Page 1

БРОЈ 11, ОКТОМВРИ 2010  90 ден

а к с л и т С н

етосплеете се со

С рните најмодед нашите о џемперидавници про

смртоносни убоди од нож

За возбудливи жени

Така насилниците ја докажуваат својата искрена љубов

Женски разговори

Колку од вас се бакнале со девојка?

Елeнa Pиcтecкa

Помош! Не може да престанеме да се караме

39

„Стабилност, грижливост & смисол за хумор барам во секој маж“

Силиконска експлозија!

c K e C

ку од л а м о п о ни с одговоре орови

20 зб

Lindsey Easeman уште една жртва на естетските корекции

Предбрачна

дилема

Подготвени да го кажете судбоносното „да“

ОКТОМВРИ 2010 90 ДЕНАРИ

9 77 1 8 5 7 6 8 2 00 8

11


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Okтoмвpи 2010

51

83

Никаде без коректор

Елена Ристеска

68

Како да изгледате во 40-тите

younique

Реалност

9 Start Up вести 20

Вашиот месечен хороскоп

Најдобра

96 „Ќе ме убие затоа што направив ваков хаос“ Accessoires ланче 550 ден.

26 Писма од читатели 24 Лице од насловната страница Елена Ристеска „Последен пат плачев од љубов“

Во неговиот ум

40

Lisca градник 2.089 ден.

Josh

Duhamel „Не сум урбан дечко како што ме претставуваат, многу повеќе наликувам на старец бидејќи уживам да го поминувам времето зад куќа. Јас пораснав играјќи си на улица...“

34 Ed Westwick „Gossip Girl е авантура“ 36 Тест

Living 104 Фитнес исповеди на Eva Mendes 106 Пилула или кондом? Како се штити македонската младина?

108 Најдобрите пилатес вежби Добрата фигура секогаш е во мода

111 Portovenere Вистинскиот шарм на Италија

Колку е тешко да ве освојат 38 Што поминува низ неговата глава... кога ќе дознае дека сте девица на 25? 40 Josh Duhamel Познат по својот брак или професијата?

Kate Moss

Самодоверба 50 Што гледате вие, што гледа тој 52 39 сочни секс прашања... одговорени во една реченица

55 Unique филмски избор на месецот 58 Дали фантазирате за секс со жена?

fashion 60 Моден едиторијал Последното сонце

ти & Тој 92 Помош! Не можеме да престанеме да се караме

93 Вие велите, тој мисли... За брачниот предлог

95 Каде заминаа Ромео и Јулија? 4 UNIQUE ОКТОМВРИ 2010

Вистинска приказна за семејно насилство

98 „Бев непожелен гостин на сопствената свадба“

12

Celebrity вести


т о к и н д е Oд ур

К

ога е вистинското време да го Ситуацијата набљудувајте ја објективно, изговорите судбоносното „да“? како да сте сосема трета личност, и секоКако да препознаете дали е гаш бидете свесни за оние работи кои едтој вистинскиот со кого ќе го ноставно не се простуваат. Кренал рака делите покривот над главата до крајот на вас или барем се обидел да го направи на животот? Дали тој се чувствува подтоа? Не верувајте дека ќе се промени. готвен за таков чекор? Овие прашања Вие сте жена со цврст карактер; жена повеќе или помалку го окупираат умот на која добро знае што сака и личност чие секоја жена. Без разлика на која возраст достоинство никој не смее да го прегази. сте и какви се вашите услови (финансиСемејното насилство и брачниот предлог ски), долгата врска во одреден момент се само две од многуте теми што ги подќе ве натера да размислите каде сте се готвивме за вас во овој број на Unique, и упатиле. Некои од вас ќе кажат дека тоа искрено се надевам дека на некој начин е индивидуална работа, други ќе тврдат ви помагаме да ги решите животните дидека потребно е да се изнаживеете пред леми што секојдневно ве оптоваруваат. да стапите во брак, трети ќе речат колку Единаесет месеци дружење, единаесет порано, толку подобро... Јас ќе кажам: месеци едукација и забава; ви посакувам Слушајте го срцето! Никој не може да пријатни и топли октомвриски денови. ве советува дали треба или не треба да стапите во брак; никој не може да почувствува кој е вистинскиот за вас освен вие! Но, тоа не значи дека секој заслужува да стане ваш животен сопатник. Никогаш не Ана Стефановска, уредник на Unique заборавајте на своите критериуми, ниту Следете ме на Twitter.com/ana_stefanovska пак отстапувајте од вашите принципи.

A Ha

unique ви подарува

Добитници на награди

Испратете го вашето име и презиме и контакт телефон на contact@ uniquemag.mk, или пратете СМС порака со истите податоци на 070 145 585 и очекувајте да станете една од среќните добитнички на Unique-подарок! (цената на СМС порака е 5 денари) Max Factor Vibrant Curve Effect сјај за усни

Borjois Noir Cobalt сенка за очи x3

Seventeen пудра x2

Avon Super Shock молив за очи

Avon Super Shock маскара

8 UNIQUE ОКТОМВРИ 2010

Avon Super Shock перли за лице

1. Мила Николовска  Oriflame тоалетна вода 2. Деспина Петреска  Oriflame тоалетна вода 3. Гордана Моневска  Oriflame тоалетна вода 4. Мартина Неделковска  L’oreal Triple Active крема за лице 5. Слаѓана Зенгоска – Трифуновска  Avon Far Away парфем 6. Благуна Трајкоска  Nivea Calm and Care спреј за под пазуви 7. Јанева Љубица  Manhattan Mousse Make up пудра за лице 8. Драгана Миладиновиќ  Manhattan Mousse Make up пудра за лице 9. Катерина Ѓурчиноска  Manhattan Mousse Make up пудра за лице 10. Драгица Стојановска  L’oreal Elseve серум за коса 11. Елена Стамчевска  Avon бронзени перли 12. Мартина Трпковска  Max Factor False Lash Effect маскара 13. Оливера Ристевска  Nivea Anti-Dandruff шампон за коса 14. Сања Јанкович  Bourjois Bio Detox пудра за лице


1

2 Sienna Miller

Alexa Chung

3 Kate Moss

Keira Knightley

4

5 Victoria Beckham

Најдобро облечени

Тимот на Unique заедно со читателките на веб сајтот notformen.mk ги одбра петте најдобро облечени жени за изминатава сезона. Еве ги победничките избрани од вас

 ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 1 5


Eлeнa

Pиcтecкa

Енергична, забавна и секогаш полна со инспирација - Елена Ристеска е девојката која заслужено се најде на нашата насловна страница. Таа е една од оние имиња кои постојано се оригинални во тоа што го работат, и како да не оставаат простор за грешка додека забрзано се движат кон врвот на својата кариера. Но, да не ви ја уништуваме забавата - ова интервју ќе ви го донесе вистинското лице на нашата поп дива.


UNIQUEНАЈДОБРА

Д

а почнеме од кратењето на твојата коса и менување на имиџот. Можеби се случи малку поодамна, но не интересира дали веднаш ти се допадна или помина цела недела стоејќи пред огледало прашувајќи се зошто го направи тоа? Тоа беше изведено стратегиски за потребите на спотот, но и за песната. Едноставно почувствував потреба да ја скратам косата и да променам нешто на себе во согласност со промените во стилот на музика. А и многу време ми одземаше за нега и одржување бидејќи имам премногу густа коса. Па така, не жалев за косата една недела откако ја ишишав, ниту пак се каам за потегот. Косата расте 1,5цм месечно, за одредено време ќе ја имам повторно истата коса како некогаш, а со моите стилисти Мила од Студио Essence, Дадар и Сергеј за стилот во глобала, веќе подготвуваме следна поголема трансформација. Свесна ли си за коментарите на луѓето околу себе за тоа како изгледаш? Што најчесто слушаш од твоите најблиски по ова прашање? Те советуваат ли за тоа кој треба да биде твојот следен чекор? Не се работи за лажна скромност, но јас сум по природа многу самокритична. Најчесто најблиските ми приговараат за таа самокритичност дека малку претерувам и ме советуваат за многу нешта во однос на изгледот. Но, јас себеси се гледам од различен аспект па така сметам дека не сум совршена како што можеби другите тоа го перцепираат. И јас имам маани. И јас имам денови кога сум си убава на самата себе, а има и такви кога не можам да се гледам во огледало, моменти кога добивам желба да направам некоја естетска корекција и веќе во нареден миг се покајувам... Ако земеме да се анализираме сите ние до детали ќе пронајдеме многу аномалии, но најважно

е да се чувствувавме убаво во своја кожа какви и да не создала природата, а јас убаво се чувствувам во својата. И покрај тоа што си голема ѕвезда во Македонија, нема многу шпекулации за тебе и твојот приватен живот. Како ти успева да ги одбегнеш злите јазици? Колку време имаш за приватен живот воопшто? Не се дознава многу за мојот приватен живот, поради тоа што никогаш не изнесувам информации за мојата интима во јавност. Не пласирам јавно што ми се случува на приватен план, но никогаш не се ни кријам. Едноставно не милувам да зборувам за приватниот дел од мојот живот, наспроти професионалниот, за кој има толку многу материјал за изнесување, што и претпочитам да го правам. Примарна е професијата во мојата кариера, па доколку објавувам само за приватни случувања тогаш каде е тука музиката? Јас сум пејачка, ниту сум модел ниту сум Парис Хилтон. 24/7 сум посветена на музиката па мислам дека заслужувам да се пишува за она за кое живеам. Многу наши естрадни ѕвезди како да си ја наоѓаат среќата надвор од нашите граници. Точно ли е дека македонските пејачи добиваат многу подобар третман во Србија, на пример, отколку во сопствената татковина? Точно е дека македонските пејачи добиваат добар третман над-

вор од границите, но не може да се каже дека не сме добро третирани од нашата публика во Македонија. Јас си ја сакам нашата земја и пред нашата публика се чувствувам најубаво, секако дека ми годи кога ќе бидам убаво прифатена и од странската публика. Но постои и таа вистина дека повеќе цениме странски изведувачи отколку наши. И мислам дека ако не се цениме прво самите себе си, тогаш никој нема да не цени. Својата кариера ја започна многу млада и оттогаш постигна голем успех. Се сметаш ли поради тоа за позрела за своите години? Има моменти кога се чувствувам уморна и како да имам десет години повеќе, а има моменти кога излегува детето од мене. Факт е дека имам поминато многу повеќе од моите врсници и дека темпото на живот ми е позабрзано, но еднакво на младиот свет чекорам по нормалниот тек на живеење. Може сепак да се каже дека израснав на сцена, и со ангажманите и искуството убаво или неубаво што го носи овој шоу бизнис дефинитивно прерано созреав.

Имаш 24 години кои полека, но сигурно носат многу потенцијални обврски. Сметаш ли дека постои возрасна граница кога треба да се стапи во брак или тоа е прашање на избор? Кога би била сигурна дека тој со тебе е вистинскиот, би кажала ли „да“ или пак би продолжила со кариерата по цена таа врска да заврши? Сметам дека стапувањето во брак е нешто што го дели животот на ПРЕД и ПОТОА, затоа треба добро да се размисли дали човекот кој го имаме до себе е наш животен сопатник. Но, сепак бракот ако е модерен и полн со разбирање, тогаш нема да претставува голем пресврт во животот.Доколку личноста која е со мене ме поддржува во работата и е од секој аспект спремна за посериозна етапа од животот не би се размислувала многу за да го кажам судбоносното "да". Но и не би избрзала премногу сега поради тоа што сметам дека најмногу можам да ја зацврстам и да направам успеси во кариерата наредниве 8-10 години. Што повеќе оставам музика да зборува за мене толку подобро. Е потоа има време уште многу години посветени на семејството. Кога си во врска, која е твојата улога најчесто – оној што зема или оној што дава? Колку далеку може да отидеш за љубов? Имало многу ситуации кога ни сама не сум била свесна што се можам да направам за љубов. Тоа е една состојба на телото и духот за која ни сами не сме свесни. Секогаш сум давала љубов без да очекувам фидбек, па можеби и затоа сум била сакана. Но тие работи не се мерат, доколку постои љубов, еднакво се залагаат двајцата партнери во врската, во спротивно се чувствува празнина. Па така и  ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 29


UNIQUEВОНЕГОВИОТУМ

KOЛKУ E TEШKO тест

ДA BE

unique

OCBOJAT?

1

Колку труд му е потребен на еден маж за да излезе со вас? А. Првиот пат го одби-

вате, но вториот секако прифаќате Б. Му кажувате дека не сте слободни тогаш кога тој ќе предложи, и давате ваш предлог В. Речиси секогаш одговарате позитивно на ваквите покани. Зошто да ја пропуштите шансата да го запознаете вистинскиот?

2

Денот после првиот состанок:

А. Му пишувате пора-

ка и му се заблагодарувате за убавата вечер Б. Не правите ништо додека не се јави, а потоа го оставате да почека неколку дена В. Чекате тој прв да ве контактира, а потоа му возвраќате со предизвикувачки пораки

3

На забава сте, забележавте некој што ви се допаѓа, но не сте сигурни дали му се допаѓате и вие или пак некоја друга девојка. Вие:

А. Флертувате интензивно

36 UNIQUEОКТОМВРИ 2010

неколку минути, а потоа одите по пијалак така што тој е приморан да тргне по вас Б. Почнувате да се однесувате ладно со него и флертувате со други мажи за да го направите љубоморен В. Се држите до него и не и дозволувате на конкуренцијата да навлезе во ваша територија

4

Кога имате секс со нов партнер, обично тоа го правите:

А. На првиот состанок – го

правите тоа што мислите дека треба и не верувате во никакви правила Б. По три или четири состаноци В. По неколку месеци состанување

5

Кога тој неочекувано ќе ве повика да излезете со него, вие:

А. Треба да отидам на неколку места, не сум сигурна дека ќе стигнам. Што велиш да одиме не вечера некој друг ден? Јави ми се. Б. Не можам, веќе имам планови за вечерва. В. Звучи одлично. Ќе се видиме за кратко!

Од 0 до 3 поени

Подготвени сте за забава во секое време. Проблемот е што мажите токму тоа го гледаат во вас – добра забава, а не потенцијална девојка за сериозна врска. Кога сте премногу достапни, всушност ги оддалечувате мажите од себе; тие сакаат девојка за која треба да се трудат. Ако сте во потрага по сериозна врска, почекајте пред да имате секс, барем три или четири состаноци. А ако ве покани да излезете A доцна во ноќта, пред1 2 ложете му да се видите друг ден. Не грижете се 2 0 дека ќе ја пропуштите 3 1 вашата голема шанса; 4 0 вистинскиот лесно ќе го препознаете. 5 1

Од 4 до 6 поени

Вие сте опуштени, но недостижни – добитна комбинација! Не се плашите да флертувате и да се додворувате, но никогаш не отстапувате од правото да имате сопствен живот. Вашите суптилни сигнали го мотивираат да

продолжи да се бори за вашето срце. Ако ве покани да излезете, не согласувајте се со неговиот план. Предложете некоја друга активност, покажете му дека сте заинтересирани и видете дали ќе остане во играта. Штом го прифати предизвикот, бидете сигурни дека сте уловиле добра риба.

Од 7 до 10 поени

Вие се однесувате како да сте загрозен животински Б В вид. Се држите настрана 1 0 бидејќи сметате дека така предизвикот расте. Мажи2 1 те сакаат да ве бркаат, но 2 0 кога ќе забележат дека сте 1 2 исклучително недостапни тие се вртат на друга стра2 0 на. А што би направиле ако се почувствувате отфрлени? Да, отфрлени. Токму така се чувствуваат мажите после неколку неодговорени повици и одбиени вечери. Бидете ентузијасти ако сте заинтересирани за некого. Ќе ви биде возвратено...


очии: а н а ј о Б но кафен тем са: о к а н а Бој но кафена а: тем маана а м е л о г Нај мпулсивност и Модтоож:дот После ва сонце изгре

, ли, храбри е т и с а п с , и н ова се само , мажестве Бестрашни одготвени на ризик – ете да им ги славни, п епитетите кои мож , колку исо мал дел од а пожарникарите. Н ува збор за закачите н ети, барем кога стан дува Дарко тите епит на жените, ги посе месецот? освојување и, згодниот дечко на ск Герамитчио

о к р ДаГерамитчиоски  ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 4 3


Колку си храбар во освојувањето? Дали без срам и приоѓаш на девојка?

Поводот е доволно добар така што не остава место да надвладее срамот.

Дали водиш сметка за твојата репутација помеѓу женскиот пол? Колку ти е важно жените да те знаат и да те запомнат?

Моите постапки и мојот лик се достојни за почит. Тоа ме тера да мислам дека секоја девојка со која сум бил, добро ме запомнила.

Кои особини ги користиш за да освоиш жена, типично машките како бестрашност и храброст или можеби изгледот, шармот и културните манири?

-Во походот на жените, адути ми се и внатрешните и надворешните особини, но сепак сметам дека пресудно е тоа што сум исклучително харизматична личност полна со разбирање за нивните потреби. Би ризикувал да расипеш пријателство, само за да останеш со жената што ја сакаш?

-Балансот е двигател на животот, добрата проценка е одлучна во ситуации како оваа.


: , е тисеоко чешлиошким.аНлку а д ле рев авам иде ала,

UNIQUEСАМОДОВЕРБА

це и л

е г ам п апр да б сак сни. Вмидекамиомра дсаотн можшето бииппоолни у

  ќе , но ате тен сла ие ми ивно чите ашув лски ат и т о пр и д н ет, у едн ази о е в и р с м б м на о нит срце дефжала . Ако бил: с о вка се омал от би ме едат Fox с с а п вор р н по gan а о ват се с а Me одг т уба да нај жат моја а. а о е м ш м у и а д а ја не . Т и таа очи тава е ли ми план на

Т

Вие гледате:

попуштени и ра зделени гради , со тенденција да се разделув се уште аат. Ако земам во да родам деца и да дојам, тогаш предвид дека сакам несомнено гра ми стасаат до сто дите ќе макот. Ако на по четокот на врска купував градник та со величина Б, денес купувам Д.

да:

ле ој г

Тој гледа:

не се премногу мали, ниту пак големи, едноста совршени и јас вно се уживам во секо ј миг поминат Немаше да ми со нив. смета ако се по големи, но се задоволувам и со тоа што ми се нуди.

и град

 Вие гл

пол ови на

за нек о мајка е време и м ќ помис и. Салото е можам д по лу а Најмн вам да обл чна да вре ја носам об ск о е л порад гу се срама чам фарм а од сите еката од е ст и тоа м и не п кога ме д рки кога су рани, не м со рефе опир запал рирам да а за полов него. водам ин ено св етло. љубов а, со обожа в а м д меше . Мно а си играм и да г да не гу се нер о ба ви ја доп ирам. рам кога м кнувам не јз Стома и ги т ч рга р иното н ит не се во мо е мускули ацете за одамн да. а

едате

Тој гл

еда:

:

Вие г

отсе к но се огаш за с е г гаш а кога ги бе сум м ми с во живо средив ислела е огр т д омн от. Изгл со вежб ека им него и во одн едам как ање се к ам слаби ос на аам ми с о раце сум к е пл аче, нозете и о борач ако ник , к а к ко ја ога ќ , рамен опосе с да б сум м е застана ата но сп но сум с м до р ажот р . жар емна и еќен ког фл ам на ќе ка сексот. ексибил ојата па Не н р жам дека знам зо а, тоа му тнерка е ш м д к на ра оже сит то се лу ава доп ондицио ол е ти ка, ја с се да не по кога во нителен горд еам беди во друштво турк со то ање а.

ледат

е:

Тој г

леда:

рамгреб, на

ик н зад

едате: некој да ме Впиреемнголгу рамеернв,икраакмо што мјаедсетњо евтоо

и. Се н авно е сто. На ите едност пегла одзад огрешно ме пак кај друг п о а с а , з к л а м о удри ш се лепи т с о ив секога кај мене од обратно. , е задник фати, о да се ма шт но е да има и о т ш вол кај а е оној предвид. До кост, оној н адник е убав з не доаѓа во доволно м . и т ен ковчес заоблување ми е одлич а мало девојк

да:

Тој гле

Штo глegaтe BИE

штo глegaTOJ?

Што и да е она ш т дека партнерот о ви смета кога ќе застанете пре не д огледало, шансит тестирајте ја т го ни забележува се речиси еднакви е еоријата и уверет н а 10 0% . Ако не ни верува е се сами! те,

50 UNIQUEОКТОМВРИ 2010


Coчнu

CEKC пpaшaњa

Одговорени со помалку

од 20 зборови

Не секогаш при сексуалното советување е неопходно филозофирање. Краткиот, директен и прецизен одговор побрзо ќе заврши работа отколку обидот да го дешифрирате начинот на кој размислува.

1 2 3

9 10 11

4

12

5

13

6

14

Како е најлесно да се изведе поза 69? Легнете еден врз друг или сместете се на креветот на страна.

Зошто мажите сакаат да водат љубов наутро? Покаченото ниво на тестостерон влијае на потребата за секс. Сакам сексот да трае подолго и да го забавам случувањето на оргазмот? Некој совет? Менувајте пози. Јас сум ниска, а тој е премногу висок. Која е најдобрата поза за нас? Вие врз него, со лицето напред или завртени со грб.

Како да му кажам дека ми се допаѓа тоа што го прави? Испуштајте воздишки, цврсто стегнете го задникот и турнете го кон себе. Идејата да водам љубов со некој тотално непознат, навистина ме возбудува. Она што ме спречува да ја реализирам, е дечко ми. Како да се решам од оваа фантазија? Изненадете го партнерот и појавете се на местото каде што е излезен. Претставете се со вашиот нов идентитет и на крај појдете кај него дома.

7

Посакувам да водам љубов со преврзани очи. Како да знам дека тоа е возбудливо и за него? Пробајте и преврзете ги неговите.

8

На кој начин да ја преземам контролата сред секс? Бакнете го агресивно, турнете го од себе и качете се врз него или во позата што ви одговара. Ќе ве послуша и ќе ужива.

Што е потребно за оралниот секс од добар да го направам незаборавен? Ентузијазам.

пенисно, дали о Мојнот н де о к боли? тира и дека ќе јеа бројката на значјќи најмала нис. Која храна е добра за во кревет? де в пе б , е Н и ата? со пра Боца со шлаг, нанесете ја било каде по мажи ѓа Г-точк преда о н а та, ен неговото тело, освен во уста. Каде с е во вагиналиску до

Како да го направам сексот посладок и енергичен? Пуштете музика со брзо темпо. Потрудете се да водите љубов следејќи го.

Внатр ниот дел б кот. стома

Кога мастурбирам, доживувам експлозивен оргазам. Како да го постигнам истиот интензитет со партнерот? Мастурбирајте или понесете вибратор во спалната. Дали мојата вагина претерано ќе се рашири доколку почесто менувам партнери? Не. Не ми пријатно кога сум одозгора бидејќи се срамам од своето тело. Како да го надминам тоа? Доближете ги градите со неговите, така нема да ви се гледа мешето.

15

Кој е најчувствителниот дел на неговиот пенис и како да постапувам со него? Самиот врв од пенисот. Лижете го со кружни движења, исто како кога лижете сладолед.

16

Сум разбрала дека со стискањето на вагиналните мускули, тој дополнително се возбудува. Зошто? Со тоа го гмечите врвот на неговиот пенис, а тоа е огромно задоволство за него.

17

Дали сите мажи гледаат порно – филмови?

Не.

52 UNIQUEОКТОМВРИ 2010

им н?е н о т Ш е јасно еним с е ори ва

18

Зошто е толку убаво кога партнерот, за време на сексот, благо ме скубе за

коса? При сексот, прагот на чувствителноста е зголемен. На скалпот се наоѓаат голем број нервни завршетоци кои овозможуваат доза на задоволство.

19 20

Дали и мажите чувствуваат разлика од кондом до кондом?

Не.

Може ли да се користи лубрикант за секс под туш? Оние на база на вода не, бидејќи веднаш ќе се измијат. Побарајте нешто на база на силикон.


UNIQUEСАМОДОВЕРБА

I KISSED A GIRL AND I LIKED IT!

Колку песната на Katy Perry е дел од реалноста на македонските девојки?

M

adonna ја бакна Britney Spears и Christina Aguilera, Sandra Bullock ги бакна Scarlett Johansson и Meryl Streep, a 319 од вас се бакнале со својата пријателка или љубовница. Ако едно време беше хит да имате домашно порно видео, денес сте назад со времето доколку не сте искусиле бакнеж со девојка. Ниту едно доделување на музички или филмски награди не може да помине без сочен лезбиски бакнеж на сцената. Иако веќе видено, таквата вест го преплавува светот и е далеку почитана за разлика од онаа која зборува за некој си режисер што успеал да собере три Греми награди. Паметните луѓе ја искористија ваквата атмосфера и заработија илјадници долари. Добар пример за тоа се Katy Perry и Rihanna, снимија неколку провокативни сцени со убави девојки и веднаш рипнаа на топ листите. Дека ни ние не сме имуни на ваквото медиумско влијание, потврдува анкетата што ја спроведовме на notformen. mk Од вкупно 995 читателки, 319 одговориле потврдно на прашањето: „Дали сте се бакнале со девојка?“, а 107 од 58 UNIQUEОКТОМВРИ 2010

нив сакаат да пробаат, што значи прашање на време е кога и тие ќе станат дел од првата категорија. Но, од каде потребата да се бакнуваме со девојки? Дали до толку ги стасавме мажите, па сега сакаме да докажеме дека можеме без нив и во кревет? Сами заработувате, возите сопствен автомобил, сами ги решавате проблемите, сами го водите домот, па што ќе вие тогаш маж кој само ќе ве нервира со неговото детско размислување? Навистина е полесно да се разговара со пријателката отколку со партнерот, кога ќе подразмислите вие никогаш не сте добиле впечаток дека тој ве слуша и сериозно го напнува мозокот за да ви даде совет што навистина ќе ви користи. Нема сомневање, жените знаат да се сосредоточат и да се соживеат со туѓиот проблем, да ве прегрнат во моментите на осаменост и пред да се освестите гледате дека вашите меки усни се сретнале на исто место. Чудно, поинакво, влажно, со уникатен вкус и екстра нежно, но сепак не доволно

возбудливо за ги избркате мажите за секогаш. Тезата штотуку падна во вода, анкетите велат дека вие воопшто не фантазирате за секс со жена, само 154 од 368 девојки имале секс - фантазија со истиот пол. Очигледно за менување на сексуалната ориентација нема место во оваа статија. Македонските жени не можат да се откажат од неговото височество пенисот и покрај тоа што знае да биде непослушен. И повторно се враќаме на почетокот и на прашањето за женската потреба од бакнеж со девојка. Мажите ги прогласуваме за невини, бидејќи колку и да не игнорираат, не постои жена што може да ги замени. Иако имаат маани, токму тие не навлекуваат и прават да се чувствувате надмено. На крај сѐ се сведува на љубопитност, забава и мажи. 

Посетителките на notformen.mk рекоа:

сте се бакнале 1ДаДали со девојка? 319 / 32.1%

Не 292 / 29.3%

Никогаш не би се бакнала 277 / 27.8 % Не, но сакам да пробам 107 / 10.8%

Број на гласачи: 995

некогаш сте фантази2НеДали рале за секс со девојка? 214 / 58.2%

Да 154 41.8% Број на гласачи: 368


ОВА Е СКРАТЕНА ВЕРЗИЈА НА СПИСАНИЕТО

ЗА ЖЕНИ - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА


Mango  џемпер  4.990 ден. Calzedonia  чорапи  450 ден. Accessoires  трака за коса  240 ден.

62 UNIQUEОКТОМВРИ 2010


Mango  фустан  3.790 ден. Koton  елек  1.290 ден. Mango  чанта  4.990 ден. Adam's Shoes  чизми  4.290 ден. Accessoires  алка 250 ден.

64 UNIQUEОКТОМВРИ 2010


Cтuлcкa eceн

UNIQUEFashion

Фустан или фармерки, најважно да се потрудите да изгледате убаво. Ускладете ги боите, малку накит и секако- добри штикли Accessoires ланче 420 ден. Mango фустан 4.290 ден.

Accessorize ланче 1.250 ден.

Mango маица 1.990 ден.

Furla чанта 12.000 ден.

Accessoires алки 550 ден

Il Cammino чевли 1.500 ден.

Adam's Shoes чевли 6.790 ден.

Calliope фармерки 1.299 ден.

 ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 69


UNIQUEFashion

и Mcuиeнмuнu

Краткото здолниште ќе измами погледи. Атрактивните чевли ќе покажат дека сте модерна, а скромното џемперче дека не сте девојка за една ноќ. Само напред! Accessorize марама 1.450 ден.

Accessoires ланче 420 ден.

Tommy Hilfiger кардиган 7.890 ден.

Accessoires очила за сонце 875 ден.

Accessoires алка 550 ден.

Mango кардиган 2.190 ден.

Mango чанта 2.490 ден.

Mango здолниште 2.490 ден.

Mango здолниште 2.490 ден.

Miss Sixty чизми 11.990 ден. Shoe Art чизми 8.250 ден.

70 UNIQUEОКТОМВРИ 2010


UNIQUEFashion Miss Sixty чизми 12.690 ден. Doca чанта 3.290 ден.

Marella чанта 6.590 ден. Doca чанта 2.870 ден.

Silk-o чизми 5.990 ден.

Heштo

Marella чизми 17.490 ден.

адsimi грен. is im t In 90 д ник 1.4

&

задолжително... Чантите и чевлите се двете омилени женски парчиња гардероба. Еве мал предлог како да ги комбинирате за да бидете екстра модерна девојка

ќи simi га Intimis0 ден. 75

Liu Jo чанта 5.890 ден.

Killah чизми 5.990 ден.

74 UNIQUEОКТОМВРИ 2010

Furla чанта 18.650 ден.

Graffiti чизми 5.300 ден.


Adam's Shoes балетанки 3.290 ден.

Adam's Shoes балетанки 6.290 ден.

UNIQUEFashion

Geox балетанки 6.790 ден.

Baшиoт

Bata балетанки 1.580 ден.

удoбeн чекор

Il Cammino балетанки 880 ден.

Балетанките носете ги со есенски мантил или пак кратка кожна јакна

Bata балетанки 1.880 ден.

Shoe Art балетанки 4.400 ден. Springfield балетанки 1.690 ден.

Ако сепак сте од оние кои не можат на рамно... Shoe Aиrt чевл 5.590 ден.

Puraz Lope50 19.9н. де

Killahи чевл 0 4.49 . ден

 ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 75


UNIQUEFashion

Aкo

Baшaтa

кoжa e мacнa... Масната кожа на лицето е сјајна, со проширени пори и често со мозолчиња. Може да се појави во било која животна доба. Една добра вест за сите со масна кожа: таа старее многу полека!

Подгответе

сами

‘‘најпрво купете глина која е без хемикалии и мирис. Може да ја најдете во аптека.

и к а р о п е Пр схрана

за и

кожа масна имате корегирате Доколку е да ја постигнете ќе што потребно за да негата раната х со е да ис но ефект ајваж Н . чук и подобар ж зелен пијте примените све а ј многу едовно јадете овошје. Р целиот преку . и многу B2 вода многу витамин јте ден пи

Dr. Hauschka

1. Mаска за лице од краставица

Guinot Creme Pur Equilibre

серум за нормализирање на масна кожа 1.216 ден.

• 1/2 краставица • 1 јајце • 1 лажица лимонов сок • 1 лажица нанe

дневна крема за масна кожа 1.850 ден.

Измешајте ги сите состојки и оставете да се излади 10 минути. Нанесете ја смесата на лице и оставете ја да стои 15 минути. Исплакнете го лицето прво со топла па потоа со ладна вода.

2. Mаска од домати

Излупете еден зрел домат, отстраните ги семките и изгмечете. Нанесете ја на лицето и оставете ја 20-тина минути. Додека ви е маската на лице легнете и отпуштете се. Исплакнете ја со млака вода.

Estee Lauder Take It Away отстранувач на шминка 1.955 ден.

Eucerin Aquaporin Active хидратантна крема за лице 720 ден.


с и р и М

UNIQUEFashion

. . . е т а к са парфем. Новатнаа

о шиот нов сен мирис г е ќ о т ш вете ги сите со евнаи во нов, прекра

Воодушдеочекајте ја обавине рамнодушен. сезонакој нема да ост кој ни 212 VIP Carolina Herrera 3.950 ден.

Ange Ou Demon Givenchy

Gucci Guilty

3.800 ден.

4.650 ден.

Daisy Marc Jacobs Цените се однесуваат на парфеми од 50 ml

3.790 ден.

е!!! и н а м Вни парфем у Mногакво лошо н е едн епријате екако нс. Корист мири умерено. те

Zen Shiseido 3.990 ден.

Vintage Kate Moss 1.300 ден.

Coututre Kylie Minoque 1.260 ден.

Oriens Van Cleef and Arpels 4.250 ден.

Incredible Me Escada 3.410 ден.

Cascade Chopard 4.230 ден.


UNIQUEFashion

Најдобриот

начин да ги прикриете

недостатоците Ако имате големи и темни подочници, мозолчиња или пак флеки сигурно секојдневно користите коректор. После бурна и долга ноќ подочниците се задолжителен пријател наредното утро. Но, вие знаете да ги победите...

Yves Saint Laurent коректор 1.800 ден.

Dr.Hauschka стик 820 ден.

Givenhchy Mister Light коректор 1.510 ден.

коректор 1.800 ден.

Estee Lauder Double Wear коректор 1.751 ден.

1 2 3 4

Одберете коректор во форма која одговара на вашиот тип на кожа(ако имате сува кожа не користете коректор во прав или стик) Одберете коректор кој е за нијанса посветол од другата подлога Со тапкање нанесете коректор околу очите и другите критични делови Со четка за нанесување на пудра истресете го вишокот коректор што евентуално останал на вашето лице еннаиц: ите о м о п На подоч стојан

о у ни олк то п спа Док лем ш сте на е раис роб ога се п ти и к можеб ктори а а , р ве п морени едни ф чај се л д с л с у и о за на ја јлош а неко и т а о н б н о в , но и или икатор паника ни д ин ст. Без игур е те с бол а биде лекар. за д сетете по

Dr.Hauschka стикот е наменет за корекција и нега на проблематична кожа со воспалени процеси. Содржи етерично масло од чаево дрво и манука кој има антибактериско дејство

Lancome Teint Miracle

Како најдобро се користи коректор?


UNIQUEFashion

Шик начини

да ја сплетете

вaшaтa KOCA

Ако ја посакувате најмодерната фризура на сезоната, тогаш ќе мора да направите плетенка. Добрата вест е тоа што овој пат не се дискриминирани ниту девојките со кратка коса. На модните писти можеа да се забележат модели со сплетени шишки, па ете го вашето решение. На овие страници ќе најдете неколку едноставни, но истовремено поинакви фризури со плетенки.

Направете венче од плетенка

Ако имате ретка и пократка коса, задолжително префрлете ја на едната страна и таму концентрирајте ја фризурата. Направете потенка плетенка на страна, а задниот дел од косата убаво подигнете го со помош на ситен чешел и лак за коса. Шишките или оставете ги пуштени или сплетете ги во венчето. Една варијанта е остатокот од косата да ја оставите слободно да паѓа или цврсто сплетете ја и намотајте ја во кок што поблизу до венчето за да делува како цвет.

Фризура и шминка: Студио Диенси / Модели: Елена Ничева, Марија Спасова/ Модна агенција: Моделс Ин / Фотограф: Марко Маркоски


UNIQUEFashion

Пробајте со кок од плетенка

Оваа фризура е готова за час, сѐ што треба да направите е да ја сплетете косата на страна или одзади, да ја замотате плетенката во круг и убаво да ја зацврстите со шноли. За ретро изглед, залижете ги шишките на страна, а ако сакате да го откриете лицето или шминката, залижете ги нагоре.

 ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 87


UNIQUETИ&TOJ UNIQUEFashion

Помош! Не можеме да престанеме

да се караме Психијатарите велат дека советувањето е можеби клучот за отклучување на некогашниот среќен и здрав љубовен живот. Со помош на листата, дознајте дали воопшто имате потреба од овој тип на помош.

Д

али одите на доктор кога ве боли нешто? Ретко кој сака да трпи болки, а уште помалку сам. Но, ова тврдење како да не важи за врските. Се поголем е бројот на оние парови кои нечујно патат. Штом се појави проблем, заедно со него се појавува и онаа неподнослива тишина. Вие велите тој нека ја почне темата, а тој го мисли буквално истото. Во ред е да преспиете една ноќ, знаете колку да се оладат главите, но колку повеќе ја избегнувате темата, што порано или подоцна знаете дека ќе дојде на дневен ред, толку повеќе всадувате гнев во себе. Но, што ако ви го кажавме ова, кога и вие сте свесни за истото? Едноставно не сакате да бидете таа што ќе ја крши бариерата на молкот, а ни тој не е нешто заинтересиран за тоа. После секоја кавга си ветувате дека нема да дозволите инатот да ве понесе, дека ќе се однесувате како возрасни луѓе и ќе разговарате, за на крај да се испокарате

92 UNIQUEОКТОМВРИ 2010

повеќе отколку што планиравте. Ах, колку им е полесно на оние што живеат на другата страна од светот. Таму пости нешто што се вика советник за парови, човек кој е должен да се занимава со вашата врска и да слуша за вашите испади како пар. А, што имате вие? Вашата кутра пријателка на која и смачено да бара одговор за тоа зошто вие постојано се карате со партнерот. Поштедете ги нејзините нерви и прочитајте ги тврдењата подолу. Доколку се согласувате со повеќе од четири, тогаш можеби е време да закажете состанок со психијатар.

карате за истите работи, никој не е виновен што наместо да ги решавате проблемите вие ги игнорирате. Мечтаам за други мажи Знаете ли што ќе направи интелигентниот психијатар доколку му се пожалите за ова? Вашата врска ќе ја спореди со оброк. Ако го јадете највкусниот оброк на светот, без оглед на тоа што некој ќе ви го понуди вашето омилено чоколадо или јадење, вие ќе го одбиете со изговорот дека сте сити. Но, ако сте во искушение да пробате од другото, тоа значи дека вашите вкусови не се соодветно задоволени. Никогаш не сме сами Редовното излегување во јавност, помеѓу многу луѓе е прв знак дека почнувате да губите интерес еден за друг. Заедно јадете, задно спиете, заедно пазарите, секој би посакал одмор. Но, секој одмор трае 10 дена после тоа станува здодевно. Дали истото важи и за вас?

Немаме секс

Кога сме сами сме тивки

Недостатокот од секс е најдобриот индикатор за тоа дека работите во врската не се како што треба. И после се чудите зошто постојано му се дерете во фаца? Но, внимавајте, вие немате проблем ако имате секс три пати во неделата, овде мислиме на очајниот секс што едвај се случува еднаш во месецот. Сексот не е само физичка конекција, тој ја формира најсилната емоционална врска помеѓу луѓето. Доколку немате потреба за него, тогаш дефинитивно нешто не е во ред.

Ако не во живо, сигурно сте виделе пар на филм што не разменува ниту еден збор за време на вечерата. И после три часа возење со автомобил, за вас слушањето музика е многу поинтересно отколку зборувањето со него. Пробајте да го исклучите компјутерот или телевизорот кога сте сами. Дали покрај стандардните прашања за тоа како го поминал денот, најдовте барем една заедничка тема за зборување? Или можеби вас ви годи да си молчите?

Не се караме

Ова е моментот кога врската почнува да скапува. Нема потреба да нагласуваме дека комуникацијата и довербата се основа на секој пријателски однос, а да не зборуваме за оној што е специјално дизајниран да поседува љубов. 

Додека честото карање не е препорачливо, воопшто да не се карате значи дека не сте заинтересирани и воопшто не се заморувате со било што поврзано со него. Не обвинувајте го доколку постојано се

Криеме работи еден од друг


Living Eva Mendes &н ejз uн uwe...

фитнес исповеди

H

еa ја сакаат и мажите и жените. Мажите се вртат по нејзините атрибути, а жените патат за тенката половина. Сигурно се прашувате како е можно да имате облини и тенка половина во исто време? Освен на природата, Eva Mendes треба да му се заблагодари на Harley Pasternak, човекот кој секојдневно се грижи таа да се исхранува правилно. Актерката подолго време е фан на неговата таканаречената Диета од 5 фактори.

„Harley ми го промени животот, не само што се чувствувам подобро, туку сега можам да јадам пица без никаква грижа на совест, тоа особено ме радува.“

Како делува?

Иако звучи како одличен маркетиншки трик, диетата се покажала како многу успешна, а потврда за тоа се и колешките на Eva кои ја позајмија. Диетата од 5 фактори подразбира консумирање 5 здрави и вкусни оброци секој ден. Секој оброк се готви исклучиво со 5 основни намирници и се комбинира со 5 вежби од по 25 минути неделно. Постои и таканаречен „ден за мамење“ кога ви е дозволено да јадете било што. Клучот во сето ова е да јадете малку, но почесто за да не почувствувате глад. Секој оброк треба да содржи состојки од 5-те добредојдени групи: протеини, јаглеродни хидрати, растителни влакна, шеќери, здрави масти и течности.

Како изгледа менито на Eva Mendes?

Од 5-те оброци, 3 треба да содржат околу 300 калории, а останатите 2 се сметаат за ужина од по 200 калории. Погрижете се 104 UNIQUEОКТОМВРИ 2010

м р и с та „Го ко парфем одоа т истиоодделение, т stée седмо owing на Eт е ба е Kn . Но, ако рби го r Laudeенам тогашChanel м да с ла: Chance e на к у п и ли R o ma n c e n . “ и L au r R al p h секој оброк да содржи состојка од секоја група: Ниска масленост, здрави протеини: пилешко, риба, морска храна, белка од јајце или урда Јаглеродни хидрати сиромашни со шеќер: зеленчук како грав и пиперки, печурки и компири Растителни влакна: апетисани, грав, кафен ориз, житни и зрнести растенија Здрави масти: маслиново масло и лен Пијалаци без шеќер: вода, чај, кафе

Што е со вежбањето?

„Голем дел од времето го поминувам во сала, понекогаш се задржувам и повеќе отколку што ми е препорачано од страв да не заостанам, знаете кога сум на снимање немам многу време за спорт. Задоволството е болка, но тука е Harley кој секогаш знае да го направи пријатно“ Бројот 5 се провлекува и во спортскиот режим на актерката. Како што споменавме погоре, диетата оди во комбинација со вежбање 5 пати во неделата. Едно вежбање се состои од 5 сесии или вкупно 25 минути. Најчесто се вежба класичен аеробик и оној со тегови; од опрема ви се потребни мали тегови и греда за истегнување. 

Фанови на режимот на Eva Mendes

Katy Perry – „Благодарение на овој режим, никогаш не сум колабирала на сцена. Ми дава сила и дополнителна енергија.“ Lady Gaga – „Почнав да го следам овој режим бидејќи за разлика од другите, ви дава шанса еднаш во неделата да јадете што ви душа сака.“

Cocktail

dress,

моето омилено парче облека

Oscar De La Renta

Prada

Dolce and Gabbana

Christian Dior


с л е д н и о т

м е с е ц

и в e u q i Unткрива... о

23

ики т с и р е карактго прават што тенцијален ваш посопруг

Дали тој е вистинскиот?

новото издание во продажба од 10.11.2010


Living

Пилула или кондом? Ако ви кажеме дека со помош на контрацептивните средства може да се спречат 187 милиони непланирани бремености и 60 милиони непланирани породувања, тогаш ќе сфатите зошто не смеете да ги оставите работите на случајноста. Практикувањето заштитен секс треба да биде одлика на секоја современ пар кој води сметка за своето сексуално здравје и го планира раѓањето на потомокот. Останува уште прашањето: „Кој метод на контрацепција е најдобар за употреба?“ Во просек, жената за 5 минути одлучува на кој начин ќе се заштити. Во развиените земји, најчесто употребувана контрацептивна метода е пилулата (18%), во Британија 48% од жените користат пилули. На второ место е кондомот со 16%, додека само 1 на секои 4 кориснички се потпира на женската стерилизација или на интраутерино средство како метод на контрацепција. Кај нас ситуацијата е малку поразлична, барем така велат податоците од анкетата што ја спроведовме на notformen.mk. Кондомите

НЕ

исте провер ето момче ш л ва уа и кс е се Дали ви некоја едувате од л о б и ал д ле ? ива болест но преносл

ДА инот, дали од адренал Понесени заборавите случува да се ви о ст че епцијата? на контрац

НЕ

, килограми о качувате сн е а? л н и е гр ал Д д ми и патите о пушите ил

ДА

ДА

НЕ хормоните те ли дека еСе сомнева рни за ваш во те се одго а н те и н во пилули и ак но либидо то намале лицето?

НЕ

ДА

ДА

ате

храбри да

оволно Дали сте д што ново? е н е ат проб

кондоми

Кондоми, штитат од несакана бременост и СПБ Интраутерино средство, интраутерин систем, имплант или инјекција, првите еддве траат од 3 до 5 години, имплантот што се носи на раката трае околу 3 годиср о н и р те интрау н и ни, а инјекцијата 12 недели. р те ау ство, интр Имплант, инјекција, прогестерон - пилула, интраутерино средство, доколку лант п м и , м е сист вашиот индекс на телесна маса е над 30, тогаш гинеколозите препорачуваат ја и кц је или ин користење на комбинираните пилули. Било која пилула на база на прогестерон или ослободена од хормони е пожелна. Интраутерино средство или сменете ја марката на пилулата, интраутерино нјекција, средство е направа во облик на буквата Т, што се сместува во матката со цел имплант, и он - пида спречи бременост. Ако забележите нус појави од пилулите, едноставно прогестер рино те заменети ги со нови. ау тр н и лула, Интраутерин систем, прогестерон – пилула, имплант, интраутерин систем средство се разликува од интраутериното средството по тоа што содржи прогестерон кој директно се испушта во матката. Вагинален прстен, станува збор за флексибилна направа која се става во вао н и р те ау интр гината. Не сте должни да ја носите во текот на менструацијата, но мора задоле см ли средство и жително да ја носите 3 недели пред датумот на добивање. Содржи хормони а н та ка како пилулите, но во далеку помала доза и директно ги испушта во матката. нете ја мар а

пилулат

ли да нем Посакувате ија? менструац

НЕ

се на прво место, додека само 20 од 411 испитанички користат пилула. Генералниот заклучок е дека македонските девојки водат љубов на ризик, 101 од нив се заштитуваат преку методот на извлекување, што значи оваа бројка секојдневно е изложена на ризик од сексуално преносливи болести. За да ги окончате дилемите, следете го дијаграмот за да видите колку пилулата или кондомот се добар избор за вас.

ДА

, ин систем интраутер ул и п он – прогестер т ла, имплан

вагинален

прстен

Одбележан светскиот ден на контрацепција!

26-ти септември, датум кога треба да застанете и да се прашате колку одговорно водите љубов. Овој датум е резервиран за Светскиот ден на контрацепцијата, а Баер Шеринг Фарма се погрижи и кај нас да помине одбележан на прикладен начин. Потенцирањето на должностите на младите сексуално активни луѓе, на долг рок ќе обезбеди намалување на бројката на несакана бременост, абортус и низа социјални проблеми. Оваа година, имаше мотив плус за славење, беше одбележан 50 годишен јубилеј од откривањето на првата контрацептивна таблета. И покрај бројката од 535 различни брендови, 34 милиони жени ги користат оралните контрацептиви произведени од Баер Шеринг Фарма.


Living

Свеќник Villeroy & Boch 15.040 ден. Ваза - LEONARDO 1.840 ден.

Свеќник Villeroy & Boch 1.083 ден.

Ѕиден часовник со креда L’adoro 2.195 ден.

о т е њ а в Заведу

о г е т е н ч о п од дома!

еека, дод л б о а н и ол о црна д а љубов и еротте п т а т е па несе ува н Мажит ната потсетакти за да ги вба. Само ка црве олно сочни ф спалната со евика, дов вие две бои во упувајте тел у о к токму икој случај не но можете да м во н против сексот. зор, во сете збогум на каж

Ваза – LEONARDO 2.400 ден. Украс цвет – LEONARDO 280 ден.

Ваза – LEONARDO 1.440 ден. Украс цвет – Asa 410 ден. Украс LEONARDO 1.440 ден. Ваза Rosenthal 11.500 ден.

Ѕиден часовник - L’adoro 3.190 ден.

 ОКТОМВРИ 2010 UNIQUЕ 113


ОВА БЕШЕ САМО МАЛ ДЕЛ ОД НОВИОТ БРОЈ НА

СПИСАНИЕТО - UNIQUE

ПОБАРАЈ ГО КОМПЛЕТНОТО СПИСАНИЕ НА НАЈБЛИСКАТА ТРАФИКА

Unique Magazine 11 (Октомври 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Unique Magazine 11 (Октомври 2010)  

Омиленото месечно списание на илјадници забавни, возбудливи жени. Излегува секој 10-ти во месецот, на 116 страници, на сите трафики низ Маке...

Advertisement