Page 1

ДІЛОВІ ЖІНКИ ЗАПРОСИЛИ НА РОЗМОВУ НАТАЛІЮ РОМАНОВСЬКУ

2 9,13

«ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА» В БІЛОРУСІ!

Чернігівська обласна газета

Заснована у січні 1838 року

НА ХВИЛЯХ ВАШОГО УСПІХУ

№ 19 (28685), четвер, 16 травня 2019 р.

ЗАДЛЯ МАЙБУТНЬОГО

ЧНТУ і «ДП» – креативна співпраця Н

а початку цього тижня у Чернігівському національному технологічному університеті відбувся IV бізнес-форум «Освіта-бізнес: успішна кар’єра», а також – «круглий стіл», який, у першу чергу, стосувався викликів, що їх ставлять XXI сторіччя та стрімкий розвиток технологій перед освітніми процесами.

– Якщо ти навчаєш спеціаліста, його навчальний час має бути мінімум на 50 відсотків занурений у реальний бізнес, – зазначив, відкриваючи «круглий стіл», ректор ЧНТУ Сергій Шкарлет. Власне, в цьому напрямку чернігівський технологічний виш активно працює, з кожним роком залучаючи все більше підприємців до співпраці. Отже, закінчуючи навчання, студенти ЧНТУ можуть розраховувати на достойне працевлаштування. – Університет є обов’язковою частиною економічного потенціалу будь-якого регіону, будь-якої держави, – зазначає президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов. – Для кожного, хто вчиться в цьому виші, буквально для кожного (я маю на увазі випускників ЧНТУ), у нас є робота просто зараз. Вона може бути різною: хтось одразу займе посаду молодого спеціаліста, хтось, можливо, ще підтягнеться у практиці. Тому, з точки зору стратегічного партнерства між ТПП як підприємницьким об’єднанням та університетом, який щороку дає шлях у життя сотням молодих людей, мета полягає саме в тому, щоб усі мали сценарій власної реалізації, перших кроків у професійному житті, тут – в Україні, тут – на Чернігівщині. Це наша стратегія. Під час «круглого столу» торгово-промислова палата презентувала програму «Erasmus for Young», яка дає змогу людям, котрі мають бізнес на початковій стадії чи хоча би бізнес-ідею, поїхати на стажування до різних країн Європи – від Молдови чи Ісландії до Великої Британії. А одним із найголовніших моментів «круглого столу» стало підписання меморандумів про співпрацю між ЧНТУ та кількома організаціями як Чернігівщини, так і України. Зокрема, ректор ЧНТУ Сергій Шкарлет та директор ТОВ «Чернігівська Деснянська правда» Христина Лаврищева поставили підписи під угодою, згідно з якою наша

газета віднині – офіційний медіа-партнер Чернігівського національного технологічного університету. – Я 9 років – ректор. І всі 9 років ми активно співпрацюємо в медійному просторі з «Деснянською правдою». Я знаю, що газета змінюється. Сьогодні вдале поширення інформації є інструментом самопросування себе на ринку праці, демонстрації своїх конкурентних переваг. Тому, думаю, навпаки дивно: чому в університету немає медіа-партнера? Я вважаю, що підписання меморандуму між ЧНТУ й «Деснянською правдою» – це позитивний, послідовний та розумний крок, - поділився враженнями Сергій Шкарлет. – Партнерство з Чернігівським національним технологічним університетом стратегічно важливе для «Деснянської правди». ЧНТУ – це перспективний заклад, який вражає новаторським підходом і сучасними методами навчання. Ми як головний ЗМІ області просто не можемо стояти осторонь головних подій цього закладу та його цікавих і креативних заходів. Дуже важливим фактором є те, що це не тільки одна з найкращих чернігівських «кузень кадрів»: ВНЗ активно співпрацює з бізнес-спільнотою, бере участь у багатьох міжнародних програмах та має активну суспільну позицію, важливу для розвитку міста й регіону. Для нас честь стати партнером із ЧНТУ, і ми очікуємо, що наша медійна підтримка закладу дасть можливість об’єднати роботодавців та молодих спеціалістів, абітурієнтів і сучасний виш, адже ЧНТУ – це поєднання досвіду поколінь із викликами сьогодення. Заклад, який є прикладом для інших, – зазначила Христина Лаврищева. Отож побажаємо всім студентам успішно отримати заліки та скласти сесію. Сподіватимемося, всі випускники ЧНТУ знайдуть себе в дорослому житті. А «Деснянська правда» ще не раз про них напише… Сергій КАРАСЬ

«Ми те, що ми їмо», або Чому необхідна НАССР?

Д

о 20 вересня цього року всі підприємства та підприємці, що працюють із продуктами харчування, мають перейти на нові стандарти контролю якості. Чому це важливо для кожного з нас та суспільства в цілому? Щоби ми з вами як споживачі були впевнені, що вживаємо безпечні та якісні продукти, що нашому здоров’ю ніщо не загрожує. Аби в піцерії, кав’ярні чи барі, або навіть купуючи продукти харчування на вулиці, ми не хвилювалися, в яких умовах готувалися страви, на якому обладнанні, з якої сировини, а просто насолоджувалися смаком. Система контролю якості та безпечності харчових продуктів НАССР (англійською – Hazard Analysis and Critical Control Point) запроваджується саме заради нашої безпеки, наголошує віце-президентка Чернігівської торгово-промислової палати Людмила Болотна.

КОЛИ ВСЕ ПОЧАЛОСЯ? Система НАССР схвалена в усьому світі, зокрема Комісією харчового кодексу (комісія ООН), Європейським Союзом, а також ухвалена в ряді цивілізованих країн як обов’язкова до застосування (Канада, Австралія, Японія та інші). Україна приєдналася до цього переліку відносно нещодавно, і про це трохи згодом. Система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок (НАССР) є науково обґрунтованою, вона дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації та контролю небезпечних чинників.

Стор. 3

Президент Чернігівської ТПП Костянтин Іванов


2

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА АКТУАЛЬНО

СЕКРЕТИ УСПІХУ

Пенсійний фонд України

Ділові жінки запросили на розмову

пропонує отримувати послуги дистанційно

Наталію РОМАНОВСЬКУ

М

Б

езкоштовні СМС-ки про призначення/перерахунок чи надходження пенсії, різноманітні довідки (про розмір пенсії, зароблений страховий стаж і розмір сплачених внесків, щомісячні відрахування ЄСВ роботодавцем тощо), які можна отримати дистанційно та онлайн, як і витяг із Реєстру застрахованих осіб, – ці послуги вже зараз можна налаштувати й використовувати за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України. Про це чернігівським журналістам розповіли у столичному офісі Пенсійного фонду України, куди ми завітали під час прес-туру. Мета новацій – значно спростити життя пенсіонерам та застрахованим особам.

НОВІ СЕРВІСИ ДЛЯ ПЕНСІОНЕРІВ І НЕ ТІЛЬКИ – Сьогодні ми намагаємося максимально використовувати електронні сервіси та стандартизувати наші послуги, відмовляючись від територіального принципу, – зазначив голова правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус. – Задля ефективної взаємодії з громадянами та оперативного надання інформації на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України впроваджено ряд сервісів для пенсіонерів, застрахованих осіб і страхувальників. Євгеній Капінус підкреслив, що Пенсійний фонд України дуже активно розвивається у сфері впровадження нових електронних технологій, тому вже найближчим часом зможе надавати майже всі послуги дистанційно – за допомогою своїх веб-ресурсів. Наразі триває розробка ще одного сервісу – електронної черги, де кожен користувач веб-порталу ПФУ матиме змогу самостійно записатися онлайн на прийом до будь-якого відділення Фонду. Це дасть можливість економити час та уникнути черг під час відвідування установ ПФ. «Ми сподіваємося, що сервіси, над розробкою яких працює Пенсійний фонд, будуть корисними для всіх категорій громадян», – наголошує голова Фонду.

ПЕРЕВАГИ ОСОБИСТОГО КАБІНЕТУ Директор Департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Фонду Олександр Малецький детальніше розповів журналістам, яким чином відбувається реєстрація в особистому кабінеті страхувальника. Зокрема, це можна зробити двома способами: з використанням електронного цифрового підпису або за логіном та паролем. Електронний цифровий підпис можна отримати в акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК), перелік яких є на порталі. Логін і пароль видаються в будь-якому відділенні Пенсійного фонду, для цього треба пред’явити паспорт та ідентифікаційний код. Електронний цифровий підпис дає можливість застрахованій особі увійти до свого персонального кабінету й побачити інформацію про загальний «зароблений» страховий стаж або стаж у розрізі кожного року, про сплату єдиного соціального внеску роботодавцем. Дистанційно, без особистого відвідування установ Пенсійного фонду можна отримати різні довідки (наприклад, витяг із Реєстру застрахованих осіб, довідку про розмір пенсії, індивідуальні відомості про застраховану особу – довідка ОК-5). Достовірність таких довідок фахівці відповідних установ перевірятимуть через QR-код та спеціальний багатозначний номер під ним.

ЯКА КОРИСТЬ ДЛЯ ФОПів І РОБОТОДАВЦІВ? Крім того, як уже згадувалося, користувач веб-порталу може налаштувати сервіс СМС-інформування, що дозволить безкоштовно щомісячно отримувати повідомлення про зарахування/неза-

рахування єдиного соціального внеску підприємством, де він працює, інформацію про «зароблений» особистий страховий стаж – для застрахованих осіб та про результати розгляду звернення за призначенням/перерахунком, поновленням пенсії, необхідність звернення до ПФУ для підтвердження даних про особу – для пенсіонерів. Для юридичних осіб та підприємців Фонд створив кабінет страхувальника, через який можна перевіряти інформацію про подання звітності, бачити повну інформацію про сплату підприємством або фізичними особами-підприємцями єдиного соціального внеску, в тому числі – стосовно заборгованості з цього виду платежу. Окрім того через кабінет страхувальника можливо отримати інформацію для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності працівника (лікарняні). Аби дізнатися, як користуватись особистим кабінетом, отримувати онлайн-довідки й замовити послугу СМС-інформування, варто скористатися відеоінструкцією на офіційному веб-ресурсі Фонду www.pfu.gov.ua у розділі «Інструкції».

10% ЖИТЕЛІВ ОБЛАСТІ ВЖЕ «ПІДКЛЮЧИЛИСЯ» На Чернігівщині надання електронних послуг розпочалося 2007 року зі створення сайта Головного управління. До речі, він був одним із перших подібних в Україні. А веб-сторінка Головного управління почала працювати у 2017 році, повідомив начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко. – Сьогодні в області близько мільйона населення, серед якого 332 тисячі – пенсіонери і близько 230 тисяч – застраховані особи. Тобто пенсіонерів майже на 100 тисяч більше, але пенсія виплачується своєчасно та в повному обсязі, – розповів у ході спілкування з журналістами Юрій Юрченко. – На веб-порталі у нас зареєстровані 32 тисячі чоловіків і жінок, найбільше – в Чернігові, Ніжині, Прилуках. Послугою СМС-інформування користуються вже 24 тисячі пенсіонерів і застрахованих осіб. На цей момент жителям області видано майже 4,5 тисячі електронних пенсійних посвідчень. Цей документ посвідчує особу та одночасно є банківською карткою, якою зручно користуватися й розраховуватися за товари та послуги. За словами начальника Головного управління ПФУ в Чернігівській області, запровадження електронних пенсійних посвідчень заощаджує кошти ПФ, адже банківські установи видають їх безоплатно. А за доставку пенсій підприємствами поштового звязку ПФУ сплачує значні кошти. Тож чернігівці вже користуються сучасними послугами, і надалі вони будуть іще затребуванішими. Працівники Фонду на Чернігівщині надають послуги практично всім категоріям населення. В області діють 25 стаціонарних відділень і створене 31 віддалене робоче місце для працівників Фонду в об’єднаних територіальних громадах, селищних радах, центрах надання адміністративних послуг, навчальних закладах. Цей процес триває. Серед роботодавців області є попит на таку послугу, як «кабінет страхувальника». Крім того триває видача електронних пенсійних посвідчень. Вікторія СИДОРОВА

инулого тижня гостею Ліги ділових та професійних жінок стала директорка ПрАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант» Наталія Романовська. Зустріч відбулася в ресторані «Бібліотека». Наталія має ступінь магістра державної служби, 2018 року за підтримки Чернігівської ТПП ввійшла у двадцятку топ-менеджерів України, які отримали запрошення до Німеччини в рамках програми міжнародного співробітництва. Окрім професійних досягнень Наталія може похвалитися тим, що вона – мама двох дорослих дітей, любляча дружина, активна громадська діячка. Пані Наталія відповідально ставиться до підприємства, яке знайоме їй із дитинства, адже тут працювала та працює її мама, й міста, де народилася та виросла.

– Успіх має кілька складових. Я вважаю, мій успіх у тому, що займаюся улюбленою справою, – відповіла на запитання присутніх героїня зустрічі. – Але при цьому, зізнаюся, я ніколи не мріяла стати керівником швейного підприємства, великої компанії та ще й переважно жіночого колективу. Частинка мого успіху в тому, що маю чудову родину та дітей, у тому, що коханий чоловік надає мені підтримку й розуміє специфіку моєї роботи. Мені пощастило мати надійних друзів. Напевно, це свідчить і про те, що я теж умію дружити. Ще одна важлива складова успіху – мій колектив. Пані Наталія згадала, як прийшла на Чернігівську швейну фабрику «Елегант» іще зовсім «зеленим» фахівцем одразу після закінчення вищого навчального закладу, згодом очолила відділ кадрів, а у 2014-му їй довірили керувати компанією. Зауважимо, що пані Наталія й сама є акціонером цієї компанії. «Я не маю спеціальної освіти як швейник чи технолог, не знаю всіх тонкощів виробничого процесу, – поділилися з жінками-учасницями зустрічі Наталія Романовська. – Моє головне завдання як менеджера – створити умови, аби фабрика стабільно розвивалася, були постійні замовлення, а кожен працівник почувався комфортно й добре, знав, що будуть робота й заробітна плата. Завдання менеджера – згуртувати колектив та організувати його роботу для досягнення загальної мети. Будь-який працівник може звернутися до мене як з виробничого питання, так і з особистого. До речі, середня заробітна плата у нас на достойному рівні. Компанія працює по-білому, сплачує всі податки. Як позитив можу відзначити, що з 2014 року підприємство оновило майже 60% матеріально-технічної бази. Тож ми рухаємося у правильному напрямку. Сьогодні працюємо переважно на закордон, виконуємо замовлення європейських брендів». Наталія Романовська відверто розповіла і про деякі проблемні моменти, що виникають у роботі підприємств легкої промисловості в Чернігові. Це, зокрема, брак кадрів. Раніше в нашому обласному центрі діяли два училища, які щороку випускали кілька десятків швачок, розкрійників, фахівців з обслуговування відповідної техніки. Нині ж обсяги підготовки значно скоротилися. Та й не поспішає молодь сідати за швейну машинку. Багато хто шукає щастя за кордоном. Не мотивує, за словами нашої співрозмовниці, навіть чимала заробітна плата. А на запитання про те, як полюбляє відпочивати директорка швейної фабрики, Наталія відповіла, що найбільше задоволення отримує від спілкування з друзями та мандрівок. А ще вона любить пізнавати щось нове, навчатися. «Мені здається, я ще мало чого знаю, мені завжди хочеться знати більше, – поділилася з учасницями зустрічі пані Наталія. – Втім, на читання книг бракує часу, нині є багато інших каналів інформації. Намагаюся зберігати позитивний настрій, щоранку прокидаюся та йду гуляти зі своєю собакою. Часто дивлюся на неї й думаю: як мало насправді нам треба для щастя! Собака радіє життю, незалежно від того, яка погода на вулиці. Головне, що господиня поруч. Тож і я вчуся помічати й цінувати моменти щастя в буденних справах». Вікторія КУДІНА


ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

№ 19, 16 травня 2019 р.

«Ми те, що ми їмо», або Чому необхідна НАССР?

– Впровадження НАССР – це велике благо для споживачів, це революція, яка триває в Україні вже третій рік. З точки зору європейських цінностей – і це був наш вибір з Майдану – головною є не держава, не ВВП, а людина. Ми нічого не вигадували, ми взяли ці вже чинні підходи та стандарти й імплементували їх в Україні, навіть назву залишили. Не йдеться про якийсь додатковий тиск на бізнес, ідеться про нашу з вами щоденну безпеку та якість продуктів, які ми споживаємо. Навіть той, хто пропонує нам чашку кави «з собою», має зрозуміти, звідки це зерно, якої воно якості, як потрапило в нашу країну, яку воду він використовує, в який стаканчик наливає напій. Для цього не можна використовувати пластик! Ми маємо бути спокійними за безпечність і контролювати все на рівні сировини та інгредієнтів (м’ясо, яйця, не кажучи вже про устриці). Ми контролюємо санітарію, технологічний процес і навіть упаковку. Якщо підприємець не дотримуватиметься цих вимог, на нього чекають шалені штрафи. Але не варто сприймати ці дії як тиск, це важливий крок до цивілізованих взаємин. Адже підприємець заробляє, це його бізнес, і це його соціальна відповідальність Будь-хто має це усвідомлювати! Одна річ, якщо ти торгуєш гвіздками, й зовсім інша, якщо пиріжками чи біляшами, від яких може постраждати дитина. Це максимальна соціальна відповідальність. Якщо ти пропонуєш продукти харчування, то маєш відповідати за якість.

Закінчення. Поч. на стор. 1. Ідея запровадження НАССР пов’язана з «підкоренням космосу». Ще в 60-ті роки минулого століття в роботі над американською космічною програмою виникла потреба виключити утворення токсинів у продуктах, які споживають астронавти, й попередити захворювання, зумовлені недоброякісною їжею. І вже в 1971-му компанія «Пілсбурі» представила ґрунтовно продуману концепцію НАССР на І Американській національній конференції з питань безпеки харчових продуктів. У середині 80-х Національна академія наук США запропонувала поставити цю систему на службу харчовій індустрії. Найбільш важливим законодавчим актом ЄС, що регламентує сферу застосування НАССР, є Директива 93/43/ЄЕС «Про гігієну харчових продуктів». Вона застосовується на всіх підприємствах, які працюють із харчовими продуктами. Виконання Директиви обов’язкове для всіх членів країн ЄС із грудня 1995 року. В Україні вимоги щодо розробки та впровадження систем управління безпечністю харчової продукції за принципами НАССР задекларовані ДСТУ 41612003 «Система управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги» й ДСТУ ISO 22000:2007.

ОКСАНА ГОЛУБОВА, керівник закладів громадського харчування в Чернігові:

ЯКІ УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ? – Нічого принципово нового у вимогах НАССР нема, – говорить Людмила Болотна, віце-президентка Чернігівської торгово-промислової палати. – НАССР лише систематизує численні санітарні й технологічні норми та правила виробництва, полегшує поточний контроль. В Україні першою розробила, впровадила й сертифікувала НАССР компанія «Кока-Кола». Необхідність запровадження НАССР для підприємств і підприємців, що працюють з харчовими продуктами, передбачена низкою законодавчих актів України, зокрема Законом «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Відповідно до Наказу Мінагрополітики України №590 від 01.10.2012 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)», заклади громадського харчування зобов’язані здійснювати постійний контроль за небезпечними факторами в межах запровадженої НАССР. Для поступового переходу виробників на використання НАССР вищезгаданий Закон України «Про основні принципи та вимоги…» передбачає такі етапи: до 20 вересня 2017 року – для потужностей, які використовують продукти, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (необроблене м’ясо, молоко, риба, молюски, в тому числі свіжі, охолоджені чи заморожені, яйця, мед тощо); до 20 вересня 2018 року – для потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження; до 20 вересня 2019 року – для малих потужностей. До останніх належать заклади громадського харчування, які відповідають таким критеріям: постачають харчові продукти кінцевому споживачеві, мають не більше 10 осіб персоналу; займають площу не більше 400 кв. м.

ЧИ МОЖНА ПРОІГНОРУВАТИ? Не варто! Контроль за реалізацією цього Закону покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Перевіряти підприємців можуть без попередження. Штрафи за невиконання обов’язку щодо впровадження НАССР значні, особливо для малого й середнього бізнесу: для юридичних осіб – від 30 до 75 мінімальних заробітних плат (цього року це від 125190,00 до 312975,00 грн); для ФОПів – від 3 до 15 мінімальних заробітних плат (12591-62595 грн) та зупинення потужностей. – У нас було три роки для запровадження НАССР, – зазначає Людмила Болотна. – Чи багато підприємств виконали вимоги Закону? За словами в. о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольги Трофімцевої, станом на вересень 2018 року понад 420 українських підприємств запровадили НАССР, а близько 140 перебували у процесі розробки й запровадження. На думку міністерки, це непоганий результат. Лише в Чернігові за моїми оцінками понад 200 невеликих підприємств громадського харчування, яким за Законом необхідно запровадити НАССР. А часу залишилося не так і багато – кілька місяців.

КОСТЯНТИН ІВАНОВ, президент Чернігівської ТПП

Віце-президентка Чернігівської ТПП Людмила Болотна

Відчуваючи значний попит власників та менеджерів малих і середніх підприємств громадського харчування й харчової промисловості в одержанні допомоги щодо запровадження принципів НАССР, Чернігівська торгово-промислова палата надає таку можливість. Тут ретельно вивчили нормативну базу й підготували фахівців, які за потреби готові допомагати юридичним і фізичним особам у реалізації такої важливої для суспільства програми контролю за якістю та безпечністю продуктів.

ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ ПРАКТИЧНО? Підсумуємо, що НАССР – це не перелік пунктів, який можна роздрукувати й повісити в рамочку на стіні, що буде означати перехід на нові стандарти. Це швидше кодекс, у якому прописані критерії безпечного застосування продуктів харчування. На підставі цих норм підприємство має розробити власний план: визначити головні критичні точки, ключові ризики, розробити запобіжники для недопущення можливих проблем, призначити відповідального фахівця, запровадити ретельний контроль на всіх етапах. Керівниця бюро експертиз ЧРТПП Наталія Ричко, яка пройшла курс навчання з упровадження системи НАССР, каже, що кожен випадок індивідуальний. «Наші фахівці аналізують усі дрібниці, аж до розташування мийки, або – чи безпечний матеріал, із якого виготовлені контейнери для зберігання продуктів. І головна мета цієї роботи – управління безпекою харчової продукції на всіх етапах життєвого циклу – від отримання сировини до використання продукту кінцевим споживачем», – пояснює експертка. Важливо, що законодавство зобов›язує підприємства розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури НАССР, проте не вимагає отримувати відповідний сертифікат. – Найголовніше – змінити мислення, привчити людей до того, що це не якісь абстрактні речі, а цілком конкретні заходи, які допоможуть уникнути ризиків на всіх етапах роботи. Ця діяльність спрямована на формування у працівників і власників підприємств системи «умовних рефлексів»: система НАССР – це чіткі вимоги та правила, це безпека для споживача й дотримання законодавства закладами, – підсумовує Наталія Ричко. З приводу консультацій з питань впровадження НАССР на підприємстві звертайтеся до віце-президентки Чернігівської ТПП Людмили БОЛОТНОЇ за номером (050) 465-30-45. Вікторія СИДОРОВА

– Запровадження НАССР я вважаю необхідним, адже ми рухаємося до Європи, де ці стандарти давно виконуються і споживач почувається захищеним. У нас у компанії ця система запроваджена у двох комплексах, точніше – запроваджена, але не всі папери остаточно підготовлені (це доволі тривалий процес). Утім, ми завжди дбаємо про якість продукції та безпеку споживачів, купуємо продукти лише там, де нам можуть надати відповідні сертифікати. Зазвичай це великі торговельні мережі або надійні виробники. Вважаю так: краще трохи переплатити, але бути впевненим у якості продуктів харчування. На ринку ми нічого не купуємо. Відповідально ставимося до наших гостей.

НАТАЛІЯ СЛЄСАР, керуюча «Food Family»: – Я вважаю, що це процес дуже правильний. Він важливий як для наших гостей, так і для нас самих, аби кожен співробітник чинив грамотно, відчуваючи свою відповідальність за кожен етап технологічного процесу та кінцевий результат. Ми почали запроваджувати НАССР іще наприкінці квітня. Це доволі тривалий і копіткий процес. Намагаємося все зробити на найвищому рівні, з дотриманням усіх вимог. Ідеться не лише про якість продуктів, які до нас потрапляють, а й про тонкощі їх прийому, зберігання, обробки тощо. Беруться до уваги навіть препарати, якими ми обробляємо робочі поверхні та здійснюємо прибирання, як правильно маємо виносити сміття і в який момент. Звісно, все це вимагає додаткових витрат, але ми на це йдемо свідомо, адже результат того вартий. Відтак виграє споживач, а ми заявляємо про себе як про соціально відповідальну компанію. Гадаю, приведемо діяльність своїх закладів у відповідність до НАССР уже наприкінці літа.

ДМИТРО ЖЕМЧУЖИН, власник ресторанів «М’ясник» та «Ресто»: – Ще до введення НАССР ми дотримувалися вимог санітарної служби, вимог приготування, вимог до якості продуктів, із яких готуємо. Ми ж годуємо людей, тому маємо на всі продукти сертифікати відповідності. І для нас державне регулювання в цій сфері – не несподіванка. Це правильний крок. Після створення Держпродспоживслужби ми туди звернулися одними з перших і внесли себе в реєстр. Маємо про це відповідний документ. Щомісяця даємо продукти на перевірку в лабораторії цієї служби, адже усвідомлюємо свою відповідальність перед чернігівцями. Готові витрачати на це кошти й час.

3


4

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

Реальна історія зі смаком художньої краси

«Таємниця» ТАК НІХТО НЕ КОХАВ Фільм створений за п’єсою Анатолія Покришня «Беатріче Коцюбинського». Актори: Микола Бичук, Анна Владович, Юлія Матросова, Руслана Остапко, Роман Покровський. Режисер та автор сценарію Євгеній Сидоренко.  Прем’єра відбудеться

20 травня о 16.00 у кінотеатрі

MULTIPLEX

(закритий показ, вхід лише за запрошеннями. Телефонуйте за номером (093) 790-97-00). Партнер показу – мережа кінотеатрів MULTIPLEX. Що ми знаємо про Михайла Коцюбинського? Яким ми його бачимо нині? Через що він пройшов, аби стати класиком української літератури? Яким було його особисте життя? Багато запитань наразі існує, і ми намагаємося знайти відповіді на них. Цей фільм створений на основі реальної історії Михайла Коцюбинського та Олександри Аплаксіної. Хто вона була насправді для нього? І чому зберегла їхні листи й тільки через багато років відкрила їх світові?

РЕКОНСТРУКЦІЯ

Що зміниться

на Валу?

а нижній частині Валу вже розпочався капітальний ремонт. Тривають підготовчі роботи, демонтаж старого асфальту. Першу частину робіт планується завершити до вересня – на це витратять близько 45 мільйонів гривень із міської скарбниці. Це й та частина, на яку є фінанси, й інша, що передбачена цього року. Термін виконання проекту – два роки. Загальна сума ремонту – близько 60 мільйонів: будівельно-монтажні роботи – 57,5 мільйона гривень, плюс археологія – 1,18 мільйона, плюс 500 тисяч – технагляд, авторський нагляд, проектно-кошторисна документація тощо. Разом із інфляцією, ризиками та іншим.

Н

ЗРОБИТИ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ Наразі на заплановані цьогорічні роботи потрібно ще 15 мільйонів. Чиновники очікують, що буде перевиконання бюджету або підрядники почекають до наступного року. Але роботи, які будуть виконані цьогоріч, дешевші, ніж ті, що виконуватимуться наступного року. Бо є інфляція, дорожчання вартості матеріалу і тому подібне. Тому чим більше робіт виконаємо нині, тим об’єкт стане дешевшим у порівнянні з наступним роком. Отже, будуть і облаштування автополиву, й завезення ґрунту, й газон, і демонтаж старих доріжок, і вкладання клінкерної цегли, і прокладання водовідведення та електрики, і лави та світильники. Крім того передбачено встановлення макета всього Валу. Заплановано разом із нашим технологічним університетом зробити 3D-модель на 3D-принтері. Потім відлити форму, а далі – макет у бронзі з відповідним шрифтом Брайля для тих, хто погано бачить. Ремонт робитиме компанія «УТБ-Інжиніринг», яка, на думку головного комунальника міста Ярослава Куца, має не тільки технічні та фінансові потужності, але й фахівців з відповідним досвідом. Коли постануть якісь питання з приводу проведених робіт – їх з’ясують. У будь-якому випадку будівельники дають гарантію на 5 років.

ВІДВЕРТО

Чи легко працювати молодому вчителеві у школі? Вибір, виклики та любов до професії

С

учасний учитель повинен бути знайомим із багатьма інформаційними технологіями, вміти знаходити цікаві та неординарні підходи до навчального процесу. І сучасним учителем бути не так легко, як здається на перший погляд. Адже, погодьтеся, та ж заробітна плата вчителя значно відрізняється від зарплати айтішника, інженера, перекладача. Разом із тим у Топ-10 найпопулярніших професій серед вступників в Україні станом на 2018 рік перші місця займають спеціальності «Філологія», «Правознавство», «Менеджмент» і «Середня освіта». Найбільше місць країна спонсорує за спеціальністю «Середня освіта» – майже 7,5 тисячі. Отож чи легко працювати молодим учителям у школі? Які плюси та мінуси вони вбачають у сучасній освіті? Про це я запитала у перспективних учителів, які одразу після закінчення педагогічного університету влаштувалися на роботу у школи Чернігова та області.

Вадим ЮРЧЕ НКО, вчитель української мови та літератури Чернігівського ліцею №32: я, то їй кожен ро– Я вважаю, якщо людина отримує задоволення від процесу навчанн за зарплату. Я вирішив бочий день здаватиметься чимось цікавим, а не рутинною працею – побувати по той бік працювати вчителем, тому що мені хотілося подивитися, як воно років тому випустивп’ять тільки школи зі ж я бо діти, нині ься парти й дошки, чим цікавлят нелегко. Щоби доволі бути м учителе м сучасни ся. Чи це моє покликання? Не думаю. Адже ти правильні завизначити плюси й мінуси сучасної освіти, насамперед потрібно постави треба навчити? саме їх питання: для чого навчаємо? для чого діти ходять до школи? чого нас скорочувати змушує і практиц на акцент бо м, відкрити ься Зрештою, питання залишит із критичним мискількість матеріалу для навчання. А інформація, на мою думку, разом краще реалізуватися в ленням може виховати інтелектуального громадянина, який зуміє овування над проблерозмірк маю і відповід замість наразі Тому країні. ти житті й допомог неї. мою, забагато факторів для

Ірина МОРС ЬКА, вчителька української мови та літератури Чернігівської гімназії гуманітарно-естетичного профілю №31: працювати вчите– Відверто кажучи, запитання, чому я вирішила після університету працювати кимось інповинна , значить освіту, чну педагогі маю Якщо ло. здивува мене лем, зараз вона нестримно шим? Стосовно ж ситуації в сучасній освіті мушу сказати, що саме я (інтерактивні дошки, навчанн засобів х сучасни появою розвивається, зокрема у зв’язку з зацікавлюють сучасноспеціальні інтернет-ресурси, навчальні платформи). Усі ці засоби и про мінуси сучасної го учня набагато інтенсивніше, аніж старі методи і форми. Говоряч . Пов’язано це з нелегко наразі кам м-мовни вчителя що ти, зазначи ово освіти, хочу обов’язк , що на уроці означає це А но. скасова тепер класів ті тим, що розподіл на підгрупи в більшос в порівнянні з обласприсутні не 15 осіб, а всі 30, а то і 35. Мова нині – про міську школу и якісним буде вивченною, де у класі – максимум 10 учнів. А тепер подумаймо: наскільк ьом учням (зазвичай – тридцят думки свої донести має педагог якщо ня української мови, й пояснити матеріал. ати» «розжув у кожном зору, полі у перехідного віку), втримати всіх ві це складно, і я не І, звичайно, прослідкувати за дисципліною. Звісно, молодому вчителе триєдину мету уроку. ати реалізув о цілковит можуть теж м досвідо з педагоги що а, впевнен та якнайретельніше, і Хоча українська мова – той предмет, який треба знати щонайкраще що розподіл на Цікаво, іни. дисципл цієї я вивченн для ДПА та ЗНО – не основна причина змушує думати про те, групи на уроках іноземної мови й досі збережено. Такий факт лише тощо, а от рідної мови наскільки стало модним вивчати інші мови, записуватися на курси . можемо не вивчити досі – української – й

Анна ГОРО ШКО, керівниця географічно-краєзнавчого гуртка Киїнської школи Чернігівського району: ться свої складно– Учителем працювати нелегко. Як і в будь-якій професії, трапляю до кожного учпідхід знайти ся намагаю гурток, й щі. Нині я веду географічно-краєзнавчи подобається робота з ня. Чому я захотіла працювати у школі? Відповідь однозначна: мені ення, бо це корисдітьми, спілкування з ними. Даєш учням знання – й відчуваєш задовол на і натхненна справа.

Марина ЛАПА Й, учителька початкових класів Ведильцівської школи Чернігівського району:

НЕ ЗНИЩИТИ МИНУВШИНУ Історик Володимир Пилипенко вважає, що робоча група попрацювала над цим проектом доволі ефективно. З його слів, «конкретно від мене було зауваження про те, що категорично не можна зрізати частину ґрунту, щоби вирівнювати рельєф. Це частина історичного ландшафту. Він сформований у часи Київської Русі. Це по-перше. По-друге, таким чином знищиться частина археологічного матеріалу на Валу. Тобто цінні знахідки на глибині десь 10-15 сантиметрів – на поверхні або під дерном. Якщо ґрунт зрізати механічно, бульдозером, то очевидно, що все буде втрачено. Тому ми дійшли спільної думки: якщо вже треба вирівнювати рельєф, то шляхом підсипання. Це законсервує та збереже як історичний ландшафт, так і археологічний матеріал. За словами вченого секретаря заповідника «Чернігів стародавній» Сергія Чернякова, «в цілому ця територія залишається у первісному стані. Однак будуть зроблені сходи до Спаського собору. У нас існували зауваження з приводу розміщення лавочок. На головних магістралях, де проводяться екскурсії, їх не має бути, аби це не відволікало увагу поціновувачів старовини. Також були зауваження стосовно проведення археологічних досліджень, до розташування дерев і ще багатьох «дрібничок», які дадуть нам можливість у майбутньому продовжувати досліджувати старовину. А роботи, якщо говорити чесно, – непочатий край. Зрозуміло, було би непогано, якби до фінансування таких проектів хоча би частково підключалася держава. Тоді можна було б і провести комплексні археологічні дослідження, і пришвидшити й удосконалити реконструкцію та будівництво запланованих об’єктів. Олександр ШИЛО

і. Аби їх заціка– Бути сучасним учителем складно, бо діти нового покоління особлив ю за попрофесі цю обрала Я . підходи артні нестанд нові ати вигадув вити, потрібно щодня в тій працюю нині що вийшло, Так . педагоги теж бабуся кликанням, адже мої мама, тато і тів. Зарплата вчитесамій школі, де й навчалася. Професія педагога – це професія ентузіас не фінансує освіля невелика, й дуже багато коштів іде на наочність і матеріали. Держава самого процезаради ть працюю які х, вчителя на ься тримаєт все тому ту належним чином, су, отримуючи задоволення від нього.

Михайло ПИВО ВАР, учитель фізики та інформатики Перелюбської ЗОШ І-ІІІ ст. Корюківського району: и мріяли бути по– Учителем я вирішив стати ще в 4-му класі, коли всі мої однолітк ати у школі – це ліцейськими й космонавтами. Мені подобається навчати інших. Працюв після універсиі був мій вибір, я хотів удосконалити знання й використати їх на практиц та інформатику можтету. А ще – передати ці знання учням, показати, що вивчати фізику із мінусів – це неОдин мрію. дитячу свою життя у втілив я , на цікаво, з користю. Справді заробітну плату, як інналежна оплата, хотілося би, щоб учителі отримували таку ж саму женери та айтішники.

Спілкувалася Олена ТАРАН


ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

ТЕЛЕПРОГРАМА

№ 19, 16 травня 2019 р.

Артем Британ: «Анестезія – це багатогранне мистецтво!»

З

найомтеся: завідувач відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії Чернігівського медичного центру сучасної онкології Артем Британ. Він закінчив Вінницький медичний університет імені Миколи Пирогова за спеціальністю «лікувальна справа» та інтернатуру на базі Київської академії післядипломної освіти. Хобі – тихе полювання й риболовля. – Пане Артеме, які запитання найчастіше ставлять вам пацієнти? – Пацієнти практично завжди мають страх перед операцією, також думають, що їм буде боляче. А ще бояться не прокинутися після операції. Але все закінчується правильно й нормально. – Кажуть, що наркоз забирає роки життя. – Є показання, коли немовлятам роблять по 12-15 анестезій. І ці діти виростають здоровими, розвиненими фізично та психічно. Окремих досліджень про укорочення життя через анестезію я не зустрічав. Звісно, як після прийому препаратів, так і після анестезії є побічні ефекти. Але при операціях, що рятують життя, важливі насамперед безпека й комфорт пацієнта. – А що буде, коли прокинутися під час операції? – Нині такого практично не трапляється. Сучасна анестезіологія пішла далеко вперед. А ще років 10 тому такі випадки наприкінці операції бували. Людина зазвичай нічого не відчуває. А вся апаратура працює в оптимальному режимі. – Які міфи розповідають пацієнти про наркоз? – Наприклад, «через 3 роки після операції у мене почала боліти спина». Або «через рік заболіла голова й випадає волосся». Але це міфи і є. – Чи поєднуються місцева й загальна анестезії? – Так, аби досягти повного ефекту. – Є нові розробки? – Так є дуже короткочасні анестетики й анальгетики, котрі дозволяють контролювати хід анестезії. Так само є багато засобів, котрі дозволяють контролювати пацієнта – його дихальну, серцево-судинну, мозкову активність. До речі, за останнім параметром визначається й сама анестезія. – Чим різняться анестезія та наркоз? – Анестезія – це поняття відсутності больової, температурної і тактильної чутливості. А наркоз – це ще й сон, відсутність пам’яті. – Чому деякі люди довго відходять від нього? – Все залежить від самого виду наркозу й тривалості оперативного втручання. Але нинішні препарати настільки досконалі, що після них пацієнта можна розбудити через 10 хвилин після закінчення семигодинної операції. І все буде в нормі. – Чи може трапитися алергічна реакція на наркоз під час операції? – Усе це перевіряється під час підготовки до оперативного втручання. Але якщо і станеться форс-мажор, то поруч анестезіолог, котрий цю ситуацію припинить і знешкодить проблему. – Анестезія – це сон? – Сон – один із її компонентів. Загалом же анестезія – це багатогранне мистецтво. – Є випадки, коли не можна робити анестезію? – Тут треба дивитися, які показання. При політравмах, наприклад, без неї не обійтися. На поверхні тіла зазвичай роблять місцеву анестезію. Є регіонарна – це блокування імпульсів на рівні нервової системи, і провідна – блокування нервових стовбурів. У таких випадках людина при тямі, але нічого не відчуває. – З якими лікарями співпрацює анестезіолог? – Практично з усіма, адже анестезія поєднується з інтенсивною терапією, куди пацієнти потрапляють із різними патологіями. – Чи забезпечені анестезіологи потрібними препаратами? – Наш Центр анестетиками забезпечений дуже гарно. Бо це безпека й комфорт для пацієнтів. Звісно, є суперсучасні методи, котрі тільки йдуть до нас. Ми про них знаємо і тримаємо руку на пульсі. За матеріалами суспільного телебачення підготувала Людмила АНТОНОВА

Анонс. Інформаційно-просвітницька програма «Свято сім’ї» 15 травня, в середу, в Чернігові відбудеться інформаційно-просвітницька програма «Свято сім’ї» в рамках відзначення Міжнародного дня сім’ї. Мета заходу: пропагування сімейних цінностей, традицій української родини, сприяння єдності нації через єдність і злагоду в родині, формування відповідального батьківства та привернення уваги громадськості до Міжнародного дня сім’ї. У програмі: майстер-класи й розважальні ігри; консультування з правових питань; «книжкова торбина для всієї родини від бібліотеки для юнацтва»; фотозона для родини; робота аніматорів; ярмарок сувенірів тощо. Початок заходу о 16.00. Місце проведення – сквер ім. Б. Хмельницького. Запрошуються всі бажаючі, представники засобів масової інформації для висвітлення заходу.

5

ПОНЕДІЛОК 20 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 ПРОФIЛАКТИКА. 12.05 Д/ц «Тайська кухня». 13.00, 15.00, 18.00, 21.00, 23.20, 2.00, 5.00 Новини. 13.10 Д/ц «Аромати Грецiї». 14.25 Д/ц «Кухня По». 15.15 Д/ц «Морська кухня». 17.30 Перша шпальта. 18.20, 2.35 Тема дня. 19.30 Разом. 19.55 Д/ц «Боротьба за виживання». 21.25, 2.25 UA:Спорт. 21.45 Розважальна програма з Майклом Щуром. 22.15 Д/ц «Особливий загiн». 0.00 Телепродаж Тюсо. 3.35 Схеми. Корупцiя в деталях. 4.05 Складна розмова. 4.30 Спiльно. 5.35 Телепродаж.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.00, 5.20 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 9.30 «Одруження наослiп». 10.50, 12.20 «Мiняю жiнку». 13.30 «Сiмейнi мелодрами». 14.25 Т/с «Величне столiття. Роксолана». 17.10 Т/с «Моє чуже життя». 20.45, 21.45 Т/с «Школа». 22.45 «Грошi 2019». 0.05 Х/ф «Тiнi забутих предкiв». 1.45 Х/ф «Я знову тебе кохаю».

ІНТЕР 5.30, 22.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10 «Ранок з Iнтером». 9.20, 18.00, 19.00, 1.40 Токшоу «Стосується кожного». 11.15, 12.25 Х/ф «Кохання-зiтхання по-французьки». 12.00 «Новини». 13.30 Х/ф «Святковий переполох». 15.50 «Чекай мене. Україна». 20.00, 3.55 «Подробицi». 21.00 «Речдок. Особливий випадок. По ту лiнiю фронту». 23.50 Т/c «Почати спочатку. марта» 16+. 2.25 «Навколо М». 4.55 «Top Shop».

СТБ 5.55 Профiлактика. 12.00 Т/с «Доньки - матерi». 14.25, 19.00 Хата на тата 12+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 21.00, 21.35 Т/с «Джованнi». 22.45 Т/с «Загадка для Анни». 0.50 Один за всiх 16+.

ICTV 4.40 Скарб нацiї. 4.50 Еврика! 5.00 Служба розшуку дiтей. 5.05 Т/с «Вiддiл 44». 5.50 Громадянська оборона. 6.40 Факти тижня. 100 хвилин. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини.

10.05 Антизомбi. Дайджест. 11.15, 13.20 Х/ф «Мiсiонер». 12.45, 15.45 Факти. День. 13.40, 16.20 Х/ф «Смертельна зброя 3». 16.25 Х/ф «Смертельна зброя 4». 18.45, 21.00 Факти. Вечiр. 20.15 Бiльше нiж правда. 21.20 Т/с «В полонi перевертня». 22.10 Свобода слова. 23.50 Х/ф «Чорнокнижник». 1.45 Т/с «Володимирська, 15».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00 Профiлактика. 12.30 Х/ф «М’ята». 14.30 Х/ф «Овердрайв». 16.30 Х/ф «Команда А». 19.00 Ревiзор. Магазини. 21.00 Таємний агент. 22.10 Таємний агент. Постшоу. 0.10 Х/ф «Вiдчай». 2.50 Служба розшуку дiтей. 2.55 Зона ночi.

ТРК «УКРАЇНА» 7.30, 13.30, 15.30, 4.45 Агенти справедливостi 12+. 9.00 Зiрковий шлях. 11.20, 3.40 Реальна мiстика. 15.00, 19.00, 23.00, 2.50 Сьогоднi. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Таємницi». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Бiле-чорне». 23.30, 2.00 Т/с «CSI. Мiсце злочину». 1.30 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.25 Х/ф «Сам удома 3». 11.00, 17.00 Т/с «Рання пташка». 12.00 Готель Галiцiя. 13.00, 14.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 13.30, 14.30, 21.00 Танька i Володька. 15.00, 1.00 Панянка-селянка. 18.00 4 весiлля. 22.00 Сiмейка У. 23.00 Країна У. 2.00 Теорiя зради. 2.50 БарДак. 3.40 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.00 «Top Shop». 6.00, 2.45 «Випадковий свiдок». 6.35 Х/ф «Зворотного шляху немає». 10.30, 19.30 Т/с «Коломбо». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.15 «Свiдок». 12.50 «Таємницi свiту». 13.25, 2.55 «Речовий доказ». 14.45, 16.50 Т/с «Кримiналiст». 17.10 «Легенди карного розшуку». 18.20 «Свiдок. Агенти». 23.45 Т/с «Закон i порядок». 1.30 Т/с «Швидка». 3.55 «Професiї».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10 «Ух ти show». 8.30 Т/с «Мисливцi за релiквiями».

10.20 Х/ф «Лiто. Однокласники. Любов». 12.10 «Вiрю не Вiрю». 14.15 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.10 «Орел i Решка. Морський сезон». 16.10 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 17.10 Т/с «Доктор Хто». 18.35 Т/с «Доктор Хаус». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло». 23.00 Х/ф «Остання любов на Землi». 0.50 «Бєдняков+1». 1.45 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00 «Помста природи». 10.15, 18.15 «Спецкор». 10.50, 18.50 «ДжеДАI». 11.20, 19.25 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харькiв». 15.00 Х/ф «Рейс 7500». 16.20 Х/ф «Голодний кролик атакує». 21.25, 23.00 Т/с «Кiстки-11». 0.40 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 8.00, 14.05, 2.15 Правда життя. 9.05, 17.55 Мисливцi за торнадо. 10.05 Цiкаво.com. 11.05 Мiсця сили. 11.55 Скептик. 12.55, 0.20 Речовий доказ. 15.15, 19.45 Америка в кольорi. 16.15, 21.45 Вiдчайдушнi рибалки. 17.10, 22.35 Планета Земля. 18.55, 20.45 Фантастичнi iсторiї. 23.30 Заборонена iсторiя. 1.25 Мiстична Україна.

TV 1000 6.10, 18.15 Х/ф «Поспiшай любити». 8.05 Х/ф «Ед з телевiзора». 10.25 Х/ф «Дружина доглядача зоопарку». 12.45 Х/ф «Закони привабливостi». 14.30 Х/ф «1+1». 16.35 Х/ф «Хранитель Мiсяця». 20.10 Х/ф «Наречена-втiкачка». 22.25 Х/ф «Орбiта 9». 0.15 Х/ф «Без вади». 2.20 Х/ф «Людина - швейцарський нiж». 4.05 Х/ф «2+1».

UA: ЧЕРНІГІВ 14.00, 17.00, 19.00, 20.30 Новини. 14.10 Розсекречена історія. 15.00, 16.00 Wise Cow. 15.15 РадіоДень «Модуль знань». 16.05 Чудова гра. 16.30 Хто в домі хазяїн. 17.15 Неповторна природа. 17.40 Лайфхак українською. 17.50 Цікаво.Соm. 18.15 Т.с. «Таємниці Борго Ларічі» 16+. 19.20, 21.50 Тема дня. 19.50 Разом. 20.15 Своя земля. 20.50 Спільно. 21.20 ВУКРАЇНІ. 22.15 Схеми. Корупція в деталях. 22.45 Своя земля Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.


6

ТЕЛЕПРОГРАМА

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

ВІВТОРОК 21 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Гон». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 18.00, 21.00, 23.20, 2.00, 5.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.30 Т/с «Елiза». 11.25 Д/ц «Браво, шеф!». 12.30 Д/ц «Тайська кухня». 13.20 Енеїда. 14.25 Д/ц «Кухня По». 15.15 По обiдi шоу. 16.15 Д/ц «Морська кухня». 17.30 Разом. 18.20, 2.35 Тема дня. 19.30 #ВУКРАЇНI. 19.55 Д/ц «Боротьба за виживання». 21.25, 2.25 UA:Спорт. 21.45 Нашi грошi. 22.15 Д/ц «Особливий загiн». 0.00 Телепродаж Тюсо. 3.35 Перша шпальта. 4.05 Складна розмова. 4.30 Спiльно. 5.35 Телепродаж.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.35, 5.20 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 9.30 «Одруження наослiп». 11.00, 12.20 «Мiняю жiнку». 13.30 «Сiмейнi мелодрами». 14.25 Т/с «Величне столiття. Роксолана». 17.10 Т/с «Моє чуже життя». 20.45, 21.45 Т/с «Школа». 22.45 Х/ф «Джон Уїк». 0.40 Х/ф «Я знову тебе кохаю».

13.45 Х/ф «7 секунд». 15.35, 16.20 Х/ф «Детонатор». 17.50, 21.20 Т/с «В полонi у перевертня». 18.45, 21.00 Факти. Вечiр. 22.10 Х/ф «Виходу немає». 0.15 Х/ф «Анаконда 3: Цiна експерименту». 1.50 Т/с «Володимирська, 15».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00, 2.40 Зона ночi. 4.10 Абзац. 6.05, 7.20 Kids Time. 6.10 М/c «Дракони. Перегони безстрашних». 7.25 Т/c «Шлях чарiвника». 11.10 Х/ф «Стiльниковий». 13.00 Екси 16+. 17.00, 19.00 Заробiтчани. 21.00 Х/ф «Таксi 4». 22.50 Х/ф «Поцiлунок дракона». 0.50 Х/ф «Оселя зла: Потойбiчне життя».

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00 Сьогоднi. 9.30 Зiрковий шлях. 11.20, 3.45 Реальна мiстика. 13.30, 15.30, 4.45 Агенти справедливостi 12+. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Таємницi». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Бiле-чорне». 23.20 Без панiки. 0.00, 2.15 Т/с «CSI. Мiсце злочину». 1.45 Телемагазин.

ІНТЕР 5.30, 22.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.00 Т/c «Султан мого серця». 11.00 Т/c «Голос з минулого» 12+. 12.00 «Новини». 12.25 Х/ф «Бум». 14.45 «Правила виживання». 15.45, 16.45 «Речдок». 18.00, 19.00, 1.45 Ток-шоу «Стосується кожного». 20.00, 3.55 «Подробицi». 21.00 «Речдок. Особливий випадок. По ту лiнiю фронту». 23.50 Т/c «Почати спочатку. марта» 16+. 2.30 «Навколо М». 4.55 «Top Shop».

СТБ 7.00 Т/с «Коли ми вдома». 9.50, 10.20, 21.00, 21.35 Т/с «Джованнi». 10.50 МастерШеф. Дiти 12+. 14.30 Битва екстрасенсiв. Апокалiпсис 16+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 19.00 Хата на тата 12+. 22.45 Т/с «Загадка для Анни».

ICTV 4.10 Скарб нацiї. 4.20 Еврика! 4.30 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.40, 20.15 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 10.00 Бiльше нiж правда. 12.00, 13.20 Х/ф «Везучий». 12.45, 15.45 Факти. День.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.30 М/ф «Пташинi пригоди». 11.00, 17.00 Т/с «Рання пташка». 12.00 Готель Галiцiя. 13.00, 14.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 13.30, 14.30, 21.00 Танька i Володька. 15.00, 1.00 Панянка-селянка. 18.00 4 весiлля. 22.00 Сiмейка У. 23.00 Країна У. 2.00 Теорiя зради. 2.50 БарДак. 3.40 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.00, 4.50 «Top Shop». 6.50 Х/ф «Штольня». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «Викрадений поїзд». 10.35, 14.40, 19.30 Т/с «Коломбо». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.15 «Свiдок». 12.50 «Свiдок. Агенти». 13.25, 2.55 «Речовий доказ». 16.50 «Легенди бандитської Одеси». 17.20 «Легенди карного розшуку». 18.20 «Будьте здоровi». 23.45 Т/с «Закон i порядок». 1.30 Т/с «Швидка». 2.45 «Випадковий свiдок». 3.45 «Професiї».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10 «Дай Лапу». 8.35 «Ух ти show». 9.00 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 10.50, 16.50 Т/с «Доктор Хто». 12.10 «Вiрю не Вiрю».

14.00 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.00, 23.50 «Орел i Решка. Морський сезон». 15.50 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 18.35 Т/с «Доктор Хаус». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло». 23.00 «Орел i Решка. Перезавантаження». 0.50 «Бєдняков+1». 1.45 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00, 21.25, 23.00 Т/с «Кiстки-11». 8.50 Т/с «Вуличне правосуддя». 9.35, 18.15 «Спецкор». 10.15, 18.50 «ДжеДАI». 10.50 «Решала-2». 11.45, 17.20 «Загублений свiт». 13.45 Х/ф «Пекло». 15.30 Х/ф «День, коли Земля зупинилась». 19.25 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харькiв». 0.40 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитський Київ. 8.00, 14.00 Правда життя. 9.05, 17.55 Мисливцi за торнадо. 10.05, 16.55 Цiкаво.com. 11.05 Мiсця сили. 11.50 Скептик. 12.50, 0.20 Речовий доказ. 14.55, 19.45 Америка в кольорi. 15.55, 21.45 Вiдчайдушнi рибалки. 18.55, 20.45 Фантастичнi iсторiї. 22.35 Планета Земля. 23.30 Заборонена iсторiя. 1.25 Мiстична Україна. 2.15 Бандитська Одеса.

TV 1000 6.10, 17.55 Х/ф «Сестри Магдалини». 8.45 Х/ф «Орбiта 9». 10.50 Х/ф «Без вади». 13.15 Х/ф «Наречена-втiкачка». 15.40 Х/ф «2+1». 20.10 Х/ф «Iлюзiя обману». 22.25 Х/ф «Бандити». 1.00 Х/ф «Ла-ла Ленд». 3.40 Х/ф «Щурячi перегони».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.30 Новини. 9.00 Енеїда. 9.25 Аромати Південної Африки. 9.55 РадіоДень «Життя +». 10.15 Сильна доля. 11.05 Ранковий гість. 11.20 Пліч-о-пліч. 11.45, 13.40, 19.20, 21.50 Тема дня. 12.15, 15.00, 15.55 Wise Cow. 12.40, 17.40 Лайфхак українською. 12.50 М.с. «Дуда і Дада». 14.05 Розсекречена історія. 15.15 РадіоДень «Модуль знань». 16.05 Чудова гра. 16.30 Подорож відкритим космосом. 17.15 Неповторна природа. 17.50 Цікаво.Соm. 18.15 Т.с. «Таємниці Борго Ларічі» 16+. 19.50, 22.15 Спільно. 20.15 Своя земля. 20.50 ВУКРАЇНІ. 21.20 Майкл Щур. 22.45 Пліч-о-пліч Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.

СЕРЕДА 22 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Гон». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 18.00, 21.00, 23.20, 2.00, 5.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.30 Т/с «Елiза». 11.25 Д/ц «Браво, шеф!». 12.30 Д/ц «Тайська кухня». 13.20, 15.15 Енеїда. 14.25 Д/ц «Кухня По». 16.15 Д/ц «Морська кухня». 17.30 Нашi грошi. 18.20, 2.35 Тема дня. 19.30, 4.30 Спiльно. 19.55 Д/ц «Боротьба за виживання». 21.25, 2.25 UA:Спорт. 21.45 Розважальна програма з Майклом Щуром. 22.15 Д/ц «Особливий загiн». 0.00 Телепродаж Тюсо. 3.35 #ВУКРАЇНI. 4.05 Складна розмова. 5.35 Телепродаж.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.45, 5.20 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 9.30 «Одруження наослiп». 10.55, 12.20 «Мiняю жiнку». 13.30 «Сiмейнi мелодрами». 14.25 Т/с «Величне столiття. Роксолана». 17.10 Т/с «Моє чуже життя». 20.45, 21.45 Т/с «Школа». 22.45 Х/ф «Вiктор Франкенштейн». 0.50 Х/ф «Я знову тебе кохаю».

ІНТЕР 5.30, 22.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.15 «Ранок з Iнтером». 10.00 Т/c «Султан мого серця». 11.00 Т/c «Голос з минулого» 12+. 12.00 «Новини». 12.25 Х/ф «Бум 2». 14.45 «Правила виживання». 15.45, 16.45 «Речдок». 18.00, 19.00, 1.45 Ток-шоу «Стосується кожного». 20.00, 4.05 «Подробицi». 21.00 «Речдок. Особливий випадок. По ту лiнiю фронту». 23.50 Т/c «Биття серця» 16+. 2.30 «Навколо М». 4.55 «Top Shop».

СТБ 7.00 Т/с «Коли ми вдома». 9.50, 10.15, 21.00, 21.35 Т/с «Джованнi». 10.45 МастерШеф. Дiти 12+. 14.25 Битва екстрасенсiв. Апокалiпсис 16+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 18.55 Хата на тата 12+. 22.45 Т/с «Загадка для Анни».

ICTV 4.05 Скарб нацiї. 4.10 Еврика! 4.20 Служба розшуку дiтей. 4.30 Студiя Вашингтон. 4.35 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.40, 10.05 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 11.25, 13.20 Х/ф «7 секунд». 12.45, 15.45 Факти. День. 13.50 Х/ф «Мистецтво вiйни 2: Зрада».

16.20 Х/ф «Мистецтво вiйни 3: Вiдплата». 17.50, 21.25 Т/с «В полонi у перевертня». 18.45, 21.00 Факти. Вечiр. 20.15 Секретний фронт. 22.10 Х/ф «Iнкарнацiя». 23.50 Х/ф «Анаконда 4: Кривавий слiд». 1.30 Т/с «Володимирська, 15». 2.35 Т/с «Прокурори».

14.50, 0.00 «Орел i Решка. Морський сезон». 15.50 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 18.35 Т/с «Доктор Хаус». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло». 23.00 «Орел i Решка. Перезавантаження». 1.00 «Бєдняков+1». 1.50 «Нiчне життя».

НОВИЙ КАНАЛ

6.00 Мультфiльми. 8.00 Т/с «Вуличне правосуддя». 9.35, 18.15 «Спецкор». 10.15, 18.50 «ДжеДАI». 10.50 «Решала-2». 11.45, 17.20 «Загублений свiт». 13.40 Х/ф «Ефект колiбрi». 15.30 Х/ф «Вiйна». 19.25 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харькiв». 21.25 Т/с «Кiстки-12». 23.00 Т/с «Кiстки-11». 0.40 «Облом.UA.».

2+2 3.00, 1.05 Зона ночi. 4.10 Абзац. 6.00, 7.35 Kids Time. 6.05 М/c «Дракони. Перегони безстрашних». 7.40 Т/c «Шлях чарiвника». 11.25 Х/ф «Таксi 4». 13.10 Кохання на виживання 16+. 17.00, 19.00 Хто зверху? 12+. 21.00 Х/ф «Таксi 5». 23.00 Х/ф «Норбiт». 1.00 Служба розшуку дiтей.

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00 Сьогоднi. 9.30 Зiрковий шлях. 11.20, 3.45 Реальна мiстика. 13.30, 15.30, 4.45 Агенти справедливостi 12+. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Таємницi». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Бiле-чорне». 23.20 Гучна справа. 0.00, 2.15 Т/с «CSI. Мiсце злочину». 1.45 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.30 М/ф «Замбезiя». 11.00, 17.00 Т/с «Рання пташка». 12.00 Готель Галiцiя. 13.00, 14.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 13.30, 14.30, 21.00 Танька i Володька. 15.00, 1.00 Панянка-селянка. 18.00 4 весiлля. 22.00 Сiмейка У. 23.00 Країна У. 2.00 Теорiя зради. 2.50 БарДак. 3.40 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 8.05, 14.05 Правда життя. 9.05, 17.50 Мисливцi за торнадо. 10.05, 16.50 Цiкаво.com. 11.05 Мiсця сили. 11.55 Скептик. 12.55, 0.20 Речовий доказ. 15.05, 23.30 Заборонена iсторiя. 15.55, 21.45 Вiдчайдушнi рибалки. 18.50 Фантастичнi iсторiї. 19.50 Америка в кольорi. 20.50 Секретнi територiї. 22.35 Як створити планету. 1.30 Мiстична Україна. 2.15 Таємницi дефiциту. 4.40 Україна: забута iсторiя.

TV 1000 6.10, 18.05 Х/ф «Дружина мандрiвника в часi». 8.30 Х/ф «Бандити». 11.05 Х/ф «Ла-ла Ленд». 13.40 Х/ф «Iлюзiя обману». 15.55 Х/ф «Щурячi перегони». 20.10 Х/ф «Ультиматум Борна». 22.20 Х/ф «Афера по-американськи». 0.55 Х/ф «Повернути вiдправнику». 2.40 Х/ф «За прiрвою в житi». 4.35 Х/ф «Закони привабливостi».

НТН 5.50 Х/ф «Полiт золотої мушки». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «Скринька Марiї Медiчi». 10.40, 14.40, 19.30 Т/с «Коломбо». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.20 «Свiдок». 12.50 «Будьте здоровi». 13.25, 3.10 «Речовий доказ». 16.50 «Легенди бандитської Одеси». 17.20 «Легенди карного розшуку». 18.20 «Вартiсть життя». 23.45 Т/с «Закон i порядок». 1.30 Т/с «Швидка». 2.50 «Випадковий свiдок». 3.40 «Професiї». 4.45 «Top Shop».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10 «Дай Лапу». 8.40 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 10.25, 16.50 Т/с «Доктор Хто». 12.10 «Вiрю не Вiрю». 14.00 «Орел i Решка. Навколо свiту».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.30 Новини. 9.00 Енеїда. 9.25 Аромати Південної Африки. 9.55 РадіоДень «Життя +». 10.15 UA:Фольк. Спогади. 11.05 Ранковий гість. 11.20, 22.15 Своя земля. 11.45, 13.40, 19.20, 21.50 Тема дня. 12.15, 15.00, 15.55 Wise Cow. 12.40, 17.40 Лайфхак українською. 12.50 М.с. «Дуда і Дада». 14.05 Розсекречена історія. 15.15 РадіоДень «Модуль знань». 16.05 Чудова гра. 16.30 Подорож відкритим космосом. 17.15 Неповторна природа. 17.50 Цікаво.Соm. 18.15 Т.с. «Таємниці Борго Ларічі» 16+. 19.50 ВУКРАЇНІ. 20.15 StopFakeNews. 20.50 Наші гроші. 21.20 Разом. 22.30 Майкл Щур Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.


ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

№ 19, 16 травня 2019 р.

7

20 ТРАВНЯ  ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТРАВМАТОЛОГА

Лікар, який уміє знеболити навіть словом Р

обочий день уже давно добіг кінця. Втім, до кабінету завідувача одного з відділень Чернігівської обласної лікарні все ще йдуть люди. Розговорилася з однією жіночкою з перемотаною рукою. Говорить, що цей лікар дуже допоміг. Жінка боялася, що після страшної травми кінцівка взагалі не працюватиме, проте все склалося добре. Лікар зробив усе можливе. Він не тільки ліками, а і словом уміє знеболити! Дуже фахова й надзвичайно чуйна людина. Цей чарівник – лікар травматолог-ортопед  вищої категорії, завідувач травматолого-ортопедичного відділення Чернігівської обласної лікарні Юрій Ігнатенко, з яким я зустрілася напередодні професійного свята. − Юрію Григоровичу, чому саме медицину обрали справою життя?

– Продовжте фразу «Хороший лікар − це …» – Напевно – цілеспрямований і здатний відчути людину. Можливо, навіть психолог, який постійно фахово вдосконалюється. – Чи особисто ви ведете здоровий спосіб життя?

– Як починалася ваша професійна кар’єра? Чи пам’ятаєте свого першого пацієнта, першу операцію, вчителя?

– Чи не пошкодували, що обрали саме травматологію? Можливо, треба було піти батьківською стежкою – стати ЛОРом? – Бути ЛОРом, у принципі, подобалося ще в університеті. Проте абсолютно не шкодую, що обрав травматологічний профіль. Через два тижні їду на зустріч випускників – виповнюється 25 років, як ми закінчили виш. Травматологія – дуже творча робота, вона спонукає постійно тримати руку на пульсі новацій, адже дуже стрімко розвивається. Нині постійно вдосконалюються технології виконання оперативних втручань, у ногу з часом крокує індустрія виробництва інструментарію, обладнання, імплантів тощо. Водночас треба визнати, що травматологія є й одним із дороговартісних напрямів. Адже майже 70% оперативних втручань потребують імплантів, які сьогодні дуже дорогі, якщо говорити про якісну продукцію. А травматологія вимагає лише якісних конструкцій. Наприклад, якісний ендопротез має служити близько 20 років. Адже в людському організмі немає застіб-

– Після оперативних втручань дуже важливим є період відновлення. Яке ваше ставлення до реабілітації? На якому рівні вона у вашому медичному закладі? – На жаль, якісної реабілітації в Україні взагалі немає. Десь років із 10 тому мені довелося стажуватися у Страсбурзі (Франція), в університетській клініці у професора Д. Таглана, одного з найкращих європейських лікарів-травматологів. Під час презентації закладу впало в очі, що перше місце за чисельністю посідають хірурги, друге – реабілітологи. Хірург має прооперувати, а реабілітолог − максимально швидко повернути людину до суспільства. Підкреслюю: на жаль, в Україні з цим надзвичайно велика проблема. А в районах узагалі нема кому працювати.

– Я з родини лікарів. Родом із Бахмача Чернігівської області. Батько Григорій Іванович – лікар-ЛОР. На превеликий жаль, він відійшов у вічність. Мама – медична сестра. Сестра, старша за мене на п’ять років, на той час закінчувала медичний виш. Утім, я не планував стати лікарем, а хотів бути військовим. Школу закінчив із золотою медаллю. Та до жодного з військових  училищ, куди подав документи,  мене так і не взяли: на момент вступу я не мав повних 17 років, як того вимагало законодавство. Прислухався до поради батька і…  вступив до Харківського національного медичного університету, де умовою вступу було складання іспиту з фізики усно. А мені якраз у школі найбільше й подобалися фізика, геометрія, біологія! Отже, фізику знав краще, аніж хімію, тому й обрав саме Харків попри те, що Київ був ближчим. Напевно, і свій вибір зробив на користь травматології, бо вона дуже пов’язана з фізикою. Крім того в Харкові надзвичайно потужна травматологічна школа з гарними традиціями.

– Після закінчення вишу я впродовж трьох років – із 1994 по 1997 – проходив інтернатуру з травматології та ортопедії в Чернігівській обласній лікарні. Найсвітліші спогади, скажу вам: чудовий колектив, чудовий керівник Михайло Володимирович Глущенко. На жаль, його вже немає з нами. Я вельми вдячний йому за моє становлення як лікаря, як особистості, за те бажання допомогти людині всупереч своїм інтересам, якого він власним прикладом навчав нас. Пам’ятаю свою першу операцію, а другу – ще краще. Асистував самому Глущенкові. У пацієнта була гігрома ділянки колінного суглоба. Я так хвилювався, так старався виділити її одним блоком, що провалився в суглоб. То не критично, втім, виконано не академічно. Шеф, щоправда, нічого не сказав, спокійно забрав скальпель і вдало завершив операцію. Для мене це був дуже показовий випадок. Я зрозумів, що хірургія – це не лише скальпель. Це витримка та вміння прийти на допомогу не тільки пацієнтові, а і своєму колезі.

Доводиться добирати слова, щоби пояснити пацієнтові, що так влаштований людський організм, коли ускладнення після оперативного втручання трапляються. Зрозумійте: жоден лікар ніколи не хоче зробити гірше! І кожен лікар важко переживає, якщо не все йде за планом.

ки-блискавки, щоби замінити «деталь». Це завжди складне оперативне втручання і довгий процес реабілітації. На жаль, можливості опанувати якісне протезування в Україні досить обмежені. Та й за кордоном не кожна клініка готова навчити нашого хірурга травматолога-ортопеда. Швидше можна говорити про співпрацю на якихось дружніх професійних взаємовідносинах.

– У дитинстві серйозно займався велоспортом. Наразі теж намагаюся тримати себе у формі. Однак я не прихильник спортзал. Можливо, помиляюся. Втім, це моя особиста думка. Люблю спортивний драйв, командний дух, свіже повітря. У 2009 році разом із українськими лікарями-травматологами, які входять до Української асоціації ортопедів-травматологів, узяв участь у байк-турі у Словенії – це такий неофіційний формат спілкування травматологів Європи. Організація була на найвищому рівні. Звідти приїхали, загорілися ідеєю зробити щось подібне і в Україні. Я взявся реалізувати проект. Так відбувся Перший байк-тур в Україні, і старт він узяв у Чернігові. Відтепер український байк-тур проходить щорічно, і відбувається він одночасно з європейським. − Якою буде універсальна професійна порада від вас для пацієнтів? – Хотілося би, щоби люди вели здоровий спосіб життя, берегли себе та знали міру. У всьому!

– Як тоді йдуть справи з кадровим потенціалом травматологічного відділення?

– Що би ви хотіли побажати своїм колегам напередодні свята?

− Сьогодні відділення нараховує 45 ліжко-місць. Персоналу медичного достатньо: 36 фахівців, із яких 6 лікарів травматологів-ортопедів. Дякувати головному лікареві обласної лікарні Андрієві Михайловичу Жиденку, що він знаходить можливості, аби заохотити лікарів та розвивати такий напрям хірургічної допомоги, як травматологія, зокрема ендопротезування суглобів, артроскопію, різні види остеосинтезу. І це – абсолютно не дифірамби, тому що мені є з чим порівняти. Були такі важкі часи, коли я взагалі залишився сам – один лікар-травматолог і на стаціонар, і на поліклінічне відділення.

− По-перше, – здоров’я. Середня тривалість життя лікаря-травматолога – 55 років. Мабуть, складність професії, її стресовість накладають свій відбиток. У районах такий фахівець узагалі працює «на знос». Щороку в області ми втрачаємо двох-трьох колег. По-друге – злагоди і миру вашим сім’ям. Якщо людина прокинулася вранці в радісному настрої, її оточують любов, турбота, привітність – вона приходить на роботу і передає цей позитив. Коли ж удома негаразди, то це відбивається й на роботі. По-третє – нехай ваші пацієнти одужують без ускладнень. По-четверте – матеріальної мотивації, щоби держава нарешті звернула увагу на лікаря, який майже 10 років учиться рятувати найголовніше в цьому світі – людське життя, а ще повинен постійно вдосконалюватися фахово за власний рахунок. Усі хочуть лікуватися у кваліфікованого лікаря-травматолога. Втім, ніхто не переймається питанням, яким коштом здійснити це навчання, коли держава від цього питання відвернулася.

– Що сьогодні залишається найскладнішим у роботі лікаря-травматолога? − Найскладніше – не самі оперативні втручання, а ускладнення після них. Ускладнення в хірургії були, є й будуть. Їх частота в усьому світі становить 2-4 відсотки. І ніхто, на жаль, не застрахований, що не потрапить у це число.

Спілкувалася Ірина ПИЛИПЕНКО

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТЕНЗІЯ (або іншими словами – гіпертонічна хвороба) – одна з найрозповсюдженіших хронічних недуг і у світі, і в Україні, яка останніми роками трапляється частіше. Понад 260 тисяч людей у нашій області страждають від цього підступного захворювання. Ми розплачуємося за нашу цивілізацію, за гарні умови життя, можливість добре поїсти. За даними статистики, близько 45% хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску. У людей з високим тиском у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця і в 7 разів – порушення мозкового кровообігу. Часто людина не звертається по медичну допомогу, приймає ліки, як «порадив» сусід. Але слід знати, що при зниженні підвищеного систолічного («верхнього») тиску навіть на 2-4 мм рт. ст. (наприклад, із 140 до 136 мм рт. ст.), а діастолічного («нижнього») – на 6 мм рт. ст. частота виникнення інсультів зменшується на 38%, ішемічних хвороб серця — на 16%. Сама по собі гіпертонія минути не може. Потрібно засвоїти: цю недугу необхідно лікувати, і чим швидше, тим менше буде ускладнених форм. Стежити за артеріальним тиском треба протягом життя. Доведено, що люди з надлишковою вагою, тим паче – ожирінням, мають підвищений артеріальний тиск. Є й інші чинники: генетичний фактор, постійне нервове напруження,

гіподинамія – значне зменшення фізичної активності, шкідливі звички (вживання алкоголю, тютюнопаління). Нічого складного та надзвичайно дорогого в елементарних засобах профілактики серцево-судинних захворювань, зокрема артеріальної гіпертензії, немає. Однак ефективність цих дій набагато перевершує всі сподівання. Методи виявлення та способи лікування гіпертонії існують і успішно застосовуються на практиці в багатьох медичних установах більшості країн світу. Треба лише виконувати призначення лікарів, регулярно приймати призначені ліки, налагодити харчування – вживати продукти, що містять магній, калій та кальцій, зменшити вживання жирів (особливо тваринних), солі, алкоголю, відмовитися від паління. Бажано обмежити або усунути стресові ситуації. Пам’ятайте: здоров’я лише у ваших руках! 10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ГІПЕРТОНІЮ 1. Це захворювання часто є безсимптомним. 2. Гіпертонія безпосередньо збільшує ризик серцевого нападу та інсульту. 3. Ця недуга особливо поширена серед людей, які мають цукровий діабет, подагру або захворювання нирок. 4. На гіпертонію частіше хворіють особи з аналогічними недугами в родинній історії. 5. Дуже високий ризик поширення у людей, що страждають на ожиріння та зловживають алкоголем. 6. Трапляється у жінок, що приймають оральні контрацептиви. 7. Деякі ліки для втрати ваги можуть збільшити ризик появи гіпертонічної хвороби. 8. Важливість спостереження систолічного кров’яного тиску зростає з віком. 9. Артеріальний тиск змінюється протягом дня. Він найнижчий, коли ви спите, й підвищується, коли прокидаєтеся. 10. Гіпертонія, на жаль, трапляється й у дітей та підлітків.


8

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА ПАРАД ПРОФЕСІЙ

Мезинський парк

На гостинах у

квітує

ВОЛОДАРЯ ВОГНЮ

К

овальство – одне з найдавніших народних ремесел. У кожному селі колись на околиці стояла кузня, де робили сокири і зброю, серпи та плуги, підковували коней. Коваль у громаді був другою за важливістю особою після священика. Ковалів шанували, берегли. І навіть вважали чарівниками, бо вони володіли складним і таємничим мистецтвом перетворення металу на ті чи інші речі…

Василь Іванович Тригуб, який працює на підприємстві «Пожмашина» в Ладані ковалем, – людина унікальна у всіх сенсах. Він щиросердний, безпосередній, приязний. Після п’ятихвилинного спілкування з’явилося дивне відчуття, що знаємо Василя Івановича все життя. Зустрів він нас привітно. – Це наша  ковальсько-пресова дільниця. Вона забезпечує виробництво заготовками для запчастин на    всі види пожежної та сільськогосподарської техніки,  – пояснює Василь Іванович. – Очолює дільницю Анатолій Миколайович Пацук, а на гідравлічних пресах працює тендітна жіночка – Ольга Іванівна Назаренко. Нас мало, але «ми в тільняшках», із завданнями впоруємося. Тут іще дві киці живуть – Рижик і Мурка, такі собі гарнюні…. Чоловік із гордістю показує свої знаряддя для праці – чотири молоти з різною силою удару, дві печі, кувалди… І з захопленням пояснює, як із усім цим працює. В печах він розігріває до червоного кольору шматок металу, далі бере його кліщами, кладе на ковадло і б’є по металу молотом, надаючи предмету потрібної форми, – протягне, зігне, як потрібно… Василь Іванович – справжній майстер своєї справи, знає всі особливості й можливості металу, всі секрети виробництва заліза. Уміє «спіймати» саме той момент, коли метал ідеально придатний для кування. Перетримаєш його в горні, перегрієш – метал розсиплеться під ударами молота. Не догрієш – утратить пластичність. Ми починаємо розуміти, що робота коваля – ювелірна. Василь Іванович – віртуоз своєї справи, він відчуває вогонь, як людину, так само – молот і метал, знає безліч ковальських секретів. – Роблю все, що потрібно для пожежної техніки. Ломи – легкі й важкі,  гаки для гідрантів. На заводі я 45 років. А з 1983-го – коваль. – розповідає Василь Іванович. – Якщо всіма зробленими мною ломами викласти дорогу, то вона довела би до Парижа… Свою роботу люблю, вогонь люблю, він – найголовніше в нашому житті, без вогню планета пропаде. Вже на пенсії, а працюю, спасибі дирекції за те, що дають роботу, дбають про нас. На підприємстві цінують і шанують Василя Івановича. За досвідченість, за працелюбність. Пан Василь – єдиний коваль на заводі, талановитий майстер своєї справи.  Досвідчений  коваль нині на вагу золота, справжніх майстрів можна порахувати по пальцях. Ця професія нині стала рідкістю – не кожен схоче і зможе працювати

у складних умовах, біля горна, температура якого сягає 3000 градусів. Узагалі, ковальська справа – славетне сакральне ремесло, відоме ще з давнини. Але оволодіти ковальською майстерністю дано не кожному – це від Бога. Тут потрібні талант, віртуозність, схильність до творчості. А ще – здоров’я, витривалість і сила. Це фізично важка праця, тому професія ця – для справжніх мужніх чоловіків. …Гуде ковальський горн. Нам підходити небезпечно, бо від нього йде пекельний жар, там нестерпно гаряче. Під молотом пана Василя гнеться розпечений метал, навсібіч сиплються феєрверком іскри – хоч трішечки й страшно, але не можеш відірвати очей, дивишся, як заворожений. Майстер чаклує над металом. Потім занурює його у воду, і вона шипить, закипає. Залізо вже тверде, міцне навіки… Є в його праці якась магія – магія вогню і червоного м’якого металу, який підкорюється людським рукам… І як це виходить у Василя Івановича? Бере до рук шмат заліза і, на перший погляд,  так легко та красиво перетворює його на щось потрібне й важливе. Ну хіба ж не чарівник?.. Пан Василь розповідає про себе, про двох своїх синів – Олександра та Юрія. Показує в телефоні фото дружини Лідії Володимирівни, яка працює на підприємстві економістом. Згадує, як вони познайомились, одружилися, винаймали квартиру. А потім Василь Іванович збудував для своєї родини двоповерховий дім, де все зроблено його майстерними руками. Чоловік іще й прекрасний столяр, і комбайнер (14 років поспіль працював від заводу на збиранні врожаю). Змайстрував трактор для власного господарства, оре людям городи. Дуже любить свою родину. Зізнається, що має «золоту» мрію про те, щоб у нього якнайшвидше було багато внучат… Чоловік згадує дитинство та юність, як любив рибалити – він народився в Подищі і жив неподалік Удаю, де щодня ловив рибу й раків, яких було в ті часи дуже багато в річці… Також – полюбляв ходити на «тихі полювання», знав усі грибні місця навколо. Одного разу натрапив на величезну галявину, всю в підберезниках – ступити не було куди… Спогади не засмучують чоловіка, хоч і річка вже не та, й по гриби ходить рідко… Василь Іванович  за натурою оптиміст, багато шуткує, на вік не скаржиться. Він – як та сталь, що пройшла вогонь і воду. Любить свою сім’ю, свою роботу, світ і людей навколо себе. Життя продовжується.

Р

ізнокольоровим килимом із первоцвітів можна помилуватися в лісових масивах Мезинського національного природного парку на Чернігівщині. Як повідомляє провідний фахівець Мезинського національного природного парку з рекреації Алла Наливайко, на території заказника «Рихлівська дача» трапляються суцільні галявини, вкриті рястом рожевого та фіолетового кольору з вкрапленнями жовтих острівців анемони. Така ж сама краса – поблизу с. Мезина, де прокладено екологічну стежку «Забілина криниця». Ця ділянка парку цікава тим, що гості можуть помилуватися первоцвітами й побачити рештки маєтків, які належали відомій на Чернігівщині родині Забіл. Представник цієї династії Павло Забіла мав садибу на території парку, Наталя Забіла – відома поетка (пам’ятник їй встановлено в центрі Прилук), а скульптор Парфен Забіла створив бюст Миколи Гоголя, який можна побачити в центрі Ніжина. – Навесні туристів до Мезинського природного парку найбільше приваблює розлив Десни, – розповідає Алла Наливайко. – Але цього року його, на жаль, не було. Втім, це не завадило нам відкрити туристичний сезон. 14 квітня до парку завітала група від турагенції «Київські фрески». Ми подорожували цілий день, відвідали музей «Мезинська стоянка» та оглядові майданчики на заплаву Десни, звідки відкривається мальовничий краєвид на Десну, озера й заплавні луки. Завітали й до заказника «Рихлівська дача», де можна побачити оці дивовижні галявини, вкриті первоцвітом, дуби-велетні, яким по 600 і більше років, а також унікальну сторічну ялинову алею. На території «Рихлівської дачі» триває благоустрій, із допомогою спонсорів облаштоване «святе» джерело, висаджено нову ялинову алею (на дорозі від колишнього гостинного двору на подвір’я Свято-Миколаївського монастиря). А працівники парку власними силами зробили косметичний ремонт у Хотинському будиночку туриста, що в селищі Радичеві. Там можуть одночасно розміститися 13 осіб, є кухня, душ, гаряча вода й туалет. Іще один будиночок туриста готовий приймати гостей у с.  Городищі. Очікується, що відвідувачів до парку приваблюватимуть і поромні переправи, які ось-ось запрацюють на Десні. Вікторія КУДІНА

Лілія ЧЕРНЕНКО

ТОВ «СОБЕК 2000» УСІ ВИДИ БУХГАЛТЕРСЬКИХ ПОСЛУГ УПРАВЛІНСЬКИЙ БІЗНЕС-ОБЛІК

м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62, оф. 417 тел. (096) 150-32-29 uavoronina@ukr.net


ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

№ 19, 16 травня 2019 р.

9

ЕКСКЛЮЗИВ

«Деснянська правда» в Білорусі! Н

а початку травня наша «Деснянська правда» побувала в Мінську на міжнародній виставці «ЗМІ в Білорусі». Медіа-форум розпочався в НВЦ «БілЕкспо» і відтак тривав три дні. У ньому взяли участь близько 500 газет, журналів, теле- й радіокомпаній, Інтернет-видань із 12 країн світу, серед яких – Німеччина, Індія, Китай і наша Україна. До речі, «Деснянська правда» була єдиним українським виданням на цьому форумі. Перші враження: прекрасна організація, яскравий захід, море різних газет, журналів, альманахів, серед яких, що приємно, «ДП» виглядала сучасно й цікаво. Тож досить швидко зі стенда іноземних ЗМІ її розібрали. За можливість узяти участь у міжнародній виставці окрема вдячність білоруському національно-культурному товариству «Сябри» в Чернігові та його керівниці Галині Ворожбит, із якою ми довго й цікаво співпрацюємо. Матеріалам про життя нашої чернігівської білоруської діаспори – від приїзду Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Білорусь в Україні Ігоря Сокола в Чернігів, багатонаціонального фестивалю «Поліське коло» до яскравих білоруських вечорок і рецепта ексклюзивних «драніків» від Галини Ворожбит – завжди є місце на сторінках «ДП».

ЯСКРАВО Й КОРИСНО Отож «Деснянська правда» була серед 50 експонентів виставки – тобто мала можливість не тільки на форумі побувати, а й себе показати. І з колегами познайомитися. Тепер у нас чимало адрес для співпраці. У Білорусі, зокрема, маємо контакти з головним редактором видання «Голас радзімы» Іваном Ждановичем і, можливо, започаткуємо спільний проект. Також є гарні знайомства з представниками діаспор та журналістами Естонії, Латвії й Литви, з якими ми щиро заприязнилися. Це подружжя з Естонії (Нарва) – голова правління білоруського національно-культурного товариства «Сябри» Людмила Аннус та заступник голови правління «Сябрів» Віктор Бойкачов; іще одне подружжя з Риги – голова правління Союзу білорусів Латвії Валентина Пискунова та член редколегії газети «Прамень» (видання білорусів Латвії) Борис Пискунов і голова білоруського товариства «Прамень» Олена Лазарева. Жанна Романовська, авторка й ведуча програми для білоруської діаспори «Світанак» латвійської національної радіостанції LR-4 та редакторка газети «Уздым» (м. Даугавпілс). Також журналісти з Вільнюса – Надія Грихачова з «Литовского курьера» та Віктор Грецкас із газети «Обзор». На форумі Олександр Карлюкевич, міністр інформації РБ, привітав усіх представників мас-медіа, відзначив солідний стенд зарубіжних ЗМІ, а відтак – і унікальну можливість обміну досвідом для білоруських та міжнародних журналістів. До речі, саме напередодні журналістських свят у Білорусі – преси та радіо – й відбувався цей форум. А присвячений він цьогоріч чотирьом напрямам: 75-й річниці визволення Білорусі від фашистських загарбників;   ІІ  Європейським іграм, котрі відбудуться в Мінську з 21 по 30 червня, де понад 4 тисячі атлетів із 50 країн змагатимуться у 15 видах спорту. Також – малій батьківщині й регіональним виданням. Саме вони та їх журналісти переважною більшістю стали переможцями й лауреатами на форумі, зокрема й найпрестижнішого національного конкурсу друкованих ЗМІ «Золота Літера». У нас, зарубіжних гостей, журналісти брали інтерв’ю, фотографували для своїх видань. До речі, фотосесій на форумі можна було наробити безліч. Найкреативніша – з роботом, котрий бігав залою і рекламував газету «Вечерний Минск». Хочу відзначити, що солідно та ошатно на виставці виглядав і «Український Вісник» – видання, засноване Мінським громадським об’єднанням українців «Заповіт». Саме в останньому квітневому випуску, що приємно, була розповідь про увічнення пам’яті уродженця Білорусі, українського гетьмана Пилипа Орлика, для чого свого часу багато зробив Надзвичайний і Повноважний Посол України в РБ Петро Шаповал (про це незабаром – на сторінках «ДП»). Опісля ми, гості форуму, зустрілися за «круглим столом» із Уповноваженим у справах релігій і національ-

ностей Білорусі Леонідом Павловичем Гуляком. Представники національних товариств за кордоном та журналісти мали можливість розповісти про свої справи, роботу білоруських діаспор, її відображення на сторінках газет і в телерадіопередачах, поговорити про наступну співпрацю. А додому ми привезли подарунки – чудові альбоми про сучасну Білорусь на згадку про гостини.

МЕДІА І ДІТИ Опікувався гостями форуму ГУО «Мінський обласний інститут освіти». Тому велика вдячність його працівникам за щирий і теплий прийом! А під час офіційного спілкування зі співробітниками інституту, зокрема з проректором з науково-методичної роботи Людмилою Камлюк-Ярошенко, особисто була вражена, наскільки в Білорусі вчасно та глибоко взялися за медіа-грамотність дітей – від учнів молодшої школи до випускників шкіл. Адже відомо, які проблеми трапляються сьогодні у світі через неправильні пости, відео та коментарі дітвори в соцмережах. Саме для медійної грамотності в Білорусі створено шкільні медіа-центри, де розвивається й удосконалюється початкова журналістська творчість учнів. І основний наголос тут – на нові медіа. Нині діти хочуть бути ютюберами, блогерами. В Білорусі, до речі, є фестивалі блогерів. Це – позитив. Але з дітьми особливо треба працювати у плані медіа-безпеки. Цим сьогодні в РБ теж дуже серйозно займаються. Інтернет-безпека, медіа-етикет мають бути на гребені хвилі. І говорити з юнаками та дівчатами треба дуже серйозно про те, чи можна знімати без дозволу однокласників та викладати відео з ними, як коментувати в соцмережах, що доречно в чаті, що ні, так само й у перепостах. До речі, інститут підготував відповідний інноваційний республіканський проект, який тепер на розгляді в Міносвіти РБ і на спеціальній експертизі, котра проводиться спільно з факультетом журналістики БДУ. До речі, тільки цьогоріч Інститут освіти провів кілька семінарів для педагогів, а для учнів – медіа-марафон та медіа-гід. На ці заходи запрошували редакторів, журналістів і в рамках майстер-класів навчали учнів писати й просувати свою інформацію через соцмережі. Є з цього приводу вже й дослідницькі роботи, наприклад, про статусні репліки в соцмережах. І дуже цікаві висновки з виходом на світогляд! «У нас є центр інформаційної підтримки освітньої практики. І про нас пишуть. А наші освітні марафони направлені на трендові напрями. Наприклад, піар- та бізнес-технології. Коуч-підхід, кейси в освіті. Все те, що активно розвивається», – підкреслила Людмила Камлюк-Ярошенко. Продовження на стор. 13.


10

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА ПАМ’ЯТАЙМО

ОГОЛОШЕННЯ

Ніколи знову!

В

осьмого травня, в день Пам’яті та примирення, в обласному молодіжному центрі Чернігова (колишній кінотеатр ім. Щорса) відбулося відкриття виставки «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори». – На майже 20 стендах розписано, що саме таке концентраційний табір. Ми багато про них чули, але маємо про це приблизне уявлення. Виставка розповідає про долі конкретних людей: жінок, дітей, остарбайтерів, військовополонених – різних прошарків населення. Виставка, в першу чергу, про людський вимір… – розповідає про неї співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Горобець. Подібні виставки майже одночасно відкриті фактично в усіх регіонах України. Й хоча у них немає якоїсь конкретної географічної прив’язки, не варто забувати, що «табори смерті» існували не тільки в Польщі чи Угорщині, але й безпосередньо на Чернігівщині. – Тільки в Чернігові їх було декілька: в районі Кругу, там, де міська лікарня, Яцево, в якому було повстання в 1943 році. Сотні концтаборів були по всій Україні, тисячі – у Європі та самій Німеччині. Тільки в таборі Яцево, вважається, знищено від трьох до 30 тисяч людей, – підкреслює Сергій Горобець. – Знищували абсолютно всіх: у першу чергу, цілеспрямовано, євреїв, також – ромів, тих кого запідозрили у співпраці з партизанами… Як правило, вмирали 75% ув’язнених. Більшість в’язнів гинула від хвороб, від недоїдання… У Яцевому бараки були на 1,5 метра закопані в землю,

а зверху лише дах. Там люди жили взимку, восени… Це були справжні фабрики смерті. На виставці немає окремих стендів, присвячених чернігівцям чи концтаборам на Чернігівщині. Однак уже під час відкриття на одній зі світлин себе впізнала голова обласного відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму Ніна Зубок. – Мене восьмирічною дівчинкою вивезли в концтабір. Людський розум не може уявити, як німецькі нацисти знущалися з наших людей. Нас вдягнули у смугасті роби, дерев’яні черевики. У нас брали кров. Чисту, дитячу кров… – згадує Ніна Володимирівна. Але дітям, які пройшли концтабори, довелося нелегко й після війни. В СРСР влада ставилася до них щонайменше з недовірою… – Коли ми повернулися з концтаборів, на нас чекало нове випробування. На нас повісили клеймо «зрадник Батьківщини», з яким ми жили 43 роки. Наші документи зберігалися в КДБ. Молода людина, яка у 3-5 років потрапила до концтабір, не могла вступити у військовий ВНЗ. Мій знайомий (на жаль, він уже помер) вступив до льотного училища, йому вже видали форму, але керівник сказав: «Знімай форму, ти не маєш права бути льотчиком». Нам дозволялося займатися тільки сільським господарством та будівництвом. Ми, виходить, постраждали двічі… – з гіркотою розповідала тим, хто прийшов на відкриття виставки, Ніна Зубок. З кожним днем стає менше не тільки ветеранів Другої світової, але й тих, хто пройшов концтабори. Як каже Ніна Володимирівна, коли 27 років тому вона очолила обласну спілку жертв нацизму, до неї входило 14 тисяч людей. Нині серед живих залишилося тільки 1200… Однак пам’ять про тих, чиї долі скалічила Друга світова, живе. Ніколи знову! Як же хочеться, щоб над усією територією України нарешті було мирне небо! Сергій КАРАСЬ Фото Віктора КОШМАЛА

МЕДІАТРЕНІНГ

ЖУРНАЛІСТИКА:

Н

априкінці квітня в Чернігові відбувся тренінг для журналістів і редакторів обласних ЗМІ «Медіакомпетентність як відповідь сучасним інформаційним загрозам», що був організований Українським кризовим медіа-центром та «Estonian center of eastern partnership». Участь у заході, звичайно, взяли і представники «Деснянської правди». Як відомо, сучасний світ дуже швидко змінюється, і щоб устигати за ним, потрібно постійно змінюватися самому. Тому, власне, немає нічого дивного в тому, що журналісти теж проходять навчання, аби краще та якісніше виконувати свою роботу. Простіше кажучи – щоби вам, шановні читачі та глядачі, хотілося дивитися й читати те, що ми пишемо та знімаємо. Щоправда, не завжди все впирається лише в цікавість. Одним із тренерів у Чернігові був Максим Буткевич – співкоординатор проекту «Без кордонів», який розповідав нам про мову ворожнечі й те, як вона працює. – Мова ворожнечі – це порушення стандартів. Це погана журналістика, – зазначив пан Максим.

ВИКЛИКИ СУ ЧАСНОСТІ

І справді, журналістські тексти, наприклад, у нацистській Німеччині чи Руанді початку 1990-х років підготовлювали ґрунт для майбутніх убивств. Досить часто слово, сказане у ЗМІ, підігріває атмосферу. Причому коли про журналістські тексти Йозефа Геббельса можна сказати, що це було зроблено свідомо, то іноді ми (а журналісти – все ж частина спільноти), послуговуємося стереотипами й, самі того не бажаючи, не зовсім об’єктивно доносимо інформацію, що іноді призводить до непередбачуваних наслідків. Що робити, аби цього уникнути: ретельніше перевіряти інформацію та контролювати (але не цензурувати) себе. Якраз про ускладнення перевірки інформації ми говорили з іншим тренером – заступником головного редактора естонського «Raadio 4» Артуром Ауконом. На жаль (хоча, можливо, й на щастя – як дивитися), після фінансової кризи 2008 року та у зв’язку з розвитком соцмереж ЗМІ всього світу опинилися в нових умовах. Зокрема, часто журналістові-новинарю доводиться писати по 30 новин на день, причому давати інформацію максимально швидко, поки тебе не випередили конкуренти чи соцмережі. У таких умовах часу

банально не вистачає. Звідси не тільки помилки, але й неперевірена інформація… Втім, поговорили ми і про нові тенденції. Зокрема – про конструктивну журналістику. Що це таке? Ніколи не чули, як хтось скаржиться на те, що у телевізорі «лише кров та негатив»? Чули? Так ось якраз конструктивна журналістика намагається дати відповідь на такий виклик. Ні, сенс не в тому, щоби замовчати інформацію, і не в тому, щоби зробити з чогось жахливого дещо позитивне. Адже, наприклад, коли у Новій Зеландії стався теракт – то було справді страшно. Головна ідея в тому, щоби не спекулювати на трагедіях гучними «жовтими» заголовками, а намагатися розібратися, що треба робити в цьому випадку, чи як діяти, щоби трагедія більше не повторювалася… Загалом, на тренінгу було чого повчитися. І хочеться вірити, що наша робота стане для вас цікавішою... Однак на цьому все не закінчиться. 10 кращих учасників чернігівського семінару вирушать до Києва, а звідти хтось із них поїде до Естонії. Чи будуть там представники «Деснянської правди»? Побачимо. Сергій КАРАСЬ

Комунальне підприємство «Діловий центр» Чернігівської обласної ради має намір передати в оренду нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області 1. Місцезнаходження об’єкта оренди в будівлі господарського відання КП «Діловий центр» у м. Чернігові: Адреса

пр-т Миру, 14 (чотириповерхова будівля, офісний центр»):

Пропозиція щодо напряму цільового використання розміщення телекомунікаційного обладнання оператора зв’язку

Одне місце на даху будівлі 2. Початковий розмір орендної плати для кожного виду діяльності орендарів розраховується згідно з Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції, затвердженою рішенням обласної ради від 17 травня 2017 року зі змінами (телефон для довідок 674-904). 3. Термін, на який укладається договір оренди, визначається за домовленістю сторін та обумовлюється в договорі оренди. 4. Заяви про оренду вищезазначеного комунального майна приймаються до 30 травня 2019 р. (включно) в КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради за адресою: м.  Чернігів, пр-т Миру, 49-А, 9 поверх, офіс 905-906. 5. Умови, яким повинні відповідати пропозиції заявників, що викладаються в заяві на оренду майна, а саме: зобов’язання щодо використання об’єкта оренди за цільовим призначенням; погодження з умовами типового договору оренди; погодження з базовою орендною платою; погодження забезпечення зобов’язання зі сплати орендної плати у вигляді завдатку в розмірі не меншому, ніж орендна плата за два місяці, виходячи з розрахунку орендної плати за базовий місяць оренди. 6. Ознайомитися з об’єктом оренди можна в робочі дні за місцем його розташування, попередньо домовившись за тел. 674-904. З об’явою щодо передачі в оренду нерухомого майна можна ознайомитися на сайті комунального підприємства «Діловий центр» Чернігівської обласної ради: www.dilcentr.cn.ua. 7. Ознайомитися з умовами Типового договору оренди майна комунальної власності області, Положенням про порядок передачі майна в оренду, а також з переліком документів, які подаються фізичними та юридичними особами разом із заявою, можна на офіційному веб-сайті Управління комунального майна Чернігівської обласної ради: www.ukm.chor.gov.ua.

ЗАДЛЯ ЗАХИСТУ СУСПІЛЬСТВА

Протидія незаконній

МІГРАЦІЇ

Н

е замислюючись над темою нелегального перебування іноземців на території України, зокрема й у Чернігові та області, громадяни зазвичай вважають, що ця проблема далека від їхнього життя і взагалі їх це не стосується, – це робота компетентних органів. Так, це завдання та обов’язок Державної міграційної служби України, і спрямовані вони насамперед на захист прав та безпеки громадян.

Щороку Державна міграційна служба України проводить комплексні профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з нелегальною міграцією та протидію їй. Нині також тривають всеукраїнські цільові профілактичні заходи з нагляду й контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері під умовною назвою «Мігрант». У Новозаводському районному відділі у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області зареєстровано 1104 іноземці – це громадяни, які законно перебувають на території України. Проте, як свідчить практика, є й нелегальні мігранти. І певною мірою ця проблема викликана тим, що більшість пересічних громадян не розуміє межі легальної та нелегальної міграції. Саме тому вони не в змозі своєчасно повідомити компетентні органи про факти, які допоможуть виявити порушників міграційного законодавства. У зв’язку з цим існує неабияка потреба в інформуванні населення про суть міграційного законодавства та важливість його дотримання. Кожна країна світу дбає про дотримання законів як власними громадянами, так і іноземцями, які перебувають або проживають на її території. Варто зазначити, що взаємодія Новозаводського районного відділу міграційної служби Чернігівщини із правоохоронними органами вдосконалюється щороку, й це сприяє зростанню кількості виявлених та притягнутих до відповідальності порушників міграційних правил.

давства, така особа в першу чергу притягується до адміністративної відповідальності. Якщо при цьому особа має правові підстави для подальшого перебування в Україні, вона може оформити необхідні документи для продовження терміну тимчасового перебування чи проживання. Хочу наголосити: в Новозаводському районному відділі міграційної служби Чернігівщини постійно проводиться роз’яснювальна робота серед громадян України стосовно іноземних громадян, адже відповідальність за порушення міграційного законодавства несе також і сторона, що приймає, – роботодавець і власник житла.

Операція «Мігрант» – головний спеціаліст Новозаводського міськвідділу УДМС України в Чернігівській області Зінаїда Банул зі співробітниками Чернігівського відділу ГУНП в області проводять планову перевірку на ринку «Привокзальний» Під час спеціальних заходів відпрацьовуються місця компактного проживання й місця ризику незаконного працевлаштування. Також спільно з правоохоронними органами проводимо перевірку ринків, стихійної торгівлі, залізничних вокзалів і станцій, готелів та хостелів. За результатами проведення міжвідомчої операції «Мігрант» фахівці Новозаводського районного відділу у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області перевірили 27 об’єктів та затримали 14 порушників. Варто зазначити, що порушення міграційних правил необов’язково призводить до видворення. У випадку, коли міграційна служба виявляє порушника міграційного законо-

Законодавство України визначає адміністративну відповідальність осіб, які сприяють незаконному проживанню та працевлаштуванню іноземців. Зокрема, стаття 204 КУпАП передбачає штраф 1700-3400 грн за незаконне використання праці іноземців та ОБГ, навчання, надання житла та інші дії, якщо вони сприяють ухиленню від дотримання міграційних правил. Стаття 205 КУпАП передбачає штраф у розмірі 340-680 грн за невжиття заходів для своєчасної реєстрації іноземців особами, які запросили таких іноземців в Україну й надали житло. Окрім того, в разі порушення законодавства про допуск іноземців до праці без укладання трудового договору, роботодавцям доведеться сплатити штраф у розмірі понад 125 тисяч грн. Штрафи передбачено також за провадження господарської діяльності без державної реєстрації та несплату податків. Ольга ОГОРІЛКО, начальник Новозаводського районного відділу у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області


ТЕЛЕПРОГРАМА

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

№ 19, 16 травня 2019 р.

ЧЕТВЕР 23 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Гон». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 18.00, 21.00, 23.20, 2.00, 5.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.30 Т/с «Елiза». 11.25 Д/ц «Браво, шеф!». 12.30 Д/ц «Тайська кухня». 13.20 UA:Фольк. Спогади. 14.25 Д/ц «Кухня По». 15.15 Енеїда. 16.15 Д/ц «Морська кухня». 17.30 #ВУКРАЇНI. 18.20, 2.35 Тема дня. 19.30 Перший на селi. 19.55 Д/ц «Боротьба за виживання». 21.25, 2.25 UA:Спорт. 21.45 Схеми. Корупцiя в деталях. 22.15 Д/ц «Особливий загiн». 0.00 Телепродаж Тюсо. 3.35 Разом. 4.05 52 вiкенди. 4.30 Спiльно. 5.35 Телепродаж.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.45, 5.25 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 9.30 «Одруження наослiп». 10.55, 12.20 «Мiняю жiнку». 13.30 «Сiмейнi мелодрами». 14.25 Т/с «Величне столiття. Роксолана». 17.10 Т/с «Моє чуже життя». 20.35 «ЧистоNEWS 2019». 20.45, 21.45 Т/с «Школа». 22.30 «Право на владу 2019». 0.50 Х/ф «Я знову тебе кохаю».

12.45, 15.45 Факти. День. 13.50 Х/ф «Мистецтво вiйни 3: Вiдплата». 15.30, 16.20 Х/ф «Везучий». 17.50, 21.20 Т/с «В полонi у перевертня». 18.45, 21.00 Факти. Вечiр. 20.20 Антизомбi. 22.10 Х/ф «Снайпер: Примарний стрiлець». 0.15 Х/ф «Привиди Марсу». 1.55 Т/с «Прокурори».

3.00, 0.50 Зона ночi. 3.55 Абзац. 5.45, 7.05 Kids Time. 5.50 М/c «Дракони. Перегони безстрашних». 7.10 Т/c «Шлях чарiвника». 10.50 Х/ф «Таксi 5». 13.00 Хто проти блондинок 12+. 17.00, 19.00 Хто зверху? 12+. 21.00 Х/ф «Овердрайв». 22.50 Х/ф «Механiк». 0.45 Служба розшуку дiтей.

ТРК «УКРАЇНА»

МЕГА

6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00 Сьогоднi. 9.30 Зiрковий шлях. 11.20, 4.00 Реальна мiстика. 13.30, 15.30, 4.45 Агенти справедливостi 12+. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Таємницi». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Бiле-чорне». 23.20 Контролер. 0.00 Д/ф «Балух». 1.10, 2.15 Т/с «CSI. Мiсце злочину». 1.45 Телемагазин.

6.00 Бандитський Київ. 8.10, 14.10 Правда життя. 9.10, 18.00 Мисливцi за торнадо. 10.10, 16.05, 21.45 Вiдчайдушнi рибалки. 11.05 Мiсця сили. 12.00 Скептик. 13.00, 0.20 Речовий доказ. 15.15, 23.30 Заборонена iсторiя. 17.00 Цiкаво.com. 19.00, 20.55 Фантастичнi iсторiї. 20.00 Пiдроблена iсторiя. 22.35 Як створити планету. 1.20 Мiстична Україна. 2.05 Органи на експорт. 3.00 Доктор Хайм. 3.50 Лiлiпути. 4.40 Професiя - альфонс. 5.30 Дракула та iншi.

НОВИЙ КАНАЛ

ІНТЕР

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.25 М/ф «Суперкоманда». 11.00, 17.00 Т/с «Рання пташка». 12.00 Готель Галiцiя. 13.00, 14.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 13.30, 14.30, 21.00 Танька i Володька. 15.00, 1.00 Панянка-селянка. 18.00 4 весiлля. 22.00 Сiмейка У. 23.00 Країна У. 2.00 Теорiя зради. 2.50 БарДак. 3.40 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

СТБ

TV 1000 6.10, 17.50 Х/ф «Дружина доглядача зоопарку». 8.40 Х/ф «Афера по-американськи». 11.25 Х/ф «Ультиматум Борна». 13.40 Х/ф «Ед з телевiзора». 16.05 Х/ф «Закони привабливостi». 20.10 Х/ф «Машина часу». 22.05 Х/ф «Рiзанина». 23.40 Х/ф «Вiдплата». 2.05 Х/ф «Без вади». 4.15 Х/ф «Орбiта 9».

НТН

UA: ЧЕРНІГІВ

6.40 Х/ф «А життя продовжується». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «Чужi тут не ходять». 10.35, 14.45, 19.30 Т/с «Коломбо». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.15 «Свiдок». 12.50 «Вартiсть життя». 13.25, 3.10 «Речовий доказ». 16.50 «Легенди бандитської Одеси». 17.20 «Легенди карного розшуку». 18.20 «Правда життя». 23.45 Т/с «Закон i порядок». 1.30 Т/с «Швидка». 2.45 «Випадковий свiдок». 4.00 «Професiї».

7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.30 Новини. 9.00 Енеїда. 9.25 Аромати Південної Африки. 9.55 РадіоДень «Життя +». 10.15 Сильна доля. 11.05 Ранковий гість. 11.20 ВУКРАЇНІ. 11.45, 13.40 Тема дня. 12.15, 20.15 Своя земля. 12.40, 17.40 Лайфхак українською. 12.50 М.с. «Дуда і Дада». 14.05 Розсекречена історія. 15.00, 15.55 Wise Cow. 15.15 РадіоДень «Модуль знань». 16.05 Чудова гра. 16.30 Подорож відкритим космосом. 17.15 Неповторна природа. 17.50 Цікаво.Соm. 18.15 Т.с. «Таємниці Борго Ларічі» 16+. 19.20 Звіти наживо. 20.50 Разом. 21.20 Спільно. 21.50 Д.п. «Августин Волошин». 22.15 Наші гроші. 22.45 StopFakeNews Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.

ICTV 4.05 Скарб нацiї. 4.15 Еврика! 4.25 Студiя Вашингтон. 4.30 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.40 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 10.10 Секретний фронт. 11.20, 13.20 Х/ф «Мистецтво вiйни 2: Зрада».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00 Т/с «Вуличне правосуддя». 9.30, 18.15 «Спецкор». 10.10, 18.50 «ДжеДАI». 10.45 «Решала-2». 11.40, 17.20 «Загублений свiт». 12.40 Х/ф «Санктум». 14.35 Х/ф «Територiя №8». 16.00 Х/ф «Нестримнi». 19.25 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харькiв». 21.25 Т/с «Кiстки-12». 23.00 Т/с «Кiстки-11». 0.40 «Облом.UA.».

5.30, 22.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.10 Т/c «Султан мого серця». 11.10 Т/c «Голос з минулого» 12+. 12.00 «Новини». 12.25 Х/ф «Наречений напрокат». 14.45 «Правила виживання». 15.45, 16.45 «Речдок». 18.00, 19.00, 1.35 Ток-шоу «Стосується кожного». 20.00, 3.45 «Подробицi». 21.00 «Речдок. Особливий випадок. По ту лiнiю фронту». 23.50 Т/c «Биття серця» 16+. 2.20 «Навколо М». 4.55 «Top Shop».

6.55 Т/с «Коли ми вдома». 9.40, 10.05, 21.00, 21.35 Т/с «Джованнi». 10.35 МастерШеф. Дiти 12+. 15.05 Битва екстрасенсiв. Апокалiпсис 16+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 18.55 Хата на тата 12+. 22.45 Т/с «Загадка для Анни».

15.50 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 18.35 Т/с «Доктор Хаус». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло». 23.00 «Орел i Решка. Перезавантаження». 1.00 «Бєдняков+1». 1.50 «Нiчне життя».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10 «Дай Лапу». 8.40 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 10.25, 16.50 Т/с «Доктор Хто». 12.10 «Вiрю не Вiрю». 13.50 «Орел i Решка. Навколо свiту». 14.50, 0.00 «Орел i Решка. Морський сезон».

11

П’ЯТНИЦЯ 24 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Гон». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 18.00, 21.00, 1.35, 5.10 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.30 Т/с «Елiза». 11.25 Д/ц «Браво, шеф!». 12.30 Д/ц «Тайська кухня». 13.20 Сильна доля. 14.25 Д/ц «Кухня По». 15.15 UA:Фольк. Спогади. 16.15 Д/ц «Морська кухня». 17.30 Схеми. Корупцiя в деталях. 18.20, 1.50 Тема дня. 19.30, 2.50 Розсекречена iсторiя. 20.30 Перша шпальта. 21.25 Чемпiонат свiту FIFA U-20 2019 г. у Польщi. Україна-США. 22.15 UA:Спорт. 23.20 Як дивитися кiно. 23.50 Х/ф «Гарнi часи». 3.45 Букоголiки. 4.15 По обiдi шоу. 5.35 Телепродаж.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 5.05 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 9.30 «Одруження наослiп». 10.55, 12.20 «Мiняю жiнку». 13.30 «Сiмейнi мелодрами». 14.25 Т/с «Величне столiття. Роксолана». 17.10 Т/с «Моє чуже життя». 20.25 «ЧистоNEWS 2019». 20.35, 22.35 «Лiга смiху 2019». 0.30 «Київ Вечiрнiй».

ІНТЕР 5.30, 22.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.10 Т/c «Султан мого серця». 11.10 Т/c «Голос з минулого» 12+. 12.25 Х/ф «Наречена-втiкачка». 14.45 «Правила виживання». 15.45, 16.45, 23.50 «Речдок». 18.00, 1.40 Ток-шоу «Стосується кожного». 20.00 «Подробицi тижня». 3.10 «Орел i Решка. Курортний сезон». 4.25 «Школа доктора Комаровского. Невiдкладна допомога». 5.05 «Top Shop».

СТБ 5.55 МастерШеф. Дiти 12+. 10.35 Холостяк 12+. 13.10 Х/ф «Замерзла в маямi». 15.15 Х/ф «Принцеса спецiй». 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 20.00, 22.50 Холостяк 16+. 23.10 Х/ф «Найкраще в менi».

ICTV 4.00 Скарб нацiї. 4.10 Еврика! 4.20 Служба розшуку дiтей. 4.25 Студiя Вашингтон. 4.30, 0.35 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.35 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.25 Надзвичайнi новини. 10.10 Антизомбi. 11.00, 13.15, 22.45 Скетчшоу «На трьох» 16+. 12.45, 15.45 Факти. День. 16.20 Х/ф «Нацiональна безпека».

17.50 Т/с «В полонi у перевертня». 18.45 Факти. Вечiр. 20.10, 21.30 Дизель шоу 12+. 1.10 Т/с «Прокурори».

18.35 Т/с «Доктор Хаус». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло». 23.00 «Орел i Решка. Перезавантаження». 0.50 «Бєдняков+1». 1.45 «Нiчне життя».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00, 2.35 Зона ночi. 4.00 Абзац. 5.50, 7.45 Kids Time. 5.55 М/c «Дракони. Перегони безстрашних». 7.50 Т/c «Шлях чарiвника». 11.30 Пацанки. Нове життя 16+. 15.05 Х/ф «Пiнгвiни мiстера Поппера». 17.00 Х/ф «Похмiлля у Вегасi». 19.00 Х/ф «Похмiлля 2: З Вегаса до Бангкока». 21.00 Х/ф «Похмiлля 3». 22.45 Х/ф «Вен Вайлдер король вечiрок». 0.40 Х/ф «Еверлi». 2.30 Служба розшуку дiтей.

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00 Т/с «Вуличне правосуддя». 9.40, 18.15 «Спецкор». 10.20, 18.50 «ДжеДАI». 10.55 «Решала-2». 11.50, 17.15, 0.30 «Загублений свiт». 12.50 «Помста природи». 13.15 Х/ф «Чорна маска». 15.05 Х/ф «Вулкан». 19.25 Х/ф «Прямий контакт». 21.10 Х/ф «В-язень». 22.50 Х/ф «Холодна сумiш». 2.10 «Облом.UA.». 4.20 «Цiлком таємно-2017».

ТРК «УКРАЇНА»

МЕГА

6.00, 9.30 Зiрковий шлях. 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00, 3.30 Сьогоднi. 11.30, 4.20 Реальна мiстика. 13.40, 15.30 Т/с «Чужий грiх». 18.00 Т/с «Таємницi». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 22.00, 0.00, 2.15 Т/с «На самiй межi». 23.20 Слiдами. 1.45 Телемагазин.

6.00 Бандитська Одеса. 8.05, 14.25 Правда життя. 9.10, 18.10 Мисливцi за торнадо. 10.10, 16.20, 21.45 Вiдчайдушнi рибалки. 11.05 Мiсця сили. 11.55 Скептик. 13.15, 0.20 Речовий доказ. 15.30, 23.30 Заборонена iсторiя. 17.10 Цiкаво.com. 19.10 Секретнi територiї. 20.05 Пiдроблена iсторiя. 20.55 Фантастичнi iсторiї. 22.35 Як створити планету. 1.20 Мiстична Україна. 2.00 Нашi.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.30 Х/ф «У кожного Рiздва своя iсторiя». 11.00, 17.00 Т/с «Рання пташка». 12.00 Готель Галiцiя. 13.00, 14.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 13.30, 14.30 Танька i Володька. 15.00 Х/ф «Сам удома 3». 18.00 4 весiлля. 21.00 Х/ф «Один вдома 4». 22.30 Х/ф «Найдовший тиждень». 0.00 Панянка-селянка. 2.00 Теорiя зради. 2.50 БарДак. 3.40 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.00, 4.50 «Top Shop». 7.15 Х/ф «Чоловiчi iсторiї». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «Женя, Женєчка та «катюша». 10.35, 14.45, 19.30 Т/с «Коломбо». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.55 «Свiдок». 12.50 «Правда життя». 13.25 «Речовий доказ». 16.50 «Легенди бандитської Одеси». 17.20 «Легенди карного розшуку». 18.20 «Таємницi свiту». 23.45 Х/ф «Днiпровський рубiж». 2.25 «Хвороби-вбивцi». 3.25 «Легенди бандитського Києва». 3.50 «Професiї».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10 «Дай Лапу». 8.40 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 10.25, 16.50 Т/с «Доктор Хто». 12.10 «Вiрю не Вiрю». 14.00 «Орел i Решка. Навколо свiту». 14.50, 23.50 «Орел i Решка. Морський сезон». 15.50 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка».

TV 1000 6.10, 18.00 Х/ф «Наречена-втiкачка». 8.20 Х/ф «Рiзанина». 9.55 Х/ф «Ед з телевiзора». 12.15 Х/ф «Машина часу». 14.05 Х/ф «Орбiта 9». 15.55 Х/ф «Без вади». 20.10 Х/ф «Реальна любов». 22.40 Х/ф «Тривожний виклик». 0.25 Х/ф «Вибiр капiтана Кореллi». 2.50 Х/ф «Ла-ла Ленд». 5.00 Х/ф «Випадковий чоловiк».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.30 Новини. 9.00 Енеїда. 9.25 Аромати Південної Африки. 9.55 РадіоДень «Життя +». 10.20 UA:Фольк. Спогади. 11.05 Ранковий гість. 11.20, 20.15 Своя земля. 11.45 Д.п. «Августин Волошин». 12.15 Wise Cow. 12.40, 17.40 Лайфхак українською. 12.50 М.с. «Дуда і Дада». 13.40 Звіти наживо. 14.25 Розсекречена історія. 15.15 РадіоДень «Модуль знань». 15.55 Wise Cow укр. Літ в імен. 16.05 Чудова гра. 16.30 Подорож відкритим космосом. 17.15 Неповторна природа. 17.50 Цікаво.Com. 18.15 Т.с. «Таємниці Борго Ларічі». 19.20, 21.50 Тема дня. 19.50 Разом. 20.50 Схеми. Корупція в деталях. 21.20 ВУКРАЇНІ. 22.15 Букоголіки. 22.45 Лайфхак українською Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.


12

ТЕЛЕПРОГРАМА

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

СУБОТА 25 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Гон». 6.30, 7.10, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 7.00, 8.00, 9.00, 21.00, 23.20, 2.00, 4.10 Новини. 9.30 Країна на смак. 10.35 Енеїда. 11.40 М/с «Врумiз». 11.50 М/с «Кмiтливиий Сяоцзi». 12.50 Х/ф. 14.45 Д/ц «Мальовничi села». 15.15 Д/ц «Фестивалi планети». 15.50 Д/ц «Браво, шеф!». 16.50 Разом. 17.20 Д/с. 18.20 Спiльно. 18.55 Д/ц «Мегаполiси». 19.50 Д/с «Iмперiя». 21.30 Розсекречена iсторiя. 22.30 Т/с «Окупованi». 0.00 Телепродаж Тюсо. 2.20 UA:Фольк. Спогади. 3.15 Д/ц «Аромати Грецiї».

КАНАЛ 1+1 6.00, 23.30, 0.30 «Свiтське життя. 2019». 6.50 «Грошi 2019». 8.00 «Снiданок. Вихiдний». 10.00, 10.25, 11.35, 12.55, 13.55, 15.10 «Свiт навиворiт - 3: Танзанiя, Ефiопiя». 16.30 «Вечiрнiй квартал». 18.30 «Розсмiши комiка. Дiти». 19.30 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 20.15 «ЧистоNEWS 2019». 20.25 «Українськi сенсацiї 2019». 21.40 Прем’єра! «Вечiрнiй квартал № 3 2019». 1.30 «Лiга смiху 2019». 3.55 «Київ Вечiрнiй».

ІНТЕР 5.30 Х/ф «Сiм няньок». 7.00 «Слово Предстоятеля». 7.10 «Чекай мене. Україна». 9.00 «Шiсть соток. Випiчка». 10.00 «Готовимо разом. Випiчка». 11.00 Х/ф «Улюблена жiнка механiка Гаврилова». 12.30 Х/ф «Вас чекає громадянка Никанорова». 14.10 Х/ф «Здраствуй i прощавай». 16.10 Т/c «Султан мого серця». 20.00, 4.00 «Подробицi». 20.30 Т/c «Голос янгола» 12+. 1.05 Х/ф «Двiчi в одну рiку». 2.45 «Орел i Решка. Курортний сезон».

СТБ 7.05, 9.55, 1.05 Т/с «Коли ми вдома». 9.00 Страва честi 12+. 15.05 Т/с «Джованнi». 19.00 МастерШеф. Професiонали 12+. 22.05 Хата на тата 12+.

ICTV 5.20 Скарб нацiї. 5.30 Еврика! 5.40 Факти. 6.05 Бiльше нiж правда. 7.50 Я зняв! 9.40, 13.00 Дизель шоу 12+. 10.55 Особливостi нацiональної роботи. 12.45 Факти. День. 15.20 Т/с «В полонi у перевертня».

ПРОГНОЗ ПОГОДИ

18.45 Факти. Вечiр. 19.10 Х/ф «Кiнгсмен: Таємна служба». 21.35 Х/ф «Кiнгсмен 2: Золоте кiльце». 0.05 Х/ф «Снайпер: Примарний стрiлець». 1.55 Т/с «Прокурори».

11.15 М/ф «Воруши ластами, Семмi». 12.50 М/ф «Балто». 14.10 «Орел i Решка. Навколо свiту». 23.00 «Вiрю не Вiрю». 23.50 Х/ф «Дорiан Грей». 2.35 «Нiчне життя».

НОВИЙ КАНАЛ

2+2

3.00, 2.40 Зона ночi. 5.40 М/c «Лунтик». 6.20, 7.35 Kids Time. 6.25 М/c «Дракони. Перегони безстрашних». 7.40 Ревiзор. Магазини. 9.40 Таємний агент. 10.50 Таємний агент. Постшоу. 12.50 Заробiтчани. 14.50 Хто зверху? 12+. 16.45 Х/ф «Нiч у музеї». 19.00 Х/ф «Нiч у музеї 2». 21.00 Х/ф «Нiч у музеї 3: Таємниця гробницi». 22.50 Х/ф «Оселя зла: Потойбiчне життя». 0.50 Х/ф «Вен Вайлдер - король вечiрок».

6.00 Мультфiльми. 8.00 «Угон по-нашому». 9.00 «Загублений свiт». 13.30 Х/ф «День, коли Земля зупинилась». 15.10 Х/ф «Найкращi серед найкращих». 17.00 Х/ф «Найкращi серед найкращих-2». 18.50 Х/ф «Найкращi серед найкращих-3». 20.25 Х/ф «Найкращi серед найкращих-4». 22.05 Х/ф «Вiдкрите море». 23.45 Х/ф «Вулкан». 1.50 Х/ф «Чорна маска». 3.25 «Облом.UA.». 4.20 «Цiлком таємно-2017».

ТРК «УКРАЇНА» 7.00, 15.00, 19.00 Сьогоднi. 7.30, 4.15 Зiрковий шлях. 8.30, 15.20 Т/с «Бiле-чорне». 17.10, 20.00 Т/с «Утiкачка». 22.00 Т/с «Цвiт черемшини». 1.40 Телемагазин. 2.10 Т/с «CSI. Мiсце злочину».

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 11.15 М/ф «Банда Тигрокачка». 12.30 Х/ф «Королiвське Рiздво». 14.00 4 весiлля. 17.30 Х/ф «Найдовший тиждень». 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 Одного разу пiд Полтавою. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30 Танька i Володька. 23.00 Країна У. 1.00 Панянка-селянка. 2.00 Теорiя зради. 2.50 БарДак. 3.40 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.50 Х/ф «Дама з папугою». 7.45 Х/ф «Вiчний поклик». 11.45 Т/с «Спецзагiн «Кобра 11». 15.45 «Таємницi кримiнального свiту». 16.50 «Таємницi свiту». 18.00 «Переломнi 80-тi». 19.00, 2.00 «Свiдок». 19.30 Х/ф «У бiй iдуть лише «старики». 21.20 Х/ф «Кодове iм’я: Чистильник». 23.15 Х/ф «Шлях вiйни». 0.55 «Реальнi злочинцi». 2.30 «Випадковий свiдок». 3.10 «Речовий доказ». 3.55 «Легенди бандитського Києва». 4.45 «Top Shop».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10, 1.50 «Бєдняков+1». 9.00 «Ух ти show». 9.45 М/ф «Баранчик Шон».

МЕГА 6.00 Бандитський Київ. 7.40, 0.40 Мiстична Україна. 8.30, 18.15 Там, де нас нема. 10.10 Заборонена iсторiя. 11.55, 21.00 НЛО: секретний архiв. 14.40 Як створити планету. 16.20 Вiдчайдушнi рибалки. 17.15 Цiкаво.com. 23.45 Секретнi територiї.

TV 1000 6.30 Х/ф «Тривожний виклик». 8.20 Х/ф «Вибiр капiтана Кореллi». 10.50 Х/ф «Реальна любов». 13.25 Х/ф «Бандити». 15.30 Х/ф «Iлюзiя обману». 17.45 Х/ф «Ла-ла Ленд». 20.10 Х/ф «Злови товстуху, якщо зможеш». 22.20 Х/ф «Престиж». 0.45 Х/ф «Молодь». 2.40 Х/ф «Повернути вiдправнику». 4.15 Х/ф «Ультиматум Борна».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00 Додолики. 7.15 М.с. «Вруміз». 8.00 Ранок. 9.30 Країна на смак. 10.25 Аромати Колумбії. 10.50 UA:Фольк. 11.40 Хто в домі хазяїн. 12.10, 20.35 Мегаполіси. 12.35, 15.00, 16.10 Wise Cow. 12.45, 16.20 Лайфхак українською. 12.55 РадіоДень «Модуль знань». 13.40, 19.15 Тема дня. 14.05 Розсекречена історія. 15.15 РадіоДень «Книжкова лавка.ТОП 7». 16.35 Міжнародний турнір зі спортивної гімнастики. 17.10 Сильна доля. 18.05 UA:Фольк. Спогади. 19.00 Новини. 19.40 Своя земля. 20.10 ВУКРАЇНІ. 21.00 Т.с. «Монро» 12+. 21.50 Букоголіки. 22.15 МузLove. 22.45 Wise Cow Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.

НЕДІЛЯ 26 ТРАВНЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Гон». 6.30, 7.10, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 7.00, 8.00, 9.00, 21.00, 23.20, 2.00, 4.10 Новини. 9.30, 2.20 Енеїда. 10.35 Країна на смак. 11.40 М/с «Врумiз». 11.50 М/с «Кмiтливиий Сяоцзi». 12.50 Х/ф «Як вийти замiж за короля». 14.20 Д/ц «Тайська кухня». 15.50 UA:Фольк. Спогади. 16.55 Перший на селi. 17.20 Д/с. 18.25 Д/ц «Фестивалi планети». 18.55 #ВУКРАЇНI. 19.30 Спецпроект до п’ятої рiчницi початку оборони Донецького аеропорту. 21.25 Розважальна програма з Майклом Щуром. 21.55 Д/ц «Свiт дикої природи». 22.30 Т/с «Окупованi». 0.00 Телепродаж Тюсо. 3.15 Д/ц «Аромати Перу».

КАНАЛ 1+1 6.00 ТСН: «Телевiзiйна Служба Новин». 6.25 Дитячий кiнозал. М/ф. 6.45 «Українськi сенсацiї 2019». 8.00 «Снiданок. Вихiдний». 9.00 Лотерея «Лото-забава». 9.45, 10.45, 3.15 «Свiт навиворiт - 2: Iндiя». 11.40 Т/с «Школа». 19.30, 5.00 «ТСН-Тиждень». 21.00 «Голос. Дiти 5». 23.05 Х/ф «Дiм дивних дiтей мiс Сапсан». 1.25 «Лiга смiху 2019».

12.45 Факти. День. 13.50 Х/ф «Кiнгсмен: Таємна служба». 16.05 Х/ф «Кiнгсмен 2: Золоте кiльце». 18.45 Факти тижня. 100 хвилин. 20.35 Х/ф «Шпигунка». 22.50 Х/ф «Турист». 0.45 Х/ф «Анаконда 3: Цiна експерименту». 2.20 Х/ф «Анаконда 4: Кривавий слiд».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00, 2.50 Зона ночi. 6.00 Стендап шоу. 6.50, 8.25 Kids Time. 6.55 М/c «Дракони. Перегони безстрашних». 8.30 Х/ф «Нащадки». 10.40 М/ф «Троллi». 12.20 Х/ф «Нiч у музеї». 14.30 Х/ф «Нiч у музеї 2». 16.30 Х/ф «Нiч у музеї 3: Таємниця гробницi». 18.30 Х/ф «Мiстер i мiсiс Смiт». 21.00 Х/ф «Титаник». 1.00 Х/ф «Оселя зла: Вiдплата».

ТРК «УКРАЇНА» 6.30 Сьогоднi. 7.30 Зiрковий шлях. 9.20 Т/с «Утiкачка». 13.10 Т/с «На самiй межi». 17.00, 21.00 Т/с «Без коливань». 19.00 Сьогоднi. Пiдсумки з Олегом Панютою. 20.00 Головна тема. 23.00, 2.10 Т/с «Цвiт черемшини». 1.40 Телемагазин. 2.45 Iсторiя одного злочину 16+.

ІНТЕР 5.30 Х/ф «Чарiвний голос Джельсомiно». 8.00 «уДачний проект». 9.00 «Готуємо разом». 10.00 «Орел i Решка. Мегаполiси». 11.00 «Орел i решка. Морський сезон 3». 12.00 «Орел i решка. Рай i пекло». 13.00 Х/ф «Загублене мiсто Z». 15.50 Т/c «Голос янгола» 12+. 20.00 «Подробицi». 20.30 «Правила виживання. Спецвипуск». 22.00 Х/ф «Про Любов». 23.55 «Речдок».

СТБ 7.05 Т/с «Коли ми вдома». 9.00 Страва честi 12+. 9.55 Хата на тата 12+. 15.50 МастерШеф. Професiонали 12+. 19.00 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 21.00 Один за всiх 16+. 22.15 Я соромлюсь свого тiла 16+.

ICTV 4.05 Скарб нацiї. 4.15 Еврика! 4.20 Факти. 4.45 Громадянська оборона. 6.25 Антизомбi. 8.05, 13.00 Т/с «Вiддiл 44».

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 11.15 М/ф «Риф 3D: Приплив». 12.45 Х/ф «У кожного Рiздва своя iсторiя». 14.15 4 весiлля. 17.30 Х/ф «Один вдома 4». 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 Одного разу пiд Полтавою. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30 Танька i Володька. 23.00 Країна У. 1.00 Панянка-селянка. 2.00 Теорiя зради.

НТН 5.15 Х/ф «Москаль-чарiвник». 6.45 «Страх у твоєму домi». 10.15 Х/ф «У бiй iдуть лише «старики». 12.00 Х/ф «Це було в розвiдцi». 13.50 Х/ф «Жiноча доля». 17.10 Х/ф «Кодове iм’я: Чистильник». 19.00 Х/ф «У зонi особливої уваги». 20.55 Х/ф «22 кулi: безсмертний». 23.10 Х/ф «Вiйськовi iгри». 1.00 Х/ф «Шлях вiйни». 2.40 «Речовий доказ».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.45 М/с «Гарфiлд Шоу». 8.10 «Ух ти show».

9.25 М/с «Земля до початку часiв». 10.10 М/ф «Воруши ластами, Семмi». 11.45 М/ф «Балто». 13.10, 0.50 «Орел i Решка. Навколо свiту». 23.00 «Вiрю не Вiрю». 0.00 «Блокбастери». 1.50 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.05 «ДжеДАI-2019». 9.00, 0.00 «Загублений свiт». 12.45 «Шаленi перегони». 13.40 Х/ф «Прямий контакт». 15.10 Х/ф «В-язень». 16.50 31 тур ЧУ з футболу «Динамо» -«Львiв». 19.00 Х/ф «На межi». 20.50 Х/ф «Мистецтво вiйни». 23.00 «ПРОФУТБОЛ». 1.50 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 7.45, 0.40 Мiстична Україна. 8.35, 18.15 Там, де нас нема. 10.15 Заборонена iсторiя. 11.55, 21.00 НЛО: секретний архiв. 14.40 Як створити планету. 15.35 Вiдчайдушнi рибалки. 17.15 Цiкаво.com. 23.45 Секретнi територiї. 1.30 Теорiя Змови.

TV 1000 6.10, 17.35 Х/ф «Афера по-американськи». 8.55 Х/ф «Престиж». 11.25 Х/ф «Молодь». 13.15 Х/ф «Злови товстуху, якщо зможеш». 15.20 Х/ф «Ультиматум Борна». 20.10 Х/ф «Iнтуїцiя». 21.55 Х/ф «13-й район». 23.35 Х/ф «З речами на вилiт!». 1.30 Х/ф «Вiдплата». 3.50 Х/ф «Ед з телевiзора».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00 Казки перевірені часом. 8.15 М.с. «Дуда і Дада». 8.30 Ранок. 9.30 Браво, шеф! 10.25 Аромати Колумбії. 10.50 UA:Фольк. 11.40 Хто в домі хазяїн. 12.10 Мегаполіси. 12.35 Wise Cow. 12.45 Українська читанка. 12.55 РадіоДень «Модуль знань». 13.40 Тема дня. 14.05 Розсекречена історія. 15.00 Д.ф. «Федір Стригун. Абриси долі». 15.45, 22.00 Букоголіки. 16.15 Міжнародний турнір зі спортивної гімнастики. 16.50 Сильна доля. 17.40 UA:Фольк. Спогади. 18.35 Своя земля. 19.00 Разом. 19.30 Документальна програма. 21.00 Т.с. «Дірк Джентлі» 12+. 22.25 МузLove Перерва в мовленні з 23.00 до 7.00.

ЧЕТВЕР

П’ЯТНИЦЯ

СУБОТА

НЕДІЛЯ

ПОНЕДІЛОК

ВІВТОРОК

СЕРЕДА

16 ТРАВНЯ

17 ТРАВНЯ

18 ТРАВНЯ

19 ТРАВНЯ

20 ТРАВНЯ

21 ТРАВНЯ

22 ТРАВНЯ

день +22 ніч +16

день +24 ніч +16

день +23 23 ніч +16

день +21 21 ніч +16

день +21 ніч +14

день +18 ніч +8

день +15 ніч +10

НА ТИЖДЕНЬ 16 —22 травня


ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

№ 19, 16 травня 2019 р.

13

ЕКСКЛЮЗИВ

«Деснянська правда» в Білорусі! Закінчення. Поч. на стор. 9.

СМІЛОВИЧІ: ПРОСТІР СУТІНА Наступного дня нас очікувала поїздка до міського селища Сміловичі, що за 40 кілометрів від Мінська. І була вона дивовижною. Сміловичі – це містечко Червенського району, тут понад 4 тисячі мешканців. Але й досі не віриться, як можна на такій невеличкій території вмістити стільки культури, так берегти й просувати спадщину, традиції, новації, виробництво врешті-решт... Але все – своєю чергою. Отож найперше нас запросили до Центру творчості дітей та молоді імені Хаїма Сутіна, уродженця Сміловичів, художника зі світовим іменем, одна з картин якого на міжнародному аукціоні сьогодні коштує 28 мільйонів доларів... Директор центру Алла Лавринович розповіла, що до 2008 року вони навіть не підозрювали, що у Сміловичах народився та жив такий видатний художник. Посприяв поверненню імені Сутіна на батьківщину перший Надзвичайний і Повноважний Посол РБ у Великобританії та Північній Ірландії, екс-голова Національної комісії у справах ЮНЕСКО, мистецтвознавець, письменник, перекладач Володимир Щастний. Саме з його ініціативи й відкрито цей музей у Сміловичах. У залі, окрім речей того часу, є копії картин Хаїма Сутіна, створені в натуральну величину. Загалом же, в музеях країни полотен цього художника немає. Але «Білгазпромбанк» має в корпоративній колекції 5 робіт Сутіна, куплених на світових аукціонах. Подібне робиться для того, аби ознайомлювати людей із творчістю видатних художників, вихідців із Білорусі. Історія Хаїма Сутіна традиційна. Народився він 1893 року в бідній єврейській сім’ї. Про те, що хлопчик прагне малювати, в родині й чути не хотіли. І перші спроби Хаїма були зроблені вугіллям у парку та, звісно, не збереглися. Юнак розуміє, що вдома йому художником не стати. Тому їде в Париж. Там митець створив багато талановитих полотен, запізнався з багатьма нині відомими художниками, дружив, зокрема, з Модільяні. Перші 10 років картини Сутіна не були популярними. Далі стався прорив. Твори художника з’являються на виставках у Лондоні, Нью-Йорку, Чикаго. Отож період бідності закінчився. Але особистого щастя і спокійного життя митець не зазнав. Під час війни він мусив ховатися від нацистів. І свій життєвий шлях закінчив 1943 року в Парижі. Друга музейна зала дуже оригінальна. Це маленька паризька кав’ярня «Вулик», схожа на ту, де збиралися художники, серед яких були й Пікассо, Шагал, Леже... На стінах – картини-репродукції Сутіна. І весь антураж та музика, а ще смачна кава тільки підкреслюють епоху, настрій, творчість... Третя зала присвячена ще одному художникові, теж вихідцеві зі Сміловичів – Шразі Царфіну. Але картини на стінах – оригінали, подаровані родичами митця. Спочатку Царфін захоплювався створенням малюнків для текстилю. А потім, за порадою Сутіна, з яким познайомився за кордоном, став писати полотна, які нині теж є цінною спадщиною. Варто зазначити, що 18% художників паризької школи – вихідці з Білорусі. Загалом же, ці два музеї в Центрі, котрий був створений не так давно силами громади містечка та працівників, що вдихнули в його життя, неймовірно сприяють дитячій та юнацькій фантазії. Діти прагнуть знати свою історію, творити, розуміючи, що таланти є не тільки у столиці й великих містах. А той, хто прагне, вдосконалюється, навчається і розвиває свій хист, хто має бажання йти вперед – обов’язково досягне мети. Тому підтвердження – багато перемог на різних конкурсах, у тому числі й золота міжнародна медаль юної художниці.

ПЛЮС  СУЧАСНЕ ВИРОБНИЦТВО У Сміловичах є два навчальні заклади, де можна здобути професію, – сільгоспліцей та аграрний коледж. І два дуже цікаві підприємства, де ми побували. Одне – ТОВ «СТФ-монтаж». Тут випускають євровікна, двері, павільйони, цілі магазини з металопластику. Виробництво – суперсучасне. Продукція якісна, тому на неї є попит і за межами Білорусі. Обладнання – польське та італійське. До речі, кошти на нього, як пояснив директор Андрій Гундар, виділила держава. Саме так підтримується розвиток бізнесу в країні. Ще одна цікава фабрика – валяльно-войлочна. На ній роблять сучасні й модні валянки, вовняні подушки та ковдри, сувеніри. І продукція користується попитом, особливо в сезон. Чимало товару їде за кордон – адже цікавішого, кориснішого та оригінальнішого подарунка годі й пошукати. До речі, сміловицькі валянки вважаються брендом Білорусі.

ШКОЛЯРІ, ЩО ЦІКАВЛЯТЬСЯ... ІСТОРІЄЮ МАНУФАКТУРИ У Сміловицькій школі №2, якою керує директор В’ячеслав Мартинович, нас теж чекали. Ансамбль дівчат в оригінальному національному вбранні, котре учениці виготовили за власними ескізами, та власноруч оформлених валяночках зустрів гостей у фойє веселою піснею. А далі в музеї, де є не тільки стенди про мануфактурне виробництво в Білорусі, а й цікаві оригінальні експонати – кераміка, вироби з соломи, ляльки, посуд, дерев’яні вироби – учні провели нам екскурсію. Так гарно звучала білоруська мова, і так зрозуміло... А національне вбрання екскурсоводів було дуже вишуканим. На обід нас запросили до шкільної їдальні, яка запам’яталася. Вона, зі смаком оформлена, зі зручними красивими меблями, була схожа на гарне кафе. А страви виявилися смачними, приготованими кухарями з натуральних продуктів, а не напівфабрикатів. І салат зі свіжих овочів, смачний суп із фрикадельками, картопляне пюре й тюфтельки під сиром, а ще морс із журавлини – це меню для школярів того дня. До речі, діти, котрих шкільний автобус привозить із сусідніх сіл, на прохання батьків, звільняються від плати за обід. А загалом учні у школі харчуються тричі, з урахуванням тих, хто ходить до групи продовженого дня.

МУЗЕЙ СТАНІСЛАВА МОНЮШКА Так, цей відомий композитор народився за 7 кілометрів від Сміловичів, у фільварку Убель. І уславився як творець білоруської національної класичної опери й камерної вокальної лірики. Саме у Сміловичах 5 травня, до 200-річчя від дня народження композитора, відкрився його музей, про що подбали влада і громада району. Гарні експонати, цінні фотографії, насичена екскурсія були тільки преамбулою перед дитячим концертом, у якому звучали твори композитора та його сучасників. Узяли в ньому участь учні місцевої школи мистецтв та Мінської СШ №20. І саме цей захід був прекрасним завершальним акордом насиченого дня. А ще нам пощастило побувати у відомому храмі Георгія Побідоносця й послухати розповідь священика. І поговорити з редакторкою газети «Районний вісник» Червенського району Сніжаною Ковгоренею. Попри те, що преса в Білорусі не реформувалася, видання почувається досить незалежно. У підпорядкуванні газети ще й радіопрограма. Наклад стандартний – 3,5 тисячі примірників. Але газета непогано заробляє. Вона має можливість, до прикладу, замовляти фірмові блокноти, ручки, організовувати цікаві заходи, думати про свій часопис... Загалом, і на теренах Білорусі, як і в Європі, вже починається формування медіа-холдингів.

МОЯ ІСТОРИЧНА СИНЬООКА БАТЬКІВЩИНА... Я народилася в Гомелі, тому люблю Білорусь душею, в якій проривається генна пам’ять. Радію її досягненням, спокою і затишку, доглянутості... Люблю, образно кажучи, білолицих і синьооких (і не тільки) сябрів, котрі чемно намагаються допомогти в будь-якій ситуації, пояснити, як доїхати, знайти музей, парк, супермаркет. Приємно, що тут дбають на ділі про своє, рідне – підприємства, освіту, культуру, минувшину. Ніхто не стане сперечатися, що в Білорусі достойні товари місцевих виробників – від продуктів до косметики, одягу, взуття й т. п. Купили от у китайців автомарку «Джилі» й сьогодні роблять свої автівки з якісного металу... Бо плекають своє сучасне виробництво, розвинене сільське господарство й тих, хто створює місцеві товари та послуги. Тобто народ. У Білорусі справді дороги як дзеркало, котрі практично не знають ямкового ремонту. А пасажирський транспорт у Речиці – кольору фуксії... Так і хочеться в ньому проїхатися. Оскільки чернігівський перевізник відмінив прямий рейс, добиралася назад із пересадкою в Гомелі, із заїздами у невеликі міста, тобто не міжнародною трасою. Рівнесенькі поля буяли житами-пшеницями-ячменями-рапсом. Населені пункти доглянуті. Немає занадто пишних багатоповерхових власних будинків. Швидше – мінімалізм, одноповерховість, але теж усе доглянуто. Хоча нагадує Союз. Так само на контрасті в центрі Мінська стоїть «дідусь Ленін», а поряд – служби в католицькому костьолі святих Симеона та Олени, адміністративні будинки й торговий центр «Столиця». Дуже гарна молодь у Білорусі. Невимушено, модно та спокійно вбрана, упевнена в собі, бо має преференції в навчанні й майбутньому працевлаштуванні, можливості мати житло. Загалом, Білорусь – однозначно, Європа. Про це говорили й сябри з країн Балтії. Але всі ми живемо не статично, а розвиваємося попри все. Тому побажаємо Білорусі гарного майбутнього. А українцям та білорусам – бути сябрами й гостинними сусідами, що власне, так сьогодні і є. Людмила ПАРХОМЕНКО Фото авторки та Віктора БОЙКАЧОВА


14

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА № 19, 16 травня 2019 р.

СПОРТ

«Десна» залишається на вершині

Футбольна Чернігівщина Ледве не головний матч сезону очікує на «Єдність-ШВСМ» із Плисок. 19 травня у Львові в рамках Вищої ліги жіночого чемпіонату України команда з Сіверщини зійдеться з прямим конкурентом за «бронзу» – ФК «Львів». Наразі колективи ділять між собою 4-ту і 5-ту сходинки таблиці й на 3 очка відстають від «Восходу» зі Старої Маячки, який займає третє поточне місце. Де-факто, команда, яка програє у Львові, позбудеться надій на медалі цього чемпіонату. Нагадаємо, що в попередньому турі «Єдність» зіграла не дуже вдало: в Харкові представники Чернігівщини з рахунком 0:7 поступилися місцевому «Житлобуду-1». По-різному провели матчі групи 2-го чоловічого чемпіонату України серед аматорів представники Чернігівської області.

М

инулої неділі на стадіоні імені Гагаріна чернігівська «Десна» в матчі першого туру другого кола турніру за 7-12 місця Української футбольної Прем’єр-ліги приймала донецький «Олімпік».

«Десна» перед цією зустріччю опинилася в не найприємнішому становищі: за тиждень до того чернігівці послідовно програли двом аутсайдерам поспіль: «Арсеналу-Київ» та «Чорноморцю», що викликало невдоволення серед уболівальників. В Інтернеті можна було прочитати навіть звинувачення в тому, що «Десна» «злила» матч з одеситами. – Звичайно, це не відповідає дійсності, – в коментарі клубній прес-службі відповідав на звинувачення в нечесній грі півзахисник «Десни» Андрій Богданов. – У мене просто немає слів… На подібні нісенітниці навіть не бажаю відповідати. Серед тижня підтримати команду на стадіон завітали фанати «синьо-білих». – Хтось зрозумів це як підтримку, хтось – як попередження: «Досить програвати», – розповість про зустріч з ультрас головний тренер чернігівців Олександр Рябоконь. Не радував і суперник: «Олімпік» не програвав чотири матчі поспіль, тому команда з Донецька приїжджала до Чернігова в гарному настрої. І все ж фаворитами гри вважалися саме господарі, адже, незважаючи на невдачі, «Десна» продовжувала очолювати другу шістку УПЛ, на один бал випереджаючи полтавську «Ворсклу».

МАЙЖЕ СІЄСТА Перший момент у матчі «Десна» створила вже на 8-й хвилині: атака лівим флангом закінчилася прострілом Картушова в центр. Артем Фаворов опинився без опікунів і мав змогу завдати удару без спротиву. Але постріл чернігівця вийшов несильним та точно у воротаря. На 12-й хвилині Огіря наважився на удар метрів із 30-ти. Кринський ледве впорався зі снарядом: м’яч випав із рук голкіпера донеччан та перелетів за поперечину. І все ж на 15-й хвилині «Десна» розпечатала ворота «Олімпіка»: штовханина у штрафному гостей привела до удару Дениса Фаворова й захисник (який є кращим бомбардиром чернігівців у Прем’єр-лізі) відправив снаряд у ворота. 1:0. Після цього гра заспокоїлася. Команди діяли доволі пасивно, тож до перерви рахунок не змінився.

ГРА НА НЕРВАХ

А вже на 48-й хвилині чернігівці несподівано подвоїли перевагу: Паст вибив від воріт, Філіппов у верховій боротьбі перехитрував захисника й вийшов 1 на 1, а далі все було справою техніки, яка нападника «синьо-білих» не підвела. 2:0. Однак радість 2492 глядачів, що прийшли на цей матч, була недовгою. Вже на 51-й хвилині настала черга радіти чотирьом фанатам «Олімпіка», які завітали до Чернігова: після подачі з лівого кута Матар головою відправив м’яч у ворота Паста. 2:1. У час, що залишився, було небагато небезпечних моментів, але, пам’ятаючи, чим закінчився матч з «Чорноморцем» (тоді «Десна» до 86-ї хвилини вела в рахунку, але в підсумку програла 2:4. – Авт.), чернігівські вболівальники не знаходили собі місця. Кульмінацією ж зустрічі став штрафний біля воріт Паста на четвертій доданій хвилині. Подача у штрафний «Десни»… Але цього разу захисники вибивають м’яч подалі! 2:1. Довгоочікувана перемога! – Уже не перший матч перший тайм ми граємо краще за другий. У першому діяли добре, у другому – не дуже. З’являється якесь напруження, хлопці трохи нервують на полі, і загальний малюнок гри дещо втрачаємо… Був важкий психологічний момент: дві поразки поспіль від команд, які займають останні місця. Тому сьогодні було дуже важливо перемогти й порадувати вболівальників, – скаже на прес-конференції Олександр Рябоконь. В іншому матчі «Карпати» вирвали нічию у «Ворскли» – 1:1. А це значить, що відрив чернігівців від полтавчан зріс уже до трьох балів. Попереду ж у чемпіонаті залишаються ще 4 тури. І в найближчому матчі, 18 травня, у Львові «Десна» зійдеться у протистоянні з місцевими «Карпатами».

Другий тайм відкрив кутовий «Десни». М’яч заметався по штрафному гостей, і Гітченко з метра примудрився головою послати снаряд вище створу. ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності «Видобування питних підземних вод з Троїцького родовища водозабором філії «Менський Сир» у м. Мена, Менського району, Чернігівської області» Повідомляємо про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, зазначеної у пункті 1 цього оголошення, з метою виявлення, збирання та врахування зауважень і пропозицій громадськості до планованої діяльності. 1 Планована діяльність Планується видобування питних підземних вод за допомогою трьох експлуатаційних свердловин № 1, № 2, № 3 для власних потреб підприємства. Вода використовується в якості сировини для виробництва сира та молочних виробів, а також для господарсько-питних потреб підприємства. Фактичний водовідбір складає 100,3 тис. м3/рік і знаходиться в межах діючого дозволу на спеціальне водокористування. Режим експлуатації ділянки надр – щодобовий. Працють свердловини по 10-12 годин на добу. Свердловина №  1 пробурена на глибину 634,0 м та обладнана на альб-сеноманський підземний водоносний комплекс, який за природними умовами існування відноситься до надійно захищеного від поверхневого забруднення. Свердловини №№ 1, 2 пробурені глибинами 103 м і 86 м відповідно, обладнані на водоносний горизонт у відкладах бучацького регіоярусу еоцену. Дебіт свердловин досягає 25 м3/годину. Свердловина № 3 глибиною 560 м експлуатує водоносний горизонт у відкладах нижньої крейди та сеноманських відкладах верхньої крейди з дебітом до 40 м3/ годину. Конструкція свердловин забезпечує захист підземних вод від забруднення з поверхні. Свердловини обладнані сітчастим фільтром, глибинним насосом типу ЕЦВ. Гирла свердловин надійно загерметизовані. Поверхня водозабору рівна окультурена. Подача води здійснюється через закриту герметичну систему. Облік забраної підземної води ведеться по водоміру і фіксується в журналі обліку води. За хімічним складом, мікробіологічними та радіологічними показниками підземні води задовільної якості та відхилення від норми не мають. Свердловини №№ 1, 2, 3 мають загальну зону санітарної охорони суворого режиму розміром 100х120 м, яка огороджена від загальнозаводської території парканом з сітки рабіца. Площа 1-го поясу ЗСО складає 1,2 га, 2-го поясу ЗСО складає 50,26 га, 3-го поясу ЗСО складає 2503,63 га. Наявні джерела забруднення в зоні санітарної охорони суворого режиму відсутні. Санітарний стан території водозабору задовільний. Свердловини №№ 1 – 3 розташовані на спеціально відведеному майданчику на території підприємства, на відстані 15-55 м одна від одної, за адресою: 15600, Чернігівська обл., Менський р-н, м. Мена, вул. Сіверський шлях, буд. 122. Водозабір філії «Менський Сир» здійснюється з Троїцького родовища, в межах земельної ділянки загальною площею 9,7979 га, що передана підприємству у довгострокову оренду Менською міською радою, на підставі відповідного договору, строком на 5 років. Додаткове відведення землі не передбачається. (загальні технічні характеристики, у тому числі параметри планованої діяльності потужність, довжина, площа, обсяг виробництва тощо), місце провадження планованої діяльності)

2 Суб’єкт господарювання ФІЛІЯ «МЕНСЬКИЙ СИР» ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «КОНСАЛТИНГОВА ФІРМА «ПРОМЕТЕЙ», код ЄДРПОУ 30668980, адреса: 01010, Київська область, м. Київ, вул.  Івана Мазепи, буд.  10-А, телефон: (04644) 2-22-21, (04644) 2-17-54 (повне найменування юридичної особи, код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження юридичної особи, контактний номер телефону)

3 Уповноважений орган, який забезпечує проведення громадського обговорення Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 14, тел. (04622) 67-79-14, е-mail: deko_post@cg.gov.ua. Контактна особа: Ганжа Валентина Юріївна – начальник відділу моніторингу та оцінки впливу на довкілля (найменування уповноваженого органу, місцезнаходження, номер телефону та контактна особа)

4 Процедура прийняття рішення про провадження планованої діяльності та орган, який розглядатиме результати оцінки впливу на довкілля Спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування питних підземних вод з свердловин №№ 1, 2, 3 водозабору філії «Менський Сир» ПП «КФ «Прометей», що видається Державною службою геології та надр

Фінал кубка області «Кудрівка» – «Олімп» «Авангард» на своєму полі в Корюківці поступився лідерові групи «ЛНЗ-Лебедину» – 0:1, а «Агродім» у Бахмачі здолав спротив «Факела» (Липовець) – 1:0 (єдиний гол на 45+1 хвилині забив Васильєв). Таким чином за два тури до кінця чемпіонату «Авангард» займає 8-ме місце з 12 команд, «Агродім» розташувався на 10-й сходинці. На оновленому газоні чернігівського стадіону «Юність» відбувся фінал Кубка області з футболу серед чоловіків. Перемогла в ньому ФК «Кудрівка», яка з рахунком 4:2 здолала чернігівський «Олімп». А ось у молодіжних команд чернігівської «Десни» в рамках чемпіонату УПЛ усе складається по-різному. Якщо  «Десна» U-19 у 23-му турі в гостях поступилася луганській «Зорі» – 0:4, то «Десна» U-21 у себе вдома розгромила ФК «Львів» – 7:2 (голами у стані деснянців відзначилися Якимів, Белич, Старенький, Вовк, Чайка, Мочуляк та Попинака).

Сергій КАРАСЬ Фото прес-служби ФК «Десна»

Сергій КАРАСЬ

України. Отримання дозволу передбачено Постановою КМУ № 615 від 30.05.2011 р. «Про затвердження порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами». (вид рішення про провадження планованої діяльності, орган, уповноважений його видавати, нормативний документ, що передбачає його видачу)

5 Строки, тривалість та порядок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля, включаючи інформацію про час і місце усіх запланованих громадських слухань Тривалість громадського обговорення становить 25 робочих днів (не менше 25, але не більше 35 робочих днів) з дати офіційного опублікування цього оголошення (зазначена у назві оголошення) та надання громадськості доступу до звіту з оцінки впливу на довкілля та іншої додаткової інформації, визначеної суб’єктом господарювання, що передається для видачі висновку з оцінки впливу на довкілля. Протягом усього строку громадського обговорення громадськість має право подавати будь-які зауваження або пропозиції, які, на її думку, стосуються планованої діяльності, без необхідності їх обґрунтування. Зауваження та пропозиції можуть подаватися в письмовій формі (у тому числі в електронному вигляді) та усно під час громадських слухань із внесенням до протоколу громадських слухань. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються. Громадські слухання (перші) відбудуться «4» червня 2019 р. о 10 год. 00 хв., в адміністративній будівлі ППКФ «Прометей», філії «Менський сир», 3 поверх, зал засідань за адресою: 15600, м. Мена, вул. Сіверський шлях, буд. 122, тел. (04644) 2-22-21. (зазначити дату, час, місце та адресу проведення громадських слухань)

Громадські слухання (другі) не заплановані 6 Уповноважений центральний орган або уповноважений територіальний орган, що забезпечує доступ до звіту з оцінки впливу на довкілля та іншої доступної інформації щодо планованої діяльності Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 14, тел. (04622) 67-79-14, е-mail: deko_post@cg.gov.ua.. Контактна особа: Ганжа Валентина Юріївна – начальник відділу моніторингу та оцінки впливу на довкілля. (зазначити найменування органу, місцезнаходження, номер телефону та контактну особу)

7 Уповноважений центральний орган або уповноважений територіальний орган, до якого надаються зауваження і пропозиції, та строки надання зауважень і пропозицій Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 14, тел. (04622) 67-79-14, е-mail: deko_post@cg.gov.ua. Контактна особа: Ганжа Валентина Юріївна – начальник відділу моніторингу та оцінки впливу на довкілля. (зазначити найменування органу, поштову та електронну адресу, номер телефону та контактну особу)

Зауваження і пропозиції приймаються протягом усього строку громадського обговорення, зазначеного в абзаці другому пункту 5 цього оголошення. 8 Наявна екологічна інформація щодо планованої діяльності Звіт з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності на 134 аркушах з додатками. Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля (зазначити усі інші матеріали, надані на розгляд громадськості)

Вся необхідна екологічна інформація зазначена у звіті з оцінки впливу на довкілля. (зазначити іншу екологічну інформацію, що стосується планованої діяльності)

9 Місце (місця) розміщення звіту з оцінки впливу на довкілля та іншої додаткової інформації (відмінне від приміщення, зазначеного у пункті 6 цього оголошення), а також час, з якого громадськість може ознайомитися з ними 1. Філія «Менський Сир» ПП «КФ «Прометей», адреса:15600, Чернігівська обл., Менський р-н, м. Мена, вул. Сіверський шлях, буд. 122, телефон: (04644) 2-22-21. Контактна особа: Коворотний Сергій Володимирович (067) 550-2344. _________ 2. Адміністрація Менської міської ради, адреса: 15600, м. Мена, вул. Армійська, 6, тел. (04644) 2-15-41 Контактна особа: Примаков Геннадій Анатолійович. Дата ознайомлення з документами: з 17.05.2019 р. (найменування підприємства, установи, організації, місцезнаходження, дата, з якої громадськість може ознайомитися з документами, контактна особа)


ОГОЛОШЕННЯ

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

№ 19, 16 травня 2019 р.

У першому кварталі 2019 року

Памятники из

Укрнафта наростила видобуток нафти та газу

ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ 1 кв. 2019

1 кв. 2019/1 кв. 2018, %

1 кв. 2018

Чистий дохід, млн 6701 8268 грн. Прибуток до оподаткування, млн 368 1773 грн Податок на прибуток, 72 512 млн грн Чистий прибуток/ 296 1261 (збиток), млн грн                                                                   ВИРОБНИЧІ РЕЗУЛЬТАТИ

-19,0 -79,2 -85,8 -76,5

1 кв. 2019/4 1 кв. 4 кв. 1 кв. кв. 2019 2018 2018 2018, %

Видобуток нафти з конденсатом, тис. т Видобуток газу, млн м3 Виробництво скрапленого газу, тис. т

1 кв. 2019/1 кв. 2018, %

376

371

1,2

353

6,4

290

284

2,0

262

10,6

29

29

-0,4

29

-1,9

Прямые поставки с карьера. ДОСТАВКА, УСТАНОВКА, ХУД. ОФОРМЛЕНИЕ, ОГРАДКИ, ФОТО, ТАБЛИЧКИ.

от 1800 грн

ПЕНСИОНЕРАМ СКИДКА.

ул. 1 мая, 156а (р-н гипермаркета «Вена») (099) 290 79 14, (063) 643 23 71, (098) 499 88 64

АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ На фінансові показники негативно вплинуло те, що в першому кварталі 2019 року три з п’яти державних аукціонів з продажу нафти й конденсату не відбулися у зв’язку з відсутністю покупців продукції, внаслідок чого значний обсяг сировини залишився нереалізованим. Також у першому кварталі 2019 року спостерігалася негативна, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, динаміка середньозважених цін реалізації нафти з конденсатом та природного газу. У 1 кварталі 2019 року ПАТ «Укрнафта» сплатило податків на суму 3,8 млрд грн, що на 9,7% перевищує аналогічний показник 1 кв. 2018 року. Незважаючи на все ще невирішене питання простроченого податкового боргу компанії, який значно обмежує інвестиційні можливості «Укрнафти», компанія продовжує виконувати свої податкові зобов’язання в повному обсязі, водночас виплачуючи податковий борг. Компанія продовжує нести витрати на формування забезпечення під можливі штрафи і пені за несплачені рентні платежі й податки минулих періодів, які в першому кварталі цього року сягнули 1 млрд грн. АНАЛІЗ ВИРОБНИЧИХ РЕЗУЛЬТАТІВ У 1 кв. 2019 року ПАТ «Укрнафта» збільшило cередньодобовий видобуток нафти й конденсату до 4,17 тис. т/добу. Це на 6,4% більше за показники 1 кв. та на 3,5% більше за показник 4 кв. 2018 року.  Середньодобовий видобуток газу, у свою чергу, виріс до 3,22 млн м3/добу, збільшившись на 10,5% до 1 кв. та на 4,3% до 4 кв. 2018 року. Позитивна динаміка видобутку зберігається і на початку 2 кварталу. «Укрнафта» продовжує нарощувати видобуток попри обмежені вже понад 4 роки інвестиційні можливості компанії та роботу на виснаженому фонді свердловин. Позитивній динаміці сприяють операції з інтенсифікації видобутку, оптимізація капітальних та поточних ремонтів, виведення свердловин із бездії та заміна критично зношеного обладнання. Водночас реалізація рішення акціонерів щодо погашення історичного податкового боргу «Укрнафти» коштами від продажу НАК «Нафтогаз» 4 млрд м3  газу відкриє шлях до збільшення інвестицій, модернізації виробничих активів та сталого зростання обсягів видобутку вуглеводнів. У 1 кв. 2019 року «Укрнафта» провела 3 операції гідророзриву пласту, завершила капітальний ремонт  на 28 свердловинах та провела 10 операцій з інтенсифікації видобутку. Завдяки цим заходам, станом на 31 березня 2019 року, додатково видобуто 7,06 тис. т нафти й конденсату та 15,99 млн м3 газу. Також у звітний період компанія вивела з бездії 65 нафтових свердловин.

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ЧЕРНІГІВЩИНИ!

8 червня 2019 року о 10.00 вас радо запрошує с. Качанівка Ічнянського р-ну на II Всеукраїнський відкритий фестиваль патріотичної пісні та поезії

«Чернігівська Січ» Грандіозне, запальне та яскраве свято на території Національного історико-культурного заповідника «Качанівка» об’єднає юних патріотів із усієї України й не залишить байдужими глядачів. Юні виконавці в національних українських костюмах майже з першої хвилини здивують і захоплять вашу увагу! Можливо, наші маленькі артисти не так професійно співають чи танцюють, проте їхні запал, натхнення й позитив занурять усіх глядачів у хвилі святкового настрою! У ПРОГРАМІ: Конкурс патріотичної поезії у двох вікових номінаціях (6-12 років та більше 12 років). Конкурс патріотичної пісні у двох вікових номінаціях (6-12 років та більше 12 років). Парад вишиванок ( без вікових обмежень!). Майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва. Виступи відомих виконавців української пісні. На переможців фестивалю чекають відзнаки й подарунки!

Запрошуємо всіх бажаючих! Фестиваль відбудеться за фінансової підтримки депутатів Чернігівської обласної ради В. П. Кияновського та Ю. В. Болоховця.

Вишиванки одягайте і на свято завітайте!

гранита

от производителя.

ПАТ «Укрнафта» публікує фінансові та виробничі показники за перший квартал 2019 року. Ключові моменти: триває стабільне нарощення видобутку нафти з конденсатом та газу (+6,4% та +10,6% за рік відповідно); середньодобовий видобуток нафти з конденсатом сягнув 4,2 тис. т, газу – 3,2 млн м3; загальний видобуток нафти з конденсатом становить 376 тис. т, газу – 290 млн м3; сплачено 3,6 млрд грн податків. Основні події: проведено 41 капітальний ремонт та операцію з інтенсифікації нафтових і газових свердловин; покриття дистанційного моніторингу розширено до 171 свердловини, з подальшим розширенням покриття у 2 кв. 2019 року; завершено консолідацію всієї інформаційної структури компанії в єдиний інформаційний простір на базі хмарних технологій від Microsoft; переобрано Наглядову Раду ПАТ «Укрнафта» із введенням до її складу шести незалежних членів; акціонерами узгоджено рішення щодо погашення простроченого податкового боргу; оголошено про закінчення роботи Марка Роллінса на посаді Голови Правління та призначення Олега Геза, Заступника Голови Правління, Виконавчого віце-президента з питань збуту, виконуючим обов’язки Голови Правління до обрання нового очільника в порядку, передбаченому новим Статутом компанії.

15

Інформація КНЗ «Чернігівський обласний навчально-виробничий центр» Чернігівської обласної ради про намір передати нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду 1. Назва об’єкта: нежитлові приміщення загальною площею 62,6 кв. м, корисною – 54,6 кв. м, що розташовані на третьому поверсі нежитлової триповерхової будівлі за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 160-А. 2. Мета використання об'єкта оренди: розміщення цеху з пошиву одягу. 3. Розмір орендної плати буде визначений відповідно до Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням Чернігівської обласної ради від 25.03.2011 (зі змінами). 4. Орендодавець – КНЗ «Чернігівський обласний навчально-виробничий центр» Чернігівської обласної ради. 5. Умови, яким повинні відповідати пропозиції заявників, які викладаються в заяві на оренду майна: - зобов’язання щодо використання об’єкта оренди за цільовим призначенням; - погодження з умовами типового договору оренди; - погодження з базовою орендною платою; - погодження забезпечення зобов’язання зі сплати орендної плати у вигляді завдатку в розмірі не меншому, ніж орендна плата за базовий місяць; компенсувати витрати на публікацію інформації про намір передачі майна в оренду та витрати, пов’язані з проведенням незалежної оцінки об’єкта оренди. 6. Термін, на який майно передається в оренду: не менше 5 років, якщо менший термін не запропоновано заявником. 7. Заяви про оренду зазначеного вище комунального майна приймаються по 30 травня 2019 року включно в КНЗ «Чернігівський обласний навчально-виробничий центр» Чернігівської обласної ради за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 160-А, приймальня директора. 8. Ознайомитися з умовами Типового договору оренди майна комунальної власності області, Положенням про порядок передачі майна в оренду, з переліком документів, які подаються фізичними та юридичними особами разом із заявою, можна на офіційному веб-сайті управління комунального майна Чернігівської обласної ради, а з об’єктом оренди – за місцем його розташування в робочі дні за попередньою домовленістю за тел. 3-13-27. Директор Ю. А. Кульгейко

Шановні споживачі! Щороку з травня по вересень, у період підготовки до опалювального періоду, АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» (надалі АТ «ОТКЕ») проводить гідравлічні випробування теплових мереж. Роботи проводяться для виявлення дефектів, які ліквідовуватимуть під час літнього ремонтного періоду. Проведення гідравлічних випробувань теплових мереж дає змогу виявити й ліквідувати максимально можливу кількість найбільш зношених ділянок і запобігти таким чином появі пошкоджень та відключенню споживачів на час їх усунення, як правило, при низьких температурах повітря. Гідравлічні випробування теплових мереж на міцність і щільність – один із важливих заходів підготовки до опалювального сезону, який дозволить зменшити кількість аварій та технологічних порушень, що дасть змогу підвищити якість теплопостачання в цілому. Протягом випробування й ліквідації виявлених пошкоджень в окремих районах міста тимчасово буде відсутнє гаряче водопостачання. Графік проведення робіт з гідравлічного випробування магістральних теплових мереж № з/п 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26.

Котельня

Дата зупинки

Дата пуску

вул. Рокоссовського, 4а просп. Перемоги, 182-а вул. 1 Травня, 172 вул. Корольова, 16 вул. Бєлова, 6а (V мкр) вул. Бєлова, 6а(VII мкр) вул. Гетьмана Полуботка, 95 проспект Перемоги, 114 вул. Шевченка, 47-б проспект Миру, 151-а проспект Миру, 193-а вул. Староказарменна, 13-б проспект Миру, 249-б проспект Миру, 190-б вул. Героїв Чорнобиля, 4а вул. Ремзаводська, 4-а вул. Орловська, 2-а вул. Інструментальна, 14-б вул. М. Небаби, 106 вул. Гетьмана Полуботка, 40 вул. Гагаріна, 50 вул. Л. Пашина, 12 вул. Ріпкинська, 3а вул. Льотна, 31-а вул. Єськова, 8-а вул. Лісова, 1 (с. Халявин)

01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 16.05.2019 р. 13.05.2019 р. 13.05.2019 р. 27.05.2019 р. 05.08.2019 р. 16.05.2019 р. 13.05.2019 р. 13.05.2019 р. 27.05.2019 р. 01.07.2019 р. 01.07.2019 р. 18.06.2019 р. 23.07.2019 р. 08.07.2019 р. 16.05.2019 р. 01.07.2019 р. 08.07.2019 р.

16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 31.05.2019 р. 28.05.2019 р. 28.05.2019 р. 11.06.2019 р. 20.08.2019 р. 31.05.2019 р. 28.05.2019 р. 28.05.2019 р. 11.06.2019 р. 16.07.2019 р. 16.07.2019 р. 03.07.2019 р. 07.08.2019 р. 23.07.2019 р. 31.05.2019 р. 16.07.2019 р. 23.07.2019 р.

З повагою адміністрація АТ «ОТКЕ» Орендодавець – Державне підприємство «Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння» (код за ЄДРПОУ 08457704) повідомляє про намір передати в оренду об’єкт державного майна (окреме індивідуально визначене рухоме державне майно), щодо якого надійшла заявка, а саме: 1. Обладнання трансформаторної підстанції ТП 238 (підстанція 2КТП630/10) вартістю за незалежною оцінкою 236000,00 грн без ПДВ; 2. Обладнання трансформаторної підстанції ТП  239 (підстанція 2КТП630/10) вартістю за незалежною оцінкою 316000,00 грн без ПДВ; 3. Обладнання трансформаторної підстанції ТП 245 (КТП №245 цех №3 (старий корпус)) вартістю за незалежною оцінкою 41000,00 грн без ПДВ; Місцезнаходження майна: 16612, Чернігівська обл., м. Ніжин, вул. Прилуцька, 131. Максимально можливий строк оренди: 10 років. Мета використання: для використання при будівлі мереж електропостачання. Орган управління: Державний концерн «Укроборонпром». Заяви про оренду зазначеного об’єкта приймаються протягом десяти робочих днів після опублікування оголошення за адресою: 16612, Чернігівська обл., м. Ніжин, вул. Прилуцька, 131, Державне підприємство «Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння», т/ф 046-313-1690. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВАРВА НАФТА» інформує про те, що Міністерством екології та природних ресурсів України видано Висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності «Геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка родовища, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) площі «ВАРВА НАФТА» на території Варвинського району Чернігівської області» за №7-03/12-201810302038/1 від 11.04.2019  р. та рішення про провадження планованої діяльності – спеціальний дозвіл на користування надрами, виданий Державною службою геології та надр України з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовища з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі «ВАРВА НАФТА» за №4979 від 05.03.2019. Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації повідомляє про початок прийому заявок та документів для отримання фінансової підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з державного бюджету. Заявки приймаються Чернігівською регіональною комісією з надання фінансової підтримки сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам у період, починаючи з дня оприлюднення цього оголошення до 01 листопада 2019 року. Детальну інформацію можна дізнатися за телефоном у м.  Чернігові: (0462)  77-89-45 або на сайті Департаменту http://apk.cg.gov.ua/ у розділі «Державна підтримка»». Продам будинок під дачу в с. Тупичів (поруч ліс та озеро, будинок дерев’яний, опалення газ/дрова). Тел.: (099) 181-37-55, (096) 087-99-18. Втрачене посвідчення дитини з багатодітної родини СВ №013161, видане на ім’я Шевченка Олексія Володимировича (14.08.2006 р. н.) вважати недійсним. Втрачене посвідчення дитини з багатодітної родини, видане на ім’я Іванов Святослав Сергійович, вважати недійсним. Втрачене посвідчення учасника бойових дій, серія МВ №016478, видане на імя Лепявко Ярослав Сергійович, вважати недійсним. Втрачене чорнобильське посвідчення категорія 2, серія А, №235786 на ім’я Постол Микола Миколайович, видане 30.08.2012 року, вважати недійсним. Чернігівська обласна організація Національної спілки журналістів України щиро співчуває голові первинної організації медіацентру Міністерства оборони України, членові правління ЧОО НСЖУ Олександрові Парію у непоправній втраті – передчасній смерті дружини Олени. Сумуємо разом із Вами.


16

РЕКЛАМА

№ 19, 16 травня 2019 р.

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА

Запис до груп

ЛІТО 2019 пленер академічний й малюнок підготовка до вступу мистецтво акварельного живопису курс «Графічний дизайн» курс «Книга» група «Творчі мрії» анімалістичний жанр – зображення тварин у живописі, графіці, скульптурі скетч клас скульптури групи для найбільш юних – 4-5-6 років

ПРОФІЛЬНІ ПОСЛУГИ:  гінекологія,

 УЗД,

 кардіологія,

 лабораторія,

 урологія,

 косметологія,

 мамологія,

м. Чернігів, просп. Миру, 49А, оф. 701-702 (063) 742-62-08

 ендокринологія,  стоматологія,

вул. Волковича, 25 (0462) 971-012, (0462) 971-013

 педіатрія,

вул. Незалежності, 56 (0462) 915-191

 торакальна

пр-т Миру, 263

хірургія.

д усе» а н о п с а н я л д — о ваше здоров’я

 МРТ,

«Турбота пр

www.simmed.net.ua

абота стоматолога – это возможность помогать людям и возвращать им здоровье, творить красоту, создавать голливудскую улыбку «American Smile», – говорит Артем Олишкевич – врач-имплантолог, владелец Черниговской стоматологической клиники «ЭСТО», у которой – прекрасная репутация, уважение, популярность и множество положительных отзывов клиентов. Ко всему клиника оснащена новейшим итальянским оборудованием.

Импланты швейцарской фирмы Straumann признаны лучшими в мире благодаря своему высокому качеству и надежности

Качество стоматологических услуг в клинике – норма. К примеру, виниры, коронки, протезы здесь заказывают в лучших лабораториях Чернигова и Киева. Также рекомендуют своим клиентам выбирать экологические инертные материалы – тот же циркон. Для пломб часто используют керамические вкладки, изготовленные в лаборатории на высокоточном оборудовании путем прессования. А зубные коронки на основе оксида циркония – это самый современный метод протезирования зубов, очень эстетичный и долговечный. Что касается имплантации, то вам предложат даже импланты швейцарской фирмы Straumann, которая признана лучшей в мире благодаря своему высокому качеству и надежности.

АЙБОЛИТ ветеринарная клиника

АДВОКАТ  Юридичні послуги

за

 Консультації  Представництво в судах

ТЕХНІЧНА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ Ліцензія № 3009 від 01.03.2016

073-46-46-987, 063-40-00-770, 098-11-71-508

г. Чернигов, пр. Победы, 49

Пн-Вс 9.00 - 20.00 Работаем без выходных

Редактор

Засновник і видавець: ТОВ «Чернігівська Деснянська правда» Директор Христина ЛАВРИЩЕВА (095) 195-57-51

тел. 975-558 комерційний відділ – (063) 104-63-82, (093) 430-04-85 e-mail: yana.volk111@gmail.com телефон для оголошень (073) 096-72-32

3 дні

(095) 273-57-53

Технічний паспорт на нерухомість у випадках: - приватизації квартир - оформлення права власності на гаражі та дачі - реконструкції, перепланування - нового будівництва - поділу майна

678-558 Ринкова, 7 14000, м. Чернігів, проспект Перемоги, 62. Електронна пошта: gazetadp@ukr.net Реєстраційне свідоцтво ЧГ № 657-306 ПР від 29.12.2018 р. Віддруковано в ПАТ «ПВК «Десна». Інформацію про діяльність ТОВ «Чернігівська Деснянська правда» можна прочитати на веб-сайті газети: http://jedieng.com/dp/

093-634-26-88 (личные консультации врача).

від Торгово-Промислової Палати

Тел. (0462) 93-34-91 Моб. (093) 14-76-938, (068) 14-76-938 Людмила ПАРХОМЕНКО

Телефоны клиники «Эсто»: 098-900-22-99; 093-070-77-75;

Газета виходить по четвергах. Наклад — 20 000 Передплатні індекси: для населення — 61651; для підприємств, організацій — 94530.

www.bti-tpp.com bti.tpp@gmail.com

Редакція не завжди поділяє погляди авторів публікацій. Відповідальність за достовірність інформації та реклами несуть автори та рекламодавці. Знаком ® та рубрикою імідж позначені матеріали рекламного змісту. Листування з читачами – тільки на сторінках газети.

Profile for Alex PAN

Деснянська Правда №19 (2019)  

Деснянська Правда №19 (2019)  

Advertisement