Page 1

топ 6

аеробик

вежби со

тегови

Вистинска приказна:

Од згоден доктор до бездушен убиец

9 771857 682008

13


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Дeкeмвpи 2010 Clinique Fresh Bloom Blush руменило 3.044 ден.

90

Руменило за секој облик на лице

Accessorize грејачи за уши 1.290 ден.

Одам на ВИКЕНД!

younique

Реалност

10 Start Up вести

102 Пронајдете го својот мир

18

Вашиот месечен хороскоп

Најдобра Од згоден доктор до бездушен убиец Што го натера Philip Markoff да си го одземе животот? 28 Kim Kardashian „Ја изгубив невиноста на 14 години“ 32 Откачи, легни или ожени?

26

77

38

Calzedonia чорапи 750 ден.

Jake Gyllenhaal „Ги почитувам aктерите кои се посветуваат подеднакво на љубовта и работата“

Во неговиот ум

Во светот на бес и лудило

104 „Мојот свршеник почина на денот на свадбата“

Living 111 Како да забремените токму кога ќе посакате?

112 Мојот доктор само молчи и ги гризе усните. Што значи тоа?

120 Ја сакаме оваа новогодишна трпеза!

Jake Gyllenhaa Детска невиност и мажествено размислување во едно 41 Машки исповеди Робин Худ не е во мода 46 Немате работа? Тоа не е причина да не ја прославите Новата година

38

Самодоверба 52 Интервју со домашно лице Ева Нединковска

56 Каде ќе бидете за десет години? 58 Не чепкајте го буџетот на најдобрата пријателка!

fashion 60 Моден едиторијал 61 Валкано и секси Накитот и долната облека се неодолива комбинација

ти & Тој 100 Психологијата на сексот

16

Jennifer Lopez


Jessica Biel во црвен долг проѕирен фустан. Секси !

Kate Bosworth нежна како од бајка Nicole Kidman како сирена, одлична комбинација на шминка и фризура

Nicole Richie младешки и необично

Mena Suvari поинаква од вообичаеното

Penelope Cruz во долга бордо тоалета која потполно соодветствува на нејзиниот стил

Rachel Taylor во тоалета во која наликува на грчка божица

Што носат кога вистински

сакаат да се

дотераат? Jennifer Love Hewitt

Освен задолжителните долги тоалети, девојките од Холивуд и за најсвечените пригоди знаат да се облечат во секси мини здолниште што мами погледи.

Jessica Alba неодолива како и секогаш 14 UNIQUE ДЕКЕМВРИ 2010

Еве како тие одбраа да изгледаат секси и елегантно во исто време

Emma Stone носи интересен фустан на едно рамо


Uniquescope

вашиот месечен

хороскоп!

ДЕКЕМВРИ

овен (20.03 - 19.04)

БИК (20.04 – 20.05)

БЛИЗНАЦИ (21.05 – 20.06)

РАК (21.06 – 22.07)

вага (23.09 – 22.10)

СКОРПИЈА (23.10 – 22.11)

Се враќаат старите теми поврзани со разликите помеѓу вас и партнерот. За да не западнете во емоционална криза, размислете колку можете да излезете на крај со нив. Не префрлајте ја цела вина на него. Конструктивниот разговор е единствениот спас. Работното место ќе ви донесе отворање на нови перспективи. Обврските ќе ги завршувате со голем ентузијазам, а тоа поволно ќе се одрази и на здравјето.

Јарец

(22.12-19.01) Ќе бидете ладна во комуникацијата со партнерот, за ваша среќа тоа ќе помине незабележано. Ќе имате одредени прашања, но тоа нема претерано да ве мачи. Ќе ја искористите фантазијата за да ја надоместите евентуалната празнина и моменталната отуѓеност. Вашата работа ќе подразбира соработка со луѓе, а тоа нема да ви оди од рака. Нема да му се израдувате ниту на работното патување, тоа ќе ви донесе дополнителен стрес.

Лав (23.07 - 22.08)

Анализирањето на врската нема да ве направи посреќни, затоа не гушете го партнерот. Препуштете им се на интимните моменти за да го повратите ведриот дух и да сфатите дека сепак сте заљубени повеќе отколку што мислите. Способноста за комуницирање и трудот ќе се покажат како успешна комбинација овој месец. И покрај компликациите, вие ќе знаете како да се поставите во секоја ситуација. Време е да поработите на вашата релаксација!

стрелец (23.11 – 21.12)

Првата недела од месецот, ќе ја поминете во дилема дали да се впуштите во љубовно искушение и да направите нешто недозволиво, тајно. Можеби треба да седнете и да разговарате со најдобрата пријателка, често емоциите си поигруваат со здравиот разум. На работата ќе нема крај, но тоа не значи дека треба да заборавите на вашето здравје. Ќе морате да најдете време за убаво да се наспиете.

ДЕВИЦА (23.08 – 22.09)

После подолго време, за прв пат нема да ви биде јасно како стојат работите во врската и како се чувствува партнерот. Со не толку мудри прашања, ќе се обидете да дојдете до одговорот. Одолејте им на бурните расправии и по секоја цена контролирајте ги вашите потези. Слободните ќе бидат помалку разочарани од фактот што нема да можат да ја најдат својата сродна душа, затоа посветете и се на кариерата.

водолија (20.01 – 18.02)

Вие ќе се чувствувате одлично во врската, но тоа не важи и за партнерот. Обидете се да дознаете што е проблемот, но не навлегувајте во длабоки дискусии бидејќи резултатот секогаш ќе биде кавга. Слободните нека не ѝ затвораат врата на љубовта бидејќи месецов е одличен за започнување нешто сериозно. Како што поминува месецот, така ќе се чувствувате подобро и подобро.

Месецот и тоа како ќе биде специфичен, од една страна ќе бидете склони да пружите многу љубов и да се задоволувате со малку, а од друга страна често ќе се карате. Бидете промислени, стрпливи и толерантни во односите со пријателите, особено со родителите. Некои од колегите на работа може да ве провоцираат, па дури и да ве повикаат на вербален дуел. Воздржете се од било каква реакција бидејќи не ви се пишува добро.

Месецот пред вас, слободно можете да го наречете месец на љубовни авантури кои овој пат ќе добијат нешто подлабока димензија. Ќе бидете среќни што конечно налетавте на човек со кој можете да муабетите со часови. Љубовниот занес, негативно ќе се одрази на работата, во смисла ќе се соочите со намалена концентрација и желба за напредок. Внимавајте да не ги испуштите ретките шанси за да се докажете. Почнете да се храните здраво.

Риби (19.02 – 19.03)

Ќе се обидете да го актуализирате љубовното прашање, но нема брзо да дојдете до одговор. Подобро е месецов да заборавите на сѐ што е поврзано со љубов, секс, врски. Фокусирајте се на дружење со пријателите и забава. Месецот ќе биде одличен за оние кои се занимаваат со креативна работа или педагогија. Но, оние чија работа подразбира услужна дејност, нека се подготват за голем стрес.

Ќе тргнете во љубовна потрага, но без резултати. Неуспехот ќе се должи на вашата опсесија со минатото кое и самите знаете дека нема да се врати. Не форсирајте се, можеби се уште не дошол час да им кажете крај на забавите со пријателките. Финансиската ситуација, полека, но сигурно ќе почне да ви создава главоболки. Можеби е подобро да оставите некој друг да води сметка за вашите пари, бидејќи вие едноставно не знаете за стоп.

Можно е да западнете во маратонВашите особини... ско емотивна – филозофска расРаботи кои ги мразат: права со партнерот чиј крај нема Да се откажуваат, викање да го видите до крајот на месецот. на јавни места, грешки од Незгодно е тоа што овој пат вие сте невнимание, да патуваат без водич. на обвинителната клупа. Доколку Можете да ги најдете: успеете да го пребродите Како поминуваат квалитетно време со периодот, следниот месец семејството, како опседнато работат ве очекува вистинска љубовна на некој проект, како режираат некој долгометражен филм. идила. Ќе сакате да покажете што Скриена желба: знаете, но ќе немате прилика за тоа. Да им бидат задоволени Вежбајте како да не паѓате на просите потреби! вокации, ќе ги има многу на број.

Celebrity стрелци: Orlando Bloom, 13 јануари, 1977. Kate Bosworth, 2 јануари, 1983. Sienna Miller, 28 декември, 1981. Kate Moss, 16 јануари, 1974. Jude Law, 29 декември, 1972. Vanessa Paradis, 22 декември, 1972.

18 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Во љубовта, работите нема да одат како подмачкани. Ситните расправии ќе ве натераат да размислите колку партнерот ви одговара како карактер. Одговорот е во вашата глава, но не дозволувајте обичниот флерт да ве понесе на погрешен пат. Слободните ќе имаат прилика да се дружат со извонредна личност и да почнат нешто сериозно. Неопходно е да балансирате со обврските ако сакате да го сочувате организмот. Имунитетот ви е намален.


UNIQUEРЕАЛНОСТ

Приказната што го потресе светот

Од згоден доктор

до бездушен убиец Ова е приказната што го потресе светот – Megan McAllister и Philip Markoff биле совршена двојка, но само 4 месеци пред нивната свадба Philip бил осуден за убиство.

M

egan Mc Allister засекогаш ќе памети еден датум - 14 август, 2009. На тој ден, минатата година, Megan требала да стапи во брак со своето момче и колега на медицинскиот факултет, 23годишниот Philip Markoff. Една година подоцна, на истиот ден, наместо да слават годишнина, Markoff бил во затвор и чекал на своето судење за убиство, киднапирање и кражба. Но, не ја дочекал пресудата; се опкружил со фотографии од Megan, си го пресекол вратот и вените, го испишал името на својата девојка по ѕидовите на ќелијата и се задушил врзувајќи пластично ќесе на главата. Неговото тело било пронајдено следното утро. Што тргнало наопаку? Philip (како што пренесува британски Glamour) бил познат како згодното, младо момче со надежи и амбиции да стане доктор, а бил запишан и на едно од најпрестижните американски медицински училишта. Таму ја сретнал Megan, девојката која подоцна ќе ја побара за жена. „Волонтиравме во салата за итни случаи во медицинскиот центар, и цели два месеци се дружевме и работевме, пред да излеземе на состанок на 11 ноември, 2005“, - вели Megan. Нејзините пријатели велат дека била заљубена до уши во Philip, а љубовта и била возвратена. Во ниту еден момент не забележале дека нешто чудно се случува или дека Markoff во себе крие сосем поразлична личност.

26 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Morgan Houston, која денес има 25 години, била првата што прозборела за вистинското лице на Markoff. Според нејзината изјава, таа и Markoff биле на гости во домот на нивни заеднички пријател, тој и се прикрал одзади и се обидел да ја бутне во спалната. „Бев загрижена затоа што тоа го направи со сила, никогаш не му дадов знак дека ми се допаѓа и дека сакам да бидеме повеќе од пријатели“, стои во изјавата на Morgan. „Не можев да го оттргнам од себе и почнав да врескам; за среќа еден од моите пријатели дотрча и го бутна на страна.“ Morgan не го пријавила овој случај во полиција. Во меѓувреме, Markoff се обидувал да води нормален живот, па се свршил со Megan. Го примиле на универзитетот за медицина во Бостон, а почнале да живеат заедно со Megan во стан за кој плаќале 1400 долари месечно. Тогаш започнал хоророт. На 10-ти април 2009, Trisha Leffler, објавила оглас на craigslist.com нудејќи масерски услуги. Имала закажано средба во блискиот хотел со непознат маж. Но, само што влегла во собата мажот и ја затворил устата и ја врзал за вратата. Тоа што успеал да земе била дебитната картичка на Trisha и 800 долари. „Ја затворив вратата и го видов него зад неа. Го извлече пиштолот а јас му реков дека може да земе што сака, само да си замине“, раскажува Trisha.


НАЖЕНСКИНАЧИН

Женети дома,

но не и во град!

Тазе татковците се жалат дека се тсекогаш сум се запоставени, дури прашувала дали делуваат и помалку луѓето го сфаќаат љубоморни, но тоа не им значењето на вендава за право да побараат чалната церемонија во црква? . утеха во друга жена Мене повеќе ми делува дека Зарем за што постои сите зјапаат по тавани, а младонајдобриот женецот и невестата се молат што пријател? побрзо да дојдат до стол. Следниот

О

Мажите почнаа да лажат и дека не се во брак

пат кога ќе појдете на венчавка во црква, внимателно сослушајте го попот и што е поважно потрудете се сериозно да ги почитувате заветите што сте ги дале пред Бога. И сега сигурно се чудите што ми стана со проповедиве? Ветувам дека ќе ви стане јасно. Не знам кој датум беше, но знам дека беше петок. Претходниот ден, во редакција ни стигна покана за промоција на парфем во петок навечер. Се нафатив јас да одам, но за да не малтретирам некоја од колешките да ме придружува, ја викнав другарка ми. За неа ви зборував минатиот пат, за тоа како момците ѝ земаат број и не ѝ се јавуваат. Скромно дотерани се појавивме таму, а не дочекаа културни луѓе и позитивни насмевки. Морам да признам дека добро ни дојде белото винце што го служеа, се чукнавме со чашите и коментиравме дека не можевме да налетаме на поелитно загревање за вечерта. Не планиравме да си одиме дома после промоцијата, останатите пријателки не чекаа во базата – станот на другарка ми што живее во центар. Кога и да останеме шворц, таа како сирачиња не прибира кај неа, иако другиот ден знае дека ќе си мие куп чаши. Но, да се вратиме на атмосферата на промоцијата. После четириесет минути мешање со народ, ни здодеа и сакавме што побрзо да испариме од таму. Таман кога решивме да го скршиме мразот и да бидеме првите што ќе си заминат, ни се приближи еден доста висок и згоден дечко. Ако ви кажам дека му бев до папокот, мислам дека ќе ви стане јасно за колкава висина ви зборувам. Веднаш си помислив: „Ти си печен за другарка ми.“ Знаете и таа е доста висока, барем за наши стандарди. Се поздравивме, наздравивме, а моите претчувства по кој знае кој пат не ме изневерија. Дечкото не можеше поочигледно да ја покаже својата наклонетост кон другарка ми. Веднаш дојде до промена на Ивана Попоска - Уредник во UNIQUE

36 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

следете ме на Twitter.com/ivana_poposka

планот, јас се повлеков кај колешките, од останатите медиуми, за да им оставам простор. По дваесетина минути, дојдоа до кај мене и ми предложија да појдеме некаде на пијачка бидејќи и онака беше премногу рано за во диско. Намигнувањето на другарка ми значеше: „Смисли некаков изговор и губи се од тука.“ А, има ли подобар начин од тоа да се извадите со работа, верувајте дека не! Им објаснив дека ме чекаат уште настани што морам да ги покријам и дека ако завршам порано ќе ги побарам. Ми одеше да трчам до станот каде беа собрани останатите другарки, среќа беше близу. Им раскажав што се случило и завршив со мислата: „Ако овој ѝ се јави, пак ќе ја ставам во колумна.“ Така и би. Наредниот ден специјално организиравме кафе, за да ни раскаже како си поминала. Да бидам кратка: одличен муабет, бакнежи, прегратки и испраќање до дома. На крај испадна дека дечкото бил и познат, но ете колку ние жените се разбираме во спорт. Бил кошаркар, кој моментално игра за Црна Гора. Другаркиве вриснаа и веднаш почнаа да го бараат на Facebook. Дојде моментот кога ќе ве вратам на почетокот на сторијава, пораката за почитување на заветите му ја упатувам на Господинот кошаркар кој испадна дека е женет и има две ќерки. Бидејќи не сум дрска по природа, нема да го откријам неговото име. Дали мажите лажат за брачниот статус за да легнат нешто на страна? Очигледно дека да, но зошто воопшто се јавува таа потреба? Првите години од брак треба да наликуваат на меден месец, што останува за во иднина ако почнеме да изневеруваме на старт. Велат дека кога жената ќе роди дете, мажот паѓа на второ место на листата позната како - Најважните луѓе во мојот живот. Тазе татковците се жалат дека се запоставени, дури делуваат и помалку љубоморни, но тоа не им дава за право да побараат утеха во друга жена. Зарем за што постои најдобриот пријател? Што ќе се случи со светов ако жените решат да ги бојкотираат улогите сопруга и мајка? Тутнете му го детето, тој има потполно иста одговорност за него како и вие. Сега излезете си со пријателките... и дојде делот кога ќе треба да се впуштите во заводничка игра. Но, не сте тоа вие, сето ова е само фантазија и глума. Дали ова значи дека треба намерно да бараме постари мажи за да не налетаме на некој недозреан или тие се бетер? Дали поради мајчинската одговорност треба да заборавиме на љубомората и правото да знаеме што прави сопругот додека ние го доиме детето? 


Jake

Gyllenhaal Не е лесно да сте на негово место; особено сега кога Jake почна да ја добива славата што ја заслужува. Згоден, посакуван, успешен и талентиран, Jake е совршен микс од неодолива мажественост и детска искреност.

Поранешни девојки:

Isabel Lucas, Reese Whiterspoon, Kirsten Dunst 38 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010


Jak e

Gy

: ) ВОЗРАСТ , 1980 и р в декем : 30 (19 ПРОФЕСИЈА р акте : СТАТУС : ОД sНЕГО 10) 0 2 ( ug ЛЕДНО е her Dr ПОС nd Ot a e ид им v o в L о г е : Ка де ќследно 10)

nh a lle

al

{ { Nailed

(20

„ГИ ПОЧИТУВАМ АКТЕРИТЕ кОИ СЕ пОСВЕТУВААТ

ПОДЕДНАКВО НА ЉУБОВТА И

РАБОТАТА“

Love & Other Drugs е речиси како два филмови во еден – границата помеѓу откаченото и сериозното е премногу тенка. Се согласуваш ли со ова тврдење?

Луѓето имаат навика да ги класифицираат филмовите и да им одредуваат жанрови; комедија, драма, романтична комедија... Јас би рекол дека еден единствен ден во животот е исполнет со многу различни емоции, а ситуацијата е слична и во овој филм. Ликот што отпрвин ќе ве насмее, подоцна може да ве трогне или растажи. Добро е што јас и сите оста-

нати актери во овој филм сакаме да си поигруваме со границата помеѓу тие две работи. Така се создаваат навистина добри филмови.

Тогаш, како би го класифицирал Love & Other Drugs?

Не би рекол дека се работи за романтична комедија, поправилно е да го наречам емоционална комедија. Мора да инвестирате; мора да го зголемите влогот. Сте избројале ли колку неквалитетни романтични комедии се прикажуваат во кино – салите низ светот? Мислам дека луѓето веќе се изморија од нив, па затоа со овој

филм сакавме да ја вратиме почитта кон овој жанр.

Со Anne работевте заедно и порано, а во Love & Other Drugs нејзиниот лик, Maggie, боледува од Паркинсова болест. Има една секс - сцена каде нејзината рака трепери и е толку добро изведена што се чини дека ќе биде кандидат за Оскар наредната година.

Не сакам да звучам како ветеран затоа што не сум, но ова го работам веќе 15 години. Anne е прекрасна актерка и сигурен сум дека не би се согласила да снима ако  СЕПТЕМВРИ  ДЕКЕМВРИ2010 2010 UNIQUЕ UNIQUЕ39 39


Extreme Intimo гаќи: 390 ден.

сецот. омче на ме ови за да м о т е ш а н ме за ите усл И дојде вре ки ги исполнуваше с можност да с е о Велко Рист титула, а вие ќе имат зглед преку и а ја добие та е на неговиот жежок иот ѕид ќе т а а в в . у .. ш се насит токму така т календар за 2011, , а Д . а н и д че. о нашио целата го имензија с ра, е ова згодно мом д а в о н е и доб азби актер, се р а главниот

о к л ВРеистоски

 ДЕКЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 4 3


Дали фактот што си модел ја тера околината да те доживее како метросексуалец? Дали тоа го сметаш за навреда или комплимент?

Ако тоа ми го каже жена, секако дека го сметам за комплимент. Но, ако ми го каже маж, не би рекол дека е комплимент. Сепак, ако не му смета на Бекам да го доживуваат на тој начин, зошто би ми сметало мене?

Intimissimi боксерки: 890 ден.

Можеби имаш посебен ритуал на средување кога треба да излезеш со девојка? Сподели го со нас.

Немам некој посебен ритуал, но секогаш сакам да сум среден; косата мора да изгледа добро, сакам да носам добар парфем и се разбира во гардеробата да бидам тип топ. Тогаш имам најмногу самодоверба.

Наброј неколку предности што ти ги донела професијата модел и неколку недостатоци.

Предностите се очигледни - секогаш се дружите со убави луѓе, интелектуален свет, стекнувате нови познанства и нови можности, добивате популарност, патувате... Недостатоци има, но многу помалку па не ми паѓа нешто конкретно на памет. Во секој случај имам позитивно мислење за оваа професија.

44 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Модел: Велко Ристоски / Фотограф: Марко Маркоски / Локација: Queen's Hotel


2011 јануари

С Н П В С Ч П С Н П В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 В СЧ П С НП В С Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

февруари П

С

Н

П

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

март

В С Ч П С Н П В С Ч

П

С

Н

П

В

С Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 П С Н П В С Ч П С Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

април Ч

П

С

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

мај

НП В С Ч П С Н П В С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 С Ч П С Н П В С Ч П

С

Н

П

В

С Ч

П

С Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

јуни С

Ч

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


2011 јули

П С Н П В С Ч П С Н

П В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 П В С Ч П С Н П В С

Ч

П

С

Н П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

АВГУСТ П

В

С

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

септември

Ч П С Н П В С Ч П С

Н

П

В

С Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 С Н П В С Ч П С Н П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

октомври С

Ч

П

С

Н

П

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

НОЕМВРИ

В С Ч П С Н П В С Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

П

В

с

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Ч ПС Н П В С Ч П С

Н П

В

С Ч

П

С

Н

П

В

С

Ч

П

С

Н

ДЕКЕМВРИ

П

В

С

Ч

п

с

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Барате добар филм?

Погледнете ги предлозите на Unique! 18 comidas

Главни улоги:

Luis Tosar, Federico Pérez Rey, Milan Tocinovski

Жанр: Комедија

Премиера:

25 декември, 2010

Земја на потекло: Шпанија

Biutiful

Главни улоги:

Javier Bardem, Maricel Álvarez

Жанр: Драма

Премиера:

20 октомври, 2010

Земја на потекло: Шпанија

Certified Copy

Главни улоги:

Juliette Binoche, William Shimell

Жанр: Драма

Премиера:

19 октомври, 2010

Земја на потекло: Франција

50 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

„18 comidas (18 оброци) е сложувалка; филм направен од повеќе приказни чија заедничка карактеристика е моментот на случување – за време на јадење. Зошто? Затоа што храната е вкусна, суштинска за животот, а како најважно, затоа што луѓето ја користат како изговор да се видат и поврзат едни со други. “ Вака Jorge Coira, мајсторот на ова ремек- дело, го објаснува искуството зад својот последен филм. Оние кои обрнаа внимание на екипата што работеше на овој филм, можеби го забележаа името на еден од нашите актери чие време доп-

рва доаѓа. Милан Тоциновски е познат по своите улоги во „Превртено“ и „Како убив светец“, а своето место го најде и во „18 comidas“. Сосема заслужено, талентираниот Тоциновски доби награда за најдобар актер на Сараевскиот филмски фестивал во 2006 година, а „18 comidas“ е предизвик што се надеваме дека ќе му донесе европска, па и светска слава. Овој шпански проект веќе доби три награди: награда од публика, награда од специјално жири и награда за каст на интернационалниот филмски фестивал што се одржува во Оренс, Шпанија.

Biutiful во себе крие длабока причина зошто треба да го погледнете, но за почеток доволно е да кажеме дека главниот лик му припадна на исклучителниот Javier Bardem. Во центарот на приказната е токму тој, Uxbal, обичен човек со вообичаени обврски и задолженија, меѓу кои најголема е грижата за своите две деца. Но, ако погледнете подлабоко, ќе забележите дека во неговиот живот не се е така едноставно. Uxbal е депресивен и неморален, неодамна разведен и без речиси никаков извор на средства за егзистенција.

Работите се влошуваат во моментот кога ќе дознае дека боледува од рак, а единствено неговата ќерка чувствува дека тој наскоро ќе ги напушти. Иако изгледа дека филмот отсликува бескрајна депресија, последните 30 минути даваат надеж дека коцките ќе се наместат правилно. Изведбата на Bardem е брилијантна, а неговата улога во овој филм повеќе од моќна и дефинитивно вредна за Оскар. Којзнае, можеби ќе ја освои својата втора статуетка следната година.

James Miller (William Shimell) е писател во посета на Италија со цел да зборува за својата нова книга посветена на оригиналноста во уметноста. Таа (не се споменува име, а улогата и припадна на Juliette Binoche) по потекло е французинка и е фасцинирана од работата на James. Бидејќи е сопственик на галерија, таа и James наоѓаат многу заеднички теми на разговор и наскоро нивната дружба прераснува во романса.

Но, тогаш некои работи ќе се кажат, некои ќе се премолчат. Двајцата се толку спротивни карактери: таа е динамична, избувлива, дива; тој е ранлив, тивок и умен. Голем дел од приказната се раскажува во прво лице, со цел поблизу да се почувствува нивниот свет, нивните емоции. Certified Copy е интелигентен приказ на љубовта помеѓу двајца што секако ќе ве поттикне на дебата откако ќе го погледнете.


TerraNova фустан 999 ден. Koton бунда 4.390 ден. Calzedonia чорапи 750 ден. Adam’s Shoes чизми 2.700 ден. Accessoires ракавици 1.690 ден.

Кремасто

и топло Вие сте дама и никој ништо не ви може. На нежноста и нема крај, а сексапилот полека ги полудува сите околу вас. Речиси како во бајка...


Mango кошула 4.290 ден. Mango панаталони 2.990 ден. Calzedonia хулахопки 750 ден. Adam’s Shoes балетанки 2.290 ден. Accessoires обетки 560 ден.


Intimissimi градник 1.990 ден. Intimissimi гаќи 990 ден. Accessorize кратко ланче 1.290 ден. Десна рака: Accessoires ланче 1.290 ден. Accessorize чанта 2.900 ден. Accessorize златен прстен 490 ден. Mango жолт прстен 1.190 ден. Accessorize love прстен 650 ден. Лева рака: Accessorize прстен 790 ден. Accessorize комплет сино – златни алки 1.150 ден. Accessoires алка со привезоци 870 ден. Accessoires алка крупни топки 870 ден. Accessorize алка ситни топки 790 ден.

68 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Lisca корсет 3.029 ден. Lisca гаќи 1.069 ден. Doca ланче 970 ден. Десна рака: Accessorize чанта 2.600 ден. Mango прстен 1.190 ден. Mango сива алка 1.190 ден. Accessoires комплет алки 870 ден. Лева рака: Accessoires прстен 870 ден. Mango црвена алка 1.190 ден. Accessoires мала црвена алка 300 ден. Accessoires комплет алки 670 ден.

Модел: Мартина Ристеска / Шминка и фризура: Студио Диенси / Шминкано со: Bourjois / Фотограф: Марко Маркоски


Fashion

U n i que

December

1 Liu Jo чевли 19.890 ден. / 2 Miss Sixty чанта 3.490 ден. / 3 Swarovski ланче 6.190 ден.


UNIQUEFashion

KARA кошула 1.790 ден.

Swan Shoes чевли 2.690 ден.

Happening кардиган 1.349 ден. Il Cammino чанта 700 ден.

Calliope ремен 399 ден.

Kaкo

чоколадо Кафената боја во сите нијанси потсетува на чоколадо. Изгледајте и вие така слатко и неодоливо

Calliope здолниште 999 ден.

Happening фустан 2.599 ден.

Il Cammino чизми 2.850 ден. Calliope џемпер 999 ден.

Accessoires грејачи за уши 830 ден.

Doca чанта 2.190 ден.

Swan Shoes чизми 4.500 ден.

 ДЕКЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 79


unique

ви подарува датоци

...модни до Accessorize ланче

Accessoires греjачи за уши

Calzedonia грејачи

Extreme Intimo долен веш

Doca чанта

Doca паричник

Оxette привезок

Avon Margot ланче и aлка

Doca чанта

Il Cammino чизми

Avon Violet чанта и паричник

Оxette обетки

 ДЕКЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 8 1


Party трикови и ретро

Испробајте ги овие мејкап потези за да привлечете сечие око на најлудата ноќ

ФРИЗУРИ

Виолетова, сива, црна и златна сен­ ка, се неопходни за да го постигнете овој изглед. Нанесете светло вио­ летова сенка на целиот очен капак, но најмногу на почетокот на окото за да го отворите. Кон средината ставете сива, а на крајот од окото, со­ сема малку од црната сенка. Поради виолетовата подлога, ќе се добие впечаток дека сте нанеле сенка со боја на модра слива. Играјте само со сенки, избегнувајте креон, но за­ тоа потенцирајте ги трепките со два слоја црна маскара. Усните истакнете ги со неутрален сјај. Косата лабаво соберете ја. Важно е шишките да бидат прави, малку поткренати во коренот и слободно нека паѓаат врз едното око. нанесете дискретен слој златна сенка на аркадата.

Party uipuk:

84 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Оцртајте го горниот очен капак со црн туш, но потрудете се линијата да биде што подебела. На почетокот на окото нанесете мат жолта сенка. Ако ова е премногу за вас, засенете го капакот со црно – сребреникава сенка. Долна­ та линија на окото истакнете ја со тем­ но зелен креон. Руменилото нека биде исклучително минимално, а може и да го прескокнете. Кренете го предниот дел од шишките, а врвовите фрлете ги назад. Затегнете ги страните од косата и соберете ги. Пуштениот дел од коса­ та префрлете го на една страна. нанесете црвеникав кар­ мин, со тоа што срдината на усните ќе ја истакнете со јак црвен.

Party uipuk:

Средете го лицето колку што можете повеќе, речиси да нема маана. Долни­ от дел од очниот капак сенчете го со црна сенка, а остатокот од окото нека засвети со златна. Дополнителен слој златна сенка нанесете на самиот спој на окото, напред. Руменилото нека биде портокалово. Не ризикувајте со карминот, употребете розеникав сјај со златен прелив. Горниот дел од ко­ сата поткренете го колку што можете повеќе. Наједноставно ќе биде благо да ја навиткате косата, а потоа да ги приберете прамените со шноли. Шиш­ ките префрлете ги на едната страна, а од другата пуштете еден прамен сло­ бодно да паѓа. сосем малку натопете ја четката во вода, а потоа нанесете црна сенка следејќи ја долната линија на окото.

Party uipuk:


UNIQUEFashion

Модел: Ана Стојановска Liu Jo пелерина 15.890 ден. Rebecca обетка 5.040 ден. Rebecca прстен 9.352 ден.

ois Bourjоч и туш за 550 ден.

Bourjois кармин 585 ден.


UNIQUEFashion

Прашајте ги уредници...

и

мам многу густа коса, лесно ја одржувам без некакви додатоци. Во последните неколку месеци, па може и пола година, мислам дека почна интензивно да опаѓа. Секогаш кога ја мијам, во раката ми остануваат по 6 до 7 влакна што претходно ми се нема случувано. Не знам која е причината и дали е сериозно,но навистина сакам да знам што мислат професионалците.

Даниела: вашиот случај не може да се

смета за сериозен проблем. Опаѓањето на косата во одредени периоди од годината е сосем нормално да се случува интензивно. Косата е составена од белковина наречена кератин. Кератинот го излачуваат фоли­ кулите на влакната сместени во надво­ решниот слој од кожата на главата. Кога фолекулите продуцираат нови влакнени клетки, старите излегуваат на површината на косата. Со други зборови, влакната што ги гледаме не се ништо друго, туку влакна на мртвите клетки на кератинот. Возрасен човек, во просек има 100.000 влакна, а губи околу стотина секој ден. Неколку влакна на чешелот по утринското чешлање, во никој случај не се знак за тревога.

После секој одмор, дома се враќам со нови пеги на носот. Дали постои начин или некоја крема за целосно да ги снема?

Снеже:

поголемиот процент од настана­ тите пеги се од наследна природа, но исто така се појавуваат како резултат на сончево изложување. Под влијание на сончевите зраци, кожата лачи дополнително коли­ чество меланин што визуелно се изразува преку пегите. Кожата со пеги е далеку поосетлива од нормалната и затоа има по­ треба од дополнителна заштита во смисла да користите креми со највисок СПФ фак­ тор. Речиси е невозможно да се ослободите од пегите, а кремите за избелување само може да ја влошат состојбата со кожата. Наједноставно решение е да ги прифатите 88 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Бојана ска Максимов ник моден уред во Unique

Снеже Богатинов ска козметича р

од фризерс козметичкко студио Ди ото енси

Даниела Милеска

фризер од фризерско - козметичкото студио Диенси

Имам многу мали трепки, а се плашам да ставам вештачки бидејќи мислам дека ќе ги изгубам и оние што ги имам. Дали тоа Дали треба да постои разлика помеѓу дневниот и вечерниот пар- е вистина или сум во заблуда? фем. Во последно време луѓето ми Снеже: како и косата така и трепките забележуваат дека мирисам убаво, имаат свој циклус на растење, ако едната но премногу нападно. испадне, друга го зазема нејзиното место.

пегите. Сетете се дека тие од време биле по­ казател за природната убавина кај луѓето.

Бојана: секако дека постои разлика

помеѓу летен и зимски, а и дневен и ноќен парфем. Но, не мора да значи дека вината лежи во тонот на парфемот. Можеби ста­ вате преголема количина. Многу парфем е скоро исто како и лош мирис. За преку ден избегнувајте јаки мириси. Користете парфем со лесна нота или пак пријатна тоалетна вода која не „штипе на нос“ и нема да им пречи на другите. За оваа сезо­ на ви го препорачувам новиот парфем на Givenchy, Play.

Појдов на фризер за да ми направат кадрици со минивал, но не испадна како што јас сакав. Изгледот на мојата коса сега е повеќе од ужас, не личи на ништо, премногу е изгорена и сува, а што е најстрашно воопшто немам кадрици. Кажете ми како можам ова да го поправам?

На работ на трепките се наоѓаат три или четири реда од светли (скоро невидливи) влакненца. Тоа се всушност трепки во нив­ ната прва фаза на растење. Надградбата на трепки нема да ги оштети вашите природни доколку не ги вадите сами. Задолжително појдете на козметичар каде ќе ви ги из­ вадат со помош на специјално средство за вадење на трепки. На овој начин вие ќе ги заштитите оние влакненца што се во фаза на регенерација. Визуелното зголемување и згуснување на природните трепки може да се направи ако пред нанесувањето на маскара, со помош на четка, нанесете пудра во прав врз самите трепки.

Ќе се согласите дека чизмите над колена се особено модерни, но јас се плашам да купам такви чизми бидејќи мислам дека ме скусуваат. Што ме советувате, дали е прифатливо јас да облечам такви чизми?

Даниела: да, се согласувам со вас, сакавте Бојана: вашиот заклучок е на место, волумен и природни кадрици, а добивте само оштетување. Не барајте ја грешката во себе, ако минивалот е соодветно изведен не би требало да добиете контра ефект. Но, не грижете се и за вашата коса има спас. Внимавајте какви препарати нанесувате, најдобра опција ви се оние на природна база. Но, не претерувајте со нивното нанесување бидејќи лесно може да ја презаситите коса­ та, да добиете електрицитет и да предизви­ кате често мрсење. Како за почеток, доволно е само шампон за тенко влакно и маска.

токму како што кажавте, чизмите над колена како да се специјално дизајнирани за девојките со долги нозе. Не смеете да дозволите чизмите да ги покријат вашите нозе, вие треба што повеќе да ги откриете за визуелно да изгледаат по­ долго. Чизмите до глужд може да влезат во комбинација со кусо здолниште, но салонките со прилично висока потпетица се идеални за вас. Испратете ги вашите прашања на:

contact@uniquemag.mk


очи

UNIQUEFashion

Шминка за

Шминката не разубавува, ни ја зголемува самодовербата и го покрива она што другите не сакаме да го видат. Но исто така можеме да го истакнеме и разубавиме она на што сме горди. Користете ги очите како ваше најголемо оружје, а со начинот на кој што ќе ги нашминкате често може да си поигрувате.

секси...

мистериозно...

Manhattan No End Intense Black маскара 370 ден.

Bourjois сенка за очи 490 ден.

сензуално...

Manhattan Collection сенка за очи 225 ден.

Bourjois сенка за очи 490 ден.

Manhattan Collection сенка за очи 225 ден.

Avon Super Shock молив за очи 250 ден.

Max Factor Lash Extension Effect маскара 870 ден. Deborah Glitter туш за очи 450 ден.

Manhattan Go Big сенка за очи во молив 245 ден.

Paris Hilton вештачки трепки 380 ден.

Avon Lace Mascara Pen молив за очи 300 ден.

Artdeco Soft Eyeliner молив за очи Max Factor Masterpiece Glide&Define туш за очи 620 ден.

Deborah Triotech сенки за очи 480 ден.

 ДЕКЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 89


UNIQUEFashion

е РУМЕНИЛО оза ц и л а н ј облик сек

Ве советуваме да нанесувате руменило на најпривлечните делови од вашето лице. Следете ги сенките на лицето и ставете руменило единствено на оние делови што сакате да ги истакнете Тркалезно лице

Најчесто овие лица се ситни, мали со големи образи па ако не сте внимател­ ни може да ви се случи целото лице да го прекриете со руменило. Користете мала сплесната четка со која прецизно ќе можете да го нанесете правот без да ставите повеќе од што е потребно. За­ почнете од надворешниот крај на обра­ зот со движење накај внатрешниот раб на окото. Нагласете го надворешниот дел на јаболкцата за визуелно да го сма­ лите образот. Нанесете само малку на брадата и слепоочниците.

Овално лице

Овој тип на лице е најподложен на трансформација ,бара најмалку внима­ ние и со него е најлесно да се експери­ ментира . Но тоа што вашето лице е при­ лично адаптивно, не значи дека можете да правите баш што сакате. Можете да користите четкичка или сунѓер за лице. Направете кругови со руменилото на највисокиот дел од вашите јаболкца, т. е на оној дел кој е најдалечен од вашето лице кога ќе се насмеете. Потоа со пого­ лема четка добро дефинирајте и размачкајте го руменилото без да оставите непо­ желни траги. Sisley Phyto Eclat Blush руменило 3.766 ден.

Коцкесто лице

Овие девојки имаат одлично дефи­ нирани контури и во одредени случаи можат да изгледаат премногу драма­ тично и грубо. Иако имаат фантастични јаболчни коски, кога е во прашање нанесувањето на руменило потребно е да се држат до одредени правила со што би ги нагласиле фацијалните атрибути. Треба да користите мала четкичка и руменилото да го нанесете директно на врвовите на јаболкцата. Користете посветла нијанса на руменило или пак многу тенок слој од потемна нијанса. Нанесете малку брзонзер или потемна нијанса на руменило на надворешните агли од вилицата за да ја ублажите на­ гласеноста на коцкестиот облик. Pupa Luminys руменило 1.159 ден.

Artdeco Blusher руменило 400 ден. Lancome Blush Subtil Duo 2.250 ден.

Clinique Fresh Bloom Blush руменило 3.044 ден.

90 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Clinque Blushing Blush руменило 2.020 ден.


UNIQUEFashion

unique ви подарува

и д о в з и о р п и к ч и ...козмет Oriflame Butterfly палета шминки

Manhattan сет производи

Max Factor несесер со сет производи

L'Occitane сапун

Deborah Сет лакови за нокти MEXX Гел за туширање

Bourjois Комплет производи Х3

Dr.Hauschka пудра за лице

Max Factor сет со производи

94 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Kenzo Мини тоалетна вода со привезок

Nivea тоник и гел за интима

Dove шампон Х6


UNIQUEТИ&ТОЈ

Што треба да знаете за неговиот

мозок? Разликите помеѓу машкиот и женскиот мозок често доведуваат до љубовни проблеми и едно е сигурно – тие се неминовни. Ваше е да ја прифатите реалноста за неговиот начин на размислување и да се поштедите од дополнителни стресни ситуации.

H

е го памети датумот на вашата годишнина? Зошто понекогаш повеќе сака да седи сам от­ колку со вас? Како е можно да ја откаже романтичната вечера што ја планиравте со месеци само затоа што не­ говиот пријател се врати од странство? Одговорот го знаете и самите, но женската природа тешко го прифаќа – вашиот и него­ виот мозок функционираат различно. Овој факт одамна не е мистерија, но постоеше општа потреба да се дојде до поконкретни сознанија за начинот на кој размислуваат двата пола и зошто толку често доаѓа до конфликти. Научниците заклучија – доколку успеете да го разберете начинот на кој функционира мозокот на вашиот партнер, караниците ќе се сведат на минимум а вие ќе живеете во мир и хармонија. Потребно е само да ја пронајдете златната средина.

Ситуација бр. 1

Се вративте од работа возбудени затоа што добивте покачување, подготвивте ручек и го чекавте да пристигне. Седнавте да јадете и задржувајќи ја храната во устата возбудено почнавте да му раскажувате како шефот ве пофали и ви ја покачи платата, а неговиот одговор ве тресна од земја – единствено прокоментира: „Супер“.

96 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Во неговиот мозок Ако молчи, не значи дека не му е важно што зборувате, или пак дека не е расположен за разговор. Истражувањата покажуваат дека planum temporale, мал дел од мозокот одговорен за јазичните сигнали, е многу потенок кај мажите отколку кај жените. Тоа значи дека тие не зборуваат дури и тогаш кога имаат нешто важно да кажат. Во вашиот мозок Жените се професионалци кога се работи за забележување на нечиј интерес за разговор. Вие како жена, исто така, сте многу поек­ спресивни и полесно ги искажувате вашите чувства. Тоа се случува затоа што додека вашето тело се оформува во матката, при­ суството на естрогенот влијае на развивање на деловите во мозокот одговорни за јазичните функции. Како да се разберете? За разлика од жените кои ги градат своите односи на база на целодневни лелекања, озборувања и телефонски разговори, мажи­ те се зближуваат со други луѓе само докол­ ку постои акција. Одбегнувајте да му рас­ кажувате филмови или љубовни проблеми на вашите пријателки; наместо тоа, пред­ ложете му да ја бојадисате собата во нова боја, или пак спортувајте заедно. Важно е да постои физичка активност. И да, мажите одговараат само на конкретни прашања.

Ситуација бр. 2

Работните обврски почнаа ненадејно да ви се трупаат, не знаете каде попрво да се завртите и не можете да кренете глава од здодевниот шеф кој постојано бара нешто ново од вас, ни тој самиот не знае што. Ниту вашиот партнер истовремено не преживу­ ва подобри времиња, но се потрудивте да земете слободен ден само за да се видите како што е ред. Тој исто така зема слободен ден, но не ви се јави да се дружите. Во неговиот мозок Не смета дека е нечувствителен. Психо­ лозите тврдат дека таа негова постапка е ненамерна, од причина што кога се под стрес, мажите имаат намалена актив­ ност во делот на мозокот одговорен за грижа за чувствата на другите. За време на стресните периоди не може да се по­ фалат со добар социјален живот, па подо­ бро е да го оставите на сам. Во вашиот мозок Очекувано, жените имаат зголемена активност во делот на мозокот што им по­ мага да се поврзат со другите луѓе. Се ве­ рува дека токму тоа е причината поради која имаме поголема потреба од мажите да си кажеме што ни лежи на срце. Лошата страна на сето ова е тоа што имаме и 50% помалку серотонин од мажите во такви стресни ситуации, што ни го отежнува


Психологија на

СЕКСОТ...

Да се биде маж и ѕвезда во исто вре­ ме е подобро отколку да ве фрлат во рајот. Пари, слава, моќ и жени, мнооогу жени. По секоја добро оди­ грана сезона, фудбалерите ги чека хотелска соба и девојки за забава. Атмосферата не е ништо поразлич­ на ниту на филмските сетови. Дали со ваквото однесување, познатите ѕверки несвесно го потврдија веч­ ниот стереотип дека мажите имаат многу поголема потреба за секс, за разлика од жените? Бидејќи едно е сигурно, секој маж би посакал барем на еден ден да е Cristiano Ronaldo, па макар легнал само со една манекенка. До сега не излегла ниту една клиничка студија која успеала да де­ финира колку е нормално и здраво една жена или маж да посакува секс. Па се чини дека нормално е она што го сакате вие и партнерот. За некои бројката варира од 3 до 5 пати не­ делно, а има и такви кои можат да се задоволат и со 2 пати месечно и тоа

не значи дека нешто не е во ред со нив. Во суштина никој нема право да суди. Работите би биле едноставни доколку секој би си ја бркал својата работа, што ќе ви е да го бутате носот во туѓа постела. Владее една популарна заблуда дека колку и да има жената иден­ тично либидо со партнерот, со на­ предокот на врската истото мора да се намали. Како жени, не смеете да се согласите со ваквата теза, а уште помалку несвесно да ја прифатите. Научно е докажано дека мажите многу потешко се соочуваат со стрес, а уште потешко им паѓа кога на работа ќе им ги зголемат обвр­ ските. Оттука пологично е тие поче­ сто да имаат проблем со либидото. Но, вистината во кревет и надвор од него е сосема поинаква. Жените обожаваат да се натпреваруваат со тоа кој има подобар сексуален партнер и по традиција додаваат сантиметри плус на половиот орган на партнерот. Сексуално неис­

98% од жените не се фрустрирани поради сопственото намалено либидо, туку поради она на партнерот. 100 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

Дали партнерите можат да имаат компатибилни либида до крајот на животот?

полнетата жена, вината повторно ја бара во себе, а решението во дие­ тата. Од другата страна се мажите кои се спремни да се обидуваат цела вечер да ве задоволат и во ниту еден момент нема да признаат дека едноставно не се расположени за тоа. Извинете, но фразата: „Не мо­ жам, ме боли глава“ во никој случај не може да биде нивни изговор. Токму од овие таканаречени лаги за пред другите, излегува дека освен што го упропастивте човештвото поради тоа проклето јаболко, ре­ довно ги упропастувате и работите во спалната. Но, што е тоа за вас, вие сте навикнати да бидете невини виновници. И повторно ве советуваме да се повикате на старата добра метода, комуникацијата. Заборавете на идејата дека можете да имате доживотно компатибилно либидо со партнерот, телото не е часовник што може да се навие. Умор, стрес, депресија, здравје, возраст, сите овие се фактори кои можат да го загрозат либидото. Станувањето мајка и неизбежната рутина потполно ја заробуваат сексуалната виталност и тогаш доаѓа до конфликт на либидото

бидејќи партнерот се жали дека е запоставен. Конфликтните либида секако ќе ја занишаат стабилната моногамна врска. Ако сексот стане прашање на емоционална борба помеѓу очекувањата, желбата и обврската, тој ќе престане да биде поврзувачко и пријатно искуство. И тогаш се појавува армија од запоставени мажи и незадоволени жени. Моногамијата треба да подразбира взаемно преговарање и по сексу­ ални прашања, тоа станува ваша обврска во истиот момент кога сте се приклучиле во неа. Некомпатибилните либида се извор на моќ, а во моментот кога тоа ќе го сфати партнерот со повисоко ли­ бидо, може да стане опасно. Во тој случај, рамноправноста исчезнува и во врската се јавува позиција на надреден и подреден. Штом не сум способна да го задоволам, немам право да се бунам што секоја вечер излегува без мене – ова е тивката контрола што партнерот ќе ја има врз вас доколку изберете да молчите. Намаленото либидо не е трајно оштетување ниту на телото ниту на умот, но може да стане ако му дозволите. 


UNIQUEРЕАЛНОСТ

B

акa започнува приказната: „Го запознав Chris во 2006 на роденденската забава на заеднички пријател; јас имав 24 а тој 26 години. Дојде сам и веднаш го забележав. Почнав да ги распрашувам моите пријатели за него, но тие не почекаа ниту една секунда и веднаш го повикаа да ме запознаат. Стоевме во аголот од собата и разго­ варавме и разговаравме.

„МОЈОТ СВРШЕНИК

ПОЧИНА НА ДЕНОТ НА СВАДБАТА“

Chris и Karen со нетрпение го очекувале денот кога ќе си ветат љубов до крајот на животот. Но, кога судбината ќе помеша прсти, ништо не е како порано. Колку една секунда може да ви го промени животот?

Подоцна отидовме во еден бар, седевме еден покрај друг и уживавме во вечерта. Ме покани во неговиот стан, таму и преноќив а утрото ми подготви појадок. Знаев дека е посебен човек...“. Chris и Karen, како што пренесува британски Cosmopolitan, многу брзо се зближиле иако првите шест месеци функционирале како во врска на далечина. „Живеев во град оддалечен пет часа возење од неговиот, и бидејќи успевавме да се гледаме само за викенди решив да побарам работа и живеалиште во негова близина. Во март 2007 ми се пружи шанса и нормално, ја искористив. Се вселив кај една моја пријателка затоа што се уште не се чувствував подготвена да живеам со Chris. Сето тоа беше ново за мене; се преселив во друг град, се адаптирав на новото работно место и се обидував да почнам сериозна врска... Имаше моменти кога се чувствував вознемирено затоа што не бев сигурна како ќе се снајдам, но Chris ме убедуваше дека е потребно да помине малку време за да се стабилизирам. Беше 104 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

во право. Во средината на 2008 почнавме да живееме заедно, а истата година во ноември ми предложи брак. Ги запали сите свеќи во куќата и клекна на едно колено покажувајќи ми го прстенот што го купил за мене претходниот ден со неговите родители“, вели Karen. Од тој ден, двајцата почнале со подготовки за денот кога ќе се соединат засекогаш. Се подготвувале со месеци, одбирале песни за нивниот прв танц и разгледувале декорации за просторот, постојано велејќи дека најдоброто допрва доаѓа. Денот пред свадбата најблиските се собрале во црквата и направиле неколку фотографии, а потоа заминале на вечера. „Chris таа вечер кажа дека сум најсилната жена што ја познава и дека не може да дочека да станам негова сопруга. Секогаш кога ќе ги погледнам фотографиите се чувствувам како да се омажив за него таа вечер. Се поздравивме и одделивме; јас спиев во хотел со деверицата, а тој остана во

нашиот стан со кумот. Следното утро се разбудив во седум часот, а церемонијата започнуваше во 11. Chris ми прати порака во која пишуваше дека е подготвен за тоа што ќе се случи, а јас му вратив дека го љубам повеќе од се на светот. Тоа беа последните зборови што ги разменивме. Во хотелот Kelli, мојата деверица, ми го даде поклонот од Chris – бисерен ѓердан и бисерни обетки. Додека наздравувавме, телефонот ми заѕвони – се јави мајка му на Chris, Joanne. Ми кажа дека Chris и кумот имале сообраќајна незгода и дека тргнала кон болница. Во истиот момент се стаписав и не можев да изустам ниту збор; не верував дека тоа навистина се случува.“ Една од девојките кои биле во хотелот со Karen телефонирала во болницата, но никој не сакал да даде информација за состојбата на Chris. „Го грабнав телефонот и кажав дека сум облечена во невестински фустан и сакам да знам дали треба да останам во хотелот или да дојдам во болница. Сестрата


Др. Спец. Гин.акушер

Лилјана Начевска Испраќајте ги вашите прашања на contact@uniquemag.mk

Според тоа што ми го кажа гинекологот, јас знам дека сум во 34-тата недела и дека за 2 дена треба да влезам во 35-тата. Но, кога појдов на гинеколог на редовна проверка ме збунија кога ми кажаа дека сум во 36-та недела и дека сега треба да влезам во 37-ма. Инаку, претходно правев тест за кламидија и испадна позитивен, примам терапија за тоа и ми кажаа дека повторно ќе направиме испитувања штом влезам во 36-та недела. Се обидов да им објаснам дека имаме различни пресметки и дека поради тоа можеме да го погрешиме крајниот датум за породување и уште пострашно да не ја излекуваме кламидијата, но тие само ми кажаа да не се грижам. Прв пат ќе станам мајка и навистина сум исплашена дека плодот ќе се инфицира. Дали е добро да побарам царски рез за да го заштитам?

Царскиот ризик е операционен зафат, а секоја операција носи одреден ризик. Токму затоа тој треба да се применува само во случаите кога животот на бебето и мајката се во опасност. Третманот што ви бил препишан за кламидија, сигурно веќе делува и затоа ви рекле да не се гри­ жите. На вас е редовно да ги пиете препишаните антибиотици како што ви кажал гинекологот. Ако се придружувате по правилата и се опуштите, сигурна сум дека работите ќе се средат. Рано е да размислувате за начинот на породување, за тоа ќе треба да одлучувате во случај се уште да имате кламидија, а останале неколку дена до породувањето. Но, и во тој случај не ризикувате да го заразите бебето бидејќи сепак сте биле под терапија. Во врска со измешаните датуми, не губете време објаснувајќи се со сестрите или со оние што се јавуваат на телефон и закажуваат термини. Договорете средба со гинекологот и расчистете ја дилемата.

c k e C u p o в o г з pa дека до сега треба да сопрат (поминаа 6 месеци). Дали ова е симптом дека нешто не е во ред и со останатиот јајчник? Дали тој ми прави проблем? Брановите на жештина не се каракте­ ристични постоперативни симптоми на хистеректомијата (отстранување на матката). Претпоставувам дека виновни се годините. Вашите симптоми се карактери­ стични за менопаузата и логично е да дојде до затворање на функцијата на јајчниците. Во некои случаи ваквите симптоми се појавуваат 10 години пред на сцена да на­ стапи вистинската менопауза. Ако сметате дека ваквите епизоди на жештина влијаат на квалитетот на вашиот живот, консултирајте се со доктор. Ќе имате корист од кратка терапија со хормони доколку жешките бра­ нови не ви даваат да заспиете.

Абортирав во јули оваа година. После месец дена ми се врати менструалниот циклус, па затоа појдов на доктор за да ја откриеме причината поради која го испуштив бебето. Нивото на мојот прогестерон изнесуваше 0.37 ng/ ml на 5-тиот ден од Ми беше направена хистеректомија циклусот. Докторот ми кажа дека бил премногу низок, ми рече годинава, но како резултат на одредени компликации подлегнав на дека најмалку треба да изнесува 15 ng/ml, и ми препиша терапија итна интервенција. Отстранет Paradiso за 3 месеци што треба да ја ми еден јајчник заедно со цервикпијам почнувајќи од 11-тиот ден сот и дел од вагината. Другиод циклусот па се до 26-тиот. от јајчник, успеаја да го спасат. Дали се согласувате со тоа дека Моето прашање е следново: после операцијата постојано чувствувам навистина имам премногу низок прогестерон? бранови на жештина кои мислев

Сакате да кажете дека сте имале спонтан абортус? Претпоставувам дека да, штом сте ја барале причината за испуштање на плодот. Често пати ниското ниво на про­ гестерон може да е причина за спонтан абортус. Токму затоа е неопходно да се су­ плементира се додека плацентата не ја пре­ земе контролата врз продукцијата на про­ гестеронот. Третманот што ви го препишале е соодветен, но не треба да ве загрижува што ви било измерено толку ниско ниво на прогестерон, сепак се работи за 5-ти ден. Од друга страна, суплементите го покачуваат нивото и во најкритичните фази.

Имам 26 години и сум пушела марихуана само 4-5 пати во животот. Со сигурност знам дека овулирав на први декември и истиот ден со сопругот имавме секс. Два дена после тоа, бев на една забава каде се пушеше марихуана, па и јас земав неколку дима. Мислам дека сум бремена, но се плашам дека марихуаната ќе има негативни последици врз здравјето на детето. Дали има простор за паника? Од тогаш не сум ни пиела, а ги откажав и цигарите.

Одговорноста на родителот за детето започнува на самиот ден кога ќе решите да го создадете. За вашата постапка нема оправдание, но нема потреба за паника ако навистина се случило само тој пат. Многу е важно да не земате никакви штетни супстан­ ци како марихуана, алкохол, цигари. Дури и лекарствата треба исклучиво да ви ги пре­ пише доктор. Здравиот начин на исхрана, гарантира здраво бебе. 

 ДЕКЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 109


Living

Моите навики

мое здравје

Кога е вистинското

време?

Како и за многу други работи во животот, тајмингот е суштински елемент. Здравјето не е исклучок, па затоа добро е да знаете кога е вистинското време за одредени работи.

Ако земате контрацептивни

1таблетки, правете го тоа наутро.

Не значи дека ако ги пиете навечер нема да имаат никаков ефект, но истражувањата покажуваат дека многу поверојатно е да заборавите да ја испиете, отколку ако создадете навика да ги пиете наутро

Ако фативте грип и ви препишаа

2инјекции потрудете се да ги

примате колку што е можно порано во денот.

Не само што наутро болката е помала, туку ќе ги избегнете евентуалните несакани последици како црвенило на кожата.

Нека појадокот биде вашиот најобилен оброк.

3

Калориите што ќе ги внесете порано во денот ќе ве држат посити отколку тие што ќе ги внесете подоцна.

Ако сте страстен пушач,

4почекајте барем еден час

откако ќе се разбудите за да запалите цигара.

Вашето тело апсорбира повеќе карциногени отрови наутро.

Една во пет жени одлучува да скрати еден дневен оброк само за да заштеди за парче облека. 110 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

6 совети

за здраво срце Американското здружение чија задача е да им покаже на граѓаните како да го одржуваат здравјето на срцето, на годишниот состанок ги изнесе своите нови откритија. Се работи за комбинација од 6 препораки што ви се потребни за да ги избегнете срцевите проблеми, ќе ја намалите шансата за смрт од срцево заболување за 20%. Тие вклучуваат:

1. Одржување на индексот на телесна маса помеѓу 18.5 и 24.5.

2. Вежбање барем 150 минути неделно. 3. Одржување на крвниот притисок под 120/80.

4. Намалување на нивото на холестерол на помалку од 200 милиграми на децилитар. 5. Намалување на нивото на шеќер во крвта на помалку од 100 милиграми на децилитар. 6. Откажување на цигарите или нивно намалување.

Истражувањето било спроведено помеѓу 17 820 Американци на возраст од 45 години и повеќе. Тие биле следени 4 години и шест месеци, а во тоа време 1099 од нив починале. Оние, пак, кои исполниле само три критериуми успеале да ја намалат шансата за смрт од срцево заболување за цели 36%.

(Не)случајна

бременост

Едно истражување покажало дека 62% од жените кои ненамерно забремениле, всушност користеле контрацепција. Штом е така, сигурно се прашувате што може да тргне наопаку. Затоа знајте дека... ...контрацептивните таблетки се речиси 100% сигурни, но... само ако го прочитате упатството пред да почнете да ги земате. Некои треба да ги земате во исто време секој ден, други не бараат таква дисци­ плина. Исто така одредени лекарства, повраќање и дијареа може да ја намалат ефикасноста на таблетката. ...презервативите се сигурни од 94 – 98%, но... само ако ги користите правилно. Тие може да се скинат или лизнат, па користете презервативи со лубрикант што не е на база на масло, затоа што таквите го оштетуваат латексот. ...вградените контрацептиви (дијафрагма, спирала) се сигурни 98%, но... само ако ва­ шето тело не ги исфрли. Ако сте се одлучиле за ваков начин на контрацепција и почувствувате неоче­ кувана неудобност, можеби се помести­ ла и затоа веднаш проверете се.


Living

М

вежбa 1

• Држејќи ги теговите во рака, наизменично вртете го телото на лева и десна страна. • За да го стегнете и задникот, во моментот кога сте свртени на левата страна, истегнете ја десната нога. • Поткренете се на прсти и останете во таа положба неколку секунди. • Во истата положба обидете се да ги истегнете рацете преку глава, секоја одделно. • Вежбата повторете ја 20 пати за убаво да се загреете.

топ 6 аеробик

ускули и цврстина најлесно ќе постигнете со помош на вежбите со тегови од причина што ги активираат и најмалите мускули на рацете. И вежбите за нозе ста­ нуваат понапорни кога во рацете држите тегови, но затоа ќе добиете дупли резултати за двојно помалку време. Правете ги стан­ дардните аеробик вежби, само што овој пат додадете тегови. Имајте на ум дека тие не смеат да бидат потешки од еден килограм. Тренингот секогаш започнувајте го со веж­ би за растегнување со цел да ги загреете и подготвите мускулите за дополнителниот товар. Во случај да не можете да го издржите тренингот, откажете се на време додека не сте предизвикале воспаление. Запомнете дека треба секогаш полека да ги спуштате теговите на земја без оглед што тежат само едно кило. Со фрлање на теговите, во текот на вежбањето, може да дојде до пресекување на мускулите кои и онака се под тензија.

вежби со тегови вежбa 2

• Земете ги теговите во десната рака, исправете го грбот и вовлечете го стомакот навнатре. • Крнете ја раката преку глава и поттурнувајте ја со левата за истегнувањето да биде поголемо. • За да ги истегнете и стомачните мускули, поткренете се на левите ножни прсти и туркајте го телото во десно. • Направете ја вежбата 10 пати, а потоа сменете ја страната.

вежбa 3

114 UNIQUEДЕКЕМВРИ 2010

• Земете по еден тег во рацете. • Застанете исправено, а стомакот стегнете го. • Истегнувајте ги рацете и враќајте ги доближувајќи ги до гради. • Истата вежба направете ја со тоа што ќе ги истегнете цели раце. • За да постигнете било каков ефект, правете ја вежбата секој ден по два сета од 10 вежби.


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

Unique Magazine 13 (Декември 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you