Page 1

ZE

Temel POYRAZ 0 535 712 48 78 - 0 506 994 01 78

Ö

ÜŞRA v

İ

LB ZE

HASTA BAKIM ve REHABİLİTASYON MERKEZLERİ

YRAZ BAK I PO

2007

RK ME EZLE R

K MER EZLE R

Ö

28 Temmuz 2011 Perşembe // Yıl 3 / Sayı 154 / Fiyatı : 1.TL

2007

BÜŞRA - POYRAZ

M

M

e

ÖZEL YRAZ BAK I PO

İ

e-mail : dilavercangazetesi@hotmail.com

ÜŞRA v LB e

20 TL

Merkez: Çat Kasabası Gülşehir Yolu NEVŞEHİR // Tel: 0 384 256 6150 Fax: 0 384 256 6140 /// Poyraz Bakım Merkezi Uçhisar / NEVŞEHİR // Tel: 0 384 219 26 36 e-mail: busrabm2008@hotmail.com - poyrazbm@hotmail.com

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Gülşehir'de Gümüşsoy'dan elektrik kesintilerine tepki Vaiz Gürsel Bayram uğurlandı Son günlerde Gülşehir'de sık sık meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle MEDAŞ'a tepki devam ediyor. GESSİAD (Gülşehir Esnaf, Sanatkarlar, Sanayiciler ve İşadamları Derneği) Başkanı Erol Gümüşsoy, ilçede son günlerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösterdi. (4'de) Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Gülşehir'de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. İlk olarak Gülşehir Ovaören Kasabasını ziyaret eden Vali Savaş, burada Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümünün yürüttüğü kazı çalışmasını inceledi.

AbuşağıBelediyesi kanalizasyon çalışmasına başladı Abuşağı Belediye Başkanlığı 2011 yılı içerisinde programına aldığı kanalizasyon hattı çekimi çalışmasını başlattı.

Toplamda 30 kilometre kanalizasyon hattı yapılacak olan Abuşağı Kasabasında 15 kilometrelik kısmının bu yıl bitirileceği bildirildi. Bu yıl yapılacak olan 15 kilometrelik kanalizasyondan 350 hane yararlanacak. Üstlenici firma tarafından 200 günlük süre içinde tamamlanması planlanan 15 kilometrelik hat üzerinde her 10 metreye bir kontrol bacası konulacak. (4'de)

Vaiz Gürsel Bayram Gülşehir Kurşunlu Camiinde düzenlenen programla uğurlandı. (4'de)

Gülşehir Belediyesi, refüjlere el attı Gülşehir Belediyesi, Nevşehir – Kırşehir yolunun Gülşehir'den geçen kısmında orta refüj çalışması başlattı.


28 Temmuz 2011Prşembe

Müjde! Ramazan Geliyor!

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Gülşehir'de

İsmail GÜR

Gsm: 0533 612 95 50 e-mail: gur50990@hotmail.com

Hepimiz biliyoruz ki, İslam'ın şartlarından birisi, Ramazan Ayında oruç tutmaktır. Kur'an'da bir tek Ramazan Ayı'nın adından bahsedilmesi, Ramazan'ın hayatımızda çok önemli bir yer tutması anlamına da gelmektedir. Bunun için Kur'an-ı Kerimde özel bir yeri bulunan Ramazan Ayı'nın, bir müslümanın hayatında da ayrı bir yeri olmalıdır. Ramazan Ayı'nın önemi; yine Kur'anda açıklanmaktadır: Allah'a göre yaşayan; O'nun emrettiklerini yerine getiren, yasakladıklarını yapmayan ve sakınan kişiler için bir rehber olan Kur'an Ramazan Ayı'nda indirilmiştir.

Ramazan Ayı'nın ayrı bir önemi de oruç ibadetinin Ramazan Ayı'nda yerine getirilmesinin farz kılınmasıdır. “EY İMAN EDENLER! SİZDEN ÖNCEKİLERE FARZ KILINDIĞI GİBİ SİZİN ÜZERİNİZE DE ALLAH'TAN KORKMANIZ İÇİN SAYILI GÜNLER OLARAK ORUÇ FARZ KILINDI.(BAKARA,183)

Yetkililerden kazı çalışması hakkında ayrıntılı bilgi alan Vali Savaş beraberinde Gülşehie Kaymakamı Mesut Yakuta, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Tatar, İşkur İl Müdürü İlhan Temel, Abuşağı Belediye Başkanı Savaş Apaydın, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Mevlit Coşkun ve İlçe Jandarma Komutanı Salih Bulut ile birlikte Emmiler Köyünde Başbakanlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ülke genelinde mevsimlik işçilerin barınma ihtiyacını gidermek için kurduğu çadırlarda incelemelerde bulundu. Vali Savaş, burada işçilerin kaldığı çadır kentte incelemelerde bulunurken işçilerle de bir süre sohbet etti.

Daha sonra Kaymakam Mesut Yakuta, daveti üzerine Gülşehir Mantarkaya Sosyal Tesisinde öğle yemeğine katılan Vali Savaş, yemekten sonra ilçeden ayrıldı.

Gülşehir Belediyesi, refüjlere el attı

Yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindeki orta refüj üzerinde kontrolsüz bir şekilde dikilen bodur ağaçları söken Gülşehir Belediyesi, refüj üzerinde daha görsel bir çalışmayı hayata geçirecek. Konu hakkında değerlendirme yapan Gülşehir Belediye Başkanı “O SAYILI GÜNLER, RAMAZAN AYIDIR Kİ; Mustafa Dursun, yaptıkları çalışmayla Nevşehir – Kırşehir yolunun Gülşehir İNSANLARA DOĞRU YOLU GÖSTEREN bölgesindeki 5 kilometrelik kısmında görsel bir çalışmayı hayata HİDAYETİ VE DOĞRU İLE YANLIŞI geçireceklerini söyledi. Refüj üzerinde kontrolsüz dikilen ve trafik BİRBİRİNDEN AYIRMAYI AÇIKLAYAN KUR'AN, BU AYDA İNDİRİLDİ.(BAKARA,185) güvenliğini tehdit eden bodur ağaçların sökümüne başlandığını belirten Başkan Dursun, aynı refüj üzerinde daha görsel bir çalışma yaparak Görülüyor ki; Kur'anın iniş hedefi ile oruç çimlendirmenin yanında yediveren gül dikeceklerini söyledi. Refüj üzerinde ibadetinin hedefi aynıdır. İmamı Gazalinin Kimya-yı Saadet isimli eserinde orucun üç derecesinden bahsedilir: Avamın orucu, havasın orucu ve havassın havasının orucu. Yani halkın çoğunluğunun orucu. Seçilmişlerin ve seçilmişlerin seçilmişlerinin orucu gibi. A)-Avamın orucundan kasıt, yememek, içmemek ve cinsel ilişkide bulunmamak. Yani orucu bozan şeylerden sakınmaktır. B)-Havasın orucu ise, yememek, içmemek ve cinsel ilişkide bulunmamanın yanında, şu altı şeyin de yerine getirilmesi gerekir. Bunlar: 1-Gözü korumak: Kendini Allah'ı düşünmekten alıkoyacak, özellikle şehveti tahrik edecek bakışlardan korunmak ve sakınmak, 2-Dili korumak: Lüzumsuz ve ihtiyaç olmayan konuşmalar yapmamak, gıybet, yalan, küfür gibi kötü sözlerden sakınmak. 3-Kulağı korumak: Lüzumsuz konuşmaları, gıybet ve küfür edenleri, yalan söyleyenleri dinlemek de zararlı olduğundan bunları dinlemekten kaçınmak. Yıl: 3 4-Eli, ayağı korumak: Kötülükleri ve günahları Sayı: 154 işlemenin aracı olan el ve ayakları, günah işlemekten korumak. 28 Temmuz 2011 Prşembe 5- Kendini iftar vakti haram ve şüpheli şeyleri yemekten korumak: İftarda, zararlı olabilecek e-mailyiyeceklerden kaçınmak, hatta zararsız ve helal yiyeceklerden bile çok yemekten kaçınmak. 6-İftardan sonra kalbi korumak: İftardan sonra kalbi korku ile ümit arasında tutmak, yani orucunun kabul edilmeyeceğinden korkarak kabul edilmesini ümit etmek. Yazı işleri Müd. Kalpler aşk ile yanar Kaya Uğurlu C)-Seçilmişlerin seçilmişlerinin orucu en yüksek ‘Söz’ün yerli olursa dereceli oruçtur ki; bu oruçta Allah'tan başka hiçbir Her mızrap hayat sunar şey düşünülmez. Kalp ve bütün varlık Allah'a verilir. Allah'ın varlığından, birliğinden ve bununla ‘Saz’ın yerli olursa ilgili konulardan başka hiçbir şey düşünmemek gerekir. Bu oruç, evliyaların ve sıdıkların orucudur. Baharı, kışı Cennet Temennimiz ve Allahtan dileğimiz bizleri sadece İniş yokuşu Cennet avamın orucundan değil, havasın ve havasın Dalında kuşu Cennet havassının orucundan tutmayı nasip eylemesidir.

Tel:

Uzun süredir zırt-pırt kesilen elektrikten dolayı maddi –manevi zarara uğrayan ve psikolojisi bozulan insanların duygularına tercüman olmak istemiş ve geçen hafta “ yok mu bir Allah kulu!” diye yazmıştık. O Allah kulu halen aranmaktadır!

ÖNCE KENDİN OL!

‘Yaz’ın yerli olursa

ELEKTRİK KESİNTİLERİ DEVAM EDİYOR! Yıllık Abone Ücreti 50 TL + KDV (posta ücreti hariç) Resmi İlan St. / Cm2 : 7.45 TL.+ KDV diğer ilân ve reklâmlar pazarlığa tâbidir.

düzenli dikilmiş trafik akışına engel olmayan akasya ağaçlarının korunduğunu kaydeden Dursun, Gülşehir'in güzelleşmesi bağlamında çalışmaların hızla devam ettirdiklerini söyledi. Aynı zamanda ilçe merkezinde cadde ve sokaklarda genel çalışmaların devam ettiğini dile getiren Dursun, “yaptığımız bu çalışmalar sayesinde güzel olan ilçemiz, daha da güzel olacak. Gülşehir'in modern bir görünüm kazanması için ilçe genelinde hizmetlerimiz ve yeşillendirme çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

Akar sevda pınarı Eritir buzu, karı Unutursun efkârı ‘Öz’ün yerli olursa

20 TL


28 Temmuz 2011Prşembe

SBS yerleştirmede Kardelen Kolejinde rekor başarı RAMAZAN AYI ÖNCESİNDE DENETİMLER ARTIRILDI yapmış olduğu basın toplantısında ilköğretim 8. Sınıftan mezun olan öğrencilerimizin tamamı istemiş oldukları okullara yerleştiler dedi. Kaplan açıklamasında şunları söyledi. ‘’ Kardelen Koleji olarak bireysel başarıdan daha çok kitlesel başarıya önem verdiklerini ve bunda da gayet başarılı olduk. 8. Sınıftan mezun olan öğrencilerimiz açıklanan SBS yerleştirme sonuçlarına göre 17 öğrencimiz Fen Liselerine,12 öğrencimiz Anadolu öğretmen liselerine, 24 öğrencimiz Anadolu Liselerine, 3 öğrencimiz Turizm Meslek Liselerine,2 öğrencimiz Sağlık Meslek Liselerine ve 1 öğrencimiz ise Endüstri Meslek Lisesine yerleşmiştir. Kardelen Koleji ilköğretim Nevşehir Özel Kardelen Koleji SBS yerleştirme okulunda okumakta olan ve bu yıl mezun vermiş sonuçlarına göre Nevşehir’de rekor bir başarı imza olduğumuz öğrencilerimizin tamamı istemiş atarak SBS 8. Sınıf öğrencilerinin tamamı tercih etmiş oldukları okula yerleşmiş bulunmalarından oldukları okula yerleştiler. dolayı son derece mutluyuz. Ben bu başarıda Kardelen Koleji Genel Müdürü Ali Kaplan dün emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrenci açıklanan SBS yerleştirme sonuçlarından sonra velilerimize teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

VALİSAVAŞ,AVRUPAŞAMPİYONU TEKVANDOCUYU ALTIN İLEÖDÜLLENDİRDİ

Nevşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirdikleri denetim çalışmaları Ramazan ayı öncesinde artırılıyor. Denetimlerde gıda imal ve satış noktalarında denetimlerini sürdüren Nevşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri,sorumluluk alanına giren konularda işletme sahiplerine gereken uyarılarda bulunuyor,kurallara uygun olmayan esnaflara da cezai işlem tutanağı düzenliyor.

Vali Savaş'ın makamında gerçekleşen ziyarette, Milli Tekvandocu Çiğdem'in yanı sıra Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Eser Saat ve Çiğdem'in Antrenörü Recep Işık katıldı. Vali Savaş ziyarette yaptığı konuşmada, Çiğdem'in başarısını duyduklarında çok sevindiklerini ve gururlandıklarını söyledi.

Nevşehir'den bir sporcunun Avrupa Şampiyonu olmasının sadece Nevşehir için değil tüm Türkiye için önemli bir başarı olduğunu belirten Savaş, ''İpek kızımızın başarısını duyduğumuzda günün tüm yorgunluğu üzerimizden gitti, çok sevindik. Kızımızı tekrar tebrik ediyorum ve Türkiye'yi önümüzdeki yıllarda da başarıyla temsil edeceğine inanıyorum'' dedi. Elde edilen başarının tüm Türkiye'nin gururu olduğunu ve Türkiye'nin bireysel sporlarda böyle şampiyonluklara ihtiyacı olduğunu ifade eden Savaş, şunları kaydetti: ''Sizler Türkiye'nin gelişen göstergelerine katkı sağlayan bireylersiniz. Sizin başarınız Türkiye'yi gururlandırıyor. İpek'in başarısını sadece Nevşehir olarak düşünmemek lazım, İpek tüm Türkiye'yi temsil ediyor. Şimdi yıldızlarda temsil etti, ileri ki yıllarda

olimpiyatlarda temsil edecek. Biz, devlet olarak her zaman kızımızın yanındayız. Tabi İpek'i bugünlere getiren ailesine ve öğretmenlerine de teşekkür ediyoruz. Kızımızın hem sporda hem de eğitim alında başarılı olacağına inanıyorum.''

Nevşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, gıda imalatının ve satış işlemlerinin gerçekleştirildiği kendi sorumluluk alanına giren tüm işlemlerde denetim çalışmalarını artırdı. En temel ihtiyaç maddesi konumundaki ekmek ve pide üretiminin gerçekleştirildiği fırınlar başta olmak üzere manav,kasap ve marketlerde yoğunlaşan denetimlerde Zabıta Müdürlüğü ekipleri işletme sahiplerine gerekli uyarılar yaparken,kurallara uygun hareket etmedikleri belirlenen işletmelere de gerekli cezai işlem uyguluyor. Nevşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin denetim çalışmaları, Ramazan ayı içerisinde de yoğun şekilde devam edecek.

İğneli deve oyununu izleyenlere keyifli anlar yaşattı

Yaklaşan Ramazan dolaysıyla haftanın her günü nikâh organizasyonu yapılan Gülşehir'de düğünler renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Gülşehir'de halkı eğlendirmek amacıyla bir düğünde “iğneli deve oyunu” sergilendi.

Gülşehir Belediye Meclis üyesi Tayfur Batır ve beş arkadaşı tarafından organize edilen ''iğneli deve oyununu'' izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Oyunda yüzleri maskeli damat, gelin, dede ve çocuk ile 2'şer kişinin taşıdığı deve maketi ve bir canlı eşek rol aldı. Oyun hakkında bilgi veren Belediye Meclis üyesi Tayfur Batır, Anadolu Kültürünün en köklü oyunu olarak sayılan iğneli deve oyunu şu şekilde anlattı: “Davul zurna eşliğinde başlayan oyunda, babasının, genç kızın sevgilisiyle konuşmasına izin vermemesi üzerine, ortadan kayboluşuyla devam ediyor. Kızının kaybolmasına içerleyen baba, kızının sevgilisi ile bir süre kavga ettikten sonra, birlikte kaybolan kızını buluyorlar. Bu arada üzüntüden bayılan devenin de ayıltılmasından sonra, gösteriyi yapanlarla, gösteriyi izleyenlerin kısa süre oynaması ve bahşiş toplanmasıyla gösteri tamamlanıyor. “


28 Temmuz 2011Prşembe

Abuşağı Belediyesi kanalizasyon çalışmasına başladı Abuşağı Kasabasında başlatılan kanalizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Abuşağı Belediye Başkanı Savaş Apaydın, üst yapı hizmetlerinin yanı sıra alt yapı çalışmalarını da aynı hızla yürüttüklerini belirtti. Abuşağı'nı olması gereken yere taşımak amacıyla bu çalışmaları ivedi bir şekilde programa aldıklarını belirten Apaydın, kasabaya son sistem kanalizasyon yapılacağını söyledi. 2011 yılında 15 kilometrelik bir çalışmayı tamamlamayı hedeflediklerini belirten Apaydın, 2012 yılında ise diğer kalan kısmı ihale ederek yaptıracaklarını ve 2012 yılı sonunda Abuşağı'nın kanalizasyon sorununun ortadan kalkacağını söyledi.

BAŞKENT'den TERCİH ZAMANI

Fazıl Alptekin Ceylan

Sevgili öğrenciler, sayın veliler; Yıllar süren çalışmalarınızın sonucunu almak üzeresiniz. Bu yıl girmiş olduğunuz 3ayrı sınavın sonuçları 21 temmuzda açıklandı,artık biliyorsunuz. 20011-2012 Eğitim –Öğretim yılında hayal ettiğiniz fakültede okumak için son ve en önemi bir aşamadasınız. Bu aşama tercihtir. Doğru olmayan tercih tüm çaba –çalışma ve başarınızı sonuçsuz bırakabilir. Peki o halde doğru bir tercih nasıl yapılmalıdır? Önce şu soruları yanıtlamanız gerekmektedir. 1-Yapmak istediğiniz meslek ne? 2-Neden o mesleği seçtiniz? 3-Seçtiğiniz fakülte yapmak istediğiniz mesleğe yönelik mi? Daha bir çok projeleri olduğunu dile getiren Apaydın, alt 4-Okumak istediğiniz şehre ve üniversiteye karar verdiniz yapı sorunu olmayan modern çizgileri ile bölgesine örnek belde mi? oluşturmak için çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi. 5-Ailenizle kararınızı paylaştınız mı? 6-Okuyacağınız fakülte ve bölümün ders dağılımını biliyor musunuz? 7-Mezun olduğunuzda kolay iş bulma imkanı sağlıyor mu? Bu ve buna benzer sorulara vereceğiniz yanıtlar size doğru mesleği seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Gülşehir ve köylerinde yaşayan vatandaşın elektrik kesintilerinden Son yıllarda sınav sisteminin değişmesi buna bağlı olarak yaşadığı sıkıntıyı dile getiren GESSİAD Başkanı Erol Gümüşsoy, puan türlerinin de çeşitlenmesini sağlamıştır. Adayların yetkililere seslenerek, konuya ivedi bir şekilde çözüm üretmelerini istedi. tercih listeleri yapması ayrıca bir uzmanlık durumuna Günün her saatinde elektrik kesintileriyle karşılaştıklarını dile getiren yaklaşmıştır.Adayların tercihlerini yaparken bir uzmanın Gümüşsoy, “bu kontrolsüz kesintilerden esnaf iş yerini açamaz duruma yardımını alması faydalı olabilir. Ama tek başına tercihlerini geldi. Sıcakla mücadele veren çiftçi tarlasını sulayamaz duruma düştü. Ev yapmak isteyen adaylara da aşağıdaki altın önerilerde ve marketlerde dolaplarda muhafaza edilen ürünler bozuldu çöpe atılacak bulunmak istiyorum. durama geldi. Bozulan ve yanan elokronik aletlerinde müthiş bir artış Tercihler sıralanırken en önemli kriterler şunlar olmalıdır; a- En başta öğrencinin en çok istediği bölüm yazılmalıdır. yaşanıyor. Eczacı ilaç küpü okutamıyor ve hastaya ilaç veremez duruma b- Sıralama yapılırken puan değil başarı sırası temel kriter geldi. Bu insanların gördükleri zararları kim karşılayacak. Yaşanan soruna olmalıdır. köklü bir çözüm c- Yazacağınız bölümlerin özel koşullarına dikkat bulunmasını etmelisiniz.( iö,üçretli vb) istiyoruz. Böyle d- Fakültenin bulunduğu şehir önemlidir. giderse Gülşehir e- Üniversite nin hazırlığı olup olmadığına yada eğitim halkı olarak fatura diline dikkat edilmelidir. ödememe boykotu Sevgili adaylar unutmayın 5Ağustos tarihine kadar tercihler başlatacağız. Fatura ösym ye mutlaka internet üzerinden yolmalıdır. ödenmeyen Son olarak doğru tercihe karar verebilmeniz için aşağıdaki elektrikler Medaş önerilerime dikkat ediniz: 1- Adaylar mutlaka tercih yapmalıdır.(okumak istediği tarafından kesiliyor. bölümleri yazmalı) Bunu biliyoruz. Hiç olmazsa vatandaş elektriksiz 2- Yerleştiğinizde okumayacağınız bölümleri asla yaşamaya bari alışsın. Hangi çağda yaşıyoruz, yazmayınız.( unutmayın kayıt yaptırmasanız da ertesi yıl anlayamadık gitti. Başka yerlerde elektrik kesintisi olunca puanınız kesilecektir) kıyamet kopuyor, oysa biz aylardır bu sıkıntıyı yaşıyoruz. 3- En çok okumak istediğiniz bölümü en başa yazınız. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” Şeklinde konuştu. 4- Listenizi sıralarken geçen yıllın okul başarı sırası ile kendi başarı sıranıza dikkat ederek sıralama yapınız. 5- Tercihleri sıralarken 5 tercihinizi yüksek puanlı yapabilirsiniz. 6- Eğer kesin yerleşmek istiyorsanız son tercihlerinizde kendi sıralamanızdan %50 daha geri okulları da Gülşehir Müftülüğünden Kırşehir İl Müftülüğüne tayini yazmalısınız.( örneğin sizin sıralamanız 10 bin se ,siz 15 bin çıkan vaiz Gürsel Bayram için veda programı düzenledi. deki okulları da yazmalısınız) Gülşehir Kurşunlu Camiinde düzenlenen uğurlama 7- Tercihlerinizin tamamını yani 30 tanesini de yapmak programına Gülşehir Müftüsü Faruk Turhan ve Müftülük zorunda değilsiniz. personeli katıldı. Programda kısa bir konuşma yapan Müftü 8- Ailenizin ve çevrenizin fikirlerini alınız. 9- Kılavuzu mutlaka ayrıntılı olarak kendiniz okuyun. Turhan, uzun süredir mesai paylaştığımız vaiz Gürsel 10- Yeni açılan yada puanı olmayan bölümleri sizin Bayram'la Gülşehir'de bir çok yararlı projeyi hayata istediğiniz sıraya yazabilirsiniz. geçirdiklerini söyledi. Görev süresi boyunca kendisinden 11- Kontenjanlı bölümleri tercih ederseniz (AÖF oldukça memnun olduklarını dile getiren Turhan, şunları kontenjansızlar hariç) ertesi yıl puanınız kesilecektir. söyledi: “değerli hocalarımızın tayini bizleri üzdü. Ancak 12- Özel-Vakıf üniversitelerinin fiyatını ve burs yapacak bir şey yok. Her kamu görevlisi gibi bugün burada imkanlarını bilerek tercih etmelisiniz . yarın başka bir yerde görev devam edecektir. Gürsel 13- Sıralama yaparken puan türlerinin farklılıklarına dikkat Bayram'a Gülşehir'de yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etmelisin.( mf 1,mf 2 gibi) ediyorum. 14- Tercih ettiğin bölümleri iyi araştırmalısın. Bundan 15- Popüler olan bölümleri tercih ederken fazla puan sonraki görev düşüşleri beklememelisin( örneğin: tıp, hukuk,pdr vb) 16- Sıralaması düşük olan bölümlerde sürpriz düşüşler yerinde olabilir bu nedenle puanın düşükte olsa tercih yapmalısın. başarılar 17- Sıralama yaparken alan içi ve alan dışı tercihlerinde ki diliyorum." sıralama farklılıklarına dikkat etmelisin. Kırşehir Merkez Müftülüğüne atanan Vaiz Gürsel Bayram ise yaptığı veda 18- Ortak alan tercihleri yapabilirsin. 19- Fakültenin özel koşullarını iyi kontrol et ki sonradan konuşmasında, Gülşehir Müftülüğünde vaizlik yaptığı 5 yıllık süre kötü sürprizle karşılaşma. içinde bir çok anılarının olduğunu ve güzel günler geçirdiğini 20- Geçici hırs-heves-rekabet gibi nedenlerle asla söyledi. Görev yaptığı süre boyunca mesai arkadaşlarının yüzde tercihlerini belirlememelisin.Bu nedenle kendi şehrindeki ellisinin değiştiğini dile getiren Bayram, “buradan tüm mesai okulları yazmaya özen göstermelisin. arkadaşlarıma ve Gülşehir halkına teşekkür ediyorum. Varsa 21- Yapmış olduğun kesin tercih listesini son olarak bir rehber öğretmenine kontrol ettirmelisin. üzerimde bulunan hak helal ediyorum ve helal etmenizi Evet sayın veliler ve sevgili adayalar,Umarım bu uyarılar istiyorum.”dedi. işinize yarar ve doğru bir tercihle okumak istediğiniz gerçek Programın devamında Kaymakam adına Müftü Faruk Turhan tarafından teşekkür plaketi takdimi yapılan Vaiz Bayram'a en yaşlı hedefiniz olan okula yerleşirsiziniz.Umarım seçtiğiniz meslek size ,ailenize ve milletimize faydalı olur. imam tarafından ise Müftülükçe üstün başarı belgesi verildi.

Gümüşsoy'dan elektrik kesintilerine tepki

Vaiz Bayram için uğurlama programı düzenlendi


5

28 Temmuz 2011Prşembe

Gülşehir Ziraat Odasından çiftçiye sertifikalı tohum desteği MHP İÇİN Gülşehir Ziraat Odası anlaştığı üretici firmadan aldığı sertifikalı tohumu üreticiye dağıtacak. Hamaliye ve nakliyesinide oda karşılayacak. Konu hakkında bilgi veren Gülşehir Ziraat Odası Başkanı Dursun Öz, Gülşehir'de ilk defa başlattıkları uygulamayla yöre çiftçisinin ürettiği ürün kalitesinin artacağını ve verimin yükseleceğini söyledi. Ziraat Odası olarak bayiliğini aldıkları TİGEM firmasından bu sertifikalı tohumları temin edeceklerini dile getiren Öz, tüm tohum çeşidiyle Gülşehir çiftçisinin hizmetinde olduklarını belirtti. İlk başta 7 çeşit farklı cinste buğday tohumu ve 4 çeşit yöreye uygun arpa tohumu bağlantısı yaptıklarını kaydeden Öz, ihtiyaç duyan üreticilere bu tohumlardan uygun fiyata temin edeceklerini söyledi. Oda olarak nakliye ve hamaliye giderlerini kendilerinin karşılayacağını belirten Öz, “gelen tohumların faturasını direk üreticiye kesiyoruz. Çiftçimiz talep ettiği sürece her ürün tohumunu getirmeyi sürdüreceğiz. İhtiyaç duyulan tohum hakkında üreticiler odamızdan bilgi alabilirler” dedi.

Yüksekokula gurbetçi desteği Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erol Gümüşsoy öncülüğünde Gülşehir'e yüksekokul yaptırma amacıyla yürütülen “Her Gülşehirliden en az bir torba çimento bir çubuk demir” bağış kampanyası Gülşehirli yardımseverlerin desteği ile devam ediyor. Derneğe bir destek de gurbetçi Muhittin Yaman'dan geldi. Yüksekokul İnşaatında kullanılması için Yüksek Okul Yaptırma Derneği adına banka hesabına para yatıran Muhittin Yaman, banka dekontunu Yüksek Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erol Gümüşsoy'a teslim etti. Almanya'da hayatını sürdüren Tuzköy'lü gurbetçi Yaman, eğitime yapılan yatırımın çok önemli olduğunu söyledi. Toplumun gelişmişlik düzeyinin eğitimden geçtiğine dikkat çeken Yaman, gelişmiş bir toplum oluşturulması bağlamında eğitim konusuna destek olmak için bağışta bulunduğunu kaydetti. Yüksek Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erol Gümüşsoy ise, Muhittin Yaman'a yapmış olduğu yardımdan dolayı teşekkür etti. Okulun Gülşehir'in vazgeçilmezi olduğunu bir kez daha dile getiren Gümüşsoy, “Böyle 200 vatandaş,

duyarlı gurbeti, hayırsever ve iş adamının derneğe 2-3 bin Lira gibi para bağışında bulunsa bu okulu çoktan hizmete açılmıştık. Bu okul hepimizin olacaktır. Gülşehir'in olacaktır. Herkeste üzerine düşen görevi yapması gerekiyor.”şeklinde konuştu.

Yavuz Yapar, Gülşehir Belediye Başkanı Mustafa Dursun'u ziyaret etti Türk Telekom Nevşehir İl Müdürü Yavuz Yapar, Gülşehir Belediye Başkanı Mustafa Dursun'u ziyaret etti.

Türk Telekom Nevşehir İl Müdürü Yavuz Yapar, Gülşehir Belediye Başkanı Mustafa Dursun'u ziyaret etti. Türk Telekom teknik personelleri ile birlikte Dursun'u ziyaret eden Yapar, Türk Telekom'un belediyeler için özel geliştirdiği, belediyelerin ihtiyacı olan tüm programları içinde barındıran otomasyon sistemi "TT BELBİL" programı hakkında bilgi verdi. Türk Telekom olarak Nevşehir'de yaptıkları çalışmalar hakkında Dursun'a bilgi de aktaran Yapar, Nevşehir halkına en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunmaya çalıştıklarını

söyledi. Belediye Başkanı Dursun da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendisinin de geçmişte bir Türk Telekom personeli olduğunu belirtti. Dursun, günün anısına Yapar'a plaket takdim etti.

20

TL

FIRSAT, TÜRKİYE İÇİN FIRSAT

Önümüzdeki, Anayasa değişikliği çalışmaları MHP'ye ve Türk milletine büyük imkanlar sağlamıştır. Çünkü MHP Türk milletinin ve devletinin gerçek temsilcisidir. AKP seçim öncesi halka Anayasa değişikliği sözü vermiştir. Ama bir metin sunmamıştır. O halde her türlü anayasa değişikliği yapabilir. Her türlü şartları kabul edebilir. *** 1982 Anayasası bir ihtilal anayasasıdır. Bu anayasayı hazırlayanlar Ülkücüleri mağdur etmişlerdir. En büyük zararı MHP'liler çekmiştir. Baş örtüsü konusunda MHP, bu anayasadan dolayı sıkıntı yaşamıştır. *** Daha önce Atatürk milliyetçiliği dendiğinde, Ülkücüler şahıs milliyetçiliği olmaz diye 1982 yılında da itiraz etmişlerdi. Şimdi fırsat doğmuştur. Bu mantıksız kelime ve saçmalık ortadan kalkmalıdır. *** Laiklik, bizim kuruluş, yani 1923 anayasasında yoktur. Sadece Fransız anayasasında vardır., Ne İngiltere, ne Almanya ne de ABD anayasasında laiklik kelimesi yoktur. Laiklik kelimesi masonlar tarafından uydurulmuş, Türkiye'de Müslümanları ve milliyetçileri çok mağdur etmiştir. İnancımıza, milli kültürümüze, töremize ve geleneklerimize saldırı için kullanılmıştır. Ordu içine sızmış, sabatayist, mason ve cahil generallerin Türk milletini aşağılamasına sebep olmuştur. Laiklik kelimesi ve istismarı yüzünden Türk milleti ile silahlı kuvvetlerin arası açılmıştır. Bu yüzden orduya saldıran bölücü ve yıkıcı kuruluşların istismarı ile bu unsurların siyasi başarısına sebep olmuştur. Bu siyasiler devamlı arkalarında gittikçe yükselen halk desteği bulmuşlardır. O halde bu laiklik kelimesi ya kaldırılmalıdır. Veya yeniden gerçek anlamda tarifi yapılmalıdır ki, ikide bir masonların Türk milletini ezmesi önlenmelidir. Buna benzer muğlak ve istismara yönelik maddeler çıkarılmalıdır. *** Anayasanın ilk üç maddesi sabit kalmak kaydı ile, Başbakanın seçimlerde söylediği gibi, tek dil, tek bayrak, tek millet ilkeleri esas kabul edilmek şartı ile, Türk kelimesine dokunmadan, eğer Kürt sorunu varsa, Türk sorunu da vardır, diyerek bölünmeyi önleyici, milli birliği sağlayıcı bir temel üzerinde AKP ile anlaşılabilir. Bu MHP için de bir fırsattır . AKP de muhafazakar bir partidir. Solcu, bölücü, ve batıcı Partilere karşı milli birlik için, Anayasa çalışmalarına ortak olarak başlanmalıdır. Allah Türk milletine bir fırsat vermiştir. Haydi hayırlısı


alap

Şehitlik ve taziye evinin inşaatına başlandı

Çayır Mahallesi Harmanyeri bölgesinde yaklaşık 3 bin metrekare alan üzerine yapılacak olan taziye evi 250 metrekare alan üzerine oturacak. Yerel mimari tarzında yapılacağı planlanan taziye evinde mescit de bulunacak. Kapadokya Havalimanı girişi konumunda bulunan taziye evin çevresinde kalan alan üzerinde çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra aynı alanın bin metrekarelik bölümünde ise şehitlerin adının yaşatılacağı birde şehitlik yapılacak. Konu hakkında değerlendirme yapan Gülşehir Belediye Başkanı Mustafa Dursun, bahçesinde kamelya, otopark ve ağaçlık alanların da olacağı taziye evinin bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi. Bu günün yaşantısında taziye evinin bir zaruri ihtiyaç haline geldiğini dile getiren Başkan Dursun, bu projenin tamamlanmasından sonra ilçe sakinlerinin taziyelerini burada kabul etme imkanına kavuşacağını belirtti. Aynı alan üzerinde birde şehitlik yapılacağını belirten Başkan Dursun, Kapadokya Havalimanı yolu üzerindeki bu alanda estetik bir ortamı ilçe halkının hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Gülşehir Canajans  

Gülşehir Canajans

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you