JANUÁR, FEBRUÁR 2017 / Budúce číslo

Page 1

ROZHOVOR S KARTÁRKOU: Ako predpovedať budúcnosť str. 48 JANUÁR/FEBRUÁR 2017 ZDARMA

MÓDA: Zamat, páperovky a čižmy nad kolená str. 8 Blejzer 4x inak & typológia kabátov str. 40

PANDAMIAN: Akým byť mužom, keď som sa narodil ako žena? str. 26

MICHAL TRUBAN: Obklopovanie sa dobrými ľuďmi zvyšuje šance na úspech str. 12

BUDÚCE ČÍSLO O tom, ako vkročiť do budúcnosti


kožený shopper ZOOT 61,95 €


EDITORIÁL

Koho je to práca? Šéfredaktorka ZUZ GAŠPAROVIČOVÁ Vizuálno MARTIN KLEMENTIS ALINA SHUPIKOVA Foto ĽUBICA MARTINCOVÁ Redaktori MÁRIO ŠMÝKAL THEA KUČEROVÁ ZUZANA FAJTA ZUZKA KUČEROVÁ LUKÁŠ ŽEGKLITZ Styling NINA FORD GABRIELA KOUTSKÁ MIROSLAV ROMANIV Produkcia MONIKA KRAFT ANETA JOCHIMOVÁ Asistentka produkcie ANNA JÁSKOVÁ Distribúcia HANA LACIKOVÁ Korektúra ZUZANA HLÚCHOVÁ

6

IKONA ŠTÝLU Lokálna láska Mischel Double W

12

ROZHOVOR S Michalom Trubanom o začiatkoch

28

FASHION STORY Lesk a glamour virtuálnej reality

40

PÁNSKA MÓDA Blejzer na páperovku? No jasné!

www.zoot.sk

Chceli by ste spolupracovať? zuzana.gasparovicova@zoot.sk

Všetko je premenlivé. Aj ceny. Preto sú ich prípadné zmeny vyhradené.

Na obálke: košeľa NAUTICA, 90,95 €

Vydáva: ZOOT a.s. Evidenčné číslo: MK ČR E 22046 Tlač: Typos, tiskařské závody, s. r. o. Podnikatelská 1160/14 320 56 Plzeň

Poďme sa kamarátiť / urobtesiradost @zoot_sk @zoot_cz / urobtesiradost

K budúcnosti Kde sa vidíte o päť, desať, pätnásť rokov? Obligátna otázka na pohovoroch. A taká o ničom. Optimisti (a šplhúni v jednom) odpovedia: “U vás vo firme." Realisti nevedia. Ako by aj mohli? Jedna moja kamarátka to zahrala na úprimnosť a odpovedala, že nevie, stať sa môže čokoľvek a pokojne môže skončiť v náručí Antonia Banderasa. Súhlasím, nebola to práve najelegantnejšia odpoveď na pohovore do právnickej firmy, mala však pravdu. Čo vieme? Nikdy som nebola plánovač, život beriem tak, ako prichádza a moje jediné smerovanie udávajú zakrúžkované dni v kalendári a letenky. Možno by som ho mala mať – plán – a ísť za ním stoj, čo stoj. A možno by ten plán vyšiel a ja by som ho odškrtla z pomyselného TO DO listu. A možno nie, ja by som sa otriasla a držala sa plánu B. A možno je to istá forma ochrany, nemať plán, a tým sa vyhnúť neúspechu. Tak či onak, môj plán je nemať plán. Občas rada vystúpim z komfortnej zóny a prekvapím samú seba. Presne z tohto dôvodu som sa pred pár mesiacmi objednala ku kartárke (k tej kartárke, o ktorej sa dočítate na strane 48). Predpovedala mi dve deti, sľubnú kariéru na vlastnú päsť, krízu vo vzťahu a umelecké vlohy. Žije sa mi s týmto vedomím lepšie? Nemyslím si. Budúcnosť je pre mňa zahalená rúškom tajomstva a hoci som seriál Black Mirror zhltla doslova na posedenie, na túto tému si so mnou veľmi nepokecáte. Alibisticky velebím kult nevedomosti. Zuz šéfredaktorka dvojmesačníka ZOOT a

@casopiszoot


2

AKTUÁLNE

O ČOM SA BUDE HOVORIŤ V ROKU 2017? ↘ nedostatok spánku a spánkové wellness služby

↑ dovolenka v studených krajinách

↑ brunch ako mainstream ↘ fitness pre tvár

↑ kryštály a ich sila

↘ nomádstvo a nová éra karavanov

↑ superfood? hmyz!

↘ mejkap pre uši

↘ využívanie dronov na doručovanie balíkov

10% ZĽAVA NA VŠETKY KÚSKY Z ČASOPISU „BUDUCE CISLO“ Neplatí na už zľavnené kúsky, Lokál a DOBRO. Platí do 1. 3. 2017.

+ polyamory + sociálne bubliny + digitálna nesmrteľnosť + športová kozmetika + nealko bary a ďalšie

KDE SA V JANUÁRI A VO FEBRUÁRI STRETNEME? VÝPREDAJE ONLINE

DEŇ SRDCIAROV

WORKSHOPY A DISKUSIE

celý január

14. február

január, február

Nedostali ste pod stromček to, čo ste si želali? A viete, že kúpiť si NIEČO pre seba nie je vôbec NIČ zlé? Vyberte si #niecozozootu so zľavou až 70% a nájdite presne to, čo vám padne.

Valentín je tu a spolu s ním aj náš Deň Srdciarov. Keď niekomu bije srdce na správnom mieste, znamená to viac ako „ruža z lásky“. Oslávte s nami Deň srdciarov a urobte radosť tým, ktorých máte vo vašom srdci. Môžete sa tešiť na špeciálnu srdciarsku kolekciu a hlavne veľa srdečných pocitov pri návšteve našich Výdajní radosti.

Naša májová cover star, Dominka Žáková, nám už o farbách čo-to povedala. V Dominikinom prípade je to však naozaj nevyčerpateľná téma. Chcete sa dozvedieť ešte viac? Sledujte naše sociálne siete. V priebehu januára a februára v bratislavskej Výdajni v City Gate prebehne nielen Dominikina vernisáž spojená s diskusiou, ale aj ďalšie zaujímavé workshopy.


AKTUÁLNE

6 FUTURISTICKÝCH NOVINIEK text: Zuzana Fajta

TECH / REVOLUČNÉ NOHAVIČKY

KNIHA / CUKRFREE

Mysleli ste si, že po menštruačnom kalíšku žiadna ďalšia vychytávka na periódu nepríde? Našťastie ste sa mýlili. Nohavičky, ktoré môžete pokojne nosiť počas celého obdobia krvácania, sú tu. Ako fungujú? THINX sú vyrobené zo štyroch ultratenkých mikrovrstiev, ktoré všetko zadržia. Nebojte sa, tiež tomu nerozumieme – je to zázrak! A áno, skutočne fungujú a nie, nemáte pocit, že nosíte plienky. Najpredávanejší model nahradí až 2 tampóny. Šetrite planétu aj svoje telo!

Už ste mali svoju dennú dávku cukru? My áno, a spravila nám radosť. Viete si však predstaviť život bez sladkého? Kuchárska kniha Cukrfree vám ukáže, že môžete fungovať aj takto. Život bez cukru je vraj naša budúcnosť. Síce sme trochu skeptickí, ale začiatok roka prahne po zmene. Skúsme to teda bez cukru. Aspoň deň! www.cukrfree.cz

FILM /  T2 TRAINSPOTTING Kultový film a obraz jednej generácie – to je Trainspotting. Spolu s dokonalým soundtrackom a svojským vykresľovaním drogovej závislosti bude vždy patriť medzi výnimočné snímky. Natočiť pokračovanie bola výzva a Danny Boyle ju prijal. Vo februári nám prinesie pokračovanie príbehu štyroch Škótov, a my dúfame, že to bude pecka!

STARTUP / MULTIPLEXDX Pri vážnom ochorení je rýchla a presná diagnostika veľmi dôležitá. Ako tento proces zrýchliť skúmajú slovenskí vedci v MultiplexDX. S pomocou biotechnológie vyvíjajú nové metódy, ktoré umožnia personalizovanú liečbu rakoviny. Čaká ich ešte množstvo testov, no my už teraz vieme, že ocenený startup prináša do sveta vedy niečo veľké!

HUDBA / OSTROV HUDBY Pamätáte si na časy nahrávania vlastných výberoviek? Ak sa vám do toho už nechce, siahnite po kompilácii Ostrov hudby. Tá spojila štyri slovenské vydavateľstvá, 23 muzikantov a prinesie vám to najlepšie z aktuálnej domácej tvorby. Sťahovať môžete tu: www.musicexport. sk/sk/compilation

TECH/ LOUPEDECK Fotonadšenci, zbystrite! Päťčlenný tím z Helsínk koncom roka predstavil novinku pre používateľov Lightroomu. Ich konzola Loupedeck slúži na editovanie fotografií a vyzerá ako DJský mixpult. Vo svojej kampani vyzbierali viac ako 360 000 € a prvé konzoly by mali priletieť k svojim majiteľom už toto leto. www.loupedeck.com Ďalšie novinky zo ZOOT kuchyne hľadajte na stories.zoot.sk

3


4

AKTUÁLNE

FENOMÉN / 3 SERIÁLY PLNÉ TECHNOLÓGIÍ

SEMESTR

BLACK MIRROR

KOSMO

Millenials alebo aj internetovú generáciu sprevádza nielen veľa prívlastkov, ale aj predsudkov. V českej seriálovej a filmovej tvorbe však nedostáva príliš veľa pozornosti a ak áno, je to pohľadom starších režisérov, ktorí často skĺznú do klišé. Stream.cz sa v spolupráci s režisérom Adamom Sedlákom rozhodol rozvíriť tieto stojaté vody – predstavili prvý český seriál, ktorý sa celý odohráva na ploche monitoru. A práve v tomto úspornom prostredí je jeho sila. Neexistuje žiadny lepší spôsob, ako vysvetliť každodennú realitu súčasných dvadsiatnikov, než cez ich laptopy a smartfóny. Vzťah cez Skype, napísané, ale neodoslané správy, lajkovanie, hľadanie informácií pri súbežnej komunikácii s niekoľkými ľuďmi, gigabajty banálnych videí… V hlavnej úlohe skajpuje Anna Linhartová, Honza Hofman a Honza Cina, ktorých ste mohli vidieť na stories.zoot.sk.

Autor predlohy, Charlie Brooker, o seriáli pre noviny The Guardian povedal: „Ak je technológia drogou, a to určite je, pýtam sa – aké presne sú jej vedľajšie účinky? A práve do tejto oblasti medzi rozkošou a problémami je zasadená moja dráma. Čo sa týka samotného názvu, čiernym zrkadlom je to, čo nájdete na každej stene, na každom stole, na dlani každej ruky: chladný, lesklý displej televízie, monitoru či smartfónu.“ Zatiaľ posledná – tretia séria odhaľuje ďalšie nástrahy modernej komunikácie. Či už sú to nenávistné reťazové reakcie na sociálnych sieťach, upevnenie si sociálnej pozície počtom lajkov, roztomilých videí a neúprimných sladkých slov, alebo možnosť preniesť po smrti svoje vedomie do dokonalého sveta tam niekde v cloude. Každá epizóda rozvíri vo vašej hlave množstvo otázok.

Päťdielna satirická komédia, ktorá s cynickým nadhľadom opisuje príbeh fiktívneho česko-slovenského letu na Mesiac. Kosmo má všetko – múdreho vedca, ktorému chýba uznanie, Chromého Cikána, hlúpe dievča, na ktoré sa dobre pozerá, sliepku, ktorá je inde, ako by mala byť, obrovské prsia, česko-slovenské bratské podpichovanie, (ne)korektný humor, typickú zafajčenú krčmu, aj Martina Dejdara. Seminarista Tomáš Baldýnský stvoril pre tých, ktorí sa so životom a svetom vyrovnávajú iróniou, absurdnú vesmírnu posádku, aby s ňou mohli aspoň na chvíľu odletieť. Nie je to však americký film ale satira, takže ani na tom Mesiaci to nie je žiadna výhra.

AKÝ BUDE ROK 2017? DOMINIKA ŽÁKOVÁ, koloristka Poďme na to vedecky, 2+0+1+7 sa rovná 10, 1 plus 0 sa rovná 1. Takže na jednotku. Náhoda? Nemyslím si! Ale nie, naozaj: ako optimista si myslím, že po spoločensky ťažkých rokoch (akým ten 2016 nepochybne bol) musia zákonite nasledovať tie krajšie a šťastnejšie. Bez snahy a práce to nepôjde, tak hor sa do toho!

EVELYN, humoristka Keďže december bol najturbulentnejší a plný zmien, očakávam, že rok 2017 bude plný pozitívnych vecí. Taký ten smiech po plači. Veľa cestovania, práce, dni plné lásky a naplnený kreatívny duch! Čin-čin, nech už je tu 2017 a nech už sa ten rok opice, či čo to je za rok, skončí a skončí sa všetko, čo sa ním skončiť malo.

HONZA MICHAL, basák kapely No Distance Paradise V roku 2017 budeme zase o rok múdrejší, aj keď na mnohých z nás to asi vidieť veľmi nebude. Budeme o rok starší, aj keď na mnohých z nás to vidieť bude až príliš. Ale hádam budeme aj o kúsok optimistickejší.


U NÁS

“JE LEPŠIE, KEĎ POVIETE MALÉ ESPRESSO AKO PICCOLO” Pýtala sa: Zuz Gašparovičová

kávy a z nich sme vybrali tie, ktoré nám a ľuďom najviac chutili. Ale tiež to nebola žiadna sranda, museli sme vopred kúpiť obaly na 12 ton kávy. Taliani si mysleli, že niekto s názvom Štúrbaks to nemôže myslieť vážne. Dnes to však už máme všetko vyladené, pravidelne ich navštevujeme a všetci sme spokojní. V novembri uzrela svetlo sveta naša vlajková loď – najväčšia a najkrajšia Výdajňa radosti na Slovensku. A pri výdaji oblečenia tu ani zďaleka nekončíme. V bratislavskej výdajni v City Gate na Štúrovej ulici si môžete oddýchnuť, prelistovať najrôznejšie časopisy, dať si kávu a tým spojiť príjemné s užitočným najelegantnejším spôsobom. Kávu máme prvotriednu, dušou slovenskú, telom taliansku – Štúrbaks. Prečítajte si, v rozhovore s Jozefom Šimkom, aká je najobľúbenejšia slovenská káva, ako funguje praženie kávy na diaľku a koľko espressa zvládne priemerný barista. ↘ AKÁ JE NAJPREDÁVANEJŠIA KÁVA NA SLOVENSKU? Najpredávanejšou, a teda aj najobľúbenejšou kávou na Slovensku, je zmes Arabicy a Robusty. Arabica má v zmesi prevahu, Robusty je menej. ↘ AKÝ POMER JE VO VAŠEJ ZMESI? Naša zmes má 80 % špičkovej Arabicy z Kolumbie a Hondurasu a zvyšných 20 % tvorí Robusta z Vietnamu, ktorý patrí medzi kávové veľmoci. Aby bola káva dobrá, musí byť vytvorená z naozaj kvalitných odrôd. ↘ “MALÉ EXPRESSO” JE U NÁS ZAUŽÍVANÝ ZVRAT, KTORÝ VO SVETE VLASTNE ANI NEEXISTUJE. BOLO ŤAŽKÉ NAUČIŤ SLOVÁKOV, ŽE ESPRESSO JE IBA JEDNO? Niekto ráčkuje, niekto hovorí malé expresso. Oboje sa dá odnaučiť. Problém je v tom, že v kaviarňach na Slovensku nie je správna veľkosť ani toho espressa, čo ľudí mätie. Je lepšie, keď poviete malé espresso ako piccolo, no pre nás je najdôležitejšie, aby takéto situácie vedel personál správne odkomunikovať. ↘ KÁVU SI SAMI PRAŽÍTE V TALIANSKU, AKO VZNIKÁ CELÝ PROCES TAKTO NA DIAĽKU? Najprv sme vyskúšali pražiarne v Česku, Nemecku a Holandsku, ale neboli sme spokojní. Potom sme zacielili na Taliansko a oslovili asi 20 pražiarní. Keďže sme boli len v začiatkoch, nemohli sme zobrať kamión kávy naraz, a tak sa talianskym pražiarňam do toho veľmi nechcelo ísť. Až sme našli tú našu. Poslali nám 12 vzoriek

↘ ČO VÁS NA CELOM PROCESE BAVÍ ZO VŠETKÉHO NAJVIAC? Najviac nás baví, keď káva našim zákazníkom chutí. Vtedy vieme, že aj dni, keď nevieme, kde nám stojí hlava, sa oplatí prežiť. Predaj našej kávy rastie každý mesiac, čo je signál toho, že to robíme dobre. ↘ KDE BERIETE STÁLE NOVÉ NÁPADY? OBIEHATE EURÓPSKE METROPOLY? Áno, cestovanie a ochutnávanie kávy po celom svete je pre nás dôležité – inšpiruje nás a hlavne vďaka tomu makáme na kvalite našej kávy a prinášame niečo nové. A samozrejme sa radi necháme inšpirovať našimi zákazníkmi. ↘ SPOMÍNALI STE NOVÉ CHUTE A PRODUKTY, ČO TO BUDE? Chystáme Štúrbaks kávu v menšom, 200 g balení, orzo kávu, ale aj 100 % Arabicu. ↘ AKO VEĽMI STE AMBICIÓZNI? AK VÁM NIEKTO POVIE, ŽE CEZ ULICU MAJÚ LEPŠIE ESPRESSO, BUDE TO OKAMŽITÝ PODNET NA VYLEPŠENIE TOHO VÁŠHO? Pri káve platí, že 100 ľudí, 200 chutí. Je úplne prirodzené, keď niekomu naša káva nechutí. Vždy však robíme maximum preto, aby naše zmesi boli najlepšie a ľuďom chutili. Navyše sa stále učíme a chceme sa zlepšovať, takže to beriem ako impulz robiť ešte lepšiu kávu. ↘ KOĽKO KÁV DENNE VYPIJE VÁŠ PRIEMERNÝ ZAMESTNANEC? Tu zase platí 100 profesií, 100 rôznych „kávopičských výkonov“. Barista za deň zvládne 5 espress, obchoďák 6 a najlepší zákazníci pokojne aj 9.

5


6

IKONA ŠTÝLU KÚSOK PODĽA MISCHEL: „Veľmi som si zamilovala okuliare značky Komono. Získali si ma kvalitou a super cenou.“

LÁSKA K LOKÁLNEMU BLOGERKY MISCHEL Foto: Welin okuliare KOMONO, 44,95 €

Ak sledujete aspoň nejaké slovenské blogy, Mischel Warenits, alias Mischel double W, vám určite neunikla. Inšpirovať tisícky čitateľov sa jej darí už 5 rokov. Hoci je jej dominantou stále líčenie, multifunkčná Mischel zvláda styling aj fotografiu. Tento rok si spolu s Barborou Kubi a Petrou Kubikovou zriadili spoločný ateliér v centre Bratislavy a ich láska k lokálnej tvorbe by sa dala doslova krájať. Jej vedľajší projekt – PR asistentka pre módne podujatie Fashion LIVE!, je toho dôkazom. Pozrite si kúsky, bez ktorých sa nezaobíde. ↘ TIP MISCHEL: „Celkovo sa v oblečení neriadim žiadnymi pravidlami.“

“MÓDA PRE MŇA NIE JE LEN O TOM, ČO SI OBLEČIEM.”

Sledujte Mischel na mischeldoublew.blogspot.cz

Rozhovor s Mischel si prečítajte na

stories.zoot.sk


PRE ŽENY

NOVÁ ÉRA MINIMALIZMU Skúsme to takto. Otvorte skriňu a vyhoďte všetko, čo neuzrelo svetlo sveta dlhšie ako pol roka. Zostalo vám 10 % oblečenia? To je v poriadku. Nie ste sami a navyše máte skvelú príležitosť na zmenu. Investujte do kúskov, ktoré budete zbožňovať deň za dňom po celý rok. Foto: Kateřina Zahradníčková

Styling: Gabriela Koutská

➀ ➁

➅ ➄

➀ čapica TALLY WEIJL, 7.95 € ➁ sveter B.YOUNG, 39.95 € ➂ slúchadlá HAPPY PLUGS, 35.95 € ➃ puzdro HERSCHEL, 44.95 €, hodinky DANIEL WELLINGTON, 87.47 € ➄ podprsenka Y.A.S, 19.95 € ➅ rukavice ONLY, 14.95 € ➆ džínsy TALLY WEIJL, 18.95 €, ➇ topánky TAMARIS, 98.95 € ➈ diár 2017 MARK’S, 19.95 €, ➉ tenisky NIKE, 115.95 €

zoot.sk/zeny

7


8

TRENDY

T R EN DY 2017

NOVÉ ZAJTRAJŠKY Pripravila: Zuz Gašparovičová

podprsenka PIECES, 19,95 € sukňa MAISON SCOTCH, 99,95 €

Foto: Veronika Svobodová

top MISS SELFRIDGE, 28,95 €

topánky OJJU, 66,20 €

Foto: Cisárove Nové Šaty

sukňa MISS SELFRIDGE, 39,95 €

MATERIÁ L

ZAMATOVÝ DOTYK

Foto: Lapkin

Zamat je najhorúcejším materiálom tohtoročnej zimy. Valcoval všetky módne móla a nosí sa doslova všade – na taškách, topánkach, sukniach, na šatách aj spodnej bielizni. Máte pocit, že je na bežné nosenie príliš luxusný? Ale kdeže! Skúste ho na začiatok v tmavozelenej alebo v ružovej. TIP: Zamatové šaty so špagetovými ramienkami navrstvite podľa vzoru svetových blogeriek na rolák alebo tričko.

bomber ALCHYMI, 54,95 €

tričko ALCHYMI, 29,95 €


9

sukňa CLOSET, 68,95 € kabelka VERO MODA, 39,95 €

Foto: Donna Iveh

sveter MISS SELFRIDGE, 39,95 €

košeľa PIETRO FILIPI, 101,95 €

hodinky OLIVIA BURTON, 97,95 € nohavice VILA, 49,95 €

kabát PIETRO FILIPI, 290,95 € Foto: Cisárové Nové Šaty

topánky TAMARIS, 98,95 € tenisky TAMARIS, 54,95 €

FA RB A

MYSLITE RUŽOVO Zabudnite na všetko, čo viete o zimných farbách. Tmavé zemité tóny tento rok nahrádza ružová. Sladká ako cukrová vata, presne taká, akú si ju pamätáte z detstva. Nosí sa k čiernej, zlatej, šedej, zelenej alebo červenej. V najbližších mesiacoch v nej budete žať totálny úspech. TIP: Skúste monochromatický outfit – Foto: Mag

odtiene dokonale zvýrazníte rôznou štruktúrou látok.


10

TRENDY Prešívaná bunda VERO MODA, 42,95 €

Prešívaná bunda PEP, 59,95 € Prešívaná bunda GEOX, 218,95 €

Foto: Veronika Svobodová

Foto: The Ladies Coffee

prešívaná parka RAGWEAR, 157,95 €

Prešívaná bunda BUGATTI, 280,95 €

Prešívaná bunda SUPERDRY, 169,95 €

Prešívaná vesta TOM JOULE, 85,95 €

Foto: The Aesthet

Z V RŠO K

AKO OBLÁČIK Tiež ste si ešte minulú sezónu mysleli, že prešívaná bunda je vhodná akurát tak na lyžovačku? Módne trendy zobrali na milosť nepremokavé a vetruodolné zvršky, v ktorých vám kríže určite neprechladnú. Verzií je veľa – lesklé, matné, s prúžkom či v pánskom strihu, s kapucňou alebo s vysokým límcom, so skutočným perím alebo vegánske. Ako vo vatičke sa budete cítiť vo všetkých. TIP: Ak váhate, vyberte si jeden z oversized modelov. Čim väčší, tým lepší. Nadmerné strihy sú stále in.


TRENDY čižmy TAMARIS, 98,95 € Foto: Janka Topánka

čižmy TAMARIS, 72,95 €

Foto: Sweet Lady Lollipop

TO PÁNKY

PEKNE ZVYSOKA Ruku na srdce – obuť si kozačky, ktoré sa končia až vysoko nad kolenami, to chce istú dávku odvahy. Je to s nimi občas výzva, to však neznamená, že by ste im nemali dať šancu. Prebuďte v sebe Pretty Woman a vykročte tou správnou nohou vpred! TIP: Pokiaľ sa bojíte, že budete pôsobiť lascívne, skúste variant bez opätku.

čižmy MISS SELFRIDGE, 72,95 €

Foto: Donna Iveh

čižmy TAMARIS, 87,95 €

čižmy ALDO, 72,95 € čižmy ALDO, 94,95 € čižmy MISS SELFRIDGE, 119,95 €

zoot.sk/prave-dorazilo

11


12

ROZHOVOR

baretka DICE, 25,95 € polokošeľa STANLEY & STELLA, 21,95 € sveter !SOLID, 79,95 € bunda JACK & JONES, 119,95 € rifle ONLY & SONS, 39,95 € ponožky JACK & JONES, 9,95 €


ROZHOVOR

MICHAL TRUBAN:

OBKLOPOVANIE SA DOBRÝMI ĽUĎMI ZVYŠUJE ŠANCE NA ÚSPECH Michal Truban toho už začal veľa. Dosiahol úspech v podnikaní, športe, kultúre a začína aj s politikou. Dohodnúť sa s ním na rozhovore bolo jednoduché, no mal naň presne vyhradený čas. Podobne ako na všetky aktivity, ktorým sa počas dňa venuje. Rozhovor, meeting, prednáška, potom konferenčný hovor a zase meeting, všetko naplánované na minúty. Rozprávali sme sa o tom, čo ho motivuje skúšať nové veci, ako ich zvláda niekoľko naraz alebo na čo si dáva pozor na každom začiatku. Pýtal sa: Mário Šmýkal Foto: L’ubica Martincová Styling: Nina Ford

13


14

ROZHOVOR Ako si na tom s timemanagementom, keď si na rozhovor meškal? Vždy mám brutálne nastavený kalendár. Ale teraz, keď som na Slovensku, tak som to prehnal s prednáškami. Bolo ich viac ako dvadsať, preto to mám strašne nasekané a nestíham. S tebou som sa dohodol len tak cez Facebook a keďže som si nezapísal, kde sa stretávame, tak som to bral tak, že vo firme. Inak som presný a mám to zapísané od minúty do minúty. Aj to, kedy telefonuješ? Ja väčšinou netelefonujem. Viac píšem maily. Kedysi si hovoril, že máš na telefóne vypnuté všetky notifikácie aj zvuky. Platí to stále? No jasné. Keď niečo chcem, tak si musím aplikácu sám refreshnúť. A keď niekto telefonuje tebe? To fakt málo. Väčšinou ľuďom hovorím, aby mi napísali sms alebo mail, lebo mám strašne veľa meetingov a vtedy telefón nezdvíham. Môže mať (bývalý) šéf firmy málo telefonátov? No ja mám veľa stretnutí. Telefonát je tak jeden za dva dni. Vymyslel si si to sám alebo si to našiel v nejakej knihe? Sám. V knihách to práveže neodporúčajú. V rámci inšpiratívnych kníh si viac ten, ktorý ich číta a riadi sa podľa nich, alebo viac dávaš na seba? Prečítal som si veľa takých kníh, ale teraz ma viac bavia historické knihy. Prešiel som si tým a dalo mi to veľmi veľa. Odporúčam to každému. Síce je tam veľa bullshitu, ale aj veľa pravdy. Treba si povyberať. Veľa z tých motivačných kníh je však napísané aj v beletrii, len je to tam skryté a nie je to prvoplánové. Už si dal aj na odporúčania a čítal knihy, ktoré ti nakoniec uškodili? To nie. Skôr také, že nemám rád, keď sa ti niekto snaží spraviť nejaký framework alebo také knihy, ktoré sú o jednej myšlienke na pár viet, no prevárajú ju zo všetkých strán, aby z toho bola kniha. Väčšinou si pozerám odporúčania ľudí a keď sa mi niečo nepáči, tak to nedočítam. Aké knihy sú tvoje obľúbené? Mám ich veľa. Na goodreads.com mám konto, kde si hodnotím knihy. Okrem tej najlepšej SUPPORT (smiech), mám napríklad veľmi rád Thinking fast and slow. Potom rád čítavam historické knihy a životopisy ľudí.

VÄČŠINA ĽUDÍ SA BOJÍ OTVORENE HOVORIŤ, ČO SI O KOM MYSLIA, ČO IM PREKÁŽA A O ČOM SNÍVAJÚ.

Si úspešný v športe aj podnikaní, v politike a kultúre to začína byť úspech tiež. Už skoro nie je, čo robiť. Kedy začneš spievať? (smiech) Tak to neviem, to asi nikdy. Spev mi nejde. Keď mám v jednej vete vymenovať, čo všetko si robil, tak sa v tom trochu strácam. Ty nie? Práveže tam je ten chyták, že ich nemám naraz. Naraz sú len niektoré, ale väčšinou sú za sebou a vždy je niektorá prioritná. Keď som napríklad trénoval na triatlony, tak firma aj ostatné veci išli trochu do úzadia. Potom som skončil triatlony a firmu, tak som začal písať knihu. Baví ma objavovať rôzne svety. Následnosť jednotlivých projektov vnímam, ale aj samotný Websupport rozbehol niekoľko firiem a vždy si toho mal naraz viac. Nie? To áno, ale ja v každom z projektov viem, aká je moja úloha. Napríklad pre Slovensko.digital som pomohol zohnať peniaze, trocha to rozbehnúť a sem-tam niečo chalanom radím. V každej veci niečo mám, ale vždy to robím s inými ľuďmi. Aj vďaka tomu môžem mať viac aktivít naraz. Do akej miery je tvoj úspech aj úspechom iných ľudí? Do veľkej. Napríklad knihu som síce napísal ja, ale jednak v príbehu je zopár ľudí, vďaka ktorým mohla vzniknúť, ale aj pri písaní som mal editorov, grafika, vydavateľa a ľudí, čo mi dávali feedback. Knihu tvorilo 10 až 15 ľudí. Niektorí pomáhali viac, niektorí menej.

MICHAL TRUBAN založil na strednej škole portál blackhole.sk. Po ňom sa v roku 2002 pustil do podnikania naplno a založil najväčší webhosting na Slovensku Websupport. sk. Popri Websupporte spoluzakladal ďalšie projekty ako Nicereply, ScaleDo, Inhiro, Runform, Follow Company či Neseda. Pomáha viacerým startupom, mentoruje ich a investuje do nich. Je taktiež spoluzakladateľom IT iniciatívy Slovensko.digital, občianskeho združenia Progresívne Slovensko a autorom knihy Support, ktorá sa vo svojej oblasti stala bestsellerom.


15 rolák BURTON, 27,95 € sveter JACK & JONES, 49,95 €

košeľa BURTON, 37,95 €

košeľa BURTON, 19,57 €

košeľa !SOLID, 39,95 €


16

VIEM, AKÁ JE MOJA ÚLOHA V KAŽDOM Z PROJEKTOV.

sveter SELECTED, 49,95 € nohavice JACK & JONES, 69,95 € kabát SELECTED, 169,95 € topánky GEOX, 166,95 € šál JACK & JONES, 19,95 €


ROZHOVOR Pri podnikaní sa chyby stratia v čase, ale keď napíšeš knihu a sú tam blbosti, tak to sa v čase až tak nestratí. Cítil si väčší pocit zodpovednosti a mal si iný prístup k tvoreniu? Áno, toho som sa bál. Spravil som všetko pre to, aby to nebolo zlé. Snažil som sa pospájať s najlepšími ľuďmi, no aj tak nevieš úspech zaručiť. Našťastie sa to podarilo. Takéto knihy sa väčšinou píšu na konci kariéry. Čo to hovorí o tebe? Je to koniec? (smiech) Neviem. Možnože aj hej (smiech). Mal som viacero dôvodov, prečo ju napísať. Mentorujem veľa podnikateľov a start-upov a chcel som vytvoriť ucelenú vec, ktorú im môžem dávať. Zároveň som to chcel spraviť zaujímavo a ukázať to na príbehu, lebo ten sa číta oveľa lepšie ako len samotné rady. Preto som to ukázal na príbehu Websupportu, lebo aj ten sa ukončil, keďže som našiel iného riaditeľa. Keby som stále tam, tak by som knihu o firme nepísal. Hádam ešte niekedy knihy napíšem, ale zatiaľ sa mi o tom rozmýšľať nechce. Pre heroes.sk si povedal, že by si raz chcel napísať beletriu. Máš už predstavu o čom? Mám zopár konceptov v hlave, ale chcem si od písania chvíľku oddýchnuť. Nechcem už na to tlačiť a budem si skôr zbierať nápady a texty a keď toho budem mať dosť, tak sa do niečoho ďalšieho pustím. Keďže máš aktivít dosť, cítil si niekedy aj vyčerpanie alebo až riziko vyhorenia? No jasné. Mám to aj teraz, keď som to s prednáškami fakt prestrelil. Poriadne nevládzem a mám vo veciach chaos. Ale povedal som si, že som tu na mesiac, potom odlietam a budem mať zas oddych. Životne nakumulovaný chaos si nemal? Mal som ich pár pri pretrénovaní, vtedy som chodil pár dní smutný. Párkrát ma vyplo, ale vždy som si dal oddych a spamätal som sa z toho. Vždy, keď som zacítil prichádzajúcu únavu, tak som zvoľnil. Keby som to tlačil dlhodobo, tak ma asi vypne úplne. To sa mi našťastie nestalo. Pri vrcholovom športe či podnikaní sa človek stretáva aj s výraznejšími neúspechmi. Dokázali niekedy nad tebou zvíťaziť? Šport ma učí zvládať neúspechy, lebo si ich zažijem na tréningoch. Takto si vieš prejsť celým životom. Aj keď ti nevyjdú preteky, tak sú to len preteky. Raz ti niečo vyjde, raz niečo nie. Netreba si nad tým lámať hlavu, treba sa z toho poučiť. Ale keď nedokončíš preteky, tak sú to len preteky. No keď prídeš v biznise o 100 000 €, tak ten neúspech len tak neprejde. Jasné. Problém je, keď riskuješ tak, že do toho dávaš všetko. No to nesmieš nikdy robiť. V športe aj v podnikaní je obrovská miera šťastia. Ľudia by nemali až tak riskovať, preto nikdy nesmieš dať všetko na jednu kartu. Vždy musíš riskovať tak, že ak prehráš, v zásade sa nič nedeje a stále ti niečo ostane. Čo sa dá zo športu naučiť a využiť pri podnikaní? Takmer všetko. Šport je taký zmenšený model života, práce a manažovania. Môžeš ho používať na príklady a pochopenie toho, ako to funguje v zložitejšom živote.

FIREMNÁ KULTÚRA SA NEPÍŠE, ALE ŽIJE A UKAZUJE.

Všimol som si, že si aktívny na Google+. Asi ako jediný, koho poznám. Prečo? Ja tam v podstate nič nerobím. Vždy tam iba hodím status, ktorý dávam na Facebook. Príde odtiaľ zopár klikov, čo mi za tie tri sekundy stojí. Zamýšľaš sa aj nad novými trendami a umelou inteligenciou? Išiel by si aj do toho? Áno, ale podnikanie by malo vychádzať z toho, že si dobrý v niečom, čo sa až potom stane trendom. Keď rozmýšľaš tak, že idem robiť to, čo je teraz trend, tak je to strašne umelé. Nemusíš ten trend trafiť ani tomu rozumieť. Všetky veľké firmy vznikajú tak, že nadšenci robia niečo nové a postupne sa z toho stáva trend. Keď už ním niečo je, tak už je neskoro. Spýtam sa inak. Pri čom teraz cítiš, že by si do toho mohol vstúpiť? Viac ťa zaujíma vylepšovanie už existujúcich vecí alebo hľadanie niečoho nového? To strašne záleží. Nemám to špecifikované, že musím vymyslieť niečo, čo nikde nie je. Skôr je to kombinácia toho, čo ma baví a prídem k tomu prirodzene, a toho, že v tom vidím zmysel. Nikdy si nerozmýšľal tak, že idem robiť to, z čoho sa dajú „vyžmýkať“ peniaze? Nie. To je podľa mňa zlé myslenie. Môžeš sa v tom úplne pomýliť. Aké sú kritéria toho, do čoho nejdeš? Keby to zovšeobecním, tak hlavní sú ľudia. Keby za mnou niekto prišiel s tým, že má zaujímavý biznis a môžem zarobiť veľa peňazí, no videl by som, že je nejaký hajzlík alebo mi je nesympatický, nešiel by som do toho. Stretávaš veľa takých, s ktorými by si chcel robiť? Jasné, stále. Žijem v takej dobrej bubline, kde sú pohodoví ľudia. Majú svoje chyby, ale na problémy sa pozerajú pozitívne a sú vyrovnaní. Obklopiť sa dobrými ľuďmi je súčasť osobného šťastia. Máš niečo pri začínaní projektov, na čo si dávaš pozor? Práve obklopovanie sa dobrými ľuďmi alebo lepšími, než si ty sám. Zvyšuje ti to šance na úspech. Je pri rozbiehaní projektov dôležité aj niečo iné ako obklopenie sa dobrými ľuďmi? Veľmi dôležité je projekt správne uchopiť a premyslieť. Snažiť sa ho rozbehnúť, respektíve otestovať s čo najmenším rizikom a najmenšími nákladmi. A začať pridávať až keď si overíš, že funguje. Okrem toho je dôležitá trpezlivosť.

17


18

ROZHOVOR Ako oddychuješ? Športom? Záleží od toho, ktorý druh tréningu si dám. Sú tréningy, ktoré sú pomalé a regeneračné, ale sú aj ťažké, ktoré ťa zničia. Najviac regenerujem spánkom. Fyzicky aj mentálne. Snažím sa mať veľmi dobrý spánkový režim, osem hodín minimálne. To ma naučil triatlon. Keď som sa poriadne nevyspal, tak sa nedalo zvládať tie tréningy a pribúdali zranenia. Napríklad aj teraz, ak nevládzem, idem si počas dňa medzi prednáškami na 15 minút ľahnúť. Oddych je predovšetkým o usporiadaní myšlienok a vedomom upokojení sa. Pri spánku je to však nevedomé. Je to dostatočné, alebo robíš niečo aj počas dňa? To je kvázi meditácia. Niekedy to mám aj pri tréningu, je to ako aktívna meditácia. Niekto to môže mať pri umývaní riadov, pri sprche, pri sedení, v aute, rôzne. Veľakrát sa snažím do takéhoto flowu dostávať, hlavne pri športe alebo pri joge. Hlava je dosť spojená s telom a ako sa cíti telo, tak je oddýchnutá aj hlava. Človek je napríklad z niečoho nervózny a pritom je iba hladný alebo nevyspatý. Podľa spánkového režimu sa zdá, že k sebe pristupuješ citlivo. Riadil si takto aj firmu? Neviem, či k sebe pristupujem citlivo. Keď chceš podávať dobré výkony, musíš mať na to energiu a zdroje. A to iste platí aj pre firmu. Keď z nej chceš niečo vybudovať, musíš jej dať dostatok energie a tú nebudeš mať, ked nebudeš oddýchnutý. Ako to bolo s vyhadzovaním ľudí z firmy? Ako si to zvládal? Bolo to ťažké a stále to je ťažké. Vždy som zamestnancov vnímal ako kamarátov. Preto bolo vyhadzovanie niečo ako rozchod s frajerkou, čo nikdy nie sú ľahké veci. Čo si na ľuďoch najviac vážiš? Otvorenú komunikáciu. Nemám problém baviť sa úplne o čomkoľvek. Aj o mojich zlých stránkach, spätnej väzbe alebo akýchkoľvek haluziach. Väčšina ľudí sa však bojí otvorene hovoriť, čo si o kom myslia, čo im prekáža, o čom snívajú alebo sa boja čokoľvek sa spýtať. Ja mám práveže strašne rád, keď niekto povie niečo, čo som nečakal. A čím ťažší je daný rozhovor, tak tým je pre mňa zaujímavejší. Ako je na tom tvoja politická kariéra? Si viac aktivista alebo politik? Už pri Slovensko.digital nás začali označovať ako politikov. Pre mňa nie je politika v zásade zlá vec, ale ide o to, čo tam ideš robiť. Treba urobiť základný upgrade celého systému, a to sa dá len vtedy, keď sa tam dostane veľa dobrých ľudí. Jednak odborníkov, ale aj trošku morálnejších. A takí tam nepôjdu, ak sa o tom bude hovoriť ako o zlej veci. Preto nemám problém hovoriť, že Progresívne

Slovensko má politický podtón. Je to jedna z ciest, ako sa to tu dá zmeniť a opraviť. Dá sa to vtedy, keď sa toho prestanú strániť normálni ľudia. Takže nevylučuješ, že raz budeš v politike? Nevylučujem to vôbec. Ak to poriadne rozbeháme, urobíme tomu dobrý program, budeme mať veľa dobrých ľudí a pokiaľ bude mať hnutie zmysel, bude z neho politická strana. Ak to nebude dávať zmysel a nazbierajú sa čudní ľudia, tak do toho nepôjdem. Aké sú zatiaľ vaše skúsenosti? Pribúdajú dobrí ľudia? Áno. Veľa ľudí, ktorí dlhé roky bojovali proti politike, už pochopili, že sa to inak nedá a musia do toho ísť. V čom vidíš tvoj prínos v politike? Na čo sa chceš zamerať? Mojou prvou úlohou je pomôcť vybudovať organizáciu, ktorá bude vedieť generovať nápady, zákony a hlavne ľudí, ktorí Slovensko vedia posunúť vpred. Ďalšou úlohou je túto myšlienku čo najviac šíriť ďalej. Vnímaš, že sa dá spoločnosti cez politiku pomôcť drobnými vylepšeniami, alebo je šanca priniesť aj nejakú víziu? Chceme prísť s veľkou víziou, ale chceme mať podchytené aj jednotlivé vertikály ako zdravotníctvo, školstvo a podobne. Podľa mňa sa strašne dá zmeniť aj firemnou kultúrou. Takže namiesto ústavy bude v parlamente 10 hôdnot. Firemná kultúra sa nepíše, ale žije a ukazuje. Ukazovaním sa vie ľuďom zmeniť pohľad na svet aj na Slovensko. Aké máš plány na Floride? Viac pracovať alebo oddychovať? Plánujem sa naplno zapojiť do Progresívneho Slovenska. To bude moja top priorita. Okrem toho mám samozrejme ešte viacero firiem, ktoré už neriadim, ale som na boarde. Nemôžem zabudnúť ani na Slovensko.digital. Dá sa niečo podobné ako Slovensko.digital vymyslieť aj v iných oblastiach? Áno. Makáme na tom v Progresívnom Slovensku (progresivne.sk), aby sme krajinu posunuli dopredu aj v iných oblastiach a konečne z toho spravili miesto, kde sa bude všetkým žiť oveľa lepšie ako teraz.

košeľa NAUTICA, 90,95 € vesta BURTON, 41,95 € nohavice BURTON, 26,57 € topánky SELECTED, 149,95 € hodinky KOMONO, 75,95 €


19

ZAMESTNANCOV SOM VŽDY VNÍMAL AKO KAMARÁTOV.

tričko JACK & JONES, 19,95 € košeľa BURTON, 35,95 € bunda ONLY & SONS, 39,99 € rifle JACK & JONES, 39,95 €

Ešte viac fotiek a všetky kúsky, ktoré majú Michal na sebe, nájdete na prerado.st/rozhovor


20

AKO NA TO

NOHY V TEPLE Každoročný zimný problém – ako obliecť spodnú časť tela, aby 90 % outfitov netvorili, čisto z lenivosti, nohavice. Riešenie? Ponožky, nadkolienky aj pančušky. Ale ako ich nosiť tak, aby bolo jasné, že v tom jednoducho viete chodiť? Foto: L'ubica Martincová

Čo s čím (a pod čím) nosiť, vám radí štylistka Zuz. redpoppyzuz

CHCEM TO prerado.st/zeny


21

baretka PIETRO FILIPI, 32,95 € sveter DESIGUAL, 90,95 € sukňa VERO MODA, 26,95 € topánky GEOX, 105,95 €

Bojíte sa nepríjemnej zimy? Skombinujte nadkolienky so sukňou na zapínanie. Čo má skryť, skryje, a keď prehodíte nohu cez nohu, ukáže práve toľko kože, koľko chcete. TIP: Košeľu nepchajte pod sveter. Prehoďte poradie a noste ju pokojne navrchu, rozopnutú až po posledný gombíček.

Zahrajte sa na školáčku – kombinácia nadkolienok, áčkovej sukne a baretky zafunguje ako elixír mladosti.

1

kabát MISS SELFRIDGE, 96,95 € šaty VILA, 44,95 € sveter MISS SELFRIDGE,39,95 € čižmy MISS SELFRIDGE, 72,95 € kabelka LYDC, 32,95 €

rolák MISS SELFRIDGE, 31,95 € košeľa BRAKEBURN, 38,47 € kabát DOROTHY PERKINS, 68,95 € šál PORTIA, 26,36 € sukňa ALCHYMI, 47,95 € čiapka DOROTHY PERKINS, 9,45 € topánky GEOX, 105,95 € taška ZOOT, 61,95 €

3

Oblečte si nadkolienky ku kozačkám – opticky ich tým ešte o kúsok predĺžite. A vaše nohy s nimi.

2

Nadkolienky nadkolienky OROBLU, 9,45 € Čierne nadkolienky mocne evokujú šesťdesiate roky alebo japonské lolitky. Skombinovať ich správne a vyhnúť sa zažitým stereotypom, to chce istú dávku zručnosti.


22

AKO NA TO

Zlaďte kabát s topánkami a šaty s ponožkami a vystúpte z davu s pomocou žiarivých farieb.

Urobte si nedeľnú pohodu každý deň. Pohodlné legínsy doplňte dlhou košeľou, ponožky zase slip-onmi.

košeľa FRENCH CONNECTION, 94,95 € vesta NOISY MAY, 26,95 € legínsy NIKE, 72,95 € čiapka PIECES, 12,95 € topánky TAMARIS, 61,95 €

1

kabát PIETRO FILIPI, 290,95 € nohavice FRENCH CONNECTION, 57,48 € top HAILY'S, 13,95 € košeľa MISS SELFRIDGE, 41,95 € topánky ALDO, 43,16 €

Vaše obľúbené letné sandále nemusia ležať v skrini – s ponožkami ich vynosíte aj v zime. Ale pozor na poľadovicu!

3

Veselé ponožky rolák HAILY'S, 14,95 € nohavice PIETRO FILIPI, 116,95 € sandále MISS SELFRIDGE, 46,36 €

ponožky STANCE, 13,95 € Jediný tip od štylistov, ktorý by ste mali tento rok ovládať, sú ponožky. Pekné veselé ponožky – nielen k teniskám a na šport. Kúpte si také, za ktoré sa nebudete hanbiť a noste ich k lodičkám aj k mokasínam, do práce, do školy, do parku, do mesta, do baru aj do galérie.

2


AKO NA TO

sveter VERO MODA, 34,95 € sukňa FRENCH CONNECTION, 109,95 € šál HAILY'S, 17,95 € čiapka ROXY, 28,95 € poltopánky TED BAKER, 156,95 €

Sieťované pančušky pančuchy OROBLU, 14,95 € Bije vaše srdce pre Chrabromil? Ukážte, že okrem čarovného prútika viete čarovať tiež so štýlom.

Sú pre vás sieťované pančušky až príliš výrazným kúskom? Ukážeme vám, ako sa vulgárnosti vyhnúť oblúkom a namiesto toho dodať každému outfitu ten správny šmrnc. Pritvrďte! Žiarivá červená a vzorované pančušky sú v správnej kombinácii poriadne sexi. TIP: Navrstvite

1

dvojo šiat na seba. Outfit bude originálnejší a telo budete mať v teple.

2

3

Všetky kúsky nájdete na prerado.st/akonato

šaty CLOSET, 79,95 € šaty s prúžkami S.OLIVER, 36,95 € kabát PIETRO FILIPI, 327,95 € topánky PIECES, 72,95 €

svetrové šaty VILA, 1 559 Kč košeľa FRENCH CONNECTION, 79,95 € kabát DOROTHY PERKINS, 72,95 € topánky OJJU, 87,95 €

Pohrajte sa s asymetriou a skombinujte rôzne línie.

23


24

mikina NIKE, 50,95 € šaty MISS SELFRIDGE, 48,95 € kabát MISS SELFRIDGE, 106,95 € tenisky NIKE, 115,95 € čapica BURTON, 22,36 € ponožky STANCE, 4,97 €

TEPLÁKY OD GIVENCHY a ďalšie (zbúrané) mýty o funkčnom oblečení

Fitness blogerka Kayla Itsines má 6 miliónov sledovateľov na Instagrame, čo sú chia semienka už vie aj vaša babička a Nike predá 25 párov tenisiek za sekundu. Niet sa čomu čudovať, že funkčné oblečenie má dnes hlavne funkciu zbierať lajky od módnych redaktoriek. Text: Pavlína Louženská Foto: Kateřina Zahradníčková

Trend forecasterka Lidewij Edelkoort vystihla jednu veľkú módnu zmenu – už nehľadáme oblečenie na rôzne príležitosti, ale kúsky, ktoré nám umožnia prispôsobiť sa za pochodu. Tričko, ktoré vás ochladí, keď sa spotíte, je iba na štartovacej čiare toho, čo je možné. Čo nevidieť objavíte v obchodoch šaty, ktoré menia farbu podľa nálady, nabíjajú telefón alebo nás ochránia pred vírusmi. Trh s funčkným oblečením a wearables bude mať v roku 2025 hodnotu 130 miliárd dolárov. Bežne si tak môžete kúpiť ponožky so strieborným vláknom, ktoré chránia proti zápachu a legínsy, ktoré vám uberú 5 kíl. Aziati sú posadnutí oblečením, ktoré ich chráni pred UV žiarením. Ale šikovné


MÓDNA TÉMA

kabát FEVER, 199,95 € košeľa VILA, 39,95 € legínsy NIKE, 57,95 €

rolák VILA, 44,95 € bunda GEOX, 250,95 €

látky nie sú jediná cesta. Levi's vytvoril kolekciu pre cyklistov, na ktorú jednoducho zacvaknete zámok a ktorá vás ochráni pred dažďom. Kickstarter očarila minulý rok mikina s 23 zabudovanými vreckami a stala sa tak prvým projektom, ktorý vyzbieral cez crowdfunding viac ako milión dolárov. A nakoniec z nášho obľúbeného DOBRO súdka: na Parsons School of Design vznikla kolekcia oblečenia pre utečencov. Kabát sa zmení na prístrešok alebo spacák. V tme svieti, v zime hreje a navyše odpudzuje vodu. Až 15 % svetovej populácie trpí nejakým postihnutím a hľadá tak iné funkcie a strihy. Tommy Hilfiger sa spojil s Runway of Dreams a vytvorili kolekciu oblečenia pre postihnuté deti. IZ Adaptive Clothing alebo ABL Denim sa zamieriavajú na vozíčkarov, Care+Wear zase pomáha ľuďom, ktorí musia nosiť katéter.

Značky ako Adidas, Reebok alebo práve Under Armour angažovali do kampaní modelky a do tímov tých najlepších dizajnérov. Stellu McCartney, Jeremyho Scotta, Gigi Hadid alebo Karlie Kloss sme doteraz poznali z Vogue a nie z časopisov o fitness. S odmietnutím anorektických modeliek dnes pred prehliadkou Victoria's Secret sledujeme videá, kde anjelikovia robia drepy, a sami chodíme ráno pred prácou naťukať pár dát do Endomondo. Ako hovorí naša nakupujúca Míša, keď máš skvelý zadok, tak ho ukáž. Tak ukazujeme fajku, prúžky aj červené tváre po bikram joge s rovnakou hrdosťou ako značkové kabelky. Pretože narozdiel od kabelky, skvelý zadok nikdy nevyjde z módy. Trendsettingová agentúra Sparks&Honey tvrdí, že jedným z najväčších trendov budúceho roka bude prelomenie tabu mejkapu na šport. Vodeodolné riasenky, ktoré si vezmete aj do bazéna a mejkap, ktorý skryje vaše červené spotené čelo iba doplnia to, čo vám už dávno visí v skrini: legínsy, mikinu a tenisky.

MADE IN CZECHOSLOVAKIA Hovorí sa, že v našich končinách nájdete najväčšiu koncentráciu športových značiek na kilometer. A čím ďalej tým viac z nich pozerá okrem funkcie aj na formu. Tilak na tohtoročnom pražskom Designbloku uviedol (už v Japonsku úspešnú) kolekciu Poutnik. Tieto parky a mikiny v tlmených farbách sú asi jediným kúskom oblečenia, pri ktorom by ste odpustili tocinovi, že verí, že s jednou bundou zvládne výstup na Kriváň aj divadlo. Makači z Horsefeathers alebo Ragwear už vás tiež nepošlú na svah ani do ulíc v neónových farbách a pridávajú sa ďalší. Aleluja!

Z TELOCVIČNE NA MÓLO Funkčné oblečenie malo dlho bližšie k Silicon Valley než na parížsky fashion week. Záplava kockovaných oranžových nohavíc v slovenských uliciach mi pravidelne súhlasne pritakáva. Minulý rok však športový štýl začal bodovať. Aj napriek tomu, že nákupy oblečenia rástli priemerne o 2 %, športové oblečenie pokorilo všetky rekordy s nárastom 16 %. Tenisky prvýkrát v histórii predbehli v Británii predaj lodičiek. Topánky Nike si vyboxovali miesto v reportoch zo všetkých fashion weekov, tepláky má dnes v kolekcii aj Givenchy. A pokiaľ si namiesto čipky na rande oblečiete podprsenku od Under Armour, určite vyhráte. Nájdite si vlastné trendy na prerado.st/modnatema

#PAVLÍNARADÍ: Marc Jacobs tvrdí, že oblečenie nemá žiaden význam, kým ho niekto nezačne nosiť. Tak si nájdite pre svoje legínsy, tenisky a mikiny viac funkcií než tie v posilke. Spárujte ich s elegantným kabátom, doplňte nimi šaty. V zime vám potom bude konečne teplo aj bez stresu, že vás Anna Wintour prebodne pohľadom.

25


26

RADOSŤ V MYSLI

MÔJ NOVÝ ZAČIATOK

S tranzíciou je to ako s každým iným životným transformačným procesom. Kým v ňom nie ste, vôbec si neviete predstaviť, čo sa bude diať. Aj keď si myslíte opak. Pred piatimi rokmi som sa definitívne rozhodol pre fyzickú a sociálnu tranzíciu zo ženského do mužského rodu. Mal som 25 rokov a začal som robiť prvé kroky k naplneniu svojich vnútorných túžob. Text: Damian Machaj

Už od detstva som bol skôr tomboy. Snaha mojej mamy pestovať vo mne estetiku princezien sa nikdy nestretla s veľkým porozumením. Hneď, ako som dostal možnosť vymýšľať vlastné módne kreácie, bolo jasné, že sa s mamou v našich predstavách o tom, čo mám nosiť, rozchádzame. Dodnes si však pamätám, že mojím obľúbeným kúskom bola modrá rifľová sukňa s mašľou, ktorú mi doviezol strýko z Ameriky. V puberte som sa snažil vyrovnať s prebúdzajúcou sa ženskosťou. Nemôžem povedať, že ma to desilo. Prípadne, že by som to vnímal vyslovene negatívne – striedali sa vo mne vlny prijímania a odmietania, spokojnosti a nespokojnosti. Pre každého dospievajúceho

človeka je toto obdobie mätúce na viacerých frontoch, a ja som, rovnako ako každý pubertiak, zažíval komplikované peripetie vzťahov. Hlavne k sebe samému. Hľadal som rôzne polohy sebavyjadrenia, v ktorých som sa cítil príjemne. Keď si na niektoré momenty spätne spomínam, vidím, že som sa trápil. Ale kto sa v puberte sám so sebou netrápil? Do obdobia skorej dospelosti som sa metódou pokus-omyl dopracoval k imidžu, ktorý mi vyhovoval. Bola to taká príjemná a nečitateľná androgýnna zóna. Oblečenie a imidž je jedným z najvýraznejších prostriedkov k vyjadreniu seba samého. Nikdy som nebol fashionista v pravom zmysle slova, ale práve experimenty v obliekaní mi otvorili cestu k sebapoznávaniu. Odmalička mi nedávalo zmysel deliť svet na chlapčenský a dievčenský. Nikdy som nerozumel tomu, prečo by mali byť niektoré hry iba pre chlapcov a iné pre dievčatá. A to isté platilo o oblečení. Niekde medzi týmito hranicami sa začali dostávať na povrch zásadné otázky. Čo vlastne znamená byť ženou alebo mužom? Rozlišujeme to podľa toho, ako vyzeráme nahí? Alebo je to o tom, ako nás vníma spoločnosť prostredníctvom nášho vzhľadu? A čo naše pocity? Narodíme sa predsa ako deti – mužmi a ženami sa stávame až v priebehu života. A dá sa vôbec nebyť ani jedným? Vedel som, že by som v tejto androgýnnej polohe dokázal žiť. Začal som však mať silnejúcu túžbu posunúť sa ešte o kúsok ďalej. Stále častejšie som počul, čítal alebo videl príbehy iných trans ľudí a začínal som tušiť, že môj príbeh je jedným z nich. Trvalo mi ďalšie dva roky, kým som prijal nové meno a začal používať mužský rod. Krátko po tom som dostal prvú dávku hormónov. Cesta, na ktorú som sa vydal, ma veľa naučila. Na začiatku som si neustále kládol dve otázky – ako by som mal vyzerať a aký by som v tejto novej spoločenskej úlohe vôbec mal byť? Často som sa stresoval nejakými očakávaniami a snažil som sa ich plniť. Postupne som však prišiel na to, že žiadny konkrétny bod, do ktorého smerujem, neexistuje. Neexistuje žiadna šablóna mužskosti, žiadne čisto mužské gestá, mužské emócie alebo oblečenie. Ide skôr o to zistiť, v čom sa cítim dobre a akým mužom chce byť.

DAMIAN MACHAJ je kreatívec a trans aktivista zo Slovenska žijúci v Prahe. Vyštudoval FAMU a v súčasnosti pôsobí ako producent multimediálneho obsahu v Kreativním HUBu Českého Rozhlasu. Spoluzaložil Organizaci TRANS*PARENT CZ, ktorá sa snaží o dosiahnutie sociálnej spravodlivosti, presadzovanie práv a pozitívnych spoločenských zmien v prospech trans žien, trans mužov a genderqueer osôb. O svojich skúsenostiach píše blog www.pandamian.org.


SÚŤAŽ Ukážte nám, na čom fičíte, a vyhrajte módne kúsky v hodnote 50 €, 30 € a 20 € Skúšate radi nové veci? Možno si už čoskoro budete skúšať nové oblečenie zo ZOOTu – a zadarmo. Ako? Chceme spoznať vašu módnu obsesiu Odfoťte nám svoju zbierku topánok, tričiek s nápisom, umelých kožuchov alebo farebných pančušiek, dajte fotku na Instagram s #neporucistomu a označte na nej @casopiszoot

Vo februári vyberie naša redakcia tri najzaujímavejšie príspevky, ktoré odmeníme. Výhercov vyhlásime na Instagrame a v ďalšom čísle. Súťaž sa končí 31. januára 2017.

KTO VYHRAL BALÍČKY OD CULCHARGE?

VÝHERCOV NÁJDETE NA NAŠOM BLOGU -> sledujte stories.zoot.sk


28

FASHION STORY

LESK A GLAMOUR VIRTUÁLNEJ REALITY

Predstavte si, že môžete čokoľvek. Pozriete sa dole a vidíte, že máte na sebe tie najkrajšie šaty, aké ste kedy videli. Pozriete sa vedľa seba a stojí tam vaša drahá polovička opierajúca sa o elegantný stroj, ktorý tíško pradie. Pripravený vyraziť do iných svetov, iného časopriestoru. Pozriete sa hore a trblietavá obloha na vás šibalsky žmurkne. A hneď vedľa sa objaví logo chrumkavých zemiakových lupienkov. Vitajte v dobre virtuálnej. Foto: Ľubica Martincová

Styling: Zuz Gašparovičová

Modelka: Kateřina / CLIQUE MODELS Model: Ivan Kašša Fotené v ateliéri: PHOTO RENTAL


ONA kožuch ONLY, 45,48 € šaty LITTLE MISTRESS, 81,95 € náramok HAILY'S, 5,45 € ON sako CASUAL FRIDAY, 149,95 € košeľa GANT, 101,95 €


šaty LITTLE MISTRESS, 90,95 € topánky MISS SELFRIDGE, 52,95 €


bunda RVLT, 125,97 € košeľa BURTON, 37,95 € sako BURTON, 70,67 € nohavice BURTON, 50,95 € kravata SELECTED, 24,95 € topánky NATIVE, 123,95 €


ON bunda LINDBERGH, 118,27 € košeľa BROADWAY, 41,95 € nohavice ONLY & SONS, 39,95 € šál JACK & JONES, 39,95 €

ONA náušnice PIECES, 12,95 € bunda PEP, 59,95 € košeľa FRENCH CONNECTION, 79,95 € sukňa CLOSET, 68,95 €


ONA šaty VILA, 49,95 € vesta ZOOT, 50,95 € kabát LIQUORISH, 90,95 € čižmy TAMARIS, 87,95 €

ON košeľa GANT, 101,95 € sako CASUAL FRIDAY, 149,95 € nohavice CASUAL FRIDAY, 79,95 € topánky BUGATTI, 90,95 € kravata SELECTED, 12,97 €


ONA sveter MADONNA, 29,95 € tričko HAILY'S, 14,95 € tepláky VILA, 29,95 € ponožky DOBRO., 9,75 € ON mikina BLEND, 39,95 € tepláky BLEND, 19,98 € ponožky HAPPY SOCKS, 9,45 €


35

OBLEČTE SA PODĽA FASHION STORY

sako LINDBERGH, 150,95 € košeľa BURTON, 24,95 €

šaty DESIGUAL, 99,95 €

kabát PIETRO FILIPI, 326,95 €

kabát BROADWAY, 129,95 € listová kabelka PIECES, 34,95 €

PRE ŇU

hodinky KOMONO, 94,95 €

PRE NEHO nohavice SELECTED, 2 259 K

Chyťte si 10% zľavu!

„buducecislo“

Platí do 1.3.2017 a neplatí na zlacnené kúsky. kožuch VILA, 69,95 € motýlik JACK & JONES PREMIUM, 17,95 €

hodinky OLIVIA BURTON, 107,95 €

poltopánky BURTON, 54,95 €

sandále TED BAKER, 175,15 €

Všetky kúsky a video z fotenia zoženiete na prerado.st/fashion-story


36

ZOOT TRIK

ZOOT TRIK RUKAVICE ZO SVETRA

Recyklácia je trendy nehľadiac na sezónu. Využite starý sveter (napríklad ten, ktorý sa vám nechtiac scvrkol v práčke) a vyrobte si za pár minút štýlové palčiaky. Pripravila: Thea Kučerová

POTREBUJETE • • •

starý sveter nožnice šijací stroj

AKO NA TO? 1.

2.

3.

4.

Obkreslite si na papier tvar vlastnej ruky alebo palčiaky, ktoré vám sedia a máte ich radi. Vzor si vystrihnite a kriedou preneste na sveter tak, aby spodný lem svetra tvoril vo finále lemy rukavíc. Vezmite nožnice a vystrihnite si pravú a ľavú rukavicu, spolu 4 kusy. Priložte vonkajšou stranou k sebe, zošite, obráťte a veselo noste!


BÝVANIE & DIZAJN

VĎAKA ZA KAŽDÉ SLADKÉ RÁNO Pozeráte sa do úplne nového diára plného predsavzatí a premýšľate, čím začať? A napadlo vám, že každé ráno je vlastne taký nový štart? Nečakajte na prvého a nalaďte sa na nové začiatky s tými najlepšími raňajkami vášho života. Potom vám totiž všetko pôjde ako po masle (s džemom).

Foto: Kateřina Zahradníčková

Pripravila: Gabriela Koutská

sklenená dóza SASS & BELLE, 5.45 € keramická miska SASS & BELLE, 6.95 € set 4 porcelánových tanierov FOLKLORE, 42.95 € sada 6 podšálok KITCHEN KRAFT, 10.45 € pohár so slamkou a viečkom SASS & BELLE, 6.95 € smaltovaný hrnček KITCHEN KRAFT, 5.45 € sklenená dóza s viečkom KITCHEN KRAFT, 5.45 € sada 2 plechových misiek FOLKLORE, 39.95 € smaltovaný hrnček KITCHEN KRAFT, 7.45 € ovocný čaj ENGLISH TEA SHOP, 3.45 € lapač snov SASS & BELLE, 12.95 € plechová konvica FOLKLORE, 25.95 €

➉ ➆

Kúsky do domácnosti nájdete na prerado.st/byvanie-a-dizajn

37


38

STREETSTYLE

STREETSTYLE

VIAC FARIEB / VIAC PRIESTORU PRE ŠTÝL Foto: Welin

Obliekať sa v zime farebne je, v tom najkrajšom slova zmysle, ako päsť na oko. Je to ako zobrať si žltý dáždnik do upršaného dňa plného čiernych dáždnikov. Hneď máte lepší deň. A to nie je ani zďaleka všetko – množstvo farieb rozprúdi krvný obeh a svet dáva zmysel viac ako v niečom ponurom. Návštevníci zimného Urban Marketu o tom vedia svoje.

Viac inšpirácie nájdete na prerado.st/streetstyle


PRE MUŽOV

PÁNSKA ZÁLEŽITOSŤ Minulosť sú príbehy, budúcnosť sú sny. Ale život sa odohráva práve TERAZ. A každá sekunda je nový začiatok. Malý stroj času na zápästí bol vždy nadčasový.

➄ ➂

➀ hodinky LUCLEON, 77,95 € ➁ hodinky DANIEL WELLINGTON, 216,95 € ➂ hodinky DANIEL WELLINGTON, 199,95 € ➃ hodinky KOMONO, 44,98 € ➄ hodinky KOMONO, 94,95 €

zoot.sk/muzi

39


40

PRE CHLAPOV / AKO NA TO

BLEJZER 4X INAK

blejzer PIETRO FILIPI, 308,95 € vesta FYNCH-HATTON, 119,95 € rolák JACK & JONES, 39,95 € kalhoty CASUAL FRIDAY, 39,98 € poltopánky LLOYD, 181,95 €

S príchodom zimných mesiacov klesajú nielen teploty, ale aj naše možnosti obliekania. Na holé členky môžeme zabudnúť a po roku zase chodíme v tej istej bunde či v kabáte pár mesiacov. My sa však len tak nevzdáme! Máme pre vás 4 tipy, ako aj v zime môžete nosiť blejzer, aby vám bolo teplo a módna polícia na vás nevydala zatykač. Pripravil: Miroslav Romaniv Foto: Ivan Kašša

Co s čím (a pod čím) nosiť, vám radí štylista Míra. mira_zoot

CHCEM TO prerado.st/muzi

Blejzer a páperová vesta Páperové vesty oslavujú návrat. Perfektne sedia na tele a môžete ich nosiť pod akýkoľvek zvršok – či už kabát alebo blejzer. Páperie je teplé a ľahké ako pierko (kto by to povedal), takže ho na sebe ani necítite. Pri výbere farieb do mesta odporúčame byť opatrný – krikľavé farby sa hodia viac na cestu či zimné športy.


PRE CHLAPOV / AKO NA TO

Blejzer a zips Jednou z najobľúbenejších kombinácií pohodlia a elegancie je sveter so zipsom. Totálne praktická vec, oproti klasickému svetru si vyberiete, či budete zapnutý až po krk alebo iba ležérne rozhalený. V tmavých odtieňoch budete presvedčivý ako James Bond. To určite neunikne dámam vo vašom okolí.

bunda ONLY & SONS, 39,95 € blejzer BERTONI, 139,97 € sveter JACK & JONES, 39,95 € nohavice SELECTED, 69,95 €

41


42

PRE CHLAPOV / AKO NA TO

Blejzer nadivoko s bundou a kapucňou Mixovanie rôznych materiálov nás baví a len tak neprestane. Ale iba profík dokáže skombinovať doteraz nevidené. Blejzer so šuštiakovou bundou naopak? Prečo nie! Vnútorná vrstva sa postará o elegantný rozmer outfitu, bunda zase o izoláciu proti silnému vetru a športovo-ležérny feeling. Dajte si však pozor na správnu hrúbku bundy. Tie hrubšie vám pod sakom poriadne sťažia pohyb. TIP: Zabudnite na oranžovú šuštiačku – skúste futuristicky bielu alebo šedú farbu.

blejzer JACK & JONES, 69,95 € bunda JACK & JONES, 63,66 € nohavice JACK & JONES, 69,95 € ponožky JACK & JONES, 3,95 € tenisky ADIDAS, 60,95 €


PRE CHLAPOV / AKO NA TO sako LINDBERGH, 159,95 € košeľa JACK & JONES, 39,95 € rolák BERTONI, 59,95 € nohavice BURTON MENSWEAR, 41,95 € topánky VAGABOND, 130,95 €

Blejzer, rolák a možno príde aj košeľa Že košeľu nepotrebujete, lebo sa nechystáte na žiadnu formálnu udalosť ani meeting? Tričko pod blejzer predsa nosí aj Mareš s Beckhamom a vyzerá to fakt dobre. Ale čo v zime? Jedna z rafinovaných možností, ako dodať outfitu rovnaký šmrnc, byť v teple a zároveň nevyzerať ako nerd, je rolák. Ale môžete dať šancu aj košeli. Nech sa rozhodnete akokoľvek, neurobíte krok vedľa. TIP: Zlaďte rolák, košeľu aj blejzer v podobnom odtieni a pohrajte sa s rôznymi štruktúrami látky.

MIKOLÁŠ RŮŽIČKA je hudobník, producent a kresliar. Absolvoval pražskú AVU, na ktorej od roku 2006 pôsobí ako odborný asistent v grafických dielňach. Tiež je jedným z dvoch členov skupiny Republic of Two. Momentálne pracuje na treťom albume svojej kapely Piano. V novom roku ho čaká práca na hudbe k filmu Ve větru a produkcia nového albumu kapely Teepee.

43


44

PRE CHLAPOV / MÓDNA TÉMA

kabát ONLY & SONS, 129,95 € košeľa JACK & JONES, 49,95 € džínsy SHINE ORIGINAL, 73,95 €

KABÁTNICI Viete, ako spoznáte dokonalý zimný plášť? Že si ho nechcete dať dole ani v miestnosti. Text: Tomáš Otta, šéfredaktor magazínu ForMen Styling: Miroslav Romaniv Foto: Ivan Kašša

Pri stretnutí s neznámym človekom rozhodujú o našich sympatiách sekundy. Čo nasleduje potom, sú iba následky prvého dojmu. A práve kabát je tým kúskom, ktorý si na nás ľudia všimnú ako prvý. Navyše – dokonalý zimný kabát spoznáte podľa toho, že si ho nechcete vyzliecť ani v miestnosti.

↘ AKÝ MATERIÁL? Najlepšie urobíte, keď si kúpite vlnený kabát (ideálne aspoň 70 % ovčej vlny). Používa sa aj ušľachtilá alpaka, ťavia srsť alebo kašmír, ktorý je skutočným pokladom. Kašmírový kabát skvelo hreje, je štýlový a navyše sa nekrčí (nevýhodou je, že sa rýchlo obnosí a je dvojnásobne drahší ako vlna).

↘ ABY SEDEL Plánujete nosiť kabát k obleku? Vyskúšajte si o číslo väčší model. Švy na ramene musia sedieť na ich kraji a rukávy musia byť dlhé po zápästia. Dobre urobíte, keď si kabát vyskúšate už so sakom na sebe. Dajte si pozor, nech nie je príliš voľný, to už by ste si mohli rovno kúpiť pončo. Keď si ho zapnete, musíte cítiť jeho strih. V opačnom prípade budete vyzerať ako Strýko Fester z Rodiny Addamsovcov.

↘ SPRÁVNA DĹŽKA Klasicky delíme kabáty podľa dĺžky na dlhý pod kolená, trojštvrťový tesne nad kolená, do polovice stehien a krátky po pás. Náš tip: kabát k obleku si vyberte vždy tak, aby bol dlhší ako sako, inak vás veľmi rýchlo zatkne módna polícia.

↘ TRENDY V ostatných rokoch postupujú do úzadia vypasované strihy a recyklácia 90. rokov vracia do hry presný opak – prejdite sa v oversize kabáte po KC Dunaj a žiadny hipster sa na vás nebude posmešne pozerať.

CHCEM TO prerado.st/muzi

↘ PRAVIDLO FARBY Rovnako ako pri oblekoch platí: čím tmavší kabát, tým vhodnejší na formálne udalosti.


PRE CHLAPOV / MÓDNA TÉMA

← kabát JACK & JONES, 169,95 € sveter BERTONI, 62,97 € košeľa BURTON MENSWEAR, 32,95 € ↓ kabát PIETRO FILIPI, 363,95 € sveter !SOLID, 34,97 € nohavice BURTON MENSWEAR, 31,95 € tenisky CLARKS, 141,95 €

AKÉ MÁME KABÁTY? ➀ PEACOAT Ak nemáte vo vašej výbave klasický námornícky peacoat, vaše svedomie by vás malo zožierať. Vyrába ho hádam každá módna spoločnosť v rôznych farbách, z rôznych materiálov a aj v rôznej kvalite. Zamerajte sa na vlnu, široké klopy a relatívne krátky strih.

➁ DUFFLE COAT Jeho pôvod nájdete v Belgicku, populárnym sa stal hlavne počas Druhej svetovej vojny vďaka maršalovi Montgomerymu a v 60. rokoch vďaka ľavicovým intelektuálom, študentom a protiatómovým aktivistom. Ako jediný z klasických kabátov má aj kapucňu a je charakteristický svojimi veľkými gombíkmi, tzv. „olivkami“.

➂ TRENČKOT Koncom 19. storočia sa zrodil v dielni Thomasa Burberryho a britskí vojaci ho nosili ako kabát do dažďa. Bola to práve značka Burberry, ktorá dala trenčkotu jeho typicky materiál – gabardén. Ak sa pozrieme na to z technickej stránky, trenčkot patrí do kategórie casual (áno, aj ten „pravý“ Burberry alebo Aquascutum za 2 000 €). Dnes ho nájdete niekde v kategórii „medzi“ – k rifliam príliš formálny, k biznis obleku zase priveľmi ležérny. Takže ideálny je k bežnému obleku či blejzru.

19. storočia. Prestížna značka Mackintosh vyrába tieto modely doteraz. Ak si zapnete jednoradový kabát až po krk, budete bezkonkurenčnými víťazmi kategórie „cool“.

➀ BLEND, 110,95 €

➁ SELECTED, 157,95 €

➄ DLHÝ Dnes sú najpopulárnejšími kabáty, ktoré môžeme označiť slovom „strednodlhé“. Trojštvrťový patrí k tým najväčším klasikám, napriek tomu (alebo aj preto?) nemá žiaden zaužívaný názov. V anglicky hovoriacich krajinách ho volajú „overcoat“. Už od polovice 18. storočia ho ako jednoradový s tromi či štyrmi gombíkmi považujeme za klasiku. Najformálnejším kabátom je ten s dĺžkou pod kolená. Neskúsenému oku sa môžu zdať všetky dlhšie kabáty rovnaké, ale nie je to tak. Poznáme napríklad zlatý štandard „chesterfield“ s kontrastným golierom, „crombie“ s klopovou fazónou či raglánový kabát s klinovými rukávmi. Stredná Európa do sveta pánskeho štýlu prispela dlhým lodénovým kabátom.

➂ BURTON MENSWEAR LONDON, 85,95 €

➃ ONLY & SONS, 63,99 €

➃ MACKINTOSH Keď sa počas zimy trochu oteplí a namiesto snehu prší, oblečieme si klasický mackintosh. Je to nepremokavý „baloňák“ pochádzajúci (ako inak) z upršanej Británie. Na „macu“, ako mu hovoria v Anglicku, je najlepšia jeho nadčasová dizajnová strohosť. Vďačíme za ňu Charlesovi Mackintoshovi, ktorý tento kabát vyvinul v prvej polovici

➄ PIETRO FILIPI, 326,95 €

45


46

TÉMA

AREÁL POSKYTUJE MNOŽSTVO MIKROZÓN A FUNKCIÍ, KTORÉ SA TU DAJÚ VYTVORIŤ Cvernovka bola fenomén, zosobnenie kreatívneho ducha Bratislavy a jej vysťahovanie nenechalo jediné oko suché. Bolo to takto pred rokom, keď sa YIT, noví majitelia Cvernovky, rozhodli budovu prerobiť na novú rezidenčnú štvrť a všetci kreatívci sa museli vysťahovať. Nové útočisko im poskytla Nadácia Cvernovka a chemická priemyslovka, ktorá roky chátrala. Teraz, o rok neskôr, práce finišujú, názov je v myšlienkovom procese a kolaudácia naplánovaná na začiatok roka. S Braňom Čavojom sme sa rozprávali o tom, aké je to začať odznova, v čom bude nová Cvernovka iná ako tá pôvodná, o komunitnosti a polenách pod nohami. Pýtala sa: Zuz Gašparovičová

Ak by ste sa dohodli s YIT a v Cvernovke by ste mohli zostať, presúvali by ste sa sem? Nie, ak by sme mohli zostať v Cvernovke, zostali by sme tam. Toto bolo vytvorené ako záložný plán. Potom, ako sme sa nedohodli s YIT, do nás ľudia zo starej Cvernovky vkladali isté nádeje. Začalo sa obchádzanie lokalít a nakoniec sa nám zdal tento priestor vzhľadom na dispozíciu, priechodnosť a investície, ktoré si vyžaduje, ako najlepší variant. Cítili ste, že to je “TO” miesto hneď, ako ste sem prišli? Že je to presne to, čo hľadáte? Nie, neboli sme 100% presvedčení. Pozý-


TÉMA vali sme si sem rôzne návštevy – či už expertov, kamarátov, alebo ľudí z Cvernovky, aby sme sa presvedčili, že je to dobré. Väčšina z nich bola nadšená a to nás utvrdilo. Ak by ste sa priestoru neujali, chátra ďalej? Na túto otázku neviem presne odpovedať. Ak by však škola stála ešte rok ľadom, bola by už v totálne zdevastovanom stave. Nikto, kto by sem prišiel o rok, by sa nepokúsil o záchranu. Nebojíte sa, že to postretne podobný osud ako Cvernovku? Že vás po pár rokoch zas niekto vysťahuje? To bol vlastne ten dôvod prečo sme išli sem. Iné alternatívy, ktoré sme mali – Ružová Cvernovka, Nemocnica Zochova a podobne, boli tie isté modely, ktoré sme mali v Cvernovke. Súkromný majetok, ktorému by sa istý čas darilo, ale nemali by sme záruku, že tam môžeme zostať dlhodobo. Vždy by to bolo na rok, dva, tri. V tomto prípade sme dali ponuku kraju na 25 rokov a získali sme to do správy. Ak nepríde k nejakému závažnému porušeniu zmluvy, na 25 rokov je to naše. A nie ste ďaleko od centra? Nie sme priamo v centre, berieme to však skôr ako výhodu. Nabáda to ku komunitnosti. Navyše, máme to, čo sme v Cvernovke nikdy nemali – napríklad zelený park alebo priestor na kaviareň. Cvernovku sme nikdy nepoužívali na vťahovanie ľudí do vnútra, otvorená verejnosti bola iba počas dňa otvorených dverí, tu to bude inak. V čom bude ešte Nová Cvernovka iná ako tá stará? Cvernovka bola skôr organická vec bez akéhokoľvek manažmentu. Teraz, keď už je na svete Nadácia Cvernovka a zastrešujeme správu budovy, bude to iné hlavne v tvorbe programu a v rôznych participatívnych projektov. Bude to oveľa otvorenejšie verejnosti. Ako nadácia máme v štatúte rôzne presahy do verejného priestoru a zlepšovanie kvality života v meste. Ku škole pripadá aj internát, čo s ním? Budovu školy máme v prenájme na 25 rokov, s internátom mame zmluvu zatiaľ iba na rok, po roku to dávame na posúdenie. Ale samozrejme, chceli by sme si prenajímať budovy aj naďalej a plánujeme tu zriadiť bytový priestor a komunitné centrum v jednom. Kde sa s projektom vidíte o 5 rokov? Myslím, že o 5 rokov to už bude funkčná etablovaná záležitosť. Tak isto, ako bola Cvernovka výrazným kultúrnym bodom na bratislavskej mape, bude to aj s týmto priestorom. Dúfam, že o 5 rokov nastane aj mentálny zlom u viacerých ľudí, nebudú premýšľať, že sme ďaleko, ale pochopia, že aj v iných mestách nie je všetko dobré iba v centre. Ako to vyzerá s názvom? Internety o vás píšu ako o Novej Cvernovke. Naozaj sa tak bude volať? Nie, nechceli by sme meniť históriu miesta a veci, čo sú dané. Toto je bývalá Chemická priemyslovka a názov by sa mal odvíjať od jej pôvodu. Už by ste ho však mali mať vymyslený nie? Nooo, mali.

A neplatí to, že prvý nápad je aj tak najlepší? V tomto prípade určite nie. (smiech) Dobre. Čo všetko obnáša rekonštrukcia starého priestoru, rok pred totálnym zdevastovaním? Chceš to vymenovať všetko? No jasné, poď! To by bolo poriadne na dlho. Hlavné však boli: kotolňa, ktorá bola celá rozobratá, hoci bola relatívne nová, nové vykurovacie telesá, sanácia plesnivých omietok, veľa búracích a stavebných prác, inžinierske siete, nove sociálne zariadenia a adaptácia priestorov pre budúce potreby. Ako si ľudia zvykajú na nízke stropy, ktoré sú narozdiel od vysokých cvernovkových celkom šok? Už si zvykli. A museli sme to hlavne zhospodárniť. V Cvernovke bol každý zvyknutý na vysoké stropy a mohol si tam robiť, čo chcel. Teraz tu bude jeden ateliér, ktorý bude sharovaný a bude slúžiť ľudom z vnútra a tiež na rôzne produkcie a externé projekty. Prišla nejaká rana, pri ktorej si si hovoril, na čo sme sa to dali? Mal som jeden mentálny break down, to hovorím všade. Mal som ho, keď som odišiel od daňového poradcu, čo bolo asi pred dvomi mesiacmi. V tomto štáte je taká komplikovaná legislatíva, že ak aj chceš robiť dobrú vec, často ti zväzuje ruky alebo dokonca hádže polená pod nohy. Kto z vás má na starosti boj s byrokraciou? Ja. Snažíme sa rozumieť tomu všetci, museli sme si však rozdeliť úlohy. Ja mám na starosti administratívu, Boris s Vilom majú na starosti stavbu a Šimon má fondy. Museli ste robiť počas rekonštrukcie veľa kompromisov? Jasné. Musíme ich robiť aj preto, že je tu zapojených veľa subjektov. Chceme zachovať živelnosť, komunitnosť a chaos Cvernovke vlastný, to sa však nedá ustáť v zmysle kolaudácií a nájomných zmlúv. Celé sa to utriasa. Máme rôzne platformy na prediskutovanie záležitostí. Jedna je archoboard, zoskupenie architektonickej komunity, ďalej eko board, teda témy do budúcnosti, ekologické vízie, ďalej robíme sedenia s nájomníkmi a potom sú tu záujmy nadácie. A toto všetko sa musí niekde stretnúť, čo si vyžaduje vždy množstvo kompromisov. A na záver, Koľko tvojho času zožral tento projekt? Všetok. Opýtam sa inak – kedy si mal naposledy voľný víkend? Teraz ich už mám. Rok sme ťahali s chalanmi naozaj nonstop a bolo to náročné. Asi pred tromi mesiacmi sme si sadli a povedali, že už sa to takto nedá, že sa nám rozpadávajú vzťahy a rodiny. Že treba zvoľniť. Minimálne deň v týždni máme vyhradený na niečo svoje, nepracovné.

47


48

TÉMA

KARTY SÚ VEĽKÁ ZODPOVEDNOSŤ Stránky Heleny Preislerovej na internete nenájdete, kontakt na ňu sa šíri pekne postarom. Aj napriek tomu sa o nej dopočujete. Pamätám sa na úžasom rozšírene zreničky človeka, ktorý mi dal na ňu okrem telefónneho čísla tiež nadšené odporúčanie. Musím doplniť, že to bol niekto, kto nohami stojí pevne na zemi. Navyše muž. Kartárku som si predstavovala všelijako, rozhodne však nie ako usmievavú, racionálne pôsobiacu paniu, ktorá hodinu rozpráva o tom, kto ste, kam smerujete a to bez toho, aby sa vás priveľmi vypytovala. A triafa sa! Pýtala sa: Thea Kučerová


TÉMA Máte tu množstvo diplomov, za čo sú? Už 22 rokov, dá sa povedať, že úspešne, pracujem vo finančnom poradenstve. Aj vo vykladaní som sa zo začiatku zamieriavala hlavne na obchodné a firemné záležitosti. Zaujímali ma konkrétne otázky. Navštevovali ma klienti, ktorí pripravovali biznis, chystali sa podnikať, vyberali si medzi študijnými odbormi… To je zaujímavé. Takže prepájate oba svoje odbory – tarot aj financie? Nefunguje to tak, že mi sem príde klient a ja mu poviem, že zomrie, tak nech podpíše so mnou poistku. To v žiadnom prípade. Začínala som v 90.-tych rokoch, obdobie sa menilo, ľudia sa púšťali do podnikania. Báli sa úskalí, ktoré tu vždy boli a budú. Navyše, moje štúdium výkladu prebiehalo predovšetkým v Izraeli, kde je úplne iná mentalita. Izraelčania chcú všetko konkrétne, každý má psychológa, kartára, astrológa… U nich je materiálno a duchovno veľmi prepojené. Nezaujíma ich fatamorgána, nie je to niečo medzi nebom a zemou, tam sa musíte vyjadrovať skutočne presne. Tak som sa to naučila a tak som si zvykla. Koľko ľudí vám počas kariéry prešlo pod rukami? Nikdy som to nepočítala. Ľudia sa mi väčšinou opakujú. Je to ako keď idú ženy raz za mesiac ku kaderníčke či na kozmetiku. Tak prídu raz do roka ku kartárke. Mám systém, neberiem zákazníkov jedného po druhom ako na bežiacom páse. Karty sú veľká zodpovednosť. Chcem mať na klientov dostatok času a pokoj. Úplne potrebná je tiež aj očista. Musia sa očitiť karty aj osoba, musím dodržiavať pauzy. Sú dni, počas ktorých vykladať nemôžem, ani keby ma prosili. Keď začínam používať nový balíček kariet, mám 3 týždne na to, aby som ich pripravila, skôr ako budem s nimi pracovať. Môžete nám priblížiť, ako vlastne predpovedáte budúcnosť? Odhadujete príbeh človeka podľa jeho vzhľadu, z reči tela? Ja sa riadim kartami, tie vám to povedia. Hotovo. Neviem, prečo by som mala človeku hovoriť niečo už pri dverách, hoci by sa mi zdal smutný alebo chorý už na prvý pohľad. Pripadá mi to lacné. Vy toho človeka síce hneď uvidíte, ale ja nechcem nikoho udivovať. On sem prišiel za kartami, nech mu to teda tie karty povedia. Nikdy neporušujem pravidlá hry. Čo si ja mám dokazovať? Že som spoznala, že má angínu? Čo vravíte na televízne výklady, na vešticu Jolandu? To nesledujem. Možno by sa mi to páčilo, možno by ma to rozčúlilo, ale nesledujem to. Ja som sa nikdy do ničoho takého nepúšťala, zostala som vždy vo svojej dimenzii. Vykladáte aj sama pre seba? O obchodných a praktických veciach áno. Na osobné veci sa nepýtam. Karta má množstvo významov, vždy si to pre seba nejako pekne upravíte, vylepšíte, prispôsobíte. Tu som neutrálna, tu vám hovorím, ako to vidím. K sebe však človek taký objektívny nie je. Je pre vás ťažké sledovať negatívnu predpoveď alebo vás to už nerozhodí? Klient, ktorý príde, by mal rátať s tým, že život má aj svoje

negatíva. Ako vykladač kariet musíte vyberať slová. Pri citlivom človeku niekedy stačí naznačiť. S tým, kto vám povie, že vydrží všetko, sa môžete rozprávať narovinu. Aj negatívna predpoveď má však niekedy pozitívny výsledok. Môže klienta na niečo pripraviť, môže vďaka nej vykonať opatrenia, ktoré by inak neurobil a ktoré by ho stáli množstvo citov alebo peňazí. Platí tá stará poučka, že vám karty nesmú prezradiť, kedy zomriete? Platí to, čo si kto vytvorí. Smrť vidím, klientovi ju môžem naznačiť. Mala som klienta, ktorý bol HIV pozitívny a keď prišiel, rátal s tým, že sa nedozvie úplne najlepšie správy. Rozprávali sme sa o tom, čo musí urobiť, čo musí zariadiť a čo by chcel ešte zvládnuť. To, že tu už dlho nebude, sa nieslo celým výkladom. Zomrel o trištvrte roka. S radosťou ľuďom prezradím, že majú v kartách dlhovekosť, tá je viditeľná už v prvom výklade. Tam, kde to nie je také zreteľné, tam o tom veľmi nerozprávam. Vo vašej knihe som si prečítala, že vašou typickou zákazníčkou je žena, ale že pribúda aj viac mužov. Čím to je? Obdobím. Ženy trochu prevzali vládu. Muži sú senzitívnejší, ako boli, sú viac zvedaví, zaujímajú ich aj tieto vedy. Keď vykladala moja kmotra, chodili k nej síce dôstojníci z okolia Benešova, ale nikdy sa nič nepublikovalo, veľa sa o tom nevedelo. Muži sa dnes tiež púšťajú do riskantnejších vecí, skôr mali isté zamestnanie, plat, dôchodok aj byt. Dnes je množstvo neistôt. Predpovedali ste napríklad výsledky psích výstav alebo ceny obrazu. Môže byť výklad zneužívaný na stávky, nákup akcií alebo politiku? Ako som vravela na začiatku, karty sú veľká zodpovednosť. Musíte mať nejakú etiku a morálku. Stretla som sa s ľuďmi, ktorí chceli zistiť čísla do Lota alebo chceli vedieť, či ich chytia, ak vykradnú banku. To jednoducho nesmiete. Alebo im poviem, že keď ju vykradnú, tak ich chytia! (Smiech) Vedeli by ste predpovedať módne trendy na jar 2018? To by som urobila veľmi rada! Tak sa objednajte a príďte.

HELENA PREISLEROVÁ sa s tarotom stretla ako malé dievčatko u svojej kmotry, kartárky. Vyštudovala pedagogiku a niekoľko rokov učila na základnej škole. Výkladu sa venovala len tak príležitostne, keď ju o to požiadali priatelia alebo kolegovia. Revolučná atmosféra 90. rokov v nej však prebudila túžbu preniknúť do filozofie výkladu kariet o niečo hlbšie, preto sa rozhodla odísť do Izraela. Tam pod dohľadom renomovaného psychotronika a liečiteľa študovala všetko, čo s tarotom súvisí. Po roku tréningu, skúšania a preverovania dostala požehnanie vykladať karty profesionálne.

49


50

ZNAČKA MESIACA

ADIDAS: Z PRÁČOVNE KU HVIEZDAM Nadšený športovec, šikovný remeselník a priamočiary biznismen. To všetko bol Adolf “Adi” Dassler, otec zakladateľ značky Adidas, ktorá sa vyšvihla na post svetovej ikony športovej a streetovej módy. Ako sa dostala z experimentu v práčovni do priazne Rity Ora, Kanyeho Westa či Lionela Messiho? Text: Lukáš Žegklitz

ADIDAS V TROCH SLOVÁCH: OSOBNOSTI Krv v žilách Adidasu prúdi vďaka veľkým postavám – od atléta Owensa cez horolezca Messnera až po Pharella Williamsa, Ritu Oru, Kanyeho Westa alebo Stelu McCartney. PROGRES Byť vždy o krok vpred – v technológiach aj v dizajne. (Š)PO(R)T 5 % talent, 95 % tvrdá drina? Tak nejako chutí cesta k úspechu v športe aj v biznise.


ZNAČKA MESIACA

TRI KÚSKY, KTORÉ MUSÍTE MAŤ

KLASIKA, KTORÁ NIKDY NEVYJDE Z MÓDY adidas Originals Superstar, 109,95 €

„POTREBUJETE SA OBKLOPIŤ MÚDRYMI ĽUĎMI. BEZ NICH BUDETE RÝCHLO ŠVORC.” ADOLF DASSLER

Adi Dassler sa narodil v malom bavorskom mestečku Herzogenaurach. Módne remeslo kolovalo v jeho DNA, pretože jeho otec bol obuvníkom a matka prevádzkovala práčovňu. Práve v nej dvadsaťročný Adi vdýchol život svojej prvej plátennej teniske, ktorá bola určená (ako inak) na športovanie. Čoskoro sa k nemu pridal jeho brat Rudolf a vznikla značka s nie príliš poetickým názvom Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Tesne pred olympiádou v Berlíne (1936) Adi prorocky oslovil afroamerického atléta Jesseho Owensa a ponúkol mu sponzorstvo. Černošský borec prekvapivo vybojoval 4 zlaté medaily, stal sa nepísaným kráľom hier a tenisky bratov Dasslerovcov získali okamžite celosvetovú popularitu. Po vojne sa súrodenci rozhádali a rozhodli sa ísť každý svojou vlastnou cestou. Adi sa v roku 1949 zahral so svojím menom a priezviskom a v čase, keď mávajú ostatní muži krízu stredného veku, založil v rodnom mestečku spoločnosť Adidas. V ten istý deň si nechal zaregistrovať návrh topánky, ktorá má na boku tri pásiky. Už vám to začína byť povedomé? Strmý vzostup a spojenie síl s miláčikmi športových davov pokračovali. V 60.-tych rokoch sa k “rodine troch pruhov” pripojila futbalová legenda Franz Beckenbauer. K obutým adidaskám si vtedy obliekol prvú tréningovú súpravu, čo definitívne povznieslo túto značku do oblasti medzi členky a hlavu. A keď sme už pri tom stúpaní, svoj obľúbený model nosil na túry aj fenomenálny horolezec Reinhold Messner.

V roku 1987 odišiel veľký šéf do večných lovíšť a nemohol tak byť svedkom ďalších revolučných krokov, akým bolo napríklad zavedenie technológie, ktorá vo vnútri topánky počíta nárazy a poskytuje tak cenné štatistiky z behu. Dnes to vnímame ako samozrejmosť, no TEN MOMENT, KEĎ SA TENISKY uprostred osemdesiatych rokov? Úplné sci-fi! ProgreSTÁVAJÚ DIZAJNOVÝM ARTEFAKTOM. sivita a vyšpičkovaný dizajn týchto sneakers uchvátili adidas Originals Tubular, 109,95 € tiež rapovú bandu RUN DMC, ktorá bez toho, aby o tom vedenie značky čo i len tušilo, napísala song “My adidas” a počas energickej šou ho odpálila na festivale pred nadšeným davom 40 000 fanúšikov. Mimochodom, jeden z návštevníkov bol zamestnancom Adidasu a pravdepodobne skolaboval od radosti. Rýchlo však precitol a onedlho bola schválená jedna z prvých marketingových kolaborácií športovej módy a umenia.

JEDINEČNÝ VZHĽAD S POHODLÍM A ORIGINALITOU. adidas Originals Tubular Invader, 114,95 €

Nastavený trend sa nezmenil. Práve preto dnes vidíme v reklamách na Adidas hviezdy tradičných športov (Leo Messi) hneď vedľa popových alebo rapových superstars (Pharrell Williams, Katy Perry, Rita Ora, Kanye West). Vy sa môžete zaradiť vedľa nich, pretože novú kolekciu Adidas Originals nájdete aj u nás na ZOOTe.

Kúsky z novej kolekcie adidas Originals kúpite na zoot.sk/adidas-originals

PÁČI SA VÁM ADIDAS? SKÚSTE TIEŽ:

NIKE zoot.sk/nike

UNDER ARMOUR zoot.sk/under-armour

BENCH zoot.sk/bench

51


52

LOKÁL

POPULAR

Našu ponuku síce tvoria z drvivej väčšiny zahraničné značky, to však neznamená, že je nám lokálna tvorba ukradnutá. Práve naopak. Koncom minulého roka sme spustili sekciu Lokál, v ktorej nájdete oblečenie a doplnky od slovenských tvorcov. V prvej várke vám predstavujeme značky Retart, Puojd, Popular, Lemur, Vaka, Popono a Chriss Pola. Ich predaj potrvá až do konca februára. Kto bude ďalší? Nechajte sa prekvapiť.

Je na našom trhu stálicou. Tašky, kabelky, tričká, doplnky, či plagáty, to všetko nájdete pod krídlami tejto značky. Popular je farebný, výrazný a kladie dôraz na funkčnosť, praktickosť a funkčné materiály. Do koča aj do voza.

RETART

Retart prezentuje súčasných výtvarných umelcov a ich diela cez funkčné produkty, prepája umenie s vecami každodennej spotreby. Umelci ako Alica Kucharovič, Boris Sirka a Katarína Janečková sú na peňaženkách, šatkách, šnúrkach, čiapkach. Doprajte si kúsok umenia na každý deň!

Ešte viac Lokálu nájdete na zoot.sk

LEMUR O.O

Lemur pre malých aj veľkých. Pre všetkých, čo sa neboja zasvietiť v džungli, v tme a v dave. Lemuráci navrhujú a ručne tlačia originálne svietiace dizajny na tie najkvalitnejšie materiály a odrážajú túžbu hrať sa, snívať a tvoriť veci s poriadnou dávkou fantázie.


POPONO

100 %

Taktiež používate svoj notebook viac, ako by ste chceli? V tom prípade si to spríjemnite. Podložky od Popono spájajú príjemné s užitočným. Ich dizajn je pastva pre oči. Rovný povrch dosky podporuje prirodzenú ventiláciu notebooku, čím predchádza prehrievaniu. Win Win.

N CZECH R EI EP AD

LIC UB

M

CHRISS POLA

WE AR DE YOU R PRI

Chriss Pola je stelesnením pomalého šatníka. Sústredí sa na prírodné materiály, spolupracuje s lokálnymi fabrikami a vo svojom ateliéri produkuje minimálny odpad. Všetko je ručne vyrábané, všetko s dlhodobou životnosťou, estetickou kvalitou a úctou k prírode. Rovnica je jasná: kvalita > kvantita.

PUOJD

Snahou Poujdu je prinášať pozitívny a zároveň zábavný pohľad na Slovensko, a teda aj na samých seba. Slovenskú tematiku spracúvajú kreatívne a ak je máte chuť na ponožky vo farbe trikolóry alebo pečiatky s tematikou Čičmian alias Čičmiatky, Puojd je to správne miesto.

VAKA Geometrické línie, precíznosť, drevený materiál a nadčasový dizajn, to sú kabelky od VAKA. Každému outfitu dajú punc výnimočnosti a verte nám, len tak ľahko vás neomrzia.


54

STĹPČEK

Selfie time!

Michal si fotenie užíval

NÁZOR

HATER

Skúšanie neexistuje

3, 2, 1, nula

Text: Barbora Kačena / Words, Play & Identity na voľnej nohe

„Je neskoro začať odznova. Každému, čo mu patrí. Je neskoro zabudnúť. Môj verný nepriateľu.” Ale hovno. Pokiaľ nemáte pečeň v poslednom štádiu odchodu na čunder a kamarátov na Inštitúte experimentálnej medicíny presne nula, vždy to ide. Amputovať ťažkosti z minulosti, zahrabať ich niekde vzadu v záhrade a rozbehnúť sa s úplne prázdnou hlavou cez plot ako ten pes. Svieži a pripravený vletieť pod auto znova. Alebo tiež nie, no. Nové veci sú fajn. Nový bajk, mobil, spoluobyvateľ postele,... Ale sú to vlastne blbostičky v porovnaní napríklad s novým telom. Nie, posilka ani liposukcia s tým nemajú čo robiť. Jednoducho komplet nové telo, na ktoré si necháte namontovať svoju hlavu ako vo Futurame. Ten ruský Happy Wheels ajťák to chce stihnúť ešte tento rok – ak toto nie je budúcnosť ako víno, tak potom už nič. Škoda, že sa toho nedožil Superman, aby si zase mohol strihnúť Veľkú pardubickú. To bude geniálne, keď sa ľudia prestanú týrať diétami, lipo- a inými -sukciami. Keď uznáme, že na to zverstvo, ktorému hovoríme “telo”, sa už nedá pozerať ani otočeným ďalekohľadom, jednoducho si zájdeme za roh k mechanikovi pre nové. A ľudia konečne prestanú riešiť kraviny a začnú mať čas na veci, ktoré chcú robiť naozaj. Chľastať, žrať sračky, čumieť na telku, začínať vojny a tak… Tak moment.

Súhlasím s tým, že skúšanie nového je korenie života a generátor zážitkov, ktoré nemusia vyjsť. Hlavné je, že sú intenzívne. O tom, s čím mám nielen začať, ale aj vytrvať, však súhlasím s Mr. Yodom, ktorý vraví: “Do, or not do. There is no try.” Nestačí skúšať, nestačí chcieť. Musíte to potrebovať. Vo chvíli, keď cítite, že niečo bytostne potrebujete urobiť, nemusíte začínať. Tá zmena je vo vás. Je vašou súčasťou. A keď je vašou súčasťou, neexistuje nič ako návod na začatie a vytrvanie. Neexistuje začatie a vytrvanie. Existuje len to, že musíte počúvať sami seba. Je ťažké nájsť si na to čas a pokecať sám so sebou. Možno si na to budete musieť natvrdo rezervovať hodinu v kalendári a predstierať pred kolegami dôležité stretnutie s klientom. A možno dôjde k tomu, že hoci na to stretnutie nepríde nikto iný okrem vás, bude to to najdôležitejšie rande z celého týždňa. Možno tiež prídete na to, prečo sa vám nikdy nepodarí dodržať tie predsavzatia o chudnutí a posilke, nech skúšate ako skúšate aj s tými motivačnými bludmi a návodmi. Že v skutočnosti vôbec nepotrebujete zhodiť tuky a nabrať svaly. Že namiesto toho potrebujete mať radi sami seba. A tak ďalej. Takže teraz pravdu – čo k svojmu vlastnému šťastiu skutočne potrebujete? A robíte to? Nie? Tak začnite a nikdy neprestaňte.

Text: BB, copywriter

Slovenská crew v metalickom

OBRÁZKY #ZOZIVOTAZOOTU

Na Výdajniach vám čítame rozprávky

Praktický Mikuláš

Máme sa radi


LEN TAK

MÁME NOVÚ VÝDAJŇU RADOSTI V TRENČÍNE!

SVET BEDNIČIEK / POMALÁ BUDÚCNOSŤ Text: Jana Benčeková: cerstvebylinky.sk, Karolína Bobríková, svetbedniciek.sk

Vo Svete Bedničiek sa snažíme nestagnovať a neustále vymýšľať niečo nové. Okrem bohatej ponuky čerstvého ovocia, zeleniny a farmárskych potravín, u nás nájdete aj čerstvé bylinky z lokálnej záhradky pani Jany Benčekovej. Merítkom mnohých sú dnes pri práci peniaze. Pani Benčeková však, podobne ako mnohí iní naši dodávatelia, nepozerá vo svojej práci iba na biznis. V tom sme si jednoducho sadli, a tak sa tento „odberateľsko-dodávateľský vzťah“ preklenul do vzťahu priateľského. RADOSŤ vydávame všade, kde je to potrebné. Príďte si po tú vašu do našej novej výdajne v Trenčíne. Dohromady máme na Slovensku už 10 Výdajní radosti! Adresy všetkých nájdete na ↘ prerado.st/vydajne-radosti.

RADOSTNÍČKY MESIACA

Pani Benčeková spolu s manželom pestujú čerstvé bylinky a jedlé kvety v obci Žihárec na južnom Slovensku. Intenzitou chutí a vôní sú to určite jedny z najlepších byliniek, aké som mala možnosť ovoňať a ochutnať. Ich kvalita nesporne vychádza zo spôsobu pestovania. Čerstvé bylinky pestujú naturálne, úplne bez chémie, hnojenia, využívajú prirodzených predátorov (napr. lienky či iné chrobáky) proti škodcom. Rastlinky, ktoré doslúžili, opäť zapracovávajú do pôdy, aby vyživili nové. To sa dnes už len tak nevidí. Viac o pomalom pestovaní hovorí Janka:

VEDÚCA MESIACA / LENKA MOJŽITOVÁ, BRATISLAVA

RADOSTNÍK MESIACA / BIANKA BEHONOVÁ, BRATISLAVA

Lenka je veľká psíčkarka. Doma má troch psov, ktorým sa venuje väčšinu svojho času. Okrem toho má rada módu a šitie vlastnoručne vyrobených kreácií. Stretnúť ju môžete taktiež na Výdajni radosti na Karadžičovej ulici, kde robí vedúcu.

Bianku môžete stretnúť na našej Výdajni radosti na Karaždičovej, kde svojím úsmevom šíri dobrú náladu. Snaží sa nemať hlavu v oblakoch, ale držať sa reality. Je vždy tam, kde sa niečo deje a správna motivácia je pre ňu základom.

„Čo vlastne človek k životu potrebuje? Jesť. V potravinách, ktoré sa vo veľkej miere za posledné roky dostávajú na stôl slovenských rodín, je málo zložiek ‘in natura’. Spracovanie potravín je už do veľkej miery predimenzované a právom sa pýtame, čo to vlastne konzumujeme. Je to ešte potravina alebo len akýsi umelý zázrak, ktorý nesie jej meno? Preto aj vznikol Svet Bedničiek, ktorý sa snaží vyhľadávať a združovať prvovýrobcov, slovenských pestovateľov, chovateľov a spracovateľov domácich základných produktov. V našej malej krajine je nutné podporiť výrobu a konzum lokálnej produkcie. Tu som doma a tu som sa aj najedol. Neznamená to, že by sme nechceli vyskúšať exotické ovocie, gro by však malo byť slovenské, naše, domáce...“

55


56

O ZOOTE

AKO ULOVIŤ #NIECOZOZOOTU? Na ZOOTe nájdete najväčší výber módy online: 300 značiek a až 300 000 kúskov skladom. A to je naozaj veľa. Ako sa v nich vyznať a nájsť presne to, čo padne vhod práve vám?

.01 Denné novinky → Čítaním nášho newslettera sa príjemne naladíte hneď zrána a uistíte sa, že vám neunikne žiaden kúsok ani tajná zľavová akcia. → Nepotrebujeme vás obťažovať, frekvenciu zasielania noviniek si nastavíte sami. → Zaregistrujte sa na prerado.st/registracia a pridajte sa k tým, ktorí nám nedočkavo píšu hneď, ako má náš vtipný newsletter hodinové meškanie.

.02 Záložka Práve dorazilo Aktuálne kolekcie svetoznámych aj menších originálnych značiek hľadajte každý deň v hornom menu v záložke Práve dorazilo. Videli ste už tie dnešné? Možno tam na vás NIEČO čaká.

.03 Kategórie Hľadáte niečo konkrétne? Napríklad klasické čierne lodičky? Skladom ich máme okolo 90 typov a zadarmo vám ich doručíme až domov do ďalšieho dňa.

.04 Výdajne radosti Vy ich ešte nepoznáte? Tak poriadne čítajte: → Vyberajte online, skúšajte offline. → Objednávajte bez platby vopred do jednej z desiatich Výdajní radosti na Slovensku. → Čo vám nesedí, to neplatíte. → Čo vám sadne, v tom odchádzate.

MÁTE TO DO VÝDAJNÍ RADOSTI ĎALEKO? BALÍČEK VÁM ZDARMA DORUČÍME AŽ DOMOV A NA VRÁTENIE MÁTE 90 DNÍ.


AŽ DO

70 % PLATÍ DO VYPREDANIA ZÁSOB

WWW.ZOOT.SK


10 % ZĽAVA NA VŠETKY KÚSKY Z ČASOPISU Zadajte zľavový kód: „buducecislo” Neplatí na už zľavnené kúsky, DOBRO. a Lokál. Platí do 1.3.2017.

300 ZNAČIEK A 300 000 KÚSKOV SKLADOM. Objednajte si bez platenia vopred viac veľkostí.

DNES OBJEDNÁTE, ZAJTRA MÁTE. V Bratislave dokonca v ten istý deň.

OBJEDNÁVATE BEZ PLATBY VOPRED na jednu z 10 Výdajní radosti na Slovensku.

W W W.ZOOT.S K

ČO VÁM NESEDÍ, ZA TO NEPLATÍTE a vrátiť nám to môžete zadarmo do 90 dní.