Page 1

Стор. 4-5

УСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД НАС

Стор. 3

Стор. 6

ОЧИСНИМ СПОРУДАМ — БУТИ

АГРАРНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ. ВІСНИК ЧЕРНІГІВЩИНИ

ОБ'ЄКТИВНА ДУМКА

№7 (43)

ТАК ВИГЛЯДАЄ ЩАСТЯ!!!

17 квітня 2019 року Стор. 3

ПРО РИНОК ЗЕМЛІ Стор. 6

ПЕНЯ ЗА КОМУНАЛКУ

Кращий спосіб почати робити — перестати говорити і почати робити. Волт Дісней

Фото: Андрій Дєрзкий

Адреса громадської приймальні: м. Чернігів, просп. Миру, 49 А, каб. 305, тел.: (0462) 67-59-93, 0(800) 330-230


2

ВЕКТОР ПОДІЙ

ДОРОГІ ЗЕМЛЯКИ!

Щиро вітаю вас і ваші родини з прийдешнім великим християнським святом — Великоднем! Світле Христове Воскресіння завжди символізувало перемогу миру й справедливості, дарувало людям надію на краще. Це свято вселяє в нас віру, надихає на добрі справи, зміцнює силу духу. Великдень об’єднує мільйони людей. У цей день ми відчуваємо особливі почуття — нас переповнюють радість, любов і єднання. Щиро бажаю всім Божого благословення на добрі справи та благородні вчинки. Нехай почуття особливого натхнення супроводжує кожне ваше починання, а радість від досягнутих цілей додасть сил для майбутніх звершень. Хай на нашій землі запанують мир, спокій, гармонія, порозуміння, а любов до ближнього супроводжує всі ваші дії та думки! Здоров’я, достатку та безмежної віри, яка наповнює наше життя сенсом! ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОСКРЕСНЕ УКРАЇНА!

Із вірою в серці та найкращими побажаннями Сергій Гайдай, заступник голови Аграрної партії, очільник обласного осередку Аграрної партії

У Прилуцькій районній бібліотеці відбувся справжній тріумф талановитих дітей Прилуччини в рамках конкурсу дитячого читання «Книгоманія–2019», який проходив за підтримки Прилуцької міськрайонної організації Аграрної партії.

АГРАРНА ПАРТІЯ НА ПРИЛУЧЧИНІ ПІДТРИМУЄ ТАЛАНОВИТИХ ДІТЕЙ

12 обдарованих учнів сільських шкіл виконували конкурсні завдання, які розпочалися з представлення самих себе особисто через відеоролик або ж слайд-шоу. Наступні конкурси розкривали захоплення дітей, знання героїв дитячих творів і творчі здібності. Як говорять, обдаровані діти талановиті в усьому. І це довели неймовірно креативні, творчо обдаровані учасники конкурсу. Вони співали, танцювали, декламували вірші як відомих поетів, так і власні, виразно читали напам’ять великі прозові твори, проводили майстер-класи, демонстрували вироби та вишивки, презентували кубки й медалі за спортивні досягнення.

«RIGA ХЛІБ» ЗУСТРІЧАЄ ШКОЛЯРІВ

ДЕНЬ ЩАСТЯ У ВАРВИНСЬКІЙ ГРОМАДІ

На вхідних дверях селищної ради напис: «Щастя — це наші діти». Саме День щастя протягом трьох днів поєднував творчих дітей пільгових категорій і вдячних, надзвичайно вражених працівників, гостей.

22 березня щастя для дітей стало подвійним. Сюрприз від Варвинської районної організації Аграрної партії — спечені руками журавських майстринь жайворонки (на Сорок святих), соки, торти — дітвора смакувала з насолодою. Це було справжнє свято

Освітньо-соціальний проект на підприємстві, де виготовляють хлібобулочні вироби за стародавньою латвійською рецептурою, ставлять за мету навчити дітей із пошаною ставитися до хліба та праці хлібороба. Учні другого класу Чернігівської ЗОШ № 19 мали змогу побачити унікальне обладнання та процес виготовлення хліба. З українською гостинністю зустрічали юних відвідувачів на чернігівському хлібозаводі «RIGA ХЛІБ». «Далеко не кожен учень у школі уявляє собі той важкий шлях, який проходить кожен стиглий колосок, вирощений на родючих зем-

лях, перш ніж запашна хлібина дійде до нашого столу. А виховання поваги до робітничої професії формується ще з дитинства», — говорить заступник голови ТД «RIGA ХЛІБ», голова Чернігівської міської організації Аграрної партії Роман Абакумов. На хлібозаводі запевняють, що турбуються про здоров’я своїх споживачів, адже всі компоненти для виготовлення хліба використовують лише органічні. Натуральні ферменти й вітаміни, що утворюються при цьому, впливають на організм людини ефективніше, ніж синтетичні, покращуючи травлення і роботу всього організму. Родзинкою для школярів було частування свіжоспеченим хлібом від підприємства!

Оцінювало конкурсантів компетентне журі, до складу якого ввійшли голова Прилуцької міської організації Аграрної партії Микола Рожко, він же й очолив журі, керівник офісу Прилуцької міської організації Аграрної партії Валентина Пошкурлат та директор централізованої бібліотечної системи Валентина Тарасенко. Перше місце здобула Інна Каїка (Удайці), на другому — Даша Черняк (Дідівці) і на третьому — Володимир Хантіль (Подище). Голова журі Микола Рожко подякував усім конкурсантам за творчість і креативність, побажав здійснення мрій і задумів та вручив подяки й подарунки. Валентина Пошкурлат подарувала діткам власну поетичну збірку, а від присутньої на заході очільниці сектора культури, туризму та релігії Прилуцької РДА Лариси Ковтун діти отримали путівник «Прилуччина туристична».

солодкого задоволення. А враження від вистави, яку готували до відкриття всією командою, і гості, і дітвора висловили своїми бурхливими оплесками. Естетичного вигляду виставі додали декорації та кульки. Варвинська районна організація Аграрної партії завжди підтримує юних жителів району, і завдяки цьому малеча має змогу реалізувати свої таланти й здібності. «Нехай щастя іде пліч-о-пліч із дітьми й дорослими! А де живе щастя, там буде і любов, і злагода, і мир», — говорять у районній організації партії.


3

АКТУАЛЬНО

АГРАРНА ПАРТІЯ РОЗПОВІЛА ПРО УМОВИ, ЗА ЯКИХ МОЖНА ВІДКРИВАТИ РИНОК ЗЕМЛІ

Аграрна партія України сьогодні виступає проти запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Про це йшлося під час Всеукраїнського земельного форуму в Києві, організованого Всеукраїнською Аграрною Радою (ВАР).

В Аграрній партії розуміють необхідність відкриття прозорого ринку землі, але країна поки що не готова до цього. Учасники форуму назвали кілька причин: реальні військові дії на Сході України, корупція в судовій системі та земельне рейдерство. Окрім цього, є і низка технічних питань, лише вирішивши які, можна переходити до більш рішучих дій: досі не проведена інвентаризація землі, ніхто в країні не знає, скільки землі в державній або комунальній власності. Також Аграрна партія обстоює ідею цілковитої заборони придбання українських земель особами з іноземним громадянством. До речі, під час засідання учасники форуму неодноразово брали участь у голосуванні з ключових для реформи питань. Більшість присутніх не підтримала продаж землі юридичним особам із часткою іноземного капіталу. Натомість на питання щодо можливості продажу земель юридичним особам,

засновниками яких є громадяни України, учасники форуму відповіли неоднозначно: майже 50% виступили за можливість купувати с/г землі лише фізичним особам, трохи більше половини підтримали можливість продавати землю юридичним особам, засновниками яких є громадяни України. Присутній на форумі заступник голови Комітету з питань сільських прав Литовського Сейму Казіс Старкявічус поділився досвідом, яким чином запроваджувалася реформа в Литві. Найбільшою помилкою під час відкриття ринку землі він назвав те, що Литва дозволила купувати угіддя юридичним особам. «З огляду на досвід, сьогодні я б не надавав право юридичним особам купувати землю, продавав би її лише фізичним особам», — наголосив пан Старкявічус. Також декілька різних варіантів законопроектів щодо запровадження ринку землі в Україні представив під час форуму чинний Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин. Так, у двох варіантах пропонується поетапне відкриття ринку землі для фізичних і юридичних осіб, а в двох — одночасне. Однак різниться кількість гектарів, які можна буде придбати, та етапи їх купівлі. У профільному комітеті запевняють: купити землю, згідно із пропонованими варіантами, зможуть лише громадяни України.

дарі; власники та користувачі суміжних земельних ділянок; фермерські господарства, розташовані (зареєстровані) в територіальних громадах, де розташовані земельні ділянки. Окрім того, особа обов’язково має документально підтвердити легальність коштів, за які хоче придбати земельну ділянку.

Аграрна партія обстоює ідею цілковитої заборони придбання українських земель особами з іноземним громадянством. Відповідно до «комітетських» законопроектів, переважне право на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення матимуть, зокрема, члени сім’ї власника земельної ділянки; орен-

АРСЕН ДІДУР: РЕКОНСТРУКЦІЇ ОЧИСНИХ СПОРУД У РАЙОНАХ — БУТИ!

А саме: у Варвинській, Коропській та Куликівській ОТГ. Депутатська фракція Аграрної партії України облради особисто переймається цим питанням.

Кошти на реконструкцію очисних споруд зазначених районів — дадуть. На Короп та Куликівку — із обласного бюджету (фонду охорони навколишнього середовища), а на Варву — як субвенцію з державного. Заступник голови облради Арсен Дідур побував на усіх трьох критичних об’єктах і виступив ініціатором термінового виділення коштів на їх реконструкцію. Інакше прилеглі території можуть опинитися під загрозою реальної екологічної катастрофи. ВАРВА «Після об’єднання громад керівники ОТГ забили на сполох, зрозумівши, який головний біль дістався їм у спадок. Зношеність та аварійність каналізаційних споруд просто колосальна! У Варві ми були разом із головою фракції Сергієм Гайдаєм, у Куликівці — із колегою по фракції Віктором Трушем. Побачивши на власні очі оці так звані очисні споруди, від яких, в основному, залишилася тільки назва, вирішили будь-що домогтися їхньої першочергової реконструкції», — розповідає Арсен Дідур. Критичність ситуації підтверджують і фахівці. Вони попереджають: якщо найближчим часом у Варві не здійснити реконструкцію каналізаційних очисних споруд, то неочищені стоки можуть потрапити в русло річки Удай. А це загроза не лише екології навколишнього середовища, а й ризик

зростання інфекційних захворювань серед жителів громади. КОРОП У Коропі очисні споруди не можуть забезпечити потреби селища в послугах з очищення скидів вод. І це теж проблема, яку потрібно вирішувати. КУЛИКІВКА Ситуація в Куликівці взагалі подібна до поганого детективу з присмаком корупції: там реконструкція очисних споруд, попри неодноразові скарги та попередження про-

тягом декількох років, проводилася непрофесійно, зі значними порушеннями та недотриманням визначених термінів. Об’єкт мали здати ще у вересні 2018‑го. Проте, як кажуть, віз і нині там. До того ж достеменно невідомо, куди ж насправді поділися 7,5 мільйона гривень, виділених з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, починаючи з 2015 року. Розпорядник коштів — Управління капітального будівництва ОДА — лише відмовчувалося.

Зараз його керівника відсторонено від виконання службових обов’язків, і його діяннями займаються правоохоронні органи. Арсен Дідур запевняє, що спільними зусиллями влади і громади куликівські очисні споруди не перетворяться на довгобуд, де спритники лише відмивають кошти, а повноцінно запрацюють: «Враховуючи екологічну та соціальну важливість цього питання, будемо виходити з глухого кута із заміною підрядника, залученням усіх контрольних органів та жорстким контролем за роботами на об’єкті». ЕКОЛОГІЯ — ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я Очисні споруди  — це, перш за все, чистота природи і здоров’я людей. Тому це питання фракція Аграрної партії в обласній раді визначає як одне з першочергових. І тут не варто говорити про економію коштів і не чекати, поки все розвалиться. Саме зараз ми вийшли на критичну межу, говорить Арсен Дідур: «Якщо зараз ми не приведемо до ладу очисні споруди в низці районів, де це питання вже критичне, то завтра може бути пізно. Давайте нарешті думати не лише про сьогоднішній день, а й про те, що ми залишаємо нашим дітям та онукам. Саме тому я наполягаю на ретельному вивченні ситуації з очисними спорудами в області, і варто намагатися всіма можливими способами виправити ту ганебну ситуацію, яку я побачив у районах. На екології та здоров’ї наших громадян економити не варто. Сподіваюся, що мене підтримають наші депутати», — наголосив Арсен Дідур.


4

ОСОБИСТОСТІ

ЮРІЙ БОЛОХОВЕЦЬ: НАЙКРАЩЕ

гривень, важко знайти кваліфікованого агронома й так далі. Був великий проміжок часу, коли ці люди стали непотрібні, а професії — непопулярні серед молоді, яка здебільшого поїхала цим самим займатися за кордон. Люди хочуть стабільності. Але там у них шанси соціально себе влаштувати досить низькі. Переважна більшість, трохи підзаробивши, повертається додому. — І Ви теж зі столиці повернулися додому… — Так. Після закінчення вишу я 36 років. Народився в с. Івангород Ічнянського району в родині працював у Дерпрацівників сільського господарства. Там же закінчив школу. В жавній екологічній 11-му класі твердо зрозумів, що хоче своє життя присвятити лісу. інспекції при Мін­ Без вагань вступив до Національного аграрного університету на екології природлісогосподарський факультет. На третьому курсі стажувався у них ресурсів. Для Великобританії. Займався рукопашним боєм. Одружений. Разом молодої людини із із дружиною Людмилою виховують донечку Софійку. Робота — села мав гуртожиток, перспективну ліс. Відпочинок — ліс. І ці поняття не плутає. роботу й столичні можливості. Але розумів, що то не моє, Герой сьогоднішнього інтерв’ю — Юрій і вирішив повернутися додому, у село. РоБолоховець, директор ДП «Ніжинське дина це рішення сприйняла без особливого лісове господарство», депутат обласної ентузіазму, але все ж підтримала. Дома вларади від Аграрної партії. Молодий, штувався працювати рядовим інженером у амбітний, чітко знає, чого хоче в житті. лісове господарство. Я з дитинства зрозуСвою роботу намагається вивести на мів, що ліс — моє покликання. досконалий рівень. — Ви в себе запроваджуєте щось із того, чому навчилися в Англії? — Є в українців така ментальна думка, що — Звісно. Разом з однодумцями, які теж в Європі все краще. Ви стажувалися у Бри- не хочуть чекати на «доброго дядечка», танії і провели там півроку. У чому різниця який прийде і щось зробить для нас, ми між їхніми методами господарювання і на- створили в Івангороді два підприємства: шими? фермерське і мисливське господарства, які — Різниця є. По-перше, ця поїздка була є одними з найкращих в області. Зараз я відуже корисною. Там я зрозумів, що ми не вмі- дійшов від справ, там працює менеджмент, ємо працювати. Я також не вмію працювати, але мені приємно, що господарство розвипри тому, що я виріс у селі, і немає такої сіль- вається. Перш за все, повинна бути команда ської роботи, яку я не вмів би робити. Те, що в будь-якій справі: чи то управляти підприя там побачив, для мене було шоком. У них ємством, чи то країною. чітко, до дрібниць налагоджене виробни— А що заважає на державному рівні цтво, достатньо просте, де кожен знає свою ефективно управляти країною, щоб розвизайнятість, кожен є професіоналом своєї ватися і рухатися вперед? вузької спеціальності. Якби ми йшли таким — Я скажу те, про що постійно говорить шляхом, то рентабельність виробництва в влада на всіх рівнях. Але говорити  — то нас була б набагато вищою, аніж у Великій одне, а робити — зовсім інше. Так от я за те, Британії. Але в нас усі потроху щось знають і щоб більше робити, дослухатися до праквміють, а в деталях — майже нічого. тиків, а не тицяти пальцем у небо і йти на У нас була група із 6 осіб, і ми кожного поводу у великих сільгоспкорпорацій. дня готували майже три фури капусти броПочинати потрібно із законодавчої бази, колі. Вона вже була упакована, охолоджена яка дасть можливість створити умови для з льодом і потрапляла просто з поля на по- розвитку власного виробника, спростити лиці. Увесь процес підготовки відбувався бюрократичні механізми, на які йде левова безпосередньо на полі. Усе просто, зрозу- частка часу та нервів. міло й ефективно. Щоб змінити ситуацію кардинально, Я тоді чітко зрозумів, що, перш за все, ми критично не вистачає трьох речей. Перше: повинні не скиглити, а шукати в собі про- прозорого кредитування. Щоб кредити блеми й налагоджувати виробничий про- банки видавали під проекти, а не під майно, цес. Це можна зробити і в нас, зокрема, на якісь зв’язки. Зокрема ситуація на селі зміЧернігівщині. Можна зробити, як би склад- ниться, коли буде самозайнятість людей. но не було. Ми вже ніколи не повернемося до сіль— А в чому ж проблема? ських тракторних бригад. Сучасні техно— У першу чергу — у кадрах. Важко зна­ логії дозволяють одному трактору закрити йти тракториста на зарплату 15–20 тисяч три тракторні бригади. А невеличкі сімей-

ПОРТРЕТ

ні господарства, які займаються садівництвом, вирощуванням одного конкретного напрямку — хтось виробляє молоко, хтось варить сир, хтось займається свинарством чи ще чимось — будуть перспективними та успішними. Але для старту потрібні кредити й можливість навчання. Я покладаю велику надію на молодь, яка сьогодні поїхала за кордон. Там вони навчаться працювати, отримають досвід і знання. Якщо тут з’являться сприятливі умови, а це інвестиційний клімат і законодавча база, вони повернуться. Щодо законодавчої бази, то повинні чітко працювати судова й правозахисна системи, які захищатимуть права власності. Є чимало прикладів, коли люди створили успішний бізнес, як-то невеликі фермерські господарства, а потім їх просто знищують. У них забирають землю, їх поглинають, виштовхують із ринку, і вони не можуть себе захистити. — Щодо надання кредитів під проекти. Це має бути державна програма? — Звичайно. Ці програми начебто є, але вони недоступні. І не через те, що там є якась корупційна складова, а їх просто не доносять до людей. Наприклад, є програма по садівництву, де компенсуються 80% коштів на придбання садивного матеріалу. Є й інші програми. Але до людей інформація не доходить. Потрібно змінювати систему комунікації. — Державну дотацію здебільшого отри­ мують кілька потужних агрохолдингів, а дрібним підприємцям дістаються «крихти з барського столу». Як змінити цю систему, адже саме малі фермерські та сільгосппідприємства створюють робочі місця на селі

виключення, бо вони базуються в Ічні, у них є приміщення, працюють люди місцеві. — Можливо, нам потрібне законодавство, яке б зобов’язувало підприємство реєструватися там, де воно працює, а не десь в офшорах, Києві чи іншому мегаполісі… І сплачувати податки до місцевих бюджетів. — Тільки так. І в його ухваленні немає жодних труднощів, лише перепони з боку великих агрохолдингів. Підприємство повинно реєструватися в межах адміністративного розташування їхніх земель, якщо говорити про сільгосппідприємства. У яких межах? Територіально прив’язати до чіткої цифри з розбивкою до 5 тисяч гектарів. Якщо ми взяли курс на ОТГ і тут переважна більшість твоєї землі — ти тут і реєструєшся. Для цього потрібна лише виключно політична воля парламенту, Каб­ міну, Президента. Тоді будуть і податки, і зайнятість, і люди не тікатимуть із села, і соціальна сфера підтримуватиметься, і інфраструктура буде. — Давайте повернемося до лісу. Ви вважаєте себе господарем лісового господарства, яке очолюєте? — Господар — не зовсім те, що я вкладаю у свою роботу. Головним моїм завданням на цій посаді є три ключові речі. Охорона лісу, відновлення лісових насаджень на місці зрубаних дерев і головне — не нашкодити ні лісу, ні людям, ні звірам. Із цими своїми заповідями я кожного дня іду на роботу і, повертаючись додому, запитую себе, що я в цьому напрямку зробив. — Що Ви робите в цих напрямках? — Охорона лісу. Тут два напрямки. Охорона лісу від самовільних вирубок і від пожеж. Сьогодні є несправедливий великий

й наповнюють місцеві бюджети. — Тут я покладаю велику надію на громади. І все це можна зробити одним розчерком пера. Холдинги — це біда України. Вони далекі від людей і не мають соціальної відповідальності. Зі всіх великих корпорацій дуже мало таких, які є безпосередньо господарями на селі, які чують людей, допомагають їм, піклуються про соціальну сферу й так далі. В Івангороді колись був один радгосп. Він утримував соціальну сферу, садочки, школи. Сьогодні чотири орендарі: три потужні й група дрібних фермерів. Потужні підприємства як бізнес ефективні. Але податки в сільський бюджет вони не платять і робочих місць не створюють. За собою залишають грязюку на асфальті після збирання врожаю і побиті дороги. Усе тримається на дрібних і середніх підприємствах. У приклад можна поставити лише «Росток-холдинг», але як

вал критики щодо лісового господарства. Він цілеспрямований, має свою мету. Критику ми чуємо з телебачення, газет, Інтернету, які здебільшого є приватними. Ліс і земля — два найбільші державні ресурси, які залишилися нерозділеними. Система проста: спочатку потрібно дискредитувати, довести до банкрутства і знайти якусь можливість забрати. Звичайна рейдерська схема. Протидіяти глобально цьому ми не можемо. Наше завдання — ефективно виконувати свою роботу. Ми маємо чіткі аргументи, можемо привести будь-кого і сказати: ось ліс із лісівниками, а поряд ліс без лісівників — лісосмуги, нічийні ділянки, ділянки, закріплені за іншими користувачами. Там лісу немає. Там самовільні рубки, там біда. Можна звинувачувати олігархів, що вони хочуть привласнити ліси, ще когось, але біда в нас самих. До нас не їдуть із Закарпаття красти ліс.


ОСОБИСТОСТІ

«ТАМ, ДЕ МИ, — МІСЦЕ У СВІТІ!»

До нас не їдуть із Вінницької області все палити. Це дикість нашого менталітету. Уявіть собі, аби не було лісівників. Ліс згорів би, а все, що не згоріло, — розікрали б. У нашій області лісів точно не стає менше. Усю деревину, яку зрубали, продали в народне господарство. Ми маємо планову рубку. Вирощування лісу — це така ж аграрна тема. Наші попередники створили ці ліси. Не екологи, не активісти. Ці ліси створювали лісівники. Ми повинні забрати старий урожай і на його місці створити/висадити новий. І це другий напрямок. Ми бачимо помилки, які були раніше, і виправляємо їх. Ліси відновлюються. Ми готові збільшувати їхню площу, але нам не дають земель. Ми говоримо  — віддайте нам яри, балки, сміттєзвалища, придорожні території, і ми там створимо якісні ліси, але нас не чують. — Що із самовільною вирубкою лісів, і яка відповідальність? — Має бути невідворотність покарання. За минулий і за цей рік нашою лісовою охороною затримано на місці злочину десятки порушників із транспортом, лісопродукцією, пилами. Жодна з цих справ не дійшла до правоохоронних органів, і ніхто не отримав покарання. Ми ловимо порушника, передаємо справу до суду, а тим часом до нас іде позов у суд за те, що ми повинні відповідати за ці збитки — то це нонсенс. Нехай буде незначний штраф, але всі мають розуміти, що коли ти попався на крадіжці, то однозначно будеш притягнутий до відповідальності. А поки такого прикладу ми не бачимо. Тому ніхто й не боїться. — Ваше ставлення до того, що під виглядом дров з України вивозять ліс-кругляк? — Більшість лісових господарств області не може збути свою продукцію. Рішення ухвалюються переважно з піар-підходами, а не з практичним досвідом. Був позитивний меседж: закриваємо експорт, збільшуємо власну переробку та експортуємо товари з високою доданою вартістю. Експорт закрили, а внутрішня переробка виявилася не готовою переробити наявний об’єм деревини.

Ми маємо надлишок дров і не знаємо, куди його подіти. Потрібно було закрити експорт, звільнити від мита імпортоване деревопереробне обладнання і стимулювати переробників

кредитними програмами. Це комерсанти, і якщо вони не бачитимуть свого прибутку, то за справу не візьмуться. Бізнес має розуміти, що є доступ до ресурсу стабільно на

декілька років. Наявне високотехнологічне виробництво зможе окупитися мінімум за 3–5 років. Механізм запрацює, коли підприємець розумітиме, що років 10 діятиме заборона експорту деревини, і він отримає ресурс, матиме державну підтримку, зможе придбати високотехнологічне обладнання за пільговими кредитами. Тоді все запрацює. Буде і робота, і зарплата, і бюджет наповнюватиметься. — Аграрна партія ініціювала питання належності лісів громадам територіально. Було чимало ажіотажу, і навіть пропонувалося кілька варіантів. Ваша позиція як фахівця галузі. — Для нас це питання важливе. Саме Аграрна партія виступила ініціатором двох ключових важливих рішень, які вже озвучені. Перше рішення направлене до Кабінету Міністрів про недопущення концесії лісів і збереження лісових підприємств. Була спроба концесії і ліквідації підприємств як юридичних осіб. Щодо того, кому належати, — то ліси, лісогосподарські підприємства повинні належати державі, а працювати там повинні професіонали. А громада, на території якої знаходиться ліс, має отримувати від цього зиск і користь у вигляді податків. Ми настільки навантажені податками, що в таких умовах не працює жодне приватне підприємство. Минулого року від загального доходу ми заплатили 42% податків. Цього року у зв’язку зі введенням нового податку на землі ми заплатимо 50% від обороту. А потім уже зарплати, техніка й так далі… — А на розвиток? — Немає. Починаючи з 2016 року, розвитку немає. Власник в особі держави забирає 75% чистого прибутку. У проекті Кабміну цей відсоток зросте до 90. На розвиток підприємства нічого не залишається. Тому ми повинні просто підтримувати те, що є. Якби всі ці кошти, які ми платимо у вигляді податків на всі рівні, надходили централізовано в громаду, ситуація з лісом і ставлення до лісу кардинально змінилися б.

5

— На своєму з’їзді лісівники запропонували створити власне профільне міністерство. Які для цього підстави? — Це потрібно, оскільки нас не чують. Наприклад, південні лісгоспи не мають власного ресурсу на утримання і знаходилися на бюджетному фінансуванні. І тут протягом кількох років вони не отримують ні копійки з бюджету. Щоб не допустити катастрофи, лісові господарства підтримали своїх колег. Ми надсилали частину коштів зі своєї зарплати, щоб утримати працівників цих лісгоспів, щоб вони могли виконати якісь свої першочергові функції з охорони лісу. Сьогодні це питання частково вирішено. Нам додали податок, і його частина йде на спеціальний фонд, із якого фінансується південь. Якщо в нас не буде власного міністерства, ми так і залишимося наодинці зі своїми проблемами. Збереження лісів — це не

— Нашій Софійці цього року — 10. Один з основних моментів у вихованні — фактор самостійності. Змалечку ми привчаємо її до самостійності в ухваленні рішень і до відповідальності за них. У житті часто трапляються моменти, коли людина може тільки сама вирішувати. І хочу, щоб моя донька була до цього готова. Також відповідальність за свої вчинки. Ми здебільшого вчимося на власних помилках і набиваємо власні ґулі. Але помилка — це не поразка. Можна опустити руки, а можна зробити висновки, виправити і йти далі, виконавши роботу над помилками. Саме цьому ми й навчаємо нашу донечку. — Як проводите вільний час? — Я принципово не сприймаю людей, які кажуть, що дуже зайняті та не мають часу на відпочинок, на хобі, на родину, дітей. Я достатньо зайнята людина, але без вільного часу ніяк. Це сім’я, відпочинок на природі. Ліс — це моя стихія. — Ви працюєте в лісі й відпочиваєте в лісі. Чи немає відчуття, що постійно з роботи повернулися на роботу? — Різниця є. Коли ти на роботі, то абсолютно не помічаєш того, що бачиш і відчуваєш на відпочинку. На роботі ти зашорений на певному напрямку  — охорона, пожежі, збереження лісових насаджень. А коли ти на відпочинку, то одразу відчуваєш релакс,

лише завдання лісівників, це державне питання, і влада не може відсторонитися від нього. — До особистого. Є кілька загальних постулатів про сімейні цінності. Що для Вас головне? — Ми з дружиною Людмилою родом з одного села, навчалися в одній школі, вищу освіту в один час здобували в Києві. Вона для мене не просто дружина і мати моєї доньки. Вона — мій вірний і надійний друг, котрий завжди підтримає, як би складно не було. Коли я вирішив повернутися зі столиці додому, вона поїхала разом зі мною. Саме це стало для мене остаточним рішенням: це дійсно та людина, із якою я хочу йти по життю. Найважливіше в сімейному житті — довіра у всіх проявах. Дружина мені довірилася — і тепер у нас чудова родина. — Доньку за якими принципами виховуєте?

бачиш красу, запахи, шелест листя, звуки, спів пташок і абсолютна краса навкруги. — Головні постулати життя… — Перше: почни з себе. Те, що відбувається зі мною в житті, — моя вина чи моя заслуга. Це має бути усвідомлення. Поганий сусід чи невірний друг — тут є і твоя помилка — неправильно зорієнтувався, довірився. Друге: щиро розуміти й переконати себе в тому, що там, де ми, — найкраще місце у світі. Там, де ми працюємо, де живемо — це наша країна, наше місто й наше село. Кращого не буде. Я це усвідомив, коли вирішив повернутися зі столиці додому. Третє: народ заслуговує на ту владу, яку обирає. Щоб покращити своє життя, є безліч дій, які в матеріальному плані не коштують ні копійки. Ніхто для тебе нічого не зробить, ми маємо все зробити самі. Облаштувати робоче місце, оселю зробити затишною. А говорять, що у вас добре, а навпроти погано, зазвичай ті люди, які нічого не зробили. Розмову вела Валентина МИХАЙЛОВА


6

ПОДІЇ ТА ФАКТИ

ОБ’ЄКТИВНА ДУМКА

Головна тема в країні останній місяць — вибори Президента України. Про це переважно пишуть газети, говорять по радіо й на телебаченні, пліткують на кухні та в колі друзів і просто на вулиці. Окрім того, хто буде новим Гарантом, людей хвилює питання — а що буде потім, після виборів? Яким шляхом піде наша країна і як зміниться політичний курс? Якого Президента вони хотіли б мати? Про все це ми спілкувалися з жителями Чернігівщини.

Михайло Матвієнко, смт Сосниця: — Те, що Президент обіцяє своїм виборцям, хай виконує. Повинна бути політична відповідальність, совість і мораль. Куми, свати, брати при владі — це найсуворіша заборона. Має ефективно діяти державний тарифний контроль. Неконтрольоване зростання цін — це шлях до зубожіння населення, дефіциту коштів Пенсійного фонду України, інфляції та знецінення нашої грошової одиниці. Села України гинуть від безробіття, від

знищення їх соціальної інфраструктури, від псевдореформ. Президент має не на словах, а на ділі підтримувати розвиток малого та середнього бізнесу, фермерських та особистих підсобних господарств на селі як основного джерела існування. Мають бути доступні для кожного українця кредити під 3% на придбання матеріально-технічних засобів і будівництво житла. Володимир Другаков, голова Ніжинської міської організації Аграрної партії, депутат районної ради: — Боротьба з корупцією — це найголовніше завдання майбутнього Президента. Адже це платформа для реальних змін, реформ у освіті, медицині, армії тощо. Це прозорі правила гри для бізнесу, інвестицій, стабільна податкова політика. Усі дії мають бути побудовані для людей, для нормального існування, життєдіяльності, можливості розвиватися. А не, сплачуючи чесно податки, постійно наштовхуватися на корупцію та «кумівство» у всіх наших сферах. Закінчення війни на сході країни в пер-

шу чергу пов’язую з подоланням корупції. Це єдине ціле. Також повний перегляд підходу до гуманітарної сфери, а саме — медичної, освітньої тощо. Адже доступ до цих сфер має бути як у міського жителя, так і в сільського однаковий. Андрій Корнаков, голова Молодіжного крила Аграрної партії в області: — Найголовніше завдання майбутнього Президента  — завершити війну і здійснити всі необхідні кроки для інтеграції втрачених територій у цілісну країну. Для молодих сімей мають діяти пільгові програми на придбання житла. Створити умови для відкриття бізнесу з нуля, підтримка малого й середнього виробника, доступні кредити, стартапи для молоді тощо. Микола Ющенко, заступник голови Корюківської районної організації Аграрної партії, депутат районної ради: — Мають бути не чергові помилки наступного Президента, а чітка стратегія розвитку держави. Від

якісної кадрової політики теж багато чого залежатиме. У нас немає часу робити стратегічні помилки. Тому відповідальність Президента й наступного парламентського скликання за обраний курс розвитку має велике значення для кожного українця. Григорій Ткаченко, голова Чернігівської районної організації Аграрної партії, голова ФГ «Напорівське»: — У першу чергу хочеться стабільності й упевненості в завтрашньому дні. Україна дуже дорого заплатила за свою незалежність. Це війни, Майдани тощо. Для нас, аграріїв, надзвичайно важливо мати державну підтримку, стабільне й не захмарне податкове навантаження, боротьбу з рейдерством. Мають бути чіткі умови ведення бізнесу, доступне кредитування, покращення соціальної забезпеченості. Гостро стоїть питання спеціалістів і робочих рук. У той час, коли одні їдуть за кордон працювати, ми маємо дефіцит кадрів, зокрема в аграрній галузі. Тому завдання як Президента, так і наступного парламенту — створити всі необхідні умови для розвитку економіки та повернення наших громадян для розбудови країни.

НОВІ ТАРИФИ ТА ПЕНЯ ЗА КОЖНИЙ ДЕНЬ: ЩО ЧЕКАЄ УКРАЇНЦІВ УЖЕ В ТРАВНІ

Водночас із розширенням прав споживачів Закон передбачає і нові обов’язки та більш жорстку відповідальність за комунальні борги. Із 1 травня 2019 року повністю вступить у силу закон України «Про житлово-комунальні послуги», який значною мірою реформує сферу ЖКП.

Планувалося, що він діятиме ще з 10 червня 2018 року, однак його мусили відтермінувати, щоб надати уряду можливість розробити й ухвалити підзаконні акти, необхідні для реалізації норм цього закону. Станом на сьогодні ще не всі документи готові, більше того, деякі питання залишаються неврегульованими. У Комітеті Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства зараз дискутують із приводу деяких положень Закону, готують до нього зміни і планують на кінець квітня винести ці зміни на голосування в парламенті. НОВОВВЕДЕННЯ Закон «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що за рік українці повинні обрати собі постачальників комунальних благ і модель відносин із ними. А самі відносини між надавачем послуг і споживачем матимуть безліч нововведень: • буде введена абонплата на комунальні послуги;

• боржникам доведеться платити пеню за прострочення платежів — 0,01% від суми боргу за день. Для прикладу, якщо заплатити на два місяці пізніше, то сума зросте на 6%. Якщо борг буде 4 тисячі гривень, то розмір пені становитиме 240 грн. При невеликому борзі та короткій заборгованості пеня буде символічна; • постачальникам дозволять відключати споживачів від комунальних послуг за борги; • споживачів зобов’яжуть впускати до помешкання комунальників для перевірки показників лічильників і справності обладнання; • поточні та капітальні ремонти систем, що забезпечують надання комунальних послуг усередині будинку, наприклад, каналізації, мають фінансуватися з кишені співвласників;

СУД ЗАХИСТИВ ГРОМАДЯН ВІД КОЛЕКТОРІВ

• комунальники будуть платити штрафи за відключення послуг без причини або понад встановлені законом строки та багато іншого. НАРАХУВАННЯ ПЕНІ: • за кожен день, починаючи з 20-го числа; • якщо держава не виділила субсидій, а Банкірам і колекторам заборонили захоплювати житло боржників без спеціальної постанови суду. Проникнення до житла допускається тільки за рішенням суду. Це передбачає ст. 30 Конституції України, ідеться у висновку Великої палати Верховного суду.

споживач має на неї право, пеню нараховувати не будуть; • постачальник сам нараховуватиме розмір пені; • загальний розмір пені повинен становити не більше 100% боргу. «Інтерес постачальника не в тому, щоб відключити споживача, а в тому, щоб отримати від нього гроші. І, найімовірніше, активніше відбуватимуться процеси, як, наприклад, у Білорусі, коли постачальники подають до суду на боржників. Квартири боржників продаватимуться з аукціону, а їх самих почнуть виселяти. Звісно, насамперед, виконавча служба може спробувати продати ваш телевізор або автомобіль. Житло продаватиметься в останню чергу. Але такої ситуації, як раніше, коли роками можна було не платити за комунальні послуги і вам за це нічого не буде, такої ситуації більше бути не може», — говорить експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.

Зазвичай кредитори плутають поняття стягнення застави і проникнення на територію позичальника. Тому Верховний суд розмежував їх. «Тепер недостатньо мати постанову суду про стягнення об’єкта нерухомості за проблемним кредитом. Потрібно отримати ще додаткову постанову суду про проникнення до житла й усунення Квартиру можуть забрати через комунальні перешкоди в користуванні майном. Без неї банкіри й борги. Але сума має перевищувати 20 колектори порушують замінімальних зарплат — понад 80 тис. грн. Якщо кон. Їх можна притягати до це єдине житло, перш за все, забиратимуть відповідальності за зловживання. Потерпілий позиінше майно боржника — земельну ділянку, чальник має право на відавтомобіль, побутову техніку. Зазвичай суди шкодування моральної та стають на сторону боржника. Бо робити матеріальної шкоди. Узагалі рішення суду повинна викоукраїнців безхатченками не дозволяє нувати Державна виконавча Конституція. Тільки у виняткових ситуаціях служба», — говорить адвопозбавляють житла. кат Ростислав Кравець.


НА ЗАМІТКУ

ЗА 42 КІЛОГРАМИ БАТАРЕЙОК — ГІМНАСТИЧНІ МАТИ

МІСЯЧНИЙ КАЛЕНДАР

САДІВНИКАГОРОДНИКА НА ТРАВЕНЬ 2019 РОКУ Дата

У Новгород-Сіверському районі відбувся підсумковий етап екологічного конкурсу зі збору використаних батарейок між закладами освіти. Ініціатором проекту «Маленька батарейка — велика шкода для землі» виступив благодійний фонд «Аграрна родина Чернігівщини». Конкурс проходив за підтримки голови обласної організації Аграрної партії Сергія Гайдая. Переможцем визначено Стахорщинську ЗОШ І–ІІ ст. 39 учнів цієї школи разом із батьками зібрали 42 кг батарейок. Найактивнішим виявився учень школи Іван Лукаш.

За перемогу в еко-конкурсі школа отримала два гімнастичні мати. Нове спортивне приладдя слугуватиме учням для безпеки та попередження травмування на уроках фізкультури. Із привітаннями та подарунками до школи завітали голова Новгород-Сіверської районної організації Аграрної партії Михайло Косенко та голова місцевого первинного осередку Петро Светюха. Директор школи Тетяна Максимович висловила вдячність учням школи й батькам за активність та перемогу в екологічному конкурсі, а благодійному фонду — за підтримку сільського освітнього закладу.

20 ГЕКТАРІВ ЛІСУ ДЛЯ ЖИТТЯ Команда Аграрної партії на Борзнянщині, місцеві депутати-аграрії взяли участь у висаджуванні соснового лісу поблизу села Вольниці. Вони висадили півгектара лісу, а це більше 1 тисячі саджанців сосни.

ПОСАДИ ДЕРЕВО СВОЄЇ МРІЇ

Ініціативі «Дерево випускника», яку започаткувала Сумська обласна організація Аграрної партії, виповнюється чотири роки. Протягом цього часу випускники загальноосвітніх шкіл висадили більше семи тисяч фруктових дерев. На кожному дереві прикріплена кольорова стрічка, на якій вказано

рік випуску, а також за бажанням — прізвище та ім’я випускника, який його посадив. Гарна традиція прижилася. Метою акції є формування екологічної культури, поширення знань про стан, значення та захист зелених насаджень. За бажання можна розбити алею чи гайок. Лісгоспи області теж охоче відгукуються на ініціативу Аграрної партії Сумщини.

Рекомендації щодо робіт у саду й на городі

Не рекомендуються висівання і висаджування. Рекомендовані обрізання дерев і кущів, підготовка ґрунту під посів, знищення шкідників, прополювання і мульчування.

4

Рекомендується висаджування всіх коренеплодів, бульбових і цибулинних культур. Підстригання дерев і кущів.

5

Не рекомендуються висівання і висаджування.

6 7

Рекомендується висаджування бобових і в’юнких рослин. Видалення зайвих пагонів, прополювання, мульчування. Добре готувати місце під газони та грядки, боротися зі шкідниками та хворобами (обприскування і обкурювання).

8 9 10

Рекомендуються висаджування і пересаджування більшості культур: баштанних, квасолі, патисонів, баклажанів, кабачків. Добре розвиваються низькорослі рослини, гірше — високі, оскільки стебло набуває середню міцність (тому не рекомендується садити високорослі сорти помідорів).

11 12

Не рекомендуються висівання і пересаджування садово-городніх культур. Рекомендується висаджування кущів і дерев. Варто провести покіс із метою уповільнення зростання трав. Вдалий момент для мульчування, боротьби зі шкідниками, заготівлі лікарських трав.

15 16

НОВИНИ СУСІДІВ — СУМЩИНА

Фаза Місяця

1 2 3

13 14

Така акція аграріями проводиться щорічно, починаючи з 2003 року. Загалом уже посаджено більше 20 га лісу. «Ліс — це життя. А кожне висаджене дерево є дарунком чистого повітря майбутнім поколінням. Для Борзнянської районної організації Аграрної партії щорічна акція стала вже родинною справою, яка об’єднує нас у спільній добрій справі»,  — говорить голова Борзнянської районної організації Аграрної партії Андрій Козішкурт.

7

17 18

Не рекомендується садити й пересаджувати овочі, фруктові дерева, проводити висаджування на насіння. Добре приживуться декоративні рослини, не призначені для плодоношення, зокрема жимолость, шипшина. Із квітів рекомендується садити виткі рослини. Покіс сповільнить зростання трав. Рекомендуються висаджування квітів, закладання бульб і насіння на зберігання. Також рекомендується висаджування кісточкових фруктових дерев. Ефективні полив і сінокіс. Прекрасна пора для зрізання квітів, створення газонних орнаментів, догляду за кімнатними рослинами. Рекомендується висаджування більшості культур: капусти, помідорів, огірків, перцю, гарбуза. Не варто розмножувати рослини корінням, збирати трави й садити дерева. Ефективні щеплення, внесення добрив, полив, знищення шкідників, розпушування ґрунту.

19

Не рекомендуються висівання і висаджування.

20

Варто бути обережнішими при виконанні будь-яких садово-городніх робіт. Культивація, прополювання, знищення шкідників.

21 22 23

Не рекомендується пересаджувати квіти. Час сприятливий для висаджування картоплі, редиски, брукви, ріпи. Розпушування, внесення добрив, обрізання і щеплення дерев.

24 25

Не рекомендуються висівання і висаджування. Можна збирати зернові та коренеплоди, косити, проводити обприскування і обкурювання, підстригання дерев і кущів, прищипування, прополювання.

26 27 28

Рекомендуються висаджування селери, редиски, цибулинних, щеплення дерев і ягідних кущів. Заготівля варення і солінь. Відмінний час для культивації, поливу і внесення добрив.

29 30 31

Не рекомендуються висівання і висаджування. Ефективні обрізання дерев і кущів, підготовка ґрунту під посів, знищення шкідників, прополювання і мульчування. Рекомендується висаджування всіх коренеплодів, бульбових і цибулинних культур. Підстригання дерев і кущів. Рекомендується висаджування всіх коренеплодів, бульбових і цибулинних культур. Підстригання дерев і кущів.


8

СТРОКАТА СТОРІНКА ВИПІКАТИ ВЕЛИКОДНІ ПАСКИ В ТИШІ І З ГАРНИМ НАСТРОЄМ

СКАНВОРД

Великдень в Україні — одне з найбільших, найсвітліших християнських свят, кожна домівка готується до свята Воскресіння Христового.

Господині упорядковують хатні справи, господарі приводять до ладу подвір’я. До свята готуються заздалегідь — печуть паски, роблять крашанки й писанки. Головною стравою свята Христового Воскресіння є паска. Кожна господиня має свій рецепт великоднього смаколика. Господині дуже серйозно ставляться до випікання пасок, дотримуючись традицій та звичаїв. ТРАДИЦІЇ ТА ПРАВИЛА ВИПІКАННЯ ПАСОК До випікання великодніх пасок слід ставитися дуже відповідально. Традиційно цим займаються у чистий четвер. У хаті повинно бути чисто, тихо та спокійно. Випікати паски слід у гарному настрої. Продукти для випічки мають бути найсвіжіші та високої якості. Сухі дріжджі краще замінити живими. Борошно для тіста обов’язково треба просіяти. Тісто для паски треба вимішувати руками. Остуджувати паску краще на боці, накривши рушником. Для того, щоб паска добре охолола, потрібно мінімум 4 години. Змащувати паски глазур’ю можна тільки після того, як вони охолонуть. Рекомендуємо вам два рецепти до Великоднього столу.

ПАСКА З ЛИМОННОЮ ЦЕДРОЮ

БУЖЕНИНА В ЖИТНЬОМУ ТІСТІ

Інгредієнти 500 г борошна, 150 г цукрового піску, 250 г вершків або молока, 6 жовтків, 40 г дріжджів, 100 г вершкового масла, ванільний цукор або ванілін, терта цедра одного лимона, 50 г родзинок, 50 г мигдальних горіхів, жир для змащування форми, цукрова пудра з ваніліном, дрібка солі. Приготування Борошно просіяти крізь сито. Родзинки промити теплою водою і обсушити. Мигдаль ошпарити, очистити й подрібнити. Приготувати опару зі 100 г борошна, вершків і дріжджів, розтертих із половиною цукру, і залишити її для бродіння. Жовтки розтерти з цукром, що залишився, до отримання повітряної маси, додати решту борошна, опару, дрібку солі, ванільний цукор або ванілін. Тісто місити до тих пір, поки воно не стане легко відставати від рук і стінок миски. Поступово додати розтоплене вершкове масло, родзинки, лимонну цедру й підготовлений мигдаль. Тісто викласти у змащену жиром і обсипану борошном форму (до 1/3 об’єму) і залишити в теплі для бродіння. Коли тісто підніметься, паску можна ставити в нагріту духовку й випікати до готовності. Готову паску посипати цукровою пудрою з ваніліном або полити глазур’ю.

Інгредієнти 2 кг свинини, сіль, часник, лавровий лист, чорний перець, 3 скл. житнього борошна, холодна вода. Приготування Спочатку все за класичним рецептом: обсушити м’ясо, зробити надрізи, нашпигувати часником із лавровим листом, натерти сіллю, свіжозмеленим перцем, поставити маринуватися на 1 добу в холодильник. Духовку нагріти до 180 градусів. Борошно змішати з сіллю, поступово додаючи води, замісити круте тісто. Дати йому передихнути 5 хвилин. Розкатати тісто товщиною 0,5 см, по центру викласти м’ясо, обмотати його тістом, защипнути краї. Запікати 2 години. Буженина виходить ніжна, соковита, дуже смачна. А запечене тісто розмітається швидше за буженину! ЩАСЛИВИХ СВЯТ!

ВЕЛИКОДНІЙ КОШИК Деякі люди хочуть освятити все й одразу, тому несуть до церкви ключі від квартир, гаманці із зарплатою, документи чи спиртне. І думають, що освячені предмети принесуть удачу. Але робити це у Великодню ніч суворо заборонено. Освячену їжу не можна викидати. Її потрібно з’їсти за великоднім столом, поділитися нею з родичами й сусідами або роздати нужденним. Через це не варто брати з собою до церкви кілька десятків пасок чи яєць.

Для початку про сам кошик. Його потрібно використовувати лише на Пасху один раз на рік, а не для щотижневих походів на ринок. Він має бути містким. За традицією, на дно кошика кладуть гілочку освяченої верби, а зверху його накривають вишитим рушником. ГАРНИХ ВАМ СВЯТ І СМАЧНОЇ ПАСКИ ТА КОВБАСКИ!

Друк – ТОВ «Масив-А.І.», 01013, м. Київ, вул. Будіндустрії, 5, тел. (044) 592-33-03. Наклад – 99 000 прим. Видавець – Чернігівська обласна партійна організація Аграрної партії України. Реєстраційне свідоцтво ЧГ №600-249 ПР від 14.12.2017 р. Передплатний індекс: 60323. Відповідальний за випуск – Маківчук Л.В.

Аграрна партія України. Вісник Чернігівщини №7 (43) 17 квітня 2019 року  

Аграрна партія України. Вісник Чернігівщини №7 (43) 17 квітня 2019 року  

Profile for ukr88
Advertisement