Page 4

TÜRI RAHVALEHT 10. jaanuar 2019

4

haridus/noored Laulja Siiri Sisaski kangastelgedel valmib Laupa laste vaip Laulja ja muusik Siiri Sisask aitas 2018. aasta veebruaris Laupa kooliperel tervikuks siduda Eesti vabariigi 100. sünnipäeva aktuse kava. Nii nagu õpilased, rääkis ka tema oma mõtetest ja tunnetest mõeldes Eestile. „Mis maa see on?“ on üks tema tuntumaid laule. Laupalt lahkudes käis Sisask välja mõtte, et tal on kodus kahed vanaaegsed kangasteljed ning kui kool leiab neile kasutust, on ta valmis ühe kangaspuu koolile kinkima. Lõppenud aasta jõulukuul saigi pikalt hingitsenud idee lahenduse: suve hakul Raplast mittetulundusühingule Saagu Valgus kuulunud kontoriruumidest Laupale jõudnud kangasteljed aitas töökorda seada kutseline kangakuduja Margot Marks, kes sättis paika lõimelõngad ja hankis puudu olevad tarvikud. Esimesena sai pea saja aasta vanustel kangastelgedel – teljed on sama vanad kui Eesti riik! – kätt proovida kooli huvijuht Jaanika Kajakas (pildil). Marksi näpunäidete järgi valmis õpetajatel kaltsuvaibast esimene paarikümne sentimeetri laiune riba. Seda on käsitööõpetaja Anneli Paasi juhendamisel jätkanud juba õpilased. Margot Marksiga on kokkulepe, et ta tuleb ka edaspidi Laupa õpetajatele ja õpilastele kangakudumise töövõtteid õpetama. Ja kui õpetajatel algteadmised selged, saavad nad juba ise lastega vaipa kududa. Eesmärk on, et omavalmistatud vaibad hakkaks ilmestama ka koolimaja.

Kaarel Aluoja, Laupa põhikooli direktor

Ühisgümnaasiumis tehti head Viimane jõulupühade-eelne koolipäev möödus Türi ühisgümnaasiumis traditsiooniliselt heategevuse tähe all. Heategude päeva nime on teise veerandi lõpupäev kandnud juba aastaid, sest just selle koolipäeva mõte õpilaste jaoks on osaleda vabatahtlikuna kogukonna tegemistes. Kõik õpilased on leidnud omale selleks päevaks mõne põneva väljakutse, millega kogukonda panustada saavad. Kui endal ettevõtlikkust napib, tulevad appi huvijuht ja õpetajad. Heategude päeva raames võis meie õpilasi näha lasteaedades kasvatajate rollis, oldi abiks toidupanga tegemistes, aidati korrastada spordirajatisi ning oldi abiks kultuuriürituste korraldamisel. Kooli sõpru külastas „päkapikutakso“ jagades õpilaste küpsetatud piparkooke. Suur hulk õpilasi otsustas sel aastal abiks olla ka Viljandi kodutute loomade varjupaigas. Ebatavaline koolipäev õpetas õpilastele planeerima oma aega, olema ettevõtlik ja tähelepanelik kogukonna suhtes ning andis võimaluse mõista, et ka ilma rahata on võimalik maailmas palju head teha.

Anneli Eesmaa, Türi ühisgümnaasiumi direktor

Retla-Kabala kooli õpilased tegid kingituse Viljandi loomade varjupaigale Eelmisel õppeaastal tuli Retla-Kabala kooli hoolekogus jutuks õmblusmasinate vajadus õpilaskodus. Sellest mõttest võeti kohe kinni ning tänu ettevõte OÜ Marevik annetusele toimetasid Kairi Tarius ja Monika Reinberg kooli kaks masinat. Masinate olemasolul alustas Imbi Vaheoja Retla-Kabala koolis õpilaskodu käsitööringi. Õpilaste usinate käte all valmisid nii padjad, linikud kui kott-toolid. Materjal tuli annetusena Pajusi mööblitehasest. Suvel tekkis õpilaskodu töötajal Eda Hundil idee õmblusmasinaid mitte ühekordseks projektiks kasutada, vaid meile tehtud heategu edasi kinkida. Imbi Vaheoja ning õpilaskodu lapsed olid südamest selle mõttega nõus ning üheskoos valmisid Viljandi loomade varjupaigale toredad pesad ning kraapimispostid. 12. detsembril võtsid õpilaskodu lapsed ette sõidu Viljandisse oma valmistatut üle andma. Kohapeal tutvuti ka varjupaiga eluolu ning loomadega.

Ann Valang

Retla-Kabala kooli õpetaja

Jõulukuu Türi põhikoolis Türi põhikooli jõulukuu algas taaskord sussisahistamisega. Vahetusjalanõud (sandaalid, ketsid jne) võis julgelt vahetada susside vastu. Eriti usinasti kasutasid seda võimalust õpetajad. Esimestel detsembri nädalatel olid mitmed stiilipäevad: kuumad 90ndad, jõuluvärvid, jõulutegelased, kuid just viimane nädal oli eriti oodatud. Siis toimusid vahvad üritused ja lisaks oli see juba teist aastat järjest kodu- ja kontrolltööde vaba nädal. Teisipäeval, 18. detsembril toimus algklasside õpilaste projektipäev. Tunde viisid läbi õpilasesinduse liikmed, kes pakkusid õpilastele meeleolukaid tegemisi. Õhtul oli põhjust seada sammud Türi kiriku poole, kus sai nautida imelist kooli jõulukontserti. Nädala suursündmus oli projektipäev, mis toimus kolmapäeval ja mille kavandamine algas juba siis, kui eelmise aasta projektipäev lõppes. Päeva peamiseks eesmärgiks on pakkuda õpilastele teistsuguseid õpivõimalusi, anda suund karjäärivalikul, suurendada ühtsustunnet ja arendada koostööd. Päev algas registreerimisega, toetajatelt saadud kosutavate ampsude ning õpilaste omavahelise suhtlusega. Peale avamist suundusid kõik II-III kooliastme õpilased ja õpetajad töötubadesse uusi oskusi ja teadmisi saama. Meie suurepärasteks töötoa tegijateks olid Paide teatri juht Harri Ausmaa, koolitaja Eli Sukles (töötuba: töötukassa), poliitik Lauri Läänemets (töötuba: ettevõtlik noor), Ulvar Kuningas Eesti Punasest Ristist (töötuba: esmaabi), ajakirjanik ja Paide Gümnaasiumi õpetaja Martha-Beryl Grauberg (töötuba: meedia), poliitik ja väitleja Yoko Alender, Paide gümnaasiumi õpilane ja väitleja Andriana Lomakina (töötuba: väitlus), vabatahtlik Rainer Eidemiller (töötuba: vabatahtliku töö), TPK vilistlane Marleen Anderson, vahetusõpilane Skylar Ross (töötuba: vahetusõpilane), geodeet Jürgen Aluoja (töötuba: droonid), TPK vilistlane Kai-Melli Kapten (töötuba: meeskonnamängud) ja TPK vilistlane Anitra Lukjanov koos Tallinna Reaalkooli

õpilastega (töötuba: improvisatsioon) ning meie oma kooli õpilased ja õpetajad. Igal õpilasel oli võimalus osaleda neljas erinevas töötoas ja koolikaaslaste vahelise suhtluse arendamiseks olid sama kooliastme õpilastest moodustatud segarühmad. Improvisatsiooni töötoast võis kuulda naeru, programmeerimise õpilased orienteerusid mööda koolimaja, toimusid filmivõtted jne. Õpetajate toas oli mõnus vestlus külaliste ja õpetajate vahel. Kohale olid tulnud ju väga huvitavad inimesed, kellega ilmselgelt vestlusteemad ei lõpe. Aeg lausa lendas ja oligi aeg koguneda taas aulasse, et panna väärikas punkt kogu sündmusele ning tänada kõiki osalejaid. Siinkohal ütleme suur aitäh meie toetajatele: Tere, Õige Magus, Kadarbiku, Imeline Teadus, Eesti vabaõhumuuseum, Petrone Print, Maheleib, Varrak, Premia, Action Games, Türi noortekeskus ja Tallinna linnateater. Päeva õnnestumise nimel tegi õpilasesindus ära tohutu töö ning kõik andsid endast maksimumi. Suureks motivaatoriks on osalejad, kes ka kõige lootusetumas olukorras annavad jõudu ja panevad silmad särama. Päev oli meeleolukas ja põnev. Töötubadest jäi kõlama, et iga juhendaja oskas oma teema teha niivõrd ägedaks, et tähelepanu ei kippunud kusagile hajuma. Meil on ääretult hea meel, et

meie sündmusele just nii vaprad ja lahedad juhendajad olid valmis tulema. Meie koolipere on valmis üheskoos tegema ühe huvitava ja teistmoodi koolipäeva ning valmidus teistsuguseks õppeks on suur. Üritasime mahutada ühte päeva võimalikult palju eluks vajalikke oskusi ning selle kaudu anda õpilastele võimalus neid kohapeal praktiseerida ja kasutada edaspidi tavaelus. Miks me seda teeme? Sest kui päeva lõpuks tullakse juurde ja öeldakse: „Aitäh, see oli parim koolipäev üldse!“, siis just selle pärast. Jõulukuu lõpetasime 21. detsembril ühiselt talverõõme nautides. Hommikul kell 10 olid nii õpetajad kui õpilased kooli ees valmis ning õpetaja Merle andis teada, kuhu mingi klass läheb. Sai kelgutada, visata korvpalli, ronida, luuletada, laulda jne. Kui kõik see tehtud, ootas meid koolimaja ees soe glögi ja jõuluvana. Kõikidel klassidel oli muusikaõpetajate abiga selgeks õpitud vahva jõululaul ning paralleelklassidega kanti need jõuluvanale ette. Kingikotid käes, siirduti klassidesse pakke jagama. Väljas oli küll umbes 8 kraadi külma, aga see ei seganud meid koos lustimast.

Triin Sooäär

Türi põhikooli õpilasesinduse president

Merit Puna

Türi põhikooli huvijuht

Yoko Alenderi tagasiside projektipäevale: Mind kutsuti osalema Türi põhikooli projektipäevale, et rääkida väitlusest ja proovida koos noortega kätt arutelukultuuri edendamises. Viisin läbi neli töötuba, kus tutvusime väitluse põhitõdede ja hea argumendi omadustega. Arutlesime, miks argumenteeritud väitlus ühiskonnas, enesearengus ja karjääriteel oluline oskus on. Lisaks kutsusin kaasa kohaliku noore väitleja Andriana Lomakina Paide gümnaasiumist, kes jagas oma vahetuid kogemusi väitlusturniiridelt. Katsetasime koos laste poolt tõstatatud erinevatele teemadele poolt ja vastuargumentide leidmist ja tõdesime, et oluline on ka oskus end teise poole kingadesse asetada, oskus kuulata. Kogu ürituse korraldus oli väga professionaalne, töötubasid palju ja kõik väga asjakohastel teemadel. Hoolitsetud oli kõige eest pisiasjadeni välja. Tõesti imetlusväärne, et noored ise sellise suure asjaga hakkama saavad. Samuti oli vahva tunda, et kõik, kes töötubades osalesid, nii lapsed, noored kui õpetajad, lõid positiivselt ja julgelt kaasa. Hea tunne jäi sellest jõulueelsest üritusest. Selliste noortega on Eestit küll ootamas vahva tulevik.

Türi põhikooli õpilased saavad aastaks ühisgümnaasiumis asenduspinna Peagi saab alguse Türi põhikooli uue hoone ehitamine. Ehituseks kuluva aasta peavad lapsed veetma asenduspindadel. Oluline on leida paljude võimaluste hulgast üles kõige lapsesõbralikum. Tore on, et ühisgümnaasiumi hoones on võimalik kooliteed jätkata 6.-9. klassidel. Kaks kooli mahuvad kenasti ühe katuse alla ära.

Ühise pinna jagamine annab koolidele kindlasti täiendavaid koostöövõimalusi. Tolli tänava koolimajja tekib peale gümnaasiumi ruumiplaani ümberkorraldamist põhikoolile oma ala ja igale klassile oma koduklass. Sobiliku lahenduse leidsime ka põhikooli õpetajate toale, muusikaklassile ja garderoobide-

le. Välja ehitatakse seni kasutamata WC-d ja koolisöökla saab lisavahendeid, et vajalik hulk õpilasi saaks probleemideta toitlustatud. Edaspidiseid lahendusi vajab veel transpordi- ja liikluskorraldus kooli ümber. Nüüd jääb veel vaid õpilaste ja õpetajatega ühiselt nõu pidada ning kokku leppida, kuidas

üksteise ootusi ja vajadusi igapäevaelu korraldamisel paremini arvestada. Põhikooli 4. ja 5. klasside õpilased hakkavad õppima endises kolledžihoones.

Anneli Eesmaa

Türi ühisgümnaasiumi direktor

Ervin Jürisoo

Türi põhikooli direktor

Profile for Tyri Development Agency

10.01.2019 Türi Rahvaleht  

Tere tulemast lugema jaanuarikuu Türi Rahvalehte

10.01.2019 Türi Rahvaleht  

Tere tulemast lugema jaanuarikuu Türi Rahvalehte