Page 94

Atrakcje ... Ciekawe miejsca

w czasie II wojny światowej, porucznika Jana Rogowskiego „Czarka” oraz podporucznika Andrzeja Eliaszewicza „Waszkiewicza”. Podczas przewożenia zaopatrzenia dla zimujących w lesie oddziałów Świętokrzyskiego Zgrupowania Partyzanckiego, dowodzonego przez majora Jana Piwnika „Ponurego”, 3 stycznia 1944r. Obaj żołnierze wpadli na białobrzeskim moście w zasadzkę przygotowaną przez Niemców. Pomnik odsłonięto w 1993r.

Na lodach u Gruszczyńskiego

!

Lody w Białobrzegach otwarte są od kwietnia do października w godz. 8- 22. Lodziarnia oferuje około 10 smaków. Cena 1 gałki wynosi 1,80zł. Druga, bliźniacza lodziarnia znajduje się w Kamieniu przy trasie S7. Tel. (48) 6132646.

Stara plebania

94

5. Stara plebania. Stara plebania prawdopodobnie z 1861r. – najstarszy budynek w mieście, tzw. „biały dom”. Został zbudowany dzięki staraniom hr. Józefy z Tyszkiewiczów Wodzyńskiej, dziedziczki z dóbr Sucha, która ofiarowała materiał i opłaciła robociznę. W tamtym okresie białobrzeska parafia była pod opieką właścicieli miasta. W późniejszym okresie – prawdopodobnie początek XX wieku - plebania została obmurowana. W okresie socjalizmu odbywały się tutaj lekcje religii. W budynku planowane jest utworzenie muzeum miasta. 6. Kościół – dawny W miejscu niewielkiego pagórka z krzyżem stał dawny - drewniany, modrzewiowy kościół, wybudowany w 1773r., z fundacji Pawła Boskiego podkomorzego czerskiego. Osadzony na podmurowaniu i pokryty gontem. Gmach kościoła wieńczyła wieża z sygnaturką, na szczycie której umocowany był na mosiężnej bani krzyż. Wnętrze kościoła obite deskami, ściany i sufit pokryte malowidłami, a podłoga drewniana. W centrum kościoła: główny ołtarz w stylu późnego baroku, z obrazem Najświętszej Marii Panny Łaskawej trzymającej w obu rekach strzały gniewu Bożego. Dwa mniejsze ołtarze

Profile for Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi

Przewodnik Turystyczny - Powiat Białobrzeski  

Autor: Adam Bolek

Przewodnik Turystyczny - Powiat Białobrzeski  

Autor: Adam Bolek

Advertisement