Page 1

9 листопада –

Заснована у січні 1838 року

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ КУЛЬТУРИ ТА МАЙСТРІВ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА

На хвилях вашого успіху

Шановні колеги!

№ 44 (28659) четвер, 8 листопада 2018 р.

Сердечно вітаємо з професійним святом усіх, хто дарує людям красу і радість спілкування з мистецтвом, популяризує й розвиває національну культуру. Ваша творча праця дуже важлива для суспільства, адже робить людей щасливішими та єднає їх навколо високих духовних цінностей. Прийміть низький уклін за ваш талант, щире служіння прекрасному, збереження традицій і звеличення рідної України. Зичимо всім вам наснаги, міцного здоров’я, удачі та родинного тепла. Нехай ваші творчі ініціативи й нові культурні проекти будуть успішними, а праця – гідно винагороджена.

«Ц

Стор. 7

З повагою Олександр ЛЕВОЧКО, директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій ОДА Іван БУРЕНКО, голова обласної організації профспілки працівників культури України

Фото Анастасії Христенко

ентр мікрохірургії ока Василя Шевчика» – приватна клініка з такою назвою відкрилася в Чернігові у квітні цього року. І незважаючи на те, що послуги тут платні, а в державних/комунальних лікарнях та поліклініках обласного центру є гарні офтальмологи, бажаючі пройти обстеження й отримати лікування саме в цьому Центрі записуються на прийом уже на наступний рік. Аби зрозуміти, в чому ж тут справа, вирушаємо «на розвідку» з нашим фотокором.

ЧЕРНІГІВ за тиждень

СУЧАСНА МЕДИЦИНА

Василь ШЕВЧИК:

«Наша місія – допомогти пацієнтам бачити впродовж усього життя» Державна організація «Регіональний фонд підтримки підприємництва по Чернігівській області»

ОГОЛОШУЄ КОНКУРС

«Компанія ПЕТ Технолоджис – ПРОМИСЛОВЕ ВИРОБНИЦТВО ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ВИДУВАННЯ ПЕТ-ПЛЯШОК запрошує на роботу токарів, фрезерувальників, слюсарів та операторів верстатів з ЧПУ. МИ ГАРАНТУЄМО: стабільну заробітну плату і її своєчасну виплату, новий цех, спецодяг та інструмент, найкращі умови праці на виробництві. Звертатися за номером +38 (063) 178-49-14 м. Чернігів, вул. Любецька, 60 В.

Погода

Четвер

8

Листопада

Вдень

+9

Уночі

0

П’ятниця

9

Листопада

Вдень

+99

Уночі

+1

Субота

10

Листопада

Вдень

+9

Уночі

+5

Неділя

11

Листопада

Вдень

+8

Уночі

+3

Понеділок

12

Листопада

Вдень

+9

Уночі

+4

інвестиційних проектів на отримання фінансово-кредитної підтримки суб’єктам малого і середнього підприємництва у формі фінансового кредиту строком до 5 років під 16% річних у національній валюті з пільговим періодом по виплаті кредиту до 6 місяців. Заявки на участь у конкурсі приймаються постійно. Додаткова інформація за адресою:

м. Чернігів, проспект Миру, 49-А, к. 307-310. Тел./факс (0462) 65-15-12, Стор. 10 69-95-27, (067) 440-22-25. Вівторок

13

Листопада

Вдень

+11

Уночі

+6

Середа

14

Листопада

Вдень

+11

Уночі

+6


2

Деснянська правда

четвер, 8 листопада 2018 р.

У жовтні Чернігівське РУ ПриватБанку відзначило 17-ту річницю своєї діяльності

П

риватБанк – надійний фінансовий партнер кожного другого чернігівця. 64 відділення, понад 500 фахівців, цілодобовий доступ до рахунків та проведення операцій з будь-якої точки світу – такі результати 17-річної історії. І ці досягнення отримують високу оцінку на престижних конкурсах. Так, цьогоріч на церемонії «FinAwards» ПриватБанк здобув одразу три нагороди: Privat24 визнано кращим інтернет-банкінгом, картку для виплат – кращою дебетовою карткою, а депозит «Строковий у гривні» став кращим ощадним вкладом. Невід’ємна складова цього успіху – Чернігівська філія.

Перші відділення ПриватБанку почали з’являтися на Чернігівщині у 2001 році, тоді їх було лише 7 (три в Чернігові й по одному в Бахмачі, Сосниці, Мені та Прилуках). У той час ПриватБанк у регіоні був маловпізнаваним, але ситуація змінилася дуже швидко. Уже у 2005-му працювало 28 відділень, кількість яких постійно зростала. Нині в

області їх 64, а також 186 банкоматів і 278 терміналів ПриватБанку. «У численних рейтингах і конкурсах ПриватБанк займає перші позиції. Чи це сервіси, технології, чи обслуговування – за всіма процесами стоять люди. Від їхньої небайдужості й компетенції залежить успіх усього банку. Наші спеціалісти – професійні фінансисти. Ви-

слухати, порадити, знайти оптимальне рішення – це їхня робота. Кожен клієнт особливий, до кожного потрібно знайти індивідуальний підхід. І ми його знаходимо, – говорить директор Чернігівського регіонального управління ПриватБанку Ася Валентинівна Бойко. – Велика подяка моєму колективу Чернігівської філії ПриватБанку за професійність, злагоджену роботу й відповідальність». За 17 років Чернігівське РУ зуміло заслужити повагу клієнтів. Нині заробітну плату у ПриватБанку отримують 96 тисяч працівників бюджетних установ, іще 3000 студентів регіону одержують у нас стипендію, а 75 тисяч пенсіонерів – пенсію. Крім цього у ПриватБанку обслуговується 117 юридичних осіб і 423 фізичних осіб-підприємців, число яких постійно зростає. Кожен рік роботи філії – це ефективні кроки професійної команди в напрямку розвитку банківської системи на Чернігівщині, впровадження інноваційних банківських технологій та підтримки економіки України.

«Майбутнє – за безготівковими розрахунками», – говорить світова спільнота, і ПриватБанк підтримує цю тенденцію. Завдяки QR-кодам можна зняти готівку в банкоматі без картки, придбати товари, оплатити послуги. А в Чернігові технологія стала частиною транспортного рішення. З 2017 року оплатити проїзд у трамваях і тролейбусах можна за допомогою смартфона. Додаток Privat24 – все, що для цього потрібно. А стікери з QR-кодами є у тролейбусах та автобусах. Серед нових інструментів успіху – оплати Apple Pay для клієнтів будь-якого українського банку, швидкий лізинг для бізнесу, пільгова програма «Підприємницьких» лімітів, програма «КУБ», QR-платежі й багато інших. ПриватБанк – інноваційна фінансова установа України. Він входить у п’ятірку найбільш технологічних банків Європи і є найбільшим українським банком, якому довіряють мільйони жителів. Антоніна ДЬЯКОНОВА

Понад 3 мільйони тонн зерна Загалом зернові та зернобобові культури в області зібрані з площі майже 550 тисяч гектарів. Намолочено близько 3,3 мільйона тонн зерна (+950 тисяч тонн до минулорічного показника). Рівень урожайності перевищує 60 центнерів з гектара (+9,1 центнера з гектара). Кукурудзу на зерно зібрали з майже 250 тисяч гектарів. Намолочено близько 2,2 мільйона тонн при середній урожайності 88,5 центнера з гектара (+14 центнерів з гектара). Найкращі якісні показники – у сільгоспвиробників Срібнянщини, де середня врожайність – 120 центнерів з гектара, дещо менша вона у Варвинському, Талалаївському, Чернігівському, Прилуцькому та Ріпкинському районах – перевищує 100 центнерів з гектара. Обмолочено понад 192 тисячі гектарів соняшнику. Отримано 520 тисяч тонн насіння (+76 тисяч тонн) при середній урожайності 27 центнерів з гектара (+2,6 центнера з гектара). Соняшник повністю зібрали в 10 районах області, на фініші – ще 9 районів. За рівнем урожайності знову ж таки лідирують аграрії Срібнянщини, які в середньому намолотили насіння по 40 центнерів з гектара. Більше 30 центнерів з гектара цієї культури отримали сільгоспвиробники Варвинщини, Бобровиччини, Корюківщини та Бахмаччини. На минулорічному рівні темпи збирання сої. З понад 99 тисяч гектарів (94%) намолочено більше 250 тисяч тонн (+59 тисяч тонн) при середній урожайності 25,7 центнера з гектара (+5,8 центнера з гектара).Найкращі якісні показники в агропідприємствах Ічнянського, Сосницького та Срібнянського районів, де середня врожайність – 30-33 центнери з гектара.

Реконструкція Ніжинського басейну наближається до фінішу У приміщенні цього єдиного в місті басейну, розташованого на базі НВК № 16 «Престиж», у роздягальнях і технічних кімнатах іще тривають внутрішні оздоблювальні роботи, але в самому басейні вже хлюпоче залита для випробування вода. Оновлений басейн змінив свій вигляд. Працівники «Укрсівербуду» утеплили його й пофарбували сіре облицювання у світлі яскраві кольори, які навіть похмурого осіннього дня радували, блакитними, жовтими, бірюзовими відтінками. На ремонт було витрачено майже 8,5 мільйона гривень.

РОБИ ЯК МИ

Дуальна освіта в Куликівському агроліцеї

В

заємодія теорії та практики – освіти й виробництва – творить дива! Тож і мене як журналістку зацікавило: що ж активізує співпрацю з роботодавцями, допомагає учням здобути досвід роботи за фахом та зрозуміти реальні виклики обраної професії?

Директора аграрного ліцею Олександра Дудка знаю давно, ще з тих часів, коли працював на посадах головного інженера в колгоспі ім. Жданова, начальником районної інспекції держсільтехнагляду, заступником керуючого Куликівської райсільгосптехніки, а одночасно викладав технічні дисципліни у профтехучилищі. Сімнадцять останніх років він – директор навчального закладу, депутат районної ради останнього скликання від Аграрної партії України. Ініціативна, поважна й авторитетна людина на Куликівщині, яка доклала багато зусиль для того, щоби не лише утримати аграрний навчальний заклад, а й зробити його пріоритетним у підготовці механізаторських кадрів. Зразком дуальної освіти, куди їдуть переймати досвід із усієї Чернігівщини. – Олександре Костянтиновичу, реорганізація професійно-технічної освіти в області тривала складно. Як вам удалося вистояти?

– Два роки тому справді було дуже складно. В області закрилися два професійно-технічні навчальні заклади. Із селища Замглай Ріпкинського району 60 учнів перевели до нашого ліцею. І ми радо їх прийняли у свій колектив. У нас на той час було 250 учнів, а в попередні роки – більше 300. Ми щороку працюємо над покращенням матеріально-технічної, навчальної, виховної баз. Усі навчальні кабінети мають комп’ютерне або мультимедійне оснащення. У нас чудовий комп’ютерний клас, який торік поповнився десятьма новими комп’ютерами. Проведено косметичні ремонти в навчальному корпусі, до речі, оновлено всі поверхи, актову залу. Минулого року завдяки депутатам-аграріям обласної ради Арсенові Дідуру й Вікторові Трушу проведено капітальний ремонт спортивної зали: замінили вікна на пластикові, відремонтували дах, стіни, підлогу. Сьогодні наша спортивна зала приймає гостей для проведення районних та обласних змагань. Оновилася матеріальна база навчальних лабораторій, створено нові лабораторії технічного обслуговування техніки. Цьогоріч уведено в дію пункт технічного обслуговування легкових автомобілів із новітнім обладнанням шиномонтажу, балансування коліс. Тут навчаємо учнів і надаємо послуги населенню. Збудовано тисячу квадратних метрів навісів для зберігання техніки. – Отже, ви на вістрі часу? Впродовж останніх років провели модернізацію закладу професійно-технічної освіти й, до речі, впровадили елементи дуальної форми навчання. У кого її запозичили? – Так, ми запровадили елементи німецької дуальної форми навчання. Вважаємо, що німецька модель дуальної освіти є однією з найуспішніших у світі. Проводимо виробниче навчання учнів на сучасній сільськогосподарській техніці в СФГ «Колос». Це наше базове господарство, з яким співпрацюємо багато років. Керівник СФГ «Колос», депутат обласної ради Віктор Труш, директор сільськогосподарського виробництва Віктор Зеленський підтримали нашу ініціативу й допомогли впровадити елементи дуальної форми навчання. Виробниче навчання учнів-механізаторів проводимо на їхній сучасній техніці: комбайнах «Джон Дір», сівал-

ках «Солітер», новітніх дисках, оборотних плугах і боронах. У цьому господарстві учні проходять практику, кращих із них, а у нас є така домовленість, запрошують на роботу в базове СФГ «Колос». Роботою хлопців задоволені, молоді механізатори отримують дуже високу заробітну плату. Крім того наших учнів запрошують на роботу і в інші фермерські господарства району та області. Віктор Владиславович Труш цінує нашу співпрацю, матеріально підтримує ліцей, виділяє нам безкоштовно борошно для випікання хліба та олію власного виробництва. Ми ж вирощуємо картоплю й овочі. Харчування і проживання учнів у ліцеї безкоштовні. Для них створені всі побутові умови. На першому поверсі гуртожитку обладнано дві кухні, для хлопців та дівчат, душові кабіни. Для викладачів працює сауна, куди ходять і жителі Куликівки. – Нещодавно у вас відбувся семінар директорів ЗПО Чернігівської області. На ньому обговорили впровадження елементів дуальної форми навчання із залученням роботодавців до організації підготовки робітничих кадрів.

– Ми не лише запровадили цей досвід а й поширюємо успішні практики серед закладів професійної освіти області. Наприкінці жовтня на базі Куликівського професійного аграрного ліцею з цієї теми відбувся семінар директорів закладів професійної, професійно-технічної освіти Чернігівщини. На заході заступник начальника Управління – начальник фінансово-економічного відділу Людмила Чубич підкреслила, що це допоможе учням здобути досвід роботи за фахом і зрозуміти реальні виклики обраної професії. А директор навчально-методичного центру профтехосвіти у Чернігівській області Віктор Гріненко інформував про затвердження Концепції підготовки фахівців за дуальною формою освіти, наголошуючи, що ми маємо зробити її зрозумілою, доступною й безпечною для всіх сторін. Ця концепція передбачає рівноправне партнерство закладів, роботодавців та учнів. Ми з директором СФГ «Колос» Віктором Зеленським ознайомили присутніх з організацією проведення виробничого навчання в нашому закладі на сучасній сільськогосподарській техніці в селянському господарстві «Колос». Учасники семінару побували в СФГ «Колос», де поспілкувалися з нашими випускниками, які повідомили, що задоволені роботою й зарплатою, та переконалися в необхідності залучення роботодавців до навчального процесу. – Олександре Костянтиновичу, ви все життя дбаєте про кадри, які забезпечують родючість землі-годувальниці, радієте щедрим урожаям… А що на серці у вас? – У нас на Куликівщині всю землю можуть обробити наші аграрії СФГ Віктора Труша, Олександра Лазаря, Віктора Шрама та інших, яким ми готуємо механізаторські кадри. У них високі показники врожайності, крім того – відкрито десятки, а то й сотні робочих місць для жителів району. Наші фермери займаються соціальним розвитком сіл, допомагають не лише нам, а й школам, дитсадкам, закладам культури, підтримують спорт. У скрутні хвилини матеріально допомагають односельцям. Чого не можу сказати про великі холдинги та агрокомпанії… Сьогодні аграрний сектор є прогресивним, прибутковим в економіці України, дає половину валового прибутку держави й нарощує темпи розвитку. До слова, я проти продажу землі. Бо народ її не купить. Відтак селяни втратять робочі місця, а ми з вами – Україну. Інтерв’ю вела Катерина БУЙ, член Спілки журналістів України


Деснянська правда

П

онад 60 провідних науковців із різних куточків України й закордону, а загалом – більше тисячі учасників зібралися разом у великій залі засідань обласної ради, а потім – в Академії Державної пенітенціарної служби на важливу науково-практичну конференцію «Права і свободи людини та їх забезпечення в умовах несвободи». Таким чином, Чернігівщина та Академія ще раз підтверджують, що є центром наукової думки у правовій галузі. Цікаво, що на конференції виступали й відомі науковці, і практики різних структур та всіх трьох гілок влади, тобто законодавчої (депутати Верховної Ради), виконавчої (правоохоронці й ДКВС) і судової (Конституційний суд). Тож головне – ось такий чудовий обмін досвідом та ефективні контакти між науковими колами різних структур і недержавних організацій. Крім того Академія Державної пенітенціарної служби підписала договори про співпрацю з представниками Конституційного суду України та Сумським державним педагогічним університетом імені А. С. Макаренка й меморандуми про співпрацю з трьома правозахисними громадськими організаціями. Голова організаційного комітету конференції – ректор Академії Державної пенітенціарної служби, доктор педагогічних наук, заслужений працівник освіти України Олексій Тогочинський. У підсумковому документі, котрий оприлюднив перший проректор Академії, кандидат юридичних наук, доцент Олександр Олійник, учасники конференції застерігають: реформа пенітенціарної системи України відбувається в умовах безпрецедентного зростання злочинності і криміналізації суспільних відносин, причиною чого стали не тільки негативні політичні та соціально-економічні фактори, наслідки агресії Російської Федерації проти України, а й нездатність органів державної влади протиставити цим факторам виважену державну економічну, соціальну, правову політику та належний організаційно-правовий механізм її реалізації на всій території країни, в тому числі у сфері безпосереднього захисту прав і законних інтересів громадян, зокрема в умовах несвободи. Тому учасники конференції звернули увагу на вирішення цілого комплексу питань щодо правових та психолого-педагогічних засад підготовки здобувачів вищої освіти, функціонування органів і установ виконання покарань, дотримання безпеки, прав і свобод засуджених та персоналу тощо. Я спілкувався з багатьма науковцями, і всі вони – дуже високої думки про організацію такої масштабної конференції в нашому Чернігові. Зокрема, головний науковий співробітник Науково-дослідного інституту Національної академії прокуратури України, доктор юридичних наук, професор Павло Сердюк цілком задоволений своєю участю в конференції та спілкуванням із колегами. І на його переконання, Академія ДПтНС має великі перспективи. Про свої враження від конференції розповідає помічник ректора Академії Державної пенітенціарної служби з наукової та науково-методичної роботи, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України Тетяна Денисова. – Тетяно Андріївно, мені дуже сподобався ваш виступ на цій конференції, тож я хочу донести ваші цікаві, небайдужі міркування до наших читачів. Почнемо з того, що навіть назва конференції – оригінальна. – Назва конференції і сама конференція – невипадкові. Тому що з моменту народження кожна людина – вільна, але всі ми перебуваємо в умовах відносної несвободи. Бо кожен із нас об’єднаний у родинні, громадські, суспільні зв’язки, держава залучає нас до тих чи інших питань. Тому на конференції ми говорили про філософське визначення: що таке несвобода для кожного з нас? І головне: чи можемо ми дозволити собі зменшити частину своєї свободи для того, щоби перебувати в безпеці? – Науковці констатували, що галопуюче зростання злочинності за останні 50 років в Україні має загрозливий характер... – Розумієте, злочинність зростає в кожній державі, але на 1-3 відсотки, а якщо навіть на 5% – то вже багато. А у нас подекуди злочинність зросла, скажімо, на 118 відсотків за період 2015-2018 років, тобто за останні три-чотири роки. У нас нині – неконтрольоване зростання крадіжок, розбійних нападів, грабежів. Дуже розповсюджена зброя, тож наші громадяни не можуть почуватися в безпеці. І не лише на Донбасі, а це

четвер, 8 листопада 2018 р.

розповсюдилося на всю Україну: зброя, вибухові речовини. – До того ж у нас нівелювалося таке поняття, як життя людини. – Так, якщо раніше ми говорили про те, що життя – найвища цінність (те, що наголошується в Конституції України), то тепер... От як розбираються під час сварок у ресторані, на вулиці, а то й удома? Не сподобалося щось – кинув гранату, і питання вирішене! Такого раніше ніколи не було, це просто страшно! – Люди звикають до жорстокості, агресії... – І, до речі, невмотивована агресія у нас – теж одна з ознак того, що злочинність істотно зросла. Не можемо ми говорити, що захищені нашими правоохоронними органами. Бо навантаження на поліцію, на співробітників, які відкривають кримінальні провадження і реєструють їх, – величезне. Об-

лі, хоч раніше його начебто ніде не було видно. – До речі, колега з Білорусі, професор Володимир Михайлович Хомич, який приїхав до нас на конференцію, – мій давній друг. Ми дуже багато спілкуємося. Він – знаний науковець і в Білорусі, і в колишніх країнах СРСР, і в Америці. Так от, законодавство в Білорусі не надто відрізняється від нашого. Але там громада зацікавлена в безпеці й комфорті. Ми говорили на цю тему з Володимиром Михайловичем, і він переконаний: скільки би репресивних заходів ми не застосовували, нічого не доб’ємося, доки на місцевому рівні влада не говоритиме, а громада не усвідомить, наприклад, те, що сміття треба обов’язково виносити й належно сортувати. – І це стосується кожного з нас. – Ви ж подивіться, Гомель – буквально за 70 кілометрів від нас. Але яка там чисто-

ПОДІЯ

3

зом. Узагалі, багато зарубіжних науковців нас підтримують. – На конференції вразила така велика кількість відомих науковців! – Причому не тільки з пенітенціарної системи. Це – і представники Академії прокуратури та інших провідних навчальних закладів... А Одеський університет внутрішніх справ зробив чудову річ: приїхали не лише їхні науковці, а й привезли з собою курсантів, яким, безперечно, також було цікаво послухати та побувати в Чернігові. Вони згодом стануть поліцейськими, але приєдналися до нашої розмови. Як утримати людей від злочинів? Як запобігти вчиненню злочинів у місцях позбавлення волі? Як дотриматися прав і свобод засуджених? І головне – як зробити так, щоби колишні засуджені, повернувшись до свого місця проживання, знову не вчинили злочини? – У конференції взяв участь і перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук. – Ми постійно співпрацюємо з депутатами Чернігівської обласної ради, з народними депутатами України. – Академія співробітничає і з Конституційним судом. – Так, ми підписали договір про співпрацю. І у нас таких договорів дуже багато. – Вони надсилають вам на обговорення свої важливі проекти, документи? – Безперечно. А наші студенти й курсанти матимуть змогу проходити там практику. – Я прослухав кілька доповідей, і, зокрема, мене зацікавили неординарні міркування професора Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, доктора юридичних наук Володимира Шаблистого. Він розповідав, що з понад 56 тисяч людей у місцях позбавлення волі – лише 1532 жінки, тобто кілька відсотків. Тому закликав: якщо не скоєно особливо тяжкого злочину (а здебільшого їх засуджено за

«Права і свободи людини та їх забезпечення в умовах несвободи» РЕЗОНАНСНА МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ НА ТАКУ ТЕМУ ВІДБУЛАСЯ В АКАДЕМІЇ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СЛУЖБИ сяг навантаження не дозволяє, як-то кажуть, достукатися до кожного. Тому у нас багато латентних (прихованих) злочинів – прихованих і правоохоронними органами, й люди самі не звертаються до правоохоронців, бо втрачено довіру. Тож нині превалюють такі думки: «Я готовий частково поступитися своєю свободою, але хочу жити в безпеці». – Коли ми в аеропорту проходимо крізь контроль, це не викликає у нас обурення, бо ми сідаємо в літак і хочемо безпечно долетіти. – Україна – це той самий літак. Кожен із нас хоче безпечно почуватися у своїй домівці. І знати: я йду вулицею – у мене безпечне місто, скрізь працює освітлення, є відеоспостереження. Патрульні машини приїжджають вчасно. У місті чудово відремонтовані дороги, тож зменшилася кількість ДТП. Це – як приклад. – Знаєте, у мене був випадок, коли я років зо два тому приїхав до Чернігова о другій годині ночі. Таксі в цей час дуже дорогі, тож пішов пішки – із залізничного вокзалу до Олександрівки. Так от, усе місто лежало в пітьмі. Жодної патрульної машини я не бачив, зате зустрілися дві п’яні компанії... Все завершилося благополучно, однак враження про безпеку вночі на вулицях нашого міста склалося негативне. Отож своїх іноземних гостей поки що гуляти нічним Черніговом (як це модно у них – у Дрездені, Празі, Кракові, Вільнюсі, Мінську, Алмати...) я не поведу! – А я наведу такий приклад: ми їхали у Франції й зупинилися у степу, бо просто не на ту смугу зайшли. Через дві хвилини під’їхала патрульна машина, і до нас звернулися: «Яка вам потрібна допомога?» Оце – ставлення до людини! – Я таке бачив у Білорусі, в Мінську, де, до речі, значно безпечніше. Ми там гуляли вночі, причому бачили жінок із дітьми... Ніхто не боїться. Все яскраво освітлено. Дороги – в ідеальному стані, вражаюча чистота. І навіть коли раптом трапляється якась проблема, поліцейський виникає вмить ніби з-під зем-

та! Порівняйте наші й білоруські дороги. А кожна ДТП – це мінус і службам, що не забезпечують належне дорожнє покриття. Освітлення – в Гомелі все вночі сяє. Тому, безперечно, дуже багато залежить від громади. І нічого ми не вдіємо, якщо кожен не виконуватиме сумлінно свою справу. Особисто я виступаю за те, щоби муніципальна поліція була підзвітна місцевій громаді. І громада завжди зможе спитати у поліцейського начальника, за що вона йому платить гроші. – Тому що муніципальна поліція наближена до кожного громадянина. – Пам’ятаєте, як раніше дільничний інспектор знав усіх у своїй окрузі? От ми говоримо, що багато молоді за ґратами... Але якщо цікавитися життям цього підлітка завчасно, хай навіть він і схильний до бешкетів, то місцева громада може таки його перевиховати, не допустити, щоби він потрапив у компанію, яка вчинить злочин. А коли наші громадяни думатимуть: мовляв, від мене нічого не залежить, то нічого путнього й не буде. Коли почалася російська агресія, наскільки люди одразу згуртувалися, як зріс патріотизм. Однак ми повинні бути такими ж згуртованими весь час! Скажімо, на Запоріжжі є козацькі формування. Вони виступали з патріотичними піснями на Хортиці, є у них театр. Прекрасно. Однак коли сталося лихо, то козацькі формування разом із правоохоронними органами виходять і дбайливо, сумлінно патрулюють вулиці. Тобто вони справді серйозно взялися допомагати охороні громадського порядку. – Конференція дуже зацікавила науковців із Норвегії, Польщі, Білорусі... – Причому білоруські вчені були представлені трьома містами. Це Мінськ, Барановичі та Гомель. І навіть попри те, що ми справедливо вважаємо Російську Федерацію агресором, усе-таки науковці з Росії надіслали сюди, на конференцію, свої тези – університети з Санкт-Петербурга і Тамбова. Адже кримінальне право й запобігання злочинам не мають кордонів. І боротися із транснаціональною злочинністю краще ра-

крадіжки), то значно краще для суспільства – карати порушниць штрафами та громадськими роботами. – Я займаюся проблемами покарання в Україні, їх системою та реалізацією. Тож, що стосується будь-яких злочинів, – економічно вони повинні бути невигідними для злочинця. Якщо він скоює злочин і знає, що за це йому буде не покарання у вигляді позбавлення волі – 2-3 роки, які він відбув і знову вчиняє злочини… Якщо він знає, що скоїть злочин на 3-5 тисяч гривень, а відплатою йому буде значно більше: доведеться віддати ці 3-5 тисяч гривень тому, у кого він їх украв… А ще – відшкодувати збитки державі, а також – моральні збитки... І це буде втричі, а то й у п’ять разів більше від поцупленого, – то кожен із них подумає!.. А ще ж – і громадські роботи. Уявіть собі, особа скоїла господарський злочин, має певний статус, а тут потрібно мести вулиці, то це неабияк ударить по самолюбству. – А як щодо неповнолітніх? – От серед неповнолітніх нині багато випадків вандалізму... Тож у мене є пропозиція, щоби вони працювали на кладовищах і прибирали там, доглядали могили. Тоді вони бачили би, які визначні люди там поховані, і таким чином можна перевиховувати, аби підліток усвідомив, що він накоїв! До речі, за кордоном наші громадяни на вулицях і в лісі не смітять, бо знають, який великий штраф за це їм одразу ж доведеться сплатити. – А як ви ставитеся до того, що на центральних телеканалах, у багатьох ЗМІ буквально пропагуються депресія і насильство: суцільні вбивства, «чорнуха»? – Негативно. Адже це впливає на підсвідомість наших громадян... Не все у нас так погано, адже є чудові люди, справжні подвижники; є позитивний досвід, який потрібно популяризувати. До речі, саме цим і займається газета «Деснянська правда». – Щиро дякую вам за таку цікаву й відверту розмову. Спілкувався Сергій ДЗЮБА


4

Я

кими шляхами йти до таких здобутків, де зосереджувати об’єднані зусилля практиків лісогосподарювання, лісівничої науки та організаторів виробництва в масштабах усієї галузі – саме такі питання всебічно й вимогливо аналізували на виїзному розширеному засіданні колегії Державного агентства лісових ресурсів України, яке відбулося нещодавно на базі лісогосподарських підприємств Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. У роботі розширеного виїзного засідання колегії Держлісагентства взяли участь заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар і відповідальні працівники Держлісагентства, начальники обласних управлінь із усієї України, начальник Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Демченко, його заступники, головні спеціалісти облуправління.

нітарних рубок. Також – цікавилися роботою тепличних господарств лісництв з вирощування садивного матеріалу, нижньоскладських комплексів, транспортних цехів. Відбувався активний обмін думками в діалозі з керівниками, спеціалістами і працівниками лісництв. А в Комарівському лісництві – посадили лісові культури. Ще – ознайомилися з рекреаційною діяльністю підприємства та побували в рекреаційному комплексі «Голубі озера». Наступного дня засідання виїзної розширеної колегії Держагентства лісових ресурсів України продовжило свою роботу в ДП «Городнянське лісове господарство» й ДП «Корюківське лісове господарство». У Тупичівському лісництві учасники заходу ознайомилися з мережею доріг лісогосподарського призначення, проведенням лісосічних робіт з використанням агрегатних лісозаготівельних машин «КOMATSO», іншими об’єктами виробничої та екологічної структури підприємства. У ДП «Корюківське лісове госпо-

1,1 млрд грн більше, ніж за 9 місяців 2017 року. Спрямовано 4,5 млрд грн власних обігових коштів підприємств на ведення лісового господарства, 98,9 млн гривень, отриманих за рахунок фінансової та іншої допомоги, 18,6 млн підприємствам виділено асигнувань із місцевих бюджетів. Стосовно сплачених податків за дев’ять місяців цього року було зазначено, що разом сплачено податків та ЄСВ у сумі 4,5 млрд гривень. Зокрема, підприємствами галузі сплачено до бюджету 3,5 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 673 млн грн (24%) більше, ніж за відповідний період 2017 року. З них до Державного бюджету сплачено 2,2 млрд грн (63%), до місцевого – 1,3 млрд грн (37%). Найбільшу питому вагу в сумі сплачених податків та зборів становить податок на додану вартість – 39 відсотків (1,3 млрд грн), податок на доходи фізичних осіб – 25 відсотків (869 млн грн) та рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів – 1% (715 млн грн). Крім по-

НА ВАРТІ ДОВКІЛЛЯ

На виїзній колегії Держлісагентства: домогтися вагоміших здобутків у ЛІСОВОМУ ГОСПОДАРЮВАННІ

У Чернігові учасники колегії зустрілися з виконувачкою обов’язків голови облдержадміністрації Юлією Свириденко й головою обласної ради Ігорем Вдовенком. Юлія Свириденко висловила вдячність чернігівським лісівникам за допомогу в подоланні наслідків та відновленні об’єктів соціальної сфери після вибухів боєприпасів біля Ічні. Ігор Вдовенко підкреслив, що завдяки лісівникам область має великий відсоток лісистості. «Можу сказати, що лісова галузь на Чернігівщині – це ще й флагман економіки», – сказав він. Також Ігор Вдовенко повідомив, що депутати обласної ради планують ініціювати питання скасування земельного податку на ліс, який нещодавно був уведений і може негативно вплинути на роботу лісової галузі. Після зустрічі всі учасники засідання відбули в ДП «Добрянське лісове господарство». Там вони урочисто відкрили укомплектований сучасними механізмами насіннєвий комплекс з підготовки високоякісного насіннєвого матеріалу. Учасники виїзного засідання побували також у Ріпкинському, Новояриловицькому, Комарівському, Олешнянському й Олександрівському лісництвах. Тут вони всебічно аналізували стан рекреації та лісових площ після суцільних са-

Деснянська правда

четвер, 8 листопада 2018 р.

дарство» – оглянули нижньоскладські комплекси Корюківського й Холминського лісогосподарських підприємств, еколого-просвітницьких об’єктів, побували на деревообробному підприємстві ПАТ «Слов’янські шпалери». Відбулося пленарне засідання виїзної колегії. Зі вступним словом на його відкритті виступив начальник ЧОУЛМГ Олександр Демченко. З доповіддю «Про підсумки господарсько-фінансової діяльності підприємств галузі за 9 місяців 2018 року» виступив заступник голови Держлісагентства України Володимир Бондар. Зокрема, було повідомлено, що за цей період у лісах галузі ліквідовано 1164 пожежі на площі 1279 га, що становить 52% від кількості та 24% за площею в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Середня площа однієї пожежі знизилася вдвічі і становила 1,1 гектара. За результатами фінансово-господарської діяльності отримано 12,3 мільярда гривень чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), що на 2,5 млрд грн більше порівняно з аналогічним періодом минулого року (приріст 25%). На ведення лісового господарства державними підприємствами було спрямовано 4,6 млрд грн, що на

датків підприємствами галузі за звітний період сплачено мільярд гривень єдиного соціального внеску. Як було зазначено, минулих вихідних деякі користувачі не звернули увагу на рекомендації Держлісагентства про відтермінування проведення облавних полювань до зниження температурного режиму. У зв’язку з цим заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар доручив терміново організувати рейдові групи із залученням представників територіальних органів Національної поліції, екологічної інспекції та постійно проводити рейди з охорони державного мисливського фонду від браконьєрства й перевірки користувачів мисливських угідь на предмет дотримання ними правил техніки безпеки при організації та проведенні полювання. Про сучасний стан ведення лісового господарства й розвиток виробничої інфраструктури підприємств Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства інформував учасників виїзної колегії Держлісагентства України начальник обласного управління Олександр Демченко. Олександр МАРАХОНЬКО, начальник відділу лісового господарства Чернігівського ОУЛМГ

ДОПОМОЖЕМО РАЗОМ МАКОШИНЕЦЬ САШКО КРИВОШЕЄНКО ГОТУЄТЬСЯ ДО ОДИНАДЦЯТОЇ ХІМІОТЕРАПІЇ. АЛЕ РАДІЄ, ЩО ЗНАЙШОВ РІДНИХ

Коли ми завітали до Саші в гості, він оговтувався від чергової «хімії». Мусить увесь час лежати. Нудно, звичайно, та що поробиш. Єдина розрада — мобілка. Планшет був, але зламався. Коло хлопця крутяться його хвостаті друзі-котики. І завжди поруч любляча мама. — Це вже десята «хімія» у сина була, — розповідає жінка. — Бідолашний хлопчик, важко уявити, як йому все це переносити! Він зараз лише 35 кілограмів важить. А скільки тієї гидоти в організм влили… У мене лише від того, що поруч перебуваю, шкіра на руках облазить. А що у нього всередині? Сашка після народження рідна мати залишила в пологовому будинку. Згодом дитину забрали прийомні батьки — родина Булахів із Макошиного. Для подружжя Булахів поява в родині маленького Саші стала промінчиком та радісною подією в житті. Адже мали тепер для кого жити, ким опікуватися, кому дарувати любов і тепло. Тож у сім’ї хлопчик швидко став рідною й бажаною дитиною Мама Світлана Анатоліївна не відходила від синочка, швидко «розговорила» його, навчила всього, що повинна вміти дитина його віку. Роки швидко минали, Саша ріс непосидючим хлопчаком, гасав на велосипеді, обожнював футбол. Поки не прийшла біда... Два роки тому лікарі поставили Сашкові страшний діагноз: саркома Юінга. Долею мужнього хлопчика, який бореться з онкологією, зацікавився один із центральних телеканалів. І більше того — допоміг знайти рідних людей, яких Саша ніколи не бачив. Дев’ять хіміотерапій переніс мужній хлопець. Але хвороба не відступала. Уражена нога жахала величезною потворною пухлиною. В інші органи змученого недугою тіла проникли метастази. Сашко схуд до критичного стану.

Уже коли лікарі почали наполягати на ампутації ноги, драматичною історією Сашка Кривошеєнка зацікавився канал СТБ. Телевізійники допомогли знайти рідного брата й бабусю. Як сказала у студії передачі «Один за всіх» Світлана Булах, вона прагнула будь-яким способом розрадити Сашка, підтримати його в боротьбі з хворобою. І усвідомлювала, що спілкування з рідними по крові людьми посприяє одужанню хлопця. Сашкового рідного брата теж звати Олександром. Саме під час програми відбулася зворушлива зустріч. Нині обидва Саші спілкуються, старший брат приїздив до меншого в лікарню й до них у Макошине. Часто телефонує, розпитує про здоров’я. Не полишає у біді свого героя і ведучий програми Михайло Присяжнюк. Завдяки йому долею 13-річного Саші Кривошеєнка переймаються тисячі людей в Україні. Наразі Сашкові ампутували ногу. Попереду — подальша боротьба за життя. Нині для Саші небезпечна будь-яка інфекція, бо організм дуже ослаблений. Уже за тиждень хлопчикові робитимуть чергову, одинадцяту, хіміотерапію. Триватиме вона 10 днів. А потім, як обіцяють лікарі, поступово треба переходити до реабілітації. Протез замість ампутованої ноги можна буде вдягати через два місяці після операції. Коштує він більше п’яти тисяч євро. Реабілітація також недешева. — Ми не шкодуємо про участь у програмі «Один за всіх», — каже Світлана Анатоліївна. — Син щасливий, що знайшов рідних. А ще стільки людей відгукнулися, спасибі їм! І макошинці допомагали, й депутати, і телеглядачі. Що б ми й робили без людського співчуття й допомоги? Для тих, хто бажає допомогти Саші Кривошеєнку в боротьбі з важкою недугою, повідомляємо номер картки його мами: 5168 7426 0424 8587 — Булах Світлана Анатоліївна. Ірина ПРИМАК Сайт: Сусіди.City

Позитив для маленьких прилучан

У

холі Прилуцької дитячої лікарні справжнє диво – на очах працівників та відвідувачів медичного закладу одна зі стін перетворилася на справжнє полотно, на якому оживають яскраві моменти безтурботного дитинства, повідомляють prіluki.citi Дитяча лікарня стала першим закладом у реалізації художнього проекту «Розмалюємо Прилуки». Ідея належить депутатові Чернігівської обласної ради Сергієві Пащенку. А підтримали таку ініціативу талановиті викладачі й учні відділення образотворчого мистецтва Прилуцької школи мистецтв. Насправді проект стартував понад два місяці тому. Художники вирішили своїми творами підняти настрій маленьким пацієнтам, нагадати, що життя яскраве. Відтак на стіні лікарні ожили всі пори року. Художній проект «Розмалюй Прилуки» точно приносить лише позитивні емоції, натхнення та задоволення як тим, хто безпосередньо бере в ньому участь, так і тим, хто споглядає цю роботу. До речі, у планах адміністрації дитячої лікарні – розмалювати всі стіни закладу, адже щирі усмішки й чудовий настрій дітлахів – запорука здоров’я.


ТV -ПРОГРАМА ДП “ПРОФІТ ХАБ” Чернігівська ТПП

Постачальник електричної енергії споживачу

ПОНЕДІЛОК UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 21.00, 3.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.40 Т/с «Елiза». 11.25, 14.05, 16.45 Телепродаж. 11.55 Енеїда. 13.10, 14.30 РадiоДень. 13.35 Д/ц «Гордiсть свiту». 15.20 Чудова гра. 15.50 Д/ц «Це цiкаво». 16.20 Лайфхак українською. 16.55 Пообiдi шоу. 18.00 Iнформацiйна година. 19.00 Своя земля. 19.35 Д/с «Жива природа». 19.50, 1.25 Т/с «За службовим обов’язком». 21.25, 3.20 UA:Спорт. 21.45 Шахтарська змiна. 22.15 Розважальна програма з Майклом Щуром. 22.55, 2.25 Складна розмова. 23.25 Перша шпальта. 0.00 Телепродаж «Тюсо». 3.35 Тема дня.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.45, 5.25 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 9.30 «Чотири весiлля». 10.45, 12.20 «Одруження наослiп». 12.45, 14.35 «Мiняю жiнку». 15.45 «Сiмейнi мелодрами». 17.10 Т/с «Величне столiття. Нова володарка». 19.20 «Секретнi матерiали». 20.35 «Чистоnews 2018». 20.45 Т/с «Двi матерi». 21.45 «Мiняю жiнку - 14». 23.40, 0.50 «Танцi з зiрками». 4.30 «Свiтське життя 2018».

ІНТЕР 3.25, 2.40 «Орел i Решка. Шопiнг». 4.45 «Top Shop». 5.15 Д/п «Мiсця сили». 6.00 «Мультфiльм». 6.15, 23.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.40 «Новини». 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.30, 12.25 Х/ф «Доктор Живаго». 15.50 «Чекай на мене. Україна». 18.00, 19.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 20.00, 2.00 «Подробицi». 21.00 Т/с «Я подарую тобi свiтанок». 22.00 Т/с «Катя». 0.00 Х/ф «А зорi тут тихi...».

СТБ 5.30 Все буде добре! 16+. 7.25 Х/ф «Шкiльний вальс». 9.20 МастерШеф 12+. 12.30 Битва екстрасенсiв. Апокалiпсис 16+. 15.25 Все буде добре! 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Один за всiх 16+. 19.00 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя». 20.00, 22.45 Хата на тата 12+. 2.35 Найкраще на ТБ.

ICTV

Енергія вашого бізнесу 0 800 40 65 11 - гаряча лінія (0462) 65-11-65 profithab@gmail.com www.profhub.com.ua ДП “Профіт Хаб” 14000 м. Чернігів, вул. Ринкова, 7 (Ліцензія НКРЕ КП, постанова № 1153 від 04.10.18 р.)

5

четвер, 8 листопада 2018 р.

4.45 Служба розшуку дiтей. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.35 Громадянська оборона. 6.30 Факти тижня. 100 хвилин. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 10.15 Антизомбi. 11.15, 13.20 Секретний фронт. 12.45, 15.45 Факти. День. 13.55, 16.20 Х/ф «Люди Iкс: Остання битва». 16.40 Х/ф «Люди Iкс: Початок. Росомаха». 18.45, 21.05 Факти. Вечiр. 20.20 Прорвемось! 21.25 Т/с «Пес-4». 22.45 Свобода слова. 1.00 Х/ф «Крижанi солдати». 2.40 Т/с «Прокурори».

НОВИЙ КАНАЛ 3.45 Абзац. 5.39, 6.34 Kids Time. 5.40 М/с «Том i Джеррi шоу». 6.35 М/ф «Тарзан i Джейн». 8.00 Х/ф «Робосапiен: Перезавантаження». 9.45 Х/ф «Моя дiвчина-монстр». 12.00 Х/ф «Месники». 14.50 Х/ф «Месники: Ера Альтрона». 17.45, 1.50 Таємний агент. 19.00 Ревiзор. 22.00 Страстi за ревiзором. 0.00 Пост шоу. Таємний агент.

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00, 2.30 Сьогоднi. 9.30, 3.20 Зiрковий шлях. 10.30 Свекруха або невiстка. 11.20 Реальна мiстика. 13.20, 15.30, 4.40 Агенти справедливостi 16+. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+.

12 листопада

18.00 Т/с «Лiкар Ковальчук 2». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Акварелi». 23.30 Х/ф «Облiвiон». 2.00 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.45 М/ф «Принцеса Лiллiфi та маленький єдинорiг». 11.00 Т/с «Усi жiнки - вiдьми». 12.00 Мольфар. 13.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 15.00, 3.40 Вiталька. 17.00, 2.50 Панянка-селянка. 18.00, 0.00 Чотири весiлля. 21.00 Зiрконавти. 22.00 ЛавЛавCar 3. 23.00 Сiмейка У. 1.00 Т/с «Домашнiй арешт». 1.50 Теорiя зради.

НТН 5.00, 4.55 «Top Shop». 5.45 Х/ф «Таємниця записної книжки». 7.15, 18.25 «Свiдок. Агенти». 7.50 Х/ф «Золоте теля». 11.00, 12.50, 3.25 «Речовий доказ». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.45 «Свiдок». 14.40, 19.30 Т/с «Коломбо». 16.50 Т/с «Спецзагiн «Кобра 11». 17.50 «Легенди карного розшуку». 21.30 Т/с «Закон i порядок». 23.45 Х/ф «Залiзний лицар - 2». 1.55 «Реальнi злочинцi».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Мiа та я - 2». 8.15 М/с «Каспер». 9.00 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 10.50 Т/с «Дорогий доктор». 14.15 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.15, 21.00 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 16.15, 22.00 «Орел i Решка. Морський сезон». 17.15 Т/с «Доктор Хаус». 23.00 «Орел i Решка. Навколосвiтня подорож». 0.00 Х/ф «Мiсяць 2112». 1.50 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00 «Помста природи». 8.40, 1.00 Т/с «Пляжний коп-4». 9.20, 18.15 «Спецкор». 10.00, 18.50 «ДжеДАI». 10.35 Т/с «Опер за викликом». 14.30 Х/ф «Американець». 16.20 Х/ф «Унiверсальний солдат-3: Новий початок». 19.25, 20.30 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харкiв». 21.35, 23.20, 1.55 Т/с «Кiстки». 2.50 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 7.40, 13.55 Правда життя. 8.45 Диво з острова Борнео. 9.45, 17.45 Пригоди Остiна Стiвенса. 10.45 Скептик. 11.15 Код доступу. 11.50 Там, де нас нема. 12.50, 19.40 Речовий доказ. 14.55 Америка в кольорi. 15.50, 21.45 Рiчковi монстри. 16.45, 22.45 Цiкаво.com. 18.40 Їжа богiв. 20.50 Їжа богiв. Сiль. 23.45 Шпигунство та змови. 1.25 Академiк Корольов.

TV 1000 5.10, 17.15 Х/ф «Бельфегор - привид Лувра». 7.05 Х/ф «Щоденник пам’ятi». 9.25 Х/ф «Френк». 11.20 Х/ф «Маска». 13.20 Х/ф «Солiст». 15.35 Х/ф «Стюарт Лiттл». 19.10 Х/ф «Агент Джоннi Iнглiш». 20.55 Х/ф «Ерiн Брокович - гарна i рiшуча». 23.25 Х/ф «Дуже небезпечна штучка». 1.15 Х/ф «Моя дiвчина - монстр». 3.10 Х/ф «Осiнь у Нью-Йорку».

UA: ЧЕРНІГІВ 8.00 Профілактика аналогового мовлення. 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.40 Новини. 9.00 Своя земля. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.40 Відкривай Україну. 14.10 Українська читанка. 14.20 РадіоДень «Модуль знань». 15.00 Сонар. Д.ф. «Мерлін Монро». 16.00 Орегонський путівник. 17.10 В Україні. 17.40 Незвичайні культури. 18.05 Енеїда. 19.20 Тема дня. 19.45 КіноWall. 20.15 Neoсцена. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.


6

четвер, 8 листопада 2018 р.

ВІВТОРОК UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 21.00, 3.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.40 Т/с «Елiза». 11.25, 11.50, 14.05, 16.45 Телепродаж. 12.00 Д/ц «Смачнi iсторiї». 13.10, 14.30 РадiоДень. 13.35 Д/ц «Гордiсть свiту». 15.15 Т/с «Галерея Вельвет». 16.55, 4.30 Фольк-music. 18.00 Iнформацiйна година. 19.00 Спiльно. 19.35 Д/с «Жива природа». 19.50, 1.25 Т/с «За службовим обов’язком». 21.25, 3.20 UA:Спорт. 21.45 Нашi грошi. 22.15 До 75-рiччя Мустафи Джемiлєва. «Мустафа». 0.00 Телепродаж «Тюсо». 2.25 Складна розмова. 3.35 Тема дня. 3.55 #БiблiоFUN з Ростиславом Семкiвим. 5.30 Д/ц «Спiльноти тварин».

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.45, 5.25 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 9.30 «Чотири весiлля». 10.45, 12.20 «Одруження наослiп». 12.50, 14.35 «Мiняю жiнку». 15.45 «Сiмейнi мелодрами». 17.10 Т/с «Величне столiття. Нова володарка». 19.20 «Секретнi матерiали». 20.35 «Чистоnews 2018». 20.45 Т/с «Двi матерi». 21.45 «Iнспектор. Мiста». 23.45, 0.50 Х/ф «Iнструкцiї не додаються». 2.20 «Свiтське життя 2018».

ІНТЕР 4.00, 18.00, 19.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 4.45 «Top Shop». 5.15, 20.00 «Подробицi». 6.00 «Мультфiльм». 6.15, 23.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.10, 12.25 Т/с «Пуаро Агати Крiстi 3». 13.50 «Правила виживання». 14.50, 15.45, 16.45 «Речдок». 21.00 Т/с «Я подарую тобi свiтанок». 22.00 Т/с «Катя». 0.00 Х/ф «А зорi тут тихi...». 1.50 «Орел i решка. Морський сезон 2».

СТБ 5.35, 15.25 Все буде добре! 7.35 Х/ф «Осiннiй марафон». 9.25, 20.00, 22.35 МастерШеф 12+. 12.50 Битва екстрасенсiв. Апокалiпсис 16+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Один за всiх 16+. 19.00, 23.45 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя».

ICTV 4.25 Факти. 4.45 Т/с «Вiддiл 44». 5.35, 20.20 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 10.10 Прорвемось! 11.10 Я зняв! 12.10, 13.30 Х/ф «Крижанi солдати». 12.45, 15.45 Факти. День. 14.50, 16.25 Т/с «Пес». 17.40 Т/с «Марк+Наталка». 18.45, 21.05 Факти. Вечiр. 21.25 Т/с «Пес-4». 22.45 Скетч-шоу «На трьох» 16+. 23.55 Х/ф «Зоряний десант-2. Герой Федерацiї». 1.45 Т/с «Прокурори». 2.30 Т/с «Патруль. Самооборона».

НОВИЙ КАНАЛ 3.05 Служба розшуку дiтей. 3.10 Зона ночi. 4.40 Абзац. 6.25, 7.40 Kids Time. 6.30 М/с «Том i Джеррi шоу». 7.45, 0.00 Київ вдень та вночi 16+. 8.45 Т/с «Любов напрокат». 9.40 Т/с «Вiдчайдушнi домогосподарки». 15.50, 21.00 Пацанки. Нове життя 16+. 17.00, 19.00 Варьяти 12+. 22.10 Х/ф «Проти шторму». 1.00 Х/ф «Шаленi перегони».

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00, 2.00 Сьогоднi. 9.30 Зiрковий шлях. 10.30 Свекруха або невiстка. 11.20, 3.00 Реальна мiстика.

13 листопада

13.20, 15.30, 4.40 Агенти справедливостi 16+. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Лiкар Ковальчук 2». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Акварелi». 23.30 Т/с «CSI: маямi». 1.30 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.35 М/ф «Жовтодзьоб». 11.00 Т/с «Усi жiнки - вiдьми». 12.00 Мольфар. 13.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 14.00, 21.00 Зiрконавти. 15.00, 3.40 Вiталька. 17.00, 2.50 Панянка-селянка. 18.00, 0.00 Чотири весiлля. 22.00 ЛавЛавCar 3. 23.00 Сiмейка У. 1.00 Т/с «Домашнiй арешт». 1.50 Теорiя зради. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.25 Х/ф «Процес». 7.00 Х/ф «Абiтурiєнтка». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «Розслiдування». 10.30, 12.50 «Речовий доказ». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 2.55 «Свiдок». 14.25, 19.30 Т/с «Коломбо». 16.50 Т/с «Спецзагiн «Кобра 11». 17.50 «Легенди карного розшуку». 21.30 Т/с «Закон i порядок». 23.45 Т/с «Кримiналiст». 2.05 «Реальнi злочинцi».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Мiа та я - 2». 8.15 М/с «Каспер». 9.00 Т/с «Пригоди Геркулеса». 10.50 Т/с «Дорогий доктор». 14.15 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.15, 21.00 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 16.15, 22.00 «Орел i Решка. Морський сезон». 17.15 Т/с «Доктор Хаус». 23.00 «Орел i Решка. Навколосвiтня подорож». 1.00 «Орел i Решка. Шопiнг». 2.00 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00, 8.55, 1.05 Т/с «Пляжний коп-4». 9.35, 18.15 «Спецкор». 10.15, 18.50 «ДжеДАI». 10.55, 17.15 «Загублений свiт». 13.00 Вiдеобiмба. 15.20 Х/ф «Веселi канiкули». 19.25, 20.30 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харкiв». 21.40, 23.25, 2.00 Т/с «Кiстки». 2.55 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитський Київ. 7.40, 13.55, 3.00 Правда життя. 8.45 Дикий Iндокитай. 9.45, 17.45 Пригоди Остiна Стiвенса. 10.45 Код доступу. 11.55 Там, де нас нема. 12.50, 19.40 Речовий доказ. 14.55, 23.45 Америка в кольорi. 15.55, 21.45 Рiчковi монстри. 16.45, 22.45 Цiкаво.com. 18.40, 20.50 Їжа богiв. 1.30 Мiстична Україна.

TV 1000 5.10, 15.20 Х/ф «Затура: Космiчна пригода». 7.10 Х/ф «Ерiн Брокович - гарна i рiшуча». 9.40 Х/ф «Дуже небезпечна штучка». 11.30 Х/ф «Агент Джоннi Iнглiш». 13.15 Х/ф «Осiнь у Нью-Йорку». 17.20 Х/ф «Любов i дружба». 19.10 Х/ф «Загадкова iсторiя Бенджамiна Баттона». 22.20 Х/ф «Велика риба». 0.45 Х/ф «Твiн Пiкс: Крiзь вогонь». 3.10 Х/ф «Чаклунство».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.40 Новини. 9.00 Дешевий відпочинок. 9.30 Смаки культур. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.40, 19.20 Тема дня. 14.10 Українська читанка. 14.20 РадіоДень «Модуль знань». 15.00 Незвіданими шляхами. 16.00 Орегонський путівник. 17.10 Своя земля. 17.35 Wise Cow. 100 років історії. 18.00 Т.с. «За службовим обов’язком», 4 сезон. 19.45 БібліоFun. 20.15 МузLove. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.

ТV -ПРОГРАМА СЕРЕДА UА:ПЕРШИЙ

6.00 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 21.00, 3.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.40 Т/с «Елiза». 11.25, 11.50, 14.05, 16.50 Телепродаж. 12.00 Д/ц «Смачнi iсторiї». 13.10 РадiоДень. 13.35 Д/ц «Гордiсть свiту». 14.30 52 вiкенди. 15.15 Т/с «Галерея Вельвет». 16.55 Сильна доля. 18.00 Iнформацiйна година. 19.00 Шахтарська змiна. 19.35 Д/ц «Свiт дикої природи». 20.05, 1.25 Т/с «За службовим обов’язком». 21.25, 3.20 UA:Спорт. 21.45 Складна розмова. 22.15 Д/ц «Елементи». 22.55 Схеми. Корупцiя в деталях. 23.25 Букоголiки. 0.00 Телепродаж «Тюсо». 2.25 Нашi грошi.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.45, 5.25 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 9.30 «Чотири весiлля». 10.40, 12.20 «Одруження наослiп». 12.55, 14.20 «Мiняю жiнку». 15.45 «Сiмейнi мелодрами». 17.10 Т/с «Величне столiття. Нова володарка». 19.20 «Секретнi матерiали». 20.35 «Чистоnews 2018». 20.45 Т/с «Двi матерi». 21.45, 22.45, 23.45 «Свiт навиворiт - 10: Бразилiя». 0.50 Т/с «Життя i доля».

ІНТЕР 4.00, 18.00, 19.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 4.45 «Top Shop». 5.15, 20.00 «Подробицi». 6.00 «Мультфiльм». 6.15, 23.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.10, 12.25 Т/с «Пуаро Агати Крiстi 3». 13.50 «Правила виживання». 14.50, 15.45, 16.45 «Речдок». 21.00 Т/с «Я подарую тобi свiтанок». 22.00 Т/с «Катя». 0.00 Х/ф «Полiт фантазiї». 1.55 «Орел i решка. Перезавантаження. 3 сезон». 2.40 «Орел i Решка. Шопiнг».

СТБ 5.50 Т/с «Коли ми вдома». 6.50 Все буде добре! 8.50, 19.00, 23.45 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя». 9.55, 20.00, 22.35 МастерШеф 12+. 12.55 Битва екстрасенсiв. Чоловiки проти жiнок 16+. 15.25 Все буде добре! 12+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Один за всiх 16+.

ICTV 4.30 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.35, 10.15 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 11.15 Я зняв! 12.30, 13.20 Х/ф «Зоряний десант-2. Герой Федерацiї». 12.45, 15.45 Факти. День. 14.50, 16.25 Т/с «Пес». 17.40 Т/с «Марк+Наталка». 18.45, 21.10 Факти. Вечiр. 20.20 Секретний фронт. 21.30 Т/с «Пес-4». 22.45 Скетч-шоу «На трьох» 16+. 23.50 Х/ф «Зоряний десант-3. Мародер». 1.50 Т/с «Прокурори».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00, 1.25 Зона ночi. 4.15 Абзац. 6.04, 7.19 Kids Time. 6.05 М/с «Том i Джеррi шоу». 7.20, 0.30 Київ вдень та вночi 16+. 8.20 Т/с «Любов напрокат». 9.20 Т/с «Вiдчайдушнi домогосподарки». 15.45, 21.00 Пацанки. Нове життя 16+. 17.00, 19.00 Екси 16+. 22.10 Х/ф «I гримнув шторм». 2.55 Служба розшуку дiтей.

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00 Сьогоднi. 9.30 Зiрковий шлях. 10.30 Свекруха або невiстка. 11.20, 2.50 Реальна мiстика. 13.20, 15.30, 4.40 Агенти справедливостi 16+.

14 листопада 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Лiкар Ковальчук 2». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Акварелi». 23.30, 2.00 Т/с «CSI: маямi». 1.30 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.45 Х/ф «Спiвоче деревце». 11.00 Т/с «Усi жiнки - вiдьми». 12.00 Мольфар. 13.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 14.00, 21.00 Зiрконавти. 15.00, 3.40 Вiталька. 17.00, 2.50 Панянка-селянка. 18.00, 0.00 Чотири весiлля. 22.00 ЛавЛавCar 3. 23.00 Сiмейка У. 1.00 Т/с «Домашнiй арешт». 1.50 Теорiя зради. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.50 Х/ф «Процес». 6.55 Х/ф «Акваланги на днi». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «На Вас чекає громадянка Никанорова». 10.40, 12.50, 3.30 «Речовий доказ». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 3.00 «Свiдок». 14.30, 19.30 Т/с «Коломбо». 16.50 Т/с «Спецзагiн «Кобра 11». 17.50 «Легенди карного розшуку». 21.30 Т/с «Закон i порядок». 23.45 Т/с «Кримiналiст». 2.10 «Реальнi злочинцi». 3.50 «Правда життя. Професiї». 4.45 «Top Shop».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Мiа та я - 2». 8.15 М/с «Каспер». 9.00 Т/с «Пригоди Геркулеса». 10.50 Т/с «Дорогий доктор». 14.15 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.15, 21.00 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 16.15, 22.00 «Орел i Решка. Морський сезон». 17.15 Т/с «Доктор Хаус». 23.00 «Орел i Решка. Навколосвiтня подорож». 1.00 «Орел i Решка. Шопiнг». 2.00 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00, 8.55, 1.05 Т/с «Пляжний коп-4». 9.35, 18.15 «Спецкор». 10.15, 18.50 «ДжеДАI». 10.55, 17.15 «Загублений свiт». 12.55 «Помста природи». 15.10 Х/ф «Пекло». 19.25, 20.30 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харкiв». 21.40 Т/с «Кiстки-2». 23.25 Т/с «Кiстки». 2.00 Т/с «Опер за викликом». 2.55 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 7.40, 13.55 Правда життя. 8.45 Дикий Iндокитай. 9.45, 17.45 Пригоди Остiна Стiвенса. 10.45 Код доступу. 11.55 Там, де нас нема. 12.50, 19.40 Речовий доказ. 14.55 Америка в кольорi. 15.55, 21.45 Рiчковi монстри. 16.45, 22.45 Цiкаво.com. 18.40, 20.50 Їжа богiв. 23.45 Великi танковi битви. 1.30 Мiстична Україна.

TV 1000 5.10, 17.00 Х/ф «Тато-Досвидос». 7.25 Х/ф «Велика риба». 9.50 Х/ф «Загадкова iсторiя Бенджамiна Баттона». 13.00 Х/ф «Чаклунство». 15.00 Х/ф «Обличчя в юрбi». 19.10 Х/ф «Бетмен: Початок». 21.50 Х/ф «Олександр». 1.05 Х/ф «Генiй». 2.55 Х/ф «Щоденник пам’ятi».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.40 Новини. 9.00 Дешевий відпочинок. 9.30 Смаки культур. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.40, 19.20 Тема дня. 14.10 Українська читанка. 14.20 РадіоДень «Модуль знань». 15.00 Неповторна природа. 15.30 Таємниці підводного світу. 16.00 Орегонський путівник. 17.10 Наші гроші. 17.35 Wise Cow. 100 років мистецтва. 18.00 Т.с. «За службовим обов’язком», 4 сезон. 19.45 Океан Вет. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.


Деснянська правда Закінчення. Поч. на стор. 1.

характеру. Пластикою, реконструкцією повік, видаленням рубців чи пухлин займається саме Олена Чугай. «Можемо, приміром, зробити бреферопластику, тобто усунути надлишок шкіри повік у зв’язку з віковими змінами, видалити грижі верхніх і нижніх повік, омолодити зону навколо очей, – перераховує лікарка. – Нам на допомогу приходять філери, ботокс. Ботокс використовуємо не лише для того, щоби розглади-

Фото Анастасії Христенко

УМОВИ – КОМФОРТНІ, ОБЛАДНАННЯ – СУЧАСНЕ Центр мікрохірургії ока Василя Шевчика розташований у новій багаповерхівці по проспекту Перемоги майже навпроти дитячої спортивної школи. Заходимо на ґанок, що виходить просто на проспект, піднімаємося на другий поверх, повертаємо праворуч і опиняємося у просторому холі. На рецепції відвідувачів зустрічають привітні медсестри. Пропонують зачекати й присісти на диванчик. Оскільки ми домовлялися про зустріч, за хвилину виходить лікарка-офтальмолог Олена Чугай. Вона й проводить екскурсію. З’ясовуємо, що це приміщення не будувалося спеціально для медичного закладу, але тепер тут усе настільки зручно облаштоване, наче так і було задумано. А ще здогадуємося, що Василь Шевчик – чоловік нашої співрозмовниці. Пані Олена розповідає, що клініка в Чернігові відкрилася у квітні 2018 року. Але свій перший Центр мікрохірургії ока подружжя створило в Ніжині два роки тому. Основу персоналу склали фахівці, котрі працювали разом із Василем Шевчиком у Чернігівській обласній лікарні у спеціалізованому відділенні. Наразі тут ведуть прийом 5 лікарів вищої категорії, до того ж приїздять фахівці з Києва. Пацієнти – не тільки дорослі, звертаються і батьки з дітками різного віку. Все обладнання – сучасне, комфортне для пацієнтів. Переважно виробництва США. Деяка апаратура є тільки в цьому Центрі на Чернігівщині. – Наша клініка називається Центр мікрохірургії ока, тобто в першу чергу звертаються пацієнти із захворюваннями очей, – розповідає Олена Чугай. – Спочатку були у нас деякі сумніви, хвилювання, чи підуть до нас люди, адже є державні медичні установи. Але пацієнти нас знаходять. По-перше, ведемо прийом за попереднім записом, аби не було черг, як у поліклініках. По-друге, працюємо у вихідні. Це дуже зручно для тих, хто постійно зайнятий. Напевно, приваблюють і можливості, які ми маємо. Вже не треба їхати до Києва задля деяких операцій. Навпаки, й зі столиці звертаються люди, котрі знають, яке у нас обладнання, які класні фахівці, що ми можемо. Та й ціна на ці послуги на порядок нижча, ніж у Києві, що теж дуже важливо. Перед прийомом у лікаря пацієнт потрапляє до кабінету первинного огляду. Тут медперсонал виміряє очний тиск, за потреби проведе деякі інші процедури. Пані Олена з гордістю демонструє апарат для підрахунку клітин ендотелію рогівки ока. Такого, за її словами, більше нема ні Чернігові, ні в області. Вимірює також товщину рогівки. Є апарат, що допомагає вивчити очне дно, апарат для проведення УЗД ока. Якщо треба більш ґрунтовне дослідження, лікарі використовують ОКТ – апарат, що дозволяє бачити на екрані комп’ютера всі шари сітківки (це виглядає як торт) та показує, які зміни в них відбуваються, навіть якщо хвороба ще не почалася. Він зручний у користуванні, комфортний для пацієнта (без контакту і без болісних відчуттів). У супроводі лікарки заглядаємо навіть в операційну (зрозуміло, що іншим відвідувачам клініки сюди вхід закритий). Пані Олена розповідає про ще один унікальний апарат, який допомагає лікареві у проведенні операцій із заміни кришталика. До речі, ця операція показана не лише при катаракті. Є молоді активні спортивні люди, які не хочуть носити окуляри, їм теж можна її рекомендувати. Так от, цей апарат допомагає врахувати всі нюанси (астигматизм, вікові особливості) й точно все розрахувати, аби провести корекцію всередині ока. Під час операції лікар дивиться у мікроскоп і бачить нібито 3D-проекцію ока, а також розуміє, де робити розріз тощо. Окрім таких поширених захворювань, як короткозорість чи далекозорість, глаукома, катаракта, в Центрі мікрохірургії ока допомагають подолати й інші проблеми, зокрема косметичного

четвер, 8 листопада 2018 р. залишилася. Довірити деякі функції із життєзабезпечення нашої клініки іншій людині складно, тому що тільки як лікар я розумію, що нам треба, і тільки як економіст знаю, як це краще зробити. Завдяки цьому ми рухаємося вперед. За словами нашого співрозмовника, кожні 2-3 місяці в Чернігівському Центрі мікрохірургії ока або з’являється новий лікар, або приходить новітнє обладнання. Зокрема, за кілька тижнів

7

із Італії приїде перший апарат в Україні, що дозволяє максимально якісно робити фотографію очного дна, не розширюючи зіниці. І тоді пацієнт зможе подивитися, що там відбувається. А якщо виникнуть запитання щодо діагнозу чи методів лікування, зможе звернутися до будь-якого іншого лікаря. І таким чином контролюватиме якість надання медичних послуг у приватній клініці. – У своїй практиці ми майже повністю використовуємо американські стандарти лікування, які я вважаю економічно обґрунтованими, ефективними й комфортними для пацієнта, – продовжує знайомити наших читачів з роботою своєї клініки Василь Шевчик. – Вони є у відкритому доступі в Інтернеті, можна знайти та ознайомитися. Крім того наші лікарі постійно підвищують свою кваліфікацію, беруть участь у різноманітних медичних конференціях. Усі досить вільно володіють англійською мовою і зараз відвідують курси, аби отримати максимальну користь. Наприклад, фахівець по сітківці поїде на Європейський конгрес офтальмологів у Ніцці, ще один лікар – на конгрес із катарактальної хірургії до Парижа. Тільки так наш лікар може бути в курсі світових тенденцій і надавати найкращу допомогу. Всі медичні новинки приходять в Україну за рік-два, а ми маємо безпосередню можливість щось почути, протестувати новинки, а також виступити, аби презентувати свої напрацювання. Ми з дружиною збираємося на світовий конгрес до США. На жаль, зір у наших сучасників з кожним роком погіршується. За словами Василя Шевчика, це пов’язане зі способом життя, особливостями офісної роботи, активним викорис-

СУЧАСНА МЕДИЦИНА

Василь ШЕВЧИК:

«Наша місія – допомогти пацієнтам бачити впродовж усього життя» ти зморшки. Він прибирає брефероспазми, лікує наслідки невритів, захворювання шкіри, демодекоз, підвищення пітливості шкіри тощо. А філери на основі гіалуронової кислоти допомагають у лікуванні рубців. Застосовуємо й лазерну хірургію».

ЛІКУВАННЯ – ЗА АМЕРИКАНСЬКИМИ СТАНДАРТАМИ Через коридорчик від операційної – ординаторська. Тут ми й зустріли засновника клініки, що відпочивав після чергової операції. Цікавлюся, чому у нього виникло бажання відкрити власний медичний заклад і як удається поєднувати функції лікаря-хірурга та менеджера Центру мікрохірургії ока. – Останні два роки ми поєднували роботу в державній і приватній медицині, – повідав нашим читачам Василь Шевчик. – Я працював в обласній лікарні та в нашій приватній клініці в Ніжині. І, звісно, ми відчували, що швидше розвиватися, якісніше надавати допомогу можливо лише у приватній медицині, коли ти сам керуєш цим процесом і розумієш, куди вкласти сили, ресурси для досягнення максимального ефекту. Відкрию секрет: у школі я хотів бути економістом, хоча в нашій родині всі – лікарі. До речі, я родом із Сосниці. Так сталося, що врешті-решт обрав медицину, але любов до математики

танням електронних гаджетів, телефонів, комп’ютерів. Утім, і сучасні медичні технології розвиваються дуже стрімко й допомагають зробити наше життя більш комфортним, повністю позбутися проблем, пов’язаних із погіршенням зору. Деякі процедури в Центрі мікрохірургії ока Василя Шевчика виконують першими на Чернігівщині. Тож чи варто нехтувати такою можливістю? «Наше завдання – зробити лікування за світовими стандартами комфортним і доступним для жителів Чернігова та області, – підсумовує розмову засновник клініки. – Так, сьогодні пацієнт сплачує 500 гривень за консультацію, але в цю суму входить і діагностика. Для порівняння: в одній зі столичних клінік пацієнт платить 400 гривень за консультацію та додатково – за кожне обстеження, якого він потребує. В результаті набігає 3-4 тисячі. Ми працюємо на інших засадах, використовуємо індивідуальний підхід, і пропонуємо кожному оптимальний варіант вирішення його проблеми. Вважаю, саме тому до нас сьогодні приїздять на лікування пацієнти з інших міст і навіть країн». ДО ВІДОМА НАШИХ ЧИТАЧІВ: Центр мікрохірургії ока Василя Шевчика в Чернігові розташований по проспекту Перемоги, 119-а. У Ніжині звертайтеся за адресою: вул. Богуна, 51-а. Для запису на консультацію телефонуйте за номерами: (066) 02-04-177, (098) 02-04-177. Вікторія СИДОРОВА


8

ОТГ:

на шляху реформ

Деснянська правда

четвер, 8 листопада 2018 р.

Чернігівщина тепер – ПЕРША в рейтингу регіонів із формування спроможних громад!

З

третього на перше місце – такий стрибок у загальному рейтингу областей щодо формування об’єднаних територіальних громад зробила Чернігівська область, випередивши Житомирщину та Хмельниччину. Ці регіони ще минулого місяця посідали в рейтингу відповідно І та ІІ місця. Такі висновки можна зробити, виходячи з попередніх даних Моніторингу щодо процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування, який щомісяця здійснює Мінрегіон. Черговий Моніторинг наразі на стадії завершення, після чого його оприлюднять, однак уже сьогодні в ньому окреслюються нові лідери. У Мінрегіоні лідерство Чернігівської області пояснюють фактом затвердження перспективного плану формування територій громад регіону, який

покриває майже 100% його території. Звісно, що цьому передувала копітка спільна робота громад, обласної державної адміністрації, обласної ради, Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування та регіональних відділень асоціацій органів місцевого самоврядування. – Ще донедавна 20% території нашої області не охоплювалися перспективним планом, спостерігалися «білі плями» й рухатися далі у створенні спроможних громад було складно. Об’єднавши зусилля всіх зацікавлених сторін, ми розробили чітку дорожню карту просування реформи на Чернігівщині. Прийняття перспективного плану дозволило не лише створювати нові громади, а й забезпечити процеси приєднання сільських рад до функціонуючих ОТГ. Бажання приєднатися вже виявили 17 сільських рад. Це сприятиме укрупненню громад і посиленню їх фі-

нансової спроможності, – прокоментувала в. о. голови Чернігівської обласної державної адміністрації Юлія Свириденко. За її словами, загалом в області діють 38 ОТГ, одна з яких – громада, утворена шляхом приєднання до міста обласного значення Новгорода-Сіверського. А у грудні відбудуться вибори ще у 5 новостворених громадах та у двох громадах – додаткові вибори. Наразі в кожному адміністративному районі вже функціонують ОТГ, які покривають більше половини території області. – Перспективний план, що покриває майже всю територію області (ред.: 98,2%), за винятком «білої плями» біля Прилук, дає нам змогу на повну працювати в напрямку приєднання громад до міст обласного значення і до діючих об’єднаних громад. От нещодавно, наприклад, Ніжинська міська рада рішенням сесії дала згоду на до-

бровільне приєднання до міста Кунашівської сільської громади, – пояснила керівниця Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування Ірина Кудрик. Вона також наголосила, що чим швидше область зможе завершити процес формування спроможних громад, тим швидше розпочне формування територіальної основи місцевого самоврядування районного рівня. Нагадаємо: раніше перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода заявляв: «Підготовка і схвалення перспективного плану – це завдання із «зірочкою», оскільки потребує консенсусу всіх зацікавлених сторін. Чернігівщина з цим упоралася. Чекаємо таких самих гарних новин і з інших регіонів». Джерело: https://decentralization. gov.ua/news/9996

За приклад були Парафіївська та Корюківська ОТГ ПРО КРАЩІ ПРАКТИКИ МУНІЦИПАЛЬНОГО Й РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ГРОМАД ЧЕРНІГІВЩИНИ ДІЗНАЛИСЯ ГОСТІ З ДОНЕЦЬКОЇ, ПОЛТАВСЬКОЇ ТА ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ

Н

априкінці жовтня відбувся навчальний візит представників громад Донецької, Полтавської і Хмельницької областей. Мета – ознайомитися з кращими практиками муніципального й регіонального розвитку громад Чернігівщини. Гостей зустрічав та ознайомлював із кращими практиками громад області Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» й Мінрегіону. Візит розпочався із зустрічі, під час якої директорка Чернігівського ЦРМС Ірина Кудрик розповіла про перебіг реформи в області та презентувала досягнення децентралізації в регіоні. Вона розповіла, що в області функціонують 37 громад, а в серпні створена Новгород-Сіверська ОТГ – перша громада в області з центром у місті обласного значення. Також 23 грудня 2018 року відбудуться перші вибори у п’яти новостворених об’єднаних громадах Чернігівщини. Під час презентації увага була приділена успіхам громад і проблемам, із якими їм доводиться стикатися. Далі учасники навчального візиту відвідали Парафіївську об’єднану територіальну громаду. Парафіївська селищна голова Валентина Карпенко розповіла про досягнення громади в напрямку розбудови соціальної інфраструктури та як поєднується розвиток унікальних сільських територій із відновленням історичної спадщини. Учасники візиту побували в дитячих садочках і школі, які були відремонтовані після створення Парафіївської громади, поспілкувалися із працівниками закладів та жителями громади. Також – відвідали національний заповідник «Качанівка», де оглянули не лише палац та парковий комплекс, а й інфраструктуру, яка розбудовується навколо та створює умови для розвитку індустрії гостинності. Одним із прикладів є агросадиба «Соколиний хутір», де гостям пропонують і проживання, й харчування в найкращих традиціях української гостинності. Також тут створений іс-

Менська ОТГ працює над підвищенням якості освіти

Е

ксперти Центру «Доброчин», керівництво та працівники відділу освіти Менської міської ради шукали відповіді на запитання «Як забезпечити повноцінну освіту всім дітям громади?» й можливості оптимізації шкільної мережі для реформування системи освіти в Менській ОТГ. Відбувалося це під час інформаційної зустрічі 2 листопада.

торико-етнографічний музей «Соколиний хутір», де зібрані експонати, які відображають минуле від часів трипільської культури до Другої світової війни. ***

Наступний день було присвячено вивченню досягнень Корюківської об’єднаної територіальної громади. Учасники візиту зустрілися з Корюківським міським головою Ратаном Ахмедовим, дізналися про здобутки громади і проблеми, які доводиться вирішувати. В ході навчального візиту побачили, як взаємодіють місцеве самоврядування та найбільше бюджетоутворююче підприємство – ПАТ «Слов’янські шпалери-КФТП», яке є надійним партнером громади й меценатом. У Корюківській громаді створений Центр первинної медико-санітарної допомоги, який із 1 липня перейшов на механізм прямих оплат Національною службою здоров’я наданих пацієнтам послуг. Учасники навчального візиту поспілкувалися з керівницею КП «Корюківський ЦПМСД» Світланою Лещенко, а також ознайомилися з роботою медичного закладу в новому статусі. Учасники дізналися, що бю-

джет закладу становить 1,2 мільйона гривень на місяць, середня зарплата лікаря – від 15 тисяч гривень. Загалом тут – більше ста працівників. За словами міського голови, лікарня повністю самодостатня і звертається до громади не з проблемами, а пропонуючи вдосконалити обладнання та осучаснити заклад. Станом на жовтень декларації з лікарями Корюківського ЦПМСД уклало більше 21 тисячі жителів, і, за словами його керівниці, ця кількість збільшуватиметься за рахунок угод із пацієнтами із сусідніх громад. Про співпрацю влади і громади розповідав керівник Корюківської молодіжної організації «Альтернатива» Володимир Онищук. Свята, квести, фестивалі, проекти та громадський бюджет участі – все це результат такої співпраці. «Активна молодь Корюківської громади бере участь у різноманітних проектах, вчиться бути свідомими громадянами та вже сьогодні робити зміни на місцях», – зазначив Володимир Онищук. Також учасники візиту ознайомилися з розвитком туристичного потенціалу громади й побували в туристично-готельному комплексі «Бреч». Оксана СТЕЛЬМАХ

У Менській об’єднаній територіальній громаді триває процес створення нового освітнього простору. Як показує сьогоднішня практика роботи громад, питання якості освіти наразі в центрі серйозних дискусій з учителями, батьками, місцевими депутатами та іншими зацікавленими сторонами. І тільки завдяки вже розпочатій освітній реформі можна забезпечити однаковий доступ до якісної середньої освіти всім жителям як маленьких сіл, так і центрів територіальних громад. До процесу реформування освіти у громаді експерти Чернігівського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії (РЦ), який діє на базі ГО «Центр «Доброчин», планують залучити всі зацікавлені сторони (мешканців громади, місцеву владу та вчителів) і враховувати регіональні особливості Менської ОТГ. Ефективна комунікація із зацікавленими сторонами забезпечить їхню активну участь у формуванні Сценарію оптимізації освітньої мережі. Спілкування й залучення громади насправді є складним завданням, але воно надзвичайно важливе для запобігання конфліктам у майбутньому та врахування інтересів усіх зацікавлених сторін. Спільно ми зможемо правильно розставити акценти у питанні розвитку шкільної мережі: ОПТИМІЗУВАТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ ЯК Є! Мета проекту «Управління конфліктом у громадах для якісних змін», що здійснюється Центром «Доброчин» за підтримки Програми МФВ «Демократична практика», – діалог і залучення громадян до участі у проведенні реформ освіти й місцевого самоврядування.


Деснянська правда

Н

а той момент, коли почалися воєнні дії Росії проти України, Микола Туш із родиною багато років жив і працював у одному з районних центрів Донецької області. Очолював спортивну організацію понад сорок років. Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, підготував більш ніж 30 майстрів спорту СРСР та України, майстрів спорту міжнародного класу. Займався бізнесом (мав сільськогосподарське підприємство та деяке виробництво, зокрема цех із виготовлення масла, цех із переробки риби, кілька магазинів). Нині це місто – у складі так званої ДНР, а Миколі Семеновичу довелося виїхати: він – людина принципова й не приховував своїх проукраїнських поглядів, до того ж був депутатом обласної та районної рад. Нині живе в Ковчині, будує базу відпочинку майже на березі Десни.

четвер, 8 листопада 2018 р.

віть маленька кухня. «Зачарована Десна» має й кафе на зразок колиби, оформлене в народному стилі. Багато декоративних елементів господар робив власноруч (наприклад, люстру). Опудала тварин у кафе – його ж мисливські трофеї. Каже, що раніше полюбляв полювання. А нині здоров’я не те: пан Микола ходить, спираючись на палицю. Втім, він і тепер не проти зробити кілька влучних пострілів у компанії з іншими мисливцями. Кафе запрацювало влітку, перших гостей приймали в липні. Страви в меню – теж переважно традиційні поліські. На подвір’ї побачимо декілька обладнаних місць і альтанок для барбекю, шашликів, пікніків, стаціонарні столи, лави. Все продумане до дрібниць, добротне та зручне. – Запрошуємо на відпочинок усіх бажаючих! Це можуть бути молодь і студенти, мисливці-рибалки, сімейні пари з дітками, які при-

Я

стою край села, біля дороги, й невідривно дивлюся на неї: чи ніхто не їде? Позаду мене, на північ, – луг, Десна, переді мною – асфальт. Я ще не надто стара, нещаслива тільки... Бо самотня. Повз мене часом мчать автомобілі, а я все сподіваюся, що ось один якийсь зупиниться, вийдуть із нього люди, до мене підійдуть – нехай і чужі, та все ж люди. Я – хата. А хаті без людей не можна. Коли в хаті немає людського духу, вона гине. Ви гадаєте, дах, двері, вікна вбережуть хату? Ні-і... Навіть піч, душа її, – й та не допоможе хаті, не врятує, коли не живуть у тій оселі люди. Я ще живу... але спогадами... Постривайте! Зайдіть, на хвильку. Бачите, паркан іще добрий, не впав, похилився тільки. Хвіртка, правда, просіла, й ворота не відчиняються, та тут доброму господареві хіба на день роботи. Роздивіться, а я вам розкажу дещо з того, що сама від господарів чула, коли зберуться, бувало, до них гості на Святки....

9 ложка, бо ще ж і первістка грудьми годувала. Та попри все від весни до осені звели хату – удвох! І коли старий майстер піч поклав, аж перед Покровою, то вже й зими не боялися. Як спалахнув у печі вогонь і димок уперше звився над дахом, який Він укрив бляхою з оцинкованих ночов, отоді я й зробила свій перший подих. І стала вже справжньою хатою – оселею! Дарма, що вікна Він по морозу вже склив – так важко було скло на них дістати, так важко! – та на печі вони утрьох не мерзли. А потім уже я їх гріла вдосталь. Авжеж: вербова хата, коли висохне дерево, знаєте, яка тепла – о-о! І зажили ми: діточки пішли, троє вже було. Я з кожним немовлям немов ушир росла і вгору тягнулася, як же! У мене найкращий двір був – на все село, їй-Богу! Самі ж бачите, і яблуні від Нього лишилися, і груші, і сливи, й вишні... А квіти… Квітів скільки було! Чула сама, немов є люди, що раю шукають. Так я вам мовлю: отут він був... Як розіллється, бувало, навесні

ЗАБУТИЙ РАЙ

Монолог самоти ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ

Переселенець Микола Туш будує «Зачаровану Десну» на Куликівщині ПОВЕРНУВСЯ ДОДОМУ, ДО ДЖЕРЕЛ РОДУ – Чому приїхав саме на Чернігівщину? – повторює він моє запитання. – Так я ж звідси родом! Батько був головою сільради, головою колгоспу після Другої світової війни. Він один із небагатьох, хто нагороджений двома орденами Олександра Невського, брав участь в обороні Сталінграда, штурмі Берліна. Тож я повернувся додому, в село, де народився, де вчився. Тепер постійно живу тут, у Ковчині, а дружина з онуками – в Чернігові. Микола Туш може багато розповідати про те, як відбувалося захоплення влади на Донбасі. Але просить про це не писати, чоловікові досі болять ці спогади. «Не розумію, як можна було в таких містах, як Донецьк, Маріуполь та інших, нічим цьому не завадити? Правоохоронці мовчки спостерігали, як усе відбувається. Усе це коїлося з мовчазної згоди влади, – ділиться він своїми міркуваннями. – У моєму місті не вдалося захопити владу нахрапом. Однак урешті-решт нам довелося переїхати на Чернігівщину».

АЛЬТЕРНАТИВА МОРСЬКОМУ ВІДПОЧИНКУ Повернувшись на землю своїх батьків-прадідів, Микола Семенович викупив занедбану будівлю колишнього тваринного комплексу і збудував чималеньку (де можуть розміститися одночасно близько 40 людей) базу зеленого туризму під назвою «Зачарована Десна». До Десни звідси насправді метрів 100, а до затоки ще менше – метрів 50. Господар рекламує відпочинок на Поліссі під гаслом «Альтернатива морському відпочинку!» Він пояснює, що вода в Десні йодована, цілюща. Крім того це одна з найчистіших річок в Україні та Європі. Тут можна досхочу рибалити (судаки, щуки, соми, лящі, карасі ще водяться), купатися, кататися на човні чи катамарані, а для бажаючих – організувати прогулянки на плотах, екскурсії до Чернігова, Ніжина, Батурина. Зрозуміло, стару будівлю капітально відремонтували. Тут більш ніж 10 номерів-кімнат із усіма зручностями на 2-3 особи, в кожній – нові дерев’яні меблі, свій санвузол і на-

їжджають на кілька тижнів, а також невибагливі туристи, що подорожують країною, –розповідає про свою садибу гостинний господар. – Вартість проживання у нас доступна: в літніх номерах на першому поверсі – 100 гривень з людини, в апартаментах – 150 гривень. Також у нас є масажний кабінет і сауна, можна замовити ці послуги. Ще вище є оглядовий майданчик, звідки можна милуватися придеснянськими краєвидами. У перший місяць роботи, за словами Миколи Семеновича, він заробив удвічі менше, ніж виплатив зарплати. Оце такий бізнес. Але господар сподівається на кращі часи та розвиток своєї справи! Нині в базу зеленого туризму «Зачарована Десна» він вкладає кошти, зароблені фермерством. Вирощує кукурудзу, соняхи, зернові. Згодом планує розводити рибу у штучно створеному ставку. – У нас на Приазов’ї є водосховище, там було рибне господарство, розводили осетрових, перед війною добували понад тисячу тонн риби, – ділиться спогадами й задумами Микола Туш. – Я хотів би і тут розводити рибу, але не впевнений, що вийде. Осетрових не так просто вирощувати, треба створити певні умови. Але щось таки розводитиму. Коли люди приїдуть до нас на відпочинок, зможуть узяти вудку й порибалити. До речі, на території «Зачарованої Десни» вже живуть цікаві тварини: кабани й поросята, павичі, а також кілька родин золотих фазанів, інші різновиди цих птахів. Господар каже, що їх спіймали біля моря та привезли сюди. Ну і, звісно, у дворі – котики, песики. Як же в сільській місцевості без них? Уже сьогодні база «Зачарована Десна» в Куликівському районі надає жителям мегаполісів можливість забути про круговерть трудових буднів та відпочити душею, відновити сили, побути в колі родини, в компанії з гарними друзями або на самоті. Тут триває мирне спокійне життя. А про те, що в Україні досі йде війна, нагадують лише міни та снаряди, які можна побачити на в’їзді на територію. Гіркі «сувеніри»… І водночас – нагадування про те, що варто цінувати понад усе: життя, мир, родину, друзів, улюблену справу… Вікторія СИДОРОВА

...Господар мій, той, хто своїми руками поставив стіни й дах накрив, жив на цьому обійсті змалечку, в хатині старій, маленькій, що ледь трималася купи. Родина спочатку була великою – четверо дітей, одне одного менші, і лише один з-поміж них був хлопчик. Того літа, як прийшов час іти Йому до школи, почалася страшна, на весь світ, війна. Покликали на війну й батька. Лише день був у того на збори. Він узяв сокиру, пішов у луг і повернувся з чотирма десятками вербових кілків. Покликав до себе сина і в кінці їхнього городу, над самісінькою деснянською заплавою, позабивав їх рядком у землю – неначе межу провів. – Оце, сину, як виростеш, то буде тобі дерево на нову хату. Дівчата заміж повиходять та й розійдуться білим світом. Дівка – вона, як ця верба: де її посадиш, там і приживеться, а ти маєш тут жити. Хата наша вже нікуди не годиться, ми з матір’ю ще якось дожили би свій вік у ній, а тобі потрібна буде нова. Не знаю, чи залишуся живим, тож оце все, що я можу для тебе нині зробити. Як доведеться рости без мене, запам’ятай: ці верби батько посадив, аби було у тебе дерево на хату й ти колгоспних порогів не оббивав, прохаючи на неї лісу. Із тим пішов батько та й не повернувся. Нелегко довелося хлопцеві. До школи пішов уже переростком, тож повчився чотири класи та й мусив іти працювати. Після армії захотілося світу побачити: кілька років носило його чужими краями, а потім приїхав додому у відпустку та й зустрів Її. Так припали одне одному до душі, що покинув усе й залишився в рідному селі. А вже як побралися та народився у них первісток, тоді й згадав батька: он стоять у кінці городу його верби – стрункі, високі, чекають свого часу, аби лягти вінцями у нову хату. Беручкий Він був до роботи, тож одразу заходився будуватися. Як удалося Йому знайти та привезти вісім великих каменів, аби покласти на них підвалини, а потім іще й дуба на ті підвалини роздобути – то лише Він один і знав. А далі удвох із Нею спиляли дворучкою батькові верби, волоком перетягнули колоди до двору й удвох же заходилися з тих колод пиляти на нову хату пластини. Добрі люди продали велику поздовжню пилку в людський зріст завдовжки, з двома ручками впоперек полотна на кінцях. Пилка була стара, певно, багато хат звели з нею, бо виявилася навіть щербатою на один зуб. Викопали продовгувату яму глибиною вище від людського зросту, зробили над нею настил. І ото, закріпивши на помості над ямою колоду кованими скобами, удвох обпилювали її на чотири канти: Він нагорі, Вона у ямі, Він пилку вгору тягне, Вона – униз. Важка робота. Вже пізніше Вона жартувала, що була тоді худа, мов

Десна, та заспівають солов’ї, а Вона в Чистий четвер перед пізнім Великоднем напече пасок – високих, пишних, жовтих і таких запашних, що у всіх слина потече, а я вся тими пахощами проймуся, до найдальшого куточка – то який іще вам рай потрібен? Голосочки дитячі щебечуть, дзвенять, Вона усміхається, до Нього горнеться... Ех... Я бачила людське щастя, знаю, яке воно. Тихе, немов дитинка спить і всміхається уві сні. Я ж знала всі таємниці їхні – кожного! Бачила дитячі хвороби й материнські безсонні ночі, бачила, як любилися мої Двоє в сяйві повного місяця і як він їм заздрив, і як часом сердилися Вони поміж собою, та швидко й мирилися: такі вже були. «А навіщо нам лаятися? – казав, траплялося, Він. – Усе одно ж помиримося...» Повиростали дітки, роз’їхалися. Так далеко, що з часом і дорогу, певно, до мене забули... Господарі пожили удвох, довгенько, правда, ладком так – як завжди, а потім Він пішов на Десну та й пропав. Забрала Його наша ріка... Вона зовсім трохи без Нього пожила – не змогла... Хоронила молодша донька. Потім іще раз приїздила, коли пам’ятник Їй ставила. Онде стоїть – я й звідси бачу. Цвинтар же недалеко. Гарний пам’ятник, чула, як хвалило село: казали, найліпший. Собаку нашого кум їхній забрав, кіт сам зійшов... Не купують мене... Інших часом беруть. Дачники. А мене чомусь ні... Ви не знаєте, чому? Гірко мені від того... Хата без людей не може – гине. Отак постою ще трохи – струхлявію, впаду... А ще ж не стара: жити б та жити... Постривайте! Куди ж ви?! Залишіться, живіть – просто так! Тут роботи небагато: бур’яни оці викосити, кропиву, щирицю. Хвіртка, ворота – то для хазяїна день роботи. А город який! Живіть! Я ж для вас... Я для вас... раєм буду! Раєм!!! ...Поїхали... Не перші вже: зупиняться, у двір зайдуть, яблук назбирають – і ходу. А я стою: у спеку і в заметіль, коли сади цвітуть і коли жовтий лист падає – людей чекаю. Я – хата. Мені без людей довго не жити... Володимир ВОРОНА


10

четвер, 8 листопада 2018 р.

ВЕЧІР АВТОРСЬКОГО ДЖАЗУ В ТЕЛЕСТУДІЇ СУСПІЛЬНОГО МОВЛЕННЯ

ВІДРОДЖЕННЯ БАНДУР: РЕСПЕКТ КОМПАНІЇ «АЛТЕП-ЦЕНТР»! Підприємство з виробництва твердопаливних котлів почало виготовляти бандури. Ідея виникла після того як підприємці викупили у фабрики музичних інструментів кілька верстатів і взяли на роботу колишніх працівників. Нині заграли п’ять перших бандур. Одна з них — у музичній школі № 1 ім. С. Вільконського. У МАР’ЇНОМУ ГАЮ КИПИТЬ РОБОТА Цього й наступного тижня на розі вулиць Шевченка та Пушкіна триватимуть роботи із заміни ділянки каналізаційного колектора. Мар’їн гай — місце, де сходиться левова частина каналізаційних колекторів Чернігова. Адже поруч розташована головна насосна станція каналізації, яка щоденно перекачує до 80% стоків на очисні споруди. Колектори прокладалися тут із 60-х до початку 80-х років минулого сторіччя і вже давно відпрацювали свій ресурс. При промивці каналізаційного колектора 1 листопада з’ясувалося, що залізобетонна труба діаметром 600 мм повністю зіпсована. Фактично, стоки перетікали до КНС-1 тунелем, який утворився у ґрунті. Тому прийнято рішення про заміну ділянки колектора між двома колодязями. Буде прокладено пластикову трубу діаметром 600 мм довжиною близько 20 метрів. Зазначимо, що ділянка каналізаційного колектора в цьому районі запланована на реконструкцію вже на наступний рік. Як і заміна колекторів по вулиці Героїв Чорнобиля та Глібова. НА ДВА ТИЖНІ ПЕРЕКРИТО ВУЛИЦЮ ЕЛЕВАТОРНУ Рух автотранспорту закрито цілодобово з 2 до 16 листопада включно. Це ділянка вул. Елеваторної від вул. Квітневої до повороту на с. Новий Білоус. Відповідно, об’їзд буде не близьким, тож плануйте свій маршрут заздалегідь. На зазначеній ділянці проводитиметься реконструкція водогону до полігону твердих побутових відходів. ВІДЕОКАМЕРИ ДОПОМОГЛИ До Чернігівського відділу поліції надійшла заява від містянина, що з подвір’я приватного підприємства невідомий зловмисник поцупив його поламаний автомобіль. Розкрити злочин правоохоронцям допомогли «розумні» камери, встановлені в рамках проекту «Мережа безпеки». Проаналізувавши дані з камер, поліцейські вийшли на слід зловмисника й затримали його. Крадієм виявився 18-річний мешканець Чернігова. Юнак у скоєному зізнався й надав правдиві свідчення. Викрадений автомобіль вилучено. ДОМАШНІЙ ТЕЛЕФОН ДОРОЖЧАЄ Від 1 листопада ціни зростуть у середньому на 7,516,9% порівняно з нинішніми. Другий етап підвищення граничних тарифів на фіксовану телефонію запланований на 1 січня 2019 року. ГОТУЮТЬСЯ ДО НОВОРІЧНИХ СВЯТ Цього року в Новорічні свята на чернігівських дітлахів у новій резиденції чекатиме Дід Мороз європейського зразка. Святкова програма запланована на 22, 23, 25 і 29 грудня. Двічі на день – з 12.00 до 13.30 і з 14.00 до 15.30. Дітей зустрічатиме Дідусь, більше схожий на Санта-Клауса. У рамках програми відбуватимуться майстер-класи, щодня – різні, створений виріб дитина зможе забрати з собою. Також можна буде написати листа Дідові Морозу. У дні святкових програм в управлінні культури підготували «бонус» і для батьків: якщо є потреба, дитину можна на півтори години програми залишити в резиденції, де за малюком наглянуть, а самим протягом цього часу займатися своїми справами. У будні резиденція так само працюватиме з розвагами і майстер-класами, не буде лише Дідуся. Для дітей старшого віку, яких резиденція Діда Мороза вже не так цікавить, планується квест-екскурсія. Також усі зможуть долучитися до малювання спільної картини про зимовий Чернігів, зробивши кожен свій мазок. ПОДАВАЙТЕ ЗАУВАЖЕННЯ У чернігівців є місяць, аби якось вплинути на підняття вартості проїзду в маршрутках до 6 гривень — проект регуляторного акта «Про вартість проїзду у міському пасажирському автомобільному транспорті» вже з’явився на офіційному сайті міськради. Зауваження та пропозиції приймаються в управлінні транспорту, транспортної інфраструктури та зв’язку в письмовій формі за адресою: 14027, м. Чернігів, вул. Шевченка, 50 (відповідальна особа – О. М. Рижий). На одній із комісій міськради було підтримано пропозицію перевізників про підняття вартості проїзду. Ця циф-

Деснянська правда

ЧЕРНІГІВ РНІГІВ за тиждень

ра, за словами чиновників, – компроміс. Адже перевізники просили збільшити ціну на проїзд до 11 гривень. В ОБЛАСНОМУ ЦЕНТРІ ЗНОВУ ВИПУСКАТИМУТЬ ТКАНИНИ Інвестувати понад 130 мільйонів гривень у нове виробництво тканин (30 мільйонів уже до кінця року) планує компанія «Текстиль-контакт». Запустити виробництво збираються у грудні, наразі монтують обладнання. З вересня для створення нового виробництва почали ремонтувати цехи. Запуск нового підприємства дасть змогу створити 80 робочих місць, а після виходу на повну виробничу потужність до кінця 2019 року — ще додатково понад два десятки. НЕ ПОЩАСТИЛО ТОПОЛЯМ, БЕРЕЗАМ, ГОРІХАМ КП «Зеленбуд» спиляє в Чернігові майже 200 дерев — згоду на це дали члени міськвиконкому. 14 дерев спиляють на вул. Самоквасова у сквері «Казка», 174 дерева — на проспекті Миру, від вул. Лісковицької до Катерининської церкви. Усі ці зелені насадження пройшли відповідне обстеження. Вони вважаються умовно здоровими, але мають певні ушкодження та неохайний естетичний вигляд. «Замість старих дерев наші фахівці висадять у ряд дуби болотні, – повідомив начальник «Зеленбуду» Роман Старіков. – Дерева вже вирощені й замовлені. Плануємо провести ці роботи найближчими днями». А 10 листопада в нашому місті відбудеться традиційний осінній суботник. До висаджування дерев (їх загальна кількість — 150) долучаться працівники апарату міськвиконкому. Основна локація — вул. Берегова. Ці дні є оптимальними для висаджування дерев. У «Зеленбуді» сподіваються, що погода сприятиме добрій справі. КУПУЄМО НОВІ СМІТТЄВОЗИ Із міського бюджету виділять кошти на оновлення техніки для вивезення сміття і прибирання міста. «Парк сміттєвозів потребує заміни. Місто рухається до сучасного облаштування контейнерів системи збору та вивезення сміття, поступово відходитимемо від сміттєпроводів у багатоповерхівках», – наголосив міський голова Владислав Атрошенко. Отже, місто закупить автомобілі для підвезення робітників, які займаються благоустроєм міста, сміттєвоз із заднім завантаженням, іще два сміттєвози для обслуговування заглиблених контейнерів, екскаватор-бульдозер із грейдерним устаткуванням з додатковим навісним обладнанням, а також 5 фрезерних машин для очищення проїжджої частини доріг, тротуарів, засипання ям тощо. Техніка купується за тендерними процедурами на загальну суму 23,8 млн грн. МАСОВО КРАДУТЬ ЗАГАЛЬНОБУДИНКОВІ ЛІЧИЛЬНИКИ У 29 житлових будинках Чернігова невідомі особи розкомплектували внутрішньобудинкові системи. Викрали крани та вентилі, аби здати на брухт. Голова «Облтеплокомуненерго» Віктор Геращенко зазначив, що викрадено і 6 загальнобудинкових лічильників тепла. Такі ж самі крадіжки сталися й у трьох будинках по місту, які обслуговує Чернігівська ТЕЦ. Тому у збереженні приладів обліку мають бути зацікавлені в першу чергу споживачі, а не тільки тепловики, кажуть представники компаній. ГРОШІ ДІТЛАХАМ Затверджено черговий список громадян, яким за міською Програмою буде надана одноразова матеріальна допомога при народженні дитини. Цього разу її отримають 100 сімей — по 5 тисяч гривень на першу дитину; 88 сімей — по 10 тисяч на другу дитину; 17 сімей — по 20 тисяч на третю дитину; дві сім’ї (при народженні двійні) — на загальну суму 60 000 грн. Нагадуємо, що батьки немовлят можуть подавати заяви на надання їм матеріальної допомоги протягом року. Такі зміни були прийняті депутатами на жовтневій сесії.

Головними гостями стали джазовий колектив «BissQuit» і спеціальна гостя Ольга Перепелиця. UA: ЧЕРНІГІВ не вперше приймає у своїй студії творчі колективи, а цього разу подію транслювали ще й у прямому ефірі на всі цифрові платформи каналу. Захід відвідало понад 60 людей, а для більшого охоплення UA: ЧЕРНІГІВ планує показати концерт в ефірі на Новорічні чи Різдвяні свята. Таким чином організатори події хочуть переконати містян, що джаз у Чернігові є і розвивається. Наступна музична зустріч відбудеться вже 10 листопада. У телестудії збирає своїх прихильників група «БУДУ», яка презентує свою нову платівку «ЧашКачая». Вхід вільний за умови попередньої реєстрації. СКУЧИЛИ ЗА ЧЕРГАМИ? 1 листопада біля абонентського відділу ПАТ «Чернігівобленерго» зібралося близько сотні людей літнього віку. Через таку кількість охочих потрапити на прийом працівникам було важко виконувати свою роботу. Адже бабусі й дідусі постійно сварилися в черзі між собою. З усієї кількості містян лише декілька прийшли переукласти договір про користування електричною енергією. Решта бажала особисто передати показання лічильників. Готуючись до такої навали пенсіонерів, працівники «Чернігівобленерго» підготували журнал та відповідні бланки, куди можна записувати дані. Однак більшість абонентів це проігнорувала і продовжувала стояти в черзі. Самі ж працівники «Чернігівобленерго» стверджують, що така халепа у них щомісяця з 1 по 4 число, адже саме в ці дні підприємство просить передавати показання. ЗАПУСТИЛИ СЕРВІС ІЗ СМС-ІНФОРМУВАННЯ АБОНЕНТІВ ПРО РОЗШУК ЗНИКЛИХ ДІТЕЙ З червня цього року він почав працювати в більшості регіонів України. І от із 31 жовтня останньою до сервісу підключили й Чернігівщину. За словами правоохоронців, лише цього року тут зникло 134 дитини. На щастя, всі вони були повернені батькам або опікунам. Причини зникнення неповнолітніх можуть бути різними. Тому правоохоронці наголошують: коли зникла дитина, не варто чекати три дні. Негайно треба звертатися до поліції. СУД ДОСІ РОЗГЛЯДАЄ СПРАВУ ПРО ГУРТОЖИТОК У Новозаводському суді заслухали свідків у справі зруйнованого будинку на вул. Попудренка, 16. Свідчення давали працівники комунального підприємства «Новозаводське». На це може знадобитися кілька судових засідань. Нагадаємо, що 12 грудня 2016 року обвалилася частина стіни житлового будинку. Тоді загинула 25-річна Анастасія Дерев’янко, одну людину було травмовано. З аварійного будинку відселили 196 мешканців. У службовій недбалості, через яку стався обвал, звинувачують В’ячеслава Ніколенка колишнього керівника комунального підприємства «Новозаводське», на балансі якого перебуває гуртожиток. ТРЬОХ АБОНЕНТІВ ВІДКЛЮЧИЛИ ВІД КАНАЛІЗАЦІЇ... Люди заборгували «Чернігівводоканалу» від двох до чотирьох із половиною тисяч гривень за холодну воду. Тобто не платили від півроку до трьох із половиною. Зазвичай за місяць-два боржника попереджають про можливе відключення. Якщо за цей час борг не гасять, абонента відключають. Відтак боржникові виписують акт. Якщо мешканці квартири вдома, їх повідомляють особисто. Коли ж ні — залишають акт у дверях. Загальна заборгованість містян «Чернігівводоканалу» — 15 мільйонів 300 тисяч гривень. ... А МІКРОРАЙОН «АСТРА» ДО НЕЇ ПРИЄДНАЮТЬ. На засіданні виконкому головний комунальник міста Ярослав Куц випросив на наступний рік додатково майже 5,5 мільйона гривень на проведення робіт. А от жителям Астри просити кошти ні у кого. Будують централізовану каналізацію за Програмою співфінансування 80/20, де 20% на роботи збирають жителі мікрорайону. Цьогоріч вони мають назбирати мільйон 38 тисяч гривень. За результатами тендеру вже обрано виконавця робіт. Будівництво триватиме два роки. ШУКАЮТЬ СЕРГІЯ РЕВЕНКА У Чернігові зник Сергій Ревенко, 1987 року народження, який 1 листопада вийшов із дому на ранкову пробіжку й до цього часу не повернувся. Родичі зниклого звертаються до любителів бігу: якщо хто робить пробіжки в районі Десни або Ялівщини, будь ласка, пильнуйте. Можливо, людина десь лежить непритомна. Якщо є змога у небайдужих жителів та цивільних формувань провести пошуки, то родичі були би дуже вдячні. Вихідними містяни організували групу пошуку зниклого чернігівця — на жаль, результату поки що немає. Підготував Олександр ШИЛО


ЧЕТВЕР UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 21.00, 3.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.40 Т/с «Елiза». 11.25, 11.50, 14.05, 16.45 Телепродаж. 12.00 Д/ц «Смачнi iсторiї». 13.10, 14.30 РадiоДень. 13.35 Д/ц «Гордiсть свiту». 15.15 Т/с «Галерея Вельвет». 16.55 Промiнь живий. 18.00 Iнформацiйна година. 19.00 #ВУКРАЇНI. 19.35 Д/с «Жива природа». 20.05, 1.25 Т/с «За службовим обов’язком». 21.25, 3.20 UA:Спорт. 21.45 Схеми. Корупцiя в деталях. 22.15 Д/ц «Елементи». 22.55 Сильна доля. 0.00 Телепродаж «Тюсо». 2.25 Складна розмова.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30, 0.45, 5.25 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 9.30 «Чотири весiлля». 10.45, 12.20 «Одруження наослiп». 12.45, 14.10 «Мiняю жiнку». 15.45 «Сiмейнi мелодрами». 17.10 Т/с «Величне столiття. Нова володарка». 19.20 «Секретнi матерiали». 20.35 «Чистоnews 2018». 20.45 Т/с «Двi матерi». 21.45 «Грошi 2018». 22.30 «Право на владу 2018». 0.50 Т/с «Життя i доля».

ІНТЕР 4.00, 18.00, 19.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 4.45 «Top Shop». 5.15, 20.00 «Подробицi». 6.00 «Мультфiльм». 6.15, 23.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.10, 12.25 Т/с «Пуаро Агати Крiстi 3». 13.50 «Правила виживання». 14.50, 15.45, 16.45 «Речдок». 21.00 Т/с «Я подарую тобi свiтанок». 22.00 Т/с «Катя». 23.50 Х/ф «Iди i дивись». 2.35 «Орел i Решка. Шопiнг».

СТБ 6.00 Все буде добре! 12+. 8.05, 19.00, 23.50 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя». 9.05 МастерШеф 12+. 13.00 Битва екстрасенсiв. Чоловiки проти жiнок 16+. 15.25 Все буде добре! 16+. 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Один за всiх 16+. 20.00, 22.45 Зваженi та щасливi 12+.

ICTV 4.30 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.35, 20.10 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 10.10 Секретний фронт. 11.10 Я зняв! 12.05, 13.20 Х/ф «Зоряний десант-3. Мародер». 12.45, 15.45 Факти. День. 14.50, 16.25 Т/с «Пес». 17.40 Т/с «Марк+Наталка». 18.45, 20.55 Факти. Вечiр. 21.15 Т/с «Пес-4». 22.20 Новi лiдери. 0.00 Х/ф «Нещасний випадок». 2.00 Т/с «Прокурори». 2.45 Т/с «Патруль. Самооборона».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00, 1.25 Зона ночi. 4.15 Абзац. 6.04, 7.19 Kids Time. 6.05 М/с «Том i Джеррi шоу». 7.20, 0.25 Київ вдень та вночi 16+. 8.20 Т/с «Любов напрокат». 9.20 Т/с «Вiдчайдушнi домогосподарки». 15.45, 21.00 Пацанки. Нове життя 16+. 17.00, 19.00 Хто зверху? 12+. 22.15 Х/ф «Хвиля».

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.00 Сьогоднi. 9.30 Зiрковий шлях. 10.30 Свекруха або невiстка. 11.20, 2.15 Реальна мiстика. 13.20, 15.30, 4.00 Агенти справедливостi 16+. 16.00 Iсторiя одного злочину 16+. 18.00 Т/с «Лiкар Ковальчук 2».

11

четвер, 8 листопада 2018 р.

ТV -ПРОГРАМА 15 листопада 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.00 Т/с «Акварелi». 23.20 Контролер. 0.00 Т/с «CSI: маямi». 1.45 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.45 Х/ф «Щасливий Ганс». 11.00 Т/с «Усi жiнки - вiдьми». 12.00 Мольфар. 13.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 14.00, 21.00 Зiрконавти. 15.00, 3.40 Вiталька. 17.00, 2.50 Панянка-селянка. 18.00, 0.00 Чотири весiлля. 22.00 ЛавЛавCar 3. 23.00 Сiмейка У. 1.00 Т/с «Домашнiй арешт». 1.50 Теорiя зради. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.45 Х/ф «Добре сидимо!». 7.05 Х/ф «Веселi Жабокричi». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.05 Х/ф «Товариш генерал». 10.45, 12.50 «Речовий доказ». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 3.00 «Свiдок». 14.45, 19.30 Т/с «Коломбо». 16.50 Т/с «Спецзагiн «Кобра 11». 17.50 «Легенди карного розшуку». 21.30 Т/с «Закон i порядок». 23.45 Т/с «Кримiналiст». 2.05 «Реальнi злочинцi».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Мiа та я - 2». 8.15 М/с «Каспер». 9.00 Т/с «Пригоди Геркулеса». 10.50 Т/с «Дорогий доктор». 14.15 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.15, 21.00 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 16.15, 22.00 «Орел i Решка. Морський сезон». 17.15 Т/с «Доктор Хаус». 23.00 «Орел i Решка. Навколосвiтня подорож». 1.00 «Орел i Решка. Шопiнг». 2.00 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00, 8.55, 1.05 Т/с «Пляжний коп-4». 9.35, 18.15 «Спецкор». 10.15, 18.50 «ДжеДАI». 10.55, 17.15 «Загублений свiт». 12.55, 5.35 «Облом.UA.». 15.50 Х/ф «Телефонна будка». 19.25, 20.30 Т/с «Ментiвськi вiйни. Харкiв». 21.40 Т/с «Кiстки-2». 23.25 Т/с «Кiстки». 2.00 Т/с «Опер за викликом». 3.45 15 тур ЧУ з футболу «Зоря» -«Карпати».

МЕГА 6.00 Бандитський Київ. 7.40, 13.55 Правда життя. 8.45 Дикий Iндокитай. 9.45, 17.50 Пригоди Остiна Стiвенса. 10.45 Код доступу. 11.55 Леонiд Биков. Зустрiчна смуга. 12.50, 19.40 Речовий доказ. 14.55, 23.45 Великi танковi битви. 15.55, 21.45 Рiчковi монстри. 16.45, 22.45 Цiкаво.com. 18.45, 20.50 Їжа богiв. 0.40 Скептик. 1.30 Мiстична Україна.

TV 1000 5.10, 17.15 Х/ф «Маска». 7.10 Х/ф «Олександр». 10.25 Х/ф «Бетмен: Початок». 13.05 Х/ф «Щоденник пам’ятi». 15.25 Х/ф «Френк». 19.10 Х/ф «Мiй хлопчик». 21.10 Х/ф «Superперцi». 23.20 Х/ф «Молодiсть». 1.40 Х/ф «Дуже небезпечна штучка». 3.20 Х/ф «Агент Джоннi Iнглiш».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.40 Новини. 9.00 Дешевий відпочинок. 9.30 Смаки культур. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.40, 19.20 Тема дня. 14.10 Українська читанка. 14.20 РадіоДень «Модуль знань». 15.00 Неповторна природа. 15.30 Таємниці підводного світу. 16.00 Орегонський путівник. 17.10 Складна розмова. 17.35 Wise Cow. 100 років кіно. 18.00 Т.с. «За службовим обов’язком», 4 сезон. 19.45 Сироти дикої природи. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.

П’ЯТНИЦЯ UА:ПЕРШИЙ 6.00 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.00, 8.00, 9.00, 9.25, 13.00, 15.00, 21.00, 3.00 Новини. 6.35, 7.05, 8.05, 9.05 Доброго ранку, Країно! 9.40 Т/с «Елiза». 11.25, 11.50, 14.05, 16.45 Телепродаж. 12.00 Д/ц «Смачнi iсторiї». 12.25 Д/ц «Смаки культур». 13.10, 14.30 РадiоДень. 13.35, 23.25 Д/ц «Гордiсть свiту». 15.15 Т/с «Галерея Вельвет». 16.55 Енеїда. 18.00 Iнформацiйна година. 19.00 Перший на селi. 19.35 Д/с «Жива природа». 19.50, 1.25 Т/с «За службовим обов’язком». 21.25, 3.20 UA:Спорт. 22.00 Перша шпальта. 22.30 Букоголiки. 23.05 Лайфхак українською. 0.00 Телепродаж «Тюсо». 2.25 Роздягалка.

КАНАЛ 1+1 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 «Снiданок з 1+1». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 16.45, 19.30 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 9.30 «Чотири весiлля». 10.45, 12.20 «Одруження наослiп». 12.55, 14.20 «Мiняю жiнку». 15.45 «Сiмейнi мелодрами». 17.10 Т/с «Величне столiття. Нова володарка». 19.20 «Секретнi матерiали». 20.15 «Лiга смiху 2018». 22.20 «Iгри приколiв 2018». 23.20 «Розсмiши комiка». 1.15 «Вечiрнiй Київ». 5.10 «Чистоnews 2018».

ІНТЕР 4.00, 18.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 4.45 «Top Shop». 5.15 «Подробицi». 6.00 «Мультфiльм». 6.15, 23.00 «Слiдство вели... з Леонiдом Каневським». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.40 Новини. 7.10, 8.10, 9.20 «Ранок з Iнтером». 10.10 Т/с «Пуаро Агати Крiстi 3». 11.10, 12.25 Т/с «Пуаро Агати Крiстi 4». 13.50 «Правила виживання». 14.50, 15.45, 16.45, 3.00 «Речдок». 20.00 «Подробицi тижня». 22.00 Т/с «Катя». 0.50 Х/ф «Iгри дорослих дiвчат».

СТБ 5.15 Х/ф «Покровськi ворота». 8.05 Т/с «Кандiс Ренуар». 17.30, 22.00 Вiкна-Новини. 18.00 Один за всiх 16+. 19.00 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя». 20.00 Цiєї митi рiк потому 12+. 22.45 Ультиматум 16+.

ICTV 4.00 Скарб нацiї. 4.10 Еврика! 4.20 Служба розшуку дiтей. 4.25 Студiя Вашингтон. 4.30 Факти. 4.50 Т/с «Вiддiл 44». 5.35, 10.10 Громадянська оборона. 6.30 Ранок у великому мiстi. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.20 Надзвичайнi новини. 11.10 Я зняв! 12.10, 13.20 Х/ф «Нещасний випадок». 12.45, 15.45 Факти. День. 14.55, 16.25 Т/с «Пес». 17.40, 0.20 Т/с «Марк+Наталка». 18.45, 21.05 Факти. Вечiр. 20.20 Антизомбi. 21.30 Дизель-шоу 12+. 3.50 Т/с «Патруль. Самооборона».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00 Зона ночi. 3.35 Абзац. 5.25, 6.40 Kids Time. 5.30 М/с «Том i Джеррi шоу». 6.45, 0.50 Київ вдень та вночi 16+. 7.40 Ревiзор. 10.40 Страстi за ревiзором. 12.45, 21.40 Пацанки. Нове життя 16+. 16.15, 19.00 Топ-модель 16+. 22.55 Екси 16+. 1.50 Х/ф «I гримнув шторм».

ТРК «УКРАЇНА» 6.30, 7.10, 8.15 Ранок з Україною. 7.00, 8.00, 9.00, 15.00, 19.00, 23.50, 3.00 Сьогоднi. 9.30, 5.20 Зiрковий шлях. 10.30 Свекруха або невiстка. 11.20, 3.40 Реальна мiстика. 13.25, 15.30 Т/с «Утiкачка». 18.00 Т/с «Лiкар Ковальчук 2». 19.50 Ток-шоу «Говорить Україна». 21.35 Футбол. Лiга Нацiй УЄФА. Словаччина - Україна. 0.05 Слiдами.

16 листопада

0.45, 2.10 Т/с «CSI: маямi». 1.40 Телемагазин.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 9.30 Х/ф «Король повiтря: Повернення». 11.00 Т/с «Усi жiнки - вiдьми». 12.00 Мольфар. 13.00, 20.00 Одного разу пiд Полтавою. 14.00 Зiрконавти. 15.00, 3.35 Вiталька. 16.15 М/ф «Норм та Незламнi». 18.00 Чотири весiлля. 21.00 М/ф «Як приборкати дракона - 2». 23.00 ЛавЛавCar 3. 0.00 Х/ф «Найдовший тиждень». 1.45 17+. 2.45 Панянка-селянка. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.15 Х/ф «Викрадений поїзд». 6.40 Х/ф «Захар Беркут». 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Х/ф «Це було в розвiдцi». 10.45, 12.50, 3.30 «Речовий доказ». 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 3.00 «Свiдок». 14.45, 19.30 Т/с «Коломбо». 16.55 Т/с «Спецзагiн «Кобра 11». 17.55 «Легенди карного розшуку». 21.30 Т/с «Закон i порядок». 23.45 Т/с «Кримiналiст». 2.05 «Реальнi злочинцi». 3.55 «Правда життя. Професiї». 4.50 «Top Shop».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Мiа та я - 2». 8.15 М/с «Каспер». 9.00 М/ф «Барбi в ролi принцеси острова». 10.50 Т/с «Дорогий доктор». 14.15 «Орел i Решка. Навколо свiту». 15.15, 21.00 «Орел i Решка. Перезавантаження. Америка». 16.15, 22.00 «Орел i Решка. Морський сезон». 17.15 Т/с «Доктор Хаус». 23.00 «Орел i Решка. Навколосвiтня подорож». 1.10 «Вечiрнiй квартал». 2.50 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00, 8.55 Т/с «Пляжний коп-4». 9.35, 18.15 «Спецкор». 10.15, 18.50 «ДжеДАI». 10.55, 17.20 «Загублений свiт». 12.55 Вiдеобiмба. 15.45 Х/ф «Бета-тест». 19.25 Х/ф «Найманець». 21.15 Х/ф «Спека». 23.10 «Бойове шоу талантiв UFC: Визнанi Зiрки проти зухвалих новачкiв». 1.40 Т/с «Опер за викликом». 2.40 «Облом.UA.». 4.10 «Цiлком таємно».

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 7.40, 13.55 Правда життя. 8.45, 15.55, 21.45 Рiчковi монстри. 9.45, 17.50 Пригоди Остiна Стiвенса. 10.45 Код доступу. 11.55 1377 спалених заживо. 12.50, 19.40 Речовий доказ. 14.55, 23.45 Великi танковi битви. 16.45, 22.45 Цiкаво.com. 18.45, 20.50 Їжа богiв. 0.30 Пiдроблена iсторiя.

TV 1000 5.10, 14.30 Х/ф «Ерiн Брокович - гарна i рiшуча». 7.50 Х/ф «Superперцi». 10.15 Х/ф «Мiй хлопчик». 12.25 Х/ф «Дуже небезпечна штучка». 17.10 Х/ф «Агент Джоннi Iнглiш». 19.10 Х/ф «Ромео i Джульєтта». 21.25 Х/ф «Вiдчайдушний». 23.30 Х/ф «Колонiя Дiгнiдад». 1.30 Х/ф «Такса». 3.00 Х/ф «Велика риба».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00, 7.35, 8.05, 8.35 Ранок. 7.30, 8.00, 8.30, 13.30, 17.00, 19.00, 20.40 Новини. 9.00 Дешевий відпочинок. 9.30 Смаки культур. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.40, 19.20 Тема дня. 14.10 Українська читанка. 14.20 РадіоДень «Модуль знань». 15.00 Неповторна природа. 15.30 Таємниці підводного світу. 16.00 Орегонський путівник. 17.10 Схеми. Корупція в деталях. 17.35 Wise Cow. 100 років літератури. 18.00 Т.с. «За службовим обов’язком», 4 сезон. 19.45 Виборчий округ. 20.15 Акулячий маг. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.


12

четвер, 8 листопада 2018 р.

СУБОТА UА:ПЕРШИЙ 6.00, 9.30 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 Доброго ранку, Країно! 7.00, 8.00, 9.00, 21.00, 1.10, 3.00 Новини. 10.00 Лайфхак українською. 10.10 Д/ц «Це цiкаво». 11.05, 11.20, 11.55, 14.50, 16.35, 16.40 Телепродаж. 11.25 Хто в домi хазяїн? 12.00 Сильна доля. 13.00 Х/ф «Пророк Єремiя - викривач царiв». 15.00 Пообiдi шоу. 16.10 Спiльно. 17.00 Т/с «Галерея Вельвет». 20.00, 5.05 Розсекречена iсторiя. 21.25 Промiнь живий. 22.30 Д/ц «Неповторна природа». 23.00, 3.30 Свiтло. 0.00 Телепродаж «Тюсо». 1.35 Д/ц «Орегонський путiвник». 2.05 Д/ц «Смачнi iсторiї». 2.30 Д/ц «Смаки культур». 4.20 Вiйна i мир.

КАНАЛ 1+1 6.00, 19.30 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 7.00 «Грошi 2018». 8.00 «Снiданок. Вихiдний». 10.00, 10.35 «Їмо за 100». 11.15, 23.20 «Свiтське життя 2018». 12.20 Т/с «Мiж нами, дiвчатами». 16.25, 21.15 «Вечiрнiй квартал 2018». 18.30 «Розсмiши комiка 2018». 20.15 «Українськi сенсацiї». 0.25 «Лiга смiху 2018». 4.40 «Вечiрнiй Київ».

ІНТЕР 5.05 «Top Shop». 5.35 Д/п «Ельдар Рязанов. Жiночi iсторiї». 6.20 «Мультфiльм». 6.45 «Чекай на мене. Україна». 8.40 «Слово Предстоятеля». 8.45 Х/ф «Гусарська балада». 10.45 Х/ф «Дiвчина без адреси». 12.30 Х/ф «Дайте книгу скарг». 14.10 Х/ф «Бережись автомобiля». 16.10 Х/ф «Обмiняйтесь обручками». 18.00 Х/ф «Мiй коханий привiд». 20.00, 2.10 «Подробицi». 20.30 «Крутiше всiх. Краще». 22.30 Концерт «Срiбний бал Олександра Малiнiна». 0.15 Х/ф «Гувернантка». 2.40 Д/п «Iрина Муравйова. Не вчiть мене жити!». 3.20 Ток-шоу «Стосується кожного».

СТБ 5.50 Т/с «Коли ми вдома». 6.50 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя». 7.50 Караоке на Майданi. 8.50 Все буде смачно! 9.50 Битва екстрасенсiв 16+. 11.00 Х/ф «Операцiя «И» та iншi пригоди Шурика». 13.00 Х/ф «Джентльмени удачi». 14.50 «Дiамантова рука». 16.55 Хата на тата 12+. 19.00 Х-Фактор. 22.55 Цiєї митi рiк потому 12+. 1.00 Ультиматум 16+.

ICTV 5.10 Скарб нацiї. 5.20 Еврика! 5.30 Факти. 5.50 Бiльше нiж правда. 7.30 Я зняв! 9.25 Дизель-шоу 12+. 10.45, 11.45 Особливостi нацiональної роботи-4. 12.45 Факти. День. 13.00, 1.35 Скетч-шоу «На трьох» 16+. 15.20 Т/с «Пес». 18.45 Факти. Вечiр. 19.10 Т/с «Пес-4». 20.15 Х/ф «Росомаха». 22.50 Х/ф «Люди Iкс: Днi минулого майбутнього».

НОВИЙ КАНАЛ 3.30 Служба розшуку дiтей. 3.35, 2.00 Зона ночi. 5.59, 7.55 Kids Time. 6.00 М/с «Хай живе король Джулiан». 8.00, 12.00 Заробiтчани. 13.50 Варьяти 12+. 15.50 Хто зверху? 12+. 17.50 М/ф «У пошуках Жар-птицi». 19.10 М/ф «Викрадена принцеса». 21.00 Х/ф «Валерiан i мiсто тисячi планет». 23.50 Х/ф «Моя дiвчина-монстр».

17 листопада ТРК «УКРАЇНА» 7.00, 15.00, 19.00 Сьогоднi. 7.15, 5.30 Зiрковий шлях. 7.45, 15.20 Т/с «Акварелi». 17.00, 20.00 Т/с «Дитина на мiльйон». 22.00 Т/с «Дружина з того свiту». 2.00 Телемагазин. 2.30 Т/с «CSI: маямi». 3.50 Реальна мiстика.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 11.15 М/ф «Жаб’яче королiвство: Таємниця кришталевої жаби». 13.00 Х/ф «Спiвоче деревце». 14.15 Чотири весiлля. 16.15 Танька i Володька. 17.15 М/ф «Воруши ластами 2. Утеча з раю». 19.00 Зiрконавти. 21.00 Одного разу пiд Полтавою. 22.00 Сiмейка У. 23.00 ЛавЛавCar 3. 2.00 Панянка-селянка. 2.50 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.50 Х/ф «Тiнi зникають опiвднi». 11.45 Т/с «Коломбо». 19.00, 2.10 «Свiдок». 19.30 Х/ф «Здрастуй i прощавай». 21.30 Х/ф «Корсиканець». 23.20 Х/ф «Кодове iм’я: Чистильник». 1.05 «Таємницi кримiнального свiту». 2.40 «Випадковий свiдок». 2.45 «Речовий доказ». 3.15 «Правда життя. Професiї». 4.15 «Легенди бандитської Одеси».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Каспер». 8.30 «Дай Лапу». 9.00 Т/с «Пригоди Геркулеса». 11.50 «Ух ти show». 12.50 М/ф «Барбi в ролi принцеси острова». 14.30, 21.00 «Орел i Решка. Навколо свiту». 18.10 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло 2». 0.00 Х/ф «Дорiан Грей». 2.10 «Бiйцiвський клуб». 2.50 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.05, 2.00 «102. Полiцiя». 9.00 «Загублений свiт». 14.00 Х/ф «Телефонна будка». 15.25 Х/ф «Голодний кролик атакує». 17.30 Х/ф «Збройний барон». 19.55 Х/ф «Пекло». 22.00 Х/ф «Вбити Бiлла». 0.05 Х/ф «Спека». 2.55 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитський Київ. 6.50, 5.10 Мiстична Україна. 7.40, 23.00 Їжа богiв. 8.40, 18.00 У пошуках iстини. 10.20 Великi танковi битви. 12.05, 21.00 Таємницi Хреста. 14.05 Дикий Iндокитай. 16.05 Рiчковi монстри. 0.00 Нашi.

TV 1000 5.10, 15.10 Х/ф «Загадкова iсторiя Бенджамiна Баттона». 8.20 Х/ф «Вiдчайдушний». 10.25 Х/ф «Ромео i Джульєтта». 12.45 Х/ф «Велика риба». 18.20 Х/ф «Монстри на канiкулах». 20.10 Х/ф «13-й район». 22.00 Х/ф «Щоденник Брiджит Джонс». 23.55 Х/ф «Кохання по-дорослому». 2.15 Х/ф «Олександр».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00 М.с. «Принцеса Сіссі». 8.00 Ранок. 9.30, 14.10 Енеїда. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.30 Wise Cow. Жіночі імена в мистецтві. 13.40, 19.15 Тема дня. 15.10 РадіоДень «Книжкова лавка». 16.05 Виборчий округ. 16.35 Вистава «Сватання на Гончарівці». 18.05 Сильна доля. 19.00 Новини. 19.45 Двоколісні хроніки. 20.00 Фольк music. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.

ТV -ПРОГРАМА НЕДІЛЯ

18 листопада

UА:ПЕРШИЙ

ТРК «УКРАЇНА»

6.00 М/с «Ведмедi-сусiди». 6.30, 7.10, 8.10, 9.10 Доброго ранку, Країно! 7.00, 8.00, 9.00, 21.00, 1.10, 3.00 Новини. 9.40 Х/ф «Пророк Єремiя - викривач царiв». 11.20, 11.50, 13.25, 14.55, 16.35 Телепродаж. 11.25 Д/ц «Свiт дикої природи». 12.00 Енеїда. 13.00 Лайфхак українською. 13.50 #ВУКРАЇНI. 14.20 Перший на селi. 15.00 Фольк-music. 16.10 Шахтарська змiна. 17.00 Т/с «Галерея Вельвет». 20.00 Д/ц «Iгри iмператорiв» 16+. 21.25 Розважальна програма з Майклом Щуром. 21.55 Д/ц «Неповторна природа». 23.00 Д/ц «Незвичайнi культури». 0.00 Телепродаж «Тюсо». 1.35 Д/ц «Орегонський путiвник». 2.05 Д/ц «Смачнi iсторiї». 2.30 Д/ц «Смаки культур». 3.30 Свiтло. 4.20 Вiйна i мир. 5.05 Розсекречена iсторiя.

6.30 Сьогоднi. 7.30 Зiрковий шлях. 8.45 Т/с «Дитина на мiльйон». 12.50 Т/с «Дружина з того свiту». 17.00, 21.00 Т/с «Повернення до себе». 19.00 Сьогоднi. Пiдсумки з Олегом Панютою. 20.00 Головна тема. 23.00 Х/ф «Павутинка бабиного лiта». 0.50, 2.20 Iсторiя одного злочину 16+. 1.50 Телемагазин.

КАНАЛ 1+1 6.00 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 7.00, 1.40 «Українськi сенсацiї». 8.00 «Снiданок. Вихiдний». 9.00 «Лото-Забава». 9.45 М/ф «Маша i ведмiдь». 10.00, 11.00 «Свiт навиворiт - 10: Бразилiя». 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 «Свiт навиворiт - 2: Iндiя». 16.00 Х/ф «Ейс Вентура: Коли природа кличе». 17.50 Х/ф «Кохання у великому мiстi - 3». 19.30, 4.50 «ТСН-Тиждень». 21.00 «Танцi з зiрками». 23.40 «Королева ночi. Концерт Олi Полякової». 4.40 Мультфiльм.

ІНТЕР 4.05 М/ф «Казка про царя Салтана». 4.55 «Top Shop». 5.25, 20.00 «Подробицi». 6.00 «Мультфiльм». 6.25 Х/ф «Поживемо - побачимо». 8.00 «Удачний проект». 9.00 «Готуємо разом». 10.00 «Орел i решка. Морський сезон 2». 11.00 «Орел i решка. Перезавантаження. 3 сезон». 12.00 «Орел i решка. Перезавантаження». 14.00 «Крутiше всiх. Краще». 16.00 Х/ф «Мiй коханий привiд». 18.00, 20.30 Т/с «Терор любов’ю». 22.30 Х/ф «Наречена на замовлення». 0.30 «Речдок».

СТБ 5.45 Т/с «Коли ми вдома». 6.45 Т/с «Коли ми вдома. Нова iсторiя». 8.45 Все буде смачно! 10.50 Караоке на Майданi. 11.50 МастерШеф 12+. 17.55 Слiдство ведуть екстрасенси 16+. 19.00 Битва екстрасенсiв 16+. 21.00 Один за всiх 16+. 22.15 Х-Фактор.

ТЕТ 6.00 ТЕТ Мультиранок. 11.45 М/ф «Банда Тигрокачка». 13.00 Чотири весiлля. 16.00 Танька i Володька. 17.00 М/ф «Як приборкати дракона - 2». 19.00 Зiрконавти. 21.00 Одного разу пiд Полтавою. 22.00 Сiмейка У. 23.00 ЛавЛавCar 3. 1.00 Х/ф «Найдовший тиждень». 2.30 Вiталька. 5.50 Кориснi пiдказки.

НТН 5.05 «Top Shop». 6.05 Х/ф «Дама з папугою». 7.55 Т/с «Темнi лабiринти минулого». 11.50 Х/ф «Летюча миша». 14.30 Х/ф «Як три мушкетери». 17.10 Х/ф «Корсиканець». 19.00 Х/ф «Солдат Iван Бровкiн». 20.50 Х/ф «Iван Бровкiн на цiлинi». 22.45 Х/ф «Нiндзя - 2». 0.35 Х/ф «Кодове iм’я: Чистильник».

K1 6.30 «TOP SHOP». 7.40 М/с «Каспер». 8.10 «Ух ти show». 9.00 Т/с «Пригоди Геркулеса». 12.30, 18.10 Т/с «Мисливцi за релiквiями». 14.30, 21.00 «Орел i Решка. Навколо свiту». 22.00 «Орел i Решка. Рай та пекло 2». 0.00 «Вечiрнiй квартал». 2.00 «Нiчне життя».

2+2 6.00 Мультфiльми. 8.00 «102. Полiцiя». 8.55 «Загублений свiт». 11.55 «Шаленi перегони». 12.55 Х/ф «Голодний кролик атакує». 14.55 Х/ф «Бета-тест». 16.30 Х/ф «Найманець». 18.15 Х/ф «Я, робот». 20.20 Х/ф «Вбити Бiлла 2». 23.00 «ПРОФУТБОЛ». 0.00 «Бойове шоу талантiв UFC: Визнанi Зiрки проти зухвалих новачкiв». 2.30 «Облом.UA.».

МЕГА 6.00 Бандитська Одеса. 6.50 Мiстична Україна. 7.40, 23.00 Їжа богiв. 8.40, 18.00 У пошуках iстини. 10.20 Великi танковi битви. 12.05, 21.00 Таємницi Хреста. 14.05 Дикий Iндокитай. 15.05 Дикi острови. 16.05 Рiчковi монстри. 0.00 Вiйна всерединi нас. 5.15 Смарт-шоу.

ICTV

TV 1000

4.15 Скарб нацiї. 4.25 Еврика! 4.30 Факти. 4.55 Iнсайдер. 6.50 Т/с «Вiддiл 44». 10.40, 13.00 Х/ф «Люди Iкс: Перший клас». 12.45 Факти. День. 13.25 Х/ф «Росомаха». 16.00 Х/ф «Люди Iкс: Днi минулого майбутнього». 18.45 Факти тижня. 100 хвилин. 20.35 Х/ф «Люди Iкс: Апокалипсис». 23.45 Х/ф «Логан: Росомаха». 2.15 Скетч-шоу «На трьох» 16+.

5.10, 16.30 Х/ф «Бетмен: Початок». 7.50 Х/ф «Планета 51». 9.40 Х/ф «13-й район». 11.25 Х/ф «Монстри на канiкулах». 13.15 Х/ф «Олександр». 19.10 Х/ф «Присяжна». 21.25 Х/ф «Брiджит Джонс: Межi розумного». 23.30 Х/ф «Лицар кубкiв». 1.40 Х/ф «Френк». 3.15 Х/ф «Superперцi».

НОВИЙ КАНАЛ 3.00 Зона ночi. 5.55 Стендап-шоу. 6.54, 9.09 Kids Time. 6.55 М/с «Том i Джеррi шоу». 9.10 М/ф «Тарзан 2». 10.30 Х/ф «Джордж з джунглiв». 12.20 М/ф «У пошуках Жар-птицi». 14.00 М/ф «Викрадена принцеса». 15.40 Х/ф «Валерiан i мiсто тисячi планет». 18.30 Х/ф «Джон Картер». 21.00 Х/ф «Сходження Юпiтер». 23.30 Х/ф «Атлантида». 1.25 Х/ф «Хвиля».

UA: ЧЕРНІГІВ 7.00 М.с. «Принцеса Сіссі». 8.00 Додолики. 8.30 Ранок. 9.30 Енеїда. 10.00 Перерва в мовленні до 13.30. 13.30 Wise Cow. Жіночі імена в мистецтві. 13.40 Тема дня. 14.10, 19.00 Розсекречена історія. 15.10 Букоголіки. 15.35 Відкривай Україну. 16.05 Чудова гра. 16.30 Хто в домі хазяїн. 17.00 Фольк music. 18.00 Двоколісні хроніки. 18.30 Своя земля. 20.00 Земні катаклізми. 21.00 Перерва в мовленні до 7.00.


Деснянська правда

М

инулого тижня в ОКДЮСШ баскетбольний клуб «Чернігів» у рамках Першої ліги чемпіонату України з баскетболу серед чоловіків приймав «Рух Молоді-Спортліцей» із Білої Церкви. У міжсезоння «Чернігів» помітно омолодив склад – у заявці команди з’явилося одразу 6 гравців 2000 року народження й молодших. При цьому нинішнього сезону як баскетболіст не заявлений граючий тренер – 41-річний Ігор Саченко. Досвідчений атакуючий захисник заліковує травму, і невідомо, чи з’явиться він на паркеті цього сезону як гравець. Не міг допомогти команді на майданчику і граючий головний тренер Олександр Хоменко. Він отримав розтягнення ахіллового сухожилля в перших матчах сіверян проти «Коростеня». Вочевидь, не гратиме за «Чернігів» у сезоні 2018/2019 минулорічний лідер Олексій Рушаков, який, хоч і є у заявці, швидше за все, продовжить кар’єру в київських аматорських лігах. Натомість склад поповнив досвідчений розігруючий, відомий на національному рівні за виступами за «Золотий Вік» (Кропивницький), а на обласному – за «НДУ-Ніжин», Олександр Цвєтков.

далося враження, що наші гравці, які вже далеко не перший день грають разом... не розуміють один одного. – Відверто кажучи, у нас завжди на тренуваннях не повний склад. Одного дня, умовно, приходять одні сім гравців, іншого – інші сім. Усі разом ми збираємося тільки на матчі. Це видно... Причина – немає мотивації в команді: гонорарів, бонусів за перемогу... Люди не зв’язані (контрактом. – Авт.): у вільний від роботи час приходять, тренуються, хочуть грати. Я теж їх розумію... Але повноцінно на тренування, щоби відпрацювати й захист, і напад, ми не збираємося. Це наша головна проблема, – підтвердить після матчу це спостереження головний тренер Олександр Хоменко. У підсумку до великої перерви «Чернігів» програвав 27:40, і, здавалося, витягнути цей матч виявиться вже складно. У паузі настрій у команд був різний. Якщо гравці «Руху» навіть не пішли з майданчика та спокійно розминалися, то Олександр Хоменко повів своїх підопічних у роздягальню, певно, на серйозну розмову. Друга половина гри почалася вдало для сіверян – Артур Квач забив два триочкові поспіль. Однак розрив продовжував триматися в районі 10 очок. До того ж тривали проблеми першої половини – часом здавалося, що наші гравці просто «вимикаються» з боротьби.

ДИВА?..

БАСКЕТБОЛ

Тим несподіванішим стало «перетворення» «Чернігова», яке за 3 хвилини 15 секунд до кінця третьої чверті почав Цвєтков: Олександр потрапив триочковим із лівого кута, скоротивши розрив до семи очок. Незабаром граючий президент чернігівців Станіслав Терлецький забив іще один триочковий, а в захисті сіверяни «увімкнули» активний пресинг, просто не давши гравцям «Руху» кинути за відведені на атаку 24 секунди. За 26 секунд до перерви Анатолій Осипенко кидком з-під щита нарешті вивів чернігівців уперед, щоправда, ще до сирени Чорний зі штрафного встановив остаточний рахунок третьої чверті – 51:51. А на початку заключної чверті «Чернігів» знову захопив лідерство й за 8 хвилин 27 секунд до кінця гри був попереду – 56:51. Здавалося, що тепер сіверяни свого вже не проґавлять... Але за 3 хвилини 55 секунд до кінця чверті Роман Макарчук триочковим з кута повертає лідерство своїй команді – 58:60 на користь гостей.

«ЧЕРНІГОВУ»

не допомогли рідні стіни – Ставку ми робимо на гравців 1999-2000 років народження: Денис Заворотний, Дмитро Шапко, Богдан Нагорний (він був лідером команди за середньою результативністю після двох турів, але наразі – на лікарняному. – Авт.). Хлопці, які молодші, ходять на тренування – молодці. Вони у складі, але грати їм іще зарано. Хоча якщо буде можливість – підключимо, – розповів Олександр Хоменко. А ось турнірне становище «Руху» та «Чернігова» перед очним протистоянням було однаковим – дві поразки й нуль перемог. Тому в першій очній битві мало вирішитися, хто отримає перші переможні очки, а хто продовжить задовольнятися поразками.

ЩО З НАШОЮ КОМАНДОЮ?.. Незважаючи на омолодження складу, з перших хвилин на паркет вийшли досвідчені гравці (середній вік стартової п’ятірки чернігівців – 28,2 року). Здавалося, фаворитами у грі будуть саме вони – господарі паркету, які вже мають досвід гри у Першій лізі. Але все одразу пішло якось не так... Після трьох хвилин гри наші баскетболісти поступалися 3:7. І хоча чернігівці намагалися наздогнати суперника, навіть здавалося – вони ось-ось вийдуть уперед, цього не траплялося. Сіверянам не вистачало концентрації та холоднокровності: часто вони промахувалися з, на перший погляд, виграшних ситуацій. Яскраво проілюстрував настрій команди епізод на останніх хвилинах першої чверті: після втрати м’яча «Черніговом» та організованого «Рухом» швидкого відриву тільки Олександр Цвєтков побіг відпрацьовувати і захисті. І, до його честі, зміг перешкодити суперникові закинути «легкі» два очки. Проте – 14:22 не на користь «Чернігова» до першої перерви. На початку другої чверті, за рахунок, не в останню чергу, вдалих дій Артура Квача, чернігівці зуміли скоротити відставання до чотирьох очок, але два легкі двоочкові у виконанні Володимира Чорного та Юрія-Себастьяна Власюка знову повернули гру під контроль гостей. Не йшла гра у Володимира Чехуна. Він двічі виходив на лінію штрафних, але не зміг завоювати жодного очка. До того ж часто скла-

13

четвер, 8 листопада 2018 р.

*** Про кінцівки напружених баскетбольних матчів можна писати книги. Але, на жаль, кількість газетних шпальт обмежена. Скажемо тільки, що останні 4 хвилини зустрічі вийшли дуже «гарячими». «Чернігів» поступався – 8 очок, але Чехун та Олег Овчаренко знову повернули команду у гру. За 30,3 секунди відставання становило лише два очки. На кидок вивели Станіслава Терлецького, проте граючий президент промазав. Чернігівці навіть за 0,1 секунди до фінальної сирени намагалися кинути триочковий. Не вийшло. Поразка 65:68. – Хлопці сьогодні горіли бажанням показати результат: ми – молода команда, переважно сформована з юнаків 15-16 років. Мені здається, мої гравці сьогодні трохи більше хотіли перемогти. Хоча чернігівська команда старалася, але сьогодні фортуна була на нашому боці. Ми зіграли більш дисципліновано в нападі і надійно – в захисті. Це й дало результат, – скаже після матчу головний тренер «Руху Молоді-Спортліцею» Володимир Телегін. – Другий тур поспіль починаємо погано. Мабуть, команда ще морально не готова до цього рівня. Можливо, не вистачило товариських ігор із сильними суперниками в міжсезоння. Боротися ми починаємо тільки у другій половині матчу. Потрібно щось робити з першою половиною. Начебто і склад хороший ... Відпрацьовуватимемо на тренуваннях вольову складову. Проблема тільки в нас. Цю гру ми програли самі собі, – підбив підсумки матчу наставник «Чернігова» Олександр Хоменко. На жаль, і у другому матчі цих команд перемога також лишилася за «Рухом» – 63:65 на користь гостей. Після чотирьох матчів і двох домашніх турів «Чернігів», разом із «Полтавою», замикає турнірну таблицю групи 4. Що ж, коли не щастить удома, можливо, удача повернеться до сіверян обличчям у гостях?.. Сергій КАРАСЬ

НЕПЕРЕДБАЧУВАНИЙ І НЕЗБАГНЕННИЙ

Космічні імпульси Петра БОЙКА

Якщо в Ріо-де-Жанейро є карнавал, то у нас, у Прилуках, є виставки Петра Бойка. Петро Борисович – художник-авангардист, котрого важко загнуздати якимись правилами чи нормами. Він непередбачуваний як у діалозі (ніхто не знає, якою може бути відповідь на, здавалось би, просте запитання), так і у своїх роботах (Петро Бойко творить інтуїтивно, ніби кидає нам тему для роздумів, які можуть абсолютно не збігтися з його). Можливо, саме стихія авангарду і дає художникові можливість проявити свою індивідуальність. У жовтні читальна зала Прилуцької міської центральної бібліотеки ім. Л. Забашти знову загорілася веселковим сяйвом робіт Петра Борисовича. «Космічні імпульси» (саме так називається виставка) передають зашифровані кольорами незбагненні думки, фантазії, примарні сни, нервові поштовхи автора, які художник, мабуть, і справді отримав із космосу. У роботі «Густинські мелодії» присутні не тільки величні цер-

кви Густинського монастиря, а й таємничі вітряки, що колись були на шляху через гать до Боршни, і джерельна вода Удаю. «Три грації» – це не просте розуміння жіночої краси чоловіком-українцем, коли пишні округлі форми, абсолютна відкритість і пікантність жіночого єства затьмарюють подальшу думку глядача. Виявляється, то нічне життя міста, коли присутність жінки утаємничує кожні зачинені двері будинку. Навіть сюжет роботи «Коко Шанель» навіяний авторові образом не витонченої парижанки, а сильної української жінки, яка може ходити на високих підборах і плакати від романтичної історії, а разом із цим – легко орудувати лопатою, прибираючи сніг на вулиці. У роботах Петра Бойка кожен може бачити своє: розбиті глечики з часів Трипілля, грифи старовинних бандур, елементи українського гопака, суворі погляди чи то привидів, чи то пращурів… Але «українське» присутнє в усьому, бо його автор відчуває оголеним нервом. Ще то-

ді, коли ми всі були радянськими, Петро Борисович уже був українцем. У 1987 році на його подвір’ї майорів жовто-блакитний прапор. Нині Петро Бойко – член НСХУ, його ім’я занесено до книги «Золотий фонд нації». Сучасність робіт прилуцького художника в тому, що вони дарують непідробні емоції. Хтось назве їх шокуючими, навіть неестетичними, але все одно – такими, які запам’ятовуються. Його вважають диваком, бо може ходити вулицею босоніж або в молодіжній бандані на голові (до речі, в молодості наш герой був хіпі чи навіть стилягою), а ще – телефонувати друзям серед ночі, аби сповістити, що наближається свято. Петро Бойко – аскет по життю. У своєму D-форматі він сприймає життя інакше: не як крик будильника вранці, не як шурхіт банкнот, а як дзюрчання струмка талої води у своєму саду, запах прохолоди у власному домі, народження нової шаленої ідеї. А ще Петро Бойко – джентльмен ХІХ століття, який цілує жінкам руки при зустрічі. У його очах і досі грають бісики й горять вогники підліткової цікавості. Він радіє з того, що молодь розумніша за батьків і адекватно сприймає критику, комфортно почувається в атмосфері конкуренції. Прилучанам пощастило, адже ми можемо насолоджуватися мистецтвом авангарду, яке поруч. Варто лише завітати до бібліотеки – й «Космічні імпульси» відірвуть вас від реальності і змусять мислити, фантазувати, мріяти, а можливо, й жити з більшим позитивом. Ніна ГОРБАНЬ, головний бібліотекар Прилуцької міської центральної бібліотеки імені Л. Забашти

ФУТБОЛ

«ДЕСНА» попрощалася з кубком, але відібрала очки у лідера

О

станнього дня жовтня в Чернігові відбувся матч 1/8 фіналу Кубка України, в якому чернігівська «Десна» приймала одного з лідерів українського футболу останніх років – луганську «Зорю». На 37-й хвилині 4063 вболівальники, які зібралися на стадіоні імені Гагаріна, стали свідками голу у виконанні Дениса Безбородька. Отримавши перевагу, «Десна» діяла досить упевнено і, здавалося, повинна була довести справу до перемоги. Тим несподіванішою виявилася атака «Зорі» на 84-й хвилині, яка закінчилася голом Богдана Лєднєва. 1:1 в основний час. На початку першого овертайму «Десна» проґавила дві непогані можливості для взяття воріт. Утім, свої шанси були й у «Зорі»… Проте голів у додаткові півгодини глядачі так і не побачили. А в серії пенальті не пощастило півзахисникові «Десни» Єгору Картушову, який потра-

пив у воротаря. 4:5 по пенальті – чернігівці прощаються з Кубком України. А ось у чемпіонаті «Десна» в гостях зуміла відібрати очки у одного з лідерів – «Олександрії». На гол Андрія Запорожана, забитий на 53-й хвилині з пенальті, сіверяни відповіли м’ячем у виконанні Андрія Гітченка. 1:1. У Вищій лізі жіночого чемпіонату України з футболу «Єдність-ШВСМ» (Плиски) на своєму полі розійшлася миром із «Ятранню-Берестівець» (Уманський район) – 0:0. У групі 2 чоловічого чемпіонату України з футболу серед аматорів у «дербі Чернігівщини» в Бахмачі місцевий «Агродім» зіграв унічию з «Авангардом» (Корюківка) – 2:2. У жіночій волейбольній Суперлізі чернігівський «Університет-ШВСМ» по-різному провів дві гостьові зустрічі проти тернопільської «Галичанки-ТНЕУ-ГАДЗ». У першому матчі сіверянки поступилися суперницям 1:3 (25:22, 23:25, 24:26, 13:25), а у другому вирвали перемогу 3:2 (25:20, 20: 25, 12:25, 25:22, 15:10). Сергій КАРАСЬ


14

четвер, 8 листопада 2018 р.

Деснянська правда

ЩОЙНО ВИДАНО

«Пребудь, Людино, вічно на землі!» У чернігівському ПВК «Десна» побачила світ чудова книжка віршів чернігівського поета Миколи БУДЛЯНСЬКОГО «Смак пізнього яблука». Майський цвіт обтрусила зоря перестигла. Місяць в літо рішуче наліг на весло. Опівнічну дорогу лоша перебігло – І ураз підросло. Ці рядки з проникливого вірша Миколи Будлянського «Межа» легко запам’яталися й відтоді часто спадають на думку. Ось так ємко, буквально кількома рядками, сказано про вічне та скороминуще, незриме і прекрасне… Мовлено високоемоційно та лагідно людиною, яка сприймає світ щирим серцем і великою душею. Микола Будлянський – публіцист і краєзнавець. А ще він – чудовий поет із ласки Божої. Тож нині лине до читачів нова книжка Миколи Будлянського «Смак пізнього яблука», вистояна пережитими роками, як добре вино. З вашої любові, мамо, Ластівки гнізда ліплять Під нашою стріхою І виводять малих пташенят. У першому розділі «Занавішені вікна» постає українське село, з його неймовірно мальовничими краєвидами й такою трагічною, болісною долею. Лунають голоси незабутніх односельців, совісних, добрих, наскільки взагалі добрими можуть бути люди, таких собі сільських філософів, залюблених у життя, готових будь-якої миті допомогти одне одному в біді. Пам’ять дитини повоєнних літ вбирає всі перипетії народного життя. Та поет дивовижно закарбовує у слові, як у бурштині, й жахливо-тривожні та радісно-піднесе-

ні події з давно минулого, те, що мимоволі приходить, як-то кажуть, на генетичному рівні… Звідси – вражаючі вірші з циклу «Дати. Щоденник історії». Філософський, таємничий і водночас напрочуд реалістичний, життєвий – цикл «Тіні»: У шибку бивсь маленький хрущик – Йому ніхто не відчиняв. Скрипіла хвіртка, тужно, плачно, А в хвіртці привидом стояв Отой, кого давно не бачив…

У погляді прибульця, який колись малим утік із дому, а тепер завмер, немов привид «із вітру й сірого дощу», немає злоби, давно розтав образи лід. А життя роками болить, і душі – так незатишно! А хвіртка скрипить, немов аж захлинається, переходячи на крик… Розділ «Обереги» присвячений матері та рідному селу. Скільки тут любові й ніжності, що буквально ясніють, проміняться поміж рядків! Матуся з усіма болями, радощами, печалями, великою працелюбністю, терплячістю та жертовністю заради своїх діточок вражає не просто побожністю, а справжньою святістю. Вона – земна мадонна, на яку завжди потрібно молитися. Саме такою – простою і небуденною, вічною – постає неня у тривірші «До матері вертаюсь у думках», у хвилюючій поезії «Оберіг». Справді, допоки жива батьківська хата, доти є у роду оберіг. Мамин сад уже взявся сивиною і в землю вріс... Та очима матусі край городу тепло світить сонях. І ти щоразу відчуваєш її незриму присутність у всьому. Ти пізнаєш світ, пізнаєш, урешті, хто ти є у цьому світі. А за тобою мамина орбіта пробиває слід

ПРЕКРАСНЕ – ПОРУЧ

Тюльпани

Т

юльпани – мої улюблені квіти. Ранньої весни крізь землю пробиваються їхні гострі листочки, а коли теплішає, тюльпани випускають свої бутони. Спочатку вони зелені. Потім поступово квітка набирає кольору й одного дня нарешті показує своє чудове «обличчя», ніби усміхаючись сонцю. Всередині пуп’янка ховається щастя. Коли бутон розкривається, воно розходиться по всьому світу. Пелюстки у тюльпанів дуже гарні, різноманітної форми. Батьківщина цих прекрасних квітів – Персія. А назва пов’язана з османсько-перським словом «тюльбенд». Це тканина, яку використовували для головних уборів – тюрбанів. Форма квітки і справді нагадує майстерно пов’язане на голові полотно. У володіннях турецького султана щовесни розкривається не менше п’ятисот тисяч квітів. Був час, коли в Голландії не росли тюльпани. Їх завезли туди з Туреччини. У Голландії перші тюльпани з’явилися в 1570 році. Існує переказ, що колись за одну цибулину цієї квітки покупець віддав цілу пивницю вартістю 30 тисяч флоринів. У ті часи тюльпани цінувалися вище, ніж дорогоцінні метали й коштовне каміння. Одна цибулина коштувала 2 тисячі доларів. У середині XVII століття почалася справжня тюльпаноманія, коли ціни на цибулини злетіли до небес. Тюльпани почали використовувати замість грошей. За одну цибулину рідкісного сорту віддавали по кілька возів пшениці, сіна або декількох биків. У центрі Амстердама донині зберігся будинок, куплений колись за три цибулини тюльпанів. А в Нідерландах, у маленькому містечку Ліссе, розташований парк Кекенгоф, на території якого зібрано понад 7 мільйонів квітів. Це королівський парк із безліччю галявин, укритий справжніми килимами з тюльпанів найрізноманітніших відтінків та сортів. Іще тут є три чудові оранжереї з бузком, золотими нарцисами, трояндами. Щорічно на території парку висаджується 7 мільйонів цибулин квітів, серед яких приблизно 4,5 мільйона тюльпанів. Нідерланди – найбільший експортер тюльпанів у світі. Щорічно продається 9 мільярдів рослин із Голландії. Це перевищує збут золота, дорівнює доходу найбільших монополій. В Україні тюльпани з’явилися завдяки Петру І в 1792 році. Справжня ж селекційна робота почалася лише наприкінці ХІХ століття. Величезна роль у цьому належить директорові імператорського Санкт-Петербурзького ботанічного саду Едуарду Регелю (1815-1892). Зі своїх поїздок він привіз до Петербурга багато видів цих квітів і описав їх у книзі «Флора саду». Завдяки Едуардові Людвіговичу середньоазіатські тюльпани потрапили до Голландії, Англії, Франції, Німеччини, Америки, де звернули на себе увагу селекціонерів. Спочатку ці квіти розводили при королівських дворах. Тюльпани стали символом багатства і значимості. Нині у світі існує близько 2500 сортів цих квітів. До речі, тюльпан Фостера має найрозкішніші квітки серед усіх сортів – до 18 см. За ринком сезонного збуту тюльпан належить до весняних ефемероїдів. Зростання цих квітів триває 80-100 днів, із початку квітня до кінця червня. Яскравість барв, витонченість форм зробили тюльпан од-

крізь бездоріжжя. Орбіта долі… На її путі – і цей сивий сад, який тебе жодного разу не зрадив. Не зрадь і ти його! («Пізнання»). Навіть на останній межі, за мить до вічності, «одній у світі вклонися матері своїй», – закликає поет («Весна – у літо…»). Розділ «Смак пізнього яблука» складається з поем та віршованих новел. У них – глибокі роздуми про життя людей нашого часу, їхні болі й радощі. Тривожне відлуння війни, щемка пам’ять дитинства, віра в любов, доброту, людське взаєморозуміння та вболівання за долю рідного краю – такий світ думок і почуттів автора. «Яма», «Глибока стежка», «Помста», «Пропаща жінка» – довершені твори. Як і поетична новела «Пізнє яблуко»: важко доживала віку згорьована бабуся, аж доки раптом не з’явився на її обійсті дідусь-п’яничка з сусіднього села, попросився у прийми. Впустила… І сталося диво: нікому не потрібний дід згадав, що має майстровиті руки – полагодив дах та паркан. Так зійшлися дві самотності і… розцвіли – хай пізнім квітом, уперше у своєму житті. Баба Настя, якої буквально сахалися люди, тепер радо віталася з односельцями, а вони – з нею. Старенька подобрішала, і світло її очей зігріло знівечену дідову душу… У завершальному розділі «Над прірвою часу» – присвяти й пісні. Вже відійшли у засвіти чудові колеги-журналісти Миколи Георгійовича – Любов Довбенко, Петро Пулінець, Володимир Нємченко, Володимир Ятченко, Олег Терещенко, Василь Струтинський, та у цих зворушливих рядках вони ніби звертаються до нас із вічності. Тут і вірші, присвячені знаним хліборобам Павлові Наливайку та Петрові Киценку, а також – відомому підприємцеві, кандидату сільськогосподарських наук Володимирові Хоменку. Щирі, проникливі пісні про Чернігів, рідне село, кохання. Отже, маємо хорошу книжку, затишну, сповнену світлого смутку і щирої радості. Сергій ДЗЮБА, президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України

ним із найпопулярніших серед весняних квітів. Для озеленення садів, парків тюльпани – просто унікальні. Сфера їх використання дуже широка. Тюльпани висаджують у квітниках і бордюрах, під деревами, на вулицях. Ці квіти можна залишати на одному місці на 2-3 роки. Настала осінь, і час висаджувати цибулини тюльпанів. Це роблять з кінця вересня й до листопада. Для укорінення цибулини потрібно 1520 днів. Бажано, щоб це відбулося до перших заморозків. До речі, пелюстки тюльпанів використовувалися як продукт харчування під час Другої світової війни. А на День Перемоги, 9 травня, цими квітами вшановують пам’ять загиблих воїнів, які захищали Батьківщину в ті буремні роки. Потрібно висаджувати тюльпани біля курганів Слави, будинків культури, в центрі міста, біля адміністративних будівель, на шкільних подвір’ях. Ми садимо квіти восени, щоб милуватися красою навесні. Нехай усі міста й містечка стануть квітучими. Створімо рай на землі! Крім нас самих цього ніхто не зробить. На честь тюльпанів улаштовуються щорічні свята. Квітковий фест перетворив Волинську землю на міні-Голландію. Усі сорти привезли з Нідерландів. Квіти вирощують чотири роки. Не Херсонщині зацвів гектар тюльпанів. Створили міні-Голландію й на Буковині, де щовесни вражає красою тюльпанова долина. Більше 20 тисяч цих квітів висаджено в Ужгороді, 2 мільйони – в Кіровоградському (нині – Кропивницькому) дендрологічному парку. Буяє тюльпанами Співоче поле в Києві. 116 тисяч висаджено в Чернігові. Тюльпан – вічний символ весни, чудовий подарунок до жіночого свята. А ще ця квітка є символом Овна. Цей знак зодіаку відомий своєю впевненістю, ентузіазмом, прагненням до сміливих вчинків. Усі ці риси знаходять відображення в тюльпані – квітці любові та пристрасті. Є легенда про турецького принца Фархада, який так палко кохав дівчину на ім’я Ширін, що не зміг жити, коли та відповіла йому відмовою. Принц, охоплений горем та відчаєм, стрибнув із урвища вниз і розбився на смерть. А з краплин крові виросли яскраво-червоні тюльпани, що символізують сильне й безкорисливе кохання. Кажуть, тюльпани здатні привабити до людини популярність, славу, багатство. Ось тільки останнє приходить лише вкупі зі справжньою любов’ю. Інакше – ні. Жовтий колір – символ дружби й Сонця. Сприяє радості, сплеску позитивних емоцій та активності. Білий означає чистоту і смиренність. Сад із білими квітами схожий на справжній земний рай. Тому коли чоловік дарує букет білих тюльпанів, він хоче сказати цим, як йому спокійно та добре з вами, як глибоко він вам довіряє. Рожеві й помаранчеві квіти – символ досконалого щастя. Це універсальний колір для того, хто хоче побажати всього найкращого, душевного тепла і взаєморозуміння. Одне слово, якого би кольору не був тюльпан, ця квітка по праву вважається однією з найкращих на землі. Коли дивишся на тюльпани, на обличчі щоразу розквітає усмішка. І це – окреме щастя, яке наповнює енергією й позитивом на цілий рік. Людям потрібні краса, добро та радість. Не треба їхати за кордон і шукати дива. Воно зовсім поруч. А для того, щоби люди мали змогу милуватися цією красою щовесни, потрібно докласти трохи зусиль, уваги, натхнення і праці. Тюльпани – це символ життя, любові й безсмертя. Галина ЗОГА, смт Ріпки

Темпові перегони та боротьба моторів

П

ерше місце в чемпіонаті України в «Баха Шарукань» (з квадро- й мотоспорту) посів новгород-сіверський мотогонщик Євген Бурико. Він був єдиним учасником бахи з нашої області. Фінал чемпіонату України тривав на Харківщині. За першість змагалися понад 30 спортсменів. Загалом гонщики проїхали за три дні 500 кілометрів, деякі дистанції долали пішки. Це була третя, фінальна, частина змагань. Перша відбулася в березні біля Чернігова. У ній Євген Бурико також брав участь і так само був єдиним спортсменом від Чернігівщини.

ОГОЛОШЕННЯ Інформація управління комунального майна Чернігівської обласної ради про намір передати нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду 1. Назви об’єктів: 1) частина нежитлового приміщення загальною площею 8,0 кв. м, розташована в підвалі двоповерхової будівлі навчального корпусу № 1 за адресою: Чернігівська обл, м. Ніжин, вул. Небесної сотні, 18, що не має окремого входу, для здійснення торгівлі товарами продовольчої групи (в асортиментному переліку відсутні товари підакцизної групи). Балансоутримувач будівлі: Ніжинський медичний коледж Чернігівської обласної ради. 2) нежитлові приміщення загальною площею 395,1 кв. м, корисною площею 278,4 кв. м, розташовані на першому поверсі двоповерхової будівлі за адресою: м. Чернігів, вул. О. Молодчого, 2, що не мають окремого входу, для проведення занять із сучасного танцю з дітьми шкільного віку. Балансоутримувач будівлі: комунальний вищий навчальний заклад «Чернігівський музичний коледж ім. Л. М. Ревуцького». 3) одне місце в коридорі одноповерхової будівлі диспансеру за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 3, для розміщення фінансового терміналу з самообслуговування. Балансоутримувач будівлі: комунальний лікувально-профілактичний заклад «Чернігівська психоневрологічна лікарня». 2. Розмір орендної плати буде визначений відповідно до Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області у новій редакції, затвердженої рішенням Чернігівської обласної ради від 17.05.2017 № 34-9/VII, зі змінами. 3. Термін, на який майно передається в оренду: до 5 років, якщо менший термін не запропоновано заявником. 4. Умови, яким повинні відповідати пропозиції заявників, що викладаються у заяві на передачу в оренду майна: - зобов’язання щодо використання об’єкта оренди за цільовим призначенням та його належного утримання; - погодження з умовами типового договору оренди; - погодження з базовою орендною платою; - погодження забезпечення зобов’язання зі сплати орендної плати у вигляді завдатку в розмірі не меншому, ніж орендна плата за місяць, виходячи з розрахунку орендної плати за базовий місяць; - компенсація витрат орендодавця на публікацію інформації про намір передачі майна в оренду та витрат, пов’язаних з проведенням незалежної оцінки об’єкта оренди. 5. Заяви про оренду майна приймаються по 22 листопада 2018 року включно в управлінні комунального майна Чернігівської обласної ради за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 43, кім. 309, 310. 6. Ознайомитися з умовами Типового договору оренди майна комунальної власності області, Положенням про порядок передачі майна в оренду, з переліком документів, які подаються фізичними та юридичними особами разом із заявою, можна на офіційному веб-сайті управління комунального майна Чернігівської обласної ради: ukm.chor.gov.ua, а з об’єктами оренди – за місцем їх розташування в робочі дні за попередньою домовленістю: Ніжинський медичний коледж – тел. (04631) 2-36-72, КВНЗ «Чернігівський музичний коледж ім. Л. М. Ревуцького – тел. 77-75-73, КЛПЗ «Чернігівська психоневрологічна лікарня» – тел. 665-407. Заступник начальника управління С. С. СВИРИДОВ


Деснянська правда

ОГОЛОШЕННЯ

РЕКЛАМА

Тел./факс 975-354

Чернігівська область отримала від «Укрнафти» майже 30 мільйонів гривень ренти з початку року За вересень 2018 року ПАТ «Укрнафта» сплатило до державного та місцевих бюджетів різних рівнів 721,0 млн грн рентної плати за користування надрами за зобов’язаннями. З них 36,0 млн грн надійшли до місцевих бюджетів різних рівнів відповідно до закріпленого в законодавстві механізму розподілу рентної плати за видобуток нафти, газу та конденсату. Від початку року рентна плата компанії до бюджетів усіх рівнів склала 5,7 млрд грн, з яких 285,2 млн грн надійшли до місцевих скарбниць. ТОП 3 областей, громади яких отримують найбільші надходження з ренти «Укрнафти», залишилась незмінною: Сумська, Івано-Франківська та Полтавська. 5% рентних платежів, які надійшли до бюджетів областей, районів та місцевих громад, млн грн За вересень, 2018

За дев’ять місяців, 2018

Сумська обл.

14,8

122,3

Івано-Франківська обл.

8,5

63,9

Полтавська обл.

5,8

43,2

Чернігівська обл.

3,5

27,9

Львівська обл.

2,9

22,7

Харківська обл.

0,6

4,4

Дніпропетровська обл.

0,05

0,7

Чернівецька обл.

0,02

0,2

Всього

36,0

285,2

Комунальне підприємство «Діловий центр» Чернігівської обласної ради має намір передати в оренду нерухоме майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області 1. Місцезнаходження об’єктів оренди в будівлях господарського відання КП «Діловий центр» у м. Чернігові: Адреса, № кімнат, поверх

Площа, кв. м корис- зана гальна

пр-т Миру, 49-А 802 (літ. «VIII—1-216»), 8 поверх

19,0

29,9

пр-т Миру, 51 б/н (літ. «I-1-1в»), 1 поверх

2,3

2,3

Пропозиція щодо напряму цільового використання ______________________________ ______________ Всі види цільового використання майна, які не заборонені чинним законодавством та не створюють шкідливих умов праці іншим користувачам. Всі види цільового використання майна, які не заборонені чинним законодавством та не створюють шкідливих умов праці іншим користувачам, розміщення торгівельного автомата.

2. Початковий розмір орендної плати для кожного виду діяльності орендарів розраховується згідно з Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіаль-

Нагадуємо, що принцип розподілу рентної плати за видобуток нафти та газу передбачає перерахування 95% рентних платежів до загального фонду державного бюджету, а 5% – до місцевих бюджетів. При цьому 2% доходів від ренти спрямовуються в районні бюджети, а 3% – до бюджетів міст обласного значення та бюджетів об’єднаних територіальних громад за місцем видобутку природних ресурсів. Таким чином, механізм розподілу ренти дає можливість громадам отримати частину доходів від видобутку нафти та газу. За останніми оцінками, у 2018 році «Укрнафта» сплатить близько 6,4 млрд грн ренти, а отже, до бюджетів областей, районів та громад надійде близько 320 млн грн доходів від рентних платежів. них громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції, затвердженою рішенням обласної ради від 17 травня 2017 року зі змінами (телефон для довідок 674-904). 3. Термін, на який укладається договір оренди, визначається за домовленістю сторін та обумовлюється в договорі оренди. 4. Заяви про оренду вищезазначеного комунального майна приймаються до 22 листопада 2018 р. (включно) в КП «Діловий центр» Чернігівської обласної ради за адресою: м. Чернігів, пр-т Миру, 49-А, 9 поверх, офіс 905-906. 5. Умови, яким повинні відповідати пропозиції заявників, що викладаються в заяві на оренду майна, а саме: зобов’язання щодо використання об’єкта оренди за цільовим призначенням; погодження з умовами типового договору оренди; погодження з базовою орендною платою; погодження забезпечення зобов’язання зі сплати орендної плати у вигляді завдатку в розмірі не меншому, ніж орендна плата за два місяці, виходячи з розрахунку орендної плати за базовий місяць оренди. 6. Ознайомитися з об’єктом оренди можна в робочі дні за місцем його розташування, попередньо домовившись за тел. 674-904. З об’явою щодо передачі в оренду нерухомого майна можна ознайомитися на сайті комунального підприємства «Діловий центр» Чернігівської обласної ради: www.dilcentr.cn.ua. 7. Ознайомитися з умовами Типового договору оренди майна комунальної власності області, Положенням про порядок передачі майна в оренду, а також із переліком документів, які подаються фізичними та юридичними особами разом із заявою, можна на офіційному веб-сайті Управління комунального майна Чернігівської обласної ради: www. ukm.chor.gov.ua.

На території Козелецької селищної ОТГ Козелецького району, Куликівської селищної ОТГ Куликівського району, Михайло-Коцюбинської селищної ОТГ Чернігівського району, Новобасанської сільської ОТГ Бобровицького району, Срібнянської селищної ОТГ Срібнянського району та Батуринської міської ОТГ Бахмацького району Чернігівської області 15-16 листопада 2018 року Київською обласною філією Центру ДЗК будуть здійснюватися геодезичні роботи зі встановлення меж земельних ділянок державної власності в рамках проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення. Власників (землекористувачів) суміжних земельних ділянок запрошуємо взяти участь.

ЗДАЄТЬСЯ КІМНАТА ДЛЯ ДІВЧАТ АБО СІМЕЙНОЇ ПАРИ в будинку по вулиці Рокоссовського поблизу Чернігівського технологічного університету. Комунальні послуги включені в ціну. Телефонувати після 15.00 за номерами: (050) 312-17-36; (063) 561-94-54.

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ЧЕРНІГОВА ТА ОБЛАСТІ!

бланк ф. П-1

Продовжується передплата періодичних друкованих видань на 2019 рік

На

61651

газету журнал

(індекс видання)

15 листопада поточного року об 11 годині відбудеться

«Деснянська правда»

«ДЕНЬ ПЕРЕДПЛАТНИКА»

(найменування видання)

Запрошуємо всіх бажаючих завітати на Поштову площу за адресою: вул. Кирпоноса, 40 і передплатити улюблені видання, взяти участь у розіграші призів від редакцій, поспілкуватися з їх представниками.

Чекаємо на зустріч з вами! Чернігівська дирекція ПАТ «Укрпошта» 678-570, 678-621

2

1

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Куди (поштовий індекс)

(адреса)

Кому (прізвище, ініціали)

Конт. тел.___________________

ДОСТАВНА КАРТКА-ДОРУЧЕННЯ

Акція

газету журнал

передплату»

Укрпошта проводить нову акцію для своїх клієнтів – «Я люблю передплату», яка проходить у рамках передплатної кампанії на 2019 рік. Для участі в акції необхідно: завітати до будь-якого відділення поштового зв’язку; оформити передплату на улюблені періодичні видання за «Каталогом видань України «Преса поштою» на 2019 рік (I півріччя)» та каталогом місцевих періодичних видань у термін до 15 грудня 2018 р.(у відділенні або за допомогою сервісу онлайн-передплата на сайті ПАТ «Укрпошта»); заповнити анкету учасника акції. Більш детально з умовами акції можна ознайомитися на сайті ПАТ «Укрпошта» в розділі «Акції»: http://ukrposhta.ua/peredplata.html Кожен учасник акції отримає можливість виграти подарунок для приємного читання – плед, настільну лампу, термочашку, гамак. Передплачуйте улюблені видання та вигравайте подарунки для приємного читання!

Кількість комплектів

на 2019 рік по місяцях 1

E-mail: ____________

«Я

15

четвер, 8 листопада 2018 р.

61651

(індекс видання) «Деснянська правда» (найменування видання) 1 передплати грн. коп Кількість переадресугрн. коп комплектів вання на 2019 рік по місяцях 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Вартість

поштовий індекс код вулиці

місто _______________ село _______________ область ____________ район ______________ вулиця _____________

буд. корп. кв. Прізвище, ініціали E-mail: __________ Конт.тел._______________________

Старість нас удома не застане – ми в дорозі... Працівники територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Городнянської РДА намагаються знають, що активне життя на пенсії – запорука здоров’я та щасливого довголіття. Чимало городнянських пенсіонерів, завітавши до відділення денного перебування терцентру, знайшли собі заняття до душі. Бо в ньому існує декілька напрямків організації активного відпочинку й дозвілля. Це – оздоровча фізкультура, ходьба зі скандинавськими палицями, гуртки з рукоділля, відвідування театрів, музеїв, екскурсійні поїздки історичними місцями тощо. Хотілося би зупинитися на організації екскурсій для людей пенсійного віку та осіб із особливими потребами. Протягом декількох років відвідувачі під супроводом працівників територіального центру об’їхали майже всю Чернігівщину, побували в Києві, а в деяких місцях – і по декілька разів. Кожна подорож – це маленька пригода у дружньому колі з гарним настроєм. Усі знаходять те, що їм ближче до душі: хтось фотографує на згадку, хтось більше цікавиться історією місцевості, а хтось просто відпочиває від повсякденності. Саме в цьому сезоні городнянці встигли побувати в Корюківці, дізнатися історію району в місцевому музеї, прогулятися вулицями райцентру. Найбільше запам’яталося з подорожі відвідування сучасної бази відпочинку в селі Бречі. Поїздка до Києва з відвідуванням цікавих місць вразила всіх своєю красою та величчю. Києво-Печерська лавра залишила незабутнє враження для кожного. У відносно молодому парку «Україна в мініатюрі» всі змогли помилуватися різноманітними спорудами визначних місць країни, зробленими в масштабі 1:33. Не проминули і Співоче поле, на якому композиції із хризантем, створені майстрами своєї справи, викликали подив та захоплення. Л. ПЕТЛАЙ

ЗАПРОШУЄМО НА СЛУЖБУ В ПОЛІЦІЮ З 6 листопада розпочато конкурс із відбору кандидатів, які вперше приймаються на службу в поліцію до ГУНП в Чернігівській області, на 12 посад дільничних офіцерів поліції. Запрошуємо на службу до Коропського, Корюківського, Козелецького, Носівського, Ічнянського, Срібнянського і Талалаївського відділень поліції та Менського і Прилуцького відділів поліції. Особи, які виявили бажання взяти участь у конкурсі, проходитимуть реєстрацію онлайн на сайті: https://nabir.np.gov.ua/ Прийом документів у паперовому вигляді здійснюватиметься з 6 по 20 листопада 2018 року за адресою м. Чернігів, вул. Шевченка, 116-а на базі Чернігівського районного відділення поліції Чернігівського відділу поліції ГУНП. Режим роботи сектору організації відбору та проведення атестування поліцейських з прийому документів і надання інформації – щодня з 9.00 до 17.00, окрім вихідних та святкових днів. Телефони для довідок: (050) 464-70-20, (073) 003-73-23, (067) 469-11-28, 3-12-59, 3-81-23. Сектор комунікації поліції Чернігівської області

ІНФОРМАЦІЯ Управління комунального майна Чернігівської обласної ради про оголошення конкурсу з відбору суб’єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежних оцінок об’єктів оренди Назви об’єктів оцінки: 1) частина нежитлового приміщення загальною площею 8,0 кв. м, розташована в підвалі двоповерхової будівлі навчального корпусу № 1 за адресою: Чернігівська обл, м. Ніжин, вул. Небесної сотні, 18, що не має окремого входу. Балансоутримувач будівлі: Ніжинський медичний коледж Чернігівської обласної ради. 2) нежитлові приміщення загальною площею 395,1 кв. м, корисною площею 278,4 кв. м, розташовані на першому поверсі двоповерхової будівлі за адресою: м. Чернігів, вул. О. Молодчого, 2, що не мають окремого входу. Балансоутримувач будівлі: комунальний вищий навчальний заклад «Чернігівський музичний коледж ім. Л. М. Ревуцького». 3) нежитлові приміщення загальною площею 69,9 кв. м, що розташовані в одноповерховій будівлі за адресою: м. Чернігів, вул. Пирогова, 16 та мають окремий вхід. Балансоутримувач будівлі: КЛПЗ «Чернігівська обласна дитяча лікарня». Мета проведення оцінки: визначення відновної вартості об’єкта для цілей оренди. Конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності буде здійснюватися відповідно до Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності, затвердженого рішенням Чернігівської обласної ради від 17.05.2017 № 35-9/VII (далі – Положення). Претенденти подають замовнику конкурсну документацію в запечатаному конверті з описом підтвердних документів, що містяться в конверті. До підтвердних документів поданих на конкурс з відбору суб’єктів оціночної діяльності належать: - заява на участь у конкурсі за встановленою формою (додаток 2 до Положення); - копія установчого документа претендента; - копії кваліфікаційних документів оцінювачів, яких буде залучено до проведення оцінки й підписання звіту про оцінку майна; - копія сертифіката суб’єкта оціночної діяльності, виданого претенденту Фондом державного майна України; - інформація про претендента (документ, який містить відомості про претендента щодо його досвіду роботи, кваліфікації та особистого досвіду роботи оцінювачів, які працюють у його штатному складі й додатково залучаються ним до проведення робіт з незалежної оцінки майна, в тому числі подібного майна, тощо). Конкурсна пропозиція претендентів подається в запечатаному конверті і має містити пропозицію щодо ціни виконання робіт, калькуляцію витрат, пов’язаних з виконанням робіт, а також строк виконання робіт, який не повинен перевищувати 10 календарних днів. Конкурс відбудеться 23 листопада 2018 року о 10 год. в управлінні комунального майна Чернігівської обласної ради за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 43, кім. 315. Документи приймаються по 19 листопада 2018 р. (включно) за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 43, к. 316, тел. для довідок 7743-62. Заступник начальника управління С. С. Свиридов Втрачений військовий квиток серія НО № 5327932, виданий на ім’я Голубенка Сергія Анатолійовича, вважати недійсним. Втрачений військовий квиток, виданий на ім’я Пєтухов Сергій Анатолійович, вважати недійсним. Колектив комунального некомерційного підприємства «Дитяча поліклініка № 1» Чернігівської міської ради висловлює глибокі співчуття головному лікарю Людмилі Володимирівні Овсієнко з приводу тяжкої втрати – смерті матері Надії Нікіфорівни ГОЛОВАТОЇ


16

Деснянська правда

четвер, 8 листопада 2018 р.

В

С

СЕ

Каждый день с 15.00 до 01.00 ул. Коцюбинского, 49А т. (0462) 97-18-79, (063) 87-118-70

А В Т О Ш К О Л А

«ЗА РУЛЁМ» Наши преимущества:

Хороший выбор для отдыха с друзьями, просмотра спортивных трансляций, проведения вечеринок, дней рождения и корпоративных мероприятий Только на Кубе и нигде больше ночь делает тебя свободным... Che!

БАНКЕТЫ ЖИВАЯ МАНГАЛ-МЕНЮ 2 ЗАЛА: ВЫЕЗДНАЯ ЮБИЛЕИ МУЗЫКА, ДОМАШНЯЯ, 60, 25 чел. ЦЕРЕМОНИЯ КОРПОРАТИВЫ ТАМАДА ЕВРОПЕЙСКАЯ КУХНЯ

СВАДЬБЫ

Поэтапная оплата Практические занятия по вождению на современно оборудованных автомобилях в удобное для вас время Компьютерная подготовка (тестирование) для сдачи экзамена в ТСЦ Ц Высококвалифицированные преподаватели ли ли Индивидуальный подход

от 300 грн/чел.

Проспект Победы, 62, каб. 217 (полиграфическо-издательский комплекс «Десна»)

Тел.: (093) 794-44-89, (093) 430-04-85

АЙБОЛИТ ветеринарная клиника

абота стоматолога – это возможность помогать людям и возвращать им здоровье, творить красоту, создавать голливудскую улыбку «American Smile», – говорит Артем Олишкевич – врач-имплантолог, владелец Черниговской стоматологической клиники «ЭСТО», у которой – прекрасная репутация, уважение, популярность и множество положительных отзывов клиентов. Ко всему клиника оснащена новейшим итальянским оборудованием.

г. Чернигов, пр. Победы, 49

Пн-Вс 9.00 - 20.00 Работаем без выходных

Качество стоматологических услуг в клинике – норма. К примеру, виниры, коронки, протезы здесь заказывают в лучших лабораториях Чернигова и Киева. Также рекомендуют своим клиентам выбирать экологические инертные материалы – тот же циркон. Для пломб часто используют керамические вкладки, изготовленные в лаборатории на высокоточном оборудовании путем прессования. А зубные коронки на основе оксида циркония – это самый современный метод протезирования зубов, очень эстетичный и долговечный. Что касается имплантации, то вам предложат даже импланты швейцарской фирмы Straumann, которая признана лучшей в мире благодаря своему высокому качеству и надежности.

Тел. (0462) 93-34-91 Моб. (093) 14-76-938, (068) 14-76-938

за

ТОВ «СОБЕК 2000» УСІ ВИДИ БУХГАЛТЕРСЬКИХ ПОСЛУГ УПРАВЛІНСЬКИЙ БІЗНЕС-ОБЛІК

м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62, оф. 417 тел. (096) 150-32-29 uavoronina@ukr.net Редактор Людмила ПАРХОМЕНКО Засновник і видавець: ТОВ «Чернігівська Деснянська правда»

головний редактор – 975-558; заступник редактора – 975-206; відділ реклами та маркетингу – 975-354.

Импланты швейцарской фирмы Straumann признаны лучшими в мире благодаря своему высокому качеству и надежности

ВАРТІСТЬ ПОСЛУГ ПУЛЬТОВОЇ ОХОРОНИ: ТЕХНІЧНА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ від 300 грн/міс.

Охорона офісу, складу, виробництва, магазину та інше (залежить від площі) з виїздом Групи Швидкого Реагування

від 200 грн/міс.

Охорона квартири в багатоповерховому будинку, котеджу (житлового будинку)

від 300 грн/міс.

Реагування на сигнал кнопки тривожного виклику окремо

від 150 грн/міс.

Моніторинг за станом об’єкта, без виїзду Групи Швидкого Реагування, з передачею інформації Замовникові

від 600 грн/міс.

Охорона об’єктів за межами міста Чернігова з виїздом Групи Швидкого Реагування

від 30 грн/год.

Фізична охорона об’єктів

Ліцензія № 3009 від 01.03.2016

www.balu.org.ua (0462) 933-023, (0462) 614-491 (063) 151-63-38, (097) 387-42-10, (099) 774-85-42

Інформацію про діяльність ТОВ «Чернігівська Деснянська правда» можна прочитати на веб-сайті газети: http://jedieng.com/dp/

093-634-26-88 (личные консультации врача).

3 дні

(095) 273-57-53

від Торгово-Промислової Палати

Охорона на період відпустки/відрядження – 600 грн

14000, м. Чернігів, проспект Перемоги, 62. Електронна пошта: gazetadp@ukr.net Реєстраційне свідоцтво ЧГ № 230 від 20.11.2000 р. Віддруковано в ПАТ «ПВК «Десна».

Телефоны клиники «Эсто»: 098-900-22-99; 093-070-77-75;

Технічний паспорт на нерухомість у випадках: - приватизації квартир - оформлення права власності на гаражі та дачі - реконструкції, перепланування - нового будівництва - поділу майна

678-558 Ринкова, 7

Газета виходить по четвергах. Наклад — 20 000 Передплатні індекси: для населення — 61651; для підприємств, організацій — 94530.

www.bti-tpp.com bti.tpp@gmail.com

Редакція не завжди поділяє погляди авторів публікацій. Відповідальність за достовірність інформації та реклами несуть автори та рекламодавці. Знаком ® та рубрикою імідж позначені матеріали рекламного змісту. Листування з читачами – тільки на сторінках газети.

Деснянська Правда №44 (2018)  
Деснянська Правда №44 (2018)  
Advertisement