Page 1

СУСПІЛЬСТВО

14

За досвідом – до Одещини Як місцева влада розвиває туристичну галузь, звідки надходять інвестиції та чому дороги в Одеській області ремонтують краще й якісніше, дізнавалися миколаївські журналісти під час прес-туру, організованого Українським кризовим медіа-центром.

Туризм і маркетинг За останні 25 років незалежності України туристична галузь зазнала 12 реформ, проте її ніколи не розцінювали як повноцінний сектор економіки, наголошує директор департаменту туризму і курортів Міністерства економічного розвитку та торгівлі України Іван Ліптуга. У свій час він займався розробкою туристичного символу міста Одеси – «Якоря-серця». Рік тому, очоливши департамент, зрозумів, що в туристичній галузі є чимало проблем, які потрібно негайно вирішувати. Сьогодні на території України зареєстровано 2500 туристичних операторів (1800 із яких працюють «у тіні») та більше 10 тисяч турагентств, котрі продають їхні послуги. На думку І. Ліптуги, необхідно взагалі відмінити ліцензування компаній, що працюють у цій сфері, та запровадити саморегулювання туризму – так, як у розвинених європейських країнах. Поза межами правового поля наразі функціонує і більшість українських готелів. «Із 4500 об’єктів лише 210 мають свідоцтва про «зіркову» категоризацію», – говорить директор департаменту туризму і курортів. Якщо раніше до нас приїжджали відпочивати громадяни Росії, то за останні два роки зросла кількість відпочивальників із Румунії, Молдови та Польщі. Щоб зацікавити іноземних туристів, треба, на думку Івана Ліптуги, створити якісний туристичний продукт, удосконалювати маркетингову політику та розвивати інфраструктуру. Багато в чому розвиток галузі залежить і від представників місцевої влади. Першочергово, як переконаний директор департаменту туризму і курортів, необхідно розробити карту всіх туристичних маршрутів та об’єктів – щоб туристи знали, що в нашій країні є багато місць, які варто відвідати, та як до них дістатися. Звісно, камінь спотикання, котрий гальмує розвиток туристичної галузі, – відсутність коштів. Приміром, у Польщі на маркетинг щороку виділяється приблизно 10 мільйонів євро. У той час як у нашій країні на рекламування туризму не закладено в цьогорічному бюджеті ні копійки.

Інвестиції в майбутнє Для того щоб область розвивалася, власних коштів недостатньо, тому без іноземних

№39  29 вересня 2016 року

Цього року загальний фонд бюджету Біляївської об’єднаної територіальної громади збільшився на 60%, що, в свою чергу, дало можливість осучаснити стадіон спортшколи, відремонтувати чималу ділянку дороги. А найближчим часом планується провести ремонт у трьох школах. «Місцевий орган самоврядування є кращим менеджером, ніж РДА, тому що в нас більш широкі повноваження, ми не завжди розуміємо, що саме потрібно мешканцям сіл», – переконаний Арсен Жумаділов. Наостанок він побажав, аби позитивний досвід Біляївського району став поштовхом до об’єднання громад на Миколаївщині. Головне, щоб у цьому процесі першочергове значення мали інтереси простих людей та спроможність ОТГ, а не політичні чи особисті зв’язки.

Гроші на ремонт доріг – із місцевих бюджетів Під час зустрічі з О. Земцевим. інвестицій не обійтися. Сьогодні Одеська область посідає десяте місце по залученню інвестиційних коштів. Один із найбільш масштабних проектів, що потребує чималих капіталовкладень, – це капітальний ремонт траси Одеса – Рені. «Цю магістраль не ремонтували вже 25 років, тому місцеві мешканці почувають себе покинутими та нікому не потрібними. Окрім того, її реконструкція сприятиме розвитку інфраструктури курортної зони», – розповідає начальник відділу інвестицій в інвестиційні проекти та будівництво Одеської облдержадміністрації Олексій Земцев. Реалізація масштабного проекту дасть можливість залучити до 800 тисяч туристів. Другий за важливістю проект, який планується реалізувати в сусідній області, пов’язаний з енергоефективністю. Днями між обласною адміністрацією та Проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» був підписаний меморандум, у рамках якого щонайменше п’ять міст Одещини отримають допомогу у розробці проектів чистої енергії. Також О. Земцев повідомив, що наразі ведуться переговори з приводу будівництва на Одещині індустріального парку. Гр оші на цей проект готові виділити китайські інвестори. Окрім того, за інвестиційні кошти було споруджено нові каналізаційні системи, зокрема у Вилковому та Ізмаїлі. У самій Одесі нещодавно відкрився сучасний Центр обслуговування громадян, в якому молодята можуть зв’язати себе узами шлюбу в будь-який час, а також зареєструвати право власності. «Перший рік у Березівському районі працює гірськолижний курорт, на який приїздять любителі активного відпочинку», – бере слово заступник голови Одеської облдержадміністрації Соломія Бобровська. У перспективі планується зробити його улюбленим місцем відпочинку не лише для мешканців Одеської області, а й заїжджих туристів.

Позитивний приклад децентралізації На даний час в Одеській області створено вісім об’єднаних територіальних громад. Проте похвалитися своїми успіхами та досягненнями можуть лише три. Серед них – Біляївська ОТГ, яка була сформована в 2015 році. До її складу ввійшли місто Біляївка та два сільські населені пункти. «Процес об’єднання був не простим, адже нам потрібно було вирішити багато питань, у тому числі майнових. Доводилося неодноразово сідати за стіл переговорів та домовлятися. Оскільки ОТГ, котра об’єднується за перспективним планом, отримує 60% ПДФО, що раніше надходив до бюджету району, виникає несправедливість: соціальні об’єкти й далі фінансуються з районного бюджету, а користуються ними члени об’єднаної громади», – розповідає голова Біляївської райдержадміністрації Арсен Жумаділов (на фото).

Однак місцева влада змогла домовитися з громадою, яка, до речі, налічує 15 тисяч осіб, і знайти оптимальний вихід із ситуації. Лікарнею та Будинком культури й у подальшому опікуватиметься район, а утримання школи візьме на себе новостворена ОТГ. Єдине, що учасники «шлюборозлучного» процесу так і не змогли поділити між собою, – це районна газета «Південна зоря». Хоча, за словами А. Жумаділова, сьогодні вона є збитковою, щороку на її утримання депутати виділяють дотацію в розмірі 300 тис. гривень.

Питання ремонту доріг є особливо актуальним для Миколаївщини. Про те, як і за які кошти проводяться ремонтні роботи в сусідній Одеській області, розповів начальник місцевої Служби автомобільних доріг Олег Варивода. Експлуатаційне утримання, поточний ремонт фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів. До речі, левова частка дорожніх робіт фінансується на місцях. «У 2015 році тільки з районних, сільських бюджетів надійшло 3 млн. 300 тис., а цього року – вже більше 20 млн. Окрім того, у них є вільні залишки, котрі також можуть бути направлені на облаштування доріг», – пояснює Олег Миколайович. Перелік доріг, які потребують поточного ремонту, визначають органи місцевої влади. На початку кожного року проводяться тендерні торги, що дозволяє своєчасно приступити до виконання дорожніх робіт. Для більш оперативного виконання робіт Служба автомобільних доріг в Одеській області залучає підрядні організації. Мають роботу й райавтодори. Щотижня на дорогах Одеської області ліквідуються від 17 до 25 тисяч квадратних метрів ямковості. Для того щоб запобігти просіданню ґрунту та утворенню ям, застосовуються георешітки. За проведенням ремонтних робіт стежать онлайн-камери. Якість виконаних робіт ретельно контролюється. «Зараз нас перевіряє КРУ. Одна з претензій полягає в тому, що ми занадто добре ремонтуємо наші дороги – замість заявленого поточного ремонту проводимо капітальний. Але ж ми маємо на це кошти!» – говорить О. Варивода. На закінчення миколаївські журналісти поцікавилися, як можна вирішити проблему з нестачею коштів на проведення ремонтних робіт. На думку Олега Вариводи, необхідно якнайшвидше створити на державному рівні окремий Дорожній фонд, до якого б надходили кошти від акцизного збору, мита на нафтопродукти та транспортні засоби. Окрім того, слід залучати до ремонту іноземний капітал, інвесторів. Також начальник Служби автодоріг вважає, що варто провести децентралізацію автошляхів – щоб було зрозуміло, хто й за які дороги відповідає. Тоді й їх ремонт здійснюватиметься ефективніше.  Анна НІКУЛІНА Миколаїв – Одеса

До уваги

споживачів газу – отримувачів субсидій! Рішенням Кабінету Міністрів (Постанова КМУ від 23.08.2016 р. № 534 – далі Постанова) затверджено порядок розрахунку та повернення до державного бюджету сум субсидії на оплату послуг газопостачання ВИКЛЮЧНО для індивідуального опалення за 2015-2016 опалювальний період. Споживачі, які мають плиту газову та/або газовий водонагрівач (колонку), не підпадають під дію вищевказаної Постанови. Постанова набрала чинності з моменту її офіційного опублікування – 30.08.2016 року. ТОВ «МИКОЛАЇВГАЗ ЗБУТ» на виконання вищевказаної Постанови уряду в період з 31 серпня по 30 вересня 2016 р. проводиться робота щодо: - повернення до бюджету сум невикористаних субсидій з особових рахунків споживачів; - підготовки та передачі банкам та платіжним сервісам інформації щодо суми до сплати, розрахованої після повернення в бюджет сум невикористаних субсидій; - відображення сум невикористаних субсидій, які повернені в бюджет, в особистому кабінеті на сайті 104.ua, починаючи з 06 жовтня 2016 р.; - підготовки рахунків на оплату за вересень 2016 р., які ви отримаєте у жовтні, з метою відображення в них сум невикористаних субсидій, які повернені в бюджет. Нагадуємо, що нарахування, інформування та надання консультацій щодо субсидій покладено на органи соціального захисту, тому з цим питанням вам необхідно звернутися до місцевого органу соціального захисту населення (УСЗН), який призначив вам субсидію, або за телефоном урядової гарячої лінії: 0800-507-309; 15-45.

Первокурсников приглашают в библиотеку Поздравляем учащихся первых курсов колледжей, гимназий, училищ, студентов первых курсов вузов с началом учебного года и приглашаем желающих посетить Декаду первокурсника, которая традиционно будет проводиться 3-13 октября в областной универсальной научной библиотеке им. А. Гмырева. Участие в презентациях книжных выставок и мероприятиях информационного цикла Декады, знакомство с библиотекой во время экскурсий поможет лучше адаптироваться к студенческой жизни. Вы сможете больше узнать о работе профильных отделов библиотеки, предоставляемых ею услугах, значительно облегчив поиск необходимой информации, грамотно и эффективно организовать свою самостоятельную учебную деятельность. По вопросам участия в Декаде просим обращаться по адресу: ул. Московская, 9, 1-й этаж, каб. 8; тел.: 37-34-20.


№39  29 вересня 2016 року

ПЕРЕДОВИЙ ДОСВІД

15

ВИНОГРАД – ЛЮБОВЬ ПО РАСЧЕТУ:

вкусно, полезно и выгодно Попасть в святую святых Национального научного центра «Институт виноградарства и виноделия им. В. Е. Таирова» – на селекционные участки института – заветная мечта любого виноградаря. Получить из первых уст информацию о перспективных селекционных сортах, заглянуть в будущее виноградного дела – дорогого стоит. 17 виноградарей из Николаева и области такую возможность получили благодаря Украинскому проекту бизнес-развития плодоовощеводства (УПБРП), который реализуется в Николаевской области при финансовой и методической поддержке Правительства Канады и Международной организации МЕDA. Благотворительный фонд «Ласка», представляющий УПБРП в нашей области, организовал поездку в пгт Таирово, и николаевские аграрии смогли пообщаться с лучшими виноградных дел «мастерами», получить ответы на любые вопросы по защите растений, селекции и даже заказать саженцы заинтересовавших их сортов. ННЦ «Институт виноградарства и виноделия им. В. Е. Таирова» – старейшее в Украине научно-исследовательское учреждение, которое работает в отрасли виноградарства и виноделия и успешно решает научные проблемы. Высокое качество вин, выпускаемых под торговой маркой института «Таировские вина», в 2004 г. получило награду Ассамблеи деловых кругов Украины – знак качества «Высшая проба», Международный знак качества «Европейское качество», «100% натуральное». За 111 лет работы сотрудники института вывели около 130 сортов столового и технического винограда, 36 из них внесены в Государственный реестр сортов растений Украины. Как отметил директор ННЦ «Институт виноградарства и виноделия им. В.Е. Таирова» Вячеслав Всеволодович Власов, такого показателя нет ни в одной виноградарской стране мира. За последнее десятилетие разработаны технологии производства 20 наименований вин из сортов винограда селекции института, которые получили признание на международных выставках и конкурсах. Работа института – это вклад не только в науку, но и в экономику страны.

Экскурсия на виноградник. – Создание прибыльного виноградарского дела нуждается в сопровождении науки. Сегодня во всем мире ставка делается не на крупный бизнес, как при СССР – колхозы-совхозы, виноградники 1000 га и больше, а на малого производителя, который способен выращивать качественный продукт, – говорит Вячеслав Власов. – Например, в Германии 100 тысяч гектаров виноградников на 78 тысяч мелких производителей. Венцом виноградарской науки является виноделие, так вот каждая 3-я бутылка немецкого вина идет на экспорт за счет развития клоновой селекции, а также правильного выбора земель, подбора специалистов. В Германии предприниматель не имеет права заниматься виноградарством, садоводством, если у него нет специального образования. Древние люди говорили, что работать на винограднике без науки – это как без головы руки. Виноградарство – наукоемкий процесс, наш институт осуществляет научное сопровождение развития отрасли. ННЦ работает с мелкими аграриями уже не один год, специалисты помогают подобрать почву, определиться с сортами для посадки, ведут авторский надзор, закладку, защиту растений, консультируют по вопросам агротехники и агробиологии. Как известно, виноград страдает более чем 400 болезнями, к нему «не равнодушны» около

500 видов вредителей. По словам Людмилы Алексеевны Баранец, заведующей лабораторией защиты растений, кандидата сельскохозяйственных наук, защищать виноград нужно от 5-6 основных вредителей (гроздевая листовертка, клещи-фитофаги) и стольких же болезней (оидиум, милдью, комплекс гнилей). В последнее время в связи с глобальным потеплением ряд вредителей винограда пополнили сосущие – цикады и трипсы. Максимальная система защитных мероприятий на виноградниках юга Украины предполагает 9-10 обработок, и чем больше обработок до цветения, тем больше шансов получить хороший урожай. Людмила Баранец рекомендовала начинать обработку в марте, в апреле – «ударить» по сосущим вредителям и четырехногим клещам. Следующая химическая атака нужна, когда появляется 2-3 листа, чтобы снять паутинных клещей, затем – когда побег вытянулся на 20-25 см. Самые главные обработки должны быть непосредственно перед цветением и сразу после препаратами системного действия, например, Ридомилом, Топазом, позже «нужно поставить» Акробат. А вот к Таносу, Фалькону, Шавиту сейчас у винограда сформировалась высокая резистентность, эти препараты не стоит употреблять в ближайшие 3-4 года. Также виноград нуждается в защите,

Делегация возле здания Института виноградарства и виноделия им. В.Е. Таирова.

когда появляется мелкая горошина, затем, когда начинается смыкание гроздей (Хорус, Тельдор, Скала, Топсин). Людмила Баранец рассказала, что сейчас многие саженцы заражены скрытой формой бактериального рака, который появляется только через 5 лет, и рекомендовала при покупке посадочного материала обязательно заключать договор. По сле о бщения в стенах института гостям продемонстрировали виноградники Национального научного центра. Гибридный фонд института составляет более 16 тыс. растений, а ампелографическая коллекция – 700 образцов. Докторант отдела селекции, Вот такой урожай! генетики и ампелографии, кандидат сельскохозяйственных наук Ирина Анатольевна Ковалева познакомила николаевских виноградарей с лучшими таировскими сортами винограда. Среди последних новинок, которые вошли в 2016 году в Государственный реестр сортов растений Украины: Одиссея, Ланжерон, Искорка, Добрыня и Гарант подвойный. В этом году планируют передать в реестр Персей. Гости смогли не только увидеть ягоды, но и оценить их внешние данные и вкусовые свойства. Работать здесь – сплошное искушение, ягоды крупные и аппетитные, как в рекламе, да еще и сладкие. Николаевские аграрии дали высокую оценку винограду новых сортов: Приморский, Персей и пока еще безымянной селекционной форме, ягоды которой мясисты, а кожица практически не ощутима, кроме того, сладкие и с мускатным послевкусием. Родители этой формы – 3аграва х Кардишас. Среди технических сортов николаевцы выделили Чаривный и Одесский жемчуг, последний, правда, достаточно мясистый, это стоит учесть производителям сока. В питомнике института сейчас на изучении 70 технических

форм, многие из них перспективные, но их никому не показывают, пока в течение нескольких лет техническая форма не подтвердит свои «результаты». Каждый новый сорт винограда, выведенный в Институте им. Таирова, имеет высокую урожайность и превосходные вкусовые качества. Такой виноград нужен и производителям, и потребителям. Первым, чтобы создавать прибыльный бизнес, вторым, потому что вкусный и полезный. Одесская, Николаевская, Херсонская, Запорожская области географически расположены примерно на одном уровне с Германией, Австрией, Словакией, Молдовой, Северным Кавказом и другими странами, которые преуспевают в виноградарстве и виноделии. На наших землях исстари возделывали виноград, преодолевая морозоопасность территории. Специалисты Института им. Таирова как раз проблеме морозоустойчивости сорта уделяют огромное внимание, понимая важность этого вопроса для развития виноградарства на юге Украины. – После отсоединения Крыма «виноградная» ниша расшири-

лась, перед аграриями открылись новые перспективы, – говорит исполнительный директор благотворительного фонда «Ласка» Ирина Куприевич. – Кроме того, виноградарство остается бизнесом с высоким индексом прибыли. И главное – Украина заинтересована в развитии виноделия, как и все цивилизованные страны, ведь приобщение к культуре употребления вина вытесняет приверженность к напиткам покрепче. Словом, речь идет о здоровье нации. По данным последних исследований, французы меньше других европейцев страдают от возрастных заболеваний желудочно-кишечного тракта, сердечно-сосудистой системы. И это притом, что французская кухня изобилует жирными и жареными блюдами. Да уж, истина в вине. Именно красное вино богато таким веществом, как ресвератрол, которое поддерживает организм в хорошей форме. Француз в среднем выпивает 20-25 литров вина в год, украинец – 6-7. По данным ВОЗ, человек должен съедать 8-10 кг винограда в год, жители Украины ограничиваются 2-3 кг. Так что нам есть, к чему стремиться.  Николай КРУТЫХ

"Рідне Прибужжя" №39  

Публікація у газеті Миколаєва "Рідне Прибужжя" за результатами прес-туру до Одеської області

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you