Page 1

40 MAJ 2010 90 ДЕНАРИ

9 77 1 8 5 7 6 8 2 00 8

06


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


p U t r Sta

Најзгодни

холивудски мајки

Ако имате повеќе од 35 години и едно, две, па и повеќе деца, не значи дека треба да почнете да ја позајмувате облеката од вашиот сопруг. Овие холивудски мајки со години го одржуваат своето место на најжешките топ листи низ светот, а има и зошто.

erнrглy! aвтоllрeнB H о си по

По четири години врска, Halle Berry го остави своето момче, Gabriel Aubry, со кого има и ќерка. Според озборувањата, Halle е таа која ставила крај на врската поради неговата неспособност да ја поднесе тежината на врската.

Неименуван извор за магазинот People изјавил: „Halle го остави пред неколку месеци затоа што знаеше дека таа врска

нема да успее. Сакаше да продолжи понатаму, без него и се разделија пријателски.“ Halle и Gabriel имаат две-

годишна ќерка, Nahla, а нејзиното здравје и среќа ќе останат нивни главни приоритети.

Heidi Klum

Аngelina Gwen Jolie Stefani

Jessica Alba

Jennifer Lopez

Ангелот на 34 години, 6 Има свој рок Victoria’s Secret деца од кои бенд, модна има 4 пре3 биолошки и линија и два красни деца, 3 посвоени, и сина, а ниту но нејзините секогаш успева еден килогам стомачни мус- да изгледа блесвишок. кули изгледаат каво. совршено.

Katy Perry се подготвува за свадба!

Откако нејзиното момче Russel Brand ја побара за жена по 4-месечна врска, Katy Perry почна со подготовките за својот голем ден. Како што вели, се уште не го нашла совршениот фустан, но барем се обидува да се храни здраво, и да симне неколку килограми. „Престанав да јадам во McDonald's и почнав да одам на часови по танцување“, вели Katy. Според изјавите на нејзините пријатели, таа е многу заљубена во својот свршеник, и не престанува да зборува за него. Russel, пак, неодамна изјави дека би сакал наскоро да стане татко.

10 UNIQUE МАЈ 2010

„Тоа би било убаво, навистина сакам деца“, истакна тој.

Се најде помеѓу најжешките жени на светот според Maxim, роди дете, а изгледа затегнато исто како и пред тоа.

Halle Berry

Има 40 години Го роди првои полни раце то дете на 41 работа со своите година, и успеа две близначиња. да ја одржи Очигледно, не го својата вита запоставила ниту линија. своето тело.


Start Up

ДОДЕЛЕНА ГЛАВНАТА

НАГРАДА ОД НАГРАДНАТА ИГРА

Био Клиника ја награди верноста на своите купувачи

На последното извлекување најмногу среќа имаше г-ѓа Ивановиќ Чабриќ Добрила, а на 23.04.2010 година и беа врачени освоените 550.000 денари. “Јас не би изгледала вака со моите 83 години да не беа производите на Био Клиника“, - изјави среќната добитничка. Ова говори многу за квалитетот и одличните резултати од препаратите на Био Клиника и лабораториите на Медосан. Човековото тело е најсовршен, најпрецизен механизам. Здравјето и добрата општа состојба на организмот не се случајни. Тоа пред сé е сопствен избор и животен став. Потребно е секојдневно да градиме здрави животни навики и активно да се однесуваме кон сопственото тело. Сите производи на Био Клиника се со долгогодишна традиција и на-

правени се од природни и еколошки состојки. Упорноста и квалитетот секогаш резултираат со добивка.

5 години „Авон“ во Македонија

Во гламурозен стил и со исто толку гламурозни гости, козметичката компанија „Авон“ прослави 5 години од своето постоење на нашите простори. Сашко Коцев ја отвори прославата во фоајето на МОБ, а неговата колешка, Јелена Јовановска, се погрижи да го долови холивудскиот гламур и достојно да се прослават убавината, женственоста и елеганцијата на жената која го има „Авон“ во својот живот. „За овие пет години ја потврдивме мисијата на Авон', да ' бидеме компанија што најдобро ги разбира и задоволува потребите на жените за квалитетни производи, професионална услуга и можноста за деловна афирмација“ – истакна Ивица Јовановски, национален менаџер за продажба за Македонија. Покрај својата основна дејност, „Авон“ како компанија е поддржувач на иницијативи од општествен интерес, како кампањата за борба против рак на дојката, борбата против семејното насилство и еколошката кампања за пошумување на атлантските прашуми.

"Just go with It"(2010)

Jennifer Aniston неодамна изјави дека можеби е време да ја промени кариерата и да стане режисер, но во меѓувреме продолжува со тоа што најдобро знае да го прави. Сетот на Just Go With It, во кој учествуваат актери од калибарот на Nicole Kidman и Adam Sandler, изгледа како доста забавен, а се надеваме дека на крајот ќе бидеме сведоци на уште една одлична

комедија. Покрај 41-годишната Aniston, во филмот ќе ја видиме и Nicole Kidman, за која комедиите не се нешто по што би ја препознале, но сепак расположени сме да и дадеме шанса да се покаже. Имајќи предвид дека во 2002. година доби Оскар за најдобра главна женска улога, не се сомневаме дека добро ќе си ја заврши работата.

 MAJ 2010 UNIQUЕ 11


p U t r Sta о т е ц н о с ј е р г з И на Scarlett

а тетоважа. Scarlett Johansson има нов држи во го ата ист Но, значењето на жа на ова тет за оти раб Се . тајност тна е и ори кол нејзината лева рака, е искаж се да е мож не видлива, но која се ади пор та чна при за и о тот нашла таму. некое вре„Тетоважата ја имам веќе ш кога ќе ога сек ме. Ме прави среќна која ади пор ата чин при ја видам, но Некои на. лич гу мно е ив рав нап ја ватни“, работи мора да останат при on. nss Joha објасни

Charlize Theron и Keanu Reeves заедно?! Charlize

во јануари ја прекина 9-годишната врска со Stuart Townsend, но изгледа не и беше потребно многу време за да го преболи. Таа и Keanu Reeves неодамна беа забележани како го напуштаат ресторанот Bouchon во Беверли Хилс, и иако дома заминале одделно, не ја пропуштиле шансата да се прегрнат (и бакнат!) за збогум. Двајцата беа партнери во The Devil’s Advocate и Sweet November, а сега има изгледи за партнерство и во приватниот живот.

Според едно истражување, жените во шопинг поминуваат цели 3 години од својот живот. 12 UNIQUE MAJ 2010

yl Cherзи шопинг мра

„Се трудам да купувам online бидејќи, да бидам искрена, мислам дека шопингот е навистина стресна работа. Дури и светлото во соблекувалната ме депримира, не сум сигурна зошто.“ Можеби ви звучи чудно, но најголемата поп и модна икона во Британија не сака да оди на шопинг. Иако има плакар преполн со неревојатна и ексклузивна облека, Cheryl сака да си дозволи да го помине денот во обични пижами.


овој овде

UNIQUEНАЈДОБРА

е лажго!

ите. Жените се мајстори во т најмногу ги потресува жен те на партнерите. Убаво ко се потпираат на искази теш тоа ади пор му ток и е да ви гарантира што искривување на вистината 24/7, но бидејќи никој не мож ици пет зад ете бид му да е да му порасне носот, тоа ќе беше доколку можевт ате вистината. Не чекајте ушк над ја да и сам ва ану и пораки. прави кога не е со вас, ост ие на следните невербалн е, но затоа обрнете вниман го има само во приказнит

т фак СИТЕ ЛУЃЕ ЛАЖАТ – ваквио

НЕДЕФИНИРАН ПОГЛЕД

Не очекувајте дека ќе застане пред вас и без да го тргне погледот ќе ви раскаже како било од А до Ш. Лажгото не покажува емоции. На момент ќе помислите дека се смее, за во следната секунда да добиете впечаток дека е мртов сериозен. Ако има стаж во лажење, тогаш ќе ве гледа длабоко во очи и ќе зборува без престан.

ПОДИГНАТИ ВЕЃИ

„Навистина ти кажувам дека се прибрав пред дванаесет, не сум бил во диско“ – објаснува и ги подигнува веѓите. Кога човекот измислува лажно оправдување, инстинктивно ги поткрева веѓите со цел да се заштити и да ве убеди дека ја зборува вистината.

РАЗДРАЗНЕТ НОС

ПЛАСТИЧНА НАСМЕВКА

Зборува тивко, го меша редот на настаните, повремено прави пауза и ве гледа со насмевка на страна. Тој очајно сака да ве омекне, да ве освои со невиниот израз, а насмевката секогаш успева од причина што е заразна. Ако до пред 5 минути врескавте до таван, сега и вие несвесно, ја имитирате неговата насмевка... алоооо, разбудете се, тој лаже!

ВНИМАНИЕ: ваквата фаца трае само неколку секунди, затоа отворете 4 очи за да ја уловите!

Колку и да се смета себе си за професионалец во лажење, на крај носот ќе го издаде. Веќе сите научија дека не треба да го допираат носот додека лажат, но тоа е посилно од човекот бидејќи е дело на природата. Можеби нема да се почеша додека ви зборува, но само што ќе го сврти грбот, погодете каде ќе биде неговата рака?

ВКОЧАНЕТА ГЛАВА

Знае дека ако се наведне, ја утнал работата. Тоа го правел како дете и веќе му е јасно дека не успева. Со цел да биде уверлив, тој ќе се труди да ве гледа во очи со исправена глава до тој степен што нема да забележи дека се вкочанил во истата позиција. Да, лажењето е непријатно и често го парализира човекот.

 MAJ 2010 UNIQUЕ 21


UNIQUEЗГОДНИМАЖИ

a ajaren t r o K Jon ello Redru

ј, 1985) 25 (19 ма Возраст: нија бао, Шпа ѓање: Бил а р а н о Мест ace, Corte , valli, Vers ro ни: Just Ca i, Bally, Mango, Et а м ж га н А Brian io Arman , d rg n io o G m s, h Inglé hn Ric Diesel, Jo Trussardi, UESS G , Atwood

}Топ 10}

најуспешни машки модели

гажмани од за најразлични ан о вн не јд ко се т аа селектир ка за некој од Стотици модели се се пофалат со здел да е ж мо те си не ии Сепак, јателните фотограф модните агенции. ли јв на од ј ко не то - сесија со сето тоа. модните гиганти, фо како да го добијат т аа зн и мц мо ие к хонорар. Ов незамисливо висо


UNIQUEЗГОДНИМАЖИ

Lars Burmeister Возраст: 29 (26 април, 1981) Место на раѓање: Хамбург, Германија Ангажмани: Dolce & Gabbana, Versace, Giorgio Armani, Roberto Cavalli, Iceberg, Missoni, Zara

Taylor Fuchs Возраст: 23 (17 јануари, 1987) Место на раѓање: Канада Ангажмани: Burberry, Dolce & Gabbana, Fendi, Lindberg, Missoni, Moschino, Lacoste, GF

26 UNIQUE МАЈ 2010


UNIQUEВОНЕГОВИОТУМ

maшки исповеди

Кога нештата во

креветот ќе тргнат наопаку... Секому може да му се случи незгода во спалната. Ниту овие дечки не се исклучок.

Погрешна проценка Долго време ми се допаѓаше една девојка и решив да и пријдам. Иако освојувањето одеше тешко, некако ја убедив да излеземе на состанок. Изгледаше мирна и повлечена, но тоа беше тоа што ме привлекуваше. Имаше мистериозен поглед што не открива многу, па бев решен да ја освојам. Од првиот состанок не очекував многу, и очигледно многу погрешив. Вечерата помина нормално, без посебни изненадувања. И тогаш кога мислев дека дури и да и го подарам светот нема да биде моја, таа почна да го

покажува своето вистинско лице. Ме покани кај неа дома, и не успеав ниту да ја затворам вратата кога ме турна на креветот. Девојката што претходно не изустуваше ниту збор, се претвори во сексуален манијак и се обиде да скокне врз мене. Креветот беше претесен, па коленото и се лизна од работ а таа се струполи на подот. Очајно се воздржував да не прснам од смеење, и ја подигнав. Откако заминав таа вечер, никогаш повеќе не ја видов. Јаков, 32

Доволен е само миг Таа беше една од девојките со кои сум имал најдобар секс дотогаш. Сакаше да проба се; беше максимално отпуштена и секогаш уживаше што и да прави. Немаше апсолутно никаков проблем ако посакав орален секс, прифаќаше што и да и предложев. Оваа нејзина карактеристика премногу ми се допаѓаше, и не можев да дочекам да останеме сами. Нормално, јас се обидував да и возвратам со иста мера, односно да и пружам подеднакво големо задоволство. Можев да ја љубам со часови без да ми здодее. Често тоа го правев и таму долу, меѓу нејзините нозе. И како и сите убави работи, и оваа траеше кратко. Како што успеваше брзо да ме возбуди, исто толку брзо направи никогаш повеќе да не сакам да имам секс со неа. Додека си ја работев својата работа, знаете каде, почна чудно да ми мириса. Не помина многу време да сфатам дека испуштила гас, и во истиот момент да излезам од собата. Никогаш повеќе не посакав да ја допрам. Горан, 28

Без контрола Во врска сум долго време а непријатните ситуации во сексот се дел од секоја врска. Сепак, има една за која тешко дека ќе си простам. Во сексот сакам да доминирам, па повеќе ми се допаѓаат позите во кои јас сум врз неа. Неа тоа не и пречи, а јас сум секогаш задоволен. И таа, секако. Можеби ќе кажете дека мисионерската поза е клише или здодевна, но мене не ми изгледа така. Особено затоа што дури и при оваа поза може да се случи непријатна ситуација. Бев врз неа, и ја бакнував на вра-

тот додека со телото правев нежни и бавни движења. Сепак, ситуацијата се вжешти и моите движења се забрзаа, а таа се повеќе се возбудуваше. Се обидов да и ги припијам колената до нејзините гради, истовремено одржувајќи го ритамот. Наеднаш слушнав тап звук, а од нејзиниот нос потече крв. Веднаш скокнав преплашен, и се обидов да го спорам крвавењето. Никогаш повеќе не ја употребивме мисионерската поза со свиткани колена. Миро, 29

 MAJ 2010 UNIQUЕ 41


42 UNIQUE MAJ 2010


Мече

Сигурно како деца сте добивале многу вакви подароци. Токму такво е и значењето на овој подарок – тој се уште се чувствува како дете, смета дека има уште многу да проживее пред да се врзе и не е подготвен да почне да гради врска, а уште помалку дом со вас. Ако добиете ваков подарок од него (освен ако сте му нагласиле дека тоа го сакате), не очекувајте сериозен предлог наскоро. (Hue - 840 ден)

добивте подарок? пред да се израдувате прочитајте ги овие unique факти што ви го откриваат неговото значење!

 MAJ 2010 UNIQUЕ 4 3


Накит

Значењето на прстенот ви е добро познато, но што ако ви подари поинакво парче накит? Без разлика дали се работи за ланче, обетки или нараквица, накитот е знак дека имате посебно место во неговиот живот. Знак дека нема намера да ве изгуби и дека сака да се грижи за вас. Ова е човек кој ќе биде упорен додека не ве добие. (Extreme Intimo - 450 ден) (Misaki ланче - 7.199 ден)


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

ЛИЧНАКАРТА Име и Презиме:

Anne Jacqueline Hathaway

Возраст: 27 (12 ноември, 1982) професија:

актерка

Статус: во врска со актерот Adam Schulman Последно од неа: „Alice in Wonderland“ (2010) Каде ќе ја видиме следно: „Love and other drugs“ (2010)

Колку е забавно бакнувањето со филмските партнери? Ако двајцата сте отпуштени и се сложувате, секако дека е многу забавно. те Но, речиси никој биде и никогаш не ав од може да навлеоткаж твона се м нс а е д ш О р зе вистински во „ ов вотот та со с борба те свои, жи убакнежот пред ф е д д и о Б е . ќ о т е гу пов камера, освен ира.“ б о с е мно е в то не неколку актерстан ш ки како Angelina Jolie и Jennifer Garner. Тие секогаш изгледаат одлично.

свои

Како тинејџерка сакала да работи во ресторан, а денес е една од најплатените актерки во Холивуд. 27 - годишната Hathaway денес е близу до врвот на својата кариера Мислиш ли дека жените лесно забележуваат неверство? За среќа никогаш не сум имала прилика да го почувствувам тоа на своја кожа. Но, изгледа дека треба да имате многу изострено сетило за мирис. Така се откриваат неверствата во филмовите; ќе му ја помирисате кошулата и тоа е тоа. Така се откриваат неверствата во филмовите; ќе му ја помирисате кошулата и тоа е тоа.

Hathaway

Мислиш ли дека жените лесно забележуваат неверство? За среќа никогаш не сум имала прилика да го почувствувам тоа на своја кожа. Но, изгледа дека треба да имате многу изострено сетило за мирис. Така се откриваат неверствата во филмовите; ќе му ја помирисате кошулата и тоа е тоа.

Што е потребно да има една жена за да успее во Холивуд? Искрено, ме вади од кожа тоа што се бара од жените за да успеат во овој бизнис. Им се наметнува многу нездрав начин на живот, што всушност прави да изгледаат ужасно. Постојат многу малку девојки на светот кои природно се толку слаби, и воопшто не ја поддржувам сликата за „совршена девојка“ што се пласира во медиумите. Успехот е резултат на труд и талент, а не на минимална телесна тежина.

50 UNIQUE MAJ 2010

Како би го опишала твоето момче, Adam Shulman? Тој ми е сосема доволен. Кога размислувам за тоа што е секси помислувам на него. Чувствувам дека знам се за него, сигурно знаете за што зборувам. Кога го видов првпат знаев дека ќе бидеме заедно, едноставно секој разговор добро ни одеше. Како го прифати апсењето на твоето поранешно момче, Raffaello Follieri? Во моментот кога дознав за апсењето, морав да одлетам за Мексико на прес-тура за филмот Get Smart. Потоа поминав цела недела во шок, во куќата на еден мој пријател. Останав таму се додека не најдов ново место за живеење. Се се случи многу неочекувано, тешко ми беше да се соберам по таа вест.


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

Стил 1. Човекот треба да се облекува според приликата, а не според тоа како се чувствува. ДА НЕ 2. Не ги следам модните трендови, туку имам изградено сопствен стил. ДА

НЕ

3. Тетоважите се мојот заштитен знак.

ДА НЕ 4. Ми пречи шопинг со женско друштво.

ДА НЕ 5. Попрво би купил две парчиња брендирана облека, отколку цел плакар поевтини парчиња. ДА НЕ 6. Начинот на облекување говори за карактерот на човекот. ДА

„Младите во Скопје повеќе позираат, отколку што вистински се забавуваат.“

НЕ

Здравје и спорт 1. Се храниш според потребите на твоето тело, без да ги слушаш советите од нутриционистите. ДА

НЕ

2. Повеќе сакаш да вежбаш во сала отколку во природа. ДА

НЕ

3. Ќе престанам да спортувам после 35-тата година. ДА НЕ 4. Не вежбам за да бидам забележан, туку за да се чувствувам добро. ДА

НЕ

5. Преферирам домашно зготвена храна, отколку вечера во ресторан. ДА

НЕ

6. Се срамам да признаам дека сакам да јадам кромид и лук. ДА НЕ  MAJ 2010 UNIQUЕ 53


фотографија: Марко Марковски

„Секој има своја сродна душа -

чиста вистина!“ 1. Најудобно и најсекси се чув-

Г Никогаш

ствувам во: А смокинг

7. Никогаш не би бил со жена

Б фармерки и маичка

која:

В долна облека

А Не сака деца

Г Ништо

Б Зборува многу В Била во врска со некој од мои-

2. Мислам дека моето тело:

те пријатели

А не е совршено, но задоволен сум од тоа како изгледам Б изгледа одлично

8. Секој има своја сродна душа. Вистина или лага? Вистина

В може да поднесе уште некој килограм плус

9. Најпривлечно кај жените е

шармот

3. Мојата најлоша навика е: А Јадење брза храна

10. Кога ќе се напијам малку

Б Псуење

повеќе најчесто:

В Јазикот ми е побрз од мозокот

А Зборувам

Г Легнување

доцна и станување доцна

Б Танцувам В Паѓам Г Се карам

4. Најдобриот совет што некогаш сум го добил е:

Живеј го сонот, не го сонувај животот

11. Карактеристика што најмногу ме нервира кај луѓето е: А Мрзливост

5. Бев заљубен:

Б Грубост

А еднаш

В Арогантност

Б два пати

Г Нетрпение 

В Повеќе пати

„Не ги следам модните трендови, изградив сопствен стил.“

54 UNIQUE MAJ 2010


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

w o u w a B o T e w j u OwKp рофил професионален пил и

ue q i n U

TEST

ава Борец за своите пр ка? Што содржи коректна кандидат чност? CV-то на вашата ли пријател не верувате дека некогаш ќе ви ги врати  И претходно сте му позајмиле и ги вратил, зошто да не го направите истото и сега?  Избегнувате да позајмувате кога и самите сте кнап

4 1

 Чекате неколку дена, сигурно ќе ве повикаат. Во меѓувреме, ќе се обидете уште на неколку места...  Одите во фирмата за да видите што се случува  Се лутите и губите надеж дека ќе ја добиете работата

2

Полека почнавте да го чувствувате летото и правите планови како ќе го

поминете. Вие: Не заборавате на спортот, мора да се одржи добрата форма  Немате конкретен план, но сигурно нешто ќе излезе во меѓувреме  Мислите само на забава. Тоа е вистинскиот начин да се запамети летото

3

Една ваша драга личност постојано ви бара пари на заем. Вие:

 Немате намера да му позајмувате. Иако ви е

Најмногу  одговори

 Правите шега на своја сметка и заедно се смеете

 Се обидувате да избегнете разговор на таа тема и се преправате како ништо да не се случило  Пропаѓате во земја од срам

5

Миење садови, чистење, пеглање... Колку сте вклучени во домашните обврски?

 Работите само тогаш кога ви се работи  Секој има свои задолженија

Најмногу  одговори

6

Организиравте средба со пријателите, но не се чувствувате добро за да излезете.

 Останувате во кревет и им

Излеговте на состанок со тој што одамна ви се допаѓа, но за жал, ви се случи непријатна ситуација. Се сопнавте и паднавте токму пред него.

Неколкупати конкуриравте за работно место, но се уште не сте добиле никаков одговор. Што правите?

во домот. Вие не ги изоставувате вашите  Работите се што треба

се извинувате на пријателите. Се обидувате да презакажете  Одите да се видите со нив, но не се задржувате долго  Одите и седите до крај. Сакате да се прошетате

7

Конечно собравте пари да ги купите одамна посакуваните потпетици. Нетрпеливо ги земате, одите да ги платите и ви враќаат 100 денари помалку.

 Не се карате за 100 денари. Вашата среќа сега е неизмерна бидејќи ги добивте потпетиците што ги посакувавте  Не сте сигурни како би реагирале  Прашувате уште еднаш за цената на потпетиците

Најмногу  одговори

Флексибилна и умерена

Коректна и прецизна

Енергична и амбициозна

Вие сте личност што реагира спонтано, односно во согласност со ситуацијата. Дури и да немате став по одредено прашање, имате способност многу брзо истиот да го формирате. Верни сте, и предани на работата, но истовремено знаете и да се забавувате. Потребни ви се промени од време навреме, бидејќи брзо може да ви здодее работата. Живеете за предизвици и за нови авантури и добро ви оди комуникација со различни луѓе. Толерантноста е ваша силна страна, но не секогаш е доблест.

Може да ви ја доверат и најтешката и најкомплицирана задача, а вие максимално да ја исполните. Не е потребно да ви се каже два пати, вие добро ја познавате својата работа и не се буните за обемот на задачите. Кога работите не одат така како што сте замислиле, не паничите, туку се обидувате колку што е можно побрзо да се вратите во колосек. Не сакате да губите време размислувајќи за тоа што поминало, туку се трудите да не се сопнете на истиот камен. Сепак, за сето ова потребна ви е мотивација однадвор, односно сакате да го наплатите својот труд.

Вашата енергија е навистина неисцрпна. Канцеларијата ве гуши, па затоа е подобро да работите нешто што ќе ви даде поголемо чувство на слобода, како во работата така и во односите со другите луѓе. Жедни сте за поголема заработка и подготвени сте да се борите за својот успех. Тоа не значи дека не ги одбирате средствата за да стигнете до целта, вие точно знаете што е потребно за да го добиете тоа што го сакате.

 MAJ 2010 UNIQUЕ 57


Vasidora  кошула  1.590 ден. Mango  сако  2.990 ден. Calliope  панталони  899 ден. Chevignon  сандали  4.990 ден. Miss Sixty  чанта  5.790 ден. Accessorize  ланче  1.290 ден. Cartier  очила  13.725 ден.


Calliope  маица  499 ден. Kara  панталони  1.910 ден. Calliope  чанта  999 ден. Chevignon  римјанки  1.990 ден. Accessorize  ланче  740 ден. Accessorize  златна алка  410 ден. Accessorize  шарени алки  1.150 ден.

62 UNIQUE MAJ 2010


UNIQUEFASHION

и в о к 5 три

н е ш е п с у а з

p u e k ma

q

совет e Посебно u

un

i

внимание обратете на: усни-никогаш не користете моливче во боја која многу се разликува од карминот Очи-не претерувајте со сенките за очи во бои како што се сина, лила или црвена.Никогаш не го бојте капакот со иста боја. Кожа-водете сметка подлогата да одговара на бојата на вашиот тен и да ја нанесете рамномерно на целото лице.

Deborah

тробојни сенки за очи кој лесно се нанесуваат и даваат посебен сјај 480 ден Сенката за очи не секогаш мора да ви биде во склад со вашата облека.Излезете од границите и дозволете си да си поигрувате со боите. Преферирајте бои на сенка кои се природни, односно во бојата на очи-сина, кафена, црна и зелена.

Max Factor Lash Extension Effect

маскара која ги издолжува трепките 870 ден Маскарата е клучот за вашиот заводлив поглед. Секогаш нанесувајте два слоја маскара. Првиот откако ќе ги нашминкате целите очи, а вториот откако првиот добро ќе се исуши. Доколку се одлучите акцентот да го ставите на вашите очи, можете да нанесете маскара и од внатрешната страна на трепките.

3

Artdeco Rich Treatment Foundation

пудра за лице за нормална, сува и осетлива кожа.Содржи UV филтри кои ја штитат кожата од штетни влијанија, дава кадифен финиш и е долготрајна 860 ден Дневната пудра треба единствено да ви ги покрие недостатоците, а не сите да забележат дека целото лице ви е прекриено со пудра. За разлика од дневната, ноќната пудра можете да си дозволите да е понагласена и појака.

1

2

4 Deborah

кармин за усни 390 ден

Oriflame Beauty Blush Touch Duo

двојно руменило кое дава на кожата природен ефект и боја 399 ден Руменилото за којшто ќе се одлучите нека биде во согласност со останатиот дел од шминката. Доколку ги нагласувате очите, руменилото треба да биде дискретен. Основното правило е дека руменилото се нанесува од внатрешноста на образите (оној дел кој ви е поблиску до носот) кон надворешниот дел.

Карминот за усни во јака боја оставете го за посебни пригоди. За секојдневна употреба користете сјај за усни или мат кармин во нежно розева нијанса.

5


UNIQUEFASHION

5 начини до

sexy тен Бронзениот тен ќе ви овозможи свеж и одморен изглед

3 q

совет e u

i un

3

5

Avon

Avon Shimmer Glow Dust

туш за очи во златна нијанса 430 ден

светкав прав за лице 459 ден

Б

Manhattan Natural Bronzing Powder

бронзена камена пудра 350 ден

Max Factor Bronzing Powder бронзена камена пудра 370 ден

двобојна сенка за очи 500 ден

2

Доколку се одлучите за бронзен тен, посебен ефект ќе постигнете со нанесување на бронзен туш по работ на вашите трепки.Нанесете еден слој, почекајте да се исуши, па потоа нанесете уште еден.Ќе добиете блескав поглед и ќе изгледате несекојдневно.

1

Max Factor

ронзениот тен ќе ви ов озможи свеж и одморен Max Factor изсенка за глед. Донес ет оч е го и во нежна летото и изгледајте светкава блескаво бе нијанса. з да се изложув ате на солар Внимание: н иум. анесете по Најлесен н цеачин тоа да лата должи го на на очни постигнете е от со помош н ка п ак . Делот под а козметички прои трепките зводи кој ти оставете го мот на ненашмин Unique ги од кан. бра за вас. Целокупната шм инка ќе нап M ax Factor Bron рави да го добиет zing е посакуван Powder дава иот бразилски природен и изглед и под бл ескав изглед готвени сте за за , рамноведување мерно ги п рикрива си те недостатоци. Manhattan Внимание: до бронзенат а колку носи пудра ќе нап те колте не за рави да им боравајте де деате сончев тен ка см не н ее а те л и цето кој да нанесув изгледа св ате пудра ежо. единствен о на лицето. Внимание: н анесувајте многу внимателн о. Доколку Avon светка нанесете нерамном в прав за ер лице со пр те многу лош но ќе постигнеактична че тефект. кичка кој да ва на кожат прекрасен а зл атен сјај. Avon туш за Внимание: н очи во злат е н ан н а нијанса. есувајте низ целото лице, туку Внимание: н ак ц ан ен есете тенок тирајте ги слој на поч јаболкцата. еток на треп ките. Откако ќе се исуши нанес те уште еден подебел сл ој.

3

4

1

2

5

 MAJ 2010 UNIQUЕ 71


UNIQUEFASHION

Елегантно vs. тренди

Unique ви покажува како најдобро да ги искомбинирате парчињата без да погрешите Motivi ремен 1.450 ден

Motivi очила 1.590 ден

Motivi фустан 2.890 ден

Vasidora болеро 1.790 ден

Altınbas обетки 20.600 ден

Accessorize 1.150 ден

Accessorize чанта 1.290 ден Marella фустан 14.190 ден

Brunomagli чевли 25.330 ден

Shoe Art чевли 6.490 den

72 UNIQUE MAJ 2010


UNIQUEFASHION

Се сомневате

во вашиот моден избор?

Мислите дека не можете да бидете ултра модерни и немате храброст за нешто поразлнично? Следете ги советите на Unique и ќе имате гарантиран успех Accessorize шешир 1.390 ден

Motivi комбилизон 2.890 ден Happening елек 1.699 ден

Springfield комбилизон 2.290 ден. Motivi елек 2.250 ден

Misaki часовник 7.199 ден

Furla несесер 2.670 ден Valentino чанта 5.590 ден

Accessorize алка 1.150 ден

U

Бидете ултра модерни со че вли во боја различ на од останати СОВЕТ дел на гард от еробата.

Koton чевли 2.190 ден

Grendha влечки 950 ден

Grendha сандали 1.550 ден

Chevignon чевли 9.990 ден

 MAJ 2010 UNIQUЕ 77


UNIQUETИ&TOJ UNIQUE

Д

о пред некое време се жалевте дека градот не нуди ништо ново...каде и да излезете ги среќавате истите досадни ликови. Сменивте тактика, почнавте да излегувате на нови места и јадицата се фати...денес се шетате со момче кое како да е родено за вас. Вашата врска се чини дека е совршена, се додека не се појави таа. Овој пат не е мајка му...сестра нема... бившите исто како никогаш да не постоеле...овој пат станува збор за неговиот најдобар пријател. Никој не може да ве осуди што не го са-

Вие велите, а тој мисли за... пријателството со спротивниот пол

Жените се оние кои не веруваат во платонската врска помеѓу маж и жена кате. Всушност штом сите разбраа дека е ЖЕНА, наведнаа поглед и ве тапкаа по рамо како знак на утеха. Секогаш кога вашето момче ќе ја спомене или ќе каже нешто поврзано за неа, вие се чувствувате повредени. Свесни сте дека тоа не е добро и дека порано или подоцна лошо ќе се одрази на вашата врска, но ете не можете да си помогнете себе си. Вие велите: Искрено, не ми се допаѓа твојата пријателка! тој мисли: Пријателите се слични еден на друг, како може јас да ти се допаѓам, а таа не? Факт е: Секако дека на партнерот нема да му биде сеедно што вие не ја поднесувате неговата пријателката. Силната врска не зависи само

во телст с? а ј и р П е сек посл ените веру-

дж да 67% о ека може во т д ваат пријателс , и ла о о т п с по двата имаат у ѓ е м по о ќе откак аш. само барем едн секс

од љубовта на партнерите, често страничните луѓе имаат пресудна улога за тоа дали ќе останете заедно. Играте ризична игра доколку очекувате партнерот да заборави на некои луѓе само поради тоа што вие се појавивте. Од друга страна, мажите не ги делат пријателите на машки

и женски, затоа не очекувајте тој да разбере дека вашата одбивност е поврзана со полот. Затоа, ако донесовте одлука отворено да зборувате за она што ви лежи на ум, подобро излезете со добри факти. Вие велите: Не ми кажувај ти на мене дека никогаш не

постоела хемија, можеби не постоела од твоја страна, но сигурна сум дека таа поинаку мисли. Тој мисли: Да, постоеше... јасно ми е дека таа ме гледа повеќе од пријател, но зарем навистина очекуваш дека ќе признам? Не планирам да трпам изливи на љубомора.  MAJ 2010 UNIQUЕ 8 5


UNIQUETИ&TOJ

Факт е: Доколку кај мажот не се јавила сексуална привлечност на стартот на формирање на пријателството, големи се шансите дека тој никогаш нема поинаку да ја погледне пријателката. Со жените ситуацијата е друга...со текот на времето, гледајќи ги неговите квалитети, добрина и љубезност жената ќе почне да создава илузии дека можеби вистинската љубов е токму пред нејзините очи. Ваквото правило особено важи за девојките што подолго време се мачат да најдат партнер. Знаејќи како стојат работите во женскиот свет, не е ни чудно што толку се противите на таквото пријателство. Но, ништо нема да постигнете доколку инсистирате на некакво признание, многу подобра тактика е да ги прифатите работите онака како што ви ги претставуваат и што е најважно и вие да се обидете да влезете во тој пријателски круг. Вие велите: Ако не си забележал, цело твое друштво клекнува пред нејзе. Сите ве командува и се правите како таа ќе каже. Тој мисли: Колку не е така... можеби сме попустливи затоа што е женско, но секој си прави како му одговара. Факт е: Доколку неговите пријатели имаа девојки, или во друштвото имаше повеќе жени, немаше така да мислите, нели? Но, кога влегувате во друштво во состав од четворица мажи и една жена, ривалството е неизбежно. Додека вие работите на тоа да им се допаднете на сите, таа ќе се бори да ја задржи нејзината позиција. Иако мажите не признаваат, факт е дека во ваква ситуација жената е таа што ги држи конците во рака. Се согласуваме со вас, таа била нивни советник и рамо за плачење долги години, затоа за возврат добила големо почитување и љубов. Но, не се согласуваме дека треба да се борите со неа 86 UNIQUEMAJ 2010

бидејќи неуспехот е неизбежен. Со текот на времето, ќе успеете да манипулирате со момчето...тој несомнено ќе застане на ваша страна, но тешко дека ќе успеете да ги изиграте останатите од друштвото. Затоа подобро не ја влечете за јазик, овде не важи правилото раздели па владеј. Ова не значи дека треба да и се потчинувате и да и се умилкувате по секоја цена, доволно е само да бидете културна и да и кажете едно „здраво.“ Вие велите: Зошто неа и се јавуваш, јави ми се мене ако имаш некоја мака. Со мене спиеш, а поблизок си со нејзе! Тој мисли: Навикнат сум нејзе да и се јавувам кога нешто ме мачи, а ти немаше да се буниш ако се јавев на другар. Љубоморна си без причина, почнуваш да ме напнуваш, а тоа е многу лош знак. Факт е: Доволно е еднаш да му дадете на знаење дека не сте пресреќна со фактот што е толку близок со пријателката, но постојаното негодување за темата може да има негативни последици за вас. Знаете, во случајов вие сте „the bad guy“...со ваквото однесување правите таа да делува уште поневина. Уште ако таа, и покрај тоа што знае дека приговарате на секој нејзин повик, е културна и фина (особено со вас) тогаш вие сте ѓаволот што бара жртви за конфликт. Ако навистина немате мотив за љубомора, тогаш непотребно се споредувате со неа. Разберете, фактот што тој се буди и заспива покрај вас ве направил неколку скалила пред неа. Зар се уште не верувате во сексуална манипулација? Едно подигнување на здолништето е сосема доволно за да заборави на проблемите, искористете го тоа и станете ВИЕ негово прибежиште. Не зборувајте му, оставете го, ќе видите дека при првата неволја ќе дотрча кај вас. 

отсекогаш се прашувавте што прави со рацете во џеб?!

Говорот на телото ви открива колку му се допаѓате!

1

Иако не ве гледа во очи, неговото тело е наклонето кон вас. Тоа е знак дека вие сте му најважната личност во просторијата.

2

Благо ја наведнува главата на страна штом го погледнете во очи – тоа го прави секој маж што се срами да ги открие своите емоции.

3

Седи со вкрстени нозе – знак за неговата несигурност. Се плаши дека вие не го посакувате како тој вас.

4

Ги поткрева веѓите штом ве здогледа – показател дека е романтично опиен од вашата појава.

5

Ги крие рацете во џеб, го допира коланот, се чеша таму долу - потсвесно сака да го привлече вашето внимание и да ве поттикне да размислувате на секс.


UNIQUEТИ&ТОЈ

П

атувањето со партнерот често е тест на вашата компатибилност. Можеби дома се согласувате повеќе од доволно, но кога ќе заминете на патување нештата се менуваат од корен. Особено ако не сте во врска подолго време, шансите да ве изненади со некоја своја карактеристика се големи. До вчера се гледавте само два до три дена во неделата, а сега се будите покрај него, јадете заедно и не се двоите еден од друг. Романтичното патување ќе ви овозможи уживање што можеби досега не сте го искусиле, но мора да следите неколку правила ако не сакате целaта организација да се претвори во тотално фијаско.

1

Unique - награди Unique и ipanema ве наградуваат со еден производ од новата колекција

Испратете ги вашите податоци на contact@uniquemag.mk и очекувајте да бидете наградени!

Ако сте решиле да заминете заедно на патување, не мора да значи дека треба да се врзете еден за друг. Можеби тој сака да прошета додека вие читате книга во хотелската соба. Можеби сакате да уживате во овошен коктел на некоја летна тераса, додека тој е во обиколка на спомениците во градот. Одвојте малку време Овој пат направете се да се одвива по планот за индивидуални активности, и договорете се да се сретнете прави невротичните напади во хотелската соба. Потоа зачи- вечера покрај море затоа што поинтензивни, а ако резултат нете ја вечерта... сигурно имате вашиот партнер е склон на морна тоа неретко може да заврнекоја идеја... ска болест. Не разочарувајте се, напротив, понудете нова опција. шите барајќи засебна соба. Ако Бидете отворени за повеќе Важно е да се обидете секој ден вашиот партнер е исклучително алтернативи да го збогатите со најразлични педантен, а вие не внимавате Пред да тргнете на пат, активности во кои ќе уживате каде ги оставате своите работи, сигурно разговаравте со партне- и двајцата. Флексибилноста е многу лесно може да се создаде рот за тоа кои места сакате да ги клуч за незаборавен помин. непотребна драма. Грижата за посетите. Сепак, поради некое потребите на партнерот како Бидете толерантни непишано правило, работите не и толерантноста кон навиките Има нешто чудно во ваксекогаш излегуваат така како што во нормални околности не вите патувања што ги што ги планирате, па наместо ги толерирате, се суштински крстарење со брод, вие добивте услови за добар помин.

Рецепт за

незаборавно романтично патување

2

3

Nike панталони 1.900 ден

сете поне бе! со се

Nike маица 1.990 ден

Golden Point 2.730 ден Nike патики 5.990 ден

90 UNIQUEMAJ 2010

Nike чанта 3.990 ден

Golden Point долна облека 2.730 ден + 620 ден

4

Подгответе изненадување Иако е многу важно подготовките за патувањето да ги правите заедно, најдете 10 минути скришно да спакувате неколку работи што ќе ви помогнат да му ја пружите највозбудливата вечер во неговиот живот. Размислете за што сте разговарале, обидете се да се сетите на неговите неисполнети желби или сексуални фантазии. Ваша задача е да му организирате вечер што нема да ја заборави.

5

Одморајте! Не заборавајте за што сте дојдени. Колку и да се забавни, целодневните прошетки може да бидат исцрпувачки. Одвојте вечер што ќе ја поминете во собата; наполнете ја кадата до врв и земете ја вашата омилена купка. Црвеното вино е одличен избор во вакви прилики, па осигурајте се дека имате едно шише на дофат. Релаксирачка музика и неколку миризливи свеќи и времето работи во ваша полза. 


Babies

unique м фил

Жанр: Документарен Главни улоги: Hattie, Mari, Ponijao, Bayar За што станува збор: Документарен филм што ќе сакате да го гледате повторно и повторно. Една година од животот на четири бебиња од различни краеви на светот: Монголија, Намибија, Сан Франциско и Токио... Датум на премиера: 7 мај, 2010 

5 Unique филмови - Приказни за секојa (идна) мајка

The Kids Are All Right

Жанр: Комедија Главни улоги: Mia Wasikowska, Mark Ruffalo, Julianne Moore, Josh Hutcherson За што станува збор: Брат и сестра, зачнати со вештачко оплодување, живеат со својата мајка – хомосексуалка и нејзината партнерка. Но, ќе посакаат да го запознаат и мажот кој ја донирал спермата – односно нивниот татко. Датум на премиера: 7 јули, 2010 

Mother and a Child

Жанр: Драма Главни улоги: Naomi Watts, Samuel L. Jackson, Annette Bening За што станува збор: Три жени на различна возраст се борат да ја задржат контролата врз својот живот. Elizabeth се потпира на својот сексапил, Karen се бори со минатото, а Lucy прави очајнички обиди да го создаде семејството што секогаш го посакувала... Датум на премиера: 7 мај, 2010 

The Switch

Жанр: Комедија/ Драма/ Романса Главни улоги: Jennifer Aniston, Jason Bateman, Juliette Lewis, Jeff Goldblum За што станува збор: Kassie е 40-годишна немажена жена, која ќе се одлучи за вештачко оплодување. Седум години подоцна доаѓа до неверојатно откритие – спермата со која била оплодена е на нејзиниот најдобар пријател... Датум на премиера: 20 август, 2010 

Drool

Жанр: Комедија Главни улоги: Laura Harring, Jill Marie Jones, Oded Fehr За што се работи: Anora, жртва на семејно насилство, се обидува да избега од својот сопруг, но планот тргнува наопаку. Таа случајно го убива, и принудена е да тргне на пат со децата и телото на својот сопруг во багажникот... Датум на премиера: 23 март, 2010 

 MAJ 2010 UNIQUЕ 97


UNIQUE

Life

Општо за кандидата...

Кандидата претставува инфекција на женските гениталии, предизвикана од габата Candida. Габичните инфекции се непријатни, но за здравите жени не претставуваат голема опасност. Ваквите инфекции најчесто се јавуваат за време на бременоста, кај пациентките со шеќерна болест, а кај младите сексуално активни девојки обично се јавува после антибиотска терапија.

Причинители за габична инфекција?

4% 5-8% 85-90%

Candida krusei, Candida famata, Candida tropicalis, Candida lusitania

Сами утврдете ги симптомите!

Candida glabrat Candida albicans

Кандида

најголемата женска главоболка!

Околу 75% од сексуално активните жени, барем едн аш се соочуваат со кандида, половина од ни в им аат пов еќе од една инфекција во животот, а околу 10% имаат чест и инфекции Candida albicans е дел од нормалната (физиолошка) флора на човекот, односно микроорганизмот е нормално присутен

Листа на производи што треба да ги избегнувате: Шеќер – рафинираниот шеќер ја размножува кандидата, а тука спаѓа и медот. Бидејќи шеќерот се јавува во повеќе форми (фруктоза, малтоза, сахароза), внимателно читајте ги содржините на производите.

Овошје – од причина што содржи природен шеќер, а тука спаѓа свежото, сувото и конзервираното овошје.

Оцет - оцетот и киселата храна ја зголемуваат

киселоста во стомакот и цревата, затоа треба да се избегнуваат. Ограничете го и консумирањето на млечни производи, со исклучок на киселото млеко и јогурт.

Глутеин - намалувајќи го лебот, макароните, пресните и сушените плодови, до 20-60 гр. дневно, ќе ги намалите способностите за размножување на бактериите.

во здравиот организам. Таа се наоѓа на слузницата на вагината кај 35% од здравите жени, на слузницата на горните дишни патишта кај 77% од здравите лица, како и на слузницата на системот за варење кај 85% од луѓето. Киселоста на вагината и присуството на други, нормално присутни микроорганизми, го одржува бројот на кандидата на слузницата на женските по100 UNIQUEMAJ 2010

лови органи на многу мали вредности. Од ова може да заклучиме дека инфекцијата потекнува од сопствените кандиди, што нормално се присутни на слузницата на вагината.

Зошто доаѓа до воспалување на присутната кандида?

Инфекцијата настанува во моментот кога ќе дојде до промена на киселоста на вагината (под влијание на: менструацијата, шеќерна болест, бременост, рак, менопауза, внесување антибиотици и апчиња за контрацепција); намалување на бројот на непатогени микроорганизми; зголемена влага и иритација на вагината. Причина плус за појава на кандида се и вашите навики – често консумирање алкохол, носење тесна облека и долна облека од синтетика, употреба на парфимирани средства за одржување хигиена, неправилно бришење при посета на тоалетот... сето ова негативно се одразува врз нормалната флора на вагината. 

Дијагнозата на кандидата се поставува со надворешен преглед на вагината, по потреба гинекологот може да направи микроскопски преглед на секретот или ПАП тест. Кандидата нема притаени симптоми затоа многу лесно можете да ја потврдите нејзината присутност. Инфекцијата не е опасна по живот, но во никој случај не смеете да го занемарите присуството на било кој од следниве симптоми: Непријатен јадеж во пределот на половите органи. Зголемена секреција...присуство на бел, густ вагинален исцедок со специфичен мирис. Црвена, болна и отечена слузница на вагината и вулвата (раширете ја вагината со раце и сами ќе забележите). Болен сексуален однос. Печење, жарење, болка при мокрењето.

Третирање на кандидата...

Бидејќи станува збор за инфекција предизвикана од веќе присутни габи, лекувањето е безболно, но по малку комплицирано. Гинеколозите најчесто препишуваат антимикотици (лекови против габи) во форма на вагинални таблети, креми или масти. Терапијата може да трае од 1-7 дена. Првата инфекција треба да се лекува според советите на гинекологот, а кај повторуваните инфекции, ако со сигурност се знае дека се работи за оваа инфекција, жената може сама да си купи локални антимикотици во аптека. Особено треба да внимавате на хигиената, задолжително пеглајте ги гаќите, почесто измивајте се доле (може и со чај од камилица), секогаш бришете се со нова крпа за да спречите ширење на инфекцијата.


UNIQUE

Life

Веќе неколку години наназад се чувствувам изнемоштено со многу малку сила за секојдневните обврски. Малку спијам и мојот имунитет е многу намален, па соодветно на тоа и организмот ми е подложен на инфекции. Ги користев Echinacea капките, и морам да кажам дека многу ми помогнаа, но ми отворија многу голем апетит и многу се здебелив, затоа веќе не сакам да ги земам. – Сашка Митревска

С

е чувствувате уморно и ви пречат наглите и чести промени на времето, кои овие денови се многу чести. Време е за зајакнување на имунитетот. Освен правилна исхрана, доволно сон и вежбање, ќе ви помогнат и прошетките на чист воздух. За почеток исклучително е важно да внимавате што внесувате во организмот. Вашата исхрана треба да биде збогатена со храна со висококвалитетни протеини како оние што се во јајцата, рибите и сојата. Сојата исто така на организмот му ги обезбедува неопходните есенцијални масни киселини омега 3. Од настинка, замор и слабост ќе ве заштити и кожата. За да биде здрава и јака на кожата и треба доволно витамин А. Тој игра голема улога во производството на сврзно ткиво кое е важно за кожата. Затоа уживајте во компирот, морковот, дињата, тиквичките. Но дали некој ќе се разболи, не зависи само од правилната исхрана, туку и од стилот на живеење. Редовното вежбање го зголемува имунитетот за 50%. Освен вежбање, важно е и умерено да се спие. Ни вишокот ни недостатокот од сон не се добри за организмот. Доволно сон благотворно ќе дејствува на организмот и на имунитетот. Секој ден одете на спиење во исто време и слушајте го својот организам.

104 UNIQUEMAJ 2010

силен имунитет

во секое го д и ш н о в ре ме

Од палетата на Виталиа Ви ги препорачуваме следниве производи: Пивскиот квасец во прав – е најдобар природен извор на витамини од Б групата кои како такви најдобро се апсорбираат во организмот. Тој е еден од најдобрите диететски суплементи кој ќе ви помогне во борбата против анемија и слаб имунитет. Пивскиот квасец помага во случај на физичка и ментална исцрпеност, ја подобрува дигестијата, ги отстранува мачнината и тежината во стомакот. Пивскиот квасец ја намалува напнатоста и нервозата и го намалува нивото на шеќер и масти во крвта. Пивскиот квасец можете да го додадете и во варива или супи. Препорачана дневна доза за возрасни е 2 лажици, а за деца 1 лажичка. Цветен прав – е природен еликсир со

1

2

извонредна богата содржина на избалансирани хранливи материи, природна комбинација на витамини (А, Б, Ц, Е), минерали ( На, Ца, Мг, Фе) и протеини. Делува поволно во случај на замореност и го зајакнува организмот при ментален замор и исцрпеност. Органски чај од шипка – природен извор на витамин Ц и минерали кои придонесуваат за подобро здравје. Значаен е уделот на антиоксидансите кои ги спречуваат оксидативните процеси и со редовно консумирање дејствува позитивно на целиот организам. Спирулина Натурал таблети – идеална комбинација на нутритивни

3

4

состојки, витамини, минерали и антиоксиданси кои ќе ја подобрат виталноста и свежината на Вашето тело. Обилуваат со железо и витамин А кои директно влијаат на зајакнување на имунитетот. Со само 6 таблети дневно ќе ги задоволите основните потреби на организмот. Комбуха напиток и концентрат – познат по своите благотворни лековити својства кои ја враќаат силата на исцрпениот организам и му даваат енергија. Обилува со витамини од Б групата и витамин Ц, а содржи и разни видови на ензими. Ја помага регенерацијата на клетките, ја освежува кожата и ја обновува слузокожата. Редовната употреба на комбухата го подобрува природното чистење на организмот и го помага јакнењето на имунитетот. 

5

Unique и Vitalia и овој пат ги разгледаа вашите прашања. Среќната добитничка е Сашка Димитровска, која ќе добие и сет производи од Vitalia наменски креиран за нејзиниот проблем.


с л е д н и о т

м е с е ц

ај Закажете к фризерот ајаат н Пристигнув ризури жешките ф ролет за оваа п

9си9игри

сек палво с та на Дали новиот партнер е

лек за скршеното срце?

„Сестра ми го легна мојот свршеник“ исповед на девојката што мислеше дека има сѐ

Страшната вистина за бразилската депилација 

новото издание во продажба од 10.06.2010


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

Unique Magazine 06  

Unique magazine for fan, exciting females

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you