Page 108

Atrakcje ... Ciekawe miejsca

Wyśmierzyce. Miasto. 1. Kościół parafialny Kościół murowany, wzniesiony kosztem parafian w 1856r., następnie został w roku 1868 rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów. W lutym 1919r. kościół spalił się, ale już w 1925r. go odbudowano. Wystrój głównie barokowy z poprzedniego kościoła. Przy kościele drewniana dzwonnica z dwoma dzwonami z 1946r. i 1979r. Stare dzwony z roku 1753 i z 1871 w czasie wojny zabrali Niemcy. Dzwonnica, która spaliła się w 1978r., później została odbudowana. 2. Cmentarz kościelny Na cmentarzu nagrobki dawnych właścicieli okolicznych dóbr – Krasowskich. Nagrobek dziedziców Grzmiącej W 1997r. na cmentarzu odbyła się ekshumacja szczątków 45 żołnierzy niemieckich. Znaleziono numery indentyfikacyjne, szczątki butów, hełmy, resztki płaszcza. Za parkanem cmentarza kościelnego prawdopodobnie pochowani byli w zbiorowej mogile powstańcy 1863r. z oddziału Dionizego Czachowskiego. W latach 50. przy równaniu FRANCISZEK ROSŁANIEC terenu odkryte kości złożono do (1889-1942) jednej trumny i pochowano na Ksiądz katolicki, cmentarzu. studiował w Rzymie gdzie uzyskał doktorat z teologii. Po powrocie do kraju uzyskuje stopień profesora nadzwyczajnego na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1939 r. aresztowany przez Niemców. Następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina gdzie oznaczono go jako więźnia politycznego. Zagazowany w obozie śmierci w roku 1942. W 1999 r. włączony w poczet błogosławionych kościoła katolickiego. Urodzony i ochrzczony w Wyśmierzycach.

3. Pomnik ks. Franciszka Rosłańca Pomnik błogosławionego księdza Franciszka Rosłańca został odsłonięty w 2005r. Jego podstawą jest wielki głaz polodowcowy, na którym stoi rzeźba najbardziej znanego mieszkańca Wyśmierzyc. Rzeźbę z piaskowca wykonał radomski rzeźbiarz Marek Szczepanik.

4. Rynek Rynek wyśmierzycki ma kształt kwadratu. Na środku placu przed wojną stał murowany dom pofolwarczny zwany „karczmą”, zniszczony w czasie wojny. W północnej ścianie rynku drewniana przedwojenna zabudowa z charakterystycznymi gankami. W tym miejscu kręcono sceny do „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona (2001). Ścianę południową zamieszkiwali

108

Przewodnik Turystyczny - Powiat Białobrzeski  

Autor: Adam Bolek

Przewodnik Turystyczny - Powiat Białobrzeski  

Autor: Adam Bolek

Advertisement