Page 1

2T PROCTETION

2T PROCTETION - 220 v 2T PROCTETION - 380 v

www.trimboxanabayi.com


2T PROCTETION NEDİR? 2T PROCTETION, voltaj kaynaklı hasarların şebeke ve cihazlarda oluşturacağı hasarı önlemek üzere tasarlanmış bir yüksek voltaj koruyucudur. 2T PROCTETION Voltaj Problemlerine Karşı %100 Koruma sağlar.

Voltaj Problemlerin den Kaynaklı Elektrik Kontağı Yangınları

Trafo Patlaması veya Yıldırım Düşmesi

Şebekeye Yüksek Voltaj Verilmesi

2T PROCTETION Şebekeye Faz/Nötr yerine Faz/Faz verilmesi

Nötr Kopması Toprak Hattına Faz Verilmesi

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


2T PROCTETION’UN ÖZELLİKLERİ

Voltaj Kullanım alanları

OVP-220

OVP-380

220 V (Monofaze)

380 V (Trifaze)

Ev, Ofis

Sanayi

Yüksek voltaja Karşı Koruma Sağlar. Yüksek voltajın elektrik tesisatı ve cihazlarınızda yaratacağı hasarları engeller. Cihazlarınızın yanmasını önler ve kullanma ömrünü uzatır Elektrik Kontağından Kaynaklanan Yangın Risklerini Önler .

Voltaj yükselmesi durumunda oluşan ısınma ve ark denen kıvılcımları engelleyerek cihazın yanmasını önler. Güvenlik Açığını Önler. Güvenlik sistemlerinin bulunduğu yerlerde bulunan cihazları voltaj problemlerine karşı koruyarak devre dışı kalmasını önler.

Enerji Tüketimi Yoktur. TRIMBOX enerji tüketmediği için extra bir maliyeti yoktur. Güç Sınırı Yoktur. Voltaj koruması sağladığından amper sınırlaması yoktur. Sisteminiz 100 lerce amper çekse bile 2T PROCTETION’la kolayca korunabilir. Güvenlidir. 2T PROCTETION, yanmaz, alev almaz yapısı ile CE, LVD belgelerine sahip, ISO9001 kalite standartlarına uygun olarak üretilen son derece güvenli bir üründür. Montajı kolaydır, bakım gerektirmez. Standart sigorta panolarına uygun olarak tasarlanmıştır. Sigorta çıkışına paralel olarak bağlanır. Sisteme monte edildikten sonra herhangi bir bakım gerektirmez.

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


2T PROCTETION’UN ÖZELLİKLERİ Servis ve Bakım ihtiyaçlarını en aza indirir.

‘’Peak’’diye tabir edilen ani voltaj yükselmeleri günde 100’lerce defa küçük veya büyük ölçeklerde oluşur. 2T PROCTETION; sistemde oluşan peakleri tamamen yok ederek, cihazlarınızı ve tesisatınızı koşulsuz korur. Bu işlevi yaparken gerilim darbesini toprağa veya herhangi bir yere iletmez. Kendisi de dahil hiçbir sistem ve teçhizat zarar görmeden, sistemdeki enerjiyi kesmeden, 50 nanosaniyede oluşan anlık darbe gerilimlerini absorbe ederek ısıya dönüştürmek suretiyle yok etmektedir. Ancak voltaj yükselmesinin ani olmaktan çıkıp devamlı duruma geçmesi halinde örneğin; • Trafo içi izolasyon delinmesi (Trafo patlaması) • Atmosferik deşarjlar (Yıldırım düşmesi) • Nötr veya toprağa faz karışması Gibi durumlarda 2T PROCTETION hasar görür ancak hiçbir sitem ve cihaz zarar görmez.

2T PROCTETİON İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


2T PROCTETION NERELERDE KULLANILIR?...

2T PROCTETION ELEKTRİK KULLANILAN HER YERDE KULLANILABİLİR.

HASTANELER

HABERLEŞME MERKEZLERİ

OTELLER

OFİS VE İŞYERLERİ

FABRİKALAR T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ MARKA TESCİL BELGESİ Marka No 2008 42224 - Ticaret

KONUTLAR

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


2T PROCTETION NERELERDE KULLANILIR ? 2T Proctetion; Voltaj dalgalanması diye bilinen, elektrik sistemi üzerindeki anlık rejim değişiklikleri sırasında elektrikli ve elektronik cihazların devrelerinin yanmasını önler. Ani voltaj yükselmeleri, micro saniye ve mili saniye gibi çok kısa sürelerde meydana gelen ve 10 KV' lar seviyesine çıkabilen gerilimlerdir. Bu gerilimler sistemlerde şebeke kaynaklı hata olarak yorumlanır ve üreticiler tarafından garanti kapsamı dışında bırakılır. Bu olay elektriğin doğal yapısından kaynaklı olup. Sistemde bunu engelleyecek herhangi bir yapı ya da eleman mevcut değildir. Otomasyon kontrollü yerlerde Sanayi tipi haberleşme ünitelerinde Soğuk hava odalarında Yangın uyarı sistemlerinde Elektronik ses sistemlerinde Haberleşme ve ödeme sistemlerinde Bilgisayar sistemler ve Server sistemlerinde Güvenlik kapıları ve kameralarda Aydınlatma sistemlerinde İklimlendirme sistemlerinde Yürüyen merdiven ve asansörlerde Elektrik/Elektronik ve Güç Elektronik sistemlerinde Görüntüleme sistemlerinde T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ Yoğun bekım üniteleri ve yaşam destek ünitelerinde MARKA TESCİL BELGESİ UPS'lerde Marka No 2008 42224 - Ticaret 2T Protection mutlaka koruyucu bir önlem olarak kullanılmalıdır. Yalnızca 2T Proctetion koruması olan yerlerde, sistem ve teçhizatların GARANTİ kapsamı dışında söz konusu değildir. 2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


VOLTAJ DARBELERİ

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ MARKA TESCİL BELGESİ Marka No 2008 42224 - Ticaret

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


VOLTAJ DARBELERİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Yıpranma Aralıklarla sürekli devam eden aşırı gerilim darbelerine maruz kalan elektronik donanımların ömrü kısalır. Zamanla muhtemel aksamalara ve arızalara neden olabilecek yıpranmalar oluşur.

Aksama Herhangi bir fiziksel hasar meydana gelmemesine rağmen veri kayıpları veya açıklanamayan bilgisayar kilitlenmeleri ortaya çıkar. Sistemin yeniden başlatılması veya yeniden kurulması gerekebilir.

Hasar

Cihazlarınızın elektronik donanımları zarar görebilir. Üretimde ve hizmetlerde oluşan aksamalarla büyük mali zararlar yaşanabilir. Tamir masrafları ve yeni cihaz alımları harcamaların artmasına neden olabilir. Makine ve cihazların kalibrasyonları bozulabilir, üretim hataları görülebilir. Network, sunucu, telefon santrali gibi cihazlar zarar gördüğünde haberleşme aksayabilir. Bilgi işlem altyapısında oluşan zararlar nedeniyle veri kayıpları yaşanabilir. Robotik sistemlerin bozulması sonucu zarar ve aksamalar meydana gelebilir. Hastanelerde kullanılan tıp elektroniği cihazlarında ve T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ yaşam destek ünitelerinde hasar ve aksamalar MARKA TESCİL BELGESİ meydana gelebilir. Kimyasal tesisler veya enerji tesisleri gibi stratejik noktalarda Marka No 2008 42224 - Ticaret oluşabilecek problemlerle, ulusal boyutta yaşanabilecek sorunlarla karşılaşılabilir.

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


SIKÇA SORULAN SORULAR

Yüksek voltaj TRIMBOX’a zarar verebilirmi?

Ömrü ne kadardır?

•2T PROCTETION voltaj darbeleri ile uzun seneler başa çıkabilir. 2T PROCTETION’ın bozulması ancak yıldırım düşmesi veya trafo patlaması gibi aşırı durumlarda söz konusu olabilir. Ancak böylesi durumlarda da, fazlar arası ve faz-nötr arası kısa devre yaparak sigortayı attırır, cihazlarınızı ve tesisatınızı korur.

•2T PROCTETION’ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca belirlenen garanti süresi 2 yıl, ortalama kullanım ömrü ise 10 yıldır. Bununla birlikte cihazınızın kullanım süresi alacağı darbelerin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

•2T PROCTETION’ın düşük voltaja herhangi bir müdahalesi yoktur. Düşük gerilimler elektronik kartların yanmasına neden olmazlar. Bu yanlış algılanan bir durumdur. Düşük gerilimler sadece motorlu sistemlerde motorun yanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için de faz koruma Düşük voltaja rölesi kullanılmalıdır. Ancak faz koruma rölesi de devreyi kapattığı için karşı bir çözüm darbe yaratabilir. Bu darbelerden korunmak için ise yine 2T PROCTETION sunar mı? gerekir. •Şehir şebekesinde kaçak akım rölesi veya yangın koruma rölesini açtırır. Sanayide ise açtırma bobini ile bağlı bulunduğu sigortayı açtırır. Bu işlemi yaparken kendisi ve sistem hiç bir zarar görmez eğer kaçak akım rölesi, Şebekeye nötr/faz faz/faz yangın koruma rölesi ya da açtırma bobini sistemde yoksa ya da çalışmıyorsa o zaman kendisi zarar görür ve sigortayı açtırarak sistemi verilmesi durumunda ne korur. olur?

Bir Çeşit tasarruf cihazımıdır?

•Bu soruya kesinlikle T.C.cevabımız TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜhayır. 2T PROCTETION’ın elektrik sarfiyatını azaltmak gibi bir işlevi yoktur. 2T PROCTETION, cihazlarda oluşan arızaları MARKA TESCİL BELGESİ engelleyerek, imalat ve hizmetlerdeki aksamaları önüne geçer; bakım Marka No 2008 42224 - Ticaret onarım, yeni cihaz alımı, iş kaybı gibi masraf ve zararlardan önemli miktarda tasarruf edilmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında, işletmenize sağlayacağı ekonomik katkı büyüktür.

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


SIKÇA SORULAN SORULAR Regülatörlerinveya içindekesintisiz varyak sistemi bulunur. Bu da tekaynı sarımlıişiakıllı bir trafo Regülatör güç kaynakları gibi düşünülebilir. Gerilim az geldiğinde yükseltir, fazla geldiğinde ise görürmü??

düşürür. Ama regülatörler yıldırım, trafo patlaması gibi şiddetli darbeleri engelleyemez ve kendileri de zarar görebilir. ‘Peak’ diye tabir edilen, nanosaniyelerle ifade edilen ani voltaj yükselmelerine müdahale etme şansları da yoktur. Kesintisiz güç kaynağı ise çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğu halde, kendisi de korunmaya muhtaçtır. 2T PROCTETION ile bu cihazlarınızı da koruyabilirsiniz.

AŞIRI GERİLİM KORUYUCU

2T PROCTETION

İletime geçtiğinde toprağa iletim yapar. Toprak ile ilgili direnç, toprak çeşidi v.b. İşlev ve uygulamada bağımlılık vardır.

Toprak v.b. Herhangi bir yere iletim yapmaz. Kendi içinde tüketir.

Toprağa iletim yapmak için pasif devre bulundurmak zorundadır. Normal şartlarda devrede değildir. Voltaj yükseldiğinde toprak direncini aşabilirse devreye girer. Toprak direncinin 8 OHM’un üzerinde olması durumunda iletim geç olur ve hatta enerji dönüşü olabilir.

Toprağa bağımlı olmadığı için aktif devre ihtiva eder. İletime geçmeme veya geç geçme riski yoktur.

Pasif devre ihtiva etmesi süre anlamında devreye girdikten sonra dikkate alındığından, devamlı süreli voltaj yükselmeleri dışında ani voltaj darbeleri konusunda problem çözmez.

50 nanosaniye gerçek hassasiyete sahiptir. Toprak direncini aşmak gibi bir problemi olmadığından devreye girme ve müdahale süresi anlamında sıkıntı yaşatmaz. Yüksek voltajla ilgili problemleri %100 çözer.

Toprağa iletim yaptığından bir veya birkaç iletimden sonra iç devrelerinin değişmesi gerekir.

Binlerce darbeye dayanır. Sadece trafo patlaması, yıldırım, nötre faz karışması, toprağa faz karışması gibi durumlarda 2T PROCTETION da yanabilir. Ancak sistemi yine de %100 korur.

Toprağa iletim yaptığı için Nötr-Toprak çubukları 20 M. Çap alanından daha yakın olurlarsa nötr hattından geri dönüş olup sisteme ve bağlı olduğu tesisattaki cihazlara zarar verebilir. Genelde bu mesafeye dikkat edilmez.

Toprağa veya herhangi bir yere iletim yapmadığından nötr veya topraktan geri dönüş imkansızdır.

T.C. TÜRK PATENT Darbelere karşı hassasiyeti olmadığından çok kısaENSTİTÜSÜ süreli Tespit edilen darbelerin yaklaşık bin katı (50 ani darbelerde cihaz yanmaları sırasında oluşabilecek nanosaniye) mevcut olduğundan cihazlar yanmaz, MARKA TESCİL BELGESİ arklarda yangın riski mevcuttur. Marka No 2008 42224 - Ticaretkendi içerisindeki özel kimyasal sayesinde de ark ve ısı oluşumu engellenmiştir. Güç ve uygulama farklılıkları mevcuttur. Buda uygulamada nasıl bir cihaz seçileceği anlamında ciddi karışıklıklar yaşatmaktadır. Kısa devre akım kapasiteleri üst limit 100 KA dir. Kısa devre anında bağlı olduğu sigortanın karesi ile doğru orantılı akım çektiğinden en fazla 316 A gibi bir sigorta çıkışına bağlanabilir.

Güç sınırı yoktur. Kısa devre akım dayanma kapasitesi 1600 A kompak şartel defalarca attırılarak denenmiş ve 2,5 MA gibi bir seviye ıspatlanmıştır. Buda 1600 A gibi bir sigortaya bile uygulanabileceğini göstermiştir.

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


NASIL MONTE EDİLİR?

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ MARKA TESCİL BELGESİ Marka No 2008 42224 - Ticaret

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


YETERLİLİK BELGELERİ

NVA QUALİTY CERTİFİCATİON CE

QA-AC-0499/11 QA TECHNİC-UYGUNLUK ONAYI ALÇAK GERİLİM YÖNETMELİĞİ 2006/95/AT

QA-AC-0505/11 QA TECHNİC-UYGUNLUK ONAYI ALÇAK GERİLİM YÖNETMELİĞİ 2006/95/AT

QA-AC-0506/11 QA TECHNİC-UYGUNLUK ONAYI ALÇAK GERİLİM YÖNETMELİĞİ 2006/95/AT

TRB INTERNATİONAL CERTİFİKATE TS EN ISO 9001:2008

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


YETERLİLİK BELGELERİ

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ MARKA TESCİL BELGESİ Marka No 2008 42224 -Ticaret

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ İNCELEMESİZ PATENT No: TR 2009 00563 B

NVA QUALITY CERTİFİCATION TECHNİCAL REVİEW FILE DECLARATION CE

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ MARKA TESCİL BELGESİ Marka No 2008 42224 - Ticaret

YERLİ MALI BELGESİ 02.10.2012 / 4-197-112826/21445

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


REFERANSLARIMIZ

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


REFERANSLARIMIZ

T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ MARKA TESCİL BELGESİ Marka No 2008 42224 - Ticaret

2T PROCTETION İLE HER YERDE VOLTAJIN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNUN!


Satış Sorumlusu: Şükrü ALİCAN 0 536 0544898 0 541 6766191 Cumhuriyet Mh. Özgür Cd. No: 26/A TRABZON T: +90 462 322 22 61

www.trimboxanabayi.com

2T PROTECTION  

2T PROTECTION VOLTAJ

2T PROTECTION  

2T PROTECTION VOLTAJ

Advertisement