Page 1

BEZPŁATNA GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY PIEKOSZÓW

Nauczyciele nagrodzeni

Dziesięciu pedagogów z naszej gminy otrzymało nagrody wójta Tadeusza Dąbrowy. Wyróżnienia otrzymali z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody otrzymali nauczyciele i dyrektorzy, którzy szczególnie wyróżnili się w minionym roku: Elżbieta Białek dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łosieniu, Halina Sukiennik dyrektor Szkoły Podstawowej w Brynicy, Marzanna Tyra wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Jerzy Witkowski dyrektor Szkoły Podstawowej w Micigozdzie, Jolanta Skalmierska z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Małgorzata Czekaj z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni, Teresa Prokop z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie, Renata Walas z Zespołu Placówek Oświatowych w Zajączkowie, Anna Bartusiak z Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni oraz Iwona Zalewska-Lech z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie.

Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości

Trzy dni będą trwały w tym roku obchody Święta Niepodległości w Pie­­­koszowie. Pierwsze uroczystości rozpoczną się już 9 listopada. 9 listopada o godz. 12.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie odbędzie się spektakl dla uczniów z terenu gminy pod tytułem „Drogi do wolności”. Dzień później w sobotę 10 listopada o godz. 18 na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piekoszowie rozpoczyną się oficjalne uroczystości rocznicowe. Z kolei 11 listopada będziemy świętować na sportowo w Jaworzni. Po otwarciu nowo wybudowanego boiska wielofunkcyjnego przy tamtejszej szkole, odbędzie się na nim turniej piłkarski. Każda z biorących w nim udział drużyn będzie musiała rozegrać mecz piłki nożnej oraz siatkowej lub koszykowej. Jeśli pogoda dopisze, po turnieju organizatorzy planują zaprosić wszystkich na wspólne grillowanie.

NR 9 (76) PAŹDZIERNIK 2012

ISSN1732 – 7253

Straż na zimę Na co dzień gaszą pożary, ale przez najbliższe kilka miesięcy będą także dbać o to, by drogi w naszej gminie były odśnieżone Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych szykują się do „akcji zima”. Wo­ zy gaśnicze wyposażone w pługi i piaskarki pojawią się wkrótce na naszych ulicach. Strażacy już w ubiegłym tygodniu przygotowywali się na nadejście śniegów. Wóz gaśniczy z jednostki w Rykoszynie jeszcze przed 1 listopada został wyposażony w pług i piaskarkę. Zlecenie odśnieża­ nia gminnych tras ochotnikom zamiast Strażacy z jednostki w Rykoszynie do jednego z wozów wyspecjalizowanej fir­­- gaśniczych zamontowali pług i piaskarkę. mie sprawdziło się w ubiegłym roku, dlatego zapadła deInformacja o tym, która jednostka cyzja, że w tym będzie podobnie. odpowiada za odśnieżanie danej trasy – Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty pojawi się wkrótce na stronie internetoponoszone przez naszą gminę są o powej www.piekoszow.pl. Wszelkie uwagi łowę niższe – zaznacza wójt Tadeusz i prośby można zgłaszać dzwoniąc pod Dąbrowa. numer telefonu 41-300-44-00.

Wasza świetlica – wasza decyzja Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał wreszcie zgodę na użytkowanie świetlicy wiejskiej w Wincentowie. 13 listopada odbędzie się w niej spotkanie, na którym mieszkańcy sami zdecydują co będzie się działo w nowo powstałym budynku. Świetlica będzie prowadzona przez Gminny Ośrodek Kultury w Piekoszowie. – Po krótkim okresie, w którym będziemy meblować i urządzać pomieszczenia, ogłosimy nabory na zajęcia językowe, sportowe oraz plastyczne dla dzieci. Swoją siedzibę znajdzie tu także zespół folklorystyczny „Wincentowianie”

– informuje dyrektor Nowak, który chce, by ludzie sami zdecydowali jak będzie funkcjonowała świetlica. – Obiekt powstał dla mieszkańców Wincentowa i im będzie służył. Dlatego 13 listopada w budynku świetlicy organizujemy spotkanie, w czasie którego chcemy, by mieszkańcy wypowiedzieli się, jakie zajęcia mamy zorganizować. Chciałbym na nim poznać jakie są oczekiwania ludzi względem tego obiektu i nas, którzy będziemy nim zarządzać – mówi Paweł Nowak, dyrektor GOK. Spotkanie odbędzie się 13 listopada o godzinie 18.


2

TO JEST WASZ GŁOS

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

W NUMERZE Komfort dla uczniów Trwa rozbudowa szkoły w Zajączkowie. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele dostaną do dyspozycji siedem nowych sal lekcyjnych oraz pracownię komputerową. Zgodnie z projektem inwestycja będzie kosztowała prawie dwa miliony złotych i w całości jest finansowana z budżetu gminy. Jej zakończenie ma nastąpić w przyszłym roku. Czytaj na stronie 4

Cieszy nie tylko najmłodszych Nowy plac zabaw powstał w Wiernej Rzece. Choć oficjalnie nie został jeszcze oddany do użytku, już przyciąga mieszkańców i to nie tylko tych najmłodszych. – W końcu mamy, gdzie wyjść z dziećmi, a przy tym pusty teren został ładnie zagospodarowany – mówią z zadowoleniem mieszkańcy Wiernej Rzeki patrząc na nowo powstały plac zabaw w ich miejscowości. Czytaj na stronie 5

Sposób na tanie drogi Trasy wykonane tą technologią mają być równie trwałe co asfaltowe. Na dodatek w ciągu jednego dnia można wykonać kilkusetmetrowy odcinek jezdni. Władze gminy Piekoszów chcą budować drogi z betonu. Pierwsza ma powstać jeszcze w tym roku i połączyć miejscowości Lesica i Lasek. Czytaj na stronie 6

Wzięła los w swoje ręce Po maturze chciała studiować filo­ logię angielską. Wyjechała nawet do Wielkiej Brytanii by szlifować język. Po wakacjach wracała do kraju z postanowieniem, że założy własny zakład kosmetyczny. Dziś nie żałuje tej decyzji, choć jak sama twierdzi początki nie były łatwe. Iwona Podgórska ma dziś 24 lata i posiada w Piekoszowie własny nieźle prosperujący zakład. W przeciwieństwie do swoich rówieśników po skończeniu szkoły nie zasiliła i tak licznego już grona bezrobotnych. Nie musiała też emigrować za chlebem, bo wiedziała że jej los leży w jej rękach. Czytaj na stronie 8

Szanowni mieszkańcy Gminy Piekoszów,

Wydając gazetę „Głos Piekoszowa” pragniemy informować Państwa o najważniejszych sprawach i wydarzeniach naszej gminy. Chcemy byście wiedzieli nad czym pracujemy i jakie są efekty tego co robimy. W tym miesiącu rozliczyliśmy dwie ważne inwestycje realizowane przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej: budowę świetlicy wiejskiej w Brynicy oraz ulicy Jarzębinowej w Piekoszowie. Rozstrzygnęliśmy także przetarg na rozbudowę ujęcia wody w Szczukowicach-Cielętniku i na zaprojektowanie wodociągu między Łaziskami a Rykoszynem. Dzięki temu w przyszłym roku uniezależnimy się od ujęcia wody znajdującego się na terenie kopalni Nordkalk w Miedziance. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w tym numerze „Głosu Piekoszowa”. Życzę miłej lektury.

Czekamy na Wasz Głos! Drodzy Czytelnicy. Dziękujemy za Wasze oceny i uwagi dotyczące nowego „Głosu Piekoszowa”. Dzięki nim możemy wydawać gazetę, która spełni Państwa oczekiwania. W dalszym ciągu czekamy na opinie i propozycje tematów, którymi powinniśmy się zająć. Piszcie na adres: „Głos Piekoszowa”, ul. Częstochowska 66a, 26-065 Piekoszów, e-mail: redakcja@piekoszow.pl. Zespół redakcyjny „Głosu Piekoszowa”

Tadeusz Dąbrowa wójt Gminy Piekoszów

„Głos Piekoszowa”

– miesięcznik bezpłatny samorządu gminy Piekoszów Wydawca: Gminny Ośrodek Kultury w Piekoszowie, ul. Kolejowa 2 Redaktor naczelny: Paweł Nowak Przygotowanie gazety dla wydawcy: Artur Pedryc, ART-SERWIS tel. 513-01-04-04 Nakład: 1500 egz. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń, nie zwraca nie zamówionych materiałów oraz zastrzega sobie prawo do ingerencji w nadesłane teksty.


Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

W YDAR ZENIA

To będzie koniec problemów z wodą?

Rozpoczęła się rozbudowa ujęcia w Szczukowicach-Cielętniku. To stąd w przyszłości zasilane będą miejscowości w zachodniej części gminy

Dzięki tej inwestycji raz na zawsze mają się skończyć problemy mieszkańców, do których obecnie woda dostarczana jest ze studni Nordkalk w Miedziance. Na przełomie czerwca i lipca władze gminy podjęły ostateczną decyzję o tym, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem skażonej pestycydami wody z ujęcia w Miedziance. Zdecydowano, że do mieszkańców zachodniej części gminy popłynie woda ze Szczukowic. Zanim to jednak nastąpi trzeba wybudować zbiorniki magazynujące wodę oraz wodociąg między Łaziskami a Rykoszynem. Mechanizm ma być bowiem następujący. Woda z ujęcia w Szczukowicach-Cielętniku ma być tłoczona do Łazisk, stąd rurociągiem, który dopiero zostanie wybudowany do zbiorników w Rykoszynie i dalej do mieszkańców. Przetarg na rozbudowę ujęcia w Szczu­­kowicach-Cielętniku już rozstrzygnięto, a wykonawca robót wszedł na teren budowy. – W Cielętniku powstaną dwa zbiorniki mogące pomieścić po 200 metrów sześciennych wody każdy [200 tys. litrów – przypis red.]. Natomiast w Łaziskach jeden na 150 metrów sześciennych. Inwestycja będzie kosztowała około 900 tysięcy złotych – informuje Tadeusz Dąbrowa, wójt Piekoszowa. Wykonawca zapowiada, że większość prac wykona jeszcze w tym roku.

Rozpoczęła się rozbudowa ujęcia wody w Szczukowicach-Cielętniku. Na pierwszym planie fundamenty pod zbiorniki na wodę.

– Jednocześnie powstaje projekt wodociągu z Łazisk do Rykoszyna. Sądzę, że w styczniu dostaniemy pozwolenie na budowę rurociągu i będziemy mogli przystąpić do budowy – zapowiada Dąbrowa. Nasz rozmówca informuje, że powyższe działania nie są podejmowane ze względu na skażenie chloropiryfosem, bo… woda w ujęciu Nordkalk jest czysta. Potwierdzają to ostatnie badania, które otrzymaliśmy z laboratorium Sanepidu. Chcemy jednak się uniezależnić od ujęcia, które jest na terenie kopalni. Dzięki

temu mieszkańcy zachodnich miejscowości naszej gminy będą mieli bezpieczeństwo stałych dostaw czystej wody – informuje wójt Dąbrowa. To nie jedyna „wodna” inwestycja w naszej gminie. – W trybie ekspresowym chcemy zamontować stację uzdatniania wody na ujęciu w Piekoszowie. Kosztowała będzie około 60 tysięcy złotych i zacznie funkcjonować jeszcze przed końcem tego roku. Dzięki niej ludzi będą mieli w domach wodę znacznie lepszej jakości – informuje wójt Dąbrowa.

– Dziwi mnie postawa Sanepidu, który stwierdza, że woda w wodociągu Nordkalk jest czysta, ale nie znosi ograniczeń dla mieszkańców w jej spożywaniu – mówi wójt Tadeusz Dąbrowa pokazując ostatnie wyniki badań wody.

3


4

W YDAR ZENIA

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Trwa rozbudowa szkoły w Zajączkowie

Nowe skrzydło budynku prawie gotowe. Modernizacja kotłowni na finiszu. Zakończenie inwe­s­ tycji planowane jest w połowie przyszłego roku

Robotnicy wykonują ocieplenie i elewację dobudowanego skrzydła szkoły w Zajączkowie.

Trwa rozbudowa szkoły w Zajączkowie. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele dostaną do dyspozycji siedem nowych sal lekcyjnych oraz pracownię komputerową. Zgodnie z projektem inwestycja będzie kosztowała prawie dwa miliony złotych i w całości jest finansowana z budżetu gminy. To największa inwestycja w gminie Piekoszów na przestrzeni ostatnich lat. Roboty budowlane rozpoczęły się w ubiegłym roku i potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Do istniejącej szkoły dobudowane zostało nowe skrzydło. Obecnie robotnicy docieplają jego ściany i wykonują elewację zewnętrzną. KOTŁOWNIA NA FINISZU – Są już okna, wewnątrz nowego skrzydła wykonana została instalacja centralnego ogrzewania, sieć elektryczna, wodna i kanalizacyjna, w części pomieszczeń są już położone tynki – wymienia Michał Włodarczyk, inżynier budowy. – W dziewięćdziesięciu procentach zmodernizowana została już kotłownia. Trwają w niej ostatnie prace – dodaje. Nie został zmieniony sposób ogrzewania szkolnych budynków. W dalszym ciągu paliwem wykorzystywanym do tego celu będzie olej opałowy. Trzeba było jednak zwiększyć moc kotłów, by mogły ogrzać cały obiekt gdy rozbudowa dobiegnie końca.

INSTALACJA WINDY ZAJMIE SPORO CZASU Kiedy robotnicy zakończą modernizację kotłowni, pozostanie dokończenie tynkowania i pomalowanie ścian wewnętrznych w dobudowanym skrzydle. Z pewnością sporo czasu zajmie instalowanie windy dla niepełnosprawnych. – Zakończenie prac nastąpi w przyszłym roku – zapowiada inżynier Włodarczyk. Wszystko więc wskazuje na to, że od września uczniowie z Zajączkowa będą mieli zajęcia w nowej, rozbudo-

Wewnątrz trwają prace wykończeniowe.

wanej i znacznie bardziej komfortowej szkole. RODZICE SIĘ CIESZĄ Inwestycja cieszy mieszkańców Zajączkowa. – Do naszej szkoły chodzi blisko dwieście dzieciaków. Nie tylko z naszej, ale także okolicznych miejscowości. W budynku było już po prostu ciasno. Dobrze, że władze gminy zdecydowały się na rozbudowę – mówi Agnieszka, mieszkanka Zajączkowa. – Podobno będziemy mieli nową salę komputerową i windę, fajnie – cieszą się uczniowie.

Robotnicy kończą już modernizację kotłowni.


W YDAR ZENIA

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Cieszy nie tylko dzieci

Nowy plac zabaw powstał w Wiernej Rzece. Choć oficjalnie nie został jeszcze oddany do użytku, już przyciąga mieszkańców i to nie tylko tych najmłodszych – W końcu mamy gdzie wyjść z dziećmi, a przy tym pusty teren został ładnie zagospodarowany – mówią z zadowoleniem mieszkańcy Wiernej Rzeki patrząc na nowo powstały plac zabaw w ich miejscowości. Miejsce, w którym maluchy będą mog­­ły szaleć do woli, znajduje się nieopodal przejazdu kolejowego w Wiernej Rzece, tuż przy stacji transformatorowej. W trosce o bezpieczeństwo dzieci teren zabaw został ogrodzony. Zabawki już zostały zainstalowane. Są nowe huśtawki, koń na sprężynie, domek ze zjeżdżalnią, jest także ławeczka na której mogą usiąść opiekunowie bawiących się dzieci. Plac zabaw powstał w dużej mierze za pieniądze z Unii Europejskiej o które wspólnie postarali się gminni urzędnicy i członkowie Lokalnej Grupy Działania. Obecnie trwają ostatnie prace polegające na nawiezieniu ziemi i wyrównaniu terenu. Nie przeszkadza to jednak maluchom w korzystaniu z zabawek ustawionych na placu. Gdy udaliśmy się do Wiernej Rzeki, spotkaliśmy na nim Elżbietę Szwajkowską z wnukiem Tomkiem. Chłopiec nie chciał odejść od zjeż-

Elżbieta Szwajkowska przyprowadziła na plac zabaw wnuka Tomka, który szalał na zjeżdżalni.

dżalni. Zadowolona z faktu, iż powstał plac zabaw, była także jego babcia. – Cieszę się, że wreszcie w naszej miejscowości jest gdzie wyjść z dzieć-

mi. Maluchy mają się gdzie wyszaleć, a przy okazji pusty teren został ładnie zagospodarowany – powiedziała Elżbieta Szwajkowska z Wiernej Rzeki.

Malują by inni się uczyli Dwa wielkie malowidła ścienne na­­mawiające do nauki naszego ojczystego języka powstały na terenie gminy Piekoszów. Oba zdobią budynek Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Podobne malowidła – murale powstają w 10 różnych miejscowościach naszego województwa. Dzieje się tak za sprawą Stowarzyszenia Spektrum Możliwości, które realizuje projekt „Barwy Języka Polskiego”, będący częścią kampanii edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akcja ma na celu namawianie do poprawnego posługiwania się językiem polskim. W pierwszym etapie projektu odbył się konkurs na grafiki i hasła promujące poprawną polszczyznę. Teraz artyści z Inicjatywy Pomaluj Mój Świat w Kielcach, kopie zwycięskich prac prze­­noszą w powiększeniu na ściany budynków w całym województwie. Na Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie powstały dwie grafiki. Mottem pierwszej o wymiarach cztery

Artyści z Inicjatywy Pomaluj Mój Świat w Kielcach wykonują malowidło na budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie.

na dwa metry jest hasło „Krok po kroku, a zostaniesz mistrzem ortografii”. Drugie jeszcze większe malowidło przedstawia krajobraz polski, na którym widnieje hasło „POLSKIE MIASTA, POLSKIE WSIE, POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ POSŁUGUJĄ SIĘ”. Malowidła wykonali artyści streetartowi – uliczni. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki tej akcji nie tylko do młodych ludzi dociera informacja, że warto posługiwać się poprawną polszczyzną, ale w miejscach, gdzie wcześniej były zabrudzone i zniszczone ściany, powstają piękne malowidła.

To malowidło wykonał artysta z grupy Rebelart w Bytomiu.

5


W YDAR ZENIA

6

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Sposób na tanie drogi

Trasy wykonane tą technologią mają być równie trwałe co asfaltowe. Na dodatek w ciągu jednego dnia można wykonać kilkusetmetrowy odcinek jezdni

Władze gminy Piekoszów chcą budować drogi z betonu. Pierwsza ma powstać jeszcze w tym roku i połączyć miejscowości Lesica i Lasek. Pomysłodawcą takiego rozwiązania jest wójt Tadeusz Dąbrowa. – Zastanawiałem się jak ściągnąć pieniądze od firmy, która nie płaci podatków. Pomyślałem, że gmina może odzyskać należności podatkowe w naturze, czyli w betonie, który produkuje ten przedsiębiorca – informuje Dąbrowa. Moglibyśmy z niego budować drogi. Są gminy, które zdecydowały się na taki krok i chwalą sobie trasy wykonane w tej technologii. Co ważne możemy taką drogę wybudować sami, wykorzystując pracowników interwencyjnych. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu – mówi Dąbrowa. Urzędnicy poczynili już szereg konsultacji z fachowcami. Między innymi członkami Polskiej Izby Producentów Betonu oraz inżynierami cementowni w Małogoszczu. – Wnioski z tych konsultacji są takie, że betonowe drogi są tak samo trwałe, albo i trwalsze od asfaltowych. Można je

Pierwszą betonową drogą w naszej gminie ma być ta łącząca miejscowości Lesica i Lasek.

robić nawet zimą, a używając specjalnego betonu, który się walcuje, osiąga się efekt taki, że następnego dnia można już jeździć po drodze. Koszt budowy drogi betonowej jest mniejszy niż asfaltowej. W naszym przypadku ograniczony zostanie do kosztu zakupu cementu i robocizny. Nie będziemy już musieli ponosić kosztów zakupu pozostałych komponentów jak kruszywo czy piach oraz wy-

Sukces uczniów z Jaworzni

tworzenia betonu, bo to dostaniemy od przedsiębiorcy w zamian za zaległości podatkowe – informuje wójt Dąbrowa. Grupa pracowników interwencyjnych już została przeszkolona i wie jak budować drogi z betonu. Czekamy tylko na lepszą pogodę i zaczynamy budowę pierwszej betonowej drogi między miejscowościami Lesica i Lasek – zapowiada wójt Dąbrowa.

Ślubowały, że będą pilnymi uczniami

Fot. SP Górki Szczukowskie

Aleksandra Zapała, Aleksandra Dudek, Ewa Bębacz, Hubert Nowacki i Przemysław Wiencko ze Szkoły Podstawowej w Jaworzni zdobyli drugie miejsce na ogólnopolskim Festiwalu Projektów w Spale. Sukces jest tym większy, że w zmaganiach zorganizowanych w ramach projektu „Zrozumieć świat”, wzięły udział 64 reprezentacje z całego kraju wyłonione wcześniej w etapach wojewódzkich. W czasie swojej prezentacji uczniowie wykonywali doświadczenia badające przewodnictwo prądu w owocach, warzywach i płynach przy użyciu standardowego obwodu elektrycznego złożonego z transformatora, przewodów, włącznika, żarówek oraz przy zastosowaniu nowoczesnego Interfejsu Cobra 4.

Fot. ZPO Jaworznia

Pierwszaki z Górek Szczukowskich złożyły ślubowanie i zostały pasowane na ucznia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzni z nagrodami.

O kilkunastu nowych uczniów wzbogaciła się Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich. Choć w ławkach zasiedli 3 września, prawdziwymi uczniami stali się dopiero w październiku. Wówczas złożyli ślubowanie, w którym zapewnili, że będą się pilnie uczyć i dbać o dobre imię szkoły do której uczęszczają. Pierwszaki z placówki w Górkach Szczukowskich na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały specjalne dyplomy.


Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Musimy zadbać o stolicę gminy Trwa nasz cykl artykułów, w których prezentujemy sylwetki gminnych radnych. Dziś przedstawiamy rozmowę z Lucjanem Sokołowskim. * Jak długo działa Pan w samo­ rządzie? – To moja pierwsza kadencja w Radzie Gminy Piekoszów, ale od dawna udzielam się społecznie. Na przykład w ubiegłym roku dowoziłem osoby najbardziej potrzebujące pomocy po paczki żywnościowe do stowarzyszenia w Kielcach na ul. Krakowską własnym autem. Kiedyś także pomagałem klubowi sportowemu ,,Astra” Piekoszów dowożąc zawodników na mecze. * Co udało się Panu zdziałać będąc radnym? Co uważa Pan za swój największy sukces? – Od początku kadencji starałem się, by Podzamcze Piekoszowskie, w którym przez ostatnie kilka lat nic się nie działo, doczekało się nowej drogi i chodników. Jest to miejscowość, która promuje naszą gminę, bo przecież przyjeżdżają tam turyści, by zobaczyć ruiny zamku. Zabiegałem także o remont ulicy Piaskowej. To, że te inwestycje powstały, postrzegam po części jako swój sukces. Oczywiście słowa uznania za to iż zostały realizowane, należą się wójtowi Tadeuszowi Dąbrowie, władzom powiatu i radnym powiatowym. * Czego się Panu nie udało zrobić? Co chciałby Pan jeszcze zdziałać dla mieszkańców?

Lucjan Sokołowski Ma 59 lat, z wykształcenia ślusarz-spawacz, mieszka w Piekoszowie. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Ma dwie córki i syna. Doczekał się też wnuczka. W radzie zasiada pierwszą kadencję, reprezentuje mieszkańców okręgu Piekoszów.

– W następnych dwóch latach mojej kadencji chciałbym zrealizować plany, z którymi startowałem w wyborach. Między innymi, by powstały drogi i chodniki na Osiedlu Czterdziestolecia i Ogrodnik w Piekoszowie. Mieszkańcy latem mają tumany kurzu, a jesienią, zimą i wiosną błoto. Poczynię również starania, aby przy Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie, przy boisku powstały trybuny i zadaszenie. Pamiętam też o mieszkańcach Julianowa, którzy wnioskowali o przedłużenie linii 24 z Brynicy przez Julianów do Piekoszowa. * Co się Panu najbardziej nie podoba w naszej gminie? – Nie podoba mi się wiele spraw, między innymi brak odwodnienia na ulicy Ogrodowej, gdzie podtapia budynki mieszkalne, brak chodnika na ulicy Słonecznej, gdzie jest duże natężenie ruchu, nadal nie mamy ,,Orlika”, a miał być. Również postawa niektórych radnych, którzy blokują inwestycje, które nie mogą być realizowane w Piekoszowie, a przecież powinniśmy wszyscy dbać o miejscowość, która jest stolicą gminy. * Podobno jest Pan zapalonym kibicem? – Tak, lubię każdą dyscyplinę sportu, chodzę na mecze Korony Kielce oraz Vive Targi Kielce. Oczywiście kibicuję także naszej Astrze Piekoszów.

G ŁOS R ADY GM INY

Z PRACY RADY GMINY Debaty w trybie nadzwyczajnym 8 września odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Piekoszów, podczas której wprowadzono zmiany do tegorocznego planu przychodów i wydatków gminy. Dziesięć dni później radni ponownie obradowali na kolejnej nadzwyczajnej sesji. Podjęli kilka uchwał: – w sprawie uchylenia poprzedniej uchwały zezwalającej na zaciągnięcie przez gminę kredytu w wysokości miliona złotych na modernizację ujęć wody na terenie gminy; – w sprawie zaciągnięcia pożyczki od Skarbu Państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007– –2013 w wysokości 469 tysięcy złotych na budowę boiska w Jaworzni oraz 473 tysiące złotych na budowę świetlicy w Wincentowie; – w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez gminę kredytu w wysokości miliona złotych; – w sprawie nadania nazw ulicom w Piekoszowie. Mamy tym samym ul.: Brzozową, Sosnową, Chabrową, Wrzosową, Akacjową i Jaśminową. Radni przegłosowali także uchwałę w sprawie aktualizacji programu ochrony środowiska dla gminy Piekoszów na lata 2012–2015 w perspektywie do 2019 r.

Komisja i sesja 24 października radni z Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia zebrali się, by dyskutować nad projektem statutu Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Piekoszowie. Wydali opinię w sprawie statutu przed sesją, na której miał być ostatecznie zatwierdzony. 30 października odbyła się planowa sesja podczas której radni debatowali nad podziałem gminy na okręgi wyborcze oraz decydowali o liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu. Podczas posiedzenia zatwierdzono statut Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Piekoszowie.

Czy podniosą nam podatki? Następna sesja Rady Gminy Piekoszów planowana jest na koniec listopada. Podczas tego posiedzenia radni zdecydują o wysokości stawek podatkowych w 2013 r. Wójt gminy Tadeusz Dąbrowa złoży sprawozdanie z wykonania budżetu za pierwsze półrocze tego roku. O działalności i kondycji finansowej Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie będzie mówił prezes tego przedsiębiorstwa Jerzy Rąbalski.

7


8

GŁOS PRZEDSIĘBIORCÓW

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Zadowolony klient to klucz do sukcesu

Nie miała jeszcze dwudziestu lat, ale już wiedziała, że jej los zależy od niej samej. Postanowiła nie czekać na propozycje zatrudnienia z „pośredniaka”...

Po maturze chciała studiować filologię angielską. Wyjechała nawet do Wielkiej Brytanii by szlifować język. Po wakacjach wracała do kraju z postanowieniem, że założy własny zakład kosmetyczny. Dziś nie żałuje tej decyzji, choć jak sama twierdzi początki nie były łatwe. Iwona Podgórska ma dziś 24 lata i posiada w Piekoszowie własny, nieźle prosperujący zakład kosmetyczny. W przeciwieństwie do swoich rówieśników nie zasiliła i tak licznego już grona bezrobotnych. Nie musiała też emigrować za chlebem. Półtora roku temu otworzyła własną działalność gospodarczą. Dziś nie żałuje tamtej decyzji. OD FILOLOGII DO KOSMETOLOGII – Po maturze myślałam o filologii angielskiej, wyjechałam na wakacje do Anglii by szlifować język. Tam jednak poznałam inne życie. Gdy wracałam do kraju postanowiłam, że nie będę siedziała w domu. Zapisałam się do policealnego studium kosmetycznego. Gdy zdobyłam tytuł technika usług kosmetycznych trafiłam na wolny lokal w Piekoszowie. Wynajęłam go i zaczęłam starać się o dotację z urzędu pracy na otworzenie własnej działalności gospodarczej – opowiada Iwona Podgórska. Jak sama twierdzi, początki nie były łatwe. – Trzeba było wyremontować lokal, przebrnąć przez całą procedurę przydzielania dotacji – wspomina. Kiedy się to udało i nadszedł dzień otwarcia salonu, pojawiły się kolejne kłopoty. – Dzięki pomocy rodziców i dotacji w wysokości kilkunastu tysięcy złotych

Iwona Podgórska podkreśla, że zadowolony klient, to klucz do sukcesu, dlatego stara się wykonywać zabiegi najlepiej jak potrafi.

udało mi się otworzyć zakład. Nastąpiło to w marcu 2011 r. Na początku, cóż, tłumów nie było, potem zaczął się ruch – wspomina. Po kilku miesiącach nastał jednak tak zwany martwy sezon. – Czynsz musiałam płacić, rachunki oraz składki ZUS. Tymczasem zysków nie było. To był naprawdę trudny moment – wspomina. DZIŚ NIE ŻAŁUJE Dziś pani Iwona ma już swoich stałych klientów i nie obawia się tak bardzo pustej kanapy w poczekalni. Ludzie ją cenią za fachowo wykonywane usługi i przystępne ceny. Staram się zawsze witać i żegnać klientki z uśmiechem. Nie namawiam

– Zawsze z uśmiechem podchodzę do swoich klientek – zapewnia Iwona Podgórska.

ich na zabiegi, które są im niepotrzebne, daję rabaty stałym bywalczyniom. Chcę, by panie były z moich usług zadowolone, bo wiem, że wtedy do mnie wrócą. Zadowolony klient to klucz do sukcesu – stwierdza Iwona Podgórska. Wszystkim młodym ludziom radzi, by brali los we własne ręce i realizowali swoje marzenia. Na początku na pewno będzie ciężko. Ja, gdyby nie pomoc rodziców nie otworzyłabym zakładu, ale trzeba próbować. Wysiłek zawsze się opłaci, a gdy człowiek dopnie swego, ma ogromną satysfakcję, że zrealizował marzenia – mówi Iwona Podgórska.

Iwona Podgóraska zaprasza na zabiegi kosmetyczne i do solarium.


REL ACJE

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Potrójne święto Uczcili rocznicę wyboru patrona szkoły na Stolicę Piotrową, z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia odebrali pedagodzy, a najmłodsi uczniowie złożyli ślubowanie Kilka powodów do świętowania mieli 16 października uczniowie i nauczyciele Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworzni. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy, powiatu oraz polskiego sejmu. Pierwszym powodem do świętowania było ślubowanie złożone przez pierwszaków. Drugim, rocznica powołania Karola Wojtyły, patrona szkoły, na Stolicę Piotrową. Trzecim, Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Okazuje się, że nawet potrójne święto nie oznaczało dla uczniów dnia wolnego od nauki. Gimnazjaliści z rana mieli normalne lekcje. Uczniowie szkoły podstawowej, której patronem jest błogosławiony Jan Paweł II, o godzinie 9 wzięli udział w mszy świętej, po której o godzinie 10.30 w szkolnej sali gimnastycznej rozpoczęły się główne uroczystości z udziałem wszystkich uczniów. Część artystyczną rozpoczęły pierwszaki, które chwilę później złożyły ślubowanie. Każdy z 17 adeptów podstawówki otrzymał pamiątkowy dyplom oraz pełen słodyczy „kuferek obfitości”. Później na scenę wkroczyli gimnazjaliści, którzy prezentując scenki rodzajowe przypomnieli życie Karola Wojtyły od chwili narodzenia aż po śmierć 2 kwietnia 2005 roku. Na koniec z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Małgorzata Drogosz, kierująca Zespołem Placówek Oświatowych w Ja-

Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni ma 17 nowych uczniów.

worzni wręczyła nagrody dyrektora dla wyróżniających się pracowników. Otrzymali je: Małgorzata Białacka, Dariusz Kwiatkowski, Renata Mazur, Dorota Zapała, Ewa Martin, Magdalena Wołowiec, Katarzyna Dąbek, Elżbieta Domagała, Urszula Matusz, Zbigniew Surdyka, Renata Zielińska, Teresa Szymonek, Urszula Cebulska, Bogusław Półchłopek, Elżbieta Przepióra, Anna Półchłopek,

Pierwszaki złożyły ślubowanie na sztandar szkoły.

Bogusław Woźniak. Dla pedagogów specjalny występ dał Teatr Bez Nazwy złożony z gimnazjalistów z Jaworzni. Młodzi aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili historię polskiej edukacji. We wspólnym świętowaniu wzięli także udział: wójt gminy Tadeusz Dąbrowa, wicestarosta kielecki Zenon Janus, poseł Marek Gos oraz Barbara Konik z Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Z okazji Dnia Nauczyciela Małgorzata Drogosz wręczyła pracownikom nagrody dyrektora.

Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum wykazali się dużym talentem w czasie występów artystycznych.

9


10

REL ACJE

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Reprezentowali Polskę Delegacja uczniów z Brynicy jako jedyna reprezentowała Polskę podczas campu edukacyjnego zorganizowanego pod patronatem UNESCO w serbskiej Kikindzie Camp był imprezą towarzyszącą spotkaniu miast partnerskich z całej Europy. Obecna na nim delegacja z Piekoszowa miała swoje stoisko, na którym promowała gminę i region. Nasz pobyt na Bałkanach został sfinansowany przez Serbów – zapewnia wójt Tadeusz Dąbrowa. We wrześniu władze Piekoszowa pod­­pisały umowę partnerską o wzajem­ nej współpracy z wójtem miasta Kikin­da w Serbii. Informowaliśmy o tym w po­­przednim wydaniu „Głosu Piekoszowa”. Wójt Tadeusz Dąbrowa otrzymał wówczas zaproszenia na przypadające w paź­­dzier­­niku spotkanie miast par­ tnerskich. To spora okazja, by wypromować naszą gminę w świecie, a być może ściągnąć do nas jakichś inwestorów – mówił Tadeusz Dąbrowa, wójt Piekoszowa. W zjeździe bowiem udział zapowiedziały delegacje miast z Norwegii, Izraela, Bośni, Słowacji czy Węgier. Od 10 do 15 października delegacja z Piekoszowa przebywała w serbskiej Kikindzie. Uczniowie gimnazjum w Brynicy: Patrycja Banaś, Dominika Banaś, Paulina Pałka i Michał Pytlasiński pod opieką Patrycji Giemzy reprezentowali nasz kraj w campie edukacyjnym „Moje miasto to ja” zorganizowanym pod patronatem UNESCO. Wykonaliśmy prezentację multimedialną, w której przedstawiliśmy Polskę oraz gminę Piekoszów – mówią gimnazjaliści z Brynicy. Uczestnicy campu dzięki naszym uczniom mogli poznać najciekawsze zakątki Polski, regionu świętokrzyskiego i oczywiście naszej gminy, poznać zabytki oraz kulturę.

Patrycja Banaś, Dominika Banaś, Paulina Pałka i Michał Pytlasiński wraz z nauczycielką Patrycją Giemzą reprezentowali nasz kraj w campie edukacyjnym „Moje miasto to ja” pod patronatem UNESCO.

W czasie zjazdu miast partnerskich w Kikindzie powstało specjalne stois­ko gminy Piekoszów. Nie tylko można było na nim otrzymać materiały promocyjne. Żywą reklamą naszej kultury i elementem, który przyciągał uwagę do naszego stoiska, był zespół Wierna Rzeka, który zrobił prawdziwą furorę na Bałkanach. Nasza kapela ludowa porwała wszystkich do tańca. Dzięki niej nasze stoisko zdecydowanie wyróżniało się wśród innych – mówi Tadeusz Dąbrowa, wójt Piekoszowa. W sumie do Serbii wyjechało 25 osób. Jak zapewnia wójt Dąbrowa, koszt pobytu naszej delegacji na Bałkanach pokryły władze Kikindy.

Stoisko naszej gminy było oblegane przez zwiedzających. Przyciągał ich śpiewem i tańcem zespół Wierna Rzeka.

Prawdziwą furorę na Bałkanach zrobił zespół Wierna Rzeka.

Delegacja Piekoszowa przed stoiskiem promującym naszą gminę.


Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

REL ACJE

Nasze muzyczne talenty Kilkadziesiąt osób wzięło udział w XIV Gminnym Przeglądzie Piosenki i Form Instrumentalnych dla Dzieci i Młodzieży Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że talentu im nie brakuje. Ci, którzy byli na przeglądzie zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Piekoszowie 26 października, na pewno nie mają co do tego żadnych wątpliwości. W przeglądzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów znajdujących się na terenie gminy Piekoszów. Mogli prezentować zarówno swoje umiejętności wokalne jak i instrumentalne. Po trwających w sumie kilka godzin występach jury wyłoniło zwycięzców. W kategorii prezentacje wokalne gimnazjalistów, pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Bębacz z gimnazjum w Łosieniu za utwór „Dłoń”, drugie wyśpiewała Patrycja Stoga z gimnazjum w Piekoszowie utworem „Świat się pomylił”. Trzecie miejsce na podium przypadło Roksanie Dobosz z gimnazjum w Łosieniu za utwór „Och życie kocham cię nad życie”. W kategorii prezentacje wokalne ucz­­ niów szkół podstawowych klas IV-VI, pierwsze miejsce jurorzy przyznali Dominice Blicharskiej z Piekoszowa za piosenkę „Imię deszczu”, drugie wywalczyła Karolina Jarząb z Jaworzni utworem „Kolorowy wiatr”. Trzecie miejsce zdobyła Małgorzata Bębacz za piosenkę „Nieodporny rozum”. Przyznano także dwa wyróżnienia w tej kategorii. Otrzymali je: Kamila Drogosz z Jaworzni oraz duet Julia Zychalska i Kamila Wawrzyńczyk z Piekoszowa. W kategorii prezentacje wokalne ucz­­ niów szkół podstawowych klas „0”-III wy­­róż­­nili wszystkich wykonawców, przyznano natomiast trzy statuetki. Otrzymali je: Barbara Tomiło z Brynicy, Marika Śladkowska z Rykoszyna oraz Mateusz Dobosz z Łosienia. W kategorii prezentacji instrumentalnych jurorzy przyznali trzy pierwsze miejsca dla: Patryka Durleja z Piekoszowa (pianino), Dominika Kukulskiego z Piekoszowa (akordeon) i Klaudii Czechowicz z Piekoszowa (skrzypce). Drugie miejsce zdobyła grająca na skrzypcach Weronika Lis z Piekoszowa, a trzecie Patrycja Kmiecik z Zajączkowa grająca na flecie. Członkowie komisji konkursowej zgod­­nie stwierdzili, że poziom umiejętności zarówno wokalnych jak i instrumentalnych prezentowany przez uczestników był bardzo wysoki. Celem konkursu, jak podkreślają jego organizatorzy, jest wyłanianie talentów, danie uczniom możliwości zaprezentowania się przed szeroką publicznością, a także integracja osób, których pasją jest muzyka.

Laureaci przeglądu w kategorii uczniowie klas „0”-III szkół podstawowych z organizatorami przeglądu i wójtem gminy Piekoszów Tadeuszem Dąbrową.

Laureaci przeglądu w kategorii uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych.

Laureaci w kategorii prezentacje wokalne gimnazjalistów.

11


12

REL ACJE

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Dynia dobra do wszystkiego Można z niej ugotować zupę, zrobić krem, ciasto a nawet chleb, nie wspominając już o fantazyjnych maskach czy lampionach O tym, że dynia może być wspaniałym surowcem nie tylko dla kucharza, ale także dla artysty, można było się przekonać podczas Pierwszego Piekoszowskiego Festiwalu Dyni zorganizowanego przez Centrum Aktywności Twórczej, Gminny Ośrodek Kultury i wójta Tadeusza Dąbrowę. Takiej imprezy jeszcze w naszej gminie nie było. 20 października na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piekoszowie licznie przybyli dzieci i młodzież, by wspólnie uczyć się wykonywać lampiony z dyni. Na początek organizatorzy zaprosili wszystkich na specjalne warsztaty, podczas których można było się dowiedzieć jak z okrągłego warzywa stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Tym, którzy zgłodnieli, panie z Koła Gospodyń w Rykoszynie serwowały smaczne potrawy, których głównym składnikiem była oczywiście dynia. Okazuje się, że można z niej zrobić nie tylko zupę czy krem, ale także ciasto a nawet... chleb. Po zakończeniu warsztatów, w czasie których powstało ponad sto fantazyjnych lampionów z dyni odbyło się głosowanie na najładniejsze prace. Punktem kulminacyjny imprezy było zapalenie wykonanych przez dzieci i młodzież lampionów, które, trzeba przyznać, po zmroku prezentowały się naprawdę wspaniale. Później wójt Tadeusz Dąbrowa wręczył nagrody autorom zwycięskich prac.

Tytuł „Lampion wójta” zdobyła praca wykonana przez Kingę Stępień. Na zdjęciu Kinga Stępień z tatą Tomaszem i wójtem Tadeuszem Dąbrową (z prawej).

Podczas warsztatów powstawały dyniowe dzieła sztuki.

Uczestnicy imprezy zajadali się potrawami z dyni.

Iwona Gugała, Ewa Gołda i Zyta Matan, pomysłodawczynie festiwalu, musiały wybrać najładniejsze lampiony.

Po zmroku dyniowe lampiony wykonane przez uczestników festiwalu prezentowały się wspaniale.


Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

REL ACJE

Halloweenowe szaleństwo Wróżki, diabły, wampiry i potwory a nawet śmierć. Wszyscy bawili się na wspólnej imprezie zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie Halloweenowe szaleństwo ze Stanów Zjednoczonych dotarło także do Piekoszowa. Podczas zabawy 26 października dzieci i młodzież przebrana za strachy i potwory szaleli na całego. Wspólna zabawa zaczęła się kilkanaście minut po godzinie 16. Młodsi jej uczestnicy przebrani za wróżki, księżniczki czy piratów od razu przystąpili do tanecznych pląsów, nie zważając na to, że obok nich bawią się bohaterowie horrorów i filmów grozy. Na sali nie brakowało zombie, był diabeł, wampir a nawet śmierć z kosą w dłoniach. Organizatorzy zadbali, by halloweeno­ wa impreza nie była zwykłą dyskoteką dla przebierańców. Zabawę wypełniły liczne konkursy, takie jak: „Mumia” – zrobienie najstraszniejszego stroju z różnych materiałów, „Halloweenowe jabłko” – kto najszybciej zje owoc zawieszony na nitce, „Strzelający balon” – zadanie umieszczone w balonie. Podczas takiej imprezy nie mogło oczywiście obyć się bez plebiscytu na najstraszniejszy strój. Jurorzy wyróżnili Bartłomieja Drogosza z Brynicy przebranego za diabła, Izę Jasicką, Natalię Tkacz i Julię Sobczyńską, które wcieliły się w postać zombie oraz Michała Szymkiewicza z Piekoszowa, który na czas imprezy zamienił się w śmierć. Niewątpliwą atrakcją zabawy był kurs gangnam style.

Młodsi uczestnicy zabawy woleli wcielić się w role pozytywnych bohaterów.

Wróżki, księżniczki oraz Baby Jagi rzuciły się w wir wspólnej zabawy.

Iza Jasicka i Natalia Tkacz przebrały się za zombie i otrzymały nagrodę w konkursie na najstraszniejszy halloweenowy strój.

Na imprezę zawitała śmierć, wzbudzając zainteresowanie Baby Jagi.

Bartłomiej Drogosz przebrał się za diabła i także dostał nagrodę w konkursie na najstraszniejszy strój.

13


14

GŁOS Z BIBLIOTEKI

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

Stasiuk, Rudnicka i...

Z kolejnymi znanymi osobami można było porozmawiać twarzą w twarz podczas spotkań autorskich zorganizowanych we wrześniu przez Gminną Bibliotekę Publiczną Manula Kalicka, Andrzej Stasiuk, Olga Rudnicka i Barbara Rybałtowska odwiedzili w październiku naszą gminę. W ubiegłym roku Gminna Biblioteka w Piekoszowie realizowała cykl spotkań ze znanymi autorami bajek. Dzieci i młodzież mogła spotkać się i porozmawiać z takimi osobami jak Wanda Chotomska

czy Grzegorz Kasdepke. W tym roku władze placówki postanowiły zorganizować podobne spotkania, ale tym razem dla starszych. Cykl spotkań ze znanymi autorami rozpoczął się w sierpniu. Od tamtego czasu mogliśmy porozmawiać między innymi z Marią Czubaszek, Tadeuszem

Manula Kalicka mówiła między innymi o początkach swojej kariery pisarskiej.

Olga Rudnicka mimo młodego wieku ma fanów wśród starszego pokolenia.

Chudeckim czy Grzegorzem Miecugowem. Październik obfitował w spotkania z kolejnymi znanymi twórcami. ZACZYNAŁA OD CZASOPISM 8 października gościliśmy Manulę Kalicką, absolwentkę polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuje historię sztuki, co było jej młodzieńczym marzeniem. Wykonywała rozmaite zawody: krawcowej, bibliotekarki, prowadziła też księgarnię. Zadebiutowała powieścią „Tata one i ja” w 2002 roku. Innymi publikacjami tej autorki są: „Szczęście za progiem”, „Wirtualne zauroczenie”, „Rembrandt wojna i dziewczyna z kabaretu”. Na początku kwietnia 2009 roku ukazała się książka „Kochaj i tańcz. 20 lat wcześniej”, osnuta na fabule filmu „Kochaj i tańcz”, która rozwija historię rodziców bohaterów filmu. Ponadto bardzo ciekawą pozycją, o której mówiła autorka jest książka „Gdzie jest głowa Emily Kaye?”, opowiadająca historie kilku morderstw na przełomie XIX i XX wieku. Ponadto nasz gość opowiadał również o początkach swojej pisarskiej drogi, która zaczęła się od kilku opowieści zamieszczonych w popularnych czasopismach. Jak twierdzi Manula Kalicka, pisanie to nie tylko jej hobby, ale także możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości. CHWILE REFLEKSJI Prozaik, poeta i dramaturg, Andrzej Stasiuk gościł w bibliotece w Brynicy 12 paź­­dziernika. Opowieści o podróżach i róż­­nicach pomiędzy poszczególnymi krajami, były głównymi tematami spotkania. Nasz gość przyznał, że literatura to najważniejsza rzecz w jego życiu. Stwierdził, że gdyby nie miłość do książek, nie osiągnąłby niczego, co posiada teraz. Autor ma niezwykle doskonałą pamięć, której dowodem są szczegółowe opisy miejsc, sytuacji. – Nigdy nie robię notatek – mówi. Książki Andrzeja Stasiuka nie dość, że są wzbogacone o najdrobniejsze szczegóły, to na dodatek skłaniają czytelnika do refleksji,

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany na podstawie umowy ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach.

ŚWIĘTOKRZYSKIE BIURO ROZWOJU REGIONALNEGO


Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

do obiektywnego spojrzenia na konkretne wydarzenie. – Gdyby w literaturze wszystko było wprost napisane, to byłaby niczym – stwierdza autor, który w wielu swoich publikacjach zmusza czytelnika do przemyśleń, głębszego zastanowienia się nad śmiercią, sensem życia, przemijaniem. Jak powiedział nam pisarz, jego książki to najczęściej opis jego własnych doświadczeń i przeżyć. Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze. Andrzej Stasiuk przedstawił się nam jako osoba o mocnym charakterze, jednak ulegająca refleksjom, chwilom zastanowienia. Po spotkaniu był czas na autografy oraz pamiątkowe zdjęcia. PASJONATKA KRYMINAŁÓW Mimo młodego wieku napisała już 7 książek, które stały się bardzo popularne wśród czytelników. Tematyka kryminalna to jej świat. Mowa oczywiście o Oldze Rudnickiej, która przyjechała do nas 16 października. „Martwe jezioro”, „Lilith”, „Zacisze 13” to jedne z najważniejszych publikacji autorki. Zapytana o to dlaczego wybrała właśnie tematykę kryminalną bez zastanowienia odpowiada: – To wszystko dzięki mojej babci. Historia babci Olgi Rudnickiej, pasjonującej się serialami detektywistycznymi, kryminalnymi, lubiącej m.in. sztuki walki, zaciekawiła i rozbawiła wszystkich obecnych. Autorka opowiadała nam także w jaki sposób rozpoczęła się jej przygoda z literaturą oraz kiedy tak naprawdę narodziła się Olga Rudnicka – pisarka. – Gdy byłam dzieckiem, spisywałam swoje sny. Z czasem zaczęłam je wzbogacać o coraz to nowsze rzeczy. Tak można powiedzieć, że to były moje początki – mówi. Oprócz opowieści o początkach pisarstwa, mówiła także o swojej pracy zawodowej. Olga Rudnicka mimo, iż nie po raz pierwszy udzielała wywiadu, brała udział w spotkaniu z czytelnikami, to jednak nadal czuje tremę i boi się tego typu wystąpień. Atmosfera podczas spotkania była bardzo miła, czasem wręcz zabawna. Czytelnicy mieli możliwość otrzymania autografu i zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z autorką. KOBIETA O WIELU TALENTACH Barbara Rybałtowska gościła z kolei w piekoszowskiej bibliotece 26 października. Pisarka rozbawiła widownię już wchodząc na salę, gdy przeprosiła wszystkich za to że „wygląda jak szofer”. Pisarka opowiadała o swoich książkach, zainteresowaniach oraz innych pasjach jak choćby malarstwo. Uczestnicy spotkania mogli także wygrać książkę autorstwa Barbary Rybałtowskiej pt. „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”. KOLEJNI AUTORZY Monika Sawicka – opowie o sobie i swojej twórczości w bibliotece w Piekoszowie 13 listopada (wtorek) o godzinie 17. Karolina Wilczyńska – kielecka

GŁOS Z BIBLIOTEKI

Andrzej Stasiuk opowiadał o podróżach i różnicach pomiędzy poszczególnymi krajami.

Na ostatnie spotkanie autorskie w październiku przybyła Barbara Rybałtowska.

Spotkania autorskie cieszą się sporą popularnością wśród mieszkańców Piekoszowa.

pisarka spotka się z czytelnikami w bibliotece w Brynicy 17 listopada (sobota) o godz. 16. Marcin Meller – reporter, felietonista, prezenter telewizyjny zaciekawi czytelników swoją osobą w bibliotece w Piekoszowie 26 listopada (poniedzia­

łek) o godz. 17. Jacek Hugo-Bader – dziennikarz, felietonista, twórca fantastycznych reportaży spotka się z czytelnikami w bibliotece w Piekoszowie 2 grudnia (niedziela) o godz. 15. /Biblioteka/

15


16

OGŁOSZENIA

Głos Piekoszowa • nr 9 (76) • PAŹDZIERNIK 2012

ZIMOWISKO W GÓRACH Z GOK 2013 Ochotnica Górna

Wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży w okresie od 14 do 26 stycznia 2013 roku, ilość 100 miejsc, dwa turnusy (I turnus – 14-20 stycznia, II turnus – 20-26 stycznia). Ośrodek wypoczynkowy, położony jest w miejscowości Ochotnica Górna w sercu Gorców blisko Szczawnicy, Czorsztyna, Niedzicy. Lokalizacja sprawia, iż jest to doskonała baza wypadowa na zimowe wycieczki oraz zjazdy na stokach narciarskich. ZAKWATEROWANIE: pokoje 2-, 3-, 4-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym. WYŻYWIENIE: śniadanie, obiad, kolacja. PROGRAM POBYTU: Wycieczka do wąwozu Homole, Szczawnicy, góralskie ognisko, kulig z pochodniami, wyjazd na stok narciarski (płatny 30 zł/dzień). W CENIE: zakwaterowanie, transport autokarem lux, ubezpieczenie OC i NNW, wycieczki, wykwalifikowana kadra wychowawców, sala zabaw dla dzieci (tenis stołowy, piłkarzyki, sala dyskotekowa z nagłośnieniem), dostęp do Internetu na terenie obiektu. Cena od jednego uczestnika za 7 dni pobytu wynosi 540 zł.

Zgłoszenia przyjmujemy do 23 listopada 2012 roku Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Piekoszowie – tel. 41 306 10 81 Spotkanie organizacyjne: 27.11.2012 roku, godz. 18.00 – GOK w Piekoszowie

Ogłoszenia urzędowe Starosta Kielecki zaprasza na szkolenie właścicieli gospodarstw agroturystycznych, które odbędzie się 16 listopada 2012 w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni od godziny 8.30. Tematem szkolenia będzie „Produkt turystyczny szansą na rozwój gospodarstw agroturystycznych” mającego na celu podniesienie atrakcyjności wypoczynku oferowanego w gospodarstwach. Dojazd do Muzeum autokarem spod Urzędu Wojewódzkiego o godzinie 8. Wszystkich zainteresowanych prosimy o pisemne zgłoszenie (imię, nazwisko, gmina, miejscowość, telefon kontaktowy) do dnia 8 listopada 2012 do Urzędu Gminy Piekoszów pokój nr 7. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 41-342-14-36 w Referacie Kultury Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Kielcach. *** Starosta kielecki informuje, że przystąpiono do ponownego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko inwestycji pn.: „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piekoszowie o obiekty oczyszczania mechanicznego i uśredniania ścieków, inwestycja na działkach nr ewid. 1578/86, 1578/88, 1578/278, 1578/279 położonej w Piekoszowie”. Z niezbędną dokumentacją sprawy można zapoznać się w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kielcach, Al. IX Wieków Kielc 3, budynek C1, pokój 317 (lll p.), od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem środy) w godzinach: 7.15 – 15. Wszelkie uwagi i wnioski do tej sprawy można wnieść w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości przez starostę powyższego ogłoszenia. *** Wójt Tadeusz Dąbrowa informuje, że gmina Piekoszów realizuje program usuwania wyrobów zawierających azbest. W roku 2012 usunięty w ramach ww. zadania azbest został unieszkodliwiony przez składowanie na składowisku odpadów „Środowisko i Innowacje” Dobrów gm. Tuczępy w łącznej ilości 6610 m² – 72,702 Mg z 37 posesji. Koszt całkowity zadania wyniósł 24 007,00 zł. Zadanie zostało sfinansowane w 35% kosztów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – 8 402,45 zł oraz 50% kosztów kwalifikowanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – 12 003,49 zł, a także budżetu Gminy Piekoszów.

INFORMATOR TELEADRESOWY Urząd Gminy Piekoszów: ul. Częstochowska 66a, 26-065 Piekoszów tel. 41-306-10-08, fax 41-306-21-93, e-mail: gmina@piekoszow.pl, www.piekoszow.pl Samorządowy Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Piekoszowie: ul. Częstochowska 75, 26-065 Piekoszów, tel. 41-306-13-71, 41-306-10-24, 41-306-10-62, www.przychodniapiekoszow.pl Posterunek Policji w Piekoszowie: ul. Czarnowska 59, Telefon alarmowy – 997, lub 41349-36-94, fax 41-349-37-94. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pie­­ko­­szowie: ul. Częstochowska 85a, 26065 Piekoszów, tel. 41-30-62-856, fax 41-3061-809, e-mail: gops_pie@poczta.onet.pl, Zakład Usług Komunalnych w Piekoszowie: ul. Czarnowska 54A, 26-065 Piekoszów, tel. 41-375-14-62, fax: 41-306-10-12, Oczyszczalnia – tel.kom.: 698-512-680, e-mail: biuro@ zukpiekoszow.pl, www.zukpiekoszow.pl. Gminny Ośrodek Kultury w Piekoszowie: ul. Kolejowa 2, 26-065 Piekoszów, tel./fax 41-306-10-81, gokpiekoszow@vp.pl, www.gok. piekoszow.pl Gminna Biblioteka Publiczna w Piekoszowie: ul. Częstochowska 66, 26-065 Piekoszów, tel./fax. 41-306-11-83, biblioteka@ piekoszow.pl. www.gbp.piekoszow.pl, skype: bibliotekapiekoszow, GG 25483289. WODA – informacja w sprawie przydatności wody do spożycia: tel. 41-300-44-01.

Głos Piekoszowa nr 9/2012  
Głos Piekoszowa nr 9/2012  

Głos Piekoszowa

Advertisement