Page 1

БРОЈ 12, НОЕМВРИ 2010  90 ден

ај Зелен ч

Cа N I M A T I д V + Зошто е дмоибрраоте ги конасеудно? з

Искрена исповед

За возбудливи жени

„Бев непожелен гостин на сопствената свадба“

прашања

Christina Aguliera „Разводот не

што ќе ви помогнат да решите:

Дали тој е вистинскиот? Како да ГО задоволите

значи крај на пријателството со Jordan“

ако имате само

30 секунди СТ РА НИ ЦИ ВО ИМЕ НА АК ТУ ЕЛ НИ ТЕ

РЕАЛНА ПРИКАЗНА

„Го оставив сопругот за шеснаесетгодишник“

FA SH IO N & mA KE UP

ТР ЕНДО ВИ

Дали вашата тага е знак за сериозна болест? ноември 2010 90 ДЕНАРИ

9 771857 682008

12


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Okтoмвpи 2010 Oriflame Optimals Matte Touch ноќен гел крем 349 ден.

83

Стареење на кожата

68

Нека СВЕТКА!

younique

Реалност

12 Start Up вести

101 „Бев непожелен гостин на сопствената

20

Вашиот месечен хороскоп

Најдобра

Accessorize венче 970 ден

26 Писма од читатели 28 Лице од насловната страница

Calzzedonia чанта 1.490 ден

40

Eric

Dane

„Ми велат дека сум комбинација од Pierce Brosnan и Leonardo DiCaprio, но јас милувам да кажам дека сум комбинација на мама и тато.“ 4 UNIQUE НОЕМВРИ 2010

свадба“

102 Слатките маки на младите мајки

Living

Christina Aguilera 33 Unique ве тестира Дали се плашите да се врзете?

110 Мои навики, мое здравје 114 Дали вашата тага е знак за

Во неговиот ум

116 Фитнес исповеди на Ирена Петкова 117 4 вкусни десерти за вашиот сакан

38 Што поминува низ неговата глава... кога ќе дознае дека сте спиеле со повеќе од тројца? 43 Мате Јосифоски Згоден дечко на месецот 48 Фатална средба со родителите Машки исповеди

сериозна болест?

12

Celebrity вести

Самодоверба 49 Emma Stone Новото лице на Холивуд 52 Интервју со Ирена Петкова „Со Марин сме сродни души“

55 Предлог филмови за овој месец 56 Нема ли веќе храбри момци?

fashion 60 Моден едиторијал Причина да ја засакате зимата

ти & Тој 94 Дали да му се вратам? Кога врската заслужува втора шанса...

96 Вие велите, тој мисли... за разговорите со непознати на Facebook

Eva Mendes


Manhattan Eyeliner туш за очи 360 ден.

Lancome Colour Fever Shine кармин за усни 1.650 ден.

Издавач

Ул. Васил Ѓоргов 21-2/7 Скопје contact@gmp.mk 02/5209 705 02/5209 706

Изгледот

на

Директор Александар Попов aleksandar.popov@gmp.mk

CHRISTINA

во неколку чекори

Продукција Главен и одговорен уредник Ана Стефановска ana.stefanovska@uniquemag.mk Уредник Ивана Попоска ivana.poposka@notformen.mk Графички уредник Маргарита Сотировска marga.sotirovska@uniquemag.mk

Calliope фармерки 1.299 ден.

Нита Хаџихамза nita.hadzihamza@uniquemag.mk Oxette брош 8.500 ден.

Мода и убавина Бојана Максимовска bojana.maksimovska@uniquemag.mk Шминка и фризура Студио Diensi тел. 02 2469 991

Doca ланче 1.170 ден.

Фотограф Марко Маркоски Продажба на рекламен простор Снежана Божиновска snezana.bozinovska@gmp.mk

добиј го нејзиниот стил Max Factor False Lash Effect маскара 870 ден.

Елена Бојаџиева elena.bojadzieva@gmp.mk

Deborah Trio сенки за очи 480 ден.

Дистрибуција Медиа Принт Македонија 02/3089 313 ISSN 1857-6826 Печатница Европа 92 - Кочани Правни забелешки

МОДА

Аccessoires ТЦ Ramstore; ГТЦ приземје / Accessorize - ТЦ Lumix Плоштад Македонија / Аdam's Shoes ГТЦ 1 кат 02/3211 752 / Altinbas ТЦ Ramstore приземје / Basler ТЦ Ramstore / BATA ТЦ Ramstore 1 kat, Soravia приземје / Beta Optics – бул. Св. Климент Охридски 63 /2 / Vasidora – ГТЦ 1 кат / Geox ГТЦ приземје / Golden Point ТЦ Ramstore приземје / Grafiti TЦ Ramstore приземје / Il Camino ГТЦ 1 кат 02/3215 283 / Ipanema Shop TЦ Ramstore / Calliope ГТЦ приземје/ Kara ГТЦ приземје / Koton Cacharel ТЦ Ramstore / Lacoste ТЦ Ramstore / Liu Jo - ТЦ Ramstore / Mango ГТЦ 1 кат / Marella ТЦ Ramstore / Misaki ГТЦ 1 kat / Miss Sixty Soravia приземје / Mura ТЦ Ramstore / Oxette ул. Македонија / Paul and Shark ТЦ Ramstore / Plus IT ТЦ City Gallery 2 кат / Springfield ТЦ Ramstore / Shoe Art ул.11ти Октомври 6-1/3 / Swarovski ул. Македонија / Tally Weijl ТЦ Ramstore 1 кат / Happening ГТЦ приземје

УБАВИНА

АVON Кукушка бр.8 02/3243 800 / БП Тарун ДОО ул. Партизански Одреди 64а-2/22 02/ 3062 235 / Вичишки Комерц ул. 24 бр. 37 1041 н.Илинден / Декоратива Класик ул. Венијамин Мачуковски бр. 6/3-2а / Еliksire Exclusive 1 11 октомври бб 02/230 454 / Contimpex Cosmetic ул. Иво Лола Рибар 72 02/ 3074 128 / Cosmo Центар Зебра ул. Васил Ѓоргов бб / Laguna Kom Рајко Жинзифов бр.22 / L'Occitane Ramstore приземје / Orbico DOO Првомајска бб 02/0791 005 / Oriflame Мито Хаџивасилев Јасмин бр.50 / Pure Life ул. Кузман Јосифовски Питу бр.24-1 Скопје / Samantha Качанички пат бб 02/2600 077 / Сарантис Првомајска бб Скопје / Соната бул. Партизански Одреди 21 локал 6 Скопје

10 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Списанието Unique излегува еднаш месечно со одобрение на сопственикот на правата – издавачката куќа Глобал Медиа. Unique е регистрирана трговска марка во сопственост на издавачот. Нејзиното користење на други места треба да биде во согласност со насоките на сопственикот. Информациите во списанието имаат забавен и информативен карактер. Точноста на информациите е проверена пред процесот на печатење. Пред користење на некои од советите поврзани со здравјето, препорачлива е консултација со доктор. Unique го задржува правото да ги објавува и ре-објавува материјалите и содржините генерирани од читателите на списанието и корисниците на notformen.mk Списанието Unique е дел од медиумите на Глобал Медиа: Esport, AutoFocus, Click, notformen. mk, autovision.mk


Коса со средна

должина сензуалност и сексапил во едно

Natalia Vodianova е секс симбол и супер успешен модел, но должината на косата го задржува детскиот изглед на нејзиното лице.

Ако ви здодеа од кратка и долга коса, можеби е време да се обидете со нешто помеѓу. Косата со должина до рамениците е одличен избор за оние кои бараат нешто ново и поинакво. Не ни верувате?! Погледнете ги ѕвездите кои веќе се одлучија на ваков чекор.

Kylie Minogue изгледа се подобро како поминува времето. Светлите прамени се нејзино обележје.

Gwen Stefani постојано ја менува густината на кадриците, но бојата и должината остануваат исти.

Mila Jovovich премина од русокоси во бринети, а сега одржува убава медова боја на косата, нормално, со средна должина.

Siena Miller е пример за милиони девојки од причина што и со наједноставната фризура изгледа средено и софистицирано

Sarah Jessica Parker ја збогатила својата фризура со исклучително забележлив накит. Katie Holmes има симпатичен стил, а токму таква е и нејзината фризура. Особено погодна во деновите кога сте зафатени.

Adriana Lima е вистинскиот доказ за тоа колку може да биде секси косата со средна должина.

14 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Cheryl Cole вели дека се чувствува женствено и секси сега кога косата и е пократка. Natalie Imbruglia има коса со средна должина од времето кога се појави нејзиниот најголем хит „Torn“. Зошто да менувате нешто што ви стои добро?


Зошто

1

сакаме

црвено? Освен што е боја на љубовта, таа не прави да се чувствуваме сензуално и посакувано. Оган во вас, оган и на вас

2

3

4 5

6 1 чанта Ferre 6.450 ден. / 2 чанта Маngo 1.390 ден. / 3 ланче Accessoires 1.290 ден. / 4 ремен Calliope 499 ден. / 5 чевли Shoe Art 6.490 ден. / 6 чевли Babette 6.540 ден. / 7 марама Rocco Barocco 1.690 ден.

7


Uniquescope

вашиот месечен

хороскоп!

НОЕМВРИ

(22.11-21.12)

Ќе смислувате разни состаноци со цел да го развеселите партнерот. Ќе има и такви кои ќе паднат во искушение поради нивната платонска љубов. Внимавајте да не отидете предалеку со фантазиите. Иако на работа ќе се обидат да ви подметнат екстра обврски, не се нервирајте бидејќи тоа ви оди во корист. Месецот е одличен за да покажете колку сте вредни и толерантни во однос на останатите колеги. Концентрирајте се и не дозволувајте мрзеливоста да надвладее.

Ќе морате да си признаете на себе си дека не ви цутат рози во врската. Но, способноста за комуникација ако ништо друго ќе ви помогне да се поврзете со партнерот на интелектуално ниво. Ќе знаете да покажете што сакате и да ги презентирате идеите кои несомнено ќе им се допаднат на претпоставените. До проблем може да дојде доколку упорно се обидувате да наметнете став, бидете дипломат и оставете другите сами да одлучат.

Јарец (22.12 – 19.01)

Интересно е тоа што овој месец ќе успеете да одржите рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот. Ќе успеете да ги задоволите и работните апетити и оние на саканиот. Конечно ќе почувствувате задоволство и сигурност во врската. Самите девојки најверојатно ќе ги трошат викендите за излегување со пријателите. Тие ќе ви помогнат да се запознаете со неколку нови ликови од спротивниот пол.

БИК (20.04 – 20.05)

БЛИЗНАЦИ (21.05 – 20.06)

РАК (21.06 – 22.07)

вага (23.09 – 22.10)

СКОРПИЈА (23.10 – 22.11)

Месецот е скорен за еротика, но не и за разбирање и комуникација. Што значи помалку филозофирање, а повеќе акција во кревет. Ќе го оставате партнерот сам да одлучува и да ве води, тоа нема да му се допадне. Оние кои се уште се сами, подобро би било зборовите да ги преточат во дела. Ако сте спремни да се соочите со фактот дека не секогаш можете да бидете лидер, ќе имате одлична работна атмосфера со колегите.

Стрелец

Лав (23.07 - 22.08)

овен (20.03 - 19.04)

ДЕВИЦА (23.08 – 22.09)

Ќе добиете неочекуван наплив на самодоверба, а тоа ќе ви помогне да му пријдете на човекот кој го сакате. Изразувањето на емоциите, посебно ќе ви оди од рака. Ќе знаете да ги изберете вистинските зборови и со нивна помош ќе го освоите срцето на дечкото кој одамна го посакувате. Некои ќе појдат на краток излет со партнерот и одлично ќе си поминат. Финансиската ситуација сериозно ќе почне да ве загрижува. Ќе бидете склони на анализирање.

водолија (20.01 – 18.02)

Постојано ќе се натпреварувате со партнерот за да докажете кој е подоминантен. Но, со оглед на тоа што навистина одлично комуницирате, можеби е подобро да се потрудите да го направите вистински пријател отколку ривал. Со претпоставените ќе ја играте игра топло – ладно. Ќе сакате да се надмудрувате со ставовите, но гледајте да не навлезете длабоко во тоа бидејќи ќе си направите проблем.

Забавата нема да отсуствува месецов, ќе добиете шанса да го подобрите вашиот социјален живот и да обновите некои стари пријателства. Сингл девојките ќе уживаат да го демнат симпатијата, но се ќе се сведе само на флерт. Овој пат мешањето на работата и задоволството ќе ви одат од рака. Дружбата со колегите ќе делува инспиративно и вие со задоволство ќе одговарате на сите ангажмани. Репродуктивните органи ќе станат малку осетливи.

Ќе бидете склони да ја планирате врската, а тоа потполно ќе го збуни партнерот до степен да помисли дека сте се промениле. Сериозноста што ќе ја демонстрирате нема да остави простор тој да се посомнева во вашата преданост за врската. Обидете се да се опуштите и да се пошегувате и по цена да не излезат работите како што планиравте. Истото важи и за оние кои се сами. Работата ќе бара од вас голема одговорност, снаодливост во раководењето.

Конечно ќе почнете да се заљубувате. Емоциите ќе бидат нежни и конструктивни, а вие спремни да им се препуштите без размислување. Со оглед на ваквата ситуација, многу од вас ќе доживеат вистинска ренесанса во својата врска, а оние што се сингл ќе имаат безброј прилики да се зближат со избраникот. Не поставувајте непотребни прашања, посветено работете затоа што наградата е неизбежна. Телесно, ќе се чувствувате одлично.

Обидете се да продолжите со љубовниот живот како и до сега. Ќе бидете посебно атрактивни за спротивниот пол, а вие како што уживате да флертувате веројатно ќе им го поматите умот на сите што ќе се обидат да ви пријдат. Оние кои се во стабилна врска, ќе уживаат да го изненадуваат партнерот, а со тоа и ќе го збогатат љубовниот живот. Благодарејќи на вашата интуиција, ќе знаете да препознаете добра зделка и прилика за напредок.

Риби (19.02 – 19.03)

Конечно ќе можете да ја креирате врската на начинот на кој што одамна посакувате. Ќе знаете да реагирате онака како што партнерот очекува од вас, а тоа ќе биде доволно за да го освоите. Сингл девојките лесно со леснотија ќе покажуваат дека се заинтересирани за љубов. Во првиот дел на месецот ќе ви се отвори можност за ново работно место. Инаку ќе работите без проблеми и со леснотија.

Celebrity стрелци: Brad Pitt, 18 декември, 1963. Tyra Banks, 4 декември, 1973. Christina Aguilera, 18 декември, 1980. Jake Gyllenhaal, 18 декември, 1980. Lucy Liu, 2 декември, 1968. Michael Vartan, 27 номври, 1968. Teri Hatcher, 8 декември, 1964.

20 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

За да не испаднете разочарани, со време смалете ги очекувањата на љубовен план. Слободното време поминувајте го со пријателите додека да дојдат подобри денови за љубов. Оние во врска нека се потрудат да не предизвикуваат кавги, бидете стрпливи и покажете разбирање. Поголемиот дел од месецот ќе работите напорно, затоа гледајте убаво да се организирате. Недостатокот на енергија и сон ќе ви го направат месецот тежок.

Вашите особини... Работи кои ги мразат:

Да живеат по рутина; имаат фобија од досада; не обожаваат луѓе со предрасуди; не почитуваат туѓи правила; за нив не постои зборот „не можам.“

Можете да ги најдете:

Како кажуваат глупави шеги или потполно несоодветни за ситуацијата; како патуваат.

Скриена желба:

Да ги создаваат правилата!


Courteney Cox & David Arquette

Celebrity

Тоu12

најголеми разделби

Во октомври, по 11 години брак, Courteney и David објавија дека се разделиле неколку месеци претходно. На David не му беше потребно многу време да открие детали за нивната разделба, па така во шоуто на Howard Stern тој призна дека неколку месеци немал интимни односи со својата сопруга и дека утехата ја побарал во атрактивната актерка Jasmine Waltz.

Christina Aguilera & Jordan Bratman

Октомври беше пресуден месец и за оваа двојка; Christina и Jordan се разделија по 5 години брак. Во првата прилика, познатата пејачка изјави: „Иако Jordan и јас сме разделени, нашата љубов кон Max (нивниот син) останува подеднакво силна.“ Неколку дена по објавувањето на веста за нивната разделба, Christina поднесе барање за развод.

Најголемите разделби за 2010

2010 беше година на големите холивудски разделби. Се појавуваа љубовници, се откриваа афери, се растураа бракови... Некои веднаш ја пронајдоа својата среќа со нов партнер, други самуваа и пишуваа книги за тоа. Погледнете кои беа најшокантните celebrity разделби за оваа година.

Kim Kardashian & Reggie Bush Нивната приказна „Те сакам, не те сакам“ почна во 2007-та, но во март оваа година решија да стават крај. По раскинувањето Kim изјави дека не е подготвена за нова врска, но веќе во јуни реши да се обиде со Miles Austin, професионален бејзбол играч во американската национална лига. Но, и оваа врска не потраја – се разделија по четири месеци.


Тоu12

Charlize Theron & Stuart Townsend Иако медиумите во секој момент очекуваа објава за свадба, во јануари 2010., Charlize и Stuart решија да стават крај на деветгодишната врска. Неименувани извори велат дека прекрасната актерка била таа што решила да раскине, но во јавноста не се појави никакво официјално образложение, ниту пак објаснување од некој од двајцата.

Jim Carrey & Jenny McCarthy

Никогаш немаа намера да се венчаат и тврдеа дека листот хартија не вреди ништо. Можеби и беа во право затоа што Jim и Jenny во април ја објавија својата разделба на Twitter, а неколку месеци подоцна Jenny доби шанса да зборува за нивната петгодишна, пропадната врска: „ Кога повеќе не е забавно, треба да почнете да анализирате што навистина не е во ред во врската. “

Mel Gibson & Oksana Grigorieva Руската пејачка и познатиот актер ја почнаа својата врска во првата половина на 2009., а истата година во октомври добија ќерка. Во мај 2010. приредија многу јавно раскинување, а Oksana тврдеше дека Mel ја злоупотребувал физички и психички. Сега двајцата се на сред жестока борба за старателство врз нивната ќерка, што никој не знае како ќе заврши.

22 UNIQUE НОЕМВРИ 2010


очин:и а н а ј о Б о - зеле кафен а коса: Боја цнрна ана: а м а м е Најбгоорлавам имиња за Моитвоот: от, ова ж а Живејггеонерална проб не е

Koton џемпер 1.890 ден. Energie фармерки 5.190 ден.

на улога нет е р к н о к е му дадовм нарот и по Тоа што не помалку секси. Градиовој пат рего прави беа неодоливи, но накво. Ви т ои жарникаро направиме нешто п о момче на шивме да уваме Мате, нашет варијанта. го претстав ецот во црно – бела мес

е т а МЈосифоски

 НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 43


Дали твојот изглед те прави поселективен во изборот на девојки? Дали се цениш до степен никогаш да не прифатиш да излезеш со девојка со видлива маана?

Не се гледам како поселективен кај девојките, тоа што сакам да изгледам добро и активно спортувам го правам за себе. Во принцип не сум од оние кои често излегуваат на состаноци со девојки, но кога излегувам со девојка треба да ме освои со физичкиот изглед.

Koton марама 790 ден. Energie фармерки 5.190 ден.

Модел: Мате Јосифоски/ Модна Агенција:Моделс Ин/ Фотограф: Марко Маркоски

 НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 45


Emma

Stone Emily Jean Stone Младата актерка која се надева дека ќе остане имуна на холивудските злобници

Ј

а доби главната улога во Easy A, комедија од која годинава многу се очекува. Како би го опишала својот лик?

Се работи за девојка за која почнуваат да кружат гласини дека е промискуитетна. Таа решава да не ги прекине, туку да види каде сето тоа ќе ја одведе. Работите наскоро излегуваат од контрола и се случува цело едно шоу. Морам да напомнам дека сценариото беше одлично напишано, Olive е паметна девојка и навистина ми се допадна нејзината перспектива на анализирање на ситуацијата. Тешко е да се создаде комичен женски лик, а уште потешко е да се донесе нејзиниот карактер пред публиката. Но, се надевам дека филмот ќе помине одлично.

Слушнавме дека твој омилен филм е City Lights на Charlie Chaplin. Импресивен избор за девојка на твоја возраст...

Тоа е филмот што го обожавам. Неговите последни пет минути се најдобриот филмски крај во историјата на оваа индустрија. За мојот 18-ти роденден моите родители и пријателите организираа забава во театарот за неми филмови во Л.А, а татко ми свиреше на пијано во живо додека во позадина одеше City Lights. Тоа беше најубавиот роденденски подарок што можев да го посакам.

Кој е твојот најголем страв во оваа фаза на твојата кариера, твојот живот?

Не знам дали тоа ќе се случи и со мене, но сум го видела многупати; луѓе на моја возраст што го работат истото што и јас

не се во можност да го живеат животот како нормални личности. Целата оваа работа се базира на луѓе; ако не живеете нормален живот, не знам како може да го глумите тоа. Се уште не ме следат папараци на секој чекор, но ако тоа почне наскоро ќе биде ужасно. Тоа е всушност мојот единствен страв. Сакам само да се разбудам наутро и да одам на работа, затоа што за многу кратко време мојот живот може да се претвори во тотален хаос.

Кога би можела да промениш едно нешто кај мажите, што би било тоа?

Ми пречи кога мажите премногу се трудат да бидат смешни. Тогаш, нам жените ни станува непријатно да не се насмееме и целата ситуација полека губи од спонтаноста. Би сакала само да не глумат нешто што не се; секој е талентиран за нешто, па најдобро би било да знаете кој е вашиот талент и максимално да го искористите.

: ВОЗРАСТ 988) 1 , и р оемв н 6 : ( 1 2 ЕСИЈА ПРОкФтерка а : er СТАТУС Geig y d d со Te а к с р О во в ПОСЛЕДН : ОД НЕА10)

еа: н о с о h benefits следн ds wit Easy A

Frien

(20

(2010)

Од 2007. година си во врска со актерот и текстописец Teddy Geiger. Како ви оди сега засега?

Како што кажав, добро е се додека не ве следат фотографи на секој чекор. Се запознавме на сетот на The Rocker, но не почнавме врска веднаш. Неколку месеци интензивно се дружевме, иако мислам дека и тогаш двајцата потајно замислувавме како би било доколку сме во врска. Зрееме и растеме заедно, како умствено така и на професионален план, но никогаш не се знае што следи. Врската ќе живее се додека имаме време еден за друг. Потоа... ќе видиме.   НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 49


Emma

UNIQUEСАМОДОВЕРБА

Stone Moдeн aлбyм

Едноставно, пристојно и понекогаш шарено – тоа е рецептот на Emma за привлечен изглед... Иако фустаните на Emma Stone нема да ви паднат в очи како оние на Kim Kardashian, не значи дека не изгледаат добро. Црн или пак во светла боја со впечатлив дезен, Emma знае како да ги носи. Овој модел таа најчесто го комбинира со собрана коса и секако, минимална шминка од која понекогаш се издвојува црвениот кармин.

Таа допрва почнува да учи што е потребно за да се биде филмска дива, но барем не гледаме причина да се плашиме дека холивудската индустрија ќе создаде уште еден клон. Emma е свесна дека природната убавина се цени повеќе; доказ за тоа се фотографиите подолу.

Мини или макси, црното секогаш е полн погодок. Можеби забележавте дека Emma е љубител на потпетиците со многу ремчиња кои како да ги издолжуваат нејзините и онака убави нозе. Накитот во форма на обетки или ланче е неизбежен дел од секое појавување на црвениот тепих.

Casual варијантата секогаш изгледа симпатично; колку поудобно, толку поубаво. Emma не е роб на модните трендови - таа преферира да носи парчиња што и гарантираат дека нема да дојде до каква било незгода. Скинати прерамки и брадавици на виделина не се нејзин стил.

Знае да биде многу едноставна, но кога ќе реши да носи креација во живи бои, тогаш храбро експериментира со нив. Ќе признаете дека фустанчето без ракави е добра идеја за следната поважна прилика.

 Едноставното не е непривлечно  дискретната шминка може да биде посекси од интензивната  удобноста е најважна кога одбирате облека  ако се двоумите што да облечете, облечете нешто црно  ако комбинирате бои, бидете храбри и експериментирајте

Каклоеддоот изг mma на Etone? S

Колку и да милувате да изгледате пристојно и едноставно, ќе доживеете период кога ќе сакате да покажете што има под широките панталони. Разголените нозе или пак грб не се помалку секси од кожниот мини фустан, a Emma тоа добро го знае.


Иpeнa Пeткoba

Иако никогаш не мислела дека ќе работи како Тв – водителка, денес е едно од најатрактивните лица на телевизија. Поранешна одбојкарка а денес среќна сопруга и мајка на седумгодишниот Дарјан, Ирена Петкова (дел од "Тротоар" на Томато Продукција) со задоволство ни раскажуваше за својот живот и сите убавини што тој ги носи. Ние само уживавме во нејзините приказни...

52 UNIQUEНОЕМВРИ 2010


UNIQUEНАЈДОБРА

инација за зим1. Идеална дест ски одмор е: на планина и А) викенд – куќа ње целоневно скија о е лето шт де ка о ст ме Б) л те хо ен В) Луксуз моето тело е: 2. Мислам дека , но задоволна но ше А) Не е совр сум чно Б) Изгледа одли есе уште некој дн по да В) Може минус килограм плус/ а... жн та 3. Кога сум

нка5. ви и по некогајасе шбуми .. м. да Секое утро ко јан Д ми н си го бакнувамби била во врарска: 6. Никогаш не А) без обврска Б) на далечина бов В) за пари, без љу лекла... об би 7. Никогаш не

и (без боја, Цеца хулахопк но со светкил) најчесто 8. Во автомоби слушам...

о очите ми ...ради еќен кога... јот сопруг е најср Мо 9. се и и лз со со о парче бр ат до лн м дара се по по , му ам ќе рж зд во се обидувам да кнедла во грло облека но ми стоикогаш носам... 4. Во чанта се клуче паричник, телефон,

54 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш? Колку ова што го работиш денес беше дел од твоите соништа? Никогаш не мислев дека ќе работам на телевизија. Им се смеев во лице на тие што ми велеа да работам на телевизија и таа се уште не ме маѓепсала. Мислам дека тоа не е работата што ќе ја работам цел живот, а кога бев седмо или осмо одделение и сакав да бидам успешен правник или адвокат. Се сеќавам како да било вчера дека со мајка ми се возевме во автобус и една жена седеше до нас и разговаравме. Ме прашуваше какви ми се оценките и јас и одговарам дека сите ми се петки, а на прашањето што сакам да бидам кога ќе пораснам, а јас решително – фризерка! Мајка ми само прокоментира: „ Со сите петки фризерка...“ Наброј неколку твои маани или навики што би сакала да ги искорениш од себе. Многу се нервирам дека откако ќе направам нешто многу често знам да кажам: „а требаше...“ Многу размислувам пред да купам нешто и сто пати се консултирам со сестра ми пред да платам, и кога раскажувам тоа го правам надолго и нашироко. Се нервирам и кога ги оставам работите за утре, а може да се завршат денес... Кој е најубавиот момент од тоа да се биде мајка? Во што најмногу уживаш со Дарјан? Супер е да се биде мајка. Со Дарјан правиме толку многу работи заедно, посебно во последно време затоа што е пораснат. Сега е второ одделение, разбира се и буквално сме како другар и другарка. Треба да сте родител за да знаете како е да се биде мајка. Секојдневно откривате нови работи за вашето дете и единствено ми пречи тоа што нема детски игри како порано. Имам среќа што Дарјан не е загрозен како други деца, не седи често на компјутер или пред телевизор, доволен му е еден час и потоа станува. Шетаме, одиме на кафе сите заедно и уживаме. Планираш ли наскоро да го прошириш семејството за уште еден член? Планирам, но не наскоро. Сакам уште едно дете, особено ако сега некој ми каже дека ќе родам девојче. Некои коментираат во стилот зошто чекам бидејќи Дарјан има седум и пол години, разликата ќе била голема, но јас мислам дека тоа нема никаква врска. Баш сакам Дарјан да израсне и да стане самостоен, па да може и да ми помага. Кога би можела да одбираш каде ќе живееш, која земја би ја одбрала? Си била ли на место каде што си си кажала дека можеби таму припаѓаш? Би живеела во Јужна Америка, можеби во Бразил. Ако зборуваме за Европа, би ја одбрала Шпанија затоа што ми се допаѓа тој менталитет, а и кујната.

да Сакаттее како дознаеуспева дао Иренада одличнод изглекое време 116 во сеата? Странана годинвашата слејда! е стинаци де


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

Како да си одите од работа порано секој ден?

Научете да го користите работното време експресно и ефикасно. те и дека морате да го запазите крајниот рок и дека подоцна ќе одите на кафе. Истото важи и за повиците од мајка ви која ве бара за дневна трач доза.

Останете организирани.

Дали ви звучи познато сценариово? Вие заглавени зад компјутер, со телефони што ѕвонат на секои 5 минути, додека колешките уживаат во последните зраци на сонцето и си пијат кафе. Постојано се чудите како нив им успева, а вам не? Прва доаѓате на работа, последна си заминувате и пак немате сработено сѐ. Не грижете се! Постои формула што ќе ве научи како да ја сработувате работата 15 минути пред истекот на работното време.

Денот на работа започнете го посветувајќи им се прво на најважните задачи.

Додека патувате кон работа, направете анализа на тоа што е најважно прво да се заврши. Кога ќе стасате на работа, вие веќе ќе го заштедите времето што го трошите за планирање и организација. Со завршување на најкомплицираната задача, ќе почувствувате олеснување што ќе ве охрабри да бидете продуктивни до крајот на денот.

Деловните состаноци планирајте ги како љубовните.

Размислувајте вака: наместо да понесете шише вино, ваша обврска е само да се појавите 58 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

на време. Кога веќе сте таму, не трошете го времето на празни муабети, ќе видите дека и странката ќе биде задоволна што сте фокусирана токму на она поради кое се состанавте. За да бидете чекор понапред, понудете се вие да ја смислите агендата.

Пазете се од натрапниците.

Наречете ги натрапници, наречете ги пречки, било како наречете ги само не дозволувајте да го трошат вашето скапоцено време. Тука мислиме на колешката која влезе во канцеларија за да ви раскаже како си го поминала викендот. Објасне-

За да избегнете да потрошите 20 минути во барање на мобилниот телефон, не трупајте го бирото со ѓубре. Вреди еден ден да изгубите пола час за да средите, отколку секој ден да бидете во хаос. Уште поубаво, замолете ја колешката заедно да си ја организирате просторијата како полесно би функционирале заедно.

Откријте на што најмногу го губите времето.

Интернет и Facebook се најголем непријател на ефикасноста на работа. Во ред е да го проверите мејлот, па и да се вклучите на Facebook, но ако решите сѐ да прегледате, тоа ви е исто како да сте излегле на шопинг и не можете ништо да си најдете. Одредете си дел од денот кога ќе направите една социјална екскурзија и внимавајте на часовникот.

Заборавете на перфекционизмот.

Вие сте жена и нормално дека сѐ мора да биде совршено, но до кога ќе трошите време на веќе завршената работа? Во бизнис круговите постои едно правило што се вика 80 – 20, тоа значи дека 20% од работата треба да биде совршено сработена, а 80% доволно добра. Кога ќе престанете да се опседнувате за сѐ што е ваша одговорност, ќе сфатите дека шефот е повеќе од задоволен.

Планирајте да си заминете порано.

Ако постојано работите до доцна, поставете си цел денес да завршите 30 минути порано. Поставете си краен рок и така нема никогаш да заглавувате. Но, ако не ви успева бидејќи повторно мамите со времето, тогаш закажете средба после работа. Со пријателката или со момчето, после работа нека има некој што знаете дека ве чека. 

како да кажете не

(и сé уште да бидете популарна) Добро, можеби не можете да му кажете НЕ на шефот, но тоа не значи дека останатите смеат да ве злоупотребуваат. Клучот е да останете смирена и културна. Објаснете му на колегата дека нема да можете да останете да му помогнете бидејќи веќе го имате испланирано остатокот од денот. Сепак, ако и кажете да на работата во исто време им велите не на пријателките, момчето и себе си.


Calliope маица 399 ден. Calliope здолниште 999 ден. Koton џемпер 2.190 ден. Calzedonia чорапи 650 ден. Grafiti чевли 5.900 ден.

Причина да ја засакате

зимата... Мирните тонови се знак на оваа сезона. Се комбинираат лесно како песна, со која боја и да посакате. Не дозволувајте да ви биде ладно и бидете подготвени да заведувате во секое време

60 UNIQUEНОЕМВРИ 2010


Happening џемпер 1.899 ден. Calzedonia хеланки 1.490 ден. Graffiti чизми 10.500 ден. Mango шал 1.990 ден. Mango ракавици 1.190 ден.

64 UNIQUEНОЕМВРИ 2010


Koton блуза 1.890 ден.

UNIQUEFashion

Miss Sixty фустан 8.690 ден.

Intimissimi елек 2.990 ден.

Miss Sixty маица 5.890 ден.

Springfield брош 1.290 ден.

Vasidora фустан 850 ден.

Adam's Shoes балетанки 2.990 ден.

Motivi блуза 1.850 ден.

Кoton маица 1.890 ден.

Heкa

cвeткa

Разубавете ја зимата и светнете како принцеза на која сите ќе и завидуваат. Внимавајте на претерате и запаметете дека парчињата кои нападно светкаат треба да ги комбинирате со нешто многу, многу едноставно 68 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Swarovski ланче 12.290 ден.

Koton чевли 1.590 ден.

Calzedonia чанта 1.490 ден


Adam's Shoes чевли 5.390 ден.

UNIQUEFashion

Osey чевли 4.990 ден.

Geox чизми 13.990 ден.

Bata чевли 3.720 ден.

Shoe Art чевли 6.980 ден.

Il Cammino чизми 1.900 ден Grafiti чевли 5.300 ден

Mando Muzi чевли 9.990 ден.

Huкaдe бeзub

Motivi чевли 3.190 ден.

H

Чевлите и чантите се огледалo на вашиот стил Anna Biagini чанта 7.990 ден.

Miss Sixty чанта 5.390 ден.

Bata чанта 4.980 ден.

70 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Motivi чанта 2.850 ден.


UNIQUEFashion

Mango јакна 17.990 ден,

Doca паричник 1.170 ден. Motivi елек 4.590 ден.

Calliope јакна 7.999 ден.

Крзнена манија Станете урбана ѕверка

Marella крзно 10.890 ден.

Мango елек 5.790 ден.

Gerry Weber капа 5.990 ден

72 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Adam's Shoes чизми 11.990 ден.

Accessorize чанта 2.900 ден


Accessorize прстен 790 ден

Accessorize прстен 970 ден

UNIQUEFashion

Doca прстен 350 ден

Accessorize прстен 570 ден

Mango прстен 1.590 ден.

Cekoja

Doca прстен 350 ден

женасака

прстен на рака

Misaki прстен 3.950 ден

Прстените се најмодерен додаток кој оваа зима мора да го имате. Лесно се вклопуваат во тоа што го носите, а може да најдете какви ќе посакате. Големи, мали, дискретни или пак ексцентрични, тие се незаменливи

Furla прстен 2.090 ден.

Mango прстен 990 ден

Oxette прстен 7.100 ден

Misaki прстен 3.950 ден

Swarovski прстен 12.990 ден.

 НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 73


UNIQUEFashion

Фустани со средна должина

Шик сако

АЛЕКСАНДРА МИТКОВСКА

АЛЕКСАНДРА МИТКОВСКА

РОСИЦА МРШИЌ

ОЛГИЦА ЃЕОРГИЕВА

Ако биде фустан, нека е елегантен

Никаде брз крзно

Покрај кожените парчиња облека, оваа сезона морате да поседувате нешто крзнено. Ако не сте фан на бундите, тогаш збогатете ги модните додатоци со крзнени грејачи или актуелната руска капа.

КОКЕВ КАДРИУ

Изработени од меки проѕирни материјали во повеќе слоеви, женствени фустани се повторно актуелни. Овој пат имате слобода да ги носите заедно со рокерско парче облека како елек, капа или груби чизми.

ЕМИЛИЈА И ЕЛЕНА ДАВИТКОВИ

ОЛГИЦА ЃЕОРГИЕВА

КОКЕВ КАДРИУ

ОЛГИЦА ЃЕОРГИЕВА

Тенката половина е повторно во центарот на вниманието, но ако во здодеаја коланите на средина, тогаш истакнете ја со дамско барокно фустанче со специфична должина, ни премногу кусо, ни премногу долго.

КОКЕВ КАДРИУ

Фармерките, тесните здолништа до колена и фустанчињата се незамисливи без тесното сако со ракави до лактите. На модниот викенд доминираа карирани и оние во кралски стил.

ЕЛЕНА ЛУКА

РОСИЦА МРШИЌ

ЕМИЛИЈА И ЕЛЕНА ДАВИТКОВИ

СТИЛИСИМО

домашна модна сцена

 НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 91


UNIQUEFashion

УБАВИНА

За нежен изглед

Нанесете сенка во крем боја, малку црн креон на крајот на окото, маскара и бел молив во внатрешноста, но не по целото око туку само на средината

Max Factor

четка за нанесување сенка 450 ден.

Запаметете треба очите дека шминкате од да ги зависност во форма нивнатаемина и гол

Кога сте секси

Користете црна и сива сенка, ставете туш за очи доколку сметате дека тоа можете сами добро да го направите и многу,многу маскара

ло а д е л г о е с а, па Очитдеуш т то а а н авајте ш е. внимв ќе покажетите со нинката на очра со Шмиба да одговаакате тре ката која с е. порада ја пренесет За на работа

Избегнувајте да ги истакнувате очите, по можност ставете само маскара и евентуално молив во светла боја, како сино или зелено

Кога сте храбра

Играјте со боите и направете уметност од вашите очи. Ставете боја на сенка која сите ќе ги изненади како јако зелена, жолта или пак било која друга дречлива боја. На долниот дел ставете молив во лила и ете- вие сте потполно необична

Gosh Extreme Art

Max Factor False Lash Effect

eyeliner 195 ден.

Avon Color Trend сенки за очи 199 ден.

маскара 870 ден

Max Factor Kohl

Молив за очи 300 ден.

Oriflame

Bourjois Trio Smokey Eyes

сет за веѓи 329 ден.

сенки за очи 615 ден.

Oriflame Wonder lash маскара 199 ден.

 НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 79


UNIQUEFashion

ш е и тогабидат т и с и г е Заведетните нема да винеретко ја с кога у гата на уснитеоставно... да им лку е едн кани. Не нашминставуваме, а тао усните требак пилинг и запо а лицето и н е некој поме ете. Како и пнилинг. Одберетути, па исплакнајте да в н правитиејте неколку миармин не забораајте добро к тр ставите к ем. Почае нашминкатеен р а к д и д л е и р ј П потем ако ќе е балсам ставите. Внимавајте кпоубаво изгледта но. да се впи. На тенка уснау светол и обрае устатакармин отколклата може да ес и и Но, правшат доколку в р . к е е пр ака сакат т

Bourjois Sweet Kiss

кармин 585 ден.

Avon

боја и сјај 2 во 1 239 ден.

Max Factor Colour&Gloss

Oriflame Beauty Triple Core

би Може дел . бите најважен се за лите устата мис од да бро сте Немојте ако до ќе ви се дека недостатоците нашминкани би и усната ите прикријат б на за на за . Негата секоја ина шуплнешто штоа да го е треб без жена практикува учок. искл

Nivea Pure&Natural

балсам за усни со мед и млеко 120 ден.

кармин 249 ден.

долготраен кармин со сјај

Colgate Total паста за заби 130 ден.

80 UNIQUEНОЕМВРИ 2010


UNIQUEFashion

Wella r Designaey Sprин спреј

ф Микро а струккој дав умен и ол тура, в а без да н цврсти косата и направ лепи. да се

Нанесете посветла пудра за да добиете блед тен. Под очите задолжително ставете подебел слој коректор. На зимскиот тен не смее да има маани затоа погрижете се да го изедначите тенот. Користете сунѓерче бидејќи со прстите само ќе ја стопите текстурата на коректорот. На и под очниот капак нанесете мрсна сребрена сенка. До самите трепки разбијте со малку сиво, а за да ги кристализирате очите, по должина на трепките исцртајте тенка линија со црн туш. Трепките истакнете ги со црна маскара, а врвовите сосема малку поминете ги со сребрен туш. Руменилото прескокнете го, а на усните ставете месо боја кармин и сјај. • Accessoires венче  300 ден. • Accessorize круна  970 ден.

Зимски мејкап

за жежок изглед

Покачете ги температурите со вашиот изглед на ледена кралица

 ОКТОМВРИ  НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 85


UNIQUEFashion

Feel Touрcеhј & за сјај,

Сп ен и волум е на ањ р и н и деф со уме и ц и р . кад рстина в ц а н ре

88 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Освен коректор на подочниците и светла течна пудра, на лицето ставете и пудра во прав за да го фиксирате претходниот слој и да делувате понежно и побледо. Површината на целото око поминете ја со светло сина сенка. За да постигнете ваков изглед, неопходно е да работите со квалитетна козметика. Ова особено важи за моливчето за очи, тоа треба да биде помрсно и со еден потег да го оцртува окото. Тука го нанесовме точно по линијата на окото, горе и доле, а на крајот малку закосивме. Целта е целото око да биде истакнато со сино. Истиот мејкап можете да го изведете и со сенка во друга боја. Бидејќи очите се доволно силни сами по себе, руменилото ќе делува премногу. Усните поминете ги со коректор за да го снема природното црвенило и додајте месо боја кармин или розеникав. Accessorize обетки  490 ден.


UNIQUETИ&TOJ

Кaкo ga зagoboлuте

маж к к н к гаш ao uo

дo ceгa

АКО ИМАТЕ САМО...

...30 СЕКУНДИ

Замислете си да можете да го имате целото време на светот само за секс? Вам секој ден од врската ви е борба, со часови се борите со партнерот преку телефон за тоа каде и кога да се сретнете. Е тука лежи предноста на оние во брак, тие имаат 24/7 спална соба на располагање. Но, и вашиот сексуален живот од добар може да стане фантастичен без оглед на временските пречки. Повеќе никогаш нема да се вадите со изговорот: „Не сега, може да налета сестра ми!“

Благо притиснете ги точките под вратот или бицепсите за да се опушти до степен да не сака да се помести од кревет. Пријатното чувство ќе го парализира и успие, а вие нема да мора да слушате како се жали дека пак сте го откачиле за секс. Сексолозите велат дека масажата ја продлабочува врската, таквиот феномен му се препишува на хормонот окситоцин познат како хормон на поврзувањето чие лачење се поттикнува преку туѓиот допир. Затоа сфатете ја масажата сериозно ако сакате партнерот да ве следи вам, а не забавата што ја нудат пријателите.

тоа не го менува фактот дека мажите го обожаваат. Она што треба да го имате на ум е дека треба да бидете брза и сосредоточена во она што го правите. Ако се одлучите за масажа, не плашете се да ги употребите двете раце. Грабнете го, почнете полека, а завршете побрзо. При оралното задоволување, сетете се дека имате и усни и јазик на располагање. За загревање почнете со лижење, а потоа продолжете со енергично шмукање вклучувајќи ги и тестисите.

...1 МИНУТА

...ЦЕЛА ВЕЧЕР

Доволно време за да го бакнете како никогаш досега. Усните се вистинска ерогена зона која од недостиг на време често се случува да ја прескокнеме со цел побрзо да дојдеме до главниот дел. Овој пат нека биде поинаку! Погалете ги неговите усните со средниот прст. Протријте ги носињата и нежно бакнете го. По неколку секунди, тријте ги неговите усни со вашите, нежно грицнете ги и нурнете со јазикот длабоко во неговата уста. Бидете сигурни дека ќе мисли на овие 60 секунди цеееел ден.

...5 МИНУТИ

Орален секс или еротска масажа, изборот е ваш. Можеби звучи досадно и веќе чуено, но 98 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Што велите за маратонско водење љубов? Предиграта нека започне уште кај вас. Задевајте го иако знаете дека вашите се во дневната и можат да влезат во секое време. Одржувајте го адреналинот и додека патувате накај него. Искористете го црвениот семафор за да го бакнете во увото, додека со рацете го масирате долу. Одложете го чинот со тоа што ќе го бутнете под туш. Релаксирани и освежени, префрлете се на кревет. И овој пат погрижете се за светлото и музиката. Држете до испробаните пози бидејќи кога очекувањата се покачени најчесто сексот е неуспешен. Дајте си време за милување по првата партија, а втората започнете ја со топли воздишки по неговото тело. Нема маж кој нема да стори било што за вас после ваков третман.

ВОЗБУДЕТЕ ГО! ОБЛЕЧЕНИ... Додека вие горите од желба да ги фрлите гаќичките, а тој да го искине градникот за да дојде до вашите брадавици, ние ве опоменуваме дека овој пат тоа е СТРОГО ЗАБРАНЕТО! 1. Појавете се пред него во вашето секси издание и додека тој се обидува со еден поглед да го меморира вашиот изглед, врзете му ги очите. 2. За да ја смените сликата што остана врежана во неговиот мозок, облечете ноќница од сатен. Легнете врз него и триејќи се галете ја неговата кожа со мекиот материјал. 3. Почнете полека да го откопчувате патентот на неговите панталони и повторно поиграјте си со неговите очекувања. Направете само да го почувствува вашиот топол здив на пенисот, а потоа дајте му масажа преку облека (вклучете ги и градите). 4. Седнете му во скут и почнете да го јавате, неговата маца се вашите замислени узди. И покрај облеката, погрижете се да има контакт помеѓу вашите полови органи. 


UNIQUETИ&TOJ

и л а Д ој е т

от?

ски н и т с ви

23што

Пpaшaњa

1

ќе ве одведат до...вистината каква и да е...

Дали возвраќа на вашите насмевки? Искрената, радосна насмевка е прекрасен подарок за вашата сакана личност. Таа секогаш праќа позитивни вибрации, а чувството кога ја добивате за возврат е незаменливо.

Привлечност. Возбудување. Страст. Доволен е миг да го почувствувате сето ова, но се уште за многу девојки љубовта останува неостварен сон. Додека за некои има надеж, други чувствуваат дека играта на љубовта е збир на прекршени ветувања. Каде сте вие во оваа приказна?

2

Дали е горд на тоа што е? Без разлика дали го постигнал тоа што го посакувал целиот живот или пак се уште еволуира во таа личност, секој маж треба да биде горд на тоа што е. Себе – реализацијата е секогаш здрава, како за личноста сама по себе така и за врската. Па дури и ако вашиот партнер спаѓа во категоријата на оние што се уште еволуираат, на добар пат сте. Тој еднаш ќе го постигне тоа кон што се стреми, а тоа е патување на кое сигурно сакате да го придружувате.

3

Може ли да направи разлика помеѓу голем проблем и безначајна караница? Постојат ситуации што ќе ги наречеме предизвикувачки, а постојат и проблеми што може да ги заборавите буквално за пет минути. Тоа што ви треба е маж кој знае да направи разлика помеѓу овие две. Ако тој може да ги оддели проблемот што сериозно и наштетува на вашата врска од неважните караници за бесмислени нешта, тогаш имате човек што знае да ги приоритизира препреките во животот.

4

Кој е неговиот најголем страв? И самите знаете колку е всушност страшно да го откриете својот најголем страв. Ако вашиот партнер веќе ја споделил оваа тајна со вас, бидете сигурни дека тој се чувствува удобно, пријатно и сигурно во врската, а што

е најважно знае дека сте доволно блиски да може да биде свој, односно да покаже колку е ранлив длабоко во себе.

5

Како ве бакнува? Исцрпен, тром бакнеж е исто што и млитаво ракување со човек што го гледате првпат во животот и веднаш знаете дека не ви се допаѓа. И најчувствителниот, најнежниот бакнеж треба да остави впечаток; да ви покаже каде сте се упатиле.

6

Колку често се погледнувате во очи? Некој ќе каже не е се во погледот, но тој може да биде навистина интензивен. Додека неговиот отсутен, плиток поглед може да биде синоним за многу нешта почнувајќи од мала незаинтересираност до комплетен недостаток на интерес, оној другиот поглед полн со чувства е знак за доверба, искреност и емотивна приврзаност каква што барате.

7

Дали се смета себеси за среќен човек? Пожелно е тој да го разбира животот како комбинација од две работи: среќа и напорна работа. Мажот кој за себе мисли дека е среќен човек зрачи со благодарност што се преплетува во вашата врска во форма на радост. Но, поважно од се е тој да мисли дека е среќен затоа што ве има вас во својот живот, а ако размислува така, тогаш ќе се потруди да направи да го почувствувате тоа.

8

Какви се неговите прегратки? Колку зборува додека ве прегрнува? Мажот кој е способен комплетно да се изгуби во вашата прегратка до мера да остане без зборови, е добродушен, чувствителен маж полн со љубов. А тоа е нешто што ви е потребно.

9

Како се справувате со неговите маани? Секому му пречи нешто. Можеби тој ги расфрла своите валкани, испотени алишта  НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 99


UNIQUETИ&TOJ

на постелата која штотуку ја променивте; можеби чепка во нос додека вози или постојано ви ја прередува кујната како што му одговара. Секогаш и секој ќе има навика што ќе може да ве натера да се спакувате и да заминете без око да ви трепне, но само ако си дозволите. Љубовта подразбира прифаќање, без оглед на недостатоците на личноста. Па и вие имате многу такви, нели? Мора да размислувате на големо по ова прашање; не дозволувајте неговите (за вас) бесмислени навики да ви го променат мислењето за човекот кој е добар, нежен и среќен со вас.

10

Колку време му е потребно за да се извини? Веднаш е идеално, до 12 часа е прифатливо. Човечки е да се згреши, но вистинските мажи кои се зрели и внимателни ги признаваат своите грешки. Ако му се потребни повеќе од 12 часа за обично „извини“, значи дека би си легнал мирно без да се грижи за тоа што вие плачете и анализирате каде згрешивте.

кажат. Обрнете внимание: каков е неговиот најдобар пријател? Друштвен, позитивен, комуникативен, љубезен, грижлив? Тогаш таков е и вашиот партнер.

16

Знае ли да чува тајна? Сите тајни не се исти; некои ќе ги откриете, а други ќе ги чувате во себе до крајот на животот. Важно е двајцата да ги категоризирате тајните на ист начин, без разлика дали се многу важни или тотално небитни.

17

Свесен ли е за вашите желби и потреби? Од никој не очекуваме да може да ги чита нашите мисли, но некои работи се повеќе од очигледни. Би ја откажал ли покер - вечерта со неговите пријатели за во мир да ја подготвувате презентацијата за следниот ден? Се надеваме дека е така, затоа што мажот што го имате покрај себе треба да се грижи за вашите желби и да биде тука кога ви е најмногу потребен.

11

18

12

19

Дали е оригинален? Ако ретко ви приредува изненадувања многу е веројатно така да остане се додека не остарете. Во долгите врски оригиналноста многу лесно се забележува, а романтичен и досетлив маж е благослов за секоја жена. Што научивте од него? Да свирите гитара, да правите добра скара, да менувате прегорени сијалици или дупната гума на автомобилот... Ако тој е вистинскиот ќе забележите желба да ве научи на работите што ги сака, а вие ќе уживате во тоа.

13

Колку ви помага да ги пребродите проблемите? Добрите времиња лесно поминуваат, тешките се оние што бараат помош од пријател. Животот не секогаш се одвива глатко, а тогаш кога ќе налетате на препрека првото нешто што ќе ви притреба е поддршката од вашиот партнер. Ако тој е расположен да ви ја пружи, нема за што да се грижите.

14

Можете ли да ги наброите деловите на вашето тело што тој ги обожава? Ако во истиов момент може да потврдите дека му се допаѓа мирисот на вашиот грб, начинот на кој вашето стомаче како да виснува кога ќе легнете на страна или вашите образи што според него се најслаткиот дел од вашето лице, тогаш сигурно ви го кажал тоа повеќе пати. А тоа е прекрасно во секоја смисла.

15

Што му се допаѓа кај неговиот најдобар пријател? Вашата најдобра пријателка е огледало на вашиот карактер. Секогаш ве привлекуваат луѓе слични на вас, без разлика што ќе ви 100 UNIQUEНОЕМВРИ2010

Дали е слаткоречив? Комплиментите се мал потсетник дека тој мисли убави работи за вас, а лесно е да се даваат кога доаѓаат од срце. Изборот е ваш; може да одберете да слушате убави работи, лоши работи, или да не слушате ништо. Како се однесува во друштво на вашите најблиски? Секоја од нас сака партнерот да се покаже во најдобро светло кога е во друштво на нашето семејство или пријателите, но за него тоа е голем притисок. Единственото нешто што ви е потребно е тој да биде доволно силен да биде природен и свој во такви прилики, па и во сите останати.

20

Знае ли да ве насмее кога имате лош ден? ПМС, стрес на работа, скинати хулахопки во незгоден момент, невреме кога имате обврски во центарот на градот... Изненадувачки е како ситници може да го претворат денот во невиден пекол. Но, колку и работите да тргнат наопаку, домот каде ве чека партнерот треба да биде ваше прибежиште; таму нема грижи и непријатни изненадувања, само тој и неговата љубов кон вас.

21

Кому прво ги соопштува новите вести? Кога се случуваат важни работи сите помислуваме на најдрагата и најблиската личност. Без оглед дали добил унапредување на работното место или неговиот најдобар пријател се свршил со својата девојка, убаво е да бидете првата со која ќе ја сподели новоста.

22

Би биле ли пријатели да не бевте во врска? Често веруваме дека партнерите ни се пријатели, но пријателството е нешто што се гради бавно и постојано. Ова не значи дека треба да бидете пријатели пред да започнете врска, туку дека кога еднаш ќе го создадете останува засекогаш. Ако чувствувате дека со партнерот би можеле да бидете пријатели без да сте во врска, тогаш сте создале вистински цврст однос.

23

Дали делите иста цел? Ако не може да се согласите кои се суштинските вредности, многу е веројатно дека нема да дотуркате далеку. Не е доволно само да бидете заедно; потребно е да растете и созревате еден покрај друг. 


с л е д н и о т

м е с е ц

Не ја

ата? м и з е т сака е го

ќ Unique и тоа... н проме ливи

еодо н 0 2 д На атоци д о д и к зимс ниот број! во след

новото издание во продажба од 10.12.2010


Living

Витки во чекори

Истражувањата покажуваат дека навиките што ќе ги прочитате подолу не дозволуваат да качите некој килограм. Можеби на прв поглед ќе ви изгледаат тешки за остварување, но со тек на време ќе станат сосем во обичаени, како миењето заби.

Појадувајте секое утро.

Како што веројатно сте слуш­на­ле, поја­ докот е најважниот оброк во денот.

Ограничете ја количината на брза храна што ја внесувате. Хамбургери, пржени компири, пица... само еднаш неделно!

Мерете се секој ден за да знаете кога ќе почнете да потфрлувате. Избегнувајте да грицкате додека седите пред телевизор.

Дневно пијте три чаши млеко или јогурт или потрудете се да внесете повеќе калциум.

Недостатокот од калциум може да доведе до прејдување.

Избегнувајте пијалаци полни со шеќер и заменете ги со вода, чај или црно кафе. Изберете квалитет пред квантитет.

Ти ши на

за здраво срце Ако се почесто чувствувате болки во градите или пак не знаете како да се справите со високиот крвен притисок, размислете кога последен пат сте работеле во тивка просторија. После неколкуте спроведени истражувања на еден универзитет во Ванкувер, Канада, научниците заклучиле дека луѓето кои работат во бучна средина е поверојатно да добијат срцев удар или срцево заболување. Освен бучната средина, друг фактор кој придонесува за појава на вакви компликации е потребата да го повишите тонот за другите да ве слушнат. Овие луѓе се соочуваат со 2 до 3 пати поголеми шанси за срцеви проблеми отколку оние што работат на потивко место.

Зеленчукот е добра замена.

Железото неопходно за децата Недостатокот од железо може да биде навистина сериозен проблем кога се во прашање децата. Истиот може да го забави развојот на мозокот, долготрајно да го намали коефициентот на интелигенција или пак да предизвика анемија. Но, и покрај напорите да се намали ризикот, односно да се дојде до вистинската формула што нема да дозволи да се појави недостаток, според последните истражувања 15% од децата се уште се соочуваат со ваков проблем. Бебињата на возраст од 6 до 12 месеци треба да примаат 11 милиграми железо дневно, додека на децата од 1 до 3 години треба да им се даваат по 7 милиграми. Треба да се посочи дека мајчиното млеко, колку и да е здраво и хранливо, не содржи многу железо. Затоа, ако станавте мајка неодамна, погрижете се во вашиот фрижидер секогаш да има: yy

yy yy

yy yy 110 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

Јадете вистинска храна наместо храна именувана како „диетална“.

Црвено месо. Тоа содржи железо во форма лесно применлива за човечкото тело, па хранете го вашето малечко со бифтек, јаг­неш­ ко или џигер. Зелен зеленчук со големи листови како спанаќ и марула. Во нив има и калциум и витамин Ц. Сок од портокал. Иако портокалите не содржат железо, во себе има­ат витамин Ц. А кога внесувате витамин Ц заедно со храна бо­ га­та со железо, ја олеснувате неговата апсорпција. Грашок, боранија, леќа и соја. Ова е одлична замена за децата што не сакаат многу месо. Ореви. Покрај железото содржат протеини и Омега 3 масни ки­се­ли­ни.


Living Начин на приготвување: Палачинки со мед и овошје Потребни состојки:

1 јајце 1 белка од јајце 400 милилитри слатка павлака 200 грама Екстра бело брашно тип 400 на Жито Лукс ½ кесичка прашок за печиво неколку зрна сол 2 лажици шеќер во прав 120 грама мед од багрем 50 грама лупени печени бадеми 200 грама сезонско овошје Чоколадо или украс по желба

Ванила cupcakes Потребни состојки:

350 грама Екстра бело брашно тип 400 на Жито Лукс ½ лажица сол ½ лажица сода бикарбона 2 лажички прашок за печиво 100 милилитри млеко 100 милилитри масло 80 грама путер 150 грама шеќер 1 лажица ванилин шеќер 3 јајца

Состојки за шеќерната глазура: 60 грама путер 100 грама шеќер во прав 1 лажица екстракт од ванила 2 лажици млеко

Начин на приготвување:

Во еден сад соединете ги брашното, солта, сода бикарбоната и печивото. Ставете ги млекото и маслото во сад. Пенесто изматете го путерот, шеќерот и шеќерот од ванила. Додајте ги јајцата

Измешајте ги јајцето, белката и слатката павлака. Додајте го брашното помешано со прашокот за печиво, малку сол, шеќерот во прав и сѐ заедно убаво помешајте. Така подготвената смеса оставете ја да стои 15 минути. Палачинките пржете ги на тефлонска тава се додека не добијат златножолта боја. Внимавајте, палачинките треба да бидат подебели. Медот малку загрејте го и измешајте го со бадемите. Прелијте ги палачинките со мед и служете ги со овошје.

4сакан Потребно време за подготовка: 40 минути

Калории: 233

десешритоит за ва

едно по едно и убаво мешајте после секое додавање на јајце. Наизменично ставајте од брашното, маслото и млекото се додека смесата не се соедини. Започнете и завршете со ставање од брашното. Со лажичка, смесата распоредете ја по хартиените кошнички. Печете ги на претходно загреана рерна на 180 степени околу 15 до 20 минути. Извадете ги да се оладат, а за тоа време подгответе ја глазурата. Во сад ставете го путерот и шеќерот во прав. Матете ги на најмала брзина додека смесата убаво да се соедини. Потоа додајте го екстрактот од ванила, една лажица млеко и убаво промешајте. Со лажицата убаво соберете она што се залепило од страната на садот, додајте го преостанатото млеко и мешајте се додека смесата не стане кремаста и без грутки. Вака подготвената глазура премачкајте ја врз секое колаче. Де­ко­ ри­ра­јте ги колачите со бонбони или чоколадни трошки.

Потребно време за подготовка: 60 минути

Калории: 385

 ОКТОМВРИ  НОЕМВРИ 2010 UNIQUЕ 117


Living

Алпска чоколадна торта Потребни состојки:

200 грама Екстра бело брашно тип 400 на Жито Лукс 150 грама кафен шеќер 50 грама како во прав 50 грама густин 1 кесичка прашок за печиво 150 милилитри масло 400 грама кисела павлака 2 лажици рум 50 милилитри млеко 30 милилитри рум

Состојки за крем:

500 грама банани 1 лажица рум 200 грама чоколада за готвење 200 милилитри павлака за шлаг 1 кесичка шлаг крем

Начин на приготвување:

За пандишпан: помешајте го брашното, шеќерот, какаото, густинот и прашокот за печиво. Додајте масло, рум, павлака и матете со миксер се додека не добиете хомогена смеса. Дното на калапот за торта намачкајте го со масло, наросете малку брашно и ставете го пандишпанот да се пече на 180 степени околу 35 минути. Откако добро ќе се олади, исечете ја тортата во должина за да добиете две кори. Долната кора вратете ја во калапот и попрскајте ја со смесата од 50 милилитри млеко и 30 милилитри рум. Пасирајте ги бананите, можете и да ги изматите со миксер за да се осигурате дека нема грутки и додајте рум. Чоколадата стопете ја на пареа и додајте ја во бананите. На крај сипете ја изматената павлака и шлаг кремот и мешајте додека не добиете еднолична смеса. ремот распоредете го на првата кора, а згора ставете ја втората. Одозгора испрскајте ја тортата со рум и млеко. Декорацијата можете да ја завршите со чоколаден прелив и овошје.

Потребно време за подготовка: 90 минути Калории: 258

војте го со с о т а п ј о в о а шармот, ема маж Н . т р е с е д н Заборавете н е от оригинал и ш а в е добро а а н н з т о ја о к вкус а н е аѓепсајте екнува на ж м л , к а т т о а п т а е р н в о и т ш ом ја отвор т ш , а о т За . и андарини. м и а да готв л и н а в н бран на го со пријате Тирамису колачи со мак Потребни состојки: 3 јајца 3 лажици шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 3 лажици масло 2 лажици Екстра бело брашно тип 400 на Жито Лукс ½ кесичка прашок за печиво ½ лажица мелен мак 1 лажица какао 2 лажици рум 100 милилитри вода

Начин на приготвување:

Потребни состојки за крем:

Одвојте ги белките од жолчките и жолчките пенесто изматете ги со шеќерот и ванилата. Додајте масло, брашно, прашокот за печиво, мак и претходно изматениот снег од белки. Убаво измешајте ја смесата и распоредете ја во калап (големина, 19x26 сантиметри). Печете во загреана рерна на 200 степени околу 10 минути. Изладете го пандишпанот и испрскајте го со разреден рум во малку вода. Содржината од тирамису кремот истурете ја во ладно млеко и мешајте околу 4 до 5 минути, додајте го сирењето и макот. Кремот распоредете го врз пандишпанот.

Потребно време за подготовка: 60 минути Калории: 189

118 UNIQUEНОЕМВРИ UNIQUEОКТОМВРИ2010 2010

1 кеса шлаг - крем од тирамису 300 милилитри млеко 2 лажици маскарпоне сирење 2 лажици мелен мак

Колач


Living &н ejз uн uwe...

фитнес исповеди Понекогаш природата е повеќе од дарежлива, па некои имаат тело што не бара многу одржување за да изгледа одлично. Ирена спаѓа токму во таа категорија – ужива во храната а изгледа како да поминува часови и часови во теретана. Секогаш си во одлична форма; тоа е наследство од твоите родители или имаш посебен режим до кој се држиш?

Тренирав одбојка 16 години, но последниве 8 години немам истрчано ниту 500 метри, па би рекла дека генот си го прави своето. Два-три пати се качив на Орбитрек, а на сред дневна имаме теретана, но не вежбам континуирано. Секој ден си велам дека ќе почнам од понеделник, но тоа не се случува, не затоа што не сум цврст карактер, туку затоа што буквално немам кога. За среќа, никогаш во животот не сум држела диета. Дури знам наутро да јадам бурек, баничка... важно ми е да е тесто.

е л ат м , о ми в „Честпер изгледа да м у дека с о јас можаа имам м ј а но с жам дали Не знам забелета форма.издржам старае колку ќе реба да у ш т а , а а к о т т оа ќ е в а к м д и е та н а држа де навистим. “ би пробле голем

лиште пресретнувам пет или шест такви, па секое утро јадам нешто различно. Што најчесто вечераш? Се воздржуваш ли од јадење слатки или масна храна во тој дел од денот?

Лакома сум и не одбегнувам; ако има – ќе јадам. Не многу количински, но неколку пати во денот. Кога тренирав одбојка бев подебела, односно покрупна поради мускулната маса и после тренинг јадев многу. Сакав Што најмногу одбегнуваш (храна и да пробам се и секогаш се шегувавме пијалаци)? со девојките со кои тренирав дека Не сум љубител на благо, но не го кога ќе бидам бремена ќе се поправам одбегнувам. Тоа што ми се јаде тоа многу. Тоа се покажа како неточјадам, но не знам до кога затоа што но, качив само 13 килограми. Не се како поминуваат годините, наскоро ограничував во јадење, јадев се што ќе наполнам 34, забележувам промени ми се јадеше, но можеби имам среќа на моето тело. Често ми велат дека бидејќи не сум склона кон дебелеење. супер изгледам, но само јас можам да Навечер исто така јадам, но во позабележам дали ја имам старата фор- следно време се трудам да ја одбегнума. Не знам уште колку ќе издржам вам вечерата. Што мислиш за естетската хирургија? Би вака, а ако треба да држам диета тоа ќе биде навистина голем проблем. се решила ли на таков чекор? Ја оправдувам естетската Од што се состои твојот вообичаен појадок? хирургија, немам негативно мислење Ѓеврек со јогурт, можеби кифла или по тоа прашање. Ако некој смета баничка. Пак се сведува на тесто. дека тоа е тоа што треба да го Имам неколку омилени млечни ресто- направи потполно го поддржувам, рани, а кога го носам Дарјан на учизатоа што сето тоа влијае на само116 UNIQUEНОЕМВРИ 2010

довербата. Секако, не го оправдувам ако тоа се прави во неразумни граници затоа што лесно може да стане и невкусно. Јас можеби би го направила тоа со текот на годините, ако почувствувам потреба да променам нешто. Сега засега не.

Накитот е неизбежен моето омилено парче облека


Living Сад за апетисани 1.440 ден.

О Р Т Е Р е е будеш аутро в баба се н а г о к а то ка, . Вашат о време ете се в ко и бисквити со извиена рач т а р в а е е Н л ч н м о у а л м н о к о т т мирисо ва старинско со сончоглед. Т најтоплата и е т о чу о т г к а е и м и т јн а ш у да ја еич а тука се потребни за планетата. а н и в а е, и јн у т дме ечна к а ја реновират ње л в и р тие пре јп д а на р е о т в а т р ни за о Ако пла ветни рачки ително ц ж е л изберет денците и задо о цветно ов т е на кре ф а к ној од е го служет н сервис како о Boch е – овош а на Villeroy & јат колекци             

Сад за млеко 2.120 ден.

Чајник 2.640 ден.

Чинија со капак 2.660 ден.

Тегла 1.980 ден.

Чинија 1.600 ден.

Шолја за кафе 1.520 ден. Тацна 720 ден.

Сет тегли 2.400 ден. 120 UNIQUEНОЕМВРИ 2010


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

Unique Magazine 12 (Ноември 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Unique Magazine 12 (Ноември 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Advertisement