Page 1

абла

бману

ордині

фер

#1 | 2012

1


Це різкий журнал. (Недарма його назва співзвучна марці револьвера.) У ньому з хірургічною безжальністю препаруватимуться нагальні та водночас малодосліджені теми нашого суспільства. Сьогодні це Культ Бога. А є ще Культ Тіла, Культ Розуму, Культ Грошей. Культи можуть надавати сил і забирати розум. Культи потребують усвідомлення і піддання сумніву. Головне — щоб боротьба з культом не перетворилася на культ боротьби. Фото і тексти: Сашко Чубко sashko.chubko@gmail.com

2 КУЛЬТ | бога


6 10 4 #1 | 2012

3


21 липня 2012 у переобладнаному цеху

на Видубичах відкрилося

перше київське приміщення дніпропетровської церкви

“Духовний центр Відродження”

4 КУЛЬТ | бога


ФАКТ НОМЕРА

зібрати

1,500,000 $ закликав прихожан

пастор Володимир Мунтян у зв’язку з необхідністю

покрити витрати

#1 | 2012

5


РЕПОРТАЖ

Мене привела сюди, в чергу перед Палацом Спорту, масивна рекламна кампанія у вагонах метро. Ще ніколи я не бачив, щоб духовні послуги рекламувалися, ніби якийсь банк чи супермаркет. Це виглядало як типовий «вихід на ринок». (Не вистачало лише забрендованої станції метро.) Момент вирахувано стратегічно. р ліде андея й і н аС иш Кол у, церкв аз р к рин аджі, як вого є л Аде ла сутт далу н а зазн від ска у удар

6 КУЛЬТ | бога із Кінґз Ке

пітал.

Лєна вірить, що його має Володимир Мунтян. «Духовний центр “Відродження” створений Мунтяном Дніпропетровську, вж виріс зі свого гнізда Білборди, паркани транспорт рясніють рекламою служінь, я відбуваються на голов арені Дніпропетровсь — Льодовому палац Останній рік схожу картину можна спостерігати і в Києв


Машина чудес Чим відрізняються фанати Мерліна Менсона і Володимира Мунтяна?

Чекаючи на God-о На милицях і автобусах, в інвалідних візках і рясах люди стягуються до Палацу спорту, на якому сьогодні висить велетенський банер: «РУЙНУВАННЯ ПРОКЛЯТЬ». Лєна витратила три дні в потязі та понад чотири тисячі гривень, щоб приїхати сюди з Казахстану на один день.

«“Руйнування проклять” — , що це те, чим зай ментаря ру о к о г о мався Ісус. н ч уа саркасти з реперт На нього теж збиралися Втримуюся від оклять» скоріше их натовпи.» ання пр ь про «спадков «руйнув ни н

є оголоше дочки Л пробл дешевих », ніж з Біблії. У е ок спога ми з хреб цілитель том. В д, як мої б ирин люди ать ає з до ба вищою ос ки — інтел дитячий бк в іг «вика и в інше м ітою — воз ентні и т і сумні ала» болі у сто, щоб т ли мене а ватис с яйцем пині. я: переп робув бабок-ціл Можна не и вони а не до ла. І вона тельок Лє на помо тут са гли. ме то вже му, щ о чку ою до м и к , до ні, звідси у розумін у д і п «Я не ть. У моєм чудеса я ь, у р не зціл ворит . У нашом о г г о я й коли б кого атис ідбув е мають та в ”», ь т н маю стори му а п і т с і .» же м вення о р к д о а.

і ь які вній ька ці. у

ві.

#1 | 2012

7


Touch-даун

деякі з них починають судомно сіпатися. Викрикувати. Сміятися.

Лєна і сотні інших незцілених починають нервувати.

Розрахунок справджується повністю. Майже-десятитисячна зала заповнена вщерть, а у вестибюлі та надворі ще повно охочих туди потрапити. Найближче до сцени, «у першій фан-зоні», кількасот людей із плакатами. Та написані на них не зізнання в любові до виступаючого, а страхітливі діагнози.

То тут то там жінка починає ридати у конвульсіях. Тут відбувається найбільш видовищний номер Мунтяна. Коли перед ним вибудовують ряд тремтячих і плачучих людей, він, як кіношний екзорцист, починає тицяти в них рукою і з напором кричати:

«Диявол хоче зіпсувати наше зібрання. Приїхало багато поліції з собаками. Тому що нібито надійшов дзвінок про замінування Палацу Спорту.»

Аж ось — він. Весь у білому. З блискучим годинником і добрим виразом обличчя. З російською мовою, повною «ге-кання» та українізмів. З метафорами та анекдотами, що видають простуватість та брак освіти. Виглядом і манерою Володимир Мунтян схожий на бритоголового провінційного бізнесмена з 90-х, якому у відеопрокаті випадково втрапилася касета із записами американських проповідників. Він проповідує чудернацьку демонологію: будь-який негаразд — чи то рак, чи то алкоголізм, чи то невдачі в особистому житті — не залежать від людини. Вони — суть шкідництво підступних “дэмонів”. Але у Мунтяна є чим допомогти! По-перше, років десять тому йому відкрився дар бачити проблеми: «В кінці залу жінка, у неї камені в нирках. Зараз вони зникають...» По-друге, він може покликати Духа, що вирішить ваші проблеми. «О-о, прийди-прийди… Я відчуваю, Дух Святий наповнює цю залу…» Мунтян протяжно дує у мікрофон. Люди навколо починають підмахувати до себе повітря та жадібно його вдихати. Під монотонні заклики проповідника,

8 КУЛЬТ | бога

«КАС-НІСЬ! КАС-НІСЬ! КАС-НІСЬ! Дэмон онкологии, я связываю тебя! Выйди вон! ТАЧЬ! ТАЧЬ!» В якийсь момент він швидко по черзі штовхає їх у сонячне сплетіння. Люди падають, обм’яклі. Я не відчуваю нічого, що могло би пояснити мені поведінку цих ще хвилину тому цілком звичайних людей. Це спантеличує, а тому лякає. Думаєш: через годину вони вийдуть і розчиняться в місті. Невдовзі я опановую себе, і вже картаю за порушення принципу свободи совісті. Якщо подумати, то чим прихильники цієї церкви відрізняються від, наприклад, прихильників Мерліна Менсона? Які зберуться на цьому самому місці, віддадуть ті самі 200-600 гривень організаторам, видаватимуть такі самі нерозбірливі звуки та конвульсивні рухи. Бо це робить їх щасливими. Дозволяє бодай на кілька годин забути про свої проблеми. І чому прихильники Мерліна Менсона є безпечнішими для суспільства, ніж п’ятидесятники і харизмати, які схильні тримати у строгості своє алкогольне, сексуальне та фінансове життя?

Deus ex machina

Мої роздуми переривають колонки. Вони видають прощальний скрип і замовкають.

Мунтян явно не налаштований здаватися. На його боці понад десять тисяч людей і мегафон. «Це духовна війна. Диявол намагається контролювати цю країну. І він хоче зупинити божественне пробудження. Ми завжди робили це в Дніпропетровську. Київ — нова земля. Нас тут приймають не дуже сердечно. Нічого. Ми переживемо їх, як мамонтів!» Браваду Мунтяна перериває невідомий чоловік, який виходить з-за куліс і шепоче йому на вухо кілька слів. Тон різко змінюється: «Зараз у нас така ситуація, що нас просять вийти. Щоб не створювати непотрібних конфліктів, ми коротенько помолимося і спокійно залишимо приміщення.» Люди на площі перед Палацом Спорту намагаються зцілювати одне одного. Поодаль стоять швидкі та машини з написом «Вибухонебезпечно». Найбільш здогадливі зібралися біля чорного виходу. Лєна намагається пробитися до пастора. Мунтян швидко прикладає руку до лоба кільком людям, сідає в Audi A8 за півтора мільйони гривень і зникає. Лєна деякий час дивиться вслід машині, а потім починає розпитувати оточуючих, як знайти «Посольство Боже».


РЕПОРТАЖ

#1 | 2012

9


ІНТЕРВ’Ю

Аделаджа: «До моєї буде 5 мільйонів Я приїхав до Радянського Союзу навчатися у 1986му і був страшенно розчарований. Особливо, коли отримав іншу стипендію, на навчання в Колумбійському університеті.

Я був готовий повернутися до Нігерії та негайно чкурнути до Нью-Йорка. Але коли я прийшов до студентської адміністрації тут, вони сказали: «Ти підписувався на квиток в один бік. Зворотний ми дамо тобі через 6 років.» Ось так я тут застряг. Я був журналістом і знав, що є багато расизму. Я боровся проти нього. Люди казали мені: «Агов, шоколадний!» Тут тебе не називають «чорношкірим». Я писав багато статей на цю тему.

Перші чотири роки я не міг отримати жодного білого росіянина у свої слухачі.

10 КУЛЬТ | бога

Бог сказав: звичайні люди, на яких ти чекаєш, не прийдуть. Це нижче від них, слухати чорного. Справжнє служіння — це коли ти йдеш до знедолених і турбуєшся про них. Йди і шукай їх! Вони сліпі до кольору шкіри.

Я зняв свою краватку, свою сорочку. І пішов шукати алкоголіків і наркоманів. І через рік я мав їх тисячу. Я досі веду цю битву. Політичний істеблішмент не розуміє: що я використовую?

Вони думають: я агент ЦРУ. Вони бояться зі мною зустрічатися. Бо я їх загіпнотизую. Це забобони, що досі існують у цій країні. Але ми їх долаємо. Зараз навіть мер столиці є членом нашої церкви. Втім, це лише додає ненависті до мене.

Що ще гірше, політична партія, яка виросла з моєї Церкви, отримала 34 % місць у Київській міській раді. Ви знаєте, що сталося потім? Влада, президент сказали: ми скасовуємо вибори. Вони призначили мером іншого хлопця, якого ніхто не обирав. Я хочу залишити спадок. Пам’ятник. Туристичну принаду. І через це вони називають мене крадієм! Один журналіст прийшов у неділю до нашої церкви з прихованою камерою. І це була головна новина тижня! Через те, що я звертався до людей з проханням робити внески.

Це спосіб яким церкви будуються всюди! Завдяки пожертвам прихожан. Головна конференц-зала має розміщати 15.000 людей. За нею — готель на 24 поверхи. Це має коштувати 50 мільйонів доларів.


смерті у нашій церкві українців!» Ви знаєте, що зараз відбувається з експрем’єркою, міністром внутрішніх справ. Вони у в’язниці.

Тут тобі для цього не потрібно порушувати закон. Потрібно лише, щоб ти комусь не сподобався. Моя ситуація складніша. Ми дратуємо не лише політичний істеблішмент, але і релігійний. Тому відбувається багато тиску з боку Церкви на політиків, щоб нас змусили замовкнути. З іншого боку, влада не може цього зробити, бо ми всюди.

Ось грамота, яку я отримав від президента України: «Дякуємо вам за розбудову нової України». Але ніхто не має про це знати. Коли їх питають про подяку, вони відповідають: ні-ні, ми такого не писали. Ще з іншого боку, правоохоронці кажуть: у нас є наказ змусити вас замовчати. Ось такий парадокс. За 20 років мого перебування у цій країні ми вже пережили 25 судових справ. 25. Проти пастора. Божевілля. Під час економічної кризи рухнуло 25 компаній в Україні. Однією з них була фінансова компанія King’s Capital. Її засновник був членом нашої церкви.

Це все одно що арештовувати православного чи католицького священика за те, що збанкрутувала компанія людини, що ходила до їхньої церкви. Не було ніякого розслідування, вони навіть не поговорили зі мною — відразу пішли на телебачення. Сказали: ми викрили фінансові махінації під прикриттям церкви. Пастор піде до в’язниці на 12 років. Родичі наших прихожан почали приходити сюди, смикати своїх чоловіків, дружин, дітей і казати: «Ти не підеш до цієї церкви!» Але до нас продовжує щомісяця приходити тисяча нових людей. Завдяки нашій активній залученості у суспільство. Ми робимо так багато, що ріст цієї церкви вже не зупинити.

Якщо вони вб’ють мене — він не зупиниться. Якщо вони вб’ють сто лідерів нашої церкви — він не зупиниться. До моєї смерті ми матимемо 5 мільйонів українців у нашій церкві. І тоді ми будемо занадто великі, щоб нас могли чіпати.

#1 | 2012 11


12 КУЛЬТ | бога

КУЛЬТ  

Брутальний журнал на важливі теми. Сашко Чубко, Могилянська школа журналістики

Advertisement