Page 1

“Kurtlu Bamya” Anketi ve Forum Özel Sayısı 15 Nisan 2013

YEMEKHANE HAKKINDAKİ BİLGİLERİMİZ ANKETİ KUZEY KAMPÜS Çekimser

Sizce yemek nitelikli mi? Yemeğin asıl fiyatıın 4,5 tl olduğunu biliyor musunuz?* Yemek bu fiyat eder mi? Kilyos'ta kurtlu bamya çıktı haberiniz var mı? Kilyos'a yemeğin buradan gittiğini biliyor musunuz? Aynı gün aynı bamya burada da yenmişti haberiniz var mı? Yan masada da bamyadan kurt çıktığı söylentilerini duydunuz mu? Salatanın içinden değişik şeyler çıktı gördünüz mü? Eskiden yemeklerin üniversite tarafından yapıldığını biliyor musunuz?

Hayır

Evet

3 163 5

167

8 157

242

236 243

6

302

100 7 157

244

25

318

65 15

306

87 15

129

264

9 71

328

* Yemeğin “esas fiyatı,” akbili ikinci defa basışta alınan para üzerinden düşünüldü. Yemeğin üniversiteye taşeron firma tarafından gerçek sunuluş fiyatı 3.70TL + KDV kadardır. Öğrenciden ikinci basışta üniversite tarafından maliyetin de üzerinde para alınıyor.

YEMEKHANE FORUMU Yönetimden ve Kantin ve Kafeteryalar Komisyonu’ndan üyelerin katılımıyla anket sonuçlarını değerlendirmek, yemekhane sorunlarını tartışmak ve öğrencilerin taleplerini belirlemek üzere bir forum gerçekleştirilecek.

16 Nisan Salı 17:15 Kuzey Yemekhane


Anket Değerlendirmesi 3, 8 ve 9 Nisan tarihlerinde Kuzey yemekhanede yaptığımız ve 408 kişinin katıldığı anketlerin sonucunda, yemekhanede yemek yiyen öğrencilerin, çalışanların ve öğretim üyelerinin, üniversitemizin yemekhanesinde çeşitli problemler yaşadığı ortaya çıkmıştır. Genel olarak, yemeklerin nitelikli bulunmadığı, ve yemeğin asıl fiyatı olarak düşünülen 4.5TL'nin yemeğin fiyatı etmeyeceği yönünde bir kanı vardır. Halbuki, yemekhanede çalışan taşeron şirketin yetkilileri masamıza gelerek bunun yanlış olduğunu, yemeğin okula veriliş fiyatının 3.70TL olduğunu açıklamışlardır. Bu durum, ankete katılan kimse tarafından bilinmemektedir.

Kilyos'ta Boykot Kilyos'ta yaşanan iki zehirlenme ve bir kurtlu bamya vakkasından sonra öğrencilerin yaptığı şenlik ve boykot, yemekhane problemlerini tartışmamız ve değerlendirmemiz açısından bir görünürlük yarattı. Öğrenciler kendi taleplerini formüle ettiler. Bu talepler, özelde Kilyos'taki bazı somut meselelerin çözümünü içermekle birlikte, genel olarak bütün yemekhane sisteminin yeniden yapılandırılmasını içermektedir. Kilyos'ta yaşananları ve boykot sürecini anlatan okulgastesi "Boykot Özel Sayısı" ile neler olup bittiğini aktarmaya çalıştık. Anket sonuçlarının gösterdiği üzere, ankete katılanların büyük çoğunluğu Kilyos'ta yaşananları bilmemekte, fakat daha görece bir kısım Kilyos'a yemeklerin Kuzey yemekhaneden gittiğini bilmektedir.

Seçmeli Yemekler Problemli Aynı gün aynı bamyanın Kuzey yemekhanede yenildiği, ve Kuzey'de de bamyadan kurt çıktığı söylenmektedir. Ankete katılanlar arasından 65 kişinin bunu söylemiş olması yeterli bir sayı olarak düşünülebilir. Bunun dışında, özellikle salatadan ve bazı diğer seçmeli yemeklerden çeşitli şeyler çıktığı (metal tozu, sinek, böcek, vb) ve hatta yine bazı katılımcıların bundan dolayı hasta olduklarını (örn: faranjit) eklememiz gerekiyor. Ankete katılan kişilerin bazıları, kendi kişisel notlarını anket sayfasına eklediler. Bunları da en kısa zamanda paylaşacağız. Yemekhanenin taşeron sistemi altında çalışması çok uzun zamandır devam etmekte, ve zihinlerimizde ciddi bir süreklilik kazanmış durumdadır. Ankete katılan büyük çoğunluk, daha önce yemeklerin üniversitenin bünyesinde kadrolu olarak çalışan personel tarafından, yani üniversite tarafından yapıldığını bilmemektedir.

Kilyos'ta Görüşme Geçtiğimiz pazartesi günü (8 Nisan) Kilyos'ta, öğrencilerin, Kantinler ve Kafeteryalar Komisyonu üyelerinin, ve yemekhane şirketi yetkililerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleşti. Kilyos'ta yapılan şenliğin ve boykotun ortaya çıkardığı problemlerin konuşulduğu toplantı, bir açıdan yemekhane sorunun genel bir sorun olduğunu göstermiştir.

Yemekhane Forumu Anketleri değerlendirmek, yemekhane sorunlarını ve talepleri konuşmak için, yönetimden ve kantin ve kafeteryalar komisyonundan üyelerin katılacağı bir forum düzenlenecek. Bütün üniversite kamuoyu davetlidir.

16 Nisan Salı 17:15 Kuzey Yemekhane

okulgastesi Yemekhane Anketi Sonuçları  

3, 8 ve 9 Nisan tarihlerinde Kuzey yemekhanede yaptığımız ve 408 kisinin katıldığı anketlerin sonucunda, yemekhanede yemek yiyen öğrencileri...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you