Page 1

Новоодеська районна газета

Газета заснована 25 жовтня 1931 року

№ 86-87 (11220-21) СУБОТА, 15 жовтня 2016 р.

ЗАВТРА – ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ Шановні трудівники галузі! Навіть у складних економічних умовах підприємства переробної промисловості працюють у напрямку впровадження нових технологій виробництва, розширення асортименту харчових продуктів, підвищення їх якості, безпечності та конкурентоспроможності. Вітаючи вас із професійним святом, переконані, що ви не зупинитесь на досягнутому, будете докладати максимум зусиль для подальшого розвитку галузі. Щиро дякуємо всім трудовим колективам за сумлінну та самовіддану працю, адже ви забезпечуєте жителів району якіс­ ними харчовими продуктами. Бажаємо вам і вашим родинам добробуту, міцного здоров'я, нових професійних успіхів та здобутків. Нехай здійснюються всі ваші плани і сподівання на благо України та рідної Новоодещини! Голова райдержадміністрації Є. В. ВЕРБІН Голова районної ради М. М. ЗАБОЛОТНИЙ

Український кризовий медіа-центр організував для журналістів Миколаївщини прес-тур в Одеську область. Представники регіональних ЗМІ мали змогу побачити на конкретних прикладах, як місцева влада розвиває туризм, залучає інвестиції, ремонтує дороги, співпрацює з неурядовими організаціями, громадськістю для розв`язання конкретних проблем

Передплатна ціна з 1 листопада 2016 року – 18 грн 15 коп.

у регіоні. Трудівники пера побували і в Одеському морському порту, де отримали змістовні відповіді на запитання стосовно виробничої діяльності підприємства, проектів інвестиційного розвитку, реалізації соціальних програм. Про найцікавіше читайте в рубриці «За досвідом – до сусідів».

ЗА ДОСВІДОМ – ДО СУСІДІВ

«ПОРТ Є САМЕ ІСНУВАННЯ ОДЕСИ!»

Шановні жителі Новоодещини! Вітаю всіх зі світлим святом Покрови Пресвятої Богородиці – знаковим для нас, бо українці завжди щиро вірили у її за­ ступництво. Будемо сподіватися, що Божа Матір і надалі оберігатиме наш народ та опікатиме наших дітей. Бажаю вам міцного здоров’я, родинного благополуччя, щас­ тя й наснаги в успішній праці на благо України – в пам’ять про її героїчне минуле та заради майбутніх поколінь. Нехай наші серця єднає незгасне світло віри! Із повагою депутат обласної ради Ф. П. БАРНА Всеукраїнська громадська організація «РАДА ЖІНОК – ФЕРМЕРІВ УКРАЇ­НИ» щиро вітає всіх жінок Новоодещини із Всесвітнім днем сільських жінок. Зичимо вам мирного неба, злагоди, здоров’я та добробуту вашим родинам. Хай здійсняться всі ваші мрії та сподівання! Хай квітнуть ваша краса і материнство, не зміліють джерела доброти, натхнення і мудрості.

Хай Бог охороняє вас від злого, Хай світить сонце і колосяться жита, Щоб ви були щасливі та здорові На многії і благії літа! Із повагою Л. Г. Клєбанова, Н. В. Апостолова.

НОВИНИ

ПЕРШІ ВИБОРИ В ОБ'ЄДНАНИХ ГРОМАДАХ МИКОЛАЇВЩИНИ Згідно з постановою ЦВК від 7 жовтня 2016 року №437 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, се­ лищних, міських голів 18 грудня 2016 року» на 18 грудня 2016-ого призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (ОТГ) та голів цих органів місцевого самоврядування. Таким чином, у грудні відбудуться перші вибори у 19-ти громадах із 20-ти створених у цьому році. Постановою ЦВК Радсадівській сільській ОТГ відмовлено у призначенні перших виборів, оскільки, на думку ЦВК, потребує вирішення питання стосовно зміни меж відповідно Миколаївського та Очаківського районів. Згідно з п. 29 ч. 1 ст. 85 Конституції України утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст належить до повноважень Верховної Ради України. Слід додати, що в цьому питанні існує правова колізія. За­ кон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» дозволяє громадам об'єднуватися, незважаючи на межі району. Логіка спеціального Закону така: спочатку об'єднання – потім зміна меж району. ЦВК притримується іншої точки зору. За матеріалами Миколаївського регіонального офісу реформ.

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ РАЙОННОЇ РАДИ Відповідно до розпорядження голови районної ради від 10 жовтня №80-р пленарне засідання ІХ сесії районної ради відбудеться 27 жовтня, о 10-ій годині, в сесійній залі районної ради.

Закінчення на 2-ій стор. Ц

і знамениті слова графа А. Ф. Ланжерона не втра­ тили актуальності й сьогодні. У цьому можна було переконатися під час екскурсії Одеським морським портом. Одеський морський порт – головні морські ворота Украї­ ни, розташовані в самому центрі міста в оточенні чис­ ленних визначних пам'яток. Це незвичайне місце, куди прибувають і звідки відправляються кораблі й вантажі.

Це прекрасна можливість для захоплюючого відпочинку на будь-який смак. Це вже сама по собі унікальна і дуже цікава пам'ятка Одеси, відома на весь світ. Сьогодні цей порт, що знаходиться на перетині торго­ вих шляхів Сходу і Заходу, – найбільший в Україні й один із провідних у басейні Чорного моря. Він є лідером за обсягами перевалки вантажів в нашій країні та найкруп­ нішим пасажирським портом на Чорному морі.

УВАГА: ОСОБИСТИЙ ВИЇЗНИЙ ПРИЙОМ! У вівторок, 18 жовтня, з 9-ої до 12-ої години, голова районної ради ЗАБОЛОТНИЙ Микола Миколайович проводитиме особистий виїзний прийом громадян у приміщенні Себинської сільської ради. Попередній запис здійснює секретар сільської ради Селецька Інна Іванівна.

КОМПАНІЯ «НІБУЛОН» ЗАПРОШУЄ ДО СПІВРОБІТНИЦТВА: - фізичних осіб, які мають намір реалізувати власновирощену сільськогосподарську продукцію; - фермерські господарства, які не є платниками ПДВ.

Запрошуємо вас до співпраці за договорами купівлі-продажу сільськогосподарської продукції з умовою поставки на перевантажувальний термінал та філії компанії. Для отримання детальної інформації телефонуйте на номери: (0512) 58-04-17 – розрахунок ціни; (0512) 58-04-03 – укладання договору та документальний супровід. БУТИ НАШИМИ ПАРТНЕРАМИ ВИГІДНО І ЗРУЧНО!

У середу, 19 жовтня, з 9-ої до 12-ої години, заступник голови районної ради СТЕЦЕНКО Микола Олексійович проводитиме особистий виїзний прийом громадян у приміщенні Сухоєланецької сільської ради. Попередній запис здійснює секретар сільської ради Казюка Тетяна Михайлівна.

ДОРОГІ ЧИТАЧІ! Наприкінці року для тих, хто передплатив «ПРОМІНЬ» на рік, у тому числі й за акційною передплатою, редакція проведе розіграш п’яти купонів на безкоштовне розміщення в газеті привітань, оголошень, реклами тощо. Вартість одного купона – 100 грн.

Залишайтеся з "ПРОМЕНЕМ" у 2017 році! Триває ПЕРЕДПЛАТА на нашу газету. Ціна на наступний рік – диференційована. Річна передплата – 132 грн. Якщо ви передплачуєте газету на менший період, ціна встановлюється з роз­р ахунку 12 грн на місяць. До 1 листопада 2016 року ОГОЛОШЕНО АКЦІЮ. Для пенсіонерів, які передплатять районну газету на рік, її вартість становитиме 120 грн (при собі мати пенсійне посвідчення). Ціни вказано без урахування поштового збору. Також ви маєте можливість отримувати газету в ЕЛЕКТРОННОМУ ВИГЛЯДІ, передплатна ціна на рік – 120 грн.


2

15 жовтня 2016 р. СПРАВИ ДЕПУТАТСЬКІ

ГРОШІ Є, ГОЛОВНЕ – ВИКОРИСТАТИ ЇХ ВЧАСНО І ЗА ЦІЛЬОВИМ ПРИЗНАЧЕННЯМ

РЕЗУЛЬТАТИ, ЩО НЕ ЗМУШУЮТЬ НА СЕБЕ ЧЕКАТИ Безкоштовні, наближені до людей медичні обстеження за програмою «Збережи своє май­ бутнє!», ініційовані народним де­ путатом Андрієм Вадатурським спільно з компанією «НІБУЛОН», відбулися майже по всьому окру­ гу. У п’яти районах проведено по­ над 1800 обстежень громадян лікарями-онкологами та пересув­ ним флюорографом. Із візитом спеціалістів на Новоодещину пер­ ше коло реалізації програми буде завершено, а попереду – ще один виїзд у кожен із районів. Нагадуємо, що в понеділок, 17 жовтня, з 9-ої до до 15-ої години, в Новоодеській центральній районній лікарні прийом

проводитимуть спеціалісти об­ ласного онкологічного диспансе­ ру: гінеколог, мамолог, лікар УЗД (ультразвукове дослідження), а також обласний офтальмолог. При собі треба мати медичну карту або історію хвороби та паспорт. Наступний візит онколікарів у район планується на 28 листо­ пада, невдовзі розпочнуться і флюорографічні обстеження. Очікується, що за результата­ ми програми «Збережи своє май­ бутнє!» вдасться надати медич­ но-профілактичну допомогу по­ над 8000 громадян задля збере­ ження їх майбутнього. Прес-служба народного депутата Андрія ВАДАТУРСЬКОГО.

«ПОРТ Є САМЕ ІСНУВАННЯ ОДЕСИ!»

(спе­ціаль­на) економічна зона «Порто-Франко» (італ. porto franco — вільний порт) — порт, що користується пра­ вом безмитного ввезення і вивозу товарів або має спри­ ятливі митні правила. «Порто-Франко» не вхо­ дить до складу митної те­ риторії держави. Часто створюється при споруд­ женні нового порту з метою залучення вантажів і збіль­ шення товарообігу. Вперше в Одесі така зона існувала у 1817-1858 роках. Крім Оде­ си, у царській Росії «портофранко» існував у Батумі (1878-1886) та Владивосто­ ці (1861-1909). Законом України «Про спе­ ціальну (вільну) економічну зону «Порто-Франко» на те­ риторії Одеського морського торговельного порту» ство­ рено вільну економічну зону, в якій суб'єкти господар­ ської діяльності мають піль­ говий режим оподаткуван­ ня. Закон набув чинності у 2000 році і є чинним на пе­ ріод 25 років.

Із дня на день почнеться вста­ новлення нових енергозберігаючих вікон у Гур’ївській, Костянтинівській, Підлісненській та Кандибинській загальноосвітніх школах, де 127 ві­ конних блоків будуть замінені в пер­ шу чергу – згідно з проведеними відкри т и м и аукціонами в систе­ мі електронних держзакупівель «ProZorro». Ще чотири школи пройшли про­ цедуру відкритих торгів на загаль­ ну суму 281,9 тис. грн. Це Дільнич­ на, Новоінгульська та Михайлівська ЗОШ. За підсумками торгів пере­ віряються документи підрядників, тож незабаром переможців буде Закінчення. Початок на 1-ій стор.

а також у пред­ ставників відділу освіти Ново­ одеської рай­ держадміністра­ ції. Завдяки спів­ праці команди Андрія Вадатур­ ського з відді­ лом освіти рай­ держадміністрації вдалося домог­ тися дієвої звітності підрядників та навчальних закладів про стан виконання відповідних робіт. Ми наполегливо закликаємо всі сто­ рони до чесного та продуктивно­ го співробітництва, адже йдеться не просто про заміну вікон та енер­ гозбереження у школах, мова йде про наших дітей. Дізнавшись про будь-які випадки неправомірних дій, телефонуйте у громадську приймальню народного депутата на номери: (0512) 76-61-16, 063768-64-28.

визначено та укладено відповід­ ні договори. Слід зазначити, що інтерес потенційних підрядників до цих аукціонів був досить ви­ сокий, на виконання робіт по кож­ ному об’єкту претендували в се­ редньому чотири-п’ять підрядних фірм. Нагадуємо: невдовзі ще по шес­ ти школах мають відбутися аукціо­ ни в системі електронних держза­ купівель «ProZorro» на загальну суму 508,4 тис. грн. Участь в них візьмуть підрядники, що відповідатимуть умовам тендеру. Детальніше про це можна дізнатися на сайтах: prozorro.gov.ua або www.dzo.com.ua,

спектр портових послуг. У порту і стивідорних компаніях налічується понад 8 тисяч робочих місць і ще близько 100 тисяч – у приватних і державних структурах, робо­ та яких прямо або побічно пов'язана з діяльністю порту. Економіка міста і регіону тіс­ но пов'язана з роботою Одеського порту, як могутньо­ го торгово-транспортного вуз­ ла, біля якого зосереджена велика кількість експедито­ рів, автотранспорт­ них під­ приємств, морських агентств, підприємств оптової торгівлі, будівництва та інших.

Від давньогрецької колонізації до сьогодення Порт має багату передісто­ рію, пов'язану з давньогрець­ кою колонізацією Північного Причорномор'я. Всього на узбережжі Одеської затоки налічується 19 поселень того періоду. Майже ціле тисячо­ ліття тут господарювали вар­ варські племена. І лише в 13 ст. на середньовічних пор­ толанах (лоціях) венеціанських і генуезьких торгових море­ плавців з'явилася позначка якірної стоянки – знаменитої середньовічної Джинестри. На цьому ж місці в 14-15 ст. пе­ ребувало литовське поселен­ ня Качибей з досить значним портом, що мав кілька при­ станей, фортецю, маяк, мит­ ницю. Торгували в основному зерном. У 15 ст. почалася експансія турків, які панували тут аж до кінця 18 ст. Тоді Російська ім­ перія вела з Туреччиною кро­ вопролитні війни. Лише третя з них (1787-1791 рр.) оста­ точно приєднала до Росії зем­ лі Північно-Західного При­ чорномор'я та Криму, відкри­ ла "вікно" в Азію, південний шлях у Світовий океан. Серед турецьких фортець у 1789-ому за наказом князя Потьомкіна завойовано Хад­ жибеївський замок (у пере­ кладі з тюркського – Новий Світ). Баталією командував Йосип Дерібас. Як свідчать архіви, у 1794 році імператриця Катерина II вида­ ла рескрипт про заснування міста і порту в Хаджибеї. 2 ве­ ресня 1794 року, після молеб­ ня й освячення будівельних майданчиків і прибережної

частини порту, робітники за­ били дві палі майбутніх молів – Великого і Малого (Каран­ тинного і Платонівського), що й започаткували біографію міс­ та. І робота в порту закипіла: тисячі землекопів день у день просувалися до моря. За перші два роки на піщаній території утворилася на­ бережна протяжністю 850 погонних саженів (сажень – 2,13 м). Так почалося будівництво найбільшого в Україні порту. З часом він став серцем міс­ та. Із центральних вулиць Оде­ си Потьомкінськими сходами можна спуститися до морсько­ го порту, який сьогодні про­ стягається на 10 км уздовж берега Чорного моря.

Потужні можливості, розвинена інфраструктура Площа території порту – 141 гектар. Тут розташовані

55 причалів. Максимальні параметри суден, що прийма­ ються: довжина – до 330 м, ширина – до 40 м, осадка – до 13 м. Технічні можливості порту дозволяють перевантажувати більше 25 млн тонн сухих і 25 млн тонн наливних ванта­ жів щорічно. Контейнерні тер­ мінали розраховані на пере­ вантаження більше 900 000 TEU (умовна одиниця вимірю­ вання об`єму транспортних засобів, що дорівнює об`єму 20-футового контейнера) на рік. Пасажирський комплекс здатний обслужити до 4 млн туристів на рік. Для перевалки приймають­ ся нафта і нафтопродукти, зрід­ жений газ, тропічні й рослинні масла, технічні масла, контейнери всіх ти­ пів та розмірів, кольорові й чорні метали, руда, чавун, цукор-сирець, зернові, швидкопсувні вантажі в тарі, різні вантажі в мішках, ящи­ ках, автотранспорт тощо. Ви­ няток становлять вантажі,

потенційно небезпечні для навколишнього середовища. На території порту розта­ шовані вісім виробничо-пере­ вантажувальних комплексів із переробки сухих вантажів, па­ сажирський комплекс, нафто­ вий і два контейнерні термі­ нали, комплекси з перевалки рослинних і технічних масел, є спеціалізовані причали для прийому ро-ро суден, пере­ валки зернових вантажів. Розвинена транспортна інф­ раструктура дозволяє достав­ ляти вантажі в порт автомо­ більним, залізничним, мор­ ським і річковим транспортом. Для забезпечення високої продуктивності порту з оброб­ ки контейнерів створений і розвивається «Сухий порт» та спеціальний шляхопровід, що дозволяє вантажному авто­ транспорту заїжджати в порт, минаючи автодороги міста. Сучасний порт є формою державно-приватного партнерства, в якій беруть участь більше 400 компаній малого та середнього біз­ несу, що надають широкий

Круїзні лайнери ще повернуться Пасажирський комплекс – це візитна картка Одеського порту. Найкращий в Україні та один із найбільших у Європі, він першим зустрічає і про­ воджає туристів, що прибува­ ють до Одеси морем. Незви­ чайне розташування набереж­ ної у формі підкови «на щас­ тя», чудовий вид на морський пейзаж гавані приваблюють сюди гостей. На жаль, Чорноморський регіон в останні два роки че­ рез відомі трагічні події на схо­ ді країни зазнав значних втрат у сфері круїзного туризму. У 2015 році в Одеський порт зайшли всього 13 круїзних суден замість заявлених 96 (у 2013-ому – 106). Стабіліза­ ція економічної та політичної ситуації знову приведе в одесь­ ку гавань круїзні лайнери.

«Порто-Франко» На території Карантин­ ного молу діє вільна

Перспективи розвитку Одеський порт – це жи­ вий організм, що ніколи не зупинявся у своєму розвит­ ку, при цьому відраховуючи до бюд­жету держави значні кошти. Порт оновлює інф­ раструктуру, щоб бути кон­ курентоспроможним. Оскільки основні фонди – це інженерні споруди (бу­ дівлі, причали, дороги), що інтенсивно експлуатуються, їх необхідно підтримувати в робочому стані. Через модернізацію – до високої якості. Олена ФОКША.


3

15 жовтня 2016 р. ДО 85-РІЧЧЯ «ПРОМЕНЯ»

Силою слова – за справедливість і людські цінності

«Газетярська робота була водно­ час і моїм захопленням, дуже задо­ волений, що доля розстелила пере­ ді мною саме таке поле діяльності», – говорить колишній редактор ра­ йонки В. М. Сидоров. Валентин Михайлович працював у редакції з 1959 до 1990 року. Щоправда, була невеличка перерва (1962-1965). У цей час відбулася реорганізація ви­ дання – виходила одна газета на чотири райони. Із 14 членів колек­ тиву новоодеської редакції залишив­ ся тільки І. В. Ніколаєнко. Потім ви­ пуск районки відновився, вона отри­ мала назву «Ленінський промінь». Можна з певністю сказати, що В. М. Сидоров має енциклопедичні знання про життя району впродовж трьох десятиліть. А прийшов він у редакцію зовсім юним. Тодішні га­ зетярі помітили молодого сількора і запросили на постійну роботу. Спо­ стережливий, уважний до всього, що відбувається навколо, він не міг мов­ чати, коли бачив недбалість, безвід­ повідальне ставлення до професій­ них обов`язків. Наріжний камінь його журналіст­ ської діяльності – боротьба за спра­ ведливість. Щоб було все чесно і згідно з законом – це його ідеал по­ будови суспільства, успадкований від батьків із раннього дитинства. Тому й газета, яку він редагував на­ прикінці 90-х, називалася «Голос справедливості». Свята родинна пам`ять спонукала В. М. Сидорова до написання книг. Він автор шести збірок: «Кіровчани і «Кіровчанка», «Степовики», «Стру­ ни пам`яті», «Казки мого батька», «Світло згорілої свічки», «Обірвані життя». Герої новел, нарисів, опо­ відок – звичайні сільські трудівники, з їх простою, але мудрою житей­ ською філософією. На сторінках ви­ дань – колоритні образи наших зем­ ляків – дотепних, умілих, вірних сі­ мейним традиціям. Кожен із них – самобутня індивідуальність, зобра­ жена, як у живописі – з натури. Валентин Михайлович із вдячніс­ тю згадує своїх старших колег, на­ ставників, серед яких були фронто­ вики В. П. Качановський, І. О. Собко, А. Т. Малюк. Пройшовши пекло війни, ці люди вміли по-справжньому лю­ бити життя й боротися за нього. По­ над усе прагнули, щоб співвітчизни­ ки жили гідно на рідній землі, без лицемірства й обману. Це право від­ стоювали силою слова. Пізніше, працюючи редактором, В. М. Сидоров намагався зберегти кращі традиції, започатковані стар­ шим поколінням працівників. Доміг­ ся, щоб газета стала рентабельною. Робота колективу і особистий внесок редактора неодноразово відзнача­ лися грамотами. За відгуками колег, Валентин Михайлович був коректним керівником, уважним до співробіт­ ників і разом з тим вимогливим та принциповим. Отже, історія редакції – це історія досвіду її працівників. У них є чого навчитися, головне – вміти утвер­ джувати вічну істину і нагадувати про неї іншим: свій народ треба пова­ жати. Скільки їх, цих незаперечних люд­ ських істин звучало в публікаціях В. М. Сидорова та його товари­ шів по перу. І ми знову до них

ІСТОРІЯ РАЙОНКИ В ОСОБАХ Газета – це продукт колективної творчості. У цьому й специфіка редакційної роботи – всі працюють на результат, до того ж – «в одній упряжці». Але це не означає, що немає місця для індивідуального бачення, самовираження. Кожен із журналістів виробляв свій почерк, а технічні працівники допомагали його втілити найбільш якісно. Історія районної газети довжиною 85 років – це життя в усіх іпостасях: час, події, факти, персоналії, досвід, почуття. І ще багато інших понять і категорій, серед яких найважливішими є люди з їх талантами, знаннями, старанністю. Якщо охопити уявою всіх наших земляків, які за вісім з половиною десятиліть були певним чином причетними до створення районки, набереться ціла армія. Всім низький уклін за сподвижницьку працю! У першій частині циклу з історії газети названо всіх редакторів. Щоправда, у списку не було прізвища М. Г. Шарафанова, що викликало дискусію серед ветеранів газети. Можливо, його кандидатура не була затверджена наказом. Значний період редакцію очолювали О. Н. Шпак, В. С. Бродовський, І. М. Горошко, І. О. Собко, повертаємося, бо добро і правда зав­жди залишаються актуальними.

«Редакція – це все моє трудове життя»

Нерідко так буває: згадуючи ми­ нуле, люди розповідають не про себе, а про роботу, колег, із якими ділили труднощі й удачі. «Редакція – це все моє трудове життя», – го­ ворить Л. Г. Подгуренко. Упродовж 32 років її будні складалися з напи­ сання статей, коректури, пошуку но­ вих тем. Працювала коректором, літпрацівником, завідуючою відділом листів і масової роботи. Не тільки будні, а й свята були пов`язані з редакцією. Людмила Гри­ горівна перш за все згадує День преси та День журналіста. Це були справжні фестивалі творчості. Ор­ ганізовували виставки, відзначали кращих професійних і сільських ко­ респондентів. У 70-і, 80-і, 90-і роки майже в кожному селі діяли сілько­ рівські пости. І сьогодні Людмила Григорівна пам`ятає, хто їх очолював: у Новошмідтівці – В. Г. Маркевич, Бузькому – Анатолій Шилін, Ново­ петрівському – Н. Ф. Мутиль, Себи­ ному – В. Я. Стройнова, Кандиби­ ному - В. Г. Бойко, Сухому Єланці – Г. О. Косова, Підлісному – В. Д. Постолатьєва, Троїцькому – М. Ми­ хайленко, Гур`ївці – В. А. Роговський, Антонівці – Н. П. Красова. Активни­ ми дописувачами були також І. Ф. Безніско, А. А. Загребенюк, П. Н. Гапчук, М. Г. Левицький, М. А. Прос­ таков, В. В. Шамін, А. П. Морозенко, Л. Т. Солоп, Р. Й. Коваль, В. П. Фе­ дорінський, З. Я. Видашенко. Честь і хвала всім нашим землякам, які за­ лишили майбутнім поколінням літо­ пис району. Дякуючи технічному прогресу, ви­ пуск газети нині здійснюється опе­ ративніше. А в ті часи членам колек­ тивів редакції й друкарні доводило­ ся затримуватися на роботі до пізньої ночі, бо о шостій ранку весь тираж мав бути на центральній пошті. Ре­ дакція стала другим домом і для ді­ тей працівників. Тут вони гралися, вчили уроки, аж доки не зморював сон. Тоді звично вмощувалися на стільцях і столах, а мами продовжу­ вали працювати над випуском. Слухаючи спогади Л. Г. Подгурен­ ко, дивувалася, з якою одержимістю люди служили обраній справі. Чита­ чі часом і не здогадувалися, скільки

В. М. Сидоров, В. Ф. Оксак, Г. С. Горуненко, Н. М. Крикун. Із вдячністю згадаємо й журналістів, котрі багато років присвятили газетярській справі. Це О. К. Глушко, В. Д. Глущенко, О. С. Марченко, Є. Г. Задонська, М. В. Дзюба, А. Т. Малюк, В. П. Качановський, І. В. Ніколаєнко, В. І. Селецький, І. М. Михайленко, М. Боцман, М. Ф. Боков, Л. Г. Подгуренко, Г. Л. Баландін, В. Д. Ніцак, В. Д. Рідванська. Помітний слід в історії газети залишили М. Я. Новак, С. М. Бажанов, В. А. Єрьоміна, С. М. Козбур. Пам`ятають читачі й фотокореспондентів Дмитра Ласкіна, Миколу Шевченка та Ігоря Ковальова. У загальну справу – створення часопису – вносили свою частку коректори, бухгалтери, друкарки, інші технічні працівники. Довгий час працювали в редакції Н. С. Сидорова, Л. В. Білюрина, Т. Х. Табакар, Л. В. Гончаренко, І. О. Філонова, В. Ф. Черниш, М. Л. Лобода. І нині трудиться бухгалтер Л. В. Пономарьова, яка прийшла на роботу в редакцію у 1985 році. Яке значення мала районна газета для тих, хто її створював, як працювалося в різні часи – у розповідях про ветеранів праці, з якими вдалося поспілкуватися останнім часом.

зусиль, любові й самовідданості сто­ їть за кожним газетним рядком. За­ питала жінку, чи не хотілося змінити професію. – Ні, надто любила свою роботу. Творчість – це добровільний полон, із якого не хочеться тікати, – зізна­ лася Людмила Григорівна. Жителі сіл, крім районки, з нетер­ пінням чекали виходу багатотиражок, що розповідали про їх успіхи в різних сферах життя, трудові здобутки. Газета була не тільки джерелом інформації, а й культурним центром. На базі редакції діяв клуб доярокп`ятитисячниць, школа юних корес­ пондентів, які готували матеріали для сторінки «Зірочка». Вирувало активне громадське жит­ тя. Л. Г. Подгуренко очолювала пар­ тійну організацію. З теплотою і вдячністю вона згадує­ колег, в тому числі й працівників ра­ йонної друкарні. Адже, крім останніх півтора десятки років, історія газети тісно пов`язана з поліграфістами. Ви­ сококваліфікованими спеціалістами були лінотипісти М. І. Панна, Л. П. Роїк, верстальниці П. С. Пристайко, Г. В. Залевська, друкарі О. О. Пан­ на, І. І. Цимбал. Багато років працю­ вали в районній друкарні В. І. Гонча­ ренко, О. А. Зайцев, О. Ф. Прокопчук, М. І. Комлєв, Й. В. Пліхта, В. Г. Гір­ жев, Л. М. Дем`янова, Н. Д. Табакар, Т. Г. Шарт, Л. Г. Ахмадуліна, Л. Є. Єгорова, Ф.К. Вержиховська. Кажуть, що не можна жити мину­ лим. Мовляв, треба дивитися в май­ бутнє. Але ж прожиті роки і дні не відпускають, бо саме там залиши­ лося найбільш хвилююче – перші проби пера, трепетне очікування першої надрукованої статті, щира підтримка рідних, друзів, співробіт­ ників. Тому Людмилу Григорівну й усіх наших колег старшого поколін­ ня так гріють спогади про минуле. Всі, хто знають Л. Г. Подгуренко, розповідають про неї як про людину, віддану справі, відповідальну, надій­ ну, професіонала з великої букви. А визнання коштує дорого. Заради цього варто жити і працювати.

У його серці – пісня степу «Пісня не поллється і не зазву­ чить, якщо в ній немає серця, і душа мовчить» – цей мистецький закон сформулював наш відомий земляк – поет, автор пісень і колишній пра­ цівник районної газети – В. Д. Ніцак. Народився Володимир Дем`я­ нович у с. Новоінгулці, що розкину­ лася серед роздольних ланів і не­ повторних у своєму розмаїтті степів. Вразлива душа юнака не могла не відгукнутися на цю красу. Щоб ви­ словити захоплення, найкраще під­ ходила пое­зія: Люблю тебе, мій рідний степ, Тобі на вірність присягаю, Багато гарних є країв, Та кращого, ніж ти, не знаю... Володимир Дем`янович працю­ вав учителем фізичної культури, очо­ лював ВФСТ «Колос», будинок піо­ нерів (нині БДЮТ), районну друкар­ ню. Скрізь намагався досягти висо­ ких показників. Але зізнається, що найяскравіші спогади залишила ро­ бота в редакції районної газети. Тоді розширилася географія його мандрівок степовими дорогами.

Сторінка «Рідна природа», яку вів В. Д. Ніцак, щоразу поповнювалася новими етюдами. А скільки було неза­ бутніх зустрічей із земляками, які зви­ тяжною працею славили рідний край. Часто бувало: вдень – поїздка по селах, а вночі треба написати мате­ ріал. Бо наступного дня – нове ре­ дакційне завдання, а значить відкри­ ється нова грань життя, даруючи враження, роздуми. Й цілком мож­ ливо, що на світ з`явиться новий по­ етичний рядок або новий мотив, ви­ хоплений із симфонії степу незбаг­ ненним ліричним чуттям вірного сина своєї малої батьківщини.

В. Д. Ніцак удостоєний звання «По­ чесний громадянин міста Нова Оде­ са», автор «Балади про Сталевого Солдата», гімну міста і багатьох пі­ сень, музику до яких написав ком­ позитор Володимир Скоріков. Він був керівником славнозвісного на­ родного хору «Горицвіт», у якому впродовж десятиліть співав В. Д. Ні­ цак. У репертуарі колективу закрі­ пилися його пісні. Володимир Дем`янович і нині пише вірші. Вони мають різну тематику: тра­ диційні – про любов і красу південних степів, про батьків, дітей, онуків і прав­ нуків. А є й пронизані болем – про нашу сучасність, про те, що холодним не­ спокоєм вривається в душу і знову не дозволяє їй мовчати...

Творчість присвятила людям Рідні хотіли бачити Валентину лі­ карем, а вона ще з першого класу мріяла про педагогічну професію. «Це волею Божою вчитель», – го­ ворив про неї декан факультету по­ чаткової освіти Миколаївського пе­ дагогічного інституту, де навчала­ ся дівчина. Колишній директор Но­ воодеської ЗОШ №1 О. П. Собко теж відразу помітила педагогічні здібності В. Д. Рідванської. Але через півроку на маршруті, яким вона впевнено крокувала, неспо­ дівано трапився крутий поворот. Валентину Дмитрівну запросили на роботу в редакцію районної газети – замітки, які вона писала про шкільне життя, отримали високу оцінку. Так відкрився ще один її дар – вміле володіння художнім словом. Хоча це не було новиною, бо шкіль­ ні твори їй добре вдавалися. Особ­ ливо запам`яталося, як учителі

Новопетрівської ЗОШ Г. П. Радутна і Г. Д. Холод (нехай учні згадають їх добрим словом), слухаючи в класі виступ Валі з рефератом про письменників воєнної пори «Музи не мовчали», не могли стримати сліз. Спочатку В. Д. Рідванська готу­ вала й вела передачі на місцево­ му радіо. Поборовши хвилювання, промовляла чистим приємним го­ лосом: – Говорить Нова Одеса. Добро­ го ранку, шановні радіослухачі. Сама готувала матеріали програм, прагнучи, щоб 15 хвилин ефіру були цікавими й насиченими. Монтувала передачу, підбираючи музичну стеж­ ку. Вдосконалюючи досвід на все­ союзних курсах підвищення квалі­ фікації працівників радіо й телеба­ чення, застосовувала інновації, вмі­ ло використовувала модернізоване технічне обладнання. Пізніше працювала завідуючою відділом партійного життя, заступ­ ником редактора. В цілому присвя­ тила районці 30 років. – У газетярській роботі мені по­ добалося все: спілкування з людьми, пошуки власного стилю, постійне шліфування журналістської майстер­ ності, – ділиться спогадами Вален­ тина Дмитрівна. Вона може цілодобово розповіда­ ти про зустрічі з цікавими людьми – керівниками й передовиками під­ приємств і господарств, народними уміль­ цями, багатодітними сім`ями, самодіяльними артистами й спорт­ сменами. Часто вражали бесіди з простими людьми, які не мали вищої освіти, але були носіями народної мудрості. Валентина Дмитрівна го­ ворить, що у них переймала житей­ ський досвід. А безперечним взірцем для неї був приклад батьків, їх нау­ ка, як жити між людьми. Серед іншого запам`яталися інтерв`ю з видатним актором Мико­ лою Крючковим та відомим співаком Миколою Гнатюком. Валентині Дмитрівні пропонували роботу на обласному радіо та в об­ ласній періодиці. Проте вона відмо­ вилася. – Хіба я могла покинути нашу ре­ дакцію? Адже на моїх очах творила­ ся історія району. Тим паче, у на­ роді здавна кажуть: де народився, там і згодився, – емоційно говорить жінка. Зрозуміло, що це не пафос, а щире зізнання. І зараз Валентина Дмитрівна під­ тримує дружні стосунки із земляками, які були героями її нарисів. На її дум­ ку, найцікавіше в журналістській ро­ боті – це пізнавати характери, осмис­ лювати перипетії людських доль. В. Д. Рідванська вважає, що ЗМІ – потужний механізм виховання мо­ ралі, загальнолюдських цінностей. Шкодує, що про це інколи забувають працівники друкованих видань і те­ лежурналісти, ганяючись за «смаже­ ними» фактами, які, крім розпачу та зневіри, нічого не викликають. Адже публіцистика повинна перш за все дарувати надію, підтримувати людей, яким і без того скрутно. Звичайно, не слід забувати про об`єктивність інформації. Журналістику можна порівняти з погодою. Вона така, як є. Але всі чекають погожої днини. Тож нехай у нашому житті буде більше сонця й тепла від небайдужих людських сердець. Олена МЕЛЬНИЧЕНКО.


4 Перегорнуто ще одну сторінку в історії нашого міста. Багато зроб­лено за ці роки. Не одне по­ коління земляків вклало часточку своєї душі в розбудову міста, праг­ нучи створити ліпші умови про­ живання для нащадків. Незважаю­ чи на економічні негаразди в краї­ ні, продовження бойових дій у зоні АТО, Нова Одеса живе і розви­ вається. На жаль, дощ відкоригував свят­ кову програму: деякі розваги до­ велося відмінити, а урочисту час­ тину провели не на стадіоні, а в районному будинку культури. Почалася вона запальним го­ паком у виконанні учасників ансамблю народного танцю Ми­ колаївського коледжу культури і мистецтв. Присутніх привітав міський го­ лова О. П. Поляков, подякувавши всім, хто допомагав розв’язувати проблеми міської громади. Най­ тепліші слова адресував військо­ вослужбовцям – учасникам АТО. – Гарного настрою, успіхів і на­ снаги городянам та запрошеним гостям, а головне – мирного неба, – побажав Олександр Петрович. За традицією в цей день уша­ новують тих, хто зробили вагомий внесок у соціально-економічний розвиток міста. О. П. Поляков вручив Грамоти міського голови ветерану-педаго­ гу Н. П. Солдатенко, директору ТОВ «Фанчі-інвест» Р. В. Стефан­ чишену, приватному підприємцю І. П. Резніченку, голові ФГ «Тро­ фимович» В. Д. Трофимовичу, ди­ ректору ТОВ «Новоодеський еле­ ватор» І. С. Вовчку, начальнику

центру технічної експлуатації ка­ зенного підприємства «Укрспец­ зв’язок» В. М. Дойчу, директору Новоодеської філії ТОВ «ТЕРРА ФУД» Р. Я. Бітіньшу. Подяками міської ради відзна­ чені: приватні підприємці М. Б. Устяновський, В. М. Ніколюк, на­ чальник Новоодеського ДРП філії «Миколаївська ДЕД» В. О. Кірічен­ ко, головний інженер філії Ново­ одеського району Північного окру­ гу ПАТ «Миколаївобленерго» Є. В. Обухов. До Книги Пошани міста у ниніш­ ньому році внесені: голова район­ ної ради ветеранів О. І. Байбарак, удостоєна ордена княгині Ольги ІІІ ступеня за високий професіо­ налізм, збереження історичної пам’яті, виховання молоді в дусі патріотизму; вчитель математи­ ки гуманітарної гімназії С. О. Дорошенко – переможець об­ ласного етапу конкурсу «Вчитель року-2016» та Новоодеська філія ТОВ СП «НІБУЛОН» (директор В. А. Кліменко). Звання «Почесний громадянин міста Нова Одеса» присвоє­ но талановитому вчителю, ветерану педагогічної праці Галині Олександрівні Богзі. До привітань долучився народний депутат України А. О. Вадатурський, який зи­ чив місту процвітання і нових успіхів. – Запорукою вдалого роз­ витку держави в цілому є люди. Лише від нас самих залежить доля міста, країни. Головне, щоб після слова зав­жди йшло діло. Питанням часу є відновлення судно­ плавства на Південному Бузі. Сподіваюся, невдовзі Нова Одеса стане портовим міс­ том, а це, як ви розумієте, нові робочі місця й податки до міського бюджету. Маю велику надію, що з новим губернатором ми зможемо

15 жовтня 2016 р.

З ЮВІЛЕЄМ, НОВА ОДЕСО!

ДО ЮВІЛЕЮ РІДНОГО МІСТА Вже 240 років живе Нова Одеса: Солдата на Кургані побачиш ти здаля, І золота пшениця, Південний Буг і плеса – То наша Батьківщина, щедрот повна земля. Та головне багатство – це люди працьовиті, Що розумом, руками наш славлять рідний край. Історії сторінки трудами оповиті, Тож, місто незрівнянне, живи і процвітай! Ми пам`ятаєм гасло: «Все для Перемоги», У ті стражденні роки чого тут не було... І ось тепер до щастя торуємо дорогу, Щоб місто наше любе завжди, як сад, цвіло.

нарешті вийти із кризи. Сьогодні я побував на стадіоні, де мене приємно вразили дуже гарні на­ стінні малюнки, майстерно вико­ нані учнями шкіл району. Видно, що діти вклали в них частинку сво­ го серця. Дякую Новоодеській фі­ лії ТОВ СП «НІБУЛОН» за допо­ могу в облаштуванні вже другого дитячого майданчика, розташова­ ного на стадіоні «Колос», – додав Андрій Олексійович. Начальник відділу освіти рай­ держадміністрації В. І. Багнюк по­ здоровив городян зі святом і від­ значив учасників конкурсу настін­

ного малюнку «Козацькому роду нема переводу», що відбувся за ініціативи й підтримки А. О. Вада­ турського. Грамоти і подарунки отримали учнівські колективи Но­ воодеських ЗОШ №1, №2, №3, гуманітарної гімназії, Себинської, Новопетрівської, Троїцької, Бузь­ кої, Дільничної шкіл. Вітаючи громаду, голова рай­ держадміністрації Є. В. Вербін на­ голосив: – День міста – свято всіх меш­ канців Нової Одеси. Багато наших земляків зараз знаходяться в зоні проведення АТО, захищаючи рід­ ну землю. Спасибі всім за актив­ ність, милосердя, небайдужість. Вже не вперше нам вдається зі­ брати і відвезти благодійну допо­ могу бійцям на передовій. А голова районної ради М. М. Заболотний побажав: – Хай мир і злагода завжди па­ нують у нашому місті! Особлива подяка – людям старшого поко­ ління, на долю яких випало захи­ щати його в роки Другої світової війни, відбудовувати з руїн,

відроджувати промисловість і сіль­ ське господарство. Честь і хвала всім трудівникам славного міста Нова Одеса! Євгеній Валерійович вручив Гра­ моти облдержадміністрації за ва­ гомий внесок у розвиток місцево­ го самоврядування депутату місь­ кої ради О. А. Ващенку та ветера­ ну міністерства внутрішніх справ І. Г. Іванову. Грамотами голови райдерж­ адміністрації та районної ради на­ городжені депутати міськради Н. О. Маліцька, Н. О. Бондарець, В. О. Семикін, тренер міської ДЮСШ

Ю. Д. Мараховський, механік КП «Правопорядок» М. Л. Дзензура. За вагомий особистий внесок у розвиток спортивно-оздоровчої бази міста Подякою районної ради відзначені керівник КО «Ново­ одеський районний фізкультурнооздоровчий центр «Колос» Ю. О. Гаврют­ кін та бухгалтер цієї установи А. В. Спіян. Секретар міської ради О. П. Пусто­ войтенко вру­ чила грамоти міського голо­ ви й цінні по­ д а р у н к и спортсменам, які прослав­ ляють Нову Одесу: пере­ можцю Все­ українських змагань, п р и зеру

чемпіонату України з кінного спор­ ту К. С. Жилкіній, срібному при­ зеру всеукраїнських змагань шко­ лярів із легкої атлетики А. Д. Слас­ тіній та команді Новоодеської ЗОШ №1 (керівники В. А. Андрєєв, О. П. Миндрул) – срібному призеру Всеукраїнського фізкультурнооздоровчого патріотичного фес­ тивалю «Козацький гарт». Того жовтневого дня у Новій Одесі народилася нова сім’я. Теп­ ло зустрічали молодят – Андрія та Наталю Самородюків. Від міського голови їм – напутні слова і подарун­ ки. Порадували глядачів маленькі новоодесити – вихованці дитячих садків, які підготували хореогра­ фічну композицію «В каждом ма­ леньком ребенке…» Рікою лилися пісні у виконанні Анатолія Купчишина, Сергія Попо­ ва, Наталії Зажиєвої. Вокальну майстерність демонстрували юні вихованці дитячої музичної школи (керівник О. П. Іорга) Іванна Сте­ фанчишена, Наталія Кисіль, Анас­ тасія Василюк. Ці дівчата – при­ зери і переможці Міжнародного фестивалю дитячої творчості «Зо­ лотий лелека». Запальними тан­ цями тішили учасники народного ансамблю танцю «Прибужанка». Віртуозно виконав музичну ком­ позицію акордеоніст Володимир Заінчковський. Із захватом усі спостерігали за показовим виступом прихильників кіокушинкай карате – спортсменів міської ДЮСШ (керівник С. В. Пе­ репелицин). Феєричну програму – подарунок Новій Одесі – презентували сту­ денти Миколаївського коледжу культури і мистецтв. Інна КАЗАКУЦА. Фото Сергія КОЖЕВНІКОВА.

Нова Одеса щедра, багата на таланти, Ми здібності шліфуєм, помножим на труди. І молодь засвітилась яскравим діамантом: Штангісти й вокалісти, і танці – хоч куди! І квіти ми плекаємо, і пишемо картини, На все нас вистачає – багато в нас тепла, Стараємось для себе – великої родини, Щоб наша батьківщина буяла і цвіла! Зоя ВИДАШЕНКО.

НОВІЙ ОДЕСІ – 240 ЛІТ! Добрий день, Нова Одесо, Степи, луки і поля, І південнобузькі плеса – Мила матінка-земля. Наші прадіди славетні Поселились тут колись, А ми пам`ять про них вдячну Зберігати присяглись. Як вони – зі злом боротись, Захищати рідний край, І любити ці широти, І ростити урожай. Хліборобського ми роду, Доблесть цінимо і труд, Наша вірність і свобода До нащадків перейдуть. Хай же буде небо чисте, Й колосяться хай жита, Доля світла, промениста В кожен дім хай завіта! Олена БРАЙЧЕНКО.

ЖИТТЯ – ЯК МОРЕ Чого лише в житті у нашім не буває: То серце защемить, то арфою співає, То зустрічі жаданої із трепетом чекаєш, А часом своїх рідних із болем проводжаєш... Чого лише в житті у нашім не буває: Приходить у дім радість, і раптом залишає, Добро десь поруч ходить, а потім відступає, Натомість зло ввірветься і щастя закриває. Чого лише в житті у нашім не буває: Погане пам`ятаємо, хороше забуваємо. Лиш благородне серце – усіх і все прощає. Життя – як море, глибини не знаємо... х х х А старості я не боюсь, Хоч осінь тихо пригорнула, У спогадах – в дитинство повернусь, І в ті місця, де юність промайнула. А старості я не боюсь, Бо у душі іще весна буяє, Під райдугою стежкою пройдусь, Нехай зима мене не помічає. А старості я не боюсь, Бо хочеться ще довго жити. Лиш інколи в минуле озирнусь, Та поспішатиму задумане здійснити. А старості я не боюсь, Нехай зима крізь шибку заглядає, До своїх рідних серцем пригорнусь, Бо доброта й тепло їх зігріває. А старості я не боюсь... Любов СОВОРОВСЬКА.


5

15 жовтня 2016 р. ОСВІТА

С

З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, ШКОЛО! З НОВИМИ ЗДОБУТКАМИ!

тало вже традицією проводити свято на­ родження нашої школи. Напередодні Дня вчителя їй виповнилося 45 років! Як кожна людина при на­ родженні отримує ім’я, так ім'я нашої школи походить від назви села. Отже, зна­ йомтесь: Себинська за­ гальноосвітня школа І-ІІІ ступенів! За легендою, слово «Себине» означає: тут доб­ ре! Справді, гарно в селі, хороше у школі. Трохи з її історії, цікавої та багатої. У 1893 році при церкві, що вважалася культурноосвітнім центром села, було відкрито школу гра­ моти. На початку ХХ сто­ ліття збудована нова шко­ ла за кошти земства, у 1936 році вона стала се­ мирічною. Боляче згаду­ вати, що під час окупації фашисти влаштували у школі конюшню. Був тут і табір для військовополо­ нених, і гуртожиток для молоді, яка прокладала бруківку з Миколаєва до Нової Одеси. Березень 1944 року по­ вернув школу до життя… За спогадами В. К. Фесен­ ко, у післявоєнні роки писали чор­ нилом із бузини на полях газет. У шкільному музеї «Пам'ять» збе­ рігаються матеріали пошукового за­ гону, яким керував учитель історії П. М. Баца. Разом із учнями він роз­ шукував відомості про загиблих виз­ волителів, намагався встановити імена тих, хто спить вічним сном у братській могилі, що знаходиться в центрі села. Будівлю сучасного закладу зда­ ли в експлуатацію в 1971 році, а у 1974-ому школу реорганізували в середню. Перший випуск від­ бувся в 1976 році. Склад педа­ гогічного колективу постійно змі­ нювався, але про кожного з учи­ телів можна сказати, що це людилегенди, які дбали про майбутнє, допомагали молодим колегам, учням, завжди займали активну життєву позицію.

На жаль, пішли в інший світ по­ дружжя Маркевичів, Баців, Крото­ вих. Немає з нами П. М. Панчука, В. К. Фесенко. У жовтні 2015 року ми попрощалися з Миколою Іва­ новичем Андрусенком, якого за­ брала передчасно жорстока хво­ роба. Та пам'ять про них жива і не згасне, доки житимуть їх колеги та учні. За архівними даними, Себинську ЗОШ закінчили більше тисячі чоло­ вік. Із них працівниками сільського господарства та інженерами стали понад 800. Є серед наших випуск­ ників медики, працівники торгівлі, культури, освіти. Сьогодні у своїй рідній школі працюють: учитель фіз­ культури В. М. Ангелов, бібліотекар В. О. Мошковська, вчителі початко­ вих класів Т. М. Повх і О. В. Єр­ моленко, зарубіжної літератури – Л. О. Ковальська, історії та гео­ графії – А. В. Волошина.

Крім них, трудяться в закладі С. Ю. Панчук, І. А. Андрусенко, І. М. Ангелова, Ю. В. Парицька, О. В. Ковальська, В. І. Воробйов, О. В. Цуп­рова, Н. М. Мороз, І. М. Зі­ мова, А. О. Альбещенко, В. С. Осад­ чий. Вони намагаються донести до учнів найважливіше і найголовніше, виховуючи людей третього тисячо­ ліття гідними громадянами своєї країни. Сьогодні Себинська ЗОШ – це сучасний навчально-виховний зак­ лад, який упродовж десятиріч зали­ шається на селі центром і острівцем освіти та культури. А для багатьох – доброю і теплою домівкою, де панує дух співпраці, радості та спільних перемог. Наразі у школі функціонують 15 навчальних кабінетів, є два комп’ютерні класи. Їх допомогли обладнати представники швейцар­ ського благодійного фонду «Ведмідь і лев». Виявляється, є на сві­ ті люди, які, крім основ­ ної роботи, мають хобі: надають допомогу тим, хто її потребує. Вони знайшли час по­ бувати в нашій школі, оглянути її, познайо­ митися зі шкільним життям, розглянути дитячі малюнки, стінну газету і порівняти зі своїми школами. З ці­ кавістю слухали і розглядали матеріа­ ли музею «Пам'ять», познайомилися й по­ спілкувалися з наши­ ми учнями, запроси­ ли до розмови з їх­ німи ровесниками через мережу Інтер­ нет (керівник групи Ральф Маурер працює

вчителем інформатики). За два роки співпраці Ральф зі своєю коман­ дою забезпечили наші класи комп`ютерною технікою, виділили кошти для заміни трьох стареньких вікон на металопластикові, придба­ ли комп`ютерні столи, стільці, жа­ люзі. Також провели роботи з під­ ключення техніки до електромере­ жі, й на порядку денному – підклю­ чення другого класу до мережі Ін­ тернет. Користуючись нагодою, дякую О. О. Богдановій, яка працювала ме­ тодистом відділу освіти райдержад­ міністрації, О. Г. Захар – завідуючій лабораторією інноваційного розви­ тку та дистанційної освіти МОІППО та Наталії й Роману Бабчукам, упо­ вноваженим представляти інтереси благодійного фонду, за допомо­ гу у встановленні дружніх стосунків і ділових зв`язків із цими людьми. У 2015-ому Себинська школа ста­ ла переможцем конкурсу на кращий заклад соціально-культурної сфери, що стало для нас важливою поді­ єю. Успіх школи значною мірою за­ лежить від учнів. Сьогодні кращі у навчанні – Дубинко Анастасія, Мо­ сензова Юлія, Бірюк Анна, Гонча­ ренко Ульяна, Ребедак Дмитро, Лун­ гол Анна, Бутова Катерина, Касья­ нова Діана, Свінтінська Вікторія. При­ зери шкільних та районних конкур­ сів учнівської творчості – Жадан Олена, Селецька Юлія, Багдасаряни Артем і Артур, Кірнос Ілона, Козар Микола, Фабрикова Аліна, Верцюх Анна. Спортивні здобутки мають Антонова Злата, Несторенко Ве­ роніка, Пушкаревський Володимир, Силіна Анастасія, Засєткіна Олена, Іванов Павло, Ребедак Дмитро, Ра­ ковський Євген, Ангелов Роман, Та­ расенко Ігор, Козар Микола, Меря­ нов Олександр, Вялова Дар'я, Голо­ вко Анастасія, Кравченко Марина,

брати Багдасаряни, Селецька Юлія, Жадан Олена, Літвінова Ірина та ін. Колектив не зупиняється на до­ сягнутому, ставить щороку перед собою нові завдання у створенні якісно нового сучасного освітнього закладу, творчому використанні пе­ дагогічних інновацій, вихованні здо­ рової, компетентної особистості – громадянина України, який вміє здо­ бувати знання й самореалізовува­ тися. Тож на святі було що згадати, чим пишатися і захоплюватися. Зокрема, номерами святкового концерту. Майс­ терно танцювали Селецька Юлія і Багдасарян Артур, Андрусен­ ко Софія і Ковальський Ярослав. Дзвінко та чисто співали Верцюх Анна і Фабрикова Аліна. Першоклас­ ники з випускниками виводили «Здрастуй, школо, рідна школо, ти чекала нас…». Щиро вітали вчителів учні другого класу і п'ятикласники Лук'янець Віолетта, Тен Вікторія, Авер'янова Ангеліна, Силіна Евеліна, Бірюк Анна. Чи не найбільше оплес­ ків викликав виступ учительського міні-театру «Про проблеми серйоз­ но і з гумором». До присутніх на святі звернулися зі щирими побажаннями сільський голова Н. М. Жадан і керівник під­ приємства «Юг-Агро-Сервіс» О. В. Гулін. А випускниця 2016 року, сту­ дентка МНАУ Інна Парфенюк дяку­ вала вчителям за знання, говорила про свою любов до школи, друзів. А ще були символічна стрічка дружби, флешмоб і жовто-блакитні кульки, що під радісні вигуки дітво­ ри здійнялися в небо. Щиро дякую випускникам школи, жителям села і всім, хто був з нами у цей святковий день. Ольга АНАНЕВИЧ, директор Себинської ЗОШ.


8

15 жовтня 2016 р.

НЕ ПОТРАПЛЯЙТЕ В ТЕНЕТА «ГРУДНОЇ ЖАБИ» ЩОБ ЖИТИ ДОВГО, ЩАСЛИВО І… КРАСИВОЮ Кілька слів: «Ви хворі на рак», незважаю­ чи на суперсучасні ліки, схеми і методи лікування, для більшості звучать як смертельний вирок. Хоча насправді ми багато чого не знаємо про цю хворобу, і часто саме необізнаність стає найбільшою загрозою. Цих жінок – Ненсі Рейган, Брід­жит Бардо та нинішню дружину принца Чарльза Каміллу Паркер знає весь світ. Що їх об'єднує? Те, що вони пережили драму під назвою «рак молочної залози». Пе-режи-ли. І вижили. В Україні, на відміну від Європи чи США, проблема полягає в тому, що рак виявляється вже на пізніх стадіях.

– Олександре Олександ­ ровичу, що, на вашу думку, призводить жінок до задавнених форм хвороби? – Навіть дуже складну проб­лему треба намагатися розв’язати якомога швидше. Таким чином з’являється більше шансів не тільки оду­ жати, а й зберегти молочну залозу. Рано чи пізно все одно прийдеться звернутися до лікаря, але чим пізніше, тим більше буде втрачено часу і здоров’я. Гадаю, що в багатьох випадках «спрацьо­ вує» банальний страх перед онкологічними медичними закладами, який, чого гріха таїти, роками виховувався ЗМІ. В погоні за сенсаціями захворювання змальовува­ лось як невиліковне, а лікарі як некомпетентні, бездушні й корумповані. Та ще мента­ літет українок – це може ста­ тися будь з ким, але не зі мною. Неодноразово дово­ дилося чути: «Боюся, що буде боляче…», «Це дорого…», «Опромінювання небезпеч­ не», «Я вже стара, мені ніщо не допоможе…», «А раптом у мене знайдуть рак…», «Спо­ чатку спробую лікуватися тра­ вами», «Краще б я нічого не знала…» Звідси й високий від­ соток занедбаних випадків раку молочної залози – до 40%. – Що жінка може зробити сама для збереження власного здоров’я?

Тобто немає страхової медицини, що зобов’язує жінок до систематичних проф­оглядів. Зокрема, всього раз на рік приходити на прийом до гінеколога та мамолога. Сучасний стан медичної науки дозволяє вчасно виявляти і доволі успішно лікувати численні форми раку. Тому щоразу, коли до лікарів-онкологів потрапляє пацієнтка із задавненою хворобою, вони дивуються і обурюються. Особливо, коли це стосується раку молочної залози в жінок. Про це – бесіда із завідуючим акушерсько-гінекологічним відділенням Новоодеської ЦРЛ О. О. ГОНЧАРЕМ.

– Найдоступніший і водночас досить ін­ формативний метод діагностики — само­ обстеження. Прово­ дять його раз на мі­ сяць, після менст­ руації (жінкам клі­ мактеричного віку — у певне число мі­ сяця). Перед дзер­ калом треба огляну­ ти сосок, звертаючи увагу та його форму, колір шкіри, симет­ ричність. Потім ін­ шою рукою прома­ цати молочну залозу зверху донизу, або від соска до пери­ ферії, притискаючи тканину залози до грудної клітки. Паль­ пацію можна повто­ рити ще й лежачи. Після де­ кількох обстежень ви будете знати нормальну структуру своїх молочних залоз. І коли знайдете якісь відхилення (вузлики, затвердіння, ущіль­ нення шкіри, виділення із сос­ ків тощо), маєте одразу звер­ нутися до лікаря, а не мовчки переживати і ночами плакати в подушку. Насправді те «щось» може бути зумовлене, приміром, циклічними змінами у молочній залозі. Але краще позбутися сумнівів поскоріше. – Чи достатньо такого самообстеження? – Ні, слід регулярно від­ відувати лікаря, хоча б раз на рік (якщо лікар не радить час­ тіше). Як правило – через 7-10 днів після початку місячних. Дехто з жінок соромиться огляду молочних залоз, але ж лікар-онколог може виявити зміни, якщо ви пропустили їх при самообстеженні. Треба розуміти, що звичайний регу­ лярний огляд може врятувати життя, зберегти вроду, жіноч­ ність, і з огляду на це все інше вже не важливо. – Які фактори підвищують ризик виникнення хвороб молочних залоз? – Це ранні й часті аборти, пізня перша вагітність, нере­ гулярне статеве життя, відмо­ ва від материнського годуван­ ня, тривалий прийом оральних контрацептивів, травми мо­ лочних залоз, паління. Не

Коли погода «перемикається» на осінній режим, чи не в кожного дру­ гого з’являється апатія, помітно зменшується бажання працювати, кудись зникає енергія. Тобто при­ ходить в усій своїй красі осіння ханд­ ра. Якщо вчасно її не подолати, буде ще гірше, бо наступною стане стар­ ша сестра хандри – депресія. То як рятуватися? Психотерапевти запевняють, що однією з причин появи небажаної «гості» є зменшення кількості світла. Сонце – джерело тепла й енергії. Звісно, сонячних днів восени не так багато, як улітку. Однак лікарі радять частіше виходити на вулицю, «лови­ ти» сонце. Випаде гарний день – по­ стійте під сонячним промінням хоча б кілька хвилин, підставляючи об­ личчя, руки. Вдома вмикайте яскра­ ві світильники, лампочки – побільше світла!

зайве звернутися до лікарямамолога, якщо дошкуляють гінекологічні недуги, порушен­ ня загального гормонального фону, функції яєчників чи щи­ товидної залози. Насторожи­ ти мають і випадки захворю­ вання на рак у сім’ї (по мате­ ринській лінії). Молочні зало­ зи – це барометр, що дуже чутливо реагує на порушення гормонального балансу. Тому, якщо маєте проблеми зі щи­ товидкою, гіпофізом чи гіне­ кологічні, не зволікайте – хво­ робам легше запобігти, ніж лікувати. – Жінкам після 45 років рекомендують робити мамографію. Що це за процедура? – Це рентгенівський знімок молочної залози, який при ви­ сокій точності діагностики дає мінімальне радіаційне опро­ мінення, тож робити такі знім­ ки цілком безпечно. Проте, незважаючи на очевидні пе­ реваги мамографії, багато жі­ нок відмовляються від неї. Хоча саме цей метод допо­ може виявити затвердіння у тканинах молочної залози, а також деякі зміни, які вказують на можливий розвиток пухли­ ни, ще до того, як їх можна намацати. Діагностування пух­ лин на ранній стадії часто від­ бувається при порівнянні ста­ рих і нових знімків. За потре­ би лікар призначає різні інтер­ вали між проходженням ма­ мографії – від трьох місяців до двох років. Використову­ ється і УЗД. Також лікар може призначити біопсію. На пі­ дозрілій ділянці залози за до­ помогою тонкої голки береть­ ся тканина для подальшого дослідження. Обстеження проби під мікроскопом дасть точну відповідь про характер новоутворення, і чи дійсно воно є пухлиною. Призначен­ ня біопсії саме по собі ще не передбачає діагнозу. Тож не треба панікувати, а спокійно дочекатися результату аналі­ зу. Після чого лікар вирішить: необхідно повністю видаляти пухлину чи лікуватися. – Якось я була свідком такої сцени – жінка, ви­йшовши з кабінету лікаря, розридалася: «В мене мастопатія, це ж передраковий стан!»…

– Діагноз «мастопатія» лі­ кар-мамолог ставить найчас­ тіше. І всупереч домислам вона піддається медикамен­ тозному лікуванню, бо не є но­ воутворенням. Мастопатія — це зміна структури молочної за­ лози, яку провокують гормо­ нальні порушення. Молочна залоза — орган, що склада­ ється з клітин, які під впливом гормонів синтезують молоко, та фіброзної й залозистої тка­ нин. Коли ж рівновага зміщу­ ється у бік однієї з них, тоді можна говорити про масто­ патію. У жінок до 25 років частіше трап­ляються адено­ ми та фіброаденоми — на­ бряки залозистої тканини. У старших жінок — фіброзні форми мастопатії. Звісно, до­ броякісна чи злоякісна пух­ лина не виникає на пустому місці, тому рання діагности­ ка мастопатій дуже важлива. Разом з тим у жодній кліні­ ці діагноз «передраковий стан» ніхто не поставить, оскільки вважається, що будьяке хронічне захворювання того чи іншого органу або сис­ теми можна розцінювати, як такий. І якщо його не лікува­ ти, може в подальшому при­ звести до онкології. Проте це не означає, що ті, хто не має хронічних недуг, не мо­ жуть захворіти на рак. До речі, раніше вважалося, що рак молочних залоз частіше виникає в жінок, які хворіли на мастопатію. Насправді в них частіше виявляють це за­ хворювання лише тому, що вони регулярно обстежують­ ся, й зазвичай це бувають ранні стадії. – Олександре Олександ­ ровичу, а якщо страшний діагноз таки прозвучав? – Першою реакцією має бути не істерика і заламуван­ ня рук, а глибоке вивчення інформації про хворобу, її ста­ дію, методи, тривалість і на­ слідки лікування. Не слід хо­ ватися від діагнозу в безді­ яльності чи невігластві – лише активна позиція жінки, її надії на краще і налаштованість на позитивний результат забез­ печать ефективність лікування. Якщо пухлина виявлена в пер­ шій стадії захворювання, 9598% жінок повністю вилікову­ ються. Тому я не втомлюся повторювати: дорогі мої зем­ лячки, жінки і дівчата, візьміть собі за непорушне правило раз на рік пройти профогляд. Не просіть знайому медсестру поставити заповітний штампик у потрібному місці, а дійсно – пройдіть, щоб жити довго і щасливо! – Дякую за розмову. Сподіваюся, що вона не була даремною, й багатьох змусить задуматися.

Ідеш собі вулицею чи щось робиш і рап­ том відчуваєш – тре­ ба зупинитися, бо­ лить серце. Після перепочинку біль вгамовується, а не докучає потому – про тимчасову прик­ рість благополучно забуваєш. Однак такі «напливи» можуть свідчити про стено­ кардію — хворобу дуже підступну. Не­ дарма ж у народі її охрестили «грудною жабою» (це бридке створіння ніби на­ справді сидить по центру грудей і да­ вить на них щосили). І якщо ви завважили в себе подібні симп­ томи, візит до лікаря краще не відкладати. Зазвичай стенокардія не окремий діагноз, говорять лікарі, а прояв ішемічної недуги серця. – Хворобу викликає дисбаланс між киснем і поживними ре­ човинами, що їх споживає міокард, та їх доставкою по коро­ нарних артеріях, – розповідає завідуюча терапевтичним від­ діленням Новоодеської ЦРЛ, районний терапевт В. В. Михай­ ленко. — Тобто, коли серце потребує більше енергії, а над­ ходить її недостатньо, серцевий м’яз зазнає кисневого голо­ дування і виснажується. Основний фактор ризику, що провокує ішемію, — шкідливі звички. Паління, зловживання жирною їжею з великим вмістом холестерину, надмірне захоплення алкоголем, гіподинамія (малорухливий спосіб життя) — це ті краплі, що точать здоров’я серця. Пусковим механізмом хвороби часто стають стреси. Атеросклероз, цукровий діабет, ожиріння і зайва вага – справж­ ні міни сповільненої дії, які можуть спричинити «вибух» – іше­ мічну хворобу серця. Небезпека розвитку стенокардії зростає з віком, тому ре­ гулярні профілактичні огляди не завадять, навіть якщо здаєть­ ся, що ви абсолютно здорові. За статистикою, «грудна жаба» більше полює на чоловіків, жінки рідше потрапляють у її те­ нета (на 20 представників сильної статі одна – слабкої та пре­ красної). Стенокардія, наголошує лікар, небезпечна тим, що відкри­ ває прямий шлях до інфаркту. Саме «грудна жаба» найчастіше є першим тривожним дзвіночком. Тож змінюйте спосіб життя, доки його не змінили шкідливі звички! – Найчастіше стенокардія пов’язана з рухом і фізичними навантаженнями, – зауважує Валентина Василівна. — Скажімо, коли ви піднімаєтеся сходами, несете якийсь вантаж. Її напад характеризується пекучими, колючими болями в серці. Таке враження, що груди стискають лещата. Біль може віддавати в ліве плече, лопатку. Якщо лещата не відпускають 15-20 хви­ лин, це свідчить про ймовірну загрозу інфаркту. В такому разі необхідна негайна госпіталізація, бо якщо хворому вчасно не надати необхідну медикаментозну підтримку, все може за­ вершитися плачевно.

ЩО РОБИТИ ПРИ РАПТОВИХ НАПАДАХ «ГРУДНОЇ ЖАБИ»?

– Щойно відчули різкий біль, покладіть під язик по таблет­ ці нітрогліцерину та корвалменту. А ще – розжуйте пігулку аспірину, – радить Валентина Василівна. – Ці ліки розширю­ ють вінцеві судини, відтак до серця надходить більше крові й кисню, біль минає. Якщо біль виникає не вперше, обговоріть із лікарем дозу ліків, необхідних у вашому випадку. Залежно від класу стенокардії буде призначено терапію. Вона може включати препарати, що розріджують кров, знижують рівень холестерину, усувають напади стенокардії. Якщо медикамен­ тозне лікування не допомагає, може бути рекомендовано хі­ рургічне втручання.

КРАЩЕ ПОПЕРЕДИТИ, НІЖ ЛІКУВАТИ

Профілактика ішемічної хвороби серця – це передусім усу­ нення факторів ризику. Якщо маєте справу з гіподинамією – більше рухайтесь, якщо шкідливі звички — намагайтеся від них відмовитися. Регулярно перевіряйте рівень холестерину — в разі необхідності регулюйте вміст ліпідів у крові за допо­ могою спеціальних препаратів, які порекомендує лікар.

ОСІННЯ ХАНДРА? ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО – ПОЗИТИВУ! Оточуйте себе яскравими кольора­ ми в повсякденні. Скажімо, розкладіть на робочому столі, на тумбочці біля ліжка, на кухні свіжі фрукти яскравих кольорів: мандаринки, червоні яблука, апельсини. Це буде ще й аромотера­ пія, яка допоможе справитися із за­ непадом сил. Аромат цитрусових осві­ жає, бадьорить, додає радості. Важливо відмовитися від алкого­ лю та стежити за своїм харчуванням. Віддавати перевагу простій легкій їжі. Це можуть бути вівсяна каша, нежирні молочні продукти та м’ясо і риба, варені яйця, чай без соло­ дощів і здоби, фрукти. З ласощів доцільно вибирати чорний шоколад, який містить серотонін, так званий «гормон щастя». Поліпшити настрій допоможуть фундук, мигдаль,

гречка, морська капуста, квасоля, що мають у своєму складі «антистре­ сові» мікроелементи. Повноцінний сон — запорука гар­ ного настрою та енергія для нових справ. Не забувайте, що спати най­ краще в добре провітреному при­ міщенні. Перед сном не читайте новин, забудьте про Інтернет. А ввечері добре прогулятися на сві­ жому повітрі, бодай півгодинки. О цій порі варто усвідомити: сум­ но не тому, що «все в мене погано», а тому, що настала осінь. Отримуйте нові емоції, які дають наснагу до життя: спілкуйтеся з дру­ зями, зробіть нарешті ранкову заряд­ ку, знайдіть справу до душі. Коли лю­ дина зайнята чимось цікавим, їй ні­ коли відволікатися на сумні думки.

З іншого боку, осіння хандра дає можливість зупинитися, подумати, прокрутити події останнього часу, проаналізувати, переосмислити. Це корисний процес – розкласти «по

поличках» події недавнього минуло­ го, оцінити їх. Для того, щоб руха­ тися далі. Сама по собі хандра сти­ рає оптимістичний глянець iз того, що було раніше. І людина стає реа­ лістом. Загалом увесь живий світ реагує на зміну пір року: дерева скидають листя, тварини линяють і впадають у сплячку. Ми також біологічні іс­ тоти, тому зобов’язані відреагува­ ти на зміну сезону певним знижен­ ням життєвого тонусу, уповільнен­ ням обмінних процесів. То давайте наберемося терпіння, налаштуємо­ ся на позитив і проженемо хандру геть. Якщо не назавжди, то хоча б на часину… З лікарями розмовляла Ірина РЕШЕТНЯК.


9

15 жовтня 2016 р. МОЛОДІЖНА ОРБІТА День юриста особливий як для професіоналів, так і для тих, хто тіль­ ки збирається ними стати. Значущий він і для студентки магістратури фа­ культету адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія», голови студентського проф­кому НУ ОЮА Ілони Андреєвої. Дівчина – з невичерпним потоком енергії, джерелом нестандартних ідей. Крім того, дуже позитивна, доб­ра і чуйна людина. Вона та її команда роблять усе для того, щоб студентське життя в стінах універ­ ситету було насиченим і емоційно позитивним. Завдяки особистим якостям лідерів, новаціям та удоско­ наленню форм і методів роботи, творчому підходу, вмінню зацікави­ ти й реалізувати задумане проф­ спілковий комітет вирішує питання як соціального захисту студентів, так і ряд завдань із організації відпо­ чинку та дозвілля молоді. Студентський профком бере ак­ тивну участь у засіданнях президії обласної профспілки, обмінюючись досвідом щодо організації шкіл: профспілкового лідера, юного

ВЧИТИСЯ БУДУВАТИ ПРАВОВУ ДЕРЖАВУ – ЦІКАВО І ВАЖЛИВО

правознавця, майбутнього адвока­ та. Є всі підстави сказати, що проф­ ком закладу є новатором розвитку студентського самоврядування на теренах Одещини. Ілона Андреєва – організатор і активний учасник таких академічних

проектів як «Тиждень здорового спо­ собу», День факультетів, Дебют ака­ демії, День студента, День першо­ курсника. Студентський профком проводив літературні вечори, кулі­ нарні поєдинки між гуртожитками, конкурси «Містер академії», юридич­ ні квести, веселі старти. А також ініціював волонтерські акції та бла­ годійні заходи. Звісно, найголовніше для студен­ та – якісна підготовка до майбутньої професії. Ілона отримала диплом бакалавра з відзнакою. І зараз на­ вчається на «відмінно», підвищує фа­ ховий рівень, займаючись науковою роботою. Дівчина бере участь в уні­ верситетських та міжнародних кон­ ференціях, міжвузівських олімпіадах. Не зважаючи на зайнятість, Ілона Андреєва не полишає спорт. Вона член збірних факультету з волейболу, баскетболу, тенісу. За сумлінне на­ вчання і громадську діяльність неод­ норазово відзначена керівництвом НУ ОЮА, нагороджена Почесною гра­ мотою обласної профспілки, а як

СПОРТ

ЧЕМПІОНАТ ФІНІШУВАВ, КУБОК – НА СТАРТІ

За той період у Ріо завершилися дві Олімпіади, а чемпіонат з футболу на Но­ воодещині все ще тривав. Усе через те, що довелося робити вимушені перерви. Перша причина – спекотне літо, а друга – відсутність деяких футболістів вдома через спекотне літо. Можливо, були й інші перешкоди на шляху до завершення ра­ йонного чемпіонату, проте, як і в будь-якій справі, найважливішим є результат. Останній матч зіграли команди «Гур`ївка» (с. Гур`ївка) і «Нива – Осінь зо­ лота» (с. Бузьке, с. Антонівка), після чого можна було підбити підсумки. Вони по­ казали, що першість вибороли бужчаниантонівці, котрі у 12 матчах зазнали лише

краща студентка академії – стипен­ дією Одеського міського голови. В інтерв`ю одному з телеканалів м. Одеси Ілона Андреєва сказала: «Наш факультет адвокатури і зага­ лом академія – це креативні, неор­ динарні і, безумовно, талановиті студенти, які реалізовують безліч ідей. До нас таких людей приводить непереборне бажання вивести фа­ культети на новий якісний рівень, принести в їх життя цікаві й нестан­ дартні ідеї для того, щоб зробити будні набагато яскравішими, а сту­ дентське життя незабутнім. Для багатьох академія – це друга сім'я, яка завжди підтримає і допоможе у вирішенні нагальних питань». Україна обрала європейський век­ тор розвитку. Найактивнішою силою інтеграційного процесу є молодь. Ілона Андреєва в серпні цього року проходила міжнародне стажування в Грузії, організоване NGO Society Bridge to the Future за підтримки Єв­ ропейської Комісії під егідою Erasmus. Проект мав на меті

показниками троїчани вийшли вперед. До того ж, вони під час цього сезону продемонстрували найбільшу результа­ тивність, забивши 48 голів у ворота су­ перників. Зокрема, гравець «Думітраша» Денис Ніколюк виконав 12 точних уда­ рів і став кращим бомбардиром чемпіо­ нату. Приємно відзначити, що чемпіонат-2016 відзначився коректною грою всіх команд. І це теж вагоме досягнення, якщо при­ гадати надто «гарячу» поведінку де­яких футболістів у минулому. Отже, певний прогрес є. За сприяння у проведенні чемпіонату з футболу серед любительських команд цього року всі його учасники щиро вдячні голові райдержадміністрації Є. В. Вербіну, завідувачу сектора куль­ тури, молоді та спорту райдержадміні­ страції О. В. Тищенко, голові федерації футболу району В. В. Казакуці, асоціації арбітрів районної організації ВФСТ «Ко­ лос». Найтепліших слів подяки заслу­ говують керівники та спонсори команд. Адже зав­дяки їм футбольне життя в ра­ йоні продовжується. Його наступний етап – традиційний кубок району на при­ зи газети «Промінь». Юрій СВІТІНСЬКИЙ, провідний спеціаліст РО ВФСТ «Колос».

дві поразки. На перемогу працювали й воротарі, які за весь чемпіонат пропус­ тили найменше Підсумкова таблиця розіграшу чемпіонату Новоодеського м`ячів порівняно з району з футболу серед любительських команд. іншими – вісім. На чотири очки Місвід чемпіона відста­ Команда І В Н П М’ячі Очки це ла іменита команда 1 «Нива-Осінь золота» 12 9 1 2 33-8 28 «Шевченко». А мо­ лоді й амбітні фут­ 2 «Шевченко» (м. Нова Одеса) 12 7 3 2 34-11 24 больні колективи 3 «Думітраш» (с. Троїцьке) 12 6 3 3 48-24 21 «Гур`ївка» та «Ду­ 4 «Гур'ївка» (с. Гур'ївка) 12 6 3 3 27-19 21 мітраш» набрали 5 «Нова Одеса» (м. Нова Одеса) 12 3 1 8 12-42 10 однакову кількість 6 «Садовий» (с. Новоінгулка) 12 4 3 5 30-26 9 очок. І лише за до­ д а т к о в и м и 7 «Мрія» (м. Нова Одеса) 12 0 0 12 3-57 0

вивчення принципів демок­ратії, спри­ яння громадянської активності мо­ лодих людей із різних країн, а та­ кож – створення належних умов для обміну думками щодо кращого, Peacefull майбутнього. Проект також включав пошук шляхів розв`язання глобальних проблем сучасного сві­ ту, таких як екстремізм, дискримі­ нація, маргіналізація і порушення прав людини. Національний університет «Одесь­ ка юридична академія» готує спеці­ алістів, конкурентоспроможних на світовому ринку. Заклад закінчили немало новоодеситів, які знайшли своє місце в суспільстві: відстоюють права громадян,борються з коруп­ цією, відкривають власну справу. Підготовка кваліфікованих юристів особливо важлива для України в не­ легкі часи реформ, адже саме від них залежить розвиток країни і те, наскіль­ ки ефективно будуть захищені права українських громадян. Тільки юристи, тільки юридична еліта зможе реалі­ зувати пункти й розділи Конституції, що передбачають побудову правової держави. Тож побажаємо їм упевне­ ності у власних силах та віри в тор­ жество справедливості. Олена МЕЛЬНИЧЕНКО.

ПОШТА «ПРОМЕНЯ»

МУЗИКА СПОГАДІВ ПРО УЧИТЕЛЬСЬКЕ ЖИТТЯ Спогади про школу подібні до голосу скрипки – високого, чистого і зворушливого. Ліричні роздуми малюють хмаринки, що зазирають у шкільне вікно, хлопців і дівчат, які старанно щось виводять у зошитах. Але... невмолимий закон життя – «Не повторяется такое никогда». Хіба що співати про школу можна скільки завгодно. А ще згадувати, згадувати... Учителям – ветеранам педагогічної праці Воронцівської школи, яка знайшла продовження в Улянівській ЗОШ, є що згадати. Ціле життя віддали навчанню й вихованню дітей. Валентина Володимирівна Пасіченко пропрацювала 47 років, Валентина Павлівна Нагога – 45, стільки ж – Світлана Миколаївна Свінціцька. Не один десяток літ пра­ ці на педагогічній ниві за плечима В. І. Румянцева, Т. І. Боргунової, бібліотекаря Г. Г. Козакової. Було дуже приємно, що звитяжний труд учителівпенсіонерів вшанували, присвятивши їм концертну програму. Ініціатор заходу – завідуюча сільським клубом С. Ю. Стельмах. До речі, улянівці кажуть: «Якби не Світлана Юріївна, життя в селі було б схоже на вогнище, яке давно згасло». Ця мила жінка вкладає всю душу в роботу, тому їй дуже вдячні односельці. Щирі слова, задушевні пісні адресувалися вчителям – і це було найдорожчим подарунком. Мелодійно й проникливо звучали дитячі голоси, нагадуючи молодість і незабутні роки, коли кожен день, кожен урок приносив нові враження і надихав на нові, маленькі й великі перемоги. Вчителі-ветерани зворушені увагою, а ми, їхні колишні учні, несемо в душі вдячність за їх сподвижницьку працю, намагаємося бути схожими на них у головному – відда­ ності роботі. Нехай буде благословенним ваш труд, дорогі наші наставники! Олена ХОМЕНЧУК, Олена КРАВЧЕНКО, колишні учениці Воронцівської школи.

З НАГОДИ СВЯТА

У зрілому віці людям властиво під­ бивати підсумки прожитого, та все ж кожен наступний день багатий на не­ забутні враження і події. Наше старше покоління – золотий фонд нації, скарб­ ниця досвіду та знань. І хоча в житті, як і в природі, настає осінь, це не привід сумувати. Із нагоди Міжнародного дня громадян похилого віку для 17-ти підопічних стаціонарного відділен­ ня КУ «Центр надання соціальних

У СРІБНОМУ СЯЙВІ РОКІВ послуг населенню Новоодеського району» було організовано і про­ ведено ряд заходів. Напередодні свята працівники Ново­ одеської центральної районної бібліо­ теки Л. М. Завгородня і Т. В. Черкаши­ на, місцева поетеса З. Я. Видашенко та учні 4-7 класів Новоодеської ЗОШ №2 разом із учителем Т. Р. Мороз

підготували для стареньких цікаву зустріч «Вогник людської душі». Біб­ ліотекарі привітали всіх зі святом, а З. Я. Видашенко презентувала нову книгу поезій і прози «Таке життя». Зоя Яківна подарувала дві свої збір­ ки бібліотеці закладу. Працівники ЦРБ також презентували книги, що мають унікальну властивість

– лікувати людські душі. Діти своїми виступами підняли настрій бабу­ сям і дідусям, вручили їм солодо­ щі. Наступного дня до ветеранів за­ вітали учні ЗОШ №1 зі святковим концертом, порадувавши мешканців відділення, котрі, як повітря, потре­ бують спілкування і уваги.

Працівники закладу для своїх підо­ пічних провели також цікаві конкур­ си і розваги: шаховий турнір, зма­ гання з дартсу. Переможці отримали почесні грамоти. Бурю позитивних емоцій викликав конкурс на кращу жі­ ночу зачіску, який ініціювала перукар відділу надання адресної, натуральної та грошової допомоги І. О. Чернобай. Поважні леді милувалися своїми нови­ ми образами, й це додавало гарного настрою всім присутнім. Тетяна ЗІЗДА.


10

15 жовтня 2016 р.

УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ ЗАСТЕРІГАЄ

БОТУЛІЗМ – РЕАЛЬНА ЗАГРОЗА За даними Головного управління Держпродспожив­ служби в Миколаївській об­ ласті за останній час зросла кількість випадків захворю­ вання на ботулізм. Всі вони пов'язані із вживанням м'яс­ них консервів домашнього приготування. Ботулізм – небезпечна ток­ сично-інфекційна хвороба, що протікає з ураженням нервової системи. Виникає, коли в організм потрапляє харчовий продукт, вода або аерозоль, заражений боту­ лотоксином – речовиною, яку виробляє паличка ботулізму. Без використання сучасних методів лікування летальність становить до 30-60%. Смерть настає внаслідок паралічу дихальної мускулатури. Іму­ нітет після перенесеної хво­ роби не розвивається, тобто людина може захворіти по­ вторно. Збудник ботулізму дуже поширений у природі й три­ валий час залишається у ґрунті, воді або намулі. Його д ж е р е л а м и найчастіше є

сіль­сько­господарські тварини, з екскремен­ тами яких паличка бо­ тулізму виділяється в навколишнє середови­ ще і перетворюється на спори. Потрапивши на харчові продукти (овочі, зерно, м'ясо), збудник за відсутнос­ ті кисню починає ак­ тивно розмножуватися і виділяти токсин, що є сильною отрутою. Він стійкий у кислому сере­довищі, витримує великі концентрації ку­ хонної солі, не руйну­ ється від спецій. Як правило, ботулотоксин накопичується у кон­ сервах домашнього приготування в герметично закритій тарі, оскільки вдома неможливо домогтися повно­ го знищення збудників боту­ лізму. Щоб не отруїтися, пе­ ред вживанням таких консер­ вів необхідно півгодини про­ грівати розкриті банки при 100°С у киплячій воді. Соло­ на і копчена риба, ковбаса

повинні зберігатися при тем­ пературі не більше 8-10°С. Як правило, клінічні проя­ ви хвороби починаються че­ рез 36 годин. Перші симп­ томи: загальна слабкість, головний біль, відчуття «ту­ ману» або «сітки» перед очи­ ма, подвоєння в очах. Потім наступає параліч м'язів

язика, гортані, що може при­ звести до смерті. Температу­ ра тіла може бути нормальною або навіть зниженою. За пер­ ших проявів захворювання не­ гайно викликайте лікаря. Пам’ятайте: за жодних умов не можна вживати в їжу консерви, якщо кришка бан­ ки хоч трохи здута!

ОТРУЄННЯ МЕТАНОЛОМ – СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНЕ Минулого тижня в м. Миколаєві, в мік­ рорайоні Тернівка, зареєстровано п’ять випадків смертельного отруєння від

вживання фальсифікованих алкогольних напоїв. У крові постраждалих виявлено метанол. Метиловий спирт всмоктується в шлунку миттєво, пе­ ретворюючись у му­ рашину кислоту та формальдегід, які й у невеликих кон­ центраціях токсич­ но діють на всі сис­ теми органів, зни­ щуючи клітини та блокуючи їх робо­ ту. Оскільки майже 90% речовин виво­ диться нирками, то відразу зазнає ура­ ження сечовидільна система. Таким

чином, дуже небезпечним є вжи­ вання навіть невеликої кількості метилового спирту. Порушується діяльність нервової системи, з'являються проблеми з шлунко­ во-кишковим трактом, а при по­ траплянні в організм великої кіль­ кості метилового спирту швидко настає смерть. До ранніх ознак отруєння метиловим спиртом відносяться: нудота, блювання, біль у животі, головний біль і запаморо­ чення, миготіння мушок перед очима, порушення свідомості, агресивність, яка змінюється оглушенням, надмірне виді­ лення слини, прискорене серцебиття, підвищення, а потім зниження тиску, за­ дишка. Випадкове вживання метилового спир­ ту в малих дозах призводить до різкого погіршення самопочуття. Для цього необов'язково випити дві-три склянки, декому достатньо й 30 грамів. Смер­ тельна доза – не більше 100 грамів. Не варто експериментувати над організмом, адже навіть ті, хто вижили, найчастіше залишаються інвалідами.

КРОСВОРД

ПОГОДА

у Новій Одесі

Ніч

По горизонталі: 1. Дикий африканський кінь, який має смугасту шкіру. 4. Гаманець. 7. Відсутність незгоди, ворожнечі, сварок. 8. Гральна карта з одним очком, зображеним посередині, яка в більшості картярських ігор вважається старшою в масті. 9. Українська Народна Республіка. 10. У народів Середньої Азії — мудра шанована літня людина, а також форма ввіч­ ливого звертання до чоловіків. 16. Прибічник, послідовник авангардизму. 17. Форма капіталістичного промислового виробництва, що передувала великій машинній індустрії та ґрунтувалася на поділі праці й ремісничій техніці. 19. Ве­ лике з'єднання військових кораблів чи літаків військового повітряного флоту одного або різних класів. 24. Театр юно­ го глядача. 25. 12 місяців. 26. Представник народності іран­ ської мовної групи, що живе в Азербайджані, Дагестані, Ірані. 27. Густий пушок з коротких волокон на поверхні деяких тканин. 28. Гроші, що їх перераховують згідно з до­ говором наперед у рахунок наступних платежів. По вертикалі: 1. Чоловік дочки. 2. Нижня розширена частина колони або стовпа. 3. Пророк, який належав до 13 «малих» про­ років Старого Завіту. 4. Сильний різкий звук голосу. 5. Не­ великий дорожній сундук, коробка з випуклою кришкою. 6. Гіпотетичне поле, яке створюється живим організмом. 11. Змагання, яке дає змогу виявити найбільш гідних із його учасників або найкраще з того, що надіслане на огляд. 12. Штат у США. 13. Фінансовий інспектор, контролер. 14. Спішна робота на судні, в якій бере участь весь осо­ бовий склад корабля. 15. Найдрібніша світна частинка тіла, що горить, жевріє. 18. Водоймище (у природному чи штуч­ ному заглибленні) з непроточною водою. 19. Місто на пів­ нічному сході Угорщини. 20. Морська промислова риба ро­ дини лососевих, що заходить у річки для нересту. 21. Ка­ лендарний час якої-небудь події. 22. Високий віз на двох або чотирьох колесах. 23. Поранення, отримане внаслідок дії зубів, жала і т. ін.

„„ Якщо ви не зібрали вчасно піну з бульйону, і вона опусти­ лася на дно, долийте в каструлю трохи води. Піна знову під­ німеться, і її можна буде зняти. „„ У курячий бульйон не кладіть ніяких приправ, тільки цибулю й моркву – інакше він втратить смак. „„ Не залишайте в супі лавровий лист. Він доречний під час варіння, а потім лише псує смак. „„ Відбивні будуть м`якшими, якщо за 1-2 години до смажен­ ня їх змастити сумішшю оцту і рослинної олії. „„ Щоб приготувати смачні соковиті котлети, додайте у фарш порівну подрібненої сирої і підсмаженої цибулі. „„ Риба не розвалиться на шматки й матиме золотисту шкір­ ку, якщо за 10-15 хвилин до смаження її витерти насухо руш­ ником і відразу ж посолити. „„ Натерту сиру картоплю, щоб не посиніла, треба змішати з невеликою кількістю молока. „„ Стара картопля стане смачнішою, якщо додати під час варін­ ня чайну ложку оцту, 2-3 зубчика часнику і лавровий лист або зварити в бульйоні. Чим старіша картопля, тим більше потріб­ но води. „„ Картопляне пюре краще збивати вручну. В міксері воно пишніше, зате швидко втрачає смак. „„ Дріжджове тісто буде м`яким і пишним, якщо додати в ­нього натерту вистиглу варену картоплю. „„ Вершкове масло не буде темніти під час смаження, якщо перед цим змастити сковороду рослинною олією. „„ Тісто швидше підійде, якщо в нього ввіткнути кілька мака­ ронів-трубочок. „„ Вироби з прісного тіста будуть більш розсипчастими, якщо додати ложку коньяку. „„ Якщо хочете, щоб квасоля не потемніла під час варіння, залиште каструлю відкритою. „„ У салат із квашеної капусти замість яблук можна покласти дольки апельсина чи мандарина. „„ Олію треба підливати в салат після того, як посолили, до­ дали оцет і перець (сіль в олії не розчиняється). „„ Салат із майонезом і вінегрет будуть смачнішими, якщо перед подачею в них ненадовго покласти лимонну шкірку. „„ Щоб вінегрет мав тонкий і приємний смак, влийте в нього столову ложку молока і всипте чайну ложку цукру. „„ Прозорий м`ясний бульйон можна отримати, поклавши в нього промиту яєчну шкарлупу. Готовий бульйон слід про­ ціджувати. „„ Бульйони можна підфарбовувати відваром лушпиння цибулі. Це збагатить страву вітамінами й покращить її вигляд. „ „ Стара курка звариться швидше, якщо, проваривши 20-30 хвилин, її занурити на 5 хвилин у холодну воду. „„ Щоб м`ясо не підгоріло й не було сухим, у духову шафу треба поставити посуд із водою. „„ Уникнути сильного запаху під час смаження риби допомо­ жуть кілька шматочків сирої картоплі, покладеної в олію. „„ Готуючи кисіль, розчинений крохмаль потрібно лити не в середину каструлі, а ближче до стінок.

АНЕКДОТИ www.dpa.orta.zt.ua Відповіді до кросворду в № 84-85 від 8 жовтня: По горизонталі: 2. Аул. 4. Сир. 7. Бал. 8. Ікт. 9. Ода. 10. Юта. 11. Атс. 12. Унр. 13. Ара. 14. Вагон. 17. Дата. 19. Юбка. 21. Книга. 22. Ерос. 23. Небо. 25. Аванс. 28. Соя. 30. Пак. 31. Шар. 32. Бас. 33. Рим. 34. США. 35. Арм. 36. Ага. 37. Тар. По вертикалі: 1. Абсурд. 2. Алюр. 3. Ліана. 4. Стадо. 5. Роса. 6. Балада. 14. Вакса. 15. Грива. 16. Нюанс. 18. Акр. 20. Куб. 22. Екстра. 24. Оскома. 26. Ворса. 27. Набат. 29. Яшма. 30. Псар.

Начальник зранку: – Очі у тебе опухлі і черво­ ні… Ти що, пив? – Ні, блін, на роботу йти не хотів… Плакав. х х х СМС-ка від дружини: – Забери дитину з вулиці, по­ купай, нагодуй і вклади спати. Відповідь чоловіка: – Я чотирьох відмив, поки свого знайшов. х х х Студенти й гроші – речі су­ місні, але рідко й ненадовго…

День

х х х – Маленькі діти такі без­ посередні та життєрадісні. Підкинув угору свого синоч­ ка пару разів. Стільки захоп­ лення, стільки радості. – А ви не думали, що на­ справді він радіє, що його обидва рази спіймали? х х х Кажуть, що собака – друг людини. Сподіваюся, цей ве л и ч е з н и й р о т в е й л е р без намордника біжить, щоб дізнатись, як у мене справи.


11

15 жовтня 2016 р. Щиро вітаємо депутата районної ради ТОФТУЛА ІЛЛЮ МИКОЛАЙОВИЧА з днем народження, який він відсвяткував 13 жовтня.

Хай зло далекими стежками обминає, А успіх супроводжує в усьому і завжди, Нехай в душі тільки весна буяє, Без клопотів, печалі і журби. Нехай завжди все буде добре, Без чого не складається життя: Любов, здоров’я, щастя Та щира, добра й людяна душа! Із повагою депутати районної ради.

Колектив акушерсько-гінекологічного відділення цент­ральної районної лікарні висловлює найщирішу вдячність голові правління ТзДВ «Південний колос», де­ путату обласної ради Н. Я. Білоконенко за фінансову до­ помогу у проведенні ремонту приміщень відділення. Благодійництво здавна вважається найвищою людською чеснотою. Наталя Яківна, безкорисливо допомагаючи ін­ шим, примножує добро в цьому світі. Здоров’я міцного вам, шановна, хай благословенними будуть ваші дороги! Сердечно дякуємо Тетяні Андріївні Сіжук та її доньці Оль­ зі – за іх сприяння через благодійний фонд «Нова Україна» придбано зручні функціональні ліжка. Також щире спасибі майстру, який має справді золоті руки – Сергію Івановичу Хлівному за високоякісну роботу. Наше відділення стало дуже гарним і затишним! Зичимо вмілому і старанному працівнику всього найкращого.

Дорогу дружину, маму, донечку СКРЕБЕЦЬ ІННУ ВІТАЛІЇВНУ від усього серця вітаємо з ювілеєм, який вона відзначила 13 жовтня.

Нехай квітне молодість твоя, А почуття вирують синім морем, Нехай щиро й весело співа душа, А серце радістю й коханням буде повне! Нехай сонце світить у господі, І повниться вона достатком, Щоб злагода, здоров’я, щастя і любов Були в родині завжди й до останку! З любов’ю чоловік Віталій, син Ярослав, мама Світлана.

16 жовтня любимий чоловік, дорогий тато, дідусь, брат, дядя ВОЗІЯН ОЛЕКСАНДР РОДІОНОВИЧ відзначатиме ювілейний день народження. Від серця щирими словами вітаємо:

Колектив СТС ПП «Думітраш» щиро вітає директора ЧЕРНЄУЦАНА ВАЛЕРІЯ МИХАЙЛОВИЧА з днем народження, який він святкував 12 жовтня. Дозвольте побажати вам міцного здоров’я й життєвих сил, радісних подій і звершень, бадьорості духу. Нехай на вашому життєвому шляху будуть тільки приємні події!

Хай квітнуть дні яскравим цвітом, І будуть в них сердечність і тепло, Щоб у житті було чому радіти, А смутку ніколи в душі не було!

Дорогого чоловіка, турботливого батька, любимого дідуся ПОСТОЛАТІЯ ПЕТРА ВАСИЛЬОВИЧА сердечно вітаємо з ювілеєм від дня народ­ ження.

Прийми найкращі, щирі побажання Й гарячий наш, палкий привіт, Хай це хороше, тепле привітання Звучить для тебе добру сотню літ. Онуки ростуть, а лице молодіє, Хай роки ідуть, а чоло не сивіє, Хай серце не знає плачів і розлуки, Хай радість приносять діти і внуки. Бажаєм прожити у силі й здоров’ї Ще многії літа щасливої долі!

Дорогу матусю, бабусю, прабабусю ФІЛІПОВУ ЛЮБОВ АНТОНІВНУ щиро вітаємо з 90-річчям від дня народження.

Бабусю, маму нашу єдину, Для всіх нас дорогу людину З днем народження поздоровляємо, Всього найкращого бажаємо. Здоров’я, щастя й довголіття, Прожить не менше, як століття, І щоб ніколи не хворіти – Бажають щиро внуки й діти! З любов’ю донька Світлана та її родина.

Із невигаданих історій Закінчувала восьмий клас і сказала батькам: – Поїду обласний центр підкорю­ вати – хочу бухгалтером стати. І підкорювала в кооперативному технікумі. У місті ж познайомилася з юнаком, а згодом з’ясувалося, що він із сусіднього села. З двома дипломами молоде подружжя по­ їхало на малу батьківщину чолові­ ка. Обоє працювали за фахом, на­ биралися досвіду, хату збудували. А от діток Господь не дав, тому за обопільною згодою усиновили но­ вонародженого хлопчика. Мама з татом душі не чули в дитині, раділи успіхам синочка – він із першого класу був відмінником навчання.

Хай дороги стеляться

крилато, Будуть чисті, рівні, як струна, А добро не оминає хату, Як не обминає цвіт весна. Хай здоров’я, радість і достаток Стеляться для вас, як вишні цвіт, Хай малює доля з буднів свято, І Господь дарує вам багато літ! Із повагою Дмитро та Наталя.

Найщиріші вітання та найкращі побажання з нагоди ювілею від дня народження АРХИПЕНКУ ОЛЕКСАНДРУ АНАТОЛІЙОВИЧУ.

Пусть будет жизнь полна веселья, смеха, Пусть в сердце вечно молодость живет, Желаем мы здоровья и успехов На много-много лет вперед. И сколько б лет не стукнуло тебе, Поверь, не стоит их бояться, Желаем счастья светлого в судьбе, Твои года – твое богатство! З повагою сім’я Фокши А. Ю.

З любов’ю дружина, діти, внуки.

Новопетрівська первинна організація інвалідів щиро вітає з днем народження членів спілки, які народилися у жовтні: ВАЙСМАНА РОМАНА ВАСИЛЬОВИЧА, ПОПОВИЧА МИХАЙЛА СТЕПАНОВИЧА, ЧУБЧИК ОЛЕКСАНДРУ ОЛЕКСАНДРІВНУ, ЦЮРУ ЛІДІЮ ЮРІЇВНУ.

Хай доля зачарує світ Здоров’ям, щастям і натхненням, Щоб жили ви багато щедрих літ Під Божим і людським благословенням!

Бажаємо сто років щасливо прожити, Онуків чудового дня одружити, Здоров’я і щастя хай ллються рікою, А ми всі щоб довго ще жили з тобою! З любов’ю дружина, діти, внуки, сестра, племінники.

12 жовтня святкувала прекрасний ювілей чарівна жінка БАРБА АНТОНІНА МИКОЛАЇВНА. Ми щиро вітаємо її з цією датою і від душі бажаємо міцного здоров'я, яскравих усмішок і завжди лишатися такою ж чуйною, турботливою та милою.

Щиро вітаємо з 90-річчям від дня народження дорогу нашу сусідку ФІЛІПОВУ ЛЮБОВ АНТОНІВНУ.

Бог любит вас, Он бережет, жалеет, Ведет по жизни девяносто лет. Он через вас добро и мудрость сеет И в этот мир несет свой чистый свет! Так пусть же руку вашу не отпустит Господь еще хотя б десяток ярких лет, Пусть будет радость и не будет грусти, А мы вам шлем наш искренний привет! Здоровье пусть в пути не подкачает, Крепчает тело разуму под стать, И только радость в сердце проникает, Чтоб новые вершины покорять! Із повагою сім’ї Давідян, Бескромних, Горлач.

Мамочка, бабушка наша родная, Эти нежные строки – тебе, Самой милой и самой красивой, Самой доброй на этой земле! Желаем, чтобы солнце теплом согревало, Чтоб хмурые дни навсегда отошли, Чтоб дети, внуки и правнучка рядом шагали, А годы помедленней шли!

Нехай наша любов завжди оберігає тебе. Дякуємо, рідненька, що ти у нас є! З любов’ю донька Анна та її родина.

18 жовтня відзначатиме свій перший, п'ятирічний ювілей найдорожча у світі донечка, найкраща сестричка КОСТЕНКО АНАСТАСІЯ.

Наша милая принцесса, Ты – наш эликсир от стресса, Зажигалка заводная, Как мы любим тебя, родная! С пятилетием тебя! Мы хотим, чтоб жизнь твоя Шла по ровному пути, Чтоб друзей смогла найти, Слушалась родителей И школьных учителей. Будь счастливой и прекрасной, И всегда такой-же классной!

Із безмежною любов’ю тато, мама, сестричка Юлія.

ЩАСЛИВА СИНОМ Та влетіло буревієм у дім лихо. Інсульт скосив чоловіка, і той, про­ лежавши два місяці, покинув їх на­ завжди. А через рік у дружини діаг­ ностували непросту хворобу і пере­ вели на III групу інвалідності. Забра­ ла до себе маму, бо їй, не зовсім здоровій, нелегко доводилося. На випускному вечорі синові вру­ чили золоту медаль, а наступного дня він сказав: – Поїду столицю підкорювати – хочу економістом стати. Мати пригадала: – Отак я колись своїм батькам го­ ворила. Слово у слово. Ще абітурієнтом знайшов робо­ ту. Собі треба раду давати і мамі з бабусею допомагати, бо нині

Любиму мамочку, бабусеньку, прабабусю ФІЛІПОВУ ЛЮБОВ АНТОНІВНУ сердечно вітаємо з 90-річчям від дня народження, який вона святкувала 14 жовтня.

важкі часи в країні. Мати була щас­ лива сином, не могла нахвалити­ ся подрузі. Не здивувалася, коли запросив на випускний. Там йому червоний диплом вручили. Вла­ штувався на престижну роботу, матері новий мобільник подарував, телефонував щовечора, завжди о 19-ій годині. – Мамо, як твоє здоров’я? – спитав, як завжди. – Синку, в мене гаманець украли на базарі. Той самий, що ти мені по­ дарував, шкіряний. Там ще 200 гри­ вень лежали. – Мамо, я тобі три гаманці куплю, ще дорожчі. Грошей дам. То все дріб­ ниці. Як твоє здоров’я, скажи мені. Тільки усміхалася:

– Спасибі, любий, усе нормально. А то сказав, що з дівчиною приїде. Мати метушилася, мудрувала на кух­ ні, бо таки чужа дитина в хату. Дуже зраділа і заспокоїлася, побачивши синову наречену – спокійна, сором’яз­ лива, неговірка, добра, скромна – таку зараз рідко зустрінеш. Глянула на обох і засяяла: гарна пара! Коли приїхала на їхнє весілля, син повів маму в салон краси і забрав звідти з гарною зачіскою. В елітному магазині сукню неньці купив, адже таке сімейне торжество буває раз у житті. Раділа за сина – самостійний, поряд­ ний, справжній мужчина. Повідомив якось по телефону, що фірма йому запропонувала дорогу ма­ шину в кредит, а вони з дружиною по­ радилися і вирішили: краще ці гроші у квартиру вкласти, бо що то за сім’я без власного кутка? І знову тільки

усміхнулася мати: розумна і хазяйська дитина її син. Побувала й на новосіллі, вкотре потішившись своїм щастям. Було вже о пів на восьму вечора, а телефон чомусь мовчав. «Що б це означало?» – схвилювалася й тут же почула біля двору сигнал машини. Ви­ йшла і очам своїм не повірила, біля воріт син із невісткою стояли. – Діти, щось трапилося? – стрепе­ нулося материнське серце. – Трапилося, – загадково сказав син, ведучи у двір сором’язливу дру­ жину. – Ти скоро станеш бабусею. – Мої ви, – зі сльозами щастя ки­ нулася цілувати обох. – Міг би і по телефону, – загляда­ ла в синові очі. – Хотів побачити тебе сяючу! – за­ сміявся і міцно пригорнув до себе двох дорогих його серцю жінок. Зоя ВИДАШЕНКО.


12

15 жовтня 2016 р. Інформація Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства про можливості постачання дров

РАЙОННИЙ ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ ГОЛОВНОГО ТЕРИТОРІАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ В МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПОВІДОМЛЯЄ Із 5 жовтня 2016 року набирає чинності Закон України «Про виконавче провадження». Відпо­ відно до вимог частини 2 статті 26 Закону Украї­ ни «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року №1404-VIII до заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2% від суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 міні­ мальних розмірів заробітної плати. За рішенням немайнового характеру – в розмірі мінімального розміру заробітної плати з боржника – фізичної особи та двох мінімальних розмірів заробітної плати – з юридичної особи. Від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішенням про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими ви­ могами, що випливають із трудових правовідно­ син; обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних ви­ плат, соціальних виплат непрацездатним грома­ дянам, виплат за загально­обов’язковим держав­ ним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; від­ шкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або ін­ шим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи; стягнення аліментів; відшкоду­ вання майнової та/або моральної шкоди, завда­ ної внаслідок вчинення кримінального правопо­ рушення. Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, громадяни, віднесені до пер­ шої та другої категорії осіб, які постраждали вна­ слідок чорнобильської катастрофи, у разі їх звер­ нення до органів державної виконавчої служби. Приватному охоронному підприємству на роботу вахтовим методом потрібні ОХОРОННИКИ. Вахта по Україні. Зарплата 4000 гривень за місяць. Проживання, харчування безкоштовно. Тел. 095-578-78-92, 096-676-25-53, 050-185-38-97, 068-266-20-07

Можливості поставки дров Контактні телефони, у 2016 році Середня юридична адреса Обсяг вартість (куб. м) (грн/куб. м) 2-74-36, Державне підприємство (05158) Баштанський район, «Баштанське лісове 550 303 с. Привільне, вул. господарство» Пєгова, 4 Б Державне підприємство (05168) 9-17-98, «Березнегуватське лісове смт. Березнегувате, 200 307 господарство» вул. Спартака, 4 Державне підприємство (0512162) 2-14-98, «Веселинівське лісове смт. Веселинове, 856 278 господарство» вул. Одеська, 96 (05134) 5-53-45, Державне підприємство (05134) 5-58-51, Воз«Вознесенське лісове несенський район, 1500 378 господарство» с. Бузьке, вул. Мар’їна роща, 3 (05164) 9-61-42, Державне підприємство (05164) 9-62-12, «Володимирівське лісове Казанківський район, 1075 470 господарство» с. Володимирівка, вул. Центральна, 108 9-21-06, Державне підприємство (05135) Врадіївський район, «Врадіївське лісове 4580 260 с. Новопавлівка, господарство» вул. Лісова, 26 Державне підприємство (05159) 9-20-55, «Єланецьке лісове смт Єланець, 600 382 господарство» вул. Садова, 1 Державне підприємство (0512) 23-61-16, «Миколаївське лісове м. Миколаїв, вул. Ганни 530 273 господарство» Дівіної, 2 В Державне підприємство (05154) 3-00-40, Оча600 825 «Очаківське лісове ківський район, господарство» с. Василівка, вул. Лісна, 6 Разом 10491 Назва лісового та мисливського господарства

„„ Продаю будинок з у/з у центрі. Є свердловина. Тел. 0 (97) 739-63-44. „ „ Продається газифікований будинок у с. Зайвому. Тел. 0 (67) 285-97-17. „„ Терміново продаю будинок, тел. 0 (97) 496-24-01.

ЗАМІНА КОНЬКІВ з їх ізоляцією, тел. 0 (96) 880-78-89.

У кафе в с. Троїцькому потрібен КУХОННИЙ РОБІТНИК. Тел. 0 (67) 804-58-79. Потрібні РОБІТНИКИ НА ПЕКАРНЮ в нічну зміну. Графік роботи: з 17.00 до 8.00 (ніч/ніч). Досвід роботи не обов’язковий. Заробітна плата – від 3300 до 3800 грн. Тел. 0 (96) 819-47-40.

Потрібні РІЗНОРОБОЧІ у меблевий магазин. Тел. 0 (98) 341-77-07. Куплю автомобілі будь-якої марки та в будь-якому стані,

тел.: 0 (66) 219-27-36 (Юрій), 0 (97) 078-55-96 (Едуард).

Куплю горіх цілий і лущений, тел. 0 (96) 244-46-06. ПРОПОНУЄМО РІЗНІ ВИДИ ПОКРІВЛІ ДЛЯ ДАХУ (металочерепиця, профнастил, м’яке покриття) за цінами виробника. ВИКОНУЄМО ПОКРІВЕЛЬНІ РОБОТИ. Наша адреса: вул. Кухарєва, 8 (автовокзал). Тел.: 0 (98) 729-38-48, 0 (95) 696-22-09. Куплю ГОРІХ, тел. 0 (98) 622-61-35.

РИТУАЛЬНА СЛУЖБА. Тел.: 0 (97) 982-23-44, 2-83-77. 19 жовтня минає рік, як обірвався земний шлях дорогого чоловіка, батька, дідуся АНДРЕЄВА ПАВЛА КОСТЯНТИНОВИЧА.

Тебя уж нет, а мы не верим, В душе у нас ты навсегда, И боль свою от той потери Не залечить нам никогда. Доброту и любовь ты оставил живым, Сколько б лет не прошло, Любим, помним, скорбим…

Царство тобі Небесне, а душі – вічний спокій. Просимо всіх, хто знав Павла Костянтиновича, пом’янути його разом з нами. Із безмежним сумом рідні.

„ „ Продається будинок, мік­р орайон Кашперівка. Тел. 0 (99) 063-00-95. „„ Продається будинок у с. Себиному, тел. 0 (96) 581-39-63. „ „ Продається будинок, мік­р орайон Кашперівка, тел. 0 (97) 076-62-89. „„ Терміново продаю о д нокімнатну квартиру з у/з у цент­р і, тел. 0 (68) 341-90-83. „„ Продаю будинок по вул. 70 років Жовтня, 44. Тел. 0 (98) 327-03-24. „„ Продаю будинок по вул. Центральній, 391, тел.: 0 (67) 919-29-77, 0 (67) 435-53-05. „„ Продаю будинок, тел. 0 (96) 768-63-48. „„ Продам будинок з у/з по вул. Весняній, 46, тел. 0 (67) 486-56-45. „„ Продається будинок по вул. Леваневського, 33. Тел. 0 (97) 347-83-19. „„ Продам: будинок з у/з по вул. Свободи, 52; меблі. Тел. 0 (67) 296-17-81. „„ Продаю будинок у м. Новій Одесі. Ціна – договірна. Тел. 0 (97) 690-10-61. „„ Продається будинок. Можлива розстрочка. Тел. 0 (98) 292-25-22. „„ Продається двокімнатна квартира з у/з (із меб­ля­ми), 47 кв. м, по вул. Іпатенка, 29, тел. 0 (67) ­999-07-14. „„ Терміново продам будинок по вул. Решетєєва, мікро­ район Кашперівка. Тел. 0 (93) 909-56-34. „ „ Продається трикімнатна квартира з у/з. Є гараж. Тел.: 0 (68) 080-09-90, 0 (50) 070-16-00.

Новоодеська районна державна адміністрація, районна рада, трудовий колектив редакції. Видавець – редакція районної газети. Реєстраційний номер МК – 220 від 27.01.98 р.

Недорого продам КРИМСЬКИЙ КАМІНЬ. Тел. 0 (67) 394-20-45.

На постійну роботу з наданням безкоштовного житла в м. Одесу (7-ий км) запрошуються реалізатори харчових продуктів. Заробітна плата – 3500 грн. Тел.: 0 (98) 098-90-98, 0 (95) 906-85-36. На СТО потрібен автослюсар із досвідом роботи. Тел. 0 (96) 802-39-03.

РЕМОНТ НОУТБУКІВ, КОМП’ЮТЕРІВ, МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕФОНІВ, ПЛАНШЕТІВ у місті Нова Одеса. Максимально швидке виконання робіт. Тел. 0 (68) 268-55-65 (Сергій). Щодня з 9.00 до 18.00.

На постійну роботу ПОТРІБНІ торгові представники з автомобілем для роботи в місті та прилеглих районах. Профіль – продукти харчування. Зарплата гідна + амортизація + пальне (газ). Тел.: 0 (50) 337-13-58 (Андрій), 0 (93) 894-14-32 (Олег).

„„ Здаю будинок з у/з, тел. 0 (67) 580-98-63. „„ Пенсіонерка винайме житло, тел. 0 (96) 929-35-65. „„ Візьму на квартиру одино­ кого працюючого. Тел. 0 (97) 083-40-36. „„ Продаю земельну ділянку під забудову, тел.: 0 (97) 347-87-97, 0 (97) 503-35-83. „ „ Продаю а/м Opel Cadett, тел.: 0 (96) 928-73-92, 0 (98) 221-44-05.

Продаю мінеральні добрива: карбамід, селітру, нітроамофоску. Тел. 0 (67) 275-79-06. КОМБІКОРМ ДЛЯ ПТИЦІ Й ТВАРИН ТМ «Щедра нива», «ТопКорм», «ПростоКорм», БМВБ ТМ «FeedLine». Прямі поставки із заводу. Низькі ціни. Доставка. Пропонуємо співробітництво фізичним і юридичним особам. Тел.: 0 (67) 706-25-92, 0 (50) 501-40-34. МЕТАЛОКОНСТРУКЦІЇ БУДЬ-ЯКОЇ СКЛАДНОСТІ. Ворота (двостулкові, відкатні, гаражні). Решітки (ковані, прості). Козирки, навіси, двері. Сходи, перила. Тел.: 0 (98) 205-17-53, 0 (63) 395-07-10, (0512) 71-22-17; www.kuznets.mk.ua.

„„ Продаю корову та дві телиці (1 рік 8 місяців), тел. 0 (68) 825-55-73. „„ Продаю дві тільні корови, тел. 0 (98) 768-48-96. „ „ Продаю хорошу корову, тел. 0 (99) 762-57-21. „„ Продаю б/у телевізор Samsung, тел. 0 (97) 167-25-69. „„ Продаю цуценят німецької вівчарки, тел. 0 (98) 061-61-71. „„ Загублений студентський квиток, виданий 1.09.2015 р. МНУ імені Сухомлинського на ім’я Шмадченко Олени Олександ­ рівни, вважати недійсним.

16 жовтня минає п’ять років, як тяжка хвороба забрала на­ завжди найріднішу, найдорож­ чу донечку, маму, сестру КУДУ-МАКАРОВУ ОЛЕНУ ВОЛОДИМИРІВНУ.

Милая наша, как мы страдаем, Как не хватает сейчас нам тебя, Каждый денечек тебя вспоминаем, Плачем, жалея и вечно любя. Пять лет, как твой голос не слышен, Пять лет, как от нас ты ушла, Пять лет без тебя еле дышим, Пять лет, пять лет – пустота…

Царство тобі Небесне, а душі – вічний спокій. Просимо всіх, хто знав Олену Володимирівну, пом’янути її разом з нами. Сумуючі рідні.

РЕДАКЦІЯ РАЙОННОЇ ГАЗЕТИ “ПРОМІНЬ”

Засновники:

Кафе «ЧОРНИЙ КІТ» приймає замовлення на святкування весіль, днів народження, урочистостей, а також на проведення поминальних обідів. Тел. 0 (96) 802-39-01.

Адреса редакції, видавця: 56600, м. Нова Одеса, вул. Жовтнева, 15. Тел.: редактора – 9-10-60, заступника редактора, відділу соціальних проблем і громадських організацій – 2-14-59, бухгалтерії – 2-11-34, з питань реклами – 2-14-57, факс (05167) 2-14-57. E-mail: no_promin@ukrpost.ua. Думки авторів не завжди сходяться з позицією редакції, а достовірність фактів та ре­ клами – на совісті авторів та рекламодавців. Листи без підпису і зворотної адреси не розглядаються. Рукописи не рецензують­ ся і не повертаються. Листування з читачами здійснюється тільки на сторінках га­ зети.

Професійна перетяжка меблів, ремонт і зміна дизайну. Тел. 0 (96) 244-96-49. Візьму ЗЕМЕЛЬНІ ПАЇ В ОРЕНДУ на тривалий термін, тел. 0 (98) 365-72-84.

Продається комплекс будівель та споруд у центрі. Ціна – договірна. Тел.: 0 (67) 960-29-90, 0 (67) 604-87-09. ПОБУТОВА ТЕХНІКА з Європи: холодильники, морозильні камери, телевізори, плити газові й електричні, пральні машини, велосипеди, тел. 0 (67) 422-15-83. Газету набрано, зверстано в комп’ю­терному центрі редакції районної газети “Промінь”. Підписано до друку 13.10.2016 р. Обсяг – 1 д.а. Друк офсетний. Надруковано в Миколаївській обласній друкарні (м. Миколаїв, вул. Паризької комуни, 3). Газета виходить у суботу. Передплатний індекс 62486.

Зам.

Тираж 4147.

Редактор О. Є. ФОКША.

Промінь № 86-87  

Публікація у газеті Новоодеського району "Промінь" за результатами прес-туру до Одеської області

Промінь № 86-87  

Публікація у газеті Новоодеського району "Промінь" за результатами прес-туру до Одеської області

Advertisement