güzeltepe Mah. Pelesenk Sk. Bordür tretuar çalışması Güzeltepe Mah. Lekeci Nuri Sk. Bordür tretuar çalışması Altunizade Mah. Bağlarbaşı-İcadiye Cad. Parke Kaplama Selimiye Mah. Haydarpaşa Numune Hastanesi Kanal Çalışması Yavuztürk Mah. Tarih Cad. Bordür tretuar çalışması Cumhuriyet Mah. Yıldırım Beyazıt İ.Ö.O Bordür tretuar çalışması

Veysipaşa Sk. duvar yapımı

Burhaniye Mh. Nizami Cedid Sk.

Asfalt Kaplama Çalışmaları

Güzeltepe Çağdaş Sk.

Mehmet Akif Ersoy Mh. Çamlıca Yolu Cd.

Mehmet Akif Ersoy Mh. Çalıkavak Sk.

Asfalt Kaplama Yapılan Yerler

Yavuztürk Tarih Caddesi

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Bulgurlu Mah. Hacılar Sk Bulgurlu Mah. Kısacık Sk Güzeltepe Mah. K.Namazgah Cad M.Akif Ersoy Mah. Çamlıca Yolu M.Akif Ersoy Mah. Hasippaşa Cad M.Akif Ersoy Mah. Ayışığı Sk Güzeltepe Mah. Tuğlu Sk Güzeltepe Mah. Zerre Sk Güzeltepe Mah. Pelin Sk Güzeltepe Mah. Sahra Sk Güzeltepe Mah. Hıdırellez Sk Güzeltepe Mah. Bulak Sk Güzeltepe Mah. Çağdaş Sk

Mehmet Akif Ersoy Mh. Hasip Paşa Cd.

Güzeltepe Tuğlu Sk.

Güzeltepe Pelin Sk.

Mehmet Akif Ersoy Mh. Ayışığı Sk.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-14-

TEMİZLİK&GERİ DÖNÜŞÜM ARALIK 2012

TEMİZLİK&GERİ DÖNÜŞÜM ARALIK 2012

-15-

<< Kamu Kurumlarının Temizliğine Desteğimiz Devam Ediyor

Kirazlıtepe Bilgi Evinden Atık Yağlar Ekiplerimiz Tarafından Alınıyor

Evlerden Atık Yağlar Alınıyor

<< Evsel Atık Miktarı Azalıyor,

Üsküdar Belediyesi yıllardır devam eden kamu kurumlarının iç ve dış temizliği 20 kişilik özel ekip tarafından program dahilinde her gün yapılıyor.

B

u çalışmaya ilave olarak yine her gün 4 okulda detaylı tuvalet temizliğine de başlandı. 2012 Yılı Ekim sonu itibariyle 1142 adet okul, ibadet-

hane ve diğer kurumların iç ve dış temizliği yapıldı. Okullarımız, Muhtarlıklarımız, Bigi Evlerimiz, Kültür Merkezlerimiz ve Belediye Birimlerimiz Atık Yağları-

nızı bırakabileceğiniz en yakın getirtme merkezlerimizdir. Evinizde, işyerlerinizde 5 Lt. atık yağ biriktirip getirme imkânınız yoksa Alo Atık

Hattımız 444 00 32 nolu telefonu arayarak bulunduğunuz yerden ekibimiz de atık yağlarınızı alabilir.

Sonbahar Temizliği Devam Ediyor Üsküdar Köşe Bucak Temizleniyor

Geri Kazanılabilen Atık Miktarına Dönüşüyor

Üsküdar Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ’’Temiz Türkiye’m Atılımı Eğitim Projesi’’ kapsamında örnek belediyecilik anlayışıyla 2013 ve devamındaki yıllarda eğitim planlaması yapabilmek için bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

P

roje kapsamında İstanbul Teknik Üni. Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İzzet Öztürk, Yıldız Teknik Üni. Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Bestamin Özkaya, Marmara Üni. Çevre Mühendisliği Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Barış Çallı’yı ziyaret eden ekibimiz istişarelerde bulundu. Üsküdar İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir ile görüşülerek müftülüğe bağlı kuran kurslarında kursiyerlere eğitim verilmesi hakkında, Cuma hutbelerinde temizlik ve geri dönüşüm konusunda vatandaşlara bilgi verilmesi talep edildi. Yine Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ertuğrul Bilican ile görüşülerek ilkokullarda ve ortaokullarda öğrencilere yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları değerlendirildi.

Y.T.Ü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Bestamin ÖZKAYA

İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir

Temiz Denizlerimiz İçin Hız Kesmeden Çalışıyoruz BİRİKTİR 5 Lt. Atık Yağı KAZAN 1 Lt. Ayçiçek Yağı Sloganıyla İ.T.Ü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İzzet ÖZTÜRK

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ertuğrul Bilican ile

Atık Yağ Toplama Kampanyamız Başlıyor

32. Sayı

ARALIK / 2012

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AYLIK HABER BÜLTENİ

İR

ÜCRETSİZD

Üsküdar Belediye Başkanlığı adına İmtiyaz Sahibi Belediye Başkanı

Mustafa KARA

Genel Koordinatör

Hasan EKMEN

Sorumlu Yazıişleri Müdürü

İletişim: 0(216) 531 30 00

İsmihan ŞİMŞEK

Fotoğraflar İsa TERLİ - Kenan KOCA Birol KAVDIR

Grafik-Tasarım: Hatice ÇEVİK Baskı: Prefabrik iletişim

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştır. www.uskudar.bel.tr

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-16-

PARK VE BAHÇELER

PARK VE BAHÇELER

ARALIKS 2012

ARALIK 2012

-17-

Bakü Parkı

ESKİ

Turgut Reis Parkı

YENİ

Sonbahar Keyfini Beraber Yaşadık Sonbaharda Üsküdar parklarında yaprakların dökülüşünü izleyerek dinlenmek ayrı güzel.

B

u keyfi size daha kaliteli bir şekilde yaşatmak ise Üsküdar Belediyesi’nin görevi. Park ve bahçelerle ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam ederken basketbol sahalarımızı da yenilerek sporseverleri de unutmuyoruz.

Ulaşoğlu Sokak Parkı

Üçgül Parkı w w w . u s k u d a r . b e l . t r

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


BİLGİ EVLERİ

BİLGİ EVLERİ

<< Çocuk Meclisinden Yeni Kaymakamımıza Ziyaret

<< Çalışmak Sizden Destek Bilgi Evlerinden

-18-

Üsküdar Kent Konseyi Çocuk Meclisi, yeni Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’i makamında ziyaret etti.

K

ARALIK 2012

aymakamın yeni görev yerini tebrik etmek ve Çocuk Meclisi çalışmalarını kendisine tanıtmak amacıyla

gerçekleştirilen ziyarette meclis üyesi çocuklar ve Kaymakam Güler arasında hoş bir sohbet gerçekleşti. Kaymakamın meclis

çalışmaları hakkında sorduğu sorulara cevap veren çocuklar yaptıkları ve yapmayı planladıkları çalışmaları Güler’e anlatma

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

ARALIK 2012

fırsatı buldular. Birlikte bol bol hatıra fotoğrafının da çekildiği ziyaret karşılıklı iyi dilek ve temennilerle son buldu.

İlk ve ortaokul öğrencilerine yönelik hizmetlerine her gün bir yenisini ekleyen Üsküdar Belediyesi Bilgi Evleri, Üsküdarlı çocukların ödevlerini yapmak için koştukları ilk adres olmaya devam ediyor.

Ü

Görerek, yaparak ve yaşayarak öğrenme anlayışıyla hareket eden Bilgi Evleri, üyelerine ders çalışma ve ödev hazırlama konularında çeşitli imkânlarıyla destek oluyor. Bu anlayışla her gün yüzlerce öğrenciye hizmet veren Bilgi Evlerinden biri olan Yavuztürk Bil-

gi Evi, 6. Sınıf öğrencisi olan 100 üyesi için sosyal dersi ödevlerine destek olmak amacıyla Arkeoloji Müzesi gezisi düzenledi. Rehber öğretmenlerinin eşliğinde Arkeoloji Müzesini gezen üyeler, performans ödevlerinin en önemli adımlarını Bilgi Evi hizmetiyle gerçekleştirdiler.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-19-


-20-

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ ARALIK 2012

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ ARALIK 2012

-21-

Bu Yıl Dergi Fuarı Üsküdar’da

Üsküdar Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği ve Dergi Editörleri Birliği’nin iş birliği ile 15-23 Aralık 2012 tarihleri arasında Dergi Fuarı gerçekleşecek.

S

Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlik, farklı soluklarda yayın yapan pek çok dergiyi aynı çatı altında toplayacak. Dergi Editörleri Birliği

Başkanı Süleyman Karakaş yaptığı açıklamada dergiciliğin ve dergilerin gündemde hak ettiği yeri alması açısından bu organizasyonun ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

Fuar boyunca okuyucuların, dergilerin yazar ve editörleriyle fikir alışverişinde bulunacağını belirten Karakaş, ‘Dergi Fuarı ile çok büyük kapsamlı bir kültürel etkinlik gerçek-

leştirilmiş olacak. Edebiyat ve sanat dünyasından ünlü isimlerin de katılacağı bu şölene bütün dergilerimizi davet ediyorum’ diye konuştu.

Balaban Tekkesi’nde Muharrem Ayına Özel Gece Balaban Tekkesi hizmete girdiğinden bu yana kültür etkinlikleri ile adından söz ettiriyor.

Ü

sküdar’ın entelektüel ve kültürel birikimine katkı yapmayaı amaçlayan tekkede geçtiğimiz günlerde muharrem ayına özel bir gece düzenlendi. Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’in de katıldığı gecede Mehmet Kemiksiz ve saz ekibi ehli beyt ilahilerinden oluşan bir repertuarla dinleyicileri mest etti.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Halk Oyunlarında Zirve: ÜFTUD Üsküdar Folklor ve Turizm Derneği (ÜFTUD) halk oyunları gösterileriyle izleyenleri büyülüyor.

B

ağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bir programla izleyicisiyle buluşan ÜFTUD farklı koreografileriyle dikkat çekiyor.

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-22-

YAŞAM

YAŞAM

ARALIK 2012

Pr. Dr. Erkan Topuz

Üsküdarlılarla

Buluşuyor!

ARALIK 2012

<< Üsküdar’ın Sokakları Bize Ne Söylüyor?

Beylerbeyi Mahallesi Beylerbeyimektebi Sokak

S

okak Hâkimiyeti Milliye Caddesi üzerinde yer alır.

Rençber ve Tefarik sokaklarının batısında ve bu sokaklara paralel uzanmaktadır. Sokak adını Beylerbeyi Mektebi Sokak No:2’de bulunan bugünkü Küplüce İlköğretim Okulu’ndan almaktadır. Okulun arsasını Küplüce sakinlerinden olan Mustafa Bey vermiştir. Okul eğitim-öğretime 1909 yılında başlamıştır. Okulun açılışına milli şairimiz Mehmet Akif’te katılmıştır. Sultan II.Abdülhamit okulun yapımı için 20 Aralık 1908’de 50 Osmanlı altını vermiştir. (Y.MTV.313/74)

yapılarak eğitim-öğretime burada devam edilmeye başlanmıştır. 1983 yılında yine bahçe içerisinde 3 katlı 6 derslik yeni bir bina yapılmış olup, 1986 yılında yıkılarak, alt bölüm toplantı salonu olarak düzenlenmiştir. 1987 yılında Küplüce Orta Okulu adıyla hizmete girmiştir. 1991-1992 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. 19981999 eğitim-öğretim yılında ise normal (tekli) eğitime geçmiştir. Bugün eğitim ve öğretime başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Beylerbeyiçayırı Sokak

almaktadır. Bu Çayırın bir adı da İstavroz Çayırı’dır. Çayır Cumhuriyet öncesi Hz. Hassan’ın iken, Cumhuriyet sonrası Milli Emlak’a geçmiştir. Beylerbeyi Terbiye-i Bedeniye Kulübü 1911 sonrasında bu çayırda top oynamıştır. Beylerbeyi Terbiye-i Bedeniye Kulübü, İdman Cemiyetleri İttifakı’na dâhil kulüplerden olduğu için; milli menfeatlere hizmet eden cemiyetlerden olduğu kabul edilerek, 1926 senesinde Milli Emlak’a ait İstavroz Çayırı, Bakanlar Kurulu kararı ile Beylerbeyi Kulübü’ne ucuz fiyatla satışının yapılması için ilgililere emir verilmişti. O gün 2000 lira sarf edilerek tesviye ve sairesi

Üsküdar Belediyesi’nin Universal Hastaneler Grubu işbirliği ile hayata geçirdiği sağlık sohbetleri devam ediyor. Türk Onkolojisinin duayeni, Universal Hastaneler Grubu Çamlıca ve İtalyan Hastaneleri Tıbbi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Karagöl, 8 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Üsküdarlılarla buluşacak. Prof. Dr. Topuz’un kanserden korunma, kanserde erken tanı, kanser tedavisinde yeni yaklaşımlar ve kemoterapinin ektilerini en aza indirgeyen tedavi yöntemlerini anlatacağı buluşma, ücretsiz olarak tüm halkımızın katılımına açıktır.

-23-

1908 yılından beri alt tarafı yığma taş üst tarafı ahşap olan bina yıkılma tehlikesi gösterince, 1969-1970 yıllarında bahçe içerisinde iki katlı yeni bir bana

Çamlıca Caddesi’ni Küplüce Mezarlığı’na bağlayan sokaktır. Beyler Bayırı ve Sera Sokak ile kesişmektedir. Sokak adını Beylerbeyi Çayırı’ndan

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

yapılan saha uzun süre bir türlü kullanılır hale getirilememiştir.

<< Kimler Geldi Kimler Geçti Burhan FELEK (1889-1982)

Ü

Adı Üsküdar’la beraber anılan ünlü gazeteci, yazar, spor adamı.

Tam adı Mehmet Burhanettin’dir. Babası Şura-yı Devlet üyelerinden Ziyaeddin Bey’dir. Üsküdar’da İhsaniye Mahallesinde doğdu (1889). Ailesi yedi göbek Üsküdarlı’dır. Üsküdar Ravza-i Terakki Rüştiyesi ve Mülkiye İdadisi’ni, İstanbul Hukuk Mektebi’ni bitirdi (1911). Evkaf inşaat başkâtipliği, Ticaret Vekâleti hukuk müşavir muavinliği, İstanbul iaşe müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. Çeşitli okullarda Fransızca ve Türkçe İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’nde yazı nevileri hocalığı yaptı. Hukuk Mektebi’nde okurken Üsküdar’daki arkadaşlarıyla Anadolu Spor Kulübü’nü kurdu (1907) ve 1920’li yıllara kadar, İstanbul liglerinde, ön sıralardaki yerini hep koruyan kulübün futbolcusu da oldu. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurucuları arasında yer aldı (1923). Milli Spor Teşkilatı’nı (1924) ve Balkan Oyunları’nı kurdu (1930). Atletizm Federasyonu Başkanlığı (1922-1935) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığı (1962-82) spor alanındaki diğer etkinliklerdendir. Öğrenciyken spor muhabirliği ile başladığı gazeteciliği (1909) Donanma ve İdman dergilerindeki yazılarıyla sürdürdü. 1918’de Tasvir-i Efkar’a spor ve foto muhabiri olarak girdi. Fıkra, sohbet tarzındaki yazarlığını Tevhid-i Efkar, Vakit, Vatan, Yeni Ses, Milliyet ve Tan’dan sonra Cumhuriyet (1940-1969) ile tekrar Milliyet (1969-1982) gazetelerinde sürdürdü. Kahkaha, Akbaba ve Tef gibi dergilerde mizahi hikâye ve yazılar yazdı. 1946-1950 ve 1959-1982 yılları arasında Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yaptı. Cemiyet’in 1976’daki kongresin-

de kendisine “şeyhu’l-muharririn” unvanı verildi. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından basın şeref listesine alındı. Ölümünden sonra Fransa hükümeti tarafından Legion d’honneur nişanı verildi. Yazarın sağlığında yayımlanan eserleri: Hint Masalları (gezi yazıları, 1943), Felek (birinci kitap 1947), Felek (ikinci kitap 1948), Vatandaş Ahmet Efendi (mizahi hikâye 1957), Eski İstanbul Hikâyeleri (1971), Yaşadığımız Günler (1974), Nasreddin Hoca Fıkraları’dır (1982). Ölümünden sonra yazıları derlendi, eski kitapları yeniden yayımlandı: Felekten Dostlara I (1984), Kırk Yıllık İstanbul Hikâyeleri (1984), Vatandaş Ahmet Efendi (1984), Biraz da Yarenlik (1984), Receb’in Kahvesi I (1984), Geçmiş Zaman Olur ki (1985), Hayal Belde Üsküdar (1987). Uzun yazı hayatı boyunca rahat anlatımı, akıcı Türkçesi ve geniş okuyucu kesimlerine ulaşacak bir mizah anlayışıyla sevilen bir fıkra yazarı olmuştur. Üsküdar’da doğan ve yirmili yaşlarına kadar orada yaşayan yazar, söz düştükçe Üsküdarlı olduğunu, neyi varsa Üsküdar’ın feyzine ve havasına borçlu olduğunu belirtmiştir. Üsküdar’a bağlılığı sebebiyle gençlik yıllarındaki yazılarında “Üsküdarlı” sıfatını da imzasına eklemiştir.

Yazı ve kitaplarında İstanbul’dan ve özellikle Üsküdar’dan çokça söz etmiştir. Hayal Belde Üsküdar kitabını ise orada gecen çocukluk ve gençlik yıllarının anı ve izlenimlerine ayırmış, mahallesi İhsaniye’yi, orada yaşayan insanları, öne çıkan bazı portreleri, sosyal hayat düzenini, komşulukları, Çiçekçi Kahvesi gibi âlem olmuş bazı mekânları, Taşdelen safalarını anlatmıştır. Spor ve yazı dışında da ilgileri olmuş, Tırnakçızade Baha Bey’den ort a o -

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

yunu öğrenmiş, gençlik yıllarında Üsküdar’daki bir grupla saray dışındaki ilk ortaoyunu kolunu burada kurmuşlardır.

Kaynakça: Eray Canberk, “Felek, Burhan”, DBİst.A, III, 276-277; “Felek, Burhan” TBEA, I, 351. Âlim KAHRAMAN


-24-

ÜSKÜDAR

ARALIK 2012

SAHNESİ

İBB Şehir Tiyatroları’nda Aralık ayı boyunca sahnelenecek oyunlar şöyle;

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ’NDE

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ’NDE

Büyünün Gözleri

İstanbul Hatırası

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

ÜSKÜDAR MUSAHİPZADE CELÂL SAHNESİ’NDE

ÜSKÜDAR MUSAHİPZADE CELÂL SAHNESİ’NDE

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ’NDE

12 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 13 Aralık Perşembe 20:30 14 Aralık Cuma 20:30 15 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 16 Aralık Pazar 15:30

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

19 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 20 Aralık Perşembe 20:30 21 Aralık Cuma 20:30 22 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 23 Aralık Pazar 15:30

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ’NDE

Fareli Köyün Kavalcısı (Çocuk Oyunu)

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ’NDE

08 Aralık Cumartesi 12:00 09 Aralık Pazar 12:00 15 Aralık Cumartesi 12:00 16 Aralık Pazar 12:00 22 Aralık Cumartesi 12:00 23 Aralık Pazar 12:00

Bilet Fiyatı : 3 TL

Karagöz Tatlıcı (Çocuk Oyunu) Tarih: Saat: Tarih: Saat:

29 Aralık Cumartesi 12:00 30 Aralık Pazar 12:00

Saat: Saat: Saat: Saat: Saat: Saat: Saat: Saat:

14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00

Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi Tarih: 15 Aralık Cumartesi Saat: 16 Aralık Pazar Saat:

12:00 12:00

Oyun

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

12 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 13 Aralık Perşembe 20:30 14 Aralık Cuma 20:30 15 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 16 Aralık Pazar 15:30

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

Kabare (Cabaret)

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

ÜSKÜDAR MUSAHİPZADE CELÂL SAHNESİ’NDE

19 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 20 Aralık Perşembe 20:30 21 Aralık Cuma 20:30 22 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 23 Aralık Pazar 15:30

Bilet Fiyatı : 13 TL İndirimli Bilet : 10TL

Arka Bahçe

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI

Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00 Basın Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 - 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41 https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu https://twitter.com/sehir_tiyatrosu e-mail:basin.yayin@ibb.gov.tr web: www. ibst.gov.tr

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

Saat: 20.00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi ve İ.B.B Kült.ve Sos.İşler Daire Bşk.Kült.Müd.İşbirliğiyle

06 Aralık Perşembe Saat: 20.00 - Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Tarih: 26 Aralık Çarşamba 27 Aralık Perşembe 28 Aralık Cuma 29 Aralık Cumartesi 30 Aralık Pazar

Saat: Saat: Saat: Saat: Saat:

15:30 ve 20:30 20:30 20:30 15:30 ve 20:30 15:30

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

08 Aralık Cumartesi

İ.B.B. T.S.M. Topluluğu Zeki Müren’in Anısına Şef: Dr. Atilla Ovalı

Pazartesi Konserleri

Konser

10 Aralık Pazartesi

12 Aralık Çarşamba Saat: 19.30 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi ve İstanbul Tarihi Türk Müzik Topluluğu işbirliğiyle

Mısraların Gölgesinde Moderatör:Cihat Şimşek Konuk: Ataol Behramoğlu

Saat: 20.00 - Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

ÜFTUD Halk Oyunları Balkanlar ve Trakya Yöresi Gösteri 11 Aralık Salı Saat: 20.00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Mutluluk Yolu “Dinde Mutluluk” Vehbi Vakkasoğlu Sohbet

Saat: 20.00 - Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Düşten Düşünceye Prof. Dr. Murat Belge

14 Aralık Cuma Saat: 20.00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Sohbet

Murat Göğebakan

Saat: 20.00 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Konser

Kadın Gözüyle

Buluşma Yeri

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

Konser

25 Aralık Salı

Bilet Fiyatları : 3 TL

5 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 6 Aralık Perşembe 20:30 7 Aralık Cuma 20:30 8 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 9 Aralık Pazar 15:30

Konser

19 Aralık Çarşamba

Tarih: 06 Aralık Perşembe 07 Aralık Cuma 13 Aralık Perşembe 14 Aralık Cuma 20 Aralık Perşembe 21 Aralık Cuma 27 Aralık Perşembe 28 Aralık Cuma

ÜSKÜDAR MUSAHİPZADE CELÂL SAHNESİ’NDE

İfade-i Meram Konserleri Buhurizade Mustafa Itri Efendi Besteleri

Şiir Akşamları

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

Çiçek Prenses (Çocuk Oyunu)

Bilet Fiyatı : 3 TL

26 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 27 Aralık Perşembe 20:30 28 Aralık Cuma 20:30 29 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 30 Aralık Pazar 15:30

Karagöz Balıkçı (Çocuk Oyunu)

08 Aralık Cumartesi 12:00 09 Aralık Pazar 12:00 22 Aralık Cumartesi 12:00 23 Aralık Pazar 12:00 29 Aralık Cumartesi 12:00 30 Aralık Pazar 12:00

Bekir Ünlüataer

Maziden Nağmeler

Şef: İhsan Özer

Doğum Günü Partisi

-25-

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ARALIK AYI PROGRAMI

İstanbul Tarihi Türk Müzik Topluluğu

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

Mutfak Söyleşileri

Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat: Tarih: Saat:

ÜSKÜDAR KEREM YILMAZER SAHNESİ’NDE

5 Aralık Çarşamba 15:30 ve 20:30 6 Aralık Perşembe 20:30 7 Aralık Cuma 20:30 8 Aralık Cumartesi 15:30 ve 20:30 9 Aralık Pazar 15:30

Bilet Fiyatı : 10 TL İndirimli Bilet : 7TL

ARALIK 2012

15 Aralık Cumartesi Saat: 20.00 - Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Moderatör: Saniye Öztürk Konuk: Nazife Şişman 11 Aralık Salı

Klasik Batı Müziği Vivaldi ve Klasikten Günümüze Pazartesi Konserleri

Saat: 20:00 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

17 Aralık Pazartesi

Söyleşi

Saat: 20.00 - Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Dilden Gönüle

Yaşar Özel

Dr. Muhammed Şerafettin Kalay

Konser

Sohbet

19 Aralık Çarşamba

18 Aralık Salı Saat: 20.00 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Saat: 20.00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi ve İ.B.B Kült.ve Sos.İşler Daire Bşk.Kült.Müd.İşbirliğiyle

Swing Alaturc Önder Foçan

Mutluluk Yolu “Psikolojide Mutluluk” Prof.Dr. Nevzat Tarhan

Konser

Sohbet

22 Aralık Cumartesi Saat: 20.00 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi ve İ.B.B Kült.ve Sos.İşler Daire Bşk.Kült.Müd.İşbirliğiyle

Alp Arslan Konseri

28 Aralık Cuma Saat: 20.00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

Üsküdar Belediyesi Kent Orkestrası Caz Müziği

Konser

Konser

29 Aralık Cumartesi Saat: 20.00 Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Üsküdar Belediyesi ve İ.B.B Kült.ve Sos.İşler Daire Bşk.Kült.Müd.İşbirliğiyle

29 Aralık Cumartesi Saat: 20:00 Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri

w w w . u s k u d a r . b e l . t r


-26-

ARALIK 2012

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

ARALIK 2012

w w w . u s k u d a r . b e l . t r

-27-


Aralık Ayı Haber Bülteni  

Üsküdar Belediyesi Aralık Ayı Haber Bülteni