Page 10

T woj e t yc h y | 2 6 k wie tnia 2 0 16

www.tychy.pl

n a s z e T yc h y

T y s k i e Sp o t k a n i a T e a t r a l n e z a n a mi

DZIEŃ W OLNEJ SZTUKI W T YCHACH

Tyszanie z laurami

Monumenty i miniatury

W ubiegłym tygodniu zakończyły się 43. Tyskie Spotkania Teatralne. Przez sześć festiwalowych dni na deskach Teatru Małego można było zobaczyć 15 spektakli konkursowych.

D

o tegorocznego konkursu nadesłano 61 spektakli z Polski i Litwy. Z tego do Tychów zaproszonych zostało 14 oraz jako 15. zwycięski monodram z Tyskiego Festiwalu Monodramu „MoTyF”. Jury w składzie: Krzysztof Miklaszewski, Elżbieta Morawiec, Janusz R. Kowalczyk i Andrzej Maria Marczewski w ubiegłą środę ogłosiło wyniki i wręczyło nagrody. – Tegoroczne Tyskie Spotkania Teatralne – dzięki udanej formule festiwalu i uważnej preselekcji – stały się ogólnopolską szansą dla propozycji młodych artystów, na próżno poszukujących swego miejsca w mocno dziś zbiurokratyzowanej strukturze polskiego teatru. Te właśnie spektakle, których większość została w tym roku nagrodzona, powinny stanowić zachętę dla nowego pokolenia artystów – mówił w czasie ogłoszenia wyników konkursów Krzysztof Miklaszewski.

Najlepsze spektakle W tym roku jury nie przyznało Grand Prix. Przyznało natomiast dwie nagrody główne

po 5 tys. zł. Jedną z nich dostał Teatr HoM z Tychów za spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem”. Nagrodę przyznano za „ (...) udaną i artystycznie inspirującą próbę teatralnego przekładu znakomitej, głośnej powieści na języki plastyki pantomimicznej oraz za dyscyplinę zespołowej, wielotworzywowej gry teatralnej. Oddziałującej znacząco na wrażliwość widza, uświadamiającej mu niebezpieczeństwa totalitarnych mechanizmów ciągle jeszcze obecnych w otaczającej nas rzeczywistości współczesnej cywilizacji (...) ” – czytamy w protokole z posiedzenia jury. Drugie 5 tys. zł przyznano Sebastianowi Rysiowi z Warszawy za monodram „Zupna rybna w Odessie”. Jurorzy przyznali także nagrodę w wysokości 2 tys. zł Teatrowi Przedmieście z Rzeszowa za spektakl „Podróż”.

Najlepsi aktorzy Nagrody aktorskie po 2 tys. zł. otrzymali: Magdalena Tomaszewska (Teatr Minerwa z Gdyni), Agnieszka Przepiórska (Teatr WARSawy z Warszawy) oraz tyszanin Piotr Józef Adamczyk. Tyski artysta został nagrodzony za precyzyjne wykreowanie postaci Pułkownika w „Norymberdze” Wojciecha Tomczyka (spektakl Teatru Gęba) oraz Wodza w „Tercecie” Mrożka Grupy Artystycznej Teatr T.C.R. Wyróżnienie aktorskie (1500

W Dzień Wolnej Sztuki (ogólnopolską akcję organizowaną od 2011 r., a w Tychach od 2015 r.) włączyły się dwa tyskie muzea: Muzeum Miejskie oraz Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak.

P zł) dostał także Tomasz Boruszczak z Domu Literatury w Łodzi.

Imprezy towarzyszące Przegląd spektakli konkursowych to nie wszystko. Jak zwykle TST towarzyszył również szereg wydarzeń dodatkowych. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji był kolejny spektakl z cyklu „Teatr@Konesera”. Tym razem była to świetna sztuka „Obietnica poranka” ze znakomitą Anną Seniuk i Grzegorzem Małeckim w rolach głównych. Tyska publiczność, który w komplecie zasiadła na widowni, nagrodziła aktorów owacją na stojąco. Były kwiaty, gratulacje i niekończące się oklaski. – Takiej sztuki nie widziałam już dawno. Życzyłabym sobie, aby w naszym teatrze więcej było takich spektakli – powiedziała w rozmowie z nami tyszanka Karolina Mazur. – Bardzo mi się podobało. Oderwałem się całkowicie od otaczającej rzeczywistości i przeniosłem w świat bohaterów. Znakomita gra aktorska i ciekawe, dowcipne dialogi to chyba największe atuty spektaklu – podsumował Wojciech Kaszubski. Ale to nie wszystko, co przygotowali organizatorzy TST. Przypomnijmy, na koncercie inauguracyjnym widzowie mogli zobaczyć widowisko muzyczno-taneczno-wokalno-aktorskie „Tone of Life – Koncert dla Pokoju”. Gratką dla fanów Piwnicy pod Baranami było z pewnością spotkanie autorskie z Januszem R. Kowalczykiem. Poza tym, na scenie teatralnej gościł XXXIV Krakowski Salon Poezji. Spektaklem zamykającym święto teatru była autorska sztuka Andrzeja Marii Marczewskiego (dyrektora tyskiego teatru) „Wiara/Nadzieja/Miłość”. Ewa Strzoda

odobno zwiedzając muzeum czy galerię, na każde z prezentowych tam dzieł poświęcamy nie więcej niż 8 sekund. Tymczasem każde z nich ma do opowiedzenia historię, której w tak krótkim czasie z pewnością nie poznamy. Akcja Dzień Wolnej Sztuki ma na celu skupienie uwagi zwiedzających na kilku tylko pracach, by dzięki temu poświęcić im więcej czasu i dostrzec to, co w pośpiechu z pewnością by nam umknęło.

Patryk Oczko i uczestnicy Dnia Wolnej Sztuki przy rzeźbie plenerowej „Doznania kosmiczne” na osiedlu D.

ski) i Doznania kosmiczne (Jerzy Nowakowski).

Sztuka w miniaturze

Dzień Wolnej Sztuki zorganizowano w sobotę, 23 kwietnia. Muzeum Miejskie zaproponowało tyszanom spotkanie ze sztuką w plenerze. Korzystając z pięknej pogody, Patryk Oczko z Działu Sztuki oprowadził grupę tyszan po osiedlu D, szlakiem rzeźb plenerowych. Program spaceru zakładał odwiedzenie tylko pięciu dzieł (taka jest formuła Dnia Wolej Sztuki w całej Polsce): rzeźby plenerowej upamiętniającej Hannę i Kazimierza Wejchertów autorstwa Tomasza Wenklara, mozaiki abstrakcyjnej autorstwa Ewy Surowiec-Butrym na ścianie budynku TSM Oskard oraz rzeźb plenerowych: Kosmosonda (autor: Stefan Borzęcki), Hokeista (Józef Sękow-

Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak zaprezentowało dzieła w zupełnie innej skali. Placówka ma swoją siedzibę w bloku przy ul. Żwakowskiej 8 (lok. 66). Na niewielkiej przestrzeni można tu obejrzeć ponad 400 rysunków, obrazów i rzeźb w formacie nie większym niż kilka centymetrów kwadratowych. W sobotę gospodarz tego miejsca – Henryk Jan Dominiak – zwracał szczególną uwagę odwiedzających na sześć wybranych prac: miniaturowe rysunki autorstwa Agnieszki Seidel-Kożuch, Wojciecha Łuki oraz Tomasa Niklassona i Otto Niklassona Elmeråsa. – Zawsze pracowałam na większych formatach, ale gdy zostałam poproszona przez właściciela tego muzeum o wykonanie miniaturowych prac, pomyślałam, że może

Teatr dla dzieci

Wykład w galerii

Kolejny Czwartek z Teatrem dla dzieci zaplanowano w Klubie MCK Wilkowyje na 28 kwietnia. Małe i większe dzieci będą mogły tego dnia obejrzeć „Bajkę o kolorach, czyli bajkę, w której nie ma smoka” – o złym królu, który kradnie wszystkie kolory. Uratować sytuację postanawia dwójka bohaterów z Białego Królestwa... Spektakl rozpocznie się o godz. 18, bilety kosztują 5 zł.

W czwartek, 28 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” wykład na temat zastosowania druku cyfrowego w praktyce grafiki artystycznej zaprezentuje prof. Adam Romaniuk. Artysta, którego wystawę można aktualnie podziwiać w galerii, zaprezentuje podczas spotkania najciekawsze postawy artystyczne w grafice polskiej, a także przedstawi rozwój techniki druku cyfrowego. Wstęp na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18 jest wolny.

Szlakiem rzeźb plenerowych

Wiara, Nadzieja, Miłość zdjęcia: Łukasz Pudełko

Jedną z dwóch głównych nagród TST odebrał za „Lot nad kukułczym gniazdem” Jakub Kabus z Teatru HoM.

sylwia witman

10

W sobotę, 30 kwietnia Teatr Mały zaprasza po raz kolejny na autorski spektakl Andrzeja Marii Marczewskiego „Wiara, Nadzieja, Miłość” z udziałem Jadwigi Andrzejewskiej, Jerzego Mazura, Klaudii Walencik oraz tancerzy: Ewy Wolf, Pawła Koniora i Michała Kozaczko. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 18.30, bilety kosztują 25 zł.

Gimnazjaliści na scenie Już od 15 lat tyskie Gimnazjum nr 11 organizuje Festiwal Teatralny Młodzieży Gimnazjalnej, podczas którego prezentują się szkolne grupy, złożone z utalentowanej młodzieży, która realizuje swoje teatralne pasje nie w MDK-ach, czy innych ogniskach, ale właśnie w szkole, w normalnym cyklu nauki.

to być coś interesującego, nowe wyzwanie – mówi Agnieszka SeidelKożuch. – Różnica jest bardzo duża. Na wielkich formatach można się wyszaleć, pozwolić sobie na rozmach ręką. A tutaj jest pełne skupienie, praca niemal na bezdechu, z lupą, na granicy medytacji. Mam już pomysły i szkice na kolejne prace w miniaturowym formacie. W swoim muzeum Henryk Jan Dominiak ma prace artystów z całego świata. Jest tu m.in. kulista rzeźba o średnicy 8 cm autorstwa węgierskiej artystki Gérné Mezősi Aranki, czy miniaturowy obraz olejny oraz kolekcja rysunków brazylijskiej malarki Neve Cesar. Wszystkie te prace zostały wykonane specjalnie dla tyskiego muzeum. Jak wyjaśnia jego założyciel, jest to jedyne takie muzeum w Europie. – Owszem, są inne muzea, które posiadają miniaturową sztukę – mówi Henryk Jan Dominiak. – Ale nie ma drugiego takiego, które tylko tym się zajmuje. Sylwia Witman

W tegorocznych prezentacjach, które odbędą się 28 kwietnia w godz. 9–14 w SDK „Tęcza”, weźmie udział 8 zespołów z Tychów i regionu, które swoje spektakle pokażą publiczności i jurorom: Iwonie Woźniak, Zbigniewowi Skorkowi i Sławomirowi Żukowskiemu.

Kino na obcasach We wtorek, 26 kwietnia w tyskim Multikinie odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Kino na obcasach”. Tym razem, po tradycyjnych niespodziankach (degustacje, konsultacje dietetyczne, konkursy z nagrodami), panie obejrzą przedpremierowo film „#Wszystkogra” – musical z największymi polskimi przebojami, a przy okazji opowieść o miłości, przyjaźni i radości życia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19, bilety kosztują 21 zł lub 18 zł (dla grup).

Obcasy i Liga Mistrzów

Z nagrody aktorskiej 43. Tyskich Spotkań Teatralnych cieszy się Piotr J. Adamczyk (w środku). Wraz z nim jurorzy: Krzysztof Miklaszewski i Andrzej Maria Marczewski.

Dla naszych Czytelników mamy podwójne bezpłatne zaproszenia na dwie imprezy, które w tym tygodniu odbędą się w Multikinie. æP  ierwsza PANI, która we wtorek, 26.04. o godz. 14.00 zadzwoni pod numer 32 325 72 38, otrzyma podwójne zaproszenie na seans „Kina na obcasach” w tenże wtorek, 26 kwietnia. æ Natomiast pierwszy PAN, który o tej samej porze do nas zatelefonuje, otrzyma podwójne zaproszenie na transmisję półfinałowego meczu Ligi Mistrzów Atletico Madryt – Bayern Monachium, na którą Multikino zaprasza w środę, 27.04. o godz. 20.30.

Profile for Tychy.pl

TT 440  

Twoje Tychy nr 440

TT 440  

Twoje Tychy nr 440

Profile for tychy.pl
Advertisement