Page 1

Tuzla’nınTarihi En Kapsamlı Şekilde Kitaplaştı

www.tuzla.bel.tr TUZLA BELEDİYESİ’NİN ÜCRETSİZ AKTÜEL YAYINIDIR

MART 2012

bülten

Başkan Yazıcı: “Kültür hazinesi niteliğindeki yapıların yok olmaması için. çaba göstereciğiz”

Tuzla’daki Osmanlı İzleri Ayağa Kaldırılacak Başkan Yazıcı Engelli Sporcuları Ödüllendirdi

Gençler Ankara’ya Göz Dikti

B U

B Ü L T E N

S İ Z İ N D İ R ,

Kadınlar Hayallerini Anlattılar A L A B İ L İ R S İ N İ Z . . .


MART 2012

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

3

Milli Takıma Tuzla’dan 3 Sporcu Tuzla Belediye Spor Kulübü sporcularından Rıdvan Baygut, Okan Şimşek ve Burak Eski, Türkiye Taekwondo Milli Takımına seçilerek ülkemizi temsil etme hakkı kazandılar.

A

lanya’da düzenlenen taekwondo şampiyonasında Tuzla Belediyesi Spor Kulübü sporcusu Rıdvan Baygut (74 kg), Türkiye şampiyonu olarak, doğrudan milli takıma katılma hakkı kazandı. Şampiyonada, kilolarında ikinci olan sporcularımız Okan Şimşek (74 kg) ve Burak Eski (87kg) ise milli takım seçmelerine katıldılar. Milli takım seçmelerinde yapılan müsabakalarda Tuzla Belediye Spor Kulübü sporcuları Okan Şimşek ve Burak Eski, kilolarında şampiyon olarak milli takıma seçilen diğer sporcularımız oldu. Böylece, Tuzla Belediye Spor Kulübü Milli Takıma 3 sporcu kazandırarak büyük bir başarıya imza attı. Tuzla Belediye Spor Kulübü’nün başkanlığını da yürütmekte olan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, gösterdikleri büyük başarıdan dolayı sporcularımızı ve teknik heyeti kutladı. Başkan Yazıcı, “İlçemizi Türkiye’de ve dünyada başarıyla temsil eden sporcularımızla gurur duyuyoruz. Yeni başarı haberleri beklediğimiz sporcularımıza her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


4

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

Başkan Yazıcı: “Tarih bilincimizin ve şuurumuzun her geçen gün erozyona uğradığı bir dönemde öğretmenlerimizin bu işe sahip çıkmaları bizleri çok mutlu etti.

Tarihi Gezerek ve Yaş Tarih konusunda kafamız biraz karışık! Dizilerde anlatılanlar mı doğru, kitapta yazanlar mı, yoksa filmlerde izlediklerimiz mi? Tuzla Belediyesi ilköğretim ve lise öğrencilerine tarihi yerinde ve doğru öğretmek için proje geliştirdi. Üç ay boyunca 45 öğretmene eğitimler verdi. Şimdi İstanbul, Bursa, Çanakkale, İznik ve Edirne’de eğitim alan rehberlerle geziler düzenleniyor. “Hocam, Sultan Süleyman dizilerde anlatıldığı gibi mi, haremde neler yapılıyor, Pargalı İbrahim ve Hürrem iyi biri mi, padişahlar sürekli bu sarayda mı yaşıyordu?” Bu sorular Behiye Dr. Neviz Işıl Anadolu Lisesi öğrencilerine ait. Tahmin edildiği gibi Topkapı Sarayı’ndayız. 16 öğrenci ve üç öğretmenle birlikte saray hakkında yerinde bilgi ediniyoruz. Sözünü ettiğimiz ‘gezi rehberliği projesi’nin hayata geçirilmiş hali. Proje şöyle işliyor; Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, çeşitli branşlarda 45 öğretmene tarihçi Talha Uğurluel rehberliğinde üç aylık bir eğitim verdi. Eğitim alan öğretmenler İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa ve İznik’e gezi düzenleyerek, öğrencilere tarih şuurunu yerinde öğretmeyi amaçlıyor. Projenin ilk ayağı

İstanbul’du. öğrenciler Osmanlı Devleti, saray kültürü, harem gibi konular hakkında zihinlerindeki soruları yöneltti. Amaç, öğrencilere mekânı anlatmak değildi elbette, onlara tarih şuuru ve bilgisi aşılamak. İlköğretim ve lise öğrencilerini kapsayan proje, Türkiye’de bir ilk. Çalışmanın İstanbul ayağı; Sultanahmet, Eyüp, Topkapı, Ayasofya ve Süleymaniye’yi sınırları içine alıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde beş şehirde yapılacak gezilerde 10 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Tarih Bilinci Oluşacak

Tuzla Gezi Rehberini Yetiştiriyor Projesi; Tuzla Belediyesi sponsorluğunda, Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla İlçe


MART 2012

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

5

şayarak Öğreniyorlar

Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi ortak çalışması olduğunu ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi YAZICI; öğretmenlerden kendilerine böyle bir talep geldiğinde bunu seve seve kabul ettiklerini ifade etti. Başkan Yazıcı: “Tarih bilincimizin ve şuurumuzun her geçen gün erozyona uğradığı bir dönemde öğretmenlerimizin bu işe sahip çıkmaları bizleri çok mutlu etti. Bu işin projelendirilmesi için Sayın Kaymakamımızın desteğiyle İlçe Milli

Eğitim Müdürlüğümüz ve bünyesindeki Ar-Ge Birimi ile birlikte projeyi başlattık. Çok güzel geri dönüşler aldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Tuzla Belediyesi olarak Tarihi Şehir Gezileri düzenlediklerini, binlerce Tuzlalı’nın kültür mirasımızın en kıymetli eserlerinin bulunduğu şehirleri gezdiklerini belirten Başkan Yazıcı “ Tarihimize ve kültürümüze büyük önem vererek hizmetlerimizi sunuyoruz” dedi.


6

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

Tuzla Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği ‘Hayalini Anlat’ temalı kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi. Törende, çalışan kadın gazetecilere de plaket takdim edildi.

Hayallerini Anlattılar zel hayallerin ve hikayelerin anlatıldığı eserleri elemede ve derecelendirmede oldukça zorlandıklarını ancak yarışma kuralları gereği 3 eseri ödüllendirdiklerini ifade etti. Bulut, yarışmaya katılan tüm eserlerin bir kitap halinde Tuzlalılar’a sunulacağını dile getirdi. Kadın toplumun çekirdeğidir Törene ev sahipliği yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı da konuşmasında, prensip olarak sadece bir günde yapılan kutla-

Dr. Fatma Yazıcı: Kendini yetiştirmiş, iç ve dış dünyasını zenginleştirmiş kadın ailede de, toplumda da daha güçlü ve daha saygın olur.

T

uzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla sıradışı bir etkinlik düzenledi. “Hayalini Anlat” temasıyla bir kompozisyon yarışması düzenleyen Tuzla Belediyesi, Tuzlalı kadınlardan hayallerini yazıya dökmelerini istedi. Yarışmaya 158 kadın, ilginç hayat hikayeleri ve hayallerini anlatan yazıları ile katıldı. Ödül töreninde konuşan Tuzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Pınar Bulut, birbirinden gü-

malara karşı olduklarını ifade ederek, “Kadınlarımız için bir gün tahsis etmek ve bir günde sorunları dile getirip geçiştirmek doğru değil. Bu zaten bizim medeniyetimize ve geleneğimize de uygun değil” şeklinde konuştu. Dr. Fatma Yazıcı konuşmasında şunları dile getirdi: Kadın toplumun çekirdeğidir. Kadın varsa aile vardır, kadın varsa çocuk vardır. Ülkemizde kadına verilen değer ve kadının sosyal hayattaki konumu her geçen gün iyiye doğru giderek güçlenmektedir. Biz kadınlar da, kendimize, eğitimimize, görünüşümüze daha fazla dikkat edip değer vererek iç ve dış dünyamızı zenginleştirmeye ve geliştirmeye gayret etmeliyiz. Kendini yetiştirmiş, iç ve dış dünyasını zenginleştirmiş kadın ailede de, toplumda da daha güçlü ve daha saygın olur.” Konuşmaların ardından, “Hayalini Anlat” kompozisyon yarışmasında dereceye giren kadınlar sahneye çağrılarak ödülleri verildi. Ödüllerini alan kadınlar, duygularını şu şekilde dile getirdiler:


TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

HABER

7

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde bir araya gelen kadınlar, sanatçı Nuray Hafiftaş’ın konseriyle neşelendiler. Tek hayalim yeniden yürüyebilmek Yarışmada birinci olan Ayla Aydemir, henüz 2 yıllık evliyken geçirdiği bir rahatsızlık sonucu, belden aşağısının felç olduğunu ve tekerlekli sandalyeye mahkum kaldığını belirterek, “20 yıldır bana eşim bakıyor. Tüm ihtiyaçlarımı karşıladı ve beni kimseye muhtaç etmedi. O’na minnettarım. Tek hayalim ise yeniden yürüyebilmek” şeklinde konuştu. İlk kez sevinç gözyaşı döküyorum! Yarışmada 2. olan Sibel Kızılkaya, hayallerini ve hikayesini şu şekilde dile getirdi: Bu yaşıma kadar hiçbir hayalim ger-

çekleşmedi. Okuyamadım. Evlendim, mutlu olamadım. Çocuğum problemli doğdu. Bu yarışmaya katılırken de aslında kazanabileceğimi düşünmemiştim. Hiç sevinçten gözyaşı döktüğümü hatırlamıyorum. İlk kez belediyeden beni arayarak dereceye girdiğimi söylediklerinde sevinçten ağladım. 8 Mart nedir bilmezdim. Bu yarışmayı düzenleyen Tuzla Belediyesi’ne ve değerli başkanımız Dr. Şadi Yazıcı Bey’e çok teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettiler.

imkanlardan dolayı okula gidemediğini, yarışmaya ise kocasının hayallerini yazarak katıldığını ifade ederek; “Ben diyaliz hastasıyım. Bu yüzden çocuk sahibi olamıyorum. Nakil bekliyorum. Eğer nakil olabilirse, çocuk sahibi olma ihtimalim var. En büyük hayalim, eşime kız veya erkek, sağlıklı bir evlat verebilmek” dedi. Etkinlik kapsamında, çalışan kadın gazetecilere 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı tarafından plaket ve çeşitli hediEşime bir çocuk verebilmeyi yeler verildi. Program Türk Halk Müçok istiyorum ziği sanatçısı Nuray Hafiftaş konseriyle Yarışmada 3. olan Sunay Aydın ise, sonra erdi. 

Tuzla Belediyesi’ni

’tan Takip Edin

facebook.com/tuzlabelediyesi facebook.com/baskanyazici Tuzla Belediyesi’ni Beğen


8

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

Tuzla’daki Osmanlı İzleri Ayağa Kaldırılacak


MART 2012

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen teknik temas programlarına Tuzla Belediyesi Meclis üyeleri Hollanda ve Belçika’da incelemelerde bulundu. Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın da katıldığı program kapsamında son olarak Hannover’de düzenlenen CEBIT 2012 fuarına katılım gösterildi.

M

armara Belediyeler Birliği tarafından Tuzla Belediyesi’ne yönelik düzenlenen Yurtdışı Teknik İnceleme ve Temas Programı kapsamında Amsterdam ve Brüksel’de ulaşım sistemleri hakkında inceleme gezisi ile tarihi kentlerin bütüncül bir politika çerçevesinde korunması ve yenilenmesine yönelik çalışma yapıldı. Program kapsamında Dam Meydanı, Çiçek Pazarı, Rembrandt Meydanı ve Tarihi Merkez İstasyonlarında da incelemede bulunuldu. Amsterdam’dan Brüksel’e Geçildi Programa Brüksel’de devam eden Tuzla Belediyesi heyeti, kentsel dokunun korunması ve şehir planlaması konusunda Brükselli yerel yöneticilerden brifing aldı. Brüksel programının devamında Büyük Meydan, Kraliyet Sarayı, Ana Katedral, Atomium ile şehir içi tramvay ve metro hatlarında teknik inceleme yapıldı. Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ve Tuz-

la Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın yanı sıra Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin de katıldığı programın son durağı Almanya’nın Hannover kenti oldu. Dünyanın en büyük yüksek teknoloji fuarı CeBIT 2012’ye katılım gösteren heyet, son olarak CeBIT 2012 kapsamında düzenlenen şehircilik ve yerel yönetimler sunumuna katıldı. Tuzla’daki Osmanlı İzleri Ayağa Kaldırılacak Programla ilgili değerlendirmede bulunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, organizasyondan ötürü Marmara Belediyeler Birliği’ne teşekkür ederken, “Belediyecilikte vizyoner çalışmaların sürmesi ve geliştirilmesi açısından teknik inceleme programlarının önemli olduğunu düşünüyorum. Hiçbir siyasi ayırım gözetmeksizin Tuzla’daki tüm meclis üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz program çerçevesinde, Amsterdam’daki bisiklet kullanımının yoğunluğunu

ve kentsel mimarinin korunmasına yönelik çalışmaları hepimiz oldukça başarılı bulduk. Tuzla’da Osmanlı döneminde halkın yaşam biçimini ve kültürünü yansıtan geleneksel 140 tane tarihi yapı için, “Tuzla Köyiçini Yeniden Canlandırma ve Kentsel Tasarım Projesi”ni hazırladık. Restorasyon projemizle, kültür hazinesi niteliğindeki bu yapıların yok olmaması için çaba göstereceğiz” dedi. “Teknolojik Gelişmeleri Yakinen Takip Etmekteyiz” Başkan Yazıcı, açıklamalarının devamında, “Tuzla Belediyesi olarak teknolojik gelişmeleri de yakından takip etmekte ve belediyemizde uygulamaktayız. Bu kapsamda Almanya’da düzenlenen CeBIT 2012 fuarına katılarak programımızı tamamladık. Kadir Topbaş’ın başkanlığında vizyon kazanan İstanbul’un bir parçası olarak, yarınların Tuzla’sına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

9


10

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

DERNEKLER HER HAFTA SONU

BAŞKAN YAZICI’YLA BULUŞUYOR

Cideliler Derneği

Sakaryalılar Derneği

Yeşil Fatsalılar Derneği

uzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın hafta sonları yaptığı dernek ziyaretleri büyük beğeni topluyor. Başkanın rutin hale getirdiği ziyaretlerin bu hafta sonu durağı, Sakaryalılar, Yeşil Fatsalılar ve Cideliler Derneği oldu.

Hafta sonları çeşitli dernekleri ziyaret ederek üyeleriyle görüş alış verişinde bulunan Yazıcı, bu toplantılarda ortaya çıkan görüş ve önerilerden istifade ettiğini söyledi. Sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerileriyle belediye yönetimine katılmalarının

kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan yazıcı, “Öneri, düşünce, görüş, proje kimden gelirse gelsin, hepsine, herkese açığız.” Dedi. Yazıcı, bu hafta sonu Sakaryalılar, Yeşil Fatsalılar ve Cideliler Derneği’ni ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.

T

Çocuklar İçin Eğitici Öyküler Tuzla Belediyesi çocuklar için, çevre bilinci ve sosyal yardımlaşmayı teşvik etme amacıyla resimli öykü kitapları hazırladı. Çocuk edebiyatçısı Üzeyir Gündüz’ün hazırladığı hikayeler, eğitimci Ahmet Yozgat tarafından resimlenerek kitaplaştırıldı. Çocukların zevklerine, duygu ve düşüncelerine katkı sağlamak amacıyla Tuzla Belediyesi tarafından hazırlanan öykü kitapları hazırlanarak öğrencilere dağıtıldı. Çevre bilincinin oluşumuna yönelik hazırlanan “Kara Giysili Üç Mutsuz Adam” paylaşma ve yardımseverlik duygularını konu alan “Yardım Gönüllüsü Küçük Kız” öykü kitapları,

çocuklar tarafından yoğun ilgi gördü. Kara Giysili Üç Mutsuz Adam kitabıyla çocuklara; çevreye zarar veren olayları, geri dönüşüm gereksinimi, doğal çevrenin korunma gerekliliğini, Yardım Gönüllüsü Küçük Kız kitabında ise; yardımlaşma, aile duygusu ve Tuzla Belediyesi yardım kuruluşu Gönül Elleri Çarşısı’nın çalışmaları örnekler ve resimli öykülerle anlatılıyor. ORUM BİR YER DÜŞÜNÜY

yemyeşil, Bir yer düşünüyorum, Bilmem, neresinde yurdun. Bir ev günlük güneşlik Çiçekler içinde memnun.

daha, Bahçe kapısına varmadan Baygın kokusu ıhlamurun gibi: Gölgesinde bir sıra, der – Oturun!

Haydi çocuklar, haydi, Salıncakları kurun! Başka dallarsa eğilmiş: – Yemişlerimizden buyurun!

Rüzgâr esmez, konuşur: kuruyun. Uçurtmalar uçun, çamaşırlar Mesut olun, yaşayın, Ana, baba, evlat, torun.

Ziya Osman SABA

armağanıdır. Tuzla Belediyesi'nin çocuklara el.tr 444 0 906 www.tuzla.b

Küçük bir öykünün çocukların gelişiminde önemli olduğunu söyleyen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “çocuklarımızı sanat ve edebiyat yoluyla eğitmeyi bir amaç olarak görmekteyiz” dedi.

ÜZEYİR GÜNDÜZ

Tuzla Belediyesi'nin çocuklara

armağanıdır.

Gönül Elleri

KARA GİYSİLİ ÜÇ MUTSUZ ADAM ÜZEYİR GÜNDÜZ


HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

Tuzla Belediyesi Personelinden

T

uzla Belediyesi, Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına katıldı. Belediye yönetimi tarafından tüm personele düzenlenen kan bağışı kampanyasına katılma daveti yapıldı. Davete olumlu cevap veren Tuzla Belediyesi persone-

li, iki gün boyunca belediye yanında yer alan Kızılay kan bağışı otobüsünde sırayla kan bağışında bulundu. Tuzla Belediyesi olarak ikinci kez kan bağışı kampanyası düzenlendiğini belirten yetkililer, kampanyanın periodik olarak tekrarlanacağını ifade ettiler.

11

Kan Bağışı

Öğrenci Temsilcileri Başkan Yazıcıyla Buluştu Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Sabancı Üniversitesi öğrenci temsilcileri bir araya geldi. Sabancı Üniversitesinin eğitim alanında ülkemizde çok önemli bir noktada olduğunu söyleyen Başkan Yazıcı, şu an 4 üniversitenin Tuzla’da eğitim verdiğini, yeni kurulan üniversitelerle 10 üniversiteyi barındıran tek ilçenin Tuzla olacağını belirtti.

T

uzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Sabancı Üniversitesi öğrenci temsilcileri bir araya geldi. Tuzla Belediyesi Semiha Kibar Sosyal Tesisinde düzenlenen toplantıda öğrencilerin soruları konuşuldu. Sabancı Üniversitesinden bir öğrencinin diploma alabilmesi için sosyal sorumlu-

luk projesi gerçekleştirmesi gerektiğini söyleyen öğrenciler, Tuzla Belediyesinin sosyal projelerinde yer almak istediklerini belirttiler. Türkiye ve yurt dışında pek çok üniversitenin örnek olarak Sabancı Üniversitesini göstermelerinden dolayı gurur duyduklarını ifade eden Beledi-

ye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, projelerinizi hayata geçirmek için Tuzla Belediyesi olarak destek vereceklerini ifade etti. Yazıcı “eğitim üssü’ne bürünen ilçemizde, öğrencilerimizin sahilden daha çok yararlanmasını, kültürel ve sosyal etkinliklerin içinde yer almasını arzu ediyoruz” dedi.


HABER

12

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

Tuzlalı gençler Ankara’ya göz dikti

Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen ve Tuzla’daki 11 okuldan 150 öğrencinin katıldığı münazara şampiyonasında gençler enerji santrallerinden, Türk-Yunan ilişkilerine, dilencilikten Suriye’ye askeri müdehaleye kadar ulusal ve uluslararası konularda, hararetli tartışmalar yaptılar.

B

oğaziçi, Galatasaray, Yeditepe gibi üniversitelerden gelen öğrencilerin jürilik yaptığı turnuvayı, Tuzla Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi kazandı. Turnuvanın en iyi konuşmacısı ise, yine aynı liseden Üm-

mühan Söylemez oldu. Finalistlere ödüllerini veren Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, yaptığı konuşmada öğrencilerin performanslarını takdirle izlediğini ifade ederek, “Karmaşık uluslararası konuları dahi

bu denli derinlikli tartıştıkları için öğrencilerimizi kutluyorum” dedi. Turnuvanın galip ekibi Tuzla Belediyesi tarafından Saray Bosna’ya gönderilecek. Ayrıca tüm finalistler TBMM gezisi ile ödüllendirilecekler.

Sosyal Yardımlar Müdürleri Tuzla’da Buluştu

A

nadolu Yakası belediyelerinin sosyal yardımlarla ilgili birim müdürleri Tuzla’da bir araya geldi. Tuzla Belediyesi çalışmaları hakkında bilgi alan sorumlu müdürler,

Gönül Elleri Çarşısı’nın faaliyetlerini takdirle karşıladıklarını ifade ettiler. Tuzla Belediyesine ait Tuzla 2 teknesinde yapılan toplantıda Tuzla Belediyesi’nin sosyal yardımlar ile

ilgili projeleri değerlendirilerek incelemelerde bulunuldu. Belediyeler tarafından yapılan çalışmaların anlatıldığı toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.


MART 2012

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

Başkan Yazıcı engelli sporcuları ödüllendirdi T uzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, çeşitli müsabakalarda dereceye giren Tuzlalı engelli sporcuları ödüllendirdi. Tuzla Kent Konseyi Engelliler Komisyonu tarafından düzenlenen toplantıda, engelli sporcularla bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, engelli sporcuları gayretli çalışmaları ve

gösterdikleri başarıdan dolayı kutladı. Tuzla ilçesinin, yetiştirdiği sporcularla Türkiye ve dünya çapında başarılara imza attığını ifade eden Başkan Yazıcı, “Çeşitli branşlarda milli takıma verdiğimiz sporcularla, ilçemizin adını tüm dünyaya duyuruyor ve sporcularımızla gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu. Eğitim ve spor faaliyetlerini tüm

13

imkanlarıyla desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Engelli kardeşlerimizin de bu faaliyetler içerisinde yer aldıklarını ve oldukça da başarılı olduklarını görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Sporcularımızın başarılarının devamını diliyorum” dedi.


14

RÖPORTAJ

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

MART 2012

Tuzla’nın Tarihi En Kapsamlı Şekilde Kitaplaştı Bizde öyle bir tarih var ki ilgi duyulmayacak gibi değil! Avrupalılar bizimle ilgili pek çok kitaplar yazdı. Yazılan kitaplar da ise överken dahi zehirler akıtıldı. Maalesef bizler de kendi tarihimizi batılı kaynaklardan öğrendik. Bu şekilde yalan yanlış bilgilerle donatıldık. Osmanlı arşivlerinden doğru bir çalışmayla istifade edemedik. Tarih kitabı yazmak, geçmiş dönem kaynaklarına ulaşmak, araştırmak elbette meşakkatli ve zaman alan bir çalışma...Tuzla Tarihi kitabı’nın yazarı Mustafa Özdemir, kitabın hazırlanış sırasında bu; zor, dikkat isteyen ve yoğun bir araştırma gerektiren Tuzla Tarihi kitabını 2 yılda tamamladı.Özdemir kitabun hazırlanış sürecinde binlerce kaynağı tek tek okuduğunu, belgelere ulaşmada büyük sıkıntılar çektiğini belirtiyor. Kendisiyle yaptığımız röportajda Tuzla ile ilgili daha öncesinde duymadığımız pek çok olayı öğreniyoruz. Unutmadan söyleyelim; Tuzla Tarihi kitabını Tuzla Belediyesi Basın Bürosu kitabından temin edebilirsiniz.

Araştırmacı Yazar Mustafa Özdemir ile Röportaj

-Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 1949 Erzincan ili Refahiye ilçesine bağlı Cengerli köyünde doğdum. Ülkemizin çeşitli yörelerinde yöneticilik ve ilkokul öğretmenliği yaptım. 1988-1989 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul Türkçe Ders Kitapları Yazımı Komisyonu’nda görevlendirildim. 1990 yılında Pendik ve Tuzla daha ayrılmamışken Pendik ilçesinden yılın öğretmeni seçildim. 1994 yılında emekliye ayrıldım ve emekli olduktan sonra bir süre de özel dershanelerde Türkçe öğretmenliği yaptım. Yerel tarihle ilgili olarak “Cengerli (Tarihî, Toplumsal ve Kültürel Bir Araştırma); Refahiye Tarihi (Eski Çağlardan Cumhuriyete Kadar); son olarak çıkan Tuzla Tarihi’nin yanında yayımlanmış “Umutlar Sessiz Akar” adlı bir de şiir kitabım vardır. Ayrıca “Galender” adında kültür, sanat, edebiyat ve fikir dergisi çıkardım. Evliyim ve üç çocuk sahibiyim.


MART 2012

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

RÖPORTAJ

Bazen bilgisine başvurmak istediğiniz ve yakınınızda olan bir kişiyle görüşebilmek için dört aydan fazla uğraştığınız da olmuyor değil. Bu zorluklar bir türlü aşılabiliyor. En çok sıkıntı çektiğimiz ve zorlandığımız konuların başında ise Osmanlı Arşivlerindeki konu ile ilgili belgelerin bulunması ve bu belgelerden bazılarının okunması gelmektedir. Bu konu ise başlı başına bir sorun.

(Aydınlı Köyü Keten Deresi, IRCICA Arşivi, Fotoğraf: Hüseyin Zekai Paşa)

-Tuzla’nın tarihini yazma fikri nasıl oluştu? Elbette ki bir anlık kararla Tuzla Tarihi’ni yazmaya başlamadım. Tuzla’nın tarihini yazmayı 2003 yılında “Galender” adında bir dergi çıkarırken Belediye Başkanımız Sayın Dr. Şadi Yazı Bey ile birlikte karar vermiştik. Amacımız kültürel açıdan Tuzla’ya bir başka hizmet daha sunmaktı. Ancak elimizde olmayan nedenlerden dolayı yazma işini 2009 yılına kadar erteleme zorunda kaldık. Şartlar oluşunca çalışmaya başladım ve Aralık 2011’nin başında tamamladım. -Kitabınızı ne kadar sürede hazırladınız? Tuzla Tarihi, kesintisiz iki yıllık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkmıştı. Belki bu tür bir araştırma eserinin yazımı için bu süreyi az bulanlar olabilir. Şunu belirtmeliyim ki yerel tarih konusunda Tuzla Tarihi üçüncü çalışmamdır. Bu konudaki tecrübem çalışma süremi oldukça kısalttı. -Çalışmalarınız sırasında hiç zor­luk­larla karşılaştınız mı? Tabii ki çeşitli zorluklarla karşılaştım. Araştırma ve inceleme eseri sadece masa başında oturarak yazılmıyor. Sürekli bir yerlere gitmek zorundasınız. Mesela; birisiyle randevulaştığınız zaman “Ben hastayım,

Tuzla ve yöresinin Osmanlı Devleti tarafından feth edilmesi de çok zor oldu. Bu yöre 1453 yılına kadar Bizanslılarla Osmanlı Devleti arasında sürekli el değiştiriyor. Ta ki Fatih’in İstanbul’u fethine kadar. Aşık Paşa Zade’nin deyişiyle “Murathan oğlu Mehmet’e kadar sürekli el değiştiriyor.” gelemiyorum” diyemiyorsunuz. Hasta da olsanız randevunuza muhakkak gitmek zorundasınız. Benim için bir başka zorluk ise ulaşım sorunuydu. Özel nedenlerimden dolayı araba kullanamadığımdan gitmem gereken yerlere toplu taşıma araçları ile gitmek zorundaydım. Bu da hem yorucu hem de zaman kaybına sebep oluyordu. Yerel tarih yazımı kaynaklarından birisi de canlı kaynaklardır.

-Çalışmalarınız sırasında ilginç bulduğunuz bir anekdotunuzu anlatır mısınız? Bu işin en güzel ve en heyecanlı tarafı uzun süre arayıp da bulamadığınız belgelerin olmadık yerlerde ve hiç beklemediğiniz bilgilerin karşınıza çıkmasıdır herhalde. O zaman bir çocuk gibi seviniyor ve bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz. Mesela; Arşiv bilgisayarlarına yüklenen bilgiler arasında bulunmayan 1840 Tarihli ve 578 Numaralı Tuzla, Aydınlı, Orhanlı ve Tepeören Köylerine Ait Nüfus Defteri’ne ulaşmam oldu. Bu defter nüfus bilgilerinin yanında bu köylerin sağlık, sosyal ve ekonomik yönleri ile de önemli bilgiler vermekteydi. Nerdeyse çığlık atacaktım, ama çevreme baktığımda kendimi toparladım. Diğer yandan Tuzla’da Azaritia adlı kaynakta küçük timsahların yaşadığı ve Tuzla’nın, Avrupa’da kirazıyla tanınması beni oldukça şaşırtmıştı. -Son olarak eklemek istediğiz bir şey var mı? Her şeyden önce kendinize bir hedef belirliyorsunuz ve belli bir çalışmanın sonunda bu hedefe ulaşıyor ve bir eser meydana getiriyorsunuz. Tabii ki bu memnuniyet verici bir durumdur. Ama, bu emeğe asıl değer kazandıracak ise okuyucu kitlesidir. Son olarak şunu da belirtmeliyim: Hiçbir eser yüzde yüz mükemmel değildir. Elbette ki hatalarımız ve eksik bıraktığımız noktalar olmuştur. Bu konuda yapıcı ve bizi uyarıcı eleştirileri de beklemiyor değilim. Ayrıca, bana düşüncelerimi açıklama fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür eder ederim.

15


TUZLA BELEDİYESİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

16

16-17-23-24 MART / 19:30 TİYATRO DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER TUZLA SAHİL SAHNESİ

16

CUMA / 19:30 TİYATRO ÖZLENEN ÇANAKKALE RUHU TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

16

CUMA / 19:30 SEMİNER Doç. Dr. Emin IŞIK TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

MART

MART

MART

17

MART

CUMARTESİ / 1. Seans 11:00 2. Seans 12:00 ÇOCUK TİYATROSU DİKKAT! PALYAÇO TRAFİKTE TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

17

CUMARTESİ / 14:00 ÇOCUK TİYATROSU DİKKAT! PALYAÇO TRAFİKTE ORHANLI KÜLTÜR MERKEZİ

17

CUMARTESİ / 15:00 ÇOCUK TİYATROSU BİR DENİZ MASALI TUZLA SAHİL SAHNESİ

18

PAZAR / 1. Seans 11:00 2. Seans 12:00 ÇOCUK TİYATROSU SİHİRLİ YÜZÜK TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

18

PAZAR / 12:00 ÇOCUK TİYATROSU OBEZ TAVŞAN AVCIYA KARŞI İDRİS GÜLLÜCE KÜLTÜR MERKEZİ

MART

MART

MART

MART

18

MART

PAZAR / 14:00 ÇOCUK TİYATROSU SİHİRLİ YÜZÜK ORHANLI KÜLTÜR MERKEZİ

18

PAZAR / 19:30 TİYATRO BOĞAZ HARBİ 1915 İDRİS GÜLLÜCE KÜLTÜR MERKEZİ

19

19-31 MART SERGİ KAHVERENGİ ESİNTİLER TUZLA BELEDİYESİ SANAT GALERİSİ

MART

MART

23

MART

CUMA / 19:30 SEMİNER Talha UĞURLUEL TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

24

CUMARTESİ / 1. Seans 11:00 2. Seans 12:00 ÇOCUK TİYATROSU PANDODEYİM TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

24

CUMARTESİ / 14:00 ÇOCUK TİYATROSU PANDODEYİM ORHANLI KÜLTÜR MERKEZİ

24

CUMARTESİ / 19:30 TİYATRO KAYNANA TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

MART

MART

MART

25

PAZAR / 12:00 ÇOCUK TİYATROSU SİHİRLİ YÜZÜK İDRİS GÜLLÜCE KÜLTÜR MERKEZİ

25

PAZAR / 14:00 ÇOCUK TİYATROSU ŞINGIR MINGIR KELOĞLAN ORHANLI KÜLTÜR MERKEZİ

25

PAZAR / 1. Seans 15:00 2. Seans 18:00 ÇOCUK SİNEMA ALVİN VE SİNCAPLAR 3 TUZLA SAHİL SİNEMA SALONU

MART

MART

MART

27

27-28 MART / 1. Seans 15:00 2. Seans 18:00 ÇOCUK SİNEMA ALVİN VE SİNCAPLAR 3 TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

28

PAZAR / 19:30 KONSER CENGİZ ÖZKAN İDRİS GÜLLÜCE KÜLTÜR MERKEZİ

30

CUMA / 19:30 SEMİNER Doç. Dr. Emin IŞIK TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

30

CUMA/ 19:30 TİYATRO ELE AVUCA SIĞMAZ TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

31

CUMARTESİ / 1. Seans 11:00 2. Seans 12:00 ÇOCUK TİYATROSU ORMANDAKİ SIR TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

31

CUMARTESİ / 14:00 ÇOCUK TİYATROSU ORMANDAKİ SIR ORHANLI KÜLTÜR MERKEZİ

31

CUMARTESİ / 15:00 ÇOCUK TİYATROSU BÜYÜLÜ GÖL TUZLA SAHİL SAHNESİ

31

CUMARTESİ / 19:30 TİYATRO BOĞAZ HARBİ ORHANLI KÜLTÜR MERKEZİ

MART

MART

MART

MART

25

MART

26

PAZARTESİ / 19:30 TİYATRO ELE AVUCA SIĞMAZ TUZLA SAHİL SAHNESİ

MART

PAZAR / 1. Seans 11:00 2. Seans 12:00 ÇOCUK TİYATROSU ŞINGIR MINGIR KELOĞLAN TUZLA GENÇLİK MERKEZİ

MART

MART

MART

MART

Açtığı Sergiler İzmit 1982 TEB Sanat Galerisi İstanbul 1985 Kazım Taşkent Sanat Galerisi İzmit 1986 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi İstanbul 1988 Kazım Taşkent Sanat Galerisi İstanbul 1989 Akbank Sanat Galerisi İstanbul 1991 Beyoğlu Belediye Sanat galerisi İzmit Körfez Belediyesi 20. Altın Kiraz Festivali Resim Yarışması

16 - 31 MART

İstanbul 1997 Gül-Mine Sanat Galerisi

İbrahim AŞIK

İstanbul 1999 Tekel Sanat Galerisi İstanbul 2001 Akbank Sanat Galerisi İstanbul 2003 Erbil Güzel Sanatlar Galerisi İstanbul 2004 BASAD Sanat Galerisi İstanbul 2007 Denizatı Sanat Galerisi İstanbul 2009 T.T.A. Sanat Galerisi Gebze 2009 G.O.S.B. Sanat Galerisi

İstanbul 1994 Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Sanat Galerisi

Eskihisar 2011 Osman Hamdi Bey Müzesi Sanat Galerisi

İstanbul 1996 Tekel Sanat Galerisi

Gebze 2011 G.O.S.B. Sanat Galerisi

Kahverengi Esintiler

RESİM SERGİSİ

TUZLA BELEDİYESİ

444 0 906 • www.tuzla.bel.tr • kultur@tuzla.bel.tr

444 0 906 www.tuzla.bel.tr • kultur@tuzla.bel.tr

Tuzla Belediyesi Mart 2012 Bülteni  
Tuzla Belediyesi Mart 2012 Bülteni  

Tuzla Belediyesi Mart 2012 Bülteni

Advertisement