Page 27

Czy wiesz, że...

wpadać w panikę, trzeba myśleć trzeźwo – starać się zapamiętać jak najwięcej cech napastnika, użyć czegokolwiek (parasolki, buta, lakieru w sprayu, kluczy itp.), aby atak odeprzeć. Należy też usilnie alarmować otoczenie, a jeśli to możliwe – natychmiast powiadomić policję. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej złapać sprawcę zdarzenia... Więcej: Pełnomocnik Rektora ds. Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa budynek „Ustronie”, p. 510, tel. 12 293 57 44 www.bezpieczna-uczelnia. uek.krakow.pl

Rozmowa z aktorem Robertem Moskwą, jednym z trenerów prowadzących szkolenia

Panie Robercie, skąd pomysł na taki kurs? Kiedy razem z Maćkiem Grubskim (siedmiokrotny Mistrz Świata w  Karate, współprowadzący kurs OSS!) podjęliśmy decyzję o  założeniu szkoły sztuk walki KarateStars, dużo o tym mówiłem. Praktycznie za każdym razem, gdy rozmawiałem o szkole z kobietą, padało pytanie o kursy samoobrony pań. Można więc rzec, że realizujemy oddolną inicjatywę.

mgr Mariusz Rozwadowski – Pełnomocnik Rektora ds. Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa

Jakie jest przesłanie kursu?

!

Studentki 2011

W życiu każdej kobiety zdarzają się sytuacje, gdy zostaje narażona na niebezpieczeństwo. Samotnie podróżując, wracając do domu, zwłaszcza w nocy może spotkać na drodze napastnika. Niemal zawsze przeciwnik jest silniejszy, ale znająca tajniki skutecznej samoobrony kobieta może się przeciwstawić. Przedmioty codziennego użytku, takie jak klucze czy telefony komórkowe, mogą pomóc w odparciu ataku, wystarczy pewność siebie i  zaskoczenie napastnika. W  październiku w  dziesięciu największych polskich ośrodkach akademickich rozpocznie 52

fot. Wojciech Glinka

Mieszkając w akademiku czy na stancji, pamiętać muszą o tym, by wychodząc z pokoju, dokładnie pozamykać wszystkie drzwi i okna oraz sprawdzić zabezpieczenia. Przed powrotem do domu w porze nocnej należy zaplanować trasę powrotu. Nie wolno chodzić na skróty, należy trzymać się miejsc uczęszczanych i  dobrze oświetlonych. Nie wolno też zgadzać się na podwiezienie przez nieznaną osobę. Bezpieczniej poruszać się w  grupie. Dobrze jest zaopatrzyć się w rozkład jazdy środków komunikacji publicznej, by nie narażać się na niebezpieczeństwo, stojąc na pustym przystanku. Podróżując zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej, należy trzymać torebkę czy plecak przed sobą, zapięciem do siebie, zwracając baczną uwagę na to, co dzieje się z  bagażem w  trakcie jazdy. Bezpiecznie jest siadać w grupie osób lub blisko kierowcy. Jeśli jest się ofiarą ataku, nie wolno

Czy wiesz, że...

się kolejna edycja kursów „Obroń się sama!”, którą aktywnie wspiera Policja. Partnerem spotkań jest Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznych „Lokal Bez Papierosa.pl”, „Pilnuj drinka” i „przeTESTuj się”.

www.uek.krakow.pl

Chcemy pokazać, że kobiety w sytuacji zagrożenia nie są bezbronne. Działając sposobem, a nie siłą mogą się obronić przed napastnikiem. Pamiętajmy, że kobieta w  kontakcie z  napastnikiem nie jest na straconej pozycji!

Czy po takim kursie kobieta może czuć się bezpieczna? Wyrobienie w kobiecie fałszywego poczucia bezpieczeństwa nie jest celem kursu. W czasie szkoleń możemy jedynie uświadomić kobietom kilka ważnych kwestii, które mogą okazać się wiedzą nie do przecenienia w  sytuacjach zagrożenia. Wszystkie Panie, biorąc czynny udział w kursie, zdobywają praktyczne umiejętności obrony przed atakiem silniejszego napastnika. Kurs polega na przyswojeniu podstawowych trików oraz chwytów, które jest w stanie wykonać każda kobieta.

Czy zawartość damskiej torebki może być skuteczną bronią przeciwko napastnikowi? Zdecydowanie tak! Kobiety nawet nie wiedzą, jakie tam mają skarby. Pomijam już fakt, że i sama torebka może się okazać skuteczną bronią.

Jak zatem można zgłaszać się na kurs? Wszystkie zainteresowane studentki zachęcam do odwiedzenia strony www.obronsiesama.pl, na której znaleźć można wszystkie informacje i terminy kursów. Stowarzyszenie „Manko”

Spotkanie w Krakowie odbędzie się w niedzielę 16 października na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Bezpłatne wejściówki odebrać można na UEK w budynku „Księżówka”, w pok. K9, w Sekcji Promocji. Zapraszamy!

53

Profile for Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Kurier UEK (wydanie specjalne), październik 2011  

Czasopismo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Kurier UEK (wydanie specjalne), październik 2011  

Czasopismo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Advertisement