Page 1


Тижневий аналітичний звіт 29 жовтня – 4 листопада 2012 року 1. Криза навколо Ірану затягується, провокуючи додаткову нестабільність на світовому ринку нафти. ЄС та США намагаються відновити переговори навколо ядерної програми Тегерану. Тим часом Іран планує інвестувати 40 млрд. дол. у нафтову промисловість до березня 2013 року, хоче припинити експорт сирої нафти, збільшивши виробництво нафтопродуктів. У США, попри історичний максимум видобутку нафти, частина НПЗ зупинилась через ураган «Сенді». У результаті ціни на пальне, що напередодні знижувались, почали рости. Росія продовжує вимагати з Білорусі 1,5 млрд. дол. компенсації за бізнес із розчинниками. У відповідь, Мінськ знижує експортні мита і домовляється з Москвою про відновлення обсягів постачання нафти. В Україні цінова ситуація є стабільною, незважаючи на ризики внутрішнього характеру. Поряд із зростанням популярності дизельних та малолітражних авто, зростають і ціни на дизельне пальне. Проте, за словами експертів, лише 20% нафтопродуктів відповідають державним стандартам якості. Невизначеною залишається ситуація з Лисичанським НПЗ: ТНК-ВР ще не продала підприємство, а концерн «Галнафтогаз», що вивчав таку можливість, отримав відмову у кредиті на купівлю. Тим часом, транзит нафти до країн ЄС зменшився на 19,6%. У Міненерговугілля скептично оцінюють шанси України відновити його обсяги цього року. 2. ЄС – як на рівні Брюсселя, так і на рівні національних урядів – продовжує курс на розвиток «зеленої» енергетики. Комісар ЄС Г.Еттінгер підтримав встановлення нової мети у відновлюваній енергетиці до 2030 року, а Єврокомісія почала розслідування проти Болгарії, яка встановила плату за приєднання об’єктів ВДЕ до мереж. Польща хоче ухвалити закони, що дозволять стократне збільшення потужностей сонячної енергетики. У Німеччині генерація «зеленої» електроенергії зростає швидше, ніж очікувалося, що створює попит навіть на метеорологію. Чеська компанія CEZ хоче збудувати 3000 МВт потужностей ВДЕ в Польщі, Румунії та Німеччині. Великобританія збирається довести частку ВДЕ у енергобалансі до 30% в 2020 році. Натомість Естонія скоротила субсидування галузі на 18%, а у Болгарії йдуть дискусії про припинення темпів зростання частки ВДЕ.

В Україні також розвивається галузь відновлюваної енергетики. У Запорізькій області введено в експлуатацію першу чергу СЕС потужністю 1,5 МВт, яка отримала «зелений» тариф. Період повернення інвестицій у Ботієвську ВЕС оцінюється компанієюдевелопером в 6-7 років. Компанія KSG Agro планує збудувати наступного року на Дніпропетровщині завод з виробництва паливних пелет. DiXi Group, 2012 Енергетична інформація ● Аналітика ● Консалтинг www.ua-energy.org author@dixigroup.org


3. І видобувні країни, і споживачі роблять ставку на власний газ як ключове паливо майбутнього. Азербайджан планує збільшити видобуток газу на 11,6% за наступні 4 роки. Китай, який затвердив стратегію розвитку газової галузі, збільшив оцінку запасів більш ніж наполовину. У Великобританії, де поставки скрапленого газу з Катару можуть знизитись, у майбутньому зросте залежність від імпорту. Кіпр веде переговори з компаніямипретендентами щодо розвідувального буріння на шельфі.

Тим часом, Росія втрачає своїх традиційних споживачів. Навіть попри зростання цін на газ на біржах Європи, чистий прибуток «Газпрому» в І півріччі 2012 року знизився на 33,1%, зокрема в ІІ кварталі – удвічі. Намагаючись втримати європейські ринки, Москва просуває «Південний потік», домовляючись із Сербією та Угорщиною, та пішла на переговори з Латвією, яка лібералізує газовий ринок. Паралельно ведуться торги із східними споживачами, зокрема Китаєм та Південною Кореєю. 4. Україна готує підґрунтя напередодні газових переговорів з Росією, активізуючи проекти з диверсифікації постачань. НАК «Нафтогаз» підписала контракт з RWE на постачання газу з Польщі в обсязі 1 млн. кубометрів на день протягом листопада-грудня. За даними ЗМІ, цінова різниця в 20-23 дол. не є суттєвою при таких обсягах, проте сам факт «тестових» постачань є позитивним, адже газ із Східної Європи може сягнути третини українського ринку. Також було оголошено два тендери на залучення кредитних коштів у рамках національного проекту «LNG-термінал». Загалом за 9 місяців імпорт газу з Росії знизився на 30,9%. За словами міністра енергетики Ю.Бойка, оптимізму додають закачані в ПСГ 21 млрд. кубометрів газу та зниження «Газпромом» цін для європейських споживачів. На цьому фоні, одним з проблемних питань майбутньої «пакетної» угоди може стати створення газотранспортного консорціуму. Як заявив посол Росії у Києві М.Зурабов, його створенню може завадити членство України в Енергетичному Співтоваристві. За повідомленнями ЗМІ, Росія може заплатити за ГТС або її частку не більше 20 млрд. дол. З огляду на це, оприлюднення оцінки ГТС затягується: за словами міністра Ю.Бойка, дані оприлюднять в листопаді. Київ продовжує залучати інвестиції у власний видобуток, зокрема на морському шельфі та з нетрадиційних джерел. За останні 9 місяців видобуток газу в Україні зріс на 0,6%, зокрема «Чорноморнафтогаз» наростив його на 14,8%. НАК «Нафтогаз» розкрила пропозиції на закупівлю плавучих бурових установок, а НАК «Надра України» оголосила конкурс на розробку Міжрічинського нафтогазоносного родовища. Прем’єр-міністр М.Азаров провів зустріч з керівництвом компанії Eni, яка вважає перспективним видобуток нетрадиційного газу в Україні. Разом із тим, експерти вказують на потребу ефективного регулювання галузі. 5. Ціни на житлово-комунальні послуги зростуть вже незабаром. Мінрегіонбуд узгодив включення в тариф інвестиційної складової, Нацкомпослуг затвердила методики стимулюючого тарифоутворення. Міністр А.Близнюк заявив, що комунальні тарифи потрібно підвищувати, проте, на думку ЗМІ, це лише поглибить проблеми галузі. DiXi Group, 2012 Енергетична інформація ● Аналітика ● Консалтинг www.ua-energy.org author@dixigroup.org


Прикладом існуючих проблем є столиця: Київрада висловила претензії до роботи «Київенерго», а також збільшила дефіцит міського бюджету на 1,915 млрд. грн. для погашення різниці в тарифах на тепло. Сама компанія, попри справну сплату киянами комунальних послуг, визнала існування труднощів у роботі. Влада Києва затвердила енергетичний план до 2016 року, який передбачає термомодернізацію мікрорайонів та скорочення споживання тепла на 60%. 6. Попри активну підтримку владою вугільної галузі, є часті випадки порушення режиму безпеки. Відповідно до нового Закону, з державного бюджету виділено 1,5 млрд. грн. для вуглевидобувних підприємств, а Кабмін схвалив порядок використання цих коштів. Використання «чорного золота» зростає: cпоживання за 9 місяців року зросло на 6,8%; президент В.Янукович відзначив зростання видобутку на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»; Мінекономіки обрало 8 бірж для проведення електронних торгів вугільною продукцією. Тим часом, роботу шахти «Зарічна» на Львівщину було зупинено через порушення правил техніки безпеки.

DiXi Group, 2012 Енергетична інформація ● Аналітика ● Консалтинг www.ua-energy.org author@dixigroup.org

Тижневий аналітичний звіт: 29 жовтня - 4 листопада 2012 року  

Підготовлений експертами "DiXi Group" аналіз ключових подій минулого тижня.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you