Page 1

"НАместо прстен имам тетоважа со бројот 4"

9 77 1 8 5 7 6 8 2 00 8

08


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Maлuwe wajнu

Start U p

на холивудските ѕвезди

ните за да ги покријат ав сл ат ав пр ги о шт е ит ов Следете ги трик е се да ја најдете и својата своите недостатоци. Обидет ја маскирате да Shakira најголема маана и успешно

3

1

Погледнете ја Eva Longoria. Често носи парчиња што се апсолутно струкирани поради недостатокот од женствени колкови. Тоа и помага да и се исцрта линијата и визуелно го намалува нејзиниот струк.

2

постојано се обидува да го стави во преден план својот природен изглед. И на најсвечените случувања таа се појавува со малку шминка. Неизбежен дел од целокупниот изглед е нејзината препознатлива насмевка која ретко ја симнува од лицето.

Eva Mendes пак, своите недоволно високи нозе ги истакнува со тоа што носи високи потпетици. Потпетиците кои што таа ги одбира секогаш се екстремно подигнати во предниот дел, а штиклите неодоливо високи.

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 1 5


Име и Презиме:

Beyoncé Giselle Knowles Возраст:

28 (4 септември, 1981)МЕСТО НА РАЃАЊЕ:

Хјустон, Тексас, САД

Jay-Z

Статус: во брак со Професија: пејачка,

кореограф, продуцент, автор

актерка,

Последно од неА: I Am... Sasha Fierce (2009) Каде ќе ја видиме следно: Gilligan's Island

м шета м да м да ја а к а „С сака Секој и не а. боса м косат знаа е по л м ш а че да к е е гле ли д мис оа што м цена. с ат о на ва з м ојан те, голе т с о ј п у а в е ал к еру Но, в нив се д .“ од ната дел исти од в

BE YONCE wles o n K


UNIQUEНАЈДОБРА

M

ногу твои соработници те опишуваат како срамежлива. Нам не ни изгледа така. Вистина ли е тоа што го зборуваат за тебе? Веќе некое време не кажувам дека сум срамежлива, само сум тивка, мирна и набљудувам; кога не работам сакам да се мешам со луѓето. Кога сум на бина, јас сум друга личност, а истото ми го дозволуваат и филмските улоги.

Секојдневно ги исполн ува страниците на светските магазини, а истите ја имаат честа да ги разубавува и нивните насловни страници. Еве дел од фотосесијата за италијанското издани е на магазинот „Vogue“

Колку ти пречи тоа што цел свет од тебе очекува постојано да бидеш Beyonce, а не нормална жена? Сакам да се дотерувам и уживам во фото - сесии и снимање видео - спотови. Тогаш се чувствувам како да живеам во бајка. Но, кога сум дома, јас сум сосема различна. Сакам високи потпетици, но не носам накит и шминка постојано. Веројатно сум иста како и секоја друга девојка што ќе ја видите на улица. Беше дел од Destiny’s Child, но одлучи да продолжиш сама. Како ти се допаѓа соло кариерата? Ми се допаѓа затоа што можам 6 месеци да посветам на нешто друго што не е музика без да се чувствувам виновна затоа што мојот живот влијае врз туѓите животи, што е малку страшно. Потешко е што морам сама да донесувам одлуки и навистина морам повеќе да се раководам по инстинктите, но интересно е.

„Тоа што го им аме јас и Jay е прекрасно, висти Не се работи за нско тоа да бидеме актуелни и во це . на вниманието , туку за тоа ко нтар лку сме искрен со друг.“ – Beyo и еден nce холивудски паро и Jay Z се поинакви од остана тите ви

Твојата слава почна да расте многу одамна, кога ти беше многу млада. Се присетуваш ли често на почетоците? Да бидам искрена, не. Кога Destiny's Child добија награда за животно достигнување на World Music Awards, пуштија видео спот од сите успеси што ги достигнавме до тој момент. Кога само седиш и го гледаш тоа на платното пред тебе, се чувствуваш како да гледаш видео спот за некој друг, затоа што со текот на времето се забораваат тие моменти. Еден ден, кога повеќе нема да бидам славна, ќе се присетам на сите тие искуства и навистина ќе го ценам сето тоа, но мислам

дека и тогаш ќе се чувствувам како да гледам нечие друго дело, а не резултатите од мојот труд. Кој ти беше инспирација за да станеш актерка? Морам да ги споменам Barbаra Streisand и Diana Ross во Mahogany. Тие беа успешни пејачки и не беа принудени да глумат ниту за финансиски ниту пак за било какви други причини. Тоа го правеа затоа што навистина го сакаа актерството и беа талентирани. Нема ништо лошо во комбинирање на музика и филм. Мислам дека е прекрасно кога можеш да глумиш и пееш. Но, морам да признам дека сакам да добијам улога во која не мора да играм пејачка. Земаш ли часови по глума? Работам со неколку луѓе и засега оди одлично. Научив многу работи за себе. Научив дека мора да се внесам во работите и да размислувам во друга димензија. Сигурна сум дека ова дефинитивно ќе ми биде инспирација за да напишам нови песни и да воведам поинаков вид на музика. Што е најголем предизвик за познатите ѕвезди? Најтешка работа е рамнотежата. Имам сопствен парфем, со мајка ми имаме модна линија, имам договор со L'Oreal и уште мал милион договори со луѓе низ светот. И згора на тоа, ја имам обврската да одобрувам се што излегува во јавност. Морам да го одобрам секое копче од модната линија, секоја фотографија, секое интервју... Имам и живот; имам семејство, приватен живот и морам да признам дека малку е тешко да се балансира. Како одржуваш рамнотежа во целиот тој хаос? Како се отпушташ? Се обидувам да одам на одмор два пати во годината. Го обожувам југот на Франција. Сакам да сум на јахтата и да има барем еден готвач со мене затоа што многу сакам да јадам. Многу ми годи и друштвото на моето семејство. Во секое време покрај мене имам еден или двајца членови на моето семејство. Не  ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 23


Одбравме 12 славни овме личности и го извлек ко најубавото од нив. Иа сме сигурни дека би сакале да ги добиете во а пакет, секој од нив им свои препознатливи ие карактеристики што н едноставно...

UNIQUEОДБРОЈУВАЊЕ

Ги обожаваме!

овие очи

Jared Leto Возраст: 38 (26 декемв ри, 1971) За него: Има неверојатн о моќен глас, изразен тал ент за глума и волшебни син и очи. Jared Leto освојува на прв поглед.

Ian er Somerhal,d 1978) тември Возраст: 31 (8 сеп жавме во За него: Го забеле и веднаш се st“ „Lo та ија хит – сер овиот мистеризаљубивме во нег . Едноставно лед пог к озен, длабо ме во него. сакаме да потоне

Jason Lewis

и, 1971) Возраст: 38 (25 јун а искрејат сво Со о: нег За antha ност ја освои Sam а нас , City The & во Sex очи. не освои со своите има и, сам и ете Погледн то. зош

 ЈУЛИ 10 UNIQUЕ 25


UNIQUEОДБРОЈУВАЊЕ

Ashton Kutcher

Возраст: 32 (7 февруари, 1978) За него: Demi Moore со сигурност има добар вкус. Покрај одличната смисла за хумор, многубр ојните филмски хитови и успе си, Ashton има усни од кои не сака те да се одлепите.

овие усни

Adamy Brod (15 декември, 1979)

30 заВозраст: видовме Откако ги : го не ријата За се во on achel Bils е едно со R мисливм unty“, по Co e ng се„Ora за но ед танат за е дека ќе ос ец денес овој убав о, Н . ш едаат кога гл из ни говите ус сингл, а не било. во од кога ли ам поприм

26 UNIQUE ЈУЛИ 2010

s Jonathan Rhy Meyerјулsи, 1977) Возраст: 32 (27 не го гледаме За него: Можеби то платно, но ско лм фи често на има што да Jonathan навистина што ужива а цат ќни покаже. Сре и е Reena неж бак те ови нег во вее од 2004. Hammer, со која жи


ДОСТА МУАБЕТЕЊЕ, АЈДЕ МАЛКУ ДА ОТКАЧИМЕ! На лик сериозен и посветен, но длабоко во себе се уште дете, штом топката има приоритет. Одбојката може да биде причината поради која тој ќе заборави дека требаше да ве одведе на дива плажа за да водите љубов. Доколку сте од оние типови на девојки кои се потресуваат за туѓото мислење, тогаш неговото однесување често ќе ве засрамува. Тој ќе прави спектакл од секое влегување во вода, ќе ве прска без да води сметка за вашата фризура и ќе ве тера да ги испробате сите тобогани на плажата. Подгответе се, покрај него нема шанси да им избегате на туѓите погледи. Hue • костим за капење • 1.760 ден. Tagheuer • очила за сонце • 6.150 ден. Nike • топка за одбојка • 1.200 ден.

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 4 3


Модел: Антонио Каревски / Фотограф: Марко Маркоски / Модна агенција: Моделс Ин

САКАМ ДА ТЕ ПРАВАМ ЉУБОМОРНА! Шанкот и коктелите се неговата омилена занимација, тој мора да биде во центарот на вниманието, затоа заборавете на идејата да го одвлечкате надвор од гужвата. Добро поминато време, за него, е кога сте во најактуелното туристичко место, имате пари за расфрлање и не се заморувате со тоа што ќе зготвите за ручек. Одморот не е одмор доколку не е луксузен, затоа не сомневајте се дека ќе ви пружи незаборавно лето. Но, има мала цена што ќе мора да ја платите; ќе морате да прејдете преку неговиот нарцисоиден став и фактот дека не можете да бидете центар на неговиот универзум. Hue • костим за капење • 1.420 ден. Cartier • очила за сонце • 24.675 ден.

46 UNIQUEЈУЛИ 2010


Што поминува низ неговата глава...

...кога нема да постигнете

opг aз aм

Можеби тој нема речник како вашиот и не го бидува за организирање романтични вечери, но затоа креветот е неговото царство каде нема место за паника и грешки. Но, што ако работите тргнат наопаку? Таму некаде се кријат илјадници мажи кои барем еднаш во животот се соочиле со сексуален неуспех, меѓу нив се најдоа и Борко (25), Предраг (33) и Илија (29) кои отворено зборуваат за претрпениот срам.

Зошто мажите паѓаат во депресија кога партнерката нема да доживее оргазам, бидејќи едно е сигурно, жените не размислуваат исто? Борко: Машкото его е екстремно чувствителна работа, доволен е еден лош збор пред другарите за да го повредите, а да не зборуваме за фатална вечер без оргазам. Сексуалниот чин е местото од каде што мажите црпат најмногу самодоверба. Можеби не сум толку убав, не возам џип и немам стан на Водно, но затоа сум одлична секс машина – искрено, вака се тешат мажите кога е доведена нивната самодоверба во прашање. Замислете која конфузија настанува во машкиот мозок кога и ова мало ритче на самодоверба, помине багер и го сруши. Ние не можеме 36 UNIQUE ЈУЛИ 2010

да појдеме во шопинг, да купиме нов пар чевли и да се чувствуваме подобро. Предраг: Моментот кога партнерката ќе ја испушти воздишката на задоволство, е бесцената за мажот. Мислам дека не постои маж кој не би се откажал од сопствениот оргазам, само за ја види партнерМоментот кога партнерката ќе ја испушти воздишката на задоволство, е бесцената за мажот

ката среќна и задоволна. Најстрашен момент е утрото потоа, тогаш следува преиспитување за тоа што се случи синоќа. Подоцна на ред доаѓа еден напад на паника за иднината. Не може, а да не се запрашате дали истото ќе се повтори, за секунда си помислувате и дека можеби имате некоја дисфункција.

Во главно, непријатно чувство што ве тера да ја преиспитате својата машкост. Илија: Секогаш кога е доведена машкоста во прашање, мажот паѓа во депресија. Не сум доволно привлечен, имам мал пенис, не ја знам правата техника...ова се отприлика мислите што се вртат во мојата глава. Колку и да звучи очајно, ова е реалноста. Дојде време кога жените сѐ можат да направат сами, нас ни остана само да ги задоволуваме; уште ако таму потклекнеме, тогаш не заслужуваме да се наречеме мажи.

Обидете се да се навратите на вечерта кога за прв пат не успеавте да задоволите жена. Како се чувствувавте во тој момент, дали пробавте да разговарате околу тоа или можеби ѝ се извинивте на партнерката?


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

Откријте каде се кријат...

Најсреќните денови во вашиот живот! Дознајте кој аспект од животот ви задава најмногу главоболки. Прочитајте ги 15-те тврдења и доколку се согласувате со некое, обојте го соодветното поле во магичниот круг

1

Луѓето сметат дека вие ја имате најдобрата работа на свет, но вие знаете дека таа прави да се чувствувате депресивно. Иако знаете дека нема да ви останат пари за до крајот на месецот, прифативте да излезете со пријателките. Честите кавги со момчето, донесоа напната атмосфера во врската. Кога и да се сретнете со пријателките, вие им се жалите од шефот и работата. Очајно сакате да ја смените работата, но никако не праќате CV на работните конкурси. Финансиите ве спречија да им се придружите на пријателките на викенд во Охрид. Се уште не сте земале плата, а вие веќе го испланиравте секој денар. Наоѓате време за работа, пријателките, омилената серија... освен за момчето.

2

3 4 5 6 7 8

9 10 11 12

Монотонијата почна да го убива вашиот сексуален живот. Секогаш се фрустрирате кога ќе помислите дека работите за мизерна плата. Секое утро се будите без желба да одите на работа. Вие ја утнавте кариерата. Финансиските проблеми почнаа да ви задаваат проблеми и во врската, партнерот не може да разбере зошто не може да се гледате секој ден. Веќе никогаш во животот нема да извадите кредит, се уште не знаете како ќе го вратите стариот. Врската стагнира, ниту вие ниту партнерот зборува за некаква иднина. Имате чувство дека партнерот не ве усреќува колку што може друг да го стори тоа.

13 14 15

КА Р

11

6

1

2 3

9 15

7 13

8 14

Поразговарајте со личноста за која сметате дека е успешна во она што го работи. Дознајте што прави поинаку oд вас. Прилагодете ги нејзините совети врз сопствената кариера. Соберете храброст и на смирен начин кажете му на шефот дека заслуживте покачување. На лист хартија издвојте ги желбите поврзани со вашата работа, една по една почнете да ги остварувате.

И

10 4

5

12

Трансформирајте ја кариерата

СИ НАН ФИ

ИЕ РА

Секцијата во која бојадисавте најмногу полиња, е поврзана со оној аспект од животот на кој треба сериозно да поработите. Внесете позитивни промени, уште денес!

Решете ги финансиите

Запрашајте се колку навистина ви беше потребна блузата што ја купивте. Да, жените имаат навика да купуваат без потреба. Почнете да штедите, доволно е да одвоите 500 денари, скријте ги на некое место и заборавете дека постојат до крајот на месецот. Сигурноста што ќе ја добиете е незаменлива. Доколку рационално работете со парите, никогаш нема да отсуствувате од забавите во градот.

Подобрете ја врската

Вратете се во времето кога навистина уживавте со партнерот, тоа ќе ви помогне да сфатите дали ги имате истите чувства. Дознајте кои се желбите на партнерот и споделете ги сопствените. Но, запомнете! Процесот на нивното исполнување треба да подразбира исклучиво задоволство. Разговарајте за проблемите. Нивното тековно решавање секогаш носи успех. Секогаш кога ќе почувствувате монотонија, пробајте нови работи.  ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 47


UNIQUEbyDNK

кога ДНК би го уредувале Unique... Андреј и Панчо ја преземаа улогата на уредници Овие двајца момци добро и се познати на целата македонска јавност. Пред два месеци го промовираа својот албум „Кажано е се“, а во меѓувреме жарат и палат со своите настапи по клубовите низ Македонија. Овој пат, ние им дадовме малку поинаква улога од онаа на која се навикнати; Андреј и Панчо

ното но абот е р а „Н звол и е до ате со в о ув мест ее лерт да ф те. Ако н ма ги е е ,н кол олено тив да дозв мо е та.“ рабо да имам е на одим

50 UNIQUEЈУЛИ 2010

добија шанса накратко да бидат уредници на нашето списание и да им дадат нова димензија на нашите текстови. Имено, бевме заинтересирани за тоа како истите би изгледале кога би биле напишани од машка рака, па ДНК се покажаа како идеални за таа работа. Им дадовме неколку теми, а тие ни

дозволија да ѕирнеме во машката свест и да видиме како тие размислуваат. П. С. Имајте предвид дека советите што следуваат се дадени од мажи, па добро би било да ги прифатите. Добро... барем некои.


За што не треба да ни замерите пред свадба?

1

Ако ве пратиме со свекрвата да одберете бурми. Ве молиме да не не терате да одбираме бурми со вас. Нашите мајки доволно се разбираат во тие работи, а нам и не ни се толку важни. Ако решиме да заминеме на патување со другарите. Секому би му дошло добро малку предсвадбена разонода и разбивање на тремата. Ако легнеме со некоја непозната. Секако вам никако не ви е дозволено да легнете со некој непознат; никој нема да ви замери, единствено ќе ве оставиме да си лежите до непознатиот и понатаму. Имајте на ум дека нам ни се дозволени тајни... за ваше добро.

2

3

Дискусијата е неопходна за добар производ

5 причини поради кои не смеете да му се налутите на партнеротне лутете ни се ако:

1

Не ви кренеме слушалка. Многу девојки се лутат кога нивните дечковци не им креваат слушалка. Бидете сигурни дека имаме добра причина за тоа; ниту ние не би се лутеле доколку имате добро оправдување и издржани аргументи. Излеземе со пријателите и заглавиме до раните утрински часови. Заборавете на лутењето ако излеземе со пријателите и заглавиме до раните утрински часови; ако ни преречете било што, супер за нас – ќе ве откачиме и ќе имаме доволно време за други да го пополнат празниот простор во нашиот стан.

2

3

Заглавиме пред компјутер. Никако не смеете да ни замерите доколку заглавиме пред компјутер и не ви обрнуваме толку внимание колку што ви е потребно; сакаме време за себе. Ако вие заглавите, не ни пречи – нема да мора да гледаме романтични комедии туку ќе уживаме во филм по сопствен избор. Имаме време за сите освен за вас. Се е во ред додека вие не почнете да го правите истото; тогаш може слободно да си останете со сите, а нас да не гледате на слика. И да... не бидете толку параноични кога не го спуштаме капакот од веце – шолјата.

4 5

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 51

UNIQUEbyDNK


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

the making of...

и р у из р ф и н Лет cuwe upuл uк u зa

Весело и разиграно за на плажа, заводливо и елегантно за вечерни излегувања – моделот Ива Сливјановска и Unique ќе ви покажат како сами да ги направите фризурите што ќе го одбележат ова лето

Кралица на подиумот

Oваа фризура - идеален избор за ноќни излегувања

7

ОСНОВА #1

1

Девојките од Студио Диенси со нас споделија и неколку совети за тоа како треба да ја негувате вашата коса и каков е актуелниот тренд. Така, на пример, ова лето треба да обрнете повеќе внимание на оштетените врвови, а за таа намена може да користите крем за сјај на косата или крем за оштетени врвови. Овие кремови ќе ви помогнат да полесно да се справите со косата, а таа ќе изгледа сјајно и здраво. Што се однесува на трендовите, оваа сезона дозволено ви е буквално се; правете фризури во зависност од вашето расположение, со голем волумен и без строги линии. Чекор 1: Разделете ја косата хоризонтално во пределот на темето. Убаво исчешлајте го праменот што ви паѓа над очите.

2

Чекор 2: Предниот прамен испрскајте го со лак за коса. Доколку имате мрсна коса, пожелно е да користите лак што содржи алкохол, додека за нормална коса се препорачува лак за коса без алкохол.

3

4

Чекор 3: Праменот што го исчешлавте и испрскавте со лак за коса, поделете го на неколку помали прамени и секој од нив испеглајте го со пегла за коса, повлекувајќи го наназад. Тоа ќе ја стврдне косата и ќе ја одржи формата, односно ќе ви даде поголем волумен за да се постигне вистинскиот ефект. Чекор 4: Откако ќе ги испеглате и повлечете наназад сите прамени што ги издвоивте, залижете ја косата од двете страни над ушите, не допирајќи го предниот дел што сега изгледа како тапиран. Косата зацврстете ја со обични шноли.

Држејќи ги краевите на косата, направете круг околу почетокот на плетенката, слично како кога правите кок. Крајот на плетенката протнете го во средината на кругот што го направивте, и зацврстете го со неколку шноли. Може да го додадете својот омилен аксесоар; голем цвет или украсна шнола. Фиксирајте со лак за коса. Добивте фризура што многу лесно ќе ве направи кралица на подиумот.

5

6

Поделете ја косата на лев и десен прамен; левиот префрлете го преку десниот.

Продолжете да ја плетете косата надолу, се до крајот, и не зацврстувајте ја туку преминете на следниот чекор.  ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 55


UNIQUEFASHION Tally Weijl  фустан  1.299 ден. Ray Ban  очила за сонце  12.400 ден. Accessorize  шешир  1.250 ден. Accessorize  тенка алка  570 ден. Accessorize  дебела алка  970 ден. Accessoires  обетки  420 ден.

Golden Point  костим за капење  1.630 ден. Mango  очила  1.240 ден. Accessoires  алка  760 ден.

Happening  блуза  499 ден. Koton  здолниште  1.290 ден. Vasidora  марама  300 ден. Calliope  чанта  799 ден. Accessorize  цвет за коса  410 ден.


UNIQUEFASHION

Springfield  фустан  2.990 ден. Grendha  сандали  1.190 ден. Accessorize  трака за коса  490 ден. Accessoires  ланче  720 ден. Kara  алка  69 ден.

Koton  фустан  1.590 ден. Accessorize  капа  1.150 ден. Grafiti  балетанки  2.200 ден. Kara  алки  179 ден.


Estee Lauder Nutritious

течна пудра за лице снаправена од патентирана формула која трае цел ден 2.496 ден.

Clinique Even Better течна пудра за лице со заштитен фактор 15, која воедно ја чисти кожата од мозолчиња 2.032 ден

ИЗБЕРЕТЕ ЈА ВИСТИНСКАТА

ПУДРАз a

bac

Givenchy Photo Perfexion

пудра за лице 2.044 ден.

Dr.Hauschka Translucent Make-up

природна пудра за лице која ја негува кожата и нежно ги прекрива недостатоците 1.140 ден.

• Не користете тешка пудра во текот на летото • Не ставајте пудра на плажа • Не ставајте камена пудра • Не ја користете вообичаената нијанса ( тенот ќе ви биде потемен заради сончањето) • Не нанесувајте пудра на претходно неисчистено лице

UNIQUE СОВЕТ

Кога сте принудени да се изложите на сончевите зраци, треба многу да внимавате при изборот на пудрата. Шминката треба да биде сведена на минимум, а истото важи и за пудрата

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 71


UNIQUEFASHION

19 начини ga uзгл egawe uoм л ago 2

Секогаш имајте свеж здив. Непријатниот мирис од вашата уста може да ви направи многу проблеми.

1

Третман со пилинг за лице ќе го намали црвенилото од вашите образи.

Palmolive Colgate Plax Multiprotection 230 ден.

3

Заборавете на црниот молив за очи. Користете зелен или син ајлајнер што ќе ви ја врати свежината во погледот.

Avon Clearskin Proffesional пилинг за лице кои што ги прочистува порите и го го подобрува нивниот изглед 300 ден.

Ставете маскара. Секогаш нанесувајте два слоја. Во зависност од трепките изберете ја соодветната маскара што ќе ви ги издолжи или згусне. Manhattan Volcano XXL маскара за зголемување на волуменот 410 ден.

4

Max Factor Kohl молив за очи во сина боја 270 ден.

Покријте ги ново настанатите пигменти на лицето и дланките. Radiant Lumi Lift пудра за зрела кожа 590 ден.

5

66 UNIQUEЈУНИ 2010

6

Користете серуми за нега на вашата кожа.

Oriflame Lift Expert серум со лифтинг ефект за редефинирање на контурите на лицето 929 ден.

7

Лак за нокти во интензивна боја. Црвен или темно - црвен лак ќе направи дланките да ви изгледаат помладо. Artdeco Ceramic Nail Lacquer 480 ден.

Мирисајте на овошје. Секоја жена која мириса свежо изгледа 10 години помлада. Lola Marc Jacobs парфем 50ml. 4.360 ден.

8

Маскирајте ги брчките! Manhattan Mousse Make Up крем пудра за лице 520 ден.

9


11

Средете ги веѓите. Обликувајте ги во форма која одговара на цртите на вашето лице.

Верувајте ни, стапалата покажуваат колку километри сте поминале во тие чевли. Правете педикир најмалку еднаш во месецот.

12

13

Извиткајте ги трепките. Користете специјален извиткувач што навистина ќе ви ги отвори очите.

Освежете ја шминката. Многу шминка е еднакво на никаков ефект. Користете единствено неутрални нијанси.

10

Одете во кревет еден час порано. Кога сте добро наспани избегнувате појава на подочници, флеки или пропаднати очни капаци.

14

Смејте се често!

15

Најлесниот начин лицето да ви изгледа помладо? Три збора - носете помалку шминка! Соберете ја косата во опавче или пак суптилен кок собраната коса ќе ви истакне цртите.

19

16

Сменете го патецот на косата. Доколку постојано ја носите косата на иста страна побрзо ви станува седа. Промената на патецот ќе ви го зголеми и волуменот.

17

Извлечете светли прамени по должината на косата. Ќе изгледате блескаво а косата ќе ви сјае.

18

Palette Intensive Color Creme боја за коса 135 ден.

Потшишајте шишки. Инстант промена што ќе ви го смени стајлингот.


e w j a b y л c u м з a P

розово

UNIQUEFASHION

врати и дека ќе ви ја н е јт а ув р е В . ја нцеза вата бо о вистинска при к а к Блеснете во розо те а ув в ст ув е ќе се ч свежината, а ви Accessoires ланче 590 ден

Tally Weijl очила за сонце 499 ден

Springfield фустан 2.190 ден

Adam's Shoes сандали 5.990 ден

Springfield ремен 1.090 ден

KARA обетки 99 ден

Vasidora фустан 1.330 ден

Miss Sixty сандали 5.090 ден

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 73


e w j a д e Uзг л

UNIQUEFASHION

тренди

удобно и чувствувајте асе а сезона, а ни ов Тие се најмодер ои попрво да се к за те е а зн е н вие ете и уживајте. н д е гл о П . те и уч одл

Shoe Art сандали 2.950 ден Shoe Art сандали 4.490 ден

Bata римјанки 2.900 ден Springfield сандали 2.990 ден

Chevignon римјанки 1.990 ден

Shoe Art сандали 2.950 ден

Bata римјанки 2.840 ден Tally Weijl римјанки 1.699 ден

Chevignon сандали 2.990 ден Bata сандали 2.330 ден KARA чанта 799 ден

Mango чанта 1.450 ден Vasidora чанта 1.640 ден

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 79


UNIQUEFASHION

Extreme Intimo пижами 1.600 ден Accessoires ланче 930 ден

Mango очила за сонце 870 ден

Mango панталони 990 ден

Calliope шешир 499 ден

Accessoires венче 500 ден

Marella очила за сонце 2.990 ден

Killah сандали 4.290 ден

Adam's Shoes сандали 1.990 ден

 ЈУЛИ 2010 UNIQUЕ 8 1


Што имаат заедничко овие слики? Мал, тесен простор, сам по себе доволно возбудлив за секс. Кога на сето тоа ќе го додадете и моментот дека треба да се одвива јавно, е тогаш ја имате вистинската комбинација. Бидете внимателни да не завршите фатени на дело, па наместо со задоволство да се соочите со срам, или уште полошо казна. Испланирајте ја средбата до најситниот детаљ. Ако се одлучите за лифт, запазете го времето. Нека биде тоа попладне кога фреквенцијата на луѓе е најмала. За автомобилски секс доволна е шума надвор од градот; искористете го домашниот плакар; осигурајте се дека јавниот тоалет има клуч.

2

како до... o b м a з a г p O aд pawн u

м ewpu к b

Потпрете го на ѕидот и почнете да го соблекувате. Не заборавајте, немате многу време на располагање. Нека не ве исплаши тропањето од другата страна на вратата, тоа нека го забрза вашиот сексуален адреналин.

Со рацете потпрете се на мијалникот. Огледалото ќе ви помогне да му дадете длабочина на самиот чин. Вашите воздишки и уживање ќе бидат на тапет.

Имате на располагање три ѕида на лифтот, сосема доволно за да не ве фати клаустрофобија. Одете на сигурна варијанта, кажете му да ве крене и да ве потпре на ѕидот. Не мора да се соблекувате од глава до пети. Тој доволно е да ги спушти панталоните, а вие да ги симнете гаќичките.

Пред да почнете да се соблекувате испитајте го лифтот, погледнете во ќошевите да не се крие некоја камера.

Спуштете го капакот од веце – шолјата, замолете го да седне. Пред да се качите врз него, чучнете на колена и пружете му орално задоволство.

Искористете го копчето за заглавување на лифтот за да не мора да го бркате оргазмот.

Ако во вашата зграда има стар лифт, тогаш стиснете ги сите копчиња за да осигурате долгооо возење.

Заборавете на секс на под, доволно е што е јавно не мора да биде и валкано.

88 UNIQUEЈУЛИ 2010

Што да облечете?

со еден потег ќе се Лесно парталче што о тело. Ваквото тенк слизне од вашето е. о само да го кренет фустанче е доволн


с л е д н и о т

6 женски грешки за време на сексот

м е с е ц

33

што се и т о б ера јка тр о в е д и која аправ н ги ба да рак пред б

Канцелариски непријатели

Како работата влијае на вашето здравје?

Најлошиот состанок во вашиот живот

Како да го препознаете? Зошто вашата диета не функционира? 

новото издание во продажба од 10.08.2010 98 UNIQUEЈУЛИ 2010


UNIQUE

Life

Како да ги зголемите шансите за бебе? Одбрана исхрана, тајминг и сексуална техника – 3 фактори од кои зависи бременоста.

I поглавје - ИСХРАНА

Познато е дека храната и љубовта се стари пријатели, но нејасно останува прашањето: Дали начинот на исхрана влијае на зачнувањето бебе? Храната како поттикнувач на бременоста, ја користеле и најстарите цивилизации. Идните мајки, практикувале да јадат кромид и лути пиперчиња за да ја забрзаат циркулацијата и да создадат идеалните температурни услови за зачнување. Во поново време, бабите велат да трикот лежи во чаша ракија пред секс. Денес, кога е познато влијанието на секој поединечен плод од лушпата до семето, не е тешко да се направи конкретно мени за сите жени што планираат да станат мајки. Во едно можете да бидете сигурни, со гладување не се постигнува ништо. Строгата диета ги топи килограмите, но негативно влијае врз процесот на овулација кај жените и продуцирањето сперма кај мажите. Истото важи и за неконтролираното внесување храна. Што значи потребен е баланс. НАУЧНИ ПРАВИЛА ЗА МАЖИТЕ: • Храна што 100% влијае на зголемување на плодноста се остригите. Не дека тие имаат некоја посебна моќ, туку тајната лежи во количеството цинк со кој располагаат. Адекватната количина цинк е клучна за одржување на оптимален волумен на семето и тестостерон кај мажите. • Научниците од универзитетот King Saud од Судиска Арабија, открија дека витаминот Е драматично го подобрува потенцијалот и мобилноста на спермата. • Научниците од универзитетот во Винсконсин велат дека 1000 мг. калциум и 0.01 мг. витамин Д на дневна база, ја подобрува плодноста кај мажите. 102 UNIQUEЈУЛИ 2010

Здравствени правила: • Секој ден, мажите треба да внесуваат 15 мг. цинк. • Секој ден, мажите треба да внесуваат НАУЧНИ ПРАВИЛА 1000 мг. калциум. ЗА ЖЕНИТЕ: • И мажите и жените треба да јадат • Кај жените, дури и најмалата доза на храна богата со витамин Е (маслиново алкохол може да ја намали плодноста. масло и пченични никулци). Алкохолот, во било која количина, го • И мажите и жените треба да спречил зачнувањето кај 50% од жениизбегнуваат кофеин, алкохол те. и цигари. • Пиењето кафе, повеќе од една шолја на ден, се покажало дека има мали негативни ефекти врз жените. Но, истото не важи за мажите, кафето ја подобрува подлеку послаби ефекти. Но, има и такви што вижноста на сперматозоидите. Затоа, пред ја намалуваат активноста на природниот да го поканите во спалната, почестете го со естроген. Се поголем број докази укажувашолја кафе. Така ќе остане буден, а неговите ат на тоа дека овие фотоестрогени им попливачи ќе добијат сила. магаат на жените полесно да ги поднесат симптомите на менопаузата истовремено Во последните неколку години, се крена спречувајќи растење на канцерогените голема врева околу сојата и нејзиното клетки. Единствено, екстремно високите влијание врз процесот на зачнување. Сојата нивоа на соини протеини може да напраи тофуто се одличен извор на протеини, исват штета бидејќи негативно влијаат на клучително важни за идните мајки. Храната плодноста и кај двата пола. на база на соја содржи растителен естроген, познат како фотоестроген. Ваквите фотоII поглавје – ОВУЛАЦИЈА естрогени стасуваат во организмот во разГинеколозите се едногласни, овулацијата лични форми и имаат различно влијание. има решавачка улога во забременувањето. Некои од нив функционираат на сличен Таа претставува специфична фаза од начин како и природниот естроген, но со даменструалниот циклус, кога жената е


Солена закуска за било кој дел од денот

ни Потребки: состој дли

а ну сам кетчињ • 2 па лажички су р те и у л п а н м •2 топе олја с • ½ ш 1 марула лба • по же ромид ково масло к д а л •м еленчу ов оцет олја з к • ¾ ш олја јабол еќер ш ел ш •¼ б ја сос л о • ½ ш лажици соја ми де ни а е б п у и с н пе •2 лја лу • 1 шо

Азиска салата со соја сос

Начин на приготвување: - Во мал сад на ниска температура загрејте ги нудлите, бадемите и сусамот заедно со топениот путер или маргарин. Кога ќе добијат кафена боја, тргнете го садот на страна и оставете да се излади - Во друг сад ставете го зеленчуковото масло, шеќерот и оцетот и оставете ги да вријат 1 минута. Откако ќе се олади, додадете го соја сосот - Во сад за салата истурете ја претходно исечканата марула и младиот кромид. Додадете ја смесата со нудлите, а одозгора истурете го сосот со соја - Послужете

30 минути

Потребно време за подготовка: Калории:

309

106 UNIQUEЈУЛИ 2010


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

Unique Magazine 08 (Јули 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Unique Magazine 08 (Јули 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Advertisement