Page 1

Co oznaczają skróty: CPU, HDD, RAM, MB, TB, WLAN, PCI, USB? CPU-(ang.Central Processing Unit) - Urządzenie cyfrowe sekwencyjne które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. HDD- (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. RAM- (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. MB-(skrót MB, formalnie: mebibajt skrót MiB) – jednostka pamięci używana w informatyce oznaczająca około milion (dokładnie: 1 048 576) bajtów. Jednostka wykorzystywana do określania pojemności pamięci RAM, pendrive'ów, płyt CD itp.


TB-Terabajt (skrót TB), – jednostki pamięci używane w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych.

WLAN- (ang. Wireless Local Area Network, w skr. WLAN) – sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).

PCI- (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

USB- (USB; uniwersalna magistrala szeregowa) – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe.


Jak rozpoznać nazwy procesorów jedno- i dwurdzeniowych?

Procesory jedno i dwurdzeniowe można rozpoznać po nazwach. Jeszcze do niedawna wszystkie procesory posiadały tylko jeden rdzeń co oznacza, że zawierały na jednej kości jedno jądro. Dziś najczęściej spotyka się układy dwurdzeniowe. - Procesor jednordzeniowy nazwy takie jak :Pentium , Pentium II , Pentium III , Pentium 4, stare Intel Pentium D Stare Intel Celeron. - Natomiast procesor dwurdzeniowy nazwy :Intel Pentium Dual core , Pentium D od socket 775 , Intel Dual core Core I3 , Intel Celeron od s 775.


Jakie znasz typy procesorów montowanych współcześnie do komputerów PC?

Procesory

są obecnie montowane w praktycznie

każdym urządzeniu elektronicznym. Dzięki nim możliwe jest przetwarzanie wszystkich elementarnych obliczeń, dzięki którym na komputerze pojawia się obraz, wykonują się wyliczenia matematyczne i są przesyłane dane od urządzeń wejścia do urządzeń wyjścia.


Procesory dzielimy na AMD i INTEL: AMD: -Socket 462/Socket A - 2000r. -Socket 75 4- 2003r. -Socket 939 - 2004r. -Socket S1 - 2006r. -Socket AM2+ -2007r. -Socket AM3 - 2009r. -Socket G34 - 2010r. -Socket AM3+ -2010r. -Socket FM2 - 2012r.


INTEL: -Socket 478/Socket N - 2000r. -PAC418 - 2001r. -PAC611 - 2002r. -Socket 479 - 2003r. -LGA 775/Socket T - 2004r. -Socket M - 2006r. -Socket P - 2007r. -LGA 1366/Socket B - 2008r. -LGA 1156/Socket H - 2009r. -LGA 1248 - 2010r. -LGA 1155/Socket H2 - 2011r. -Socket FM2 -2012r. -Socket G3/Socket G3 - 2013r.


Co to jest płyta główna i jaką pełni funkcję? Czym jest chipset? Płyta główna – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje

się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. Przechowuje ona :

W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB). Chipset - wysoce zintegrowany układ sterujący pracą komponętów peceta. Od jego specyfikacji zależy m.in. jak dużą pamięcią RAM może zarządzać system oraz jaki jest czas dostępu do niej. Wywiera bezpośredni wpływ na wydajność komputera.


CHIPSET


Co oznacza słowo „socket”? Jakie znaczenie ma to pojęcie dla doboru prawidłowego procesora i płyty głównej?

Socket-(Gniazdo procesora)jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej.

Pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno takie gniazdo; determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany.


Producenci wyposażają swoje płyty w różne wersje gniazd umożliwiających zastosowanie jednego z dostępnych procesorów, przy czym rodzaj procesora często zależy również od zainstalowanego na płycie chipsetu. Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem. Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy.


Co to jest BIOS i jaką pełni funkcję? Skrót BIOS pochodzi od Basic Input/Output System.

Czym jest BIOS ? - Jest to program komputerowy, który wydaje naszemu procesorowi poszczególne zadania. Tym co go wyróżnia spośród innych programów jest to miejsce, w którym jest przechowywany oraz funkcje, za które odpowiada. W przeciwieństwie do innych programów, BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu ( Read-Only Memory)(od niedawna dostępne są także inne nośniki). Kod źródłowy programu zapisanego w BIOS’ie różni się od normalnego oprogramowania, ponieważ jest on integralną częścią komputera, definiując przy tym co nasz komputer może robić. Jest to specyfikacja sprzętowa przyporządkowana dokładnie do jednego komputera.


Czym jest cache i jak wpływa na szybkość pracy procesora na dysku?

Pamięć podręczna procesora (ang.cache) - jest pamięcią o krótkim czasie dostępu.

Zlokalizowana jest często bezpośrednio w jądrze procesora. Pozwala korzystać z zasady lokalności przestrzennej i czasowej na zapewnienie złudzenia posiadania szybkiej i pojemnej pamięci głównej. Im więcej danych zmieści się w cache tym szybciej zostaną one przetworzone, ponieważ skraca się czas gromadzenia danych przez procesor. Dlatego też procesory mają pamięci podręczne (1, 2 a czasami nawet trzy, oznaczane jako L1cache, L2-cache etc) aby dane były trzymane bardzo blisko procesora .


Czym są urządzenia peryferyjne? Czy muszą się one znajdować poza obudową komputera?

Urządzenie peryferyjne - dowolna część komputera inna niż procesor i pamięć operacyjna. Są to urządzenia zewnętrzne komputera, które nie wchodzą w skład podstawowej jednostki centralnej, lecz są przez nią sterowane i uaktualniane.

Urządzenia te nie muszą się znajdować poza obudową komputera. Są nimi m.in.: karta graficzna, klawiatura, mysz, drukarka itd.


Do czego służą: karta sieciowa, karta graficzna, karta dźwiękowa. Podaj przykłady

Karta sieciowa - to urządzenie odpowiedzialne za wysyłanie i odbieranie danych w sieciach LAN. Głównym zadaniem karty sieciowej jest transmisja i rozszyfrowywanie informacji biegnących łączami komunikacyjnymi. Poza tym karta sieciowa może pełnić funkcję wspomagającą zarządzanie pracą sieci. Karta graficzna - karta rozszerzeń, umiejscawiana na płycie głównej poprzez gniazdo PCI lub AGP, która odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor.


Podstawowym zadaniem karty graficznej jest odbiór i przetwarzanie otrzymywanych od komputera informacji o obrazie oraz odpowiednie wyświetlanie tegoż obrazu za pośrednictwem monitora.

Karta Dźwiękowa - karta rozszerzeń pozwalająca na odtwarzanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmacniacza, mikrofonu oraz urządzeń MIDI

Elementy składowe komputera