Page 1

новини і оголошення

№28(689)12 липня 2018 року Людмила Кисленок: «Не дорога, а напрямок!»

Одна з найбагатших об’єднаних територіальних громад Чернігівщини – Деснянська – закриває сільську школу в Косачівці. Причин закриття навчального закладу ні селянам, ні вчителям владці не пояснили. Натомість деякі з них встигли назвати рішення про закриття школи, яке місцеві депутати все ж протягнули з третьої спроби, історичним. Відтак з першого вересня 38 дітей із Косачівки та сусідньої Лошакової Гути разом із вчителями змушені будуть добиратися до Тужара розбитими дорогами на старенькому автобусі. Втім, обурення батьків викликає навіть не відсутність доріг, а розташування нової школи в третій зоні гарантованого добровільного відселення. До Чорнобиля звідти найкоротшим шляхом – менше 10-ти кілометрів.

Д іт ечуйження!

Європа живе так, як Платон повчав, а Україна навпаки – від чого древній мислитель застерігав с.2

с.3

В Ічні дають квартиру «за неонатолога»

– в зону від «Капці шити не дозволено, а маринувати дітей радіацією можна?»

Дореформувалися! Одна з найбагатших об’єднаних територіальних громад Чернігівщини закриває школу. Депутати Деснянської селищної ради (з центром у селищі Десна Козелецького району) разом із головою Юрієм Осташевським закривають школу в селі Косачівка, а дітей із Косачівки та сусідньої Лошакової Гути переводять в Тужар – село, що відноситься до ІІІ зони добровільного відселення. Для ро-

зуміння: до Чорнобиля від Тужара менше 30-ти кілометрів, найкоротшим шляхом – менше 10-ти. Дітей планують возити старим поламаним автобусом (на ремонт якого вже виділили кошти), та ще й розбитою дорогою за 15 кілометрів від дому. Батьки дивуються: чому, попри їхню незгоду, наявність достатньої кількості дітей, а головне – вищий ступінь Косачівської ЗОШ їхні чада змушені будуть по кілька разів на день трястись розбитими дорогами до школи з нижчим освітньо-кваліфікаційним рівнем, гіршим матеріально-технічним

Яна Олійник (у центрі) з вихованцями, батьками і частиною колективу

оснащенням та менш кваліфікованими педагогами. Косачівські школярі Василь Тесленок і Валентин Кузьменко відмовляються полишати стіни рідної альма-матер. Певною мірою – через звичку, але здебільшого – через те, що їм доведеться рано вставати та трястись розбитими дорогами в переповненому старенькому автобусі. У тому, що дороги з Косачівки до Тужару немає, ми переконалися особисто – не дорога, а напрямок! Важко уявити, як себе почуватимуть діти, котрим щоденно треба буде їхати з Косачівки до Тужару 7-8 кілометрів, а з Лошакової Гути – всі 15! Мати школяра Людмила Кисленок дивується: як можна віддавати дітей в зону відселення? «У статті 16 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» сказано, що розширення діючих підприємств в третій зоні заборонено, – говорить Людмила Михайлівна. – Значить, капці шити не дозволено, а розширювати школу і маринувати дітей радіацією можна?». Члени батьківського комітету пояснюють: спроб закрити Косачівську ЗОШ І-ІІІ ступенів було три. Перші дві стосувалися зниження кваліфікаційного рівня до І-ІІ ступеня, третя – закриття!

с.7

ТРАНСПОРТ

У Чернігові та Ніжині – 4.50, у Бобровиці й Носівці – 5 гривень Така цінова політика внутрішньоміських автобусних перевізників. Доки в Ніжині, не втрачаючи надії, містяни воюють за те, аби тариф не підвищували, у Бобровиці, яка вчетверо менша, люди вже два місяці поспіль долають невеликі відстані за 5 гривень. – Щоб кілометр-два проїхати, 5 гривень треба платити, – скаржиться середнього віку жіночка, всідаючись у подерте крісло міського пасажирського транспорту Бобровиці.

– Не подобається, то йдіть пішки, – безцеремонно випалив водій. Подобається чи не подобається, та за кілька хвилин маршрутка перетворюється у казкову рукавичку, де один до одного туляться пасажири різного віку, які з останніх сил намагаються втриматися за поручні, коли водій набирає швидкості на поворотах. Ну а сам водій крізь зуби із неймовірною щедрістю дозволяє за посвідченням проїхати кілька зупинок безкоштовно пільговикам. (Закінчення на 8-й стор.)

с.4

До стоматолога – як по закордонний паспорт

с.4

…А «старшу школу» розмістять в інтернатах

с.8

У садочках Бобровиці встановлюють пожежну сигналізацію


2

№28(689), 12 липня 2018 року

передплатний індекс

94502

вартість передплати на півроку - 77,01 грн

Актуально

Європа живе так, як Платон повчав,

ДУМКА

а Україна навпаки – від чого древній мислитель застерігав А скільки людей помирає через відсутність грошей на лікування у звичайних місцевих лікарнях?

Леонід Яковишин

А як би гарно жив народ!

Об’їжджаючи днями господарство, душею порадів за добрячий розвиток урожаю кукурудзи, заодно перейнявся однією дрібницею: біля виробничих дільниць потрібно розширяти майданчики для стоянок приватного автотранспорту наших працівників. Бо невпинно більшає того транспорту. Думаю, це один з очевидних аргументів, що наші працівники не бідніють, оскільки мають одну з найвищих зарплат серед сільськогосподарських працівників області. Та і в інших сферах треба ще пошукати мінімальну зарплату 6500 гривень на місяць, що встановлена в ТОВ «Земля і воля». До речі, «піарний» уряд Гройсмана не наважується навіть збрехати про перспективу такої мінімалки. Політико-владні «слуги народу» вдень і вночі лише «заливають» електорату про європейські перспективи, не кажучи, коли відчують ті перспективи прості люди. Хтось може зауважити, що й плакатись не варто: найбідніший в Європі народ не помирає масово від голоду, як бувало при Сталіні. По нашій Бобровиці пройдіться – жебраків не зустрінете, у магазинах та на ринку ціни найвищі в області, й ніхто не протестує. Але це не повселюдний достаток, хоча в Україні є всі можливості такий мати. Взяти хоча б наш трудовий колектив, що не гарними мріями, а ефективною працею формує добробут своїм трудівникам, підвищує його тисячам пайовиків землі, про соціалку не забуває. І ми не одні такі. Чому ж тоді переважають інші факти, превалює інша статистика? Скажімо, з початку цього року витрати населення зростають активніше, ніж доходи, й заощадження за січень-березень зменшилися на 22 мільярди гривень. Тобто народ проїдає те, що накопичив колись… при злочинних владних командах. Держстат повідомив і те, що борги за комуналку сягнули 40 мільярдів гривень. Виходить, і субсидії не допомагають. До того ж, влада запустила механізм зменшення кількості претендентів на субсидії, погрожує забирати квартири за комунальні борги, і вже є такі випадки. Народ же мовчки очікує на нове підвищення тарифів… Невже не бачать вожді непарадну сторону українського суспільства?.. Переконаний, що бачать, але від великої жадоби до швидкого збагачення у них, видно, глузд за розум завертає. Тоді як багато хто шматку хліба радий… Прочитав, що в Козятині Вінницької області, де я народився, одне подружжя виставляє біля ринку лоток для роздавання немічним людям безкоштовно 25 буханок хліба, й бажаючі заздалегідь чергу займають. Про таку благодійність була інформація з Луцька. Загалом же подачки стають невід’ємними годувальниками в житті великої кількості пенсіонерів, інвалідів, інших малозабезпечених. Або придивіться, скільки з’являється у ЗМІ прохань про допомогу на лікування!

малій економіці, соціальній і правовій сфе- тримали рідних. Це теж важливий аргумент, рах, політиці й системі всієї влади, можна що стосується й мільйонів наших заробітгодинами розповідати, й багато є тих, навіть чан в інших країнах - для пояснення, чому з владних структур, найбідніший народ ще не вимирає масово хто соковито роз- з голоду. Народ же мовчки очікує на нове підвищення повідає, але то все Заробітчани в Польщі заробляють на тарифів… Невже не бачать вожді непарадну стоодно, що розпові- проживання, водночас бачать суттєву різрону українського суспільства?.. Переконаний, дати глухонімому, ницю у ставленні до свого народу польської що бачать, але від великої жадоби до швидкого ще й сліпому. Хто й української влади. Чи не найголовніша збагачення у них, видно, глузд за розум заверв цьому винен різниця та, що в сусідів центральні органи – Путін, Трамп, влади служать для забезпечення потреб тає. Тоді як багато хто шматку хліба радий… Євросоюз? громад, а не навпаки, як у нас. До цих «штатМільйонними зарплатами чиновників, а А скільки немічних людей недо- них» винних в усіх українських бідах, без- тепер ще й кількамільйонними преміями в їдає!.. Які владні структури чи умовно, треба добавити Януковича з доларах, Україна «шокує» багату Європу, а «найнародніші» партії реально пе- командою, а в придачу – Леніна зі Сталі- своє суспільство спокійно те сприймає. Хіба реймаються на державному рівні ним. Такий собі ідеологічний букет в «руці що в соцмережі когось з керманичів висміє. цими бідами? Кремля» своїм «ароматом» дурманить ба- Недавно довідався про «кликуху» міністра Чи бачили десь інформацію, гатомільйонне суспільство. А ті його пред- соцполітики Андрія Реви – дієтологом начи, може, на собі відчули, як роз- ставники, які навіть у складних умовах звав його народ. Мабуть, за те, що радив хвалені задолизами численні ре- ефективно й соціально відповідально пра- рядовим співвітчизникам менше їсти. Хоч форми сприяють здешевленню цюють на вітчизняну економіку, чи не най- по самому видно, що не дотримується своєї медичної допомоги й проживанню болючіше відчувають на собі причини й «крилатої» поради. пересічної людини? Тож виникає хоч і рито- недолугість головних винних суспільного Влучно глузують українці й з інших кермаричне, але цілком конституційне запитання: безладу. На жаль, відповідальні й совісні ничів. Натомість не хочуть помічати того, як для кого мати-Україна найрідніша, кому слу- виробничники не згуртовані для протисто- ті керманичі глузують відверто з нас, заливажить її «народна», совістю «очищена» влада? яння злочинній анархії в державі й суспіль- ючи нам мізки своїми великими «успіхами». Втім, відповідь давно відома: вже сказано- стві. І простолюд безпомічно розводить Недавно прочитав про черговий велипереказано, що після Майдану гідності на- руками – немає патріотично налаштова- кий «епохальний» успіх: ЗМІ стало відомо, справді збагатилися в рази ті, хто дорвався них лідерів-борців! Замкнене коло? Думаю, що Порошенко на саміті НАТО буде сидіти до влади на крові революції, і аж ніяк не біля… Трампа. О, яке щастя для простий народ. українського народу! Перед своїм народом вони вміють деНе кращають, а гіршають умови для На превеликий жаль, було в тій монструвати й силу, й владу, й зажерлирозвитку бізнесу – корупція й бюрокраінформаційній стрічці й трагічне вість. Розвивати ж зовнішню торгівлю, тія заїдають. Європа й США на це вкаповідомлення: на полігоні під час видно, не вистачає розуму в керманичів зують, називають більшою бідою, ніж навчань вибухнув міномет – троє заяк згаданих, так і багатьох інших вітчизгиблих, дев’ятеро поранених. І це не війна на сході країни. перший трагічний випадок з міноНедавно Верховна Рада прийняла у няних «помазаних» колективів. метом «Молот», на весь світ назвадругому читанні законопроект про поновлення кредитування, яким розшиним гордістю вітчизняних зброярів. рюються права банків, погіршуючи умови що ні!.. Хоча… «Тому, хто не хоче змінити Здається, вже восьмеро життів українських для позичальників. Зокрема, банки можуть своє життя, допомогти неможливо», – ска- військовиків забрав той розрекламований підвищувати відсотки за кредит протягом зав грецький лікар золотої доби Афін (до «Молот». Гадаю також, наскільки радісно сидітивсього періоду дії кредитного договору. По- н.е.), батько сучасної медицини Гіппократ. зичальнику даватимуть 30 днів, щоб визна- Думаймо!!! меться нашому президенту біля америчився – буде повертати позику за новою канського президента, пам’ятаючи й про ставкою чи виплатить всю суму відразу. інший злочинний безлад: вбивства посеред Найбільше досягнення Розставлятимуть банкіри й «гачки» (вже й вулиць, закриття бюджетоутворюючих підєврокерманичів – піар приємств, без централізованого водопосрозставляють): рекламуватимуть надання з вишуканим глузуванням тачання можуть залишитися великі й малі кредитів за нижчою ставкою, а потім її Недавно Президент України провів пока- міста через зупинку заводу, що виробляє підвищуватимуть. Із зажерливими «вивихами» й газовий зову зустріч з представниками «реального рідкий хлор для водоканалів… Та хіба все ринок. Лише один приклад: наше господар- сектору економіки» – так написано в ЗМІ. Не переповіси, що з’являється у ЗМІ?.. ство уклало угоду з однією структурою на пояснили тільки, що означає «реальний секОн навіть у рідній президенту й прем’єру купівлю природного газу за ціною на 1600 тор», і які ще сектори існують у вітчизняній Вінницькій області недофінансування зарпгривень за тисячу кубометрів нижчою, ніж у економіці. Якщо існують – чому їхніх пред- лати вчителям становить 48,5 відсотка. Не «Чернігівгаз Збут». Але монополіст тримає в ставників не запросили? Може, для всіх краща ситуація у Волинській та Тернопільсвоїх руках доставку газу до споживачів. Тож була б якась користь. Адже на нараді пре- ській областях. Загалом 76 відсотків гроі почав вставляти нам шпильки: його пред- зидент гордовито повідомив, що підписав мад недоодержали гарантованих коштів ставники відкрито заявляють, мовляв, ви закон «Про податок на виведений капітал». на освіту від 30 до 55 відсотків. Немає бюСаме це припало до душі єдиному від джету на фінансування груп продовженого ж не з нами уклали договір на газ. А те, що транзитну мережу в Бобровиці (і не тільки Чернігівщини представнику на знаковій зу- дня, позашкільної освіти й шкільних бібліотут) будувало наше господарство, потім обл­ стрічі, про що він наголосив у соцмережі. тек – це перекладається на гаманці батьків. Втім, думаю, не згоратиме від сорому газ безкоштовно забрав її на свій баланс, Але швидко одержав коментар від одного читача: мовляв, роками виводили наш керманич перед Трампом й через посвій капітал, а тепер якийсь закон терпання народу від нелюдської медичної Мільйонними зарплатами чиновнипридумали. реформи, повсюдно розбитих доріг, жеків, а тепер ще й кількамільйонними Справді, безупинне язиколя- брацьких зарплат та пенсій на фоні власного преміями в доларах, Україна «шокує» пання чули про виведення україн- розкошування та розкошування «огіднебагату Європу, а своє суспільство споських мільярдів у офшори, називали ної» Майданом команди. А, може, наш прей президента Порошенка та інших зидент перед Трампом, як перед Богом, кійно те сприймає. Хіба що в соцмевисоких керманичів, а тепер, на справді очиститься, покається, поверне на режі когось з керманичів висміє п’ятому році правління, вони «про- місце свій глузд та розум? Щоб потім прозріли»? Згадали, що вибори на носі, вести таке очищення і всій свиті? тож треба чимось дурманити виборців? А Скажете, що я поринув у фантазії? Може, збільшивши капітал, – і вухом не ведуть. І це повсюдно так: за кошти господарств і про- чи порахує хто, скільки додаткових мільяр- й так. Та чи й відбудеться ще та зустріч? І стих людей споруджено тисячі кілометрів дів втрачено за чотири роки для державної все ж назву, думаю, головну причину, чому підвідних газопроводів, що стали власністю скарбниці, бо не було потрібного закону? можливе здається фантазією. Назву слоВтім, про що я веду мову? Адже сам вами давньогрецького мислителя, одного газових бізнесменів, які замість подяки надобре знаю, що такі зустрічі та й маса інших із засновників європейської філософії, вемагаються варити воду зі споживачів. Подібне проглядається у стосунках між подібних заходів проводяться для піару ликого Платона: «В покарання за громаспоживачами й усіма монополістами – влас- «продуктивної» роботи української влади дянську пасивність люди отримують владу никами енергоресурсів і комунальних послуг. й політики. Саме це – в центрі уваги, хоча злодіїв». Написано застереження ще до нової Перед своїм народом вони вміють демон- має бути в тому центрі Людина. І це не струвати й силу, й владу, й зажерливість. новий велосипед, це – пріоритет для влади ери, майже два з половиною тисячоліття Розвивати ж зовнішню торгівлю, видно, не й політики в кожній справді демократичній тому, але, погодьтеся, ніби спеціально вистачає розуму в керманичів як згаданих, державі. для Незалежної України! Щоб так було і в нас, не треба ходити так і багатьох інших вітчизняних «помазаних» Леонід Яковишин, колективів. І як результат – дефіцит зовніш- далеко по досвід – він повчальний у сусідньої торгівлі різко збільшився: за січень-тра- ній Польщі, звідки в минулому році украГерой України, їнські заробітчани перерахували додому вень до майже трьох мільярдів доларів. генеральний директор Про безлад, який твориться у великій і 3 мільярди 116 мільйонів доларів, чим підТОВ «Земля і воля»


Події і факти

№28(689), 12 липня 2018 року РОЗІГРАШ

Передплатили «Чернігівщину» – виграли цінні призи!

редплатна кампанія Ось і завершилася пена друге півріччя цього року. Редакція газети «Чернігівщина» вдячна своїм постійним і новим шанувальникам за довіру й вибір саме нашого видання. Переконані, що читачі залишаться задоволеними цікавими матеріалами обласного щотижневика. А декому з них до змістовної газети на півроку пощастило на додачу виграти ще й цінні призи! Саме час опублікувати результати їх розіграшу, в якому взяли участь чимало листів із квитанціями передплатників. Шляхом сліпого, випадкового вибору в редакції визначили володарів корисних у побуті приладів. Отже, вентилятор рятуватиме від спеки Грузько Любов Іванівну з Корюківки, електронні кухонні ваги допомагатимуть в кулінарії передплатниці Черняєвій М.І. з Ніжина, а потужний блендер – Василю Степановичу Сигуті з Новгорода-Сіверського. Плойка довго служитиме Давиденко О.М. з села Піски Чернігівського району, а місткий електрочайник – чернігівці Тамарі Михайлівні Катечкиній. Електронні ваги із задоволенням передамо їх новому власнику Олександру Кудлаю з села Сиволож Борзнянського району. А головний приз – мультиварка – вирушить до села Новий Биків Бобровицького району, де вже понад сім років після переїзду живе Тетяна Іванівна Лепіска. З газетою вона познайомилися саме на Бобровиччині, сильно її вподобала і без вагань передплатила на наступне півріччя. Написала в листі, що наша газета допомагає їй вивчати українську мову. Щиро вітаємо переможців розіграшу призів та нагадуємо, що передплатити «Чернігівщину» за доступною ціною можна з будьякого місяця у листоноші чи в поштовому відділенні. Її передплатний індекс – 94502.

В Ічні дають квартиру «за неонатолога»

КАДРИ

В Ічні є своє пологове відділення, але немає лікаря-неонатолога, без якого пологи приймати не можна. Тому на такого спеціаліста там чекають з нетерпінням – як в самій лікарні, так і майбутні матусі, яких цього року майже сотня. Місцеве керівництво навіть житло готове придбати для такого лікаря, аби тільки приїхав. Проблема нестачі лікарів в області надзвичайно гостра. Майже в кожній районній лікарні не вистачає декількох спеціалістів. Та й більшість лікарів, які ще працюють, вже пенсійного віку, а замінити їх нема ким. Не хоче молодь на периферію! Подолати дефіцит лікарських кадрів вирішили за допомогою житла. Приїхав працювати – отримуй службову квартиру чи будинок. Пропрацював 10 років – зможеш приватизувати житло. За таким принципом молодих спеціалістів приваблюють у всі районні лікарні на Чернігівщині. Не стала винятком й Ічня. Тут не вистачає лікарів, але ще дужче відчувається відсутність неонатолога. «Нашій лікарні потрібні лікарі неонатолог, отоларинголог та анестезіолог, – розповідає головний лікар КЛПЗ «Ічнянська ЦРЛ» Дмитро Івасюк. – І якщо анестезіолог хоч пенсійного віку, але є, та й отоларинголог приїздить декілька разів на тиждень, то з неонатологом біда. Пологове відділення у нас працює, але акушеригінекологи не мають права приймати там планові пологи без лікаря-неонатолога. За останні півроку були п’ять випадків, коли пологи все ж таки приймали, але виняткові випадки, коли везти кудись породіллю вже не було часу. Наша неонатолог виїхала з Ічні ще у січні. Ось з тих пір ми й шукаємо собі спеціаліста, та поки що, на жаль, безрезультатно». Стати лікарем-неонатологом може й педіатр або сімейний лікар, потрібно лише пройти навчання на курсах первинної спеціалізації, які займуть три місяці. Та все одно охочих немає, бо робота дуже відповідальна, цілодобова і за смішну зарплатню. Так, молодий спеціаліст зі всіма доплатами отримує так само, як і санітарка – 3 тисячі гривень. І все ж в Ічнянській районній лікарні сподіваються на краще. Лікарю, який захоче приїхати до них працювати неонатологом, обіцяють відразу придбати житло. «У нас діє програма, відповідно до якої ми зможемо придбати житло молодому спеціалісту, – запевняє головний лікар. – Квартиру чи будинок фахівець зможе отримати одразу ж як приїде, і житиме в ній як у службовій. А після 10 років, якщо весь цей час у нас працюватиме, то зможе приватизувати це житло. До речі, торік за цією програмою придбали будинок двом нашим хірургам». Марія ПУЧИНЕЦЬ

Асоціація регіональних ЗМІ заявляє про подвійні стандарти «Укрпошти» Асоціація регіональних ЗМІ називає системні проблеми стосунків редакцій місцевих газет і «Укрпошти». З урахуванням пропозицій, Асоціація направила відповідного листа до Комітету ВР з питань зв’язку. Очікується, що парламентський комітет розгляне на засіданні системні проблеми у стосунках редакцій газет та ПАТ «Укрпошта». В Асоціації регіональних ЗМІ називають такі проблеми: не паритетність договору доручення (а фактично приєднання) про розповсюдження газет за передплатою; договір доручення (приєднання) не відповідає законодавству (Пра-

вилам розповсюдження періодичних друкованих видань від 10.12.98 №169/81/492, Наказу УДППЗ Укрпошта від 16.02.2015р. №100 «Про затвердження Порядку розповсюдження періодичних видань за передплатою»). Крім того, профспілкові діячі заявляють про неправомірні тарифи, які, на їхню думку, є непрозорими та встановлюються хаотично без економічних обрахунків, а для газет «Урядовий кур’єр» та «Голос України» значно нижчі, аніж для місцевої преси. В Асоціації відзначають, що терміни доставки газет складають 4-7 днів, тобто є надзвичайно довгими, а за недоставку газет ПАТ

ЖЕРТВИ МОДИ

Ризикнула заради фото

В Чернігові на території залізничного вокзалу тринадцятирічну дівчинку, яка піднялася на дах вантажного вагона, вразило струмом. Припускають, що такий необдуманий вчинок вона зробила заради красивого селфі. У дитини 30% опіків шкіри і забої від падіння. Дівчинці пощастило, що до неї відразу підбігли працівники залізничної станції, які викликали швидку та поліцію. «Коли ми підбігли, дівчинка була при свідомості. Вона вся обгоріла і не могла триматися на ногах, весь час падала. Одяг на ній був ніби порізаний ножем. Руки коричневі, волосся згоріле, обличчя розбите – напевно, через падіння з вагону на каміння, – розповідає бригадир поточного ремонту залізничної станції «Чернігів» Віктор Романенко. – Обгоріла шкіра злазила на очах. Увесь час вона розмовляла. І коли я спитав, лазила вона на вагон чи ні, дитина заперечила. Сказала, що просто проходила повз. Та я на 100% впевнений, що вона залазила на вагон». Наразі дівчинка перебуває в реанімації обласної дитячої лікарні. Батьки дитини відмовляються спілкуватися із журналістами, без їх дозволу стан дівчинки лікарі також не коментують. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «Необережне тілесне ушкодження». Ця стаття передбачає не тільки штраф, а й термін ув’язнення. Тому слідчим ще доведеться з’ясувати, чому вагони перебували під напругою. «В той день дівчинка була не сама, а в компанії друзів. Троє хлопців пояснили, що вони всі разом прогулювалися вздовж колії. Потім пішли далі, а дівчинка намагалася залізти на вагони, – говорить речник головного управління Нацполіції в області Сергій Бриль. – Трохи відійшовши, вони почули хлопок позаду себе. Хлопці повернулися і побачили, що дівчинка впала головою на каміння. Тоді і звернулися до працівників станції по допомогу».

ЗВЕРНЕННЯ

«Укрпошта» не відповідає. Саме це найбільше впливає на зниження кількості передплатників. У зв’язку з так званою реформою у селах, в яких ліквідовують стаціонарні відділення зв’язку і працюють «пересувні» відділення, кількість передплатників різко скорочується (в рази). За визначенням Асоціації, призначення менеджменту та членів Наглядової ради ПАТ «Укрпошта» відбувалося без вимог щодо врахування потреб населення і преси. В Асоціації вважають незаконним підвищення тарифів ПАТ «Укрпошта» на монопольних ринках і демпінг на конкурентних ринках. Віталій НАЗАРЕНКО

ЗЛОЧИН

Збував наркотики ув’язненим

У Чернігові затримали співробітника Чернігівського слідчого ізолятора. Інспектор відділу режиму і охорони, маючи безперешкодний доступ до засуджених, систематично проносив на режимну територію і передавав ув’язненим наркотики та психотропні речовини. Гроші за таку свою «послугу» працівник пенітенціарної установи отримував від родичів наркозалежних затриманих. Оплата здійснювалась як готівкою, так і через переведення коштів на банківську картку. Оперативники СБ України затримали зловмисника під час спроби занесення на територію виправної установи чергової «передачі» з метадоном, амфетаміном, опієм ацетильованим та канабісом. Наразі чоловіка затримано і відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 307 Кримінального кодексу України (Незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у місцях, що призначені для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян, або збут чи передача цих речовин у місця позбавлення волі). «Підприємливому» працівникові пенітенціарної служби загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна.

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Троє підлітків загинули під бетонною плитою Ніжин в жалобі. Одразу трьох хлопців, які бавилися в покинутій недобудові, привалило бетонною плитою. Смерть настала миттєво. Надії на порятунок не було, адже діти отримали травми, несумісні з життям. Про трагедію батькам повідомив брат одного із загиблих, який став очевидцем жахливої події. Юнак в останню мить відскочив, чим врятував собі життя. Кілька годин та залучення спеціальної техніки знадобилися рятувальникам, аби дістати з-під кількатонної бетонної плити тіла маленьких ніжинців. «6 липня близько 16:20 у місті Ніжин у двоповерховій недобудованій будівлі на вулиці Борзнянський шлях сталося обвалення плити перекриття, в результаті чого загинули три дитини 2004 та 2006 років народження», – повідомили в поліції. Хлопці, які нібито збиралися на футбол, змінили маршрут і проводили своє дозвілля, бавлячись в ава-

3

рійній споруді. За часів Радянського Союзу двоповерхова будівля мала стати ветеринарною лікарнею. Нині вона перебуває у приватній власності. Містяни розповідають, що неодноразово бачили тут дітей. Але аварійний об’єкт ніколи не перебував під охороною, не був огороджений і навіть не мав попереджувальних знаків. До того ж це не єдина недобудова в Ніжині, як і у більшості населених пунктів області. Нині небайдужі

ТРАГЕДІЯ

Наразі інформація про подію внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато розслідування за ч.2 ст.275 Кримінального кодексу України (порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки), а також за п.1 ч.2 ст.115 Кримінального кодексу України (нещас-

Вбивча недобудова

ніжинці підготували звернення до Ніжинської міської ради щодо впорядкування будівель, які можуть становити загрозу для дітей.

ний випадок). Триває досудове розслідування. Сніжана БОЖОК


4

№28(689), 12 липня 2018 року

передплатний індекс

94502

До стоматолога –

вартість передплати на півроку - 77,01 грн

СИТУАЦІЯ

як по закордонний паспорт Аби потрапити до дитячого стоматолога в Чернігові, чергу потрібно займати з сьомої ранку. І не факт, що вам вистачить талончиків. Під час літніх канікул лікарямстоматологам Чернігівської міської дитячої стоматології на вулиці Кирпоноса доводиться працювати з потрійним навантаженням. Наплив пацієнтів, як правило, спадає лише після 1 вересня. З початком літа талонів всім не вистачає. Батьки скаржаться, що по два тижні ходять до поліклініки і не можуть отримати талонів, бо їх розбирають відразу після відкриття поліклініки, а черги за ними займають ще раніше. Такий ажіотаж нагадує минулорічні черги на оформлення закордонних паспортів, коли люди ще вночі займали черги, аби потрапити до спеціаліста. І це проблема не лише для батьків, які хочуть полікувати зуби своєму чаду, але й для самих працівників стоматології, адже їм доводиться приймати набагато більше дітей, ніж за нормою. Головний лікар нарікає на самих батьків, що створили такі незручності, в першу чергу, для самих себе, бо, мовляв, стоматологія працює цілий рік, а лікувати дітям зуби, як правило, всі йдуть лише влітку.

Віктор Стуц «Такий ажіотаж у нас щороку. Він сезонний, і наплив пацієнтів знизиться лише з вересня, – зазначає головний лікар чернігівської міської дитячої стоматологічної поліклініки Віктор Стуц. – Як тільки починаються літні канікули, так і пацієнтів у нас більшає утричі. Це дуже велике навантаження на наших лікарів, та й на самих дітей. Адже потрібно сидіти в черзі, чекати. Ми щороку радимо батькам, щоб лікування дітей не відкладали на літо, і не створювали в першу чергу незручностей для себе. Ми пишемо про це в газетах і виступаємо на місцевому телебаченні. Та з року в рік повторюється одна й та ж проблема. За три місяці літа батьки хочуть полікувати дітям всі зуби». Мало того, що влітку пацієнтів у дитячій стоматології більшає в рази, так це ще й сезон відпусток. І на прийомі працює лікарів менше, ніж зазвичай.

«Наші лікарі працюють в дві зміни, – продовжує головний лікар. – Зараз лікують зуби 7 спеціалістів. Інші у відпустці. Навантаження на стоматологів дуже велике, вони вимушені приймати вдвічі, а то й втричі більше пацієнтів від норми. Один лікар приймає 12 дітей за зміну – 6 за талонами, що дає реєстратура, і 6 – за власним записом (якщо дитина вже лікувала в лікаря зуб, але потребує подальшого лікування інших зубів, то лікар сам призначає час і дату такому пацієнту, – Авт.). На кожну дитину виділяється по 30 хвилин». Ірина Майборода приїхала з іншого міста у відпустку до батьків разом з сином Богданом. Йому за тиждень перед від’їздом поклали ліки в зуб. Сподівалася, що долікує вже в Чернігові. Однак вже декілька днів не може взяти талон. «Думала, полікуємо без проблем, а тут он скільки таких, як ми! В дитячій поліклініці на Рокоссовського також є стоматологічний кабінет, але там приймають лише за попереднім записом. Найближче вільне місце – через три тижні. Мабуть, доведеться вести сина у поліклініку для дорослих», – розповідає Ірина. З гострим зубним болем приймають без талонів, у порядку «живої» черги. Та все одно дитині під кабінетом потрібно чекати довго. І то зуби не лікуватимуть, а лише оглянуть і покладуть ліки, аби вгамувати біль. Щоб лікуватися, потрібно знову «полювати» на талончики. «Для дітей з гострим зубним болем працює окремий оглядовий кабінет, – розповідає Віктор Володимирович. – Там екстрена допомога надається всім дітям, які скаржаться на зубний біль. Щодня буває і по 40-50 таких пацієнтів». Звичайно, набагато б легше було, аби в стоматології діяв єдиний електронний запис до лікаря, щоб батькам не доводилося вистоювати черги. Та, на жаль, такого немає, і, за словами головного лікаря, найближчим часом навряд чи з’явиться. «Я вже не раз думав про запровадження в нашій лікарні електронного запису, – зазначає головний лікар. – Та, на жаль, поки що такої можливості немає. Адже запис в електронній системі e-Health передбачений лише для лікарів первинної ланки. Там зовсім не прописані нюанси для стоматологічних поліклінік. Я аналізував цю проблему. Та виявилося, що в Україні взагалі немає таких програм, які можна було б використовувати для запису до стоматолога. Тому ми й продовжуємо користуватися талонами». Марія ПУЧИНЕЦЬ

…А «старшу школу» розмістять в інтернатах

ОСВІТА

Микола Конопацький Відповідно до закону про освіту, освіта в Україні буде трирівневою, і реформування першого рівня вже стартує. Цього року всі діти, які підуть до перших класів, будуть навчатися за новими стандартами. Впровадження третього рівня освіти – старшої школи – планується лише через 10 років, але вже зараз потрібно починати підготовку, і в першу чергу вирішити питання розміщення цих навчальних закладів. В управлінні освіти і науки облдержадміністрації хочуть використовувати для цього приміщення інтернатів, які, до речі, також з часом мають закрити. В Україні до 2016 року планують закрити всі інтернатні заклади. Замість них з’являться Центри соціальної допомоги сім’ям та дітям. Дітей з інтернатів мають за цей час влаштувати до прийомних сімей або ж у сімейні будинки-інтернати. На Чернігівщині нині 17 інтернатних закладів освіти. Всі вони мають грунтовну матеріально-технічну базу, яку у випадку їх закриття дуже шкода втрачати. Тому в обласному управлінні освіти планують розмістити в них старшу профільну школу, де б у майбутньому навчалися діти 10-12 класів і отримували профільну освіту, як того вимагають нові освітні стандарти. «Цьогоріч всі перші класи почнуть навчатися за стандартами нової української школи. Поступово на нові стандарти має перейти вся освіта України, – розповідає начальник управління освіти і науки

Постраждалим від негоди виплатять по 5 тисяч

З понеділка Чернігівська міська рада почала видавати матеріальну допомогу чернігівцям, оселі яких постраждали внаслідок негоди, яка вирувала в місті 30 червня. По 5 тисяч гривень отримають 95 потерпілих родин. Суму вирішили давати всім однакову. Саму ситуацію міська влада класифікує як стихію регіонального масштабу. Тому відшкодовувати завдані збитки людям, можливо, буде держава на основі актів обстежень, які зараз проходять. Міський голова Владислав Атрошенко впевнений, що відшкодування людям виділить держава. Міська ж рада дасть лише матеріальну допомогу. Так, на засіданні виконкому Владислав Атрошенко

наголосив, що ту ситуацію, яка сталася з чернігівцями під час негоди, можна класифікувати як стихію регіонального масштабу, і в такому випадку реально отримати кошти від держави. Чернігівська міська рада найближчим часом звернеться до вищих державних органів влади по допомогу щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у місті, яка була спричинена аномальними зливами 30 червня. Не пізніше 10 липня спеціальна комісія з ліквідації надзвичайної ситуації у місті, створена міською радою, мала сформувати повний пакет документів з попередніми висновками за винятком актів експертних та уповноважених організацій щодо оцінювання збитків. За словами міського голови, попередню оцінку по об’єктах ко-

мунальної власності, які постраждали від повені, мають зробити органи місцевого самоврядування. Водночас жителі міста працюватимуть з експертами по оцінці власного втраченого майна. Якщо це майно громадян (побутова техніка, меблі), то воно буде оцінюватися експертним шляхом, виходячи з середньої ринкової ціни відповідного майна на момент його втрати. Це визначено постановою Кабінету Міністрів України. Рівень втрати по нерухомості громадян визначає БТІ або страхова компанія. Крім того, втрати рухомого майна, наприклад, автомобіля, теж визначаються експертизою. Тобто загалом треба розглядати три варіанти оцінки втрат: нерухомість, побутові речі (техніка, меблі), рухоме майно.

Суспільство

У результаті обговорення за участі юристів на нараді визначили, що в право кожного громадянина як фізичної особи самостійно обирати експерта для оцінки вартості своїх майнових втрат місто не втручатиметься. «На мою думку, найбільш правильно буде, коли люди самі звернуться в експертні організації, вони самі будуть працювати з експертами, також знатимуть про терміни виконання робіт, – сказав Владислав Атрошенко. – У такому випадку ніхто нікого не буде звинувачувати. Потім постраждалі нададуть нам всі необхідні документи, а експерти в свою чергу теж нестимуть відповідальність». Повністю завершити експертні оцінки щодо збитків по комунальному сектору та приватній власності планується до 20 липня.

облдержадміністрації Микола Конопацький. – Після закінчення дев’ятого класу учні зможуть продовжити навчання в професійних коледжах, здобуваючи професію одночасно зі здобуттям повної вищої освіти або й без неї. В 2027 році маємо впровадити старшу школу. Поки що бачимо її німецьку модель: є одна старша школа, куди підвозяться діти, і є гуртожиток, де вони проживають. Планується, що це буде опорний заклад, куди підвозитимуть дітей з декількох населених пунктів. Адже у цій школі має бути 3-4 паралелі по 30 дітей в кожному класі. Нині наше завдання – проаналізувати мережу освітніх закладів області, щоб бути готовими перейти на цю систему, коли настане час. Маємо вирішити, де будуть розміщуватися ці навчальні заклади. Як варіант обговорюємо розміщення старшої школи в приміщеннях сьогоднішніх інтернатів. Адже інтернатні заклади також на стадії реформ і мають закритися. Ми не говоримо, що це буде той самий педагогічний колектив. Ми говоримо про використання тієї матеріально-технічної бази з її підсиленням. Там мають бути створені абсолютні умови для навчання дітей за напрямками (гуманітарне, природниче, математичне – Авт.), обладнавши для цього відповідно кабінети. Майже всі наші інтернатні заклади мають непогану базу. Там є зони відпочинку, гуртожитки і просторі класи. Дітей привозитимуть в понеділок і забиратимуть у п’ятницю. На вихідні їх відвозитимуть додому. Це європейська модель навчання, яка широко використовується. Та до кінця року ми лише досліджуємо це питання і розглядаємо різні варіанти». Планується, що нова система в країні запроваджуватиметься поступово. Початкова школа запрацює з 1 вересня 2018 року, базова школа – з 1 вересня 2022, а профільна – лише з 1 вересня 2027. Проте закон містить опцію запровадження профільного трирічного навчання й раніше – як в окремих закладах, так і по всій країні. В міністерстві освіти й науки не виключають пришвидшення реформи і введення повноцінної 12-річки вже з 1 вересня 2022-2023 років. Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото автора

ВІДШКОДУВАННЯ У голови облдержадміністрації Валерія Куліча стосовно відшкодування збитків постраждалим є своя, з його точки зору, слушна думка. Він наголошує, що подібні відшкодування збитків через негоду – це сфера страхових компаній. Адже люди повинні страхувати своє житло. «Що стосується приватного житла, то його необхідно страхувати, – вважає Валерій Куліч. – Ще з радянських часів у нас було обов’язкове страхування житла, і я вважаю, що нам треба повертатися до цієї традиції, бо жоден бюджет – ані місцевий, ані обласний, ані державний – не може нести відповідальність за приватне майно. Це моя особиста позиція». Марія ПУЧИНЕЦЬ


ПОНЕДІЛОК

ВІВТОРОК

16 липня

UA: ПЕРШИЙ

06.00, 09.50 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.00, 08.00, 09.00, 09.25, 13.00, 15.00, 21.00, 03.00 Новини 06.35, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 09.35 М/с «Гон» 10.15 Хто в домі хазяїн? 10.40 Телепродаж 11.00, 05.30 Д/ц «Незвичайні культури» 12.00 Д/ц «Смачні історії» 13.10 :РадіоДень 13.40 Лайфхак українською 13.55 Перша шпальта 14.30 :Радіо. День 15.20 Т/с «Гранд готель» 16.50, 22.45 Т/с «За службовим обов’язком» 18.00, 00.15 Інформаційна година 19.00 Честь професії 19.55 Д/ц «Неповторна природа» 20.25 Посттравматичний синдром 21.25, 03.20 Новини. Спорт 21.45 Д/с «Як працюють машини» 23.50, 04.05 #МузLove з Любою Морозовою 01.10 Розсекречена історія 02.05 Складна розмова 02.30 До справи 03.40 Тема дня 04.30 Фольк-music

1+1

06.30, 07.10, 08.10, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 05.35 ТСН 09.30, 10.55 «Одруження наосліп» 12.15, 14.00, 15.25 «Міняю жінку» 16.50 Т/с «Моє чуже життя» 20.15, 21.20 Т/с «Хазяйка» 22.20, 23.00, 04.45 Т/с «Недотуркані» 23.25, 00.00, 02.05 Т/с «Байки Мітяя» 00.15 Х/ф «100 мільйонів євро»

Інтер

05.45 «Мультфільм» 06.10, 23.45 «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.40 Новини 07.10, 08.10, 09.20 «Ранок з Інтером» 10.00 Х/ф «Казка про жінку та чоловіка» 11.50, 12.25 Х/ф «Весілля в Малинівці» 14.15 Х/ф «Якщо йдеш, то йди» 16.00 «Чекай мене. Україна» 18.00, 19.00, 04.05 «Стосується кожного» 20.00, 02.45, 05.20 «Подробиці» 20.40 Т/с «Ганна Герман» 00.40 Х/ф «Візьми мене штурмом» 03.25 «Орел і Решка. Шопінг» 04.50 «Top Shop»

17.30, 22.00 Вікна-Новини 18.00 Х/ф «Провідниця» 20.00 Хата на тата 12+ 22.45 Х/ф «Я тебе кохаю» 01.55 Слідство ведуть екстрасенси 16+

НТН

06.50 Х/ф «Сімнадцятий трансатлантичний» 08.30 «Свідок. Агенти» 09.05 Х/ф «Двійник» 10.35 «Судіть самі» 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 02.15 «Свідок» 12.50 «Щоденник чемпіонату світу з футболу FIFA 2018» 13.20, 03.30 «Речовий доказ» 15.55, 16.55, 19.30 «Легенди карного розшуку» 20.45, 00.45 Т/с «Елементарно - 4» 22.40, 23.45 Т/с «Кулагін та партнери» 02.45 «Випадковий свідок» 04.45 «Правда життя. Професії»

Прямий

06.00, 07.15, 08.15 Ранок. «Новий день» з Анатоліем Анатолічем та Юліей Шпачинською 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 «Репортер» Новини 09.15, 10.15, 11.15, 12.15 Ранок. «Ми всі...» з Мариною Леончук і Павлом Рольником 13.15, 14.15, 15.15 «Деталі» з Василісою Фроловою і Сергієм Дойком 16.15, 23.00 «Кримінал» зі Славою Вардою 17.15 «Ситуація» з Тарасом Березовцем 18.00 «Эхо України» с Матвієм Ганапольським 19.30 «Разом» з Орловською, Вереснем 20.30 «Події» Вересня 21.00 «Підсумки» з Евгенієм Кисельовим

ТЕТ

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 09.45 М/ф «Енчантімалс: Рідний дім»

ICTV

05.35, 19.20 Надзвичайні новини 06.25 Факти тижня. 100 хвилин 08.45 Факти. Ранок 09.15 Спорт 09.25 Надзвичайні новини. Підсумки 10.15 Антизомбі 11.15 Секретний фронт 12.45, 15.45 Факти. День 13.20 Секретний фронт 13.30, 16.20 Х/ф «Зелений шершень» 16.30 Х/ф «Еквілібріум» 18.45, 21.15 Факти. Вечір 20.20 Багач-Бідняк. Реаліті-шоу 21.35 Т/с «Менталіст» 22.45, 03.05 Т/с «Винищувачі» 00.35 Т/с «Невиправні» 02.25 Т/с «Морська поліція. Новий Орлеан» 04.15 Скарб нації 04.25 Еврика! 04.30 Факти 04.50 Т/с «Відділ 44»

ТК Україна

11.00 Т/с «Усі жінки - відьми» 12.00 Битва салонів 13.00, 17.00 Чотири весілля 14.00, 19.30, 20.30 Одного разу під Полтавою 15.00, 03.20 Віталька 16.00, 02.30 Панянка-селянка 18.00, 19.00, 20.00 Танька і Володька 18.30 Країна У 21.00 Т/с «Кандидат» 22.00 Вечірка 23.00 ЛавЛавСar 00.00 Т/с «Помста» 01.00 Теорія зради 02.00 БарДак 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 Т/с «Дикий ангел» 09.10, 00.50 «Орел і Решка. Шопінг» 12.00, 20.00 «Орел і Решка. Ювілейний 2» 13.00, 21.00 «Орел і Решка. Рай та пекло 2» 14.00 «Орел і Решка. Навколосвітня подорож» 22.00 «Вірю не Вірю» 23.00 Х/ф «ТайМЕР» 01.50 «Нічне життя»

Новий Канал

2+2

СТБ

05.55 За живе! 16+ 07.05 Х/ф «Не підганяй кохання» 09.20 Х/ф «Навчаю грі на гітарі» 13.10 Битва екстрасенсів. Чоловіки проти жінок 16+ 15.25 Містичні історії з Павлом Костіциним 16+

Київ

07.00, 19.25 «Тварини: особова справа» 08.00, 09.15, 20.20, 02.30 «Ситуація» 08.15, 14.00 «Найромантичніші міста світу» 09.25 «Київ музика» 10.00, 23.20 «Телемаркет» 13.00, 21.25 «Сенсації ХХ століття» 15.00, 21.00, 23.00, 03.40 «Столичні телевізійні новини» 15.10 «Депутатська приймальня» 15.55, 02.40 «Щоденники Другої світової війни: день за днем» 17.00, 00.20 «КИЇВ LIVE» 20.30 «Служба порятунку» 22.30, 04.00 «На часі» 22.55 «Українська Національна Лотерея» 04.25 «Мультляндія»

5 канал

06.00, 09.45, 21.40 Час-Time 06.30, 08.35 Огляд преси 06.50, 17.00 Час новин. Київ 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 18.00, 19.00, 21.00, 00.00, 01.00, 02.00, 03.00, 04.00, 05.00 Час новин 07.10, 08.10, 21.25, 00.15 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.15, 12.25, 15.25, 18.15, 23.55 Погода в Україні 07.30 Фінансовий тиждень 07.55, 08.55, 09.40, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 22.55, 00.30, 01.10 Погода на курортах 08.15 Про військо 09.25, 17.45 Час громади 10.10, 11.10, 12.30 Трансляції суспільно-політичних подій 13.05 Час. Підсумки тижня з Віталієм Гайдукевичем 14.10 КЕНДЗЬОР 15.30, 16.10 Інформаційний день 17.10, 18.20, 19.40 Інформаційний вечір 22.00 «За Чай.com» 23.00 БлогПост 23.40 Агрокраїна 00.40, 05.40 Хроніка дня 01.15, 04.35, 05.15 Машина часу 02.10 Нові Герої Донбасу 03.15 Кіно з Я. Соколовою 04.10 Феєрія мандрів

КРТ

06.30, 07.10, 08.10 Ранок з Україною 07.00, 08.00, 09.00, 15.00, 19.00, 23.00, 02.10 Сьогодні 09.30, 03.00 Зірковий шлях 10.30, 04.40 Реальна містика 12.30 Т/с «Черговий лікар-2» 14.30, 15.25 Т/с «Жіночий лікар-2» 19.45 «Говорить Україна» 21.00 Т/с «Дорога в порожнечу» 23.30 Х/ф «Цар скорпіонів 3: Книга мертвих» 01.40 Телемагазин 03.00, 01.25 Зона ночі 04.20 Абзац 06.14, 08.59 Kids Time 06.15 М/с «Хай живе король Джуліан» 09.00 Х/ф «Чоловіки за роботою» 11.00 Х/ф «Тупий і ще тупіше» 13.10 Х/ф «Тупий і ще тупіше 2» 15.20 Х/ф «Ніккі, диявол-молодший» 17.10 Х/ф «Пустун» 19.00 Ревізор 21.20 Страсті за ревізором 23.30 Т/с «Клініка» 01.20 Служба розшуку дітей

13.00 Скептик 15.00, 23.40 Смертельний двобій 16.00 Полювання на рибу-монстра 16.50 Сироти дикої природи 17.50, 22.40 Погляд зсередини 18.40 Їжа богів 20.40, 00.40 Речовий доказ 21.40 Річкові монстри 02.10 Містична Україна 03.40 Ілюзії сучасності

06.00 М/ф 08.00, 02.20 «Нове Шалене відео по-українськи» 09.25, 18.15 «Спецкор» 10.05, 18.50 «ДжеДАІ» 10.45 Т/с «Опер за викликом-2 « 14.35 Х/ф «Політ Фенікса» 16.45 Х/ф «Хороший, поганий, мертвий» 19.25 Т/с «Одинак» 21.35 Т/с «Касл-4» 23.10 Х/ф «Придорожній заклад 2: Останній виклик» 00.55 Т/с «Моссад « 03.10 «Облом.UA.»

Мега

06.00 Бандитська Одеса 07.20, 14.00 Правда життя 08.20 Крилаті мавпи Шангрі-Ла 09.20 Дивовижна Індія 10.20 Місця сили 11.10 Підроблена історія 12.00 Брама часу

06.00, 08.20, 21.50, 03.30 «Попурі» 06.05, 08.10, 19.00 «Попутчик» 06.20, 08.00, 10.50, 03.10 «Батьківські поради» 06.30, 07.45, 12.45, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 07.00, 16.00 «Funny Kids» 07.10 «Православний календар» 07.15, 13.05, 21.20 «Цікаво. ком» 08.30 «Діамант» 10.00 «Рождение Европы» 11.00, 13.30 «Соната» 16.10 «Большое африканское путешествие на воздушном шаре» 17.00 «Коштовності» 19.10 «Мегаполіси» 19.40 Х/ф «Сезон пчел» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 «Висновки» 01.00 Х/ф «Прожигая жизнь» 02.45 «Три кольори часу» 03.40 «Архіви історії» 04.05 «Під знаком Нобеля» 04.30 «Пошук істини»

Новий Чернігів

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Італійка» 05.10 Меломан 05.40 Моя колекція 06.00, 07.00, 19.00 Факт 06.30, 18.35 Єдина країна 07.30 Невідомий Чернігів 07.45, 15.45 Без проблем? 07.55, 15.55 Потягуськи 15.00, 18.00, 19.55 Факт дня 15.05 Погода в домі 15.15 Дорога до храму 15.30 Культур-ревю 18.05 Ескулап 19.20 Імпреза 19.45 Чемпіон

СІВЕР-ЦЕНТР

07.00, 07.35, 08.05, 08.35 Ранок на Сівер-центрі 07.30, 08.00, 08.30, 19.00 Новини 09.00 Енеїда 13.30, 17.00 Новини. Пульс дня 13.40 Хто в домі хазяїн 14.10 РадіоДень «Модуль знань» 14.50 Світло 15.45 Edera. Лайфхак з української мови 16.05, 19.50 Сонар. Д.ф. «Спадок Кеннеді» 17.10 Пліч-о-пліч 17.40 Д.ф. «Герої України. Крути» 18.30 Смаки культур 19.20 Тема дня 20.40 Новини. Підсумки

17 липня

UA: ПЕРШИЙ

06.00, 09.50 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.00, 08.00, 09.00, 09.25, 13.00, 15.00, 21.00, 03.00 Новини 06.35, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 09.35 М/с «Гон» 10.15 Хто в домі хазяїн? 10.40 Телепродаж 11.00, 05.30 Д/ц «Незвичайні культури» 12.00 Д/ц «Смачні історії» 12.25 Д/ц «Смаки Культур» 13.10 :РадіоДень 13.40 Лайфхак українською 13.55, 02.05 Складна розмова 14.30 :Радіо. День 15.15 Т/с «Гранд готель» 16.50, 22.45 Т/с «За службовим обов’язком» 18.00, 00.15 Інформаційна година 19.00 Перший на селі 19.25 Д/с «1000 днів для планети» 20.30 Наші гроші 21.25, 03.20 Новини. Спорт 21.45 Д/с «Як працюють машини» 23.50, 04.05 #KіноWALL з Сергієм Тримбачем 01.10 Розсекречена історія 02.30 До справи 03.40 Тема дня 04.30 Фольк-music

1+1

06.30, 07.10, 08.10, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 05.35 ТСН 09.30, 11.00 «Одруження наосліп» 12.20, 13.55, 15.30 «Міняю жінку» 17.00 Т/с «Моє чуже життя» 20.15, 21.20 Т/с «Хазяйка» 22.20, 23.00, 04.45 Т/с «Недотуркані» 23.25, 00.00, 02.15 Т/с «Байки Мітяя» 00.30 Х/ф «Любов з ризиком для життя»

Інтер

06.00 «Мультфільм» 06.10 «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.40 Новини 07.10, 08.10, 09.20 «Ранок з Інтером» 10.15 Т/с «Спокуса» 12.25, 20.40 Т/с «Ганна Герман» 14.50, 15.45, 16.45 «Речдок» 18.00, 19.00, 04.10 «Стосується кожного» 20.00, 02.50 «Подробиці» 22.30 Фестиваль «Слов’янський базар у Вітебську» 01.10 Х/ф «Приборкування норовливого» 03.30 «Орел і Решка. Шопінг» 04.55 «Top Shop» 05.25 «Школа доктора Комаровського. Невідкладна допомога»

ICTV

05.35, 20.20 Громадянська оборона 06.30 Ранок у великому місті 08.45, 04.30 Факти. Ранок 09.15, 19.20 Надзвичайні новини 09.55 Багач-Бідняк. Реаліті-шоу 11.00 Стоп-5 12.00, 13.20 Х/ф «З життя таємних агентів» 12.45, 15.45 Факти. День 14.25, 16.20 Х/ф «Троє амігос» 17.20 Скетч-шоу «На трьох» 16+ 17.35, 21.30 Т/с «Менталіст» 18.45, 21.10 Факти. Вечір 22.35, 02.55 Т/с «Винищувачі» 00.30 Т/с «Невиправні» 02.15 Т/с «Морська поліція. Новий Орлеан» 04.00 Скарб нації 04.10 Еврика! 04.20 Служба розшуку дітей 04.25 Студія Вашингтон 04.50 Т/с «Відділ 44»

ТК Україна

06.30, 07.10, 08.10 Ранок з Україною 07.00, 08.00, 09.00, 15.00, 19.00, 23.00, 03.20 Сьогодні 09.30, 04.10 Зірковий шлях 10.30, 04.40 Реальна містика 12.30 Т/с «Черговий лікар-2» 14.30, 15.25 Т/с «Жіночий лікар-2» 19.45 «Говорить Україна» 21.00 Т/с «Дорога в порожнечу» 23.30, 02.00 Т/с «CSI. Місце злочину» 01.30 Телемагазин

Новий Канал

03.00, 02.20 Зона ночі 04.05 Абзац 05.59, 07.49 Kids Time 06.00 М/с «Хай живе король Джуліан» 07.50 Європа за копійки 19.00 Хто зверху? 12+ 21.00 Зоряні яйця 12+ 22.50 Т/с «Клініка»

СТБ

07.05 За живе! 16+ 08.31 Х/ф «Поділись щастям своїм»

№28 (689), 12 липня 13.10 Битва екстрасенсів. Чоловіки проти жінок 16+ 15.25 Містичні історії з Павлом Костіциним 16+ 17.30, 22.00 Вікна-Новини 18.00 Х/ф «Провідниця» 20.00 Слідство ведуть екстрасенси 16+ 22.45 Х/ф «Мама напрокат»

НТН

06.20 Х/ф «Провінційний анекдот» 07.10 Х/ф «У пошуках мільйонерки» 08.30 Ранковий «Свідок» 09.00 Х/ф «Ключ без права передачі» 10.30 «Судіть самі» 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 02.15 «Свідок» 12.50, 03.10 «Речовий доказ» 14.45, 16.50 «Страх у твоєму домі» 17.45, 19.30 «Легенди карного розшуку» 20.45, 00.45 Т/с «Елементарно - 4» 22.40, 23.45 Т/с «Кулагін та партнери» 02.45 «Випадковий свідок» 04.25 «Правда життя. Професії»

Прямий

06.00, 07.15, 08.15 Ранок. «Новий день» з Анатоліем Анатолічем та Юліей Шпачинською 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 «Репортер» Новини 09.15, 10.15, 11.15, 12.15 Ранок. «Ми всі...» з Мариною Леончук і Павлом Рольником 13.15, 14.15, 15.15 «Деталі» з Василісою Фроловою і Сергієм Дойком 16.15, 23.00 «Кримінал» зі Славою Вардою 17.15 «Ситуація» з Тарасом Березовцем 18.00 «Эхо України» с Матвієм Ганапольським 19.30 «Разом» з Орловською, Вереснем 20.30 «Події» Вересня 21.00 «Підсумки» з Евгенієм Кисельовим

ТЕТ

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 09.45 Х/ф «Спляча красуня» 11.00 Т/с «Усі жінки - відьми» 12.00 Битва салонів 13.00, 21.00 Т/с «Кандидат» 14.00, 19.30, 20.30 Одного разу під Полтавою 15.00, 03.20 Віталька 16.00, 02.30 Панянка-селянка 17.00 Чотири весілля 18.00, 19.00, 20.00 Танька і Володька 18.30 Країна У 22.00 Вечірка 23.00 ЛавЛавСar 00.00 Т/с «Помста» 01.00 Теорія зради 02.00 БарДак 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 Т/с «Дикий ангел» 09.10, 01.00 «Орел і Решка. Шопінг» 12.00, 20.00 «Орел і Решка. Ювілейний 2» 13.00, 21.00 «Орел і Решка. Рай та пекло 2» 14.00, 00.00 «Орел і Решка. Навколосвітня подорож» 22.00 «Вірю не Вірю» 01.50 «Нічне життя»

2+2

06.00 М/ф 08.00, 03.10 «Облом.UA.» 09.35, 18.15 «Спецкор» 10.15, 18.50 «ДжеДАІ» 10.55, 17.15 «Загублений світ» 12.55, 01.55 «Нове Шалене відео по-українськи» 15.00 Х/ф «Мисливці за скарбами» 19.25 Т/с «Одинак» 21.35, 23.10 Т/с «Касл-4» 01.00 Т/с «Моссад «

Мега

06.00 Бандитський Київ 07.20, 14.00 Правда життя 08.20 Жирафи: вартові савани 09.20 Дивовижна Індія 10.20 Місця сили 11.10 Підроблена історія 12.00 Брама часу 13.00 Код доступу 15.00, 23.40 Смертельний двобій 16.00, 21.40 Полювання на рибу-монстра 16.50 Сироти дикої природи 17.50, 22.40 Погляд зсередини 18.40 Їжа богів 20.40, 00.40 Речовий доказ 02.10 Україна: забута історія

Київ

07.00, 19.25 «Тварини: особова справа»

5

08.00, 09.15, 20.20, 02.30 «Ситуація» 08.15, 14.00 «Найромантичніші міста світу» 09.25 «Київ музика» 10.00, 23.20 «Телемаркет» 13.00, 21.25 «Сенсації ХХ століття» 15.00, 21.00, 23.00, 03.40 «Столичні телевізійні новини» 15.10 «Депутатська приймальня» 15.55, 02.40 «Щоденники Другої світової війни: день за днем» 17.00, 00.20 «КИЇВ LIVE» 20.30 «Київські історії» 22.30, 04.00 «На часі» 22.55 «Українська Національна Лотерея» 04.25 «Мультляндія»

5 канал

06.00, 09.45, 21.40 Час-Time 06.30 Огляд преси 06.50, 08.00, 17.00 Час новин. Київ 07.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 18.00, 19.00, 21.00, 00.00, 01.00, 02.00, 03.00, 04.00, 05.00 Час новин 07.15, 08.10, 21.25, 00.15 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.20, 12.25, 15.25, 18.15, 23.55 Погода в Україні 07.30 Код успіху 07.50 Будівельний стандарт 07.55, 08.55, 09.40, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 22.55, 00.30, 01.10 Погода на курортах 08.25 Агрокраїна 09.25, 17.45 Час громади 10.10, 11.10, 12.30 Трансляції суспільно-політичних подій 13.05 БлогПост 14.10, 15.30, 16.10 Інформаційний день 17.10, 18.20, 19.40 Інформаційний вечір 22.00 «За Чай.com» 23.00 Поліграф 00.40, 05.40 Хроніка дня 01.15, 04.35, 05.15 Машина часу 02.10 Нові Герої Донбасу 03.15 Кіно з Я. Соколовою 04.10 Феєрія мандрів

КРТ

06.00, 16.50, 21.50 «Попурі» 06.05 «Фотоподорожі» 06.20, 08.00, 10.50, 01.30 «Батьківські поради» 06.30, 07.45, 08.10, 12.45, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 07.00, 16.00, 02.40 «Funny Kids» 07.10 «Православний календар» 07.15 «Цікаво. ком» 08.30 «Діамант» 10.00, 16.10 «Большое африканское путешествие на воздушном шаре» 11.00, 13.30 «Соната» 13.15, 19.00 «Попутчик» 17.00 «Коштовності» 19.10, 02.15, 03.40 «Архіви історії» 19.40 Х/ф «План Б» 21.20 «Мегаполіси» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 Х/ф «Сезон пчел» 01.50, 04.05 «Три кольори часу» 02.55 «Під знаком Нобеля» 03.20 «Для маленької компанії» 04.35 «Пошук істини»

Новий Чернігів

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Василина Прекрасна» 05.10, 19.35 Імпреза 05.30 Гастролер 05.45 Чемпіон 06.00, 07.00, 19.00 Факт 06.20, 18.30 Культур-ревю 06.35 Єдина країна 07.20 Ескулап 07.45, 15.45 Без проблем? 07.55, 15.55 Потягуськи 15.00, 18.00, 19.55 Факт дня 15.05 Погода в домі 15.10 Містечко 15.20, 19.20 Невідомий Чернігів 18.05 На часі

СІВЕР-ЦЕНТР

07.00, 07.35, 08.05, 08.35 Ранок на Сівер-центрі 07.30, 08.00, 08.30, 19.00 Новини 09.00 Т.с. «Яструб та голубка», 9 серія 13.30, 17.00 Новини. Пульс дня 13.40, 19.20 Тема дня 14.10 РадіоДень «Модуль знань» 14.50 Світло 15.45 Wise Cow. 100 років історії 16.05, 19.50 Незвіданими шляхами 17.10 До справи 17.40 Д.ф. «Кенгір. 40 днів свободи», 1 частина 18.30 Смаки культур 20.40 Новини. Підсумки


6

UA: ПЕРШИЙ

06.00, 09.50 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.00, 08.00, 09.00, 09.25, 13.00, 15.00, 21.00, 03.00 Новини 06.35, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 09.35 М/с «Гон» 10.15 Хто в домі хазяїн? 10.40 Телепродаж 11.00, 05.30 Д/ц «Незвичайні культури» 12.00 Д/ц «Смачні історії» 12.25 Д/ц «Смаки Культур» 13.10 :РадіоДень 13.40 Лайфхак українською 13.55 Наші гроші 14.30 52 вікенди 15.20 Т/с «Гранд готель» 16.50, 22.45 Т/с «За службовим обов’язком» 18.00, 00.15 Інформаційна година 19.00 Д/с «Дешевий відпочинок» 19.25 Д/с «1000 днів для планети» 20.30, 02.05 Складна розмова 21.25, 03.20 Новини. Спорт 21.45 Д/с «Як працюють машини» 23.50, 04.05 #БібліоFUN з Ростиславом Семківим 01.10 Розсекречена історія 02.30 До справи 03.40 Тема дня 04.30 Фольк-music

1+1

06.30, 07.10, 08.10, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 05.35 ТСН 09.30, 10.55 «Одруження наосліп» 12.20, 14.00, 15.20 «Міняю жінку» 16.50 Т/с «Моє чуже життя» 20.15, 21.20 Т/с «Хазяйка» 22.20, 23.00, 04.45 Т/с «Недотуркані» 23.25, 00.00, 02.25 Т/с «Байки Мітяя» 00.25 Х/ф «Перемагай»

Інтер

05.50 «Мультфільм» 06.10 «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.40 Новини 07.10, 08.10, 09.20 «Ранок з Інтером» 10.15 Т/с «Спокуса» 12.25, 20.40 Т/с «Ганна Герман» 14.50, 15.45, 16.45 «Речдок» 18.00, 19.00, 04.15 «Стосується кожного» 20.00, 02.50 «Подробиці» 22.30 Фестиваль «Слов’янський базар у Вітебську» 01.05 Х/ф «Влітку я надаю перевагу весіллю» 03.40 «Орел і Решка. Шопінг» 05.00 «Top Shop» 05.30 «Школа доктора Комаровського. Невідкладна допомога»

ICTV

05.35, 10.00 Громадянська оборона 06.30 Ранок у великому місті 08.45 Факти. Ранок 09.15, 19.20 Надзвичайні новини 11.00 Стоп-5 12.00, 13.20 Х/ф «Троє амігос» 12.45, 15.45 Факти. День 14.50, 16.20 Х/ф «Іграшкові солдатики» 17.20 Скетч-шоу «На трьох» 16+ 17.35, 21.35 Т/с «Менталіст» 18.45, 21.15 Факти. Вечір 20.20 Секретний фронт 22.40, 03.05 Т/с «Винищувачі» 00.35 Т/с «Невиправні» 02.20 Т/с «Морська поліція. Новий Орлеан» 04.10 Скарб нації 04.20 Еврика! 04.25 Студія Вашингтон 04.30 Факти 04.50 Т/с «Відділ 44»

ТК Україна

06.30, 07.10, 08.10 Ранок з Україною 07.00, 08.00, 09.00, 15.00, 19.00, 23.00, 03.20 Сьогодні 09.30, 04.10 Зірковий шлях 10.30, 04.40 Реальна містика 12.30 Т/с «Черговий лікар-2» 14.30 Т/с «Жіночий лікар-2» 15.25 Т/с «Жіночий лікар -2» 19.45 «Говорить Україна» 21.00 Т/с «Дорога в порожнечу» 23.30, 02.00 Т/с «CSI. Місце злочину» 01.30 Телемагазин

Новий Канал

03.00, 02.20 Зона ночі 04.20 Абзац 06.09, 08.59 Kids Time 06.10 М/с «Хай живе король Джуліан» 09.00 Ревізор. Крамниці 13.00 Зірки під гіпнозом 19.00 Хто зверху? 12+ 21.00 Зоряні яйця 12+ 22.50 Т/с «Клініка»

СТБ

18 липня

№28 (689), 12 липня

06.50 За живе! 16+ 09.25 Національне талант-шоу «Танцюють всі!»

13.05 Битва екстрасенсів 15.25 Містичні історії з Павлом Костіциним 16+ 17.30, 22.00 Вікна-Новини 18.00 Х/ф «Провідниця» 20.00 Слідство ведуть екстрасенси 16+ 22.45 Х/ф «Доглядальниця»

НТН

05.50 Х/ф «Було у батька три сини» 08.30 Ранковий «Свідок» 09.00 Х/ф «Вантаж без маркування» 10.40 «Судіть самі» 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 02.20 «Свідок» 12.50, 03.00 «Речовий доказ» 14.40, 16.50 «Страх у твоєму домі» 17.45, 19.30 «Легенди карного розшуку» 20.45, 00.45 Т/с «Елементарно - 4» 22.40, 23.45 Т/с «Кулагін та партнери» 02.50 «Випадковий свідок» 04.30 «Правда життя. Професії»

Прямий

06.00, 07.15, 08.15 Ранок. «Новий день» з Анатоліем Анатолічем та Юліей Шпачинською 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 «Репортер» Новини 09.15, 10.15, 11.15, 12.15 Ранок. «Ми всі...» з Мариною Леончук і Павлом Рольником 13.15, 14.15, 15.15 «Деталі» з Василісою Фроловою і Сергієм Дойком 16.15, 23.00 «Кримінал» зі Славою Вардою 17.15 «Ситуація» з Тарасом Березовцем 18.00 «Эхо України» с Матвієм Ганапольським 19.30 «Разом» з Орловською, Вереснем 20.30 «Події» Вересня 21.00 «Підсумки» з Евгенієм Кисельовим

ТЕТ

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 09.45 М/ф «Мавпи в космосі - 2: Удар у відповідь» 11.00 Т/с «Усі жінки - відьми» 12.00 Битва салонів 13.00, 21.00 Т/с «Кандидат» 14.00, 19.30, 20.30 Одного разу під Полтавою 15.00, 03.20 Віталька 16.00, 02.30 Панянка-селянка 17.00 Чотири весілля 18.00, 19.00, 20.00 Танька і Володька 18.30 Країна У 22.00 Вечірка 23.00 ЛавЛавСar 00.00 Т/с «Помста» 01.00 Теорія зради 02.00 БарДак 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 Т/с «Дикий ангел» 09.00, 01.00 «Орел і Решка. Шопінг» 12.00, 20.00 «Орел і Решка. Ювілейний 2» 13.00, 21.00 «Орел і Решка. Рай та пекло 2» 14.00, 00.00 «Орел і Решка. Навколосвітня подорож» 22.00 «Вірю не Вірю» 01.50 «Нічне життя»

СЕРЕДА

Київ

07.00, 19.25 «Тварини: особова справа» 08.00, 09.15, 20.20, 02.30 «Ситуація» 08.15, 14.00 «Найромантичніші міста світу» 09.25 «Київ музика» 10.00, 23.20 «Телемаркет» 13.00, 21.25 «Сенсації ХХ століття» 15.00, 21.00, 23.00, 03.40 «Столичні телевізійні новини» 15.10 «Депутатська приймальня» 15.55, 02.40 «Щоденники Другої світової війни: день за днем» 17.00, 00.20 «КИЇВ LIVE» 20.30 «Якісне життя» 22.30, 04.00 «На часі» 22.55 «Українська Національна Лотерея» 04.25 «Мультляндія»

5 канал

06.00, 09.45, 21.40 Час-Time 06.30, 08.35 Огляд преси 06.45, 08.00, 17.00 Час новин. Київ 07.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 18.00, 19.00, 21.00, 00.00, 01.00, 02.00, 03.00, 04.00, 05.00 Час новин 07.10, 08.10, 21.25, 00.10 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.15, 12.25, 15.25, 18.15, 23.55 Погода в Україні 07.25 Драйв 07.30 Медекспертиза 07.55, 08.55, 09.40, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 22.55, 00.30, 01.10 Погода на курортах 08.15 Топ дня 09.25, 17.45 Час громади 10.10, 11.10, 12.30 Трансляції суспільно-політичних подій 13.05 Поліграф 14.10, 15.30, 16.10 Інформаційний день 17.10, 18.20, 19.40 Інформаційний вечір 22.00 «За Чай.com» 23.00 БлогПост 00.40, 05.40 Хроніка дня 01.15, 04.35, 05.15 Машина часу 02.10 Нові Герої Донбасу 03.15 Кіно з Я. Соколовою 04.10 Феєрія мандрів

КРТ

06.00, 21.50 «Попурі» 06.05, 13.15 «Фотоподорожі» 06.20, 08.00, 10.50, 01.40 «Батьківські поради» 06.30, 07.45, 08.10, 12.45, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 07.00, 16.00, 05.10 «Funny Kids» 07.10 «Православний календар» 07.15 «Цікаво. ком» 08.30 «Діамант» 10.00, 16.10 «Большое африканское путешествие на воздушном шаре» 11.00, 13.30 «Соната» 17.00 «Коштовності» 19.00 «Попутчик» 19.10, 03.20 «Архіви історії» 19.40 Х/ф «Так она нашла меня» 21.20 «Мегаполіси» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 Х/ф «План Б» 02.05 «Пошук істини» 02.55, 04.40 «Три кольори часу» 03.45 «Під знаком Нобеля» 04.10 «Моя професія»

Новий Чернігів

06.00 М/ф 08.00, 01.55 «Нове Шалене відео по-українськи» 09.35, 18.15 «Спецкор» 10.15, 18.50 «ДжеДАІ» 10.55 «Загублений світ» 12.55 «Помста природи» 15.25 Х/ф «Крадіжка в музеї» 17.15 «Загублений світ» 19.25 Т/с «Одинак» 21.35, 23.10 Т/с «Касл-4» 01.00 Т/с «Моссад « 03.10 «Облом.UA.»

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Одного разу влітку» 05.10 Архів душі 05.25 Гастролер 05.40 З перших уст 06.00, 07.00, 19.00 Факт 06.10 На часі 07.20 Невідомий Чернігів 07.45, 15.45 Без проблем? 07.55, 15.55 Потягуськи 15.00, 18.00, 19.55 Факт дня 15.05 Погода в домі 15.10 Меломан 15.30 Кулінарний дизайн 18.05 Серед тижня 18.30 Містечко 18.40 Чемпіон 19.20 Культур-ревю

Мега

СІВЕР-ЦЕНТР

2+2

06.00 Бандитська Одеса 07.20, 14.00 Правда життя 08.20, 16.50 Сироти дикої природи 09.20 Дивовижна Індія 10.20 Місця сили 11.10 Підроблена історія 12.00 Брама часу 13.00 Код доступу 15.00, 23.40 Смертельний двобій 16.00, 21.40 Полювання на рибу-монстра 17.50, 22.40 Погляд зсередини 18.40 Їжа богів 20.40, 00.40 Речовий доказ 02.10 Містична Україна 04.10 Історія українських земель. Одеса 04.35 Історія українських земель. Львів 05.05 Бандитський Київ

07.00, 07.35, 08.05, 08.35 Ранок на Сівер-центрі 07.30, 08.00, 08.30, 19.00 Новини 09.00 Т.с. «Яструб та голубка», 10 серія 13.30, 17.00 Новини. Пульс дня 13.40, 19.20 Тема дня 14.10 РадіоДень «Модуль знань» 14.50 Світло 15.45 Wise Cow. 100 років мистецтва 16.05, 19.50 Неповторна природа 16.30, 20.15 Таємниці підводного світу 17.10 Наші гроші 17.40 Д.ф. «Кенгір. 40 днів свободи», 2 частина 18.30 Смаки культур 20.40 Новини. Підсумки

19 липня UA: ПЕРШИЙ

06.00, 09.50 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.00, 08.00, 09.00, 09.25, 13.00, 15.00, 21.00, 03.00 Новини 06.35, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 09.35 М/с «Гон» 10.15 Хто в домі хазяїн? 10.40 Телепродаж 11.00, 05.30 Д/ц «Незвичайні культури» 11.30 Д/ц «Гордість світу» 12.00 Енеїда 12.25 Д/ц «Смаки Культур» 13.10 :РадіоДень 13.40, 15.20 Лайфхак українською 13.55, 02.30 До справи 14.30 :Радіо. День 15.25 Т/с «Гранд готель» 16.50, 22.45 Т/с «За службовим обов’язком» 18.00, 00.15 Інформаційна година 19.00 #ВУКРАЇНІ 19.25 Д/с «1000 днів для планети» 20.30 Схеми. Корупція в деталях 21.25, 03.20 Новини. Спорт 21.45 Д/с «Як працюють машини» 22.15 Д/с «Велике фотополювання Дага Гарднера» 23.50, 04.05 #NeoСцена з Олегом Вергелісом 01.10 Розсекречена історія 02.05 Складна розмова 03.40 Тема дня 04.30 Фольк-music

1+1

06.30, 07.10, 08.10, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30, 05.40 ТСН 09.30, 11.15 «Одруження наосліп» 13.00, 14.15, 15.35 «Міняю жінку» 17.00 Т/с «Моє чуже життя» 20.15, 21.20 Т/с «Хазяйка» 22.20, 23.00, 04.50 Т/с «Недотуркані» 23.25, 00.00, 02.05 Т/с «Байки Мітяя» 00.25 Х/ф «Домашня робота»

Інтер

06.00 «Мультфільм» 06.10 «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.40 Новини 07.10, 08.10, 09.20 «Ранок з Інтером» 10.15 Т/с «Спокуса» 12.25, 20.40 Т/с «Ганна Герман» 14.50, 15.45, 16.45 «Речдок» 18.00, 19.00, 04.20 «Стосується кожного» 20.00, 02.50 «Подробиці» 22.30 Фестиваль «Слов’янський базар у Вітебську» 01.10 Х/ф «Чого хочуть чоловіки» 03.40 «Орел і Решка. Шопінг» 05.05 «Top Shop» 05.35 «Школа доктора Комаровського. Невідкладна допомога»

ICTV

05.35 Громадянська оборона 06.30 Ранок у великому місті 08.45 Факти. Ранок 09.15, 19.20 Надзвичайні новини 09.55 Секретний фронт 11.00 Стоп-5 12.20, 13.20 Х/ф «Іграшкові солдатики» 12.45, 15.45 Факти. День 14.55, 16.20 Х/ф «Одного разу порушивши закон» 17.25 Скетч-шоу «На трьох» 16+ 17.35, 21.30 Т/с «Менталіст» 18.45, 21.10 Факти. Вечір 20.20 Інсайдер 22.40, 03.15 Т/с «Винищувачі» 00.55 Т/с «Невиправні» 02.35 Т/с «Морська поліція. Новий Орлеан» 04.05 Скарб нації 04.15 Еврика! 04.20 Служба розшуку дітей 04.25 Студія Вашингтон 04.30 Факти 04.50 Т/с «Відділ 44»

ТК Україна

06.30, 07.10, 08.10 Ранок з Україною 07.00, 08.00, 09.00, 15.00, 19.00, 23.00, 03.40 Сьогодні 09.30 Зірковий шлях 10.30, 04.30 Реальна містика 12.30 Т/с «Черговий лікар-2» 14.30, 15.25 Т/с «Жіночий лікар -2» 19.45 «Говорить Україна» 21.00 Т/с «Дорога в порожнечу» 23.20 Контролер 00.00, 02.15 Т/с «CSI. Місце злочину» 01.45 Телемагазин

Новий Канал

03.00, 02.00 Зона ночі 04.20 Абзац 06.19, 09.09 Kids Time 06.20 М/с «Хай живе король Джуліан» 09.10 Ревізор. Крамниці

13.10 Зірки під гіпнозом 19.00 Хто зверху? 12+ 21.00 Зоряні яйця 12+ 22.20 Т/с «Клініка»

СТБ

07.00 За живе! 16+ 09.35 Національне талант-шоу «Танцюють всі!» 13.15 Битва екстрасенсів 15.25 Містичні історії з Павлом Костіциним 16+ 17.30, 22.00 Вікна-Новини 18.00 Х/ф «Провідниця» 20.00 Я соромлюсь свого тіла 16+ 22.45 Х/ф «Дружина за контрактом» 00.45 Я соромлюсь свого тіла 18+

НТН

06.00 Х/ф «Гу-га» 08.30 Ранковий «Свідок» 09.05 Х/ф «Зниклі серед живих» 10.40 «Судіть самі» 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 02.20 «Свідок» 12.50, 03.00 «Речовий доказ» 14.45, 16.50 «Страх у твоєму домі» 17.50, 19.30 «Легенди карного розшуку» 20.45, 00.45 Т/с «Елементарно - 4» 22.40, 23.45 Т/с «Кулагін та партнери» 02.50 «Випадковий свідок»

Прямий

06.00, 07.15, 08.15 Ранок. «Новий день» з Анатоліем Анатолічем та Юліей Шпачинською 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 «Репортер» Новини 09.15, 10.15, 11.15, 12.15 Ранок. «Ми всі...» з Мариною Леончук і Павлом Рольником 13.15, 14.15, 15.15 «Деталі» з Василісою Фроловою і Сергієм Дойком 16.15, 23.00 «Кримінал» зі Славою Вардою 17.15 «Ситуація» з Тарасом Березовцем 18.00 «Эхо України» с Матвієм Ганапольським 19.30 «Разом» з Орловською, Вереснем 20.30 «Події» Вересня 21.00 «Підсумки» з Евгенієм Кисельовим

ТЕТ

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 09.45 Х/ф «Принцеса Мален» 11.00 Т/с «Усі жінки - відьми» 12.00 Битва салонів 13.00, 21.00 Т/с «Кандидат» 14.00, 19.30, 20.30 Одного разу під Полтавою 15.00, 03.20 Віталька 16.00, 02.30 Панянка-селянка 17.00 Чотири весілля 18.00, 19.00, 20.00 Танька і Володька 18.30 Країна У 22.00 Вечірка 23.00 ЛавЛавСar 01.00 Т/с «Помста» 02.00 БарДак 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 Т/с «Дикий ангел» 09.10, 01.00 «Орел і Решка. Шопінг» 12.00, 20.00 «Орел і Решка. Ювілейний 2» 13.00, 21.00 «Орел і Решка. Рай та пекло 2» 14.00, 00.00 «Орел і Решка. Навколосвітня подорож» 22.00 «Вірю не Вірю» 01.45 «Нічне життя»

2+2

06.00 М/ф 08.00 Відеобімба 09.35, 18.15 «Спецкор» 10.15, 18.50 «ДжеДАІ» 10.55, 17.10 «Загублений світ» 12.55, 03.00 «Облом.UA.» 15.10 Х/ф «Кілер мимоволі» 19.25 Т/с «Одинак» 21.35, 23.10 Т/с «Касл-4» 00.05 «Нове Шалене відео по-українськи»

Мега

06.00 Бандитський Київ 07.20, 14.00 Правда життя 08.20 Сироти дикої природи 09.20 Дивовижна Індія 10.20 Місця сили 11.10 Підроблена історія 12.00 Брама часу 13.00 Код доступу 15.00, 23.40 Смертельний двобій 16.00 Річкові монстри 16.50 Крилаті мавпи Шангрі-Ла 17.50, 22.40 Погляд зсередини 18.40 Їжа богів 20.40, 00.40 Речовий доказ 21.40 Полювання на рибу-монстра 02.10 Бандитська Одеса 04.20 Містична Україна

ЧЕТВЕР

Київ

07.00 «Тварини: особова справа» 08.00, 09.15, 20.20, 02.30 «Ситуація» 08.15, 14.00 «Найромантичніші міста світу» 09.25 «Київ музика» 10.00, 23.20 «Телемаркет» 13.00, 21.25 «Сенсації ХХ століття» 15.00, 21.00, 23.00, 03.40 «Столичні телевізійні новини» 15.10 «Депутатська приймальня» 15.55, 02.40 «Щоденники Другої світової війни: день за днем» 17.00, 00.20 «КИЇВ LIVE» 19.25 «Заклинач ведмедів» 20.30 «Прогулянки містом» 22.30, 04.00 «На часі» 22.55 «Українська Національна Лотерея» 04.25 «Мультляндія» 06.30 «Дотик з Чарльзом Стенлі»

5 канал

06.00, 09.45, 21.40 Час-Time 06.30, 08.35 Огляд преси 06.45, 08.00, 17.00 Час новин. Київ 07.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 18.00, 19.00, 21.00, 00.00, 01.00, 02.00, 03.00, 04.00, 05.00 Час новин 07.10, 08.10, 21.25, 00.15 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.15, 12.25, 15.25, 18.15, 23.55 Погода в Україні 07.35 Компанія героїв 07.55, 08.55, 09.40, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 22.55, 00.30, 01.10 Погода на курортах 08.15 Топ дня 09.25, 16.45 Час громади 10.10, 11.10, 12.30 Трансляції суспільно-політичних подій 13.05 БлогПост 14.10, 15.30, 16.10 Інформаційний день 17.10 КЕНДЗЬОР 18.20, 19.40 Інформаційний вечір 22.00 «За Чай.com» 23.00 Історична година 00.40, 05.40 Хроніка дня 01.15, 04.35, 05.15 Машина часу 02.10 Нові Герої Донбасу 03.15 Кіно з Я. Соколовою 04.10 Феєрія мандрів

КРТ

06.00 «Попурі» 06.05, 13.05, 02.30, 04.15 «Фотоподорожі» 06.20, 08.00, 10.50, 03.15 «Батьківські поради» 06.30, 07.45, 08.10, 10.10, 12.45, 16.10, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 07.00, 10.00, 13.15, 16.00 «Funny Kids» 07.10 «Православний календар» 07.15, 21.00 «Цікаво. ком» 08.30 «Діамант» 11.00, 13.30 «Соната» 17.00 «Коштовності» 19.00 «Попутчик» 19.10, 21.30, 03.45 «Мегаполіси» 19.40 Х/ф «10 шагов к успеху» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 Х/ф «Так она нашла меня» 01.40 «Пошук істини» 02.45 «Під знаком Нобеля» 04.30 «Моя професія» 05.00 «Три кольори часу»

Новий Чернігів

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Мрія» 05.05, 19.20 Меломан 05.35 Вулиці нашого міста 05.50 Актуально 06.00, 07.00, 19.00 Факт 06.20, 18.05 Чемпіон 06.35, 15.10, 18.20 Культур-ревю 07.20 Серед тижня 07.40, 15.45 Без проблем? 07.55, 15.55 Потягуськи 15.00, 18.00, 19.55 Факт дня 15.05 Погода в домі 15.35 Містечко 19.40 Невідомий Чернігів

СІВЕР-ЦЕНТР

07.00, 07.35, 08.05, 08.35 Ранок на Сівер-центрі 07.30, 08.00, 08.30, 19.00 Новини 09.00 Т.с. «Яструб та голубка», 11 серія 13.30, 17.00 Новини. Пульс дня 13.40, 19.20 Тема дня 14.10 РадіоДень «Модуль знань» 14.50 Світло 15.45 Wise Cow. 100 років кіно 16.05, 19.50 Неповторна природа 16.30, 20.15 Таємниці підводного світу 17.10 Складна розмова 17.40 Д.ф. «Кенгір. 40 днів свободи», 3 частина 18.30 Незвичайні культури 20.40 Новини. Підсумки


Суспільство

№28(689), 12 липня 2018 року ВІТАЄМО!

Тетяна і Сергій Дзюби отримали

На пленарному засіданні сесії Чернігівської обласної ради голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу, екології, природокористування та земельних відносин Віктор Кияновський виступив із зверненням щодо створення робочої групи про передачу лісів громадам.

міжнародну нагороду імені Джека Лондона в США Міжнародний Арт-центр «KLAS’S ARTS CENTER SAN FRANCISCO» (США, СанФранциско, голова міжнародного журі – Алекс Клас) оголосив лауреатів Міжнародної літературної премії імені Джека Лондона за 2018 рік. Саме в Сан-Франциско 12 січня 1876р. народився Джон Ґріффіт Чейні, котрого увесь світ тепер знає, як видатного американського письменника та громадського діяча Джека Лондона. А найбільше він прославився як автор пригодницьких романів і оповідань. Його знають, поважають та люблять діти і дорослі в усіх країнах світу. Приємно, що серед лауреатів, видатних письменників із різних країн, є й чернігівці Тетяна і Сергій Дзюби. Їх відзначено за книжку віршів «Selected Poems» (США, Нью-Йорк; англійською та українською мовами). Ця збірка вийшла в 2014 році і вже п’ять разів була успішно перевидана, таким чином, її загальний наклад складає сьогодні 25 тисяч примірників. Отож за цей час відбулося близько 50-ти її презентацій в Америці,

Ліси – громадам!

Американська книжка (обкладинка) Європі та Азії, зокрема в 10-ти містах України. Також серед цьогорічних лауреатів – популярні письменники з США, Канади та Німеччини. Олег Гончаренко, письменник, перекладач, прес-центр Міжнародної літературно-мистецької Академії України

Упродовж десяти днів профільна комісія буде отримувати від усіх державних підприємств комунального підприємства «Чернігівоблагроліс», засновником якого є обласна рада, та об’єднаних територіальних громад області звернення щодо передачі лісів у власність жителів громади. «Комісія проведе позачергове засідання, щоб разом із відділами облдержадміністрації та фондом комунального майна прийняти рішення про процедуру передачі лісів в ОТГ, – говорить аграрій Віктор Кияновський. – Дані напрацювання мають бути підготовлені на наступну сесію обласної ради. Можемо впевнено

7

ОБРАНЦІ

заявити, що депутатська фракція Аграрної партії обласної ради фактично зупинила аферу в сфері лісів області!». Зазначимо, що напередодні сесії певні політичні сили намагалися просувати рішення стосовно створення при КП «Черігівоблагроліс» наглядової ради. Цей орган може змінювати публічність усіх підрозділів підприємства, створення інших органів, надавати дозволи вливання приватного капіталу в статути підприємства. Більшість депутатів обласної ради під час засідання профільної комісії не підтримали ці намагання, а навпаки – виступили із пропозицією передачі лісів у підпорядкування об’єднаним територіальним громадам. На переконання більшості депутатів, передача лісів громадам є відновленням історичної справедливості, спрямованої на розвиток соціальноекономічної сфери громад. Саме це є першочерговим для добробуту жителів області! Віталій НАЗАРЕНКО

ДОРЕФОРМУВАЛИСЯ

(Продовження. Початок на 1-й стор.)

Карта: Лошакова Гута -Косачівка -Тужар

Ініціювала сесію Деснянської селищної ради група депутатів. Намовивши деяких батьків (дві мами поїхали з Косачівки і дві – з Лошакової Гути), школу вирішили закрити. «Їх ніхто на це не уповноважував, а нашого депутата ніхто навіть слухати не захотів, – обурюється Тетяна Михайлівна Мархоброд. – Батьків зацікавили тим, що в «зоні» дітей будуть годувати безкоштовно, а тут половину платимо ми, а половину – Десна». Якщо зниження освітньо-кваліфікаційного рівня батьки згодні були обговорювати, то з закриттям школи вони категорично не згодні. «У Положенні «Про освітній округ» сказано про те, що засновник визначає опорні заклади серед підпорядкованих йому загальноосвітніх навчальних закладів на конкурсній основі відповідно до затверджених ним умов, – трактує Людмила Кисленок. – Конкурсу як такого не було проведено. У Десні поспішають, бо восени до Десни приєднується село Карпилівка, і школа в Карпилівці може бути опорною, оскільки центр ОТГ – Десна – є закритим військовим містечком». Селяни як один переконані – ноги ростуть від голови громади – Юрія Сташевського, який на запитання: «Навіщо закривати школу?» відповів: «Так буде краще».

Дітей – в зону відчуження! Алла Борисівна – одна з восьми технічних працівників Косачівської школи, яких депутати залишили без роботи. До пенсії їй ще 20 років! «Село не має транспортного сполучення ні з Козельцем, ні з Десною, – каже Алла Ворона. – Автобуси до нас не ходять взагалі. Ми відрізані від білого світу. Навіть якщо я стану на біржу праці, то банально не зможу їздити відмічатись. Роботи в селі немає». Окрім технічного персоналу, в школі – 12 педагогів. Всіх їх Чи стане обіцяють перевести в Тужар. Щоправда, яким чином вчителі будуть добиратися до місця роботи, не пояснили, адже п’ятьох дітей із Лошакової Гути чиновники пообіцяли возити «таблеткою» (так в народі називають УАЗ-452), а 33 дітей із Косачівки – старим автобусом на 27 місць. Куди всунуть ще 12 дорослих – невідомо. «У нас професійний педагогічний колектив, наші діти завжди мають хороші

2018 рік останнім для 100-річної школи? ниження освітньо-кваліфікаційного рівня до І-ІІ ступенів». Педагоги, як і батьки, також не розуміють доцільності закриття навчального закладу, адже здебільшого дрова закуповують коштом спонсорів, а електроенергії тут багато не напалюють. Хіба що зарплата технічним працівникам, але і тим – мінімалка! Та й дітей у Тужарі не набагато більше – всього 39.

Село, відрізане від світу

Косачівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів складається із трьох приміщень, найстарішому з яких нещодавно виповнилося 105 років! Будували його на совість – так, що ще років 100 простоїть. Одна проблема – опалюється грубами. Саме за це і вчепилися чиновники з ОТГ. Мовляв, не можна! «В нашій школі одна груба на два класи, – каже технічний працівник Алла Ворона. – Всі груби в належному стані. Взимку в школі завжди тепло, ми зазвичай раніше встаємо, щоб протопити школу і навести порядок». «В області 13 шкіл, які мають пічне опалення, і їх не закривають, а взялися тільки за нас, – додає Людмила Кисленок. – Мабуть, територія комусь треба – інших причин я не бачу. Економічного обґрунтування такому рішенню немає».

Василь Тесленок і Валентин Кузьменко не вірять, що тепер їм доведеться вставати засвіта результати на олімпіадах, всі цьогорічні випускники успішно здали ЗНО, – розповідає завуч Косачівської середньої загальноосвітньої школи Яна Олійник. – Наша школа включає три навчальні корпуси, всюди зроблені якісні ремонти. Школа оснащена телевізорами, проекторами, комп’ютерним класом. Коштом громади в позаминулому році нам перекрили дах у другому корпусі, поклали лінолеум, поставили загорожу, – каже Яна Володимирівна. – Цього року у нас троє випускників, наступного року 11 класу в нас не буде, але через рік буде сім випускників. Ми все розуміємо, тому готові до по-

«Від того, що ми увійшли в громаду, стало ще гірше»

Селянам із Косачівки можна лише поспівчувати. Мало того, що вони відрізані від світу, так ще й нікому не потрібні. «Дорогу взимку нам чистить один раз на тиждень Остерський лісгосп, – кажуть люди. – Від того, що ми увійшли в громаду, стало ще гірше. Одне добре діло зробили – поставили дитячий майданчик у центрі села і шматочок асфальту поклали у співфінансуванні з обласним бюджетом». Рішення 20-ї сесії селищної ради ко-

Добротна і охайна грубка сачівські селяни вважають незаконним і збираються подавати колективний позов до суду. Люди називають і обґрунтовують низку законодавчих норм, які порушили місцеві депутати. Так, згідно з Положенням «Про освітній округ» мають бути враховані: освітні потреби учнів у забезпеченні певних напрямів спеціалізації, яких у Тужарі немає; здатність забезпечити на належному рівні організацію допрофільної підготовки і профільного навчання, для якого немає елементарного – бази; рівень забезпечення кваліфікованими педагогічними кадрами, який у Косачівці значно вищий; наявність належної матеріально-технічної бази (в Тужарі хімію, біологію, фізику вивчають в одному кабінеті, що не дозволяється, комп’ютерний клас і мультимедійне обладнання – відсутні, Інтернету немає. До того ж, просто-таки жахливі дороги, на ремонт яких у громади немає грошей, а законодавством передбачено: підвіз дітей до школи може тривати не більше 15-ти хвилин. Зрозуміло, що таким бездоріжжям діти труситимуться в автобусі не менше, ніж півгодини. І так щодня! «Взагалі виникає питання, чому третій рівень приєднують до другого? – дивується Людмила Кисленок. – В області відомий всього один випадок, де прокрутили подібний варіант, але там директором школи був родич високопосадовців, що набуло розголосу». Але найголовніше, чого бояться батьки та діти – це невидимий ворог – радіація! Чи готові чиновники віддати своїх дітей в зону відчуження? Віталій НАЗАРЕНКО, фото Миколи Тищенка


8

№28(689), 12 липня 2018 року

передплатний індекс

94502

вартість передплати на півроку - 77,01 грн

Грані життя ТУРБОТА

У садочках Бобровиці встановлюють пожежну сигналізацію Чотири дитячих садочки Бобровиці вже незабаром облаштують пожежною сигналізацією. Дошкільному навчальному закладу «Золотий ключик» у цьому пощастило найбільше – автоматизована пожежна сигналізація з мовним оповіщенням вже встановлена. Тепер вся будівля закладу оснащена протипожежними датчиками, які здатні передавати інформацію на пульт автоматичної сигналізації, що дасть змогу у разі потреби попередити людей про евакуацію і викликати рятувальників. Нині працівники дитячої установи проходять відповідний інструктаж з безпеки діяльності. Наразі лише новозбудовані навчальні заклади та дитячі садочки мають встановлену протипожежну сигналізацію. Ті, в яких вже поважний вік, лише працюють над усуненням цієї проблеми, адже на встановлення такої протипожежної системи треба значні кошти. «Нині на експертизі три проекти зі встановлення пожежної сигналізації у таких дитячих установах міста, як «Сонечко», «Веселка», «Барвінок», – розповідає начальник відділу будівництва та ЖКГ Бобровицької міської ради Світлана Дудар. – ТОВ «Центр протипожежних послуг», який функціонує в Чернігові, цими вихідними вже завершив монтаж пожежної сигналізації в ДНЗ «Золотий ключик». Громаді це устаткування обійшлося у 164 тисячі гривень. Це без проектних робіт та технагляду. Якщо разом, то сума буде приблизно 180 тисяч гривень. Тепер цей садок відповідає правилам по-

жежної безпеки. На черзі – три наступні. Думаю, що через місяць-два дошкільні навчальні заклади міста будуть упорядковані. Щодо шкіл, поки що вони не на балансі громади. Коли їх нам передадуть, то це питання обов’язково вирішуватимемо, адже це насамперед життя і здоров’я наших дітей». Завідувачка ДНЗ «Золотий ключик» Анна Кізяк задоволена роботою Центру протипожежних послуг. Каже, що у суботу ввечері вже навіть вдалося перевірити роботу нової протипожежної сигналізації. «Бригада працювала оперативно і на совість. Приїжджав директор товариства: прийняв роботу, все перевірили, випробували, – розповідає Анна Богданівна. – Раніше в нашому садочку, якому 35 років, не було ніякої сигналізації. Нова система дозволяє швидко локалізувати осередки загоряння, здійснити евакуацію та вжити необхідних заходів щодо гасіння пожежі. У нашому садочку 190 дітей – це велика відповідальність. Пожежна сигналізація дає змогу почуватися більш безпечно. Звісно, ми сподіваємося, що лихо до нас не прийде, але слід пам’ятати, що береженого Бог береже».

На черзі покрівля

Крім пожежної сигналізації, у двох дитячих садочках міста – «Золотий ключик» та «Сонечко» – влітку робитимуть капіталь-

Григорій Войток –

ВІТАЄМО!

лауреат Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди

Журі Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» нагородило цією престижною відзнакою заступника генерального директора ТОВ «Земля і воля» Григорія Андрійовича Войтка – за плідну багаторічну діяльність в галузі літератури і публіцистики. Зокрема, знаного письменника і журналіста нагороджено за художньо-літературне видання «Тернистий шлях благородної справи» (це – нариси про 120-річну історію Майнівського (Бобровицького) радгоспу-технікуму), а також – за роман «Безбатченки», в долі головної героїні якого, як у дзеркалі, відображається доля всієї України. Але ту долю, за висловом літературного критика Ніни Головченко, знівечили «найпаскудніші представники нашої національної наволочі». Стосовно ж цього роману, член Національної спілки письменників України поет, прозаїк Тетяна

Череп-Пероганич у своїй рецензії наголосила: «Книга «Безбатченки», немов уривок із минулого, який варто усвідомити, аби зробити висновки». Обидві книги, а також рецензії та відгуки на них публікувалися в газеті «Чернігівщина». У доробку Григорія Войтка – також численні публіцистичні виступи на актуальні теми з життя села, рідного краю, історії українського суспільства, які постійно друкуються на шпальтах газети «Чернігівщина» та в інших періодичних друкованих і електронних засобах масової інформації. Засновник Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» – Міжнародна літературно-мистецька Академія України, котра об’єднує відомих письменників, перекладачів, журналістів та науковців із 55-ти держав (президент – Сергій Дзюба; ця нагорода вручається з 2005 року). Серед лауреатів минулих років – Герої України Іван Дзюба та Юрій Мушкетик, Шевченківські лауреати – Михайлина Коцюбинська, Віра Вовк, Валерій Шевчук, Василь Голобородько, Михайло Слабошпицький, Кость Москалець, Ігор Калинець, Ігор Качуровський, академіки Рауль Чілачава та Микола Жулинський, знаменитий польський кінорежисер Кшиштоф Зануссі, а також інші відомі люди з багатьох країн світу. Василь Слапчук, голова Комітету з нагородження Міжнародною премією імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень», лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

ний ремонт даху. Це за рахунок державної субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад. «У «Золотому ключику» всі конструкції покрівлі робитимуть заново, тобто це буде капітальне будівництво даху. Бо старий – наплавлений. Нині таких вже ніде не роблять. Він непрактичний. Передбачено три мільйони сто тисяч гривень, – констатує Світлана Дудар. – За цією державною суб-

Завідувачка Анна Кізяк показує нову сигналізацію

Дах у «Золотому ключику» протікає вже кілька років у кількох місцях, у деяких групах на стінах з’явився грибок. Щороку ДНЗ «Золотий ключик» з цією проблемою доводиться боротися працівникам разом з батьками. Нині сповенцією спочатку перекриємо дах, а потім будемо утеплювати стіни та частково замі- діваються, що про незручності забудуть. «За ці роки дах ремонтувався, але частнювати вікна й двері, але друга черга – вже на наступний рік. Десь через тиждень ого- ково. Цьогоріч нам пообіцяли зробити лошуватимемо тендер на проведення робіт. якісну в експлуатації покрівлю. Більше того, Проектно-кошторисна документація готова, її утеплять. Ці роботи дозволять підвищити пройшла експертизу. Вже понад чотири енергоефективність та знизити затрати на мільйони гривень надійшло з держбюджету. опалення в холодну пору року. А діткам буде Щомісяця перераховують по мільйону сто комфортніше у нашому закладі», – наголотисяч. У дитячому садочку «Сонечко» менш сила Анна Кізяк. затратний проект. Там конструкцій міняти не Сніжана БОЖОК, фото автора треба. Лише саму покрівлю».

У Чернігові та Ніжині – 4.50, у Бобровиці й Носівці – 5 гривень

ТРАНСПОРТ

(Продовження. Початок на 1-й стор.) – Ціну за проїзд підвищили, а сервіс і нині там, – обурюється чоловік передпенсійного віку, намагаючись закрити дверцята з несправною ручкою. – Сильніше! Кашу треба їсти, – віджартовується шофер. Каша кашею, та нам, пасажирам, не зрозуміти, чому ж «рибка дорога, а юшка така погана». У Бобровицької міської ради – свої аргументи з цього приводу. Підвищення тарифів насамперед пояснюють підвищенням мінімальної заробітної плати, зростанням цін на паливно-мастильні матеріали та загальні виробничі витрати. «2 лютого 2018 року виконком виніс рішення про встановлення тарифу на проїзд на внутрішньоміських автобусних маршрутах загального користування за одну поїздку пасажира – 4 гривні 50 копійок, а з 1 травня – 5 гривень, – говорить заступник Бобровицького міського голови Лариса Петько. – Це рішення було опубліковане на сайті міської ради та у районній газеті. Якщо розібратися у цьому питанні, то стане очевидним, що перевізникам нерентабельно возити людей за 4 гривні 50 копійок. У нашому місті чотири перевізники, і всі в один голос пояснюють, що не може бути такого, що на все ціни ростуть,

а вартість проїзду лишається незмінною. І їх можна зрозуміти. Наші перевізники возять пільговиків безкоштовно, пенсіонерів – по талонах, школярів – за півціни. Якихось серйозних нарікань з боку мешканців Бобровиці я не чула. У сусідній Носівці, наприклад, теж 5 гри-

Лариса Петько вень. Якщо і нарікають, то скоріше на якість перевезень». Щодо рентабельності, то тут, звісно, можна й посперечатися, бо навряд чи вам чи нам водій маршрутки хоч раз видавав квиток, який є платіжним документом і дає хоча б якийсь контроль за обігом коштів у транспортній сфері... Ну хіба на прохання – мовляв, до посвідчення про відрядження треба прикріпити. Ось так і у більшості пасажирів маршруток. Звичайно, не тільки Бобровиці, Носівки чи Ніжина... Тобто кошти не обліковуються. Ніхто не знає точних сум, які заробляють перевізники. Відповідно жодна особа, крім самих перевізників, не може оцінити того, наскільки обґрунтованим є підвищення тарифу... Зрозуміло одне: поки не буде прозорої системи контролю за обігом коштів у маршрутках, не буде і економічно обґрунтованих підвищень чи знижень тарифів. Але, до слова, водій чернігівської маршрутки везе вас десять кілометрів за 4.50 гривні, а в Бобровиці та Носівці за два-три кілометри, а іноді й того менше, слід віддати 5 гривень... Сніжана БОЖОК, фото автора


Рідний край Приїхав, як і обіцяв! Рівно за тиждень після трагедії Лідер Радикальної партії Олег Ляшко разом зі своєю командою навідався до постраждалих від стихійного лиха чернігівців, аби прозвітувати про зроблене та перевірити, як виконуються його доручення. На запрошення Лідера до містян приїхали градоначальник Чернігова, начальники обласних ДСНС та Національної поліції. Зустріч із людьми виявилась більш ніж результативною, адже, окрім коштів з міського бюджету, постраждалі власники будинків на вулиці Декабристів можуть розраховувати на повну компенсацію збитків, завданих стихією, нове асфальтне покриття та ремонт ливнівки, а постраждалі з вулиці Текстильників отримали надію на нове житло. Прозвітувати перед постраждалими земляками і подивитись, як виконують його доручення – головна мета візиту Лідера Радикальної партії Олега Ляшка до Чернігова. Як і обіцяв, нардеп повернувся

за тиждень! До того ж з гарними новинами. «Я мав розмову з Прем’єрміністром України Володимиром Гройсманом. Уряд готовий відшкодувати людям збитки, але для цього влада міста повинна подати всі необхідні документи», – звітує перед мешканцями вулиці Декабристів Олег Ляшко.

№28(689), 12 липня 2018 року

9

Олег Ляшко допомагає

ПОЗИЦІЯ

постраждалим від підтоплення у Чернігові Лідер попросив міського голову Чернігова Владислава Атрошенка прискорити процедуру подачі документів, на що отримав гарантії зробити це до 20-го липня. Прозвітувати про зроблене Олег Ляшко попросив керівника міського партосередку Дмитра Блауша, якому Лідер доручив процес організації допомоги постраждалим. «Одразу після Вашого від’їзду, Олеже Валерійовичу, на вулиці Декабристів було встановлено два намети, в яких постраждалі і зараз можуть зігрітися та отримати їжу, – звітує депутат облради. – Багато було зроблено у співпраці з міською владою та ДСНС. Люди відгукнулися на наш заклик допомогти: ми закрили потребу в миючих та гігієнічних засобах, але найголовніше – це фізична допомога. Вчора та позавчора було понад 30 волонтерів, організованих нами, які допомагали людям виносити бруд і сміття з їхніх жител». «За тиждень наші партійці про-

вели колосальну роботу, – додає керівник обласної організації Радикальної партії Олег Авер’янов. – Фактично ми змусили запрацювати систему, організували і першими прийшли на допомогу людям. Наразі постраждалі мають потребу в будматеріалах, тому з комунального підприємства Чернігівської облради «Чернігівоблагроліс» най-

ближчим часом підвезуть обрізну дошку». Олег Ляшко розпорядився докласти всіх зусиль, аби унеможливити повторення ситуації в майбутньому. Як пояснили місцеві чиновники, одна з головних причин затоплення – порушення нормативів під час облаштування системи ливневої каналізації при обладнанні автостоянки та гаражів. Лідер Радикальної партії доручив керівнику обласної поліції Едуарду Альохіну терміново знайти директора автокооперативу та притягнути його до відповідальності. «Що це за директор автокооперативу, котрий уникає зустрічі з міським головою та керівником поліції? З жадібності знищив майно, підірвав здоров’я людям! Знайдіть його і поруште кримінальну справу, – дав доручення Олег Ляшко. – І нехай два місяці проси-

дить у тюрмі, може тоді мізків добавиться. Я хочу попередити: якщо не знайдете його, то вас не знайдуть на ваших посадах! – заявив Ляшко. – Зробіть так, як раніше робили: прикрутіть одне місце і нехай трубу поміняє, а то з жадібності людей заливає. Потрібно знести незаконно побудовані гаражі і розширити стічну каналізацію. Люди не повинні знову страждати від незаконних забудов. А ті, хто винен в цьому, повинні понести покарання і за власний кошт компенсовувати втрачене потерпілим». У супроводі людей Олег Ляшко ознайомився з критичним станом дорожнього покриття по вулиці Декабристів. Лідер попросив міського голову знайти можливість зробити нормальну дорогу, на що Владислав Атрошенко дав згоду і пообіцяв знайти можливості виконати його прохання. Відтак, вже найближчим часом розпочнуться підготовчі роботи. А постраждалим мешканцям будинку по вулиці Текстильників, 23 варто чекати радикального ви-

рішення проблеми. Річ у тому, що в їхнього будинку давно закінчився термін експлуатації – житло будували як тимчасове. Тому єдине правильне вирішення проблем старих будинків Лідер Радикальної партії бачить у їх знесенні та будівництві на їхньому місці нових. «Ми не повинні чекати повторення трагедії, яка сталася на вулиці Попудренка, де обвалилася стіна гуртожитку і загинула людина. Потрібно негайно створювати мешканцям людські умови для життя, аби вони не боялися, що з’явиться тріщина чи обвалиться дах», – заявив народний депутат. Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко пообіцяв найближчими днями провести зустріч із забудовниками і запропонувати їм вигідні умови. «Цілі визначені, завдання поставлені – до роботи!» – резюмував Лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Святослав ЖОЛУДЬ, фото Павла Старого

НАРОДНА МЕДИЦИНА

Вино з вітаміном С продовжує життя та запобігає хворобам Герой нашої публікації, 80-річний Володимир Лазаренко із Сновська, котрий 18 років живе зі страшною хворобою – раком і лікує його без хімії та дорогих препаратів, ділиться з читачами нашої газети рецептом антиоксидантного вина. Як стверджує Володимир Опанасович, продукт багатий на вітамін С, продовжує життя та запобігає багатьом хворобам.

«Антиоксидант – це той самий вітамін С, тільки в рази сильніший, – пояснює 80-річний мешканець Сновська. – Антиоксидант діє в організмі впродовж 72-ох годин, тобто трьох діб. Отримую я його з кісточок звичайного синього винограду». За словами Володимира Лазаренка, антиоксидантне вино слабше за чистий антиоксидант (рецепт приготування якого чоловік тримає в таємниці), однак корисне і має профілактичні властивості. Приготувати таке вино зовсім не складно! Перший крок – подавити виноград і дочекатись, коли вино забродить. Потім треба

злити сік, а жмих та кісточки промити і висушити окремо. Коли все як слід підсохне, можна братися за третій етап – перемелювання. Перемелюють кісточки та жмих жорнами, але не звичайними, а такими, що не мають металевих деталей. «Вітамін С не терпить контакту з металом і втрачає корисні властивості», – пояснює Володимир Опанасович. Порошок, який ви отримаєте від помелу, заливають соком, що забродив. Вино має перебродити і відстоятись. Автор антиоксидантного вина цукру до нього не додає, щоправда, він ще сам до кінця не знає, варто його додавати чи ні. «Мій брат з Чернігова робить вино з цукром, я – без, – каже 80-річний винороб. – Гадаю, трішки цукру додати можна, щоб продукт був смачнішим». Приблизно через два тижні, за кімнатної температури, вино перебродить. Кісточки віддадуть корисний антиоксидант тоді, коли з них вийде макуха. От і все! «У вино можна додавати різні компоненти, - продовжує Володимир Лазаренко.

– У мене, наприклад, болять очі, тому додаю чорницю. У кого болить серце – журавлину». За словами чоловіка, різниця вина і антиоксиданта – в концентрації. У вині вона мала, тому якнайкраще підходить для профілактики різного роду захворювань – у першу чергу раку. Нагадаємо, 80-річний Володимир Лазаренко зі Сновська лікує рак без хімії і дорогих препаратів. Стверджує, що винайшов ліки від страшної хвороби, а його винахід є проривом у медицині. Основним компонентом диво-препарату є виноградні кісточки – саме там міститься найбільше вітаміну С. Володимир Опанасович навчився робити його у високій концентрації. Антиоксидант швидко зупиняє не лише онкопроцеси в організмі, але й набряк легенів, що призводить до задухи, та інші неінфекційні хвороби. Розробник препарату стверджує, що 400 грамів антиоксиданту за 15 днів вживання достатньо для зупинення онкопроцесу. Віталій НАЗАРЕНКО, фото Миколи Тищенка

Володимир Лазаренко з антиоксидантним вином


10

№28(689), 12 липня 2018 року

Біль у спині – друга причина звернення по медичну допомогу після застуди. Враховуючи поширеність цього явища, навколо болю у спині існує величезна кількість міфів і спекуляцій. Міф 1: Якщо у мене болить спина вже у молодому віці, то що ж буде зі мною у старості? Факт: Насправді піковий вік виникнення болю у спині припадає на 35-55 років. Після 55 років поширеність болю починає знижуватися, особливо це стосується болю, джерелом якого є міжхребцеві диски. Міф 2: Коли болить спина, потрібен спокій, постільний режим та мінімальна кількість руху. Факт: Спокій і постільний режим можуть стати причинами затримки в одужанні, окрім того – переходу болю в хронічний. Тому зберігати рухову активність, наскільки це можливо, – основна рекомендація під час нападу болю в спині. Якщо біль настільки сильний, що постільний режим все-таки потрібен, спробуйте обмежити його тривалість до 1-2 днів. Міф 3: Загострення болю в спині потрібно лікувати в лікарні. Факт: У переважній більшості випадків стаціонарного лікування не потрібно. Усе необхідне лікування можна забезпечити в амбулаторних умовах. Міф 4: Для лікування болю в спині обов’язково потрібні уколи або крапельниці. Факт: Медикаментозне лікування болю в спині – чи не останній метод, про який варто думати. Якщо всетаки потрібні препарати для усунення болю, то цілком достатньо прийому таблетованих форм. Ефект при цьому точно такий же, як і від уколів. Самі внутрішньом’язові ін’єкції можуть бути болісними і супроводжуватися ускладненнями. А лікування крапельницями взагалі не має ніякого наукового обґрунтування. Насправді, крапельниці та уколи просто підсилюють ефект плацебо. Міф 5: Якщо болить спина, потрібно приймати хондропротектори. Факт: Хондропротектори – лікарські препарати, які начебто стимулюють процеси регенерації хрящової тканини і уповільнюють її подальшу дегенерацію. Не існує жодних досліджень, які доводять ефективність хондропротекторів. Міф 6: Якщо болить спина, допомагають фізіотерапевтичні процедури – електрофорез, магнітотерапія або лазер. Факт: Немає ніяких доказів ефективності цих процедур під час нападів болю у спині. Користь від них може бути тільки одна – якщо, наприклад, пацієнт буде ходити в поліклініку на процедури, то сама ходьба як вид фізичної активності допоможе набагато швидше позбутися від болю. Міф 7: Усі хвороби з’являються через хребет.

передплатний індекс

94502

вартість передплати на півроку - 77,01 грн

15 міфів про біль у спині Факт: Люди, у яких часто болить спина, часто ведуть малорухливий спосіб життя, мають зайву вагу або ж шкідливі звички. Саме через це зростають ризики появи серцево-судинних, шлунково-кишкових хвороб. Погана фізична форма та нездоровий спосіб життя – найбільш ймовірні причини виникнення болю та проблем зі здоров’ям. Міф 8: Якщо болить спина, то обов’язково потрібно робити МРТ або рентген. Факт: У більшості випадків у цьому немає необхідності, якщо лікар не виявив при огляді ознак серйозних захворювань. Більшість змін, що виявляються на МРТ, мають природній віковий характер, не є джерелами болю в спині і також дуже часто зустрічаються у людей без симптомів. Міф 9: На МРТ у мене знайшли протрузію (розрив диска, спонділо-

артроз, остеофіти). Це означає, що обов’язково потрібно лікувати мої протрузії. Факт: Такий підхід до лікування – це лікування знімків МРТ, а не пацієнта. Те, що ми бачимо на МРТ (рентгені, КТ) рідко має відношення до болю в спині. Це лише прояви процесів старіння організму. Більшість нападів болю минають протягом декількох днів-тижнів. При цьому зміни, що ми бачимо на знімку, залишаються. Міф 10: Протрузія – це стан перед грижею, тому її невідкладно потрібно лікувати. Факт: Протрузія міжхребцевого диска – це один із проявів дегенеративного процесу хребта, так само як і грижа. Еволюція протрузії може бути різна: вона може збільшитися в розмірах з часом, може тривалий час залишатися без змін, може зменшитися або ж на її місці може утворитися грижа диска. Це природні процеси, які багато в чому залежать від генетики. На їх перебіг неможливо вплинути медичними методами. Найкраще, що ви можете зробити – вести активний здоровий спосіб життя та відмовитися від шкідливих звичок. Міф 11: Щоб напади не повторювалися, потрібно кілька разів на рік проходити профілактичне лікування у вигляді крапельниць, уколів, фізіотерапевтичних процедур, масажів і т.д. Факт: Найкраще, що ви можете зро-

бити для профілактики болю в спині – придбати абонемент в тренажерний зал або регулярно здійснювати ранкові пробіжки в найближчому парку. Міф 12: Потрібно періодично робити знімки МРТ, щоб стежити за тим, як розвиваються зміни в хребті. Факт: МРТ потрібно робити тільки в тому випадку, якщо з’являються ознаки серйозних захворювань, певні неврологічні симптоми, що буває рідко – в 1-2% випадків. Зміни на МРТ з часом будуть відбуватися в будь-якому випадку, так як ми старіємо. Це так само природно, як посивіння волосся і поява зморшок з віком. Міф 13: Щоб не боліла спина, потрібно зосередитися на зміцненні м’язового корсету хребта. Факти: Дослідженнями встановлено, що вправи, спрямовані суто на зміцнення м’язового корсету хребта, не мають переваг над іншими видами фізичної активності, наприклад, йогою чи пілатесом. Навіть звичайна регулярна ходьба є високоефективним методом в подоланні болю в спині. Робота з м’язами, що стабілізують хребет, може знадобитися на певному етапі фізичної реабілітації після загострення болю в спині. Особливо для людей зі зниженим рівнем фізичної активності. Міф 14: У мене «погана» постава, і тому болить спина. Факт: Сучасні дослідження не виявляють зв’язку між поганою поставою і болем у спині. Багато людей мають «погану» поставу, проте не страждають від болю. У той же час зустрічаються пацієнти з «гарною» поставою, які відчувають сильний біль. Не існує універсальної «ідеальної» постави. До дискомфорту і появи болю в спині веде відсутність активності. Якщо ви всетаки працюєте над поліпшенням постави, намагайтеся досягти звичного стану розслабленості. Деякі особливості постави можуть сприяти появі болю в спині під час виконання певних активностей. Наприклад, посилений прогин в попереку (гіперлордоз) може спровокувати біль в спині під час гри в теніс через додаткове перевантаження міжхребцевих суглобів. Такі випадки є приводом для звернення до фізичного терапевта (реабілітолога). Міф 15: Якщо у мене періодично болить спина, то мені не можна нахилятися і піднімати важкі речі. Факт: Наш хребет створений для рухів і адаптується до багатьох видів активності. У тому числі і до нахилів вперед і підйомів вантажу. Потрібно просто бути до цього готовим. Ми можемо відчути біль в коліні після незвичної активності, наприклад, під час довготривалої ходьби після тривалого періоду відсутності активності. Також і біль в спині може виникати після незручного підйому важких предметів.

Як спати корисно, а як – шкідливо Мало хто задумується над тим, як саме впливає на організм положення тіла під час сну. Та деякі пози бувають корисними, а деякі навпаки – шкідливими. Якість сну залежить не лише від зручного ліжка, а й від положення тіла, адже відбувається напруження різних м’язів, від цього міняється інтенсивність кровопостачання органів та глибина дихання. На спині. Зі слів лікарів, найкраще спати на спині або на боці. На спині варто спати тим, у кого є проблеми з поставою, така поза сприяє розслабленню м’язів хребта та шиї. Окрім того,

така поза не сприяє появі зморшок. З негативів – на спині можливе хропіння, адже язик потрапляє на дихальні шляхи, ускладнюючи дихання. На животі. Лікарі не радять спати на животі, хоч така поза і усуває під час сну хропіння і апное (тимчасова відсутність дихання під час сну). Недоліків чимало – у такій позі хребет перебуває без опори, а поворот шиї в один або інший бік часто спричиняє біль у шиї та спині. Окрім того, неминучим буде процес утворення зморшок і набряків з одного боку обличчя. На боці. А от людям з короткою шиєю краще спати на боці, адже у таких людей вищий ризик апное. Така поза –

одна з найпоширеніших. На боці також люблять спати в позі ембріона, або випроставшись. Фахівці також схвалюють таке положення тіла під час сну, адже воно не викликає болю у спині чи шиї, не сприяє хропінню, а ще сон на боці – найкорисніша позиція для вагітних жінок. А сон на лівому боці ще й позитивно впливає на кровообіг, відповідно – сприяє кращій роботі серця. Та й тут не без недоліків. Такий сон ускладнює глибоке дихання і може спричинити тиск на печінку, шлунок і легені. Тож вранці можуть боліти руки та плечі, а сон на правому боці може спричиняти печію.

Будьмо здорові

Організм підкаже про проблеми з цукром у крові Гіперглікемія – це непомітна проблема, яка потребує багато уваги. Якщо її не позбутися швидко, це може призвести до діабету. Тому важливо знати симптоми гіперглікемії. Глюкоза є основним джерелом енергії для клітин в організмі. Цей тип цукру міститься, зокрема, в борошні, меді, моркві, рисі. Ця енергія допомагає виконувати важливі функції організму, такі як травлення, функціонування серця та синапсів тощо. Цукор у нашій крові повинен бути у межах від 70 до 110 мг/дл, щоб максимально використовувати його переваги без негативних наслідків для здоров’я. Високий рівень цукру в крові називається гіперглікемією і може спричинити пошкодження різних органів. А коли вміст цукру в крові перевищить 180 мг/дл, діагноз буде інший – цукровий діабет. Тож важливо постійно перевіряти цей показник. Гіперглікемія – це стан, коли рівень цукру в крові перевищує 140 мг/дл. Він може виникнути з двох причин: якщо підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який відповідає за регулювання рівня цукру в крові) або якщо організм не може правильно використовувати інсулін. Якою б не була причина, потрібно звернутися до лікаря, щоб він призначив потрібні ліки і скоригував ваш раціон. Гіперглікемію важко виявити, якщо ви недостатньо уважно ставитеся до симптомів. Фахівці радять проходити медичний огляд кожні півроку, щоб мати змогу виявити проблему на початковій стадії. Тест на рівень цукру, як правило, дуже дешевий і простий. У вас візьмуть невелику кількість крові – і все. Проте варто стежити й за симптомами недуги. А вони такі.

Полідипсія. Це термінова і підвищена потреба пити воду. Вона, як правило, супроводжується відчуттям сухості в роті. Важливо пити стільки води, скільки вам потрібно, оскільки за допомогою цього організм регулює рівень цукру в крові. Разом з тим варто пам’ятати, що проблема не зникне, поки ви не нормалізуєте рівень цукру в крові. Ураження шкіри. Надмірна кількість цукру у крові може спричинити виникнення ураження шкіри, плями кольору кави на ногах, почервоніння на обличчі та сухість шкіри. Нігті, долоні та підошви також можуть бути жовтими. Якщо ви помічаєте, що у вас з’являються синці, і здається, що вони тримаються значно довше, ніж звичайно, не відкладайте візит до лікаря. Зміни настрою. Гіперглікемія може спричинити багато змін у настрої, такі як дратівливість або депресія. Пам’ятайте, що емоції залежать від хімічних процесів у мозку, і ці процеси впливають на рівень цукру в крові. Слабкість і сонливість. Через те, що клітини не здатні ефективно поглинати цукор у крові, енергетичні рівні виснажуються. Це може призвести до слабкості, надмірної втомленості, сонливості. Щоб вирішити цю проблему, дуже важливо споживати достатньо свіжих овочів, щоб отримати вітаміни та мінерали. Якщо проблема серйозна, лікар може прописати відповідні препарати. Повільне загоєння ран. Гіперглікемія викликає серйозну зміну коагуляції. Це, у свою чергу, спричиняє проблему із загоєнням ран. Ця зміна також може спричинити виникнення гематом або синців. Якщо ви помітили, що будь-які рани не загоюються тривалий час, потрібно звернутися до лікаря. Щойно ви повернете контроль над рівнем цукру в крові, це перестане бути проблемою. Проблеми із зором. У результаті гіперглікемії ймовірні такі ознаки погіршення зору: затуманений зір, темні плями перед очима, болі навколо очей, труднощі зосередження на близьких об’єктах у бічному периферичному зорі. Для виявлення цих проблем потрібно регулярно відвідувати офтальмолога.


П’ЯТНИЦЯ UA: ПЕРШИЙ

06.00, 09.50 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.00, 08.00, 09.00, 09.25, 13.00, 15.00, 21.00, 00.35, 03.00 Новини 06.35, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 09.35 М/с «Гон» 10.15 Хто в домі хазяїн? 10.40 Телепродаж 11.00 Д/ц «Гордість світу» 12.00 Енеїда 12.25, 15.25 Д/ц «Смаки Культур» 13.10 :РадіоДень 13.40, 15.20 Лайфхак українською 13.55 Схеми. Корупція в деталях 14.30 :Радіо. День 16.50, 04.30 Фольк-music 18.00 Інформаційна година 19.00 Букоголіки 19.25 Д/с «1000 днів для планети» 20.30 Перша шпальта 21.25, 03.20 Новини. Спорт 21.40 Сильна доля 22.50 Х/ф «Параджанов» 01.10, 03.40 Тема дня 01.30 52 вікенди 02.05 Складна розмова 02.30 До справи 04.05 Як дивитися кіно 05.30 Д/ц «Незвичайні культури»

1+1

06.30, 07.10, 08.10, 09.10 «Сніданок з 1+1» 07.00, 08.00, 09.00, 19.30 ТСН 09.30, 11.20 «Одруження наосліп» 13.10, 14.25, 15.45 «Міняю жінку» 17.00 Т/с «Моє чуже життя» 20.15, 22.20 «Ліга сміху» 00.20, 05.05 «Ігри приколів» 01.20 «Вечірній Київ»

Інтер

06.00 «Мультфільм» 06.10 «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 07.00, 08.00, 09.00, 12.00, 17.40 Новини 07.10, 08.10, 09.20 «Ранок з Інтером» 10.15 Т/с «Спокуса» 12.25, 20.40 Т/с «Ганна Герман» 14.50, 15.45, 16.45, 03.30 «Речдок» 18.00 «Стосується кожного» 20.00 «Подробиці» 22.30 Фестиваль «Слов’янський базар у Вітебську» Закриття 01.10 Х/ф «Дике кохання» 04.50 «Top Shop» 05.20 Д/п «Квітка. Голос в єдиному екземплярі»

ICTV

05.35 Громадянська оборона 06.30 Ранок у великому місті 08.45 Факти. Ранок 09.15, 19.20 Надзвичайні новини 10.10 Інсайдер 11.10 Стоп-5 12.10, 13.25 Х/ф «Одного разу порушивши закон» 12.45, 15.45 Факти. День 14.50, 16.20 Х/ф «Бадьорість духів» 17.25, 21.35 Скетч-шоу «На трьох» 16+ 17.35 Т/с «Менталіст» 18.45, 21.10 Факти. Вечір 20.20 Антизомбі 01.40 Т/с «Невиправні» 02.55 Факти 03.15 Т/с «Морська поліція. Спецвідділ» 03.55 Т/с «Винищувачі» 04.50 Скарб нації

ТК Україна

06.30, 07.10, 08.10 Ранок з Україною 07.00, 08.00, 09.00, 15.00, 19.00, 23.00, 03.00 Сьогодні 09.30, 05.30 Зірковий шлях 10.50, 03.50 Реальна містика 12.50 Х/ф «Кульбаба» 14.45, 15.25 Т/с «Даша» 19.45 «Говорить Україна» 21.00, 00.00 Т/с «Дорога в порожнечу» 23.20 Слідами 01.50 Телемагазин 02.20 Т/с «CSI. Місце злочину»

Новий Канал

03.00, 02.15 Зона ночі 04.25 Абзац 06.19, 09.09 Kids Time 06.20 М/с «Хай живе король Джуліан» 09.10 Ревізор. Крамниці 13.10 Зірки під гіпнозом 19.00 Хто зверху? 12+ 21.00 Зоряні яйця 12+ 22.40 Т/с «Клініка» 02.10 Служба розшуку дітей

СТБ

СУБОТА

20 липня

07.20 Х/ф «Право на надію» 09.30 Х/ф «Тато Ден» 17.30, 22.00 Вiкна-Новини 18.00 Х/ф «Провідниця» 20.00 Х/ф «Іван Васильович змінює професію» 22.45 Х/ф «Наречена мого друга»

НТН

05.20, 03.50 «Правда життя. Професії» 07.05 Х/ф «Все перемагає любов» 08.30 Ранковий «Свідок» 09.05 Х/ф «Дурні помирають по п’ятницях» 10.50 «Судіть самі» 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, 02.15 «Свідок» 12.50, 03.00 «Речовий доказ» 14.45, 16.50 «Страх у твоєму домі» 17.45, 19.30 «Легенди карного розшуку» 20.45, 00.45 Т/с «Елементарно - 4» 22.40, 23.45 Т/с «Кулагін та партнери» 02.45 «Випадковий свідок» 04.50 Х/ф «Де 0-42?»

Прямий

06.00, 07.15, 08.15 Ранок. «Новий день» з Анатоліем Анатолічем та Юліей Шпачинською 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 «Репортер» Новини 09.15, 10.15, 11.15, 12.15 Ранок. «Ми всі...» з Мариною Леончук і Павлом Рольником 13.15, 14.15, 15.15 «Деталі» з Василісою Фроловою і Сергієм Дойком 16.15, 23.00 «Кримінал» зі Славою Вардою 17.15 «Ситуація» з Тарасом Березовцем 18.00 «Эхо України» с Матвієм Ганапольським 19.30 «Разом» з Орловською, Вереснем 20.30 «Події» Вересня 21.00 «Підсумки» з Евгенієм Кисельовим

ТЕТ

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 09.15 Х/ф «Грейфрайєрс Боббі» 11.00 Т/с «Усі жінки - відьми» 12.00 Битва салонів 13.00 Т/с «Кандидат» 14.00, 19.30, 20.30 Одного разу під Полтавою 15.00, 03.20 Віталька 16.00, 02.30 Панянка-селянка 17.00 Чотири весілля 18.00, 19.00, 20.00 Танька і Володька 18.30 Країна У 21.00 М/ф «Пташиний ульот» 22.30 Х/ф «Бабій одружується!» 00.30 Т/с «Помста» 01.30 БарДак 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 Т/с «Дикий ангел» 09.10 «Орел і Решка. Шопінг» 12.00, 20.00 «Орел і Решка. Ювілейний 2» 13.00, 21.00 «Орел і Решка. Рай та пекло 2» 14.00, 23.50 «Орел і Решка. Навколосвітня подорож» 22.00 «Бєдняков+1» 22.50 «Вірю не Вірю» 00.50 «Вечірній квартал» 02.25 «Нічне життя»

2+2

06.00 М/ф 08.00, 03.00 «Облом.UA.» 09.35, 18.15 «Спецкор» 10.15, 18.50 «ДжеДАІ» 10.55, 17.10 «Загублений світ» 13.00 Х/ф «Ділянка лейтенанта Качури. Фільм 2. Мережева загроза» 19.25 Х/ф «Допит» 21.10 Х/ф «Спогад» 23.00 «Змішані єдиноборства. UFC. « 01.20 «Нове Шалене відео по-українськи»

Мега

06.00 Бандитська Одеса 07.20, 14.00 Правда життя 08.20 Сироти дикої природи 09.20 Дивовижна Індія 10.20 Ілюзії сучасності 11.10 Підроблена історія 12.00 Брама часу 13.00 Код доступу 15.00, 23.40 Смертельний двобій 16.00, 21.40 Полювання на рибу-монстра 16.50 Жирафи: вартові савани 17.50, 22.40 Погляд зсередини 18.40 Їжа богів 20.40, 00.40 Речовий доказ 02.10 Скарб.UA

Київ

07.00, 19.25 «Заклинач ведмедів» 08.00, 09.15, 20.20, 02.30 «Ситуація» 08.15, 14.00 «Найромантичніші міста світу»

09.25 «Київ музика» 10.00, 23.20 «Телемаркет» 13.00, 21.25, 04.25 «Сенсації ХХ століття» 15.00, 21.00, 23.00, 03.40 «Столичні телевізійні новини» 15.10 «Депутатська приймальня» 15.55, 02.40 «Щоденники Другої світової війни: день за днем» 17.00, 00.20 «КИЇВ LIVE» 20.30 «Життєві історії» 22.30, 04.00 «На часі» 22.55 «Українська Національна Лотерея» 05.15 «Мультляндія»

5 канал

06.00, 09.45, 21.40 Час-Time 06.30, 08.35 Огляд преси 06.45, 08.00, 17.00 Час новин. Київ 07.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 18.00, 19.00, 21.00, 00.00, 01.00, 02.00, 03.00, 04.00, 05.00 Час новин 07.10, 08.10, 21.25, 00.15 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.15, 12.25, 15.25, 18.15, 23.55 Погода в Україні 07.25, 08.15 Топ дня 07.45 Драйв 07.55, 08.55, 09.40, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 22.55, 00.30, 01.10 Погода на курортах 09.25, 17.45 Час громади 10.10, 11.10, 12.30 Трансляції суспільно-політичних подій 13.05 Історична година 14.10, 15.30, 16.10 Інформаційний день 17.10, 18.20, 19.40 Інформаційний вечір 22.00 «За Чай.com» 23.00 БлогПост 00.40, 05.40 Хроніка дня 01.15, 04.35, 05.15 Машина часу 02.10 Нові Герої Донбасу 03.15 Кіно з Я. Соколовою 04.10 Феєрія мандрів

КРТ

06.00, 21.50 «Попурі» 06.05 «Фотоподорожі» 06.20, 08.00, 10.50, 03.10 «Батьківські поради» 06.40, 07.45, 08.10, 10.10, 12.45, 16.10, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 07.00, 10.00, 13.15, 16.00 «Funny Kids» 07.10 «Православний календар» 07.15, 16.30 «Цікаво. ком» 08.30 «Діамант» 11.00, 13.30 «Соната» 17.00 «Коштовності» 19.00, 01.20, 04.00 «Архіви історії» 19.25 «Мегаполіси» 19.50, 02.40 «Обзор международных новостей» 20.20 Х/ф «Повар для Президента» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 Х/ф «10 шагов к успеху» 01.45 «Пошук істини» 03.35 «Три кольори часу» 04.25 «Під знаком Нобеля» 04.50 «Моя професія» 05.15 «Отражение: неведомая классика»

Новий Чернігів

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Людина в футлярі» 05.05 Гастролер 05.35 Моя колекція 06.45 Репортаж з коліс 06.00, 07.00, 19.00 Факт 06.20, 15.30 Невідомий Чернігів 06.35 Культур-ревю 07.20 Містечко 07.35, 18.30 Кулінарний дизайн 07.45, 15.45 Без проблем? 07.55, 15.55 Потягуськи 15.00, 18.00, 19.55 Факт дня 15.05 Погода в домі 15.10 Серед тижня 18.10 Єдина країна 18.40 Дорога до храму 19.20 Чемпіон 19.35 Імпреза

СІВЕР-ЦЕНТР

07.00, 07.35, 08.05, 08.35 Ранок на Сівер-центрі 07.30, 08.00, 08.30, 19.00 Новини 09.00 Т.с. «Яструб та голубка», 12 серія 13.30, 17.00 Новини. Пульс дня 13.40 Тема дня 14.10 РадіоДень «Модуль знань» 14.50 Світло 15.45 Wise Cow. 100 років літератури 16.05 Неповторна природа 16.30, 20.15 Таємниці підводного світу 17.10 Схеми. Корупція в деталях 17.40 Розсекречена історія 18.30 Незвичайні культури 19.20 Звіти наживо 20.40 Новини. Підсумки

21 липня

UA: ПЕРШИЙ

06.00 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 07.00, 08.00, 09.00, 21.00, 23.30, 03.00 Новини 09.35 М/с «Гон» 09.50 Додолики 10.05 Сильна доля 11.00 Д/с «Пригоди Остіна Стівенса» 12.00 Х/ф «Незаймана королева» 2 с. 14.00 Телепродаж 14.20 Д/ц «Фестивалі планети» 15.20 Д/ц «Зустріч Лувру та Забороненого міста» 16.20 Д/ц «Неповторна природа» 16.55 Т/с «Гранд готель» 19.55 Д/с «Дивовижні міста світу» 21.25 Вечірнє шоу з Юрієм Марченком 16+ 22.10, 01.10 Ювілейний концерт гурту «Піккардійська терція» 22.50 Д/ц «Спільноти тварин» 23.50 Д/ц «Незвідані шляхи» 00.45 Д/ц «Гордість світу» 02.10 Д/ц «Смачні історії» 02.30 Д/ц «Смаки Культур» 03.30 Посттравматичний синдром 04.00 Війна і мир 04.40 Розсекречена історія 05.35 Д/ц «Пліч-о-пліч»

№28 (689), 12 липня 07.20 Х/ф «Тегеран-43» 10.15 Х/ф «Без строку давнини» 12.00 «Свідок. Агенти» 12.35, 03.05 «Речовий доказ» 15.30 «Склад злочину» 17.10 «Круті 90-ті» 19.00, 02.30 «Свідок» 19.30 Х/ф «Солодка жінка» 21.30 Х/ф «Повернення високого блондина» 23.00 Х/ф «Експеримент» 00.55 «Таємниці кримінального світу» 03.00 «Випадковий свідок» 04.25 «Легенди бандитської Одеси»

ТЕТ

КРТ

09.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 18.00 «Репортер» Новини 09.20 «Золотий гусак.» NEW 10.00 Концерт 11.20, 19.00 «Він і Вона» с Юлієй Литвиненко 12.15 «Эхо України» с Матвієм Ганапольським 13.15 Прямий ефір з Наталкою Фіцич 14.15 «Споживач» 15.10, 16.10 Прямий ефір з Юлієй Литвиненко 17.00, 20.00 «Політична кухня « з Кароліною Ашіон

Інтер

05.00, 04.30 Еврика! 05.10, 04.40 Факти 05.30 Стоп-5 07.30 Я зняв! 09.25 Дизель-шоу 12+ 10.50, 11.50 Особливості національної роботи 12.45 Факти. День 13.00 Скетч-шоу «На трьох» 16+ 16.55 Х/ф «Розбірки у Бронксі» 18.45 Факти. Вечір 19.20 Надзвичайні новини. Підсумки 20.05 Х/ф «Година пік» 22.05 Х/ф «Година пік-2» 23.55 Х/ф «Ганнібал» 02.25 Т/с «Винищувачі» 03.05 Провокатор 04.25 Скарб нації

ТК Україна

07.00, 15.00, 19.00, 02.30 Сьогодні 07.15, 04.40 Зірковий шлях 08.10 Т/с «Дорога в порожнечу» 14.00, 15.20 Х/ф «Посміхнися, коли плачуть зорі» 16.25, 19.40 Т/с «Я чекатиму на тебе завжди» 20.50 Футбол. Суперкубок України «Шахтар» - «Динамо» 23.20 Т/с «CSI. Місце злочину» 02.00 Телемагазин 03.10 Реальна містика

Новий Канал

03.00, 01.50 Зона ночі 05.54, 07.39 Kids Time 05.55 М/с «Лунтик і його друзі» 07.40 Хто зверху? 12+ 18.40 Х/ф «Король Артур» 21.00 Х/ф «Самотній рейнджер» 00.00 Х/ф «Ніккі, диявол-молодший»

СТБ

05.45 ВусоЛапоХвіст 07.55 Караоке на Майдані 08.55 Все буде смачно! 09.55 Х/ф «Право на надію» 11.55 Х/ф «Провідниця» 17.05 Х/ф «Іван Васильович змінює професію» 19.00 Х/ф «Любити й вірити» 23.05 Я соромлюсь свого тіла 16+

НТН

06.00 Х/ф «Чекайте зв’язкового»

на

5 канал

18.15 «Культурна дипломатія» з Юлієй Гершун 21.00 THE WEEK Міжнародний огляд тижня з Тарасом Березовцем та Пітером Залмаевим 22.00 «Закрита зона»

Прямий

06.00, 19.30 ТСН 06.45 «Гроші 2018» 08.00 «Сніданок. Вихідний» 10.05 «Життя без обману « 11.20, 23.20 «Світське життя. Дайджест 2018» 12.20 «Міс Україна 2017» 14.10 «Ліга сміху» 16.30, 21.15 «Вечірній квартал» 18.30, 05.25 «Розсміши коміка» 20.15 «Українські сенсації» 00.20, 01.55 «Вечірній Київ»

ICTV

18.15, 02.30 Х/ф «Голос минулого» 21.00, 23.15, 02.10, 05.05 «Столичні телевізійні новини» 21.25 Х/ф «Одержимість» 23.10 «Українська Національна Лотерея» 00.35 Х/ф «Полудень з Гауді» 05.25 «Мультляндія» 06.00 Час-Time 06.15 КЕНДЗЬОР 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 21.00, 23.00, 00.00, 01.00, 02.00, 04.00, 05.00 Час новин 07.10, 12.55, 15.05, 18.55, 23.10 Погода в Україні 07.15, 15.30 Сімейні зустрічі 07.50, 08.50, 22.00, 00.10 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.55, 08.55, 09.55, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 20.55, 00.50, 01.10 Погода на курортах 08.15 Клуб LIFE 09.15 Автопілот-новини 09.20 Укравтоконтинент 09.40 Натхнення 10.10 Історія Успіху 10.25 П’ятий поверх 11.10 Майстри ремонту 11.30 Феєрія мандрів 12.10 Олімпійські історії 12.35 Брифінг речника МО України щодо ситуації на лінії зіткнення 13.10, 04.30 Відкрита церква 13.35 Навчайся з нами 14.10, 18.10, 01.15 Машина часу 15.10 Код успіху 16.10 Будемо жити 16.30 Акцент 17.10 Стоп корупції! 18.40 Про військо 19.25 Особливий погляд 20.00, 02.10, 05.15 Рандеву 21.40, 03.00 Вікно в Америку 22.10 Х/ф 23.15 Фінансовий тиждень 23.30 Кордон держави 00.20 Хроніка тижня 03.20 Кіно з Я. Соколовою 04.10 Діалоги з Патріархом

1+1

06.00 «Мультфільм» 06.30 «Україна вражає» 07.25 «Чекай мене. Україна» 09.00, 01.00 Х/ф «П’ять хвилин страху» 10.40 Х/ф «У зоні особливої уваги» 12.40 Х/ф «Хід у відповідь» 14.20 Х/ф «Біле сонце пустелі» 16.10 Т/с «Батьківський інстинкт» 20.00, 02.35, 05.30 «Подробиці» 20.30 Д/п «Фаворит» 21.20 «Великий бокс. Олександр Усик і Мурат Гассієв» 03.05 «Стосується кожного» 03.50 Д/п «Василь Шукшин. Самородок» 04.35 М/с «Бабай» 05.00 «Top Shop»

11

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 10.45 М/ф «Шлях до Ельдорадо» 12.15 Х/ф «Принцеса Мален» 13.30 Чотири весілля 14.30 Т/с «Кандидат» 16.30 Х/ф «Бабій одружується!» 18.30 Вечірка 20.30 Одного разу під Полтавою 22.30 Країна У 00.00 Теорія зради 01.00 17+ 02.00 БарДак 02.30 Панянка-селянка 03.20 Віталька 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 «Орел і Решка. Шопінг» 11.10 «Ух ти show» 11.45 «Ух ти show 2» 12.15 М/ф «Бунт пернатих» 14.00 «Орел і Решка. Перезавантаження» 00.00 Х/ф «Все можливо, бебі!» 02.00 «Нічне життя»

2+2

06.00 М/ф 08.00 «102. Поліція» 08.55 «Зброя» 10.30 «Загублений світ» 16.45 Х/ф «Спогад» 18.35 Х/ф «Мисливці за скарбами» 20.50 Х/ф «Медальйон» 22.45 Х/ф «Парниковий експеримент» 00.35 «Нове Шалене відео по-українськи» 03.05 «Облом.UA.»

Мега

06.00 Бандитський Київ 07.40, 18.20 Таємний код зламаний 10.10 Смертельний двобій 11.50, 21.00 У пошуках інновацій 14.20 Дивовижна Індія 16.20, 00.00 Фестивалі планети 00.40 Телеформат 04.30 Містична Україна

Київ

08.00 «Київські історії» 08.30 «Прогулянки містом» 09.00 «Якісне життя» 09.25 «Київ музика» 10.00, 23.35 «Телемаркет» 13.00 «Няньки дикої природи» 15.00, 18.05 «Ситуація» 15.10 «Приречений на любов» 16.50 «Паспортний стіл» 17.00 «Імперія»

06.00, 07.15, 08.10, 12.45, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 06.40 «Преображение» 07.10 «Православний календар» 07.30, 10.30 «Для маленької компанії» 08.00, 10.50 «Батьківські поради» 08.30 «Діамант» 10.00, 13.15 «Funny Kids» 10.10 М/ф 10.20, 16.50 «Попурі» 11.00, 13.30 «Соната» 16.00, 03.05, 05.00 «Архіви історії» 16.20 «Цікаво. ком» 17.00 «Коштовності» 19.00, 01.35, 04.00 «Обзор международных новостей» 19.30 Х/ф «Офисное пространство» 21.00 «Париж. Путешествие во времени» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 Х/ф «Повар для Президента» 02.05, 04.30 «Три кольори часу» 02.35 «Моя професія» 03.30 «Під знаком Нобеля»

Новий Чернігів

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Кармелюк» 05.20 Гастролер 05.35 Моя колекція 05.45 Архів душі 06.00, 07.00 Факт 06.20, 18.10 Єдина країна 06.45 Дорога до храму 07.20, 15.10 Чемпіон 07.30, 18.40 Культур-ревю 07.45, 15.45 Без проблем? 07.55, 15.55 Потягуськи 15.00, 18.00, 19.00, 19.55 Факт дня 15.05 Погода в домі 15.20, 19.30 Невідомий Чернігів 15.35 Кулінарний дизайн 19.10 Ескулап

СІВЕР-ЦЕНТР

07.00 М.с. «Принцеса Сіссі» 08.00 Ранок на Сівер-центрі 09.30 Енеїда 13.30 Edera. Лайфхак з української мови 13.40 Звіти наживо 14.30 Як це 15.10 РадіоДень «Книжкова лавка» 16.05 Культурна афіша здорової людини 16.30 Х/ф «Із життя Остапа Вишні» 18.05 Сонар. Д.ф. «Елвіс Преслі» 19.00 Новини. Підсумки 19.30 Тема дня 20.00 Фольк music


12

22 липня

№28 (689), 12 липня

UA: ПЕРШИЙ

06.00 М/с «Чорний Джек» 06.30, 07.05, 08.05, 09.05 Доброго ранку, Країно! 07.00, 08.00, 09.00, 21.00, 23.30, 03.00 Новини 09.40 Х/ф «Незаймана королева» 2 с. 11.25 Д/с «Дешевий відпочинок» 12.10 Перший на селі 12.40 Енеїда 13.35, 00.45 Д/ц «Китайський живопис» 14.00 Телепродаж 14.20 Фольк-music 15.30, 21.25 Д/ц «Неповторна природа» 16.55 Т/с «Гранд готель» 19.55 Д/с «Дивовижні міста світу» 22.45 Вечірнє шоу з Юрієм Марченком 16+ 23.55 Д/ц «Зустріч Лувру та Забороненого міста» 01.10 Роздягалка 01.35 Букоголіки 02.10 Д/ц «Смачні історії» 03.30 Посттравматичний синдром 04.00 Війна і мир 04.40 Розсекречена історія 05.35 Д/ц «Пліч-о-пліч»

1+1

06.10, 19.30, 05.00 ТСН 07.05 «Українські сенсації» 08.00 «Сніданок. Вихідний» 09.00 «Лото-Забава» 09.45 М/ф «Маша і ведмідь» 10.10, 11.15, 12.25 «Світ навиворіт - 8» 13.30 Х/ф «Танець метелика» 17.25, 20.15 Х/ф «Біженка» 22.25 «Голос. Діти 4» 00.55 «Аргумент кiно» 01.35 «Ліга сміху»

Інтер

06.00 «Мультфільм» 06.25 Х/ф «Підкидьок» 08.00 «Удачний проект» 09.00 «Готуємо разом» 10.00 «Орел і решка. Морський сезон» 11.00 «Орел і решка. Перезавантаження. Америка» 12.10 Х/ф «Бум» 14.20 Х/ф «Бум 2» 16.30 Х/ф «Все можливо» 18.30, 20.30 Т/с «Сільський романс» 20.00, 02.50 «Подробиці» 22.30 Фестиваль «Лайма Вайкуле. Юрмала. Рандеву» 01.10 «Речдок»

ICTV

11.00 Х/ф «Кухарка» 12.15 Х/ф «Закоханий за власним бажанням» 14.00 Х/ф «Сангам» 17.30 Х/ф «Повернення високого блондина» 19.00 Х/ф «Фронт за лінією фронту» 22.15 Т/с «Я повернуся» 01.25 Х/ф «Експеримент» 03.05 «Речовий доказ»

Прямий

09.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 17.00, 18.00, 19.00 «Репортер» Новини 09.15, 14.10, 19.15 «Віч на віч» з Поліною Головановою 10.00, 18.10, 21.00 THE WEEK Міжнародний огляд тижня з Тарасом Березовцем та Пітером Залмаевим 11.00 «Він і Вона» с Юлієй Литвиненко 12.15 «Споживач» 13.15 Прямий ефір з Наталкою Фіцич 15.15 Прямий ефір з Юлієй Литвиненко 16.00 Концерт 17.10, 22.00 «Політична кухня « з Кароліною Ашіон 20.00 «Кисельов. Авторське» 23.00 «Світські хроніки»

ТЕТ

06.00 Байдиківка 06.30 ТЕТ Мультиранок 10.45 М/ф «Барбі Дрімтопія. Фестиваль розваг» 11.45 Х/ф «Грейфрайєрс Боббі» 13.30 Чотири весілля 14.30 Т/с «Кандидат» 16.30 М/ф «Пташиний ульот» 18.00 Вечірка 20.30 Одного разу під Полтавою 22.30 Країна У 00.00 Теорія зради 01.00 Х/ф «Відьма» 02.30 Панянка-селянка 03.20 Віталька 05.50 Корисні підказки

К1

06.30 «TOP SHOP» 07.40 «TiBi Абетка» 07.50 «Чи знаєте ви, що...» 08.15 «Орел і Решка. Шопінг» 10.10 «Ух ти show 2» 10.50 М/ф «Бунт пернатих» 12.25 «Орел і Решка. Перезавантаження» 00.25 «Вечірній квартал» 02.00 «Нічне життя»

05.35 Стоп-5 07.00 Т/с «Невиправні» 08.55 Т/с «Відділ 44» 11.50 Скетч-шоу «На трьох» 16+ 12.45 Факти. День 13.10 Х/ф «Розбірки у Бронксі» 14.55 Х/ф «Година пік» 16.55 Х/ф «Година пік-2» 18.45 Факти тижня. 100 хвилин 20.35 Х/ф «Година пік-3» 22.20 Х/ф «Як викрасти хмарочос» 00.40 Х/ф «Ганнібал» 02.55 Т/с «Винищувачі» 03.35 Провокатор

2+2

ТК Україна

Мега

06.30 Сьогодні 07.10, 05.00 Зірковий шлях 08.10 Т/с «Дорога в порожнечу» 14.00 Т/с «Я чекатиму на тебе завжди» 17.40, 19.40 Т/с «Тест на любов» 19.00 Події 22.00 Х/ф «Кульбаба» 23.50, 02.30 Т/с «Пощастить у коханні» 02.00 Телемагазин 03.40 Т/с «CSI. Місце злочину» 05.30 Реальна містика

Новий Канал

03.00, 02.40 Зона ночі 04.10 Стендап-Шоу 04.59, 06.09 Kids Time 05.00 М/с «Хай живе король Джуліан» 06.10 Х/ф «Царство мавп» 08.00 Х/ф «Король Артур» 10.30 Х/ф «Патріот» 13.40 Х/ф «Самотній рейнджер» 16.40 Х/ф «Брати Грімм» 18.50 Х/ф «Три мушкетери» 21.00 Х/ф «Робін Гуд: Принц крадіїв» 23.50 Х/ф «Плоть + кров»

СТБ

05.40 ВусоЛапоХвіст 07.50 Полювання 08.55 Все буде смачно! 09.50 Караоке на Майдані 10.50 Вагітна у 16 16+ 11.55 Доньки-матері 16+ 12.55 Хата на тата 12+ 14.50 Х/ф «Любити й вірити» 19.00 Слідство ведуть екстрасенси 16+ 23.00 Я соромлюсь свого тіла 18+

НТН

05.40 Х/ф «Дезертир» 07.20 «Страх у твоєму домі»

06.00 М/ф 08.00 «Бушидо» 09.00 «ДжеДАІ. Дайджест» 11.00 Т/с «Ментівські війни. Київ» 15.00 Х/ф «Медальйон» 16.55 Х/ф «Політ Фенікса» 19.05 Х/ф «Напролом» 21.00 Х/ф «Зворотній відлік» 22.45 «Змішані єдиноборства. UFC. « 00.55 «Нове Шалене відео по-українськи» 03.00 «Облом.UA.» 06.00 Бандитська Одеса 07.40, 18.20 Таємний код зламаний 10.10 Смертельний двобій 11.50, 21.00 У пошуках інновацій 14.20 Дивовижна Індія 15.30 Дикий Індокитай 16.20, 00.00 Фестивалі планети 00.40 Брама часу 04.30 Містична Україна

Київ

08.20 «Життєві історії» 08.50 «Паспортний стіл» 09.00 «Київ музика» 09.35 «Шеф-кухар країни» 10.00 «Телемаркет» 13.00 «Африка: небезпечна реальність» 15.00, 15.35 «Ситуація» 15.10 «Українець М.Поплавський у Варшаві» 15.45 «Концерт П.Зіброва «В епіцентрі кохання» 18.15, 02.40 Х/ф «Професор П’ярелал» 21.00, 01.50, 05.15 «СТН-тижневик» 21.30, 02.20 «СТН-спорт-тижневик» 21.50 Х/ф «Сяюча молодь» 23.35 «Українська Національна Лотерея» 23.40 Х/ф «Ніколас Ніклбі» 05.45 «Мультляндія»

5 канал

06.00, 09.30 Вікно в Америку 06.30, 00.25 Акцент 07.00, 08.00, 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 19.00, 21.00, 23.00, 00.00, 01.00, 02.00, 04.00, 05.00 Час новин

Культура:

НЕДІЛЯ

07.10, 12.55, 15.15, 18.50, 23.10 Погода в Україні 07.15, 04.20 Феєрія мандрів 07.50, 08.50, 22.00, 00.10 Актуально: Економіка. Політика. Соціум 07.55, 08.10, 08.55, 09.55, 10.55, 13.55, 14.55, 16.55, 17.55, 20.55, 00.15, 01.10 Погода на курортах 08.15 Клуб LIFE 08.40 Натхнення 09.10 Мотор_ТВ 09.15 Автопілот-Тест 09.20 Драйв 10.05 Сімейні зустрічі 10.25, 03.20 Кіно з Я. Соколовою 11.05 Кордон держави 11.20 Будемо жити 11.30 Гра інтересів 12.15, 23.15 Про військо 12.35 Брифінг речника МО України щодо ситуації на лінії зіткнення 13.05 Медекспертиза 13.25 Діалоги з Патріархом 14.10, 20.00, 01.15, 04.40, 05.15 Машина часу 15.20 П’ятий поверх 16.10 Агрокраїна 16.20 Фінансовий тиждень 17.05 Особливий погляд 17.25 Компанія героїв 18.00, 02.10 Час. Підсумки тижня з Віталієм Гайдукевичем 19.10 Стоп корупції! 21.40, 03.00 Час-Time 22.10 Х/ф 02.55 Огляд преси

КРТ

06.00, 07.15, 08.10, 05.30 «Повернення кота Сметанкіна» 06.30, 19.00, 04.45 «Попутчик» 06.40, 12.45, 04.05 «Обзор международных новостей» 07.10 «Православний календар» 07.30, 10.30 «Для маленької компанії» 08.00, 10.50 «Батьківські поради» 08.30 «Діамант» 10.00, 13.15 «Funny Kids» 11.00, 13.30 «Соната» 16.00 «Большое африканское путешествие на воздушном шаре» 16.50 «Фотоподорожі» 17.00 «Коштовності» 19.15, 04.35 «Попурі» 19.30 Х/ф «Букет с доставкой» 21.05 «Париж. Путешествие во времени» 22.00 «Коштовна крамничка» 00.00 Х/ф «Офисное пространство» 01.30, 05.00 «Три кольори часу» 02.00 «Пошук істини» 02.40 «Моя професія» 03.10 «Під знаком Нобеля» 03.40 «Архіви історії»

Новий Чернігів

04.00 Погода в місті 04.05 Х/ф «Попелюшка» 05.15 Гастролер 05.45 Чернігів і чернігівці 06.00, 07.00, 15.00, 18.00, 19.45 Факт дня 06.20, 18.20 Єдина країна 06.40 Серед тижня 07.10, 18.45 Культур-ревю 07.30, 15.35 Без проблем? 07.50, 15.45 Потягуськи 07.55, 15.50, 18.10 Недільна проповідь 15.05 Погода в домі 15.15 Ескулап 19.00 Факт 19.25 Невідомий Чернігів

СІВЕР-ЦЕНТР

07.00 М.с. «Принцеса Сіссі» 08.00 Казки Лірника Сашка 08.10 Школа Мері Поппінс 08.30 Ранок на Сівер-центрі 09.30 Енеїда 13.30 Edera. Лайфхак з українськое мови 13.40 Тема дня 14.10, 19.00 Розсекречена історія 15.10 Букоголіки 15.35 Фольк music 16.40 Фольк м’юзік. Діти 17.20 Хто в домі хазяїн 17.45 Лайфхак українською 18.05 Неповторна природа 18.30 Таємниці підводного світу 20.00 Незвіданими шляхами

Шановні читачі! Передачі в ефірі різних телеканалів іноді можуть не співпадати з надрукованою програмою. Редакції газет лише друкують надані програми і не в змозі вплинути на їхню точність і відповідність ефіру.

ДАЙДЖЕСТ Помер український дисидент Левко Лук’яненко У Києві у віці 89 років після тривалої хвороби помер український дисидент, радянський політв’язень, колишній депутат Верховної Ради Левко Лук’яненко. Вже ведуться дискусії про те, щоб назвати одну з вулиць Чернігова на його честь. За антирадянську діяльність та прагнення до незалежності України Левка Лук’яненка на початку 60-х років засудили до смертної кари, яку потім замінили на багаторічне ув’язнення. Загалом у радянських таборах Лук’яненко провів понад 25 років. Він був серед засновників Української Гельсінської Спілки, обирався народним депутатом Верховної Ради I, II, IV, V скликань, і саме він написав Акт проголошення незалежності. У 2005 році Лук’яненко отримав звання Героя України. Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка 2016 року. Нагороджений медаллю СКВУ «Борцям за волю України», почесною відзнакою президента України. Доктор права Альбертського університету (Канада). Левко Лук’яненко написав десятки книг і брошур, зокрема: «Що далі?», «Сповідь у камері смертників», «За Україну, за її волю…», «Вірую в Бога і в Україну», «Не дам загинуть Україні!», «Народження нової ери», «На землі кленового листу», серію «З часів неволі», «Незнищенність». «Де ти, доле України?».

«Як зараз пам’ятаю. 1991 р. Чорновол. Бадзьо. Павличко. Драч. Горинь. Лук’яненко. Щойно прийнята декларація Незалежності. Скоро – референдум! Стільки ейфорії! Стільки оптимізму!» – написав про нього письменник Дмитро Вовнянко. «Відходить стара когорта дисидентів. Один за одним. Яка дивовижна паралель: Левко Лук’яненко помер якраз 7 липня – в день, коли 1988 року у Львові було проголошено Українську Гельсінську Спілку. Гештальт закрився. Життя присвячено. Далі вже ми», – написав журналіст Остап Дроздов.

На «Atlas Weekend» згадали Сенцова

Український гурт «Бумбокс» 7 липня на музичному фестивалі Atlas Weekend в Києві виконав один зі своїх найпопулярніших хітів «Наодинці». Фронтмен гурту Андрій Хливнюк вирішив нагадати фанатам про українського режисера Олега Сенцова, що голодує у російській колонії.

Під час виконання синглу на екранах фестивалю з’явились чорно-білі зображення Олега Сенцова і напис «#FreeSentsov», появу яких схвально підтримали глядачі фестивалю. Після завершення пісні Хливнюк нагадав прихильникам, що Олег Сенцов голодує вже 55 днів, і попросив розповісти про це тим, хто не знає. «Якщо ви думаєте, що я травлю тут пропаганду, дізнайтесь більше про цей процес. Дізнайтесь самі про це і розкажіть всім іншим правду, тільки правду. Можете сказати, будь ласка, дуже просту фразу? «Free Олег Сенцов!»» – прокоментував ситуацію зі сцени Андрій Хливнюк. Фанати прийняли пропозицію музиканта і разом почали скандувати про звільнення політичного в’язня в Росії.

Будівництво Музею Революції Гідності призупинили 4 липня Музей Революції Гідності отримав припис від Департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури про заборону будівництва музею та меморіалу на вулиці Інститутській у Києві. Про це розповів директор установи Ігор Пошивайло, передає «Громадське радіо». За його словами, ця постанова, фактично, забороняє будь-які дії: від зміни об’єктів, заборони знесення малих архітектурних форм до заборони насаджень. «Департамент спецрозслідувань Генпрокуратури видав припис про заборону будівництва

музею та меморіалу на Інститутській», – зазначив Пошивайло. Проте в ГПУ пояснили, що будівництво не заборонили, а призупинили. Заборона діятиме усього два місяці – доки триватимуть слідчі експерименти. Адже музей будують на вулиці Інститутській, де розстрілювали учасників Революції гідності, і там могли ще залишитися речові докази. Більше того, у ГПУ кажуть, що роботи краще не розпочинати до вироку суду.

Україна не братиме участі в «Дитячому Євробаченні»

НСТУ щороку забезпечує участь України в «Дитячому Євробаченні», проте цьогоріч через критичне недофінансування Суспільного мовника представник від України не зможе взяти участь у міжнародному пісенному конкурсі. Участь у «Дитячому Євробаченні» передбачає значні витрати телерадіокомпанії на проведення відбіркового етапу, а також

обов’язковий внесок до Європейської мовної спілки – організатора конкурсу – за участь у змаганні. Цьогоріч НСТУ вперше не має фінансової можливості здійснити витрати на виробництво відбіркових турів, сплатити внесок, та здійснити всі обов’язкові виплати. У розподілі видатків державного бюджету України на 2018 рік для НСТУ передбачено лише 776 млн грн, що не покриває поточних операційних витрат компанії до кінця 2018 року.


На городі і в саду

№28(689), 12 липня 2018 року

13

Урожайність малини залежить від догляду

Малину зазвичай садять у борозни завдовжки 10-12 метрів і завширшки 60 см. Якщо садивного матеріалу багато, малинник варто сформувати в кілька рядів із міжряддями 90-100 см. По краях борозен для підв’язування кущів укопують металеві труби або кутики. На відстані 50-60 см від землі треба натягнути дріт, потім

ще вище – на висоті 1-1,2 метра – паралельно першій лінії натягнути другий його рівень. Під час росту стебел їх прикріплюють до дроту. Здебільшого використовують м’який дріт у поліетиленовій обмотці. Малинові кущі стоятимуть, немов солдатики. Збирати ягоди тоді буде дуже легко, бо всі вони перед очима. Та найголовніша запорука врожаю – це догляд за рослинами. Уздовж рядів по краю борозен слід викопати канавки на штик лопати (20-25 см), відступивши від коренів малини з обох боків по 15-20 см. Під зиму на дно канавок вносять гній, на гній – глину, на глину – пісок або тирсу. Глина затримує вологу, а пісок та тирса перешкоджають утворенню земляної кірки. Підсипаємо подвійний суперфосфат, попіл і знову пісок або тирсу. Коріння малини вбирає поживних речовин стільки, скільки потрібно. Підживлення потрапляє через канавки, не ушкоджуючи коренів рослин. І результат

очевидний. Малина щороку за будь-якої погоди даватиме щедрий урожай. Ягоди будуть великі, солодкі й соковиті. Після збирання урожаю стебла слід вирізати на рівні поверхні ґрунту. На зиму залишають стебла завтовшки в палець і заввишки не менше 120 см. Перше підрізування роблять рано навесні. Потрібно вирізати поламані, хворі, слабкі пагони й верхівки до здорової бруньки. Вдруге підрізають верхівки після першого збору ягід. Інакше малина за літо сягне заввишки двох-трьох метрів, а ягід буде мало. Крім цього, треба час від часу прищипувати зелені бічні пагони. Восени і навесні також слід видаляти листя зі стебел на висоті 40-50 см від землі. Після цієї процедури вся сила рослини йде на утворення ягід. Не варто забувати і про полив. Чим менше ви даєте води малині, тим дрібнішими будуть ягоди. Канавки потрібно роз-

Як прискорити дозрівання помідорів Мабуть, кожен городник хотів би одержати більш солодкі плоди помідорів та ще й прискорити їх дозрівання. Цукристість плодів насамперед залежить від того, якими добривами рослину підживлювали. Плоди будуть смачнішими, якщо в момент їхнього закладання і дозрівання кущ одержуватиме більше калійних і фосфорних добрив. Іноді помідори не встигають дозріти вчасно (до настання осінніх заморозків). І хоча для більш тривалого зберігання їх рекомендується збирати дещо недозрілими, однак прискорити дозрівання цілком можливо. Щоб недозрілих плодів було якомога менше, більшість городників завчасно, ще в серпні, видаляють квітки і зав’язі, в яких мало шансів встигнути дозріти до заморозків, щоб вони не забирали поживних речовин у більш перспективних плодів. Однак у багатьох випадках із цих зав’язей цілком реально одержати ще якусь кількість цілком нормальних плодів, якщо змусити їх розвиватися швидше. Найпростіший спосіб прискорити дозрівання заснований на тому, що

вже повністю дозрілі плоди виділяють фізіологічно активні речовини, які є стимуляторами дозрівання (етилен та деякі інші). Кількість їх невелика, і виражений ефект їхнього впливу спостерігається лише при тіс-

ному контакті плодів один з одним, наприклад, при зберіганні, в інших же випадках речовини-стимулятори розсіюються в атмосфері. Саме в цей процес і можна втрутитися, змусивши їх попрацювати для наших цілей. Для цього на кисть із дозрілими і ще зеленими плодами надягають поліетиленовий пакет. Грона у такому пакеті витримують протягом 3 діб. Під час такої «пакетної обробки» якихось зовнішніх змін з недозрілими плодами спостерігатися не буде. Результати покажуть себе лише через 2-3 дні після зняття пакета.

Існує ще один спосіб стимуляції дозрівання «спізнілих» плодів, заснований на інших фізіологічних процесах, а саме – на процесах переміщення по рослині поживних речовин. Для цього біля кореневої шийки томату, обов’язково після того, як плоди вже зав’яжуться, необхідно зробити наскрізну щілину довжиною 7-10 см за допомогою гострого ножа, скальпеля або леза і в отриманий розщіп стебла вставити дерев’яну паличку товщиною 4-5 мм (її можна виготовити із сірника). Ця розпірка змушує рослину перенаправляти потоки поживних речовин на користь недозрілих плодів, а не для нарощування вегетативної маси. Піддані такій «операції» плоди дозрівають у середньому на тиждень раніше звичайних строків. За схожим принципом діє і кільцювання рослин мідним дротом, що скорочує терміни дозрівання плодів у середньому в межах 10 днів. Для цього на висоті 2,5-3 см від поверхні ґрунту на рослину накручується кільце з тонкого дроту, злегка здавлюючи шкірочку стебла, але не пошкоджуючи його. Цукристість томатів у цьому випадку теж підвищується.

Сода від мурах

Щоб укоренити троянду

Існує велика кількість способів позбутися надокучливих мурах на городі – від застосування хімічних препаратів до народних засобів. Сода – один з досить простих і ефективних способів позбутися їх.

Хочете вкоренити троянду з подарованого букета? Є перевірений часом народний спосіб. Потрібно використовувати для вкорінення суміш-трійчатку з натуральних компонентів, яка викликає ріст коренів. Приготувати просто. Ефект – уже через місяць ваші троянди будуть активно рости в горщику!

Для цього варто розвести в 10 л води 1 пачку соди й перелити отриманий розчин у пластмасові пляшки, в яких кришки проколоти в декількох місцях. Тепер ідемо на город. Якщо під час прополки натрапляємо на мурашині

гнізда, необхідно розкуйовдити їх сапкою, полити содовим розчином і закрити назад землею. Робити це краще надвечір, а до ранку мурахи зазвичай пропадають.

Коли троянди з подарованого букета почнуть в’янути, не варто шкодувати, що свято закінчується. Спробуйте вкоренити їх. Для цього потрібно нарізати живці. Варто відзначити, що живець повинен мати 2-3 живих бруньки. Тепер готуємо супердіючий засіб для пророщення троянд. Беремо чайну ложку меду, дві чайні ложки соку алое (стебло алое має хоча б добу полежати в холодильнику), беремо чайну ложку попелу деревних порід. Усе це поміщаємо в склянку - і наливаємо води (вистояної, не з-під крана!) трохи більше половини. Ставимо туди свої живці на півдня, чим

гірше живець, тим довше йому буде потрібна стимуляція. Після цього виймаємо живці й висаджуємо в субстрат – багатий гумусом ґрунт. Накриваємо тим, що у нас під рукою. Це можуть бути зрізані пляшки і навіть просто прозорий пакет. Ставимо горщик у тепле місце.

пушувати після кожного поливу, а навесні і восени перекопувати для надходження кисню до коріння, щоб воно дихало. Рано навесні, щойно набубнявіють бруньки, слід облити кущі окропом. На відро води додають ложку тріоліну. Потім мокрі стебла потрібно посипати тютюновим пилом. Така процедура уберігає малину від шкідників. За необхідності таку ж обробку проводять ще раз під час цвітіння, якщо малиновий довгоносик починає дірявити листочки. Цього разу теплою водою. І знову – тютюновий пил. Бджіл це не відлякує, а жуки гинуть. Хімікатами обробляти не потрібно. Та найголовніше все ж таки – осінній полив. Він забезпечує майбутній урожай. Сорт, на думку деяких садівників, не надто впливає на врожайність. Важливо придбати кущі з солодкими і запашними ягодами, а урожайність залежить від догляду.

Розводимо нутрій Кожному, хто заводить цих звірків, звичайно ж, хочеться побалувати їх улюбленим кормом. Але при цьому слід враховувати, що овочі, фрукти та ягоди, які продаються на базарах, можуть бути вирощені з використанням великої кількості азотних добрив. Особливо це стосується кавунів, динь і капусти.

Та й звичайна трава може нести небезпеку через те, що поля періодично обробляються інсектицидами, пестицидами і гербіцидами. Тому при виборі місця для косовиці обов’язково орієнтуйтеся на природний запах різнотрав’я. При розведенні нутрій у вольєрах потрібно не забувати про те, що особини чорної масті акумулюють на собі сонячні промені. Тому клітки для таких нутрій повинні мати додатковий обсяг покриття вольєра, аби завжди було місце, де вони зможуть сховатися від палючих променів. «Сонячні ванни» нерідко шкодять здоров’ю звірків. Не можна давати нутріям посилювачі росту, призначені для птиці, яких удосталь є в зоомагазинах і ветеринарних аптеках. У нутрій дуже слабкі ферменти у шлунково-кишковому тракті, тож, не розрахувавши дозу преміксів, ви ризикуєте спровокувати захворювання ваших підопічних, яких потім дуже довго доведеться лікувати. Зважте, що для вас важливіше: 300-500 г зайвої ваги з голови чи здорове доросле поголів’я, здатне приводити потомство? З’ясовуючи стосунки між собою, нутрії іноді травмують одна одну. У теплу пору року, враховуючи велику кількість комах, тварини не здатні самостійно заліковувати завдані рани. Звірків слід оглядати при втраті апетиту, сонливості, обмеженій рухливості.

Місячний календар

Час від часу відкриваємо пакет, даємо подихати свіжим повітрям живцям, тільки не знімайте повністю пакет, поки живці не вкореняться. Коли ж чекати пробудження живця? Усе залежить від температури.

12.07. Четвер. 29-й день Місяця, Місяць у Раку, остання чверть. Важкий, небезпечний день. 13.07. П’ятниця. 30-й, 1-й день Місяця, Місяць у Леві, молодик о 5:49. Сонячне затемнення. День, коли торжествують світло, добро і любов. 14.07. Субота. 2-й день Місяця, Місяць у Леві, молодик. День накопичення сил і планування. 15.07. Неділя. 3-й день Місяця, Місяць у Діві, молодик. День активних дій. 16.07. Понеділок. 4-й день Місяця, Місяць у Діві, молодик. День гріхопадіння. 17.07. Вівторок. 5-й день Місяця, Місяць у Терезах, молодик. День творчості. 18.07. Середа. 6-й день Місяця, Місяць у Терезах, молодик. День самоти і смиренності.


14

№28(689), 12 липня 2018 року

передплатний індекс

«сонечко», міжрядні культиватори, розкидачі міндобрив, ґрунтофрези, дискові борони, оприскувачі, саджалки, а також запчастини до техніки. Тел.: 096-777-30-22, 066045-79-72. • ДП «СЕТАМ» оголошує про проведення електронних торгів з продажу предмету іпотеки: 1.Земел. діл., заг.пл. 0,1454 га, К/№7425581000:01:000:0242, за адресою: Чернігівська обл.,Чернігівський р-н, с. Боромики, вул. Набережна. Дата торгів: 03.08.2018 09.00 год. Дод. інформація: https://setam.net. ua. Лот №289928; 2.Тур`янський консервний завод, заг.пл. з урахуванням занесених буд. 3581,6 кв.м., за адресою: Чернігівська обл. Щорський р-н, с. Тур`я, вул. Перемоги, 44/А. Дата торгів: 02.08.2018 09.00 год. Дод. інформація: https://setam.net.ua. Лот №289891; 3.Буд. свинооткорму пл. 2095,2 кв.м., за адресою: Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Білецького-Носенка, б. № 3. Дата торгів: 03.08.2018 09.00 год. Дод.інформація: https://setam. net.ua. Лот №290226 (уцінено лот № 281311); 4.Коптильний цех пл. 159 кв.м., за адресою: м. Прилуки, вул. Білецького-Носенка, № 3. Дата торгів: 03.08.2018 09.00 год. Дод.інформація: https:// setam.net.ua. Лот №290227 (уцінено лот № 281314); 5.Гараж — пл. 877 кв.м., мийка — пл. 10,6 кв.м., прохідна — пл. 48,1 кв.м., за адресою: Чернігівська обл. м. Чернігів, вул. Ушинського, 68. Дата торгів: 03.08.2018 09.00 год. Дод.інформація: https://setam. net.ua. Лот №290228 (уцінено лот № 281307); 6.Житл. буд., заг.пл. 261,4 кв.м. (знищено пожежою та складає-91% зносу) та земел. діл. пл. 0,1025 га, К/№ 7425586000:01:000:0197 за адресою:Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Трисвятська Слобода, вул. Чкалова, 2. Дата торгів: 06.08.2018 09.00 год. Дод. інформація: https://setam.net.ua. Лот №290865. • Дом на прекрасном участке земли, Козелецкий р-н, с. Подлесное, 40км от Чернигова, 63м2, во дворе скважина, сарай, погреб, 37 сот. земли, молодой сад, своя березовая роща, цена 145000 грн. Тел. 097-79-76-615 Анна.

• Сниму капитальный гараж в частном секторе только в г. Бобровица, ближе к центру. Тел. 066-915-04-23.

Доильные аппараты и комплектующие. Продажа, гарантия, сервис и запчасти. м-н «Дом тепла». г. Чернигов. Тел. (0462)678-693, 093-85-82406. • Самодельный трактор, двигатель-дизель, к нему-картофелесажалка, плуги, распашники и др. Тел. 098-529-86-74, 066-20-28-714. • Продаю сільгосптехніку польського виробництва: копалки 1-та 2-рядні, роторні косарки, грабалки

94502

• В круглосуточный кафетерий-магазин требуются буфетчицы, повар. Тел. 610-697, 093-087-43-11. Куплю газовую плиту б/у до 10 лет, микроволновку, зарядное СССР на аккумулятор, палатку до 500 грн, большие слесарные тиски за 1000 грн, можно станочные за 1500 грн. Тел. 9315-34, 093-468-55-27.

• Вагонка (сосна, ольха, липа). Доска пола, блок-хаус, фальш-брус, отделка вагонки. Возможна доставка. Тел. 097-395-15-72, 063-061-9620. Завод «МЕТИЗ» предлагает: сетка «Рабица», гвозди, кладочная сетка, проволока - по ценам производителя. Сайт http://rabitsa.com.ua Тел. (0462)728-648, 063-058-5060, 066-255-37-01. Обрезной материал, брус, шалевка. Вагонка сосна, доска пола, блок-хаус. Туалеты, душевые кабины. Vagonka 0462. ua. Тел. 067-959-53-80, 093964-37-84.

Вагонка, сосна от 70 грн. ольха от 70 грн. доска пола от 165 грн. Лестницы и балконы под ключ. Блокхаус (внутренний, наружный), наличник в/с, плинтус! Отделка для вагонки, балясины, перила, рейка, брус. Тел. 093-964-37-84, 067959-53-80. Натяжные потолки высокого качества, по доступным ценам. Чернигов и область. Замер, дизайн-проект бесплатно! Сайт: https://potolo4ek.com Тел. 063-029-49-94, 097-02949-94. Пеноизол. Утепление домов и производственных зданий. Приемлемые цены. Гарантия. Договор, сертификаты. Выезд для замеров и консультация бесплатно. Выезд в р-ны. Тел. 095-27-11-855, 063-524-6134. Поликарбонат, металлические водостоки, ДЫМОХОДЫ ИЗ НЕРЖАВЕЙКИ, МЕТАЛЛОЧЕРЕПИЦА, ПРОФНАСТИЛ. ВСЕГДА В НАЛИЧИИ. Изготовление и продажа. Тел. (0462)97-23-57, 093-843-58-18, 096-159-4641.

• ХОЛОДИЛЬНИКИ б/у, отечественного и импортного производства. Продажа, обмен, ремонт. Цена от 900 грн. Доставка по области. Тел. 066-915-04-23, 093-928-70-32, 067-492-40-47.

вартість передплати на півроку - 77,01 грн

В салон требуются сотрудницы, возможно студенты на неполный рабочий день. Условия труда: обучение на профессиональном уровне (бесплатно), гибкий, посменный график, еженедельные выплаты з/п. Тел. 096-41-61993, 093-871-49-62. • В строительную фирму срочно требуются рабочие: бетонщики, подсобники, сварщики. Тел. 05031-33-006.

Куплю корів 22-27 грн/кг, телят 46-50 грн/кг, коней, свиней, шкури. Тел: 063-475-90-05; 098-375-22-09; 099-325-1554, утримання.

Бурение скважин под водо и теплоснабжение, под отопление тепловыми насосами. ЗАО «ЧРВК», г.Чернигов, ул. Любечская, 66. Лиц. АБ №105808 от 05.06.05 год. ДКУСиА. Тел. (0462)644-298, 050-313-4471, 093-940-79-02.

Услуги спецтехники: эвакуатор манипулятор, погрузчик маниту, лесовоз, экскаватор, зерновоз, самосвал, трал. Тел. 068-385-27-77, 093-155-2299.

Ангелина увидит будущее. Помогу в решении сложных ситуаций в семье, в личных отношениях, в бизнесе, в работе, уберу негатив и выведу на правильную, счастливую дорогу. Тел. 073-11-08-978, 615-316. Отдых на Чёрном море. Железный Порт, Скадовск, Лазурное. Азовское море, п. Кирилловка. Тел. 093-19-00-493, 099-0798-612, 096-96-36-071.

Водитель с категориями С, Е, на ДАФ, зерновоз с полуприцепом. Опыт работы приветствуется. Работа по области, по Украине. Оплата сдельная, своевременная. Официальное трудоустройство. Тел. +38097-280-66-10. Водитель с категориями С, Е, на ухоженный тягач ЕВРО-5 с тентованным полуприцепом 20т, 90 м3. О/р приветствуется, но рассмотрим предложения работников без стажа. Работа по Украине, Беларуси, Восточной Европе, Прибалтике. Оплата сдельная, своевременная. Официальное трудоустройство. Тел. 097-280-66-10. Запрошуємо на постійну роботу ВОДІЇВ категорії “Д” для роботи на міських та приміських маршрутах Чернігова. Автобуси марки Еталон, РУТА, ПАЗ. Забезпечуємо безкоштовне проживання та проїзд на маршрутах підприємства! Гарантована заробітна плата за зміну від 400 грн, місячна від 7000 грн. Тел. (0462) 723-420, 095-487-19-08, 097-786-8628. Запрошуємо на роботу: бетонярів без досвіду роботи 600 грн/день, електрозварників 700 грн/ день, арматурників 700 грн/ день. Своєчасна зарплата, соцпакет, житло. Можлива вахта. Тел. 044-468-60-15, 050-419-21-74.

• Пилим деревья любой сложности. Тел. 097-45-38-119, 095-36835-42.

• МОНТАЖНИКИ. В строительную компанию г.Киев требуются монтажники ВК (наружные инженерные сети). Жилье предоставляем. З/п 10000 грн. Оплата своевременная. Тел. 067-49-244-83

• Поездки на море автобусом, Херсонская обл. п.Лазурное, Железный Порт. Скадовск, Большевик, Азовское море, п. Кирилловка. Тел. 093-68-79-442, 05096-94-766, 067-288-50-55.

• МОНТАЖНИКИ. В строительную компанию г.Киев требуются специалисты по монтажу тепловых камер, колодцев. З/п 10000 грн выплаты своевременно. Тел. 067-49244-83.

• Потомственная прорицательница Евгения, поможет увидеть будущее, увидит истинную причину ваших проблем и т.д. Тел. 5-81-78, 093-70-00-662, 067962-96-27.

• На АЗС требуется заправщик авто. Тел. 610-697, 093-087-43-11. • На АЗС требуется кассир-оператор. Тел. 610-697, 093-087-4311. • ОХРАННИКИ (строительные площадки г. Киева и Киевской области) вахтовым методом 15/15 дней также посменно 2/4, отсутствие судимости. З/п от 4000 до 9000грн. Выплата своевременная. Тел. 067961-68-53, 063-44-58-444.

Охранная фирма производит набор сотрудников для охраны объектов в Черкасской, Черниговской, Киевской и Винницкой областях. Вахта 14/14 или 28/14. Оплата 250-450 грн/ смена. Затраты на проезд, жилье и питание за счёт фирмы. Карьерный рост. Тел. 093-56396-05, 096-110-40-26, 050024-13-83. • Підприємству терміново потрібні охоронці, з/п 6000-8000 грн/міс. Підприємство забезпечує працівників за власний рахунок місцем у гуртожитку, харчуванням, доставку до місця роботи. Тел. 096-119-51-63. • ПРОРАБ ВК. В строительную компанию г.Киев требуеются прораб ВК (наружные инженерные сети). З/п 15000 грн. Оплата своевременная. Тел. 067-49-244-83 • Пилорамщики, вальщики леса требуются в цех по переработке древесины. Возможно обучение. Оплата достойная, своевременная. Тел. 066-746-93-86, 097-158-10-55, 063-812-76-32. • Потрібні охоронці на вахту у Чернігів, Київ, Суми, Полтаву. З/ плата 300 грн за добу. Тел. 067-46802-74. Предприятию требуются: грузчик-разнорабочий, оператор крупоцеха, оператор производства макарон, помощник оператора; мотальщик и резчик линии туалетной бумаги, фасовщица, упаковщица (всебез ор, НАУЧИМ), сторожа. 5 дней 8-18, с. Равнополье, доставка автобусом предприятия. Тел. 095-367-56-74, 063531-25-35 с 8.00 до 18.00 р/д. Работа в Польше для специалистов и разнорабочих. З/пл от 20000 грн. Есть вакансии на водителя кат. Д. Помогаем делать карту побыта, делаем годовое разрешение. Бесплатные консультации. Viber 068-758-56-41. Рекламному предприятию требуется сотрудник для поклейки билбордов. Тел. (0462)651319, 073-21-57-163.

Оголошення Требуется продавец продовольственных товаров в магазин, з/п от 4000 до 7000грн. Полный соц.пакет. Возможно студенты. Тел. 063-18-52-954, 093-586-96-39, 093-657-58-13. • Требуется работница для работы на дому, частичная занятость, график работы свободный. Только для г. Бобровица. Тел. 066-915-0423. Требуются специалисты строительных специальностей: отделочники, кровельщики, высотники, каменщики, маляры-штукатуры, разнорабочие. Работы разной сложности, оплата сдельная. Тел. 073183-44-79. • ЭЛЕКТРИКИ. В строительную компанию г.Киев требуются электрики (внутренние сети). Проживание предоставляем. З/п 10000 грн. Оплата своевременная. Тел. 06749-244-83

Ищу работу. Кольца бетонные, армированные, дренажные кольца. Плиты для колец, плиты для скважин. Копка ям, траншей. Копка, докопка, чистка колодцев, септики. Качество, профессионально. Тел. 063-468-68-15, 066-24-577-24, 067-75-39-993.

• Коллекционер купит монеты Украины (2 грн, 5 грн), СССР, юбилейные рубли, награды, бинокли. По приемлемой для Вас цене. Тел. (0462)612-192, 095-120-21-68, 093211-81-34. Куплю абсолютно дорого ордена, медали, значки СССР, документы к ним, книги до 1917 г., старинные иконы, монеты, статуэтки. Выезд, консультация оценщика бесплатно. Перезвоню на Ваш телефон. Тел. 067-460-85-83.

• СТО требуется работник шиномонтажа, можно с обучением. Тел. 067-408-77-20, 073-319-08-41. Служба охорони додатково проводить набір охоронців. Офіційне працевлаштування. Соц. пакет. Вахтовий метод роботи. Своєчасна заробітна плата: до 200грн/доба. 6000грн/ місяць (30 діб). Тел. 093-72047-56, 063-881-55-25, 068600-56-64. • Срочно требуются охранники в г. Киев. Вахтовый метод работы, 15х15, 20х10. З/п договорная. Тел. 050-482-81-99 Александра Александровна, 067-500-22-66 Виктор Александрович. • Срочно требуются уборщицы в ТРЦ «Голливуд», ночная смена, дневная смена, график работы 2/2, дневная смена с 8.00-20.00, ночная смена с 20.00-8.00. Оплата 3000 грн в месяц. Тел. 097-265-36-24, 093137-74-62 Оксана, 098-523-89-87 Елена.

• Втрачений диплом магістра, виданий на ім’я Мамалига Денис Олегович, р.н. 38666451 від 30.03.2010 р. вважати недійсним.


Суспільство

№28(689), 12 липня 2018 року ФЕСТИВАЛЬ

ЧЕРНіГіВЩИНА

Пісень прадавніх і сучасних над тихим плесом перегук

У такому форматі в селі Олешня Ріпкинського району, на малій батьківщині відомої просвітительки Софії Русової, відбулися дві взаємопов’язані події: VII Міжнародний фестиваль авторської пісні та свято купальської традиції “Івана Купала на “Голубих озерах”, являючи собою вдалий творчий симбіоз збереження народ-

них традицій та розвитку нових тенденцій у сучасній українській культурі. Отже, фестиваль-конкурс авторської пісні “На Голубих озерах” задуманий як засіб популяризації та пропаганди кращих досягнень у жанрі авторської пісні, збереження та розвитку традицій, виявлення та підтримки обдарованої творчої молоді, її естетичного виховання, підвищення професійної майстерності аматорських творчих колективів та окремих виконавців. Важливою складовою хорошого задуму є розширення культурних зв’язків і обміну досвідом роботи між учасниками з інших регіонів України та зарубіжних країн, адже такі творчі контакти дійсно потрібні обдарованим людям. Це було особливо помітно на цьогорічному фестивалі: збільшилась кількість учасників, розширилась їхня географія не лише за рахунок регіонів України, а й близького та далекого зарубіжжя, в тому числі й Сполучених Штатів Америки. На цьому робили наголос ведучі фестивальної програми і його організатори, висловлюючи сподівання на подальшу зацікавленість до цього культурно-мистецького заходу нових потенційних учасників. А нинішні переконливо засвідчили, що інакше і бути не може, бо фестиваль авторської пісні «На Голубих озерах» - явище справді неординарне, що дає широку можливість для самовираження, як зазначив один з найколоритніших бардів Олександр Бальменко з Вінниці, отримуючи в нагороду за свій вдалий виступ гітару з рук президента Благодійного фонду імені Софії Русової Івана Чауса. До речі, це була найвища нагорода, оскільки, за критеріями вимогливого журі, головою якого цьогоріч був білоруський бард

ДТП

Дерева заважають водіям

За минулі вихідні троє водіїв у різних районах області, не справившись з керуванням, зіткнулися з придорожніми деревами. Внаслідок таких дорожніх пригод постраждало п’ятеро осіб, а один чоловік загинув на місці. Перша аварія сталася 7 липня за півгодини до опівночі в селі Товкачівка Прилуцького району на вулиці Миру. Водій автомобіля Mitsubishi Lancer не справився з керуванням та в’їхав в придорожнє дерево. Внаслідок зіткнення 31-річний чоловік, який був за кермом, від отриманих травм загинув на місці аварії. Його пасажир отримав тілесні ушкодження. Зранку в неділю, 8 липня, подібна аварія сталася біля села Шумани Ріпкинського району. Водій автомобіля ВАЗ-21011, також не справившись з керуванням, в’їхав в дерево, яке росте обабіч траси. Внаслідок пригоди водій та двоє пасажирів автомобіля отримали тілесні ушкодження та були доставлені і госпіталізовані до Ріпкинської центральної районної лікарні. А в неділю ввечері у Сновську з деревом зіткнувся водій мопеда Мussтаng. Чоловік отримав тяжкі травми і був госпіталізований до реанімаційного відділення Сновської центральної районної лікарні. Марія ПУЧИНЕЦЬ

В’ячеслав Клімович, претендента на Гран-прі не визначили. Взагалі ж нагород було багато — цікавих і різних. Та найвища з них - щирі оплески глядачів і гарантія подальшої підтримки обдарованих особистостей, про що, закриваючи фестиваль, сказала заступник голови обласної державної адміністрації, директор фестивалю Наталія Романова.

Хіба це не привід для посилення впевненості в тому, що наступний буде ще цікавішим. З’являться і нові пісні про цю подію. Власне, вони вже є: Вабить нас спокусами Сіверська земля... Тут Софія Русова Сік снаги пила. Всі місця тутешні В сяйві тихих зір, Ця дівчина з Олешні Пройшла уздовж і вшир. І духом українства Вся сповнена була. І помисли пречисті Поміж людей несла. На цій землі помітний Її зостався слід, Бо слово наше рідне Тепер чарує світ. Дзвенять пісні над плесом Озерець голубих... І сосни, і берези Купаються у них. Заслухалася радо Тим співом кожна пташка Зрівнялись з ними барди, Боянові нащадки. Прийти сюди спокусимо Ми ще не раз піснями, Аби Софія Русова Могла гордитись нами. Її співучим іменем Назвемо фестиваль. Ми скоро знов зустрінемось, А розставатись жаль. Василь ЩЕРБОНОС, фото Олександра Майшева

ЗЛОЧИН Слідчого викрили на хабарі Співробітники Управління СБУ в Чернігівській області викрили на хабарі слідчого одного з відділів Нацполіції. Правоохоронці встановили, що лейтенант вимагав від місцевого мешканця триста доларів США за закриття кримінального провадження за фактом дорожньотранспортної пригоди, де є постраждалі. Оперативники спецслужби затримали зловмисника в одному з супермаркетів Чернігова під час отримання всієї суми хабара у розмірі майже вісім тисяч гривень. Розпочато кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України. Тривають невідкладні слідчо-оперативні дії. Наразі вирішується питання щодо оголошення затриманому про підозру в скоєнні злочину та обрання міри запобіжного заходу. Операція з викриття зловмисника проводилась спільно з співробітниками Чернігівського управління внутрішньої безпеки ДВБ Нацполіції під процесуальним керівництвом прокуратури. Прес-група Управління СБ України в Чернігівській області

15

Тренування у розпалі

спортивна

За підготовчий цикл чернігівська «Десна» провела другу товариську зустріч. На стадіоні імені Гагаріна вона приймала команду «Оболонь-Бровар» (Київ). Гра проходила рівно. Після подачі зі штрафного Кирило Сидоренко зрізав м’яч у свої ворота. На 57 хвилині деснянці зрівняли рахунок. Точним ударом з пенальті відзначився Денис Фаворов – 1:1. Домашнім матчем проти команди «Колос» (Ковалівка) «Десна» завершила перший навчально-тренувальний збір, що тривав 11 днів. Чернігівці перемогли – 3:2 (Мостовий, 11; А. Фаворов, 39; Галенков, 75 – Дорошенко, 9 пен., 88). Другий навчально-тренувальний збір «Десна» проведе в Полтаві на базі футбольного клубу «Полтава». Під час збору заплановано провести чотири конт­ рольні поєдинки. Спочатку наші там зіграють з «Металістом 1925» (Харків), а 13 – на виїзді з «Дніпром 1» (Дніпро). В заключний день зборів сіверяни поміряються силами з Ворсклою» (Полтава). Ще один матч заплановано на 14 липня, суперник визначається. Наступний сезон Денис Безбородько проведе в Чернігові. «Десна» продовжила угоду оренди цього гравця з донецьким «Шахтарем». Отже, вихованець чернігівського футболу ще на рік залишиться гравцем «Десни». Виконком федерації футболу України затвердив пропозицію футбольної прем’єр-ліги про те, що в наступному сезоні замість команди «Полтава», яка відмовилась від участі в УПЛ, буде грати «Чорноморець» (Одеса). Раніше клуби УПЛ одноголосно проголосували за повернення «Чорноморця» в прем’єр-лігу. Після рішення ФФУ «Чорноморець» став 12-тим учасником прем’єр-ліги у наступному сезоні.

Припиняє своє існування

Один з грандів жіночого футболу України – чернігівська команда «Легенда – ШВСМ» припиняє своє існування. Причина – фінансові складнощі. Однак досягнуто домовленості про те, що відбудеться злиття з іншою чернігівською командою – «Єдність» (Плиски). Президентом двох об’єднаних команд стане Михайло Голиця. Колишній президент «Легенди – ШВСМ» Володимир Магеррамов продовжить очолювати ШВСМ. Планується, що команда виступатиме під назвою «Єдність – ШВСМ» (Плиски). Колишні гравці «Легенди – ШВСМ» Софія Соломаха та Надія Куніна перейшли до табору чемпіона України – «Житлобуд-1» (Харків).

Доклали і своїх зусиль

На стадіоні «Ювілейний» в Бучі молодіжна збірна України з футболу до 19 років провела два товариські матчі проти однолітків з Білорусі. У цих поєдинках на поле виходили гравці Анастасія Ілліна (захисник) і Валерія Постол (півзахисник) з команди «Єдність» (Плиски) та Надія Куніна (нападник) з команди «Легенда – ШВСМ» (Чернігів). Двічі «синьо-жовті» обіграли суперника – 3:1 (перший гол на 16 хв. забила Куніна) та 2:1.

Фортунить «Фортуні»

Володар цьогорічного кубка області з футболу команда «Фортуна» (Комарівка) і в чемпіонаті продовжує демонструвати високий клас, а тому лідирує. Щоправда, конкуренти прагнуть наздогнати. Результати матчів: 4 тур. «Фортуна» (Комарівка) – «Олімп» (Чернігів) – 1:0, «Городня» (Городня) – «Кудрівка» (Сосниця) – 0:1, ФК «Чернігів» – ДЮСФШ (Ніжин) – 5:1, «Агродім» (Бахмач) – «Фаворит» (Корюківка) –

2:0. 5 тур. «Фаворит» – «Фортуна» – 0:2, ДЮСФШ – «Агродім» – 0:3, «Кудрівка» – ФК «Чернігів» – 2:0, «Олімп» – «Городня» – 8:0. 6 тур.«Фортуна» – «Городня» – 3:0, ФК «Чернігів» – «Олімп» – 1:0, «Агродім» – «Кудрівка» – 3:0, «Фаворит» – ДЮСФШ – 2:3. 7 тур. ДЮСФШ – «Фортуна» – 0:4, «Кудрівка» – «Фаворит» – 4:2, «Олімп» – «Агродім» – 2:2, «Городня» – ФК «Чернігів» – 1:5. Турнірна таблиця: «Фортуна» – 15 очок, «Агродім» і «Кудрівка» – по 10, ФК «Чернігів» і СДЮФШ – по 9, «Олімп» – 8, «Фаворит» – 4, «Городня» – 1 очко.

Вправний атлет

У Харкові на стадіоні «Динамо» відбувся чемпіонат України з легкої атлетики серед глухих спортсменів. Змагались учасники з 16 регіонів. Юрій Вірич з Чернігова переміг у штовханні ядра з результатом 12 м 95 см, а в метанні диска він посів друге місце – 33 м 37 см. Спортсмен є вихованцем обласної ДЮСШ інвалідів.

Міжнародний урок

Павло Саблук (вагова категорія до 56 кілограмів) виборов третє місце на представницькому міжнародному турнірі MONGSTOWN BOXING  CUP  серед молоді у Дубліні (Ірландія). У змаганні брали участь більше 700 боксерів зі США, Англії, Ірландії, Шотландії, Канади, Німеччини, Угорщини, України та багатьох інших країн світу. У місті Залізний Порт (Херсонська область) відбувся міжнародний турнір, де на ринг виходили представники з Білорусі, Молдови та багатьох регіонів України. Приємно, що наш земляк Іван Жолобецький став чемпіоном, а Максим Юр’єв завоював срібну медаль. На рахунку Єльчина Байрамова, Романа Онищенка, Олександра Локотя та Родіона Чернецького «бронзові» відзнаки.

Жодна вага не страшна

Вже третій рік поспіль у Чернігівському центральному парку культури і відпочинку змагались стронгмени з усієї країни. Традиційно силовий фестиваль «Козацькі розваги» тривав два дні. Найсильніші чоловіки, серед яких виступали і чернігівці, виконували шість вправ. Учасники перевертали шини, перетягували канат, перекидали бетонний м’ячик, брали участь в естафеті з вантажем від шістдесяти до ста кілограмів, виконували інші завдання. Перемогу одержала команда Волинської області. На другому місці харків’яни. На третій сходинці п’єдесталу пошани – чернігівці.

Вправні водії

Другий етап кубка України національних класів з картингу зібрав вправних водіїв з одинадцяти областей у Тернополі. Пристойно виступили вихованці Чернігівського обласного центру науково-технічної творчості молоді Іван Дорошенко, Георгій Полоз, Матвій Андруша, які в різних видах класів картингів фінішували другими. Третім завершив гонку їхній товариш по команді Тимофій Фаткулін.

Командами сильні

Місто Дніпро приймало одразу етап кубка світу та чемпіонат України з ракетомодельного спорту. Приємно здивували команди, які представляли Чернігівщину на цих змаганнях. Серед юніорів чемпіоном країни стала команда Ніжинської станції юних техніків, а серед дорослих перемогла збірна міста Ніжин. За результатами змагань остаточно сформована збірна України, яка представлятиме країну на чемпіонаті світу, що відбудеться наприкінці липня в Польщі. Віктор БЕРЕГОВИЙ


+19 +24

17 липня +19 +22

середа

+19 +24

16 липня

вівторок

+17 +26

15 липня

понеділок

+18 +26

14 липня неділя

13 липня

субота

+18 +28

п’ятниця

четвер

12 липня

18 липня +18 +22

Гороскоп з 16 по 22 липня ОВЕН (21.03-20.04). Відповіді на важливі питання знайдуться зараз. Але поспішних рішень приймати не варто. У розв’язанні будь-яких питань застосовуйте нестандартні методи. На роботі ви тільки виграєте, якщо будете налаштовані миролюбно до колег. ТЕЛЕЦЬ (21.04-21.05). Вашою добротою в ці дні скористаються нечесні люди. Намагайтеся бути менш послужливими. Будьякі проблеми, які виникнуть зараз, будуть дріб’язковими, але заберуть багато енергії. Для її відновлення вирушайте на природу, найкраще у вихідні. БЛИЗНЮКИ (22.05-21.06). Якщо у вас виникне хороша ідея, терміново починайте втілювати її в життя. Зараз у вас будуть час і енергія для цього. Період гарний для відновлення будь-яких відносин, які були розірвані або зіпсовані. А от планування важливих справ краще відкласти на потім. РАК (22.06-23.07). Від поїздок вам нікуди не дітися. Нехай вас тішить думка про те, що після повернення додому вас чекатиме любляча сім’я. Навряд чи буде радувати самопочуття. Навпаки, загостряться захворювання, про які ви давно забули. Не відкладайте візит до лікаря! ЛЕВ (24.07-23.08). Багато труднощів чекає на вас. Близькі, звичайно, нададуть вам допомогу і підтримку, але зроблять це небезкорисливо. Обережно поставтеся до будь-яких фінансових операцій, які вам запропонують зробити. Краще проконсультуйтеся з фахівцями перед рішенням. ДІВА (24.08-23.09). Труднощі очікують вас на роботі. Ви не зможете досягти взаєморозуміння з колегами, через що обстановка в цілому загостриться. Вдома не буде ніякої дисципліни. Відпочити серед близьких не вдасться. Залишається тільки навчитися абстрагуватися і побути на самоті. ТЕРЕЗИ (24.09-23.10). Ви побачите багато цікавого в найближчі дні. Насолоджуйтеся цим часом! Зараз важливо йти за покликом серця, а не розуму, навіть якщо оточуючі вважають вас божевільною. Вам будуть вдаватися будьякі кулінарні шедеври, тому обов’язково пробуйте щось нове! СКОРПІОН (24.10-22.11). Час ідеальний для вирішення організаційних питань. Вдалим буде переїзд або великий ремонт. А ось з переговорами краще почекати: знайти спільну мову з співрозмовниками вам буде важко. Глибокі почуття у Скорпіонів переживуть кризу, перечекайте цей час. СТРІЛЕЦЬ (23.11-21.12). Використовуйте кожну можливість, надану вам в цей період. Особливо не пропустіть пропозицію, яка надійде 19 липня! У грошових питаннях можливі труднощі. Головне – не панікувати і не брати великі суми в борг. Скоротіть свої витрати. КОЗЕРІГ (22.12-20.01). У деяких питаннях у вас виникне невизначеність. Щоб прийняти рішення, доведеться порадитися із знаючими людьми. У ці дні ви почуєте освідчення в коханні. Якщо будете до нього не готові, не поспішайте з відповіддю. Незабаром ви подивитесь на цю людину іншими очима. ВОДОЛІЙ (21.01-19.02). На вас чекає низка радощів – дрібних, але все ж приємних. Ви поринете в турботи про сім’ю та дім. Через це ризикуєте злегка відстати в робочих питаннях. Закоханих Водоліїв чекає сплеск романтичних почуттів. Головне – щоб голова залишалася на плечах! РИБИ (20.02-20.03). Чим більше невирішених справ у вас залишиться до кінця цього місяця, тим гірше. Так що пора братися за роботу! Оточуючі можуть викликати у вас роздратування, але не варто цього показувати, щоб не зіпсувати відносини. Суперечок в ці дні краще уникати.

Редактор: Ярослав Каранда

Газета «Чернігівщина: новини і оголошення». Засновник: Мусаханов В. З. Видавець: ФОП Каранда Я.О. Реєстраційне свідоцтво ЧГ №492-141 ПР від 17.06.11 р.

«Чернігівщина»

- Я бідую! Потрібна соцдопомога!

жартує

Вибіркові перевірки показали: серед тих, хто отримує субсидії та інші види соціальної підтримки, чимало насправді заможних людей. Подання невірних даних, приховування майнового стану, а часом і відверто шахрайські дії, дають змогу спритникам обкрадати не лише тих, хто дійсно потребує допомоги, а і, зрештою, – кожного з нас. Адже кошти на соціальну підтримку виділяються за рахунок усіх платників податків в Україні. Своє ставлення до цього явища висловив відомий карикатурист, Заслужений художник України Олексій Кохан.

- Гуляємо! Допомогу отримав!

Відповідальність за факти, цитати, власні імена й інші відомості несуть автори публікацій, а рекламну інформацію- рекламодавець. Редакція не веде переписку з читачами. Редакція може не поділяти точки зору автора. Рукописи не повертаються й не рецензуються. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали. Статті, відмічені знаком <Р>, публікуються на правах реклами. Матеріали, позначені рубрикою «Імідж», є рекламними.

Ціна договірна

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС: 94502

Тираж номера: 20000 Надруковано у ПАТ «ПВК «Десна», 14000, м.Чернігів, проспект Перемоги, 62

Адреса редакції: 14013, м. Чернігів, вул. Олега Міхнюка, 41-А,  корп.2,  кв.2 E-mail: cn94502@gmail.com тел. редакції: (0462) 77-84-00 Юридична адреса: м.Чернігів, вул. О.Кошового, 27, кв. 91

НАШІ РЕКВІЗИТИ: ФОП Каранда Ярослав Олександрович p/p 26006051410795 у Чернігівському РУ Приватбанку МФО 353586, ЄДРПОУ 2775408453

Чернігівщина №28 (2018)  
Чернігівщина №28 (2018)  
Advertisement