Page 7

STUDIUJ AKTYWNIE

STUDIUJ AKTYWNIE

Nie trać czasu! Nie ma znaczenia, czy jesteś na ostatnim roku studiów, czy dopiero zaczynasz swoją edukacyjną karierę – już teraz powinieneś zacząć myśleć o swojej przyszłej drodze zawodowej. Dlaczego? By po skończeniu studiów pokonać konkurencję w wyścigu na kurczącym się rynku pracy. Jak to zrobić? Trzeba się wyróżnić, wybić z tłumu, udowodnić, że robiło się coś, czego inni nie robili.

Jednym ze sposobów na wyróżnienie się jest dobre zarządzanie własnym czasem. To właśnie nasz wolny czas jest naszym największym kapitałem! Możemy go stracić, biegnąc w owczym pędzie po galeriach i nocnych klubach lub zyskać inwestując we własny rozwój i kontakty. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest działalność w  kołach naukowych, organizacjach studenckich i  pozarządowych – NGO (NonGovernmental Organization). Aktywność w  takich jednostkach jest cenną praktyką, daje szanse na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, 12

będących doskonałym przygotowaniem do późniejszej pracy. Wstępując w szeregi wybranej organizacji, można z dnia na dzień zostać szefem projektu, koordynatorem konferencji czy innego przedsięwzięcia. Można też, dołączając do wybranej grupy projektowej, podjąć się obszaru działań, który nas pasjonuje i  rozwijać się w  tej dziedzinie. Podejmując się różnych inicjatyw, można szukać optymalnego obszaru – najbardziej odpowiadającego własnym zainteresowaniom. Wrzucenie na głęboką wodę, tworzenie projektów od podstaw wzmacnia naszą kreatywność i zapewnia rozwój osobisty.

www.uek.krakow.pl

Atutem działalności w NGO-sach jest dodatkowo pożyteczność. Realizowane tam projekty zmieniają świat na lepsze, mają pomagać, wspierać i leczyć. Działając, można się wiele nauczyć, zdobyć cenne doświadczenie, a przy tym zrobić coś dobrego dla innych, zmienić coś na lepsze. A to daje olbrzymią satysfakcję! Działanie w tego typu organizacjach daje nam także szanse na nowe kontakty, które zawsze owocują w przyszłości. Nie mówię już o atutach znalezienia tam swojego przyjaciela, wspólnika czy wspólniczki drogi zawodowej lub życiowej… Mówi się, że kontakty, znajomości lub protekcja zwiększają o  90% nasze szanse na znalezienie pracy. Potwierdzam. Wydaje się to przecież zupełnie naturalne i  logiczne. Jeśli dzięki naszej aktywności poznamy kogoś (sponsora, patrona honorowego,

fundatora, redaktora czy polityka), kto zauważy nasz potencjał, doceni nasze zdolności – jest przecież bardzo prawdopodobne i naturalne, że zaproponuje nam współpracę lub poleci nas komuś, kto może nas potrzebować. Zatem odwróć się teraz parę razy wokół własnej osi i wybierz godną siebie organizację. Do dzieła! Powodzenia!

mgr Łukasz Salwarowski – dyrektor Kancelarii Rektora UEK, szef promocji

13

Profile for Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Kurier UEK (wydanie specjalne), październik 2011  

Czasopismo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Kurier UEK (wydanie specjalne), październik 2011  

Czasopismo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Advertisement