Page 1

Все про Європу в бібліотеках Все про Європу в бібліотеках

2

Вісник центрів та пунктів європейської інформації

№ 2(2) 2016


Переможці додаткового конкурсу проекту «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» Вітаємо переможців додаткового конкурсу на участь у про- Київська обл. екті УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах 6. Бориспільська центральна міська бібліотека європейської інформації в бібліотеках» за підтримки ЄвроЛуганська обл. пейського Союзу (програма «Еразмус +»). 7. Новоайдарська районна бібліотека У конкурсі взяло участь 37 бібліотек. Конкурсне журі відібрало 17 бібліотек, у яких в 2016 році буде створено Пункт євро- 8. Новопсковська центральна районна бібліотека пейської інформації (ПЄІ). Координатори з обраних бібліотек 9. Сватівська центральна районна бібліотека пройдуть дводенне навчання, відповідно до графіка, складе- Харківська обл. ного Головним тренінговим центром для бібліотекарів УБА. 10. Юнацька бібліотека відділу культури Лозівської міської ради Херсонська обл. 11. Іванівська районна бібліотека 12. Скадовська центральна районна бібліотека 13. Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова Черкаська обл. Бібліотеки-учасниці проекту за додатковим конкурсом: Закарпатська обл.

16. Ніжинська міська центральна бібліотека

2. Ужгородська центральна районна бібліотека Івано-Франківська обл. центральна

районна

Чернігівська обл. 15. Борзнянська центральна районна бібліотека

1. Рахівська центральна районна бібліотека

3. Городенківська ім.Л.Мартовича

14. Смілянська центральна міська бібліотека

бібліотека

17. Прилуцька міська бібліотека для дітей ім. Павла Білецького-Носенка

Слідкуйте за новинами на громадському європейському майданчику «Все про Європу у бібліотеках» - http://eulib.ula.org. 4. Надвірнянська центральна районна бібліотека ua/ та офіційній сторінці проекту в мережі Facebook https:// 5. Наукова бібліотека Прикарпатського національного уні- www.facebook.com/about.eu.in.library. верситету ім.В.Стефаника, м. Івано-Франківськ

Відтепер центри і пункти європейської інформації бібліотек України та їх користувачі зможуть скористатися віртуальною євродовідкою, що функціонує на сайті Національної бібліотеки України для дітей.

На базі Національної бібліотеки України для дітей в рамках проекту Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації» відкрито пункт європейської інформації і розширено можливості віртуальної довідки для всіх користувачів України. Скористатись послугою євродовідки можуть всі центри і пункти європейської інформації бібліотек України, звернувшись на сайт http://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=3873 і ознайомившись з розділом «Правила віртуальної довідки». Потім необхідно зайти на сторінку «Віртуальної бібліографічної довідки» за адресою http://chl.kiev.ua/cgi-bin/sp/ newquest/index.php?&lang=ukr

Віртуальна бібліографічна довідка є об’єднаною довідковою службою бібліотек України як корпоративний довідковий проект за участю 22 бібліотек країни. До цього часу будьякий читач мав змогу віртуально задати питання і отримати відповідь, яку готує одна з бібліотек-учасниць проекту.

і задати своє питання, сформулювавши його відповідно до вимог, описаних у розділі «Правила віртуальної довідки». Також можна скористатись архівом довідок вищезазначеної тематики у створеному тематичному розділі «Євродовідка», де зберігатимуться вже виконані довідки. Послугами віртуальної довідки можуть скористатися як бібліотекарі центрів та пунктів європейської інформації, так і всі користувачі бібліотек України. Просимо Вас інформувати Ваших користувачів щодо можливості отримати віртуальну євродовідку.

2 Все про Європу в бібліотеках

Віртуальна євродовідка


УБА разом із пунктами європейської інформації відсвяткувала Дні Європи в Україні Українська бібліотечна асоціація разом із Пунктами європейської інформації (ПЄІ), створеними за проектом УБА в усіх областях України, відсвяткували Дні Європи в Україні. За підтримки Київської міської державної адміністрації виконавчий офіс УБА разом із ПЄІ м.Києва взяли участь у «Пікніку в Європі», що відбувався на Михайлівській площі 21-22 травня 2016 р. Під час заходу були представлені інтерактивні і творчі проекти від посольств та національних культурних центрів, страви національної кухні і традиційні сувеніри, виступи представників вуличної музики. Гості свята також мали змогу познайомитись із новим проектом УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», оглянути інформаційну виставку про проект від Національної парламентської бібліотеки України та взяти участь у майстер-класах і вікторинах європейського спрямування, які підготували Національна бібліотека України для дітей та Державна бібліотека України для юнацтва. Також з ініціативи Української бібліотечної асоціації 21 травня гості свята безкоштовно відвідали 2 пішохідні прогулянки, які створені та реалізуються у межах соціального туристичного проекту УБА «Як тебе не любити, Києве мій!», а саме: «Мистецький калейдоскоп» і «Європейські кияни та київські європейці».

Все про Європу в бібліотеках

3

З ініціативи Представництва Європейського Союзу в Україні в декількох містах України до Дня Європи пройшли Ярмарки проектів ЄС, у яких взяли участь і Пункти європейської інформації. Зокрема, про те, як це відбувалось у Херсоні, Покровську (Красноармійську) Донецької обл. та у Чернігові читайте за посиланням http://eulib.ula.org.ua/pro-proekt/anonsi-podiji. Під час Ярмарків дипломати та експерти ЄС розповідали про те, як отримати підтримку ЄС на власні проекти, про перспективи ведення бізнесу на європейському ринку із 505 млн. споживачів, про практичні результати співпраці України-ЄС.

До загального святкування Дня Європи долучились більшість Пунктів європейської інформації. Проте кожне місто мало свою родзинку у святковій програмі, а саме:

- Фут-Квест «Галопом по-Європі» - від Кіцманської центральної районної бібліотеки Чернівецької обл. - «Майданчик європейських розваг» в с.Коси від Котовської центральної районної бібліотеки Одеської обл., що включав бодіарт «ЄвроFace», конкурс «Євроалфавіт», вікторину «Європа: що? де? коли?», «гаряче крісло» на тествікторині «Знавець європейських традицій», улюблені ігри європейців «Dartc» та «Twyster», європейські літературні бутерброди та фотофлешмоб.

- Під час святкування у м.Охтирка Сумської обл. було встановлено шість інформаційних наметів: «Пункт Європейської інформації», «Освітній намет», «Експрес-курси по вивченню мов», «Європа туристична», «Знайомтесь – країни Європи», «Намет Гетьманського НПП» та «Арт-пункт», де всім бажаючим наносили бодіарт на обличчя. - В Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва святкування розпочали вуличною рromo-акцією «Бібліоstop Європою». Акційні заходи також відбувались на тематичних майданчиках – своєрідних зупинках Європою («Майстерні євротворчості», «Містечко європейських розваг», «Гостьовий майданчик»). Тут відвідувачі не лише розважалися, але й дізнавалися чому та або інша подія Акції відноситься до Європи. - Молодіжний квест «Пізнаємо Європу разом» від Глибоцької районної бібліотеки Чернівецької обл. Дізнатись про те, як інші міста України відзначали День Європи, Ви можете за посиланням http://eulib.ula.org.ua/proproekt/anonsi-podiji. Такі святкування, як Дні Європи в Україні, традиційно об’єднують державні, міжнародні та неурядові організації у проведенні заходів, зміцнюють співпрацю між Україною та Євросоюзом і вкотре нагадують про значення європейських цінностей в житті кожного українця.


Бібліотека у новому форматі Відкриття Пункту європейської інформації в м.Маріуполь

Щоб допомогти жителям Маріуполя розібратися в непростому європейському питанні, фахівці Центральної бібліотеки ім. В.Г. Короленка розробили власний проект для участі в конкурсі «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках». Конкурс був організований Українською бібліотечною асоціацією за підтримки Європейського Союзу в рамках програми «Еразмус + (Жан Моне)». З 162 конкурсантів з усієї України кращими були названі 83 бібліотеки, в тому числі і Маріупольська центральна бібліотека. Відкриття Пункту європейської інформації було відзначено святкової акцією «Бібліотека в новому форматі». Якось само собою прийшло рішення: не перетворювати її в офіційний захід. Літнє сонце і радість перемоги надихнули на створення масштабного дитячого свята. Так що в один з червневих днів гостями Маріупольської центральної бібліотеки ім. В. Г. Короленка стали більше сотні хлопчиків і дівчат з пришкільних таборів міста.

Ну, а коли прозвучали останні слова вітань і поздоровлень, маріупольська дітвора отримала в подарунок свято в режимі «nonstop». Пісні українською, французькою, російською мовами у виконанні учнів музичної школи Валерії Дейкун та Аліни Юрченко, як то кажуть, «запалили» слухачів – дітвора із задоволенням підтанцьовувала і підспівувала. Для самих непосидючих була проведена флеш-розминка англійською мовою. Юних книголюбів чекала «Казкова бібліогалявинка», на якій разом з чарівним гномом можна було відпочити і почитати добрі казки. Творчі здібності юні майстри, скульптори і художники могли проявити в конкурсі малюнків на асфальті «Європейські куточки Маріуполя» і на майданчиках «Іграшка-конструктор з довгих кульок», «Патріотична Україна» (плетіння браслетів), «Пластиліновий живопис». Навести красу можна було на майданчику майстрів фейс-арт «Краса – страшна сила», купити сувеніри на пам’ять – на ярмарку клубу «Хенд мейд», а перевірити свої знання і отримати призи – у вікторинах про країни Європейського Союзу «Що ти знаєш про Європу ?» і «Дізнавайся і збирай – пазли-пам’ятки країн ЄС». Для всіх і кожного, на будь-який смак були підібрані ігри на майданчику бібліотечної «Ігротеки».

Діти з великим інтересом слухали розповідь про те, що дає жителям Маріуполя відкриття Пункту європейської інформації. Адже серед іншого були й такі захоплюючі моменти, як можливість відпочинку в літніх таборах для школярів і стажування, участь у програмах обмінів, грантах і конкурсах від ЄС для студентів. Дорослі гості свята виділили для себе відкриття доступу до електронних баз даних про Євросоюз і євроінтеграцію, інформаційну допомогу у відкритті шенгенської візи і можливість знайти роботу за кордоном.

4

Вітаючи гостей зі святом, директор ЦБС для дорослих міста Маріуполя, заслужений працівник культури України Людмила Гуркова відзначила, що бібліотекарі раді бачити нових читачів, яких завжди чекають цікаві книги, ігри та сюрпризи. Начальник управління культури і туризму Маріупольської міської ради Олександр Чайн подякував колективу бібліотеки імені В. Г. Короленка за те, що йде в ногу з часом, реалізуючи оригінальні інноваційні проекти. Особливо він наголосив на тому, що чудові бібліотеки ЦБС для дорослих стають все більш сучасними і відкритими, з’являються нові форми роботи і бібліотеки й далі будуть рухатися в цьому напрямку.

Завершенням і, на думку дітвори, яскравою подією свята став виступ клоуна Дмитра в образі бравого пірата Капітана Аврошкі Горобця з веселими іграми, піснями, танцями і шоу мильних бульбашок.

Дітвора виглядала настільки щасливою, що веселощі та радість як по ланцюжку передавалися і дорослим. Навіть випадкові перехожі не могли стримати усмішки, дивлячись на Побував на святі й почесний гість – керівник відділу преси та юних учасників бібліотечного свята. А вищу оцінку організаінформації представництва ЄС в Україні Юргис Вільчінскас. торам акції поставив один з школярів, авторитетно заявивВін поспілкувався з дітворою, щиро порадів, що багато хто з ши: «Це було найкрутіше свято в моєму житті!» них люблять читати: Юлія Яковенко, - Звичайно, не у всіх є можливість поїхати в Європу, дізнатися, бібліотекар абонемента ЦБ ім. В. Г. Короленка, м. Маріуполь як там живуть люди. Але сьогодні такий шанс у вас з’явився! Адже ви можете прийти в бібліотеку, взяти книжки, які дуже цікаво розповідають про те, як ваші друзі живуть в Європі. І я запрошую вас зробити це влітку!

Все про Європу в бібліотеках

Чи можемо ми, українці, називатися європейцями? Що дасть пересічному громадянину це «звання» і, особливо, вступ його країни до Європейського Союзу? Сьогодні, коли тема можливого членства України в ЄС все частіше обговорюється в ЗМІ, питань у людей накопичується все більше. І, за доброю традицією, багато хто в пошуках відповідей звертаються саме в бібліотеку.


Успішні історії з діяльності пунктів європейської інформації Переважна більшість пунктів європейської інформації (ЄІ) нещодавно відсвяткували свої відкриття. Незважаючи на це, вони вже мають успішні історії як в діяльності пунктів, так і для їх користувачів. Що таке успішна історія? Це коли користувач отримав конкретну допомогу в пункті ЄІ і це допомогло змінити його життя, а також, коли успішна робота пункту дозволяє змінюватись місцевій громаді тощо. Сподіваємось, що наведені окремі приклади успішних історій спонукатимуть колег до активного виявлення успішних історій та їх наслідування. Весна та початок літа для випускників є гарячою порою, бо треба вирішувати питання вступу до вищих навчальних закладів. Багато хто замислюється про отримання освіти у країнах Європи. І в цьому їм допомагають пункти ЄІ.

ської обл. проводить електронне інформування користувачів бібліотеки, сільських рад, бібліотек-філій, громадських організацій та шкіл району про оголошені гранти, конкурси, програми. Завдяки такому способу інформування громадська організація «Спілка угорських бібліотекарів Закарпаття» взяла участь у конкурсі «Сприяння соціальній згуртованості та взаєморозумінню у громадах Заходу України». Сподіваємось на отримання ними гранту. А з метою інформаційно-методичного забезпечення євроклубів бібліотекою було розроблено інформаційний буклет «Вісім сходинок до створення «Євроклубів при бібліотеці» та «Добірка різноманітних культурнопросвітницьких заходів», які можуть проводити євроклуби. Це дозволить активізувати їх створення в регіоні.

Олександрівська районна бібліотека для дорослих Кіровоградської області надала консультацію учню 11-го класу Мохур В. В. про можливості безкоштовного навчання у Польщі, ознайомила із сайтами вишів та організаціями в Україні, що співпрацюють з навчальними закладами Польщі. Глибоцька ЦРБ Чернівецької обл. організувала для молоді круглий стіл щодо вступу до вишів Європи та запросила колишню студентку навчального закладу Румунії Сандуляк М.І., яка надала перелік освітніх компаній в Україні, що здійснюють консультації та поради щодо вступу. Вона також надала практичні поради щодо організації навчання, пошуку місця проживання тощо. Декілька з учасників заходу ще довго розпитували її про особливості навчання за кордоном.

Все про Європу в бібліотеках

5

ЦБС м. Дніпро організувала зустріч з проректором Державного Білостоцького університету Єжі Галицьким, у результаті чого двоє зацікавлених користувачів пункту ЄІ виявили бажання вступити до цього університету у Польщі і тому пункт ЄІ разом з їх партнером «Освіта маркет» допомогли їм заповнити пакет документів для вступу.

ЦБС м. Дніпро під час підготовки до вечора-бенефісу хору «Guten Abend» німецької спільноти «Wiedergeburt» з’ясувала, що в середній непрофільній школі № 22 на базі 8-В класу працює Євроклуб зі спеціалізацією на німецькій культурі. За сприяння пункту «ЄвроІнфо» цей клас став партнером обласної німецької спільноти «Wiedergeburt» та міського осередку Завдяки допомозі і консультаціям у пункті ЄІ Дубенської ЦРБ Українсько-австрійського товариства. Рівненської обл. учасники чеського товариства «Стромовка» знайшли інформацію про навчальні заклади в Чехії (м. Унічев) У Рік англійської мови в Україні найбільше користувачів зата подали документи на вступ в електронній формі. Бібліо- цікавлені вивчати іноземні мови в бібліотеках. Так, читач тека надавала допомогу в оформленні анкет до Посольства Центральної районної бібліотеки ЦБС Жовтневого району Чеської Республіки для відкриття віз на поїздку до Чехії для Миколаївської обл. Попов Дмитро (16 років, учень 11 класу вступних іспитів. Двоє учнів вже будуть навчатися в гімназії загальноосвітньої школи) регулярно відвідує пункт ЄІ та має можливість досконаліше і безкоштовно вивчати англійську м. Унічев. мову, постійно відвідує масові заходи, що проводить пункт Завдяки діяльності пунктів ЄІ користувачі мають можливість ЄІ, та мріє поїхати на навчання після школи до Польщі. Також знайти роботу в країнах ЄС. він знайомиться через медіаресурси, мовні курси з політичТак, бригада будівельників, втративши роботу, зверну- ним, економічним, культурним життям цієї країни, вивчає долась до пункту ЄІ Городнянської ЦБ Чернігівської обл. за сконало питання «Європейська освіта» та дізнається про ВНЗ роз’ясненнями щодо оформлення закордонного паспорта Польщі, а Кубишкін Сергій (25 років) вивчає в пункті ЄІ англійта робочої візи для поїздки на роботу до Польщі. Бригадир ську мову і має бажання отримати нові знання, спілкується з Тимошенко Олександр був вдячний бібліотекарям також і за молоддю європейських країн у соціальних мережах та мріє допомогу у створенні електронної скриньки для листування здійснити подорож країнами Європи, знайти друзів, а також з потенційним роботодавцем. дізнатись більше про інноваційні технології у галузі енергетиВипускник політехнічного коледжу, отримавши відповідну ки на підприємствах європейських країн. консультацію у пункті ЄІ бібліотеки-філії № 23 ім.І.Багряного Лубенська ЦРБ ім. В. Малика Полтавської обл. допомагає пендля юнацтва Херсонської ЦБС, працевлаштувався у Республі- сіонерам вивчати англійську мову і Гузик А. Л. вже планує поці Польща. дорожувати країнами Європи. Користувачу Охтирської ЦБС Сумської області була надана Надаються консультації бібліотеками і в отриманні віз до допомога у встановленні зв’язків з роботодавцями Польщі, країн Європи. Завдяки консультаціям у пункті ЄІ в Томашпільконтакту з посольством Польщі у м. Харкові для оформлення ській ЦРБ Вінницької обл. користувачі Богатирьова Н.І. та Кувізи, яку він успішно отримав. ріленко А.Г. вже отримали візи. Виноградівська центральна районна бібліотека Закарпат-


Напередодні Дня Європи пунктом ЄІ Охтирської ЦБС Сумської обл. були встановлені зв’язки з посольствами країн ЄС. На прохання про допомогу у підготовці до свята відгукнувся Чеський центр у Києві при Посольстві Чеської Республіки. В рамках акції «Чеські книги в Україні» бібліотека отримала 80 книг різних жанрів чеською мовою та багато інформаційних матеріалів про Чехію. Також були встановлені зв’язки з Представництвом ЄС в Україні, яке відгукнулося на прохання бібліотеки про допомогу у наданні промоційних матеріалів для святкування Дня Європи в місті Охтирка. Представники ЄС в Україні надіслали бібліотеці посилку вагою 29 кг, завдяки чому книгозбірня мала змогу велику кількість інформаційної продукції презентувати під час святкування Дня Європи. Також були встановлені зв’язки з консульством Польщі у м.Харків та представниками проекту ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні», які також надіслали матеріали для пункту ЄІ.

Цей успішний досвід доводить, що звернення пунктів ЄІ до різних посольств, установ, організацій та всебічний розвиток партнерських відносин сприятиме інформаційному збагаченню пунктів ЄІ та їх користувачів. Окреслені успішні історії показують, що пункти ЄІ допомагають мешканцям малих і великих міст України більше дізнатись про Європейський Союз. Чекаємо на Ваші успішні історії, які надихатимуть інших колег на плідну роботу пунктів ЄІ, бо тільки, коли бачиш результат власної роботи і допомагаєш людям, отримуєш справжнє задоволення. Олена Башун, канд.пед.наук, координатор проекту «Все про Європу в бібліотеках…»

Європейська інформація в бібліотеках Литовської Республіки Під час святкування Дня Європи проводять фотоконкурси, концерти, презентують цікаві виставки та проекти. В багатьох бібліотеках ми побачили постійно діючі виставки та полички з інформацією про Європейський Союз. Бібліотекарі повідомили, що найбільше такою інформацією цікавляться школярі та студенти, хоча і серед інших категорій населення є багато зацікавлених.

Крім цього, в ході поїздки команда українських бібліотекарів взяла активну участь в XV Бібліотечному зльоті бібліотекарів Жемайтії. В центрі Вільнюса з 2013 року відкрився і існує «Дім ЄвроПрофесійно-освітня поїздка відбулася за сприяння Україн- пи», що є символом прихильності Литви до європейських ської бібліотечної асоціації та Асоціації муніципальних пу- цінностей. Метою відкриття «Дому Європи» було створення демократичного і відкритого для громади простору для акблічних бібліотек Литовської Республіки. тивного діалогу про Європу з громадянами, організаціями Під час перебування в Литві делегація відвідала Вільнюс, Скута установами. Там проходять семінари, дискусії, конкурси, одас, Палангу, селища Клайпедського і Скуодаського районів зустрічі, працює доступна для всіх користувачів бібліотека, та побувала в бібліотеках названих населених пунктів. де зібрані найновіші видання, аудіо- та відеозаписи стосовно Поїздка була дуже насиченою подіями, враженнями від по- Європейського Союзу. баченого та спілкуванням з цікавими людьми. Делегація українських бібліотекарів висловлює подяку Бібліотеки Литовської РеспубліУкраїнській бібліотечній асоціації та Асоціації ки працюють над поширенням муніципальних публічних бібліотек Литовської євроінформації серед громадян. Республіки за можливість відвідати литовські Щорічно в Литві урочисто відбібліотеки та взяти участь у XV Бібліотечному значається День Європи. Адже зльоті бібліотекарів Жемайтії. Окрема подяка з 1 травня 2004 року Литва стаприймаючій стороні, а саме Jonas Grušas, Juozas ла повноправним членом ЄвGutauskas, Diana Ciparienė, Kęstutis Rudys, Irena ропейського Союзу, з 1 січня Krivienė за організацію поїздки та надзвичайно 2015 р. – приєдналася до зони теплий прийом. євро. Із вступом до ЄС литовці Ольга Забенько, координатор ПЄІ при Маргаотримали доступ до соціальних нецькій міській централізованій бібліотечній гарантій на всій території ЄС. системі Дніпропетровської обл.

Редакція: Всеукраїнська громадська «Українська бібліотечна асоціація».

організація

Розповсюджується безкоштовно.

Редакційна колегія: Башун О.В., Бояринова О.Є,

Адреса редакції: вул. Тургенєвська, м. Київ, 04050, тел. (044) 383-14-32

Сошинська Я.Є.

© Українська бібліотечна асоціація, 2016

Підготовлено в межах проекту Української бібліотечної асоціації за підтримки програми «Еразмус+» Европейського Союзу.

Використання у будь-якій формі матеріалів, що опубліковані в бюлетені, узгоджується з редакцією. Посилання на видання обов’язкові.

Електронне видання. Щоквартальник.

83-85,

6 Все про Європу в бібліотеках

З 7 по 14 червня Ользі Забенько, координатору Пункту європейської інформації при Марганецькій міській централізованій бібліотечній системі Дніпропетровської області, пощастило у складі делегації українських бібліотекарів відвідати Литовську Республіку, побачити життя литовців та поспілкуватися з литовськими бібліотекарями.

Profile for Оксана Бояринова

Все про Європу в бібліотеках №2, 2016  

Все про Європу в бібліотеках №2, 2016

Все про Європу в бібліотеках №2, 2016  

Все про Європу в бібліотеках №2, 2016

Advertisement