Page 1

Zbliża się koniec roku. Grudzień skłania zawsze do refleksji, spojrzenia wstecz i dokonywania podsumowań minionych miesięcy. W tym wydaniu Informatora Gminnego (na stronach od 2 do 7) chcemy przypomnieć co ważnego i wyjątkowego—naszym zdaniem—wydarzyło się w życiu Gminy Wolsztyn w 2012 roku, choć zapewne każdy z nas mógłby wytypować inne warte uwagi wydarzenia. W kalejdoskopie wydarzeń umykają bowiem często sprawy naprawdę ważne, wpływające na codzienne życie mieszkańców. Kolejny rok i kolejne wyzwania przed nami...

Niech przy żywicznym zapachu strojnej choinki upłyną piękne chwile wieczerzy wigilijnej ze wspólnie śpiewaną kolędą i upragnionym gościem przy stole. Życzymy by ten cudowny czas Świąt Bożego Narodzenia przyniósł wiele szczęścia i radości oraz dodał sił do pokonywania wszelkich codziennych trudności, zaś Nowy 2013 Rok niech będzie rokiem spełnionych marzeń. ddd

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wolsztynie

Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski

Bogusława Tuchocka

Boże Narodzenie 2012

„Wsi spokojna, wsi wesoła…” Rozdane zostały nagrody i wyróżnienia w XVII edycji konkursu "Piękna Wieś". Konkurs jest organizowany od 1996 roku i corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy. Organizatorem konkursu jest Burmistrz Wolsztyna a jego celem jest uczynienie naszych wsi – miejscowościami zadbanymi i uporządkowanymi z funkcjonalną, ładną, otoczoną zielenią architekturą, w których praca staje się łatwiejsza, a życie i odpoczynek przyjemne i zdrowe. Konkurs jest bodźcem do dbania o estetykę zabudowy oraz warunki higienicznosanitarne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się u tegorocznego zwycięzcy w kategorii wsi, czyli w Starym Widzimiu. Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej pod opieką Agnieszki Pilarek—Szumskiej.

Nagrodzeni: 1. Janik Monika i Mariusz, Adamowo

9. Zaremba Daria i Tomasz, Niałek Wielki 10. Wolnik Magdalena i Jacek, Obra

2. Kaźmierczak Genowefa i Piotr, Adamo- 11. Szmatuła Wioleta i Kazimierz, Świętwo no

Wyróżnieni: 1. Mellerowicz Józef, Adamowo

9. Cichy Zofia i Gerard, Tłoki

2. Waligóra Donata i Robert, Stary Widzim

10. Kuczyk Iwona i Zbigniew, Nowe Tłoki

3. Jitner Monika i Zbigniew, Stary Widzim 12. Marcinkowscy Karina i Michał, Kębło- 3. Horowscy Kamila i Grzegorz, Stary Widzim 4. Wachulak Anna i Przemysław,Nw. Tłoki wo 5. Kamińscy Lidia i Eligiusz, Barłożnia Gościeszyńska

13. Kotlarscy Krystyna i Sławomir, Kębłowo

6. Wawrzyńska Henryka, Chorzemin

14. Mądry Alina i Tomasz, Stradyń

7. Pokorscy Marzena i Zbigniew, Powodo- 15. Mielcarek Teresa i Adam, Wroniawy wo 16. Gryning Izabela i Mariusz, Berzyna 8. Waligóra Małgorzata i Robert, Niałek Wielki

17. Jokś Aniela, Karpicko

8. Michnikowscy Urszula i Wiesław, Tłoki

4. Waszkowiak Elżbieta i Jarosław, Nowy Widzim

11. Nitschke Marzena i Przemysław, Chorzemin 12. Jastrząb Henryka, Obra 13. Wawrzynowicz Urszula, Obra

14. Kaczmarek Halina i Andrzej, Świętno 5. Dudziak Beata i Jarosław, Nowa Dąbro- 15. Herzog Małgorzata i Jacek, Kębłowo wa 16. Eichler Olga i Waldemar, Wroniawy 6. Wspólnota Mieszkaniowa Budynków 17. Twardogórscy Karolina iJarosław, Gościeszyn-Leśnictwo 2 i 3 Wroniawy 7. Wieczorek Hanna i Tomasz, Tłoki


str. 2 Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

W roku 2012 Urząd Miejski i Gmina Wolsztyn zdobyli wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich dwie były szczególnie ważne. W styczniu podczas Gali wręczenia Certyfikatów Najwyższa Jakość dla firm, które wyłonione zostały przez kapitułę konkursową Wielkopolskiego Stowarzyszenia Badań nad Jakością Centrum Badań i Monitorowania Jakości w Poznaniu Urząd Miejski i Gminę Wolsztyn wyróżniono Certyfikatem Honorowym Najwyższa Jakość za upowszechnianie idei jakości w zarządzaniu lokalnym. Drugim ważnym wyróżnieniem dla Gminy Wolsztyn było przyznanie w II-ej edycji konkursu „Na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce” organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania II miejsca za przebudowę Wolsztyńskiego Rynku.

Urząd Miejski w Wolsztynie otrzymał nagrodę “Złota Małpa” w kategorii “Lider Cyfrowej Administracji” za aktywne i skuteczne działania na rzecz rozwoju cyfrowego.

W marcu po raz dziewiąty Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski uhonorował dziesięciu laureatów Nagrodą Za Promowanie i Wkład w rozwój miasta i gminy Wolsztyn. Statuetki wręczone zostały firmom, instytucjom i ludziom, którzy swoimi osiągnięciami i postawą rozsławiają i promują Wolsztyn. W tym roku otrzymali je: BAXTERS POLSKA Sp. z o.o. w Wolsztynie, PPHU „DIAGROLMET” Sp. J., PU „FACHDAR”, KS GROM Wolsztyn, Prof. dr hab Adam Hamrol, Zakłady Gastonomiczno-hotelaskie Adam Choroszy, Bronisław Cichy, „KROMSKI i synowie” s.c., MERDA Zakład Przetwórstwa i Uboju Zwierząt Sp. z o.o., P.P.H.U. „NICO“ Sp. cywilna oraz Adam Żuczkowski. Ponadto w tym roku tytuł Mecenasa Kultury Ziemi Wolsztyńskiej za rok 2011 przyznano Bankowi PKO BP Oddział w Wolsztynie. Dni Ziemi Wolsztyńskiej oraz Parada Parowozów to już tradycja w wiosennym kalendarzu naszego miasta. W kwietniu odbyły się odbyły się one po raz dwudziesty. Nie zabrakło koncertów gwiazd, Zlotu Motocykli, Regat Żeglarskich, kursów Pociągów Retro i wielu innych sportowych i kulturalnych wydarzeń towarzyszących.

Podczas obchodów dni miasta, 23 czerwca br. w zaprzyjaźnionym mieście Neunkirchen odbyła się uroczystość otwarcia nowego placu, któremu nadano imię „Plac Wolsztyński.” W centralnym jego miejscu znajduje się tablica pamiątkowa z krótkimi informacjami o Wolsztynie i naszym partnerstwie z Neunkirchen. Partnerstwo sportowe z Neunkirchen zostało podpisane w kwietniu 1999 roku. W październiku 2010 roku w Wolsztynie, a następnie w kwietniu 2011 roku w Neunkirchen zostało potwierdzone pisemnie pełne Partnerstwo Miast .

Miasto Wolsztyn otrzymało wyróżnienie w konkursie Grunt na Medal 2012. Konkurs przeprowadzony został przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Marszałkami Województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora - Partnerami PAIiIZ, pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Pana Waldemara Pawlaka. Gminne Centrum Informacji w Wolsztynie otrzymało certyfikat i trzy gwiazdki Polskiego Systemu Informacji Turystycznej podczas gali podsumowującej prace Regionalnej Komisji Certyfikacyjnej działającej przy Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Komisja oceniła 16 punktów IT i zweryfikowała m.in. znajomość języków obcych oraz doświadczenie informatorów, oznakowanie i lokalizację punktów oraz ich wyposażenie i dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Lech Daleki - Sołtys Starego Widzimia znalazł się w gronie 12 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2011”. Organizatorem konkursu jest Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, a patronat honorowy objął Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

EURO 2012 to niewątpliwie najważniejsze sportowe wydarzenie mijającego roku w kraju. Także w Wolsztynie w czerwcu i lipcu wspieraliśmy naszą drużynę dzięki telebimowi na wolsztyńskim Rynku. Setki kibiców z dumą odśpiewywały Mazurek Dąbrowskiego.


Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

W sierpniu w Chorzeminie odbyły się Dożynki Gminno—Parafialne. Starostami tegorocznego Święta Plonów byli Państwo Alicja i Roman Żok z Chorzemina.

str. 3

Urząd Miejski w Wolsztynie uzyskał 1 miejsce w plebiscycie „Przyjazny Urząd” organizowanym przez portal naszemiasto.pl. Legitymując się bardzo wysokim wynikiem w porównaniu z pozostałymi Urzędami w Wielkopolsce.

Skwerowi przy ul. Poznańskiej w Wolsztynie nadano imię ks. Teodora Lercha. Uroczystą Mszę Św. koncelebrował ks. Abp Stanisław Gądecki. Do Wolsztyna przybyli wychowankowie Niższego Seminarium i przyjaciele tej ważnej dla naszego miasta osoby. Na sali widowiskowej WDK można było wysłuchać wykładu ks. prof. Anzelma Weissa oraz prof. Sylwestra Dworackiego, natomiast w Muzeum Regionalnym zaproszeni goście obejrzeli okolicznościową wystawę poświęconą nowemu patronowi skweru. We wrześniu w Maasbree Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski i Burmistrz Peel en Maas Wilma Delissen-van Tongerlo podpisali aneks do umowy o Partnerstwie Miast stanowiący o dalszej przyjaźni i współpracy między Gminą Wolsztyn a Gminą Peel en Maas. Uroczystością towarzyszącą podpisaniu Aneksu o Partnerstwie Miast było otwarcie w bibliotece w Maasbree wystawy poświęconej „polskim wybawicielom wojennym”. Eksponaty pochodziły z Muzeum gen. Maczka w Bredzie, uzupełnione materiałami z Wolsztyna przywiezionymi przez grupę rekonstrukcyjna. W październiku na wolsztyńskim Cmentarzu Parafialnym z inicjatywy Burmistrza Wolsztyna oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Koło Nr 2 w Wolsztynie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Kilkadziesiąt mogił oznaczonych zostało specjalnymi medalami. W ten sposób w sposób trwały uczczona została pamięć Powstańców Wielkopolskich.

W październiku na zaproszenie Mera Litynia, Anatola Byczoka, przebywała na Ukrainie delegacja samorządów gminnych Wolsztyna i Siedlca, na czele z Burmistrzem Andrzejem Rogozinskim i Wójtem Adamem Cukierem wraz z radnymi i prywatnymi przedsiębiorcami. Lityn, który od 4 lat jest miastem partnerskim dla Wolsztyna, stanowi nowy element realizowanej przez samorząd współpracy międzynarodowej. Członkowie delegacji odpowiadali na liczne pytania strony ukraińskiej dotyczące modelu polskiej demokracji samorządowej, funkcjonowania oświaty, funduszy unijnych, możliwości działalności gospodarczej, itp. Kolejnym istotnym punktem rozmów w trakcie pobytu delegacji wolsztyńsko - siedleckiej była kwestia współpracy kulturalnej.

5 listopada br. odbyła się VII Gala Sportowej Polski Polski Klub Infrastruktury Sportowej wyróżnił Gminę Wolsztyn tytułem SPORTOWA GMINA 2012 za inwestowanie w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie. Gmina Wolsztyn została finalistą konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2012 – Usługi Techniczne” w zakresie Gospodarki komunalnej - gospodarka odpadami. Do ścisłego finału zakwalifikowanych zostało osiem samorządów, w tym w kategorii gospodarka odpadami zakwalifikowały się tylko cztery samorządy. Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 4 grudnia br. w Budynku Senatu RP. Podczas konferencji podsumowującej konkurs będzie okazja do zaprezentowania osiągnięć Gminy Wolsztyn. Organizatorem konkursu są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. W dniach 6 i 7 września br. przeprowadzony został w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie audit recertyfikujący systemu zarządzania jakością z zakresu realizacji zadań w administracji publicznej wg normy ISO 9001:2008. Audit uzyskał pozytywną opinię przeprowadzających go auditorów oraz zgodę jednostki certyfikującej na przyznanie certyfikatu, którego wręczenie nastąpiło 28 listopada br. podczas Sesji Rady Miejskiej. W dniu 28 listopada br. Urząd Miejski w Wolsztynie otrzymał Certyfikat „Jestem Bezpieczny”. Certyfikat ten potwierdza, iż Urząd Miejski w Wolsztynie stosuje się do wymogów prawa w obszarach ochrony danych osobowych. To m.in. dowód, iż Urząd dba o bezpieczeństwo Informacji, a przetwarzanie danych osobowych odbywa się zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota w wydaniu nr 29-30/2012 opublikowało ranking dotyczący bieżących wydatków na administrację w 2011 roku. Gmina Wolsztyn zajęła w tym rankingu bardzo wysokie 3 miejsce (lata ubiegłe 2010 i 2009 – 6 miejsce, 2008 – 11 miejsce, 2007 – 22 miejsce, 2006 – 27 miejsce) przy wydatkach 181,09 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.


str. 4 Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

Jedną z ważniejszych inwestycji w roku 2012 była „Budowa drogi obwodowej dla obsługi terenów przemysłowych, łączącej drogę wojewódzką nr 305 z drogą powiatową nr 3807P – etap I”. Wykonany został odcinek długości ok. 800 m oraz zjazdy na drogi gminne i wewnętrzne wraz z przebudową istniejącej sieci gazowej i linii energetycznej kolidujących z „małą obwodnicą”. Zadanie obejmowało m.in.: roboty przygotowawcze, ziemne i rozbiórkowe, wykonanie przepustów pod zjazdami, wykonanie studni rewizyjnej i wpustów kanalizacji deszczowej wraz z przykanalikami, wykonanie ciągu pieszo- rowerowego wzdłuż drogi z kostki betonowej, wprowadzenie oznakowania pionowego i poziomego, plantowanie, humusowanie, obsianie trawą itp. Wykonawcą robót był „POL – DRÓG Kościan”. Koszt zadania wyniósł ok. 2mln 250 tys. zł. Inwestycja dofinansowywana została z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w wysokości 579 100 zł (30% kosztów kwalifikowanych).

Wraz z nowym rokiem szkolnym oddano do użytkowania zmodernizowany obiekt przedszkolno-żłobkowy przy ul. Komorowskiej. Przebudowa kosztowała łącznie ponad 800 tys. zł, z czego 230 tys. zł stanowiła dotacja z rządowego programu „MALUCH” (z tego programu część żłobkowa została doposażona w plac zabaw oraz meble, zabawki i inne elementy za łączną kwotę ponad 95 tys. zł). Wybudowano nowe szatnie obsługujące cały obiekt, powstałe w miejsce zdewastowanego tarasu. Udało się powiększyć jedną z sal oraz ocieplić i nadać nowy wizerunek części frontowej. Bardzo ważnym i nowatorskim elementem modernizacji było zamontowanie w całym obiekcie systemu mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej stały dopływ świeżego, odpowiednio podgrzanego powietrza. Gruntownemu remontowi podlegały też korytarze komunikacyjne. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Arkadiusz Kałdoński.

Trwają prace związane z przebudową ostatniego odcinka ulicy Poznańskiej w Wolsztynie wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz wykonaniem oświetlenia drogowego. Nawierzchnia przebudowywanej ulicy na odcinku od Rynku do molo wykonywana jest z kostki kamiennej sjenitowej i granitowej, a nawierzchnia przebudowywanych chodników z płyt granitowych. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowlano – Drogowe SOLFATER Bernard Jaźwik z Grodziska Wielkopolskiego, a wartość robót wyniesie 1mln 265 tys. zł.

W roku bieżącym zakończyła się rozpoczęta w 2011 roku kompleksowa termomodernizacja wszystkich obiektów Wolsztyńskiego Domu Kultury. W ramach wykonanych robót ocieplono ściany zewnętrzne, stropodachy, dachy skośne, strop nad salą widowiskową, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zmodernizowano system centralnego ogrzewania wraz z montażem centrali nawiewno – wywiewnej z wodną nagrzewnicą powietrza. Wykonawcami prac były dwie firmy: Systemy Cieplne – Klimatyzacja Jakub Lorenz oraz Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Arkadiusz Kałdoński. Łączny koszt wszystkich robót wyniósł ponad 1 mln zł, z czego większość pochodziła ze środków zewnętrznych – 400 tys.zł w formie dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, 334 tys. zł w formie preferencyjnej, częściowo umarzalnej pożyczki z tegoż Funduszu. Pozostałą kwotę wydatkowano z budżetu gminy Wolsztyn.

W 2012 roku przeprowadzono remont ścieżki rowerowej z Niałka Wielkiego do terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Świętym. Przedmiotem zamówienia było ułożenie nawierzchni ścieralnej z masy mineralno-asfaltowej na całym odcinku dł. 4,440 km. Zadanie obejmowało m.in. oczyszczenie nawierzchni, skropienie nawierzchni emulsją asfaltową, uzupełnienie podbudowy, ułożenie nawierzchni bitumicznej. Prace wykonała firma Mechanika – Transport – Usługi WOMIR Mirosław Wojt ze Świętna za kwotę ok. 335 tys. zł. W wyniku remontu znacznie poprawił się komfort i bezpieczeństwo użytkowników ścieżki. 5 września br. oddano do użytku II odcinek ścieżki rowerowej w kierunku Rostarzewa, wykonany we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Długość oddanego do użytkowania odcinka wynosi 1,3 km, co łącznie z wcześniej wybudowanym I etapem daje ponad 2,4 km traktu rowerowego. Ścieżka ma początkowo nawierzchnię bitumiczną i jest nieco szersza (5m), by umożliwić również dojazd do sąsiednich działek, na dalszym odcinku zaś – posiada nawierzchnię z kostki betonowej o szerokości 2,5 m. Ścieżka biegnie wzdłuż dróg powiatowych: Poznańska w Karpicku i Drzymały, Wschowska, Gajewskich w Wolsztynie, tworzy bezpieczny ciąg rowerowy łączący Wolsztyn z Karpickiem, Nowymi Tło-

kami i docelowo Rostarzewem. Koszt tegorocznego przedsięwzięcia wyniósł łącznie ponad 584 tys. zł, z czego na 250 tys. zł szacowany jest koszt materiałów dostarczonych przez GDDKiA w Poznaniu. Wraz z zeszłorocznymi nakładami na I etap ścieżki całkowity koszt inwestycji zamknął się kwotą 1,5 mln zł, z czego 0,5 mln stanowią nakłady materiałowe sfinansowane przez poznańską dyrekcję.

W okresie letnich wakacji dokonano termomodernizacji kolejnego obiektu oświatowego – przeprowadzono termomodernizację dachu budynku Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie. W ramach inwestycji m.in. wymieniono pokrycie dachu stromego na obiekcie zlokalizowanym od strony ul. Wschowskiej, przemurowano część kominów, ocieplono połacie dachu i ściany zewnętrzne lukarn oraz wymieniono kilka starych nieszczelnych okien. Prace wykonał Zakład Remontowo – Budowlanym „BLACH – DEK” Tadeusz Piskorz z Wolsztyna za kwotę ok. 320 tys. zł. W efekcie wykonanych robót poprawi się komfort użytkowania pomieszczeń na najwyższych kondygnacjach budynku i nie bez znaczenia będą z pewnością wymierne korzyści ekologiczne i ekonomiczne w wyniku niższego zużycia gazu do ogrzewania budynku.


Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

Gmina Wolsztyn systematycznie i konsekwentnie realizuje zapisy przyjętego Uchwałą Rady Miejskiej w Wolsztynie „Programu gospodarki ściekowej gminy Wolsztyn”, który jest realizowany już od 1992 roku. W tym roku przystąpiono do wykonania kolejnego kroku jakim było rozpoczęcie budowy kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Borki i Nowa Obra. Przewidziane na lata 2012 i 2013 roboty obejmują wykonanie grawitacyjno – ciśnieniowej sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 5,6 km wraz z 2 przepompowniami ścieków. Realizacja przedmiotowego zadania poprawi znacząco stan środowiska naturalnego w obrębie terenu inwestycji i obszarów przyległych. Przyczyni się nie tylko do wyeliminowania zanieczyszczeń ściekowych dla wód powierzchniowych oraz gleby i wód gruntowych, ale przede wszystkim zwiększy atrakcyjność turystyczną i potencjał gospodarczy w tej części gminy (możliwość inwestowania i rozwoju działalności gospodarczej). Wykonawcą robót jest firma Systemy Cieplne – Klimatyzacja Jakub Lorenz z Obry. Łączny koszt wszystkich prac wyniesie 1,67 mln zł z czego kwota 1,3 mln zł pochodzić będzie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie preferencyjnej pożyczki częściowo umarzalnej. W ramach wspomnianego Programu zostały rozpoczęte kolejne prace przygotowawcze poprzez zlecenie opracowania projektów budowlanych obejmujących budowę kanalizacji dla miejscowości Stradyń i Błocko. Rok 2012 był kolejnym aktywnym rokiem, w którym Gmina Wolsztyn wykorzystała środki Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Projekty współfinansowane z tych środków obejmowały infrastrukturę turystyczną, infrastrukturę rekreacyjną - boiska i place zabaw oraz remonty świetlic wiejskich. Z początkiem sezonu letniego uruchomiono nowowybudowane zaplecze pola namiotowego w Karpicku, obejmujące pomieszczenie kuchenne, przestronne toalety dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych, świetlicę oraz pomieszczenie recepcji wraz zapleczem sanitarnym. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Arkadiusz Kałdoński z Wolsztyna. W tym roku również plaża w Obrze zyskała nowe obiekty. Miłośnicy wodnych kąpieli korzystać mogli z nowego pomostu, ławek i koszy na śmieci, a ratownicy wodni zyskali budynek zaplecza technicznego. Prace w Obrze wykonała firma POMOST Izabela Schellenberger – Olechowska ze Sławy. W ramach infrastruktury rekreacyjnej wybudowano wiatę w Niałku Wielkim, wykonano ogrodzenia boisk sportowych i doposażenia placów zabaw w Gościeszynie, Błocku oraz Starej Dąbrowie. Roboty te wykonały dwie firmy: Zakład Remontowo – Budowlanym „BLACH – DEK” oraz P.P.H.U. evelTOM Tomasz Furmanowicz z Perkowa. Nie sposób nie wspomnieć również o szeregu prac remontowych jakie wykonano w obiektach świetlic wiejskich w Stradyniu, Powodowie, Kębłowie i Nowej Obrze. Obejmowały one zarówno prace typowo budowlane m.in. układanie płytek, odnawianie drewnianych podłóg, tynkowanie, malowanie, jak również prace na instalacjach elektrycznych, gazowych, wod.-kan. i c.o. Obiekty te zyskały nowy wygląd wewnątrz, a niektóre z nich również nową szatę zewnętrzną, dzięki staraniom Zakładu Ogólnobudowlanego Grzegorz Buda z Chobienic i wspomnianego wyżej P.H.U. Arkadiusz Kałdoński. Łączny koszt wszystkich robót wykonanych w ramach w/w projektów dofinansowanych ze środków UE to ponad 1,25 mln zł, z czego udział środków zewnętrznych stanowi do 80% kosztów kwalifikowanych.

str. 5

W sierpniu br. miał miejsce odbiór techniczny zmodernizowanego obiektu pompownii „Berzyna” zlokalizowanej na wschodniej stronie obwałowania Jeziora Berzyńskiego. Przepompownia ma za zadanie odprowadzanie nadmiaru wód z terenu o powierzchni ok. 1 100 ha znajdującego się w zasięgu jej oddziaływania. Poprzez rów opaskowy przepompownia połączona jest z systemem kanalizacji deszczowej miasta Wolsztyna i odbiera znaczną część wód z tego systemu. Celem modernizacji pompowni było usprawnienie i zautomatyzowanie pracy obiektu oraz obniżenie kosztów utrzymania poprzez instalację wydajniejszych pomp z silnikami o mniejszych mocach. Wykonawcą robót na zlecenie Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu był ”Envirotech” sp. z o.o. z Poznania. Wartość robót budowlano - montażowych wg umowy wyniosła 1,79 mln zł. Finansowanie zadania odbyło się w ramach środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W dniu 29 października br. odbył się odbiór techniczny drogi w Obrze – ulica Wąska i ulica Kręta na odcinku o długości ok. 820 mb. Wartość robót wynosi ponad 1 mln zł. Wykonawcą robót była FHU PROFIT–BUD Mariusz Janik.

W pierwszej połowie br. wybudowany został parking na blisko 300 miejsc na działkach położonych w Wolsztynie przy ulicy Komorowskiej. Wykonawcą robót, było konsorcjum: PB „DROMAR” Zygmunt Marszałek, Nowa Wieś oraz Przedsiębiorstwo Drogowo – Budowlane „SPIDBUD” Daria Krawczyk, Tłoki. Koszt zadania wyniósł. 760.000,00 zł. We wrześniu br. odbył się odbiór techniczny ulicy Spokojnej we Wroniawach. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Drogowe DROMAR BIS Marszałek Marcin z Nowej Wsi. Nadzór pełnił Andrzej Włodarczak. Koszt inwestycji wyniósł 230 tys. Trwa przebudowa kolejnego odcinka ulicy Sadowej w Wolsztynie wraz kanalizacją deszczową. Wykonawcą robót budowlanych jest Przedsiębiorstwo Usługowo – Budowlane INFRAKOM Sp. z o.o. z Wolsztyna. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca grudnia br. W ostatnich miesiącach przebudowane zostały drogi gminne w m. Komorowo – odcinek C-C na długości ok. 114 mb (m.in. ustawienie krawężników, ułożenie nawierzchni z kostki betonowej gr. 8 cm). Wartość robót to około 89 tys. zł. Wykonawca robót: PUB BRUKPOL Strzelce Wielkie. W br. wykonane zostało oświetlenie drogowe w Komorowie - m.in. ułożono linię kablową oświetlenia drogowego – ca 595 m oraz zamontowano 6 kompletów słupów oświetlenia drogowego oraz niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Wykonawcą prac był Zakład Elektroinstalacyjny Mariusz Młynkowiak z Wolsztyna za kwotę ok. 22 tys. zł. Oświetlenie w znaczny sposób poprawi bezpieczeństwo użytkowników drogi, a w szczególności mieszkańców domów położonych wzdłuż wykonanej linii oświetlenia. Przed sezonem letnim molo na Jeziorze Wolsztyńskim wraz z Promenadą im. Klemensa Modlińskiego zyskało nową „zielono—kwiecistą” szatę. Ponadto wykonano remont kapitalny tzw. „krzywego mostku” rozebrany został cały pokład drewniany, wszystkie elementy stalowe oczyszczone, a to co niezbędne wymienione i zabezpieczone odpowiednimi środkami. Ułożony został nowy pokład drewniany z drewna impregnowanego ciśnieniowo.


str. 6

Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

8 stycznia - XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na rzecz WOŚP sztab w Wolsztynie zebrał 47.600 zł . Policjanci Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki w wyniku podjętych czynności operacyjnych ustalili personalia wandali, którzy w nocy z 14 na 15 stycznia bieżącego roku zdewastowali plac zabaw zlokalizowany przy Promenadzie im. Klemensa Modlińskiego w Wolsztynie. Sprawców udało się ustalić na podstawie informacji pochodzącej od osoby, która dzięki nagrodzie pieniężnej Burmistrza Wolsztyna zgłosiła się do wolsztyńskich stróżów prawa. W styczniu br. Burmistrz Andrzej Rogozinski uczestniczył w spotkaniu poświęconym przygotowywanej reformie związanej z reorganizacją sieci sądów rejonowych w skali całego kraju. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały głównej założenia oraz cele projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. 7 lutego odbyła się doroczna Gala "Sportowe wydarzenia roku 2011 w Gminie Wolsztyn". Nagrodzono Wolsztyńskich medalistów Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz innych sportowców rozsławiających Wolsztyn w świecie. 13 kwietnia wystartował II "Rajd Rowerowy Szlakiem Dębów Katyńskich”, który podtrzymuje tradycje ogólnopolskiego programu „Katyń Ocalić Od Zapomnienia”. W mijającym roku zainaugurował swoją działalność Klub Integracji Społecznej. Uczestnikami KIS jest 15 osób, m.in. osoby niepełnosprawne (w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym), nieaktywne zawodowo w wieku 45 – 64. W ramach KIS zajęcia prowadzone będą w trybie grupowym i indywidualnym. Piętnastu klubowiczów będzie uczestniczyło w cyklu spotkań. Klubowicze mogą liczyć na wsparcie indywidualne: oraz udział w warsztatach grupowych m.in. kursy umiejętności społecznych, wspierających rodzinę, Kursach Aktywnego Poszukiwania Pracy, kursach z zakresu podstawowej obsługi komputera kursach zawodowych. W dniach 13-18 kwietnia br. przebywała w wolsztyńskiej bibliotece delegacja bibliotekarzy z książnicy w Maasbree w Holandii. Holendrzy spotkali się z bibliotekarzami z terenu powiatu. Dyrektor Vincent Freviks przedstawił działalność i formy pracy bibliotek w jego ojczyźnie. Wywiązała się spontaniczna dyskusja i wymiana doświadczeń. 20 kwietnia br. pod hasłem "Sport i ruch to większa chwała,niż pucharów pólka cała" odbyła się I Gminna Olimpiada Sportowa Przedszkolaków "Przedszkolada 2012". W organizowanej przez Przedszkole Nr 5 w Wolsztynie olimpiadzie, którą objął honorowym patronatem burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, wzięło udział 140 zawodników z siedmiu gminnych przedszkoli. Być może impreza będzie zostanie wpisana w kalendarz corocznych imprez. W maju odbył się XVI Festiwal Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II w Świętnie. W maju w Hotelu Pałac Wolsztyn odbyło się XI Wolsztyńskie Spotkanie Pulmonologiczne. W Miejskiej Sali Sportowej „Świtezianka” odbyła się IV edycja Wielkopolskiego Festiwalu Tańca zorganizowanego przez Wolsztyński Dom Kultury. Udział w czerwcowej imprezie zgłosiło 29 zespołów tanecznych z całej Wielkopolski. Setka kolarzy wzięła udział w IV etapie Jubileuszowego XX Wyścigu "Bałtyk-Karkonosze Tour" rozgrywanym na ulicach Wolsztyna w miesiącu czerwcu br. W maju w Miejskiej Sali Sportowej „Świtezianka” odbyła się IV edycja Wielkopolskiego Festiwalu Tańca zorganizowanego przez Wolsztyński Dom Kultury. Udział w imprezie zgłosiło 29 zespołów tanecznych z całej Wielkopolski. W czerwcu Reprezentacja Gimnazjum im. Krzysztofa Żegockiego w Kębłowie srebrnymi medalistami XIX MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU O PUCHAR BAŁTYKU będący jednocześnie finałami ogólnopolskimi Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady i Licealiady w unihokeju. W wakacje odbyła się tradycyjna już Wolsztyńskia Parafiada. Program realizowany jest przez Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, przy współpracy, dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Wielkopolskiego oraz władz samorządowych. 3 sierpnia br. odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Szkolenia Zawodowego—trzeciej obok Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Punktu Pośrednictwa Pracy jednostki w Wolsztynie powołanej w ramach projektu „OHP jako realizator usług pracy”. Dzięki funkcjonowaniu tych punktów młodzież ma możliwość skorzystania w jednym miejscu z porad doradcy zawodowego, pośrednika pracy oraz specjalisty ds. szkoleń. Jednostki PPP, MCK oraz OSZ działające komplementarnie w jednym miejscu dają młodemu człowiekowi przygotowującemu się do wejścia na rynek pracy kompleksową pomoc.


Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

str. 7

W lipcu podczas XXVII Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Młodzików w Poznaniu na Malcie zawodnik klubu sportowego Zryw Wolsztyn Oskar Piechocki zdobył złoty medal w K1 2000m chłopców rocznik 1998. W dniach 10-12 sierpnia 2012 r. w Parku Miejskim Wolsztynie odbył się II Festiwal Czyste Country W sierpniu na Skansenie odbył się XXIV Jarmark Miodowy Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie oraz Koła Pszczelarzy w Wolsztynie Wolsztynianka Marta Weiss, wychowanka Mateusza Czarneckiego, była zawodniczka UMKS Iskra, wywalczyła brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce. W dniu 19 sierpnia 2012 r. na torze regatowym „Malta” w Poznaniu odbyły się I Mistrzostwa Polski w parakajakarstwie. Czterech zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra, którzy zdobyli 3 medale (1 złoty, 2 srebrne). Kilku zawodników klubu zamieszkuje w Wolsztynie i tu uczestniczy w zajęciach szkoleniowych pod okiem trenera Tomasza Głażewskiego. W sierpniu odbył się kolejny—już XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. W dniach 15 - 16 września w zaprzyjaźnionym mieście Lübben odbyło się coroczne święto Spreewaldfest, w którym gminę Wolsztyn reprezentował Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, a część artystyczną uświetnił występ zespołu muzycznego z Wolsztyńskiego Domu Kultury. 20 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wolsztynianie licznie włączyli się w akcję Europejskiego Dnia bez Samochodu, który odbył się dnia 20 września 2012 r. na Rynku Miejskim w Wolsztynie. 23 września odbył się VIII Jesienny Festyn Samorządowy na Skansenie w Wolsztynie. W programie m.in. można było skorzystać z przejazdów pociągiem retro (stacja Wolsztyn - Wolsztyn Skansen), uczestniczyć w IV Biegu Jesiennym, spotkać się z Radnymi Samorządu Miejskiego oraz Burmistrzem Wolsztyna, a także skosztować specjałów przygotowanych przez panie z KGW. W dniach 29-30 września odbyły się tradycyjne Dni Domont (Francja) - partnerskiego miasta Wolsztyna. Na zaproszenie merostwa udział w nim wzięli przedstawiciele Gminy Wolsztyn, a oprawę muzyczną zapewniła Wolsztyńska Orkiestra Dęta. 15 października zawodnik UMKS "Iskra" Wolsztyn, mieszkaniec Powodowa Piotr Krajewski zdobył brązowy medal w rzucie młotem podczas Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego, czyli Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce dla kategorii młodzika. 14 października br. w TVP1 wyemitowany został program "Nie ma jak Polska" odcinek Wielkopolska z prezentujący atrakcje turystyczne Wolsztyna. W październiku Burmistrz Wolsztyna spotkał się z Wolsztyńskimi przedsiębiorcami. Podczas spotkania poruszane były sprawy podatkowe, plany rozbudowy infrastruktury wokół zakładów pracy oraz inne plany inwestycyjne na kolejne lata przewidziane na terenie Gminy Wolsztyn. 15 października br. odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone z oficjalnym otwarciem zmodernizowanego obiektu Przedszkola nr 5 i Gminnego Żłobka w Wolsztynie. W październiku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Świętnie odbył się IV Gminny Konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolsztyn – Andrzej Rogoziński oraz proboszcz parafii Ciosaniec – ks. Dariusz Chmist. W konkursie wzięło udział 14 drużyn z okolicznych szkół podstawowych.


str. 8 Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad-grudzień 2012 Niepodległościowe Święto W Wolsztynie, podobnie jak i w całym kraju, odbyły się uroczyste obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W niedzielę 11 listopada br. w Parafii św. Józefa odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny. W Mszy Św. wzięli udział mieszkańcy Wolsztyna, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych oraz liczne poczty sztandarowe. Po Mszy delegacje prowadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 niosących 123 metrową flagę symbolizującą 123 lata zniewolenia pod zaborami przeszły pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Gminne Centrum Informacji w kończącym się roku prze- ją kilkanaście grup szkolnych i przedszkolnych oraz prowadziło szereg kampanii promocyjnych. Do najważ- mieszkańcy Zielonej Góry, którym o wolsztyńskich paroniejszych z nich można zaliczyć prezentacje targowe wozach opowiadali pracownicy GCI. i udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu, Targach TOURTEC w Jeleniej Górze oraz w Tour Salon w Poznaniu. Poza tym przy współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną Wolsztyn był promowany również w takich miejscowościach, jak: Łódź, Warszawa oraz Gdynia. Wśród wielu stoisk na w/w targach wolsztyńska ekspozycja wyróżniała się swą niepow t a r z a ln o ś c i ą i oryginalnością. Tą wyjątkową odrębność zapewnia nam największa wolsztyńska atrakcja turystyczna - Parowozownia, a w związku z tym pojawienie się takich eksponatów jak: fragment rogatki kolejowej wraz z dzwonkiem, semafor czy torowa lampa sygnałowa. Zwiedzających przyciągały również nowe atrakcje przygotowane przez pracowników Gminnego Centrum Informacji, w tym możliwość: zasmakowania parowozowych pierników przygotowanych przez Cukiernię Asprod, ułożenia wielkoformatowych puzzli - przedstawiających wolsztyński parowóz, Kącik Urwisa – z kolorowankami dla najmłodszych oraz konkurs wiedzy o Gminie Wolsztyn, w którym główną nagrodą był weekendowy pobyt w Wolsztynie. GCI był także pomysłodawcą wielu innych akcji promocyjnych, zachęcających do przyjazdu do Wolsztyna. W ramach kilkuletniej współpracy z Polsko-Niemieckim Centrum Promocji i Informacji w Zielonej Górze zorganizowało wystawę zdjęć parowozów pt. „Wolsztyn zaprasza na Paradę Parowozów”. Pierwszego dnia odwiedziło

Okazją do zaprezentowania oferty nie tylko Parowozowni, ale również samego Wolsztyna i jego okolic, były również przejazdy pociągów specjalnych do Torunia i Bydgoszczy ("Piernik" i "Ko-Piernik") oraz pociąg specjalny PIAST na „Koronację Królewską” do Gniezna, na czele których stanęła słynna „Piękna Helena” czy drugi wolsztyński parowóz Ol 49. Na pokładzie pociągu podróżowali przedstawiciele Gminnego Centrum Informacji oraz Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni promując Wolsztyn i jego atrakcje turystyczne zarówno wśród podróżnych, jak i wielu innych osób zgromadzonych na stacjach kolejowych, przy których zatrzymywał się pociąg. Kolejnym miejscami, w których GCI zaprezentowało potencjał turystyczny Wolsztyna, była Galeria Handlowa w Lesznie, Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku w Poznaniu podczas EURO 2012 oraz CIT w Zielonej Górze podczas wrześniowego Winobrania. Jednym ze stałych zajęć pracowników wolsztyńskiego Centrum Informacji jest zaangażowanie w realizację wielu nagrań filmowych o Wolsztynie. W tym roku wizytę złożyły w naszym mieście telewizje nie tylko z Polski (TVP czy TVN), ale również zza granicy: z Japonii „WOWOW”, ze Stanów Zjednoczonych Travelscope oraz z Wielkiej Brytanii BBC. Natomiast w ramach członkowstwa Wolsztyna w Wielkopolskiej Regionalnej Grupie Działania Kraina Lasów i Jezior został nakręcony spot reklamowy promujący turystycznie Gminę Wolsztyn .

Oprócz tego GCI zaangażowało się w inne działania, takie jak: współorganizacja wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Wolsztynie Międzynarodowego Rajdu Rowerowego, udział w Kapitule Konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT” oraz obsługa punktów informacyjnych podczas lokalnych wydarzeń, jak: Parada Parowozów, Dzień Dziecka w Parowozowni, Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bałtyk-Karkonosze Tour, Jarmark Miodowy na Skansenie, Piknik „Czyste Country” czy gminne dożynki w Chorzeminie. Kolejny już raz za swoją działalność GCI otrzymało certyfikat i trzy gwiazdki Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Wyróżnienie było obwarowane licznymi kryteriami, m.in. znajomością języków obcych oraz doświadczeniem informatorów, oznakowaniem i lokalizacją punktów oraz ich wyposażeniem i dostępnością dla osób niepełnosprawnych. Wraz z nowym rokiem szkolnym zespół GCI był inicjatorem lekcji regionalnych pt: „Moje miasto”. W ramach zajęć odbyły się l e k c j e : „Działalność Gminnego Centrum Informacji, jako miejsca obsługi turysty oraz atrakcje turystyczne Wolsztyna”, oraz zajęcia terenowe „ Zespół pałacowo-parkowy w Wolsztynie”. W przygotowaniu kolejna lekcja „Wolsztyn w okresie świątecznym wraz z symboliką Świąt Bożego Narodzenia”. Ostatnie zajęcia połączone z tradycyjnie już odbywającym się w GCI warsztatami malowania bombek i ozdabiania parowozowych pierników. Rok ten obfitował w szereg wydarzeń o charakterze promocyjnym, które z pewnością przełożą się na popularyzację naszego regionu i naszych atrakcji turystycznych, a tym samym coraz to większą liczbę odwiedzających nas gości. Tekst: GCI Wolsztyn


Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012

9 listopada podpisana została umowa z wykonawcą Zakładem Budowlano – Drogowym BAR – BET Andrzej Barski Chobienice na zadanie pn. Budowa ciągu pieszo – rowerowego wraz z budową oświetlenia ulicznego na terenach rekreacyjnych przy ul. Dąbrowskiego w Wolsztynie, czyli tzw. „łąk”. Trakt ten będzie stanowił połączenie komunikacyjne od strony ulicy R. Kocha do nawierzchni bitumicznej przy ulicy Dąbrowskiego. Ponadto wykonane zostanie oświetlenie uliczne w/w ciągu oraz projektowanego parkingu przy ulicy Dutkowskiego (od strony zjazdu z ul. Roberta Kocha). Wartość przewidzianych do wykonania robót to około 200 tys. zł. Termin zakończenia robót planowany jest na koniec tego roku. * W dniu 19 października podpisana została umowa na zadanie pn. Przebudowa ulicy Rzecznej w Wolsztynie. W zakres przedmiotowego zamówienia wchodzi budowa nawierzchni ulicy oraz kanalizacji deszczowej w ulicy Rzecznej o długości ok. 370 mb. Wykonawcą robót budowlanych będzie firma INSTAL-GŁOGÓW Sp. z o.o. Termin realizacji inwestycji planowany jest na kwiecień 2013 r., cena z umowy wynosi blisko 760 tys. zł. * W dniu 23 listopada br. zostały podpisane umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na dofinansowanie zadań realizowanych przez Gminę Wolsztyn. Pierwszym z nich jest umowa dotacji udzielonej przez Zarząd Funduszu na przedsięwzięcie pozainwestycyjne pn. Leczenie i porządkowanie drzewostanu parkowego w zespole parkowo – pałacowym w Wolsztynie, nr rejestru zabytków – 149/A. Zadanie obejmuje cięcia pielęgnacyjne drzew oraz wycięcie drzew martwych w parku na kwotę blisko 30 tys. zł, z czego 15 tys. zł stanowić będzie bezzwrotna dotacja Funduszu. Drugie dofinansowanie zostało przyznane w formie preferencyjnej pożyczki do kwoty 253 tys. zł, częściowo umarzalnej, na zadanie pn. Poprawa jakości wód Jeziora Wolsztyńskiego metodą inaktywacji fosforu, którego łączny koszt w latach 2012-2014 wyniesie 610 tys. zł. Przypominamy, iż na powyższe przedsięwzięcie Fundusz przyznał w tym roku również środki w formie dotacji w wysokości 30 tys. zł. * Została podpisana umowa z Łukaszem Dworniczakiem na opracowanie dokumentacji dot. Rewitalizacji Parku Miejskiego w Wolsztynie. Termin wykonania opracowania upływa 16 lutego 2013 r. * Trwają prace nad dokumentacją analityczną wdrożenia energooszczędnych systemów sterowania oświetleniem drogowym dotyczącą kompleksowego remontu oświetlenia ulicznego na terenie miasta i gminy Wolsztyn. W oparciu o przedłożone materiały oraz szczegółowe konsultacje z autorem opracowania, będzie można zaproponować najkorzystniejszy technicznie i ekonomicznie wariant potencjalnego uzyskania oszczędności.

str. 9

Prezentacja na Targach POLEKO Gmina Wolsztyn miała możliwość zaprezentowania się na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, podczas odbywających się targów POLEKO. Nasz samorząd jest aktywnym beneficjentem środków krajowych i zagranicznych oferowanych przez WFOŚiGW w Poznaniu. Dzięki wsparciu funduszu zrealizowanych zostało wiele projektów, które przyczyniły się do poprawy życia mieszkańców oraz rozwoju gospodarczego naszej gminy. Wczorajsze wspólne prezentowanie osiągnięć przez WFOŚiGW oraz Gminę Wolsztyn było kolejnym wydarzeniem, do udziału w którym zaproszona została gmina. Miłym akcentem podczas targów była wizyta pana Tomasza Zubilewicza na naszym stoisku. Pan Tomasz Zubilewicz na co dzień jest prezenterem pogody w stacji TVN. Jest także autorem wielu książek. W jego ostatnim przewodniku pt. „Polska na pogodę i niepogodę" znalazły się także informacje o naszym mieście oraz odbywającej się Paradzie Parowozów. Warto dodać że w ramach odbywających się targów POLEKO Związek Międzygminny Obra uhonorowany został tytułem „Mistrza Edukacji Ekologicznej”.

Koncepcja projektowa Skate Parku Zakończone zostały pracę nad koncepcją projektową Skate Parku w Wolsztynie. Przedstawiamy w wersji elektronicznej przyszłościowy wygląd Skate Parku, który powstanie na wiosnę p r zy s zł e go r o ku w sąsiedztwie pływalni Miejskiej i boiska wielofunkcyjnego Orlik. Przetarg na wykonanie Skate Parku odbędzie w styczniu 2013 r. Koncepcja przewiduje utwardzenie nawierzchni w formie gładkiej płyty do jazdy na łyżworolkach, deskorolkach i rowerach wraz z rampami, schodami i poręczami wykorzystywanymi jako przeszkody terenowe. Projekt przewiduje również wykonanie chodników, elementów małej architektury, dodatkowego oświetlenia oraz obsianie trawą terenów przyległych.

„Nie trzeba być bogaczem, By ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi. Można podarować mu odrobinę swego czasu i uwagi”. Dorothy Green

21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie spotkali się w Gminnym Centrum Informacji m.in. z Burmistrzem Andrzejem Rogozinskim i Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Czeszakiem. Burmistrz złożył serdeczne życzenia, podziękowania i wyrazy uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz drugiego człowieka. Podkreślił, że zawód pracownika socjalnego jest trudnym zawodem, wymagającym określonych cech osobowości, odpowiedniej postawy estetycznej, zdolności zrozumienia drugiego człowieka, głębokiej życzliwości i wrażliwości, a także tolerancyjności i umiejętności poszanowania godności każdego potrzebującego. Życzył wszystkim pracownikom, aby nigdy nie zatracili tej wyjątkowej wrażliwości na krzywdę, chorobę i cierpienia bliźniego, a także dużo zdrowia, pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy.


str. 10 Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie - listopad—grudzień 2012 W 2012 roku już po raz szósty odbył się ogólnokrajowy konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania”. W obecnej edycji samorządy miały możliwość zgłaszania rozwiązań zarządczych w czterech obszarach związanych z usługami technicznymi: gospodarką komunalną, komunalną gospodarką mieszkaniową, lokalną gospodarką energetyczną (zarządzanie energią, efektywność energetyczna) i transportem. Szósta edycja konkursu realizowana była przez Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji w ramach projektu „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego (gminach i powiatach)” dofinansowanego z programu 2/POKL/5.2.1/2009 Wzmocnienie zarządzania w administracji samorządowej. Celem konkursu jest poprawa jakości usług technicznych, świadczonych przez administrację samorządową w takich dziedzinach jak: komunalna gospodarka mieszkaniowa, gospodarka komunalna (sektor wodno-kanalizacyjny, odbiór i zagospodarowanie odpadów stałych), transport (publiczny transport zbiorowy i zarządzanie drogami) oraz lokalna gospodarka energetyczna. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich samorządów lokalnych (gminnych i powiatowych) niezależnie od ich wielkości i położenia geograficznego. Oceny zgłoszonych projektów dokonywane były w grupach jednostek o zbliżonej wielkości i charakterze, co zapewniło lepsze porównywanie wzorcowych rozwiązań zarządczych odpowiednio dla określonego typu i wielkości jednostek, czyli: - powiatów, - miast na prawach powiatu i miast powyżej 50 000 mieszkańców, - miast małych i średnich (do 50 000 mieszkańców), - gmin wiejskich. Urząd Miejski w Wolsztynie został finalistą konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2012 – Usługi Techniczne” w zakresie Gospodarki komunalnej - gospodarka odpadami. W dniu wczorajszym w Budynku Senatu RP odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu z udziałem wszystkich finalistów. Podczas zorganizowanej konferencji każdy z zaproszonych samorządów miał możliwość zaprezentowania rozwiązań, które zgłoszone zostały do konkursu. Także nasz samorząd uczestniczył w prezentacji własnych rozwiązań związanych z gospodarką odpadami. W dalszej części konferencji zostały ogłoszone wyniki konkursu, w którym rozwiązania wdrożone w naszej gminie zostały bardzo wysoko ocenione i Urząd Miejski w Wolsztynie zdobył I miejsce i tytuł „Samorządowego Lidera Zarządzania” w kategorii miast małych i średnich w kategorii „Gospodarka komunalna”. Jest to bardzo duże wyróżnienie dla naszego Urzędu, tym bardziej iż jest to nagroda przyznawana przez trzy największe zrzeszenia samorządów w Polsce. Oficjalnego wręczenia nagród dokonał Senator Janusz Sepioł - Przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W najbliższym czasie rozwiązania z zakresu gospodarki odpadami, które funkcjonują w gminie Wolsztyn zostaną rozpowszechnione w całym kraju poprzez materiały informacyjne organizatorów konkursu oraz publikację w Bazie Dobrych Praktyk.

Wyjątkowo świątecznie na Wolsztyńskim Rynku 6 grudnia 2012 r. na Wolsztyńskim Rynku rozbłysły iluminacje świąteczne i rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy, który trwać będzie aż do 16 grudnia. Mikołaje wraz z elfami zbierały listy a na wszystkie dzieci czekała słodka niespodziana. Czas umiliły zespoły z Wolsztyńskiego Domu Kultury. Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski wraz z wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Wojciechem Jankowiakiem życzyli mieszkańcom Wolsztyna spokojnych i radosnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.


Bezpłatny BezpłatnyInformator InformatorUrzędu UrzęduMiejskiego MiejskiegowwWolsztynie Wolsztynie- listopad—grudzień - styczeń 2012 2012 str. 911 Jubileusze W minionym miesiącu Burmistrz Andrzej Rogozinski z osobistymi życzeniami odwiedził Panią Marię Zyznarską z Obry, która skończyła 98 lat oraz Panią Łucję Zyznarską z Domu Pomocy Społecznej, która również skończyła w tym roku 98 lat. Burmistrz oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Bernadeta Zamelczyk i Sekretarz Gminy Hanna Sitkowska odwiedzili także jubilatów, którzy nie mogli z przybyć na osobiście na uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie. Z tej okazji złożyli gratulacje parom, które w br. obchodziły jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego: Państwu Marii i Tadeuszowi Waligóra z Niałka Wielkiego,

Dzień Kolejarza

Państwu Janinie i Marianowi Piątek z Wolsztyna

25 listopada przypada Dzień Kolejarza. W związku z nazwą Przedszkola nr 1 „Tęczowa lokomotywa” i sąsiedztwem dworca kolejowego, świętowania nie sposób było uniknąć! Dzieci przygotowywały się do niego przez kilka dni, urządzając wielką wystawę! Kto mógł,

oraz Państwu Lucynie i Janowi Stawera ze Starej Dąbrowy .

Państwu Helenie i Kazimierzowi Michalewicz z Wolsztyna,

Natomiast Państwo Wiktoria i Józef Chrapa z Wolsztyna, obchodzili w tym roku jubileusz 55-lecia pożycia małżeńskiego .

Państwu Janinie i Bolesławowi Wilk z Barłożni Wolsztyńskiej,

przynosił gadżety o kolei: książki, czapki kolejarskie, krawaty, tory i ciuchcie, piękne albumy o parowozach itp. Zaprosiły też dziadka jednego z przedszkolaków, Dawida - pana Radnika, który zawodowo jeździ wolsztyńskimi ciuchciami, co stanowiło doskonałą okazją, by dowiedzieć się wielu ciekawostek: ile waży parowóz, jak się kieruje trasą pociągu, jak szybko jeździ zabytkowa ciuchcia itp. Tekst: Przedszkole nr 1

Śniadanie daje moc W Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, grupa „0”a ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wolsztynie, zainspirowana przez panie Beatę Kuskiewicz i Natalię Barską, wzięła udział w programie edukacyjnym ,,Śniadanie Daje Moc” organizując Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest prawidłowe odżywianie oraz, że codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Układając puzzle magnetyczne, obrazujące pira-

midę pokarmową, przekonały się, których produktów należy jeść najwięcej, by być zdrowym i mieć energię do nauki i zabawy. Pod bacznym okiem dorosłych przystąpiły do pracy w grupach. Każda z nich przygotowała inną część wspólnego posiłku, a więc zrobiono kolorowe kanapki, żaglówki z jajek, pastę twarożkową i jajeczną, owocowe szaszłyki oraz przepyszny, świeżo wyciskany sok owocowo – warzywny.

Na degustację zaproszono także panie dyrektor. Sokiem i kanapkami poczęstowano również pracowników szkoły oraz chętne dzieci. Tekst: SP nr 5

Ogólnopolskie sukcesy „Trójki”

Z przyjemnością informujemy o ostatnich znaczących sukcesach Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie. 17 listopada br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie uczniowie szkoły otrzymali I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca, w oczach współczesnego młodego pokolenia” pod patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego generała prof. Stanisława Kozieja. Warto dodać, że w konkursie wzięło udział ponad 600 szkół z całej Polski, a projekt przygotowany przez naszych uczniów pod opieką Karola Rybickiego został dodatkowo wyróżniony wycieczką po Pałacu Prezydenckim. Tego samego dnia ogromną radość sprawiła nam I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na „Najlepszego Organizatora Parafiady Regionalnej”. Została ona wręczona w Centrum Parafiadowym na Siekierkach. Byliśmy bardzo zaskoczeni, bo jest to już 5 zwycięstwo z rzędu w tym konkursie. Tekst: SP nr 3

Ruszył nowy sezon Rozpoczęła się XIV edycja Wolsztyńskiej Amatorskiej Ligi piłki Nożnej Halowej – sezon 2013. Impreza ta organizowana jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wolsztynie pod patronatem Burmistrza Wolsztyna. Spotkania rozgrywane są na Miejskiej Sali Sportowej Świtezianka, gdzie rywalizują zarówno drużyny I jaki i II ligi. W tym roku w rozgrywkach rywalizuje 20 drużyn, które walczą w dwóch ligach. Pierwszoligowcy rywalizują o miano najlepszej wolsztyńskiej amatorskiej drużyny, natomiast w drugie lidze walka toczy się o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej Wolsztyńskiej Ligi. Wolsztyńska Amatorska Liga Piłki Nożnej Halowej to największa i najstarsza impreza lokalna związana z halową piłką nożną dla amatorów, jest ona organizowana już 14 lat. To 20 niedziel sportowych atrakcji. Rozgrywki rozpoczęły się 14 października i potrwają do końca marca 2013 roku. MOSiR jako organizator prowadzi bieżącą klasyfikację na portalu www.ligihalowe.pl. Dodatkowym autem jest liga typera gdzie zawodnicy jak również kibice mogą typować wyniki poszczególnych spotkań i zdobywać punkty na swoje konto, zwycięzca Ligi Typera zarówno w I jak i w II lidze otrzyma książkową niespodziankę na koniec sezonu ufundowaną przez LM Firma Księgarska Leszka Maruszewskiego. Zapraszamy wszystkich w każdą niedzielę na MSS Świtezianka do kibicowania swoim drużynom oraz do odwiedzania portalu Wolsztyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej Halowej. Tekst: MOSiR


str. 12 Bezpłatny Informator Urzędu Miejskiego w Wolsztynie –listopad –grudzień 2012

Początek grudnia to czas kiedy intensywnie myślimy o świątecznych prezentach. Dopadają nas dylematy jaki prezent będzie odpowiedni. Jeśli chcą Państwo obdarzyć rodzinę i przyjaciół oryginalnymi i nietuzinkowymi podarunkami to gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą handlową różnych wystawców, w tym rękodzielników, którzy w dniach od 6 do 16 grudnia będą gościć podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na wolsztyńskim Rynku.

Formularz oraz więcej informacji na domkulturywolsztyn.pl

Informator UM 10/2012  

Informator UM 10/2012